frappe - en to th_TH translation catalogue (159 entries)

en:  Address
th_TH:  ที่อยู่

en:  Amount
th_TH:  จำนวน

en:  BOM
th_TH:  รายการวัตถุดิบในการผลิต

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
th_TH:  เป็นตารางลูก

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
th_TH:  เป็นงานเหมาช่วง

en:  Item
th_TH:  รายการสินค้า

en:  Name
th_TH:  ชื่อ

en:  Rate
th_TH:  อัตรา/ราคา

en:  Raw Material
th_TH:  วัตถุดิบ

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
th_TH:  สต๊อกสำรอง

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
th_TH:  ข้ามขั้นตอนการย้ายวัสดุ

en:  Sub Assembly
th_TH:  ส่วนประกอบย่อย

en:  Summary
th_TH:  สรุป

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
th_TH: "สินค้าที่ลูกค้าจัดเตรียมให้" ไม่สามารถเป็นสินค้าที่ซื้อได้เช่นกัน

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
th_TH: "รายการที่ลูกค้าจัดเตรียมไว้" ไม่สามารถมีอัตราการประเมินค่าได้

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
th_TH: ไม่สามารถยกเลิกการเลือก "เป็นสินทรัพย์ถาวร" ได้ เนื่องจากมีบันทึกสินทรัพย์อยู่ในรายการ

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
th_TH: “SN-01::10” ตั้งแต่ “SN-01” ถึง “SN-10”

en: # In Stock
th_TH: # มีสินค้าในสต๊อก

en: # Req'd Items
th_TH: # รายการที่ต้องการ

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
th_TH: % จัดส่งแล้ว

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
th_TH: % จำนวนเงินที่เรียกเก็บ

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
th_TH: % เรียกเก็บเงินแล้ว

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
th_TH: % เสร็จสมบูรณ์

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
th_TH: % สมบูรณ์

en: % Finished Item Quantity
th_TH: % จำนวนสินค้าที่ทำสำเร็จ

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
th_TH: % ติดตั้งแล้ว

en: % Occupied
th_TH: % ไม่ว่าง

en: % Of Grand Total
th_TH: % ของยอดรวมทั้งหมด

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
th_TH: % สั่งแล้ว

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
th_TH: % เลือกแล้ว

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
th_TH: % การสูญเสียจากกระบวนการ

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
th_TH: % ความคืบหน้า

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
th_TH: % ได้รับ

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
th_TH: % ส่งคืน

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
th_TH: % ของวัสดุที่ถูกเรียกเก็บเงินตามใบสั่งขายนี้

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
th_TH: % ของวัสดุที่ถูกเรียกเก็บเงินตามใบสั่งขายนี้

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
th_TH: 'ยอมให้มีใบสั่งซื้อหลายใบที่อ้างอิงใบสั่งซื้อเดียวกันของลูกค้า'

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
th_TH: 'Based On' กับ 'Group By' ไม่ต้องเหมือนกัน

en: 'From Date' is required
th_TH: กรุณากรอก 'ตั้งแต่วันที่'

en: 'To Date' is required
th_TH: กรุณากรอก 'ถึงวันที่'

en: 0 - 30 Days
th_TH: 0 - 30 วัน

en: 0-30 Days
th_TH: 0-30 วัน

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
th_TH: 1 ชม.

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
th_TH: ทุก 2 ปี

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
th_TH: ทุก 3 ปี

en: 30 - 60 Days
th_TH: 30 - 60 วัน

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
th_TH: 30 นาที

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
th_TH: ตัวย่อ

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
th_TH: บัญชี

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
th_TH: เจ้าหนี้การค้า

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
th_TH: ลูกหนี้การค้า

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
th_TH: ค่าเสื่อมราคาสะสม

en: Administrative Expenses
th_TH: ค่าใช้จ่ายในการบริหาร

en: All Accounts
th_TH: ทุกบัญชี

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
th_TH: อนุญาตให้สร้างบัญชีกับบริษัทลูก

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
th_TH: อีกทางเลือกหนึ่ง, คุณสามารถดาวน์โหลดเทมเพลตและกรอกข้อมูลของคุณได้

en: Bank Accounts
th_TH: บัญชีธนาคาร

en: Bank Overdraft Account
th_TH: บัญชีเงินเบิกเกินบัญชี

en: Buildings
th_TH: อาคาร

en: CWIP Account
th_TH: บัญชีเงินทุนระหว่างดำเนินการ

en: Capital Equipment
th_TH: เครื่องจักร

en: Capital Stock
th_TH: ทุนเรือนหุ้น

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
th_TH: เงินสด

en: Cash In Hand
th_TH: เงินสดในมือ

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
th_TH: ผังบัญชี

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
th_TH: เทมเพลตผังบัญชี

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
th_TH: ผังตัวอย่าง

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
th_TH: โครงสร้างของผัง

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
th_TH: ผังบัญชี

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
th_TH: ตัวนำเข้าผังบัญชี

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
th_TH: ผังศูยน์ต้นทุน

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
th_TH: แนวตั้งไม่ตรงตามเทมเพลต กรุณาเปรียบเทียบไฟล์ที่อัปโหลดกับเทมเพลตมาตรฐาน

en: Commission on Sales
th_TH: ค่านายหน้า

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
th_TH: บริษัท

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
th_TH: ต้นทุนขายสินค้าและบริการ

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
th_TH: สร้างผังบัญชีตาม

en: Creating Accounts...
th_TH: กำลังสร้างบัญชี...

en: Creditors
th_TH: เจ้าหนี้

en: Current Assets
th_TH: สินทรัพย์หมุนเวียน

en: Current Liabilities
th_TH: หนี้สินหมุนเวียน

en: Debtors
th_TH: ลูกหนี้

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
th_TH: ค่าเสื่อมราคา

en: Direct Expenses
th_TH: ค่าใช้จ่ายทางตรง

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
th_TH: รายได้ทางตรง

en: Dividends Paid
th_TH: เงินปันผล

en: Download
th_TH: ดาวน์โหลด

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
th_TH: ดาวน์โหลดเทมเพลต

en: Duties and Taxes
th_TH: อากรและภาษี

en: Earnest Money
th_TH: เงินมัดจำ

en: Electronic Equipment
th_TH: อุปกรณ์อิเล็คทรอนิกส์

en: Employee Advances
th_TH: เงินทดรองจ่ายพนักงาน

en: Entertainment Expenses
th_TH: ค่ารับรอง

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
th_TH: ส่วนของผู้ถือหุ้น

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
th_TH: กำไร/ขาดทุนจากอัตราการแลกเปลี่ยน

en: Expenses
th_TH: ค่าใช้จ่าย

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
th_TH: ค่าใช้จ่ายรวมทั้งการประเมินมูลค่าสินทรัพย์

en: Fixed Assets
th_TH: สินทรัพย์ถาวร

en: Furniture and Fixtures
th_TH: เครื่องตกแต่งและอุปกรณ์

en: Import
th_TH: นำเข้า

en: Import Successful
th_TH: นำเข้าสำเร็จ

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
th_TH: รายได้

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
th_TH: รายได้ทางอ้อม

en: Investments
th_TH: การลงทุน

en: Loans (Liabilities)
th_TH: สินเชื่อ (หนี้สิน)

en: Marketing Expenses
th_TH: ค่าการตลาด

en: Miscellaneous Expenses
th_TH: ค่าใช้จ่ายเบ็ดเตล็ด

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
th_TH: ไม่พบข้อมูล. ดูเหมือนว่าคุณอัปโหลดไฟล์เปล่า

en: Office Equipment
th_TH: เครื่องใช้สำนักงาน

en: Office Maintenance Expenses
th_TH: ค่าบำรุงรักษาสำนักงาน

en: Office Rent
th_TH: ค่าเช่าสำนักงาน

en: Parent Account Missing
th_TH: ไม่มีบัญชีแม่

en: Payroll Payable
th_TH: เงินเดือนค้างจ่าย

en: Plants and Machineries
th_TH: โรงงานและเครื่องจักร

en: Please add Root Account for - {0}
th_TH: กรุณาเพิ่มบัญชี Root สำหรับ - {0}

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
th_TH: กรุณาเพิ่มบัญชีเปิดชั่วคราวในผังบัญชี

en: Please enter Root Type for account- {0}
th_TH: กรุณากรอกหมวดหมู่สำหรับบัญชี- {0}

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
th_TH: กรุณานำเข้าบัญชีจากบริษัทแม่หรือเปิดใช้งาน {} ในบัญชีหลักของบริษัท

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
th_TH: กรุณาตรวจสอบว่าไฟล์ที่คุณใช้มีคอลัมน์ 'บัญชีแม่' อยู่ในส่วนหัว

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
th_TH: กรุณาเลือก <b>ประเภทเทมเพลต</b> เพื่อดาวน์โหลดเทมเพลต

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
th_TH: กรุณาเลือกบริษัทที่มีอยู่เพื่อสร้างผังบัญชี

en: Postal Expenses
th_TH: ค่าส่งไปรษณีย์

en: Print and Stationery
th_TH: สิ่งพิมพ์และเครื่องเขียน

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
th_TH: กำไรขาดทุน

en: Reset
th_TH: เริ่มใหม่

en: Retained Earnings
th_TH: กำไรสะสม

en: Revaluation Surplus
th_TH: ส่วนเกินทุนจากการตีราคาสินทรัพย์

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
th_TH: หมวดหมู่สำหรับ {0} ต้องเป็น สินทรัพย์, หนี้สิน, รายได้, ค่าใช้จ่าย, หรือ ส่วนของผู้ถือหุ้น

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
th_TH: ปัดลง

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
th_TH: เงินเดือน

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
th_TH: การขายสินค้า

en: Sales Expenses
th_TH: ค่าใช้จ่ายในการขายสินค้า

en: Secured Loans
th_TH: สินเชื่อแบบมีหลักประกัน

en: Securities and Deposits
th_TH: หลักทรัพย์และเงินฝาก

en: Service
th_TH: บริการ

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
th_TH: แสดงยอดคงเหลือในผังบัญชี

en: Software
th_TH: ซอฟต์แวร์

en: Source of Funds (Liabilities)
th_TH: แหล่งเงินทุน (หนี้สิน)

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
th_TH: เทมเพลตมาตรฐาน

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
th_TH: การปรับสต็อก

en: Stock In Hand
th_TH: สินค้าในมือ

en: Stock Liabilities
th_TH: หนี้สินสต๊อก

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
th_TH: ได้รับสินค้าแล้วแต่ยังไม่ได้เรียกเก็บเงิน

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
th_TH: มูลค่าสินค้า

en: TDS Payable
th_TH: ภาษีหัก ณ ที่จ่าย

en: Tax Assets
th_TH: สินทรัพย์ภาษี

en: Telephone Expenses
th_TH: ค่าโทรศัพท์

en: Temporary Accounts
th_TH: บัญชีชั่วคราว

en: Temporary Opening
th_TH: เปิดชั่วคราว

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
th_TH: บัญชีแม่ {0} ไม่มีในเทมเพลตที่อัปโหลด

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
th_TH: มีธุรกรรมกับบริษัทแล้ว! ผังบัญชีนำเข้าได้เฉพาะบริษัทที่ไม่มีธุรกรรมเท่านั้น

en: Travel Expenses
th_TH: ค่าเดินทาง

en: Unsecured Loans
th_TH: สินเชื่อแบบไม่มีหลักประกัน

en: Utility Expenses
th_TH: ค่าสาธารณูปโภค

en: View Chart of Accounts
th_TH: ดูผังบัญชี

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
th_TH: หนี้สูญ

en: Wrong Company
th_TH: บริษัทผิดอัน

en: Wrong Template
th_TH: เทมเพลตผิดอัน

en: returned
th_TH: ส่งคืน

en: {} is a child company.
th_TH: {} เป็นบริษัทลูก.
