frappe - en to pl_PL translation catalogue (1793 entries)

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
pl_PL:  Zarezerwuj zapasy

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
pl_PL: "SN-01::10" dla "SN-01" do "SN-10"

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
pl_PL: %  Dostarczono

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
pl_PL: %  Kwota rozliczona

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
pl_PL: %  Rozliczonych

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
pl_PL: %  Metoda Kompletna

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
pl_PL: % Ukończony

en: % Finished Item Quantity
pl_PL: % Ilość gotowego produktu

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
pl_PL: %  zainstalowane

en: % Occupied
pl_PL: %  Zajęte

en: % Of Grand Total
pl_PL: %  sumy całkowitej

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
pl_PL: % zamówione

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
pl_PL: % Pobrano

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
pl_PL: % Straty procesu

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
pl_PL: % Postępu

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
pl_PL: % Otrzymano

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
pl_PL: % Zwrócono

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
pl_PL: % materiałów zafakturowanych na podstawie tego Zamówienia Sprzedaży

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
pl_PL: % materiałów dostarczonych w ramach tego Zamówienia Sprzedaży

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
pl_PL: „Domyślne konto {0} ” w firmie {1}

en: (C) Total Qty in Queue
pl_PL: (C) Całkowita ilość w kolejce

en: (C) Total qty in queue
pl_PL: (C) Całkowita ilość w kolejce

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
pl_PL: (Godzina Kursy / 60) * Rzeczywista Czas pracy

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
pl_PL: (włącznie z)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
pl_PL: * Zostanie policzony dla transakcji.

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
pl_PL: 1 punkty lojalnościowe = ile waluty bazowej?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
pl_PL: 30 minut

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
pl_PL: <br>
    <h4>Uwaga</h4>
    <ul>
    <li>
    Możesz użyć tagów Jinja <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank"></a> w polach <b>Temat</b> i <b>Treść</b> w przypadku wartości dynamicznych.
    </li><li>
        Wszystkie pola w tym doctype są dostępne w obiekcie <b>doc</b> , a wszystkie pola dla klienta, do którego będzie wysyłana poczta, są dostępne w obiekcie  <b>customer</b> .
    </li></ul>
    <h4> Przykłady</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Temat</b>:<br><br><pre><code>Sprawozdanie z rachunków za {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Treść</b>: <br><br>
    <pre><code>Cześć {{ customer.customer_name }},<br>PFA Twoje Wyciągi z Rachunków od {{ doc.from_date }} do {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
pl_PL: <h4>Przykładowy wzór umowy</h4>
    
    <pre>Umowa dla klienta {{ party_name }}
    
    - Obowiązuje od: {{ start_date }} 
    - Obowiązuje do: {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>Jak uzyskać nazwy pól</h4>
    
    <p>Nazwy pól, których można użyć w szablonie umowy, to pola w umowie, dla której tworzony jest szablon. Mogą Państwo znaleźć pola dowolnego dokumentu poprzez Setup &gt; Customize Form View i wybierając typ dokumentu (np. Contract).</p>
    
    <h4>Tworzenie szablonów</h4>
    
    <p>Szablony są kompilowane przy użyciu języka szablonów Jinja. Aby dowiedzieć się więcej o Jinja, proszę <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">przeczytać tę dokumentację.</a></p>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
pl_PL: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Dokument dziecka</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Dokument podrzędny</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> Aby uzyskać dostęp do pola dokumentu nadrzędnego, proszę użyć parent.fieldname, a aby uzyskać dostęp do pola dokumentu tabeli podrzędnej, proszę użyć doc.fieldname. </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>Aby uzyskać dostęp do pola dokumentu, proszę użyć doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Przykład: </b> parent.doctype == "Stock Entry" i doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Przykład: </b> doc.doctype == "Stock Entry" i doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A - B
pl_PL: A-B

en: A - C
pl_PL: A-C

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
pl_PL: Grupa Odbiorców posiada taką nazwę - wprowadź inną nazwę Odbiorcy lub zmień nazwę Grupy

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
pl_PL: Produkt lub usługa, która jest kupiona, sprzedana lub przechowywana w magazynie.

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
pl_PL: Warunki wysyłki

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
pl_PL: Logiczny Magazyn przeciwny do zapisów.

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
pl_PL: Dystrybutor strona trzecia / handlowiec / prowizji agenta / partner / sprzedawcę, który sprzedaje produkty firm z tytułu prowizji.

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: AB+
pl_PL: AB +

note: Option for the 'Invoice Series' (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: ACC-PINV-.YYYY.-
pl_PL: ACC-PINV-.RRRR.-

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
pl_PL: AMC Data Ważności

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Endpoint
pl_PL: Punkt końcowy API

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
pl_PL: Klucz API

note: Name of a UOM
en: Abampere
pl_PL: Abamper

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
pl_PL: Przyjęte

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
pl_PL: Akceptowana ilość

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
pl_PL: Przyjęty magazyn

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
pl_PL: Konto do płatności

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
pl_PL: Konto do zapłaty

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
pl_PL: Konto dla zmiany kwoty

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
pl_PL: Konto z istniejącymi zapisami nie może być konwertowane na Grupę (konto dzielone).

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
pl_PL: Dane księgowe

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
pl_PL: Wymiary księgowości

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
pl_PL: Zapisy księgowe

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
pl_PL: Do tej daty zapisy księgowe są zamrożone. Nikt nie może tworzyć ani modyfikować wpisów z wyjątkiem użytkowników z rolą określoną poniżej

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
pl_PL: Konto z rabatem należności

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
pl_PL: Niezapłacone konto należności

en: Accounts table cannot be blank.
pl_PL: Tabela kont nie może być pusta.

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
pl_PL: Umorzenia (skumulowana amortyzacja)

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
pl_PL: Skumulowana Amortyzacja konta

en: Accumulated Monthly
pl_PL: Skumulowane miesięczne

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
pl_PL: Działanie, jeśli kontrola jakości nie zostanie przesłana

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
pl_PL: Działanie, jeżeli skumulowany budżet miesięczny przekroczył rzeczywisty

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
pl_PL: Działanie, jeżeli skumulowany budżet miesięczny przekroczył MR

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
pl_PL: Działanie, jeśli skumulowany miesięczny budżet został przekroczony dla zamówienia

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
pl_PL: Działanie, jeśli budżet roczny przekroczyłby rzeczywisty

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
pl_PL: Działanie, jeśli budżet roczny przekroczy MR

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
pl_PL: Działanie, jeśli budżet roczny został przekroczony dla zamówienia

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
pl_PL: Akcja jeśli ta sama stawka nie jest zachowana przez cały cykl sprzedaży

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
pl_PL: Wykonane akcje

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
pl_PL: Zajęcia

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
pl_PL: Aktulany

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
pl_PL: Rzeczywista Data

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
pl_PL: Faktyczna data zakończenia (przez czas arkuszu)

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
pl_PL: Rzeczywisty Czas pracy

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
pl_PL: Rzeczywista Ilość (u źródła/celu)

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
pl_PL: Rzeczywista ilość {0} / Ilość oczekująca {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
pl_PL: Rzeczywista ilość: ilość dostępna w magazynie.

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
pl_PL: Faktyczna data rozpoczęcia (przez czas arkuszu)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
pl_PL: Rzeczywisty Czas Rozpoczęcia

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
pl_PL: Rzeczywisty Czas i Koszt

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
pl_PL: Rzeczywisty czas (w godzinach)

en: Add Lead to Prospect
pl_PL: Dodaj potencjalnego klienta do Perspektu

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
pl_PL: Dodaj Cytat

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
pl_PL: Dodaj cotygodniowe święta

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
pl_PL: Dodatki lub Potrącenia

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
pl_PL: Dodać resztę organizacji jako użytkowników. Można również dodać zaprosić klientów do portalu dodając je z Kontaktów

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
pl_PL: Dodaj do transportu publicznego

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
pl_PL: Dodatkowe Szczegóły

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
pl_PL: Dodatkowe Zniżki

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
pl_PL: Dodatkowa kwota rabatu

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
pl_PL: Dodatkowa kwota rabatu (waluta firmy)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
pl_PL: Dodatkowy procent rabatu

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
pl_PL: Dodatkowy koszt operacyjny

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
pl_PL: Adres i kontakt

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
pl_PL: Adresy i kontakty

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
pl_PL: Adres

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
pl_PL: Adres i Kontakt

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
pl_PL: Adres używany do określenia kategorii podatku w transakcjach

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
pl_PL: Korekta w oparciu o kurs faktury zakupu

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
pl_PL: Rachunek zaawansowany

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
pl_PL: Zaliczka

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
pl_PL: Kwota Zaliczki

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
pl_PL: Zaawansowane ustawienia

en: Advertising
pl_PL: Reklamowanie

en: Aerospace
pl_PL: Lotnictwo

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
pl_PL: Wyklucza

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
pl_PL: Przeciw Kocowi

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
pl_PL: Za list przewozowy

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
pl_PL: Konto wydatków

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
pl_PL: Konto przychodów

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
pl_PL: Na podstawie faktury sprzedaży

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
pl_PL: Na podstawie pozycji faktury sprzedaży

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
pl_PL: Na podstawie zamówienia sprzedaży

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
pl_PL: Na podstawie pozycji zamówienia sprzedaży

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
pl_PL: Przeciwko wprowadzeniu akcji

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
pl_PL: Dane agenta

en: Airline
pl_PL: Linia lotnicza

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
pl_PL: Wszystkie dane Kontaktu

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
pl_PL: Wszystkie dane kontaktowe klienta

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
pl_PL: Wszyscy pracownicy (aktywni)

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
pl_PL: Wszystkie Leady (Otwarte)

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
pl_PL: Wszystkie dane kontaktowe Partnera Sprzedaży

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
pl_PL: Wszyscy Sprzedawcy

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
pl_PL: Dane wszystkich dostawców

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
pl_PL: Automatycznie przydzielaj zaliczki (FIFO)

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
pl_PL: Przydziel płatność na podstawie warunków płatności

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
pl_PL: Przydzielone

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
pl_PL: Przyznana kwota

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
pl_PL: Zezwalaj na alternatywną pozycję

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
pl_PL: Opcja Zezwalaj na elementy alternatywne musi być zaznaczona dla elementu {}

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
pl_PL: Zezwalaj na zwroty

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
pl_PL: Zezwalaj na wielokrotne dodawanie przedmiotu w transakcji

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
pl_PL: Zezwalaj na wielokrotne dodawanie przedmiotu w transakcji

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
pl_PL: Zezwól na przeniesienie materiału z potwierdzenia dostawy do faktury sprzedaży

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
pl_PL: Zezwól na przeniesienie materiału z paragonu zakupu do faktury zakupu

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
pl_PL: Zezwalaj na wiele zamówień sprzedaży w ramach zamówienia klienta

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
pl_PL: Dozwolony ujemny stan

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
pl_PL: Pozwól na Nadgodziny

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
pl_PL: Pozwól Produkcja na święta

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
pl_PL: Zezwalaj na tworzenie faktur zakupu bez zamówienia zakupu

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
pl_PL: Zezwalaj na tworzenie faktur zakupu bez pokwitowania zakupu

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
pl_PL: Zezwalaj na zmianę nazwy wartości atrybutu

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
pl_PL: Zezwalaj na resetowanie umowy o poziomie usług

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
pl_PL: Zezwalaj na tworzenie faktur sprzedaży bez potwierdzenia dostawy

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
pl_PL: Zezwalaj na tworzenie faktur sprzedaży bez zamówienia sprzedaży

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
pl_PL: Zezwalaj na Stałe Kursy walut

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
pl_PL: Pozwól użytkownikowi edytować stawkę cennika w transakcjach

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
pl_PL: Zezwalaj na zerową wartość wyceny

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
pl_PL: Dozwolone

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
pl_PL: Alternatywny kod towaru

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
pl_PL: Alternatywna nazwa przedmiotu

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
pl_PL: Zmodyfikowany od

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota (Waluta firmy)

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
pl_PL: Kwota Różnica

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
pl_PL: Kwota Na rysunku

en: Amount to Bill
pl_PL: Kwota rachunku

en: Analyst
pl_PL: Analityk

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
pl_PL: Analityk

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
pl_PL: Roczne wydatki

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
pl_PL: Roczny dochód

en: Apparel & Accessories
pl_PL: Odzież i akcesoria

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
pl_PL: Obowiązujące opłaty

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
pl_PL: Stosowne dla

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
pl_PL: Stosowna Lista Urlopów

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
pl_PL: Odpowiednie moduły

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
pl_PL: Stosowne dla (Nominacja)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
pl_PL: Stosowne dla (Pracownik)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
pl_PL: Stosowne dla (Rola)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
pl_PL: Stosowne dla (Użytkownik)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
pl_PL: Zastosowanie dla krajów

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
pl_PL: Dotyczy użytkowników

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
pl_PL: Dotyczy zewnętrznego sterownika

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
pl_PL: Stosuje się, jeśli spółką jest SpA, SApA lub SRL

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
pl_PL: Obowiązuje na wniosek materiałowy

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
pl_PL: Obowiązuje w przypadku zamówienia zakupu

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
pl_PL: Obowiązuje przy rezerwacji rzeczywistych wydatków

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
pl_PL: Zastosuj dodatkowe zniżki na

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
pl_PL: Zastosuj zniżkę na obniżoną stawkę

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
pl_PL: Zastosuj zniżkę na stawkę

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
pl_PL: Zastosuj wiele zasad ustalania cen

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
pl_PL: Zastosuj Na

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
pl_PL: Zastosuj regułę do marki

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
pl_PL: Zastosuj regułę do kodu towaru

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
pl_PL: Zastosuj regułę dla grupy pozycji

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
pl_PL: Zastosuj regułę do innych

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
pl_PL: Zastosuj kwotę podatku u źródła

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
pl_PL: Szczegóły terminu

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
pl_PL: Czas trwania spotkania (w minutach)

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
pl_PL: Spotkanie z

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
pl_PL: Zatwierdzanie rolę (powyżej dopuszczonego wartości)

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
pl_PL: Zatwierdzanie autoryzowanego użytkownika (powyżej wartości)

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
pl_PL: Obszar UOM

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
pl_PL: Konto aktywów

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
pl_PL: Zaleta Nazwa kategorii

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
pl_PL: Kategoria atutem jest obowiązkowe dla Fixed pozycja aktywów

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
pl_PL: Zaleta Centrum Amortyzacja kosztów

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
pl_PL: Szczegóły dotyczące aktywów

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
pl_PL: Lokalizacja zasobów

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
pl_PL: Właściciel zasobu

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
pl_PL: Status zasobu

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
pl_PL: Korekta wartości aktywów nie może zostać zaksięgowana przed datą zakupu aktywów <b>{0}</b> .

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
pl_PL: Zaleta złomowany poprzez Journal Entry {0}

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
pl_PL: Zasoby nie zostały utworzone dla {item_code}. Będziesz musiał utworzyć zasób ręcznie.

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
pl_PL: Przypisano do

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
pl_PL: Przypisz do nazwy

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
pl_PL: Dołączyć plik .csv z dwoma kolumnami, po jednym dla starej nazwy i jeden dla nowej nazwy

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
pl_PL: Dołącz niestandardowy plik planu kont

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
pl_PL: Załącznik

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
pl_PL: Identyfikator urządzenia obecności (identyfikator biometryczny / RF)

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
pl_PL: Wartość atrybutu

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
pl_PL: Zaautoryzowany przez

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
pl_PL: Autoryzowany Wartość

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
pl_PL: Automatycznie twórz zasoby przy zakupie

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
pl_PL: Automatycznie utworzone

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
pl_PL: Zapytanie Auto Materiał

en: Auto Material Requests Generated
pl_PL: Wnioski Auto Materiał Generated

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
pl_PL: Automatyczna nazwa

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
pl_PL: Automatyczne optowanie (dla wszystkich klientów)

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
pl_PL: Automatyczne ponowne zamówienie

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
pl_PL: Automatycznie dodawaj podatki i opłaty z szablonu podatku od towarów

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
pl_PL: Automatyczne tworzenie nowych partii

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
pl_PL: Automatycznie przetwarzaj odroczony zapis księgowy

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
pl_PL: Ilosc w serii dostępne z magazynu

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
pl_PL: Dostępne w Warehouse partii Ilość

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
pl_PL: Dostępne ilości w magazynie źródłowym

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
pl_PL: Dostępne ilości w magazynie WIP

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
pl_PL: Ilość dostępna w magazynie

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
pl_PL: Dostępna Ilość

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
pl_PL: Data przydatności do użycia

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
pl_PL: Średni Rabat

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
pl_PL: Średni czas odpowiedzi

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
pl_PL: Średni czas podjęte przez dostawcę do dostarczenia

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: B+
pl_PL: B +

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
pl_PL: BOM Numer

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
pl_PL: BOM Stock Obliczono

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
pl_PL: BOM Website Element

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
pl_PL: BOM i ilości są wymagane Manufacturing

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
pl_PL: Płukanie surowce na podstawie

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
pl_PL: Surowiec do płukania zwrotnego z magazynu w toku

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
pl_PL: Rozliczenie wsteczne materiałów podwykonawstwa

en: Balance (Dr - Cr)
pl_PL: Balans (Dr - Cr)

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
pl_PL: Waluta konta w walucie

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
pl_PL: Saldo w walucie podstawowej

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
pl_PL: Bilans powinien wynosić

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
pl_PL: Rachunek Bankowy/Kasowy

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
pl_PL: Szczegóły konta bankowego

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
pl_PL: Informacje o koncie bankowym

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
pl_PL: Nr konta bankowego

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
pl_PL: Saldo bankowe

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
pl_PL: Opłaty bankowe

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
pl_PL: Rachunek opłat bankowych

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
pl_PL: Saldo kredytu bankowego

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
pl_PL: Operacja bankowa

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
pl_PL: Numer Gwarancji Bankowej

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
pl_PL: Rodzaj gwarancji bankowej

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
pl_PL: Nazwa banku

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
pl_PL: Kody kreskowe

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota bazowa (Waluta firmy)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota bazowa Change (Spółka waluty)

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
pl_PL: Baza Hour Rate (Spółka waluty)

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
pl_PL: Podstawowy adres URL

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
pl_PL: Na podstawie cennika

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
pl_PL: Kwota podstawowa

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota podstawowa (Spółka waluty)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
pl_PL: Podstawowy wskaźnik (Waluta Firmy)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
pl_PL: Stawki podstawowej (zgodnie Stock UOM)

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
pl_PL: Opis partii

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
pl_PL: Szczegóły partii

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
pl_PL: Identyfikator Partii

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
pl_PL: Seria numerów partii

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
pl_PL: Ilość partii

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
pl_PL: UOM partii

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
pl_PL: Batch {0} pozycji {1} wygasł.

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
pl_PL: Przed pojednania

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
pl_PL: Rozpocznij od (dni)

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
pl_PL: Rozliczona Ilość

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
pl_PL: Adres Faktury

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
pl_PL: Nazwa Adresu do Faktury

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
pl_PL: Rozliczenia Miasto

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
pl_PL: Powiat

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
pl_PL: Waluta rozliczenia

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
pl_PL: E-mail rozliczeniowy

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
pl_PL: Okres rozliczeniowy

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
pl_PL: Liczba interwałów rozliczeń

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
pl_PL: Kursy rozliczeniowe

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
pl_PL: Stan Billing

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
pl_PL: Kod pocztowy do rozliczeń

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
pl_PL: Bio / List motywacyjny

en: Biotechnology
pl_PL: Biotechnologia

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
pl_PL: Ogólny koszt zamówienia

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
pl_PL: Blokuj dostawcę

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
pl_PL: Subskrybent Bloga

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
pl_PL: Grupa Krwi

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
pl_PL: Ciało

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
pl_PL: Pomoc dotycząca treści i tekstu zamykającego

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
pl_PL: Automatycznie wprowadź wartość księgowania depozytu księgowego aktywów

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
pl_PL: Rezerwuj wpisy odroczone na podstawie

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
pl_PL: Rezerwuj wpisy odroczone za pośrednictwem wpisu do dziennika

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
pl_PL: Zarezerwowany środek trwały

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
pl_PL: Obie

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
pl_PL: Kod oddziału

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
pl_PL: Domyślne marki

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
pl_PL: Nazwa Marki

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
pl_PL: Rozkład

en: Broadcasting
pl_PL: Transmitowanie

en: Brokerage
pl_PL: Pośrednictwo

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
pl_PL: Rachunki ekonomiczne

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
pl_PL: budżet Against

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
pl_PL: Szczegóły Budżetu

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
pl_PL: Nabywca Towarów i Usług.

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
pl_PL: Pomiń limit kredytowy w zleceniu klienta

en: CANCELLED
pl_PL: Anulowano

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
pl_PL: Obliczone na podstawie

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
pl_PL: Oblicz amortyzację

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
pl_PL: Oblicz szacowany czas przyjazdu

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
pl_PL: Obliczenia

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
pl_PL: Wydarzenie z kalendarza

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
pl_PL: Kalibrowanie

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
pl_PL: Szczegóły połączenia

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
pl_PL: Czas trwania połączenia w sekundach

en: Call Summary Saved
pl_PL: Podsumowanie połączeń zapisane

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
pl_PL: Konwencja nazewnictwa Kampanii przez

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
pl_PL: Harmonogramy kampanii

en: Can only make payment against unbilled {0}
pl_PL: Mogą jedynie wpłaty przed Unbilled {0}

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
pl_PL: Może odnosić się do wierdza tylko wtedy, gdy typ opłata jest "Poprzedniej Wartości Wiersza Suma" lub "poprzedniego wiersza Razem"

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
pl_PL: Anuluj na koniec okresu

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
pl_PL: Anuluj subskrypcję po okresie prolongaty

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
pl_PL: Data Anulowania

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
pl_PL: Nie można przekonwertować centrum kosztów do księgi głównej, jak to ma węzły potomne

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
pl_PL: Nie można zadeklarować jako zagubiony z powodu utworzenia kwotacji

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
pl_PL: Nie można zapewnić dostawy według numeru seryjnego, ponieważ pozycja {0} jest dodawana zi bez opcji Zapewnij dostawę według numeru seryjnego.

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
pl_PL: Planowanie Pojemności

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
pl_PL: Planowanie Pojemności Dla (dni)

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
pl_PL: Kapitałowe konto w toku

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
pl_PL: Wpis gotówkowy

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
pl_PL: Konto Gotówka / Bank

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
pl_PL: Złap wszystkie

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
pl_PL: Nazwa kategorii

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
pl_PL: Numer telefonu komórkowego

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
pl_PL: Szczegóły certyfikatu

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
pl_PL: Limit certyfikatu

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
pl_PL: Certyfikat nr

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
pl_PL: Wymagany certyfikat

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
pl_PL: Zmień Kwota

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
pl_PL: Zmień typ konta na Odbywalne lub wybierz inne konto.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
pl_PL: Zmień tę datę ręcznie, aby ustawić następną datę rozpoczęcia synchronizacji

en: Changes in {0}
pl_PL: Zmiany w {0}

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
pl_PL: Odpowedni do pobierania opłaty.

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
pl_PL: Naliczone opłaty

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
pl_PL: Koszty zostaną rozdzielone proporcjonalnie na podstawie Ilość pozycji lub kwoty, jak na swój wybór

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
pl_PL: Szablon planu kont

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
pl_PL: Podgląd wykresu

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
pl_PL: Drzewo wykresów

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
pl_PL: Podwozie Nie

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
pl_PL: Czat

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
pl_PL: Sprawdź, czy numer faktury dostawcy jest unikalny

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
pl_PL: Sprawdź, czy to jednostka hydroponiczna

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
pl_PL: Sprawdź, czy nie ma konieczności wczytywania materiału

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
pl_PL: Przyjazd (grupa)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
pl_PL: Zaznacz to by zakazać ułamków (dla liczby jednostek)

en: Checkout
pl_PL: Sprawdzić

en: Chemical
pl_PL: Chemiczny

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
pl_PL: Data czeku

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
pl_PL: Czek Wysokość

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
pl_PL: Numer czeku

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
pl_PL: Czek Rozmiar

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
pl_PL: Czek Szerokość

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
pl_PL: Czek / Reference Data

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
pl_PL: Nazwa dziecka

en: Circular Reference Error
pl_PL: Circular Error Referencje

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
pl_PL: Klasyfikacja Klientów od regionu

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
pl_PL: Klauzule i warunki

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
pl_PL: Wyczyść tabelę

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
pl_PL: Kliknij przycisk Importuj faktury po dołączeniu pliku zip do dokumentu. Wszelkie błędy związane z przetwarzaniem zostaną wyświetlone w dzienniku błędów.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
pl_PL: Klient

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
pl_PL: Po blisko Issue Dni

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
pl_PL: Zamknięte dokumenty

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
pl_PL: Kolejność Zamknięty nie mogą być anulowane. Unclose aby anulować.

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
pl_PL: Zamknięcie konta {0} musi być typu odpowiedzialności / Equity

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
pl_PL: Kwota zamknięcia

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
pl_PL: Data zamknięcia

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
pl_PL: Tekst zamykający

note: Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
pl_PL: Kod

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
pl_PL: Zbierz postęp

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
pl_PL: Współczynnik zbierania (= 1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
pl_PL: Zasady zbierania

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
pl_PL: Poziom kolekcji

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
pl_PL: Kolumna w pliku banku

en: Column {0}
pl_PL: Kolumna {0}

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
pl_PL: Wartość prowizji

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
pl_PL: Typ medium komunikacyjnego

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
pl_PL: Konto firmowe

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
pl_PL: Nazwa firmy

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
pl_PL: Konto bankowe firmy

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
pl_PL: Opis Firmy

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
pl_PL: Email do firmy

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
pl_PL: Ukończony przez

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
pl_PL: Ukończona wartość

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
pl_PL: Zakończenie do

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
pl_PL: Status ukończenia

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
pl_PL: Kompleksowe ubezpieczenie

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
pl_PL: Rozwać Podatek albo Opłatę za

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
pl_PL: Skonsolidowany

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
pl_PL: Skonsolidowana nota kredytowa

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
pl_PL: Skonsolidowana faktura sprzedaży

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
pl_PL: Konsultant

en: Consulting
pl_PL: Konsulting

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
pl_PL: Koszt Konsumpcyjny

en: Consumer Products
pl_PL: Produkty konsumenckie

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
pl_PL: Opis kontaktu

en: Contact Details
pl_PL: Szczegóły kontaktu

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
pl_PL: E-mail kontaktu

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
pl_PL: HTML kontaktu

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
pl_PL: Dane kontaktowe

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
pl_PL: Informacje kontaktowe

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
pl_PL: Lista kontaktów

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
pl_PL: Numer komórkowy kontaktu

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
pl_PL: Nazwa kontaktu

en: Contact:
pl_PL: Kontakt:

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
pl_PL: Typ zawartości

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
pl_PL: Odpis aktualizujący

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
pl_PL: Szczegóły umowy

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
pl_PL: Data końcowa kontraktu

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
pl_PL: Okres umowy

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
pl_PL: Warunki kontraktu

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
pl_PL: Warunki umowy

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
pl_PL: Wkład (%)

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
pl_PL: Działanie kontrolne

en: Conversion factor for item {0} has been reset to 1.0 as the uom {1} is same as stock uom {2}.
pl_PL: Współczynnik przeliczeniowy dla przedmiotu {0} został zresetowany na 1,0, ponieważ jm {1} jest taka sama jak magazynowa jm {2}

en: Convert to Non-Group
pl_PL: Przekształć na nie-grupę

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
pl_PL: Skopiowano z

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
pl_PL: Skopiuj pola do wariantu

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
pl_PL: Poprawczy

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
pl_PL: Działania naprawcze

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
pl_PL: Korygujące / zapobiegawcze

en: Cosmetics
pl_PL: Kosmetyki

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
pl_PL: Nazwa Centrum Kosztów

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
pl_PL: Centrum kosztów jest częścią przydziału centrum kosztów, dlatego nie może zostać przekonwertowane na grupę

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
pl_PL: Centrum kosztów z zapisami przydziału nie może być przekonwertowane na grupę

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
pl_PL: Centrum kosztów z istniejącymi transakcjami nie może być przekonwertowane na grupę

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
pl_PL: Centrum kosztów z istniejącymi transakcjami nie może być przekonwertowane na księgę

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
pl_PL: Zestawienie kosztów

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
pl_PL: Kwota zestawienia kosztów

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
pl_PL: Wskaźnik zestawienia kosztów

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
pl_PL: Kalkulacja kosztów i fakturowanie

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
pl_PL: Kraj pochodzenia

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
pl_PL: Na podstawie kodu kuponu

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
pl_PL: Tworzenie planu kont w oparciu o

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
pl_PL: Utwórz brakującą imprezę

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
pl_PL: Stwórz listę odbiorców

en: Create Reposting Entries
pl_PL: Utwórz wpisy repostowania

en: Create Reposting Entry
pl_PL: Utwórz wpis repostowania

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
pl_PL: Utwórz uprawnienia użytkownika

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
pl_PL: Utwórz brakującego klienta lub dostawcę.

en: Creation of {0} failed.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
pl_PL: Tworzenie {0} nie powiodło się.  _x000D_
    				Sprawdź <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Dziennik zbiorczych transakcji</a></b>

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
pl_PL: Kwota kredytu

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
pl_PL: Kwota kredytu w walucie rachunku

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
pl_PL: Karta kredytowa

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
pl_PL: Limit kredytowy i warunki płatności

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
pl_PL: Limity kredytowe

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
pl_PL: Miesiące kredytowe

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
pl_PL: Kredyt w walucie Spółki

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
pl_PL: Wzór Kryterium

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
pl_PL: Kryteria Nazwa

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
pl_PL: Konfiguracja kryteriów

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
pl_PL: Kryteria Waga

note: Description of a DocType
en: Cross Listing of Item in multiple groups
pl_PL: Krzyż Notowania pozycji w wielu grupach

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
pl_PL: Skumulowany próg transakcji

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
pl_PL: Waluta i cennik

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
pl_PL: Obecny adres

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
pl_PL: Obecny adres to

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
pl_PL: Aktualny Kwota

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
pl_PL: Aktualna wartość aktywów

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
pl_PL: Obecny BOM

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
pl_PL: Aktualny kurs wymiany

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
pl_PL: Aktualna data zakończenia faktury

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
pl_PL: Aktualna data rozpoczęcia faktury

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
pl_PL: Aktualny numer seryjny

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
pl_PL: Stan aktulany

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
pl_PL: Obecny czas

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
pl_PL: Aktualny Wycena Cena

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
pl_PL: Kustosz

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
pl_PL: Opieka

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
pl_PL: Uwagi niestandardowe

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
pl_PL: Niestandardowy?

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
pl_PL: Adres Klienta / Tropu

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
pl_PL: Kod Klienta

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
pl_PL: Kontakt z klientem e-mail

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
pl_PL: Dane Klienta

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
pl_PL: Informacja zwrotna Klienta

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
pl_PL: Nazwa Grupy Klientów

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
pl_PL: Pozycje klientów

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
pl_PL: Komórka klienta Nie

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
pl_PL: Szczegóły zamówienia klienta

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
pl_PL: Identyfikator punktu sprzedaży klienta

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
pl_PL: Główny adres klienta

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
pl_PL: Kontakt główny klienta

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
pl_PL: Dostarczony Klient

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
pl_PL: Terytorium klienta

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
pl_PL: Magazyn klienta (opcjonalnie)

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
pl_PL: Klient lub przedmiotu

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
pl_PL: Klient wymagany dla „Rabat klientowy”

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
pl_PL: Kod Przedmiotu Klienta

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
pl_PL: Klienta Zamówienia

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
pl_PL: Data Zamówienia Zakupu Klienta

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
pl_PL: Numer Zamówienia Zakupu Klienta

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
pl_PL: Zniżka dla klienta

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
pl_PL: Konfiguracja importu danych

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
pl_PL: Data przejścia na emeryturę

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
pl_PL: Data Ustawienia

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
pl_PL: Data urodzenia

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
pl_PL: Data rozpoczęcia

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
pl_PL: Data założenia

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
pl_PL: Data przyłączenia

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
pl_PL: Data wydania

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
pl_PL: Data Wstąpienia

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
pl_PL: Dzień tygodnia

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
pl_PL: Dzień tygodnia

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
pl_PL: Dzień na wysłanie

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
pl_PL: Dzień (dni) po dacie faktury

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
pl_PL: Dzień (dni) po zakończeniu miesiąca faktury

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
pl_PL: Dni do końca

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
pl_PL: Kwota Debit

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
pl_PL: Kwota debetową w walucie rachunku

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
pl_PL: Nocie debetowej

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
pl_PL: Debet w firmie Waluta

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
pl_PL: Obciąż do

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
pl_PL: Odlicz

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
pl_PL: Szczegóły dotyczące odliczonego

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
pl_PL: Odliczenia lub strata

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
pl_PL: Domyślne konto

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
pl_PL: Konta domyślne

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
pl_PL: Domyślne Zestawienie Materiałów

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
pl_PL: Domyślnie Cena płatności

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
pl_PL: Domyślne Centrum Kosztów Kupowania

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
pl_PL: Domyślny cennik dla zakupów

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
pl_PL: Domyślne warunki zakupu

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
pl_PL: Domyślne Konto Gotówkowe

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
pl_PL: Domyślna Firma

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
pl_PL: Domyślne firmowe konto bankowe

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
pl_PL: Domyślne Centrum Kosztów

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
pl_PL: Domyślne Konto Wartości Dóbr Sprzedanych

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
pl_PL: Domyślnie Costing Cena

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
pl_PL: Domyślna grupa klientów

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
pl_PL: Domyślne konto odroczonego kosztu

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
pl_PL: Domyślne konto odroczonego przychodu

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
pl_PL: Domyślny wymiar

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
pl_PL: Domyślna jednostka odległości

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
pl_PL: Domyślne konto rozchodów

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
pl_PL: Domyślna księga finansowa

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
pl_PL: Magazyn wyrobów gotowych domyślne

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
pl_PL: Domyślna lista urlopowa

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
pl_PL: Domyślne konto przychodów

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
pl_PL: Domyślne konto zasobów reklamowych

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
pl_PL: Domyślna grupa elementów

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
pl_PL: Domyślny producent pozycji

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
pl_PL: Domyślny nagłówek pisma

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
pl_PL: Domyślny numer części producenta

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
pl_PL: Domyślnie Materiał Typ żądania

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
pl_PL: Domyślne konto Rozrachunki z dostawcami

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
pl_PL: Domyślnie Płatność Zapytanie Wiadomość

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
pl_PL: Domyślny szablon warunków płatności

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
pl_PL: Domyślny cennik

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
pl_PL: Domyślny priorytet

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
pl_PL: Domyślna jednostka miary zakupów

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
pl_PL: Domyślna ważność oferty

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
pl_PL: Domyślnie konto Rozrachunki z odbiorcami

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
pl_PL: Domyślna jednostka sprzedaży środka

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
pl_PL: Domyślny magazyn złomu

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
pl_PL: Domyślne centrum kosztów sprzedaży

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
pl_PL: Domyślne warunki sprzedaży

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
pl_PL: Domyślna umowa o poziomie usług

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
pl_PL: Domyślny magazyn źródłowy

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
pl_PL: Domyślna jednostka miary Asortymentu

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
pl_PL: Domyślny dostawca

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
pl_PL: Domyślna grupa dostawców

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
pl_PL: Domyślny magazyn docelowy

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
pl_PL: Domyślne terytorium

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
pl_PL: Domyślna jednostka miary

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
pl_PL: Domyślna metoda wyceny

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
pl_PL: Domyślna wartość

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
pl_PL: Domyślny magazyn

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
pl_PL: Domyślny magazyn do zwrotu sprzedaży

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
pl_PL: Domyślne magazyny do produkcji

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
pl_PL: Domyślnie Work In Progress Warehouse

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
pl_PL: Domyślne miejsce pracy

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
pl_PL: Domyślne konto zostanie automatycznie zaktualizowane na fakturze POS po wybraniu tego trybu.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
pl_PL: Domyślnie: 10 min

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
pl_PL: Wartości domyślne

en: Defense
pl_PL: Obrona

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
pl_PL: Odroczone ustawienia księgowania

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
pl_PL: Odroczony koszt

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
pl_PL: Rachunek odroczonego obciążenia

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
pl_PL: Odroczone przychody

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
pl_PL: Konto odroczonego przychodu

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
pl_PL: Opóźnienie między przerwami w dostawie

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
pl_PL: Dostarczane przez Dostawcę

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
pl_PL: Dostarczane przez Dostawcę (Drop Ship)

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
pl_PL: Szczegóły dostawy

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
pl_PL: Nr dowodu dostawy

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
pl_PL: Przerwy w dostawie

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
pl_PL: Dostawa do

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
pl_PL: Magazyn Dostawa

en: Department Stores
pl_PL: Sklepy detaliczne

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
pl_PL: Godzina odjazdu

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
pl_PL: Zależy Zadania

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
pl_PL: Amortyzuj na podstawie dziennego pro-rata

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
pl_PL: Konto amortyzacji wydatków

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
pl_PL: Określ kategorię podatku adresowego od

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
pl_PL: Różnica (Dr - Cr)

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
pl_PL: Konto różnicowe musi być kontem typu Aktywa/Zobowiązania, ponieważ ta rekonsyliacja magazynowa jest wpisem otwarcia

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
pl_PL: Różnica Kwota (waluta firmy)

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
pl_PL: Wyłącz planowanie wydajności

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
pl_PL: Wyłącz Zaokrąglanie Sumy

en: Discount (%)
pl_PL: Zniżka (%)

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Invoice Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Quotation Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Or
en: Discount (%) on Price List Rate with Margin
pl_PL: Zniżka (%) na cenę z listy cen z marżą

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
pl_PL: Wartość zniżki

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
pl_PL: Typ rabatu

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
pl_PL: Rabat i marży

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
pl_PL: Rabat na inny przedmiot

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
pl_PL: Zniżka na cenę z listy cen (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
pl_PL: Zniżkowana kwota

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
pl_PL: Zniżkowana faktura

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
pl_PL: Powiadomienie o wysyłce

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
pl_PL: Utylizacja Data

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
pl_PL: Odległość UOM

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
pl_PL: Odrębna jednostka przedmiotu

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
pl_PL: Rozpowszechnianie opłat na podstawie

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
pl_PL: Nazwa Dystrybucji

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
pl_PL: Nie wysyłaj e-maili

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
pl_PL: Podwójne Bilans Spadek

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
pl_PL: Przyczyna przestoju

en: Dr
pl_PL: Wn

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
pl_PL: Adres e-mail kierowcy

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
pl_PL: Imię kierowcy

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
pl_PL: Termin wykonania oparty na

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
pl_PL: Kwota monitu

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
pl_PL: Opłata za monitowanie

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
pl_PL: List monitujący

en: E-Invoicing Information Missing
pl_PL: Brakujące informacje o e-fakturach

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
pl_PL: ERPNext Identyfikator użytkownika

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
pl_PL: Koszt energii elekrycznej

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
pl_PL: Brak prądu

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
pl_PL: Kampania email

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
pl_PL: Szczegóły wiadomości e-mail

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
pl_PL: Grupa email

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
pl_PL: Wiadomość wysłana

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
pl_PL: Ustawienia wiadomości e-mail

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
pl_PL: Szablon e-maila

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
pl_PL: Email wysłany do

en: Emails Queued
pl_PL: E-maile zakolejkowane

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
pl_PL: Kontakt na wypadek nieszczęśliwych wypadków

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
pl_PL: Telefon bezpieczeństwa

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
pl_PL: Advance pracownika

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
pl_PL: Szczegóły urzędnik

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
pl_PL: Włącz harmonogram spotkań

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
pl_PL: Włącz rachunkowość kapitału w toku

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
pl_PL: Włącz dostęp w Europie

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
pl_PL: Włącz niezmienialny rejestr

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
pl_PL: Włącz wieczne zapasy

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
pl_PL: Włącz śledzenie w YouTube

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
pl_PL: Aktywny

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
pl_PL: Włączenie tej opcji pozwoli na rejestrowanie: <br><br> 1. Zaliczki otrzymane na <b>koncie zobowiązań</b> zamiast <b>konta aktywów</b><br><br>2. Zaliczki wypłacone na <b>koncie aktywów</b> zamiast <b>konta zobowiązań</b>

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
pl_PL: Data Inkaso

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
pl_PL: Data zakończenia okresu bieżącej faktury

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
pl_PL: Zakończenie okresu eksploatacji

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
pl_PL: Podaj kod pozycji, nazwa zostanie automatycznie wypełniona jako taka sama jak kod pozycji po kliknięciu w pole nazwy pozycji

en: Entertainment & Leisure
pl_PL: Rozrywka i relaks

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
pl_PL: Rodzaj wpisu

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
pl_PL: Rachunek akcyjny / zobowiązanie

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
pl_PL: Komunikat błędu

en: Error: Not a valid id?
pl_PL: Błąd: Nie ważne id?

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
pl_PL: Szacowany przyjazd

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
pl_PL: Okres próbny

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
pl_PL: Przykład: ABCD. #####. Jeśli seria jest ustawiona, a numer partii nie jest wymieniony w transakcjach, na podstawie tej serii zostanie utworzony automatyczny numer partii. Jeśli zawsze chcesz wyraźnie podać numer partii dla tego produktu, pozostaw to pole puste. Uwaga: to ustawienie ma pierwszeństwo przed prefiksem serii nazw w Ustawieniach fotografii.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
pl_PL: Rola zatwierdzającego wyjątku dla budżetu

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
pl_PL: Zbyt długi czas konfiguracji maszyny

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
pl_PL: Wymiana Zysk / strat

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
pl_PL: Przewalutowanie

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
pl_PL: Konto przewalutowania

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
pl_PL: Ustawienia przewalutowania

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
pl_PL: Akcyza Wejścia

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
pl_PL: Akcyza numeru strony

en: Executive Search
pl_PL: Szukanie wykonawcze

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
pl_PL: Zakończ rozmowę kwalifikacyjną wstrzymaną

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
pl_PL: Przewidywany okres użytkowania wartości po

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
pl_PL: Zwrot kosztów

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
pl_PL: Szef Wydatków

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
pl_PL: Data ważności

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
pl_PL: Okres ważności (w dniach)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
pl_PL: Przedmioty wybuchowe

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
pl_PL: Historia Zewnętrzna Pracy

note: Name of a UOM
en: Fahrenheit
pl_PL: Farenhait

note: Name of a UOM
en: Fathom
pl_PL: Sążen

note: Label of the fax (Data) field in DocType 'Lead' Label of the fax (Data) field in DocType 'Prospect' Label of the fax (Data) field in DocType 'Company'
en: Fax
pl_PL: Faks

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
pl_PL: Informacje zwrotne od

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
pl_PL: Pobierz elementy na podstawie domyślnego dostawcy.

en: Fetching...
pl_PL: Ujmujący...

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
pl_PL: Mapowanie pola

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
pl_PL: Pola będą kopiowane tylko w momencie tworzenia.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
pl_PL: Typ pola

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
pl_PL: Plik to zmiany nazwy

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
pl_PL: Czas trwania filtra (miesiące)

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
pl_PL: Finanse Książka szczegółów

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
pl_PL: Identyfikator książki finansowej

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
pl_PL: Finanse Książki

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
pl_PL: Raporty finansowe będą generowane przy użyciu typu dokumentu GL Entry (powinny być włączone, jeśli dla wszystkich lat sekwencyjnych nie zaksięgowano dokumentu zamknięcia okresu)

en: Finished
pl_PL: Skończone

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
pl_PL: Data pierwszej odpowiedzi

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
pl_PL: Naprawiony

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
pl_PL: Konto trwałego

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
pl_PL: Naprawiono numer depozytu

en: Food, Beverage & Tobacco
pl_PL: Żywność, Trunki i Tytoń

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
pl_PL: Do kupienia

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
pl_PL: Dla Listy Cen

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
pl_PL: Dla Produkcji

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
pl_PL: Do sprzedania

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
pl_PL: Za ile zużytego = 1 punkt lojalnościowy

note: Description of a DocType
en: For the convenience of customers, these codes can be used in print formats like Invoices and Delivery Notes
pl_PL: Dla wygody klientów, te kody mogą być użyte w formacie drukowania jak faktury czy dowody dostawy

en: For the {0}, no stock is available for the return in the warehouse {1}.
pl_PL: Dla {0} brak zapasów na zwrot w magazynie {1}.

en: Forecast
pl_PL: Prognoza

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
pl_PL: Handlu Zagranicznego Szczegóły

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
pl_PL: Bezpłatny przedmiot

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
pl_PL: Zatrzymaj zapasy starsze niż (dni)

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
pl_PL: Częstotliwość Amortyzacja (miesiące)

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
pl_PL: Od Firmy

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
pl_PL: Od Waluty

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
pl_PL: Od daty powinno przypadać w roku obrotowym. Przyjęto, że od daty = {0}

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
pl_PL: Z Folio nr

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
pl_PL: Od śladu

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
pl_PL: Od Nie

note: Label of the prospect_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Prospect
pl_PL: Od prospekta

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
pl_PL: Od Akcjonariusza

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
pl_PL: Z szablonu

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
pl_PL: Z magazynu

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
pl_PL: Zamrożony

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
pl_PL: Spełniony

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
pl_PL: Termin realizacji

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
pl_PL: Szczegóły realizacji

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
pl_PL: Status realizacji

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
pl_PL: Warunki realizacji

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
pl_PL: Spełnienie warunków

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
pl_PL: Całkowicie Rozliczone

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
pl_PL: Całkowicie ukończono

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
pl_PL: Całkowicie dostarczono

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
pl_PL: Zysk / strata

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
pl_PL: Konto Zysk / Strata na Aktywów pozbywaniu

en: Gantt Chart
pl_PL: Wykres Gantta

en: Gantt chart of all tasks.
pl_PL: Wykres Gantta wszystkich zadań

en: Generate E-Invoice
pl_PL: Generuj e-fakturę

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
pl_PL: Wygeneruj nowe faktury przeterminowane

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
pl_PL: Utwórz Harmonogram

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
pl_PL: Utwórz paski na opakowania do dostawy. Używane do informacji o numerze opakowania, zawartości i wadze.

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
pl_PL: Uzyskaj opłacone zaliczki

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
pl_PL: Uzyskaj otrzymane zaliczki

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
pl_PL: Pobierz aktualny stan magazynowy

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
pl_PL: Uzyskaj wpisy

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
pl_PL: Uzyskaj lokalizacje przedmiotów

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
pl_PL: Elementy z żądań Otwórz Materiał

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
pl_PL: Uzyskaj Materiał Zamówienie

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
pl_PL: Uzyskaj zaległą fakturę

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
pl_PL: Pobierz koszt surowców z wpisu konsumpcji

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
pl_PL: Pierwsze kroki

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
pl_PL: Okres łaski

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
pl_PL: Całkowita suma (w walucie firmy)

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
pl_PL: Podtytuł powitania

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
pl_PL: Tytuł powitania

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
pl_PL: Sekcja Pozdrowienia

en: Grocery
pl_PL: Artykuły spożywcze

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
pl_PL: Waga brutto Jednostka miary

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
pl_PL: Grupa same pozycje

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
pl_PL: Pół Roku

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
pl_PL: Posada numer partii (batch)

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
pl_PL: Ma datę wygaśnięcia

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
pl_PL: Posiada numer seryjny

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
pl_PL: Ma Warianty

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
pl_PL: Heads (lub grupy), przeciwko którym zapisy księgowe są i sald są utrzymywane.

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
pl_PL: Szczegóły Zdrowia

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
pl_PL: Mapa ciepła

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
pl_PL: Tutaj wypełnij i przechowaj dane takie jak wzrost, waga, alergie, problemy medyczne itd

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
pl_PL: Ukryta lista z listą kontaktów powiązanych z Akcjonariuszem

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
pl_PL: Ukryj symbol walutowy

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
pl_PL: Ukryj identyfikator podatkowy klienta w transakcjach sprzedaży

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
pl_PL: Ukryj niedostępne elementy

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
pl_PL: Im wyższa liczba, wyższy priorytet

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
pl_PL: Historia Firmy

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
pl_PL: Nazwa dla Listy Świąt

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
pl_PL: Wakacje

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
pl_PL: Cogodzinny

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
pl_PL: Jak często należy aktualizować projekt i firmę na podstawie transakcji sprzedaży?

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
pl_PL: Adres IP

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
pl_PL: Nr identyfikujący paczkę do dostawy (do druku)

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
pl_PL: Jeśli zostanie wybrana opcja „Miesiące”, stała kwota zostanie zaksięgowana jako odroczone przychody lub wydatki dla każdego miesiąca, niezależnie od liczby dni w miesiącu. Zostanie naliczona proporcjonalnie, jeśli odroczone przychody lub wydatki nie zostaną zaksięgowane na cały miesiąc

en: If Auto Opt In is checked, then the customers will be automatically linked with the concerned Loyalty Program (on save)
pl_PL: Jeśli zaznaczona jest opcja automatycznego wyboru, klienci zostaną automatycznie połączeni z danym Programem lojalnościowym (przy zapisie)

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
pl_PL: Jeśli przychód lub koszt

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
pl_PL: Jeśli operacja jest podzielona na podoperacje, można je tutaj dodać.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
pl_PL: Jeśli puste, nadrzędne konto magazynu lub wartość domyślna firmy będą brane pod uwagę w transakcjach

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
pl_PL: Jeśli zaznaczone, kwota podatku zostanie wliczona w cenie Drukuj Cenę / Drukuj Podsumowanie

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
pl_PL: Jeśli jest inny niż adres klienta

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
pl_PL: Jeśli wyłączone, pozycja 'Końcowa zaokrąglona suma' nie będzie widoczna w żadnej transakcji

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
pl_PL: Jeśli pozycja jest wariant innego elementu, a następnie opis, zdjęcia, ceny, podatki itp zostanie ustalony z szablonu, o ile nie określono wyraźnie

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
pl_PL: Jeśli więcej niż jedna paczka tego samego typu (do druku)

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
pl_PL: Jeśli zlecona dostawcy

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
pl_PL: Jeśli konto jest zamrożone, zapisy mogą wykonywać tylko wyznaczone osoby.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
pl_PL: Jeśli nie ma przypisanej szczeliny czasowej, komunikacja będzie obsługiwana przez tę grupę

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
pl_PL: Jeśli to pole wyboru jest zaznaczone, zapłacona kwota zostanie podzielona i przydzielona zgodnie z kwotami w harmonogramie płatności dla każdego terminu płatności

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
pl_PL: Jeśli ta opcja jest zaznaczona, kolejne nowe faktury będą tworzone w datach rozpoczęcia miesiąca kalendarzowego i kwartału, niezależnie od daty rozpoczęcia aktualnej faktury

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
pl_PL: Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, wpisy do dziennika zostaną zapisane jako wersja robocza i będą musiały zostać przesłane ręcznie

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
pl_PL: Jeśli ta opcja nie jest zaznaczona, zostaną utworzone bezpośrednie wpisy GL w celu zaksięgowania odroczonych przychodów lub kosztów

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
pl_PL: Jeśli ta opcja jest ustawiona na 'Tak', ERPNext uniemożliwi tworzenie faktury zakupu lub przyjęcia zakupu bez wcześniejszego utworzenia zamówienia zakupu. Można to zmienić dla konkretnego dostawcy, zaznaczając pole wyboru 'Zezwól na tworzenie faktury zakupu bez zamówienia zakupu' w kartotece dostawcy.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
pl_PL: Jeśli ta opcja jest ustawiona na 'Tak', ERPNext uniemożliwi tworzenie faktury zakupu bez wcześniejszego utworzenia przyjęcia zakupu. Można to zmienić dla konkretnego dostawcy, zaznaczając pole wyboru 'Zezwól na tworzenie faktury zakupu bez przyjęcia zakupu' w kartotece dostawcy.

en: If unlimited expiry for the Loyalty Points, keep the Expiry Duration empty or 0.
pl_PL: W przypadku nielimitowanego wygaśnięcia punktów lojalnościowych czas trwania ważności jest pusty lub 0.

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
pl_PL: Jeśli utrzymujesz zapas tego przedmiotu w swoim magazynie, ERPNext będzie tworzyć wpisy w księdze zapasów dla każdej transakcji związanej z tym przedmiotem.

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
pl_PL: Zignoruj nakładanie się czasu pracownika

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
pl_PL: Ignoruj zasadę ustalania cen

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
pl_PL: Zignoruj nakładanie się czasu użytkownika

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
pl_PL: Zignoruj nakładanie się czasu w stacji roboczej

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
pl_PL: Obrazek

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
pl_PL: Widok obrazka

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
pl_PL: Importuj plan kont z pliku csv

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
pl_PL: Importować plik

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
pl_PL: Błędy i ostrzeżenia dotyczące importu plików

en: Import Genericode File
pl_PL: Importowanie pliku genericode

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
pl_PL: Importuj faktury

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log
pl_PL: Log operacji importu

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
pl_PL: Importuj podgląd dziennika

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
pl_PL: Podgląd importu

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
pl_PL: Typ importu

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
pl_PL: Importuj ostrzeżenia

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
pl_PL: Importuj z Arkuszy Google

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
pl_PL: W min

en: In the case of multi-tier program, Customers will be auto assigned to the concerned tier as per their spent
pl_PL: W przypadku programu wielowarstwowego Klienci zostaną automatycznie przypisani do danego poziomu, zgodnie z wydatkami

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
pl_PL: Uwzględnij podsumowanie starzenia się

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
pl_PL: Dołącz przedmiot do produkcji

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
pl_PL: Uwzględnij pozycje niepubliczne

en: Include Payment
pl_PL: Dołącz płatności

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
pl_PL: Obejmują płatności (POS)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
pl_PL: Dołącz uzgodnione wpisy

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
pl_PL: Uwzględnij elementy podwykonawstwa

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
pl_PL: W tym elementów dla zespołów sub

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
pl_PL: Wskazuje, że pakiet jest częścią tej dostawy (Tylko projektu)

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
pl_PL: Przedsiębiorstwo

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
pl_PL: Wstępne powiadomienie e-mail wysłane

note: Label of the initialize_doctypes_table (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Initialize Summary Table
pl_PL: Inicjalizacja tabeli podsumowań

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
pl_PL: Wstaw nowe rekordy

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
pl_PL: Wymagane Kontrola przed dostawą

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
pl_PL: Wymagane Kontrola przed zakupem

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
pl_PL: Liczba instalacji

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
pl_PL: Ubezpieczający

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
pl_PL: Identyfikator integracji

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
pl_PL: Numer referencyjny faktury firmy

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
pl_PL: Dziennik firmy Inter Company

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
pl_PL: Wpis w dzienniku firmy Inter Company

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
pl_PL: Informacje o zamówieniach między firmami

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
pl_PL: Referencje między firmami

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
pl_PL: Zainteresowanie

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
pl_PL: Wewnętrzne Historia Pracuj

en: Internet Publishing
pl_PL: Wydawnictwa internetowe

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
pl_PL: Inwentarz

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
pl_PL: Część faktury (%)

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
pl_PL: Wewnętrzny

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
pl_PL: Czy Account Payable

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
pl_PL: Zaawansowany proces

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
pl_PL: Jest rozliczalny

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
pl_PL: Czy firma

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
pl_PL: To kontener

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
pl_PL: Jest kumulatywny

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
pl_PL: Jest przedmiotem dostarczonym przez klienta

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
pl_PL: Jest domyślny

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
pl_PL: Jest kontem domyślnym

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
pl_PL: Jest językiem domyślnym

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
pl_PL: Czy do utworzenia faktury sprzedaży jest wymagany dowód dostawy?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
pl_PL: Jest dyskontowany

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
pl_PL: Czy istniejącego środka trwałego

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
pl_PL: Czy trwałego

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
pl_PL: Dostawca wewnętrzny

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
pl_PL: Jest Milestone

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
pl_PL: Otwiera się

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
pl_PL: Czy do wystawienia faktury i paragonu zakupu wymagane jest zamówienie zakupu?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
pl_PL: Czy do utworzenia faktury zakupu jest wymagany dowód zakupu?

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
pl_PL: Jest zwrot (nota kredytowa)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
pl_PL: Czy do tworzenia faktur sprzedaży i dokumentów dostawy wymagane jest zamówienie sprzedaży?

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
pl_PL: Standardowy

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
pl_PL: Czy zlecony

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
pl_PL: Dostarcza we własnym zakresie

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
pl_PL: Czy podatek wliczony jest w opłaty?

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
pl_PL: Problem Uwaga kredytowa

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
pl_PL: Data zdarzenia

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
pl_PL: Wydanie Split From

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
pl_PL: Data emisji

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
pl_PL: Wartości atrybutu elementu

en: Item Cart
pl_PL: poz Koszyk

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
pl_PL: Domyślne elementy

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
pl_PL: Opis produktu

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
pl_PL: Domyślne grupy artykułów

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
pl_PL: Element Nazwa grupy

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
pl_PL: Pozycja Grupy

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
pl_PL: Element Obrazek (jeśli nie slideshow)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
pl_PL: Lokalizacje przedmiotów

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
pl_PL: Element Nazwy przez

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
pl_PL: Nr seryjny

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
pl_PL: Pozycja Kwota podatku zawarta w wartości

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
pl_PL: Stawka podatku dla tej pozycji

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
pl_PL: Rzecz do wyprodukowania

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
pl_PL: Jednostka miary produktu

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
pl_PL: Szczegóły dotyczące wagi przedmiotu

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
pl_PL: Przedmiot i gwarancji Szczegóły

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
pl_PL: Obsługa przedmiotu

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
pl_PL: Produkt, który ma zostać wyprodukowany lub przepakowany

en: Item valuation rate is recalculated considering landed cost voucher amount
pl_PL: Jednostkowy wskaźnik wyceny przeliczone z uwzględnieniem kosztów ilość kupon wylądował

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
pl_PL: Produkty w tym magazynie zostaną zasugerowane

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
pl_PL: Pozycja Rabat automatyczny

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
pl_PL: Nazwa stanowiska pracy

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
pl_PL: Typ pozycji dziennika

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
pl_PL: Księgowanie na złom

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
pl_PL: Śledź kampanię sprzedażową. Śledź Tropy, Wyceny, Zamówienia Sprzedaży etc. z kampanii by zmierzyć zwrot z inwestycji.

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
pl_PL: Klucz

note: Name of a UOM
en: Kilopascal
pl_PL: Kilopaskal

note: Name of a UOM
en: Kilopound-Force
pl_PL: Kilofunt-siła

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
pl_PL: Ugruntowany Koszt Pomocy

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
pl_PL: Kwota Kosztu Voucheru

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
pl_PL: Krajobraz

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
pl_PL: Nieaktualne

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
pl_PL: Ostatni Carbon Sprawdź

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
pl_PL: Ostatnia data ukończenia

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
pl_PL: Ostatnia data integracji

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
pl_PL: Szerokość

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
pl_PL: Czas oczekiwania

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
pl_PL: Termin realizacji

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
pl_PL: Czas oczekiwania w dniach

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
pl_PL: Typ Tropu

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
pl_PL: Lead {0} został dodany do prospekta {1}.

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
pl_PL: Lead pomagają zdobywać biznes, dodawaj wszystkie swoje kontakty i więcej jako leady

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
pl_PL: Jesteś pewien, że chcesz wyjść z Wykupinych?

note: Description of the 'Success Redirect URL' (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Leave blank for home.
    This is relative to site URL, for example "about" will redirect to "https://yoursitename.com/about"
pl_PL: „Pozostaw puste dla strony głównej.

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
pl_PL: Pozostaw puste, jeśli dostawca jest blokowany na czas nieokreślony

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
pl_PL: Pozostaw puste, aby używać standardowego formatu dokumentu dostawy

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
pl_PL: Opuścił

note: Description of a DocType
en: Legal Entity / Subsidiary with a separate Chart of Accounts belonging to the Organization.
pl_PL: Osobowość prawna / Filia w oddzielny planu kont należących do Organizacji.

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
pl_PL: Nagłówek

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
pl_PL: Treść listu lub wiadomości e-mail

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
pl_PL: List lub e-mail zamykający tekst

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
pl_PL: Ograniczona do 12 znaków

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
pl_PL: Odstępy między wierszami dla kwoty w słowach

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
pl_PL: Połączyć

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
pl_PL: Opcje linku

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
pl_PL: Powiązane dokumenty

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
pl_PL: Połączenie z klientem nie powiodło się. Spróbuj ponownie.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
pl_PL: Połączenie z dostawcą nie powiodło się. Spróbuj ponownie.

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
pl_PL: Odkupienie punktów lojalnościowych

en: Loyalty Points will be calculated from the spent done (via the Sales Invoice), based on collection factor mentioned.
pl_PL: Punkty lojalnościowe będą obliczane na podstawie zużytego (za pomocą faktury sprzedaży), na podstawie wspomnianego współczynnika zbierania.

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
pl_PL: Pomoc programu lojalnościowego

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
pl_PL: Utrzymuj tę samą stawkę w całym cyklu zakupu

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
pl_PL: Utrzymanie Zapasów

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
pl_PL: Data Konserwacji

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
pl_PL: Nazwa menedżera konserwacji

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
pl_PL: Wymagane czynności konserwacyjne

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
pl_PL: Status Konserwacji

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
pl_PL: Zadanie konserwacji

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
pl_PL: Zadania konserwacji

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
pl_PL: Zespół serwisowy

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
pl_PL: Członkowie zespołu ds. Konserwacji

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
pl_PL: Nazwa zespołu obsługi technicznej

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
pl_PL: Czas Konserwacji

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
pl_PL: Typ Konserwacji

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
pl_PL: Główne/Opcjonalne Tematy

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
pl_PL: Bądź Amortyzacja Entry

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
pl_PL: Wprowadź różnicę

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
pl_PL: Wykonywanie płatności za pośrednictwem Zapisów Księgowych dziennika

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
pl_PL: Nowa faktura sprzedaży

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
pl_PL: Zarządzaj kosztami działań

en: Manager
pl_PL: Menager

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
pl_PL: Obowiązkowe zależy od

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
pl_PL: Wytwarzanie przeciwko Materiały Zamówienie

note: Description of a DocType
en: Manufacturers used in Items
pl_PL: Producenci używane w pozycji

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
pl_PL: Sekcja Produkcyjna

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
pl_PL: Margines szybkości lub wielkości

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
pl_PL: Żonaty / Zamężna

en: Master
pl_PL: Мistrz

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
pl_PL: Zużycie materiału do produkcji

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
pl_PL: Wydanie materiałów

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
pl_PL: Szczegółowy wniosek o materiał

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
pl_PL: Typ zamówienia produktu

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
pl_PL: Materiał transferu dla Produkcja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
pl_PL: Przeniesiony materiał

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
pl_PL: Materiał Przeniesiony do Produkcji

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
pl_PL: Materiał Przeniesiony do Produkowania

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
pl_PL: Materiał przekazany do podwykonawstwa

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
pl_PL: Maks. rabat (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
pl_PL: Maks. wynik

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
pl_PL: Maks. Ilość

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
pl_PL: Maksymalne wykorzystanie

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
pl_PL: Maksymalna ilość próbki, którą można zatrzymać

note: Name of a UOM
en: Megacoulomb
pl_PL: Megakulomb

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
pl_PL: Wspomnij, jeśli nietypowe konto płatne

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
pl_PL: Wspomnieć, jeśli nie standardowe konto należności dotyczy

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
pl_PL: Przykłady wiadomości

en: Message Sent
pl_PL: Widomość wysłana

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
pl_PL: Wiadomość pokazać

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
pl_PL: Wiadomość zostanie wysłana do użytkowników w celu uzyskania ich statusu w Projekcie

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
pl_PL: Wiadomości dłuższe niż 160 znaków zostaną podzielone na kilka wiadomości

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
pl_PL: Drugie imię

note: Name of a UOM
en: Millicoulomb
pl_PL: Milikulomb

note: Name of a UOM
en: Millihertz
pl_PL: Milihertz

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
pl_PL: Min. Kwota

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
pl_PL: Min. wynik

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
pl_PL: Min. wartość zamówienia

en: Min Qty should be greater than Recurse Over Qty
pl_PL: Minimalna ilość powinna być większa niż ilość rekursji

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
pl_PL: Minimalna wartość zamówienia

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
pl_PL: Minimalna łączna kwota wydana

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
pl_PL: Minimalna ilość powinna być zgodna z magazynową jednostką organizacyjną

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
pl_PL: Warunki mieszane

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
pl_PL: Nr tel. Komórkowego

en: Mobile:
pl_PL: Mobilny:

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
pl_PL: Tryby płatności

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
pl_PL: Monitorowanie postępu

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
pl_PL: Monitorowanie częstotliwości

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
pl_PL: Miesiąc (y) po zakończeniu miesiąca faktury

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
pl_PL: Miesięczne Procenty Dystrybucja

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
pl_PL: Opłata miesięczna

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
pl_PL: Miesięcy

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
pl_PL: Więcej informacji

en: Motion Picture & Video
pl_PL: Ruchomy Obraz i Video

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
pl_PL: Średnia Ruchoma

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
pl_PL: Musi być publicznie dostępnym adresem URL Google Sheets, a dodanie kolumny rachunku bankowego jest konieczne do importu za pomocą Google Sheets

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
pl_PL: Wyciszenie email

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
pl_PL: Imię i Identyfikator Pracownika

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
pl_PL: Imię beneficjenta

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
pl_PL: Nazwa dystrybucji miesięcznej

note: Name of a UOM
en: Nanocoulomb
pl_PL: Nanokulomb

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
pl_PL: Gazu ziemnego

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota netto (Waluta Spółki)

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
pl_PL: Stawka godzinowa Netto

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
pl_PL: Cena netto

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
pl_PL: Cena netto (Spółka Waluta)

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
pl_PL: Łączna wartość netto (waluta firmy)

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
pl_PL: Nowa wartość aktywów

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
pl_PL: Nowe saldo w walucie podstawowej

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
pl_PL: Nowy dochodowy

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
pl_PL: Nowa oferta

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
pl_PL: Nowe Miejsce Pracy

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
pl_PL: Nowy limit kredytowy jest mniejszy niż obecna zaległa kwota dla klienta. Limit kredytowy musi wynosić co najmniej {0}

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
pl_PL: Nowe faktury będą generowane zgodnie z harmonogramem, nawet jeśli bieżące faktury są niezapłacone lub przeterminowane

en: Newspaper Publishers
pl_PL: Wydawcy gazet

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
pl_PL: Następny Amortyzacja Data

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
pl_PL: Następna data płatności

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
pl_PL: Kolejny e-mali zostanie wysłany w dniu:

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
pl_PL: Numer wizyt

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
pl_PL: Żaden

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
pl_PL: Nie zaksięgowany

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
pl_PL: Nie dostarczony

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
pl_PL: Uwaga: Automatyczne usuwanie logów dotyczy tylko logów typu <i>Update Cost</i>

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
pl_PL: Uwaga: E-mail nie zostanie wysłany do nieaktywnych użytkowników

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
pl_PL: Wymówienie (dni)

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
pl_PL: Powiadom o pracowniku

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
pl_PL: Powiadamiaj inne

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
pl_PL: Powiadom o Dostawcy

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
pl_PL: Powiadamiaj e-mailem o utworzeniu automatycznego wniosku o materiał

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
pl_PL: Powiadom klienta i agenta za pośrednictwem poczty elektronicznej w dniu spotkania.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
pl_PL: Liczba jednoczesnych spotkań

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
pl_PL: Liczba dni po dacie faktury upłynęła przed anulowaniem subskrypcji lub oznaczenia subskrypcji jako niepłatne

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
pl_PL: Liczbę dni można umawiać z wyprzedzeniem

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
pl_PL: Liczba dni, w których subskrybent musi płacić faktury wygenerowane w ramach tej subskrypcji

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
pl_PL: Wartości liczbowe

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: O+
pl_PL: O +

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
pl_PL: Drogomierz Wartość (Ostatni)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
pl_PL: Poza

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
pl_PL: Stary obiekt nadrzędny

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
pl_PL: Na ilość przedmiotu

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
pl_PL: Na podstawie Kwoty Netto

note: Description of the 'Enable Immutable Ledger' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: On enabling this cancellation entries will be posted on the actual cancellation date and reports will consider cancelled entries as well
pl_PL: Włączając tę opcję, wpisy anulacyjne będą księgowane w faktycznym dniu anulowania, a raporty będą uwzględniać również anulowane wpisy

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
pl_PL: Kontrola prasy na maszynie

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
pl_PL: Po ustawieniu faktura ta będzie zawieszona do wyznaczonej daty

en: One customer can be part of only single Loyalty Program.
pl_PL: Jeden klient może być częścią tylko jednego Programu lojalnościowego.

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
pl_PL: Pokazuj tylko klientów tych grup klientów

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
pl_PL: Pokazuj tylko przedmioty z tych grup przedmiotów

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
pl_PL: „Dozwolone są tylko wartości z zakresu [0,1). Takie jak {0.00, 0.04, 0.09, ...} Przykład: Jeśli limit wynosi 0.07, konta z saldem 0.07 w jednej z walut będą traktowane jako konto o zerowym saldzie”

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
pl_PL: Otwarte kwestie

en: Open Item {0}
pl_PL: Pozycja otwarta {0}

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
pl_PL: Otwórz do zrobienia

en: Opening (Dr)
pl_PL: Otwarcie (Wn)

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
pl_PL: Szczegóły salda otwarcia

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
pl_PL: Data Otwarcia

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
pl_PL: Wpis początkowy

en: Opening Invoice has rounding adjustment of {0}.<br><br> '{1}' account is required to post these values. Please set it in Company: {2}.<br><br> Or, '{3}' can be enabled to not post any rounding adjustment.
pl_PL: Faktura otwarcia ma korektę zaokrąglenia w wysokości {0}.<br><br> Wymagane jest konto „{1}”, aby zaksięgować te wartości. Proszę ustawić to w firmie: {2}.<br><br> Alternatywnie, można włączyć opcję „{3}”, aby nie księgować żadnej korekty zaokrąglenia.

en: Opening Invoices
pl_PL: Otwieranie faktur

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
pl_PL: Czas Otwarcia

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
pl_PL: Koszty operacyjne (Spółka waluty)

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
pl_PL: Koszty operacyjne (Spółka waluty)

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
pl_PL: Identyfikator operacji

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
pl_PL: Operacja zakończona na jak wiele wyrobów gotowych?

en: Opp/Lead %
pl_PL: % Okazji/Leadów

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
pl_PL: Warość Szansy (waluta firmy)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
pl_PL: Data szansy

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
pl_PL: Zoptymalizuj trasę

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
pl_PL: Zamów datę potwierdzenia

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
pl_PL: Potwierdzenie nr

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
pl_PL: Szczegóły zamówienia

en: Order/Quot %
pl_PL: % Zamówienie/Oferta

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
pl_PL: Oryginalna pozycja

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
pl_PL: Inne

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
pl_PL: Inne szczegóły

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
pl_PL: Brak Gwarancji

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
pl_PL: Wychodzące Cena

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
pl_PL: Zewnętrzny

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
pl_PL: Dopuszczalne przekroczenie fakturowania (%)

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
pl_PL: Dopuszczalne przekroczenie dostawy/przyjęcia (%)

note: Label of the over_transfer_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Over Transfer Allowance (%)
pl_PL: Dopuszczalne przekroczenie transferu (%)

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
pl_PL: Zaległe dni

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
pl_PL: Nadwyżka produkcyjna Procent zamówienia na pracę

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
pl_PL: Nadprodukcja dla sprzedaży i zlecenia pracy

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
pl_PL: Zawłaszczony

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
pl_PL: Nr PAN

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
pl_PL: PO Dostarczony przedmiot

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
pl_PL: Informacje o wadze paczki

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
pl_PL: Przedmioty pakowane

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
pl_PL: Lista przedmiotów do spakowania

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
pl_PL: Jednostka pakująca

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
pl_PL: Znak końca strony

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
pl_PL: Płatna pożyczka

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
pl_PL: Nadrzędne konto

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
pl_PL: Nadrzędna partia

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
pl_PL: Przedsiębiorstwo macierzyste

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
pl_PL: Nadrzędny dział kalkulacji kosztów

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
pl_PL: Nadrzędna Grupa Klientów

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
pl_PL: Departament rodziców

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
pl_PL: Nazwa dokumentu ze szczegółami nadrzędnego rodzica

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
pl_PL: Element nadrzędny

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
pl_PL: Grupa Elementu nadrzędnego

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
pl_PL: Lokalizacja rodzica

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
pl_PL: Procedura rodzicielska

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
pl_PL: Nadrzędny Przedstawiciel Handlowy

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
pl_PL: Rodzicielska grupa dostawców

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
pl_PL: Zadanie rodzica

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
pl_PL: Nadrzędne terytorium

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
pl_PL: Częściowo Ukończony

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
pl_PL: Częściowo Zapłacono

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
pl_PL: Częściowo Dostarczono

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
pl_PL: Typ Partnera

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
pl_PL: Strona partnera

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
pl_PL: Partia konto Waluta

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
pl_PL: Strona Szczegóły

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
pl_PL: Informacje o imprezie

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
pl_PL: Zdał

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
pl_PL: Zapłacone

[ctx: Amount]
en: Pay
pl_PL: Zapłacone

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
pl_PL: Zapłać / Rachunek od

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
pl_PL: Ustawienia płatnik

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
pl_PL: Konto Płatność

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
pl_PL: Odliczenia płatności lub strata

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
pl_PL: Potrącenie z wpisu płatności

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
pl_PL: Płatność Od / Do

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
pl_PL: Bramki płatności

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
pl_PL: Payment Gateway Szczegóły

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
pl_PL: Metody Płatności

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
pl_PL: Status zlecenia płatniczego

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
pl_PL: Typ zlecenia płatniczego

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
pl_PL: Płatność zamówiona

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
pl_PL: Referencje płatności

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
pl_PL: Odniesienia płatności

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
pl_PL: Nazwa terminu płatności

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
pl_PL: Wpis o płace

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
pl_PL: Czekający na rewizję

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
pl_PL: Odsetek

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
pl_PL: Procent (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
pl_PL: Przydział Procentowy

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
pl_PL: Stały adres

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
pl_PL: Stały adres to

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
pl_PL: Osobisty E-mail

en: Pharmaceuticals
pl_PL: Farmaceutyczne

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
pl_PL: Wybrano ilość

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
pl_PL: Środowisko Plaid

en: Plaid Link Failed
pl_PL: Link Plaid nie powiódł się

en: Plaid Link Refresh Required
pl_PL: Wymagane odświeżenie linku Plaid

en: Plaid Link Updated
pl_PL: Link Plaid zaktualizowany

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
pl_PL: Sekret Plaid

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
pl_PL: Ustawienia Plaid

en: Plaid transactions sync error
pl_PL: Błąd synchronizacji transakcji Plaid

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
pl_PL: Materiał plan podzespołów

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
pl_PL: Planuj operacje z X-dniowym wyprzedzeniem

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
pl_PL: Planuj dzienniki czasu poza godzinami pracy stacji roboczej

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
pl_PL: Zaplanowany

en: Planned Qty: Quantity, for which, Work Order has been raised, but is pending to be manufactured.
pl_PL: Planowana ilość: ilość, dla której zlecenie pracy zostało podniesione, ale oczekuje na wyprodukowanie.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
pl_PL: Proszę sprawdzić opcję Multi Currency, aby umożliwić konta w innej walucie

en: Please check your Plaid client ID and secret values
pl_PL: Proszę sprawdzić wartości ID klienta Plaid i tajne wartości.

en: Please create Customer from Lead {0}.
pl_PL: Proszę utworzyć klienta z leada {0}.

en: Please enter valid email address
pl_PL: Proszę wprowadzić poprawny adres email

en: Please keep one Applicable Charges, when 'Distribute Charges Based On' is 'Distribute Manually'. For more charges, please create another Landed Cost Voucher.
pl_PL: Proszę zachować jedno „Dotyczy opłat”, gdy „Rozdziel opłaty na podstawie” to „Rozdziel ręcznie”. Dla większej liczby opłat, proszę utworzyć inny voucher kosztów dostawy.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
pl_PL: Proszę odświeżyć lub zresetować linkowanie Plaid dla Banku {}.

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
pl_PL: Proszę wybrać BOM w polu BOM dla przedmiotu {item_code}.

en: Please set an email id for the Lead {0}
pl_PL: Proszę ustawić identyfikator e-mail dla leada {0}

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
pl_PL: Point-of-Sale profil

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
pl_PL: Polityka nr

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
pl_PL: Klucz opisu postu

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
pl_PL: Podyplomowe

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
pl_PL: Wpisz klucz trasy

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
pl_PL: Opublikuj listę kluczy

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
pl_PL: Wpisz ciąg trasy

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
pl_PL: Szczegóły potencjalnych sprzedaży

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
pl_PL: Typ dokumentu dla poprzedniego dokumentu

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
pl_PL: Zapobiegaj złożeniu zamówienia

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
pl_PL: Zapobiegaj zamówieniom zakupu

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
pl_PL: Zapobiegaj złożeniu zapytania ofertowego

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
pl_PL: Akcja prewencyjna

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
pl_PL: Konserwacja zapobiegawcza

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
pl_PL: System rabatów cenowych

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
pl_PL: Płyty z rabatem cenowym

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
pl_PL: Cennik Kursowy

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
pl_PL: Wartość w cenniku

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
pl_PL: Wartość w cenniku (waluta firmy)

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
pl_PL: Cena nie zależy od ceny

en: Price not found for item {0} in price list {1}
pl_PL: Cena nie znaleziona dla przedmiotu {0} w cenniku {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
pl_PL: Rabat na cenę lub produkt

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
pl_PL: Pomoc dotycząca ustalania cen

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
pl_PL: Adres e-mail głównej osoby kontaktowej

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
pl_PL: Ustawienia podstawowe

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
pl_PL: Format Druku

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
pl_PL: Język drukowania

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
pl_PL: Preferencje drukowania

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
pl_PL: Ustawienia drukowania

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
pl_PL: Drukuj bez wartości

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
pl_PL: Szczegóły Wydruku

en: Private Equity
pl_PL: Kapitał prywatny

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
pl_PL: Prawdopodobieństwo (%)

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
pl_PL: Imię i nazwisko właściciela procesu

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
pl_PL: Przetworzone BOMy

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
pl_PL: Produkt Bundle Pomoc

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
pl_PL: Program rabatów na produkty

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
pl_PL: Płyty z rabatem na produkty

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
pl_PL: Rachunek zysków i strat

en: Progress (%)
pl_PL: Postęp (%)

en: Project Manager
pl_PL: Menadżer projektu

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
pl_PL: Projekt będzie dostępny na stronie internetowej dla tych użytkowników

en: Projected Quantity Formula
pl_PL: Formuła przewidywanej ilości

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
pl_PL: Program promocyjny Id

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
pl_PL: Zaangażowani potencjalni klienci, ale nieprzekonwertowani

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
pl_PL: Podać adres e-mail zarejestrowany w firmie

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
pl_PL: Dostawca

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
pl_PL: Że

en: Publishing
pl_PL: Działalność wydawnicza

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
pl_PL: Zakup domyślne

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
pl_PL: Przedmioty zamówienia przeterminowane

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
pl_PL: Zamówienia zakupu do rachunku

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
pl_PL: Zamówienia zakupu do odbioru

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
pl_PL: Szczegóły zakupu paragonu

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
pl_PL: Przedmioty Potwierdzenia Zakupu

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
pl_PL: Nr Potwierdzenia Zakupu

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
pl_PL: Potwierdzenia Zakupu

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
pl_PL: Ilość skonsumowana na Jednostkę

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
pl_PL: Ilość wg. Jednostki Miary

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
pl_PL: Ilość surowców zostanie ustalona na podstawie ilości produktu gotowego

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
pl_PL: Ilość, która musi zostać kupiona lub sprzedana za MOM

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
pl_PL: Ilość i stan magazynowy

en: Quantity (A - B)
pl_PL: Ilość (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
pl_PL: Ilość Różnica

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
pl_PL: Ilość i Wskaźnik

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
pl_PL: Ilość produktu otrzymanego po produkcji / przepakowaniu z podanych ilości surowców

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
pl_PL: Opcje Zapytania

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
pl_PL: Wycena dla

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
pl_PL: Status statusu

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
pl_PL: Podnieś żądanie materiałowe, gdy zapasy osiągną poziom ponownego zamówienia

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
pl_PL: Wywołany przez

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
pl_PL: Wywołany przez (Email)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
pl_PL: Losowy

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
pl_PL: Stawka Materiałów Wzorowana na

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
pl_PL: Stawka z depozytem zabezpieczającym (waluta spółki)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
pl_PL: Stawka i Ilość

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
pl_PL: Stawka przy użyciu której Waluta Klienta jest konwertowana do podstawowej waluty klienta

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
pl_PL: Stawka przy użyciu której waluta Listy Cen jest konwertowana do podstawowej waluty firmy

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
pl_PL: Stawka przy użyciu której waluta Listy Cen jest konwertowana do podstawowej waluty klienta

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
pl_PL: Stawka przy użyciu której Waluta Klienta jest konwertowana do podstawowej waluty firmy

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
pl_PL: Stawka przy użyciu której waluta dostawcy jest konwertowana do podstawowej waluty firmy

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
pl_PL: Stawka przy użyciu której ten podatek jest aplikowany

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
pl_PL: Stopa amortyzacji

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
pl_PL: Stawka amortyzacji (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
pl_PL: Stawka oprocentowania (%) rocznie

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
pl_PL: Stawka lub zniżka

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
pl_PL: Koszt surowców

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
pl_PL: Koszt surowców (waluta spółki)

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
pl_PL: Kod surowca

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
pl_PL: Zużycie surowców

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
pl_PL: Próg ponowienia zamówienia

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
pl_PL: Ilość w ponowieniu zamówienia

en: Rebuilding BTree for period ...
pl_PL: Odbudowa BTree dla okresu ...

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
pl_PL: Otrzymanie dokumentu

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
pl_PL: Otrzymanie Rodzaj dokumentu

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
pl_PL: Konto Należności / Zobowiązań

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
pl_PL: Odbierać

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
pl_PL: Kwota otrzymana

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
pl_PL: Otrzymaną kwotą (Spółka waluty)

en: Received Qty Amount
pl_PL: Otrzymana ilość - kwota

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
pl_PL: Odbieranie

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
pl_PL: Adresat

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
pl_PL: Odbiorca wiadomości i szczegóły płatności

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
pl_PL: Adresaci

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
pl_PL: Adres URL nagrywania

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
pl_PL: Dokumentacja

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
pl_PL: Zrealizuj przeciw

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
pl_PL: Odkupienie

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
pl_PL: Rachunek wykupu

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
pl_PL: Centrum kosztów odkupienia

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
pl_PL: Data wykupu

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
pl_PL: Ref kod

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
pl_PL: Numer referencyjny odniesienia

en: Reference DocType
pl_PL: Odniesienie do DocType

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
pl_PL: DocType Odniesienia

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
pl_PL: Referencyjny termin płatności

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
pl_PL: Odbiór zakupu referencyjnego

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
pl_PL: Odniesienie Row

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
pl_PL: Rząd Odniesienia #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
pl_PL: Typ Odniesienia

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
pl_PL: Polecony partner handlowy

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
pl_PL: Odśwież Arkusz Google

en: Refresh Plaid Link
pl_PL: Odśwież link Plaid

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
pl_PL: Szczegóły Rejestracji

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
pl_PL: Odrzucona Ilość

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
pl_PL: Odrzucony Nr Seryjny

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
pl_PL: Odrzucony Magazyn

en: Remove item if charges is not applicable to that item
pl_PL: Usuń element, jeśli opłata nie ma zastosowania do tej pozycji

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
pl_PL: Zmień nazwę atrybutu w atrybucie elementu.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
pl_PL: Zmień nazwę dziennika

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
pl_PL: Koszt Wynajmu

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
pl_PL: Zmiana kolejności w oparciu o poziom Magazynu

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
pl_PL: Wymień moduł

note: Description of a DocType
en: Replace a particular BOM in all other BOMs where it is used. It will replace the old BOM link, update cost and regenerate "BOM Explosion Item" table as per new BOM.
    It also updates latest price in all the BOMs.
pl_PL: "Zamień określony BOM we wszystkich innych BOM-ach, gdzie jest używany. Zastąpi stary link BOM, zaktualizuje koszty i wygeneruje tabelę ""BOM Explosion Item"" zgodnie z nowym BOM. Zaktualizuje również najnowsze ceny we wszystkich BOM-ach."

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
pl_PL: Raport Filtry

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
pl_PL: Typ raportu

en: Reqd By Date
pl_PL: Data realizacji

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
pl_PL: Typ zapytania

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
pl_PL: Wniosek o

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
pl_PL: Prośba o informację

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
pl_PL: Data wymagana

en: Required On
pl_PL: Wymagane na

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
pl_PL: Wymaganie

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
pl_PL: Wymaga spełnienia

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
pl_PL: Ponownie wybierz, jeśli wybrany adres jest edytowany po zapisaniu

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
pl_PL: Ponownie wybierz, jeśli wybrany kontakt jest edytowany po zapisaniu

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
pl_PL: Reserved Ilość Produkcji

en: Reserved Qty for Production: Raw materials quantity to make manufacturing items.
pl_PL: Zarezerwowane Ilość na produkcję: Ilość surowców do produkcji artykułów.

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
pl_PL: Zarezerwowana ilość dla umowy podwykonawczej: ilość surowców do wytworzenia elementów podwykonawczych.

en: Reset Plaid Link
pl_PL: Resetuj link Plaid

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
pl_PL: Data wypowiedzenia

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
pl_PL: Rozstrzygnięcie

note: Label of the sla_resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
pl_PL: Rozdzielczość wg

note: Label of the sla_resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
pl_PL: Data Rozstrzygnięcia

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
pl_PL: Szczegóły Rozstrzygnięcia

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
pl_PL: Trwałość dezycji

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
pl_PL: Czas rozdzielczości

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
pl_PL: Postanowienia

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
pl_PL: Rozstrzygnięte przez

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
pl_PL: Odpowiedź wg

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
pl_PL: Kluczowa ścieżka odpowiedzi

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
pl_PL: Pole podglądu wyników

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
pl_PL: Wynik Pole trasy

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
pl_PL: Pole wyniku wyniku

en: Retail & Wholesale
pl_PL: Hurt i Detal

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
pl_PL: Powrót Przeciwko dostawy nocie

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
pl_PL: Powrót Against dowodu zakupu

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
pl_PL: Data Przeglądu

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
pl_PL: Recenzje

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
pl_PL: Rola uprawniona do edycji zamrożonych zapasów

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
pl_PL: Rola dozwolona do ustawiania zamrożonych kont i edycji zamrożonych wpisów

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
pl_PL: Konto kwot zaokrągleń

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
pl_PL: Zaokrąglenia - Centrum Kosztów

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
pl_PL: Końcowa zaokrąglona kwota (waluta firmy)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
pl_PL: Dopasowanie zaokrąglania

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
pl_PL: Korekta zaokrągleń (waluta firmy

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
pl_PL: Korekta zaokrąglenia (waluta firmy)

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
pl_PL: Nazwa trasy

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
pl_PL: Wiersz #{0}: Zużyte aktywo {1} nie może być szkicem

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
pl_PL: Wiersz #{0}: Zużyte aktywo {1} nie może być anulowane

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
pl_PL: Wiersz #{0}: Zużyte aktywo {1} nie może być takie samo jak docelowe aktywo

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
pl_PL: Wiersz #{0}: Zużyte aktywo {1} nie może być {2}

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
pl_PL: Wiersz #{0}: Zużyte aktywo {1} nie należy do firmy {2}

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
pl_PL: Wiersz #{0}: Data rozpoczęcia amortyzacji jest wymagana

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
pl_PL: Wiersz #{0}: Zduplikowany wpis w referencjach {1} {2}

en: Row #{0}: For {1} Clearance date {2} cannot be before Cheque Date {3}
pl_PL: Wiersz #{0}: Dla {1} data rozliczenia {2} nie może być wcześniejsza niż data czeku {3}

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
pl_PL: Wiersz #{0}: Przedmiot {1} nie jest seryjny ani partiowy. Nie można przypisać numeru seryjnego/partii do niego.

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
pl_PL: Wiersz #{0}: Proszę wybrać magazyn podmontażowy

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
pl_PL: Wiersz #{0}: Ilość powinna być mniejsza lub równa dostępnej ilości do rezerwacji (rzeczywista ilość - zarezerwowana ilość) {1} dla przedmiotu {2} w partii {3} w magazynie {4}.

en: Row #{0}: Selling rate for item {1} is lower than its {2}.
    					Selling {3} should be atleast {4}.<br><br>Alternatively,
    					you can disable selling price validation in {5} to bypass
    					this validation.
pl_PL: "Wiersz #{0}: Stawka sprzedaży dla przedmiotu {1} jest niższa niż jego {2}.

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
pl_PL: 					Sprzedaż {3} powinna wynosić co najmniej {4}.<br><br>Alternatywnie,

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
pl_PL: 					tę weryfikację."

en: Row #{0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
pl_PL: Wiersz #{0}: Całkowita liczba amortyzacji nie może być mniejsza lub równa liczbie otwartych amortyzacji

en: Row #{idx}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor.
pl_PL: Wiersz #{idx}: Nie można wybrać magazynu dostawcy podczas dostarczania surowców do podwykonawcy.

en: Row #{idx}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer.
pl_PL: Wiersz #{idx}: Stawka przedmiotu została zaktualizowana zgodnie z wyceną, ponieważ jest to transfer wewnętrzny zapasów.

en: Row #{idx}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {item_code}.
pl_PL: Wiersz #{idx}: Odebrana ilość musi być równa zaakceptowanej + odrzuconej ilości dla przedmiotu {item_code}.

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
pl_PL: Wiersz #{idx}: {field_label} nie może być ujemne dla przedmiotu {item_code}.

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
pl_PL: Wiersz #{}: Waluta {} - {} nie zgadza się z walutą firmy.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
pl_PL: Wiersz #{}: Księga finansowa nie może być pusta, ponieważ używasz wielu ksiąg.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
pl_PL: Wiersz #{}: Kod przedmiotu: {} nie jest dostępny w magazynie {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
pl_PL: Wiersz #{}: Faktura POS {} została {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
pl_PL: Wiersz #{}: Faktura POS {} nie dotyczy klienta {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
pl_PL: Wiersz #{}: Faktura POS {} nie została jeszcze przesłana

en: Row #{}: Please assign task to a member.
pl_PL: Wiersz #{}: Proszę przypisać zadanie członkowi.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
pl_PL: Wiersz #{}: Proszę użyć innej księgi finansowej.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
pl_PL: Wiersz #{}: Numer seryjny {} nie może zostać zwrócony, ponieważ nie został przetworzony w oryginalnej fakturze {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
pl_PL: Wiersz #{}: Ilość zapasów niewystarczająca dla kodu przedmiotu: {} w magazynie {}. Dostępna ilość {}.

en: Row #{}: The original Invoice {} of return invoice {} is not consolidated.
pl_PL: Wiersz #{}: Oryginalna faktura {} zwrotnej faktury {} nie jest skonsolidowana.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
pl_PL: Wiersz #{}: Nie można dodać dodatnich ilości do faktury zwrotnej. Proszę usunąć przedmiot {}, aby dokończyć zwrot.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
pl_PL: Wiersz #{}: przedmiot {} został już pobrany.

en: Row #{}: {}
pl_PL: Wiersz #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
pl_PL: Wiersz #{}: {} {} nie istnieje.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
pl_PL: Wiersz #{}: {} {} nie należy do firmy {}. Proszę wybrać poprawne {}.

en: Row {0}# Item {1} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {2} {3}
pl_PL: Wiersz {0}# Przedmiot {1} nie znaleziony w tabeli 'Dostarczone surowce' w {2} {3}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
pl_PL: Wiersze: {0} mają „Payment Entry” jako typ referencji. Nie powinno to być ustawiane ręcznie.

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
pl_PL: Stosowana reguła

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
pl_PL: Dziennik zdarzeń SMS

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
pl_PL: Numer swift

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
pl_PL: Moduł Wynagrodzenia

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
pl_PL: Składki na sprzedaż i zachęty

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
pl_PL: Domyślne wartości sprzedaży

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
pl_PL: Nr faktury sprzedaży

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
pl_PL: Historia miesięczna sprzedaży

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
pl_PL: Data Zlecenia

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
pl_PL: Zlecenia sprzedaży do rachunku

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
pl_PL: Zlecenia sprzedaży do realizacji

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
pl_PL: Imię Partnera Sprzedaży

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
pl_PL: Cel Partnera Sprzedaży

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partner Target Variance Based On Item Group
pl_PL: Wariant celów partnera sprzedaży w oparciu o grupę przedmiotów

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
pl_PL: Wariant celów partnera sprzedaży w oparciu o grupę przedmiotów

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
pl_PL: Imię Sprzedawcy

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
pl_PL: Wariant celów przedstawiciela handlowego w oparciu o grupę przedmiotów

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
pl_PL: Cele Sprzedawcy

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
pl_PL: Forma grzecznościowa

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
pl_PL: Przykładowy magazyn retencyjny

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
pl_PL: Harmonogram jest nieaktywny. Nie można zakolejkować zadania.

en: Scheduling...
pl_PL: Planowanie...

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
pl_PL: Działania kartoteki

note: Description of the 'Weighting Function' (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard variables can be used, as well as:
    {total_score} (the total score from that period),
    {period_number} (the number of periods to present day)
pl_PL: Można używać zmiennych karty wyników, takich jak:{
    total_score} (całkowity wynik z tego okresu),\n
    {period_number} (liczba okresów do dnia dzisiejszego)

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
pl_PL: Kryteria oceny

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
pl_PL: Konfiguracja punktów

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
pl_PL: Zaplanuj miejsca

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
pl_PL: Złom Materiał Koszt

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
pl_PL: Złom koszt materiału (Spółka waluty)

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
pl_PL: Wyszukaj interfejsy API

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
pl_PL: Szukane słowo Nazwa Param

en: Secretary
pl_PL: Sekretarka

en: Section
pl_PL: Sekcja

en: Securities & Commodity Exchanges
pl_PL: Papiery i Notowania Giełdowe

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
pl_PL: Wybierz Adres rozliczeniowy

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
pl_PL: Wybierz DocType

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
pl_PL: Wybierz adres dostawy

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
pl_PL: „Wybierz, czy chcesz pobrać przedmioty z zamówienia sprzedaży, czy z wniosku materiałowego. Na razie wybierz <b>Zamówienie sprzedaży</b>.Plan produkcji można również utworzyć ręcznie, wybierając przedmioty do wyprodukowania.”

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
pl_PL: Wybierz, aby klient mógł wyszukać za pomocą tych pól

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
pl_PL: Wyślij po (dni)

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
pl_PL: Wyślij do głównej osoby kontaktowej

note: Description of a DocType
en: Send regular summary reports via Email.
pl_PL: Wyślij regularne raporty podsumowujące poprzez e-mail.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
pl_PL: Wyślij do Podwykonawcy

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
pl_PL: Nr seryjny / partia

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
pl_PL: Numery seryjne są zarezerwowane w wpisach rezerwacji stanów magazynowych, należy je odblokować przed kontynuowaniem.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
pl_PL: Seria nr seryjnego

note: Description of the 'Auto Reserve Serial and Batch Nos' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Nos will be auto-reserved based on <b>Pick Serial / Batch Based On</b>
pl_PL: Numery seryjne i partie zostaną automatycznie zarezerwowane na podstawie <b>Wybierz numer seryjny/partii na podstawie</b>

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
pl_PL: Seria dla pozycji amortyzacji aktywów (wpis w czasopiśmie)

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
pl_PL: Tworzenie umowy o poziomie usług

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
pl_PL: Szczegóły umowy dotyczącej poziomu usług

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
pl_PL: Status umowy dotyczącej poziomu usług

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
pl_PL: Umowy o poziomie usług

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
pl_PL: Usługa otrzymana, ale niezafakturowana

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
pl_PL: Ustaw przyjęty magazyn

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
pl_PL: Ustaw Advances and Allocate (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
pl_PL: Ustaw ręcznie stawkę podstawową

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
pl_PL: Ustaw Rezerwuj magazyn

note: Description of the 'Fetch Value From' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Set fieldname from which you want to fetch the data from the parent form.
pl_PL: Ustaw nazwę pola, z którego chcesz pobierać dane z formularza nadrzędnego.

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
pl_PL: Ustaw stawkę pozycji podzakresu na podstawie BOM

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
pl_PL: Ustawia „Magazyn źródłowy” w każdym wierszu tabeli towarów.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
pl_PL: Ustawia „Magazyn docelowy” w każdym wierszu tabeli towarów.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
pl_PL: Ustawia „Magazyn” w każdym wierszu tabeli Towary.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
pl_PL: Ustawienie Typu Konta pomaga w wyborze tego konta w transakcji.

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
pl_PL: Ustawienia modułu sprzedaży

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
pl_PL: Okres przydatności do spożycia w dniach

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
pl_PL: Konto dostawy

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
pl_PL: Adres do wysyłki Nazwa

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
pl_PL: Ilość dostawy

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
pl_PL: Wysyłka Miasto

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
pl_PL: Wysyłka Kraj

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
pl_PL: Dostawa County

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
pl_PL: Warunki zasady dostawy

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
pl_PL: Etykieta z zasadami wysyłki i transportu

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
pl_PL: Stan zakupu

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
pl_PL: Nazwa skrócona

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
pl_PL: Konto pożyczki krótkoterminowej

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
pl_PL: Pokaż podatek wliczony w cenę w druku

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
pl_PL: Pokaż Operations

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
pl_PL: Pokaż harmonogram płatności w druku

en: Show Traceback
pl_PL: Pokaż śledzenie

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
pl_PL: Pokaż w witrynie

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
pl_PL: Sygnatariusz Pozycja

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
pl_PL: Podpisano

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
pl_PL: Signee (firma)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
pl_PL: Szczegóły dotyczące Signee

note: Description of the 'Acceptance Criteria Formula' (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' 'Quality Inspection Reading'
en: Simple Python formula applied on Reading fields.<br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numeric eg. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Value based eg.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>
pl_PL: "Prosta formuła Python zastosowana na polach odczytu. Przykład liczbowy 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b>Przykład liczbowy 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (średnia z wypełnionych pól) Przykład wartościowy: <b>reading_value in (""A"", ""B"", ""C"")</b>"

en: Since there is a process loss of {0} units for the finished good {1}, you should reduce the quantity by {0} units for the finished good {1} in the Items Table.
pl_PL: Ponieważ występuje strata procesowa w wysokości {0} jednostek dla produktu gotowego {1}, należy zmniejszyć ilość o {0} jednostek w tabeli przedmiotów.

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
pl_PL: Program dla jednego poziomu

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
pl_PL: Próg pojedynczej transakcji

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
pl_PL: Pomiń dowód dostawy

note: Label of the customer_skype (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Skype ID
pl_PL: Nazwa Skype

en: Soap & Detergent
pl_PL: Środki czystości i Detergenty

en: Software Developer
pl_PL: Programista

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
pl_PL: Źródło DocType

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
pl_PL: Lokalizacja źródła

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
pl_PL: Źródło Nazwa

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
pl_PL: Adres hurtowni

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
pl_PL: Źródło: Dostawca

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
pl_PL: Określ Kursy walut konwersji jednej waluty w drugą

note: Description of a DocType
en: Specify conditions to calculate shipping amount
pl_PL: Określ warunki do obliczenia kwoty wysyłki

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
pl_PL: Pseudonim artystyczny

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
pl_PL: Stale Dni

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
pl_PL: Standardowy kurs sprzedaży

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
pl_PL: Szablon Standardowy

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
pl_PL: Reputacja

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
pl_PL: Początek okresu rozliczeniowego dla faktury

en: Started
pl_PL: Rozpoczęty

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
pl_PL: Rozpoczęty czas

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
pl_PL: Zaczynając od lewej krawędzi lokalizację

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
pl_PL: Informacje prawne na temat dostawcy

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
pl_PL: Konto korekty

en: Stock Closing Entry {0} has been queued for processing, system will take sometime to complete it.
pl_PL: Wpis zamknięcia zapasów {0} został zakolejkowany do przetworzenia, system potrzebuje trochę czasu na jego ukończenie.

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
pl_PL: Zdjęcie Szczegóły

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
pl_PL: Wjazd na giełdę (GIT zewnętrzny)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
pl_PL: Dziecko do wejścia na giełdę

en: Stock Ledger Entries and GL Entries are reposted for the selected Purchase Receipts
pl_PL: Zapisy księgi zapasów oraz księgi głównej są odświeżone dla wybranego dokumentu zakupu

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
pl_PL: Ilość zapasów vs liczba seryjna

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
pl_PL: Jednostka

en: Stock cannot be updated because the invoice contains a drop shipping item. Please disable 'Update Stock' or remove the drop shipping item.
pl_PL: Zapasy nie mogą zostać zaktualizowane, ponieważ faktura zawiera przedmiot dropshippingowy. Wyłącz opcję „Zaktualizuj zapasy” lub usuń przedmiot dropshippingowy.

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
pl_PL: Linia prosta

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
pl_PL: Podoperacja

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
pl_PL: Podoperacje

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
pl_PL: Procedura podrzędna

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
pl_PL: Prześlij po imporcie

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
pl_PL: Sukces Przekierowanie URL

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
pl_PL: Uwagi do dostawy

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
pl_PL: Nazwa grupy dostawcy

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
pl_PL: Dostawca przedmioty

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
pl_PL: Czas oczekiwania dostawcy (dni)

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
pl_PL: Po nazwie dostawcy

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
pl_PL: Numer katalogowy dostawcy

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
pl_PL: Ocena Dostawcy

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
pl_PL: Dostawca dostarcza Klientowi

en: Supplier {0} not found in {1}
pl_PL: Dostawca {0} nie znaleziony w {1}

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
pl_PL: Dostawa surowce Skupu

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
pl_PL: System pobierze wszystkie wpisy, jeśli wartość graniczna wynosi zero.

note: Description of a DocType
en: Table for Item that will be shown in Web Site
pl_PL: Tabela dla pozycji, które zostaną pokazane w Witrynie

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
pl_PL: Dystrybucja docelowa

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
pl_PL: Docelowa lokalizacja

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
pl_PL: Ilość docelowa

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
pl_PL: Docelowy adres hurtowni

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
pl_PL: Numer taryfy

note: Label of the task_assignee_email (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Assignee Email
pl_PL: Email osoby przypisanej do zadania

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
pl_PL: Postęp wykonywania zadania

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
pl_PL: Zadanie waga

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
pl_PL: Kwota podatku po odliczeniu wysokości rabatu

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota podatku po uwzględnieniu rabatu (waluta firmy)

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
pl_PL: Podział podatków

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
pl_PL: Wysokość podatków

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
pl_PL: Rodzaj podatku

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
pl_PL: Podatki potrącane u źródła

note: Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Order Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocTyp
en: Tax detail table fetched from item master as a string and stored in this field.
    Used for Taxes and Charges
pl_PL: Używana dla Podatków i Opłat"

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
pl_PL: Dodano podatki i opłaty (Firmowe)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
pl_PL: Obliczanie podatków i opłat

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
pl_PL: Podatki i opłaty potrącenia

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
pl_PL: Podatki i opłaty potrącone (Firmowe)

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
pl_PL: Opcje szablonu

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
pl_PL: Ostrzeżenia szablonu

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
pl_PL: Tymczasowe konto otwarcia

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
pl_PL: Zawartość regulaminu

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
pl_PL: Warunki Pomoc

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
pl_PL: Szablony warunków i regulaminów

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
pl_PL: Kierownik Regionalny

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
pl_PL: Nazwa Regionu

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
pl_PL: Cele Regionalne

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
pl_PL: BOM zostanie zastąpiony

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
pl_PL: Warunek płatności w wierszu {0} prawdopodobnie jest zduplikowany.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
pl_PL: Ruch magazynowy typu „Produkcja” jest znany jako backflush. Zużycie surowców do produkcji gotowych wyrobów nazywane jest backflushing. <br><br> Podczas tworzenia ruchu „Produkcja” surowce są zużywane na podstawie BOM pozycji produkcyjnej. Jeśli chcesz, aby surowce były zużywane na podstawie ruchu „Przeniesienie materiału” związanego z zamówieniem produkcyjnym, ustaw to w tym polu.

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
pl_PL: Głowica konto ramach odpowiedzialności lub kapitałowe, w których zysk / strata będzie zarezerwowane

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
pl_PL: Waga brutto opakowania. Zazwyczaj waga netto + waga materiału z jakiego jest wykonane opakowanie. (Do druku)

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
pl_PL: Masa netto tego pakietu. (Obliczone automatycznie jako suma masy netto poszczególnych pozycji)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
pl_PL: Nowy BOM po wymianie

en: The operation {0} can not be the sub operation
pl_PL: Operacja {0} nie może być podoperacją.

en: The stock for the item {0} in the {1} warehouse was negative on the {2}. You should create a positive entry {3} before the date {4} and time {5} to post the correct valuation rate. For more details, please read the <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>documentation<a>.
pl_PL: Zapasy dla pozycji {0} w magazynie {1} były ujemne w dniu {2}. Powinieneś utworzyć pozytywny zapis {3} przed datą {4} i godziną {5}, aby zaksięgować prawidłową wartość wyceny. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>dokumentację<a>.

en: There can be multiple tiered collection factor based on the total spent. But the conversion factor for redemption will always be same for all the tier.
pl_PL: Może istnieć wiele warstwowych współczynników zbierania w oparciu o całkowitą ilość wydanych pieniędzy. Jednak współczynnik konwersji dla umorzenia będzie zawsze taki sam dla wszystkich poziomów.

en: There is already an active Subcontracting BOM {0} for the Finished Good {1}.
pl_PL: Istnieje już aktywne Subkontraktowe BOM {0} dla gotowego produktu {1}.

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas tworzenia konta bankowego podczas łączenia z Plaid.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
pl_PL: Wystąpił błąd podczas aktualizacji konta bankowego {} podczas łączenia z Plaid.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
pl_PL: Wystąpił problem z połączeniem z serwerem uwierzytelniania Plaid. Sprawdź konsolę przeglądarki, aby uzyskać więcej informacji.

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
pl_PL: Ta czynność odłączy to konto od dowolnej zewnętrznej usługi integrującej ERPNext z Twoimi kontami bankowymi. Nie można cofnąć tej operacji. Czy jesteś pewny?

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
pl_PL: Jest to miejsce, w którym przechowywany jest produkt końcowy.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
pl_PL: Jest to miejsce, w którym dostępne są surowce.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
pl_PL: Jest to miejsce, w którym przechowywane są zeskrobane materiały.

en: This schedule was created when Asset {0} was adjusted through Asset Value Adjustment {1}.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało dostosowane przez Korektę Wartości Aktywa {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was consumed through Asset Capitalization {1}.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało zużyte przez Kapitał Aktywa {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was repaired through Asset Repair {1}.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało naprawione przez Naprawę Aktywa {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored on Asset Capitalization {1}'s cancellation.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało przywrócone po anulowaniu Kapitału Aktywa {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało przywrócone.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało zwrócone przez Fakturę Sprzedaży {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Aktywo {0} zostało zezłomowane.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Value Adjustment {1} was cancelled.
pl_PL: Ten harmonogram został utworzony, gdy Korekta Wartości Aktywa {1} dla Aktywa {0} została anulowana.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
pl_PL: W tej sekcji użytkownik może ustawić treść i treść listu upominającego dla typu monitu w oparciu o język, którego można używać w druku.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
pl_PL: To narzędzie pomaga uaktualnić lub ustalić ilość i wycenę akcji w systemie. To jest zwykle używany do synchronizacji wartości systemowych i co rzeczywiście istnieje w magazynach.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
pl_PL: To będzie dołączany do Kodeksu poz wariantu. Na przykład, jeśli skrót to "SM", a kod element jest "T-SHIRT" Kod poz wariantu będzie "T-SHIRT-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
pl_PL: To ograniczy dostęp użytkowników do innych rekordów pracowników

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
pl_PL: Nazwa warstwy

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
pl_PL: Czas między operacjami (min)

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
pl_PL: Logi czasu

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
pl_PL: Czas Sheet

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
pl_PL: Czas Lista Sheet

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
pl_PL: Data i czas otrzymania dostawy

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
pl_PL: Szczeliny czasowe

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
pl_PL: Do przewalutowania

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
pl_PL: Do daty powinna znajdować się w obrębie roku finansowego. Zakładając, że do daty = {0}

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
pl_PL: Do Folio Nie

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
pl_PL: Aby Data faktury

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
pl_PL: Do Nie

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
pl_PL: Do osiągnięcia

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
pl_PL: Aby zmienić nazwę

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
pl_PL: Aby śledzić zakupy przychodzące

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
pl_PL: Określ wartość

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
pl_PL: Aby Warehouse (opcjonalnie)

note: Description of the 'Mandatory Depends On' (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: To apply condition on parent field use parent.field_name and to apply condition on child table use doc.field_name. Here field_name could be based on the actual column name of the respective field.
pl_PL: Aby zastosować warunek na polu nadrzędnym, użyj parent.field_name, a aby zastosować warunek na tabeli podrzędnej, użyj doc.field_name. Tutaj field_name może być oparty na rzeczywistej nazwie kolumny danego pola.

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
pl_PL: Zbyt wiele kolumn. Wyeksportować raport i wydrukować go za pomocą arkusza kalkulacyjnego.

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
pl_PL: Razem (Spółka Waluta)

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
pl_PL: Wszystkich Dodatkowe koszty

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
pl_PL: Całość zaliczka

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
pl_PL: Łączna kwota przyznanego wsparcia

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
pl_PL: Łączna kwota przyznanego wsparcia (Spółka waluty)

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
pl_PL: Suma Waluta Kwota

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
pl_PL: Wartość całkowita słownie

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
pl_PL: Całkowita kwota podlegająca rozliczeniom

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
pl_PL: Całkowita kwota do naliczenia (za pośrednictwem kart pracy)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
pl_PL: Całkowita liczba godzin rozliczanych

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
pl_PL: Kwota całkowita Zapowiadane

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
pl_PL: Całkowita kwota faktury (za pośrednictwem faktur sprzedaży)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
pl_PL: Wszystkich Zafakturowane Godziny

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
pl_PL: Łączna kwota płatności

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
pl_PL: Wszystkich Postacie

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
pl_PL: Całkowity koszt materiałów konsumpcyjnych (poprzez wprowadzenie do magazynu)

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
pl_PL: Koszt całkowity

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
pl_PL: Koszt całkowity (waluta firmy)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
pl_PL: Łączna kwota Costing

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
pl_PL: Łączna kwota kosztów (za pośrednictwem kart pracy)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
pl_PL: Całkowita kwota kredytu

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
pl_PL: Całkowita kwota debetu

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
pl_PL: Łączna przewidywana odległość

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
pl_PL: Całkowita kwota wydatków

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
pl_PL: Całkowity wzrost / strata

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
pl_PL: Całkowity czas wstrzymania

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
pl_PL: Suma dni świątecznych

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
pl_PL: Łączna miesięczna sprzedaż

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
pl_PL: Całkowita liczba amortyzacją

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
pl_PL: Całkowita planowana ilość

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
pl_PL: Całkowita ilość wyprodukowanej

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
pl_PL: Łącznej prognozowanej szt

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
pl_PL: Całkowity koszt zakupu (faktura zakupu za pośrednictwem)

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) fi
en: Total Taxes and Charges
pl_PL: Łączna kwota podatków i opłat

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
pl_PL: Łączna kwota podatków i opłat (wg Firmy)

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
pl_PL: Całkowita różnica wartości (przychodząca - wychodząca)

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
pl_PL: Całkowita liczba godzin pracy

en: Total hours: {0}
pl_PL: Całkowita liczba godzin: {0}

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
pl_PL: Śledź umowę o poziomie usług

note: Description of a DocType
en: Track separate Income and Expense for product verticals or divisions.
pl_PL: Śledź oddzielnie przychody i koszty dla branż produktowych lub oddziałów.

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
pl_PL: Identyfikator transakcji

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
pl_PL: Historia transakcji

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
pl_PL: Materiał transferowy przeciwko

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
pl_PL: Status transferu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
pl_PL: Przeniesiony

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
pl_PL: Transport Data odbioru

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
pl_PL: Nr odbioru transportu

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
pl_PL: Szczegóły transportu

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
pl_PL: Informacje dotyczące przewoźnika

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
pl_PL: Termin zakończenia okresu próbnego

note: Name of a DocType
en: UOM Category
pl_PL: Kategoria jm

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
pl_PL: Szczegóły konwersji jm

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
pl_PL: Współczynnik konwersji jm

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
pl_PL: Współczynnik konwersji jm ({0} -> {1}) nie znaleziono dla pozycji: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
pl_PL: Współczynnik konwersji jm jest wymagany w wierszu {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
pl_PL: Nazwa Jednostki Miary

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
pl_PL: Wymagany współczynnik konwersji jm dla jm: {0} w pozycji: {1}

en: UOM {0} not found in Item {1}
pl_PL: Jm {0} nie znaleziono w pozycji {1}

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
pl_PL: Pod AMC

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
pl_PL: Absolwent

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
pl_PL: Pod Gwarancją

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
pl_PL: Odłącz przedpłatę przy anulowaniu zamówienia

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
pl_PL: Odłączanie Przedpłata na Anulowanie faktury

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
pl_PL: Nieopłacone i zniżki

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
pl_PL: Niezrealizowane konto zysku / straty z wymiany

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
pl_PL: Konto niezrealizowanego zysku/straty dla transferów wewnątrzfirmowych

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
pl_PL: Nieplanowany

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
pl_PL: Bez podpisu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
pl_PL: Nie zarejestrowany

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
pl_PL: Niesprawdzony

en: Unverified Webhook Data
pl_PL: Niezweryfikowane dane webhook

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
pl_PL: Nadchodzące wydarzenia w kalendarzu

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
pl_PL: Zaktualizuj Auto Repeat Reference

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
pl_PL: Aktualizuj koszt BOM automatycznie za pomocą harmonogramu, na podstawie ostatniego kursu wyceny / kursu cennika / ostatniego kursu zakupu surowców

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
pl_PL: Zaktualizuj kwotę rozliczenia w zleceniu sprzedaży

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
pl_PL: Zaktualizuj zużyty koszt materiałowy w projekcie

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
pl_PL: Zaktualizuj istniejące rekordy

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
pl_PL: Aktualizuj cenę i dostępność

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
pl_PL: Aktualizuj Stan

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
pl_PL: Zaktualizuj ostatnią cenę we wszystkich biuletynach

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
pl_PL: Użyj interfejsu API Google Maps Direction, aby obliczyć szacowany czas przybycia

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
pl_PL: Użyj Google Maps Direction API, aby zoptymalizować trasę

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
pl_PL: Używaj wielopoziomowych zestawień materiałowych

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
pl_PL: Służy do koszyka

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
pl_PL: Używany

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
pl_PL: Używane do Planu Produkcji

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
pl_PL: ID Użytkownika

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
pl_PL: Czas rozwiązania użytkownika

note: Description of the 'Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Users can enable the checkbox If they want to adjust the incoming rate (set using purchase receipt) based on the purchase invoice rate.
pl_PL: Użytkownicy mogą włączyć pole wyboru, jeśli chcą dostosować stawkę przychodzącą (ustawioną za pomocą pokwitowania zakupu) w oparciu o stawkę faktury zakupu.

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
pl_PL: Użytkownicy z tą rolą mogą ustawiać zamrożone konta i tworzyć / modyfikować wpisy księgowe dla zamrożonych kont

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
pl_PL: Ważny dla krajów

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
pl_PL: Sprawdź poprawność zastosowanej reguły

note: Label of the validate_components_quantities_per_bom (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Validate Components and Quantities Per BOM
pl_PL: Zwaliduj komponenty i ilości na BOM-ie

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
pl_PL: Zwaliduj zapasy ujemne

note: Label of the validate_pricing_rule_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Pricing Rule
pl_PL: Zwaliduj regułę wyceny

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
pl_PL: Sprawdź cenę sprzedaży przedmiotu w stosunku do kursu zakupu lub kursu wyceny

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
pl_PL: Zwaliduj zapasy podczas zapisu

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
pl_PL: Ważność

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
pl_PL: Szczegóły dotyczące ważności

en: Valuation (I - K)
pl_PL: Wycena (I - K)

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
pl_PL: Wycena i kwota całkowita

en: Value (G - D)
pl_PL: Wartość (G - D)

en: Value of New Capitalized Asset
pl_PL: Wartość nowo zakapitalizowanego aktywa

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
pl_PL: Variant Atrybuty

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
pl_PL: Wariant

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
pl_PL: Pojazd Data

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
pl_PL: Wyświetl załączniki

en: View call log
pl_PL: Wyświetl dziennik połączeń

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
pl_PL: Nr Szczegółu Bonu

note: Label of the voucher_name (Data) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
pl_PL: Nazwa Voucheru

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
pl_PL: Nr Voucheru

en: Voucher No is mandatory
pl_PL: Nr Voucheru jest wymagany

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
pl_PL: Podtyp Voucheru

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
pl_PL: Typ Voucheru

note: Name of a report
en: Voucher-wise Balance
pl_PL: Saldo według Voucheru

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
pl_PL: Kupony

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
pl_PL: OSTRZEŻENIE: Aplikacja Exotel została oddzielona od ERPNext, zainstaluj aplikację, aby kontynuować integrację Exotel.

note: Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Order Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Material Request Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: WIP Composite Asset
pl_PL: Praca w Toku - Aktywa złożone

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
pl_PL: Zarobki

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
pl_PL: Zarobki na godzinę

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
pl_PL: Dane kontaktowe dla magazynu

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
pl_PL: Magazyn i punkt odniesienia

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
pl_PL: Informuj o złożonych zamówieniach

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
pl_PL: Ostrzegaj Zamówienia Zakupu

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
pl_PL: Informuj o złożonych zapytaniach ofertowych

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
pl_PL: Ostrzegaj o nowych zamówieniach zakupu

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
pl_PL: Ostrzegaj przed nowym żądaniem ofert

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
pl_PL: Ostrzeżenie - Wiersz {0}: Godziny rozliczeniowe są większe niż rzeczywiste godziny

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
pl_PL: Gwarancja / AMC Szczegóły

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
pl_PL: Gwarancja / AMC Status

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
pl_PL: Data upływu gwarancji

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
pl_PL: Długość fali w megametrach

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
pl_PL: Ustawienia witryny

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
pl_PL: Dzień powszedni

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
pl_PL: Tygodniowy wyłączony

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
pl_PL: Waga jednostkowa

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
pl_PL: E-mail z powitaniem został wysłany

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
pl_PL: Podczas tworzenia faktury zakupu z zamówienia zakupu użyj kursu wymiany z daty transakcji faktury zamiast odziedziczyć go z zamówienia zakupu. Dotyczy tylko faktur zakupu.

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
pl_PL: Również zastosowanie do wariantów

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
pl_PL: Wraz z działaniami

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
pl_PL: Praca wykonana

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
pl_PL: Ilość zlecenia pracy

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
pl_PL: Produkty w toku

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
pl_PL: Magazyn z produkcją w toku

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
pl_PL: Stacja robocza / maszyna

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
pl_PL: Nazwa stacji roboczej

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
pl_PL: Konto Odpisu

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
pl_PL: Kwota Odpisu (Waluta Firmy)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
pl_PL: Odpis bazowano na

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
pl_PL: Centrum Kosztów Odpisu

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
pl_PL: Różnica Kwota odpisuje

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
pl_PL: Odpis

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
pl_PL: Nieuregulowana Wartość Odpisu

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
pl_PL: Zapisana wartość

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
pl_PL: Mijający rok

en: You have entered a duplicate Delivery Note on Row
pl_PL: Wprowadziłeś zduplikowaną notę dostawy w wierszu.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
pl_PL: Youtube

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
pl_PL: Identyfikator YouTube

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
pl_PL: Plik zip

en: cannot be greater than 100
pl_PL: nie może być większa niż 100

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
pl_PL: np. „Oferta na wakacje 2019 r. 20”

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
pl_PL: przykład: Wysyłka następnego dnia

en: hidden
pl_PL: ukryty

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
pl_PL: wizerunek

en: returned
pl_PL: zwrócono

en: sold
pl_PL: sprzedane

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
pl_PL: unikatowy np. SAVE20 Do wykorzystania w celu uzyskania rabatu

en: {0} is a mandatory Accounting Dimension. <br>Please set a value for {0} in Accounting Dimensions section.
pl_PL: {0} jest obowiązkowym wymiarem księgowym. <br>Proszę ustawić wartość dla {0} w sekcji Wymiary księgowe.

en: {0} to {1}
pl_PL: {0} do {1}

en: {0}% Billed
pl_PL: {0}% Rozliczone

en: {0}% Delivered
pl_PL: {0}% Dostarczone

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
pl_PL: {0}, zakończ operację {1} przed operacją {2}.

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
pl_PL: {doctype} {name} zostanie anulowane lub zamknięte.
