frappe - en to fa_IR translation catalogue (8296 entries)

en:  Address
fa_IR:  آدرس

en:  Amount
fa_IR:  مبلغ

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
fa_IR:  جدول فرزند است

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
fa_IR:  قرارداد فرعی شده است

en:  Item
fa_IR:  آیتم

en:  Name
fa_IR:  نام

en:  Rate
fa_IR:  نرخ

en:  Raw Material
fa_IR:  ماده خام

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
fa_IR:  رزرو موجودی

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
fa_IR:  پرش از انتقال مواد

en:  Sub Assembly
fa_IR:  زیر مونتاژ

en:  Summary
fa_IR:  خلاصه

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
fa_IR: "آیتم تامین شده توسط مشتری" نمی‌تواند آیتم خرید هم باشد

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
fa_IR: "آیتم تامین شده توسط مشتری" نمی‌تواند دارای نرخ ارزش‌گذاری باشد

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
fa_IR: علامت "دارایی ثابت است" را نمی‌توان بردارید، زیرا رکورد دارایی در برابر آیتم وجود دارد

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
fa_IR: "SN-01::10" برای "SN-01" تا "SN-10"

en: # In Stock
fa_IR: # در موجودی

en: # Req'd Items
fa_IR: # آیتم‌های درخواست شده

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
fa_IR: %  تحویل داده شده

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
fa_IR: % مبلغ صورتحساب شده

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
fa_IR: % صورتحساب شده

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
fa_IR: روش ٪ تکمیل

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
fa_IR: % تکمیل شده

en: % Finished Item Quantity
fa_IR: % مقدار آیتم تمام شده

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
fa_IR: ٪ نصب شده

en: % Occupied
fa_IR: ٪ مشغول

en: % Of Grand Total
fa_IR: % از جمع کل

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
fa_IR: % سفارش داده شده

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
fa_IR: % انتخاب شده

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
fa_IR: % هدررفت فرآیند

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
fa_IR: % پیشرفت

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
fa_IR: % دریافت شده

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
fa_IR: % برگردانده شده

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
fa_IR: ٪ از مواد در برابر این سفارش فروش صورتحساب شدند

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
fa_IR: ٪ از مواد در برابر این سفارش فروش تحویل شدند

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
fa_IR: حساب در بخش حسابداری مشتری {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
fa_IR: اجازه ایجاد چندین سفارش فروش برای یک سفارش خرید مشتری

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
fa_IR: بر اساس و "گروه بر اساس" نمی‌توانند یکسان باشند

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
fa_IR: روزهای پس از آخرین سفارش باید بزرگتر یا مساوی صفر باشد

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
fa_IR: «حساب پیش‌فرض {0}» در شرکت {1}

en: 'Entries' cannot be empty
fa_IR: ورودی ها نمی‌توانند خالی باشند

en: 'From Date' is required
fa_IR: «از تاریخ» مورد نیاز است

en: 'From Date' must be after 'To Date'
fa_IR: «از تاریخ» باید بعد از «تا امروز» باشد

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
fa_IR: دارای شماره سریال نمی‌تواند "بله" برای کالاهای غیر موجودی باشد

en: 'Inspection Required before Delivery' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
fa_IR: «بازرسی قبل از تحویل لازم است» برای آیتم {0} غیرفعال شده است، نیازی به ایجاد QI نیست

en: 'Inspection Required before Purchase' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
fa_IR: «بازرسی قبل از خرید لازم است» برای آیتم {0} غیرفعال شده است، نیازی به ایجاد QI نیست

en: 'Opening'
fa_IR: 'افتتاح'

en: 'To Date' is required
fa_IR: «تا تاریخ» مورد نیاز است

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
fa_IR: 'به شماره بسته.' نمی‌تواند کمتر از "از شماره بسته" باشد.

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
fa_IR: «به‌روزرسانی موجودی» قابل بررسی نیست زیرا آیتم‌ها از طریق {0} تحویل داده نمی‌شوند

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
fa_IR: به روز رسانی موجودی را نمی‌توان برای فروش دارایی ثابت علامت زد

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
fa_IR: حساب '{0}' قبلاً توسط {1} استفاده شده است. از حساب دیگری استفاده کنید.

en: '{0}' has been already added.
fa_IR: '{0}' قبلاً اضافه شده است.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
fa_IR: "{0}" باید به ارز شرکت {1} باشد.

en: (A) Qty After Transaction
fa_IR: (A) مقدار پس از تراکنش

en: (B) Expected Qty After Transaction
fa_IR: (B) مقدار مورد انتظار پس از تراکنش

en: (C) Total Qty in Queue
fa_IR: (C) مقدار کل در صف

en: (C) Total qty in queue
fa_IR: (C) مقدار کل در صف

en: (D) Balance Stock Value
fa_IR: (D) ارزش موجودی

en: (E) Balance Stock Value in Queue
fa_IR: (E) موجودی ارزش موجودی در صف

en: (F) Change in Stock Value
fa_IR: (F) تغییر در ارزش موجودی

en: (Forecast)
fa_IR: (پیش بینی)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
fa_IR: (G) مجموع تغییر در ارزش موجودی

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
fa_IR: (H) تغییر در ارزش موجودی (صف FIFO)

en: (H) Valuation Rate
fa_IR: (H) نرخ ارزش‌گذاری

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
fa_IR: (نرخ ساعت / 60) * زمان عملیات واقعی

en: (I) Valuation Rate
fa_IR: (I) نرخ ارزش‌گذاری

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
fa_IR: (J) نرخ ارزش‌گذاری مطابق با FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
fa_IR: (K) ارزش‌گذاری = ارزش (D) ÷ مقدار (A)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
fa_IR: (شامل)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
fa_IR: * در تراکنش محاسبه می‌شود.

en: 0 - 30 Days
fa_IR: 0 - 30 روز

en: 0-30 Days
fa_IR: 0-30 روز

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
fa_IR: 1 امتیاز وفاداری = ارز پایه چقدر است؟

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
fa_IR: 1 ساعت

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
fa_IR: 2 سالانه

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
fa_IR: 3 سالانه

en: 30 - 60 Days
fa_IR: 30 - 60 روز

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
fa_IR: 30 دقیقه

en: 30-60 Days
fa_IR: 30-60 روز

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
fa_IR: 6 ساعت

en: 60 - 90 Days
fa_IR: 60 - 90 روز

en: 60-90 Days
fa_IR: 60-90 روز

en: 90 - 120 Days
fa_IR: 90 - 120 روز

en: 90 Above
fa_IR: 90 بالا

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
fa_IR: <b>از زمان</b> نمی‌تواند دیرتر از <b>تا زمان</b> برای {0} باشد

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
fa_IR: <div class="columnHeading">جزئیات دیگر</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
fa_IR: <div class="text-muted text-center">هیچ تراکنش بانکی منطبقی پیدا نشد</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
fa_IR: <div>
    <h3> همه ابعاد فقط به سانتی‌متر </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
fa_IR: <h3>درباره باندل محصول</h3>
    
    <p>گروه‌بندی <b>آیتم‌ها</b> به‌صورت یک <b>آیتم</b> دیگر. این کار زمانی مفید است که بخواهید چند <b>آیتم</b> مشخص را در یک بسته قرار دهید و موجودی آیتم‌های بسته‌بندی‌شده را حفظ کنید، نه موجودی آیتم کلی را.</p>
    <p>آیتم بسته‌بندی‌شده به‌عنوان <code>آیتم موجودی</code> <b>خیر</b> و به‌عنوان <code>آیتم فروش</code> <b>بله</b> خواهد بود.</p>
    
    <h4>مثال:</h4>
    <p>اگر شما لپ‌تاپ‌ها و کوله‌پشتی‌ها را به صورت جداگانه می‌فروشید و قیمت ویژه‌ای برای مشتریانی دارید که هر دو را خریداری می‌کنند، در این صورت لپ‌تاپ + کوله‌پشتی به عنوان یک آیتم باندل محصول جدید خواهد بود.</p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
fa_IR: <h5 class="text-muted uppercase">یا</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
fa_IR: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">تنظیمات شماره حساب</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
fa_IR: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">مبلغ به حروف</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
fa_IR: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">تنظیمات تاریخ</label>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>مستندات و گزارش ها</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>دسترسی سریع</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>گزارش ها و مستندات</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>گزارش ها و مستندات</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>تنظیمات</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>میانبرها</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>میانبرهای شما
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
fa_IR: <span class="h4"><b>میانبرهای شما</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
fa_IR: <strong>جمع کل:</strong> {0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
fa_IR: <strong>مبلغ معوق:</strong> {0}

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
fa_IR: یک گروه مشتری با همین نام وجود دارد، لطفا نام مشتری را تغییر دهید یا نام گروه مشتری را تغییر دهید

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
fa_IR: فهرست تعطیلات را می‌توان اضافه کرد تا شمارش این روزها برای ایستگاه کاری حذف شود.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
fa_IR: یک Lead یا به نام شخص یا نام سازمان نیاز دارد

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
fa_IR: یک برگه بسته بندی فقط می‌تواند برای پیش‌نویس یادداشت تحویل ایجاد شود.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
fa_IR: لیست قیمت مجموعه ای از قیمت های آیتم‌های فروش، خرید یا هر دو است

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
fa_IR: محصول یا خدماتی که خریداری، فروخته یا در انبار نگهداری می‌شود.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
fa_IR: یک کار تطبیق {0} برای همین فیلترها در حال اجرا است. الان نمیشه تطبیق کرد

en: A Transaction Deletion Document: {0} is triggered for {0}
fa_IR: یک سند حذف تراکنش: {0} برای {0} فعال می‌شود

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
fa_IR: یک شرط برای یک قانون حمل و نقل

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
fa_IR: مشتری باید ایمیل تماس اصلی داشته باشد.

en: A driver must be set to submit.
fa_IR: یک راننده باید برای ارسال تنظیم شود.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
fa_IR: یک انبار منطقی که در مقابل آن ثبت موجودی انجام می‌شود.

en: A new appointment has been created for you with {0}
fa_IR: یک قرار جدید برای شما با {0} ایجاد شده است

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
fa_IR: الگویی با دسته مالیاتی {0} از قبل وجود دارد. فقط یک الگو با هر دسته مالیات مجاز است

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
fa_IR: یک توزیع کننده شخص ثالث / فروشنده / نماینده کمیسیون / وابسته / فروشنده که محصولات شرکت را به صورت کمیسیون می فروشد.

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
fa_IR: تاریخ انقضای AMC

note: Label of the api_details_section (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Details
fa_IR: جزئیات API

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Endpoint
fa_IR: نقطه پایانی API

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
fa_IR: کلید API

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
fa_IR: شماره بارنامه هوایی (AWB)

note: Name of a UOM
en: Abampere
fa_IR: آبامپر

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
fa_IR: مخفف

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
fa_IR: مخفف

en: Abbreviation already used for another company
fa_IR: مخفف قبلاً برای شرکت دیگری استفاده شده است

en: Abbreviation is mandatory
fa_IR: علامت اختصاری الزامی است

en: Abbreviation: {0} must appear only once
fa_IR: مخفف: {0} باید فقط یک بار ظاهر شود

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
fa_IR: تنظیمات درباره ما

en: About {0} minute remaining
fa_IR: حدود {0} دقیقه باقی مانده است

en: About {0} minutes remaining
fa_IR: حدود {0} دقیقه باقی مانده است

en: About {0} seconds remaining
fa_IR: حدود {0} ثانیه باقی مانده است

en: Above 120 Days
fa_IR: بالای 120 روز

note: Name of a role
en: Academics User
fa_IR: کاربر دانشگاهی

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
fa_IR: فرمول معیارهای پذیرش

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
fa_IR: مقدار معیار پذیرش

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
fa_IR: پذیرفته شده

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
fa_IR: مقدار پذیرفته شده

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
fa_IR: مقدار پذیرفته شده در انبار UOM

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
fa_IR: مقدار قابل قبول

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
fa_IR: انبار پذیرفته شده

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
fa_IR: کلید دسترسی

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
fa_IR: کلید دسترسی برای ارائه‌دهنده خدمات لازم است: {0}

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
fa_IR: طبق CEFACT/ICG/2010/IC013 یا CEFACT/ICG/2010/IC010

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
fa_IR: حساب

note: Name of a report
en: Account Balance
fa_IR: تراز حساب

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
fa_IR: تراز اختتامیه حساب

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
fa_IR: ارز حساب

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
fa_IR: ارز حساب (از)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
fa_IR: ارز حساب (به)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
fa_IR: جزئیات حساب

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
fa_IR: سرفصل حساب

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
fa_IR: مدیر حساب

en: Account Missing
fa_IR: حساب از دست رفته است

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
fa_IR: نام کاربری

en: Account Not Found
fa_IR: حساب پیدا نشد

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
fa_IR: شماره حساب

en: Account Number {0} already used in account {1}
fa_IR: شماره حساب {0} قبلاً در حساب {1} استفاده شده است

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
fa_IR: تراز افتتاحیه حساب

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
fa_IR: حساب پرداخت شده از

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
fa_IR: حساب پرداخت شده به

en: Account Pay Only
fa_IR: فقط پرداخت حساب

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
fa_IR: زیرنوع حساب

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
fa_IR: نوع حساب

en: Account Value
fa_IR: ارزش حساب

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
fa_IR: تراز حساب در حال حاضر بستانکاری است، شما مجاز نیستید "موجودی باید" را به عنوان "بدهکاری" تنظیم کنید

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
fa_IR: موجودی حساب در حال حاضر در بدهکاری است، شما مجاز به تنظیم "تراز باید" به عنوان "بستانکاری" نیستید

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
fa_IR: حساب برای تغییر مبلغ

en: Account is mandatory to get payment entries
fa_IR: حساب برای دریافت ثبت پرداخت ها اجباری است

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
fa_IR: حساب برای نمودار داشبورد {0} تنظیم نشده است

en: Account not Found
fa_IR: حساب پیدا نشد

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
fa_IR: حساب دارای گره های فرزند را نمی‌توان به دفتر تبدیل کرد

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
fa_IR: حساب با گره های فرزند را نمی‌توان به عنوان دفتر تنظیم کرد

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
fa_IR: حساب با تراکنش موجود را نمی‌توان به گروه تبدیل کرد.

en: Account with existing transaction can not be deleted
fa_IR: حساب با تراکنش موجود قابل حذف نیست

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
fa_IR: حساب با تراکنش موجود را نمی‌توان به دفتر تبدیل کرد

en: Account {0} added multiple times
fa_IR: حساب {0} چندین بار اضافه شد

en: Account {0} does not belong to company: {1}
fa_IR: حساب {0} متعلق به شرکت نیست: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
fa_IR: حساب {0} متعلق به شرکت {1} نیست

en: Account {0} does not exist
fa_IR: حساب {0} وجود ندارد

en: Account {0} does not exists
fa_IR: حساب {0} وجود ندارد

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
fa_IR: حساب {0} در نمودار داشبورد {1} وجود ندارد

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
fa_IR: حساب {0} با شرکت {1} در حالت حساب مطابقت ندارد: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
fa_IR: حساب {0} در شرکت مادر {1} وجود دارد.

en: Account {0} has been entered multiple times
fa_IR: حساب {0} چندین بار وارد شده است

en: Account {0} is added in the child company {1}
fa_IR: حساب {0} در شرکت فرزند {1} اضافه شد

en: Account {0} is frozen
fa_IR: حساب {0} مسدود شده است

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
fa_IR: حساب {0} نامعتبر است. ارز حساب باید {1} باشد

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
fa_IR: حساب {0}: حساب والد {1} نمی‌تواند دفتر باشد

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
fa_IR: حساب {0}: حساب والد {1} متعلق به شرکت {2} نیست

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
fa_IR: حساب {0}: حساب والد {1} وجود ندارد

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
fa_IR: حساب {0}: شما نمی‌توانید خود را به عنوان حساب والد اختصاص دهید

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
fa_IR: حساب: <b>{0}</b> یک کار سرمایه ای در حال انجام است و نمی‌توان آن را با ثبت دفتر روزنامه به روز کرد

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
fa_IR: حساب: {0} فقط از طریق معاملات موجودی قابل به روز رسانی است

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
fa_IR: حساب: {0} در قسمت ثبت پرداخت مجاز نیست

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
fa_IR: حساب: {0} با واحد پول: {1} قابل انتخاب نیست

en: Accountant
fa_IR: حسابدار

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
fa_IR: حسابداری

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
fa_IR: جزئیات حسابداری

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
fa_IR: بعد حسابداری

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
fa_IR: بعد حسابداری <b>{0}</b> برای حساب «ترازنامه» {1} لازم است.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
fa_IR: بعد حسابداری <b>{0}</b> برای حساب "سود و زیان" {1} لازم است.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
fa_IR: جزئیات ابعاد حسابداری

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
fa_IR: فیلتر ابعاد حسابداری

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
fa_IR: ابعاد حسابداری

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
fa_IR:  ابعاد حسابداری

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
fa_IR: فیلتر ابعاد حسابداری

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
fa_IR: ثبت‌های حسابداری

en: Accounting Entry for Asset
fa_IR: ثبت حسابداری برای دارایی

en: Accounting Entry for Service
fa_IR: ثبت حسابداری برای خدمات

en: Accounting Entry for Stock
fa_IR: ثبت حسابداری برای موجودی

en: Accounting Entry for {0}
fa_IR: ثبت حسابداری برای {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
fa_IR: ثبت حسابداری برای {0}: {1} فقط به ارز: {2} قابل انجام است

en: Accounting Ledger
fa_IR: دفتر حسابداری

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
fa_IR: مدیران حسابداری

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
fa_IR: دوره حسابرسی

en: Accounting Period overlaps with {0}
fa_IR: دوره حسابداری با {0} همپوشانی دارد

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
fa_IR: ثبت‌های حسابداری تا این تاریخ مسدود شده است. هیچ کس نمی‌تواند ورودی ها را ایجاد یا تغییر دهد، به جز کاربرانی که نقش مشخص شده در زیر را دارند

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
fa_IR: حساب ها

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
fa_IR: بسته شدن حساب ها

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
fa_IR: حساب‌ها تا تاریخ مسدود شده‌اند

note: Name of a role
en: Accounts Manager
fa_IR: مدیر حسابداری

en: Accounts Missing Error
fa_IR: خطای گم شدن حساب ها

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
fa_IR: حساب های پرداختنی

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
fa_IR: خلاصه حسابهای پرداختنی

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
fa_IR: حساب های دریافتنی

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
fa_IR: حساب های دریافتنی حساب بستانکار

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
fa_IR: حساب های دریافتنی حساب تخفیف خورده

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
fa_IR: خلاصه حساب های دریافتنی

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
fa_IR: حساب های دریافتنی حساب پرداخت نشده

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
fa_IR: حساب های دریافتنی / پرداختنی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
fa_IR: تنظیمات حساب ها

note: Name of a role
en: Accounts User
fa_IR: کاربر حسابداری

en: Accounts table cannot be blank.
fa_IR: جدول حساب ها نمی‌تواند خالی باشد.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
fa_IR: حساب ها برای ادغام

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
fa_IR: استهلاک انباشته

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
fa_IR: حساب استهلاک انباشته

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
fa_IR: مبلغ استهلاک انباشته

en: Accumulated Depreciation as on
fa_IR: استهلاک انباشته به عنوان

en: Accumulated Monthly
fa_IR: انباشته ماهانه

en: Accumulated Values
fa_IR: ارزش های انباشته شده

en: Accumulated Values in Group Company
fa_IR: ارزش های انباشته در شرکت گروه

en: Achieved ({})
fa_IR: به دست آورد ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
fa_IR: تاریخ اکتساب

note: Name of a UOM
en: Acre
fa_IR: آکر

note: Name of a UOM
en: Acre (US)
fa_IR: آکر (ایالات متحده)

en: Action
fa_IR: اقدام

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
fa_IR: اقدام در صورت عدم ارسال بازرسی کیفیت

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
fa_IR: اقدام اگر بازرسی کیفیت رد شود

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
fa_IR: اقدام در صورت عدم حفظ نرخ یکسان

en: Action Initialised
fa_IR: اقدام اولیه شد

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
fa_IR: اگر بودجه ماهانه انباشته از مقدار واقعی تجاوز کند، اقدام کنید

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
fa_IR: اقدام در صورت تجاوز از بودجه ماهانه انباشته در MR

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
fa_IR: اقدام در صورت تجاوز از بودجه ماهانه انباشته در PO

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
fa_IR: اقدام در صورت تجاوز از بودجه سالانه از واقعی

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
fa_IR: اقدام در صورت تجاوز از بودجه سالانه در MR

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
fa_IR: اقدام در صورت تجاوز از بودجه سالانه در PO

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
fa_IR: اگر نرخ یکسانی در طول چرخه فروش حفظ نشود، اقدام کنید

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
fa_IR: اقدامات

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
fa_IR: اقدامات انجام شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
fa_IR: فعال

en: Active Leads
fa_IR: سرنخ های فعال

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
fa_IR: وضعیت فعال

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
fa_IR: فعالیت ها

note: Group in Asset's connections Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings'
en: Activity
fa_IR: فعالیت

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
fa_IR: هزینه فعالیت

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
fa_IR: هزینه فعالیت برای کارمند {0} در مقابل نوع فعالیت - {1} وجود دارد

en: Activity Cost per Employee
fa_IR: هزینه فعالیت به ازای هر کارمند

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
fa_IR: نوع فعالیت

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
fa_IR: واقعی

en: Actual Balance Qty
fa_IR: مقدار تراز واقعی

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
fa_IR: مقدار واقعی دسته

en: Actual Cost
fa_IR: هزینه واقعی

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
fa_IR: تاریخ واقعی

en: Actual Delivery Date
fa_IR: تاریخ تحویل واقعی

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
fa_IR: تاریخ پایان واقعی

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
fa_IR: تاریخ پایان واقعی (از طریق جدول زمانی)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
fa_IR: زمان پایان واقعی

en: Actual Expense
fa_IR: هزینه واقعی

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
fa_IR: هزینه عملیاتی واقعی

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
fa_IR: زمان واقعی عملیات

en: Actual Posting
fa_IR: ارسال واقعی

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
fa_IR: مقدار واقعی

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
fa_IR: تعداد واقعی (در منبع/هدف)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
fa_IR: مقدار واقعی در انبار

en: Actual Qty is mandatory
fa_IR: مقدار واقعی اجباری است

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
fa_IR: مقدار واقعی {0} / مقدار انتظار {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
fa_IR: مقدار واقعی: مقدار موجود در انبار.

en: Actual Quantity
fa_IR: مقدار واقعی

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
fa_IR: تاریخ شروع واقعی

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
fa_IR: تاریخ شروع واقعی (از طریق جدول زمانی)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
fa_IR: زمان واقعی شروع

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
fa_IR: زمان واقعی

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
fa_IR: زمان و هزینه واقعی

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
fa_IR: زمان واقعی به ساعت (از طریق جدول زمانی)

en: Actual qty in stock
fa_IR: مقدار واقعی موجود در انبار

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
fa_IR: مالیات نوع واقعی را نمی‌توان در نرخ آیتم در ردیف {0} لحاظ کرد

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
fa_IR: افزودن

en: Add / Edit Prices
fa_IR: افزودن / ویرایش قیمت ها

en: Add Child
fa_IR: افزودن فرزند

en: Add Columns in Transaction Currency
fa_IR: افزودن ستون به ارز تراکنش

en: Add Comment
fa_IR: افزودن نظر

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
fa_IR: افزودن هزینه عملیات اصلاحی در ارزش گذاری کالای تمام شده

en: Add Customers
fa_IR: افزودن مشتریان

en: Add Discount
fa_IR: افزودن تخفیف

en: Add Employees
fa_IR: افزودن کارمندان

en: Add Item
fa_IR: افزودن آیتم

en: Add Items
fa_IR: افزودن آیتم‌ها

en: Add Items in the Purpose Table
fa_IR: افزودن آیتم‌ها در جدول هدف

en: Add Lead to Prospect
fa_IR: افزودن سرنخ به Prospect

en: Add Leads
fa_IR: افزودن سرنخ ها

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
fa_IR: افزودن تعطیلات محلی

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
fa_IR: افزودن دستی

en: Add Multiple
fa_IR: افزودن چندگانه

en: Add Multiple Tasks
fa_IR: افزودن چند تسک

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
fa_IR: افزودن یا کسر

en: Add Order Discount
fa_IR: افزودن تخفیف سفارش

en: Add Participants
fa_IR: افزودن شرکت کنندگان

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
fa_IR: افزودن نقل قول

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
fa_IR: افزودن مواد خام

en: Add Sales Partners
fa_IR: افزودن شرکای فروش

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
fa_IR: افزودن باندل سریال / دسته

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
fa_IR: افزودن سریال / شماره دسته

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
fa_IR: افزودن سریال / شماره دسته (تعداد رد شده)

en: Add Stock
fa_IR: افزودن موجودی

en: Add Sub Assembly
fa_IR: افزودن زیر مونتاژ

en: Add Suppliers
fa_IR: افزودن تامین کنندگان

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
fa_IR: افزودن الگو

en: Add Timesheets
fa_IR: افزودن جدول زمانی

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
fa_IR: افزودن تعطیلات هفتگی

en: Add a Note
fa_IR: افزودن یک یادداشت

en: Add details
fa_IR: افزودن جزئیات

en: Add items in the Item Locations table
fa_IR: افزودن آیتم‌ها در جدول مکان آیتم‌ها

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
fa_IR: اضافه یا کسر

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
fa_IR: بقیه سازمان خود را به عنوان کاربران خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید با افزودن مشتریان دعوت شده از مخاطبین، آنها را به پورتال خود اضافه کنید

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
fa_IR: افزودن به تعطیلات

en: Add to Prospect
fa_IR: افزودن به Prospect

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
fa_IR: افزودن به ترانزیت

en: Add/Edit Coupon Conditions
fa_IR: افزودن/ویرایش شرایط کوپن

en: Added
fa_IR: اضافه شد

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
fa_IR: اضافه شده توسط

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
fa_IR: اضافه شده در

en: Added Supplier Role to User {0}.
fa_IR: نقش تامین کننده به کاربر {0} اضافه شد.

en: Added {0} ({1})
fa_IR: اضافه شده {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
fa_IR: نقش {1} به کاربر {0} اضافه شد.

en: Adding Lead to Prospect...
fa_IR: افزودن سرنخ به مشتری بالقوه...

en: Additional
fa_IR: اضافی

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
fa_IR: هزینه دارایی اضافی

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
fa_IR: هزینه های اضافی

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
fa_IR: هزینه اضافی در هر تعداد

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
fa_IR: هزینه های اضافی

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
fa_IR: اطلاعات بیشتر

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
fa_IR: توضیحات بیشتر

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
fa_IR: تخفیف اضافی

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
fa_IR: مبلغ تخفیف اضافی

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ تخفیف اضافی (ارز شرکت)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
fa_IR: درصد تخفیف اضافی

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
fa_IR: اطلاعات اضافی

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
fa_IR: اطلاعات تکمیلی

en: Additional Information updated successfully.
fa_IR: اطلاعات تکمیلی با موفقیت به‌روزرسانی شد.

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
fa_IR: یادداشت های اضافی

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
fa_IR: هزینه عملیاتی اضافی

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
fa_IR: اطلاعات تکمیلی در مورد مشتری

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
fa_IR: آدرس

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
fa_IR: آدرس و تماس

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
fa_IR: آدرس و مخاطبین

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
fa_IR: آدرس و مخاطبین

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
fa_IR: آدرس توصیف

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
fa_IR: آدرس HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
fa_IR: آدرس خط 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
fa_IR: آدرس خط 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
fa_IR: نام آدرس

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
fa_IR: آدرس و تماس

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
fa_IR: آدرس و مخاطبین

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
fa_IR: آدرس باید به یک شرکت مرتبط باشد. لطفاً یک ردیف برای شرکت در جدول پیوندها اضافه کنید.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
fa_IR: آدرس مورد استفاده برای تعیین دسته مالیات در معاملات

en: Adjust Asset Value
fa_IR: تعدیل ارزش دارایی

en: Adjustment Against
fa_IR: تعدیل در مقابل

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
fa_IR: تعدیل بر اساس نرخ فاکتور خرید

en: Administrative Assistant
fa_IR: معاون اداری

en: Administrative Expenses
fa_IR: هزینه های اداری

en: Administrative Officer
fa_IR: کارمند اداری

note: Name of a role
en: Administrator
fa_IR: مدیر

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
fa_IR: حساب پیش پرداخت

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
fa_IR: حساب پیش پرداخت: {0} باید یا به ارز صورتحساب مشتری: {1} یا به ارز پیش‌فرض شرکت: {2} باشد

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
fa_IR: مبلغ پیش پرداخت

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
fa_IR: پیش پرداخت شده

en: Advance Payment
fa_IR: پیش پرداخت

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Advance Payment Date
fa_IR: تاریخ پیش پرداخت

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
fa_IR: ثبت دفتر پیش پرداخت

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
fa_IR: وضعیت پیش پرداخت

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
fa_IR: پیش پرداخت

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
fa_IR: پیش پرداخت مالیات

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
fa_IR: پیش پرداخت مالیات و هزینه ها

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
fa_IR: مبلغ پیش پرداخت

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
fa_IR: مبلغ پیش پرداخت نمی‌تواند بیشتر از {0} {1} باشد

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
fa_IR: پیش پرداخت در مقابل {0} {1} نمی‌تواند بیشتر از جمع کل {2} باشد

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
fa_IR: پیش پرداخت های تخصیص یافته در برابر سفارش ها فقط واکشی می‌شود

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
fa_IR: تنظیمات پیشرفته

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
fa_IR: پیش پرداخت ها

en: Advertisement
fa_IR: تبلیغات

en: Advertising
fa_IR: تبلیغات

en: Aerospace
fa_IR: هوافضا

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
fa_IR: معاملات تحت تأثیر

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
fa_IR: در برابر

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
fa_IR: در مقابل حساب

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
fa_IR: در مقابل سفارش کلی

en: Against Customer Order {0}
fa_IR: در مقابل سفارش مشتری {0}

en: Against Default Supplier
fa_IR: در مقابل تامین کننده پیش‌فرض

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
fa_IR: در مقابل آیتم یادداشت تحویل

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
fa_IR: در مقابل Docname

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
fa_IR: در مقابل Doctype

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
fa_IR: در مقابل جزئیات سند شماره

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
fa_IR: در مقابل سند شماره

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
fa_IR: در مقابل حساب هزینه

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
fa_IR: در مقابل حساب درآمد

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
fa_IR: در مقابل ثبت دفتر روزنامه {0} هیچ ثبت {1} تطبیق‌نیافته‌ای وجود ندارد

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
fa_IR: در مقابل ثبت دفتر روزنامه {0} قبلاً با سند مالی دیگری تنظیم شده است

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
fa_IR: در مقابل فاکتور فروش

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
fa_IR: در مقابل کالای فاکتور فروش

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
fa_IR: در مقابل دستور فروش

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
fa_IR: در مقابل کالای سفارش فروش

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
fa_IR: در مقابل ثبت موجودی

en: Against Supplier Invoice {0}
fa_IR: در مقابل فاکتور تامین کننده {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
fa_IR: در مقابل سند مالی

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
fa_IR: در مقابل سند مالی شماره

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
fa_IR: در مقابل نوع سند مالی

en: Age
fa_IR: سن

en: Age (Days)
fa_IR: سن (بر حسب روز)

en: Age ({0})
fa_IR: سن ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
fa_IR: سالخوردگی بر اساس

en: Ageing Range
fa_IR: محدوده سالخوردگی

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
fa_IR: دستور جلسه

en: Agent
fa_IR: عامل

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
fa_IR: پیام مامور مشغول

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
fa_IR: جزئیات نماینده

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
fa_IR: گروه عامل

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
fa_IR: پیام عامل در دسترس نیست

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
fa_IR: عوامل

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
fa_IR: گروهی از آیتم‌ها را در یک آیتم دیگر جمع کنید. اگر موجودی آیتم‌های بسته بندی شده را نگهداری می‌کنید و نه آیتم باندل شده، مفید است

en: Agriculture
fa_IR: کشاورزی

en: Airline
fa_IR: شرکت هواپیمایی

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
fa_IR: الگوریتم

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
fa_IR: همه

en: All Accounts
fa_IR: همه حساب ها

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
fa_IR: تمام فعالیت ها

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
fa_IR: تمام فعالیت ها HTML

en: All BOMs
fa_IR: همه BOM ها

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
fa_IR: همه مخاطبین

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
fa_IR: همه مخاطبین مشتری

en: All Customer Groups
fa_IR: همه گروه‌های مشتری

en: All Day
fa_IR: تمام روز

en: All Departments
fa_IR: همه دپارتمان ها

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
fa_IR: همه کارمندان (فعال)

en: All Item Groups
fa_IR: همه گروه‌های آیتم

en: All Items
fa_IR: همه آیتم‌ها

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
fa_IR: همه سرنخ‌ها (باز)

en: All Parties
fa_IR: همه طرف‌ها

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
fa_IR: همه مخاطبین شریک فروش

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
fa_IR: همه پرسنل فروش

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
fa_IR: همه مخاطبین تامین کننده

en: All Supplier Groups
fa_IR: همه گروه‌های تامین کننده

en: All Territories
fa_IR: همه مناطق

en: All Warehouses
fa_IR: همه انبارها

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
fa_IR: همه تخصیص ها با موفقیت تطبیق داده شده است

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
fa_IR: تمام ارتباطات از جمله و بالاتر از این باید به مشکل جدید منتقل شود

en: All items are already requested
fa_IR: همه آیتم‌ها قبلا درخواست شده است

en: All items have already been Invoiced/Returned
fa_IR: همه آیتم‌ها قبلاً صورتحساب/بازگردانده شده اند

en: All items have already been received
fa_IR: همه آیتم‌ها قبلاً دریافت شده است

en: All items have already been transferred for this Work Order.
fa_IR: همه آیتم‌ها قبلاً برای این دستور کار منتقل شده اند.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
fa_IR: همه آیتم‌ها در این سند قبلاً دارای یک بازرسی کیفیت مرتبط هستند.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
fa_IR: تمام نظرات و ایمیل ها از یک سند به سند جدید ایجاد شده دیگر (سرنخ -> فرصت -> پیش فاکتور) در سراسر اسناد CRM کپی می‌شوند.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
fa_IR: تمام آیتم‌های مورد نیاز (مواد اولیه) از BOM واکشی شده و در این جدول پر می‌شود. در اینجا شما همچنین می‌توانید انبار منبع را برای هر آیتم تغییر دهید. و در حین تولید می‌توانید مواد اولیه انتقال یافته را از این جدول ردیابی کنید.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
fa_IR: همه این آیتم‌ها قبلاً صورتحساب/بازگردانده شده اند

en: Allocate
fa_IR: اختصاص دهید

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
fa_IR: تخصیص خودکار پیش پرداخت ها (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
fa_IR: تخصیص مبلغ پرداختی

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
fa_IR: تخصیص پرداخت بر اساس شرایط پرداخت

en: Allocate Payment Request
fa_IR: تخصیص درخواست پرداخت

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
fa_IR: اختصاص داده شده است

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
fa_IR: مبلغ تخصیص یافته

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
fa_IR: ورودی های اختصاص داده شده

en: Allocated To:
fa_IR: اختصاص داده شده به:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
fa_IR: مبلغ تخصیص یافته

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
fa_IR: مبلغ تخصیصی نمی‌تواند بیشتر از مبلغ تعدیل نشده باشد

en: Allocated amount cannot be negative
fa_IR: مبلغ تخصیصی نمی‌تواند منفی باشد

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
fa_IR: تخصیص

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
fa_IR: تخصیص ها

en: Allotted Qty
fa_IR: تعداد اختصاص داده شده

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
fa_IR: اجازه

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
fa_IR: اجازه ایجاد حساب در مقابل شرکت فرزند

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
fa_IR: آیتم جایگزین مجاز است

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
fa_IR: آیتم جایگزین مجاز است باید برای آیتم {} علامت زده شود

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
fa_IR: اجازه مصرف مداوم مواد

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
fa_IR: اجازه انتقال مواد اضافی را بدهید

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
fa_IR: اجازه انتقالات داخلی با قیمت منصفانه

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
fa_IR: اجازه افزودن یک آیتم چندین بار در یک تراکنش

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
fa_IR: اجازه افزودن یک آیتم چندین بار در یک تراکنش

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
fa_IR: اجازه افزودن یک آیتم چندین بار در یک تراکنش

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
fa_IR: اجازه تکرار سرنخ بر اساس ایمیل

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
fa_IR: اجازه انتقال مواد از یادداشت تحویل به فاکتور فروش

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
fa_IR: اجازه انتقال مواد از رسید خرید به فاکتور خرید

en: Allow Multiple Material Consumption
fa_IR: اجازه مصرف مواد متعدد

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
fa_IR: اجازه ایجاد چندین سفارش فروش برای یک سفارش خرید مشتری

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
fa_IR: موجودی منفی مجاز است

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
fa_IR: نرخ های منفی برای آیتم‌ها مجاز است

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
fa_IR: اجازه یا محدود کردن ابعاد

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
fa_IR: اجازه اضافه کاری

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
fa_IR: اجازه رزرو جزئی

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
fa_IR: اجازه تولید در تعطیلات

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
fa_IR: اجازه خرید

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
fa_IR: اجازه ایجاد فاکتور خرید بدون سفارش خرید

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
fa_IR: اجازه ایجاد فاکتور خرید بدون رسید خرید

note: Label of the allow_zero_qty_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Purchase Order with Zero Quantity
fa_IR: اجازه ثبت سفارش خرید با مقدار صفر

note: Label of the allow_zero_qty_in_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Quotation with Zero Quantity
fa_IR: اجازه ثبت پیش‌فاکتور با مقدار صفر

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
fa_IR: اجازه تغییر نام مقدار ویژگی

note: Label of the allow_zero_qty_in_request_for_quotation (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Request for Quotation with Zero Quantity
fa_IR: اجازه درخواست پیش‌فاکتور با مقدار صفر

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
fa_IR: اجازه بازنشانی قرارداد سطح سرویس

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
fa_IR: بازنشانی قرارداد سطح سرویس از تنظیمات پشتیبانی مجاز است.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
fa_IR: اجازه فروش

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
fa_IR: اجازه ایجاد فاکتور فروش بدون یادداشت تحویل

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
fa_IR: اجازه ایجاد فاکتور فروش بدون سفارش فروش

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
fa_IR: اجازه ایجاد سفارش فروش برای قیمت منقضی شده

note: Label of the allow_zero_qty_in_sales_order (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order with Zero Quantity
fa_IR: اجازه ثبت سفارش خرید با مقدار صفر

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
fa_IR: نرخ های مبادله قدیمی را مجاز کنید

note: Label of the allow_zero_qty_in_supplier_quotation (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Supplier Quotation with Zero Quantity
fa_IR: اجازه ثبت پیش‌فاکتور تأمین‌کننده با مقدار صفر

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
fa_IR: به کاربر اجازه ویرایش تخفیف را بدهید

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
fa_IR: اجازه ویرایش نرخ لیست قیمت در تراکنش‌ها به کاربر

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
fa_IR: به کاربر اجازه ویرایش نرخ بدهید

note: Label of the allow_different_uom (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Variant UOM to be different from Template UOM
fa_IR: اجازه دهید UOM گونه با UOM الگو متفاوت باشد

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
fa_IR: اجازه نرخ صفر

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری صفر مجاز است

note: Label of the allow_existing_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again
fa_IR: اجازه استفاده مجدد از شماره سریال موجود برای تولید/دریافت

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
fa_IR: اجازه مصرف مواد را بدون تولید فوری کالاهای تمام شده در برابر دستور کار بدهید

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
fa_IR:  صورتحساب‌های چند ارزی را در برابر حساب یک طرف مجاز کنید

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
fa_IR: اجازه ویرایش مقدار UOM موجودی برای اسناد خرید

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
fa_IR: اجازه ویرایش مقدار UOM موجودی برای اسناد فروش

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
fa_IR: اجازه انتقال مواد خام حتی پس از برآورده شدن مقدار مورد نیاز

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
fa_IR: مجاز

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
fa_IR: ابعاد مجاز

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
fa_IR: Doctypes مجاز

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
fa_IR: آیتم‌های مجاز

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
fa_IR: مجاز به تراکنش با

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
fa_IR: نقش‌های اصلی مجاز عبارتند از «مشتری» و «تامین‌کننده». لطفا فقط یکی از این نقش ها را انتخاب کنید.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
fa_IR: اجازه می دهد تا مقدار مشخصی از موجودی را برای یک سفارش خاص کنار بگذارید.

note: Description of the 'Allow Purchase Order with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Purchase Orders with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
fa_IR: اجازه می‌دهد کاربران سفارش خرید با مقدار صفر ثبت کنند. این ویژگی زمانی مفید است که نرخ‌ها ثابت هستند اما مقادیر هنوز مشخص نشده‌اند. مثلاً در قراردادهای نرخ‌گذاری.

note: Description of the 'Allow Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allows users to submit Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
fa_IR: اجازه می‌دهد کاربران پیش‌فاکتور با مقدار صفر ثبت کنند. این ویژگی زمانی مفید است که نرخ‌ها ثابت هستند اما مقادیر هنوز مشخص نشده‌اند. مثلاً در قراردادهای نرخ‌گذاری.

note: Description of the 'Allow Request for Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Request for Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
fa_IR: اجازه می‌دهد کاربران درخواست پیش‌فاکتور با مقدار صفر ثبت کنند. این ویژگی زمانی مفید است که نرخ‌ها ثابت هستند اما مقادیر هنوز مشخص نشده‌اند. مثلاً در قراردادهای نرخ‌گذاری.

note: Description of the 'Allow Sales Order with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allows users to submit Sales Orders with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
fa_IR: اجازه می‌دهد کاربران سفارش فروش با مقدار صفر ثبت کنند. این ویژگی زمانی مفید است که نرخ‌ها ثابت هستند اما مقادیر هنوز مشخص نشده‌اند. مثلاً در قراردادهای نرخ‌گذاری.

note: Description of the 'Allow Supplier Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Supplier Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
fa_IR: اجازه می‌دهد کاربران پیش‌فاکتور تامین کننده با مقدار صفر ثبت کنند. این ویژگی زمانی مفید است که نرخ‌ها ثابت هستند اما مقادیر هنوز مشخص نشده‌اند. مثلاً در قراردادهای نرخ‌گذاری.

en: Already Picked
fa_IR: قبلاً انتخاب شده است

en: Already record exists for the item {0}
fa_IR: رکورد برای آیتم {0} از قبل وجود دارد

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
fa_IR: قبلاً پیش‌فرض در نمایه pos {0} برای کاربر {1} تنظیم شده است، لطفاً پیش‌فرض غیرفعال شده است

en: Alternate Item
fa_IR: آیتم جایگزین

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
fa_IR: کد آیتم جایگزین

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
fa_IR: نام آیتم جایگزین

en: Alternative Items
fa_IR: آیتم‌های جایگزین

en: Alternative item must not be same as item code
fa_IR: آیتم جایگزین نباید با کد آیتم مشابه باشد

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
fa_IR: همچنین می‌توانید الگو را دانلود کرده و داده های خود را پر کنید.

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
fa_IR: اصلاح شده از

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
fa_IR: مبلغ

en: Amount (AED)
fa_IR: مبلغ (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ (ارز شرکت)

en: Amount Delivered
fa_IR: مبلغ تحویل شده

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
fa_IR: تفاوت مبلغ

note: Label of the amount_difference_with_purchase_invoice (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Amount Difference with Purchase Invoice
fa_IR: تفاوت مبلغ با فاکتور خرید

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
fa_IR: مبلغ واجد شرایط برای کمیسیون

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
fa_IR: مبلغ در شکل

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
fa_IR: مبلغ به ارز حساب

en: Amount in Words
fa_IR: مبلغ به حروف

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
fa_IR: مبلغ به ارز حساب بانکی طرف

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
fa_IR: مبلغ به ارز تراکنش

en: Amount in {0}
fa_IR: مبلغ در {0}

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
fa_IR: مبلغ {0} {1} در مقابل {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
fa_IR: مبلغ {0} {1} از {2} کسر شد

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
fa_IR: مبلغ {0} {1} از {2} به {3} منتقل شد

en: Amount {0} {1} {2} {3}
fa_IR: مبلغ {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
fa_IR: مبالغ

note: Name of a UOM
en: Ampere
fa_IR: آمپر

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
fa_IR: آمپر-ساعت

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
fa_IR: آمپر-دقیقه

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
fa_IR: آمپر-ثانیه

en: Amt
fa_IR: مبلغ

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
fa_IR: گروه آیتم راهی برای دسته‌بندی آیتم‌ها بر اساس انواع است.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
fa_IR: هنگام ارسال مجدد ارزیابی مورد از طریق {0} خطایی ظاهر شد

en: An error occurred during the update process
fa_IR: در طول فرآیند به روز رسانی خطایی رخ داد

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
fa_IR: هنگام ایجاد درخواست‌های مواد بر اساس سطح سفارش مجدد، برای آیتم‌های خاصی خطایی رخ داد. لطفا این مشکلات را اصلاح کنید:

en: Analysis Chart
fa_IR: نمودار تحلیل

en: Analyst
fa_IR: تحلیلگر

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل

en: Annual
fa_IR: سالانه

en: Annual Billing: {0}
fa_IR: صورتحساب سالانه: {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
fa_IR: هزینه های سالانه

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
fa_IR: درآمد سالانه

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
fa_IR: درآمد سالانه

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
fa_IR: رکورد بودجه دیگری "{0}" در برابر {1} "{2}" و حساب "{3}" برای سال مالی {4} وجود دارد

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
fa_IR: یکی دیگر از رکوردهای تخصیص مرکز هزینه {0} قابل اعمال از {1}، بنابراین این تخصیص تا {2} قابل اعمال خواهد بود.

en: Another Payment Request is already processed
fa_IR: درخواست پرداخت دیگری در حال حاضر پردازش شده است

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
fa_IR: فروشنده دیگری {0} با همان شناسه کارمند وجود دارد

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
fa_IR: هر یک از فیلترهای زیر مورد نیاز است: انبار، کد آیتم، گروه آیتم

en: Apparel & Accessories
fa_IR: پوشاک و لوازم جانبی

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
fa_IR: هزینه های قابل اجرا

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
fa_IR: ابعاد قابل اجرا

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
fa_IR: قابل استفاده برای

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
fa_IR: لیست تعطیلات قابل اجرا

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
fa_IR: ماژول های قابل اجرا

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
fa_IR: قابل اجرا در حساب

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
fa_IR: قابل اجرا برای (نقش سازمانی)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
fa_IR: قابل اجرا برای (کارمند)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
fa_IR: قابل اجرا برای (نقش)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
fa_IR: قابل اجرا برای (کاربر)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
fa_IR: قابل اجرا برای کشورها

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
fa_IR: قابل اجرا برای کاربران

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
fa_IR: قابل استفاده برای درایور خارجی

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
fa_IR: اگر شرکت SpA، SApA یا SRL باشد قابل اجرا است

en: Applicable if the company is a limited liability company
fa_IR: در صورتی که شرکت یک شرکت با مسئولیت محدود باشد قابل اجرا است

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
fa_IR: در صورتی که شرکت یک فرد یا مالک باشد قابل اجرا است

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
fa_IR: قابل اجرا در درخواست مواد

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
fa_IR: قابل اجرا در سفارش خرید

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
fa_IR: قابل اجرا در رزرو هزینه های واقعی

en: Application of Funds (Assets)
fa_IR: کاربرد وجوه (دارایی)

en: Applied Coupon Code
fa_IR: کد تخفیف اعمال شده

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
fa_IR: در هر خواندن اعمال می‌شود.

en: Applied putaway rules.
fa_IR: اعمال قوانین حذف

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
fa_IR: اعمال می‌شود به

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
fa_IR: اعمال تخفیف اضافی در

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
fa_IR: اعمال تخفیف در

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
fa_IR: اعمال تخفیف در نرخ با تخفیف

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
fa_IR: اعمال تخفیف در نرخ

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
fa_IR: قوانین قیمت گذاری چندگانه را اعمال کنید

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
fa_IR: اعمال روی

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
fa_IR: اعمال قانون Putaway

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
fa_IR: اعمال بازگشت بیش از (بر اساس UOM تراکنش)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
fa_IR: اعمال قانون روی برند

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
fa_IR: اعمال قانون روی کد آیتم

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
fa_IR: Rule On Item Group را اعمال کنید

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
fa_IR: اعمال قانون در مورد دیگر

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
fa_IR: اعمال SLA برای زمان حل و فصل

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
fa_IR: اعمال TDS

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
fa_IR: اعمال مبلغ کسر مالیات

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
fa_IR:  اعمال مبلغ کسر مالیات

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
fa_IR: اعمال محدودیت در مقادیر ابعاد

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
fa_IR: برای همه اسناد موجودی اعمال شود

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
fa_IR: درخواست برای سند

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
fa_IR: قرار ملاقات

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
fa_IR: تنظیمات رزرو قرار

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
fa_IR: اسلات رزرو قرار

en: Appointment Confirmation
fa_IR: تایید قرار ملاقات

en: Appointment Created Successfully
fa_IR: قرار ملاقات با موفقیت ایجاد شد

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
fa_IR: جزئیات قرار ملاقات

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
fa_IR: مدت قرار (بر حسب دقیقه)

en: Appointment Scheduling Disabled
fa_IR: زمان‌بندی قرار غیرفعال است

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
fa_IR: زمان‌بندی قرار برای این سایت غیرفعال شده است

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
fa_IR: ملاقات با

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
fa_IR: قرار ملاقات ایجاد شد. اما سرنخی پیدا نشد. لطفا برای تایید ایمیل را بررسی کنید

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
fa_IR: نقش تأیید کننده (بالاتر از مقدار مجاز)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
fa_IR: نقش تأیید نمی‌تواند با نقشی که قانون برای آن قابل اعمال است یکسان باشد

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
fa_IR: تایید کاربر (بالاتر از مقدار مجاز)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
fa_IR: تأیید کاربر نمی‌تواند مشابه کاربر باشد که قانون برای آن قابل اعمال است

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
fa_IR: تقریباً توصیف/نام طرف را با طرف‌ها مطابقت دهید

note: Name of a UOM
en: Are
fa_IR: آر (100 متر مربع)

en: Are you sure you want to clear all demo data?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید تمام داده های نمایشی را پاک کنید؟

en: Are you sure you want to delete this Item?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که میخواهید این آیتم را حذف کنید؟

en: Are you sure you want to restart this subscription?
fa_IR: آیا مطمئن هستید که می‌خواهید این اشتراک را مجدداً راه‌اندازی کنید؟

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
fa_IR: مساحت

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
fa_IR: منطقه UOM

en: Arrival Quantity
fa_IR: مقدار ورود

en: As On Date
fa_IR: همانطور که در تاریخ

en: As on Date
fa_IR: همانطور که در تاریخ

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
fa_IR: مطابق با موجودی UOM

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
fa_IR: از آنجایی که فیلد {0} فعال است، فیلد {1} اجباری است.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
fa_IR: از آنجایی که فیلد {0} فعال است، مقدار فیلد {1} باید بیشتر از 1 باشد.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
fa_IR: از آنجایی که تراکنش‌های ارسالی موجود در مقابل آیتم {0} وجود دارد، نمی‌توانید مقدار {1} را تغییر دهید.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
fa_IR: از آنجایی که موجودی منفی وجود دارد، نمی‌توانید {0} را فعال کنید.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
fa_IR: از آنجایی که موجودی رزرو شده وجود دارد، نمی‌توانید {0} را غیرفعال کنید.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
fa_IR: از آنجایی که آیتم‌های زیر مونتاژ کافی وجود دارد، برای انبار {0} نیازی به دستور کار نیست.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
fa_IR: از آنجایی که مواد اولیه کافی وجود دارد، درخواست مواد برای انبار {0} لازم نیست.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
fa_IR: از آنجایی که {0} فعال است، نمی‌توانید {1} را فعال کنید.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
fa_IR: آیتم‌های مونتاژ

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
fa_IR: دارایی

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
fa_IR: حساب دارایی

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
fa_IR: فعالیت دارایی

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
fa_IR: سرمایه گذاری دارایی ها

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
fa_IR: دارایی دارایی با سرمایه

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
fa_IR: آیتم خدمات سرمایه گذاری دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
fa_IR: آیتم موجودی سرمایه گذاری دارایی

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
fa_IR: دسته دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
fa_IR: حساب دسته دارایی

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
fa_IR: نام دسته دارایی

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
fa_IR: دسته دارایی برای آیتم دارایی ثابت اجباری است

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه استهلاک دارایی

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
fa_IR: دفتر استهلاک دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
fa_IR: جدول استهلاک دارایی ها

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
fa_IR: برنامه استهلاک دارایی برای دارایی {0} و دفتر مالی {1} از استهلاک مبتنی بر شیفت استفاده نمی‌کند

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
fa_IR: برنامه استهلاک دارایی برای دارایی {0} و دفتر مالی {1} یافت نشد

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
fa_IR: برنامه استهلاک دارایی {0} برای دارایی {1} از قبل وجود دارد.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
fa_IR: برنامه استهلاک دارایی {0} برای دارایی {1} و دفتر مالی {2} از قبل وجود دارد.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
fa_IR: استهلاک و تراز دارایی ها

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
fa_IR: جزئیات دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
fa_IR: دفتر مالی دارایی

en: Asset ID
fa_IR: شناسه دارایی

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
fa_IR: مکان دارایی

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
fa_IR: نگهداری دارایی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
fa_IR: لاگ نگهداری دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
fa_IR: تسک نگهداری دارایی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
fa_IR: تیم نگهداری دارایی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
fa_IR: جابجایی دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
fa_IR: آیتم جابجایی دارایی

en: Asset Movement record {0} created
fa_IR: رکورد جابجایی دارایی {0} ایجاد شد

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
fa_IR: نام دارایی

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
fa_IR: سری نامگذاری دارایی

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
fa_IR: مالک دارایی

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
fa_IR: شرکت مالک دارایی

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
fa_IR: مقدار دارایی

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
fa_IR: دارایی دریافت شده اما صورتحساب نشده

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
fa_IR: تعمیر دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
fa_IR: کالای مصرفی تعمیر دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
fa_IR: فاکتور خرید تعمیر دارایی

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
fa_IR: تنظیمات دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
fa_IR: تخصیص تغییر دارایی

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
fa_IR: عامل تغییر دارایی

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
fa_IR: عامل تغییر دارایی {0} در حال حاضر به عنوان پیش‌فرض تنظیم شده است. لطفا ابتدا آن را تغییر دهید.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
fa_IR: وضعیت دارایی

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
fa_IR: ارزش دارایی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
fa_IR: تعدیل ارزش دارایی

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
fa_IR: تعدیل ارزش دارایی را نمی‌توان قبل از تاریخ خرید دارایی پست کرد <b>{0}</b>.

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل ارزش دارایی

en: Asset cancelled
fa_IR: دارایی لغو شد

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
fa_IR: دارایی را نمی‌توان لغو کرد، زیرا قبلاً {0} است

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
fa_IR: دارایی را نمی‌توان قبل از آخرین ثبت استهلاک اسقاط کرد.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
fa_IR: دارایی پس از ثبت فرآیند سرمایه‌ای کردن دارایی {0} سرمایه‌ای شد

en: Asset created
fa_IR: دارایی ایجاد شد

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
fa_IR: دارایی پس از ثبت فرآیند سرمایه‌ای کردن دارایی {0} ایجاد شد

en: Asset created after being split from Asset {0}
fa_IR: دارایی پس از جدا شدن از دارایی {0} ایجاد شد

en: Asset deleted
fa_IR: دارایی حذف شد

en: Asset issued to Employee {0}
fa_IR: دارایی برای کارمند {0} حواله شده

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
fa_IR: دارایی از کار افتاده به دلیل تعمیر دارایی {0}

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
fa_IR: دارایی در مکان {0} دریافت و برای کارمند {1} حواله شد

en: Asset restored
fa_IR: دارایی بازیابی شد

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
fa_IR: دارایی پس از لغو فرآیند سرمایه‌ای کردن دارایی {0} بازگردانده شد

en: Asset returned
fa_IR: دارایی برگردانده شد

en: Asset scrapped
fa_IR: دارایی اسقاط شده است

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
fa_IR: دارایی از طریق ثبت دفتر روزنامه {0} اسقاط شد

en: Asset sold
fa_IR: دارایی فروخته شده

en: Asset submitted
fa_IR: دارایی ارسال شد

en: Asset transferred to Location {0}
fa_IR: دارایی به مکان {0} منتقل شد

en: Asset updated after being split into Asset {0}
fa_IR: دارایی پس از تقسیم به دارایی {0} به روز شد

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
fa_IR: دارایی {0} قابل اسقاط نیست، زیرا قبلاً {1} است

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
fa_IR: دارایی {0} به آیتم {1} تعلق ندارد

en: Asset {0} does not belong to company {1}
fa_IR: دارایی {0} به شرکت {1} تعلق ندارد

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
fa_IR: دارایی {0} به متولی {1} تعلق ندارد

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
fa_IR: دارایی {0} به مکان {1} تعلق ندارد

en: Asset {0} does not exist
fa_IR: دارایی {0} وجود ندارد

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
fa_IR: دارایی {0} ایجاد شده است. لطفاً جزئیات استهلاک را در صورت وجود تنظیم و ارسال کنید.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
fa_IR: دارایی {0} به روز شده است. لطفاً جزئیات استهلاک را در صورت وجود تنظیم و ارسال کنید.

en: Asset {0} must be submitted
fa_IR: دارایی {0} باید ارسال شود

en: Asset {assets_link} created for {item_code}
fa_IR: دارایی {assets_link} برای {item_code} ایجاد شد

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
fa_IR: برنامه استهلاک دارایی پس از تخصیص تغییر دارایی {0} به روز شد

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
fa_IR: ارزش دارایی پس از لغو تعدیل ارزش دارایی تنظیم شد {0}

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
fa_IR: ارزش دارایی پس از ارسال تعدیل ارزش دارایی تنظیم شد {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
fa_IR: دارایی‌ها

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
fa_IR: دارایی برای {item_code} ایجاد نشده است. شما باید دارایی را به صورت دستی ایجاد کنید.

en: Assets {assets_link} created for {item_code}
fa_IR: دارایی‌های {assets_link} برای {item_code} ایجاد شد

en: Assign Job to Employee
fa_IR: کار را به کارمند واگذار کنید

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
fa_IR: اختصاص دادن به

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
fa_IR: به نام اختصاص دهید

en: Assigned To
fa_IR: اختصاص یافته به

en: Assignment
fa_IR: تخصیص

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
fa_IR: شرایط تخصیص

en: Associate
fa_IR: دستیار

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
fa_IR: در ردیف #{0}: مقدار انتخاب شده {1} برای آیتم {2} بیشتر از موجودی در دسترس {3} در انبار {4} است.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
fa_IR: حداقل یک حساب با سود یا زیان تبدیل مورد نیاز است

en: At least one asset has to be selected.
fa_IR: حداقل یک دارایی باید انتخاب شود.

en: At least one invoice has to be selected.
fa_IR: حداقل یک فاکتور باید انتخاب شود.

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
fa_IR: حداقل یک مورد باید با مقدار منفی در سند برگشت وارد شود

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
fa_IR: حداقل یک روش پرداخت برای فاکتور POS مورد نیاز است.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
fa_IR: حداقل یکی از ماژول های کاربردی باید انتخاب شود

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
fa_IR: حداقل یکی از موارد فروش یا خرید باید انتخاب شود

en: At least one warehouse is mandatory
fa_IR: حداقل یک انبار اجباری است

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
fa_IR: در ردیف #{0}: شناسه دنباله {1} نمی‌تواند کمتر از شناسه دنباله ردیف قبلی {2} باشد.

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
fa_IR: در ردیف {0}: شماره دسته برای مورد {1} اجباری است

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
fa_IR: در ردیف {0}: ردیف والد برای آیتم {1} قابل تنظیم نیست

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
fa_IR: در ردیف {0}: مقدار برای دسته {1} اجباری است

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
fa_IR: در ردیف {0}: شماره سریال برای آیتم {1} اجباری است

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
fa_IR: در ردیف {0}: باندل سریال و دسته {1} قبلا ایجاد شده است. لطفاً مقادیر را از فیلدهای شماره سریال یا شماره دسته حذف کنید.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
fa_IR: در ردیف {0}: تنظیم شماره ردیف والد برای آیتم {1}

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
fa_IR: اتمسفر

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
fa_IR: فایل csv. را با دو ستون، یکی برای نام قدیمی و دیگری برای نام جدید، پیوست کنید

en: Attach CSV File
fa_IR: پیوست فایل CSV

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
fa_IR: پیوست فایل نمودار حساب‌های سفارشی

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
fa_IR: پیوست

en: Attachments
fa_IR: پیوست ها

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
fa_IR: حضور و غیاب و مرخصی

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
fa_IR: شناسه دستگاه حضور و غیاب (شناسه تگ بیومتریک/RF)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
fa_IR: ویژگی

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
fa_IR: نام ویژگی

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
fa_IR: مقدار ویژگی

en: Attribute table is mandatory
fa_IR: جدول مشخصات اجباری است

en: Attribute value: {0} must appear only once
fa_IR: مقدار مشخصه: {0} باید فقط یک بار ظاهر شود

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
fa_IR: ویژگی {0} چندین بار در جدول ویژگی‌ها انتخاب شده است

en: Attributes
fa_IR: ویژگی های

note: Name of a role
en: Auditor
fa_IR: ممیز، مامور رسیدگی

en: Authentication Failed
fa_IR: احراز هویت ناموفق بود

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
fa_IR: مجاز توسط

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
fa_IR: کنترل مجوز

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
fa_IR: قانون مجوز

en: Authorized Signatory
fa_IR: امضا کننده مجاز

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
fa_IR: ارزش مجاز

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
fa_IR: ایجاد خودکار دارایی در هنگام خرید

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
fa_IR: ایجاد خودکار تجدید ارزیابی نرخ ارز

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
fa_IR: ایجاد خودکار رسید خرید

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
fa_IR: ایجاد خودکار باندل سریال و دسته برای خروجی

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
fa_IR: ایجاد خودکار سفارش پیمانکاری فرعی

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
fa_IR: به صورت خودکار ایجاد شد

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال و دسته ایجاد شده به صورت خودکار

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
fa_IR: ایجاد خودکار مخاطب

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
fa_IR: گزارش خودکار ایمیل

en: Auto Fetch
fa_IR: واکشی خودکار

en: Auto Fetch Serial Numbers
fa_IR: واکشی خودکار شماره سریال

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
fa_IR: درج خودکار قیمت آیتم در صورت فراموش شدن

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
fa_IR: درخواست مواد خودکار

en: Auto Material Requests Generated
fa_IR: درخواست مواد خودکار ایجاد شده است

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
fa_IR: نام خودکار

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
fa_IR: شرکت خودکار (برای همه مشتریان)

en: Auto Reconcile
fa_IR: تطبیق خودکار

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
fa_IR: تطبیق خودکار پرداخت ها

en: Auto Reconciliation
fa_IR: تطبیق خودکار

en: Auto Reconciliation has started in the background
fa_IR: تطبیق خودکار در پس‌زمینه شروع شده است

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
fa_IR: تطبیق خودکار پرداخت‌ها غیرفعال شده است. آن را از طریق {0} فعال کنید

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
fa_IR: تکرار خودکار

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
fa_IR: جزئیات تکرار خودکار

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
fa_IR: شماره سریال و دسته رزرو خودکار

note: Label of the auto_reserve_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock
fa_IR: رزرو خودکار موجودی

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
fa_IR: رزرو خودکار موجودی برای سفارش فروش در هنگام خرید

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
fa_IR: بستن خودکار فرصت پاسخ‌داده‌شده پس از تعداد روزهای ذکر شده در بالا

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
fa_IR: مطابقت خودکار و تنظیم طرف در معاملات بانکی

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
fa_IR: سفارش مجدد خودکار

en: Auto repeat document updated
fa_IR: سند تکرار خودکار به روز شد

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
fa_IR: نوشتن خاموش خودکار از دست دادن دقت در هنگام تلفیق

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
fa_IR: افزودن خودکار آیتم فیلتر شده به سبد خرید

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
fa_IR: به طور خودکار مالیات ها و هزینه ها را از الگوی مالیات آیتم اضافه کنید

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
fa_IR: ایجاد خودکار دسته جدید

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
fa_IR: واکشی خودکار شرایط پرداخت از سفارش

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
fa_IR: پردازش خودکار ثبت حسابداری معوق

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
fa_IR: ثبت حسابداری تراز به طور خودکار

en: Automotive
fa_IR: خودرو

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
fa_IR: در دسترس بودن اسلات ها

en: Available
fa_IR: در دسترس

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
fa_IR: تعداد دسته ای موجود در از انبار

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
fa_IR: مقدار دسته موجود در انبار

en: Available For Use Date
fa_IR: تاریخ استفاده در دسترس است

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
fa_IR: تعداد موجود

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
fa_IR: تعداد موجود برای مصرف

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
fa_IR: تعداد موجود در شرکت

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
fa_IR: تعداد موجود در انبار منبع

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
fa_IR: تعداد موجود در انبار هدف

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
fa_IR: مقدار موجود در انبار «کار در حال انجام»

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
fa_IR: مقدار موجود در انبار

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
fa_IR: تعداد برای رزرو موجود است

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
fa_IR: مقدار موجود

note: Name of a report
en: Available Serial No
fa_IR: شماره سریال موجود

en: Available Stock
fa_IR: ذخیره موجود

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
fa_IR: انبار موجود برای بسته بندی آیتم‌ها

en: Available for use date is required
fa_IR: تاریخ در دسترس برای استفاده الزامی است

en: Available quantity is {0}, you need {1}
fa_IR: مقدار موجود {0} است، شما به {1} نیاز دارید

en: Available {0}
fa_IR: موجود {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
fa_IR: تاریخ در دسترس برای استفاده

en: Available-for-use Date should be after purchase date
fa_IR: تاریخ در دسترس برای استفاده باید بعد از تاریخ خرید باشد

en: Average Age
fa_IR: میانگین سن

en: Average Completion
fa_IR: میانگین تکمیل

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
fa_IR: تخفیف متوسط

en: Average Rate
fa_IR: میانگین نرخ

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
fa_IR: میانگین زمان پاسخگویی

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
fa_IR: میانگین زمان صرف شده توسط تامین کننده برای تحویل

en: Avg Daily Outgoing
fa_IR: میانگین خروجی روزانه

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
fa_IR: میانگین نرخ

en: Avg Rate (Balance Stock)
fa_IR: میانگین نرخ (تراز موجودی)

en: Avg. Buying Price List Rate
fa_IR: میانگین نرخ لیست قیمت خرید

en: Avg. Selling Price List Rate
fa_IR: میانگین نرخ لیست قیمت فروش

en: Avg. Selling Rate
fa_IR: میانگین قیمت فروش

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
fa_IR: BOM 1 {0} و BOM 2 {1} نباید یکسان باشند

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
fa_IR: ابزار مقایسه BOM

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
fa_IR: BOM ایجاد شد

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
fa_IR: ایجاد کننده BOM

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
fa_IR: آیتم ایجاد کننده BOM

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
fa_IR: شماره جزئیات BOM

note: Name of a report
en: BOM Explorer
fa_IR: مرورگر BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
fa_IR: مورد انفجار BOM

en: BOM ID
fa_IR: شناسه BOM

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
fa_IR: اطلاعات BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Item
fa_IR: آیتم BOM

en: BOM Level
fa_IR: سطح BOM

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
fa_IR: شماره BOM

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
fa_IR: شماره BOM (برای کالاهای نیمه تمام)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
fa_IR: شماره BOM برای یک آیتم کالای تمام شده

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
fa_IR: عملیات BOM

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
fa_IR: زمان عملیات BOM

en: BOM Qty
fa_IR: مقدار BOM

en: BOM Rate
fa_IR: نرخ BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
fa_IR: BOM آیتم ضایعات

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
fa_IR: جستجوی BOM

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
fa_IR: موجودی BOM محاسبه شد

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
fa_IR: گزارش موجودی BOM

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
fa_IR: درخت BOM

en: BOM UoM
fa_IR: واحد اندازه گیری BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
fa_IR: دسته به روز رسانی BOM

en: BOM Update Initiated
fa_IR: به روز رسانی BOM آغاز شد

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
fa_IR: لاگ به روز رسانی BOM

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
fa_IR: ابزار به روز رسانی BOM

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
fa_IR: به‌روزرسانی BOM در حال انجام است. لطفاً صبر کنید تا {0} کامل شود.

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
fa_IR: به روز رسانی BOM در صف است و ممکن است چند دقیقه طول بکشد. برای پیشرفت، {0} را بررسی کنید.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
fa_IR: گزارش واریانس BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
fa_IR: مورد وب سایت BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
fa_IR: عملیات وب سایت BOM

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
fa_IR: BOM و مقدار تولید مورد نیاز است

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
fa_IR: BOM و تولید

en: BOM does not contain any stock item
fa_IR: BOM شامل هیچ آیتم موجودی نیست

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
fa_IR: بازگشت BOM: {0} نمی‌تواند فرزند {1} باشد

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
fa_IR: بازگشت BOM: {1} نمی‌تواند والد یا فرزند {0} باشد

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
fa_IR: BOM {0} به آیتم {1} تعلق ندارد

en: BOM {0} must be active
fa_IR: BOM {0} باید فعال باشد

en: BOM {0} must be submitted
fa_IR: BOM {0} باید ارسال شود

en: BOM {0} not found for the item {1}
fa_IR: BOM {0} برای آیتم {1} یافت نشد

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
fa_IR: BOM ها به روز شدند

en: BOMs created successfully
fa_IR: BOM با موفقیت ایجاد شد

en: BOMs creation failed
fa_IR: ایجاد BOM ناموفق بود

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
fa_IR: ایجاد BOM در نوبت قرار گرفته است، لطفاً وضعیت را پس از مدتی بررسی کنید

note: Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Operation' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Backflush Materials From WIP Warehouse
fa_IR: کسر خودکار مواد از انبار کار در حال انجام

en: Backflush Raw Materials
fa_IR: کسر خودکار مواد اولیه

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
fa_IR: کسر خودکار مواد اولیه بر اساس

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
fa_IR: کسر خودکار مواد اولیه از انبار کار در حال انجام

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
fa_IR: کسر خودکار مواد اولیه قرارداد فرعی بر اساس

en: Balance
fa_IR: تراز

en: Balance (Dr - Cr)
fa_IR: تراز (Dr - Cr)

en: Balance ({0})
fa_IR: تراز ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
fa_IR: تراز به ارز حساب

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
fa_IR: ترازبه ارز پایه

en: Balance Qty
fa_IR: مقدار تراز

en: Balance Qty (Stock)
fa_IR: مقدار تراز (موجودی)

en: Balance Serial No
fa_IR: شماره سریال موجودی

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
fa_IR: ترازنامه

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
fa_IR: خلاصه ترازنامه

en: Balance Stock Qty
fa_IR: تراز مقدار موجودی

note: Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Balance Stock Value
fa_IR: تراز ارزش موجودی

en: Balance Value
fa_IR: ارزش تراز

en: Balance for Account {0} must always be {1}
fa_IR: تراز حساب {0} باید همیشه {1} باشد

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
fa_IR: تراز باید

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
fa_IR: بانک

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
fa_IR: حساب بانک / نقدی

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
fa_IR: شماره تهویه مطبوع بانک

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
fa_IR: حساب بانکی

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
fa_IR: مشخصات حساب بانکی

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
fa_IR: اطلاعات حساب بانکی

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
fa_IR: شماره حساب بانکی

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
fa_IR: زیرنوع حساب بانکی

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
fa_IR: نوع حساب بانکی

en: Bank Accounts
fa_IR: حساب های بانکی

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
fa_IR: تراز بانک

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
fa_IR: هزینه های بانکی

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
fa_IR: حساب شارژ بانکی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
fa_IR: ترخیص بانک

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
fa_IR: جزئیات ترخیص بانکی

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
fa_IR: خلاصه ترخیص بانک

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
fa_IR: تراز اعتبار بانکی

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
fa_IR: اطلاعات دقیق بانکی

en: Bank Draft
fa_IR: حواله بانکی

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
fa_IR: ثبت بانکی

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
fa_IR: ضمانت نامه بانکی

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
fa_IR: شماره ضمانت نامه بانکی

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
fa_IR: نوع ضمانت نامه بانکی

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
fa_IR: نام بانک

en: Bank Overdraft Account
fa_IR: حساب اضافه برداشت بانکی

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
fa_IR: صورت تطبیق بانکی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
fa_IR: ابزار تطبیق بانکی

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
fa_IR: درون‌بُرد صورتحساب بانکی

en: Bank Statement balance as per General Ledger
fa_IR: موجودی صورتحساب بانکی طبق دفتر کل

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
fa_IR: تراکنش بانکی

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
fa_IR: نگاشت معاملات بانکی

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
fa_IR: پرداخت تراکنش های بانکی

en: Bank Transaction {0} Matched
fa_IR: تراکنش بانکی {0} مطابقت دارد

en: Bank Transaction {0} added as Journal Entry
fa_IR: تراکنش بانکی {0} به عنوان ثبت دفتر روزنامه اضافه شد

en: Bank Transaction {0} added as Payment Entry
fa_IR: تراکنش بانکی {0} به عنوان ثبت پرداخت اضافه شد

en: Bank Transaction {0} is already fully reconciled
fa_IR: تراکنش بانکی {0} در حال حاضر به طور کامل تطبیق شده است

en: Bank Transaction {0} updated
fa_IR: تراکنش بانکی {0} به روز شد

en: Bank account cannot be named as {0}
fa_IR: حساب بانکی نمی‌تواند به عنوان {0} نامگذاری شود

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
fa_IR: حساب بانکی {0} از قبل وجود دارد و نمی‌توان دوباره ایجاد کرد

en: Bank accounts added
fa_IR: حساب های بانکی اضافه شد

en: Bank transaction creation error
fa_IR: خطای ایجاد تراکنش بانکی

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
fa_IR: حساب بانک / نقدی

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
fa_IR: حساب بانکی/نقدی {0} به شرکت {1} تعلق ندارد

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
fa_IR: بانکداری

note: Name of a UOM
en: Bar
fa_IR: بار

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
fa_IR: بارکد

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
fa_IR: نوع بارکد

en: Barcode {0} already used in Item {1}
fa_IR: بارکد {0} قبلاً در آیتم {1} استفاده شده است

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
fa_IR: بارکد {0} یک کد {1} معتبر نیست

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
fa_IR: بارکدها

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
fa_IR: بشکه (نفت)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
fa_IR: بشکه (آبجو)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
fa_IR: مبلغ پایه

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ پایه (ارز شرکت)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ تغییر پایه (ارز شرکت)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
fa_IR: هزینه پایه به ازای هر واحد

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
fa_IR: نرخ ساعت پایه (ارز شرکت)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
fa_IR: نرخ پایه

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
fa_IR: کل خالص کسر مالیات پایه

en: Base Total
fa_IR: مجموع پایه

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
fa_IR: مبنا کل مبلغ قابل پرداخت

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
fa_IR: مبنا کل مبلغ صورتحساب

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
fa_IR: مجموع مبلغ هزینه‌یابی مبنا

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
fa_IR: URL پایه

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
fa_IR: بر اساس

en: Based On Data ( in years )
fa_IR: بر اساس داده ها (در سال)

en: Based On Document
fa_IR: بر اساس سند

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
fa_IR: بر اساس شرایط پرداخت

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
fa_IR: بر اساس لیست قیمت

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
fa_IR: بر اساس ارزش

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
fa_IR: بر اساس سیاست منابع انسانی خود، تاریخ پایان دوره تخصیص مرخصی خود را انتخاب کنید

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's start date
fa_IR: بر اساس سیاست منابع انسانی خود، تاریخ شروع دوره تخصیص مرخصی خود را انتخاب کنید

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
fa_IR: مبلغ پایه

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ پایه (ارز شرکت)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
fa_IR: نرخ پایه (ارز شرکت)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
fa_IR: نرخ پایه (بر اساس موجودی UOM)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
fa_IR: دسته

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
fa_IR: توضیحات دسته

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
fa_IR: جزئیات دسته

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
fa_IR: شناسه دسته

en: Batch ID is mandatory
fa_IR: Batch ID اجباری است

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
fa_IR: وضعیت انقضای آیتم دسته

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
fa_IR: شماره دسته

en: Batch No is mandatory
fa_IR: شماره دسته اجباری است

en: Batch No {0} does not exists
fa_IR: شماره دسته {0} وجود ندارد

en: Batch No {0} is linked with Item {1} which has serial no. Please scan serial no instead.
fa_IR: شماره دسته {0} با آیتم {1} که دارای شماره سریال است پیوند داده شده است. لطفاً شماره سریال را اسکن کنید.

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
fa_IR: شماره دسته

en: Batch Nos
fa_IR: شماره های دسته

en: Batch Nos are created successfully
fa_IR: شماره های دسته با موفقیت ایجاد شد

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
fa_IR: سری شماره دسته

en: Batch Qty
fa_IR: مقدار دسته

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
fa_IR: مقدار دسته

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
fa_IR: اندازه دسته

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
fa_IR: UOM دسته

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
fa_IR: شماره دسته و سریال

en: Batch not created for item {} since it does not have a batch series.
fa_IR: دسته ای برای آیتم {} ایجاد نشده است زیرا سری دسته ای ندارد.

en: Batch {0} and Warehouse
fa_IR: دسته {0} و انبار

en: Batch {0} is not available in warehouse {1}
fa_IR: دسته {0} در انبار {1} موجود نیست

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
fa_IR: دسته {0} مورد {1} منقضی شده است.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
fa_IR: دسته {0} مورد {1} غیرفعال است.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
fa_IR: تاریخچه تراز مبتنی بر دسته

en: Batchwise Valuation
fa_IR: ارزش گذاری دسته ای

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
fa_IR: قبل از تطبیق

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
fa_IR: شروع در (بر حسب روز)

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Beginning of the current subscription period
fa_IR: شروع دوره اشتراک فعلی

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
fa_IR: تاریخ صورتحساب

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
fa_IR: لایحه شماره

note: Label of the bill_for_rejected_quantity_in_purchase_invoice (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
fa_IR: صورتحساب مقدار رد شده در فاکتور خرید

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
fa_IR: صورتحساب مواد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
fa_IR: صورتحساب شده

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
fa_IR: مبلغ صورتحساب

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
fa_IR: مبلغ پرداختی

note: Name of a report
en: Billed Items To Be Received
fa_IR: آیتم‌های صورتحساب شده برای دریافت

en: Billed Qty
fa_IR: مقدار صورتحساب شده

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
fa_IR: صورتحساب، دریافت و برگردانده شد

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
fa_IR: آدرس صورتحساب

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
fa_IR: جزئیات آدرس صورتحساب

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
fa_IR: نام آدرس صورتحساب

en: Billing Address does not belong to the {0}
fa_IR: آدرس صورتحساب به {0} تعلق ندارد

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
fa_IR: مبلغ صورتحساب

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
fa_IR: شهر صورتحساب

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
fa_IR: کشور صدور صورتحساب

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
fa_IR: شهرستان بیلینگ

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
fa_IR: ارز صورتحساب

en: Billing Date
fa_IR: تاریخ صدور صورتحساب

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
fa_IR: جزئیات صورتحساب

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
fa_IR: ایمیل صورتحساب

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
fa_IR: ساعت صورتحساب

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
fa_IR: بازه صورتحساب

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
fa_IR: تعداد بازه صورتحساب

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
fa_IR: تعداد بازه صورتحساب نمی‌تواند کمتر از 1 باشد

en: Billing Interval in Subscription Plan must be Month to follow calendar months
fa_IR: بازه صورتحساب در طرح اشتراک باید ماه باشد تا ماه‌های تقویم را دنبال کند

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
fa_IR: نرخ صورتحساب

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
fa_IR: دولت صورتحساب

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
fa_IR: وضعیت صورتحساب

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
fa_IR: کد پستی صورتحساب

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
fa_IR: ارز صورتحساب باید با واحد پول پیش‌فرض شرکت یا واحد پول حساب طرف برابر باشد

note: Name of a DocType
en: Bin
fa_IR: صندوقچه

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
fa_IR: بیو / معرفی نامه

en: Biotechnology
fa_IR: بیوتکنولوژی

en: Black
fa_IR: مشکی

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
fa_IR: سفارش کلی

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
fa_IR: میزان مجاز سفارش کلی (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
fa_IR: آیتم سفارش کلی

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
fa_IR: نرخ سفارش کلی

en: Block Invoice
fa_IR: مسدود کردن فاکتور

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
fa_IR: بلاک کردن تامین کننده

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
fa_IR: مشترک وبلاگ

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
fa_IR: گروه خونی

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
fa_IR: آبی

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
fa_IR: بدنه

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
fa_IR: متن بدنه

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
fa_IR: راهنمای متن و متن بسته

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
fa_IR: شماره BOM

en: Book Advance Payments as Liability option is chosen. Paid From account changed from {0} to {1}.
fa_IR: گزینه رزرو پیش پرداخت به عنوان بدهی انتخاب شده است. حساب Paid From از {0} به {1} تغییر کرد.

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
fa_IR: پیش پرداخت را در حساب طرف جداگانه رزرو کنید

en: Book Appointment
fa_IR: قرار رزرو

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
fa_IR: رزرو ثبت استهلاک دارایی به صورت خودکار

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
fa_IR: رزرو ورودی های معوق بر اساس

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
fa_IR: رزرو ثبت‌های معوق از طریق ثبت دفتر روزنامه

note: Label of the book_tax_discount_loss (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Tax Loss on Early Payment Discount
fa_IR: از دست دادن مالیات در تخفیف پرداخت زودهنگام رزرو کنید

en: Book an appointment
fa_IR: یک قرار ملاقات رزرو کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
fa_IR: رزرو

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
fa_IR: دارایی ثابت رزرو شده

en: Booking stock value across multiple accounts will make it harder to track stock and account value.
fa_IR: رزرو ارزش موجودی در چندین حساب، ردیابی موجودی و ارزش حساب را دشوارتر می‌کند.

en: Books have been closed till the period ending on {0}
fa_IR: رزروها تا پایان دوره {0} بسته شده‌اند

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
fa_IR: هر دو

en: Both Receivable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
fa_IR: هر دو حساب دریافتنی: {0} و حساب پیش پرداخت: {1} باید دارای یک ارز یکسان برای شرکت: {2} باشند

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
fa_IR: هم تاریخ شروع دوره آزمایشی و هم تاریخ پایان دوره آزمایشی باید تنظیم شوند

note: Name of a UOM
en: Box
fa_IR: جعبه

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
fa_IR: شاخه

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
fa_IR: کد شعبه

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
fa_IR: برند

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
fa_IR: پیش‌فرض‌های برند

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
fa_IR: نام برند

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
fa_IR: درهم شکستن

en: Broadcasting
fa_IR: پخش

en: Brokerage
fa_IR: کارگزاری

en: Browse BOM
fa_IR: مرور BOM

note: Name of a UOM
en: Btu (Mean)
fa_IR: Btu (It)

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
fa_IR: Btu/ساعت

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
fa_IR: Btu/دقیقه

note: Name of a UOM
en: Btu/Seconds
fa_IR: Btu/ثانیه

note: Label of the budget_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
fa_IR: بودجه

note: Name of a DocType
en: Budget Account
fa_IR: حساب بودجه

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
fa_IR: حساب های بودجه

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
fa_IR: بودجه در مقابل

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
fa_IR: مبلغ بودجه

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
fa_IR: جزئیات بودجه

en: Budget Exceeded
fa_IR: بودجه بیش از حد

en: Budget List
fa_IR: لیست بودجه

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
fa_IR: گزارش انحراف بودجه

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
fa_IR: بودجه را نمی‌توان به حساب گروهی {0} اختصاص داد

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
fa_IR: بودجه را نمی‌توان به {0} اختصاص داد، زیرا این حساب درآمد یا هزینه نیست

en: Budgets
fa_IR: بودجه ها

en: Build All?
fa_IR: ساخت همه؟

en: Build Tree
fa_IR: ساختار درختی را بساز

en: Buildable Qty
fa_IR: مقدار قابل ساخت

en: Buildings
fa_IR: ساختمان ها

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log
fa_IR: لاگ تراکنش های انبوه

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log Detail
fa_IR: جزئیات لاگ تراکنش های انبوه

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
fa_IR: به روز رسانی انبوه

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
fa_IR: آیتم‌های باندل

en: Bundle Qty
fa_IR: مقدار باندل

note: Name of a UOM
en: Bushel (UK)
fa_IR: بوشل (UK)

note: Name of a UOM
en: Bushel (US Dry Level)
fa_IR: بوشل (US Dry Level)

en: Business Analyst
fa_IR: تحلیلگر کسب و کار

en: Business Development Manager
fa_IR: مدیر توسعه کسب و کار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
fa_IR: مشغول

en: Buy
fa_IR: خرید

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
fa_IR: خریدار کالا و خدمات.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
fa_IR: خرید

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
fa_IR: تنظیمات خرید و فروش

en: Buying Amount
fa_IR: مبلغ خرید

en: Buying Price List
fa_IR: لیست قیمت خرید

en: Buying Rate
fa_IR: نرخ خرید

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
fa_IR: تنظیمات خرید

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
fa_IR: خرید و فروش

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
fa_IR: اگر Applicable For به عنوان {0} انتخاب شده باشد، خرید باید علامت زده شود

en: By default, the Supplier Name is set as per the Supplier Name entered. If you want Suppliers to be named by a <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Naming Series</a> choose the 'Naming Series' option.
fa_IR: به‌طور پیش‌فرض، نام تامین‌کننده مطابق با نام تامین‌کننده وارد شده تنظیم می‌شود. اگر می‌خواهید تامین‌کنندگان با <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/name-series' target='_blank'>سری نام‌گذاری نام‌گذاری شوند. </a> گزینه "Naming Series" را انتخاب کنید.

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
fa_IR: دور زدن بررسی محدودیت اعتباری در سفارش فروش

en: Bypass credit check at Sales Order
fa_IR: دور زدن بررسی اعتبار در سفارش فروش

en: CANCELLED
fa_IR: لغو شده

note: Label of the cc_to (Table MultiSelect) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
fa_IR: CC به

note: Name of a report
en: COGS By Item Group
fa_IR: COGS بر اساس گروه آیتم

note: Name of a DocType
en: CRM Note
fa_IR: یادداشت CRM

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
fa_IR: تنظیمات CRM

en: CWIP Account
fa_IR: حساب «کارهای سرمایه‌ای در دست اجرا»

note: Name of a UOM
en: Caballeria
fa_IR: کابالریا

note: Name of a UOM
en: Cable Length
fa_IR: طول کابل

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
fa_IR: طول کابل (UK)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
fa_IR: طول کابل (US)

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
fa_IR: محاسبه بر اساس

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
fa_IR: محاسبه استهلاک

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
fa_IR: محاسبه زمان رسیدن تخمینی

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
fa_IR: محاسبه قیمت باندل محصول بر اساس نرخ آیتم‌های فرزند

en: Calculated Bank Statement balance
fa_IR: موجودی صورتحساب بانکی محاسبه شده

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
fa_IR: محاسبات

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
fa_IR: رویداد تقویم

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
fa_IR: تنظیم

note: Name of a UOM
en: Calibre
fa_IR: کالیبر

en: Call Again
fa_IR: دوباره تماس بگیر

en: Call Connected
fa_IR: تماس برقرار است

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
fa_IR: جزئیات تماس

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
fa_IR: مدت زمان تماس بر حسب ثانیه

en: Call Ended
fa_IR: مکالمه تلفنی تمام شد

note: Label of the call_handling_schedule (Table) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Handling Schedule
fa_IR: زمان‌بندی رسیدگی به تماس ها

note: Name of a DocType
en: Call Log
fa_IR: لاگ تماس

en: Call Missed
fa_IR: تماس از دست رفته

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
fa_IR: تماس دریافت شده توسط

note: Label of the call_receiving_device (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Call Receiving Device
fa_IR: دستگاه دریافت تماس

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
fa_IR: مسیریابی تماس

en: Call Schedule Row {0}: To time slot should always be ahead of From time slot.
fa_IR: ردیف زمان‌بندی تماس {0}: بازه زمانی To همیشه باید جلوتر از بازه زمانی از زمان باشد.

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
fa_IR: خلاصه تماس

en: Call Summary Saved
fa_IR: خلاصه تماس ذخیره شد

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
fa_IR: نوع تماس

en: Callback
fa_IR: پاسخ به تماس

note: Name of a UOM
en: Calorie (Food)
fa_IR: کالری (غذا)

note: Name of a UOM
en: Calorie (It)
fa_IR: کالری (It)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Mean)
fa_IR: کالری (Mean)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Th)
fa_IR: کالری (Th)

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
fa_IR: کالری/ثانیه

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
fa_IR: کمپین

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
fa_IR: کارایی کمپین

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
fa_IR: زمان‌بندی ایمیل کمپین

note: Name of a DocType
en: Campaign Item
fa_IR: آیتم کمپین

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
fa_IR: نام کمپین

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
fa_IR: نامگذاری کمپین توسط

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
fa_IR: برنامه های کمپین

en: Can be approved by {0}
fa_IR: قابل تایید توسط {0}

en: Can not close Work Order. Since {0} Job Cards are in Work In Progress state.
fa_IR: نمی‌توان دستور کار را بست. از آنجایی که کارت کارهای {0} در حالت کار در حال انجام هستند.

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
fa_IR: در صورت گروه بندی بر اساس صندوقدار، نمی‌توان بر اساس صندوقدار فیلتر کرد

en: Can not filter based on Child Account, if grouped by Account
fa_IR: اگر براساس حساب گروه‌بندی شود، نمی‌توان بر اساس حساب فرزند فیلتر کرد

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
fa_IR: اگر بر اساس مشتری گروه بندی شود، نمی‌توان بر اساس مشتری فیلتر کرد

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
fa_IR: اگر براساس نمایه POS گروه بندی شود، نمی‌توان بر اساس نمایه POS فیلتر کرد

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
fa_IR: اگر بر اساس روش پرداخت گروه بندی شود، نمی‌توان بر اساس روش پرداخت فیلتر کرد

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
fa_IR: اگر بر اساس سند مالی گروه بندی شود، نمی‌توان بر اساس شماره سند مالی فیلتر کرد

en: Can only make payment against unbilled {0}
fa_IR: فقط می‌توانید با {0} پرداخت نشده انجام دهید

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
fa_IR: فقط در صورتی می‌توان ردیف را ارجاع داد که نوع شارژ «بر مبلغ ردیف قبلی» یا «مجموع ردیف قبلی» باشد

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
fa_IR: نمی‌توان روش ارزش گذاری را تغییر داد، زیرا تراکنش‌هایی در برابر برخی آیتم‌ها وجود دارد که روش ارزش گذاری خاص خود را ندارند

en: Cancel
fa_IR: لغو

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
fa_IR: لغو در پایان دوره

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
fa_IR: قبل از لغو این مطالبه گارانتی، بازدید از {0} را لغو کنید

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
fa_IR: قبل از لغو این بازدید تعمیر و نگهداری، بازدیدهای مواد {0} را لغو کنید

en: Cancel Subscription
fa_IR: لغو عضویت

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
fa_IR: لغو اشتراک پس از دوره مهلت

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
fa_IR: تاریخ لغو

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
fa_IR: لغو شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
fa_IR: لغو شده

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
fa_IR: نمی‌توان زمان رسیدن را محاسبه کرد زیرا آدرس راننده جا افتاده است.

en: Cannot Merge
fa_IR: نمی‌توان ادغام کرد

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
fa_IR: نمی‌توان مسیر را بهینه کرد زیرا آدرس راننده وجود ندارد.

en: Cannot Relieve Employee
fa_IR: امکان برکناری کارمند وجود ندارد

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
fa_IR: نمی‌توان ثبت‌های دفتر را برای اسناد مالی در سال مالی بسته شده دوباره ارسال کرد.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
fa_IR: نمی‌توان {0} {1} را اصلاح کرد، لطفاً در عوض یک مورد جدید ایجاد کنید.

en: Cannot apply TDS against multiple parties in one entry
fa_IR: نمی‌توان TDS را در یک ثبت در مقابل چندین طرف اعمال کرد

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
fa_IR: نمی‌تواند یک آیتم دارایی ثابت باشد زیرا دفتر موجودی ایجاد شده است.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
fa_IR: نمی‌توان لغو کرد زیرا ثبت موجودی ارسال شده {0} وجود دارد

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
fa_IR: نمی‌توان تراکنش را لغو کرد. ارسال مجدد ارزیابی اقلام هنگام ارسال هنوز تکمیل نشده است.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
fa_IR: نمی‌توان تراکنش را برای دستور کار تکمیل شده لغو کرد.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
fa_IR: پس از تراکنش موجودی نمی‌توان ویژگی ها را تغییر داد. یک آیتم جدید بسازید و موجودی را به آیتم جدید منتقل کنید

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
fa_IR: پس از ذخیره سال مالی، نمی‌توان تاریخ شروع سال مالی و تاریخ پایان سال مالی را تغییر داد.

en: Cannot change Reference Document Type.
fa_IR: نمی‌توان نوع سند مرجع را تغییر داد.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
fa_IR: نمی‌توان تاریخ توقف سرویس را برای مورد در ردیف {0} تغییر داد

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
fa_IR: پس از تراکنش موجودی نمی‌توان ویژگی های گونه را تغییر داد. برای این کار باید یک آیتم جدید بسازید.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
fa_IR: نمی‌توان ارز پیش‌فرض شرکت را تغییر داد، زیرا تراکنش های موجود وجود دارد. برای تغییر واحد پول پیش‌فرض، تراکنش‌ها باید لغو شوند.

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
fa_IR: نمی‌توان کار {0} را تکمیل کرد زیرا تسک وابسته آن {1} تکمیل نشده / لغو شد.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
fa_IR: نمی‌توان مرکز هزینه را به دفتر تبدیل کرد زیرا دارای گره های فرزند است

en: Cannot convert Task to non-group because the following child Tasks exist: {0}.
fa_IR: نمی‌توان تسک را به غیر گروهی تبدیل کرد زیرا تسک‌ها فرزند زیر وجود دارد: {0}.

en: Cannot convert to Group because Account Type is selected.
fa_IR: نمی‌توان به گروه تبدیل کرد زیرا نوع حساب انتخاب شده است.

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
fa_IR: نمی‌توان در گروه پنهان کرد زیرا نوع حساب انتخاب شده است.

en: Cannot create Stock Reservation Entries for future dated Purchase Receipts.
fa_IR: نمی‌توان ورودی های رزرو موجودی را برای رسیدهای خرید با تاریخ آینده ایجاد کرد.

en: Cannot create a pick list for Sales Order {0} because it has reserved stock. Please unreserve the stock in order to create a pick list.
fa_IR: نمی‌توان فهرست انتخابی برای سفارش فروش {0} ایجاد کرد زیرا موجودی رزرو کرده است. لطفاً برای ایجاد لیست انتخاب، موجودی را لغو رزرو کنید.

en: Cannot create accounting entries against disabled accounts: {0}
fa_IR: نمی‌توان ثبت‌های حسابداری را در برابر حساب های غیرفعال ایجاد کرد: {0}

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
fa_IR: نمی‌توان BOM را غیرفعال یا لغو کرد زیرا با BOM های دیگر مرتبط است

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
fa_IR: نمی‌توان به عنوان از دست رفته علام کرد، زیرا پیش فاکتور ساخته شده است.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
fa_IR: وقتی دسته برای «ارزش‌گذاری» یا «ارزش‌گذاری و کل» است، نمی‌توان کسر کرد

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
fa_IR: نمی‌توان شماره سریال {0} را حذف کرد، زیرا در معاملات موجودی استفاده می‌شود

en: Cannot enqueue multi docs for one company. {0} is already queued/running for company: {1}
fa_IR: نمی‌توان چند سند را برای یک شرکت در صف قرار داد. {0} قبلاً برای شرکت: {1} در صف/در حال اجراست

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
fa_IR: نمی‌توان از تحویل با شماره سریال اطمینان حاصل کرد زیرا آیتم {0} با و بدون اطمینان از تحویل با شماره سریال اضافه شده است.

en: Cannot find Item with this Barcode
fa_IR: نمی‌توان آیتمی را با این بارکد پیدا کرد

en: Cannot find a default warehouse for item {0}. Please set one in the Item Master or in Stock Settings.
fa_IR: نمی‌توان یک انبار پیش‌فرض برای آیتم {0} پیدا کرد. لطفاً یکی را در مدیریت آیتم یا در تنظیمات موجودی تنظیم کنید.

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
fa_IR: نمی‌توان آیتم {0} بیشتر از مقدار سفارش فروش {1} تولید کرد

en: Cannot produce more item for {0}
fa_IR: نمی‌توان مورد بیشتری برای {0} تولید کرد

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
fa_IR: نمی‌توان بیش از {0} مورد برای {1} تولید کرد

en: Cannot receive from customer against negative outstanding
fa_IR: نمی‌توان از مشتری در برابر معوقات منفی دریافت کرد

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
fa_IR: نمی‌توان شماره ردیف را بزرگتر یا مساوی با شماره ردیف فعلی برای این نوع شارژ ارجاع داد

en: Cannot retrieve link token for update. Check Error Log for more information
fa_IR: نمی‌توان توکن پیوند را برای به روز رسانی بازیابی کرد. برای اطلاعات بیشتر Log خطا را بررسی کنید

en: Cannot retrieve link token. Check Error Log for more information
fa_IR: توکن پیوند بازیابی نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر Log خطا را بررسی کنید

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
fa_IR: نمی‌توان نوع شارژ را به عنوان «بر مقدار ردیف قبلی» یا «بر مجموع ردیف قبلی» برای ردیف اول انتخاب کرد

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
fa_IR: نمی‌توان آن را به عنوان گمشده تنظیم کرد زیرا سفارش فروش انجام می‌شود.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
fa_IR: نمی‌توان مجوز را بر اساس تخفیف برای {0} تنظیم کرد

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
fa_IR: نمی‌توان چندین مورد پیش‌فرض را برای یک شرکت تنظیم کرد.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
fa_IR: نمی‌توان مقدار کمتر از مقدار تحویلی را تنظیم کرد

en: Cannot set quantity less than received quantity
fa_IR: نمی‌توان مقدار کمتر از مقدار دریافتی را تنظیم کرد

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
fa_IR: نمی‌توان فیلد <b>{0}</b> را برای کپی در گونه‌ها تنظیم کرد

note: Label of the canonical_uri (Data) field in DocType 'Code List'
en: Canonical URI
fa_IR: آدرس کانونیکال

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
fa_IR: ظرفیت

en: Capacity (Stock UOM)
fa_IR: ظرفیت (Stock UOM)

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
fa_IR: برنامه ریزی ظرفیت

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
fa_IR: خطای برنامه ریزی ظرفیت، زمان شروع برنامه ریزی شده نمی‌تواند با زمان پایان یکسان باشد

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
fa_IR: برنامه ریزی ظرفیت برای (بر حسب روز)

note: Label of the stock_capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity in Stock UOM
fa_IR: ظرفیت موجود در انبار UOM

en: Capacity must be greater than 0
fa_IR: ظرفیت باید بیشتر از 0 باشد

en: Capital Equipment
fa_IR: تجهیزات سرمایه ای

en: Capital Stock
fa_IR: موجودی انتشار نیافته شرکت تضامنی

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
fa_IR: حساب کار سرمایه ای در حال انجام

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
fa_IR: کار سرمایه ای در حال انجام

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
fa_IR: روش سرمایه گذاری

en: Capitalize Asset
fa_IR: سرمایه گذاری دارایی

note: Label of the capitalize_repair_cost (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Capitalize Repair Cost
fa_IR: سرمایه گذاری در هزینه تعمیر

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Capitalized
fa_IR: سرمایه‌ای شده

note: Name of a UOM
en: Carat
fa_IR: قیراط

note: Title of an incoterm
en: Carriage Paid To
fa_IR: حمل پرداخت شده تا

note: Title of an incoterm
en: Carriage and Insurance Paid to
fa_IR: حمل و بیمه پرداخت شده تا

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
fa_IR: حامل

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
fa_IR: خدمات حامل

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
fa_IR: انتقال ارتباطات و نظرات

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
fa_IR: پول نقد

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
fa_IR: ثبت نقدی

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
fa_IR: جریان نقدی

en: Cash Flow Statement
fa_IR: صورت جریان نقدی

en: Cash Flow from Financing
fa_IR: جریان نقدی ناشی از تامین مالی

en: Cash Flow from Investing
fa_IR: جریان نقدی ناشی از سرمایه گذاری

en: Cash Flow from Operations
fa_IR: جریان نقدی حاصل از عملیات

en: Cash In Hand
fa_IR: پول نقد در دست

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
fa_IR: برای ورود به پرداخت پول نقد یا حساب بانکی الزامی است

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
fa_IR: نقدی / حساب بانکی

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
fa_IR: صندوقدار

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
fa_IR: بسته شدن صندوق

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
fa_IR: پرداخت های بسته شدن صندوق

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
fa_IR: همه را بگیر

note: Label of the categorize_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize By
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس

en: Categorize by
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس

en: Categorize by Account
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس حساب

en: Categorize by Item
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس آیتم

en: Categorize by Party
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس طرف

en: Categorize by Supplier
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس تامین‌کننده

note: Option for the 'Categorize By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize by Voucher
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس سند مالی

note: Option for the 'Categorize By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize by Voucher (Consolidated)
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس سند مالی (تلفیقی)

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
fa_IR: دسته بندی

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
fa_IR: جزئیات دسته

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
fa_IR: نام دسته‌ بندی

en: Category-wise Asset Value
fa_IR: ارزش دارایی بر حسب دسته

en: Caution
fa_IR: احتیاط

en: Caution: This might alter frozen accounts.
fa_IR: احتیاط: این ممکن است حساب های مسدود شده را تغییر دهد.

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
fa_IR: شماره تلفن همراه

note: Name of a UOM
en: Celsius
fa_IR: درجه سانتیگراد

note: Name of a UOM
en: Cental
fa_IR: سنتال

note: Name of a UOM
en: Centiarea
fa_IR: سانتی‌آر

note: Name of a UOM
en: Centigram/Litre
fa_IR: سانتی گرم / لیتر

note: Name of a UOM
en: Centilitre
fa_IR: سانتی لیتر

note: Name of a UOM
en: Centimeter
fa_IR: سانتیمتر

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
fa_IR: گواهی

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
fa_IR: جزئیات گواهی

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
fa_IR: محدودیت گواهی

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
fa_IR: شماره گواهینامه

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
fa_IR: گواهی مورد نیاز است

note: Name of a UOM
en: Chain
fa_IR: زنجیره

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
fa_IR: تغییر مبلغ

en: Change Release Date
fa_IR: تاریخ انتشار را تغییر دهید

note: Label of the stock_value_difference (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Ledger Entry'
en: Change in Stock Value
fa_IR: تغییر در ارزش موجودی

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
fa_IR: نوع حساب را به دریافتنی تغییر دهید یا حساب دیگری را انتخاب کنید.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
fa_IR: برای تنظیم تاریخ شروع همگام سازی بعدی، این تاریخ را به صورت دستی تغییر دهید

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
fa_IR: نام مشتری به "{}" به عنوان "{}" تغییر کرده است.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
fa_IR: تغییرات

en: Changes in {0}
fa_IR: تغییرات در {0}

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
fa_IR: تغییر گروه مشتری برای مشتری انتخابی مجاز نیست.

en: Changing the valuation method to Moving Average will affect new transactions. If backdated entries are added, earlier FIFO-based entries will be reposted, which may change closing balances.
fa_IR: تغییر روش ارزش‌گذاری به میانگین متحرک، تراکنش‌های جدید را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر ثبت‌های تاریخ گذشته اضافه شوند، ثبت‌های قبلی مبتنی بر FIFO دوباره ارسال می‌شوند که ممکن است مانده‌های پایانی را تغییر دهد.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
fa_IR: شریک کانال

en: Charge of type 'Actual' in row {0} cannot be included in Item Rate or Paid Amount
fa_IR: هزینه از نوع "واقعی" در ردیف {0} نمی‌تواند در نرخ مورد یا مبلغ پرداختی لحاظ شود

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
fa_IR: قابل شارژ

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
fa_IR: هزینه های متحمل شده

en: Charges are updated in Purchase Receipt against each item
fa_IR: هزینه‌ها در رسید خرید برای هر آیتم به‌روزرسانی می‌شوند

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
fa_IR: هزینه ها بر اساس مقدار یا مبلغ آیتم، بر اساس انتخاب شما، به تناسب توزیع می‌شود

en: Chart
fa_IR: نمودار

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
fa_IR: نمودار حساب

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
fa_IR: الگوی نمودار حساب

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
fa_IR: پیش نمایش نمودار

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
fa_IR: درخت نمودار

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
fa_IR: نمودار حساب

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
fa_IR: وارد کننده نمودار حساب

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
fa_IR: نمودار مراکز هزینه

en: Charts Based On
fa_IR: نمودارها بر اساس

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
fa_IR: شماره شاسی

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
fa_IR: چت

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
fa_IR: بررسی منحصر به فرد بودن شماره فاکتور تامین کننده

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
fa_IR: اگر واحد هیدروپونیک است علامت بزنید

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
fa_IR: اگر ثبت انتقال مواد مورد نیاز نیست علامت بزنید

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
fa_IR: اعلام حضور (گروهی)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
fa_IR: این را علامت بزنید تا کسر مجاز نباشد. (برای شماره ها)

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
fa_IR: بررسی شد در

note: Description of the 'Round Off Tax Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Checking this will round off the tax amount to the nearest integer
fa_IR: بررسی این مقدار مالیات را به نزدیکترین عدد صحیح گرد می‌کند

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
fa_IR: سفارش پرداخت / ارسال سفارش / سفارش جدید

en: Chemical
fa_IR: شیمیایی

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
fa_IR: چک

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
fa_IR: تاریخ چک

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
fa_IR: ارتفاع چک

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
fa_IR: شماره چک

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
fa_IR: الگوی چاپ چک

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
fa_IR: اندازه چک

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
fa_IR: عرض چک

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
fa_IR: تاریخ چک / مرجع

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
fa_IR: شماره چک/مرجع

en: Cheques Required
fa_IR: چک های مورد نیاز

note: Name of a report
en: Cheques and Deposits Incorrectly cleared
fa_IR: چک ها و سپرده ها به اشتباه پاک شدند

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
fa_IR: چک ها و سپرده ها به اشتباه پاک شدند

en: Chief Executive Officer
fa_IR: مدیر ارشد اجرایی

en: Chief Financial Officer
fa_IR: مدیر ارشد مالی

en: Chief Operating Officer
fa_IR: مدیر ارشد عملیات

en: Chief Technology Officer
fa_IR: مدیر ارشد فناوری

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
fa_IR: نام سند فرزند

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
fa_IR: Child Task برای این Task وجود دارد. شما نمی‌توانید این Task را حذف کنید.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
fa_IR: گره های فرزند را می‌توان فقط تحت گره های نوع "گروهی" ایجاد کرد

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
fa_IR: انبار فرزند برای این انبار وجود دارد. شما نمی‌توانید این انبار را حذف کنید.

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Choose a WIP composite asset
fa_IR: یک دارایی ترکیبی «کار در حال انجام» را انتخاب کنید

en: Circular Reference Error
fa_IR: خطای مرجع دایره ای

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
fa_IR: شهر

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
fa_IR: کلاس / درصد

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
fa_IR: طبقه‌بندی مشتریان بر اساس منطقه

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
fa_IR: بندها و شرایط

en: Clear Demo Data
fa_IR: پاک کردن داده های نمایشی

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
fa_IR: پاک کردن اعلان ها

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
fa_IR: پاک کردن جدول

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
fa_IR: تاریخ ترخیص

en: Clearance Date not mentioned
fa_IR: تاریخ ترخیص ذکر نشده است

en: Clearance Date updated
fa_IR: تاریخ ترخیص به روز شد

en: Clearing Demo Data...
fa_IR: در حال پاک کردن داده های نمایشی...

en: Click on 'Get Finished Goods for Manufacture' to fetch the items from the above Sales Orders. Items only for which a BOM is present will be fetched.
fa_IR: برای دریافت آیتم‌ها از سفارش‌های فروش فوق، روی "دریافت کالاهای تمام شده برای ساخت" کلیک کنید. فقط آیتم‌هایی که BOM برای آنها وجود دارد واکشی می‌شوند.

en: Click on Add to Holidays. This will populate the holidays table with all the dates that fall on the selected weekly off. Repeat the process for populating the dates for all your weekly holidays
fa_IR: روی افزودن به تعطیلات کلیک کنید. با این کار جدول تعطیلات با تمام تاریخ‌هایی که در تعطیلات هفتگی انتخاب شده قرار می گیرند پر می‌کند. فرآیند پر کردن تاریخ‌ها را برای تمام تعطیلات هفتگی خود تکرار کنید

en: Click on Get Sales Orders to fetch sales orders based on the above filters.
fa_IR: برای دریافت سفارش‌های فروش بر اساس فیلترهای بالا، روی دریافت سفارش‌های فروش کلیک کنید.

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
fa_IR: هنگامی که فایل فشرده به سند پیوست شد، روی دکمه درون‌بُرد فاکتورها کلیک کنید. هر گونه خطای مربوط به پردازش در Error Log نشان داده می‌شود.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
fa_IR: برای تایید ایمیل خود و تایید قرار ملاقات روی لینک زیر کلیک کنید

en: Click to add email / phone
fa_IR: برای افزودن ایمیل / تلفن کلیک کنید

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
fa_IR: مشتری

en: Close
fa_IR: بستن

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
fa_IR: بستن مشکل پس از چند روز

en: Close Loan
fa_IR: بستن وام

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
fa_IR: بستن فرصت پاسخ داده شده پس از چند روز

en: Close the POS
fa_IR: POS را ببندید

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
fa_IR: بسته شده

note: Name of a DocType
en: Closed Document
fa_IR: سند بسته

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
fa_IR: اسناد بسته

en: Closed Work Order can not be stopped or Re-opened
fa_IR: دستور کار بسته را نمی‌توان متوقف کرد یا دوباره باز کرد

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
fa_IR: سفارش بسته قابل لغو نیست. برای لغو بسته را باز کنید.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
fa_IR: بسته شدن

en: Closing (Cr)
fa_IR: اختتامیه (بس)

en: Closing (Dr)
fa_IR: اختتامیه (بدهی)

en: Closing (Opening + Total)
fa_IR: اختتامیه (افتتاحیه + کل)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
fa_IR: سرفصل حساب اختتامیه

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
fa_IR: بسته شدن حساب {0} باید از نوع بدهی / حقوق صاحبان موجودی باشد

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
fa_IR: مبلغ اختتامیه

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
fa_IR: تراز پایانی

en: Closing Balance as per Bank Statement
fa_IR: مانده پایانی طبق صورتحساب بانکی

en: Closing Balance as per ERP
fa_IR: تراز پایانی طبق ERP

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
fa_IR: تاریخ بسته شدن

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
fa_IR: متن پایانی

en: Closing [Opening + Total]
fa_IR: اختتامیه [افتتاحیه + کل]

note: Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
fa_IR: کد

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
fa_IR: لیست کد

en: Cold Calling
fa_IR: تماس سرد

en: Collapse All
fa_IR: جمع کردن همه

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
fa_IR: پیشرفت را جمع آوری کنید

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
fa_IR: ضریب مجموعه (=1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
fa_IR: قوانین مجموعه

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
fa_IR: ردیف مجموعه

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
fa_IR: رنگ

en: Colour
fa_IR: رنگ

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
fa_IR: ستون در فایل بانکی

en: Column {0}
fa_IR: ستون {0}

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
fa_IR: ستون ها مطابق با الگو نیستند. لطفا فایل آپلود شده را با قالب استاندارد مقایسه کنید

en: Combined invoice portion must equal 100%
fa_IR: سهم ترکیبی فاکتور باید 100٪ باشد

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
fa_IR: نظرات

en: Commercial
fa_IR: تجاری

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
fa_IR: کمیسیون

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
fa_IR: نرخ کمیسیون

en: Commission Rate %
fa_IR: نرخ کمیسیون %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
fa_IR: نرخ کمیسیون (%)

en: Commission on Sales
fa_IR: کمیسیون فروش

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
fa_IR: ارتباط

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
fa_IR: کانال ارتباطی

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
fa_IR: رسانه ارتباطی

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
fa_IR: فاصله زمانی متوسط ارتباطی

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
fa_IR: نوع رسانه ارتباطی

en: Compact Item Print
fa_IR: چاپ آیتم فشرده

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
fa_IR: شرکت ها

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
fa_IR: شرکت

en: Company Abbreviation
fa_IR: مخفف شرکت

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
fa_IR: مخفف شرکت نمی‌تواند بیش از 5 کاراکتر داشته باشد

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
fa_IR: حساب شرکت

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
fa_IR: آدرس شرکت

note: Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning'
en: Company Address Display
fa_IR: نمایش آدرس شرکت

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
fa_IR: نام آدرس شرکت

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
fa_IR: حساب بانکی شرکت

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
fa_IR: آدرس صورتحساب شرکت

note: Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Order' Labe
en: Company Contact Person
fa_IR: شخص تماس شرکت

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
fa_IR: توضیحات شرکت

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
fa_IR: جزئیات شرکت

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
fa_IR: ایمیل شرکت

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
fa_IR: آرم شرکت

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
fa_IR: نام شرکت

en: Company Name cannot be Company
fa_IR: نام شرکت نمی‌تواند شرکت باشد

en: Company Not Linked
fa_IR: شرکت مرتبط نیست

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
fa_IR: آدرس حمل و نقل شرکت

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
fa_IR: شناسه مالیاتی شرکت

en: Company and Posting Date is mandatory
fa_IR: شرکت و تاریخ ارسال الزامی است

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
fa_IR: ارزهای شرکت هر دو شرکت باید برای معاملات بین شرکتی مطابقت داشته باشد.

en: Company field is required
fa_IR: فیلد شرکت الزامی است

en: Company is mandatory
fa_IR: شرکت الزامی است

en: Company is mandatory for generating an invoice. Please set a default company in Global Defaults.
fa_IR: شرکت برای تهیه فاکتور الزامی است. لطفاً یک شرکت پیش‌فرض را در پیش‌فرض‌های سراسری تنظیم کنید.

en: Company name not same
fa_IR: نام شرکت یکسان نیست

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
fa_IR: شرکت دارایی {0} و سند خرید {1} مطابقت ندارد.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
fa_IR: شماره های ثبت شرکت برای مرجع شما. شماره مالیات و غیره

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
fa_IR: شرکتی که مشتری داخلی نماینده آن است

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
fa_IR: شرکتی که مشتری داخلی نماینده آن است.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company which internal supplier represents
fa_IR: شرکتی که تامین کننده داخلی آن را نمایندگی می‌کند

en: Company {0} added multiple times
fa_IR: شرکت {0} چندین بار اضافه شد

en: Company {0} does not exist
fa_IR: شرکت {0} وجود ندارد

en: Company {0} is added more than once
fa_IR: شرکت {0} بیش از یک بار اضافه شده است

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
fa_IR: شرکت {} هنوز وجود ندارد. تنظیم مالیات لغو شد.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
fa_IR: شرکت {} با نمایه POS شرکت {} مطابقت ندارد

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
fa_IR: رقیب

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
fa_IR: جزئیات رقیب

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
fa_IR: نام رقیب

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
fa_IR: رقبا

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
fa_IR: کامل

en: Complete Job
fa_IR: تکمیل کار

en: Complete Order
fa_IR: تکمیل سفارش

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
fa_IR: تکمیل شده

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
fa_IR: تکمیل شده توسط

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
fa_IR: تکمیل شده در

en: Completed On cannot be greater than Today
fa_IR: تکمیل شده در تاریخ نمی‌تواند بزرگتر از امروز باشد

en: Completed Operation
fa_IR: عملیات تکمیل شده

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
fa_IR: مقدار تکمیل شده

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
fa_IR: تعداد تکمیل شده نمی‌تواند بیشتر از «تعداد تا تولید» باشد

en: Completed Quantity
fa_IR: مقدار تکمیل شده

en: Completed Tasks
fa_IR: تسک‌ها تکمیل شده

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
fa_IR: زمان تکمیل شده

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
fa_IR: دستور کارهای تکمیل شده

en: Completion
fa_IR: تکمیل

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
fa_IR: تکمیل توسط

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
fa_IR: تاریخ تکمیل

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
fa_IR: وضعیت تکمیل

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
fa_IR: بیمه جامع

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
fa_IR: کامپیوتر

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
fa_IR: شرط

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
fa_IR: قانون مشروط

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
fa_IR: مثال های قانون شرطی

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
fa_IR: شرایط روی همه آیتم‌های انتخابی ترکیبی اعمال خواهد شد.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
fa_IR: پیکربندی

en: Configure Product Assembly
fa_IR: پیکربندی اسمبلی محصول

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
fa_IR: تنظیم کنید که در صورت عدم حفظ همان نرخ، تراکنش متوقف شود یا فقط هشدار داده شود.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
fa_IR: هنگام ایجاد تراکنش خرید جدید، فهرست قیمت پیش‌فرض را پیکربندی کنید. قیمت آیتم از این لیست قیمت دریافت می‌شود.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
fa_IR: تاریخ تایید

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
fa_IR: اتصالات

en: Consider Accounting Dimensions
fa_IR: در نظر گرفتن ابعاد حسابداری

note: Label of the consider_party_ledger_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Consider Entire Party Ledger Amount
fa_IR: در نظر گرفتن کل مبلغ دفتر طرف

note: Label of the consider_minimum_order_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Minimum Order Qty
fa_IR: در نظر گرفتن حداقل تعداد سفارش

note: Label of the consider_rejected_warehouses (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Consider Rejected Warehouses
fa_IR: در نظر گرفتن انبارهای مرجوعی

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
fa_IR: مالیات یا شارژ را در نظر بگیرید

note: Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Considered In Paid Amount
fa_IR: در مبلغ پرداخت‌شده لحاظ شده است

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
fa_IR: تلفیق آیتم‌های سفارش فروش

note: Label of the combine_sub_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sub Assembly Items
fa_IR: تلفیق آیتم‌های زیر مونتاز

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
fa_IR: تلفیقی

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
fa_IR: یادداشت بستانکاری تلفیقی

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
fa_IR: صورت مالی تلفیقی

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
fa_IR: فاکتور فروش تلفیقی

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
fa_IR: مشاور

en: Consulting
fa_IR: مشاوره

en: Consumable
fa_IR: قابل مصرف

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
fa_IR: هزینه مصرفی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Consumed
fa_IR: مصرف شده است

en: Consumed Amount
fa_IR: مبلغ مصرف شده

note: Label of the asset_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Asset Total Value
fa_IR: ارزش کل دارایی مصرف شده

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
fa_IR: دارایی های مصرف شده

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
fa_IR: آیتم‌‌های مصرفی

note: Label of the consumed_items_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Items Cost
fa_IR: هزینه آیتم‌های مصرفی

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order
en: Consumed Qty
fa_IR: مقدار مصرف شده

en: Consumed Qty cannot be greater than Reserved Qty for item {0}
fa_IR: تعداد مصرف شده نمی‌تواند بیشتر از مقدار رزرو شده برای آیتم {0} باشد

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
fa_IR: مقدار مصرف شده

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_consumption_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Stock Items
fa_IR: آیتم‌های موجودی مصرفی

note: Label of the stock_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Total Value
fa_IR: ارزش کل موجودی مصرف شده

en: Consumer Products
fa_IR: محصولات مصرفی

en: Consumption Rate
fa_IR: نرخ مصرف

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
fa_IR: مخاطب

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
fa_IR: توصیف تماس

en: Contact Details
fa_IR: اطلاعات مخاطب

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
fa_IR: ایمیل مخاطب

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
fa_IR: با HTML تماس بگیرید

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
fa_IR: اطلاعات تماس

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
fa_IR: اطلاعات تماس

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
fa_IR: لیست مخاطبین

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
fa_IR: موبایل مخاطب

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
fa_IR: تماس با شماره موبایل

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
fa_IR: نام تماس

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
fa_IR: شماره مخاطب

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
fa_IR: شخص تماس

en: Contact Person does not belong to the {0}
fa_IR: شخص مخاطب به {0} تعلق ندارد

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
fa_IR: تنظیمات تماس با ما

en: Contact:
fa_IR: مخاطب:

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
fa_IR: مخاطب

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
fa_IR: محتوا

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
fa_IR: نوع محتوا

en: Continue
fa_IR: ادامه هید

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
fa_IR: ثبت معکوس

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
fa_IR: قرارداد

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
fa_IR: جزئیات قرارداد

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
fa_IR: تاریخ پایان قرارداد

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
fa_IR: چک لیست اجرای قرارداد

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
fa_IR: دوره قرارداد

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
fa_IR: قالب قرارداد

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
fa_IR: شرایط اجرای الگوی قرارداد

note: Label of the contract_template_help (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Template Help
fa_IR: راهنمای الگوی قرارداد

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
fa_IR: شرایط قرارداد

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
fa_IR: شرایط و ضوابط قرارداد

en: Contribution %
fa_IR: % مشارکت

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
fa_IR: مشارکت (%)

en: Contribution Amount
fa_IR: مبلغ مشارکت

en: Contribution Qty
fa_IR: مقدار مشارکت

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
fa_IR: مشارکت در کل خالص

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
fa_IR: کنش کنترل

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
fa_IR: کنترل تراکنش‌های تاریخی موجودی

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
fa_IR: ضریب تبدیل

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
fa_IR: نرخ تبدیل

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
fa_IR: ضریب تبدیل برای واحد اندازه گیری پیش‌فرض باید 1 در ردیف {0} باشد

en: Conversion rate cannot be 0
fa_IR: نرخ تبدیل نمی تواند 0 باشد

en: Conversion rate must be 1.00 if document currency is same as company currency
fa_IR: اگر واحد پول سند با واحد پول شرکت یکسان باشد، نرخ تبدیل باید 1.00 باشد

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
fa_IR: تبدیل توضیحات آیتم به HTML تمیز در تراکنش‌ها

en: Convert to Group
fa_IR: تبدیل به گروه

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
fa_IR: تبدیل به گروه

en: Convert to Item Based Reposting
fa_IR: تبدیل به ارسال مجدد بر اساس آیتم

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Ledger
fa_IR: تبدیل به دفتر

en: Convert to Non-Group
fa_IR: تبدیل به غیر گروهی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
fa_IR: برنده

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
fa_IR: کپی شده از

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
fa_IR: کپی فیلدها به گونه

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
fa_IR: هسته

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
fa_IR: اصلاحی

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
fa_IR: اقدام اصلاحی

en: Corrective Job Card
fa_IR: کارت کار اصلاحی

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
fa_IR: عملیات اصلاحی

note: Label of the corrective_operation_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Corrective Operation Cost
fa_IR: هزینه عملیات اصلاحی

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
fa_IR: اصلاحی/پیشگیرانه

en: Cosmetics
fa_IR: لوازم آرایشی

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
fa_IR: هزینه

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cost Center Allocation
fa_IR: تخصیص مرکز هزینه

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
fa_IR: درصد تخصیص مرکز هزینه

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
fa_IR: درصدهای تخصیص مرکز هزینه

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
fa_IR: نام مرکز هزینه

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
fa_IR: شماره مرکز هزینه

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
fa_IR: مرکز هزینه و بودجه

en: Cost Center for Item rows has been updated to {0}
fa_IR: مرکز هزینه برای ردیف های آیتم به {0} به روز شده است

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
fa_IR: مرکز هزینه بخشی از تخصیص مرکز هزینه است، بنابراین نمی‌توان آن را به یک گروه تبدیل کرد

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
fa_IR: مرکز هزینه در ردیف {0} جدول مالیات برای نوع {1} لازم است

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
fa_IR: مرکز هزینه با رکوردهای تخصیص را نمی‌توان به گروه تبدیل کرد

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
fa_IR: مرکز هزینه با تراکنش های موجود را نمی‌توان به گروه تبدیل کرد

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
fa_IR: مرکز هزینه با تراکنش های موجود را نمی‌توان به دفتر تبدیل کرد

en: Cost Center {0} cannot be used for allocation as it is used as main cost center in other allocation record.
fa_IR: مرکز هزینه {0} را نمی‌توان برای تخصیص استفاده کرد زیرا به عنوان مرکز هزینه اصلی در سایر رکوردهای تخصیص استفاده می‌شود.

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
fa_IR: مرکز هزینه {} متعلق به شرکت {} نیست

en: Cost Center {} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
fa_IR: مرکز هزینه {} یک مرکز هزینه گروهی است و مراکز هزینه گروهی را نمی‌توان در تراکنش ها استفاده کرد

en: Cost Center: {0} does not exist
fa_IR: مرکز هزینه: {0} وجود ندارد

en: Cost Centers
fa_IR: مراکز هزینه

note: Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Cost Configuration
fa_IR: پیکربندی هزینه

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
fa_IR: هزینه هر واحد

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
fa_IR: هزینه و حمل

en: Cost of Delivered Items
fa_IR: هزینه آیتم‌های تحویل شده

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
fa_IR: هزینه کالاهای فروخته شده

en: Cost of Issued Items
fa_IR: هزینه آیتم‌های حواله شده

note: Name of a report
en: Cost of Poor Quality Report
fa_IR: گزارش هزینه کیفیت پایین

en: Cost of Purchased Items
fa_IR: هزینه آیتم‌های خریداری شده

en: Cost of various activities
fa_IR: هزینه فعالیت های مختلف

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
fa_IR: هزینه شرکت (CTC)

note: Title of an incoterm
en: Cost, Insurance and Freight
fa_IR: هزینه، بیمه و حمل

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
fa_IR: هزینه‌یابی

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
fa_IR: مبلغ هزینه‌یابی

note: Label of the costing_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing Details
fa_IR: جزئیات هزینه‌یابی

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
fa_IR: نرخ هزینه‌یابی

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
fa_IR: هزینه‌یابی و صورتحساب

en: Could Not Delete Demo Data
fa_IR: داده های نسخه ی نمایشی حذف نشد

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
fa_IR: به دلیل عدم وجود فیلد(های) الزامی زیر، امکان ایجاد خودکار مشتری وجود ندارد:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
fa_IR: یادداشت بستانکاری به‌طور خودکار ایجاد نشد، لطفاً علامت «صدور یادداشت بستانکاری» را بردارید و دوباره ارسال کنید

en: Could not detect the Company for updating Bank Accounts
fa_IR: شرکت برای به‌روزرسانی حساب‌های بانکی شناسایی نشد

en: Could not find path for
fa_IR:  مسیری برای پیدا نشد

en: Could not retrieve information for {0}.
fa_IR: اطلاعات مربوط به {0} بازیابی نشد.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
fa_IR: تابع امتیاز معیار برای {0} حل نشد. اطمینان حاصل کنید که فرمول معتبر است.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
fa_IR: تابع نمره وزنی حل نشد. اطمینان حاصل کنید که فرمول معتبر است.

note: Name of a UOM
en: Coulomb
fa_IR: کولن

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
fa_IR: تعداد

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
fa_IR: کشور

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
fa_IR: کد کشور در فایل با کد کشور تنظیم شده در سیستم مطابقت ندارد

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
fa_IR: کشور مبدا

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
fa_IR: کد تخفیف

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
fa_IR: بر اساس کد تخفیف

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
fa_IR: توضیحات کوپن

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
fa_IR: نام کوپن

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
fa_IR: نوع کوپن

en: Cr
fa_IR: بس

en: Create
fa_IR: ایجاد کردن

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
fa_IR: ایجاد نمودار حساب بر اساس

en: Create Delivery Trip
fa_IR: ایجاد سفر تحویل

en: Create Depreciation Entry
fa_IR: ایجاد ثبت استهلاک

en: Create Employee
fa_IR: ایجاد کارمند

en: Create Employee Records
fa_IR: ایجاد رکوردهای کارمندان

en: Create Employee records.
fa_IR: ایجاد رکوردهای کارمندان.

note: Label of the is_grouped_asset (Check) field in DocType 'Item'
en: Create Grouped Asset
fa_IR: ایجاد دارایی گروهی

en: Create Inter Company Journal Entry
fa_IR: ثبت دفتر روزنامه Inter Company را ایجاد کنید

en: Create Invoices
fa_IR: ایجاد فاکتورها

en: Create Job Card
fa_IR: ایجاد کارت کار

note: Label of the create_job_card_based_on_batch_size (Check) field in DocType 'Operation'
en: Create Job Card based on Batch Size
fa_IR: ایجاد کارت کار بر اساس اندازه دسته ای

en: Create Journal Entries
fa_IR: ایجاد ثبت دفتر روزنامه

en: Create Journal Entry
fa_IR: ایجاد ثبت دفتر روزنامه

en: Create Lead
fa_IR: سرنخ ایجاد کنید

en: Create Leads
fa_IR: ایجاد سرنخ

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
fa_IR: ایجاد ثبت‌های دفتر برای تغییر مبلغ

en: Create Link
fa_IR: ایجاد لینک

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
fa_IR: ایجاد طرف جا افتاده

en: Create Multi-level BOM
fa_IR: BOM چند سطحی ایجاد کنید

en: Create New Contact
fa_IR: ایجاد مخاطب جدید

en: Create New Customer
fa_IR: مشتری جدید ایجاد کنید

en: Create New Lead
fa_IR: سرنخ جدید ایجاد کنید

en: Create Opportunity
fa_IR: ایجاد فرصت

en: Create POS Opening Entry
fa_IR: ایجاد ثبت افتتاحیه POS

en: Create Payment Entry
fa_IR: ایجاد ثبت پرداخت

en: Create Pick List
fa_IR: ایجاد لیست انتخاب

en: Create Print Format
fa_IR: فرمت چاپ ایجاد کنید

en: Create Prospect
fa_IR: ایجاد مشتری بالقوه

en: Create Purchase Order
fa_IR: ایجاد سفارش خرید

en: Create Purchase Orders
fa_IR: ایجاد سفارش‌های خرید

en: Create Quotation
fa_IR: پیش فاکتور ایجاد کنید

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
fa_IR: ایجاد لیست گیرنده

en: Create Reposting Entries
fa_IR: ورودی های ارسال مجدد ایجاد کنید

en: Create Reposting Entry
fa_IR: ایجاد ورودی ارسال مجدد

en: Create Sales Invoice
fa_IR: ایجاد فاکتور فروش

en: Create Sales Order
fa_IR: ایجاد سفارش فروش

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
fa_IR: برای کمک به برنامه ریزی کار و تحویل به موقع، سفارش های فروش ایجاد کنید

en: Create Sample Retention Stock Entry
fa_IR: ایجاد ثبت موجودی نگهداری نمونه

en: Create Stock Entry
fa_IR: ایجاد ثبت موجودی

en: Create Supplier Quotation
fa_IR: ایجاد پیش فاکتور تامین کننده

en: Create Tax Template
fa_IR: ایجاد الگوی مالیاتی

en: Create Timesheet
fa_IR: جدول زمانی ایجاد کنید

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
fa_IR: ایجاد کاربر

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
fa_IR: ایجاد مجوز کاربر

en: Create Users
fa_IR: ایجاد کاربران

en: Create Variant
fa_IR: ایجاد گونه

en: Create Variants
fa_IR: ایجاد گونه‌ها

en: Create Workstation
fa_IR: ایجاد ایستگاه کاری

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Create a new composite asset
fa_IR: یک دارایی ترکیبی جدید ایجاد کنید

en: Create a variant with the template image.
fa_IR: ایجاد یک گونه با تصویر قالب.

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
fa_IR: یک تراکنش موجودی ورودی برای آیتم ایجاد کنید.

en: Create customer quotes
fa_IR: ایجاد پیش فاکتور های مشتری

note: Label of the create_pr_in_draft_status (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create in Draft Status
fa_IR: ایجاد در وضعیت پیش‌نویس

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
fa_IR: ایجاد مشتری یا تامین کننده از دست رفته

en: Create {0} {1} ?
fa_IR: {0} {1} ایجاد شود؟

en: Created On
fa_IR: ایجاد شد

en: Created {0} scorecards for {1} between:
fa_IR: ایجاد {0} کارت امتیازی برای {1} بین:

en: Creating Accounts...
fa_IR: ایجاد اکانت ...

en: Creating Delivery Note ...
fa_IR: ایجاد یادداشت تحویل ...

en: Creating Dimensions...
fa_IR: ایجاد ابعاد...

en: Creating Journal Entries...
fa_IR: در حال ایجاد ثبت دفتر روزنامه...

en: Creating Packing Slip ...
fa_IR: ایجاد برگه بسته بندی ...

en: Creating Purchase Invoices ...
fa_IR: ایجاد فاکتورهای خرید ...

en: Creating Purchase Order ...
fa_IR: ایجاد سفارش خرید ...

en: Creating Purchase Receipt ...
fa_IR: ایجاد رسید خرید ...

en: Creating Sales Invoices ...
fa_IR: ایجاد فاکتورهای فروش ...

en: Creating Stock Entry
fa_IR: ایجاد ثبت موجودی

en: Creating Subcontracting Order ...
fa_IR: ایجاد سفارش پیمانکاری فرعی ...

en: Creating Subcontracting Receipt ...
fa_IR: ایجاد رسید پیمانکاری فرعی ...

en: Creating User...
fa_IR: ایجاد کاربر...

en: Creating {} out of {} {}
fa_IR: ایجاد {} از {} {}

en: Creation
fa_IR: ایجاد

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
fa_IR: شماره سند ایجاد

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
fa_IR: ایجاد <b><a href='/app/{0}'>{1}(ها)</a></b> با موفقیت

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
fa_IR: بستانکار

en: Credit (Transaction)
fa_IR: بستانکار (تراکنش)

en: Credit ({0})
fa_IR: بستانکار ({0})

en: Credit Account
fa_IR: حساب بستانکار

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
fa_IR: مبلغ بستانکار

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
fa_IR: مبلغ بستانکار به ارز حساب

note: Label of the credit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Transaction Currency
fa_IR: مبلغ بستانکار به ارز تراکنش

en: Credit Balance
fa_IR: تراز بستانکار

en: Credit Card
fa_IR: کارت اعتباری

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
fa_IR: ثبت کارت اعتباری

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
fa_IR: روزهای اعتباری

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
fa_IR: محدودیت اعتبار

en: Credit Limit Crossed
fa_IR: از حد اعتبار عبور کرد

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
fa_IR: تنظیمات محدودیت اعتباری

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
fa_IR: محدودیت اعتبار و شرایط پرداخت

en: Credit Limit:
fa_IR: محدودیت اعتبار:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
fa_IR: محدودیت های اعتباری

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
fa_IR: ماه های اعتباری

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
fa_IR: یادداشت بستانکاری

en: Credit Note Amount
fa_IR: مبلغ یادداشت بستانکاری

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
fa_IR: یادداشت بستانکاری صادر شد

en: Credit Note {0} has been created automatically
fa_IR: یادداشت بستانکاری {0} به طور خودکار ایجاد شده است

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
fa_IR: بستانکار به

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
fa_IR: بستانکار به ارز شرکت

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
fa_IR: محدودیت اعتبار برای مشتری {0} ({1}/{2}) رد شده است

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
fa_IR: محدودیت اعتبار از قبل برای شرکت تعریف شده است {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
fa_IR: به سقف اعتبار مشتری {0} رسیده است

en: Creditors
fa_IR: بستانکاران

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
fa_IR: معیارها

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
fa_IR: فرمول معیارها

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
fa_IR: نام معیار

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
fa_IR: تنظیم معیارها

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
fa_IR: وزن معیارها

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
fa_IR: سانتیمتر مکعب

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
fa_IR: دسی متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
fa_IR: فوت مکعب

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
fa_IR: اینچ مکعب

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
fa_IR: متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
fa_IR: میلیمتر مکعب

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
fa_IR: یارد مکعب

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
fa_IR: آستانه تراکنش تجمعی

note: Name of a UOM
en: Cup
fa_IR: پیمانه

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
fa_IR: واحد پول

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
fa_IR: تبدیل ارز

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
fa_IR: تنظیمات تبدیل ارز

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
fa_IR: جزئیات تنظیمات تبدیل ارز

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Result
fa_IR: نتیجه تنظیمات تبدیل ارز

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
fa_IR: تبدیل ارز باید برای خرید یا فروش قابل اجرا باشد.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
fa_IR: ارز و لیست قیمت

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
fa_IR: پس از ثبت نام با استفاده از ارزهای دیگر، ارز را نمی‌توان تغییر داد

en: Currency for {0} must be {1}
fa_IR: واحد پول برای {0} باید {1} باشد

en: Currency of the Closing Account must be {0}
fa_IR: واحد پول حساب بسته شده باید {0} باشد

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
fa_IR: واحد پول فهرست قیمت {0} باید {1} یا {2} باشد

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
fa_IR: واحد پول باید همان ارز فهرست قیمت باشد: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
fa_IR: آدرس فعلی

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
fa_IR: آدرس فعلی است

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
fa_IR: مبلغ فعلی

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
fa_IR: دارایی جاری

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
fa_IR: ارزش دارایی جاری

en: Current Assets
fa_IR: دارایی های جاری

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
fa_IR: BOM فعلی

en: Current BOM and New BOM can not be same
fa_IR: BOM فعلی و BOM جدید نمی‌توانند یکسان باشند

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
fa_IR: نرخ ارز فعلی

note: Label of the current_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Current Index
fa_IR: شاخص فعلی

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
fa_IR: تاریخ پایان فاکتور فعلی

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
fa_IR: تاریخ شروع فاکتور فعلی

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
fa_IR: سطح فعلی

en: Current Liabilities
fa_IR: بدهی های جاری

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
fa_IR: بدهی جاری

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
fa_IR: تعداد فعلی

note: Label of the current_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial / Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال / دسته فعلی

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
fa_IR: شماره سریال فعلی

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
fa_IR: وضعیت فعلی

en: Current Status
fa_IR: وضعیت فعلی

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
fa_IR: موجودی جاری

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
fa_IR: زمان کنونی

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری فعلی

en: Curves
fa_IR: منحنی ها

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
fa_IR: متولی

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
fa_IR: حضانت

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
fa_IR: سفارشی

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
fa_IR: ملاحظات سفارشی

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
fa_IR: جداکننده‌های سفارشی

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
fa_IR: سفارشی؟

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
fa_IR: مشتری

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
fa_IR:  مشتری

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
fa_IR: مشتری / آیتم / گروه آیتم

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
fa_IR: آدرس مشتری / سرنخ

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
fa_IR: جذب مشتری و وفاداری

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
fa_IR: آدرس مشتری

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
fa_IR: آدرس‌ها و اطلاعات تماس مشتری

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
fa_IR: کد مشتری

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
fa_IR: تماس با مشتری

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
fa_IR: ایمیل تماس با مشتری

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
fa_IR: تراز اعتبار مشتری

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
fa_IR: محدودیت اعتبار مشتری

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
fa_IR: پیش‌فرض های مشتری

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
fa_IR: اطلاعات مشتری

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
fa_IR: بازخورد مشتری

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
fa_IR: گروه مشتریان

note: Name of a DocType
en: Customer Group Item
fa_IR: آیتم گروه مشتری

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
fa_IR: نام گروه مشتری

en: Customer Group: {0} does not exist
fa_IR: گروه مشتری: {0} وجود ندارد

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
fa_IR: گروه‌های مشتری

note: Name of a DocType
en: Customer Item
fa_IR: آیتم مشتری

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
fa_IR: آیتم‌های مشتری

en: Customer LPO
fa_IR: LPO مشتری

en: Customer LPO No.
fa_IR: شماره LPO مشتری

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
fa_IR: خلاصه دفتر مشتریان

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
fa_IR: شماره موبایل مشتری

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
fa_IR: نام مشتری

en: Customer Name:
fa_IR:  نام مشتری:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
fa_IR: نام گذاری مشتری توسط

en: Customer PO
fa_IR: سفارش خرید مشتری

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
fa_IR: جزئیات PO مشتری

en: Customer POS Id
fa_IR: شناسه POS مشتری

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
fa_IR: شناسه POS مشتری

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
fa_IR: کاربران پورتال مشتری

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
fa_IR: آدرس اصلی مشتری

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
fa_IR: مخاطب اصلی مشتری

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
fa_IR: تامین شده توسط مشتری

en: Customer Service
fa_IR: خدمات مشتری

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
fa_IR: قلمرو مشتری

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
fa_IR: نوع مشتری

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
fa_IR: انبار مشتری (اختیاری)

en: Customer contact updated successfully.
fa_IR: تماس با مشتری با موفقیت به روز شد.

en: Customer is required
fa_IR: مشتری مورد نیاز است

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
fa_IR: مشتری در هیچ برنامه وفاداری ثبت نام نکرده است

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
fa_IR: مشتری یا مورد

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
fa_IR: مشتری برای "تخفیف از نظر مشتری" مورد نیاز است

en: Customer {0} does not belong to project {1}
fa_IR: مشتری {0} به پروژه {1} تعلق ندارد

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
fa_IR: کد کالای مشتری

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
fa_IR: سفارش خرید مشتری

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
fa_IR: تاریخ سفارش خرید مشتری

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
fa_IR: شماره سفارش خرید مشتری

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
fa_IR: قیمت کالا از نظر مشتری

en: Customer/Lead Name
fa_IR: نام مشتری/سرنخ

en: Customer:
fa_IR:  مشتری:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
fa_IR: مشتریان

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
fa_IR: مشتریان بدون هیچ گونه تراکنش فروش

en: Customers not selected.
fa_IR: مشتریان انتخاب نشده اند.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
fa_IR: تخفیف از نظر مشتری

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
fa_IR: شماره تعرفه گمرکی

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
fa_IR: چرخه/ثانیه

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
fa_IR: روزانه

en: Daily Project Summary for {0}
fa_IR: خلاصه پروژه روزانه برای {0}

en: Daily Reminders
fa_IR: یادآوری های روزانه

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
fa_IR: زمان ارسال روزانه

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
fa_IR: خلاصه جدول زمانی روزانه

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
fa_IR: داشبورد

en: Data Based On
fa_IR: داده ها بر اساس

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
fa_IR: پیکربندی درون‌بُرد داده

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
fa_IR: درون‌بُرد داده ها و تنظیمات

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
fa_IR: تاریخ

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
fa_IR: تاریخ

en: Date Based On
fa_IR: تاریخ بر اساس

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
fa_IR: تاریخ بازنشستگی

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
fa_IR: تنظیمات تاریخ

en: Date must be between {0} and {1}
fa_IR: تاریخ باید بین {0} و {1} باشد

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
fa_IR: تاریخ تولد

en: Date of Birth cannot be greater than today.
fa_IR: تاریخ تولد نمی‌تواند بزرگتر از امروز باشد.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
fa_IR: تاریخ شروع

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
fa_IR: تاریخ شروع باید بزرگتر از تاریخ ثبت باشد

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
fa_IR: تاریخ تاسیس

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
fa_IR: تاریخ ثبت

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
fa_IR: تاریخ صدور

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
fa_IR: تاریخ پیوستن

en: Date of Transaction
fa_IR: تاریخ تراکنش

en: Date: {0} to {1}
fa_IR: تاریخ: {0} تا {1}

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
fa_IR: تاریخ‌ها

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
fa_IR: روز

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
fa_IR: روز هفته

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
fa_IR: روز هفته

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
fa_IR: روز برای ارسال

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
fa_IR: روز(های) پس از تاریخ فاکتور

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
fa_IR: روز(های) پس از پایان ماه فاکتور

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
fa_IR: روزها

en: Days Since Last Order
fa_IR: روزهای پس از آخرین سفارش

en: Days Since Last order
fa_IR: روزهای پس از آخرین سفارش

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
fa_IR: روزها تا سررسید

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Days before the current subscription period
fa_IR: چند روز قبل از دوره اشتراک فعلی

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
fa_IR: صاحب معامله

en: Dealer
fa_IR: فروشنده

en: Dear
fa_IR: عزیز

en: Dear System Manager,
fa_IR: مدیر محترم سیستم

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
fa_IR: بدهکار

en: Debit (Transaction)
fa_IR: بدهکار (تراکنش)

en: Debit ({0})
fa_IR: بدهکار ({0})

en: Debit Account
fa_IR: حساب بدهکار

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
fa_IR: مبلغ بدهکار

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
fa_IR: مبلغ بدهکار به ارز حساب

note: Label of the debit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Transaction Currency
fa_IR: مبلغ بدهکار به ارز تراکنش

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
fa_IR: یادداشت بدهکاری

en: Debit Note Amount
fa_IR: مبلغ یادداشت بدهکاری

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
fa_IR: حواله بدهکاری صادر شد

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
fa_IR: بدهی به

en: Debit To is required
fa_IR: بدهی به مورد نیاز است

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
fa_IR: بدهی و اعتبار برای {0} #{1} برابر نیست. تفاوت {2} است.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
fa_IR: بدهی به ارز شرکت

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
fa_IR: بدهی به

en: Debtor/Creditor
fa_IR: بدهکار/ بستانکار

en: Debtor/Creditor Advance
fa_IR: پیش پرداخت بدهکار/ بستانکار

en: Debtors
fa_IR: بدهکاران

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
fa_IR: دسی گرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Decilitre
fa_IR: دسی لیتر

note: Name of a UOM
en: Decimeter
fa_IR: دسی متر

en: Declare Lost
fa_IR: اعلام از دست رفتن

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
fa_IR: کسر کنید

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
fa_IR: جزئیات کسر

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
fa_IR: کسر یا ضرر

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
fa_IR: پیش‌فرض

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
fa_IR: حساب پیش‌فرض

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
fa_IR: حساب های پیش‌فرض

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
fa_IR: هزینه فعالیت پیش‌فرض برای نوع فعالیت وجود دارد - {0}

note: Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Default Advance Account
fa_IR: حساب پیش پرداخت پیش‌فرض

note: Label of the default_advance_paid_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Paid Account
fa_IR: حساب پیش‌فرض پیش پرداخت

note: Label of the default_advance_received_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Received Account
fa_IR: پیش‌فرض پیش‌فرض حساب دریافت شده

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
fa_IR: BOM پیش‌فرض

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
fa_IR: BOM پیش‌فرض ({0}) باید برای این مورد یا الگوی آن فعال باشد

en: Default BOM for {0} not found
fa_IR: BOM پیش‌فرض برای {0} یافت نشد

en: Default BOM not found for FG Item {0}
fa_IR: BOM پیش‌فرض برای آیتم کالای تمام شده {0} یافت نشد

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
fa_IR: BOM پیش‌فرض برای آیتم {0} و پروژه {1} یافت نشد

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
fa_IR: حساب بانکی پیش‌فرض

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
fa_IR: نرخ صورتحساب پیش‌فرض

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه خرید پیش‌فرض

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
fa_IR: لیست قیمت خرید پیش‌فرض

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
fa_IR: شرایط خرید پیش‌فرض

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
fa_IR: حساب نقدی پیش‌فرض

note: Label of the default_common_code (Link) field in DocType 'Code List'
en: Default Common Code
fa_IR: کد مشترک پیش‌فرض

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
fa_IR: شرکت پیش‌فرض

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
fa_IR: حساب بانکی پیش‌فرض شرکت

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه پیش‌فرض

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
fa_IR: حساب بهای تمام شده کالاهای فروخته شده پیش‌فرض

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
fa_IR: نرخ هزینه‌یابی پیش‌فرض

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
fa_IR: ارز پیش‌فرض

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
fa_IR: گروه مشتریان پیش‌فرض

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
fa_IR: پیش‌فرض حساب هزینه معوق

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
fa_IR: پیش‌فرض حساب درآمد معوق

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
fa_IR: ابعاد پیش‌فرض

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
fa_IR: حساب تخفیف پیش‌فرض

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
fa_IR: واحد فاصله پیش‌فرض

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
fa_IR: حساب هزینه پیش‌فرض

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
fa_IR: دفتر مالی پیش‌فرض

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
fa_IR: انبار کالاهای تمام شده پیش‌فرض

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
fa_IR: لیست تعطیلات پیش‌فرض

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
fa_IR: انبار پیش‌فرض در حمل و نقل

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
fa_IR: حساب درآمد پیش‌فرض

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
fa_IR: حساب موجودی پیش‌فرض

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
fa_IR: گروه آیتم پیش‌فرض

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
fa_IR: تولید کننده پیش‌فرض آیتم

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
fa_IR: سربرگ پیش‌فرض

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
fa_IR: شماره قطعه تولید کننده پیش‌فرض

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
fa_IR: نوع درخواست مواد پیش‌فرض

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
fa_IR: حساب پرداختنی پیش‌فرض

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
fa_IR: حساب تخفیف پیش‌فرض پرداخت

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
fa_IR: پیام درخواست پرداخت پیش‌فرض

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
fa_IR: الگوی پیش‌فرض شرایط پرداخت

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
fa_IR: لیست قیمت پیش‌فرض

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
fa_IR: اولویت پیش‌فرض

note: Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Provisional Account
fa_IR: حساب موقت پیش‌فرض

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
fa_IR: واحد اندازه گیری خرید پیش‌فرض

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
fa_IR: روزهای اعتبار پیش‌فرض پیش‌فاکتور

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
fa_IR: حساب دریافتنی پیش‌فرض

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
fa_IR: واحد اندازه گیری فروش پیش‌فرض

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
fa_IR: انبار ضایعات پیش‌فرض

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه فروش پیش‌فرض

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
fa_IR: شرایط فروش پیش‌فرض

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
fa_IR: توافقنامه سطح خدمات پیش‌فرض

en: Default Service Level Agreement for {0} already exists.
fa_IR: توافقنامه سطح سرویس پیش‌فرض برای {0} از قبل وجود دارد.

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
fa_IR: انبار منبع پیش‌فرض

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
fa_IR: UOM پیش‌فرض موجودی

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
fa_IR: تامین کننده پیش‌فرض

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
fa_IR: گروه تامین کننده پیش‌فرض

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
fa_IR: انبار هدف پیش‌فرض

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
fa_IR: منطقه پیش‌فرض

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
fa_IR: واحد اندازه گیری پیش‌فرض

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You need to either cancel the linked documents or create a new Item.
fa_IR: واحد اندازه گیری پیش‌فرض برای مورد {0} را نمی‌توان مستقیماً تغییر داد زیرا قبلاً تراکنش(هایی) را با UOM دیگری انجام داده اید. شما باید اسناد پیوند داده شده را لغو کنید یا یک مورد جدید ایجاد کنید.

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
fa_IR: واحد اندازه گیری پیش‌فرض برای مورد {0} را نمی‌توان مستقیماً تغییر داد زیرا قبلاً تراکنش(هایی) را با UOM دیگری انجام داده اید. برای استفاده از یک UOM پیش‌فرض متفاوت، باید یک آیتم جدید ایجاد کنید.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
fa_IR: واحد اندازه گیری پیش‌فرض برای گونه «{0}» باید مانند الگوی «{1}» باشد

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
fa_IR: روش ارزشیابی پیش‌فرض

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
fa_IR: مقدار پیش‌فرض

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
fa_IR: انبار پیش‌فرض

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
fa_IR: انبار پیش‌فرض برای بازگشت فروش

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
fa_IR: انبارهای پیش‌فرض برای تولید

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
fa_IR: انبار پیش‌فرض کار در حال انجام

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
fa_IR: ایستگاه کاری پیش‌فرض

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
fa_IR: با انتخاب این حالت، حساب پیش‌فرض به‌طور خودکار در فاکتور POS به‌روزرسانی می‌شود.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
fa_IR: تنظیمات پیش‌فرض برای تراکنش‌های مربوط به موجودی شما

en: Default tax templates for sales, purchase and items are created.
fa_IR: الگوهای مالیاتی پیش‌فرض برای فروش، خرید و آیتم‌ها ایجاد می‌شود.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
fa_IR: پیش‌فرض: 10 دقیقه

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
fa_IR: پیش‌فرض ها

en: Defense
fa_IR: دفاعی

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
fa_IR: حسابداری معوق

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
fa_IR: پیش‌فرض‌های حسابداری معوق

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
fa_IR: تنظیمات حسابداری معوق

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
fa_IR: هزینه معوق

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
fa_IR: حساب هزینه معوق

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
fa_IR: درآمد معوق

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
fa_IR: حساب درآمد معوق

note: Name of a report
en: Deferred Revenue and Expense
fa_IR: درآمد و هزینه معوق

en: Deferred accounting failed for some invoices:
fa_IR: حسابداری معوق برای برخی از فاکتورها ناموفق بود:

en: Define Project type.
fa_IR: تعریف نوع پروژه

note: Name of a UOM
en: Dekagram/Litre
fa_IR: دکاگرم/لیتر

en: Delay (In Days)
fa_IR: تاخیر (بر حسب روز)

en: Delay (in Days)
fa_IR: تاخیر (بر حسب روز)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
fa_IR: تاخیر بین توقف های تحویل

en: Delay in payment (Days)
fa_IR: تاخیر در پرداخت (بر حسب روز)

en: Delayed
fa_IR: با تاخیر

en: Delayed Days
fa_IR: روزهای تاخیری

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
fa_IR: گزارش آیتم با تاخیر

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
fa_IR: گزارش سفارش تاخیری

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Delayed Tasks Summary
fa_IR: خلاصه تسک‌ها تاخیری

en: Delete
fa_IR: حذف

note: Label of the delete_linked_ledger_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Delete Accounting and Stock Ledger Entries on deletion of Transaction
fa_IR: حذف ثبت‌های حسابداری و دفتر موجودی هنگام حذف تراکنش

note: Label of the delete_cancelled_entries (Check) field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Delete Cancelled Ledger Entries
fa_IR: حذف ثبت‌های دفتر لغو شده

en: Delete Dimension
fa_IR: حذف ابعاد

note: Label of the delete_leads_and_addresses (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Leads and Addresses
fa_IR: سرنخ ها و آدرس ها را حذف کنید

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
fa_IR: حذف تراکنش ها

en: Delete all the Transactions for this Company
fa_IR: تمام معاملات این شرکت را حذف کنید

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
fa_IR: اسناد حذف شده

en: Deletion in Progress!
fa_IR: حذف در حال انجام است!

en: Deletion is not permitted for country {0}
fa_IR: حذف برای کشور {0} مجاز نیست

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
fa_IR: تحویل داده شده

en: Delivered Amount
fa_IR: مبلغ تحویل شده

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place
fa_IR: تحویل در محل

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place Unloaded
fa_IR: تحویل در محل تخلیه شده

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
fa_IR: تحویل توسط تامین کننده

note: Title of an incoterm
en: Delivered Duty Paid
fa_IR: تحویل شده با پرداخت عوارض

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
fa_IR: آیتم‌های تحویل شده برای صدور صورتحساب

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
fa_IR: مقدار تحویل داده شده

en: Delivered Quantity
fa_IR: مقدار تحویل شده

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
fa_IR: تحویل توسط تامین کننده (ارسال مستقیم)

en: Delivered: {0}
fa_IR: تحویل داده شد: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
fa_IR: تحویل

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
fa_IR: تاریخ تحویل

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
fa_IR: جزئیات تحویل

note: Name of a role
en: Delivery Manager
fa_IR: مدیر تحویل

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
fa_IR: یادداشت تحویل

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
fa_IR: آیتم یادداشت تحویل

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
fa_IR: شماره یادداشت تحویل

note: Label of the pi_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Delivery Note Packed Item
fa_IR: کالای بسته بندی شده یادداشت تحویل

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
fa_IR: روند یادداشت تحویل

en: Delivery Note {0} is not submitted
fa_IR: یادداشت تحویل {0} ارسال نشده است

en: Delivery Notes
fa_IR: یادداشت های تحویل

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
fa_IR: هنگام ارسال یک سفر تحویل، یادداشت های تحویل نباید در حالت پیش‌نویس باشند. یادداشت‌های تحویل زیر هنوز در حالت پیش‌نویس هستند: {0}. لطفا ابتدا آنها را ارسال کنید.

en: Delivery Notes {0} updated
fa_IR: یادداشت های تحویل {0} به روز شد

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
fa_IR: تنظیمات تحویل

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
fa_IR: وضعیت تحویل

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
fa_IR: توقف تحویل

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
fa_IR: توقف‌های تحویل

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
fa_IR: تحویل به

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
fa_IR: سفر تحویل

note: Name of a role
en: Delivery User
fa_IR: کاربر تحویل

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
fa_IR: انبار تحویل

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
fa_IR: تحویل به

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
fa_IR: انبار تحویل برای آیتم موجودی {0} مورد نیاز است

en: Demand
fa_IR: تقاضا

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
fa_IR: شرکت دمو

en: Demo data cleared
fa_IR: داده‌های نمایشی پاک شد

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
fa_IR: دپارتمان

en: Department Stores
fa_IR: فروشگاه‌های زنجیره‌ای

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
fa_IR: زمان خروج

note: Label of the dependant_sle_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Dependant SLE Voucher Detail No
fa_IR: شماره جزئیات سند مالی SLE وابسته

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
fa_IR: وابستگی ها

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
fa_IR: تسک وابسته

en: Dependent Task {0} is not a Template Task
fa_IR: تسک وابسته {0} یک کار الگو نیست

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
fa_IR: تسک‌ها وابسته

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
fa_IR: بستگی به تسک‌ها دارد

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
fa_IR: واریز وجه

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
fa_IR: استهلاک بر اساس تناسب روزانه

note: Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on shifts
fa_IR: استهلاک بر اساس نوبت

en: Depreciated Amount
fa_IR: مبلغ مستهلک شده

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
fa_IR: استهلاک

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
fa_IR: مبلغ استهلاک

en: Depreciation Amount during the period
fa_IR: مبلغ استهلاک در طول دوره

en: Depreciation Date
fa_IR: تاریخ استهلاک

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
fa_IR: جزئیات استهلاک

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
fa_IR: استهلاک به دلیل واگذاری دارایی ها حذف می‌شود

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
fa_IR: ثبت استهلاک

note: Label of the depr_entry_posting_status (Select) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Entry Posting Status
fa_IR: وضعیت ثبت استهلاک

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
fa_IR: حساب هزینه استهلاک

en: Depreciation Expense Account should be an Income or Expense Account.
fa_IR: حساب هزینه استهلاک باید یک حساب درآمد یا هزینه باشد.

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
fa_IR: روش استهلاک

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
fa_IR: گزینه‌های استهلاک

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
fa_IR: تاریخ ثبت استهلاک

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
fa_IR: ردیف استهلاک {0}: مقدار مورد انتظار پس از عمر مفید باید بزرگتر یا مساوی با {1} باشد.

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
fa_IR: زمان‌بندی استهلاک

note: Label of the depreciation_schedule_view (HTML) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule View
fa_IR: مشاهده برنامه زمان‌بندی استهلاک

en: Depreciation cannot be calculated for fully depreciated assets
fa_IR: استهلاک برای دارایی های کاملا مستهلک شده قابل محاسبه نیست

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
fa_IR: شرح

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
fa_IR: شرح مطالب

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
fa_IR: نقش سازمانی

en: Designer
fa_IR: طراح

note: Name of a role
en: Desk User
fa_IR: کاربر پیشخوان

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
fa_IR: دلیل تفصیلی

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
fa_IR: جزئیات

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
fa_IR: تعیین رده مالیاتی آدرس از

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Diesel
fa_IR: دیزل

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
fa_IR: تفاوت

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
fa_IR: تفاوت (Dr - Cr)

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
fa_IR: حساب تفاوت

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
fa_IR: حساب تفاوت باید یک حساب از نوع دارایی/بدهی باشد، زیرا این تطبیق موجودی یک ثبت افتتاحیه است

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
fa_IR: مبلغ تفاوت

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ تفاوت (ارز شرکت)

en: Difference Amount must be zero
fa_IR: مبلغ تفاوت باید صفر باشد

en: Difference In
fa_IR: تفاوت در

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label o
en: Difference Posting Date
fa_IR: تفاوت تاریخ ارسال

en: Difference Qty
fa_IR: تفاوت تعداد

en: Difference Value
fa_IR: ارزش تفاوت

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
fa_IR: برای هر ردیف می‌توان «انبار منبع» و «انبار هدف» متفاوتی را تنظیم کرد.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
fa_IR: UOM های مختلف برای آیتم‌ها منجر به مقدار نادرست (کل) خالص وزن می‌شود. مطمئن شوید که وزن خالص هر آیتم در همان UOM باشد.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
fa_IR: پیش‌فرض‌های ابعاد

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
fa_IR: جزئیات ابعاد

en: Dimension Filter
fa_IR: فیلتر ابعاد

note: Label of the dimension_filter_help (HTML) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Dimension Filter Help
fa_IR: راهنمای فیلتر ابعاد

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
fa_IR: نام ابعاد

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
fa_IR: گزارش تراز حسابها از نظر ابعاد

note: Label of the dimensions_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dimensions
fa_IR: ابعاد

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
fa_IR: هزینه مستقیم

en: Direct Expenses
fa_IR: هزینه های مستقیم

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
fa_IR: درآمد مستقیم

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
fa_IR: غیر فعال کردن

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
fa_IR: غیرفعال کردن برنامه ریزی ظرفیت

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
fa_IR: غیر فعال کردن به حروف

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
fa_IR: غیرفعال کردن نرخ آخرین خرید

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
fa_IR: غیرفعال کردن کل گرد شده

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
fa_IR: غیرفعال کردن انتخاب‌گر شماره سریال و دسته

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
fa_IR: غیرفعال

en: Disabled Account Selected
fa_IR: حساب غیرفعال انتخاب شد

en: Disabled Warehouse {0} cannot be used for this transaction.
fa_IR: از انبار غیرفعال شده {0} نمی‌توان برای این تراکنش استفاده کرد.

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
fa_IR: قوانین قیمت گذاری غیرفعال شده است زیرا این {} یک انتقال داخلی است

en: Disabled tax included prices since this {} is an internal transfer
fa_IR: مالیات غیرفعال شامل قیمت‌ها می‌شود زیرا این {} یک انتقال داخلی است

en: Disabled template must not be default template
fa_IR: الگوی غیرفعال نباید الگوی پیش‌فرض باشد

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
fa_IR: واکشی خودکار مقدار موجود را غیرفعال می‌کند

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
fa_IR: مجزا کردن (دیس اسمبل)

en: Disburse Loan
fa_IR: پرداخت وام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
fa_IR: پرداخت شد

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
fa_IR: تخفیف

en: Discount (%)
fa_IR: تخفیف (%)

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
fa_IR: حساب تخفیف

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
fa_IR: مبلغ تخفیف

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
fa_IR: تاریخ تخفیف

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
fa_IR: درصد تخفیف

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
fa_IR: تنظیمات تخفیف

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
fa_IR: نوع تخفیف

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
fa_IR: اعتبار تخفیف

note: Label of the discount_validity_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Terms Template Detail'
en: Discount Validity Based On
fa_IR: اعتبار تخفیف بر اساس

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
fa_IR: تخفیف و حاشیه

en: Discount cannot be greater than 100%
fa_IR: تخفیف نمی‌تواند بیشتر از 100% باشد

en: Discount cannot be greater than 100%.
fa_IR: تخفیف نمی‌تواند بیشتر از 100٪ باشد.

en: Discount must be less than 100
fa_IR: تخفیف باید کمتر از 100 باشد

en: Discount of {} applied as per Payment Term
fa_IR: تخفیف {} طبق شرایط پرداخت اعمال شد

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
fa_IR: تخفیف در آیتم دیگر

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
fa_IR: تخفیف در نرخ لیست قیمت (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
fa_IR: مبلغ با تخفیف

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
fa_IR: فاکتور با تخفیف

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
fa_IR: تخفیف

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
fa_IR: تخفیف هایی که در محدوده های متوالی اعمال می‌شوند مانند خرید 1 دریافت 1، خرید 2 دریافت 2، خرید 3 دریافت 3 و غیره

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Discrepancy between General and Payment Ledger
fa_IR: اختلاف بین دفتر کل و دفتر پرداخت

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
fa_IR: دوست ندارد

en: Dispatch
fa_IR: ارسال

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sa
en: Dispatch Address
fa_IR: آدرس اعزام

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
fa_IR: نام آدرس اعزام

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
fa_IR: اطلاعات اعزام

en: Dispatch Notification
fa_IR: اعلان اعزام

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
fa_IR: پیوست اعلان اعزام

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
fa_IR: الگوی اعلان ارسال

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
fa_IR: تنظیمات ارسال

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
fa_IR: تاریخ دفع

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
fa_IR: فاصله

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
fa_IR: فاصله UOM

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
fa_IR: فاصله از لبه چپ

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
fa_IR: فاصله از لبه بالا

note: Label of the distinct_item_and_warehouse (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Distinct Item and Warehouse
fa_IR: کالا و انبار متمایز

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
fa_IR: واحد متمایز یک آیتم

note: Label of the distribute_additional_costs_based_on (Select) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Distribute Additional Costs Based On
fa_IR:  توزیع هزینه های اضافی بر اساس

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
fa_IR: توزیع هزینه ها بر اساس

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
fa_IR: توزیع دستی

note: Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order Item' 'Supplier Quotation I
en: Distributed Discount Amount
fa_IR: مبلغ تخفیف توزیع شده

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
fa_IR: نام توزیع

en: Distributor
fa_IR: پخش کننده

en: Dividends Paid
fa_IR: سود سهام پرداخت شده

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
fa_IR: جدا شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
fa_IR: تماس نگیرید

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
fa_IR: گسترده نکنید

note: Label of the do_not_update_serial_batch_on_creation_of_auto_bundle (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle
fa_IR: عدم به‌روزرسانی سریال / دسته هنگام ایجاد باندل خودکار

note: Label of the do_not_use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Use Batch-wise Valuation
fa_IR: عدم استفاده از ارزیابی دسته‌ای

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
fa_IR: هیچ نمواد مانند $ و غیره را در کنار ارزها نشان ندهید.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
fa_IR: گونه‌ها را در ذخیره به روز نکنید

note: Label of the do_reposting_for_each_stock_transaction (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Do reposting for each Stock Transaction
fa_IR: انجام ارسال مجدد برای هر تراکنش موجودی

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
fa_IR: آیا واقعاً می‌خواهید این دارایی اسقاط شده را بازیابی کنید؟

en: Do you still want to enable negative inventory?
fa_IR: آیا همچنان می‌خواهید موجودی منفی را فعال کنید؟

en: Do you want to change valuation method?
fa_IR: آیا می‌خواهید روش ارزش‌گذاری را تغییر دهید؟

en: Do you want to notify all the customers by email?
fa_IR: آیا می‌خواهید از طریق ایمیل به همه مشتریان اطلاع دهید؟

en: Do you want to submit the material request
fa_IR: آیا می‌خواهید درخواست مواد را ارسال کنید؟

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
fa_IR: DocTypes نباید به صورت دستی به جدول 'Excluded DocTypes' اضافه شود. شما فقط مجاز به حذف ورودی ها از آن هستید.

en: Docs Search
fa_IR: جستجوی اسناد

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
fa_IR: نام سند

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
fa_IR: نوع سند

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
fa_IR:  نوع سند

en: Document Type already used as a dimension
fa_IR: نوع سند قبلاً به عنوان بعد استفاده شده است

en: Documentation
fa_IR: مستندات

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
fa_IR: اسناد

en: Documents: {0} have deferred revenue/expense enabled for them. Cannot repost.
fa_IR: اسناد: {0} درآمد/هزینه معوق را برای آنها فعال کرده است. امکان ارسال مجدد وجود ندارد.

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
fa_IR: دامنه

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
fa_IR: تنظیمات دامنه

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
fa_IR: امتیاز وفاداری ایجاد نکنید

note: Label of the dont_reserve_sales_order_qty_on_sales_return (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Don't Reserve Sales Order Qty on Sales Return
fa_IR: عدم رزرو مقدار سفارش فروش در بازگشت فروش

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
fa_IR: ایمیل ارسال نکنید

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
fa_IR: انجام شده

note: Label of the dont_recompute_tax (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Dont Recompute tax
fa_IR: مالیات را دوباره محاسبه نکنید

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
fa_IR: درها

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
fa_IR: موجودی دو برابر کاهشی

en: Download
fa_IR: دانلود

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
fa_IR: دانلود نسخه پشتیبان

en: Download CSV Template
fa_IR: دانلود قالب CSV

en: Download PDF
fa_IR: دانلود PDF

en: Download PDF for Supplier
fa_IR: دانلود PDF برای تامین کننده

note: Label of the download_materials_required (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Download Required Materials
fa_IR: دانلود مواد مورد نیاز

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
fa_IR: دانلود قالب

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
fa_IR: خرابی

en: Downtime (In Hours)
fa_IR: خرابی (بر حسب ساعت)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل زمان خرابی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
fa_IR: ثبت خرابی

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
fa_IR: دلیل خرابی

en: Dr
fa_IR: دکتر

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
fa_IR: پیش‌نویس

note: Name of a UOM
en: Dram
fa_IR: درام

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
fa_IR: راننده

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
fa_IR: آدرس راننده

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
fa_IR: ایمیل راننده

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
fa_IR: نام راننده

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
fa_IR: کلاس گواهینامه رانندگی

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
fa_IR: دسته‌بندی گواهینامه رانندگی

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
fa_IR: دسته گواهینامه رانندگی

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
fa_IR: ارسال مستقیم

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
fa_IR: سررسید

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
fa_IR: تاریخ سررسید بر اساس

en: Due Date cannot be after {0}
fa_IR: تاریخ سررسید نمی‌تواند بعد از {0} باشد

en: Due Date cannot be before {0}
fa_IR: تاریخ سررسید نمی‌تواند قبل از {0} باشد

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
fa_IR: اخطار بدهی

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
fa_IR: مبلغ اخطار بدهی

note: Label of the base_dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ اخطار بدهی (ارز شرکت)

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
fa_IR: هزینه اخطار بدهی

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
fa_IR: نامه اخطار بدهی

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
fa_IR: متن نامه اخطار بدهی

note: Label of the dunning_level (Int) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Dunning Level
fa_IR: سطح اخطار بدهی

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
fa_IR: نوع اخطار بدهی

en: Duplicate
fa_IR: تکرار کردن

en: Duplicate Customer Group
fa_IR: گروه مشتریان تکراری

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
fa_IR: ورود تکراری. لطفاً قانون مجوز {0} را بررسی کنید

en: Duplicate Finance Book
fa_IR: دفتر مالی تکراری

en: Duplicate Item Group
fa_IR: گروه آیتم تکراری

en: Duplicate POS Invoices found
fa_IR: فاکتورهای POS تکراری پیدا شد

en: Duplicate Project with Tasks
fa_IR: تکرار پروژه با تسک‌ها

en: Duplicate Sales Invoices found
fa_IR: فاکتورهای فروش تکراری پیدا شد

en: Duplicate customer group found in the customer group table
fa_IR: گروه مشتری تکراری در جدول گروه مشتری یافت شد

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
fa_IR: ثبت تکراری در برابر کد آیتم {0} و تولید کننده {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
fa_IR: گروه آیتم تکراری در جدول گروه آیتم یافت شد

en: Duplicate project has been created
fa_IR: پروژه تکراری ایجاد شده است

en: Duplicate row {0} with same {1}
fa_IR: تکرار ردیف {0} با همان {1}

en: Duplicate {0} found in the table
fa_IR: نسخه تکراری {0} در جدول یافت شد

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
fa_IR: مدت زمان

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
fa_IR: مدت زمان (بر حسب روز)

en: Duration in Days
fa_IR: مدت زمان بر حسب روز

en: Duties and Taxes
fa_IR: عوارض و مالیات

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
fa_IR: شروط متغیر

note: Name of a UOM
en: Dyne
fa_IR: دین

en: E-Invoicing Information Missing
fa_IR: اطلاعات صورتحساب الکترونیکی وجود ندارد

note: Name of a UOM
en: EMU Of Charge
fa_IR: واحد الکترومغناطیسی بار

note: Name of a UOM
en: EMU of current
fa_IR: واحد الکترومغناطیسی جریان

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
fa_IR: شناسه کاربری ERPNext

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
fa_IR: هر تراکنش

en: Earliest
fa_IR: اولین

en: Earliest Age
fa_IR: قدیمی ترین سن

en: Earnest Money
fa_IR: بیعانه

en: Edit
fa_IR: ویرایش

en: Edit BOM
fa_IR: ویرایش BOM

en: Edit Capacity
fa_IR: ویرایش ظرفیت

en: Edit Full Form
fa_IR: ویرایش فرم کامل

en: Edit Not Allowed
fa_IR: ویرایش مجاز نیست

en: Edit Note
fa_IR: ویرایش یادداشت

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
fa_IR: ویرایش تاریخ و زمان ارسال

en: Edit Receipt
fa_IR: ویرایش رسید

en: Editing {0} is not allowed as per POS Profile settings
fa_IR: ویرایش {0} طبق تنظیمات نمایه POS مجاز نیست

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
fa_IR: تحصیلات

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
fa_IR: مدرک تحصیلی

en: Either 'Selling' or 'Buying' must be selected
fa_IR: «فروش» یا «خرید» باید انتخاب شود

en: Either target qty or target amount is mandatory
fa_IR: مقدار هدف یا مبلغ هدف اجباری است

en: Either target qty or target amount is mandatory.
fa_IR: مقدار هدف یا مبلغ هدف اجباری است.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
fa_IR: برقی

en: Electrical
fa_IR: برقی

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
fa_IR: هزینه برق

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
fa_IR: برق قطع شد

en: Electronic Equipment
fa_IR: تجهیزات الکترونیکی

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
fa_IR: ثبت الکترونیکی صورتحساب

en: Electronics
fa_IR: الکترونیک

note: Name of a UOM
en: Ells (UK)
fa_IR: اِل (بریتانیا)

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
fa_IR: ایمیل

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
fa_IR: ایمیل / اعلان ها

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
fa_IR: حساب کاربری ایمیل

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Email Address (required)
fa_IR: آدرس ایمیل (الزامی)

en: Email Address must be unique, it is already used in {0}
fa_IR: آدرس ایمیل باید منحصر به فرد باشد، از قبل در {0} استفاده شده است

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
fa_IR: کمپین ایمیل

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
fa_IR:  کمپین ایمیل برای

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
fa_IR: جزئیات ایمیل

note: Name of a DocType
en: Email Digest
fa_IR: خلاصه ایمیل

note: Name of a DocType
en: Email Digest Recipient
fa_IR: دریافت کننده خلاصه ایمیل

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
fa_IR: تنظیمات خلاصه ایمیل

en: Email Digest: {0}
fa_IR: خلاصه ایمیل: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
fa_IR: دامنه ایمیل

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
fa_IR: گروه ایمیل

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
fa_IR: آدرس ایمیل

en: Email Receipt
fa_IR: رسید ایمیل

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
fa_IR: ایمیل ارسال شد

en: Email Sent to Supplier {0}
fa_IR: ایمیل به تامین کننده ارسال شد {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
fa_IR: تنظیمات ایمیل

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
fa_IR: قالب ایمیل

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
fa_IR: ایمیل به {0} ارسال نشد (لغو اشتراک / غیرفعال)

en: Email or Phone/Mobile of the Contact are mandatory to continue.
fa_IR: برای ادامه ایمیل یا تلفن/موبایل مخاطب الزامی است.

en: Email sent successfully.
fa_IR: ایمیل با موفقیت ارسال شد.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
fa_IR: ایمیل ارسال شد به

en: Email sent to {0}
fa_IR: ایمیل به {0} ارسال شد

en: Email verification failed.
fa_IR: تأیید ایمیل انجام نشد.

en: Emails Queued
fa_IR: ایمیل ها در صف قرار گرفتند

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
fa_IR: تماس اضطراری

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
fa_IR: نام تماس اضطراری

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
fa_IR: تلفن اضطراری

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
fa_IR: کارمند

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
fa_IR:  کارمند

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
fa_IR: پیش پرداخت کارمند

en: Employee Advances
fa_IR: پیش پرداخت‌ های کارمند

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
fa_IR: جزئیات کارمند

note: Name of a DocType
en: Employee Education
fa_IR: آموزش کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
fa_IR: سابقه کار خارجی کارکنان

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
fa_IR: گروه کارکنان

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
fa_IR: جدول گروه کارمندان

en: Employee ID
fa_IR: شناسه کارمند

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
fa_IR: سابقه کار داخلی کارکنان

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
fa_IR: نام کارمند

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
fa_IR: شماره کارمند

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
fa_IR: شناسه کاربر کارمند

en: Employee cannot report to himself.
fa_IR: کارمند نمی‌تواند به خودش گزارش دهد.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
fa_IR: هنگام صدور دارایی {0} به کارمند نیاز است

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
fa_IR: کارمند {0} متعلق به شرکت {1} نیست

en: Employee {0} is currently working on another workstation. Please assign another employee.
fa_IR: کارمند {0} در حال حاضر روی ایستگاه کاری دیگری کار می‌کند. لطفا کارمند دیگری را تعیین کنید.

en: Employees
fa_IR: کارمندان

en: Empty
fa_IR: خالی

note: Name of a UOM
en: Ems(Pica)
fa_IR: امز (پیکا)

en: Enable Allow Partial Reservation in the Stock Settings to reserve partial stock.
fa_IR: برای رزرو موجودی جزئی، Allow Partial Reservation را در تنظیمات موجودی فعال کنید.

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
fa_IR: زمان‌بندی قرار را فعال کنید

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
fa_IR: ایمیل خودکار را فعال کنید

en: Enable Auto Re-Order
fa_IR: سفارش مجدد خودکار را فعال کنید

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
fa_IR: فعال کردن تنظیم خودکار طرف

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
fa_IR: حسابداری کار سرمایه ای را فعال کنید

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
fa_IR: فعال کردن حسابداری طرف مشترک

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
fa_IR: فعال کردن هزینه های معوق

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
fa_IR: فعال کردن درآمد معوق

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
fa_IR: فعال کردن حسابداری تخفیف برای فروش

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
fa_IR: دسترسی اروپایی را فعال کنید

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
fa_IR: Fuzzy Matching را فعال کنید

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
fa_IR: موجودی دائمی را فعال کنید

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
fa_IR: فعال کردن حسابداری موقت برای آیتم‌ها غیر موجودی

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
fa_IR: فعال کردن رزرو موجودی

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
fa_IR: ردیابی یوتیوب را فعال کنید

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
fa_IR: اگر کاربران می خواهند مواد رد شده را برای ارسال در نظر بگیرند، آن را فعال کنید.

en: Enable to apply SLA on every {0}
fa_IR: فعال کردن اعمال SLA در هر {0}

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
fa_IR: فعال

note: Description of the 'Enforce Time Logs' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Enabling this checkbox will force each Job Card Time Log to have From Time and To Time
fa_IR: فعال کردن این کادر انتخاب، هر لاگ زمان کارت کار را مجبور می‌کند که «از زمان» و «تا زمان» داشته باشد

note: Description of the 'Check Supplier Invoice Number Uniqueness' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this ensures each Purchase Invoice has a unique value in Supplier Invoice No. field within a particular fiscal year
fa_IR: فعال‌سازی این گزینه تضمین می‌کند که هر فاکتور خرید دارای مقدار یکتایی در فیلد شماره فاکتور تأمین‌کننده در یک سال مالی مشخص باشد

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
fa_IR: فعال کردن این گزینه به شما امکان می دهد ثبت کنید - <br><br> 1. پیش پرداخت های دریافت شده در <b>حساب بدهی</b> به جای <b>حساب دارایی</b><br><br>2. پیش پرداخت های پرداخت شده در <b>حساب دارایی</b> به جای <b> حساب بدهی</b>

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
fa_IR: فعال کردن این امکان ایجاد صورتحساب‌های چند ارزی را در برابر حساب یک طرف به واحد پول شرکت فراهم می‌کند

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
fa_IR: تاریخ بازخرید

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
fa_IR: تاریخ پایان

en: End Date cannot be before Start Date.
fa_IR: تاریخ پایان نمی‌تواند قبل از تاریخ شروع باشد.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
fa_IR: زمان پایان

en: End Transit
fa_IR: پایان حمل و نقل

en: End Year
fa_IR: پایان سال

en: End Year cannot be before Start Year
fa_IR: پایان سال نمی‌تواند قبل از سال شروع باشد

en: End date cannot be before start date
fa_IR: تاریخ پایان نمی‌تواند قبل از تاریخ شروع باشد

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
fa_IR: تاریخ پایان دوره فاکتور فعلی

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
fa_IR: پایان زندگی

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: End of the current subscription period
fa_IR: پایان دوره اشتراک فعلی

en: Energy
fa_IR: انرژی

note: Label of the enforce_time_logs (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Enforce Time Logs
fa_IR: اجبار کردن لاگ‌های زمان

en: Engineer
fa_IR: مهندس

en: Enough Parts to Build
fa_IR: قطعات کافی برای ساخت

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
fa_IR: از تحویل بر اساس شماره سریال تولید شده اطمینان حاصل کنید

en: Enter API key in Google Settings.
fa_IR: کلید API را در تنظیمات Google وارد کنید.

en: Enter First and Last name of Employee, based on Which Full Name will be updated. IN transactions, it will be Full Name which will be fetched.
fa_IR: نام و نام خانوادگی کارمند را که بر اساس نام کامل به روز می‌شود وارد کنید. در معاملات، نام کامل خواهد بود که واکشی می‌شود.

en: Enter Manually
fa_IR: ورود دستی

en: Enter Serial Nos
fa_IR: شماره های سریال را وارد کنید

en: Enter Supplier
fa_IR: وارد کردن تامین کننده

en: Enter Value
fa_IR: مقدار را وارد کنید

en: Enter Visit Details
fa_IR: جزئیات بازدید را وارد کنید

en: Enter a name for Routing.
fa_IR: یک نام برای مسیریابی وارد کنید.

en: Enter a name for the Operation, for example, Cutting.
fa_IR: یک نام برای عملیات وارد کنید، به عنوان مثال، برش.

en: Enter a name for this Holiday List.
fa_IR: یک نام برای این لیست تعطیلات وارد کنید.

en: Enter amount to be redeemed.
fa_IR: مبلغی را برای بازخرید وارد کنید.

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
fa_IR: یک کد مورد را وارد کنید، نام با کلیک کردن در داخل قسمت نام مورد، به طور خودکار مانند کد مورد پر می‌شود.

en: Enter customer's email
fa_IR: ایمیل مشتری را وارد کنید

en: Enter customer's phone number
fa_IR: شماره تلفن مشتری را وارد کنید

en: Enter date to scrap asset
fa_IR: تاریخ اسقاط دارایی را وارد کنید

en: Enter depreciation details
fa_IR: جزئیات استهلاک را وارد کنید

en: Enter discount percentage.
fa_IR: درصد تخفیف را وارد کنید

en: Enter each serial no in a new line
fa_IR: هر شماره سریال را در یک خط جدید وارد کنید

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
fa_IR: قبل از ارسال، شماره ضمانت نامه بانکی را وارد کنید.

en: Enter the name of the Beneficiary before submitting.
fa_IR: قبل از ارسال نام ذینفع را وارد کنید.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
fa_IR: قبل از ارسال نام بانک یا موسسه وام دهنده را وارد کنید.

en: Enter the opening stock units.
fa_IR: واحدهای موجودی افتتاحی را وارد کنید.

en: Enter the quantity of the Item that will be manufactured from this Bill of Materials.
fa_IR: مقدار آیتمی را که از این صورتحساب مواد تولید می‌شود وارد کنید.

en: Enter {0} amount.
fa_IR: مبلغ {0} را وارد کنید.

en: Entertainment & Leisure
fa_IR: سرگرمی و تفریح

en: Entertainment Expenses
fa_IR: مخارج تفریحات

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
fa_IR: موجودیت

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
fa_IR: نوع موجودیت

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
fa_IR: نوع ثبت

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
fa_IR: حقوق صاحبان سهام

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
fa_IR: حساب حقوق صاحبان موجودی / بدهی

note: Name of a UOM
en: Erg
fa_IR: ارگ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
fa_IR: خطا

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
fa_IR: شرح خطا

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
fa_IR: لاگ خطا

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
fa_IR: پیام خطا

en: Error Occurred
fa_IR: خطا رخ داده است

en: Error during caller information update
fa_IR: خطا در حین به روز رسانی اطلاعات تماس گیرنده

en: Error evaluating the criteria formula
fa_IR: خطا در ارزیابی فرمول معیار

en: Error while posting depreciation entries
fa_IR: خطا هنگام ارسال ورودی های استهلاک

en: Error while processing deferred accounting for {0}
fa_IR: خطا هنگام پردازش حسابداری معوق برای {0}

en: Error while reposting item valuation
fa_IR: خطا هنگام ارسال مجدد ارزش‌گذاری آیتم

en: Error: Not a valid id?
fa_IR: خطا: شناسه معتبر نیست؟

en: Error: {0} is mandatory field
fa_IR: خطا: {0} فیلد اجباری است

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
fa_IR: اعلان خطاها

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
fa_IR: زمان تقریبی رسیدن به مقصد

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
fa_IR: هزینه تخمینی

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
fa_IR: زمان و هزینه تخمینی

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
fa_IR: دوره ارزیابی

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
fa_IR: حتی فاکتورهایی با اعمال کسر مالیات بدون بررسی برای بررسی نقض آستانه تجمعی در نظر گرفته می‌شوند.

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
fa_IR: رویداد

note: Title of an incoterm
en: Ex Works
fa_IR: از محل کارخانه

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
fa_IR: URL مثال

en: Example of a linked document: {0}
fa_IR: نمونه ای از یک سند پیوندی: {0}

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
fa_IR: مثال: ABCD.#####. اگر سری تنظیم شده باشد و Batch No در تراکنش ها ذکر نشده باشد، شماره دسته خودکار بر اساس این سری ایجاد می‌شود. اگر همیشه می‌خواهید به صراحت شماره دسته را برای این مورد ذکر کنید، این قسمت را خالی بگذارید. توجه: این تنظیم بر پیشوند سری نامگذاری در تنظیمات موجودی اولویت دارد.

en: Example: Serial No {0} reserved in {1}.
fa_IR: مثال: شماره سریال {0} در {1} رزرو شده است.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
fa_IR: نقش تصویب کننده بودجه استثنایی

en: Excess Materials Consumed
fa_IR: مواد اضافی مصرف شده

en: Excess Transfer
fa_IR: انتقال مازاد

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
fa_IR: زمان راه‌اندازی بیش از حد دستگاه

note: Label of the exchange_gain__loss_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss
fa_IR: سود / زیان تبدیل

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
fa_IR: حساب سود / زیان تبدیل

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
fa_IR: سود یا ضرر تبدیل

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
fa_IR: سود/زیان تبدیل

en: Exchange Gain/Loss amount has been booked through {0}
fa_IR: مبلغ سود/زیان تبدیل از طریق {0} رزرو شده است

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
fa_IR: نرخ تبدیل

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
fa_IR: تجدید ارزیابی نرخ ارز

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
fa_IR: حساب تجدید ارزیابی نرخ ارز

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
fa_IR: تنظیمات تجدید ارزیابی نرخ ارز

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
fa_IR: نرخ ارز باید برابر با {0} {1} ({2}) باشد

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
fa_IR: ثبت مالیات غیر مستقیم

en: Excise Invoice
fa_IR: فاکتور مالیات غیر مستقیم

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
fa_IR: شماره صفحه مالیات غیر مستقیم

note: Label of the doctypes_to_be_ignored (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Excluded DocTypes
fa_IR: DocType های حذف شده

en: Execution
fa_IR: اجرا

en: Executive Assistant
fa_IR: دستیار اجرایی

en: Executive Search
fa_IR: جستجوی اجرایی

en: Exempt Supplies
fa_IR: لوازم معاف

en: Exhibition
fa_IR: نمایشگاه

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
fa_IR: شرکت موجود

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
fa_IR:  شرکت موجود

en: Existing Customer
fa_IR: مشتری بالفعل

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
fa_IR: خروج

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
fa_IR: مصاحبه خروج برگزار شد

en: Expand All
fa_IR: گسترش همه

en: Expected
fa_IR: انتظار می رود

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
fa_IR: مبلغ مورد انتظار

en: Expected Arrival Date
fa_IR: تاریخ ورود مورد انتظار

en: Expected Balance Qty
fa_IR: مقدار تراز مورد انتظار

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
fa_IR: تاریخ بسته شدن مورد انتظار

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
fa_IR: تاریخ تحویل قابل انتظار

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
fa_IR: تاریخ تحویل مورد انتظار باید پس از تاریخ سفارش فروش باشد

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
fa_IR: تاریخ پایان مورد انتظار

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
fa_IR: ساعت پیش بینی شده

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
fa_IR: تاریخ شروع مورد انتظار

en: Expected Stock Value
fa_IR: ارزش موجودی مورد انتظار

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
fa_IR: زمان مورد انتظار (بر حسب ساعت)

note: Label of the time_required (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Expected Time Required (In Mins)
fa_IR: زمان مورد نیاز مورد انتظار (بر حسب دقیقه)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
fa_IR: ارزش مورد انتظار پس از عمر مفید

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
fa_IR: هزینه

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
fa_IR: حساب هزینه / تفاوت ({0}) باید یک حساب "سود یا زیان" باشد

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
fa_IR: حساب هزینه

en: Expense Account Missing
fa_IR: حساب هزینه جا افتاده است

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
fa_IR: مطالبه هزینه

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
fa_IR: رئیس هزینه

en: Expense Head Changed
fa_IR: سر هزینه تغییر کرد

en: Expense account is mandatory for item {0}
fa_IR: حساب هزینه برای آیتم {0} اجباری است

en: Expenses
fa_IR: مخارج

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
fa_IR: هزینه‌های شامل در ارزیابی دارایی

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
fa_IR: هزینه‌های شامل در ارزیابی

note: Label of the experimental_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Experimental
fa_IR: آزمایشی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
fa_IR: منقضی شده

en: Expired Batches
fa_IR: دسته های منقضی شده

en: Expires On
fa_IR: منقضی در

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
fa_IR: انقضا

en: Expiry (In Days)
fa_IR: انقضا (بر حسب روز)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
fa_IR: تاریخ انقضا

en: Expiry Date Mandatory
fa_IR: تاریخ انقضا اجباری

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
fa_IR: مدت انقضا (بر حسب روز)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
fa_IR: آیتم‌های گسترده شده

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
fa_IR: پیش بینی هموارسازی نمایی

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
fa_IR: برون‌بُرد داده ها

en: Export E-Invoices
fa_IR: صدور فاکتورهای الکترونیکی

en: Export Errored Rows
fa_IR: صادر کردن ردیف های خطا

en: Export Import Log
fa_IR: لاگ درون‌بُرد برون‌بُرد

en: External
fa_IR: بیرونی

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
fa_IR: سابقه کار خارجی

en: Extra Consumed Qty
fa_IR: مقدار مصرف اضافی

en: Extra Job Card Quantity
fa_IR: مقدار کارت کار اضافی

en: Extra Large
fa_IR: فوق العاده بزرگ

en: Extra Small
fa_IR: بسیار کوچک

note: Label of the fifo_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Closing Balance'
en: FIFO Queue
fa_IR: صف FIFO

note: Name of a report
en: FIFO Queue vs Qty After Transaction Comparison
fa_IR: صف FIFO در مقابل تعداد پس از مقایسه تراکنش

note: Label of the stock_queue (Small Text) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: FIFO Stock Queue (qty, rate)
fa_IR: صف موجودی FIFO (تعداد، نرخ)

en: FIFO/LIFO Queue
fa_IR: صف FIFO/LIFO

note: Name of a UOM
en: Fahrenheit
fa_IR: فارنهایت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
fa_IR: ناموفق

en: Failed Entries
fa_IR: ورودی های ناموفق

en: Failed to Authenticate the API key.
fa_IR: تأیید اعتبار کلید API انجام نشد.

en: Failed to erase demo data, please delete the demo company manually.
fa_IR: داده‌های نمایشی پاک نشد، لطفاً شرکت نمایشی را به صورت دستی حذف کنید.

en: Failed to install presets
fa_IR: از پیش تنظیمات نصب نشد

en: Failed to login
fa_IR: ورود ناموفق بود

en: Failed to setup company
fa_IR: راه‌اندازی شرکت ناموفق بود

en: Failed to setup defaults
fa_IR: تنظیم پیش‌فرض ها انجام نشد

en: Failed to setup defaults for country {0}. Please contact support.
fa_IR: تنظیم پیش‌فرض های کشور {0} انجام نشد. لطفا با پشتیبانی تماس بگیرید.

en: Failure
fa_IR: شکست

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
fa_IR: تاریخ شکست

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
fa_IR: شرح شکست

en: Failure: {0}
fa_IR: شکست: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
fa_IR: سابقه خانواده

note: Name of a UOM
en: Faraday
fa_IR: فارادی

note: Name of a UOM
en: Fathom
fa_IR: فاتوم

note: Label of the fax (Data) field in DocType 'Lead' Label of the fax (Data) field in DocType 'Prospect' Label of the fax (Data) field in DocType 'Company'
en: Fax
fa_IR: فکس

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
fa_IR: بازخورد

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
fa_IR: بازخورد توسط

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
fa_IR: هزینه ها

en: Fetch Based On
fa_IR: واکشی بر اساس

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
fa_IR: واکشی مشتریان

en: Fetch Items from Warehouse
fa_IR: واکشی آیتم‌ها از انبار

en: Fetch Overdue Payments
fa_IR: واکشی پرداخت های معوق

en: Fetch Subscription Updates
fa_IR: واکشی به‌روزرسانی‌های اشتراک

en: Fetch Timesheet
fa_IR: واکشی جدول زمانی

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
fa_IR: واکشی مقدار از

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
fa_IR: واکشی BOM گسترده شده (شامل زیر مونتاژ ها)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
fa_IR: واکشی آیتم‌ها بر اساس تامین کننده پیش‌فرض.

en: Fetched only {0} available serial numbers.
fa_IR: فقط {0} شماره سریال در دسترس واکشی شد.

en: Fetching exchange rates ...
fa_IR: واکشی نرخ ارز ...

en: Fetching...
fa_IR: در حال دریافت...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
fa_IR: فیلد

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
fa_IR: نگاشت فیلد

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
fa_IR: نام فیلد

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
fa_IR: فیلد در معاملات بانکی

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
fa_IR: نام فیلد

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
fa_IR: فیلدها

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
fa_IR: فیلدها فقط در زمان ایجاد کپی می‌شوند.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
fa_IR: نوع فیلد

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
fa_IR: فایل برای تغییر نام

en: Filter
fa_IR: فیلتر

en: Filter Based On
fa_IR: فیلتر بر اساس

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
fa_IR: مدت زمان فیلتر (ماه)

en: Filter Total Zero Qty
fa_IR: فیلتر مجموع صفر تعداد

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
fa_IR: فیلتر بر اساس تاریخ مرجع

en: Filter by invoice status
fa_IR: فیلتر بر اساس وضعیت فاکتور

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
fa_IR: فیلتر روی فاکتور

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
fa_IR: فیلتر در پرداخت

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
fa_IR: فیلترها

en: Filters missing
fa_IR: فیلترها یافت نشدند

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final BOM
fa_IR: BOM نهایی

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
fa_IR: محصول نهایی

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
fa_IR: دفتر مالی

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
fa_IR: جزئیات دفتر مالی

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
fa_IR: شناسه دفتر مالی

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
fa_IR: دفتر های مالی

en: Finance Manager
fa_IR: مدیر مالی

note: Name of a report
en: Financial Ratios
fa_IR: نسبت های مالی

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
fa_IR: گزارشهای مالی

en: Financial Services
fa_IR: خدمات مالی

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
fa_IR: صورت های مالی

en: Financial Year Begins On
fa_IR: سال مالی شروع می‌شود

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
fa_IR: گزارش‌های مالی با استفاده از اسناد ثبت دفتر کل ایجاد می‌شوند (اگر سند مالی پایان دوره برای همه سال‌ها به‌طور متوالی پست نشده باشد یا مفقود شده باشد، باید فعال شود)

en: Finish
fa_IR: پایان

en: Finished
fa_IR: تمام شده

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
fa_IR: کالای تمام شده

note: Label of the finished_good_bom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good BOM
fa_IR: BOM کالای تمام شده

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item
fa_IR: آیتم کالای تمام شده

en: Finished Good Item Code
fa_IR: کد آیتم کالای تمام شده

en: Finished Good Item Qty
fa_IR: تعداد آیتم کالای تمام شده

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item Quantity
fa_IR: تعداد آیتم کالای تمام شده

en: Finished Good Item is not specified for service item {0}
fa_IR: آیتم کالای تمام شده برای آیتم سرویس مشخص نشده است {0}

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
fa_IR: مقدار آیتم کالای تمام شده {0} تعداد نمی‌تواند صفر باشد

en: Finished Good Item {0} must be a sub-contracted item
fa_IR: آیتم کالای تمام شده {0} باید یک آیتم قرارداد فرعی باشد

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good Qty
fa_IR: مقدار کالای تمام شده

note: Label of the fg_completed_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: Finished Good Quantity
fa_IR: مقدار کالای تمام شده

note: Label of the finished_good_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good UOM
fa_IR: UOM خوب به پایان رسید

en: Finished Good {0} does not have a default BOM.
fa_IR: کالای تمام شده {0} BOM پیش‌فرض ندارد.

en: Finished Good {0} is disabled.
fa_IR: کالای تمام شده {0} غیرفعال است.

en: Finished Good {0} must be a stock item.
fa_IR: کالای تمام شده {0} باید یک آیتم موجودی باشد.

en: Finished Good {0} must be a sub-contracted item.
fa_IR: کالای تمام شده {0} باید یک آیتم قرارداد فرعی باشد.

en: Finished Goods
fa_IR: کالاهای تمام شده

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods / Semi Finished Goods Item
fa_IR: آیتم کالاهای تمام شده / کالاهای نیمه تمام

note: Label of the fg_based_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods Based Operating Cost
fa_IR: هزینه عملیاتی بر اساس کالاهای تمام شده

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Item
fa_IR: آیتم کالاهای تمام شده

note: Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods Qty
fa_IR: مقدار کالاهای تمام شده

note: Label of the fg_reference_id (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Reference
fa_IR: مرجع کالاهای تمام شده

en: Finished Goods Value
fa_IR: ارزش کالاهای تمام شده

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
fa_IR: انبار کالاهای تمام شده

note: Label of the fg_based_operating_cost (Check) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods based Operating Cost
fa_IR: هزینه عملیاتی بر اساس کالاهای تمام شده

en: Finished Item {0} does not match with Work Order {1}
fa_IR: آیتم تمام شده {0} با دستور کار {1} مطابقت ندارد

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
fa_IR: ایمیل اول

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
fa_IR: نام کوچک

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
fa_IR: اولین پاسخ در

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: First Response Due
fa_IR: اولین پاسخ به علت

en: First Response SLA Failed by {}
fa_IR: اولین پاسخ SLA توسط {} انجام نشد

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
fa_IR: اولین زمان پاسخگویی

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
fa_IR: اولین زمان پاسخگویی به مشکلات

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
fa_IR: اولین زمان پاسخ برای فرصت

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
fa_IR: رژیم مالی اجباری است، لطفاً رژیم مالی را در شرکت تنظیم کنید {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
fa_IR: سال مالی

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
fa_IR: شرکت سال مالی

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
fa_IR: تاریخ پایان سال مالی باید یک سال پس از تاریخ شروع سال مالی باشد

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
fa_IR: تاریخ شروع سال مالی و تاریخ پایان سال مالی از قبل در سال مالی {0} تنظیم شده است

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
fa_IR: سال مالی {0} وجود ندارد

en: Fiscal Year {0} does not exist
fa_IR: سال مالی {0} وجود ندارد

en: Fiscal Year {0} is required
fa_IR: سال مالی {0} الزامی است

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
fa_IR: ثابت

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
fa_IR: دارایی ثابت

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
fa_IR: حساب دارایی ثابت

note: Label of the fixed_asset_defaults (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Fixed Asset Defaults
fa_IR: پیش‌فرض دارایی های ثابت

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
fa_IR: آیتم دارایی ثابت باید یک آیتم غیر موجودی باشد.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
fa_IR: ثبت دارایی های ثابت

en: Fixed Assets
fa_IR: دارایی های ثابت

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
fa_IR: شماره سپرده ثابت

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
fa_IR: نرخ ثابت

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
fa_IR: زمان ثابت

note: Name of a role
en: Fleet Manager
fa_IR: مدیر ناوگان

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
fa_IR: سالن

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
fa_IR: نام سالن

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (UK)
fa_IR: اونس مایع (UK)

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (US)
fa_IR: اونس مایع (US)

en: Focus on Item Group filter
fa_IR: روی فیلتر گروه آیتم تمرکز کنید

en: Focus on search input
fa_IR: روی ورودی جستجو تمرکز کنید

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
fa_IR: شماره برگ

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
fa_IR: ماه های تقویم را دنبال کنید

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
fa_IR: درخواست‌های مواد زیر به‌طور خودکار براساس سطح سفارش مجدد آیتم مطرح شده‌اند

en: Following fields are mandatory to create address:
fa_IR: فیلدهای زیر برای ایجاد آدرس اجباری هستند:

en: Food, Beverage & Tobacco
fa_IR: مواد غذایی، نوشیدنی و دخانیات

note: Name of a UOM
en: Foot
fa_IR: فوت

note: Name of a UOM
en: Foot Of Water
fa_IR: فوت آب

note: Name of a UOM
en: Foot/Minute
fa_IR: فوت/دقیقه

note: Name of a UOM
en: Foot/Second
fa_IR: فوت/ثانیه

en: For
fa_IR: برای

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
fa_IR: برای آیتم‌های "باندل محصول"، انبار، شماره سریال و شماره دسته از جدول "لیست بسته بندی" در نظر گرفته می‌شود. اگر انبار و شماره دسته‌ برای همه آیتم‌های بسته‌بندی برای هر آیتم «باندل محصول» یکسان باشد، آن مقادیر را می‌توان در جدول کالای اصلی وارد کرد، مقادیر در جدول «فهرست بسته‌بندی» کپی می‌شوند.

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
fa_IR: برای خرید

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
fa_IR: برای شرکت

en: For Default Supplier (Optional)
fa_IR: برای تامین کننده پیش‌فرض (اختیاری)

en: For Item
fa_IR: برای آیتم

note: Label of the for_job_card (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Job Card
fa_IR: برای کارت کار

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
fa_IR: برای عملیات

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
fa_IR: برای لیست قیمت

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
fa_IR: برای تولید

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
fa_IR: برای مقدار (تعداد تولید شده) اجباری است

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
fa_IR: برای فروش

en: For Supplier
fa_IR: برای تامین کننده

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: For Warehouse
fa_IR: برای انبار

en: For Work Order
fa_IR: برای دستور کار

en: For an item {0}, quantity must be negative number
fa_IR: برای یک آیتم {0}، مقدار باید عدد منفی باشد

en: For an item {0}, quantity must be positive number
fa_IR: برای یک آیتم {0}، مقدار باید عدد مثبت باشد

note: Description of the 'Income Account' (Link) field in DocType 'Dunning'
en: For dunning fee and interest
fa_IR: برای هزینه اخطار بدهی و بهره

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
fa_IR: برای مثال 2012، 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
fa_IR: برای مقدار هزینه = 1 امتیاز وفاداری

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
fa_IR: برای تامین کننده فردی

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
fa_IR: برای مورد {0}، نرخ باید یک عدد مثبت باشد. برای مجاز کردن نرخ‌های منفی، {1} را در {2} فعال کنید

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
fa_IR: برای مقدار {0} نباید بیشتر از مقدار مجاز {1} باشد

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
fa_IR: برای مرجع

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
fa_IR: برای ردیف {0} در {1}. برای گنجاندن {2} در نرخ آیتم، ردیف‌های {3} نیز باید گنجانده شوند

en: For row {0}: Enter Planned Qty
fa_IR: برای ردیف {0}: تعداد برنامه ریزی شده را وارد کنید

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
fa_IR: برای شرط "اعمال قانون در مورد دیگر" فیلد {0} اجباری است

en: Forecast
fa_IR: پیش بینی

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
fa_IR: پیش بینی

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
fa_IR: جزئیات تجارت خارجی

note: Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Formula Based Criteria
fa_IR: معیارهای مبتنی بر فرمول

en: Forum Activity
fa_IR: فعالیت انجمن

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
fa_IR: پست های انجمن

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
fa_IR: آدرس انجمن

note: Title of an incoterm
en: Free Alongside Ship
fa_IR: تحویل در کنار کشتی

note: Title of an incoterm
en: Free Carrier
fa_IR: تحویل به حمل‌کننده

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
fa_IR: آیتم رایگان

note: Label of the free_item_rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Free Item Rate
fa_IR: نرخ آیتم رایگان

note: Title of an incoterm
en: Free On Board
fa_IR: تحویل روی عرشه کشتی

en: Free item code is not selected
fa_IR: کد آیتم رایگان انتخاب نشده است

en: Free item not set in the pricing rule {0}
fa_IR: آیتم رایگان در قانون قیمت گذاری تنظیم نشده است {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
fa_IR: منجمد کردن موجودی قدیمی تر از (بر حسب روز)

en: Freight and Forwarding Charges
fa_IR: هزینه حمل و نقل و حمل و نقل

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
fa_IR: فرکانس

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
fa_IR: فرکانس برای جمع آوری پیشرفت

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
fa_IR: دفعات استهلاک (ماهانه)

en: Frequently Read Articles
fa_IR: مقالات مکرر خوانده شده

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
fa_IR: جمعه

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
fa_IR: از

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
fa_IR: از BOM

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
fa_IR: از شرکت

note: Description of the 'Corrective Operation Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: From Corrective Job Card
fa_IR: از کارت کار اصلاحی

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
fa_IR: از ارز

en: From Currency and To Currency cannot be same
fa_IR: از ارز و به ارز نمی‌توانند یکسان باشند

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
fa_IR: از مشتری

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
fa_IR: از تاریخ

en: From Date and To Date are Mandatory
fa_IR: از تاریخ و تا به امروز اجباری است

en: From Date and To Date are mandatory
fa_IR: از تاریخ و تا تاریخ اجباری است

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
fa_IR: از تاریخ و تا به امروز در سال مالی مختلف قرار دارند

en: From Date cannot be greater than To Date
fa_IR: از تاریخ نمی‌تواند بزرگتر از تا تاریخ باشد

en: From Date is mandatory
fa_IR: از تاریخ اجباری است

en: From Date must be before To Date
fa_IR: از تاریخ باید قبل از تا تاریخ باشد

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
fa_IR: از تاریخ باید در سال مالی باشد. با فرض از تاریخ = {0}

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
fa_IR: از تاریخ: {0} نمی‌تواند بیشتر از تا تاریخ: {1} باشد

en: From Datetime
fa_IR: از Datetime

note: Label of the from_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: From Delivery Date
fa_IR: از تاریخ تحویل

en: From Delivery Note
fa_IR: از یادداشت تحویل

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
fa_IR: از Doctype

en: From Due Date
fa_IR: از تاریخ سررسید

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
fa_IR: از کارمند

en: From Fiscal Year
fa_IR: از سال مالی

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
fa_IR: از برگه شماره

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
fa_IR: از تاریخ فاکتور

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
fa_IR: از سرنخ

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
fa_IR: از شماره

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
fa_IR: از فرصت

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
fa_IR: از بسته شماره

note: Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Payment Date
fa_IR: از تاریخ پرداخت

en: From Posting Date
fa_IR: از تاریخ ارسال

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
fa_IR: از محدوده

en: From Range has to be less than To Range
fa_IR: From Range باید کمتر از To Range باشد

note: Label of the from_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: From Reference Date
fa_IR: از تاریخ مرجع

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
fa_IR: از طرف سهامدار

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
fa_IR: از قالب

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
fa_IR: از زمان

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
fa_IR:  از زمان

en: From Time Should Be Less Than To Time
fa_IR: از زمان باید کمتر از زمان باشد

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
fa_IR: از مقدار

note: Label of the from_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Detail No
fa_IR: از جزئیات سند مالی شماره

note: Label of the from_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher No
fa_IR: از سند مالی شماره

note: Label of the from_voucher_type (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Type
fa_IR: از نوع سند مالی

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
fa_IR: از انبار

en: From and To Dates are required.
fa_IR: از و به تاریخ مورد نیاز است.

en: From and To dates are required
fa_IR: تاریخ‌های شروع و پایان الزامی هستند

en: From date cannot be greater than To date
fa_IR: از تاریخ نمی‌تواند بیشتر از تاریخ باشد

en: From value must be less than to value in row {0}
fa_IR: مقدار From باید کمتر از مقدار در ردیف {0} باشد

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
fa_IR: منجمد

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
fa_IR: نوع سوخت

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
fa_IR: UOM سوخت

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
fa_IR: برآورده شد

en: Fulfillment
fa_IR: تحقق

note: Name of a role
en: Fulfillment User
fa_IR: کاربر تحقق

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
fa_IR: مهلت تکمیل

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
fa_IR: جزئیات تحقق

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
fa_IR: وضعیت تحقق

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
fa_IR: شرایط تحقق

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
fa_IR: شرایط و ضوابط تحقق

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
fa_IR: نام و نام خانوادگی

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Full and Final Statement
fa_IR: صورت کامل و نهایی

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
fa_IR: کامل صورتحساب شده

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
fa_IR: کاملا تکمیل شده

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
fa_IR: به طور کامل تحویل داده شد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
fa_IR: کاملا مستهلک شده

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
fa_IR: به طور کامل پرداخت شده

note: Name of a UOM
en: Furlong
fa_IR: فرلانگ

en: Furniture and Fixtures
fa_IR: مبلمان و وسایل

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
fa_IR: حساب‌های بیشتری را می‌توان در گروه‌ها ایجاد کرد، اما ورودی‌ها را می‌توان در مقابل غیر گروه‌ها انجام داد

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
fa_IR: مراکز هزینه بیشتر را می‌توان تحت گروه‌ها ایجاد کرد، اما ورودی‌ها را می‌توان در مقابل غیر گروه‌ها انجام داد

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
fa_IR: گره های بیشتر را فقط می‌توان تحت گره های نوع «گروهی» ایجاد کرد

en: Future Payment Amount
fa_IR: مبلغ پرداخت آینده

en: Future Payment Ref
fa_IR: مرجع پرداخت آینده

en: Future Payments
fa_IR: پرداخت های آینده

en: Future date is not allowed
fa_IR: تاریخ آینده مجاز نیست

en: GL Balance
fa_IR: تراز دفتر کل

note: Name of a DocType
en: GL Entry
fa_IR: ثبت در دفتر کل

note: Label of the gle_processing_status (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: GL Entry Processing Status
fa_IR: وضعیت پردازش ثبت دفتر کل

note: Label of the gl_reposting_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: GL reposting index
fa_IR: فهرست ارسال مجدد دفتر کل

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
fa_IR: سود / ضرر

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
fa_IR: حساب سود/زیان در دفع دارایی

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
fa_IR: سود/زیان انباشته شده در حساب ارزی. حساب‌هایی با موجودی «0» به ارز پایه یا حساب

note: Label of the gain_loss_booked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss already booked
fa_IR: سود/باخت قبلا رزرو شده است

note: Label of the gain_loss_unbooked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss from Revaluation
fa_IR: سود/زیان ناشی از تجدید ارزیابی

en: Gain/Loss on Asset Disposal
fa_IR: سود / زیان در دفع دارایی

note: Name of a UOM
en: Gallon (UK)
fa_IR: گالن (UK)

note: Name of a UOM
en: Gallon Dry (US)
fa_IR: گالن خشک (US)

note: Name of a UOM
en: Gallon Liquid (US)
fa_IR: گالن مایع (US)

note: Name of a UOM
en: Gamma
fa_IR: گاما

en: Gantt Chart
fa_IR: نمودار گانت

en: Gantt chart of all tasks.
fa_IR: نمودار گانت از همه تسک‌ها.

note: Name of a UOM
en: Gauss
fa_IR: گاوس

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
fa_IR: جنسیت

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
fa_IR: عمومی

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
fa_IR: دفتر کل

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
fa_IR: دفتر کل

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
fa_IR: تنظیمات عمومی

note: Name of a report
en: General and Payment Ledger Comparison
fa_IR: مقایسه دفتر کل و دفتر پرداخت

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: General and Payment Ledger mismatch
fa_IR: عدم تطابق دفتر کل و دفتر پرداخت

en: Generate Demo Data for Exploration
fa_IR: داده های نسخه ی نمایشی را برای کاوش ایجاد کنید

en: Generate E-Invoice
fa_IR: ایجاد فاکتور الکترونیکی

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
fa_IR: ایجاد فاکتور در

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
fa_IR: ایجاد فاکتورهای جدید در تاریخ سررسید گذشته

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
fa_IR: ایجاد برنامه

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
fa_IR: ایجاد برگه‌های بسته‌بندی برای بسته‌هایی که باید تحویل داده شوند. برای اطلاع‌رسانی شماره بسته، محتویات بسته و وزن آن استفاده می‌شود.

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
fa_IR: تولید شده

en: Generating Preview
fa_IR: ایجاد پیش نمایش

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
fa_IR: دریافت پیش پرداخت

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
fa_IR: دریافت پیش پرداخت

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
fa_IR: دریافت تخصیص ها

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
fa_IR: دریافت موجودی جاری

en: Get Customer Group Details
fa_IR: دریافت جزئیات گروه مشتری

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
fa_IR: دریافت ورودی ها

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods
fa_IR: دریافت کالاهای تمام شده

note: Description of the 'Get Finished Goods' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods for Manufacture
fa_IR: دریافت کالاهای تمام شده برای تولید

en: Get Invoices
fa_IR: دریافت فاکتورها

en: Get Invoices based on Filters
fa_IR: دریافت فاکتورها بر اساس فیلترها

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
fa_IR: دریافت مکان های آیتم

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
fa_IR: دریافت آیتم‌ها

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
fa_IR: دریافت آیتم‌ها از

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
fa_IR: دریافت آیتم‌ها از رسید خرید

note: Label of the transfer_materials (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items for Purchase / Transfer
fa_IR: دریافت آیتم‌ها برای خرید / انتقال

note: Label of the get_items_for_mr (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items for Purchase Only
fa_IR: دریافت آیتم‌ها فقط برای خرید

en: Get Items from BOM
fa_IR: دریافت آیتم‌ها از BOM

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
fa_IR: دریافت آیتم‌ها از درخواست های مواد در برابر این تامین کننده

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
fa_IR: دریافت آیتم‌ها از درخواست‌های مواد باز

en: Get Items from Product Bundle
fa_IR: دریافت آیتم‌ها از باندل محصول

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
fa_IR: دریافت آخرین پرسمان

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
fa_IR: دریافت درخواست مواد

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
fa_IR: دریافت فاکتورهای معوق

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
fa_IR: دریافت سفارش‌های معوق

en: Get Payment Entries
fa_IR: دریافت ثبت‌های پرداخت

en: Get Payments from
fa_IR: دریافت پرداخت از

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
fa_IR: دریافت هزینه مواد اولیه از ثبت مصرف

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
fa_IR: دریافت سفارش‌های فروش

note: Label of the get_scrap_items (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Scrap Items
fa_IR: دریافت آیتم‌های ضایعات

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
fa_IR: بخش های شروع به کار

en: Get Stock
fa_IR: دریافت موجودی

note: Label of the get_sub_assembly_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sub Assembly Items
fa_IR: دریافت آیتم‌های زیر مونتاژ

en: Get Supplier Group Details
fa_IR: دریافت جزئیات گروه تامین کننده

en: Get Suppliers
fa_IR: دریافت تامین کنندگان

en: Get Suppliers By
fa_IR: دریافت تامین کنندگان بر اساس

en: Get Timesheets
fa_IR: دریافت برگه‌های زمانی

en: Get Unreconciled Entries
fa_IR: دریافت ثبت‌های ناسازگار

en: Get Updates
fa_IR: دریافت به روز رسانی

en: Get stops from
fa_IR: توقف از

en: Getting Scrap Items
fa_IR: دریافت آیتم‌های ضایعات

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
fa_IR: کارت هدیه

note: Description of the 'Recurse Every (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Give free item for every N quantity
fa_IR: برای هر N مقدار آیتم رایگان بدهید

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
fa_IR: پیش‌فرض های سراسری

en: Go back
fa_IR: برگرد

en: Go to {0} List
fa_IR: به فهرست {0} بروید

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
fa_IR: هدف

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
fa_IR: هدف و رویه

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
fa_IR: اهداف

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
fa_IR: کالاها

en: Goods In Transit
fa_IR: کالاهای در حال حمل و نقل

en: Goods Transferred
fa_IR: کالاهای منتقل شده

en: Goods are already received against the outward entry {0}
fa_IR: کالاها قبلاً در مقابل ثبت خروجی {0} دریافت شده اند

en: Government
fa_IR: دولت

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
fa_IR: مهلت

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
fa_IR: فارغ التحصیل

note: Name of a UOM
en: Grain
fa_IR: دانه

note: Name of a UOM
en: Grain/Cubic Foot
fa_IR: دانه/فوت مکعب

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (UK)
fa_IR: دانه/گالن (بریتانیا)

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (US)
fa_IR: دانه/گالن (ایالات متحده)

note: Name of a UOM
en: Gram
fa_IR: گرم

note: Name of a UOM
en: Gram-Force
fa_IR: گرم-نیرو

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
fa_IR: گرم/سانتی متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
fa_IR: گرم/متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
fa_IR: گرم/میلیمتر مکعب

note: Name of a UOM
en: Gram/Litre
fa_IR: گرم/لیتر

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
fa_IR: جمع کل

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
fa_IR: جمع کل (ارز شرکت)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
fa_IR: اعطاء کمیسیون

en: Greater Than Amount
fa_IR: بیشتر از مبلغ

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
fa_IR: سبز

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
fa_IR: پیام تبریک

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
fa_IR: زیرنویس سلام

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
fa_IR: عنوان تبریک

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
fa_IR: بخش سلام

en: Grocery
fa_IR: خواربار

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
fa_IR: حاشیه ناخالص

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
fa_IR: سود ناخالص

en: Gross Profit / Loss
fa_IR: سود ناخالص / زیان

en: Gross Profit Percent
fa_IR: درصد سود ناخالص

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
fa_IR: مبلغ ناخالص خرید

en: Gross Purchase Amount is mandatory
fa_IR: مبلغ ناخالص خرید اجباری است

en: Gross Purchase Amount should be <b>equal</b> to purchase amount of one single Asset.
fa_IR: مبلغ ناخالص خرید باید <b>برابر</b> برای خرید یک دارایی واحد باشد.

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
fa_IR: وزن ناخالص

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
fa_IR: UOM وزن ناخالص

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
fa_IR: گزارش سود ناخالص و خالص

en: Group
fa_IR: گروه

en: Group By
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس

en: Group By Customer
fa_IR: گروه بر اساس مشتری

en: Group By Supplier
fa_IR: گروه بر اساس تامین کننده

en: Group Node
fa_IR: گره گروه

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
fa_IR: گروه بندی آیتم‌های مشابه

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
fa_IR: انبارهای گروهی را نمی‌توان در معاملات استفاده کرد. لطفا مقدار {0} را تغییر دهید

en: Group by
fa_IR: دسته‌بندی بر اساس

en: Group by Material Request
fa_IR: گروه بر اساس درخواست مواد

en: Group by Party
fa_IR: گروه بندی بر اساس طرف

en: Group by Purchase Order
fa_IR: گروه بر اساس سفارش خرید

en: Group by Sales Order
fa_IR: گروه بندی بر اساس سفارش فروش

en: Group by Voucher
fa_IR: گروه بندی بر اساس سند مالی

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
fa_IR: انبار گره گروه مجاز به انتخاب برای تراکنش ها نیست

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
fa_IR: گروه بندی آیتم‌های مشابه

en: Groups
fa_IR: گروه‌ها

en: Growth View
fa_IR: نمای رشد

note: Name of a role
en: HR Manager
fa_IR: مدیر منابع انسانی

note: Name of a role
en: HR User
fa_IR: کاربر منابع انسانی

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
fa_IR: نیم سال

en: Half-Yearly
fa_IR: نیم سال

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
fa_IR: نیم سال

note: Name of a UOM
en: Hand
fa_IR: دست

en: Hardware
fa_IR: سخت افزار

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
fa_IR: دارای آیتم جایگزین

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
fa_IR: دارای شماره دسته

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
fa_IR:  دارای گواهینامه

note: Label of the has_corrective_cost (Check) field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Has Corrective Cost
fa_IR: هزینه اصلاحی دارد

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
fa_IR: دارای تاریخ انقضا

note: Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Purchase Receipt I
en: Has Item Scanned
fa_IR: آیتم اسکن شده است

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
fa_IR: دارای فرمت چاپی

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
fa_IR: دارای شماره سریال

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
fa_IR: دارای گونه‌ها

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
fa_IR: آیا سری نام‌گذاری پیش‌فرض برای شناسه دسته وجود دارد؟

en: Head of Marketing and Sales
fa_IR: رئیس بازاریابی و فروش

en: Health Care
fa_IR: بهداشت و درمان

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
fa_IR: جزئیات سلامت

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
fa_IR: نقشه حرارت

note: Name of a UOM
en: Hectare
fa_IR: هکتار

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
fa_IR: هکتوگرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Hectometer
fa_IR: هکتومتر

note: Name of a UOM
en: Hectopascal
fa_IR: هکتوپاسکال

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
fa_IR: ارتفاع (سانتی متر)

en: Hello,
fa_IR: سلام،

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
fa_IR: کمک

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
fa_IR: مقاله راهنما

en: Help Articles
fa_IR: مقالات راهنما

en: Help Results for
fa_IR: نتایج راهنما برای

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
fa_IR: بخش راهنما

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
fa_IR: متن راهنما

en: Here are the error logs for the aforementioned failed depreciation entries: {0}
fa_IR: در اینجا گزارش های خطا برای ورودی های استهلاک ناموفق فوق الذکر آمده است: {0}

en: Here are the options to proceed:
fa_IR: در اینجا گزینه‌هایی برای ادامه وجود دارد:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
fa_IR: در اینجا می‌توانید مشخصات خانوادگی مانند نام و شغل والدین، همسر و فرزندان را حفظ کنید

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
fa_IR: در اینجا می‌توانید قد، وزن، آلرژی، نگرانی های پزشکی و غیره را حفظ کنید

en: Here, you can select a senior of this Employee. Based on this, Organization Chart will be populated.
fa_IR: در اینجا، می‌توانید یک ارشد این کارمند را انتخاب کنید. بر این اساس نمودار سازمانی پر می‌شود.

en: Here, your weekly offs are pre-populated based on the previous selections. You can add more rows to also add public and national holidays individually.
fa_IR: در اینجا، تخفیف‌های هفتگی شما بر اساس انتخاب‌های قبلی از قبل پر شده است. می‌توانید ردیف‌های بیشتری اضافه کنید تا تعطیلات عمومی و ملی را به‌صورت جداگانه اضافه کنید.

note: Name of a UOM
en: Hertz
fa_IR: هرتز

en: Hi,
fa_IR: سلام،

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
fa_IR: لیست مخفی که لیستی از مخاطبین مرتبط با سهامدار را حفظ می‌کند

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
fa_IR: پنهان کردن نماد ارز

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
fa_IR: پنهان کردن شناسه مالیاتی مشتری از تراکنش‌های فروش

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
fa_IR: مخفی کردن تصاویر

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
fa_IR: پنهان کردن آیتم‌های ناموجود

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
fa_IR: بالا

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
fa_IR: هرچه عدد بیشتر باشد، اولویت بیشتر است

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
fa_IR: تاریخچه در شرکت

en: Hold
fa_IR: منتظر گذاشتن

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
fa_IR: منتظر گذاشتن فاکتور

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
fa_IR: نوع منتظر گذاشتن

note: Name of a DocType
en: Holiday
fa_IR: تعطیلات

en: Holiday Date {0} added multiple times
fa_IR: تاریخ تعطیلات {0} چندین بار اضافه شد

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
fa_IR: لیست تعطیلات

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
fa_IR: نام لیست تعطیلات

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
fa_IR: تعطیلات

note: Name of a Workspace
en: Home
fa_IR: صفحه اصلی

note: Name of a UOM
en: Horsepower
fa_IR: اسب بخار

note: Name of a UOM
en: Horsepower-Hours
fa_IR: اسب بخار-ساعت

note: Name of a UOM
en: Hour
fa_IR: ساعت

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
fa_IR: نرخ ساعت

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
fa_IR: ساعتی

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
fa_IR: ساعت ها

en: Hours Spent
fa_IR: ساعت های صرف شده

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
fa_IR: چند بار؟

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
fa_IR: هر چند وقت یکبار پروژه و شرکت باید بر اساس معاملات فروش به روز شوند؟

note: Description of the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: How often should Project be updated of Total Purchase Cost ?
fa_IR: هر چند وقت یکبار پروژه باید از هزینه کل خرید به روز شود؟

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
fa_IR: ساعت

en: Human Resources
fa_IR: منابع انسانی

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (UK)
fa_IR: صد وزن (بریتانیا)

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (US)
fa_IR: صد وزن (ایالات متحده)

note: Label of the iban (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the iban (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the iban (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the iban (Data) field in DocType 'Employee'
en: IBAN
fa_IR: شماره حساب بین‌المللی (IBAN)

en: IBAN is not valid
fa_IR: IBAN معتبر نیست

note: Label of the id (Data) field in DocType 'Call Log'
en: ID
fa_IR: شناسه

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
fa_IR: آدرس IP

note: Name of a UOM
en: Iches Of Water
fa_IR: اینچ ستون آب

en: Id
fa_IR: شناسه

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
fa_IR: شناسایی بسته برای تحویل (برای چاپ)

en: Identifying Decision Makers
fa_IR: شناسایی تصمیم گیرندگان

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
fa_IR: بیکار (Idle)

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
fa_IR: اگر «ماه‌ها» انتخاب شود، صرف نظر از تعداد روزهای یک ماه، مبلغ ثابتی به‌عنوان درآمد یا هزینه معوق برای هر ماه ثبت می‌شود. در صورتی که درآمد یا هزینه معوق برای یک ماه کامل ثبت نشود، به نسبت محاسبه می‌شود

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
fa_IR: در صورت درآمد یا هزینه

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
fa_IR: اگر یک عملیات به عملیات فرعی تقسیم شود، می‌توان آنها را در اینجا اضافه کرد.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
fa_IR: اگر خالی باشد، حساب انبار والد یا پیش‌فرض شرکت در تراکنش‌ها در نظر گرفته می‌شود

note: Description of the 'Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If checked, Rejected Quantity will be included while making Purchase Invoice from Purchase Receipt.
fa_IR: در صورت علامت زدن، مقدار رد شده هنگام تهیه فاکتور خرید از رسید خرید لحاظ می‌شود.

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
fa_IR: در صورت علامت زدن، موجودی در <b>ارسال</b> رزرو خواهد شد

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
fa_IR: اگر علامت زده شود، مقدار انتخاب شده به‌طور خودکار هنگام ارسال لیست انتخاب تکمیل نخواهد شد.

note: Description of the 'Considered In Paid Amount' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Paid Amount in Payment Entry
fa_IR: اگر علامت زده شود، مبلغ مالیات به عنوان مبلغ پرداخت شده در ثبت پرداخت در نظر گرفته می‌شود

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
fa_IR: اگر علامت زده شود، مبلغ مالیات به عنوان قبلاً در نرخ چاپ / مبلغ چاپ در نظر گرفته می‌شود

en: If checked, we will create demo data for you to explore the system. This demo data can be erased later.
fa_IR: در صورت علامت زدن، داده‌های نمایشی را برای شما ایجاد می‌کنیم تا سیستم را کاوش کنید. این داده های نمایشی را می‌توان بعداً پاک کرد.

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
fa_IR: اگر با آدرس مشتری متفاوت باشد

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
fa_IR: در صورت غیرفعال کردن، فیلد "به حروف" در هیچ تراکنشی قابل مشاهده نخواهد بود

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
fa_IR: در صورت غیرفعال کردن، فیلد «کل گرد شده» در هیچ تراکنش قابل مشاهده نخواهد بود

note: Description of the 'Ignore Pricing Rule' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't apply the pricing rule on the delivery note which will be create from the pick list
fa_IR: اگر فعال باشد، سیستم قانون قیمت‌گذاری را بر روی یادداشت تحویل که از لیست انتخاب ایجاد می‌شود، اعمال نخواهد کرد

note: Description of the 'Pick Manually' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't override the picked qty / batches / serial numbers.
fa_IR: اگر فعال باشد، سیستم مقدار / دسته / شماره سریال انتخاب شده را بازنویسی نمی‌کند.

note: Description of the 'Send Document Print' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, a print of this document will be attached to each email
fa_IR: در صورت فعال بودن، چاپی از این سند به هر ایمیل پیوست می‌شود

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
fa_IR: در صورت فعال بودن، ثبت‌های دفتر اضافی برای تخفیف در یک حساب تخفیف جداگانه ایجاد می‌شود

note: Description of the 'Send Attached Files' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, all files attached to this document will be attached to each email
fa_IR: در صورت فعال بودن، تمام فایل های پیوست شده به این سند به هر ایمیل پیوست می‌شود

note: Description of the 'Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, do not update serial / batch values in the stock transactions on creation of auto Serial 
     / Batch Bundle.
fa_IR: در صورت فعال بودن، مقادیر سریال / دسته را در تراکنش‌های موجودی هنگام ایجاد خودکار باندل سریال 
     / دسته به روز نکنید.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
fa_IR: در صورت فعال بودن، ثبت‌های دفتر برای مبلغ تغییر در تراکنش‌های POS پست می‌شوند

note: Description of the 'Allow Internal Transfers at Arm's Length Price' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the item rate won't adjust to the valuation rate during internal transfers, but accounting will still use the valuation rate.
fa_IR: اگر فعال شود، نرخ آیتم در انتقالات داخلی با نرخ ارزش‌گذاری تنظیم نخواهد شد، اما حسابداری همچنان از نرخ ارزش‌گذاری استفاده خواهد کرد.

note: Description of the 'Do Not Use Batch-wise Valuation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will use the moving average valuation method to calculate the valuation rate for the batched items and will not consider the individual batch-wise incoming rate.
fa_IR: اگر فعال شود، سیستم از روش ارزیابی میانگین متحرک برای محاسبه نرخ ارزش‌گذاری آیتم‌های دسته‌ای استفاده خواهد کرد و نرخ ورودی هر دسته را به‌طور جداگانه در نظر نخواهد گرفت.

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
fa_IR: اگر آیتم گونه‌ای از یک آیتم دیگر باشد، توضیحات، تصویر، قیمت‌گذاری، مالیات و غیره از الگو تنظیم می‌شود مگر اینکه به صراحت مشخص شده باشد

note: Description of the 'Get Items for Purchase / Transfer' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: If items in stock, proceed with Material Transfer or Purchase.
fa_IR: اگر آیتم‌ها موجود هستند، مراحل انتقال مواد یا خرید را ادامه دهید.

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
fa_IR: در صورت ذکر شده، این سیستم فقط به کاربران دارای این نقش اجازه می‌دهد تا هر تراکنش موجودی را زودتر از آخرین تراکنش موجودی برای یک کالا و انبار خاص ایجاد یا اصلاح کنند. اگر به صورت خالی تنظیم شود، به همه کاربران اجازه می دهد تا تراکنش های قدیمی را ایجاد/ویرایش کنند.

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
fa_IR: اگر بیش از یک بسته از همان نوع (برای چاپ)

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
fa_IR: اگر نه، می‌توانید این ثبت را لغو / ارسال کنید

note: Description of the 'Free Item Rate' (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If rate is zero then item will be treated as "Free Item"
fa_IR: اگر نرخ صفر باشد، آیتم به عنوان "آیتم رایگان" تلقی می‌شود

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
fa_IR: اگر به یک فروشنده قرارداد فرعی شده است

en: If the BOM results in Scrap material, the Scrap Warehouse needs to be selected.
fa_IR: اگر BOM منجر به مواد ضایعات شود، انبار ضایعات باید انتخاب شود.

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
fa_IR: اگر حساب مسدود شود، ورود به کاربران محدود مجاز است.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
fa_IR: اگر آیتم به عنوان یک آیتم نرخ ارزش‌گذاری صفر در این ثبت تراکنش می‌شود، لطفاً "نرخ ارزش‌گذاری صفر مجاز" را در جدول آیتم {0} فعال کنید.

en: If the selected BOM has Operations mentioned in it, the system will fetch all Operations from BOM, these values can be changed.
fa_IR: اگر BOM انتخاب شده دارای عملیات ذکر شده در آن باشد، سیستم تمام عملیات را از BOM واکشی می‌کند، این مقادیر را می‌توان تغییر داد.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
fa_IR: در صورتی که هیچ بازه زمانی مشخصی وجود نداشته باشد، ارتباط توسط این گروه انجام خواهد شد

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
fa_IR: اگر این چک باکس علامت زده شود، مبلغ پرداختی بر اساس مبالغ موجود در جدول پرداخت در هر دوره پرداخت تقسیم و تخصیص می یابد.

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
fa_IR: اگر این مورد علامت زده شود، فاکتورهای جدید بعدی در تاریخ شروع ماه تقویمی و سه‌ماهه بدون در نظر گرفتن تاریخ شروع فاکتور فعلی ایجاد می‌شود

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
fa_IR: اگر این علامت را بردارید، ثبت‌های دفتر روزنامه در حالت پیش‌نویس ذخیره می‌شوند و باید به صورت دستی ارسال شوند.

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
fa_IR: اگر این علامت را بردارید، ورودی‌های مستقیم GL برای رزرو درآمد یا هزینه معوق ایجاد می‌شوند

en: If this is undesirable please cancel the corresponding Payment Entry.
fa_IR: اگر این امر نامطلوب است، لطفاً ثبت پرداخت مربوطه را لغو کنید.

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
fa_IR: اگر این آیتم دارای گونه باشد، نمی‌توان آن را در سفارش‌های فروش و غیره انتخاب کرد.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
fa_IR: اگر این گزینه 'بله' پیکربندی شده باشد، ERPNext شما را از ایجاد فاکتور خرید یا رسید بدون ایجاد یک سفارش خرید جلوگیری می‌کند. این پیکربندی را می‌توان با فعال کردن کادر انتخاب «اجازه ایجاد فاکتور خرید بدون سفارش خرید» در بخش اصلی تامین‌کننده، برای یک تامین‌کننده خاص لغو کرد.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
fa_IR: اگر این گزینه 'بله' پیکربندی شده باشد، ERPNext از ایجاد فاکتور خرید بدون ایجاد یک رسید خرید جلوگیری می‌کند. این پیکربندی را می‌توان برای یک تامین‌کننده خاص با فعال کردن کادر انتخاب «اجازه ایجاد فاکتور خرید بدون رسید خرید» در قسمت اصلی تامین‌کننده لغو کرد.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
fa_IR: اگر علامت زده شود، می‌توان از چندین ماده برای یک دستور کار استفاده کرد. این در صورتی مفید است که یک یا چند محصول وقت گیر تولید شود.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
fa_IR: در صورت علامت زدن، هزینه BOM به طور خودکار بر اساس نرخ ارزش‌گذاری / نرخ لیست قیمت / آخرین نرخ خرید مواد اولیه به روز می‌شود.

note: Description of the 'Is Rejected Warehouse' (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: If yes, then this warehouse will be used to store rejected materials
fa_IR: اگر بله، پس از این انبار برای نگهداری مواد رد شده استفاده می‌شود

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
fa_IR: اگر موجودی این آیتم را نگهداری می‌کنید، ERPNext برای هر تراکنش این آیتم یک ثبت در دفتر موجودی ایجاد می‌کند.

note: Description of the 'Unreconciled Entries' (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: If you need to reconcile particular transactions against each other, then please select accordingly. If not, all the transactions will be allocated in FIFO order.
fa_IR: اگر نیاز به تطبیق معاملات خاصی با یکدیگر دارید، لطفاً مطابق آن را انتخاب کنید. در غیر این صورت، تمام تراکنش ها به ترتیب FIFO تخصیص می یابد.

en: If you still want to proceed, please disable 'Skip Available Sub Assembly Items' checkbox.
fa_IR: اگر همچنان می‌خواهید ادامه دهید، لطفاً کادر انتخاب «صرف نظر از آیتم‌های زیر مونتاژ موجود» را غیرفعال کنید.

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
fa_IR: اگر همچنان می‌خواهید ادامه دهید، لطفاً {0} را فعال کنید.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
fa_IR: اگر مقدار مورد {2} را {0} {1} کنید، طرح {3} روی مورد اعمال خواهد شد.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
fa_IR: اگر شما {0} {1} مورد ارزش {2} را داشته باشید، طرح {3} روی مورد اعمال خواهد شد.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
fa_IR: اگر CSV شما از جداکننده دیگری استفاده می‌کند، آن کاراکتر را در اینجا اضافه کنید، مطمئن شوید که هیچ فاصله یا نویسه اضافی در آن وجود ندارد.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
fa_IR: چشم پوشی

note: Label of the ignore_account_closing_balance (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Account Closing Balance
fa_IR: نادیده گرفتن تراز اختتامیه حساب

en: Ignore Closing Balance
fa_IR: نادیده گرفتن تراز اختتامیه

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
fa_IR: الگوی شرایط پرداخت پیش‌فرض را نادیده بگیرید

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
fa_IR: نادیده گرفتن همپوشانی زمان کارمند

en: Ignore Empty Stock
fa_IR: نادیده گرفتن موجودی خالی

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
fa_IR: نادیده گرفتن دفتر روزنامه های تجدید ارزیابی نرخ ارز

en: Ignore Existing Ordered Qty
fa_IR: نادیده گرفتن مقدار سفارش‌های موجود

en: Ignore Existing Projected Quantity
fa_IR: نادیده گرفتن مقدار پیش بینی شده موجود

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
fa_IR: نادیده گرفتن قانون قیمت گذاری

en: Ignore Pricing Rule is enabled. Cannot apply coupon code.
fa_IR: نادیده گرفتن قانون قیمت گذاری فعال است. نمی‌توان کد تخفیف را اعمال کرد.

note: Label of the ignore_cr_dr_notes (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore System Generated Credit / Debit Notes
fa_IR: نادیده گرفتن یادداشت های بستانکاری / بدهکاری ایجاد شده توسط سیستم

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
fa_IR: نادیده گرفتن همپوشانی زمان کاربر

note: Description of the 'Add Manually' (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Ignore Voucher Type filter and Select Vouchers Manually
fa_IR: فیلتر نوع سند مالی را نادیده بگیرید و اسناد مالی را به صورت دستی انتخاب کنید

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
fa_IR: نادیده گرفتن همپوشانی زمان ایستگاه کاری

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
fa_IR: تصویر

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
fa_IR: نمای تصویر

en: Impairment
fa_IR: اختلال

en: Import
fa_IR: درون‌بُرد

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
fa_IR: درون‌بُرد نمودار حساب ها از یک فایل csv

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
fa_IR: درون‌بُرد داده‌ها

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
fa_IR: درون‌بُرد فایل

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
fa_IR: خطاها و هشدارهای درون‌بُرد فایل

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
fa_IR: درون‌بُرد فاکتورها

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log
fa_IR: لاگ درون‌بُرد

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
fa_IR: پیش نمایش لاگ درون‌بُرد

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
fa_IR: پیش نمایش درون‌بُرد

en: Import Progress
fa_IR: پیشرفت درون‌بُرد

en: Import Successful
fa_IR: درون‌بُرد با موفقیت انجام شد

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
fa_IR: درون‌بُرد فاکتور تامین کننده

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
fa_IR: نوع درون‌بُرد

en: Import Using CSV file
fa_IR: درون‌بُرد با استفاده از فایل CSV

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
fa_IR: هشدارهای درون‌بُرد

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
fa_IR: درون‌بُرد از Google Sheets

en: Import in Bulk
fa_IR: درون‌بُرد به صورت انبوه

en: Importing {0} of {1}, {2}
fa_IR: در حال درون‌بُرد {0} از {1}، {2}

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: In House
fa_IR: داخلی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
fa_IR: در تعمیر و نگهداری

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
fa_IR: به دقیقه

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
fa_IR: به دقیقه

en: In Party Currency
fa_IR: به ارز طرف

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
fa_IR: در درصد

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
fa_IR: در جریان

en: In Production
fa_IR: در تولید

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Option 
en: In Progress
fa_IR: در حال پیش رفت

en: In Qty
fa_IR: مقدار ورودی

en: In Stock
fa_IR: موجود

en: In Stock Qty
fa_IR: موجودی تعداد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
fa_IR: در حمل و نقل

en: In Transit Transfer
fa_IR: در انتقال ترانزیت

en: In Transit Warehouse
fa_IR: در انبار ترانزیت

en: In Value
fa_IR: ارزش ورودی

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
fa_IR: به حروف

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
fa_IR: به حروف (ارز شرکت)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
fa_IR: به حروف (Export) پس از ذخیره یادداشت تحویل قابل مشاهده خواهد بود.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
fa_IR: هنگامی که یادداشت تحویل را ذخیره کنید، به حروف قابل مشاهده خواهد بود.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
fa_IR: پس از ذخیره فاکتور فروش، به حروف قابل مشاهده خواهد بود.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
fa_IR: هنگامی که سفارش فروش را ذخیره کنید، به حروف قابل مشاهده خواهد بود.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
fa_IR: به دقیقه

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
fa_IR: به دقیقه

en: In row {0} of Appointment Booking Slots: "To Time" must be later than "From Time".
fa_IR: در ردیف {0} قسمت‌های رزرو قرار ملاقات: «تا زمان» باید دیرتر از «از زمان» باشد.

en: In stock
fa_IR: در انبار

en: In this section, you can define Company-wide transaction-related defaults for this Item. Eg. Default Warehouse, Default Price List, Supplier, etc.
fa_IR: در این بخش می‌توانید پیش‌فرض‌های مربوط به تراکنش‌های کل شرکت را برای این آیتم تعریف کنید. به عنوان مثال. انبار پیش‌فرض، لیست قیمت پیش‌فرض، تامین کننده و غیره

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
fa_IR: غیر فعال

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
fa_IR: مشتریان غیر فعال

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
fa_IR: آیتم‌های غیر فعال فروش

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
fa_IR: وضعیت غیر فعال

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
fa_IR: مشوق ها

note: Name of a UOM
en: Inch
fa_IR: اینچ

note: Name of a UOM
en: Inch Pound-Force
fa_IR: اینچ پوند-نیرو

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
fa_IR: اینچ/دقیقه

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
fa_IR: اینچ/ثانیه

note: Name of a UOM
en: Inches Of Mercury
fa_IR: اینچ جیوه

en: Include Account Currency
fa_IR: شامل ارز حساب

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
fa_IR: شامل خلاصه سالخوردگی

en: Include Closed Orders
fa_IR: شامل سفارش‌های بسته شده

en: Include Default FB Assets
fa_IR: دارایی های پیش‌فرض FB را شامل شود

en: Include Default FB Entries
fa_IR: شامل ثبت‌های پیش‌فرض دفتر مالی

en: Include Disabled
fa_IR: شامل غیر فعال ها

en: Include Expired
fa_IR: شامل منقضی شده است

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
fa_IR: شامل آیتم‌های گسترده شده

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
fa_IR: گنجاندن آیتم در تولید

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
fa_IR: شامل آیتم‌های غیر موجودی

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
fa_IR: شامل معاملات POS

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
fa_IR: شامل پرداخت (POS)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
fa_IR: شامل نوشته های تطبیق شده

note: Label of the include_safety_stock (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Safety Stock in Required Qty Calculation
fa_IR: لحاظ کردن موجودی ایمنی در محاسبه مقدار مورد نیاز

en: Include Sub-assembly Raw Materials
fa_IR: شامل مواد اولیه زیر مونتاژ

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
fa_IR: شامل آیتم‌های قرارداد فرعی شده

en: Include Timesheets in Draft Status
fa_IR: شامل جدول زمانی در وضعیت پیش‌نویس

en: Include UOM
fa_IR: شامل UOM شود

en: Include Zero Stock Items
fa_IR: شامل آیتم‌های موجودی صفر

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
fa_IR: شامل در ناخالص

en: Included in Gross Profit
fa_IR: شامل سود ناخالص

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
fa_IR: شامل آیتم‌ها برای زیر مونتاژ ها

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
fa_IR: درآمد

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
fa_IR: حساب درآمد

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
fa_IR: ورودی

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Handling Schedule
fa_IR: برنامه رسیدگی به تماس های ورودی

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
fa_IR: تنظیمات تماس ورودی

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
fa_IR: نرخ ورودی

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Incoming Rate (Costing)
fa_IR: نرخ ورودی (هزینه‌یابی)

en: Incoming call from {0}
fa_IR: تماس ورودی از {0}

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
fa_IR: تعداد موجودی نادرست پس از تراکنش

en: Incorrect Batch Consumed
fa_IR: دسته نادرست مصرف شده است

en: Incorrect Date
fa_IR: تاریخ نادرست

en: Incorrect Invoice
fa_IR: فاکتور نادرست

en: Incorrect Payment Type
fa_IR: نوع پرداخت نادرست

en: Incorrect Reference Document (Purchase Receipt Item)
fa_IR: سند مرجع نادرست (آیتم رسید خرید)

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
fa_IR: ارزش گذاری شماره سریال نادرست است

en: Incorrect Serial Number Consumed
fa_IR: شماره سریال نادرست مصرف شده است

note: Name of a report
en: Incorrect Serial and Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال و دسته نادرست

note: Name of a report
en: Incorrect Stock Value Report
fa_IR: گزارش ارزش موجودی نادرست است

en: Incorrect Type of Transaction
fa_IR: نوع تراکنش نادرست

en: Incorrect Warehouse
fa_IR: انبار نادرست

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
fa_IR: تعداد اشتباهی از ثبت‌های دفتر کل پیدا شد. ممکن است حساب اشتباهی را در تراکنش انتخاب کرده باشید.

note: Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the incoterm (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the incoterm (Link) field in Do
en: Incoterm
fa_IR: اینکوترم

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Repair'
en: Increase In Asset Life(Months)
fa_IR: افزایش عمر دارایی (ماه)

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
fa_IR: افزایش

en: Increment cannot be 0
fa_IR: افزایش نمی‌تواند 0 باشد

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
fa_IR: افزایش برای ویژگی {0} نمی‌تواند 0 باشد

note: Label of the indent (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Indent
fa_IR: تورفتگی

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
fa_IR: نشان می دهد که بسته بخشی از این تحویل است (فقط پیش‌نویس)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
fa_IR: رنگ نشانگر

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
fa_IR: هزینه غیر مستقیم

en: Indirect Expenses
fa_IR: هزینه های غیر مستقیم

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
fa_IR: درآمد غیر مستقیم

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
fa_IR: شخصی

en: Individual GL Entry cannot be cancelled.
fa_IR: ثبت انفرادی دفتر کل را نمی‌توان لغو کرد.

en: Individual Stock Ledger Entry cannot be cancelled.
fa_IR: ورود فردی به دفتر موجودی را نمی‌توان لغو کرد.

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
fa_IR: صنعت

note: Name of a DocType
en: Industry Type
fa_IR: نوع صنعت

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
fa_IR: اعلان ایمیل اولیه ارسال شد

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
fa_IR: آغاز شده

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
fa_IR: درج رکوردهای جدید

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
fa_IR: بازرسی توسط

en: Inspection Rejected
fa_IR: بازرسی رد شد

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
fa_IR: بازرسی مورد نیاز است

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
fa_IR: بازرسی قبل از تحویل لازم است

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
fa_IR: بازرسی قبل از خرید الزامی است

en: Inspection Submission
fa_IR: ارسال بازرسی

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
fa_IR: نوع بازرسی

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
fa_IR: تاریخ نصب

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
fa_IR: یادداشت نصب

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
fa_IR: آیتم یادداشت نصب

en: Installation Note {0} has already been submitted
fa_IR: یادداشت نصب {0} قبلا ارسال شده است

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
fa_IR: وضعیت نصب

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
fa_IR: زمان نصب

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
fa_IR: تاریخ نصب نمی‌تواند قبل از تاریخ تحویل مورد {0} باشد

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
fa_IR: تعداد نصب شده

en: Installing presets
fa_IR: نصب از پیش تنظیمات

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
fa_IR: دستورالعمل

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
fa_IR: دستورالعمل ها

en: Insufficient Capacity
fa_IR: ظرفیت ناکافی

en: Insufficient Permissions
fa_IR: مجوزهای ناکافی

en: Insufficient Stock
fa_IR: موجودی ناکافی

en: Insufficient Stock for Batch
fa_IR: موجودی ناکافی برای دسته

note: Label of the insurance_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset'
en: Insurance
fa_IR: بیمه

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
fa_IR: شرکت بیمه

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
fa_IR: جزئیات بیمه

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
fa_IR: تاریخ پایان بیمه

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
fa_IR: تاریخ شروع بیمه

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
fa_IR: تاریخ شروع بیمه باید کمتر از تاریخ پایان بیمه باشد

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
fa_IR: ارزش بیمه شده

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
fa_IR: بیمه گر

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
fa_IR: جزئیات ادغام

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
fa_IR: شناسه ادغام

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
fa_IR: مرجع فاکتور بین شرکتی

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
fa_IR: ثبت دفتر روزنامه بین شرکتی

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
fa_IR: مرجع ثبت دفتر روزنامه بین شرکتی

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
fa_IR: مرجع سفارش بین شرکتی

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
fa_IR: مرجع بین شرکتی

note: Label of the inter_transfer_reference_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Inter Transfer Reference
fa_IR: مرجع انتقال داخلی

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
fa_IR: تنظیمات انتقال بین انبار

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
fa_IR: بهره

en: Interest and/or dunning fee
fa_IR: بهره و/یا هزینه اخطار بدهی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
fa_IR: علاقه مند

en: Internal
fa_IR: داخلی

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
fa_IR: مشتری داخلی

en: Internal Customer for company {0} already exists
fa_IR: مشتری داخلی برای شرکت {0} از قبل وجود دارد

en: Internal Sale or Delivery Reference missing.
fa_IR: مرجع فروش داخلی یا تحویل موجود نیست.

en: Internal Sales Reference Missing
fa_IR: مرجع فروش داخلی وجود ندارد

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
fa_IR: تامین کننده داخلی

en: Internal Supplier for company {0} already exists
fa_IR: تامین کننده داخلی برای شرکت {0} از قبل وجود دارد

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
fa_IR: انتقال داخلی

en: Internal Transfer Reference Missing
fa_IR: مرجع انتقال داخلی وجود ندارد

en: Internal Transfers
fa_IR: نقل و انتقالات داخلی

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
fa_IR: سابقه کار داخلی

en: Internal transfers can only be done in company's default currency
fa_IR: نقل و انتقالات داخلی فقط با ارز پیش‌فرض شرکت قابل انجام است

en: Internet Publishing
fa_IR: انتشارات اینترنتی

note: Description of the 'Auto Reconciliation Job Trigger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Interval should be between 1 to 59 MInutes
fa_IR: بازه زمانی باید بین 1 تا 59 دقیقه باشد

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
fa_IR: معرفی

en: Invalid
fa_IR: بی اعتبار

en: Invalid Account
fa_IR: حساب نامعتبر

en: Invalid Amount
fa_IR: مبلغ نامعتبر

en: Invalid Attribute
fa_IR: ویژگی نامعتبر است

en: Invalid Auto Repeat Date
fa_IR: تاریخ تکرار خودکار نامعتبر است

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
fa_IR: بارکد نامعتبر هیچ موردی به این بارکد متصل نیست.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
fa_IR: سفارش کلی نامعتبر برای مشتری و آیتم انتخاب شده

en: Invalid Child Procedure
fa_IR: رویه فرزند نامعتبر

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
fa_IR: شرکت نامعتبر برای معاملات بین شرکتی.

en: Invalid Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه نامعتبر است

en: Invalid Credentials
fa_IR: گواهی نامه نامعتبر

en: Invalid Delivery Date
fa_IR: تاریخ تحویل نامعتبر است

en: Invalid Discount
fa_IR: تخفیف نامعتبر

en: Invalid Document
fa_IR: سند نامعتبر

en: Invalid Document Type
fa_IR: نوع سند نامعتبر است

en: Invalid Formula
fa_IR: فرمول نامعتبر است

en: Invalid Gross Purchase Amount
fa_IR: مبلغ ناخالص خرید نامعتبر است

en: Invalid Group By
fa_IR: گروه نامعتبر توسط

en: Invalid Item
fa_IR: آیتم نامعتبر

en: Invalid Item Defaults
fa_IR: پیش‌فرض های آیتم نامعتبر

note: Name of a report
en: Invalid Ledger Entries
fa_IR: ثبت‌های دفتر نامعتبر

en: Invalid Opening Entry
fa_IR: ثبت افتتاحیه نامعتبر

en: Invalid POS Invoices
fa_IR: فاکتورهای POS نامعتبر

en: Invalid Parent Account
fa_IR: حساب والد نامعتبر

en: Invalid Part Number
fa_IR: شماره قطعه نامعتبر است

en: Invalid Posting Time
fa_IR: زمان ارسال نامعتبر است

en: Invalid Primary Role
fa_IR: نقش اصلی نامعتبر است

en: Invalid Priority
fa_IR: اولویت نامعتبر است

en: Invalid Process Loss Configuration
fa_IR: پیکربندی هدررفت فرآیند نامعتبر است

en: Invalid Purchase Invoice
fa_IR: فاکتور خرید نامعتبر

en: Invalid Qty
fa_IR: تعداد نامعتبر است

en: Invalid Quantity
fa_IR: مقدار نامعتبر

en: Invalid Sales Invoices
fa_IR: فاکتورهای فروش نامعتبر

en: Invalid Schedule
fa_IR: زمان‌بندی نامعتبر است

en: Invalid Selling Price
fa_IR: قیمت فروش نامعتبر

en: Invalid Serial and Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال و دسته نامعتبر

en: Invalid URL
fa_IR: URL نامعتبر است

en: Invalid Value
fa_IR: مقدار نامعتبر است

en: Invalid Warehouse
fa_IR: انبار نامعتبر

en: Invalid amount in accounting entries of {} {} for Account {}: {}
fa_IR: مبلغ نامعتبر در ثبت‌های حسابداری {} {} برای حساب {}: {}

en: Invalid condition expression
fa_IR: عبارت شرط نامعتبر است

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
fa_IR: دلیل از دست رفتن نامعتبر {0}، لطفاً یک دلیل از دست رفتن جدید ایجاد کنید

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
fa_IR: سری نام‌گذاری نامعتبر (. از دست رفته) برای {0}

en: Invalid reference {0} {1}
fa_IR: مرجع نامعتبر {0} {1}

en: Invalid result key. Response:
fa_IR: کلید نتیجه نامعتبر است. واکنش:

en: Invalid value {0} for {1} against account {2}
fa_IR: مقدار {0} برای {1} در برابر حساب {2} نامعتبر است

en: Invalid {0}
fa_IR: {0} نامعتبر است

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
fa_IR: {0} برای تراکنش بین شرکتی نامعتبر است.

en: Invalid {0}: {1}
fa_IR: نامعتبر {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
fa_IR: فهرست موجودی

note: Name of a DocType
en: Inventory Dimension
fa_IR: ابعاد موجودی

en: Inventory Dimension Negative Stock
fa_IR: ابعاد موجودی منفی

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
fa_IR: تنظیمات موجودی

en: Investment Banking
fa_IR: بانکداری سرمایه گذاری

en: Investments
fa_IR: سرمایه گذاری ها

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) fiel
en: Invoice
fa_IR: صورتحساب

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
fa_IR: لغو فاکتور

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
fa_IR: تاریخ فاکتور

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
fa_IR: تخفیف فاکتور

en: Invoice Grand Total
fa_IR: جمع کل فاکتور

en: Invoice ID
fa_IR: شناسه فاکتور

note: Label of the invoice_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoice Limit
fa_IR: حد فاکتور

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
fa_IR: شماره فاکتور

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
fa_IR: سهم فاکتور

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
fa_IR: سهم فاکتور (%)

en: Invoice Posting Date
fa_IR: تاریخ ارسال فاکتور

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
fa_IR: سری فاکتورها

en: Invoice Status
fa_IR: وضعیت فاکتور

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
fa_IR: نوع فاکتور

en: Invoice already created for all billing hours
fa_IR: فاکتور قبلاً برای تمام ساعات صورتحساب ایجاد شده است

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
fa_IR: فاکتور و صورتحساب

en: Invoice can't be made for zero billing hour
fa_IR: برای ساعت صورتحساب صفر نمی‌توان فاکتور ایجاد کرد

en: Invoiced Amount
fa_IR: مبلغ فاکتور

en: Invoiced Qty
fa_IR: تعداد فاکتور

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
fa_IR: فاکتورها

note: Description of the 'Allocated' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Invoices and Payments have been Fetched and Allocated
fa_IR: فاکتورها و پرداخت ها واکشی و تخصیص داده شده است

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
fa_IR: ویژگی های صورتحساب

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
fa_IR: ورودی

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
fa_IR: آیا حساب قابل پرداخت است

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
fa_IR: فعال است

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
fa_IR: ثبت تعدیل است

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
fa_IR: پیش پرداخت است

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
fa_IR: جایگزین است

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
fa_IR: قابل پرداخت است

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
fa_IR: تماس صورتحساب است

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
fa_IR: لغو شده است

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
fa_IR: تخفیف نقدی یا غیرتجاری است

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
fa_IR: شرکت است

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
fa_IR: حساب شرکت است

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
fa_IR: دارایی مرکب است

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
fa_IR: تلفیقی شده است

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
fa_IR: ظرف است

note: Label of the is_corrective_job_card (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Corrective Job Card
fa_IR: کارت کار اصلاحی است

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
fa_IR: عملیات اصلاحی است

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
fa_IR: تجمعی است

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
fa_IR: آیتم ارائه شده توسط مشتری است

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
fa_IR: پیش‌فرض است

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
fa_IR: حساب پیش‌فرض است

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
fa_IR: زبان پیش‌فرض است

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
fa_IR: آیا برای ایجاد فاکتور فروش، یادداشت تحویل لازم است؟

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
fa_IR: تخفیف داده شده است

note: Label of the is_exchange_gain_loss (Check) field in DocType 'Payment Entry Deduction'
en: Is Exchange Gain / Loss?
fa_IR: سود / زیان تبدیل است؟

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
fa_IR: دارایی موجود است

note: Label of the is_expandable (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Is Expandable
fa_IR: قابل گسترش است

note: Label of the is_final_finished_good (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Is Final Finished Good
fa_IR: آیا کالای تمام شده نهایی است

note: Label of the is_finished_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Is Finished Item
fa_IR: آیتم تمام شده است

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
fa_IR: دارایی ثابت است

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
fa_IR: آیتم رایگان است

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
fa_IR: یخ زده است

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
fa_IR: کاملا مستهلک شده

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
fa_IR: گروه است

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
fa_IR: انبار گروه است

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
fa_IR: مشتری داخلی است

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
fa_IR: تامین کننده داخلی است

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
fa_IR: اجباری است

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
fa_IR: نقطه عطف است

note: Label of the is_old_subcontracting_flow (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Is Old Subcontracting Flow
fa_IR: جریان پیمانکاری فرعی قدیمی است

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
fa_IR: افتتاحیه است

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
fa_IR: آیا ثبت افتتاحیه است

note: Label of the is_outward (Check) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Is Outward
fa_IR: خروجی است

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
fa_IR: پرداخت شده

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
fa_IR: متوقف شده

note: Label of the is_period_closing_voucher_entry (Check) field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Is Period Closing Voucher Entry
fa_IR: ثبت سند مالی پایان دوره است

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
fa_IR: آیا سفارش خرید برای ایجاد فاکتور خرید و ایجاد رسید لازم است؟

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
fa_IR: آیا برای ایجاد فاکتور خرید رسید خرید لازم است؟

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
fa_IR: بازگشتی است

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
fa_IR: رد شده است

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
fa_IR: انبار مرجوعی است

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return 
en: Is Return
fa_IR: بازگشت است

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
fa_IR: بازگشتی است (یادداشت بستانکاری)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
fa_IR: بازگشتی است (یادداشت بدهکاری)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
fa_IR: آیا سفارش فروش برای ایجاد فاکتور فروش و یادداشت تحویل لازم است؟

note: Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Is Scrap Item
fa_IR: آیتم ضایعات است

note: Label of the is_short_year (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Is Short/Long Year
fa_IR: سال کوتاه/بلند است

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
fa_IR: استاندارد است

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Stock Item
fa_IR: آیتم موجودی است

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
fa_IR: قرارداد فرعی شده است

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
fa_IR: تولید شده توسط سیستم است

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
fa_IR: قالب است

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
fa_IR: حمل کننده است

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
fa_IR: آدرس شرکت شماست

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
fa_IR: یک اشتراک است

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
fa_IR: آیا این مالیات شامل نرخ پایه می‌شود؟

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
fa_IR: مشکل

note: Name of a report
en: Issue Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل مشکل

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
fa_IR: صدور یادداشت بستانکاری

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
fa_IR: تاریخ صدور

en: Issue Material
fa_IR: حواله مواد

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
fa_IR: اولویت مشکل

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
fa_IR: مشکل تقسیم از

note: Name of a report
en: Issue Summary
fa_IR: خلاصه مشکل

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
fa_IR: نوع مشکل

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
fa_IR: در مقابل فاکتور فروش موجود، یک یادداشت بدهکاری با مقدار 0 صادر کنید

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
fa_IR: حواله شده

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
fa_IR: آیتم‌های حواله شده در مقابل دستور کار

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
fa_IR: مشکلات

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
fa_IR: تاریخ صادر شدن

en: It can take upto few hours for accurate stock values to be visible after merging items.
fa_IR: ممکن است چند ساعت طول بکشد تا ارزش موجودی دقیق پس از ادغام اقلام قابل مشاهده باشد.

en: It is needed to fetch Item Details.
fa_IR: برای واکشی جزئیات آیتم نیاز است.

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
fa_IR: آیتم

en: Item 1
fa_IR: آیتم 1

en: Item 2
fa_IR: آیتم 2

en: Item 3
fa_IR: آیتم 3

en: Item 4
fa_IR: آیتم 4

en: Item 5
fa_IR: آیتم 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
fa_IR: آیتم جایگزین

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
fa_IR: ویژگی آیتم

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
fa_IR: مقدار ویژگی آیتم

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
fa_IR: مقادیر ویژگی آیتم

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
fa_IR: تراز آیتم (ساده)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
fa_IR: بارکد آیتم

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
fa_IR: کد آیتم

en: Item Code (Final Product)
fa_IR: کد آیتم (محصول نهایی)

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
fa_IR: کد آیتم را نمی‌توان برای شماره سریال تغییر داد.

en: Item Code required at Row No {0}
fa_IR: کد آیتم در ردیف شماره {0} مورد نیاز است

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
fa_IR: کد آیتم: {0} در انبار {1} موجود نیست.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
fa_IR: جزئیات مشتری مورد

note: Name of a DocType
en: Item Default
fa_IR: پیش‌فرض آیتم

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
fa_IR: پیش‌فرض‌های آیتم

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
fa_IR: توضیحات آیتم

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
fa_IR: جزئیات آیتم

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
fa_IR: گروه آیتم

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
fa_IR: پیش‌فرض های گروه آیتم

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
fa_IR: نام گروه آیتم

en: Item Group Tree
fa_IR: درخت گروه آیتم

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
fa_IR: گروه آیتم در مدیر آیتم برای آیتم {0} ذکر نشده است

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group wise Discount
fa_IR: تخفیف بر اساس گروه آیتم

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
fa_IR: گروه‌های آیتم

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
fa_IR: تصویر مورد (اگر نمایش اسلاید نباشد)

note: Label of the item_information_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Item Information
fa_IR: اطلاعات آیتم

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
fa_IR: مکان های آیتم

note: Name of a role
en: Item Manager
fa_IR: مدیر آیتم

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
fa_IR: تولید کننده آیتم

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
fa_IR: نام آیتم

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
fa_IR: نام گذاری آیتم توسط

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
fa_IR: قیمت آیتم

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
fa_IR: تنظیمات قیمت آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
fa_IR: موجودی قیمت آیتم

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
fa_IR: قیمت آیتم برای {0} در لیست قیمت {1} اضافه شد

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
fa_IR: قیمت آیتم چندین بار بر اساس لیست قیمت، تامین کننده/مشتری، ارز، آیتم، دسته، UOM، مقدار و تاریخ‌ها ظاهر می‌شود.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
fa_IR: قیمت مورد برای {0} در فهرست قیمت {1} به روز شد

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
fa_IR: قیمت‌های آیتم

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
fa_IR: پارامتر بازرسی کیفیت آیتم

note: Label of the item_reference (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Item Reference
fa_IR: مرجع آیتم

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
fa_IR: سفارش مجدد آیتم

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
fa_IR: ردیف مورد {0}: {1} {2} در جدول بالا "{1}" وجود ندارد

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
fa_IR: شماره سریال آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
fa_IR: گزارش کمبود آیتم

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
fa_IR: تامین کننده آیتم

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
fa_IR: مالیات آیتم

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
fa_IR: مبلغ مالیات آیتم در ارزش گنجانده شده است

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
fa_IR: نرخ مالیات آیتم

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
fa_IR: ردیف مالیات آیتم {0} باید دارای حسابی از نوع مالیات یا درآمد یا هزینه یا قابل شارژ باشد

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
fa_IR: الگوی مالیات آیتم

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
fa_IR: جزئیات الگوی مالیات آیتم

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
fa_IR: آیتم برای تولید

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
fa_IR: واحد اندازه گیری آیتم

en: Item Unavailable
fa_IR: آیتم در دسترس نیست

note: Name of a DocType
en: Item Variant
fa_IR: گونه آیتم

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
fa_IR: ویژگی گونه آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
fa_IR: جزئیات گونه آیتم

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
fa_IR: تنظیمات گونه آیتم

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
fa_IR: گونه آیتم {0} در حال حاضر با همان ویژگی ها وجود دارد

en: Item Variants updated
fa_IR: گونه‌های آیتم به روز شد

en: Item Warehouse based reposting has been enabled.
fa_IR: ارسال مجدد بر اساس انبار مورد فعال شده است.

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
fa_IR: مشخصات وب سایت مورد

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
fa_IR: جزئیات وزن آیتم

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
fa_IR: جزئیات مالیاتی مبتنی بر آیتم

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
fa_IR: آیتم و انبار

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
fa_IR: جزئیات مورد و گارانتی

en: Item for row {0} does not match Material Request
fa_IR: مورد ردیف {0} با درخواست مواد مطابقت ندارد

en: Item has variants.
fa_IR: آیتم دارای گونه است.

en: Item is mandatory in Raw Materials table.
fa_IR: آیتم در جدول مواد اولیه اجباری است.

en: Item is removed since no serial / batch no selected.
fa_IR: مورد حذف شده است زیرا هیچ سریال / دسته ای انتخاب نشده است.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
fa_IR: آیتم باید با استفاده از دکمه «دریافت آیتم‌ها از رسید خرید» اضافه شود

en: Item name
fa_IR: نام آیتم

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
fa_IR: عملیات آیتم

en: Item qty can not be updated as raw materials are already processed.
fa_IR: تعداد مورد را نمی‌توان به روز کرد زیرا مواد خام قبلاً پردازش شده است.

en: Item rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for item {0}
fa_IR: نرخ آیتم به صفر به‌روزرسانی شده است زیرا نرخ ارزش‌گذاری مجاز صفر برای آیتم صفر {0} بررسی می‌شود

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Item to Manufacture
fa_IR: آیتم برای تولید

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
fa_IR: آیتمی که باید تولید یا بسته بندی مجدد شود

en: Item valuation reposting in progress. Report might show incorrect item valuation.
fa_IR: ارسال مجدد ارزیابی آیتم در حال انجام است. گزارش ممکن است ارزش گذاری اقلام نادرست را نشان دهد.

en: Item variant {0} exists with same attributes
fa_IR: گونه آیتم {0} با همان ویژگی ها وجود دارد

en: Item {0} cannot be added as a sub-assembly of itself
fa_IR: آیتم {0} را نمی‌توان به عنوان یک زیر مونتاژ از خودش اضافه کرد

en: Item {0} cannot be ordered more than {1} against Blanket Order {2}.
fa_IR: آیتم {0} را نمی‌توان بیش از {1} در مقابل سفارش کلی {2} سفارش داد.

en: Item {0} does not exist
fa_IR: آیتم {0} وجود ندارد

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
fa_IR: مورد {0} در سیستم وجود ندارد یا منقضی شده است

en: Item {0} does not exist.
fa_IR: آیتم {0} وجود ندارد.

en: Item {0} entered multiple times.
fa_IR: آیتم {0} چندین بار وارد شده است.

en: Item {0} has already been returned
fa_IR: مورد {0} قبلاً برگردانده شده است

en: Item {0} has been disabled
fa_IR: مورد {0} غیرفعال شده است

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
fa_IR: مورد {0} در تاریخ {1} به پایان عمر خود رسیده است

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
fa_IR: مورد {0} نادیده گرفته شد زیرا کالای موجودی نیست

en: Item {0} is already reserved/delivered against Sales Order {1}.
fa_IR: مورد {0} قبلاً در برابر سفارش فروش {1} رزرو شده/تحویل شده است.

en: Item {0} is cancelled
fa_IR: آیتم {0} لغو شده است

en: Item {0} is disabled
fa_IR: آیتم {0} غیرفعال است

en: Item {0} is not a serialized Item
fa_IR: آیتم {0} یک آیتم سریالی نیست

en: Item {0} is not a stock Item
fa_IR: آیتم {0} یک آیتم موجودی نیست

en: Item {0} is not a subcontracted item
fa_IR: آیتم {0} یک آیتم قرارداد فرعی شده نیست

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
fa_IR: آیتم {0} فعال نیست یا به پایان عمر رسیده است

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
fa_IR: آیتم {0} باید یک آیتم دارایی ثابت باشد

en: Item {0} must be a Non-Stock Item
fa_IR: مورد {0} باید یک کالای غیر موجودی باشد

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
fa_IR: مورد {0} باید یک آیتم قرارداد فرعی باشد

en: Item {0} must be a non-stock item
fa_IR: مورد {0} باید یک کالای غیر موجودی باشد

en: Item {0} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {1} {2}
fa_IR: مورد {0} در جدول "مواد خام تامین شده" در {1} {2} یافت نشد

en: Item {0} not found.
fa_IR: آیتم {0} یافت نشد.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
fa_IR: مورد {0}: تعداد سفارش‌شده {1} نمی‌تواند کمتر از حداقل تعداد سفارش {2} (تعریف شده در مورد) باشد.

en: Item {0}: {1} qty produced.
fa_IR: آیتم {0}: مقدار {1} تولید شده است.

en: Item {} does not exist.
fa_IR: آیتم {} وجود ندارد.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
fa_IR: نرخ لیست قیمت بر حسب آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
fa_IR: تاریخچه خرید از نظر آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
fa_IR: ثبت خرید بر حسب آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
fa_IR: تاریخچه فروش بر حسب آیتم

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
fa_IR: ثبت فروش بر حسب آیتم

en: Item: {0} does not exist in the system
fa_IR: آیتم: {0} در سیستم وجود ندارد

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
fa_IR: آیتم‌ها

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
fa_IR: آیتم‌ها و قیمت

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
fa_IR: کاتالوگ آیتم‌ها

en: Items Filter
fa_IR: فیلتر آیتم‌ها

en: Items Required
fa_IR: آیتم‌های مورد نیاز

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
fa_IR: آیتم‌ها و قیمت

en: Items cannot be updated as Subcontracting Order is created against the Purchase Order {0}.
fa_IR: آیتم‌ها را نمی‌توان به روز کرد زیرا سفارش پیمانکاری فرعی در برابر سفارش خرید {0} ایجاد شده است.

en: Items for Raw Material Request
fa_IR: آیتم‌ها برای درخواست مواد خام

en: Items rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for the following items: {0}
fa_IR: نرخ آیتم‌ها به صفر به‌روزرسانی شده است زیرا نرخ ارزش‌گذاری مجاز صفر برای آیتم‌های زیر بررسی می‌شود: {0}

note: Label of the items_to_be_repost (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Items to Be Repost
fa_IR: مواردی که باید بازنشر شوند

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
fa_IR: آیتم برای تولید برای دریافت مواد خام مرتبط با آن مورد نیاز است.

en: Items to Reserve
fa_IR: موارد برای رزرو

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
fa_IR: آیتم‌های زیر این انبار پیشنهاد خواهد شد

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
fa_IR: تخفیف موردی

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
fa_IR: سطح سفارش مجدد توصیه شده مبتنی بر آیتم

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
fa_IR: ظرفیت کاری

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
fa_IR: کارت کار

en: Job Card Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل کارت کار

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
fa_IR: آیتم کارت کار

note: Name of a DocType
en: Job Card Operation
fa_IR: عملیات کارت کار

note: Name of a DocType
en: Job Card Scheduled Time
fa_IR: زمان برنامه ریزی شده کارت کار

note: Name of a DocType
en: Job Card Scrap Item
fa_IR: آیتم ضایعات کارت کار

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
fa_IR: خلاصه کارت کار

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
fa_IR: لاگ زمان کارت کار

note: Label of the job_card_section (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Job Card and Capacity Planning
fa_IR: برنامه ریزی کارت کار و ظرفیت

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Job Cards
fa_IR: کارت کارها

en: Job Paused
fa_IR: کار متوقف شد

en: Job Started
fa_IR: کار شروع شد

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
fa_IR: عنوان شغلی

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker
fa_IR: پیمانکار

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address
fa_IR: آدرس پیمانکار

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address Details
fa_IR: جرئیات آدرس پیمانکار

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Contact
fa_IR: مخاطب پیمانکار

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Delivery Note
fa_IR: یادداشت تحویل پیمانکار

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Name
fa_IR: نام پیمانکار

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Job Worker Warehouse
fa_IR: انبار پیمانکار

en: Job card {0} created
fa_IR: کارت کار {0} ایجاد شد

en: Job: {0} has been triggered for processing failed transactions
fa_IR: شغل: {0} برای پردازش تراکنش های ناموفق فعال شده است

note: Label of the employment_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Joining
fa_IR: پیوستن

note: Name of a UOM
en: Joule
fa_IR: ژول

note: Name of a UOM
en: Joule/Meter
fa_IR: ژول/متر

en: Journal Entries
fa_IR: ثبت‌های دفتر روزنامه

en: Journal Entries {0} are un-linked
fa_IR: ثبت‌های دفتر روزنامه {0} لغو پیوند هستند

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
fa_IR: ثبت در دفتر روزنامه

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
fa_IR: حساب ثبت دفتر روزنامه

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
fa_IR: الگوی ثبت در دفتر روزنامه

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
fa_IR: حساب الگوی ثبت دفتر روزنامه

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
fa_IR: نوع ثبت دفتر روزنامه

en: Journal Entry for Asset scrapping cannot be cancelled. Please restore the Asset.
fa_IR: ثبت دفتر روزنامه برای اسقاط دارایی را نمی‌توان لغو کرد. لطفا دارایی را بازیابی کنید.

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
fa_IR: ثبت دفتر روزنامه برای اسقاط

en: Journal Entry type should be set as Depreciation Entry for asset depreciation
fa_IR: نوع ثبت دفتر روزنامه باید به عنوان ثبت استهلاک برای استهلاک دارایی تنظیم شود

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
fa_IR: ثبت دفتر روزنامه {0} دارای حساب {1} نیست یا قبلاً با سند مالی دیگری مطابقت دارد

en: Journal entries have been created
fa_IR: ثبت‌های دفتر روزنامه ایجاد شده است

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
fa_IR: دفترهای روزنامه

en: Kanban Board
fa_IR: نمودار کانبان

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
fa_IR: کمپین های فروش را پیگیری کنید. سرنخ ها، پیش فاکتور ها، سفارش فروش و غیره را از کمپین ها پیگیری کنید تا بازده سرمایه گذاری را اندازه گیری کنید.

note: Name of a UOM
en: Kelvin
fa_IR: کلوین

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
fa_IR: کلید

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
fa_IR: گزارش های کلیدی

note: Name of a UOM
en: Kg
fa_IR: کیلوگرم

note: Name of a UOM
en: Kiloampere
fa_IR: کیلو آمپر

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
fa_IR: کیلو کالری

note: Name of a UOM
en: Kilocoulomb
fa_IR: کیلو کولن

note: Name of a UOM
en: Kilogram-Force
fa_IR: کیلوگرم-نیرو

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
fa_IR: کیلوگرم/سانتی متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
fa_IR: کیلوگرم / متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Litre
fa_IR: کیلوگرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Kilohertz
fa_IR: کیلوهرتز

note: Name of a UOM
en: Kilojoule
fa_IR: کیلوژول

note: Name of a UOM
en: Kilometer
fa_IR: کیلومتر

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
fa_IR: کیلومتر/ساعت

note: Name of a UOM
en: Kilopascal
fa_IR: کیلوپاسکال

note: Name of a UOM
en: Kilopond
fa_IR: کیلوپوند

note: Name of a UOM
en: Kilopound-Force
fa_IR: کیلوپوند-نیرو

note: Name of a UOM
en: Kilowatt
fa_IR: کیلووات

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
fa_IR: کیلووات-ساعت

en: Kindly cancel the Manufacturing Entries first against the work order {0}.
fa_IR: لطفاً ابتدا ورودی‌های تولید را در برابر دستور کار {0} لغو کنید.

en: Kindly select the company first
fa_IR: لطفا ابتدا شرکت را انتخاب کنید

note: Name of a UOM
en: Kip
fa_IR: کیپ

note: Name of a UOM
en: Knot
fa_IR: گره دریایی

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
fa_IR: برچسب

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
fa_IR: راهنمای هزینه تمام شده تا درب انبار

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
fa_IR: آیتم هزینه تمام شده تا درب انبار

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
fa_IR: رسید خرید هزینه تمام شده تا درب انبار

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
fa_IR: مالیات و عوارض هزینه تمام شده تا درب انبار

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
fa_IR: سند مالی هزینه تمام شده تا درب انبار

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
fa_IR: مبلغ سند مالی هزینه تمام شده تا درب انبار

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
fa_IR: افقی

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
fa_IR: زبان

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
fa_IR: از بین رفته است

en: Large
fa_IR: بزرگ

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
fa_IR: آخرین بررسی کربن

en: Last Communication
fa_IR: آخرین ارتباط

en: Last Communication Date
fa_IR: آخرین تاریخ ارتباط

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
fa_IR: آخرین تاریخ تکمیل

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
fa_IR: آخرین تاریخ ادغام

en: Last Month Downtime Analysis
fa_IR: تحلیل زمان خرابی ماه گذشته

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
fa_IR: نام خانوادگی

en: Last Name, Email or Phone/Mobile of the user are mandatory to continue.
fa_IR: نام خانوادگی، ایمیل یا تلفن / تلفن همراه کاربر برای ادامه اجباری است.

en: Last Order Amount
fa_IR: مبلغ آخرین سفارش

en: Last Order Date
fa_IR: تاریخ آخرین سفارش

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
fa_IR: آخرین نرخ خرید

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
fa_IR: آخرین تراکنش موجودی کالای {0} در انبار {1} در تاریخ {2} انجام شد.

en: Last carbon check date cannot be a future date
fa_IR: آخرین تاریخ بررسی کربن نمی‌تواند تاریخ آینده باشد

en: Latest
fa_IR: آخرین

en: Latest Age
fa_IR: آخرین سن

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
fa_IR: عرض جغرافیایی

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
fa_IR: سرنخ

en: Lead -> Prospect
fa_IR: سرنخ -> مشتری بالقوه

note: Name of a report
en: Lead Conversion Time
fa_IR: زمان تبدیل سرنخ

en: Lead Count
fa_IR: تعداد سرنخ

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
fa_IR: جزئیات سرنخ

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
fa_IR: نام سرنخ

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
fa_IR: مالک اصلی

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
fa_IR: کارایی مالک سرنخ

en: Lead Owner cannot be same as the Lead Email Address
fa_IR: مالک اصلی نمی‌تواند با آدرس ایمیل اصلی یکسان باشد

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
fa_IR: منبع سرنخ

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
fa_IR: زمان بین شروع و اتمام فرآیند تولید

en: Lead Time (Days)
fa_IR: زمان تحویل (بر حسب روز)

en: Lead Time (in mins)
fa_IR: زمان تحویل (بر حسب دقیقه)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
fa_IR: تاریخ سرنخ

en: Lead Time Days
fa_IR: روزهای زمان سرنخ

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
fa_IR: زمان سرنخ بر حسب روز

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
fa_IR: نوع سرنخ

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
fa_IR: سرنخ {0} به مشتری بالقوه {1} اضافه شده است.

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
fa_IR: تابلوی امتیازات

note: Label of the leads_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Leads
fa_IR: سرنخ ها

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
fa_IR: سرنخ‌ها به شما کمک می‌کنند کسب‌وکار داشته باشید، همه مخاطبین خود و موارد دیگر را به عنوان سرنخ‌های خود اضافه کنید

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
fa_IR: حسابداری یاد بگیرید

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
fa_IR: مدیریت لیست موجودی را یاد بگیرید

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
fa_IR: یادگیری تولید

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
fa_IR: تدارکات را بیاموزید

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
fa_IR: مدیریت پروژه را یاد بگیرید

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
fa_IR: مدیریت فروش را یاد بگیرید

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
fa_IR: مرخصی به پرداخت نقدی تبدیل شده؟

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
fa_IR: اگر تامین کننده برای مدت نامحدود مسدود شده است، خالی بگذارید

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
fa_IR: برای استفاده از قالب استاندارد یادداشت تحویل، خالی بگذارید

en: Ledger
fa_IR: دفتر

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge
fa_IR: ادغام دفتر

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge Accounts
fa_IR: حساب های ادغام دفتر

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
fa_IR: دفتر ها

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
fa_IR: چپ

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
fa_IR: فهرست چپ

en: Legal
fa_IR: مجاز

en: Legal Expenses
fa_IR: هزینه های قانونی

en: Legend
fa_IR: افسانه

en: Length
fa_IR: طول

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
fa_IR: طول (سانتی متر)

en: Less Than Amount
fa_IR: کمتر از مبلغ

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
fa_IR: سربرگ

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
fa_IR: متن متن نامه یا ایمیل

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
fa_IR: متن پایان نامه یا ایمیل

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
fa_IR: سطح

note: Label of the bom_level (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Level (BOM)
fa_IR: سطح (BOM)

en: Liabilities
fa_IR: بدهی ها

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
fa_IR: مسئولیت

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
fa_IR: جزئیات مجوز

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
fa_IR: شماره پروانه

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
fa_IR: پلاک وسیله نقلیه

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
fa_IR: دوست دارد

en: Limit Crossed
fa_IR: از حد عبور کرد

note: Label of the limit_reposting_timeslot (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limit timeslot for Stock Reposting
fa_IR: محدودیت زمانی برای ارسال مجدد موجودی

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
fa_IR: محدود به 12 کاراکتر

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
fa_IR: محدودیت ها اعمال نمی‌شود

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
fa_IR: فاصله خطوط برای مبلغ به حروف

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
fa_IR: گزینه‌های پیوند

en: Link a new bank account
fa_IR: پیوند یک حساب بانکی جدید

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
fa_IR: پیوند رویه کیفیت موجود

en: Link to Material Request
fa_IR: پیوند به درخواست مواد

en: Link to Material Requests
fa_IR: پیوند به درخواست های مواد

en: Link with Customer
fa_IR: پیوند با مشتری

en: Link with Supplier
fa_IR: پیوند با تامین کننده

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
fa_IR: اسناد مرتبط

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
fa_IR: فاکتورهای مرتبط

note: Name of a DocType
en: Linked Location
fa_IR: مکان پیوند داده شده

en: Linked with submitted documents
fa_IR: مرتبط با اسناد ارسالی

en: Linking Failed
fa_IR: پیوند ناموفق بود

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
fa_IR: پیوند به مشتری انجام نشد. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
fa_IR: پیوند به تامین کننده انجام نشد. لطفا دوباره تلاش کنید.

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
fa_IR: پیوندها

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
fa_IR: آیتم‌هایی را که بسته را تشکیل می دهند لیست کنید.

note: Name of a UOM
en: Litre
fa_IR: لیتر

note: Name of a UOM
en: Litre-Atmosphere
fa_IR: لیتر-اتمسفر

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
fa_IR: بارگیری همه معیارها

en: Loading import file...
fa_IR: در حال بارگیری فایل درون‌بُرد...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
fa_IR: وام

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
fa_IR: تاریخ پایان وام

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
fa_IR: مدت وام (بر حسب روز)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
fa_IR: تاریخ شروع وام

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
fa_IR: تاریخ شروع وام و دوره وام برای ذخیره در تخفیف فاکتور الزامی است

en: Loans (Liabilities)
fa_IR: وام (بدهی)

en: Loans and Advances (Assets)
fa_IR: وام و پیش پرداخت (دارایی)

en: Local
fa_IR: محلی

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
fa_IR: محل

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
fa_IR: جزئیات مکان

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
fa_IR: نام مکان

note: Label of the locked (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Locked
fa_IR: قفل شده است

note: Label of the log_entries (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Log Entries
fa_IR: ورودی های لاگ

note: Label of the logo (Attach) field in DocType 'Sales Partner' Label of the logo (Attach Image) field in DocType 'Manufacturer'
en: Logo
fa_IR: لوگو

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
fa_IR: طول جغرافیایی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
fa_IR: از دست رفته

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
fa_IR: فرصت از دست رفته

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
fa_IR: پیش فاکتور از دست رفته

note: Name of a report
en: Lost Quotations
fa_IR: پیش فاکتور های از دست رفته

en: Lost Quotations %
fa_IR: % پیش فاکتور های از دست رفته

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
fa_IR: دلیل از دست دادن

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
fa_IR: جزئیات دلیل از دست دادن

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
fa_IR: دلایل از دست رفتن

en: Lost Reasons are required in case opportunity is Lost.
fa_IR: در صورت از دست رفتن فرصت، دلایل از دست رفتن مورد نیاز است.

en: Lost Value
fa_IR: ارزش از دست رفته

en: Lost Value %
fa_IR: مقدار از دست رفته %

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
fa_IR: کم

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
fa_IR: گواهی کسر کمتر

en: Lower Income
fa_IR: درآمد کمتر

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
fa_IR: مبلغ وفاداری

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
fa_IR: امتیاز وفاداری

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
fa_IR: بازخرید امتیازات وفاداری

en: Loyalty Points: {0}
fa_IR: امتیازات وفاداری: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
fa_IR: برنامه وفاداری

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
fa_IR: مجموعه برنامه های وفاداری

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
fa_IR: راهنمای برنامه وفاداری

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
fa_IR: نام برنامه وفاداری

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
fa_IR: ردیف برنامه وفاداری

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
fa_IR: نوع برنامه وفاداری

en: Machine
fa_IR: دستگاه

en: Machine Type
fa_IR: نوع ماشین

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
fa_IR: خرابی ماشین

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
fa_IR: خطاهای اپراتور ماشین

en: Main
fa_IR: اصلی

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه اصلی

en: Main Cost Center {0} cannot be entered in the child table
fa_IR: مرکز هزینه اصلی {0} را نمی‌توان در جدول فرزند وارد کرد

en: Maintain Asset
fa_IR: حفظ دارایی

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
fa_IR: حفظ همان نرخ در کل چرخه فروش

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
fa_IR: حفظ همان نرخ در طول چرخه خرید

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
fa_IR: نگهداری موجودی

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
fa_IR: نگهداری

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
fa_IR: تاریخ تعمیر و نگهداری

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
fa_IR: جزئیات تعمیر و نگهداری

en: Maintenance Log
fa_IR: لاگ تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
fa_IR: مدیر تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
fa_IR: نام مدیر تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
fa_IR: تعمیر و نگهداری مورد نیاز است

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
fa_IR: نقش نگهداری

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
fa_IR: زمان‌بندی تعمیر و نگهداری

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
fa_IR: جزئیات زمان‌بندی تعمیر و نگهداری

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
fa_IR: آیتم زمان‌بندی نگهداری

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
fa_IR: برنامه تعمیر و نگهداری برای همه موارد ایجاد نشده است. لطفا بر روی "ایجاد برنامه زمانی" کلیک کنید

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
fa_IR: برنامه نگهداری {0} در مقابل {1} وجود دارد

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
fa_IR: زمان‌بندی های تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
fa_IR: وضعیت نگهداری

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
fa_IR: برای ارسال، وضعیت نگهداری باید لغو یا تکمیل شود

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
fa_IR: تسک تعمیر و نگهداری

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
fa_IR: تسک‌ها تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
fa_IR: تیم تعمیر و نگهداری

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
fa_IR: عضو تیم تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
fa_IR: اعضای تیم تعمیر و نگهداری

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
fa_IR: نام تیم تعمیر و نگهداری

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
fa_IR: زمان نگهداری

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
fa_IR: نوع تعمیر و نگهداری

note: Name of a role
en: Maintenance User
fa_IR: کاربر تعمیر و نگهداری

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
fa_IR: بازدید تعمیر و نگهداری

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
fa_IR: هدف بازدید از تعمیر و نگهداری

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
fa_IR: تاریخ شروع تعمیر و نگهداری نمی‌تواند قبل از تاریخ تحویل برای شماره سریال {0} باشد

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
fa_IR: موضوعات اصلی/اختیاری

note: Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Make
fa_IR: بسازید

en: Make
fa_IR:  بسازید

en: Make Asset Movement
fa_IR: جابجایی دارایی را ایجاد کنید

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
fa_IR: ثبت استهلاک

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
fa_IR: پرداخت را از طریق ثبت دفتر روزنامه انجام دهید

en: Make Purchase Invoice
fa_IR: فاکتور خرید تهیه کنید

en: Make Quotation
fa_IR: پیش فاکتور ایجاد کنید

en: Make Return Entry
fa_IR: ایجاد ثبت بازگشت

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
fa_IR: تهیه فاکتور فروش

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
fa_IR: ساخت شماره سریال / دسته از دستور کار

en: Make Stock Entry
fa_IR: ثبت موجودی

en: Make Subcontracting PO
fa_IR: ایجاد سفارش خرید پیمانکاری فرعی

en: Make project from a template.
fa_IR: پروژه را از یک الگو بسازید.

en: Make {0} Variant
fa_IR: ایجاد {0} گونه

en: Make {0} Variants
fa_IR: ایجاد {0} گونه

en: Manage
fa_IR: مدیریت

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
fa_IR: مدیریت هزینه عملیات

en: Manage your orders
fa_IR: سفارش‌های خود را مدیریت کنید

en: Management
fa_IR: مدیریت

en: Manager
fa_IR: مدیر

en: Managing Director
fa_IR: مدیر عامل

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
fa_IR: اجباری

en: Mandatory Accounting Dimension
fa_IR: بعد حسابداری اجباری

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
fa_IR: اجباری بستگی دارد

en: Mandatory Field
fa_IR: فیلد اجباری

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
fa_IR: اجباری برای ترازنامه

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
fa_IR: اجباری برای حساب سود و زیان

en: Mandatory Missing
fa_IR: گمشده اجباری

en: Mandatory Purchase Order
fa_IR: دستور خرید اجباری

en: Mandatory Purchase Receipt
fa_IR: رسید خرید اجباری

note: Label of the conditional_mandatory_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Section
fa_IR: بخش اجباری

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
fa_IR: دستی

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
fa_IR: بازرسی دستی

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
fa_IR: ثبت دستی ایجاد نمی‌شود! ثبت خودکار برای حسابداری معوق را در تنظیمات حساب ها غیرفعال کنید و دوباره امتحان کنید

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
fa_IR: تولید

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
fa_IR: تولید بر اساس درخواست مواد

en: Manufactured
fa_IR: تولید شده

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
fa_IR: تعداد تولید شده

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Label of th
en: Manufacturer
fa_IR: تولید کننده

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
fa_IR: شماره قطعه تولید کننده

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
fa_IR: شماره قطعه تولید کننده <b>{0}</b> نامعتبر است

note: Label of the work_order_details_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manu
en: Manufacturing
fa_IR: تولید

note: Label of the semi_fg_bom (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Manufacturing BOM
fa_IR: BOM تولید

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
fa_IR: تاریخ تولید

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
fa_IR: مدیر تولید

en: Manufacturing Quantity is mandatory
fa_IR: مقدار تولید الزامی است

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
fa_IR: بخش تولید

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
fa_IR: تنظیمات تولید

note: Label of the type_of_manufacturing (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Manufacturing Type
fa_IR: نوع تولید

note: Name of a role
en: Manufacturing User
fa_IR: کاربر تولید

en: Mapping Purchase Receipt ...
fa_IR: نگاشت رسید خرید ...

en: Mapping Subcontracting Order ...
fa_IR: نگاشت سفارش پیمانکاری فرعی ...

en: Mapping {0} ...
fa_IR: نگاشت {0}...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
fa_IR: حاشیه

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
fa_IR: پول حاشیه‌ای

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
fa_IR: نرخ یا مبلغ حاشیه

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
fa_IR: نوع حاشیه

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
fa_IR: وضعیت تأهل

en: Mark As Closed
fa_IR: علامت گذاری به عنوان بسته شده

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
fa_IR: بخش بازار

en: Marketing
fa_IR: بازار یابی

en: Marketing Expenses
fa_IR: هزینه های بازاریابی

en: Marketing Manager
fa_IR: مدیر بازاریابی

en: Marketing Specialist
fa_IR: کارشناس بازاریابی

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
fa_IR: متاهل

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
fa_IR: ماسک

en: Mass Mailing
fa_IR: ایمیل انبوه

en: Master
fa_IR: مستر

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
fa_IR: کارشناسی ارشد

en: Material
fa_IR: مواد

en: Material Consumption
fa_IR: مصرف مواد

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
fa_IR: مصرف مواد برای تولید

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
fa_IR: مصرف مواد در تنظیمات تولید تنظیم نشده است.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
fa_IR: حواله مواد

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
fa_IR: رسید مواد

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
fa_IR: درخواست مواد

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
fa_IR: تاریخ درخواست مواد

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
fa_IR: جزئیات درخواست مواد

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
fa_IR: آیتم درخواست مواد

en: Material Request No
fa_IR: شماره درخواست مواد

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
fa_IR: آیتم طرح درخواست مواد

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
fa_IR: نوع درخواست مواد

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
fa_IR: درخواست مواد ایجاد نشد، زیرا مقدار مواد خام از قبل موجود است.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
fa_IR: درخواست مواد حداکثر {0} را می‌توان برای مورد {1} در برابر سفارش فروش {2} ارائه کرد

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
fa_IR: درخواست مواد برای ایجاد این ثبت موجودی استفاده شده است

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
fa_IR: درخواست مواد {0} لغو یا متوقف شده است

en: Material Request {0} submitted.
fa_IR: درخواست مواد {0} ارسال شد.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
fa_IR: مواد درخواستی

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
fa_IR: درخواست مواد

en: Material Requests Required
fa_IR: درخواست مواد مورد نیاز است

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
fa_IR: درخواست‌های موادی که برای آنها پیش فاکتور های تامین‌کننده ایجاد نشده است

en: Material Returned from WIP
fa_IR: مواد برگردانده شده از «کار در حال انجام»

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
fa_IR: انتقال مواد

en: Material Transfer (In Transit)
fa_IR: انتقال مواد (در حال حمل و نقل)

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
fa_IR: انتقال مواد برای تولید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
fa_IR: مواد منتقل شد

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
fa_IR: مواد منتقل شده برای تولید

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
fa_IR: مواد برای تولید منتقل شده است

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
fa_IR: انتقال مواد برای قرارداد فرعی

en: Material to Supplier
fa_IR: مواد به تامین کننده

en: Materials are already received against the {0} {1}
fa_IR: مواد قبلاً در مقابل {0} {1} دریافت شده است

en: Materials needs to be transferred to the work in progress warehouse for the job card {0}
fa_IR: برای کارت کار باید مواد به انبار کار در حال انجام انتقال داده شود {0}

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
fa_IR: حداکثر مقدار

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
fa_IR: حداکثر تخفیف (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
fa_IR: حداکثر نمره

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
fa_IR: حداکثر تعداد

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Qty (As Per Stock UOM)
fa_IR: حداکثر تعداد (بر اساس موجودی UOM)

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
fa_IR: حداکثر مقدار نمونه

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
fa_IR: حداکثر امتیاز

en: Max discount allowed for item: {0} is {1}%
fa_IR: حداکثر تخفیف مجاز برای آیتم: {0} {1}% است

en: Max: {0}
fa_IR: حداکثر: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ فاکتور

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
fa_IR: حداکثر نرخ خالص

note: Label of the maximum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Payment Amount
fa_IR: حداکثر مبلغ پرداختی

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
fa_IR: حداکثر نمونه - {0} را می‌توان برای دسته {1} و مورد {2} حفظ کرد.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
fa_IR: حداکثر نمونه - {0} قبلاً برای دسته {1} و مورد {2} در دسته {3} حفظ شده است.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
fa_IR: حداکثر استفاده

note: Label of the max_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the max_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Maximum Value
fa_IR: حداکثر مقدار

en: Maximum discount for Item {0} is {1}%
fa_IR: حداکثر تخفیف برای آیتم {0} {1}% است

en: Maximum quantity scanned for item {0}.
fa_IR: حداکثر مقدار اسکن شده برای آیتم {0}.

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
fa_IR: حداکثر مقدار نمونه قابل نگهداری

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
fa_IR: متوسط

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
fa_IR: ملاقات

note: Name of a UOM
en: Megacoulomb
fa_IR: مگاکولن

note: Name of a UOM
en: Megagram/Litre
fa_IR: مگاگرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Megahertz
fa_IR: مگاهرتز

note: Name of a UOM
en: Megajoule
fa_IR: مگاژول

note: Name of a UOM
en: Megawatt
fa_IR: مگاوات

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری را در آیتم اصلی ذکر کنید.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
fa_IR: در صورت غیر استاندارد بودن حساب‌های دریافتنی، ذکر کنید

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
fa_IR: در صورت استفاده از حساب پرداختنی غیر استاندارد، ذکر کنید

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
fa_IR: در صورت قابل اعمال بودن حساب‌های دریافتنی غیر استاندارد، ذکر کنید

en: Menu
fa_IR: منو

en: Merge
fa_IR: ادغام

en: Merge Account
fa_IR: ادغام حساب

note: Label of the merge_invoices_based_on (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Merge Invoices Based On
fa_IR: ادغام فاکتورها بر اساس

en: Merge Progress
fa_IR: ادغام پیشرفت

note: Label of the merge_similar_account_heads (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Merge Similar Account Heads
fa_IR: ادغام سرفصل حساب های مشابه

en: Merge taxes from multiple documents
fa_IR: ادغام مالیات از اسناد متعدد

en: Merge with Existing Account
fa_IR: ادغام با حساب موجود

en: Merge with existing
fa_IR: ادغام با موجود

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
fa_IR: ادغام شد

en: Merging is only possible if following properties are same in both records. Is Group, Root Type, Company and Account Currency
fa_IR: ادغام تنها در صورتی امکان پذیر است که ویژگی های زیر در هر دو رکورد یکسان باشند. گروه، نوع ریشه، شرکت و ارز حساب است

en: Merging {0} of {1}
fa_IR: ادغام {0} از {1}

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
fa_IR: پیام

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
fa_IR: نمونه های پیام

en: Message Sent
fa_IR: پیام فرستاده شد

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
fa_IR: پیام برای تامین کننده

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
fa_IR: پیام برای نمایش

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
fa_IR: پیامی برای کاربران ارسال می‌شود تا وضعیت خود را در پروژه دریافت کنند

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
fa_IR: پیام های بیشتر از 160 کاراکتر به چند پیام تقسیم می‌شوند

note: Name of a UOM
en: Meter
fa_IR: متر

note: Name of a UOM
en: Meter Of Water
fa_IR: متر آب

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
fa_IR: متر/ثانیه

note: Name of a UOM
en: Microbar
fa_IR: میکروبار

note: Name of a UOM
en: Microgram
fa_IR: میکروگرم

note: Name of a UOM
en: Microgram/Litre
fa_IR: میکروگرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Micrometer
fa_IR: میکرومتر

note: Name of a UOM
en: Microsecond
fa_IR: میکروثانیه

en: Middle Income
fa_IR: درآمد متوسط

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
fa_IR: نام میانی

note: Name of a UOM
en: Mile
fa_IR: مایل

note: Name of a UOM
en: Mile (Nautical)
fa_IR: مایل (دریایی)

note: Name of a UOM
en: Mile/Hour
fa_IR: مایل/ساعت

note: Name of a UOM
en: Mile/Minute
fa_IR: مایل/دقیقه

note: Name of a UOM
en: Mile/Second
fa_IR: مایل/ثانیه

note: Name of a UOM
en: Milibar
fa_IR: میلی بار

note: Name of a UOM
en: Milliampere
fa_IR: میلی آمپر

note: Name of a UOM
en: Millicoulomb
fa_IR: میلی کولن

note: Name of a UOM
en: Milligram
fa_IR: میلی گرم

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
fa_IR: میلی گرم/سانتی متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
fa_IR: میلی گرم / متر مکعب

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
fa_IR: میلی گرم/میلیمتر مکعب

note: Name of a UOM
en: Milligram/Litre
fa_IR: میلی گرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Millihertz
fa_IR: میلی هرتز

note: Name of a UOM
en: Millilitre
fa_IR: میلی لیتر

note: Name of a UOM
en: Millimeter
fa_IR: میلی‌متر

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Mercury
fa_IR: میلیمتر جیوه

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Water
fa_IR: میلیمتر آب

note: Name of a UOM
en: Millisecond
fa_IR: میلی ثانیه

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
fa_IR: حداقل مبلغ

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
fa_IR: حداقل مقدار

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
fa_IR: Min Amt نمی‌تواند بیشتر از Max Amt باشد

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
fa_IR: حداقل نمره

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
fa_IR: حداقل تعداد سفارش

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
fa_IR: حداقل تعداد

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Qty (As Per Stock UOM)
fa_IR: حداقل تعداد (بر اساس موجودی UOM)

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
fa_IR: Min Qty نمی‌تواند بیشتر از Max Qty باشد

en: Min Qty should be greater than Recurse Over Qty
fa_IR: Min Qty باید بیشتر از Recurse Over Qty باشد

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
fa_IR: حداقل مبلغ فاکتور

en: Minimum Lead Age (Days)
fa_IR: حداقل سن سرنخ (بر حسب روز)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
fa_IR: حداقل نرخ خالص

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
fa_IR: حداقل تعداد سفارش

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
fa_IR: حداقل مقدار سفارش

note: Label of the minimum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Payment Amount
fa_IR: حداقل مبلغ پرداختی

en: Minimum Qty
fa_IR: حداقل تعداد

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
fa_IR: حداقل کل هزینه شده

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
fa_IR: حداقل مقدار

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
fa_IR: حداقل مقدار باید مطابق با موجودی UOM باشد

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
fa_IR: دقیقه

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
fa_IR: دقایق

en: Miscellaneous Expenses
fa_IR: هزینه های متفرقه

en: Mismatch
fa_IR: عدم تطابق

en: Missing
fa_IR: جا افتاده

en: Missing Account
fa_IR: حساب جا افتاده

en: Missing Asset
fa_IR: دارایی گمشده

en: Missing Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه جا افتاده

en: Missing Finance Book
fa_IR: دفتر مالی جا افتاده

en: Missing Finished Good
fa_IR: از دست رفته به پایان رسید

en: Missing Formula
fa_IR: فرمول جا افتاده

en: Missing Item
fa_IR: آیتم جا افتاده

en: Missing Payments App
fa_IR: برنامه پرداخت وجود ندارد

en: Missing Serial No Bundle
fa_IR: باندل شماره سریال جا افتاده

en: Missing Values Required
fa_IR: مقادیر از دست رفته الزامی است

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
fa_IR: الگوی ایمیل برای ارسال وجود ندارد. لطفاً یکی را در تنظیمات تحویل تنظیم کنید.

en: Missing value
fa_IR: مقدار از دست رفته

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
fa_IR: شرایط مختلط

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
fa_IR: تلفن همراه

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
fa_IR: شماره موبایل

en: Mobile Number
fa_IR: شماره موبایل

en: Mobile:
fa_IR: تلفن همراه:

en: Mode Of Payment
fa_IR: نحوه پرداخت

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
fa_IR: نحوه پرداخت

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
fa_IR: حالت حساب پرداخت

en: Mode of Payments
fa_IR: نحوه پرداخت ها

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
fa_IR: مدل

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
fa_IR: روش های پرداخت

en: Modified By
fa_IR: تغییر داده شده توسط

en: Modified On
fa_IR: اصلاح شده در

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
fa_IR: تنظیمات ماژول

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
fa_IR: دوشنبه

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
fa_IR: پایش پیشرفت

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
fa_IR: فرکانس پایش

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
fa_IR: ماه

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
fa_IR: ماه(های) پس از پایان ماه فاکتور

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
fa_IR: ماهانه

en: Monthly Completed Work Orders
fa_IR: دستور کارهای ماهانه تکمیل شده

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
fa_IR: توزیع ماهانه

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
fa_IR: درصد توزیع ماهانه

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
fa_IR: درصدهای توزیع ماهانه

en: Monthly Quality Inspections
fa_IR: بازرسی ماهیانه کیفیت

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
fa_IR: نرخ ماهانه

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
fa_IR: هدف فروش ماهانه

en: Monthly Total Work Orders
fa_IR: کل دستور کارهای ماهانه

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
fa_IR: ماه ها

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
fa_IR: اطلاعات بیشتر

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
fa_IR: اطلاعات بیشتر

note: Description of the 'Is Short/Long Year' (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: More/Less than 12 months.
fa_IR: بیشتر/کمتر از 12 ماه.

en: Motion Picture & Video
fa_IR: فیلم و ویدیو

en: Move
fa_IR: حرکت

en: Move Item
fa_IR: انتقال آیتم

en: Move Stock
fa_IR: انتقال موجودی

en: Move to Cart
fa_IR: جابجایی به سبد خرید

en: Movement
fa_IR: جابجایی

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
fa_IR: میانگین متحرک

en: Moving up in tree ...
fa_IR: بالا رفتن در درخت...

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
fa_IR: چند ارزی

en: Multi-level BOM Creator
fa_IR: ایجاد کننده BOM چند سطحی

en: Multiple Loyalty Programs found for Customer {}. Please select manually.
fa_IR: چندین برنامه وفاداری برای مشتری {} پیدا شد. لطفا به صورت دستی انتخاب کنید

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
fa_IR: قوانین قیمت چندگانه با معیارهای یکسان وجود دارد، لطفاً با اختصاص اولویت، تضاد را حل کنید. قوانین قیمت: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
fa_IR: برنامه چند لایه

en: Multiple Variants
fa_IR: چندین گونه

en: Multiple Warehouse Accounts
fa_IR: چندین حساب انبار

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
fa_IR: چندین سال مالی برای تاریخ {0} وجود دارد. لطفا شرکت را در سال مالی تعیین کنید

en: Multiple items cannot be marked as finished item
fa_IR: چند مورد را نمی‌توان به عنوان مورد تمام شده علامت گذاری کرد

en: Music
fa_IR: موسیقی

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
fa_IR: باید عدد کامل باشد

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
fa_IR: باید یک URL کاربرگ‌نگار Google برای عموم قابل دسترسی باشد و افزودن ستون حساب بانکی برای درون‌بُرد از طریق Google Sheets ضروری است.

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
fa_IR: نادیده گرفتن ایمیل

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
fa_IR: نام

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
fa_IR: نام و شناسه کارمند

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
fa_IR: نام ذینفع

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
fa_IR: نام حساب جدید توجه: لطفاً برای مشتریان و تامین کنندگان حساب ایجاد نکنید

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
fa_IR: نام توزیع ماهانه

note: Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the named_place (Da
en: Named Place
fa_IR: مکان نامگذاری شده

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
fa_IR: سری نامگذاری

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
fa_IR: پیشوند سری نامگذاری

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
fa_IR: نام گذاری سری ها و پیش‌فرض های قیمت

en: Naming Series is mandatory
fa_IR: سری نامگذاری اجباری است

note: Name of a UOM
en: Nanocoulomb
fa_IR: نانوکولن

note: Name of a UOM
en: Nanogram/Litre
fa_IR: نانوگرم/لیتر

note: Name of a UOM
en: Nanohertz
fa_IR: نانوهرتز

note: Name of a UOM
en: Nanometer
fa_IR: نانومتر

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
fa_IR: نانوثانیه

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
fa_IR: گاز طبیعی

en: Needs Analysis
fa_IR: نیاز به تحلیل دارد

en: Negative Quantity is not allowed
fa_IR: مقدار منفی مجاز نیست

en: Negative Valuation Rate is not allowed
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری منفی مجاز نیست

en: Negotiation/Review
fa_IR: مذاکره / بررسی

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
fa_IR: مبلغ خالص

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ خالص (ارز شرکت)

en: Net Asset value as on
fa_IR: ارزش خالص دارایی به عنوان

en: Net Cash from Financing
fa_IR: نقدی خالص حاصل از تامین مالی

en: Net Cash from Investing
fa_IR: وجه نقد خالص حاصل از سرمایه گذاری

en: Net Cash from Operations
fa_IR: وجه نقد خالص حاصل از عملیات

en: Net Change in Accounts Payable
fa_IR: تغییر خالص در حساب های پرداختنی

en: Net Change in Accounts Receivable
fa_IR: تغییر خالص در حساب های دریافتنی

en: Net Change in Cash
fa_IR: تغییر خالص در وجه نقد

en: Net Change in Equity
fa_IR: تغییر خالص در حقوق صاحبان موجودی

en: Net Change in Fixed Asset
fa_IR: تغییر خالص در دارایی ثابت

en: Net Change in Inventory
fa_IR: تغییر خالص موجودی

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
fa_IR: نرخ خالص ساعت

en: Net Profit
fa_IR: سود خالص

en: Net Profit/Loss
fa_IR: سود/زیان خالص

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Net Purchase Amount
fa_IR: مبلغ خالص خرید

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
fa_IR: نرخ خالص

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
fa_IR: نرخ خالص (ارز شرکت)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
fa_IR: کل خالص

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
fa_IR: کل خالص (ارز شرکت)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
fa_IR: وزن خالص

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
fa_IR: وزن خالص UOM

en: Net total calculation precision loss
fa_IR: خالص از دست دادن دقت محاسبه کل

en: New
fa_IR: جدید

en: New Account Name
fa_IR: نام حساب جدید

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
fa_IR: ارزش دارایی جدید

en: New Assets (This Year)
fa_IR: دارایی های جدید (این سال)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
fa_IR: BOM جدید

note: Label of the new_balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Account Currency
fa_IR: تراز جدید به ارز حساب

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
fa_IR: تراز جدید به ارز پایه

en: New Batch ID (Optional)
fa_IR: شناسه دسته جدید (اختیاری)

en: New Batch Qty
fa_IR: تعداد دسته جدید

en: New Company
fa_IR: شرکت جدید

en: New Cost Center Name
fa_IR: نام مرکز هزینه جدید

en: New Customer Revenue
fa_IR: درآمد مشتری جدید

en: New Customers
fa_IR: مشتریان جدید

en: New Department
fa_IR: دپارتمان جدید

en: New Employee
fa_IR: کارمند جدید

en: New Event
fa_IR: رویداد جدید

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
fa_IR: نرخ ارز جدید

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
fa_IR: هزینه های جدید

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
fa_IR: درآمد جدید

en: New Location
fa_IR: مکان جدید

en: New Note
fa_IR: یادداشت جدید

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
fa_IR: فاکتور خرید جدید

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
fa_IR: سفارش‌های خرید جدید

en: New Quality Procedure
fa_IR: رویه کیفیت جدید

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
fa_IR: پیش فاکتور های جدید

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
fa_IR: فاکتور فروش جدید

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
fa_IR: سفارش‌های فروش جدید

en: New Sales Person Name
fa_IR: نام فروشنده جدید

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
fa_IR: شماره سریال جدید نمی‌تواند انبار داشته باشد. انبار باید با ورود به انبار یا رسید خرید تنظیم شود

en: New Task
fa_IR: تسک جدید

en: New Version
fa_IR: نسخه جدید

en: New Warehouse Name
fa_IR: نام انبار جدید

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
fa_IR: محل کار جدید

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
fa_IR: سقف اعتبار جدید کمتر از مبلغ معوقه فعلی برای مشتری است. حد اعتبار باید حداقل {0} باشد

en: New fiscal year created :-
fa_IR: سال مالی جدید ایجاد شد: -

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
fa_IR: فاکتورهای جدید طبق برنامه زمانی تولید می‌شود حتی اگر فاکتورهای فعلی پرداخت نشده یا سررسید گذشته باشد

en: New release date should be in the future
fa_IR: تاریخ انتشار جدید باید در آینده باشد

en: New task
fa_IR: تسک جدید

en: New {0} pricing rules are created
fa_IR: قوانین قیمت گذاری جدید {0} ایجاد شده است

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
fa_IR: خبرنامه

en: Newspaper Publishers
fa_IR: ناشران روزنامه

note: Name of a UOM
en: Newton
fa_IR: نیوتن

en: Next
fa_IR: بعد

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
fa_IR: تاریخ استهلاک بعدی

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
fa_IR: سررسید بعدی

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
fa_IR: ایمیل بعدی در تاریخ ارسال خواهد شد:

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
fa_IR: خیر

en: No Account matched these filters: {}
fa_IR: هیچ حسابی با این فیلترها مطابقت نداشت: {}

en: No Action
fa_IR: بدون اقدام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
fa_IR: بدون پاسخ

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
fa_IR: هیچ مشتری برای Inter Company Transactions که نماینده شرکت {0} است یافت نشد

en: No Customers found with selected options.
fa_IR: هیچ مشتری با گزینه‌های انتخاب شده یافت نشد.

en: No Data
fa_IR: اطلاعاتی وجود ندارد

en: No Delivery Note selected for Customer {}
fa_IR: هیچ یادداشت تحویلی برای مشتری انتخاب نشده است {}

en: No Item with Barcode {0}
fa_IR: هیچ موردی با بارکد {0} وجود ندارد

en: No Item with Serial No {0}
fa_IR: آیتمی با شماره سریال {0} وجود ندارد

en: No Items selected for transfer.
fa_IR: هیچ موردی برای انتقال انتخاب نشده است.

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
fa_IR: هیچ آیتمی با صورتحساب مواد برای تولید وجود ندارد

en: No Items with Bill of Materials.
fa_IR: هیچ موردی با صورتحساب مواد وجود ندارد.

en: No Matching Bank Transactions Found
fa_IR: هیچ تراکنش بانکی منطبقی یافت نشد

en: No Notes
fa_IR: بدون یادداشت

en: No Outstanding Invoices found for this party
fa_IR: هیچ صورتحساب معوقی برای این طرف یافت نشد

en: No POS Profile found. Please create a New POS Profile first
fa_IR: هیچ نمایه POS یافت نشد. لطفا ابتدا یک نمایه POS جدید ایجاد کنید

en: No Permission
fa_IR: بدون مجوز و اجازه

en: No Purchase Orders were created
fa_IR: هیچ سفارش خریدی ایجاد نشد

en: No Records for these settings.
fa_IR: هیچ رکوردی برای این تنظیمات وجود ندارد.

en: No Remarks
fa_IR: بدون ملاحظات

en: No Selection
fa_IR: بدون انتخاب

en: No Stock Available Currently
fa_IR: موجودی در حال حاضر موجود نیست

en: No Summary
fa_IR: بدون خلاصه

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
fa_IR: هیچ تامین کننده ای برای Inter Company Transactions یافت نشد که نماینده شرکت {0}

en: No Tax Withholding data found for the current posting date.
fa_IR: هیچ داده کسر مالیات برای تاریخ ارسال فعلی یافت نشد.

en: No Terms
fa_IR: بدون شرایط

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
fa_IR: هیچ فاکتور و پرداخت ناسازگاری برای این طرف و حساب پیدا نشد

en: No Unreconciled Payments found for this party
fa_IR: هیچ پرداخت ناسازگاری برای این طرف یافت نشد

en: No Work Orders were created
fa_IR: هیچ دستور کار ایجاد نشد

en: No accounting entries for the following warehouses
fa_IR: ثبت حسابداری برای انبارهای زیر وجود ندارد

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
fa_IR: هیچ BOM فعالی برای آیتم {0} یافت نشد. تحویل با شماره سریال نمی‌تواند تضمین شود

en: No additional fields available
fa_IR: هیچ فیلد اضافی در دسترس نیست

en: No billing email found for customer: {0}
fa_IR: هیچ ایمیل صورتحساب برای مشتری پیدا نشد: {0}

en: No contacts with email IDs found.
fa_IR: هیچ مخاطبی با شناسه ایمیل پیدا نشد.

en: No data for this period
fa_IR: هیچ داده ای برای این دوره وجود ندارد

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
fa_IR: داده ای یافت نشد. به نظر می رسد شما یک فایل خالی آپلود کرده اید

en: No data to export
fa_IR: داده ای برای برون‌بُرد نیست

en: No description given
fa_IR: هیچ توضیحی داده نشده است

en: No employee was scheduled for call popup
fa_IR: هیچ کارمندی برای فراخوانی زمان‌بندی نشده بود

en: No failed logs
fa_IR: هیچ لاگ ناموفقی نیست

en: No item available for transfer.
fa_IR: هیچ آیتمی برای انتقال موجود نیست.

en: No items are available in sales orders {0} for production
fa_IR: هیچ موردی در سفار‌ش‌های فروش {0} برای تولید موجود نیست

en: No items are available in the sales order {0} for production
fa_IR: هیچ موردی در سفارش فروش {0} برای تولید موجود نیست

en: No items found. Scan barcode again.
fa_IR: آیتمی یافت نشد. دوباره بارکد را اسکن کنید.

en: No items to be received are overdue
fa_IR: هیچ موردی که باید دریافت شود دیر نشده است

en: No matches occurred via auto reconciliation
fa_IR: هیچ همخوانی ای از طریق تطبیق خودکار رخ نداد

en: No material request created
fa_IR: هیچ درخواست موادی ایجاد نشد

en: No more children on Left
fa_IR: دیگر هیچ فرزندی در سمت چپ وجود ندارد

en: No more children on Right
fa_IR: دیگر هیچ فرزندی در سمت راست وجود ندارد

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
fa_IR: تعداد کارمندان

en: No of Interactions
fa_IR: تعداد تعاملات

note: Label of the no_of_months_exp (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Expense)
fa_IR: تعداد ماه ها (هزینه)

note: Label of the no_of_months (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Revenue)
fa_IR: تعداد ماه ها (درآمد)

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
fa_IR: تعداد سهام

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
fa_IR: تعداد بازدید

en: No open event
fa_IR: رویداد باز وجود ندارد

en: No open task
fa_IR: هیچ تسک بازی نیست

en: No outstanding invoices found
fa_IR: فاکتور معوقی پیدا نشد

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
fa_IR: هیچ فاکتور معوقی نیاز به تجدید ارزیابی نرخ ارز ندارد

en: No outstanding {0} found for the {1} {2} which qualify the filters you have specified.
fa_IR: هیچ {0} معوقاتی برای {1} {2} که واجد شرایط فیلترهایی است که شما مشخص کرده اید، یافت نشد.

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
fa_IR: هیچ درخواست مواد در انتظاری برای پیوند برای آیتم‌های داده شده یافت نشد.

en: No primary email found for customer: {0}
fa_IR: ایمیل اصلی برای مشتری پیدا نشد: {0}

en: No products found.
fa_IR: هیچ محصولی یافت نشد

en: No recent transactions found
fa_IR: هیچ تراکنش اخیری یافت نشد

en: No record found
fa_IR: هیچ رکوردی پیدا نشد

en: No records found in Allocation table
fa_IR: هیچ رکوردی در جدول تخصیص یافت نشد

en: No records found in the Invoices table
fa_IR: هیچ رکوردی در جدول فاکتورها یافت نشد

en: No records found in the Payments table
fa_IR: هیچ رکوردی در جدول پرداخت ها یافت نشد

en: No reserved stock to unreserve.
fa_IR: موجودی رزرو شده ای برای لغو رزرو وجود ندارد.

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
fa_IR: هیچ تراکنش موجودیی را نمی‌توان قبل از این تاریخ ایجاد یا تغییر داد.

en: No values
fa_IR: بدون ارزش

en: No {0} Accounts found for this company.
fa_IR: هیچ حساب {0} برای این شرکت یافت نشد.

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
fa_IR: هیچ {0} برای معاملات بین شرکتی یافت نشد.

en: No.
fa_IR: شماره

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
fa_IR: تعداد کارمندان

en: No. of parallel job cards which can be allowed on this workstation. Example: 2 would mean this workstation can process production for two Work Orders at a time.
fa_IR: تعداد کارت کارهای موازی که می‌توانند در این ایستگاه کاری مجاز باشند. مثال: 2 به این معنی است که این ایستگاه کاری می‌تواند تولید را برای دو دستور کار در یک زمان پردازش کند.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
fa_IR: عدم انطباق

en: Non Profit
fa_IR: غیر انتفاعی

en: Non stock items
fa_IR: آیتم‌های غیر موجودی

en: Non-Zeros
fa_IR: غیر صفرها

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
fa_IR: هیچ کدام

en: None of the items have any change in quantity or value.
fa_IR: هیچ یک از آیتم‌ها هیچ تغییری در مقدار یا ارزش ندارند.

note: Name of a UOM
en: Nos
fa_IR: عدد

en: Not Allowed
fa_IR: مجاز نیست

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
fa_IR: قابل اجرا نیست

en: Not Available
fa_IR: در دسترس نیست

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
fa_IR: صورتحساب نشده

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
fa_IR: تحویل داده نشده

en: Not Permitted
fa_IR: غیر مجاز

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
fa_IR: درخواست نشده

en: Not Specified
fa_IR: مشخص نشده است

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
fa_IR: شروع نشده است

en: Not active
fa_IR: غیر فعال

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
fa_IR: اجازه تنظیم آیتم جایگزین برای آیتم {0} داده نشود

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
fa_IR: ایجاد بعد حسابداری برای {0} مجاز نیست

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
fa_IR: به‌روزرسانی معاملات موجودی قدیمی‌تر از {0} مجاز نیست

en: Not authorized since {0} exceeds limits
fa_IR: مجاز نیست زیرا {0} بیش از حد مجاز است

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
fa_IR: مجاز به ویرایش حساب ثابت {0} نیست

en: Not in Stock
fa_IR: موجود نیست

en: Not in stock
fa_IR: موجود نیست

en: Not permitted
fa_IR: غیر مجاز

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
fa_IR: یادداشت

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
fa_IR: توجه: حذف خودکار لاگ فقط برای لاگ‌هایی از نوع <i>به‌روزرسانی هزینه</i> اعمال می‌شود

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
fa_IR: توجه: برای کاربران غیر فعال ایمیل ارسال نخواهد شد

en: Note: Item {0} added multiple times
fa_IR: توجه: مورد {0} چندین بار اضافه شد

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
fa_IR: توجه: ثبت پرداخت ایجاد نخواهد شد زیرا «حساب نقدی یا بانکی» مشخص نشده است

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
fa_IR: توجه: این مرکز هزینه یک گروه است. نمی‌توان در مقابل گروه‌ها ثبت حسابداری انجام داد.

en: Note: To merge the items, create a separate Stock Reconciliation for the old item {0}
fa_IR: توجه: برای ادغام آیتم‌ها، یک تطبیق موجودی جداگانه برای آیتم قدیمی {0} ایجاد کنید

en: Note: {0}
fa_IR: توجه: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in 
en: Notes
fa_IR: یادداشت

note: Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Notes HTML
fa_IR: یادداشت های HTML

en: Notes:
fa_IR:  یادداشت:

en: Nothing is included in gross
fa_IR: هیچ چیزی در ناخالص گنجانده نشده است

en: Nothing more to show.
fa_IR: چیزی بیشتر برای نشان دادن نیست.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
fa_IR: اطلاعیه (بر حسب روز)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
fa_IR: اعلان

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
fa_IR: تنظیمات اعلان

en: Notify Customers via Email
fa_IR: از طریق ایمیل به مشتریان اطلاع دهید

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
fa_IR: به کارمند اطلاع دهید

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
fa_IR: به دیگران اطلاع دهید

note: Label of the notify_reposting_error_to_role (Link) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Notify Reposting Error to Role
fa_IR: خطای ارسال مجدد به نقش را اطلاع دهید

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
fa_IR: به تامین کننده اطلاع دهید

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
fa_IR: از طریق ایمیل اطلاع دهید

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
fa_IR: از طریق ایمیل در مورد ایجاد درخواست خودکار مواد مطلع شوید

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
fa_IR: در روز قرار ملاقات از طریق ایمیل به مشتری و نماینده اطلاع دهید.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
fa_IR: تعداد قرارهای همزمان

note: Label of the number_of_days (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of Days
fa_IR: تعداد روزها

en: Number of Interaction
fa_IR: تعداد تعامل

en: Number of Order
fa_IR: تعداد سفارش

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
fa_IR: تعداد روزهای بعد از تاریخ فاکتور قبل از لغو اشتراک یا علامت گذاری اشتراک به عنوان بدون پرداخت گذشته است

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
fa_IR: تعداد روزهای قرار ملاقات را می‌توان از قبل رزرو کرد

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
fa_IR: تعداد روزهایی که مشترک باید فاکتورهای ایجاد شده توسط این اشتراک را پرداخت کند

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
fa_IR: تعداد فواصل برای فیلد بازه زمانی به عنوان مثال اگر فاصله زمانی "روز" و تعداد فاصله صورتحساب 3 باشد، فاکتورها هر 3 روز یکبار تولید می‌شوند.

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
fa_IR: شماره حساب جدید، به عنوان پیشوند در نام حساب درج خواهد شد

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
fa_IR: شماره مرکز هزینه جدید، به عنوان پیشوند در نام مرکز هزینه درج خواهد شد

note: Label of the numeric (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the numeric (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric
fa_IR: عددی

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric Inspection
fa_IR: بازرسی عددی

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
fa_IR: مقادیر عددی

en: Numero has not set in the XML file
fa_IR: Numero در فایل XML تنظیم نشده است

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
fa_IR: هدف، واقعگرایانه

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
fa_IR: اهداف

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
fa_IR: مقدار کیلومتر شمار (آخرین)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
fa_IR: خاموش

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
fa_IR: تاریخ پیشنهاد

en: Office Equipment
fa_IR: تجهیزات اداری

en: Office Maintenance Expenses
fa_IR: هزینه های نگهداری دفتر

en: Office Rent
fa_IR: اجاره دفتر کار

note: Label of the offsetting_account (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Offsetting Account
fa_IR: تسویه حساب

en: Offsetting for Accounting Dimension
fa_IR: جبران برای بعد حسابداری

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
fa_IR: مرجع پیشین

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
fa_IR: در انتظار

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
fa_IR: در انتظار از آنجایی که

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
fa_IR: بر مقدار آیتم

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
fa_IR: بر کل خالص

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Paid Amount
fa_IR: با مبلغ پرداخت شده

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
fa_IR: بر مبلغ ردیف قبلی

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
fa_IR: بر مجموع ردیف قبلی

en: On This Date
fa_IR: در این تاریخ

en: On Track
fa_IR: در مسیر

en: On expanding a row in the Items to Manufacture table, you'll see an option to 'Include Exploded Items'. Ticking this includes raw materials of the sub-assembly items in the production process.
fa_IR: با گسترش یک ردیف در جدول آیتم‌ها برای تولید، گزینه ای برای "شامل آیتم‌های گسترده شده" را مشاهده خواهید کرد. تیک زدن این شامل مواد اولیه آیتم‌های زیر مونتاژ در فرآیند تولید می‌شود.

note: Description of the 'Use Serial / Batch Fields' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: On submission of the stock transaction, system will auto create the Serial and Batch Bundle based on the Serial No / Batch fields.
fa_IR: پس از ارسال تراکنش موجودی، سیستم به صورت خودکار باندل سریال و دسته را بر اساس فیلدهای شماره سریال / دسته ایجاد می‌کند.

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
fa_IR: چک پرس روی ماشین

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
fa_IR: پس از تنظیم، این فاکتور تا تاریخ تعیین شده در حالت تعلیق خواهد بود

en: Once the Work Order is Closed. It can't be resumed.
fa_IR: هنگامی که دستور کار بسته شد. نمی‌توان آن را از سر گرفت.

en: Ongoing Job Cards
fa_IR: کارت کارهای در حال انجام

en: Online Auctions
fa_IR: مزایده‌های آنلاین

note: Description of the 'Default Advance Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' 'Process Payment Reconciliation' Description of the 'Default Advance Received Account' (Link) field in DocType 'Company' Description of the 'Default Advance Paid Account' (Link) field in DocType 'Company'
en: Only 'Payment Entries' made against this advance account are supported.
fa_IR: فقط «ثبت‌های پرداخت» انجام‌شده در برابر این حساب پیش پرداخت پشتیبانی می‌شوند.

en: Only CSV and Excel files can be used to for importing data. Please check the file format you are trying to upload
fa_IR: برای درون‌بُرد داده ها فقط می‌توان از فایل های CSV و Excel استفاده کرد. لطفاً فرمت فایلی را که می‌خواهید آپلود کنید بررسی کنید

note: Label of the tax_on_excess_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Only Deduct Tax On Excess Amount
fa_IR: فقط از مبلغ مازاد مالیات کسر کنید

note: Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Only Include Allocated Payments
fa_IR: فقط شامل پرداخت های اختصاص داده شده است

en: Only Parent can be of type {0}
fa_IR: فقط والد می‌توانند از نوع {0} باشند

note: Description of the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Only applies for Normal Payments
fa_IR: فقط برای پرداخت های عادی اعمال می‌شود

en: Only existing assets
fa_IR: فقط دارایی های موجود

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
fa_IR: فقط گره های برگ در تراکنش مجاز هستند

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
fa_IR: فقط مشتری این گروه‌های مشتری را نشان دهید

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
fa_IR: فقط مواردی را از این گروه‌های مورد نشان دهید

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
fa_IR: فقط مقادیر بین [0,1) مجاز هستند. مانند {0.00، 0.04، 0.09، ...}
    مثال: اگر سقف مجاز 0.07 تعیین شود، حساب‌هایی که موجودی 0.07 در هر یک از ارزها داشته باشند، به عنوان حساب با موجودی صفر در نظر گرفته می‌شوند

en: Only {0} are supported
fa_IR: فقط {0} پشتیبانی می‌شود

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
fa_IR: باز

note: Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Open Activities HTML
fa_IR: Activity HTML را باز کنید

en: Open Call Log
fa_IR: لاگ تماس را باز کنید

en: Open Contact
fa_IR: مخاطب را باز کنید

en: Open Events
fa_IR: رویدادهای باز

en: Open Form View
fa_IR: نمای فرم را باز کنید

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
fa_IR: مشکلات باز

en: Open Issues
fa_IR: مشکلات باز

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
fa_IR: اعلان ها را باز کنید

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
fa_IR: پروژه‌های باز

en: Open Projects
fa_IR:  پروژه‌های باز

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
fa_IR: پیش فاکتور های باز

en: Open Sales Orders
fa_IR: باز کردن سفارش‌های فروش

en: Open Task
fa_IR: تسک باز

en: Open Tasks
fa_IR: تسک‌ها باز

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
fa_IR: باز کردن برای انجام

en: Open To Do
fa_IR:  باز کردن برای انجام

note: Name of a report
en: Open Work Orders
fa_IR: دستور کارهای باز

en: Open a new ticket
fa_IR: یک بلیط جدید باز کنید

en: Opening
fa_IR: افتتاح

note: Group in POS Profile's connections
en: Opening & Closing
fa_IR: افتتاحیه و اختتامیه

en: Opening (Cr)
fa_IR: افتتاحیه (بس)

en: Opening (Dr)
fa_IR: افتتاحیه (بدهی)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
fa_IR: استهلاک انباشته افتتاحیه

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
fa_IR: مبلغ افتتاحیه

en: Opening Balance
fa_IR: تراز افتتاحیه

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
fa_IR: جزئیات تراز افتتاحیه

en: Opening Balance Equity
fa_IR: حقوق صاحبان سهام افتتاحیه

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
fa_IR: تاریخ افتتاحیه

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
fa_IR: ثبت افتتاحیه

en: Opening Entry can not be created after Period Closing Voucher is created.
fa_IR: پس از ایجاد سند مالی اختتامیه دوره، ثبت افتتاحیه نمی‌تواند ایجاد شود.

en: Opening Invoice Creation In Progress
fa_IR: افتتاح فاکتور ایجاد در حال انجام است

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
fa_IR: ابزار ایجاد فاکتور افتتاحیه

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
fa_IR: آیتم ابزار ایجاد فاکتور افتتاحیه

en: Opening Invoice Item
fa_IR: باز شدن مورد فاکتور

en: Opening Invoices
fa_IR: فاکتورهای افتتاحیه

en: Opening Invoices Summary
fa_IR: خلاصه فاکتورهای افتتاحیه

en: Opening Purchase Invoices have been created.
fa_IR: فاکتورهای خرید افتتاحیه ایجاد شده است.

en: Opening Qty
fa_IR: مقدار افتتاحیه

en: Opening Sales Invoices have been created.
fa_IR: فاکتورهای فروش افتتاحیه ایجاد شده است.

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
fa_IR: موجودی اولیه

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
fa_IR: زمان بازگشایی

en: Opening Value
fa_IR: ارزش افتتاحیه

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
fa_IR: افتتاحیه و اختتامیه

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
fa_IR: هزینه های عملیاتی

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
fa_IR: هزینه عملیاتی (ارز شرکت)

note: Label of the operating_cost_per_bom_quantity (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost Per BOM Quantity
fa_IR: هزینه عملیاتی به ازای هر مقدار BOM

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
fa_IR: هزینه عملیاتی بر اساس دستور کار / BOM

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
fa_IR: هزینه عملیاتی (ارز شرکت)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
fa_IR: هزینه های عملیاتی

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
fa_IR: عملیات

note: Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Operation & Materials
fa_IR: عملیات و مواد

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
fa_IR: هزینه عملیات

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
fa_IR: شرح عملیات

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
fa_IR: شناسه عملیات

en: Operation Id
fa_IR: شناسه عملیات

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
fa_IR: شماره ردیف عملیات

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
fa_IR: زمان عملیات

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
fa_IR: زمان عملیات برای عملیات {0} باید بیشتر از 0 باشد

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
fa_IR: عملیات برای چند کالای تمام شده تکمیل شد؟

note: Description of the 'Fixed Time' (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation time does not depend on quantity to produce
fa_IR: زمان عملیات به مقدار تولید بستگی ندارد

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
fa_IR: عملیات {0} چندین بار در دستور کار اضافه شد {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
fa_IR: عملیات {0} به دستور کار {1} تعلق ندارد

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
fa_IR: عملیات {0} طولانی‌تر از هر ساعت کاری موجود در ایستگاه کاری {1}، عملیات را به چندین عملیات تقسیم کنید

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
fa_IR: عملیات

note: Label of the section_break_xvld (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Operations Routing
fa_IR: مسیریابی عملیات

en: Operations cannot be left blank
fa_IR: عملیات را نمی‌توان خالی گذاشت

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
fa_IR: اپراتور

en: Opp Count
fa_IR: تعداد OPP

en: Opp/Lead %
fa_IR: % فرصت/سرنخ

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
fa_IR: فرصت ها

en: Opportunities by Campaign
fa_IR: فرصت ها بر اساس کمپین

en: Opportunities by Medium
fa_IR: فرصت ها به طور متوسط

en: Opportunities by Source
fa_IR: فرصت ها بر اساس منبع

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
fa_IR: فرصت

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
fa_IR: مبلغ فرصت

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ فرصت (ارز شرکت)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
fa_IR: تاریخ فرصت

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
fa_IR: فرصت از

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
fa_IR: آیتم فرصت

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
fa_IR: فرصت از دست رفته دلیل

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
fa_IR: جزئیات دلیل از دست رفته فرصت

note: Label of the opportunity_owner (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Owner
fa_IR: صاحب فرصت

en: Opportunity Source
fa_IR: منبع فرصت

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Opportunity Summary by Sales Stage
fa_IR: خلاصه فرصت بر اساس مرحله فروش

note: Name of a report
en: Opportunity Summary by Sales Stage
fa_IR: خلاصه فرصت بر اساس مرحله فروش

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
fa_IR: نوع فرصت

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Value
fa_IR: ارزش فرصت

en: Opportunity {0} created
fa_IR: فرصت {0} ایجاد شد

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
fa_IR: بهینه سازی مسیر

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
fa_IR: اختیاری. اگر مشخص نشده باشد، واحد پول پیش‌فرض شرکت را تنظیم می‌کند.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
fa_IR: اختیاری. این تنظیم برای فیلتر کردن در تراکنش‌های مختلف استفاده می‌شود.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
fa_IR: گزینه‌ها

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Orange
fa_IR: نارنجی

en: Order Amount
fa_IR: مبلغ سفارش

en: Order By
fa_IR: سفارش توسط

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
fa_IR: تاریخ تایید سفارش

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
fa_IR: شماره تایید سفارش

en: Order Count
fa_IR: تعداد سفارش

note: Label of the order_date (Date) field in DocType 'Blanket Order'
en: Order Date
fa_IR: تاریخ سفارش

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
fa_IR: اطلاعات سفارش

note: Label of the order_no (Data) field in DocType 'Blanket Order'
en: Order No
fa_IR: شماره سفارش

en: Order Qty
fa_IR: مقدار سفارش

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
fa_IR: وضعیت سفارش

en: Order Summary
fa_IR: خلاصه سفارش

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
fa_IR: نوع سفارش

en: Order Value
fa_IR: ارزش سفارش

en: Order/Quot %
fa_IR: % سفارش/پیش فاکتور

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
fa_IR: سفارش داده شده

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order
en: Ordered Qty
fa_IR: مقدار سفارش داده شده

en: Ordered Qty: Quantity ordered for purchase, but not received.
fa_IR: مقدار سفارش: مقدار سفارش داده شده برای خرید، اما دریافت نشده.

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
fa_IR: مقدار سفارش داده شده

en: Orders
fa_IR: سفارش‌ها

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
fa_IR: سازمان

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
fa_IR: نام سازمان

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
fa_IR: جهت

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
fa_IR: آیتم اصلی

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
fa_IR: دیگر

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
fa_IR: جزئیات دیگر

note: Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_other_info (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Other Info
fa_IR: سایر اطلاعات

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
fa_IR: سایر گزارش ها

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
fa_IR: تنظیمات دیگر

note: Name of a UOM
en: Ounce
fa_IR: اونس

note: Name of a UOM
en: Ounce-Force
fa_IR: اونس-نیرو

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Foot
fa_IR: اونس/فوت مکعب

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Inch
fa_IR: اونس/اینچ مکعب

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (UK)
fa_IR: اونس/گالن (UK)

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (US)
fa_IR: اونس/گالن (US)

en: Out Qty
fa_IR: مقدار خروجی

en: Out Value
fa_IR: ارزش خروجی

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
fa_IR: خارج از AMC

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
fa_IR: از کار افتاده

en: Out of Stock
fa_IR: تمام شده

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
fa_IR: خارج از ضمانت

en: Out of stock
fa_IR: تمام شده

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
fa_IR: خروجی

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
fa_IR: نرخ خروجی

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
fa_IR: معوق

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
fa_IR: مبلغ معوقه

en: Outstanding Amt
fa_IR: مبلغ معوق

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
fa_IR: چک ها و سپرده های معوق برای تسویه

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
fa_IR: معوقه برای {0} نمی‌تواند کمتر از صفر باشد ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
fa_IR: خروجی

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
fa_IR: اضافه صورتحساب مجاز (%)

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
fa_IR: اضافه تحویل/دریافت مجاز (%)

note: Label of the over_picking_allowance (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Picking Allowance
fa_IR: اجازه برداشت بیش از حد

en: Over Receipt
fa_IR: بیش از رسید

en: Over Receipt/Delivery of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
fa_IR: بیش از رسید/تحویل {0} {1} برای مورد {2} نادیده گرفته شد زیرا شما نقش {3} را دارید.

note: Label of the mr_qty_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
fa_IR: بیش از کمک هزینه انتقال

note: Label of the over_transfer_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Over Transfer Allowance (%)
fa_IR: مجاز به انتقال بیش از حد (%)

en: Overbilling of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
fa_IR: اضافه صورتحساب {0} {1} برای مورد {2} نادیده گرفته شد زیرا شما نقش {3} را دارید.

en: Overbilling of {} ignored because you have {} role.
fa_IR: پرداخت بیش از حد {} نادیده گرفته شد زیرا شما نقش {} را دارید.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
fa_IR: عقب افتاده

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
fa_IR: روزهای عقب افتاده

note: Name of a DocType
en: Overdue Payment
fa_IR: پرداخت معوقه

note: Label of the overdue_payments (Table) field in DocType 'Dunning'
en: Overdue Payments
fa_IR: پرداخت های معوق

en: Overdue Tasks
fa_IR: تسک‌ها عقب افتاده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
fa_IR: معوقه و با تخفیف

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
fa_IR: همپوشانی در امتیازدهی بین {0} و {1}

en: Overlapping conditions found between:
fa_IR: شرایط همپوشانی یافت شده بین:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
fa_IR: درصد تولید بیش از حد برای سفارش فروش

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
fa_IR: درصد تولید بیش از حد برای دستور کار

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
fa_IR: تولید بیش از حد برای فروش و دستور کار

note: Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the basic_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Overview
fa_IR: بررسی اجمالی

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
fa_IR: مالکیت

en: Owner
fa_IR: مالک

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
fa_IR: شماره PAN

note: Label of the pdf_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: PDF Name
fa_IR: نام PDF

note: Label of the pin (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: PIN
fa_IR: پین

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
fa_IR: آیتم تامین شده سفارش خرید

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
fa_IR: ثبت اختتامیه POS

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
fa_IR: جزئیات ثبت اختتامیه POS

en: POS Closing Failed
fa_IR: بسته شدن POS ناموفق بود

en: POS Closing failed while running in a background process. You can resolve the {0} and retry the process again.
fa_IR: بسته شدن POS هنگام اجرا در یک فرآیند پس‌زمینه انجام نشد. می‌توانید {0} را حل کنید و دوباره این فرآیند را امتحان کنید.

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
fa_IR: گروه مشتریان POS

note: Name of a DocType
en: POS Field
fa_IR: فیلد POS

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Option for the 'Invoice Type Created via POS Screen' (Select) field in DocType 'POS Settings' Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a shortcut in the Receivables Worksp
en: POS Invoice
fa_IR: فاکتور POS

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: POS Invoice Item
fa_IR: آیتم فاکتور POS

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
fa_IR: لاگ ادغام فاکتور POS

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
fa_IR: مرجع فاکتور POS

en: POS Invoice isn't created by user {}
fa_IR: فاکتور POS توسط کاربر {} ایجاد نشده است

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
fa_IR: فاکتورهای POS

en: POS Invoices will be consolidated in a background process
fa_IR: فاکتورهای POS در یک فرآیند پس زمینه تلفیق می‌شوند

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
fa_IR: گروه آیتم POS

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
fa_IR: ثبت افتتاحیه POS

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
fa_IR: جزئیات ثبت افتتاحیه POS

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
fa_IR: روش پرداخت POS

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
fa_IR: نمایه POS

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
fa_IR: کاربر نمایه POS

en: POS Profile required to make POS Entry
fa_IR: نمایه POS برای ثبت POS لازم است

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
fa_IR: نمایه POS {} شامل حالت پرداخت {} است. لطفاً آنها را حذف کنید تا این حالت غیرفعال شود.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
fa_IR: نمایه POS {} متعلق به شرکت {} نیست

note: Name of a report
en: POS Register
fa_IR: ثبت POS

note: Name of a DocType Label of the pos_search_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Search Fields
fa_IR: فیلدهای جستجوی POS

note: Label of the pos_setting_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS Setting
fa_IR: تنظیمات POS

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
fa_IR: تنظیمات POS

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
fa_IR: معاملات POS

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه PSOA

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
fa_IR: پروژه PSOA

en: Package No(s) already in use. Try from Package No {0}
fa_IR: شماره (های) بسته در حال حاضر در حال استفاده است. از بسته شماره {0} امتحان کنید

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
fa_IR: جزئیات وزن بسته

en: Packaging Slip From Delivery Note
fa_IR: برگه بسته بندی از یادداشت تحویل

note: Name of a DocType
en: Packed Item
fa_IR: آیتم بسته بندی شده

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
fa_IR: آیتم‌های بسته بندی شده

en: Packed Items cannot be transferred internally
fa_IR: آیتم‌های بسته بندی شده را نمی‌توان به صورت داخلی منتقل کرد

note: Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Packed Qty
fa_IR: تعداد بسته بندی شده

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
fa_IR: لیست بسته بندی

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
fa_IR: برگه بسته بندی

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
fa_IR: آیتم برگه بسته بندی

en: Packing Slip(s) cancelled
fa_IR: برگه(های) بسته بندی لغو شد

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
fa_IR: واحد بسته بندی

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
fa_IR: شکست صفحه

note: Label of the include_break (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Page Break After Each SoA
fa_IR: شکست صفحه پس از هر SoA

en: Page {0} of {1}
fa_IR: صفحه {0} از {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
fa_IR: پرداخت شده

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
fa_IR: مبلغ پرداخت شده

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 
en: Paid Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ پرداختی (ارز شرکت)

note: Label of the paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax
fa_IR: مبلغ پرداختی پس از کسر مالیات

note: Label of the base_paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax (Company Currency)
fa_IR: مبلغ پرداختی پس از مالیات (ارز شرکت)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
fa_IR: مبلغ پرداختی نمی‌تواند بیشتر از کل مبلغ معوق منفی باشد {0}

note: Label of the paid_from_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid From Account Type
fa_IR: پرداخت از نوع حساب

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
fa_IR: وام پرداخت شده

note: Label of the paid_to_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid To Account Type
fa_IR: پرداخت به نوع حساب

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
fa_IR: مبلغ پرداخت شده + مبلغ نوشتن خاموش نمی‌تواند بیشتر از جمع کل باشد

note: Name of a UOM
en: Pair
fa_IR: جفت

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
fa_IR: پالت

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
fa_IR: پارامتر

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
fa_IR: گروه پارامتر

note: Label of the group_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Parameter Group'
en: Parameter Group Name
fa_IR: نام گروه پارامتر

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
fa_IR: نام پارامتر

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
fa_IR: مولفه های

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
fa_IR: قالب بسته

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
fa_IR: نام قالب بسته

en: Parcel weight cannot be 0
fa_IR: وزن بسته نمی‌تواند 0 باشد

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
fa_IR: بسته ها

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
fa_IR: والد

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
fa_IR: حساب والد

en: Parent Account Missing
fa_IR: حساب والد جا افتاده است

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
fa_IR: دسته والد

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
fa_IR: شرکت مادر

en: Parent Company must be a group company
fa_IR: شرکت مادر باید یک شرکت گروهی باشد

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه والد

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
fa_IR: گروه مشتریان والد

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
fa_IR: دپارتمان والد

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
fa_IR: نام سند جزئیات والد

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
fa_IR: سند والد

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
fa_IR: آیتم والد

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
fa_IR: گروه آیتم والد

en: Parent Item {0} must not be a Fixed Asset
fa_IR: آیتم والد {0} نباید دارایی ثابت باشد

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
fa_IR: مورد والد {0} نباید یک مورد موجودی باشد

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
fa_IR: مکان والد

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
fa_IR: رویه والد

note: Label of the parent_row_no (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Parent Row No
fa_IR: شماره ردیف والد

en: Parent Row No not found for {0}
fa_IR: شماره ردیف والد برای {0} یافت نشد

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
fa_IR: فروشنده والد

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
fa_IR: گروه تامین کننده والد

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
fa_IR: تسک والد

en: Parent Task {0} is not a Template Task
fa_IR: تسک والد {0} یک تسک الگو نیست

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
fa_IR: قلمرو والد

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
fa_IR: انبار والد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partial Material Transferred
fa_IR: مواد جزئی منتقل شد

en: Partial Stock Reservation
fa_IR: رزرو جزئی موجودی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
fa_IR: موفقیت جزئی

note: Description of the 'Allow Partial Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Partial stock can be reserved. For example, If you have a Sales Order of 100 units and the Available Stock is 90 units then a Stock Reservation Entry will be created for 90 units.
fa_IR: موجودی جزئی قابل رزرو است. به عنوان مثال، اگر شما یک سفارش فروش 100 واحدی دارید و موجودی در دسترس 90 واحد است، یک ورودی رزرو موجودی برای 90 واحد ایجاد می‌شود.

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
fa_IR: تا حدی تکمیل شد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Delivered
fa_IR: تا حدی تحویل شد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
fa_IR: نیمه مستهلک شده

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
fa_IR: تا حدی برآورده شده است

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
fa_IR: تا حدی سفارش داده شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
fa_IR: تا حدی پرداخت شده است

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
fa_IR: تا حدی دریافت شد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Partially Reconciled
fa_IR: تا حدی تطبیق کرد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Reserved
fa_IR: تا حدی رزرو شده است

en: Partially ordered
fa_IR: تا حدی سفارش داده شده

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
fa_IR: تا حدی تحویل داده شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid
fa_IR: تا حدی پرداخت شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid and Discounted
fa_IR: تا حدودی پرداخت شده و با تخفیف

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
fa_IR: نوع شریک

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
fa_IR: وب سایت شریک

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
fa_IR: شراکت

note: Name of a UOM
en: Parts Per Million
fa_IR: قطعات در میلیون

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
fa_IR: طرف

note: Name of a DocType
en: Party Account
fa_IR: حساب طرف

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
fa_IR: ارز حساب طرف

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
fa_IR: شماره حساب طرف (صورتحساب بانکی)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
fa_IR: واحد پول حساب طرف {0} ({1}) و واحد پول سند ({2}) باید یکسان باشند

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
fa_IR: حساب بانکی طرف

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
fa_IR: جزئیات طرف

note: Label of the bank_party_iban (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party IBAN (Bank Statement)
fa_IR: طرف IBAN (صورتحساب بانکی)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
fa_IR: اطلاعات طرف

note: Label of the party_item_code (Data) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Party Item Code
fa_IR: کد آیتم طرف

note: Name of a DocType
en: Party Link
fa_IR: لینک طرف

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
fa_IR: نام طرف

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
fa_IR: نام طرف / دارنده حساب (صورتحساب بانکی)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
fa_IR: آیتم خاص طرف

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
fa_IR: نوع طرف

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
fa_IR: نوع طرف و طرف برای حساب {0} اجباری است

en: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {0}
fa_IR: نوع طرف و طرف برای حساب دریافتنی / پرداختنی {0} لازم است

en: Party Type is mandatory
fa_IR: نوع طرف اجباری است

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
fa_IR: کاربر طرف

en: Party can only be one of {0}
fa_IR: طرف فقط می‌تواند یکی از {0} باشد

en: Party is mandatory
fa_IR: طرف اجباری است

note: Name of a UOM
en: Pascal
fa_IR: پاسکال

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
fa_IR: گذشت

note: Label of the passport_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Passport Details
fa_IR: مشخصات پاسپورت

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
fa_IR: شماره پاسپورت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
fa_IR: سررسید گذشته

en: Past Events
fa_IR: رویدادهای گذشته

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
fa_IR: مسیر

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
fa_IR: مکث کنید

en: Pause Job
fa_IR: مکث کار

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
fa_IR: توقف SLA در وضعیت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Paused
fa_IR: مکث کرد

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
fa_IR: پرداخت

[ctx: Amount]
en: Pay
fa_IR: پرداخت

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
fa_IR: پرداخت به / دریافت از

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
fa_IR: پرداختنی

en: Payable Account
fa_IR: حساب پرداختنی

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
fa_IR: پرداختنی ها

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
fa_IR: تنظیمات پرداخت کننده

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment
fa_IR: پرداخت

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
fa_IR: حساب پرداخت

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
fa_IR: مبلغ پرداختی

note: Label of the base_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ پرداختی (ارز شرکت)

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
fa_IR: کانال پرداخت

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
fa_IR: کسر پرداخت یا ضرر

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
fa_IR: سند پرداخت

en: Payment Document Type
fa_IR: نوع سند پرداخت

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
fa_IR: سررسید پرداخت

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
fa_IR: ثبت‌های پرداخت

en: Payment Entries {0} are un-linked
fa_IR: ثبت‌های پرداخت {0} لغو پیوند هستند

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
fa_IR: ثبت پرداخت

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
fa_IR: کسر ثبت پرداخت

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
fa_IR: مرجع ثبت پرداخت

en: Payment Entry already exists
fa_IR: ثبت پرداخت از قبل وجود دارد

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
fa_IR: ثبت پرداخت پس از اینکه شما آن را کشیدید اصلاح شده است. لطفا دوباره آن را بکشید.

en: Payment Entry is already created
fa_IR: ثبت پرداخت قبلا ایجاد شده است

en: Payment Entry {0} is linked against Order {1}, check if it should be pulled as advance in this invoice.
fa_IR: ثبت پرداخت {0} با سفارش {1} مرتبط است، بررسی کنید که آیا باید به عنوان پیش پرداخت در این فاکتور آورده شود.

en: Payment Failed
fa_IR: پرداخت ناموفق

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
fa_IR: پرداخت از / به

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
fa_IR: درگاه پرداخت

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
fa_IR: حساب درگاه پرداخت

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
fa_IR: حساب درگاه پرداخت ایجاد نشد، لطفاً یکی را به صورت دستی ایجاد کنید.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
fa_IR: جزئیات درگاه پرداخت

note: Name of a report
en: Payment Ledger
fa_IR: دفتر پرداخت

en: Payment Ledger Balance
fa_IR: تراز دفتر پرداخت

note: Name of a DocType
en: Payment Ledger Entry
fa_IR: ثبت دفتر پرداخت

note: Label of the payment_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payment Limit
fa_IR: محدودیت پرداخت

en: Payment Method
fa_IR: روش پرداخت

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
fa_IR: روش های پرداخت

en: Payment Mode
fa_IR: حالت پرداخت

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
fa_IR: دستور پرداخت

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
fa_IR: مرجع دستور پرداخت

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
fa_IR: وضعیت سفارش پرداخت

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
fa_IR: نوع دستور پرداخت

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
fa_IR: پرداخت سفارش داده شد

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
fa_IR: دوره پرداخت بر اساس تاریخ فاکتور

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
fa_IR: برنامه پرداخت

en: Payment Receipt Note
fa_IR: یادداشت رسید پرداخت

en: Payment Received
fa_IR: پرداخت دریافت شد

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
fa_IR: تطبیق پرداخت

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Allocation
fa_IR: تخصیص تطبیق پرداخت

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
fa_IR: فاکتور تطبیق پرداخت

en: Payment Reconciliation Job: {0} is running for this party. Can't reconcile now.
fa_IR: کار تطبیق پرداخت: {0} برای این طرف اجرا می‌شود. الان نمیشه تطبیق کرد

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
fa_IR: پرداخت تطبیق پرداخت

note: Label of the section_break_jpd0 (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Reconciliation Settings
fa_IR: تنظیمات تطبیق پرداخت

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
fa_IR: مرجع پرداخت

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
fa_IR: مراجع پرداخت

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
fa_IR: درخواست پرداخت

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
fa_IR: نوع درخواست پرداخت

note: Description of the 'Payment Request' (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Request created from Sales Order or Purchase Order will be in Draft status. When disabled document will be in unsaved state.
fa_IR: درخواست پرداخت ایجاد شده از سفارش فروش یا سفارش خرید در وضعیت پیش‌نویس خواهد بود. وقتی غیرفعال شود، سند در حالت ذخیره نشده خواهد بود.

en: Payment Request for {0}
fa_IR: درخواست پرداخت برای {0}

en: Payment Request took too long to respond. Please try requesting for payment again.
fa_IR: پاسخ درخواست پرداخت خیلی طول کشید. لطفاً دوباره درخواست پرداخت کنید.

en: Payment Requests cannot be created against: {0}
fa_IR: درخواست های پرداخت را نمی‌توان در مقابل: {0} ایجاد کرد

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
fa_IR: زمان‌بندی پرداخت

en: Payment Status
fa_IR: وضعیت پرداخت

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
fa_IR: شرایط پرداخت

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
fa_IR: نام مدت پرداخت

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
fa_IR: شرایط پرداخت

note: Name of a report
en: Payment Terms Status for Sales Order
fa_IR: وضعیت شرایط پرداخت برای سفارش فروش

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
fa_IR: الگوی شرایط پرداخت

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
fa_IR: جزئیات الگوی شرایط پرداخت

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
fa_IR: شرایط پرداخت از سفارش‌ها همانطور که هست در فاکتورها آورده می‌شود

en: Payment Terms:
fa_IR: شرایط پرداخت:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
fa_IR: نوع پرداخت

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
fa_IR: نوع پرداخت باید یکی از دریافت، پرداخت و انتقال داخلی باشد

note: Label of the payment_url (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment URL
fa_IR: آدرس اینترنتی پرداخت

en: Payment Unlink Error
fa_IR: خطای لغو پیوند پرداخت

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
fa_IR: پرداخت در مقابل {0} {1} نمی‌تواند بیشتر از مبلغ معوقه {2} باشد

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
fa_IR: مبلغ پرداختی نمی‌تواند کمتر یا مساوی 0 باشد

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
fa_IR: روش های پرداخت اجباری است. لطفاً حداقل یک روش پرداخت اضافه کنید.

en: Payment of {0} received successfully.
fa_IR: پرداخت {0} با موفقیت دریافت شد.

en: Payment of {0} received successfully. Waiting for other requests to complete...
fa_IR: پرداخت {0} با موفقیت دریافت شد. در انتظار تکمیل درخواست های دیگر...

en: Payment related to {0} is not completed
fa_IR: پرداخت مربوط به {0} تکمیل نشده است

en: Payment request failed
fa_IR: درخواست پرداخت انجام نشد

en: Payment term {0} not used in {1}
fa_IR: مدت پرداخت {0} در {1} استفاده نشده است

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
fa_IR: مبلغ پرداختی

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
fa_IR: ثبت حقوق و دستمزد

en: Payroll Payable
fa_IR: حقوق و دستمزد قابل پرداخت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
fa_IR: فیش حقوقی

note: Name of a UOM
en: Peck (UK)
fa_IR: پک (بریتانیا)

note: Name of a UOM
en: Peck (US)
fa_IR: پک (ایالات متحده)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
fa_IR: انتظار

en: Pending Activities
fa_IR: فعالیت های در انتظار

en: Pending Amount
fa_IR: مبلغ در انتظار

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
fa_IR: مقدار در انتظار

en: Pending Quantity
fa_IR: مقدار در انتظار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
fa_IR: در انتظار بررسی

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
fa_IR: آیتم‌های س.ف. در انتظار برای درخواست خرید

en: Pending Work Order
fa_IR: دستور کار در انتظار

en: Pending activities for today
fa_IR: فعالیت های در انتظار برای امروز

en: Pending processing
fa_IR: در انتظار پردازش

en: Pension Funds
fa_IR: صندوق های بازنشستگی

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
fa_IR: هر ماه

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Per Received
fa_IR: هر دریافت شده

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
fa_IR: به ازای هر انتقال

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
fa_IR: در هفته

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
fa_IR: در سال

note: Name of a UOM
en: Percent
fa_IR: درصد

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
fa_IR: درصد

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
fa_IR: درصد (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
fa_IR: تخصیص درصد

en: Percentage Allocation should be equal to 100%
fa_IR: تخصیص درصد باید برابر با 100٪ باشد

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to order beyond the Blanket Order quantity.
fa_IR: درصدی که اجازه دارید بیش از مقدار سفارش کلی سفارش دهید.

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Selling Settings'
en: Percentage you are allowed to sell beyond the Blanket Order quantity.
fa_IR: درصدی که اجازه دارید بیش از مقدار سفارش کلی بفروشید.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example: If you have ordered 100 units. and your Allowance is 10% then you are allowed to transfer 110 units.
fa_IR: درصدی که مجاز به انتقال بیشتر نسبت به مقدار سفارش شده هستید. به عنوان مثال: اگر 100 عدد سفارش داده اید. و مقدار مجاز شما 10٪ است، سپس شما مجاز به انتقال 110 واحد هستید.

en: Perception Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل ادراک

en: Period
fa_IR: دوره زمانی

en: Period Based On
fa_IR: دوره بر اساس

en: Period Closed
fa_IR: دوره بسته است

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
fa_IR: تنظیمات اختتامیه دوره

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
fa_IR: سند مالی پایان دوره

note: Label of the period_details_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period Details
fa_IR: جزئیات دوره

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
fa_IR: تاریخ پایان دوره

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
fa_IR: نام دوره

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
fa_IR: امتیاز دوره

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
fa_IR: تنظیمات دوره

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
fa_IR: تاریخ شروع دوره

en: Period based On
fa_IR: دوره بر اساس

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
fa_IR: دوره ای

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
fa_IR: آدرس دائمی

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
fa_IR: آدرس دائمی است

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
fa_IR: موجودی دائمی برای شرکت {0} برای مشاهده این گزارش مورد نیاز است.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal Details
fa_IR: جزئیات شخصی

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
fa_IR: ایمیل شخصی

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
fa_IR: بنزین

en: Pharmaceutical
fa_IR: دارویی

en: Pharmaceuticals
fa_IR: داروسازی

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
fa_IR: تلفن

note: Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Phone Ext.
fa_IR: تلفن خارجی

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
fa_IR: شماره تلفن

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
fa_IR: شماره تلفن

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
fa_IR: لیست انتخاب

en: Pick List Incomplete
fa_IR: فهرست انتخابی ناقص است

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
fa_IR: آیتم فهرست انتخابی

note: Label of the pick_manually (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Pick Manually
fa_IR: انتخاب دستی

note: Label of the pick_serial_and_batch_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Pick Serial / Batch Based On
fa_IR: انتخاب سریال / دسته بر اساس

note: Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Delivery Note Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Packed Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Pick 
en: Pick Serial / Batch No
fa_IR: انتخاب سریال / شماره دسته

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
fa_IR: مقدار انتخاب شده

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Picked Qty (in Stock UOM)
fa_IR: مقدار انتخاب شده (در انبار UOM)

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup
fa_IR: تحویل گیری

note: Label of the pickup_contact_person (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Contact Person
fa_IR: شخص تماس تحویل گیرنده

note: Label of the pickup_date (Date) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Date
fa_IR: تاریخ تحویل

en: Pickup Date cannot be before this day
fa_IR: تاریخ تحویل نمی‌تواند قبل از این روز باشد

note: Label of the pickup (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup From
fa_IR: تحویل گیری از

en: Pickup To time should be greater than Pickup From time
fa_IR: Pickup To time باید بیشتر از Pickup From Time باشد

note: Label of the pickup_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Type
fa_IR: نوع تحویل گیری

note: Label of the heading_pickup_from (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from_type (Select) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup from
fa_IR: تحویل گیری از

note: Label of the pickup_to (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup to
fa_IR: تحویل گیری تا

note: Name of a UOM
en: Pint (UK)
fa_IR: پاینت (بریتانیا)

note: Name of a UOM
en: Pint (US)
fa_IR: پاینت (ایالات متحده)

note: Name of a UOM
en: Pint, Dry (US)
fa_IR: پاینت، خشک (ایالات متحده)

note: Name of a UOM
en: Pint, Liquid (US)
fa_IR: پاینت، مایع (ایالات متحده)

en: Pipeline By
fa_IR: خط لوله توسط

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
fa_IR: محل صدور

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
fa_IR: توکن دسترسی شطرنجی

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
fa_IR: شناسه مشتری Plaid

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
fa_IR: محیط شطرنجی

en: Plaid Link Failed
fa_IR: پیوند Plaid ناموفق بود

en: Plaid Link Refresh Required
fa_IR: بازخوانی پیوند شطرنجی مورد نیاز است

en: Plaid Link Updated
fa_IR: پیوند شطرنجی به روز شد

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
fa_IR: راز شطرنجی

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
fa_IR: تنظیمات شطرنجی

en: Plaid transactions sync error
fa_IR: خطای همگام سازی تراکنش های پرداخت شده

note: Label of the plan (Link) field in DocType 'Subscription Plan Detail'
en: Plan
fa_IR: طرح

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
fa_IR: نام طرح

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
fa_IR: برنامه ریزی مواد برای زیر مونتاژ ها

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
fa_IR: X روز قبل عملیات را برنامه ریزی کنید

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
fa_IR: برنامه ریزی لاگ‌های زمان خارج از ساعات کاری ایستگاه کاری

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
fa_IR: برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
fa_IR: تاریخ پایان برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
fa_IR: زمان پایان برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
fa_IR: هزینه عملیاتی برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
fa_IR: تعداد برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
fa_IR: مقدار برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
fa_IR: تاریخ شروع برنامه ریزی شده

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
fa_IR: زمان شروع برنامه ریزی شده

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
fa_IR: برنامه ریزی

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
fa_IR: طرح ها

note: Label of the plant_dashboard (HTML) field in DocType 'Plant Floor'
en: Plant Dashboard
fa_IR: داشبورد کارخانه

note: Name of a DocType Label of the plant_floor (Link) field in DocType 'Workstation' Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Plant Floor
fa_IR: سالن کارخانه

en: Plants and Machineries
fa_IR: کارخانه‌ها و ماشین‌آلات

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
fa_IR: لطفاً موارد را مجدداً ذخیره کنید و فهرست انتخابی را برای ادامه به‌روزرسانی کنید. برای توقف، فهرست انتخاب را لغو کنید.

en: Please Select a Company
fa_IR: لطفا یک شرکت را انتخاب کنید

en: Please Select a Company.
fa_IR: لطفا یک شرکت را انتخاب کنید

en: Please Select a Customer
fa_IR: لطفا یک مشتری انتخاب کنید

en: Please Select a Supplier
fa_IR: لطفا یک تامین کننده انتخاب کنید

en: Please Set Priority
fa_IR: لطفا اولویت را تعیین کنید

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
fa_IR: لطفاً گروه تامین کننده را در تنظیمات خرید تنظیم کنید.

en: Please Specify Account
fa_IR: لطفا حساب را مشخص کنید

en: Please add 'Supplier' role to user {0}.
fa_IR: لطفا نقش "تامین کننده" را به کاربر {0} اضافه کنید.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
fa_IR: لطفا نحوه پرداخت و جزئیات موجودی افتتاح را اضافه کنید.

en: Please add Request for Quotation to the sidebar in Portal Settings.
fa_IR: لطفاً درخواست برای پیش فاکتور را به نوار کناری در تنظیمات پورتال اضافه کنید.

en: Please add Root Account for - {0}
fa_IR: لطفاً حساب ریشه برای - {0} اضافه کنید

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
fa_IR: لطفاً یک حساب افتتاحیه موقت در نمودار حسابها اضافه کنید

en: Please add atleast one Serial No / Batch No
fa_IR: لطفاً حداقل یک شماره سریال / شماره دسته اضافه کنید

en: Please add the Bank Account column
fa_IR: لطفا ستون حساب بانکی را اضافه کنید

en: Please add the account to root level Company - {0}
fa_IR: لطفاً حساب را به شرکت سطح ریشه اضافه کنید - {0}

en: Please add the account to root level Company - {}
fa_IR: لطفاً حساب را به شرکت سطح ریشه اضافه کنید - {}

en: Please add {1} role to user {0}.
fa_IR: لطفاً نقش {1} را به کاربر {0} اضافه کنید.

en: Please adjust the qty or edit {0} to proceed.
fa_IR: لطفاً تعداد را تنظیم کنید یا برای ادامه {0} را ویرایش کنید.

en: Please attach CSV file
fa_IR: لطفا فایل CSV را پیوست کنید

en: Please cancel and amend the Payment Entry
fa_IR: لطفاً ثبت پرداخت را لغو و اصلاح کنید

en: Please cancel payment entry manually first
fa_IR: لطفاً ابتدا ثبت پرداخت را به صورت دستی لغو کنید

en: Please cancel related transaction.
fa_IR: لطفا تراکنش مربوطه را لغو کنید.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
fa_IR: لطفاً گزینه Multi Currency را علامت بزنید تا حساب با ارزهای دیگر مجاز باشد

en: Please check Process Deferred Accounting {0} and submit manually after resolving errors.
fa_IR: لطفاً Process Deferred Accounting {0} را بررسی کنید و پس از رفع خطاها را به صورت دستی ارسال کنید.

en: Please check either with operations or FG Based Operating Cost.
fa_IR: لطفاً با عملیات یا هزینه عملیاتی مبتنی بر FG بررسی کنید.

en: Please check the error message and take necessary actions to fix the error and then restart the reposting again.
fa_IR: لطفاً پیام خطا را بررسی کنید و اقدامات لازم را برای رفع خطا انجام دهید و سپس ارسال مجدد را مجدداً راه‌اندازی کنید.

en: Please check your Plaid client ID and secret values
fa_IR: لطفاً شناسه مشتری Plaid و مقادیر مخفی خود را بررسی کنید

en: Please check your email to confirm the appointment
fa_IR: لطفا ایمیل خود را برای تایید قرار ملاقات بررسی کنید

en: Please click on 'Generate Schedule'
fa_IR: لطفا روی "ایجاد برنامه زمانی" کلیک کنید

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
fa_IR: لطفاً برای واکشی شماره سریال اضافه شده برای آیتم {0} روی "ایجاد زمان‌بندی" کلیک کنید

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
fa_IR: لطفاً برای دریافت برنامه بر روی "ایجاد برنامه زمانی" کلیک کنید

en: Please contact any of the following users to extend the credit limits for {0}: {1}
fa_IR: لطفاً برای تمدید محدودیت اعتبار برای {0} با هر یک از کاربران زیر تماس بگیرید: {1}

en: Please contact any of the following users to {} this transaction.
fa_IR: لطفاً با هر یک از کاربران زیر برای {} این تراکنش تماس بگیرید.

en: Please contact your administrator to extend the credit limits for {0}.
fa_IR: لطفاً برای تمدید محدودیت اعتبار برای {0} با ادمین خود تماس بگیرید.

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
fa_IR: لطفاً حساب مادر در شرکت فرزند مربوطه را به یک حساب گروهی تبدیل کنید.

en: Please create Customer from Lead {0}.
fa_IR: لطفاً مشتری از سرنخ {0} ایجاد کنید.

en: Please create Landed Cost Vouchers against Invoices that have 'Update Stock' enabled.
fa_IR: لطفاً در برابر فاکتورهایی که «به‌روزرسانی موجودی» را فعال کرده‌اند، اسناد مالی هزینه تمام شده تا درب انبار ایجاد کنید.

en: Please create a new Accounting Dimension if required.
fa_IR: لطفاً در صورت نیاز یک بعد حسابداری جدید ایجاد کنید.

en: Please create purchase from internal sale or delivery document itself
fa_IR: لطفا خرید را از فروش داخلی یا سند تحویل خود ایجاد کنید

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
fa_IR: لطفاً رسید خرید یا فاکتور خرید برای آیتم {0} ایجاد کنید

en: Please delete Product Bundle {0}, before merging {1} into {2}
fa_IR: لطفاً قبل از ادغام {1} در {2}، باندل محصول {0} را حذف کنید

en: Please do not book expense of multiple assets against one single Asset.
fa_IR: لطفا هزینه چند دارایی را در مقابل یک دارایی ثبت نکنید.

en: Please do not create more than 500 items at a time
fa_IR: لطفا بیش از 500 آیتم را همزمان ایجاد نکنید

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
fa_IR: لطفاً Applicable on Booking Actual Expenses را فعال کنید

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
fa_IR: لطفاً Applicable on Purchase Order و Applicable on Booking Expeal Expens را فعال کنید

en: Please enable only if the understand the effects of enabling this.
fa_IR: لطفاً فقط در صورتی فعال کنید که تأثیرات فعال کردن آن را درک کنید.

en: Please enable pop-ups
fa_IR: لطفا پنجره های بازشو را فعال کنید

en: Please enable {0} in the {1}.
fa_IR: لطفاً {0} را در {1} فعال کنید.

en: Please enable {} in {} to allow same item in multiple rows
fa_IR: لطفاً {} را در {} فعال کنید تا یک مورد در چندین ردیف مجاز باشد

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account.
fa_IR: لطفاً مطمئن شوید که حساب {} یک حساب ترازنامه است.

en: Please ensure {} account {} is a Receivable account.
fa_IR: لطفاً مطمئن شوید که {} حساب {} یک حساب دریافتنی است.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
fa_IR: لطفاً <b>حساب تفاوت</b> را وارد کنید یا <b>حساب تعدیل موجودی</b> پیش‌فرض را برای شرکت {0} تنظیم کنید

en: Please enter Account for Change Amount
fa_IR: لطفاً حساب را برای تغییر مبلغ وارد کنید

en: Please enter Approving Role or Approving User
fa_IR: لطفاً نقش تأیید یا تأیید کاربر را وارد کنید

en: Please enter Cost Center
fa_IR: لطفا مرکز هزینه را وارد کنید

en: Please enter Delivery Date
fa_IR: لطفا تاریخ تحویل را وارد کنید

en: Please enter Employee Id of this sales person
fa_IR: لطفا شناسه کارمند این فروشنده را وارد کنید

en: Please enter Expense Account
fa_IR: لطفا حساب هزینه را وارد کنید

en: Please enter Item Code to get Batch Number
fa_IR: لطفا کد مورد را برای دریافت شماره دسته وارد کنید

en: Please enter Item Code to get batch no
fa_IR: لطفا کد مورد را برای دریافت شماره دسته وارد کنید

en: Please enter Item first
fa_IR: لطفا ابتدا آیتم را وارد کنید

en: Please enter Maintenance Details first
fa_IR: لطفاً ابتدا جزئیات تعمیر و نگهداری را وارد کنید

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
fa_IR: لطفاً تعداد برنامه ریزی شده را برای مورد {0} در ردیف {1} وارد کنید

en: Please enter Preferred Contact Email
fa_IR: لطفا ایمیل تماس ترجیحی را وارد کنید

en: Please enter Production Item first
fa_IR: لطفا ابتدا کالای تولیدی را وارد کنید

en: Please enter Purchase Receipt first
fa_IR: لطفا ابتدا رسید خرید را وارد کنید

en: Please enter Receipt Document
fa_IR: لطفاً سند رسید را وارد کنید

en: Please enter Reference date
fa_IR: لطفا تاریخ مرجع را وارد کنید

en: Please enter Root Type for account- {0}
fa_IR: لطفاً نوع ریشه را برای حساب وارد کنید- {0}

en: Please enter Serial Nos
fa_IR: لطفا شماره های سریال را وارد کنید

en: Please enter Shipment Parcel information
fa_IR: لطفا اطلاعات بسته حمل و نقل را وارد کنید

en: Please enter Warehouse and Date
fa_IR: لطفا انبار و تاریخ را وارد کنید

en: Please enter Write Off Account
fa_IR: لطفاً حساب نوشتن خاموش را وارد کنید

en: Please enter company first
fa_IR: لطفا ابتدا شرکت را وارد کنید

en: Please enter company name first
fa_IR: لطفا ابتدا نام شرکت را وارد کنید

en: Please enter default currency in Company Master
fa_IR: لطفا ارز پیش‌فرض را در Company Master وارد کنید

en: Please enter message before sending
fa_IR: لطفا قبل از ارسال پیام را وارد کنید

en: Please enter mobile number first.
fa_IR: لطفا ابتدا شماره موبایل را وارد کنید

en: Please enter parent cost center
fa_IR: لطفاً مرکز هزینه والد را وارد کنید

en: Please enter quantity for item {0}
fa_IR: لطفاً مقدار مورد {0} را وارد کنید

en: Please enter relieving date.
fa_IR: لطفا تاریخ برکناری را وارد کنید.

en: Please enter serial nos
fa_IR: لطفا شماره سریال را وارد کنید

en: Please enter the company name to confirm
fa_IR: لطفاً برای تأیید نام شرکت را وارد کنید

en: Please enter the phone number first
fa_IR: لطفا ابتدا شماره تلفن را وارد کنید

en: Please enter the {schedule_date}.
fa_IR: لطفاً {schedule_date} را وارد کنید.

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
fa_IR: لطفاً تاریخ شروع و پایان سال مالی معتبر را وارد کنید

en: Please enter valid email address
fa_IR: لطفا آدرس ایمیل معتبر وارد کنید

en: Please enter {0}
fa_IR: لطفاً {0} را وارد کنید

en: Please enter {0} first
fa_IR: لطفا ابتدا {0} را وارد کنید

en: Please fill the Material Requests table
fa_IR: لطفا جدول درخواست مواد را پر کنید

en: Please fill the Sales Orders table
fa_IR: لطفا جدول سفارش‌های فروش را پر کنید

en: Please first set Last Name, Email and Phone for the user
fa_IR: لطفا ابتدا نام خانوادگی، ایمیل و تلفن را برای کاربر تنظیم کنید

en: Please fix overlapping time slots for {0}
fa_IR: لطفاً بازه های زمانی همپوشانی را برای {0} اصلاح کنید

en: Please fix overlapping time slots for {0}.
fa_IR: لطفاً بازه های زمانی همپوشانی را برای {0} برطرف کنید.

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
fa_IR: لطفاً حساب‌ها را در مقابل شرکت مادر وارد کنید یا {} را در شرکت اصلی فعال کنید.

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
fa_IR: لطفاً مطمئن شوید که کارمندان بالا به کارمند Active دیگری گزارش می دهند.

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
fa_IR: لطفاً مطمئن شوید که فایلی که استفاده می‌کنید دارای ستون «حساب والد» در سرصفحه باشد.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
fa_IR: لطفاً مطمئن شوید که واقعاً می‌خواهید همه تراکنش های این شرکت را حذف کنید. داده های اصلی شما همانطور که هست باقی می ماند. این عمل قابل لغو نیست.

en: Please mention 'Weight UOM' along with Weight.
fa_IR: لطفا "UOM وزن" را همراه با وزن ذکر کنید.

en: Please mention '{0}' in Company: {1}
fa_IR: لطفاً "{0}" را در شرکت: {1} ذکر کنید

en: Please mention no of visits required
fa_IR: لطفاً تعداد بازدیدهای لازم را ذکر کنید

en: Please mention the Current and New BOM for replacement.
fa_IR: لطفاً BOM فعلی و جدید را برای جایگزینی ذکر کنید.

en: Please pull items from Delivery Note
fa_IR: لطفا آیتم‌ها را از یادداشت تحویل بردارید

en: Please rectify and try again.
fa_IR: لطفاً اصلاح کنید و دوباره امتحان کنید.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
fa_IR: لطفاً پیوند Plaid بانک {} را بازخوانی یا بازنشانی کنید.

en: Please save before proceeding.
fa_IR: لطفا قبل از ادامه ذخیره کنید.

en: Please save first
fa_IR: لطفا اول ذخیره کنید

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
fa_IR: لطفاً <b>نوع الگو</b> را برای دانلود الگو انتخاب کنید

en: Please select Apply Discount On
fa_IR: لطفاً Apply Discount On را انتخاب کنید

en: Please select BOM against item {0}
fa_IR: لطفاً BOM را در مقابل مورد {0} انتخاب کنید

en: Please select BOM for Item in Row {0}
fa_IR: لطفاً BOM را برای مورد در ردیف {0} انتخاب کنید

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
fa_IR: لطفاً BOM را در قسمت BOM برای مورد {item_code} انتخاب کردن کنید.

en: Please select Bank Account
fa_IR: لطفا حساب بانکی را انتخاب کنید

en: Please select Category first
fa_IR: لطفاً ابتدا دسته را انتخاب کنید

en: Please select Charge Type first
fa_IR: لطفاً ابتدا نوع شارژ را انتخاب کنید

en: Please select Company
fa_IR: لطفا شرکت را انتخاب کنید

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
fa_IR: لطفاً شرکت و تاریخ ارسال را برای دریافت ورودی انتخاب کنید

en: Please select Company first
fa_IR: لطفا ابتدا شرکت را انتخاب کنید

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
fa_IR: لطفاً تاریخ تکمیل را برای لاگ تعمیر و نگهداری دارایی کامل شده انتخاب کنید

en: Please select Customer first
fa_IR: لطفا ابتدا مشتری را انتخاب کنید

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
fa_IR: لطفاً شرکت موجود را برای ایجاد نمودار حساب انتخاب کنید

en: Please select Finished Good Item for Service Item {0}
fa_IR: لطفاً آیتم کالای تمام شده را برای آیتم سرویس {0} انتخاب کنید

en: Please select Item Code first
fa_IR: لطفا ابتدا کد مورد را انتخاب کنید

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
fa_IR: لطفاً وضعیت تعمیر و نگهداری را به عنوان تکمیل شده انتخاب کنید یا تاریخ تکمیل را حذف کنید

en: Please select Party Type first
fa_IR: لطفا ابتدا نوع طرف را انتخاب کنید

en: Please select Posting Date before selecting Party
fa_IR: لطفاً قبل از انتخاب طرف، تاریخ ارسال را انتخاب کنید

en: Please select Posting Date first
fa_IR: لطفا ابتدا تاریخ ارسال را انتخاب کنید

en: Please select Price List
fa_IR: لطفا لیست قیمت را انتخاب کنید

en: Please select Qty against item {0}
fa_IR: لطفاً تعداد را در برابر مورد {0} انتخاب کنید

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
fa_IR: لطفاً ابتدا انبار نگهداری نمونه را در تنظیمات انبار انتخاب کنید

en: Please select Serial/Batch Nos to reserve or change Reservation Based On to Qty.
fa_IR: لطفاً شماره‌های سریال/دسته را برای رزرو انتخاب کنید یا رزرو براساس تعداد را تغییر دهید.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
fa_IR: لطفاً تاریخ شروع و تاریخ پایان را برای مورد {0} انتخاب کنید

en: Please select Subcontracting Order instead of Purchase Order {0}
fa_IR: لطفاً به جای سفارش خرید، سفارش پیمانکاری فرعی را انتخاب کنید {0}

en: Please select Unrealized Profit / Loss account or add default Unrealized Profit / Loss account account for company {0}
fa_IR: لطفاً حساب سود / زیان تحقق نیافته را انتخاب کنید یا حساب سود / زیان پیش‌فرض را برای شرکت اضافه کنید {0}

en: Please select a BOM
fa_IR: لطفا یک BOM را انتخاب کنید

en: Please select a Company
fa_IR: لطفا یک شرکت را انتخاب کنید

en: Please select a Company first.
fa_IR: لطفا ابتدا یک شرکت را انتخاب کنید.

en: Please select a Customer
fa_IR: لطفا یک مشتری انتخاب کنید

en: Please select a Delivery Note
fa_IR: لطفاً یک یادداشت تحویل را انتخاب کنید

en: Please select a Subcontracting Purchase Order.
fa_IR: لطفاً سفارش خرید پیمانکاری فرعی را انتخاب کنید.

en: Please select a Supplier
fa_IR: لطفا یک تامین کننده انتخاب کنید

en: Please select a Warehouse
fa_IR: لطفاً یک انبار انتخاب کنید

en: Please select a Work Order first.
fa_IR: لطفاً ابتدا یک دستور کار را انتخاب کنید.

en: Please select a country
fa_IR: لطفا یک کشور را انتخاب کنید

en: Please select a customer for fetching payments.
fa_IR: لطفاً یک مشتری را برای واکشی پرداخت ها انتخاب کنید.

en: Please select a date
fa_IR: لطفا تاریخ را انتخاب کنید

en: Please select a date and time
fa_IR: لطفا تاریخ و زمان را انتخاب کنید

en: Please select a default mode of payment
fa_IR: لطفاً یک روش پرداخت پیش‌فرض را انتخاب کنید

en: Please select a field to edit from numpad
fa_IR: لطفاً فیلدی را برای ویرایش از numpad انتخاب کنید

en: Please select a row to create a Reposting Entry
fa_IR: لطفاً یک ردیف برای ایجاد یک ورودی ارسال مجدد انتخاب کنید

en: Please select a supplier for fetching payments.
fa_IR: لطفاً یک تامین کننده برای واکشی پرداخت ها انتخاب کنید.

en: Please select a valid Purchase Order that has Service Items.
fa_IR: لطفاً یک سفارش خرید معتبر که دارای آیتم‌های خدماتی است انتخاب کنید.

en: Please select a valid Purchase Order that is configured for Subcontracting.
fa_IR: لطفاً یک سفارش خرید معتبر که برای پیمانکاری فرعی پیکربندی شده است، انتخاب کنید.

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
fa_IR: لطفاً یک مقدار برای {0} quotation_to {1} انتخاب کنید

en: Please select an item code before setting the warehouse.
fa_IR: لطفاً قبل از تنظیم انبار یک کد آیتم را انتخاب کنید.

en: Please select correct account
fa_IR: لطفا حساب صحیح را انتخاب کنید

en: Please select date
fa_IR: لطفا تاریخ را انتخاب کنید

en: Please select item code
fa_IR: لطفا کد مورد را انتخاب کنید

en: Please select items to unreserve.
fa_IR: لطفا آیتم‌ها را برای لغو رزرو انتخاب کنید.

en: Please select only one row to create a Reposting Entry
fa_IR: لطفاً فقط یک ردیف را برای ایجاد یک ورودی ارسال مجدد انتخاب کنید

en: Please select rows to create Reposting Entries
fa_IR: لطفاً ردیف‌هایی را برای ایجاد ورودی‌های ارسال مجدد انتخاب کنید

en: Please select the Company
fa_IR: لطفا شرکت را انتخاب کنید

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
fa_IR: لطفاً نوع برنامه چند لایه را برای بیش از یک قانون مجموعه انتخاب کنید.

en: Please select the customer.
fa_IR: لطفا مشتری را انتخاب کنید

en: Please select the document type first
fa_IR: لطفا ابتدا نوع سند را انتخاب کنید

en: Please select the required filters
fa_IR: لطفا فیلترهای مورد نیاز را انتخاب کنید

en: Please select valid document type.
fa_IR: لطفا نوع سند معتبر را انتخاب کنید.

en: Please select weekly off day
fa_IR: لطفاً روز تعطیل هفتگی را انتخاب کنید

en: Please select {0}
fa_IR: لطفاً {0} را انتخاب کنید

en: Please select {0} first
fa_IR: لطفاً ابتدا {0} را انتخاب کنید

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
fa_IR: لطفاً "اعمال تخفیف اضافی" را تنظیم کنید

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
fa_IR: لطفاً "مرکز هزینه استهلاک دارایی" را در شرکت {0} تنظیم کنید

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
fa_IR: لطفاً «حساب سود/زیان در دفع دارایی» را در شرکت تنظیم کنید {0}

en: Please set '{0}' in Company: {1}
fa_IR: لطفاً "{0}" را در شرکت: {1} تنظیم کنید

en: Please set Account
fa_IR: لطفا حساب را تنظیم کنید

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
fa_IR: لطفاً حساب را در انبار {0} یا حساب موجودی پیش‌فرض را در شرکت {1} تنظیم کنید

en: Please set Accounting Dimension {} in {}
fa_IR: لطفاً بعد حسابداری {} را در {} تنظیم کنید

en: Please set Company
fa_IR: لطفا شرکت را تنظیم کنید

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
fa_IR: لطفاً حساب‌های مربوط به استهلاک را در دسته دارایی {0} یا شرکت {1} تنظیم کنید.

en: Please set Email/Phone for the contact
fa_IR: لطفا ایمیل/تلفن را برای مخاطب تنظیم کنید

en: Please set Fiscal Code for the customer '%s'
fa_IR: لطفاً کد مالی را برای مشتری "%s" تنظیم کنید

en: Please set Fixed Asset Account in {} against {}.
fa_IR: لطفاً حساب دارایی ثابت را در {} در مقابل {} تنظیم کنید.

en: Please set Parent Row No for item {0}
fa_IR: لطفاً شماره ردیف والد را برای آیتم {0} تنظیم کنید

en: Please set Root Type
fa_IR: لطفا Root Type را تنظیم کنید

en: Please set Tax ID for the customer '%s'
fa_IR: لطفاً شناسه مالیاتی را برای مشتری "%s" تنظیم کنید

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
fa_IR: لطفاً حساب سود/زیان تبدیل تحقق نیافته را در شرکت {0} تنظیم کنید

en: Please set VAT Accounts in {0}
fa_IR: لطفاً حساب‌های VAT را در {0} تنظیم کنید

en: Please set Vat Accounts for Company: "{0}" in UAE VAT Settings
fa_IR: لطفاً حساب‌های مالیات بر ارزش افزوده را برای شرکت تنظیم کنید: "{0}" در تنظیمات مالیات بر ارزش افزوده امارات

en: Please set a Company
fa_IR: لطفا یک شرکت تعیین کنید

en: Please set a Cost Center for the Asset or set an Asset Depreciation Cost Center for the Company {}
fa_IR: لطفاً یک مرکز هزینه برای دارایی یا یک مرکز هزینه استهلاک دارایی برای شرکت تنظیم کنید {}

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
fa_IR: لطفاً در مقابل مواردی که باید در سفارش خرید در نظر گرفته شوند، یک تامین کننده تنظیم کنید.

en: Please set a default Holiday List for Company {0}
fa_IR: لطفاً یک فهرست تعطیلات پیش‌فرض برای شرکت {0} تنظیم کنید

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
fa_IR: لطفاً فهرست تعطیلات پیش‌فرض را برای کارمند {0} یا شرکت {1} تنظیم کنید

en: Please set account in Warehouse {0}
fa_IR: لطفاً حساب را در انبار {0} تنظیم کنید

en: Please set an Address on the Company '%s'
fa_IR: لطفاً یک آدرس در شرکت "%s" تنظیم کنید

en: Please set an Expense Account in the Items table
fa_IR: لطفاً یک حساب هزینه در جدول آیتم‌ها تنظیم کنید

en: Please set an email id for the Lead {0}
fa_IR: لطفاً یک شناسه ایمیل برای سرنخ {0} تنظیم کنید

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
fa_IR: لطفاً حداقل یک ردیف در جدول مالیات ها و هزینه ها تنظیم کنید

en: Please set both the Tax ID and Fiscal Code on Company {0}
fa_IR: لطفاً شناسه مالیاتی و کد مالی شرکت {0} را تنظیم کنید

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
fa_IR: لطفاً حساب پیش‌فرض نقدی یا بانکی را در حالت پرداخت تنظیم کنید {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
fa_IR: لطفاً حساب پیش‌فرض نقدی یا بانکی را در حالت پرداخت تنظیم کنید {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
fa_IR: لطفاً حساب پیش‌فرض نقدی یا بانکی را در حالت پرداخت تنظیم کنید {}

en: Please set default Exchange Gain/Loss Account in Company {}
fa_IR: لطفاً حساب سود/زیان تبدیل پیش‌فرض را در شرکت تنظیم کنید {}

en: Please set default Expense Account in Company {0}
fa_IR: لطفاً حساب هزینه پیش‌فرض را در شرکت {0} تنظیم کنید

en: Please set default UOM in Stock Settings
fa_IR: لطفاً UOM پیش‌فرض را در تنظیمات موجودی تنظیم کنید

en: Please set default cost of goods sold account in company {0} for booking rounding gain and loss during stock transfer
fa_IR: لطفاً حساب هزینه پیش‌فرض کالاهای فروخته‌شده در شرکت {0} را برای رزرو سود و زیان در حین انتقال موجودی تنظیم کنید

en: Please set default {0} in Company {1}
fa_IR: لطفاً {0} پیش‌فرض را در شرکت {1} تنظیم کنید

en: Please set filter based on Item or Warehouse
fa_IR: لطفاً فیلتر را بر اساس کالا یا انبار تنظیم کنید

en: Please set filters
fa_IR: لطفا فیلترها را تنظیم کنید

en: Please set one of the following:
fa_IR: لطفا یکی از موارد زیر را تنظیم کنید:

en: Please set recurring after saving
fa_IR: لطفاً پس از ذخیره، تکرار شونده را تنظیم کنید

en: Please set the Customer Address
fa_IR: لطفا آدرس مشتری را تنظیم کنید

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
fa_IR: لطفاً مرکز هزینه پیش‌فرض را در شرکت {0} تنظیم کنید.

en: Please set the Item Code first
fa_IR: لطفا ابتدا کد مورد را تنظیم کنید

en: Please set the Target Warehouse in the Job Card
fa_IR: لطفاً انبار هدف را در کارت کار تنظیم کنید

en: Please set the WIP Warehouse in the Job Card
fa_IR: لطفاً انبار کار در حال انجام را در کارت کار تنظیم کنید

en: Please set the cost center field in {0} or setup a default Cost Center for the Company.
fa_IR: لطفاً فیلد مرکز هزینه را در {0} تنظیم کنید یا یک مرکز هزینه پیش‌فرض برای شرکت تنظیم کنید.

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
fa_IR: لطفاً برنامه کمپین را در کمپین {0} تنظیم کنید

en: Please set {0}
fa_IR: لطفاً {0} را تنظیم کنید

en: Please set {0} first.
fa_IR: لطفا ابتدا {0} را تنظیم کنید.

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
fa_IR: لطفاً {0} را برای مورد دسته‌ای {1} تنظیم کنید، که برای تنظیم {2} در ارسال استفاده می‌شود.

en: Please set {0} for address {1}
fa_IR: لطفاً {0} را برای آدرس {1} تنظیم کنید

en: Please set {0} in BOM Creator {1}
fa_IR: لطفاً {0} را در BOM Creator {1} تنظیم کنید

en: Please set {0} in Company {1} to account for Exchange Gain / Loss
fa_IR: لطفاً {0} را در شرکت {1} برای محاسبه سود / زیان تبدیل تنظیم کنید

en: Please share this email with your support team so that they can find and fix the issue.
fa_IR: لطفاً این ایمیل را با تیم پشتیبانی خود به اشتراک بگذارید تا آنها بتوانند مشکل را پیدا کرده و برطرف کنند.

en: Please specify
fa_IR: لطفا مشخص کنید

en: Please specify Company
fa_IR: لطفا شرکت را مشخص کنید

en: Please specify Company to proceed
fa_IR: لطفاً شرکت را برای ادامه مشخص کنید

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
fa_IR: لطفاً یک شناسه ردیف معتبر برای ردیف {0} در جدول {1} مشخص کنید

en: Please specify a {0} first.
fa_IR: لطفا ابتدا یک {0} را مشخص کنید.

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
fa_IR: لطفا حداقل یک ویژگی را در جدول Attributes مشخص کنید

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
fa_IR: لطفاً مقدار یا نرخ ارزش‌گذاری یا هر دو را مشخص کنید

en: Please specify from/to range
fa_IR: لطفاً از/به محدوده را مشخص کنید

en: Please supply the specified items at the best possible rates
fa_IR: لطفا آیتم‌های مشخص شده را با بهترین نرخ ممکن تهیه نمایید

en: Please try again in an hour.
fa_IR: لطفا یک ساعت دیگر دوباره امتحان کنید.

en: Please update Repair Status.
fa_IR: لطفاً وضعیت تعمیر را به روز کنید.

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
fa_IR: نقطه فروش

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
fa_IR: نمایه نقطه فروش

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
fa_IR: شماره بیمه‌نامه

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
fa_IR: شماره بیمه‌نامه

note: Name of a UOM
en: Pond
fa_IR: پوند (نیرو)

note: Name of a UOM
en: Pood
fa_IR: پود

note: Name of a DocType
en: Portal User
fa_IR: کاربر پورتال

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
fa_IR: کاربران پورتال

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
fa_IR: عمودی

en: Possible Supplier
fa_IR: تامین کننده احتمالی

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
fa_IR: کلید توضیحات پست

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
fa_IR: فوق لیسانس

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
fa_IR: کلید مسیر ارسال

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
fa_IR: فهرست کلید مسیر ارسال

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
fa_IR: رشته مسیر ارسال

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
fa_IR: کلید عنوان پست

en: Postal Code
fa_IR: کد پستی

en: Postal Expenses
fa_IR: هزینه های پستی

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
fa_IR: تاریخ ارسال

en: Posting Date cannot be future date
fa_IR: تاریخ ارسال نمی‌تواند تاریخ آینده باشد

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
fa_IR: زمان ارسال

en: Posting date and posting time is mandatory
fa_IR: تاریخ ارسال و زمان ارسال الزامی است

en: Posting timestamp must be after {0}
fa_IR: مهر زمانی ارسال باید بعد از {0} باشد

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
fa_IR: معامله فروش بالقوه

note: Name of a UOM
en: Pound
fa_IR: پوند

note: Name of a UOM
en: Pound-Force
fa_IR: پوند-نیرو

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Foot
fa_IR: پوند/فوت مکعب

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Inch
fa_IR: پوند/اینچ مکعب

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Yard
fa_IR: پوند/یارد مکعب

note: Name of a UOM
en: Pound/Gallon (UK)
fa_IR: پوند/گالن (UK)

note: Name of a UOM
en: Pound/Gallon (US)
fa_IR: پوند/گالن (US)

note: Name of a UOM
en: Poundal
fa_IR: پوندال

en: Pre Sales
fa_IR: پیش فروش

en: Preference
fa_IR: ترجیح

note: Label of the prefered_contact_email (Select) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Contact Email
fa_IR: ایمیل تماس ترجیحی

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
fa_IR: ایمیل ترجیحی

en: President
fa_IR: رئیس کل

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
fa_IR: جلوگیری از POs

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
fa_IR: جلوگیری از سفارش‌های خرید

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
fa_IR: جلوگیری از RFQ

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
fa_IR: پیشگیرانه

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
fa_IR: اقدام پیشگیرانه

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
fa_IR: تعمیر و نگهداری پیشگیرانه

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
fa_IR: پیش نمایش

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
fa_IR: پیش نمایش ایمیل

note: Label of the download_materials_request_plan_section_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Preview Required Materials
fa_IR: پیش نمایش مواد مورد نیاز

en: Previous Financial Year is not closed
fa_IR: سال مالی گذشته بسته نشده است

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
fa_IR: سابقه کار قبلی

en: Previous Year is not closed, please close it first
fa_IR: سال قبل تعطیل نیست، لطفا اول آن را ببندید

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
fa_IR: قیمت

en: Price ({0})
fa_IR: قیمت ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
fa_IR: طرح تخفیف قیمت

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
fa_IR: طبقه‌های تخفیف قیمت

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
fa_IR: لیست قیمت

note: Name of a DocType
en: Price List Country
fa_IR: لیست قیمت کشور

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
fa_IR: لیست قیمت ارز

en: Price List Currency not selected
fa_IR: لیست قیمت ارز انتخاب نشده است

note: Label of the price_list_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Price List Defaults
fa_IR: لیست قیمت پیش‌فرض

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
fa_IR: نرخ ارز لیست قیمت

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
fa_IR: نام لیست قیمت

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
fa_IR: نرخ لیست قیمت

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
fa_IR: نرخ لیست قیمت (ارز شرکت)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
fa_IR: لیست قیمت باید برای خرید یا فروش قابل اجرا باشد

en: Price List {0} is disabled or does not exist
fa_IR: لیست قیمت {0} غیرفعال است یا وجود ندارد

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
fa_IR: قیمت به UOM وابسته نیست

en: Price Per Unit ({0})
fa_IR: قیمت هر واحد ({0})

en: Price is not set for the item.
fa_IR: قیمت برای آیتم تعیین نشده است.

en: Price not found for item {0} in price list {1}
fa_IR: قیمت مورد {0} در لیست قیمت {1} یافت نشد

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
fa_IR: قیمت یا تخفیف محصول

en: Price or product discount slabs are required
fa_IR: طبقه های تخفیف قیمت یا محصول مورد نیاز است

en: Price per Unit (Stock UOM)
fa_IR: قیمت هر واحد (Stock UOM)

en: Pricing
fa_IR: قیمت گذاری

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
fa_IR: قانون قیمت گذاری

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
fa_IR: برند قانون قیمت گذاری

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
fa_IR: جزئیات قانون قیمت گذاری

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
fa_IR: راهنمای قانون قیمت گذاری

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
fa_IR: کد مورد قانون قیمت گذاری

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
fa_IR: گروه آیتم قوانین قیمت گذاری

en: Pricing Rule {0} is updated
fa_IR: قانون قیمت گذاری {0} به روز شده است

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
fa_IR: قوانین قیمت گذاری

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
fa_IR: آدرس اصلی

en: Primary Address Details
fa_IR: جزئیات آدرس اصلی

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
fa_IR: آدرس و مخاطب اصلی

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
fa_IR: مخاطب اصلی

en: Primary Contact Details
fa_IR: جزئیات مخاطب اصلی

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
fa_IR: ایمیل مخاطب اصلی

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
fa_IR: طرف اصلی

note: Label of the primary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Role
fa_IR: نقش اصلی

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
fa_IR: تنظیمات اولیه

en: Print
fa_IR: چاپ

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
fa_IR: فرمت چاپ

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
fa_IR: فرمت ساز چاپ

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
fa_IR: عنوان چاپ

en: Print IRS 1099 Forms
fa_IR: فرم های IRS 1099 را چاپ کنید

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
fa_IR: زبان چاپ

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
fa_IR: تنظیمات چاپ

en: Print Receipt
fa_IR: چاپ رسید

note: Label of the print_receipt_on_order_complete (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Print Receipt on Order Complete
fa_IR: چاپ رسید در صورت کامل شدن سفارش

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
fa_IR: تنظیمات چاپ

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
fa_IR: سبک چاپ

en: Print UOM after Quantity
fa_IR: چاپ UOM بعد از مقدار

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
fa_IR: چاپ بدون مبلغ

en: Print and Stationery
fa_IR: چاپ و لوازم التحریر

en: Print settings updated in respective print format
fa_IR: تنظیمات چاپ در قالب چاپ مربوطه به روز شد

en: Print taxes with zero amount
fa_IR: چاپ مالیات با مبلغ صفر

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
fa_IR: چاپ

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
fa_IR: جزئیات چاپ

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
fa_IR: تنظیمات چاپ

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
fa_IR: اولویت های

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
fa_IR: اولویت

en: Priority cannot be lesser than 1.
fa_IR: اولویت نمی‌تواند کمتر از 1 باشد.

en: Priority has been changed to {0}.
fa_IR: اولویت به {0} تغییر کرده است.

en: Priority is mandatory
fa_IR: اولویت الزامی است

en: Priority {0} has been repeated.
fa_IR: اولویت {0} تکرار شده است.

en: Private Equity
fa_IR: سهام خصوصی

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
fa_IR: احتمال

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
fa_IR: احتمال (%)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of the problem (Long Text) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Problem
fa_IR: مشکل

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
fa_IR: رویه

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
fa_IR: فرآیند حسابداری معوق

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
fa_IR: شرح فرایند

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
fa_IR: هدررفت فرآیند

en: Process Loss Percentage cannot be greater than 100
fa_IR: درصد هدررفت فرآیند نمی‌تواند بیشتر از 100 باشد

note: Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the process_loss_q
en: Process Loss Qty
fa_IR: مقدار هدررفت فرآیند

note: Name of a report
en: Process Loss Report
fa_IR: گزارش هدررفت فرآیند

en: Process Loss Value
fa_IR: ارزش هدررفت فرآیند

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
fa_IR: مالک فرآیند

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
fa_IR: نام کامل مالک فرآیند

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation
fa_IR: فرآیند تطبیق پرداخت

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log
fa_IR: پردازش لاگ تطبیق پرداخت

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log Allocations
fa_IR: تخصیص گزارش تطبیق پرداخت فرآیند

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
fa_IR: پردازش صورت‌حساب‌ها

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
fa_IR: پردازش صورت‌حساب‌های مشتری

note: Name of a DocType
en: Process Subscription
fa_IR: فرآیند اشتراک

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
fa_IR: BOM های پردازش شده

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
fa_IR: فرآیندها

en: Processing XML Files
fa_IR: پردازش فایل های XML

en: Procurement
fa_IR: تدارکات

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
fa_IR: ردیاب تدارکات

en: Produce Qty
fa_IR: تولید تعداد

en: Produced / Received Qty
fa_IR: تعداد تولید / دریافت شده

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
fa_IR: تعداد تولید شده

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
fa_IR: مقدار تولید شده

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
fa_IR: تولید - محصول

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
fa_IR: باندل محصول

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
fa_IR: تراز باندل محصول

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
fa_IR: راهنمای باندل محصول

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
fa_IR: آیتم باندل محصول

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
fa_IR: طرح تخفیف محصول

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
fa_IR: طبقه‌های تخفیف محصول

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
fa_IR: درخواست محصول

en: Product Manager
fa_IR: مدیر محصول

note: Label of the product_price_id (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Product Price ID
fa_IR: شناسه قیمت محصول

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Production
fa_IR: تولید

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل تولید

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
fa_IR: آیتم تولیدی

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
fa_IR: برنامه تولید

en: Production Plan Already Submitted
fa_IR: برنامه تولید قبلا ارسال شده است

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
fa_IR: آیتم برنامه تولید

note: Label of the prod_plan_references (Table) field in DocType 'Production Plan' Name of a DocType
en: Production Plan Item Reference
fa_IR: مرجع آیتم برنامه تولید

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
fa_IR: درخواست مواد برنامه تولید

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
fa_IR: برنامه تولید انبار درخواست مواد

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
fa_IR: مقدار برنامه تولید

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
fa_IR: سفارش فروش برنامه تولید

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Production Plan Sub Assembly Item
fa_IR: آیتم زیر مونتاژ برنامه تولید

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
fa_IR: آیتم زیر مونتاژ برنامه تولید

note: Name of a report
en: Production Plan Summary
fa_IR: خلاصه برنامه تولید

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
fa_IR: گزارش برنامه ریزی تولید

en: Products
fa_IR: محصولات

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
fa_IR: نمایه

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
fa_IR: سود و زیان

en: Profit This Year
fa_IR: سود امسال

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
fa_IR: سود و زیان

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
fa_IR: صورت سود و زیان

note: Label of the heading_cppb (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the profit_loss_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Profit and Loss Summary
fa_IR: خلاصه سود و زیان

en: Profit for the year
fa_IR: سود سال

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
fa_IR: سودآوری

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل سودآوری

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
fa_IR: پیشرفت

en: Progress % for a task cannot be more than 100.
fa_IR: % پیشرفت برای یک تسک نمی‌تواند بیشتر از 100 باشد.

en: Progress (%)
fa_IR: پیشرفت (%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
fa_IR: پروژه

en: Project Collaboration Invitation
fa_IR: دعوتنامه همکاری پروژه

en: Project Id
fa_IR: شناسه پروژه

en: Project Manager
fa_IR: مدیر پروژه

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
fa_IR: نام پروژه

en: Project Progress:
fa_IR: پیشرفت پروژه:

en: Project Start Date
fa_IR: تاریخ شروع پروژه

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
fa_IR: وضعیت پروژه

note: Name of a report
en: Project Summary
fa_IR: خلاصه ی پروژه

en: Project Summary for {0}
fa_IR: خلاصه پروژه برای {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
fa_IR: الگوی پروژه

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
fa_IR: تسک الگوی پروژه

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
fa_IR: نوع پروژه

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
fa_IR: به روز رسانی پروژه

en: Project Update.
fa_IR: به روز رسانی پروژه

note: Name of a DocType
en: Project User
fa_IR: کاربر پروژه

en: Project Value
fa_IR: ارزش پروژه

en: Project activity / task.
fa_IR: فعالیت / تسک پروژه

en: Project master.
fa_IR: استاد پروژه

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
fa_IR: پروژه در وب سایت برای این کاربران قابل دسترسی خواهد بود

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
fa_IR: ردیابی موجودی مبتنی بر پروژه

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
fa_IR: ردیابی موجودی از نظر پروژه

en: Project-wise data is not available for Quotation
fa_IR: داده های پروژه محور برای پیش فاکتور در دسترس نیست

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
fa_IR: مقدار پیش بینی شده

en: Projected Quantity
fa_IR: مقدار پیش بینی شده

en: Projected qty
fa_IR: مقدار پیش بینی شده

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
fa_IR: پروژه ها

note: Name of a role
en: Projects Manager
fa_IR: مدیر پروژه ها

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
fa_IR: تنظیمات پروژه ها

note: Name of a role
en: Projects User
fa_IR: کاربر پروژه ها

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
fa_IR: تبلیغاتی

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
fa_IR: طرح تبلیغاتی

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
fa_IR: شناسه طرح تبلیغاتی

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
fa_IR: طرح تبلیغاتی تخفیف قیمت

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
fa_IR: طرح تبلیغاتی تخفیف محصول

note: Label of the prompt_qty (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Prompt Qty
fa_IR: اعلان مقدار

en: Proposal Writing
fa_IR: پروپوزال نویسی

en: Proposal/Price Quote
fa_IR: پیشنهاد / قیمت پیشنهادی

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
fa_IR: به نسبت

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospect
fa_IR: مشتری بالقوه

note: Name of a DocType
en: Prospect Lead
fa_IR: سرنخ مشتری بالقوه

note: Name of a DocType
en: Prospect Opportunity
fa_IR: فرصت مشتری بالقوه

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
fa_IR: مالک مشتری بالقوه

en: Prospect {0} already exists
fa_IR: مشتری بالقوه {0} از قبل وجود دارد

en: Prospecting
fa_IR: اکتشاف

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
fa_IR: مشتری های بالقوه مورد توجه قرار گرفته اما تبدیل نشده

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
fa_IR: آدرس ایمیل ثبت شده در شرکت را ارائه دهید

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
fa_IR: ارائه دهنده

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
fa_IR: ارائه دهنده

note: Label of the provisional_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Provisional Expense Account
fa_IR: حساب هزینه موقت

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
fa_IR: سود / زیان موقت (بستانکار)

note: Name of a UOM
en: Psi/1000 Feet
fa_IR: Psi بر 1000 فوت

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
fa_IR: تاریخ انتشار

en: Published Date
fa_IR: تاریخ انتشار

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
fa_IR: ناشر

note: Label of the publisher_id (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher ID
fa_IR: شناسه ناشر

en: Publishing
fa_IR: انتشارات

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
fa_IR: خرید

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
fa_IR: مبلغ خرید

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل خرید

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
fa_IR: تاریخ خرید

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
fa_IR: خرید پیش‌فرض

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Purchase Details
fa_IR: جزئیات خرید

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
fa_IR: فاکتور خرید

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
fa_IR: پیش فاکتور خرید

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
fa_IR: کالای فاکتور خرید

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
fa_IR: روندهای فاکتور خرید

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
fa_IR: فاکتور خرید نمی‌تواند در مقابل دارایی موجود {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
fa_IR: فاکتور خرید {0} قبلا ارسال شده است

en: Purchase Invoices
fa_IR: فاکتورهای خرید

note: Name of a role
en: Purchase Manager
fa_IR: مدیر خرید

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
fa_IR: مدیر ارشد خرید

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
fa_IR: سفارش خرید

en: Purchase Order Amount
fa_IR: مبلغ سفارش خرید

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
fa_IR: مبلغ سفارش خرید (ارز شرکت)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل سفارش خرید

en: Purchase Order Date
fa_IR: تاریخ سفارش خرید

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
fa_IR: آیتم سفارش خرید

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
fa_IR: آیتم سفارش خرید تامین شده

en: Purchase Order Item reference is missing in Subcontracting Receipt {0}
fa_IR: مرجع آیتم سفارش خرید در رسید پیمانکاری فرعی وجود ندارد {0}

en: Purchase Order Items not received on time
fa_IR: سفارش خرید موارد به موقع دریافت نشد

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
fa_IR: قانون قیمت گذاری سفارش خرید

en: Purchase Order Required
fa_IR: سفارش خرید الزامی است

en: Purchase Order Required for item {}
fa_IR: سفارش خرید برای مورد {} لازم است

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
fa_IR: روند سفارش خرید

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
fa_IR: سفارش خرید قبلاً برای همه موارد سفارش فروش ایجاد شده است

en: Purchase Order number required for Item {0}
fa_IR: شماره سفارش خرید برای مورد {0} لازم است

en: Purchase Order {0} is not submitted
fa_IR: سفارش خرید {0} ارسال نشده است

en: Purchase Orders
fa_IR: سفارش‌های خرید

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
fa_IR: سفارش‌های خرید آیتم‌های عقب افتاده

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
fa_IR: سفارش‌های خرید برای صورتحساب

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
fa_IR: سفارش خرید برای دریافت

en: Purchase Orders {0} are un-linked
fa_IR: سفارش‌های خرید {0} لغو پیوند هستند

en: Purchase Price List
fa_IR: لیست قیمت خرید

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
fa_IR: رسید خرید

note: Description of the 'Auto Create Purchase Receipt' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Purchase Receipt (Draft) will be auto-created on submission of Subcontracting Receipt.
fa_IR: رسید خرید (پیش نویس) با ارسال رسید پیمانکاری فرعی به صورت خودکار ایجاد می‌شود.

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
fa_IR: جزئیات رسید خرید

note: Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) fi
en: Purchase Receipt Item
fa_IR: کالای رسید خرید

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
fa_IR: آیتم رسید خرید تامین شد

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
fa_IR: آیتم‌های رسید خرید

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
fa_IR: شماره رسید خرید

en: Purchase Receipt Required
fa_IR: رسید خرید الزامی است

en: Purchase Receipt Required for item {}
fa_IR: رسید خرید برای کالای {} مورد نیاز است

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
fa_IR: روند رسید خرید

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
fa_IR: رسید خرید هیچ موردی ندارد که حفظ نمونه برای آن فعال باشد.

en: Purchase Receipt {0} created.
fa_IR: رسید خرید {0} ایجاد شد.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
fa_IR: رسید خرید {0} ارسال نشده است

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
fa_IR: رسید خرید

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
fa_IR: ثبت خرید

en: Purchase Return
fa_IR: بازگشت خرید

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
fa_IR: الگوی مالیات خرید

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
fa_IR: مالیات و هزینه های خرید

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
fa_IR: الگوی مالیات و هزینه‌های خرید

note: Name of a role
en: Purchase User
fa_IR: کاربر خرید

en: Purchase Value
fa_IR: ارزش خرید

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
fa_IR: سفارش‌های خرید به شما کمک می‌کند تا خریدهای خود را برنامه ریزی و پیگیری کنید

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
fa_IR: خریداری شده است

en: Purchases
fa_IR: خریدها

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
fa_IR: خرید

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
fa_IR: بنفش

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
fa_IR: هدف

en: Purpose must be one of {0}
fa_IR: هدف باید یکی از {0} باشد

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
fa_IR: اهداف

en: Purposes Required
fa_IR: اهداف مورد نیاز

note: Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Putaway Rule
fa_IR: قانون Putaway

en: Putaway Rule already exists for Item {0} in Warehouse {1}.
fa_IR: قانون Putaway از قبل برای مورد {0} در انبار {1} وجود دارد.

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the q
en: Qty
fa_IR: مقدار

en: Qty
fa_IR:  تعداد

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Delivery N
en: Qty (Company)
fa_IR: مقدار (شرکت)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty (Warehouse)
fa_IR: مقدار (انبار)

note: Label of the qty_after_transaction (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty After Transaction
fa_IR: مقدار بعد از تراکنش

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty Change
fa_IR: تغییر مقدار

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
fa_IR: تعداد مصرف شده در هر واحد

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
fa_IR: تعداد موجود در انبار

en: Qty Per Unit
fa_IR: تعداد در هر واحد

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
fa_IR: تعداد برای تولید

note: Label of the qty_to_produce (Float) field in DocType 'Batch'
en: Qty To Produce
fa_IR: تعداد برای تولید

en: Qty Wise Chart
fa_IR: نمودار بر اساس مقدار

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Qty and Rate
fa_IR: تعداد و نرخ

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Qty as Per Stock UOM
fa_IR: تعداد به ازای موجودی UOM

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
fa_IR: تعداد طبق موجودی UOM

note: Description of the 'Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty for which recursion isn't applicable.
fa_IR: تعداد که بازگشت برای آنها قابل اعمال نیست.

en: Qty for {0}
fa_IR: تعداد برای {0}

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty in Stock UOM
fa_IR: تعداد موجود در انبار UOM

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Qty in WIP Warehouse
fa_IR: مقدار در انبار WIP

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
fa_IR: تعداد کالاهای تمام شده

en: Qty of Finished Goods Item should be greater than 0.
fa_IR: تعداد کالاهای تمام شده باید بیشتر از 0 باشد.

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
fa_IR: تعداد مواد خام بر اساس تعداد کالاهای نهایی تعیین می‌شود

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Qty to Be Consumed
fa_IR: مقدار قابل مصرف

en: Qty to Bill
fa_IR: مقدار برای صورتحساب

en: Qty to Build
fa_IR: تعداد برای ساخت

en: Qty to Deliver
fa_IR: تعداد برای تحویل

en: Qty to Fetch
fa_IR: تعداد برای واکشی

en: Qty to Manufacture
fa_IR: تعداد برای تولید

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Qty to Order
fa_IR: تعداد قابل سفارش

en: Qty to Produce
fa_IR: تعداد برای تولید

en: Qty to Receive
fa_IR: تعداد برای دریافت

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
fa_IR: مدرک تحصیلی

note: Label of the qualification_status (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualification Status
fa_IR: وضعیت صلاحیت

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualified
fa_IR: واجد شرایط

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
fa_IR: واجد شرایط توسط

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
fa_IR: واجد شرایط

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item' Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality
fa_IR: کیفیت

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
fa_IR: اقدام کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
fa_IR: حل و فصل اقدام کیفیت

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
fa_IR: بازخورد کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
fa_IR: پارامتر بازخورد کیفیت

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
fa_IR: الگوی بازخورد با کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
fa_IR: پارامتر الگوی بازخورد کیفیت

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
fa_IR: چشم‌انداز کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
fa_IR: هدف چشم‌انداز کیفیت

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
fa_IR: بازرسی کیفیت

en: Quality Inspection Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل بازرسی کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
fa_IR: پارامتر بازرسی کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter Group
fa_IR: گروه پارامترهای بازرسی کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
fa_IR: خواندن بازرسی کیفیت

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
fa_IR: بازرسی کیفیت مورد نیاز است

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
fa_IR: تنظیمات بازرسی کیفیت

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
fa_IR: خلاصه بازرسی کیفیت

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
fa_IR: الگوی بازرسی کیفیت

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
fa_IR: نام الگوی بازرسی کیفیت

en: Quality Inspection(s)
fa_IR: بازرسی(های) کیفیت

en: Quality Management
fa_IR: مدیریت کیفیت

note: Name of a role
en: Quality Manager
fa_IR: مدیر کیفیت

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
fa_IR: جلسه کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
fa_IR: دستور کار جلسه کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
fa_IR: صورتجلسه با کیفیت

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
fa_IR: رویه کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
fa_IR: فرآیند رویه کیفیت

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
fa_IR: بررسی کیفیت

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
fa_IR: هدف بررسی کیفیت

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the stock_qty (Float) 
en: Quantity
fa_IR: مقدار

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
fa_IR: مقداری که باید به ازای هر UOM خریداری یا فروخته شود

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
fa_IR: مقدار و موجودی

en: Quantity (A - B)
fa_IR: مقدار (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
fa_IR: تفاوت مقدار

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
fa_IR: مقدار و مبلغ

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
fa_IR: مقدار و توضیحات

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
fa_IR: مقدار و نرخ

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
fa_IR: مقدار و انبار

en: Quantity cannot be greater than {0} for Item {1}
fa_IR: مقدار نمی‌تواند بیشتر از {0} برای آیتم {1} باشد

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
fa_IR: مقدار در ردیف {0} ({1}) باید با مقدار تولید شده {2} یکسان باشد

en: Quantity is required
fa_IR: مقدار مورد نیاز است

en: Quantity must be greater than zero, and less or equal to {0}
fa_IR: مقدار باید بزرگتر از صفر و کمتر یا مساوی با {0} باشد.

en: Quantity must not be more than {0}
fa_IR: مقدار نباید بیشتر از {0} باشد

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
fa_IR: مقدار آیتم به دست آمده پس از تولید / بسته بندی مجدد از مقادیر معین مواد اولیه

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
fa_IR: مقدار مورد نیاز برای مورد {0} در ردیف {1}

en: Quantity should be greater than 0
fa_IR: مقدار باید بیشتر از 0 باشد

en: Quantity to Make
fa_IR: مقدار برای ساخت

en: Quantity to Manufacture
fa_IR: مقدار برای تولید

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
fa_IR: مقدار برای تولید نمی‌تواند برای عملیات صفر باشد {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
fa_IR: مقدار تولید باید بیشتر از 0 باشد.

en: Quantity to Produce
fa_IR: مقدار برای تولید

en: Quantity to Produce should be greater than zero.
fa_IR: مقدار تولید باید بیشتر از صفر باشد.

en: Quantity to Scan
fa_IR: مقدار برای اسکن

note: Name of a UOM
en: Quart (UK)
fa_IR: کوارت (بریتانیا)

note: Name of a UOM
en: Quart Dry (US)
fa_IR: کوارت خشک (ایالات متحده)

note: Name of a UOM
en: Quart Liquid (US)
fa_IR: کوارت مایع (ایالات متحده)

en: Quarter {0} {1}
fa_IR: سه ماهه {0} {1}

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
fa_IR: سه ماه یکبار

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
fa_IR: گزینه‌های پرسمان

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
fa_IR: رشته مسیر پرسمان

en: Queue Size should be between 5 and 100
fa_IR: اندازه صف باید بین 5 تا 100 باشد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
fa_IR: در صف

en: Quick Entry
fa_IR: ثبت سریع

en: Quick Journal Entry
fa_IR: ثبت سریع دفتر روزنامه

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
fa_IR: تراز موجودی سریع

note: Name of a UOM
en: Quintal
fa_IR: قنطار

en: Quot Count
fa_IR: تعداد پیش فاکتور

en: Quot/Lead %
fa_IR: % پیش فاکتور/سرنخ

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
fa_IR: پیش فاکتور

en: Quotation Amount
fa_IR: مبلغ پیش فاکتور

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
fa_IR: آیتم پیش فاکتور

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
fa_IR: دلیل از دست رفتن پیش فاکتور

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
fa_IR: جزئیات دلیل از دست رفتن پیش فاکتور

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
fa_IR: شماره پیش فاکتور

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
fa_IR: پیش فاکتور به

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
fa_IR: روند پیش فاکتور

en: Quotation {0} is cancelled
fa_IR: پیش فاکتور {0} لغو شده است

en: Quotation {0} not of type {1}
fa_IR: پیش فاکتور {0} از نوع {1} نیست

en: Quotations
fa_IR: پیش فاکتور ها

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
fa_IR: پیشنهادها، پیشنهادهایی هستند که شما برای مشتریان خود ارسال کرده اید

en: Quotations:
fa_IR: پیش فاکتور ها:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
fa_IR: وضعیت پیش فاکتور

en: Quoted Amount
fa_IR: مبلغ نقل شده

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
fa_IR: RFQ برای {0} مجاز نیست به دلیل رتبه کارت امتیازی {1}

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
fa_IR: ایجاد درخواست مواد زمانی که موجودی به سطح سفارش مجدد برسد

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
fa_IR: مطرح شده توسط

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
fa_IR: مطرح شده توسط (ایمیل)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
fa_IR: تصادفی

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
fa_IR: دامنه

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
fa_IR: نرخ

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
fa_IR: نرخ و مبلغ

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
fa_IR: نرخ (ارز شرکت)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
fa_IR: نرخ مواد بر اساس

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
fa_IR: نرخ TDS بر اساس گواهی

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Rate Section
fa_IR: بخش امتیاز دهی

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
fa_IR: نرخ با حاشیه

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
fa_IR: نرخ با حاشیه (ارز شرکت)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
fa_IR: نرخ و مبلغ

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
fa_IR: نرخی که ارز مشتری به ارز پایه مشتری تبدیل می‌شود

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
fa_IR: نرخی که ارز فهرست قیمت به ارز پایه شرکت تبدیل می‌شود

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
fa_IR: نرخی که ارز فهرست قیمت به ارز پایه مشتری تبدیل می‌شود

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
fa_IR: نرخی که ارز مشتری به ارز پایه شرکت تبدیل می‌شود

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
fa_IR: نرخی که ارز تامین کننده به ارز پایه شرکت تبدیل می‌شود

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
fa_IR: نرخی که این مالیات اعمال می‌شود

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
fa_IR: نرخ استهلاک

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
fa_IR: نرخ استهلاک (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
fa_IR: نرخ بهره (%) سالانه

note: Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item
en: Rate of Stock UOM
fa_IR: نرخ موجودی UOM

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
fa_IR: نرخ یا تخفیف

en: Rate or Discount is required for the price discount.
fa_IR: نرخ یا تخفیف برای تخفیف قیمت مورد نیاز است.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
fa_IR: نرخ ها

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
fa_IR: رتبه بندی

en: Ratios
fa_IR: نسبت ها

en: Raw Material
fa_IR: ماده خام

en: Raw Material Code
fa_IR: کد مواد اولیه

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
fa_IR: هزینه مواد اولیه

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
fa_IR: هزینه مواد اولیه (ارز شرکت)

note: Label of the rm_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' Receipt Item'
en: Raw Material Cost Per Qty
fa_IR: هزینه مواد خام به ازای هر تعداد

en: Raw Material Item
fa_IR: مورد مواد خام

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
fa_IR: کد آیتم مواد اولیه

en: Raw Material Name
fa_IR: نام ماده اولیه

en: Raw Material Value
fa_IR: ارزش مواد خام

en: Raw Material Warehouse
fa_IR: انبار مواد اولیه

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
fa_IR: مواد خام

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
fa_IR: مواد اولیه مصرفی

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
fa_IR: مصرف مواد اولیه

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
fa_IR: مواد اولیه تامین شده

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
fa_IR: هزینه تامین مواد اولیه

en: Raw Materials cannot be blank.
fa_IR: مواد خام نمی‌تواند خالی باشد.

en: Re-open
fa_IR: باز کردن دوباره

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
fa_IR: سطح سفارش مجدد

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
fa_IR: مقدار سفارش مجدد

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
fa_IR: فقط خواندنی

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
fa_IR: خواندن 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
fa_IR: خواندن 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
fa_IR: خواندن 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
fa_IR: خواندن 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
fa_IR: خواندن 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
fa_IR: خواندن 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
fa_IR: خواندن 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
fa_IR: خواندن 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
fa_IR: خواندن 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
fa_IR: خواندن 9

note: Label of the reading_value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading Value
fa_IR: مقدار خوانده‌شده

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
fa_IR: خواندن

en: Real Estate
fa_IR: املاک و مستغلات

en: Reason
fa_IR: دلیل

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
fa_IR: دلیل تعلیق

note: Label of the failed_reason (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Reason for Failure
fa_IR: دلیل شکست

en: Reason for Hold
fa_IR: دلیل منتظر گذاشتن

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
fa_IR: دلیل ترک

en: Reason for hold:
fa_IR: دلیل منتظر گذاشتن:

en: Rebuild Tree
fa_IR: بازسازی درخت

en: Rebuilding BTree for period ...
fa_IR: بازسازی BTree برای دوره ...

note: Label of the recalculate_rate (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Recalculate Incoming/Outgoing Rate
fa_IR: محاسبه مجدد نرخ ورودی/خروجی

en: Recalculating Purchase Cost against this Project...
fa_IR: محاسبه مجدد هزینه خرید در مقابل این پروژه...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
fa_IR: اعلام وصول

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
fa_IR: سند رسید

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
fa_IR: نوع سند رسید

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
fa_IR: دریافتنی

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
fa_IR: حساب دریافتنی / پرداختنی

en: Receivable Account
fa_IR: حساب دریافتنی

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Receivable/Payable Account
fa_IR: حساب دریافتنی/پرداختنی

en: Receivable/Payable Account: {0} doesn't belong to company {1}
fa_IR: حساب دریافتنی/پرداختنی: {0} به شرکت {1} تعلق ندارد

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
fa_IR: دریافتنی ها

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
fa_IR: دریافت

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
fa_IR: اخذ شده

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
fa_IR: مبلغ دریافتی

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ دریافتی (ارز شرکت)

note: Label of the received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax
fa_IR: مبلغ دریافتی پس از کسر مالیات

note: Label of the base_received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax (Company Currency)
fa_IR: مبلغ دریافتی پس از کسر مالیات (ارز شرکت)

en: Received Amount cannot be greater than Paid Amount
fa_IR: مبلغ دریافتی نمی‌تواند بیشتر از مبلغ پرداختی باشد

en: Received From
fa_IR: دریافت شده از

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
fa_IR: آیتم‌های دریافت شده برای صورتحساب

en: Received On
fa_IR: دریافت شد

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
fa_IR: تعداد دریافت شده

en: Received Qty Amount
fa_IR: مبلغ مقدار دریافتی

note: Label of the received_stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Qty in Stock UOM
fa_IR: مقدار دریافت شده به UOM موجودی

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
fa_IR: مقدار دریافتی

en: Received Stock Entries
fa_IR: ثبت‌های موجودی دریافت شده

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
fa_IR: دریافت و پذیرفته شد

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
fa_IR: لیست گیرنده

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
fa_IR: لیست گیرنده خالی است لطفا لیست گیرنده ایجاد کنید

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
fa_IR: دریافت کننده

en: Recent Orders
fa_IR: سفارش‌های اخیر

en: Recent Transactions
fa_IR: تراکنش های اخیر

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
fa_IR: گیرنده

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
fa_IR: پیام گیرنده و جزئیات پرداخت

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
fa_IR: گیرندگان

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
fa_IR: وفق دادن

note: Label of the reconcile_all_serial_batch (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Reconcile All Serial Nos / Batches
fa_IR: تطبیق همه شماره سریال ها / دسته ها

en: Reconcile Entries
fa_IR: تطبیق ورودی ها

en: Reconcile the Bank Transaction
fa_IR: تراکنش بانکی را تطبیق دهید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
fa_IR: تطبیق کرد

note: Label of the reconciled_entries (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled Entries
fa_IR: ثبت‌های تطبیق شده

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Date
fa_IR: تاریخ تطبیق

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciliation Error Log
fa_IR: لاگ خطای تطبیق

en: Reconciliation Logs
fa_IR: لاگ‌های مربوط به تطبیق

en: Reconciliation Progress
fa_IR: پیشرفت تطبیق

note: Label of the reconciliation_queue_size (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Reconciliation Queue Size
fa_IR: اندازه صف تطبیق

note: Label of the reconciliation_takes_effect_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Takes Effect On
fa_IR: تطبیق تاثیر می گذارد روی

note: Label of the recording_html (HTML) field in DocType 'Call Log'
en: Recording HTML
fa_IR: ضبط HTML

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
fa_IR: URL ضبط

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
fa_IR: رکوردها

en: Recoverable Standard Rated expenses should not be set when Reverse Charge Applicable is Y
fa_IR: زمانی که شارژ معکوس قابل اعمال Y است، هزینه‌های استاندارد قابل بازیافت نباید تنظیم شوند

note: Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Recurse Every (As Per Transaction UOM)
fa_IR: تکرار هر (بر اساس UOM تراکنش)

en: Recurse Over Qty cannot be less than 0
fa_IR: Recurse Over Qty نمی‌تواند کمتر از 0 باشد

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
fa_IR: قرمز

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
fa_IR: رستگاری در برابر

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
fa_IR: امتیازات وفاداری را بازخرید کنید

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
fa_IR: امتیازهای بازخرید شده

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
fa_IR: رستگاری

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
fa_IR: حساب بازخرید

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه بازخرید

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
fa_IR: تاریخ بازخرید

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
fa_IR: کد مرجع

en: Ref Date
fa_IR: تاریخ مراجعه

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
fa_IR: ارجاع

en: Reference #{0} dated {1}
fa_IR: مرجع #{0} به تاریخ {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
fa_IR: تاریخ مرجع

en: Reference Date for Early Payment Discount
fa_IR: تاریخ مرجع برای تخفیف پرداخت زودهنگام

note: Label of the reference_detail (Data) field in DocType 'Advance Tax'
en: Reference Detail
fa_IR: جزئیات مرجع

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
fa_IR: شماره جزئیات مرجع

en: Reference DocType
fa_IR: DocType مرجع

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
fa_IR: DocType مرجع

en: Reference Doctype must be one of {0}
fa_IR: Reference Doctype باید یکی از {0} باشد

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
fa_IR: سند مرجع

note: Label of the reference_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
fa_IR: نام سند مرجع

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
fa_IR: نوع سند مرجع

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
fa_IR: تاریخ سررسید مرجع

note: Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice
en: Reference Exchange Rate
fa_IR: نرخ ارز مرجع

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
fa_IR: نام مرجع

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
fa_IR: شماره مرجع

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
fa_IR: شماره مرجع و تاریخ مرجع برای {0} مورد نیاز است

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
fa_IR: شماره مرجع و تاریخ مرجع برای تراکنش بانکی الزامی است

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
fa_IR: اگر تاریخ مرجع را وارد کرده باشید، شماره مرجع اجباری است

en: Reference No.
fa_IR: شماره مرجع.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
fa_IR: شماره مرجع

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
fa_IR: رسید خرید مرجع

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
fa_IR: ردیف مرجع

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
fa_IR: ردیف مرجع #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
fa_IR: نوع مرجع

note: Description of the 'Invoice Number' (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Reference number of the invoice from the previous system
fa_IR: شماره مرجع فاکتور از سیستم قبلی

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
fa_IR: مرجع: {0}، کد مورد: {1} و مشتری: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
fa_IR: منابع

en: References {0} of type {1} had no outstanding amount left before submitting the Payment Entry. Now they have a negative outstanding amount.
fa_IR: مراجع {0} از نوع {1} قبل از ارسال ثبت پرداخت، مبلغ معوقه ای باقی نمانده بود. اکنون آنها یک مبلغ معوقه منفی دارند.

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
fa_IR: کد ارجاع

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
fa_IR: شریک فروش ارجاعی

en: Refresh
fa_IR: تازه کردن

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
fa_IR: برگه Google را بازخوانی کنید

en: Refresh Plaid Link
fa_IR: پیوند شطرنجی را تازه کنید

en: Regards,
fa_IR: با احترام،

en: Regenerate Stock Closing Entry
fa_IR: ایجاد دوباره ثبت اختتامیه موجودی

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
fa_IR: منطقه ای

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
fa_IR: جزئیات ثبت نام

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
fa_IR: منظم

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
fa_IR: رد شده

en: Rejected
fa_IR: رد شده

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
fa_IR: تعداد رد شد

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
fa_IR: مقدار رد شده

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
fa_IR: شماره سریال رد شده

note: Label of the rejected_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial and Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال و دسته رد شده

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
fa_IR: انبار مرجوعی

en: Related
fa_IR: مربوط

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
fa_IR: رابطه

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
fa_IR: تاریخ انتشار

en: Release date must be in the future
fa_IR: تاریخ انتشار باید در آینده باشد

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
fa_IR: تاریخ برکناری

en: Remaining
fa_IR: باقی مانده است

en: Remaining Amount
fa_IR: مبلغ باقی مانده

en: Remaining Balance
fa_IR: موجودی باقی مانده

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
fa_IR: ملاحظات

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
fa_IR: ملاحظات

note: Label of the remarks_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Remarks Column Length
fa_IR: طول ستون ملاحظات

en: Remarks:
fa_IR: ملاحظات:

en: Remove SABB Entry
fa_IR: حذف ثبت SABB

en: Removed items with no change in quantity or value.
fa_IR: آیتم‌های بدون تغییر در مقدار یا ارزش حذف شدند.

en: Rename
fa_IR: تغییر نام

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
fa_IR: تغییر نام مقدار ویژگی در ویژگی آیتم.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
fa_IR: لاگ تغییر نام

en: Rename Not Allowed
fa_IR: تغییر نام مجاز نیست

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
fa_IR: ابزار تغییر نام

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
fa_IR: تغییر نام آن فقط از طریق شرکت مادر {0} مجاز است تا از عدم تطابق جلوگیری شود.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
fa_IR: هزینه اجاره

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
fa_IR: اجاره شده

en: Reopen
fa_IR: باز کردن دوباره

en: Reorder Level
fa_IR: سطح سفارش مجدد

en: Reorder Qty
fa_IR: تعداد را دوباره سفارش دهید

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
fa_IR: سطح سفارش مجدد بر اساس انبار

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
fa_IR: بسته بندی مجدد

note: Group in Asset's connections
en: Repair
fa_IR: تعمیر

en: Repair Asset
fa_IR: تعمیر دارایی

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
fa_IR: هزینه تعمیر

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Purchase Invoices
fa_IR: فاکتورهای خرید تعمیرات

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
fa_IR: وضعیت تعمیر

en: Repeat Customer Revenue
fa_IR: تکرار درآمد مشتری

en: Repeat Customers
fa_IR: مشتریان تکراری

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
fa_IR: جایگزین کردن

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
fa_IR: BOM را جایگزین کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
fa_IR: پاسخ داده شده

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
fa_IR: گزارش

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
fa_IR: تاریخ گزارش

en: Report Error
fa_IR: گزارش خطا

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
fa_IR: فیلترهای گزارش

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
fa_IR: نوع گزارش

en: Report Type is mandatory
fa_IR: نوع گزارش اجباری است

en: Report View
fa_IR: نمای گزارش

en: Report an Issue
fa_IR: گزارش یک مشکل

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
fa_IR: گزارش ها

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
fa_IR: گزارش به

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger
fa_IR: بازنشر دفتر حسابداری

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Items
fa_IR: بازنشر آیتم‌های دفتر حسابداری

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Settings
fa_IR: بازنشر تنظیمات دفتر حسابداری

note: Name of a DocType
en: Repost Allowed Types
fa_IR: بازنشر انواع مجاز

note: Label of the repost_error_log (Long Text) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Error Log
fa_IR: لاگ خطای ارسال مجدد

note: Name of a DocType
en: Repost Item Valuation
fa_IR: ارسال مجدد ارزش گذاری مورد

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger
fa_IR: ارسال مجدد دفتر پرداخت

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger Items
fa_IR: ارسال مجدد آیتم‌های دفتر پرداخت

note: Label of the repost_status (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Status
fa_IR: وضعیت بازنشر

en: Repost has started in the background
fa_IR: ارسال مجدد در پس زمینه شروع شده است

en: Repost in background
fa_IR: بازنشر در پس زمینه

en: Repost started in the background
fa_IR: بازنشر در پس‌زمینه شروع شد

note: Label of the reposting_data_file (Attach) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Data File
fa_IR: ارسال مجدد فایل داده

note: Label of the reposting_info_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Info
fa_IR: بازنشر اطلاعات

en: Reposting Progress
fa_IR: بازنشر پیشرفت

en: Reposting entries created: {0}
fa_IR: ارسال مجدد ورودی های ایجاد شده: {0}

en: Reposting has been started in the background.
fa_IR: ارسال مجدد در پس‌زمینه آغاز شده است.

en: Reposting in the background.
fa_IR: بازنشر در پس زمینه

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
fa_IR: نمایندگی شرکت

note: Description of a DocType
en: Represents a Financial Year. All accounting entries and other major transactions are tracked against the Fiscal Year.
fa_IR: نشان دهنده یک سال مالی است. همه ثبت‌های حسابداری و سایر تراکنش‌های عمده در برابر سال مالی ردیابی می‌شوند.

note: Label of the required_bom_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Reqd Qty (BOM)
fa_IR: مقدار مورد نیاز (BOM)

en: Reqd by date
fa_IR: درخواست بر اساس تاریخ

en: Reqired Qty
fa_IR: مقدار مورد نیاز

en: Request For Quotation
fa_IR: درخواست برای پیش فاکتور

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Request Parameters
fa_IR: پارامترهای درخواست

en: Request Timeout
fa_IR: درخواست مهلت زمانی

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
fa_IR: نوع درخواست

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
fa_IR: درخواست برای

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
fa_IR: درخواست اطلاعات

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
fa_IR: درخواست برای پیش فاکتور

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
fa_IR: درخواست برای آیتم پیش فاکتور

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
fa_IR: درخواست تامین کننده قیمت

en: Request for Raw Materials
fa_IR: درخواست مواد اولیه

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
fa_IR: درخواست شده است

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
fa_IR: موارد درخواستی برای انتقال

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
fa_IR: آیتم‌های درخواستی برای سفارش و دریافت

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
fa_IR: تعداد درخواستی

en: Requested Qty: Quantity requested for purchase, but not ordered.
fa_IR: مقدار درخواستی: مقدار درخواستی برای خرید، اما سفارش داده نشده.

en: Requesting Site
fa_IR: سایت درخواستی

en: Requestor
fa_IR: درخواست کننده

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
fa_IR: مورد نیاز در

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
fa_IR: تاریخ مورد نیاز

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
fa_IR: آیتم‌های مورد نیاز

en: Required On
fa_IR: مورد نیاز در

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Ass
en: Required Qty
fa_IR: مقدار مورد نیاز

en: Required Quantity
fa_IR: مقدار مورد نیاز

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
fa_IR: مورد نیاز

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
fa_IR: نیاز به تحقق دارد

en: Research
fa_IR: پژوهش

en: Research & Development
fa_IR: تحقیق و توسعه

en: Researcher
fa_IR: پژوهشگر

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
fa_IR: اگر آدرس انتخابی پس از ذخیره ویرایش شد، دوباره انتخاب کنید

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
fa_IR: اگر مخاطب انتخابی پس از ذخیره ویرایش شد، دوباره انتخاب کنید

en: Reseller
fa_IR: نمایندگی فروش

en: Resend Payment Email
fa_IR: ارسال مجدد ایمیل پرداخت

en: Reservation
fa_IR: رزرو

note: Label of the reservation_based_on (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reservation Based On
fa_IR: رزرو بر اساس

en: Reserve
fa_IR: ذخیره

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Production Plan' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Reserve Stock
fa_IR: رزرو موجودی

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
fa_IR: انبار رزرو

en: Reserve for Raw Materials
fa_IR: رزرو برای مواد اولیه

en: Reserve for Sub-assembly
fa_IR: رزرو برای زیر مونتاژ

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
fa_IR: رزرو شده است

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
fa_IR: تعداد رزرو شده

en: Reserved Qty ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{1}' in UOM {3}.
fa_IR: تعداد رزرو شده ({0}) نمی‌تواند کسری باشد. برای اجازه دادن به این کار، "{1}" را در UOM {3} غیرفعال کنید.

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
fa_IR: تعداد رزرو شده برای تولید

note: Label of the reserved_qty_for_production_plan (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production Plan
fa_IR: تعداد رزرو شده برای برنامه تولید

note: Label of the reserved_qty_for_sub_contract (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Subcontract
fa_IR: مقدار رزرو شده برای قرارداد فرعی

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
fa_IR: مقدار رزرو شده برای قرارداد فرعی: مقدار مواد اولیه برای ساخت آیتم‌های قرارداد فرعی شده.

en: Reserved Qty should be greater than Delivered Qty.
fa_IR: تعداد رزرو شده باید بیشتر از تعداد تحویل شده باشد.

en: Reserved Quantity
fa_IR: مقدار رزرو شده

en: Reserved Quantity for Production
fa_IR: مقدار رزرو شده برای تولید

en: Reserved Serial No.
fa_IR: شماره سریال رزرو شده

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
fa_IR: موجودی رزرو شده

en: Reserved Stock for Batch
fa_IR: موجودی رزرو شده برای دسته

en: Reserved Stock for Raw Materials
fa_IR: موجودی رزرو شده برای مواد اولیه

en: Reserved Stock for Sub-assembly
fa_IR: موجودی رزرو شده برای زیر مونتاژ

en: Reserved Warehouse is mandatory for the Item {item_code} in Raw Materials supplied.
fa_IR: انبار رزرو شده برای آیتم {item_code} در مواد خام عرضه شده الزامی است.

en: Reserved for POS Transactions
fa_IR: برای معاملات POS رزرو شده است

en: Reserved for Production
fa_IR: برای تولید رزرو شده است

en: Reserved for Production Plan
fa_IR: برای برنامه تولید رزرو شده است

en: Reserved for Sub Contracting
fa_IR: برای پیمانکاری فرعی رزرو شده است

en: Reserved for manufacturing
fa_IR: رزرو شده برای تولید

en: Reserved for sale
fa_IR: برای فروش رزرو شده است

en: Reserved for sub contracting
fa_IR: برای قرارداد فرعی رزرو شده است

en: Reserving Stock...
fa_IR: رزرو موجودی...

en: Reset
fa_IR: بازنشانی

note: Label of the reset_company_default_values (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Reset Company Default Values
fa_IR: بازنشانی مقادیر پیش‌فرض شرکت

en: Reset Plaid Link
fa_IR: بازنشانی پیوند Plaid

note: Label of the reset_raw_materials_table (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Reset Raw Materials Table
fa_IR: بازنشانی جدول مواد اولیه

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
fa_IR: بازنشانی توافقنامه سطح خدمات

en: Resetting Service Level Agreement.
fa_IR: بازنشانی قرارداد سطح سرویس.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
fa_IR: تاریخ استعفا نامه

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
fa_IR: حل و فصل

note: Label of the sla_resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
fa_IR: حل و فصل توسط

note: Label of the sla_resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
fa_IR: تاریخ حل و فصل

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
fa_IR: جزئیات حل و فصل

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
fa_IR: سررسید حل و فصل

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
fa_IR: مدت زمان حل و فصل

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
fa_IR: حل و فصل ها

en: Resolve
fa_IR: برطرف کردن

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
fa_IR: حل شد

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
fa_IR: حل شده توسط

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
fa_IR: پاسخ توسط

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
fa_IR: جزئیات پاسخ

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
fa_IR: لیست کلید پاسخ

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
fa_IR: گزینه‌های پاسخ

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
fa_IR: مسیر کلیدی نتیجه پاسخ

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
fa_IR: زمان پاسخ برای اولویت {0} در ردیف {1} نمی‌تواند بیشتر از زمان حل و فصل باشد.

note: Label of the response_and_resolution_time_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Response and Resolution
fa_IR: پاسخ و حل و فصل

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
fa_IR: مسئول

en: Rest Of The World
fa_IR: بقیه دنیا

en: Restart
fa_IR: راه‌اندازی مجدد

en: Restart Subscription
fa_IR: شروع مجدد اشتراک

en: Restore Asset
fa_IR: بازیابی دارایی

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Restrict
fa_IR: محدود کردن

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
fa_IR: محدود کردن آیتم‌ها بر اساس

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
fa_IR: محدود به کشورها

note: Label of the result_key (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Result Key
fa_IR: کلید نتیجه

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
fa_IR: فیلد پیش نمایش نتایج

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
fa_IR: فیلد مسیر نتیجه

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
fa_IR: فیلد عنوان نتیجه

en: Resume
fa_IR: از سرگیری

en: Resume Job
fa_IR: از سر گیری کار

en: Resume Timer
fa_IR: ادامه زمان‌سنج

en: Retail & Wholesale
fa_IR: خرده فروشی و عمده فروشی

en: Retailer
fa_IR: خرده فروش

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
fa_IR: نگهداری نمونه

en: Retained Earnings
fa_IR: سود انباشته

en: Retention Stock Entry
fa_IR: ثبت موجودی نگهداری

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
fa_IR: ثبت موجودی نگهداری از قبل ایجاد شده است یا مقدار نمونه ارائه نشده است

note: Label of the retried (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Retried
fa_IR: دوباره امتحان شد

en: Retry
fa_IR: تلاش مجدد

en: Retry Failed Transactions
fa_IR: تراکنش های ناموفق را دوباره امتحان کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
fa_IR: برگشت

en: Return / Credit Note
fa_IR: یادداشت برگشتی / بستانکاری

en: Return / Debit Note
fa_IR: یادداشت برگشتی / بدهکاری

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice Reference'
en: Return Against
fa_IR: بازگشت در مقابل

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
fa_IR: برگشت در مقابل یادداشت تحویل

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
fa_IR: فاکتور برگشت در مقابل خرید

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
fa_IR: برگشت در مقابل رسید خرید

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Against Subcontracting Receipt
fa_IR: استرداد در مقابل رسید پیمانکاری فرعی

en: Return Components
fa_IR: برگرداندن اجزاء

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Issued
fa_IR: حواله بازگشت صادر شد

en: Return Qty
fa_IR: تعداد برگشت

note: Label of the return_qty_from_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Return Qty from Rejected Warehouse
fa_IR: تعداد بازگرداندن از انبار مرجوعی

en: Return of Components
fa_IR: بازگشت اجزاء

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
fa_IR: بازگشت

note: Label of the returned_against (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Returned Against
fa_IR: بازگشت در برابر

en: Returned Amount
fa_IR: مبلغ برگشتی

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
fa_IR: مقدار برگردانده شده

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
fa_IR: مقدار برگردانده شده

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Returned Qty in Stock UOM
fa_IR: تعداد برگردانده شده در انبار UOM

en: Returned exchange rate is neither integer not float.
fa_IR: نرخ ارز برگشتی نه عدد صحیح است و نه شناور.

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
fa_IR: برمی گرداند

en: Revaluation Journals
fa_IR: دفترهای روزنامه تجدید ارزیابی

en: Revaluation Surplus
fa_IR: مازاد تجدید ارزیابی

en: Revenue
fa_IR: درآمد

note: Label of the reversal_of (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reversal Of
fa_IR: معکوس شدن

en: Reverse Journal Entry
fa_IR: ثبت معکوس دفتر روزنامه

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
fa_IR: مرور

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
fa_IR: تاریخ بازنگری

note: Label of the right_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Right Child
fa_IR: فرزند راست

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
fa_IR: شاخص سمت راست

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
fa_IR: زنگ زدن

note: Name of a UOM
en: Rod
fa_IR: راد

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
fa_IR: نقش مجاز برای ایجاد/ویرایش تراکنش های قدیمی

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
fa_IR: نقش مجاز برای ویرایش موجودی منجمد

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
fa_IR:  نقش مجاز به Over Bill

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
fa_IR: نقش مجاز به تحویل/دریافت بیش از حد

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
fa_IR: نقش مجاز برای نادیده گرفتن اقدام توقف

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
fa_IR: نقش مجاز برای تنظیم حساب های مسدود شده و ویرایش ثبت‌های مسدود شده

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
fa_IR: نقش مجاز برای دور زدن محدودیت اعتبار

note: Label of the root (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Root
fa_IR: ریشه

en: Root Company
fa_IR: شرکت ریشه

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
fa_IR: نوع ریشه

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
fa_IR: نوع ریشه برای {0} باید یکی از دارایی، بدهی، درآمد، هزینه و حقوق صاحبان موجودی باشد.

en: Root Type is mandatory
fa_IR: نوع ریشه اجباری است

en: Root cannot be edited.
fa_IR: Root قابل ویرایش نیست.

note: Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Round Free Qty
fa_IR: گرد کردن تعداد رایگان

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
fa_IR: گرد کردن

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
fa_IR: گرد کردن حساب

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه گرد کردن

note: Label of the round_off_tax_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Round Off Tax Amount
fa_IR: گرد کردن مبلغ مالیات

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_for_opening (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off for Opening
fa_IR: گرد کردن برای افتتاحیه

note: Label of the round_row_wise_tax (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Round Tax Amount Row-wise
fa_IR: گرد کردن مبلغ مالیات مبتنی بر ردیف

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
fa_IR: مجموع گرد شده

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
fa_IR: کل گرد شده (ارز شرکت)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
fa_IR: تعدیل گرد کردن

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
fa_IR: تعدیل گرد کردن (ارز شرکت

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
fa_IR: تعدیل گرد کردن (ارز شرکت)

note: Label of the rounding_loss_allowance (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Rounding Loss Allowance
fa_IR: زیان گرد کردن مجاز

en: Rounding Loss Allowance should be between 0 and 1
fa_IR: زیان گرد کردن مجاز باید بین 0 و 1 باشد

en: Rounding gain/loss Entry for Stock Transfer
fa_IR: گرد کردن ثبت سود/زیان برای انتقال موجودی

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
fa_IR: مسیر

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
fa_IR: مسیریابی

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
fa_IR: نام مسیریابی

en: Row #
fa_IR: ردیف #

en: Row # {0}:
fa_IR: ردیف شماره {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
fa_IR: ردیف # {0}: نمی‌توان بیش از {1} را برای مورد {2} برگرداند

en: Row # {0}: Please add Serial and Batch Bundle for Item {1}
fa_IR: ردیف # {0}: لطفاً باندل سریال و دسته را برای آیتم {1} اضافه کنید

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
fa_IR: ردیف # {0}: نرخ نمی‌تواند بیشتر از نرخ استفاده شده در {1} {2} باشد.

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
fa_IR: ردیف # {0}: مورد برگشتی {1} در {2} {3} وجود ندارد

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
fa_IR: ردیف #{0} (جدول پرداخت): مبلغ باید منفی باشد

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
fa_IR: ردیف #{0} (جدول پرداخت): مبلغ باید مثبت باشد

en: Row #{0}: A reorder entry already exists for warehouse {1} with reorder type {2}.
fa_IR: ردیف #{0}: یک ورودی سفارش مجدد از قبل برای انبار {1} با نوع سفارش مجدد {2} وجود دارد.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
fa_IR: ردیف #{0}: فرمول معیارهای پذیرش نادرست است.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
fa_IR: ردیف #{0}: فرمول معیارهای پذیرش الزامی است.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
fa_IR: ردیف #{0}: انبار پذیرفته شده و انبار مرجوعی نمی‌توانند یکسان باشند

en: Row #{0}: Accepted Warehouse is mandatory for the accepted Item {1}
fa_IR: ردیف #{0}: انبار پذیرفته شده برای مورد پذیرفته شده اجباری است {1}

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
fa_IR: ردیف #{0}: حساب {1} به شرکت {2} تعلق ندارد

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار تخصیص داده شده نمی‌تواند بیشتر از مبلغ معوق باشد.

en: Row #{0}: Allocated amount:{1} is greater than outstanding amount:{2} for Payment Term {3}
fa_IR: ردیف #{0}: مبلغ تخصیص یافته:{1} بیشتر از مبلغ معوق است:{2} برای مدت پرداخت {3}

en: Row #{0}: Amount must be a positive number
fa_IR: ردیف #{0}: مبلغ باید یک عدد مثبت باشد

en: Row #{0}: BOM is not specified for subcontracting item {0}
fa_IR: ردیف #{0}: BOM برای آیتم پیمانکاری فرعی {0} مشخص نشده است

en: Row #{0}: Batch No {1} is already selected.
fa_IR: ردیف #{0}: شماره دسته {1} قبلاً انتخاب شده است.

en: Row #{0}: Cannot allocate more than {1} against payment term {2}
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان بیش از {1} را در مقابل مدت پرداخت {2} تخصیص داد

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان مورد {1} را که قبلاً صورتحساب شده است حذف کرد.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان مورد {1} را که قبلاً تحویل داده شده حذف کرد

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان مورد {1} را که قبلاً دریافت کرده است حذف کرد

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان مورد {1} را که دستور کار به آن اختصاص داده است حذف کرد.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان مورد {1} را که به سفارش خرید مشتری اختصاص داده است حذف کرد.

en: Row #{0}: Cannot transfer more than Required Qty {1} for Item {2} against Job Card {3}
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توان بیش از مقدار لازم {1} برای مورد {2} در مقابل کارت کار {3} انتقال داد

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
fa_IR: ردیف #{0}: آیتم فرزند نباید یک باندل محصول باشد. لطفاً آیتم {1} را حذف کرده و ذخیره کنید

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
fa_IR: ردیف #{0}: دارایی مصرف شده {1} نمی‌تواند پیش‌نویس باشد

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
fa_IR: ردیف #{0}: دارایی مصرف شده {1} قابل لغو نیست

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
fa_IR: ردیف #{0}: دارایی مصرف شده {1} نمی‌تواند با دارایی هدف یکسان باشد

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
fa_IR: ردیف #{0}: دارایی مصرف شده {1} نمی‌تواند {2} باشد

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
fa_IR: ردیف #{0}: دارایی مصرف شده {1} به شرکت {2} تعلق ندارد

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
fa_IR: ردیف #{0}: مرکز هزینه {1} به شرکت {2} تعلق ندارد

en: Row #{0}: Cumulative threshold cannot be less than Single Transaction threshold
fa_IR: ردیف #{0}: آستانه تجمعی نمی‌تواند کمتر از آستانه یک تراکنش باشد

en: Row #{0}: Dates overlapping with other row
fa_IR: ردیف #{0}: تاریخ‌ها با ردیف دیگر همپوشانی دارند

en: Row #{0}: Default BOM not found for FG Item {1}
fa_IR: ردیف #{0}: BOM پیش‌فرض برای آیتم کالای تمام شده {1} یافت نشد

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
fa_IR: ردیف #{0}: تاریخ شروع استهلاک الزامی است

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
fa_IR: ردیف #{0}: ورودی تکراری در منابع {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
fa_IR: ردیف #{0}: تاریخ تحویل مورد انتظار نمی‌تواند قبل از تاریخ سفارش خرید باشد

en: Row #{0}: Expense Account not set for the Item {1}. {2}
fa_IR: ردیف #{0}: حساب هزینه برای مورد {1} تنظیم نشده است. {2}

en: Row #{0}: Finished Good Item Qty can not be zero
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار آیتم کالای تمام شده نمی‌تواند صفر باشد

en: Row #{0}: Finished Good Item is not specified for service item {1}
fa_IR: ردیف #{0}: آیتم کالای تمام شده برای آیتم خدماتی {1} مشخص نشده است

en: Row #{0}: Finished Good Item {1} must be a sub-contracted item
fa_IR: ردیف #{0}: آیتم کالای تمام شده {1} باید یک آیتم قرارداد فرعی باشد

en: Row #{0}: Finished Good must be {1}
fa_IR: ردیف #{0}: کالای تمام شده باید {1} باشد

en: Row #{0}: Finished Good reference is mandatory for Scrap Item {1}.
fa_IR: ردیف #{0}: مرجع کالای تمام شده برای آیتم ضایعات {1} اجباری است.

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets credited
fa_IR: ردیف #{0}: برای {1}، فقط در صورتی می‌توانید سند مرجع را انتخاب کنید که حساب اعتبار شود

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets debited
fa_IR: ردیف #{0}: برای {1}، فقط در صورتی می‌توانید سند مرجع را انتخاب کنید که حساب بدهکار شود

en: Row #{0}: From Date cannot be before To Date
fa_IR: ردیف #{0}: از تاریخ نمی‌تواند قبل از تا تاریخ باشد

en: Row #{0}: From Time and To Time fields are required
fa_IR: ردیف #{0}: فیلدهای «از زمان» و «تا زمان» الزامی هستند

en: Row #{0}: Item added
fa_IR: ردیف #{0}: مورد اضافه شد

en: Row #{0}: Item {1} does not exist
fa_IR: ردیف #{0}: مورد {1} وجود ندارد

en: Row #{0}: Item {1} has been picked, please reserve stock from the Pick List.
fa_IR: ردیف #{0}: مورد {1} انتخاب شده است، لطفاً موجودی را از فهرست انتخاب رزرو کنید.

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
fa_IR: ردیف #{0}: آیتم {1} یک آیتم سریال/دسته‌ای نیست. نمی‌تواند یک شماره سریال / شماره دسته در مقابل آن داشته باشد.

en: Row #{0}: Item {1} is not a service item
fa_IR: ردیف #{0}: آیتم {1} یک آیتم خدماتی نیست

en: Row #{0}: Item {1} is not a stock item
fa_IR: ردیف #{0}: مورد {1} یک کالای موجودی نیست

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
fa_IR: ردیف #{0}: ثبت دفتر روزنامه {1} دارای حساب {2} نیست یا قبلاً با سند مالی دیگری مطابقت دارد

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
fa_IR: ردیف #{0}: به دلیل وجود سفارش خرید، مجاز به تغییر تامین کننده نیست

en: Row #{0}: Only {1} available to reserve for the Item {2}
fa_IR: ردیف #{0}: فقط {1} برای رزرو مورد {2} موجود است

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
fa_IR: ردیف #{0}: عملیات {1} برای تعداد {2} کالای نهایی در دستور کار {3} تکمیل نشده است. لطفاً وضعیت عملیات را از طریق کارت کار {4} به روز کنید.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
fa_IR: ردیف #{0}: برای تکمیل تراکنش، سند پرداخت لازم است

en: Row #{0}: Please select Item Code in Assembly Items
fa_IR: ردیف #{0}: لطفاً کد آیتم را در آیتم‌های اسمبلی انتخاب کنید

en: Row #{0}: Please select the BOM No in Assembly Items
fa_IR: ردیف #{0}: لطفاً شماره BOM را در آیتم‌های اسمبلی انتخاب کنید

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
fa_IR: ردیف #{0}: لطفاً انبار زیر مونتاژ را انتخاب کنید

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
fa_IR: ردیف #{0}: لطفاً مقدار سفارش مجدد را تنظیم کنید

en: Row #{0}: Please update deferred revenue/expense account in item row or default account in company master
fa_IR: ردیف #{0}: لطفاً حساب درآمد/هزینه معوق را در ردیف آیتم یا حساب پیش‌فرض در اصلی شرکت به‌روزرسانی کنید.

en: Row #{0}: Qty increased by {1}
fa_IR: ردیف #{0}: تعداد با {1} افزایش یافت

en: Row #{0}: Qty must be a positive number
fa_IR: ردیف #{0}: تعداد باید یک عدد مثبت باشد

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
fa_IR: ردیف #{0}: تعداد باید کمتر یا برابر با تعداد موجود برای رزرو (تعداد واقعی - تعداد رزرو شده) {1} برای Iem {2} در مقابل دسته {3} در انبار {4} باشد.

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار آیتم {1} نمی‌تواند صفر باشد.

en: Row #{0}: Quantity to reserve for the Item {1} should be greater than 0.
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار قابل رزرو برای مورد {1} باید بیشتر از 0 باشد.

en: Row #{0}: Rate must be same as {1}: {2} ({3} / {4})
fa_IR: ردیف #{0}: نرخ باید مانند {1} باشد: {2} ({3} / {4})

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
fa_IR: ردیف #{0}: نوع سند مرجع باید یکی از سفارش خرید، فاکتور خرید یا ورودی روزنامه باشد.

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
fa_IR: ردیف #{0}: نوع سند مرجع باید یکی از سفارش‌های فروش، فاکتور فروش، ثبت دفتر روزنامه یا اخطار بدهی باشد

en: Row #{0}: Rejected Qty cannot be set for Scrap Item {1}.
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار رد شده را نمی‌توان برای آیتم ضایعات {1} تنظیم کرد.

en: Row #{0}: Rejected Warehouse is mandatory for the rejected Item {1}
fa_IR: ردیف #{0}: انبار مرجوعی برای مورد رد شده اجباری است {1}

en: Row #{0}: Scrap Item Qty cannot be zero
fa_IR: ردیف #{0}: مقدار آیتم ضایعات نمی‌تواند صفر باشد

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
fa_IR: ردیف #{0}: شماره سریال {1} به دسته {2} تعلق ندارد

en: Row #{0}: Serial No {1} for Item {2} is not available in {3} {4} or might be reserved in another {5}.
fa_IR: ردیف #{0}: شماره سریال {1} برای آیتم {2} در {3} {4} موجود نیست یا ممکن است در {5} دیگری رزرو شده باشد.

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
fa_IR: ردیف #{0}: شماره سریال {1} قبلاً انتخاب شده است.

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
fa_IR: ردیف #{0}: تاریخ پایان سرویس نمی‌تواند قبل از تاریخ ارسال فاکتور باشد

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
fa_IR: ردیف #{0}: تاریخ شروع سرویس نمی‌تواند بیشتر از تاریخ پایان سرویس باشد

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
fa_IR: ردیف #{0}: تاریخ شروع و پایان سرویس برای حسابداری معوق الزامی است

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
fa_IR: ردیف #{0}: تنظیم تامین کننده برای مورد {1}

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
fa_IR: ردیف #{0}: زمان شروع و زمان پایان مورد نیاز است

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
fa_IR: ردیف #{0}: زمان شروع باید قبل از زمان پایان باشد

en: Row #{0}: Status is mandatory
fa_IR: ردیف #{0}: وضعیت اجباری است

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
fa_IR: ردیف #{0}: وضعیت باید {1} برای تخفیف فاکتور {2} باشد

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for Item {1} against a disabled Batch {2}.
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی را نمی‌توان برای آیتم {1} در مقابل دسته غیرفعال شده {2} رزرو کرد.

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for a non-stock Item {1}
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی را نمی‌توان برای یک کالای غیر موجودی رزرو کرد {1}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved in group warehouse {1}.
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی در انبار گروهی {1} قابل رزرو نیست.

en: Row #{0}: Stock is already reserved for the Item {1}.
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی قبلاً برای مورد {1} رزرو شده است.

en: Row #{0}: Stock is reserved for item {1} in warehouse {2}.
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی برای کالای {1} در انبار {2} رزرو شده است.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for Item {1} against Batch {2} in Warehouse {3}.
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی برای رزرو مورد {1} در مقابل دسته {2} در انبار {3} موجود نیست.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for the Item {1} in Warehouse {2}.
fa_IR: ردیف #{0}: موجودی برای رزرو مورد {1} در انبار {2} موجود نیست.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
fa_IR: ردیف #{0}: دسته {1} قبلاً منقضی شده است.

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
fa_IR: ردیف #{0}: زمان‌بندی با ردیف {1} در تضاد است

en: Row #{0}: You cannot use the inventory dimension '{1}' in Stock Reconciliation to modify the quantity or valuation rate. Stock reconciliation with inventory dimensions is intended solely for performing opening entries.
fa_IR: ردیف #{0}: نمی‌توانید از بعد موجودی «{1}» در تطبیق موجودی برای تغییر مقدار یا نرخ ارزش‌گذاری استفاده کنید. تطبیق موجودی با ابعاد موجودی صرفاً برای انجام ورودی های افتتاحیه در نظر گرفته شده است.

en: Row #{0}: You must select an Asset for Item {1}.
fa_IR: ردیف #{0}: باید یک دارایی برای آیتم {1} انتخاب کنید.

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
fa_IR: ردیف #{0}: {1} نمی‌تواند برای مورد {2} منفی باشد

en: Row #{0}: {1} is not a valid reading field. Please refer to the field description.
fa_IR: ردیف #{0}: {1} یک فیلد خواندنی معتبر نیست. لطفا به توضیحات فیلد مراجعه کنید.

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
fa_IR: ردیف #{0}: {1} برای ایجاد فاکتورهای افتتاحیه {2} مورد نیاز است

en: Row #{0}: {1} of {2} should be {3}. Please update the {1} or select a different account.
fa_IR: ردیف #{0}: {1} از {2} باید {3} باشد. لطفاً {1} را به روز کنید یا حساب دیگری را انتخاب کنید.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
fa_IR: ردیف #{1}: انبار برای کالای موجودی {0} اجباری است

en: Row #{idx}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor.
fa_IR: ردیف #{idx}: هنگام تامین مواد خام به پیمانکار فرعی، نمی‌توان انبار تامین کننده را انتخاب کرد.

en: Row #{idx}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer.
fa_IR: ردیف #{idx}: نرخ آیتم براساس نرخ ارزش‌گذاری به‌روزرسانی شده است، زیرا یک انتقال داخلی موجودی است.

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
fa_IR: ردیف #{idx}: {field_label} نمی‌تواند برای مورد {item_code} منفی باشد.

en: Row #{idx}: {field_label} is mandatory.
fa_IR: ردیف #{idx}: {field_label} اجباری است.

en: Row #{idx}: {field_label} is not allowed in Purchase Return.
fa_IR: ردیف #{idx}: {field_label} در مرجوعی خرید مجاز نیست.

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
fa_IR: ردیف #{}: واحد پول {} - {} با واحد پول شرکت مطابقت ندارد.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
fa_IR: ردیف #{}: دفتر مالی نباید خالی باشد زیرا از چندگانه استفاده می‌کنید.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
fa_IR: ردیف #{}: کد مورد: {} در انبار {} موجود نیست.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
fa_IR: ردیف #{}: فاکتور POS {} شده است {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
fa_IR: ردیف #{}: فاکتور POS {} در مقابل مشتری {} نیست

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
fa_IR: ردیف #{}: فاکتور POS {} هنوز ارسال نشده است

en: Row #{}: Please assign task to a member.
fa_IR: ردیف #{}: لطفاً کار را به یک عضو اختصاص دهید.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
fa_IR: ردیف #{}: لطفاً از دفتر مالی دیگری استفاده کنید.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
fa_IR: ردیف #{}: شماره سریال {} قابل بازگشت نیست زیرا در صورتحساب اصلی تراکنش نشده است.

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
fa_IR: ردیف #{}: مقدار موجودی برای کد کالا کافی نیست: {} زیر انبار {}. مقدار موجود {}.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
fa_IR: ردیف #{}: نمی‌توانید مقادیر مثبت را در فاکتور برگشتی اضافه کنید. لطفاً مورد {} را برای تکمیل بازگشت حذف کنید.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
fa_IR: ردیف #{}: مورد {} قبلاً انتخاب شده است.

en: Row #{}: {}
fa_IR: ردیف #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
fa_IR: ردیف #{}: {} {} وجود ندارد.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
fa_IR: ردیف #{}: {} {} به شرکت {} تعلق ندارد. لطفاً {} معتبر را انتخاب کنید.

en: Row No {0}: Warehouse is required. Please set a Default Warehouse for Item {1} and Company {2}
fa_IR: ردیف شماره {0}: انبار مورد نیاز است. لطفاً یک انبار پیش‌فرض برای مورد {1} و شرکت {2} تنظیم کنید

en: Row Number
fa_IR: شماره ردیف

en: Row {0}
fa_IR: ردیف {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
fa_IR: ردیف {0} : عملیات در برابر ماده خام {1} مورد نیاز است

en: Row {0} picked quantity is less than the required quantity, additional {1} {2} required.
fa_IR: مقدار انتخابی ردیف {0} کمتر از مقدار مورد نیاز است، {1} {2} اضافی مورد نیاز است.

en: Row {0}# Item {1} cannot be transferred more than {2} against {3} {4}
fa_IR: ردیف {0}# مورد {1} را نمی‌توان بیش از {2} در برابر {3} {4} منتقل کرد

en: Row {0}# Item {1} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {2} {3}
fa_IR: ردیف {0}# آیتم {1} در جدول «مواد خام تامین شده» در {2} {3} یافت نشد

en: Row {0}: Accepted Qty and Rejected Qty can't be zero at the same time.
fa_IR: ردیف {0}: تعداد پذیرفته شده و تعداد رد شده نمی‌توانند همزمان صفر باشند.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
fa_IR: ردیف {0}: حساب {1} و نوع طرف {2} انواع مختلف حساب دارند

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
fa_IR: ردیف {0}: نوع فعالیت اجباری است.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
fa_IR: ردیف {0}: پیش پرداخت در برابر مشتری باید بستانکار باشد

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
fa_IR: ردیف {0}: پیش پرداخت در مقابل تامین کننده باید بدهکار باشد

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
fa_IR: ردیف {0}: مبلغ تخصیص یافته {1} باید کمتر یا برابر با مبلغ معوق فاکتور {2} باشد.

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
fa_IR: ردیف {0}: مبلغ تخصیص یافته {1} باید کمتر یا مساوی با مبلغ پرداخت باقی مانده باشد {2}

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
fa_IR: ردیف {0}: صورتحساب مواد برای آیتم {1} یافت نشد

en: Row {0}: Both Debit and Credit values cannot be zero
fa_IR: ردیف {0}: هر دو مقدار بدهی و اعتبار نمی‌توانند صفر باشند

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
fa_IR: ردیف {0}: ضریب تبدیل اجباری است

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
fa_IR: ردیف {0}: مرکز هزینه {1} به شرکت {2} تعلق ندارد

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
fa_IR: ردیف {0}: مرکز هزینه برای یک مورد {1} لازم است

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
fa_IR: ردیف {0}: ثبت بستانکار را نمی‌توان با {1} پیوند داد

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
fa_IR: ردیف {0}: واحد پول BOM #{1} باید برابر با ارز انتخابی {2} باشد.

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
fa_IR: ردیف {0}: ورودی بدهی را نمی‌توان با یک {1} پیوند داد

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
fa_IR: ردیف {0}: انبار تحویل ({1}) و انبار مشتری ({2}) نمی‌توانند یکسان باشند

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
fa_IR: ردیف {0}: تاریخ سررسید در جدول شرایط پرداخت نمی‌تواند قبل از تاریخ ارسال باشد

en: Row {0}: Either Delivery Note Item or Packed Item reference is mandatory.
fa_IR: ردیف {0}: مرجع مورد یادداشت تحویل یا کالای بسته بندی شده اجباری است.

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
fa_IR: ردیف {0}: نرخ ارز اجباری است

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
fa_IR: ردیف {0}: ارزش مورد انتظار پس از عمر مفید باید کمتر از مبلغ ناخالص خرید باشد

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} as no Purchase Receipt is created against Item {2}.
fa_IR: ردیف {0}: سر هزینه به {1} تغییر کرد زیرا هیچ رسید خریدی در برابر مورد {2} ایجاد نشد.

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
fa_IR: ردیف {0}: سر هزینه به {1} تغییر کرد زیرا حساب {2} به انبار {3} مرتبط نیست یا حساب موجودی پیش‌فرض نیست

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
fa_IR: ردیف {0}: سرفصل هزینه به {1} تغییر کرد زیرا هزینه در صورتحساب خرید {2} در مقابل این حساب رزرو شده است

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
fa_IR: ردیف {0}: برای تامین کننده {1}، آدرس ایمیل برای ارسال ایمیل ضروری است

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
fa_IR: ردیف {0}: از زمان و تا زمان اجباری است.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
fa_IR: ردیف {0}: از زمان و تا زمان {1} با {2} همپوشانی دارد

en: Row {0}: From Warehouse is mandatory for internal transfers
fa_IR: ردیف {0}: از انبار برای نقل و انتقالات داخلی اجباری است

en: Row {0}: From time must be less than to time
fa_IR: ردیف {0}: از زمان باید کمتر از زمان باشد

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
fa_IR: ردیف {0}: مقدار ساعت باید بزرگتر از صفر باشد.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
fa_IR: ردیف {0}: مرجع نامعتبر {1}

en: Row {0}: Item Tax template updated as per validity and rate applied
fa_IR: ردیف {0}: الگوی مالیات آیتم بر اساس اعتبار و نرخ اعمال شده به روز شد

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
fa_IR: ردیف {0}: نرخ اقلام براساس نرخ ارزش‌گذاری به‌روزرسانی شده است، زیرا یک انتقال داخلی موجودی است

en: Row {0}: Item {1} must be a stock item.
fa_IR: ردیف {0}: مورد {1} باید یک کالای موجودی باشد.

en: Row {0}: Item {1} must be a subcontracted item.
fa_IR: ردیف {0}: آیتم {1} باید یک آیتم قرارداد فرعی شده باشد.

en: Row {0}: Packed Qty must be equal to {1} Qty.
fa_IR: ردیف {0}: تعداد بسته بندی شده باید برابر با {1} تعداد باشد.

en: Row {0}: Packing Slip is already created for Item {1}.
fa_IR: ردیف {0}: برگه بسته بندی قبلاً برای مورد {1} ایجاد شده است.

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
fa_IR: ردیف {0}: طرف / حساب با {1} / {2} در {3} {4} مطابقت ندارد

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
fa_IR: ردیف {0}: نوع طرف و طرف برای حساب دریافتنی / پرداختنی {1} لازم است

en: Row {0}: Payment Term is mandatory
fa_IR: ردیف {0}: مدت پرداخت اجباری است

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
fa_IR: ردیف {0}: پرداخت در برابر سفارش فروش/خرید باید همیشه به عنوان پیش پرداخت علامت گذاری شود

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
fa_IR: ردیف {0}: اگر این یک ثبت پیش پرداخت است، لطفاً «پیش پرداخت است» را در مقابل حساب {1} علامت بزنید.

en: Row {0}: Please provide a valid Delivery Note Item or Packed Item reference.
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً یک مورد یادداشت تحویل معتبر یا مرجع کالای بسته بندی شده ارائه دهید.

en: Row {0}: Please select a BOM for Item {1}.
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً یک BOM برای مورد {1} انتخاب کنید.

en: Row {0}: Please select an active BOM for Item {1}.
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً یک BOM فعال برای مورد {1} انتخاب کنید.

en: Row {0}: Please select an valid BOM for Item {1}.
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً یک BOM معتبر برای مورد {1} انتخاب کنید.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً در مالیات و هزینه‌های فروش، دلیل معافیت مالیاتی را تنظیم کنید

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً حالت پرداخت را در جدول پرداخت تنظیم کنید

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
fa_IR: ردیف {0}: لطفاً کد صحیح را در حالت پرداخت {1} تنظیم کنید

en: Row {0}: Project must be same as the one set in the Timesheet: {1}.
fa_IR: ردیف {0}: پروژه باید مانند آنچه در صفحه زمان تنظیم شده است: {1} باشد.

en: Row {0}: Purchase Invoice {1} has no stock impact.
fa_IR: ردیف {0}: فاکتور خرید {1} تأثیری بر موجودی ندارد.

en: Row {0}: Qty cannot be greater than {1} for the Item {2}.
fa_IR: ردیف {0}: تعداد نمی‌تواند بیشتر از {1} برای مورد {2} باشد.

en: Row {0}: Qty in Stock UOM can not be zero.
fa_IR: ردیف {0}: تعداد موجودی UOM در انبار نمی‌تواند صفر باشد.

en: Row {0}: Qty must be greater than 0.
fa_IR: ردیف {0}: تعداد باید بیشتر از 0 باشد.

en: Row {0}: Quantity cannot be negative.
fa_IR: ردیف {0}: مقدار نمی‌تواند منفی باشد.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
fa_IR: ردیف {0}: مقدار برای {4} در انبار {1} در زمان ارسال ورودی موجود نیست ({2} {3})

en: Row {0}: Shift cannot be changed since the depreciation has already been processed
fa_IR: ردیف {0}: Shift را نمی‌توان تغییر داد زیرا استهلاک قبلاً پردازش شده است

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
fa_IR: ردیف {0}: آیتم قرارداد فرعی شده برای مواد خام اجباری است {1}

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
fa_IR: ردیف {0}: انبار هدف برای نقل و انتقالات داخلی اجباری است

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
fa_IR: ردیف {0}: مورد {1}، مقدار باید عدد مثبت باشد

en: Row {0}: To set {1} periodicity, difference between from and to date must be greater than or equal to {2}
fa_IR: ردیف {0}: برای تنظیم تناوب {1}، تفاوت بین تاریخ و تاریخ باید بزرگتر یا مساوی با {2} باشد.

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
fa_IR: ردیف {0}: ضریب تبدیل UOM اجباری است

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
fa_IR: ردیف {0}: کاربر قانون {1} را در مورد {2} اعمال نکرده است

en: Row {0}: {1} account already applied for Accounting Dimension {2}
fa_IR: ردیف {0}: حساب {1} قبلاً برای بعد حسابداری {2} اعمال شده است

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
fa_IR: ردیف {0}: {1} باید بزرگتر از 0 باشد

en: Row {0}: {1} {2} cannot be same as {3} (Party Account) {4}
fa_IR: ردیف {0}: {1} {2} نمی‌تواند مانند {3} (حساب طرف) {4}

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
fa_IR: ردیف {0}: {1} {2} با {3} مطابقت ندارد

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
fa_IR: ردیف {1}: مقدار ({0}) نمی‌تواند کسری باشد. برای اجازه دادن به این کار، "{2}" را در UOM {3} غیرفعال کنید.

en: Row({0}): Outstanding Amount cannot be greater than actual Outstanding Amount {1} in {2}
fa_IR: ردیف ({0}): مبلغ معوق نمی‌تواند بیشتر از مبلغ معوقه واقعی {1} در {2} باشد.

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
fa_IR: ردیف ({0}): {1} قبلاً در {2} تخفیف داده شده است

en: Rows Added in {0}
fa_IR: ردیف های اضافه شده در {0}

en: Rows Removed in {0}
fa_IR: ردیف‌ها در {0} حذف شدند

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
fa_IR: ردیف هایی با سرهای حساب یکسان در دفتر ادغام می‌شوند

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
fa_IR: ردیف‌هایی با تاریخ سررسید تکراری در ردیف‌های دیگر یافت شد: {0}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
fa_IR: ردیف‌ها: {0} دارای "ثبت پرداخت" به عنوان reference_type هستند. این نباید به صورت دستی تنظیم شود.

en: Rows: {0} in {1} section are Invalid. Reference Name should point to a valid Payment Entry or Journal Entry.
fa_IR: ردیف‌ها: {0} در بخش {1} نامعتبر است. نام مرجع باید به یک ثبت پرداخت معتبر یا ثبت دفتر روزنامه اشاره کند.

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
fa_IR: قانون اعمال شد

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
fa_IR: شرح قانون

note: Description of the 'Job Capacity' (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Run parallel job cards in a workstation
fa_IR: اجرای موازی کارت کارها در یک ایستگاه کاری

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Running
fa_IR: در حال اجرا

en: S.O. No.
fa_IR: بنابراین نه.

note: Label of the sco_rm_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: SCO Supplied Item
fa_IR: آیتم تامین شده SCO

note: Label of the sla_fulfilled_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Fulfilled On
fa_IR: SLA تکمیل شد

note: Name of a DocType
en: SLA Fulfilled On Status
fa_IR: SLA در وضعیت تکمیل شد

note: Label of the pause_sla_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Paused On
fa_IR: SLA متوقف شد

en: SLA is on hold since {0}
fa_IR: SLA از {0} در حالت تعلیق است

en: SLA will be applied if {1} is set as {2}{3}
fa_IR: اگر {1} به عنوان {2}{3} تنظیم شود، SLA اعمال خواهد شد

en: SLA will be applied on every {0}
fa_IR: SLA در هر {0} اعمال خواهد شد

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
fa_IR: مرکز پیامک

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
fa_IR: لاگ پیامک

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
fa_IR: تنظیمات پیامک

en: SO Qty
fa_IR: مقدار س.ف.

en: SO Total Qty
fa_IR: مقدار کل س.ف

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
fa_IR: شماره سوئیفت

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
fa_IR: شماره سوئیفت

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
fa_IR: موجودی ایمنی

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
fa_IR: حقوق

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
fa_IR: ارز حقوق و دستمزد

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
fa_IR: حالت حقوق و دستمزد

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
fa_IR: فروش

en: Sales Account
fa_IR: حساب فروش

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل فروش

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
fa_IR: مشارکت ها و مشوق های فروش

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
fa_IR: پیش‌فرض های فروش

en: Sales Expenses
fa_IR: هزینه های فروش

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
fa_IR: قیف فروش

note: Label of the sales_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item'
en: Sales Incoming Rate
fa_IR: نرخ ورودی فروش

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
fa_IR: فاکتور فروش

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
fa_IR: فاکتور پیش پرداخت فروش

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
fa_IR: آیتم فاکتور فروش

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
fa_IR: شماره فاکتور فروش

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
fa_IR: پرداخت فاکتور فروش

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Reference
fa_IR: مرجع فاکتور فروش

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
fa_IR: جدول زمانی فاکتور فروش

note: Label of the sales_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Sales Invoice Transactions
fa_IR: تراکنش‌های فاکتور فروش

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
fa_IR: روند فاکتور فروش

en: Sales Invoice does not have Payments
fa_IR: فاکتور فروش، پرداخت ندارد

en: Sales Invoice is not submitted
fa_IR: فاکتور فروش ارسال نشده است

en: Sales Invoice isn't created by user {}
fa_IR: فاکتور فروش توسط کاربر {} ایجاد نشده است

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
fa_IR: فاکتور فروش {0} قبلا ارسال شده است

en: Sales Invoice {0} must be deleted before cancelling this Sales Order
fa_IR: فاکتور فروش {0} باید قبل از لغو این سفارش فروش حذف شود

note: Name of a role
en: Sales Manager
fa_IR: مدیر فروش

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
fa_IR: مدیر ارشد فروش

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
fa_IR: تاریخچه ماهانه فروش

en: Sales Opportunities by Campaign
fa_IR: فرصت های فروش بر اساس کمپین

en: Sales Opportunities by Medium
fa_IR: فرصت های فروش به طور متوسط

en: Sales Opportunities by Source
fa_IR: فرصت های فروش بر اساس منبع

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
fa_IR: سفارش فروش

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل سفارش‌های فروش

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
fa_IR: تاریخ سفارش فروش

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
fa_IR: آیتم سفارش فروش

note: Label of the sales_order_packed_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Packed Item
fa_IR: سفارش فروش کالای بسته بندی شده

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
fa_IR: مرجع سفارش فروش

note: Label of the sales_order_status (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order Status
fa_IR: وضعیت سفارش فروش

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
fa_IR: روند سفارش فروش

en: Sales Order required for Item {0}
fa_IR: سفارش فروش برای آیتم {0} لازم است

en: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}. To allow multiple Sales Orders, Enable {2} in {3}
fa_IR: سفارش فروش {0} در مقابل سفارش خرید مشتری {1} وجود دارد. برای مجاز کردن چندین سفارش فروش، {2} را در {3} فعال کنید

en: Sales Order {0} is not submitted
fa_IR: سفارش فروش {0} ارسال نشده است

en: Sales Order {0} is not valid
fa_IR: سفارش فروش {0} معتبر نیست

en: Sales Order {0} is {1}
fa_IR: سفارش فروش {0} {1} است

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
fa_IR: سفارش های فروش

en: Sales Orders Required
fa_IR: سفارش‌های فروش الزامی است

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
fa_IR: سفارش‌ها برای صورتحساب

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
fa_IR: سفارش‌های فروش برای تحویل

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
fa_IR: شریک فروش

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
fa_IR:  شریک فروش

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
fa_IR: خلاصه کمیسیون شریک فروش

note: Name of a DocType
en: Sales Partner Item
fa_IR: مورد شریک فروش

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
fa_IR: نام شریک فروش

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
fa_IR: هدف شریک فروش

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
fa_IR: واریانس هدف شریک فروش بر اساس گروه آیتم

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
fa_IR: خلاصه تراکنش شریک فروش

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
fa_IR: نوع شریک فروش

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
fa_IR: کمیسیون شرکای فروش

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
fa_IR: خلاصه پرداخت فروش

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
fa_IR: شخص فروش

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
fa_IR: خلاصه کمیسیون پرسنل فروش

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
fa_IR: نام شخص فروشنده

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
fa_IR: واریانس هدف فرد فروش بر اساس گروه آیتم

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
fa_IR: اهداف فروشندگان

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
fa_IR: خلاصه تراکنش از نظر شخص فروش

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
fa_IR: خط لوله فروش

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل خط لوله فروش

en: Sales Price List
fa_IR: لیست قیمت فروش

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
fa_IR: ثبت نام فروش

en: Sales Representative
fa_IR: نماینده فروش

en: Sales Return
fa_IR: بازگشت فروش

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
fa_IR: مرحله فروش

en: Sales Summary
fa_IR: خلاصه فروش

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
fa_IR: الگوی مالیات بر فروش

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
fa_IR: مالیات و عوارض فروش

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
fa_IR: الگوی مالیات و هزینه های فروش

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
fa_IR: تیم فروش

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
fa_IR: فرکانس به روز رسانی فروش در شرکت و پروژه

note: Name of a role
en: Sales User
fa_IR: کاربر فروش

en: Sales Value
fa_IR: ارزش فروش

en: Sales and Returns
fa_IR: فروش و بازده

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
fa_IR: عنوان پیشوند

note: Label of the salvage_value_percentage (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value Percentage
fa_IR: درصد ارزش نجات

en: Same Company is entered more than once
fa_IR: همان شرکت بیش از یک بار وارد می‌شود

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
fa_IR: آیتم مشابه

en: Same item and warehouse combination already entered.
fa_IR: همان کالا و ترکیب انبار قبلا وارد شده است.

en: Same item cannot be entered multiple times.
fa_IR: یک آیتم را نمی‌توان چندین بار وارد کرد.

en: Same supplier has been entered multiple times
fa_IR: همان تامین کننده چندین بار وارد شده است

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
fa_IR: مقدار نمونه

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
fa_IR: انبار نگهداری نمونه

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
fa_IR: اندازه‌ی نمونه

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
fa_IR: مقدار نمونه {0} نمی‌تواند بیشتر از مقدار دریافتی {1} باشد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
fa_IR: تصویب شده

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
fa_IR: شنبه

en: Save
fa_IR: ذخیره

en: Savings
fa_IR: پس انداز

note: Name of a UOM
en: Sazhen
fa_IR: ساژن

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
fa_IR: اسکن بارکد

en: Scan Batch No
fa_IR: اسکن شماره دسته

note: Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Pick List' Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Mode
fa_IR: حالت اسکن

en: Scan Serial No
fa_IR: اسکن شماره سریال

en: Scan barcode for item {0}
fa_IR: اسکن بارکد برای آیتم {0}

en: Scan mode enabled, existing quantity will not be fetched.
fa_IR: حالت اسکن فعال است، مقدار موجود واکشی نخواهد شد.

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
fa_IR: چک اسکن شده

en: Scanned Quantity
fa_IR: مقدار اسکن شده

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
fa_IR: زمان‌بندی

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
fa_IR: تاریخ زمان‌بندی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
fa_IR: زمان‌بندی شده است

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
fa_IR: تاریخ برنامه ریزی شده

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
fa_IR: زمان برنامه ریزی شده

note: Label of the scheduled_time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time Logs
fa_IR: لاگ‌های زمان برنامه ریزی شده

en: Scheduler Inactive
fa_IR: زمانبند غیرفعال

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger job now.
fa_IR: زمان‌بند غیرفعال است. اکنون نمی‌توان کار را آغاز کرد.

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger jobs now.
fa_IR: زمان‌بند غیرفعال است. اکنون نمی‌توان کارها را آغاز کرد.

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
fa_IR: زمانبند غیرفعال است. نمی‌توان کار را در نوبت گذاشت.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
fa_IR: زمانبند غیرفعال است. نمی‌توان داده ها را وارد کرد.

en: Scheduler is inactive. Cannot merge accounts.
fa_IR: زمانبند غیرفعال است. نمی‌توان حساب ها را ادغام کرد.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
fa_IR: برنامه

note: Label of the scheduling_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Scheduling
fa_IR: برنامه ریزی

en: Scheduling...
fa_IR: در حال زمان‌بندی...

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
fa_IR: مدرسه/دانشگاه

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
fa_IR: نمره

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
fa_IR: اقدامات کارت امتیازی

en: Scorecards
fa_IR: کارت امتیاز

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
fa_IR: معیارهای امتیازدهی

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
fa_IR: تنظیم امتیاز

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
fa_IR: رده بندی امتیازدهی

note: Label of the scrap_section (Tab Break) field in DocType 'BOM'
en: Scrap & Process Loss
fa_IR: ضایعات و هدررفت فرآیند

en: Scrap Asset
fa_IR: اسقاط دارایی

note: Label of the scrap_cost_per_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Scrap Cost Per Qty
fa_IR: هزینه اسقاط در تعداد

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Code
fa_IR: کد آیتم ضایعات

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Name
fa_IR: نام آیتم ضایعات

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
fa_IR: آیتم‌های ضایعات

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
fa_IR: هزینه مواد قراضه

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
fa_IR: هزینه مواد قراضه (ارز شرکت)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
fa_IR: انبار ضایعات

en: Scrap date cannot be before purchase date
fa_IR: تاریخ اسقاط نمی‌تواند قبل از تاریخ خرید باشد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
fa_IR: اسقاط شده

en: Search
fa_IR: جستجو کردن

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
fa_IR: جستجو در API ها

en: Search Sub Assemblies
fa_IR: زیر مونتاژ ها را جستجو کنید

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
fa_IR: عبارت جستجو نام Param

en: Search by customer name, phone, email.
fa_IR: جستجو بر اساس نام مشتری، تلفن، ایمیل.

en: Search by invoice id or customer name
fa_IR: جستجو بر اساس شناسه فاکتور یا نام مشتری

en: Search by item code, serial number or barcode
fa_IR: جستجو بر اساس کد آیتم، شماره سریال یا بارکد

note: Name of a UOM
en: Second
fa_IR: ثانیه

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
fa_IR: ایمیل دوم

note: Label of the secondary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Party
fa_IR: طرف ثانویه

note: Label of the secondary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Role
fa_IR: نقش ثانویه

en: Secretary
fa_IR: منشی

en: Section
fa_IR: بخش

en: Section Code
fa_IR: کد بخش

en: Secured Loans
fa_IR: وام های تضمین شده

en: Securities & Commodity Exchanges
fa_IR: بورس اوراق بهادار و کالا

en: Securities and Deposits
fa_IR: اوراق بهادار و سپرده ها

en: See All Articles
fa_IR: مشاهده همه مقالات

en: See all open tickets
fa_IR: همه بلیط های باز را ببینید

en: Segregate Serial / Batch Bundle
fa_IR: جداسازی باندل سریال / دسته

en: Select
fa_IR: انتخاب کردن

en: Select Accounting Dimension.
fa_IR: انتخاب بعد حسابداری.

en: Select Alternate Item
fa_IR: انتخاب آیتم جایگزین

en: Select Alternative Items for Sales Order
fa_IR: آیتم‌های جایگزین را برای سفارش فروش انتخاب کنید

en: Select Attribute Values
fa_IR: Attribute Values را انتخاب کنید

en: Select BOM
fa_IR: BOM را انتخاب کنید

en: Select BOM and Qty for Production
fa_IR: BOM و مقدار را برای تولید انتخاب کنید

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
fa_IR: انتخاب BOM، مقدار و انبار موردنظر

en: Select Batch No
fa_IR: انتخاب شماره دسته

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
fa_IR: انتخاب آدرس صورتحساب

en: Select Brand...
fa_IR: انتخاب برند...

en: Select Company
fa_IR: انتخاب شرکت

en: Select Corrective Operation
fa_IR: انتخاب عملیات اصلاحی

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
fa_IR: انتخاب مشتریان توسط

en: Select Date of Birth. This will validate Employees age and prevent hiring of under-age staff.
fa_IR: تاریخ تولد را انتخاب کنید. این امر سن کارکنان را تأیید می‌کند و از استخدام کارکنان زیر سن جلوگیری می‌کند.

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
fa_IR: تاریخ عضویت را انتخاب کنید. در اولین محاسبه حقوق، تخصیص مرخصی به نسبت، تاثیر خواهد داشت.

en: Select Default Supplier
fa_IR: تامین کننده پیش‌فرض را انتخاب کنید

en: Select Difference Account
fa_IR: انتخاب حساب تفاوت

en: Select Dimension
fa_IR: Dimension را انتخاب کنید

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
fa_IR: انتخاب DocType

en: Select Employees
fa_IR: کارکنان را انتخاب کنید

en: Select Finished Good
fa_IR: کالای تمام شده را انتخاب کنید

en: Select Items
fa_IR: انتخاب آیتم‌ها

en: Select Items based on Delivery Date
fa_IR: آیتم‌ها را بر اساس تاریخ تحویل انتخاب کنید

en: Select Items for Quality Inspection
fa_IR: انتخاب آیتم‌ها برای بازرسی کیفیت

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
fa_IR: انتخاب آیتم‌ها برای تولید

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Job Worker Address
fa_IR: انتخاب آدرس پیمانکار

en: Select Loyalty Program
fa_IR: برنامه وفاداری را انتخاب کنید

en: Select Possible Supplier
fa_IR: تامین کننده احتمالی را انتخاب کنید

en: Select Quantity
fa_IR: مقدار را انتخاب کنید

en: Select Serial No
fa_IR: شماره سریال را انتخاب کنید

en: Select Serial and Batch
fa_IR: سریال و دسته را انتخاب کنید

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
fa_IR: انتخاب آدرس حمل و نقل

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
fa_IR: انتخاب آدرس تامین کننده

en: Select Target Warehouse
fa_IR: انبار هدف را انتخاب کنید

en: Select Time
fa_IR: زمان را انتخاب کنید

en: Select View
fa_IR: انتخاب نما

en: Select Vouchers to Match
fa_IR: اسناد مالی را برای مطابقت انتخاب کنید

en: Select Warehouse...
fa_IR: انتخاب انبار...

en: Select Warehouses to get Stock for Materials Planning
fa_IR: برای دریافت موجودی برای برنامه ریزی مواد، انبارها را انتخاب کنید

en: Select a Company
fa_IR: یک شرکت را انتخاب کنید

en: Select a Company this Employee belongs to.
fa_IR: شرکتی را انتخاب کنید که این کارمند به آن تعلق دارد.

en: Select a Customer
fa_IR: یک مشتری انتخاب کنید

en: Select a Default Priority.
fa_IR: یک اولویت پیش‌فرض را انتخاب کنید.

en: Select a Supplier
fa_IR: یک تامین کننده انتخاب کنید

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
fa_IR: یک تامین کننده از تامین کنندگان پیش‌فرض آیتم‌های زیر انتخاب کنید. در صورت انتخاب، یک سفارش خرید فقط در برابر آیتم‌های متعلق به تامین کننده منتخب انجام می‌شود.

en: Select a company
fa_IR: یک شرکت را انتخاب کنید

en: Select an Item Group.
fa_IR: یک گروه آیتم را انتخاب کنید.

en: Select an account to print in account currency
fa_IR: حسابی را برای چاپ با ارز حساب انتخاب کنید

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
fa_IR: از هر مجموعه یک آیتم را برای استفاده در سفارش فروش انتخاب کنید.

en: Select company first
fa_IR: ابتدا شرکت را انتخاب کنید

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
fa_IR: ابتدا نام شرکت را انتخاب کنید

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
fa_IR: دفتر مالی را برای مورد {0} در ردیف {1} انتخاب کنید

en: Select item group
fa_IR: انتخاب گروه آیتم

en: Select template item
fa_IR: انتخاب آیتم الگو

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
fa_IR: حساب بانکی را برای تطبیق انتخاب کنید.

en: Select the Default Workstation where the Operation will be performed. This will be fetched in BOMs and Work Orders.
fa_IR: ایستگاه کاری پیش‌فرض را که در آن عملیات انجام می‌شود، انتخاب کنید. این در BOM ها و دستور کارها واکشی می‌شود.

en: Select the Item to be manufactured.
fa_IR: موردی را که باید تولید شود انتخاب کنید.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
fa_IR: موردی را که باید تولید شود انتخاب کنید. نام مورد، UoM، شرکت و ارز به طور خودکار واکشی می‌شود.

en: Select the Warehouse
fa_IR: انبار را انتخاب کنید

en: Select the customer or supplier.
fa_IR: مشتری یا تامین کننده را انتخاب کنید.

en: Select the date
fa_IR: انتخاب تاریخ

en: Select the date and your timezone
fa_IR: تاریخ و منطقه زمانی خود را انتخاب کنید

en: Select the raw materials (Items) required to manufacture the Item
fa_IR: مواد خام (آیتم‌ها) مورد نیاز برای تولید آیتم را انتخاب کنید

en: Select variant item code for the template item {0}
fa_IR: کد آیتم گونه را برای آیتم الگو انتخاب کنید {0}

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
fa_IR: انتخاب کنید که آیا آیتم‌ها را از یک سفارش فروش یا یک درخواست مواد دریافت کنید. در حال حاضر <b>سفارش فروش</b>را انتخاب کنید.
     همچنین می‌توان یک برنامه تولید به صورت دستی ایجاد کرد که در آن می‌توانید آیتم‌هایی را برای تولید انتخاب کنید.

en: Select your weekly off day
fa_IR: روز تعطیل هفتگی خود را انتخاب کنید

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
fa_IR: انتخاب کنید تا مشتری با این فیلدها قابل جستجو باشد

en: Selected POS Opening Entry should be open.
fa_IR: ثبت افتتاحیه POS انتخاب شده باید باز باشد.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
fa_IR: لیست قیمت انتخاب شده باید دارای فیلدهای خرید و فروش باشد.

en: Selected Serial and Batch Bundle entries have been removed.
fa_IR: ثبت‌های باندل سریال و دسته انتخاب شده حذف شده اند.

note: Label of the repost_vouchers (Table) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Selected Vouchers
fa_IR: اسناد مالی انتخاب شده

en: Selected date is
fa_IR: تاریخ انتخاب شده است

en: Selected document must be in submitted state
fa_IR: سند انتخاب شده باید در حالت ارسال شده باشد

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Self delivery
fa_IR: تحویل توسط خود

en: Sell
fa_IR: فروش

en: Sell Asset
fa_IR: فروش دارایی

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
fa_IR: فروش

en: Selling Amount
fa_IR: مبلغ فروش

en: Selling Price List
fa_IR: لیست قیمت فروش

en: Selling Rate
fa_IR: قیمت فروش

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
fa_IR: تنظیمات فروش

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
fa_IR: اگر Applicable For به عنوان {0} انتخاب شده باشد، باید فروش باید علامت زده شود

note: Label of the semi_finished_good__finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Good / Finished Good
fa_IR: کالای نیمه تمام / کالای تمام شده

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Semi Finished Goods / Finished Goods
fa_IR: کالاهای نیمه تمام / کالاهای تمام شده

en: Send
fa_IR: ارسال

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
fa_IR: ارسال بعد از (بر حسب روز)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
fa_IR: ارسال فایل های پیوست

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
fa_IR: ارسال سند چاپ

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
fa_IR: ایمیل بفرست

en: Send Emails
fa_IR: ارسال ایمیل

en: Send Emails to Suppliers
fa_IR: ارسال ایمیل به تامین کنندگان

en: Send Now
fa_IR: در حال حاضر ارسال

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
fa_IR: ارسال پیامک

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
fa_IR: فرستادن به

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
fa_IR: ارسال به مخاطب اصلی

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
fa_IR: ارسال به پیمانکار فرعی

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
fa_IR: ارسال با پیوست

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
fa_IR: فرستنده

en: Sending
fa_IR: در حال ارسال

en: Sending...
fa_IR: در حال ارسال...

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
fa_IR: ارسال شد

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
fa_IR: شناسه دنباله

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
fa_IR: شناسه دنباله

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Sequential
fa_IR: متوالی

note: Label of the serial_and_batch_item_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item
fa_IR: آیتم سریال و دسته ای

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item Settings
fa_IR: تنظیمات آیتم سریال و دسته ای

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial / Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال / دسته

en: Serial / Batch Bundle Missing
fa_IR: باندل سریال / دسته جا افتاده

note: Label of the serial_no_and_batch_no_tab (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Serial / Batch No
fa_IR: شماره سریال / دسته

en: Serial / Batch Nos
fa_IR: شماره های سریال / دسته ای

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
fa_IR: شماره سریال

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
fa_IR: شماره سریال / دسته

en: Serial No Count
fa_IR: شمارش شماره سریال

note: Name of a report
en: Serial No Ledger
fa_IR: دفتر شماره سریال

en: Serial No Range
fa_IR: محدوده شماره سریال

en: Serial No Reserved
fa_IR: شماره سریال رزرو شده

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
fa_IR: انقضای قرارداد سرویس شماره سریال

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
fa_IR: وضعیت شماره سریال

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
fa_IR: انقضا گارانتی شماره سریال

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
fa_IR: شماره سریال و دسته

en: Serial No and Batch Selector cannot be use when Use Serial / Batch Fields is enabled.
fa_IR: انتخاب‌گر شماره سریال و دسته زمانی که فیلدهای شماره سریال / دسته فعال شده‌اند، قابل استفاده نیست.

en: Serial No is mandatory
fa_IR: شماره سریال اجباری است

en: Serial No is mandatory for Item {0}
fa_IR: شماره سریال برای آیتم {0} اجباری است

en: Serial No {0} already exists
fa_IR: شماره سریال {0} از قبل وجود دارد

en: Serial No {0} already scanned
fa_IR: شماره سریال {0} قبلاً اسکن شده است

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
fa_IR: شماره سریال {0} به یادداشت تحویل {1} تعلق ندارد

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
fa_IR: شماره سریال {0} به آیتم {1} تعلق ندارد

en: Serial No {0} does not exist
fa_IR: شماره سریال {0} وجود ندارد

en: Serial No {0} does not exists
fa_IR: شماره سریال {0} وجود ندارد

en: Serial No {0} is already added
fa_IR: شماره سریال {0} قبلاً اضافه شده است

en: Serial No {0} is not present in the {1} {2}, hence you can't return it against the {1} {2}
fa_IR: شماره سریال {0} در {1} {2} وجود ندارد، بنابراین نمی‌توانید آن را در برابر {1} {2} برگردانید

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
fa_IR: شماره سریال {0} تحت قرارداد تعمیر و نگهداری تا {1} است

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
fa_IR: شماره سریال {0} تا {1} تحت ضمانت است

en: Serial No {0} not found
fa_IR: شماره سریال {0} یافت نشد

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
fa_IR: شماره سریال: {0} قبلاً در صورتحساب POS دیگری تراکنش شده است.

en: Serial Nos
fa_IR: شماره های سریال

en: Serial Nos / Batch Nos
fa_IR: شماره های سریال / شماره های دسته ای

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
fa_IR: شماره های سریال و دسته ها

en: Serial Nos are created successfully
fa_IR: شماره های سریال با موفقیت ایجاد شد

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
fa_IR: شماره های سریال در ورودی های رزرو موجودی رزرو شده اند، قبل از ادامه باید آنها را لغو رزرو کنید.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
fa_IR: سری شماره سریال

note: Label of the item_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Serial and Batch
fa_IR: سریال و دسته

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocTyp
en: Serial and Batch Bundle
fa_IR: باندل سریال و دسته

en: Serial and Batch Bundle created
fa_IR: باندل سریال و دسته ایجاد شد

en: Serial and Batch Bundle updated
fa_IR: باندل سریال و دسته به روز شد

en: Serial and Batch Bundle {0} is already used in {1} {2}.
fa_IR: باندل سریال و دسته {0} قبلاً در {1} {2} استفاده شده است.

note: Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial and Batch Details
fa_IR: جزئیات سریال و دسته

note: Name of a DocType
en: Serial and Batch Entry
fa_IR: ثبت سریال و دسته

note: Label of the section_break_40 (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Serial and Batch No
fa_IR: شماره سریال و دسته

en: Serial and Batch Nos
fa_IR: شماره سریال و دسته

note: Description of the 'Auto Reserve Serial and Batch Nos' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Nos will be auto-reserved based on <b>Pick Serial / Batch Based On</b>
fa_IR: شماره های سریال و دسته بر اساس <b>انتخاب سریال / دسته بر اساس</b> به صورت خودکار رزرو می‌شوند

note: Label of the serial_and_batch_reservation_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the serial_and_batch_reservation_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Reservation
fa_IR: رزرو سریال و دسته

note: Name of a report
en: Serial and Batch Summary
fa_IR: خلاصه سریال و دسته ای

en: Serial number {0} entered more than once
fa_IR: شماره سریال {0} بیش از یک بار وارد شده است

en: Serial numbers unavailable for Item {0} under warehouse {1}. Please try changing warehouse.
fa_IR: شماره‌های سریال برای آیتم {0} در انبار {1} در دسترس نیستند. لطفاً انبار را تغییر دهید و دوباره امتحان کنید.

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
fa_IR: سلسله

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
fa_IR: سری برای ثبت استهلاک دارایی (ثبت دفتر روزنامه)

en: Series is mandatory
fa_IR: سریال اجباری است

en: Service
fa_IR: سرویس

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
fa_IR: آدرس خدمات

note: Label of the service_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Service Cost Per Qty
fa_IR: هزینه خدمات در هر تعداد

note: Name of a DocType
en: Service Day
fa_IR: روز خدمات

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
fa_IR: تاریخ پایان سرویس

note: Label of the service_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expense Total Amount
fa_IR: کل مبلغ هزینه خدمات

note: Label of the service_expenses_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expenses
fa_IR: هزینه های خدمات

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item
fa_IR: آیتم خدمات

note: Label of the service_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty
fa_IR: مقدار آیتم خدمات

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty / Finished Good Qty
fa_IR: تعداد آیتم خدمات / تعداد کالای تمام شده

note: Label of the service_item_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item UOM
fa_IR: UOM آیتم خدمات

en: Service Item {0} is disabled.
fa_IR: آیتم خدمات {0} غیرفعال است.

en: Service Item {0} must be a non-stock item.
fa_IR: آیتم خدمات {0} باید یک آیتم غیر موجودی باشد.

note: Label of the service_items_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the service_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Service Items
fa_IR: آیتم‌های خدماتی

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
fa_IR: توافقنامه سطح خدمات

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
fa_IR: ایجاد توافقنامه سطح خدمات

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
fa_IR: جزئیات قرارداد سطح خدمات

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
fa_IR: وضعیت قرارداد سطح خدمات

en: Service Level Agreement for {0} {1} already exists.
fa_IR: قرارداد سطح سرویس برای {0} {1} از قبل وجود دارد.

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
fa_IR: قرارداد سطح سرویس به {0} تغییر کرده است.

en: Service Level Agreement was reset.
fa_IR: قرارداد سطح سرویس بازنشانی شد.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
fa_IR: قراردادهای سطح خدمات

note: Label of the service_level (Data) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Service Level Name
fa_IR: نام سطح خدمات

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
fa_IR: اولویت سطح خدمات

note: Label of the service_provider (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the service_provider (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Service Provider
fa_IR: ارائه دهنده خدمات

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
fa_IR: خدمات دریافت شده اما صورتحساب نشده

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
fa_IR: تاریخ شروع خدمات

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
fa_IR: تاریخ توقف خدمات

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
fa_IR: تاریخ توقف سرویس نمی‌تواند بعد از تاریخ پایان سرویس باشد

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
fa_IR: تاریخ توقف سرویس نمی‌تواند قبل از تاریخ شروع سرویس باشد

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
fa_IR: خدمات

note: Name of a UOM
en: Set
fa_IR: تنظیم

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
fa_IR: تنظیم انبار پذیرفته شده

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
fa_IR: تنظیم پیش پرداخت و تخصیص (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
fa_IR: نرخ پایه را به صورت دستی تنظیم کنید

en: Set Default Supplier
fa_IR: تامین کننده پیش‌فرض را تنظیم کنید

en: Set Finished Good Quantity
fa_IR: تنظیم مقدار کالای تمام شده

note: Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Set From Warehouse
fa_IR: مجموعه از انبار

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
fa_IR: بودجه های گروهی مورد را در این منطقه تنظیم کنید. همچنین می‌توانید با تنظیم توزیع، فصلی بودن را نیز لحاظ کنید.

note: Label of the set_landed_cost_based_on_purchase_invoice_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate
fa_IR: تنظیم هزینه تمام شده تا درب انبار بر اساس نرخ فاکتور خرید

en: Set Loyalty Program
fa_IR: تنظیم برنامه وفاداری

en: Set New Release Date
fa_IR: تاریخ انتشار جدید را تنظیم کنید

note: Label of the set_op_cost_and_scrap_from_sub_assemblies (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Set Operating Cost / Scrap Items From Sub-assemblies
fa_IR: تنظیم هزینه عملیاتی / آیتم‌های ضایعات از زیر مونتاژها

note: Label of the set_cost_based_on_bom_qty (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Set Operating Cost Based On BOM Quantity
fa_IR: تنظیم هزینه عملیاتی بر اساس مقدار BOM

en: Set Password
fa_IR: تنظیم گذرواژه

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
fa_IR: تاریخ ارسال را تنظیم کنید

en: Set Process Loss Item Quantity
fa_IR: تنظیم مقدار آیتم هدررفت فرآیند

en: Set Project Status
fa_IR: تنظیم وضعیت پروژه

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
fa_IR: پروژه و همه تسک‌ها روی وضعیت {0} تنظیم شود؟

en: Set Quantity
fa_IR: تنظیم مقدار

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
fa_IR: تنظیم انبار رزرو

en: Set Response Time for Priority {0} in row {1}.
fa_IR: زمان پاسخ را برای اولویت {0} در ردیف {1} تنظیم کنید.

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
fa_IR: تنظیم انبار منبع

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
fa_IR: تنظیم انبار هدف

note: Label of the set_rate_based_on_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Creator'
en: Set Valuation Rate Based on Source Warehouse
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری را بر اساس انبار منبع تنظیم کنید

en: Set Warehouse
fa_IR: تنظیم انبار

en: Set as Closed
fa_IR: به عنوان بسته تنظیم کنید

en: Set as Completed
fa_IR: به عنوان تکمیل شده تنظیم کنید

en: Set as Lost
fa_IR: به عنوان از دست رفته ست کنید

en: Set as Open
fa_IR: تنظیم به عنوان باز

en: Set default inventory account for perpetual inventory
fa_IR: حساب موجودی پیش‌فرض را برای موجودی دائمی تنظیم کنید

en: Set default {0} account for non stock items
fa_IR: تنظیم حساب پیش‌فرض {0} را برای آیتم‌های غیر موجودی

note: Description of the 'Fetch Value From' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Set fieldname from which you want to fetch the data from the parent form.
fa_IR: نام فیلدی را که می‌خواهید داده‌ها را از فرم والد دریافت کنید، تنظیم کنید.

en: Set quantity of process loss item:
fa_IR: تنظیم مقدار آیتم هدررفت فرآیند:

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
fa_IR: تنظیم نرخ آیتم زیر مونتاژ بر اساس BOM

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
fa_IR: اهداف مورد نظر را از نظر گروهی برای این فروشنده تعیین کنید.

en: Set the Planned Start Date (an Estimated Date at which you want the Production to begin)
fa_IR: تاریخ شروع برنامه ریزی شده را تنظیم کنید (تاریخ تخمینی که در آن می‌خواهید تولید شروع شود)

note: Description of the 'Manual Inspection' (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Set the status manually.
fa_IR: تنظیم وضعیت به صورت دستی.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
fa_IR: اگر مشتری یک شرکت مدیریت دولتی است، این را تنظیم کنید.

en: Set {0} in asset category {1} for company {2}
fa_IR: تنظیم {0} در دسته دارایی {1} برای شرکت {2}

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
fa_IR: تنظیم {0} در دسته دارایی {1} یا شرکت {2}

en: Set {0} in company {1}
fa_IR: تنظیم {0} در شرکت {1}

note: Description of the 'Accepted Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Accepted Warehouse' in each row of the Items table.
fa_IR: انبار پذیرفته شده را در هر ردیف از جدول آیتم‌ها تنظیم می‌کند.

note: Description of the 'Rejected Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Rejected Warehouse' in each row of the Items table.
fa_IR: انبار مرجوعی را در هر ردیف از جدول آیتم‌ها تنظیم می‌کند.

note: Description of the 'Set Reserve Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Reserve Warehouse' in each row of the Supplied Items table.
fa_IR: «انبار رزرو» را در هر ردیف از جدول آیتم‌های تامین شده تنظیم می‌کند.

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
fa_IR: انبار منبع را در هر ردیف از جدول آیتم‌ها تنظیم می‌کند.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
fa_IR: «انبار هدف» را در هر ردیف از جدول آیتم‌ها تنظیم می‌کند.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
fa_IR: انبار را در هر ردیف از جدول آیتم‌ها تنظیم می‌کند.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
fa_IR: تنظیم نوع حساب به انتخاب این حساب در تراکنش ها کمک می‌کند.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
fa_IR: تنظیم رویدادها روی {0}، زیرا کارمندی که به فروشندگان زیر پیوست شده، شناسه کاربری ندارد{1}

en: Setting Item Locations...
fa_IR: تنظیم مکان مورد...

en: Setting defaults
fa_IR: تنظیم پیش‌فرض ها

note: Description of the 'Is Company Account' (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Setting the account as a Company Account is necessary for Bank Reconciliation
fa_IR: تنظیم حساب به‌عنوان حساب شرکت برای تطبیق بانکی ضروری است

en: Setting up company
fa_IR: راه‌اندازی شرکت

en: Setting {} is required
fa_IR: تنظیم {} مورد نیاز است

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
fa_IR: تنظیمات

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
fa_IR: تنظیمات ماژول فروش

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
fa_IR: مستقر شده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
fa_IR: راه‌اندازی

en: Setup your organization
fa_IR: سازمان خود را راه‌اندازی کنید

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
fa_IR: تراز سهام

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
fa_IR: دفتر سهام

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
fa_IR: مدیریت سهام

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
fa_IR: انتقال سهام

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
fa_IR: نوع اشتراک گذاری

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
fa_IR: سهامدار

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
fa_IR: ماندگاری به روز

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Shift
fa_IR: تغییر مکان

note: Label of the shift_factor (Float) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Factor
fa_IR: ضریب تغییر

note: Label of the shift_name (Data) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Name
fa_IR: نام شیفت

note: Name of a DocType
en: Shipment
fa_IR: حمل و نقل

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
fa_IR: مبلغ حمل و نقل

note: Label of the shipment_delivery_note (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Delivery Note
fa_IR: یادداشت تحویل حمل و نقل

note: Label of the shipment_id (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment ID
fa_IR: شناسه حمل و نقل

note: Label of the shipment_information_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Information
fa_IR: اطلاعات حمل و نقل

note: Label of the shipment_parcel (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Parcel
fa_IR: بسته حمل و نقل

note: Name of a DocType
en: Shipment Parcel Template
fa_IR: قالب بسته حمل و نقل

note: Label of the shipment_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Type
fa_IR: نوع حمل و نقل

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
fa_IR: جزئیات حمل و نقل

en: Shipments
fa_IR: محموله ها

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
fa_IR: حساب حمل و نقل

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the company_shipping_address_
en: Shipping Address
fa_IR: آدرس حمل و نقل

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
fa_IR: جزئیات آدرس حمل و نقل

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
fa_IR: نام آدرس حمل و نقل

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address Template
fa_IR: الگوی آدرس حمل و نقل

en: Shipping Address does not belong to the {0}
fa_IR: آدرس حمل و نقل به {0} تعلق ندارد

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
fa_IR: آدرس حمل و نقل کشوری ندارد که برای این قانون حمل و نقل لازم است

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
fa_IR: مبلغ حمل و نقل

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
fa_IR: شهر حمل و نقل

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
fa_IR: کشور حمل و نقل

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
fa_IR: شهرستان کشتیرانی

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
fa_IR: قانون حمل و نقل

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
fa_IR: شرایط قوانین حمل و نقل

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
fa_IR: شرایط قوانین حمل و نقل

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
fa_IR: کشور قانون حمل و نقل

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
fa_IR: برچسب قوانین حمل و نقل

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
fa_IR: نوع قانون حمل و نقل

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
fa_IR: دولت حمل و نقل

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
fa_IR: کد پستی حمل و نقل

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
fa_IR: قانون حمل و نقل برای کشور {0} در آدرس حمل و نقل قابل اجرا نیست

en: Shipping rule only applicable for Buying
fa_IR: قانون حمل و نقل فقط برای خرید قابل اجرا است

en: Shipping rule only applicable for Selling
fa_IR: قانون حمل و نقل فقط برای فروش قابل اجرا است

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
fa_IR: سبد خرید

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
fa_IR: نام کوتاه

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
fa_IR: حساب وام کوتاه مدت

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
fa_IR: بیوگرافی کوتاه برای وب سایت و سایر نشریات.

en: Shortage Qty
fa_IR: تعداد کمبود

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
fa_IR: نمایش موجودی در نمودار حساب

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
fa_IR: نمایش فیلد بارکد در تراکنش‌های موجودی

en: Show Cancelled Entries
fa_IR: نمایش ثبت‌های لغو شده

en: Show Completed
fa_IR: نمایش کامل شد

en: Show Cumulative Amount
fa_IR: نمایش مبلغ تجمعی

en: Show Dimension Wise Stock
fa_IR: نمایش موجودی بر اساس ابعاد

en: Show Disabled Warehouses
fa_IR: نمایش انبارهای غیرفعال

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
fa_IR: نمایش لاگ های ناموفق

en: Show Future Payments
fa_IR: نمایش پرداخت های آینده

en: Show GL Balance
fa_IR: نمایش تراز دفتر کل

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
fa_IR: نمایش در وب سایت

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
fa_IR: نمایش مالیات فراگیر در چاپ

en: Show Item Name
fa_IR: نمایش نام آیتم

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
fa_IR: نمایش آیتم‌ها

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
fa_IR: نمایش آخرین پست های انجمن

en: Show Ledger View
fa_IR: نمایش نمای دفتر

en: Show Linked Delivery Notes
fa_IR: نمایش یادداشت های تحویل مرتبط

note: Label of the show_net_values_in_party_account (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Net Values in Party Account
fa_IR: نمایش ارزش خالص در حساب طرف

en: Show Open
fa_IR: نمایش باز

en: Show Opening Entries
fa_IR: نمایش ثبت‌های افتتاحیه

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
fa_IR: نمایش عملیات

note: Label of the show_pay_button (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Show Pay Button in Purchase Order Portal
fa_IR: نمایش دکمه پرداخت در پورتال سفارش خرید

en: Show Payment Details
fa_IR: نمایش جزئیات پرداخت

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
fa_IR: نمایش برنامه پرداخت در چاپ

en: Show Preview
fa_IR: نمایش پیش نمایش

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
fa_IR: نمایش ملاحظات

en: Show Return Entries
fa_IR: نمایش ورودی های بازگشتی

en: Show Sales Person
fa_IR: نمایش فروشنده

en: Show Stock Ageing Data
fa_IR: نمایش داده های سالخوردگی موجودی

note: Label of the show_taxes_as_table_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Taxes as Table in Print
fa_IR: نمایش مالیات به عنوان جدول در چاپ

en: Show Traceback
fa_IR: نمایش ردیابی

en: Show Variant Attributes
fa_IR: نمایش ویژگی های گونه

en: Show Variants
fa_IR: نمایش گونه‌ها

en: Show Warehouse-wise Stock
fa_IR: نمایش موجودی از نظر انبار

en: Show exploded view
fa_IR: نمایش نمای گسترده شده

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
fa_IR: نمایش در وب سایت

en: Show net values in opening and closing columns
fa_IR: نمایش مقادیر خالص در ستون افتتاحیه و اختتامیه

en: Show only POS
fa_IR: فقط POS نمایش داده شود

en: Show only the Immediate Upcoming Term
fa_IR: فقط عبارت فوری آینده را نشان دهید

en: Show pending entries
fa_IR: نمایش ثبت های در انتظار

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
fa_IR: موجودی P&L سال مالی بسته نشده را نشان دهید

en: Show with upcoming revenue/expense
fa_IR: نمایش با درآمد/هزینه آتی

en: Show zero values
fa_IR: نمایش مقادیر صفر

en: Show {0}
fa_IR: نمایش {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
fa_IR: سمت امضاء کننده

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
fa_IR: امضاء شده

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
fa_IR: امضا شده توسط (شرکت)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
fa_IR: وارد شده است

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
fa_IR: امضا کننده

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
fa_IR: امضا کننده (شرکت)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
fa_IR: جزئیات امضا کننده

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Simple Python Expression, Example: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'
fa_IR: عبارت ساده پایتون، مثال: doc.status == 'Open' و doc.issue_type == 'Bug'

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
fa_IR: عبارت ساده پایتون، مثال: territory != 'همه قلمروها'

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Simultaneous
fa_IR: همزمان

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
fa_IR: تنها

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
fa_IR: برنامه تک لایه

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
fa_IR: آستانه تراکنش واحد

en: Single Variant
fa_IR: تک گونه

en: Size
fa_IR: اندازه

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
fa_IR: از یادداشت تحویل صرف نظر کنید

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Skip Material Transfer
fa_IR: صرف نظر از انتقال مواد

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
fa_IR: از انتقال مواد به انبار «کار در حال انجام» پرش کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
fa_IR: رد شد

en: Skipping Tax Withholding Category {0} as there is no associated account set for Company {1} in it.
fa_IR: رد شدن از دسته مالیات کسر مالیات {0} زیرا هیچ حساب مرتبطی برای شرکت {1} در آن تنظیم نشده است.

en: Skipping {0} of {1}, {2}
fa_IR: پرش از {0} از {1}، {2}

note: Label of the customer_skype (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Skype ID
fa_IR: نام کاربری اسکایپ

note: Name of a UOM
en: Slug
fa_IR: اسلاگ

note: Name of a UOM
en: Slug/Cubic Foot
fa_IR: اسلاگ بر فوت مکعب

en: Small
fa_IR: کم اهمیت

en: Smoothing Constant
fa_IR: صاف کردن ثابت

en: Soap & Detergent
fa_IR: صابون و مواد شوینده

en: Software
fa_IR: نرم‌افزار

en: Software Developer
fa_IR: توسعه دهنده نرم‌افزار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
fa_IR: فروخته شد

en: Sold by
fa_IR: فروخته شده توسط

en: Something went wrong please try again
fa_IR: اشتباهی رخ داده لطفا دوباره تلاش کنید

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
fa_IR: با عرض پوزش، این کد تخفیف دیگر معتبر نیست

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
fa_IR: با عرض پوزش، اعتبار این کد تخفیف منقضی شده است

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
fa_IR: با عرض پوزش، اعتبار این کد تخفیف شروع نشده است

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
fa_IR: منبع

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
fa_IR: منبع DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
fa_IR: نام سند منبع

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
fa_IR: نوع سند منبع

note: Label of the source_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Source Exchange Rate
fa_IR: نرخ تبدیل منبع

note: Label of the source_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Source Fieldname
fa_IR: نام فیلد منبع

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
fa_IR: محل منبع

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
fa_IR: نام منبع

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
fa_IR: نوع منبع

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
fa_IR: انبار منبع

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
fa_IR: آدرس انبار منبع

en: Source Warehouse is mandatory for the Item {0}.
fa_IR: انبار منبع برای آیتم {0} اجباری است.

en: Source and Target Location cannot be same
fa_IR: منبع و مکان هدف نمی‌توانند یکسان باشند

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
fa_IR: منبع و انبار هدف نمی‌توانند برای ردیف {0} یکسان باشند

en: Source and target warehouse must be different
fa_IR: انبار منبع و هدف باید متفاوت باشد

en: Source of Funds (Liabilities)
fa_IR: منبع وجوه (بدهی ها)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
fa_IR: انبار منبع برای ردیف {0} اجباری است

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
fa_IR: به دست آمده توسط تامین کننده

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Account
fa_IR: حساب مالیات بر ارزش افزوده آفریقای جنوبی

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Settings
fa_IR: تنظیمات مالیات بر ارزش افزوده آفریقای جنوبی

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
fa_IR: اسپیسر

en: Split
fa_IR: شکاف

en: Split Asset
fa_IR: تقسیم دارایی

en: Split Batch
fa_IR: دسته تقسیم

note: Description of the 'Book Tax Loss on Early Payment Discount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Split Early Payment Discount Loss into Income and Tax Loss
fa_IR: زیان تخفیف پرداخت زودهنگام را به درآمد و ضرر مالیات تقسیم کنید

note: Label of the split_from (Link) field in DocType 'Asset'
en: Split From
fa_IR: تقسیم از

en: Split Issue
fa_IR: تقسیم مشکل

en: Split Qty
fa_IR: تقسیم تعداد

en: Splitting {0} {1} into {2} rows as per Payment Terms
fa_IR: تقسیم {0} {1} به ردیف‌های {2} طبق شرایط پرداخت

en: Sports
fa_IR: ورزشی

note: Name of a UOM
en: Square Centimeter
fa_IR: سانتی متر مربع

note: Name of a UOM
en: Square Foot
fa_IR: فوت مربع

note: Name of a UOM
en: Square Inch
fa_IR: اینچ مربع

note: Name of a UOM
en: Square Kilometer
fa_IR: کیلومتر مربع

note: Name of a UOM
en: Square Meter
fa_IR: متر مربع

note: Name of a UOM
en: Square Mile
fa_IR: مایل مربع

note: Name of a UOM
en: Square Yard
fa_IR: یارد مربع

en: Sr
fa_IR: پدر

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
fa_IR: صحنه

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
fa_IR: نام مرحله

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
fa_IR: روزهای کهنه

en: Stale Days should start from 1.
fa_IR: روزهای قدیمی باید از 1 شروع شود.

en: Standard Buying
fa_IR: خرید استاندارد

en: Standard Description
fa_IR: شرح استاندارد

en: Standard Rated Expenses
fa_IR: هزینه های رتبه بندی استاندارد

en: Standard Selling
fa_IR: فروش استاندارد

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
fa_IR: نرخ فروش استاندارد

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
fa_IR: الگوی استاندارد

note: Description of a DocType
en: Standard Terms and Conditions that can be added to Sales and Purchases. Examples: Validity of the offer, Payment Terms, Safety and Usage, etc.
fa_IR: شرایط و ضوابط استاندارد که می‌تواند به خرید و فروش اضافه شود. مثال: اعتبار پیشنهاد، شرایط پرداخت، ایمنی و استفاده و غیره.

en: Standard rated supplies in {0}
fa_IR: منابع دارای رتبه استاندارد در {0}

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
fa_IR: نام رتبه

en: Start
fa_IR: شروع

en: Start / Resume
fa_IR: شروع / از سرگیری

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
fa_IR: تاریخ شروع

en: Start Date cannot be before the current date
fa_IR: تاریخ شروع نمی‌تواند قبل از تاریخ فعلی باشد

en: Start Date should be lower than End Date
fa_IR: تاریخ شروع باید کمتر از تاریخ پایان باشد

en: Start Deletion
fa_IR: شروع حذف

en: Start Import
fa_IR: شروع درون‌بُرد

en: Start Job
fa_IR: شروع کار

en: Start Merge
fa_IR: ادغام را شروع کنید

en: Start Reposting
fa_IR: بازنشر را شروع کنید

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
fa_IR: زمان شروع

en: Start Time can't be greater than or equal to End Time for {0}.
fa_IR: زمان شروع نمی‌تواند بزرگتر یا مساوی با زمان پایان برای {0} باشد.

en: Start Timer
fa_IR: آغاز زمان‌سنج

en: Start Year
fa_IR: سال شروع

en: Start Year and End Year are mandatory
fa_IR: سال شروع و پایان سال الزامی است

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
fa_IR: تاریخ شروع و پایان

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
fa_IR: تاریخ شروع دوره فاکتور فعلی

en: Start date should be less than end date for Item {0}
fa_IR: تاریخ شروع باید کمتر از تاریخ پایان مورد {0} باشد

en: Start date should be less than end date for task {0}
fa_IR: تاریخ شروع باید کمتر از تاریخ پایان کار {0} باشد

en: Started
fa_IR: آغاز شده

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
fa_IR: زمان شروع

en: Started a background job to create {1} {0}
fa_IR: یک کار پس‌زمینه برای ایجاد {1} {0} شروع کرد

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
fa_IR: شروع مکان از لبه چپ

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
fa_IR: موقعیت شروع از لبه بالا

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
fa_IR: حالت

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the status (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the status (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the status (Select) field in Doc
en: Status
fa_IR: وضعیت

note: Label of the status_details (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Status Details
fa_IR: جزئیات وضعیت

note: Label of the illustration_section (Section Break) field in DocType 'Workstation'
en: Status Illustration
fa_IR: مصور سازی وضعیت

en: Status must be Cancelled or Completed
fa_IR: وضعیت باید لغو یا تکمیل شود

en: Status must be one of {0}
fa_IR: وضعیت باید یکی از {0} باشد

en: Status set to rejected as there are one or more rejected readings.
fa_IR: وضعیت رد شد زیرا یک یا چند قرائت رد شده وجود دارد.

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
fa_IR: اطلاعات قانونی و سایر اطلاعات عمومی در مورد تامین کننده شما

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
fa_IR: موجودی

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
fa_IR: تعدیل موجودی

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
fa_IR: حساب تعدیل موجودی

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
fa_IR: سالخوردگی موجودی

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل موجودی

en: Stock Assets
fa_IR: دارایی های موجودی

en: Stock Available
fa_IR: موجودی در دسترس

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
fa_IR: تراز موجودی

en: Stock Balance Report
fa_IR: گزارش تراز موجودی

en: Stock Capacity
fa_IR: ظرفیت موجودی

note: Label of the stock_closing_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Closing
fa_IR: اختتامیه موجودی

note: Name of a DocType
en: Stock Closing Balance
fa_IR: تراز اختتامیه موجودی

note: Label of the stock_closing_entry (Link) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a DocType
en: Stock Closing Entry
fa_IR: ثبت اختتامیه موجودی

en: Stock Closing Entry {0} already exists for the selected date range
fa_IR: ثبت اختتامیه موجودی {0} از قبل برای محدوده تاریخ انتخاب شده وجود دارد

en: Stock Closing Entry {0} has been queued for processing, system will take sometime to complete it.
fa_IR: ثبت اختتامیه موجودی {0} برای پردازش در صف قرار گرفته است، سیستم مدتی طول می کشد تا آن را تکمیل کند.

en: Stock Closing Log
fa_IR: لاگ اختتامیه موجودی

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
fa_IR: جزئیات موجودی

en: Stock Entries already created for Work Order {0}: {1}
fa_IR: ثبت‌های موجودی قبلاً برای دستور کار {0} ایجاد شده‌اند: {1}

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Labe
en: Stock Entry
fa_IR: ثبت موجودی

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
fa_IR: ثبت موجودی (GIT خروجی)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
fa_IR: فرزند ثبت موجودی

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
fa_IR: جزئیات ثبت موجودی

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
fa_IR: نوع ثبت موجودی

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
fa_IR: ثبت موجودی قبلاً در برابر این فهرست انتخابی ایجاد شده است

en: Stock Entry {0} created
fa_IR: ثبت موجودی {0} ایجاد شد

en: Stock Entry {0} has created
fa_IR: ثبت موجودی {0} ایجاد شد

en: Stock Entry {0} is not submitted
fa_IR: ثبت موجودی {0} ارسال نشده است

en: Stock Expenses
fa_IR: مخارج موجودی

note: Label of the stock_frozen_upto (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Up To
fa_IR: موجودی منجمد تا

en: Stock In Hand
fa_IR: موجودی در دست

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
fa_IR: آیتم‌های موجودی

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
fa_IR: دفتر موجودی

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
fa_IR: ثبت در دفتر موجودی

en: Stock Ledger ID
fa_IR: شناسه دفتر موجودی

note: Name of a report
en: Stock Ledger Invariant Check
fa_IR: بررسی تغییرناپذیری دفتر موجودی

note: Name of a report
en: Stock Ledger Variance
fa_IR: واریانس دفتر موجودی

en: Stock Levels
fa_IR: سطوح موجودی

en: Stock Liabilities
fa_IR: بدهی های موجودی

note: Name of a role
en: Stock Manager
fa_IR: مدیر موجودی

en: Stock Movement
fa_IR: جابه‌جایی موجودی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Partially Reserved
fa_IR: موجودی تا حدی رزرو شده است

note: Label of the stock_planning_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Planning
fa_IR: برنامه ریزی موجودی

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
fa_IR: مقدار موجودی پیش بینی شده

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
fa_IR: مقدار موجودی

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
fa_IR: تعداد موجودی در مقابل شمارش شماره سریال

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
fa_IR: موجودی دریافت شده اما صورتحساب نشده

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
fa_IR: تطبیق موجودی

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
fa_IR: آیتم تطبیق موجودی

en: Stock Reconciliations
fa_IR: تطبیق‌های موجودی

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
fa_IR: گزارش‌های موجودی

note: Name of a DocType
en: Stock Reposting Settings
fa_IR: تنظیمات ارسال مجدد موجودی

note: Label of the stock_reservation_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Reservation
fa_IR: رزرو موجودی

en: Stock Reservation Entries Cancelled
fa_IR: ثبت‌های رزرو موجودی لغو شد

en: Stock Reservation Entries Created
fa_IR: نوشته های رزرو موجودی ایجاد شد

note: Name of a DocType
en: Stock Reservation Entry
fa_IR: ثبت رزرو موجودی

en: Stock Reservation Entry cannot be updated as it has been delivered.
fa_IR: ثبت رزرو موجودی قابل به‌روزرسانی نیست زیرا تحویل داده شده است.

en: Stock Reservation Entry created against a Pick List cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
fa_IR: ثبت رزرو موجودی ایجاد شده در برابر فهرست انتخابی نمی‌تواند به روز شود. اگر نیاز به ایجاد تغییرات دارید، توصیه می‌کنیم ثبت موجود را لغو کنید و یک ثبت جدید ایجاد کنید.

en: Stock Reservation Warehouse Mismatch
fa_IR: عدم تطابق انبار رزرو انبار

en: Stock Reservation can only be created against {0}.
fa_IR: رزرو موجودی فقط می‌تواند در مقابل {0} ایجاد شود.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Reserved
fa_IR: موجودی رزرو شده است

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Stock Reserved Qty
fa_IR: مقدار موجودی رزرو شده

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Reserved Qty (in Stock UOM)
fa_IR: تعداد موجودی رزرو شده (در انبار UOM)

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
fa_IR: تنظیمات موجودی

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
fa_IR: خلاصه موجودی

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
fa_IR: تراکنش‌های موجودی

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
fa_IR: تنظیمات معاملات موجودی

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Stock UOM
fa_IR: UOM موجودی

note: Label of the conversion_factor_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock UOM Quantity
fa_IR: مقدار موجودی UOM

en: Stock Unreservation
fa_IR: عدم رزرو موجودی

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
fa_IR: موجودی Uom

note: Name of a role
en: Stock User
fa_IR: کاربر موجودی

note: Label of the stock_validations_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Validations
fa_IR: اعتبارسنجی موجودی

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
fa_IR: ارزش موجودی

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
fa_IR: مقایسه ارزش موجودی و حساب

note: Label of the stock_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Stock and Manufacturing
fa_IR: موجودی و تولید

en: Stock cannot be reserved in group warehouse {0}.
fa_IR: موجودی در انبار گروهی {0} قابل رزرو نیست.

en: Stock cannot be reserved in the group warehouse {0}.
fa_IR: موجودی در انبار گروهی {0} قابل رزرو نیست.

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
fa_IR: موجودی را نمی‌توان در برابر رسید خرید به روز کرد {0}

en: Stock has been unreserved for work order {0}.
fa_IR: موجودی برای دستور کار {0} لغو رزرو شده است.

en: Stock not available for Item {0} in Warehouse {1}.
fa_IR: موجودی برای کالای {0} در انبار {1} موجود نیست.

en: Stock quantity not enough for Item Code: {0} under warehouse {1}. Available quantity {2} {3}.
fa_IR: مقدار موجودی برای کد مورد کافی نیست: {0} در انبار {1}. مقدار موجود {2} {3}.

en: Stock transactions before {0} are frozen
fa_IR: معاملات موجودی قبل از {0} مسدود می‌شوند

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
fa_IR: معاملات موجودی با قدمت بیشتر از روزهای مذکور قابل تغییر نمی باشد.

note: Description of the 'Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock will be reserved on submission of <b>Purchase Receipt</b> created against Material Request for Sales Order.
fa_IR: موجودی هنگام ارسال <b>رسید خرید</b> ایجاد شده بر اساس درخواست مواد برای سفارش فروش رزرو خواهد شد.

en: Stock/Accounts can not be frozen as processing of backdated entries is going on. Please try again later.
fa_IR: موجودی/حساب‌ها را نمی‌توان مسدود کرد زیرا پردازش ورودی‌های به‌تاریخ در حال انجام است. لطفاً بعداً دوباره امتحان کنید.

note: Name of a UOM
en: Stone
fa_IR: سنگ

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Stop
fa_IR: متوقف کردن

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
fa_IR: دلیل توقف

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
fa_IR: متوقف شد

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
fa_IR: دستور کار متوقف شده را نمی‌توان لغو کرد، برای لغو، ابتدا آن را لغو کنید

en: Stores
fa_IR: مغازه ها

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
fa_IR: خط مستقیم

note: Label of the raw_materials_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Sub Assemblies & Raw Materials
fa_IR: زیر مونتاژها و مواد اولیه

en: Sub Assembly Item
fa_IR: آیتم زیر مونتاژ

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
fa_IR: کد آیتم‌های زیر مونتاژ

en: Sub Assembly Item is mandatory
fa_IR: آیتم زیر مونتاژ اجباری است

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
fa_IR: آیتم‌های زیر مونتاژ

note: Label of the sub_assembly_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Warehouse
fa_IR: انبار زیر مونتاژ

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
fa_IR: عملیات فرعی

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
fa_IR: عملیات فرعی

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
fa_IR: رویه فرعی

en: Sub-assembly BOM Count
fa_IR: تعداد BOM زیر مونتاژ

en: Sub-contracting
fa_IR: پیمانکاری فرعی

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
fa_IR: قرارداد فرعی

note: Label of the subcontract_bom_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Subcontract BOM
fa_IR: BOM قرارداد فرعی

en: Subcontract Order
fa_IR: سفارش قرارداد فرعی

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Subcontract Order Summary
fa_IR: خلاصه سفارش قرارداد فرعی

en: Subcontract Return
fa_IR: بازگشت قرارداد فرعی

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
fa_IR: آیتم قرارداد فرعی شده

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
fa_IR: آیتم قرارداد فرعی شده برای دریافت

en: Subcontracted Purchase Order
fa_IR: سفارش خرید قرارداد فرعی شده

note: Label of the subcontracted_quantity (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Subcontracted Quantity
fa_IR: مقدار قرارداد فرعی شده

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
fa_IR: مواد خام قرارداد فرعی شده برای انتقال

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the subcontracting_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Requ
en: Subcontracting
fa_IR: پیمانکاری فرعی

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a DocType
en: Subcontracting BOM
fa_IR: BOM پیمانکاری فرعی

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' Receipt Supplied Item'
en: Subcontracting Order
fa_IR: سفارش پیمانکاری فرعی

note: Description of the 'Auto Create Subcontracting Order' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Order (Draft) will be auto-created on submission of Purchase Order.
fa_IR: سفارش پیمانکاری فرعی (پیش‌نویس) با ارسال سفارش خرید به صورت خودکار ایجاد می‌شود.

note: Name of a DocType Label of the subcontracting_order_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Order Item
fa_IR: آیتم سفارش پیمانکاری فرعی

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Service Item
fa_IR: آیتم خدمات سفارش پیمانکاری فرعی

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Supplied Item
fa_IR: آیتم تامین شده سفارش پیمانکاری فرعی

en: Subcontracting Order {0} created.
fa_IR: سفارش پیمانکاری فرعی {0} ایجاد شد.

note: Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Subcontracting Purchase Order
fa_IR: سفارش خرید پیمانکاری فرعی

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt
fa_IR: رسید پیمانکاری فرعی

note: Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Receipt Item
fa_IR: آیتم رسید پیمانکاری فرعی

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt Supplied Item
fa_IR: آیتم تامین شده رسید پیمانکاری فرعی

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
fa_IR: تنظیمات پیمانکاری فرعی

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
fa_IR: زیر مجموعه

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
fa_IR: موضوع

en: Submit
fa_IR: ارسال

en: Submit Action Failed
fa_IR: اقدام ارسال نشد

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
fa_IR: ارسال پس از درون‌بُرد

note: Label of the submit_err_jv (Check) field in DocType 'Company'
en: Submit ERR Journals?
fa_IR: دفترهای روزنامه ERR ارسال شود؟

note: Label of the submit_invoice (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Submit Generated Invoices
fa_IR: فاکتورهای تولید شده را ارسال کنید

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
fa_IR: ارسال مطالب دفتر روزنامه

en: Submit this Work Order for further processing.
fa_IR: این دستور کار را برای پردازش بیشتر ارسال کنید.

en: Submit your Quotation
fa_IR: پیش فاکتور خود را ارسال کنید

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
fa_IR: ارسال شده

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
fa_IR: اشتراک، ابونمان

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
fa_IR: تاریخ پایان اشتراک

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
fa_IR: تاریخ پایان اشتراک برای پیروی از ماه های تقویم اجباری است

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
fa_IR: تاریخ پایان اشتراک طبق طرح اشتراک باید بعد از {0} باشد

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
fa_IR: فاکتور اشتراک

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
fa_IR: دوره اشتراک

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
fa_IR: طرح اشتراک

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
fa_IR: جزئیات طرح اشتراک

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
fa_IR: طرح های اشتراک

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
fa_IR: قیمت اشتراک بر اساس

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
fa_IR: بخش اشتراک

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
fa_IR: تنظیمات اشتراک

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
fa_IR: تاریخ شروع اشتراک

en: Subscriptions
fa_IR: اشتراک ها

note: Label of the succeeded (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Succeeded
fa_IR: موفق شد

en: Succeeded Entries
fa_IR: ورودی های موفق

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
fa_IR: موفقیت

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
fa_IR: URL تغییر مسیر موفقیت آمیز

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
fa_IR: تنظیمات موفقیت

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
fa_IR: موفقیت آمیز

en: Successfully Reconciled
fa_IR: با موفقیت تطبیق کرد

en: Successfully Set Supplier
fa_IR: تامین کننده با موفقیت تنظیم شد

en: Successfully changed Stock UOM, please redefine conversion factors for new UOM.
fa_IR: UOM موجودی با موفقیت تغییر کرد، لطفاً فاکتورهای تبدیل را برای UOM جدید دوباره تعریف کنید.

en: Successfully imported {0}
fa_IR: {0} با موفقیت درون‌بُرد شد

en: Successfully imported {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
fa_IR: {0} رکورد از {1} با موفقیت درون‌بُرد شد. روی Export Errored Rows کلیک کنید، خطاها را برطرف کرده و دوباره وارد کنید.

en: Successfully imported {0} record.
fa_IR: {0} رکورد با موفقیت درون‌بُرد شد.

en: Successfully imported {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
fa_IR: {0} رکورد از {1} با موفقیت درون‌بُرد شد. روی Export Errored Rows کلیک کنید، خطاها را برطرف کرده و دوباره وارد کنید.

en: Successfully imported {0} records.
fa_IR: {0} رکورد با موفقیت درون‌بُرد شد.

en: Successfully linked to Customer
fa_IR: با موفقیت به مشتری پیوند داده شد

en: Successfully linked to Supplier
fa_IR: با موفقیت به تامین کننده پیوند داده شد

en: Successfully merged {0} out of {1}.
fa_IR: {0} از {1} با موفقیت ادغام شد.

en: Successfully updated {0}
fa_IR: با موفقیت به روز شد {0}

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
fa_IR: {0} رکورد از {1} با موفقیت به روز شد. روی Export Errored Rows کلیک کنید، خطاها را برطرف کرده و دوباره وارد کنید.

en: Successfully updated {0} record.
fa_IR: رکورد {0} با موفقیت به روز شد.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
fa_IR: {0} رکورد از {1} با موفقیت به روز شد. روی Export Errored Rows کلیک کنید، خطاها را برطرف کرده و دوباره وارد کنید.

en: Successfully updated {0} records.
fa_IR: رکورد {0} با موفقیت به روز شد.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
fa_IR: پیشنهادها

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
fa_IR: خلاصه

en: Summary for this month and pending activities
fa_IR: خلاصه این ماه و فعالیت های در حال انتظار

en: Summary for this week and pending activities
fa_IR: خلاصه این هفته و فعالیت های در انتظار

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
fa_IR: یک‌شنبه

en: Supplied Item
fa_IR: آیتم تامین شده

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
fa_IR: آیتم‌های تامین شده

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
fa_IR: مقدار تامین شده

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
fa_IR: تامین کننده

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
fa_IR: آدرس تامین کننده

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
fa_IR: جزئیات آدرس تامین کننده

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
fa_IR: تماس با تامین کننده

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
fa_IR: یادداشت تحویل تامین کننده

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
fa_IR: جزئیات تامین کننده

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
fa_IR: گروه تامین کننده

note: Name of a DocType
en: Supplier Group Item
fa_IR: آیتم گروه تامین کننده

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
fa_IR: نام گروه تامین کننده

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
fa_IR: اطلاعات تامین کننده

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
fa_IR: فاکتور تامین کننده

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
fa_IR: تاریخ فاکتور تامین کننده

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
fa_IR: تاریخ فاکتور تامین کننده نمی‌تواند بیشتر از تاریخ ارسال باشد

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
fa_IR: شماره فاکتور تامین کننده

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
fa_IR: فاکتور تامین کننده در فاکتور خرید وجود ندارد {0}

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
fa_IR: آیتم تامین کننده

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
fa_IR: آیتم‌های تامین کننده

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
fa_IR: زمان سرنخ عرضه کننده (بر حسب روز)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
fa_IR: خلاصه دفتر تامین کننده

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
fa_IR: نام تامین کننده

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
fa_IR: نامگذاری تامین کننده توسط

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
fa_IR: شماره قطعه تامین کننده

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
fa_IR: شماره قطعه تامین کننده

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
fa_IR: کاربران پورتال تامین کننده

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
fa_IR: آدرس اصلی تامین کننده

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
fa_IR: تماس اصلی تامین کننده

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
fa_IR: پیش فاکتور تامین کننده

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
fa_IR: مقایسه قیمت عرضه کننده

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
fa_IR: آیتم پیش فاکتور تامین کننده

en: Supplier Quotation {0} Created
fa_IR: پیش فاکتور تامین کننده {0} ایجاد شد

en: Supplier Reference
fa_IR: مرجع تامین کننده

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
fa_IR: امتیاز تامین کننده

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
fa_IR: کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
fa_IR: معیارهای کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
fa_IR: دوره کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
fa_IR: معیارهای امتیازدهی کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
fa_IR: رتبه بندی کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
fa_IR: متغیر امتیازدهی کارت امتیازی تامین کننده

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
fa_IR: راه‌اندازی کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
fa_IR: رتبه کارت امتیازی تامین کننده

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
fa_IR: متغیر کارت امتیازی تامین کننده

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
fa_IR: نوع تامین کننده

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
fa_IR: انبار تامین کننده

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
fa_IR: تامین کننده به مشتری تحویل می دهد

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
fa_IR: تامین کننده کالا یا خدمات.

en: Supplier {0} not found in {1}
fa_IR: تامین کننده {0} در {1} یافت نشد

en: Supplier(s)
fa_IR: تامین کننده(های)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
fa_IR: تجزیه و تحلیل فروش مبتنی بر تامین کننده

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
fa_IR: تامین کنندگان

en: Supplies subject to the reverse charge provision
fa_IR: لوازم مشمول ارائه شارژ معکوس

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
fa_IR: تامین مواد اولیه برای خرید

note: Name of a Workspace
en: Support
fa_IR: پشتیبانی

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
fa_IR: توزیع ساعت پشتیبانی

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
fa_IR: پورتال پشتیبانی

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
fa_IR: منبع جستجوی پشتیبانی

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
fa_IR: تنظیمات پشتیبانی

note: Name of a role
en: Support Team
fa_IR: تیم پشتیبانی

en: Support Tickets
fa_IR: بلیط های پشتیبانی

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
fa_IR: معلق

en: Switch Between Payment Modes
fa_IR: جابجایی بین حالت های پرداخت

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
fa_IR: سمبل

en: Sync Now
fa_IR: اکنون همگام سازی کنید

en: Sync Started
fa_IR: همگام سازی شروع شد

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
fa_IR: هر ساعت همه حساب ها را همگام سازی کنید

en: System In Use
fa_IR: سیستم در حال استفاده

note: Name of a role
en: System Manager
fa_IR: مدیر سیستم

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
fa_IR: تنظیمات سیستم

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
fa_IR: شناسه کاربر سیستم (ورود به سیستم). اگر تنظیم شود، برای همه فرم‌های منابع انسانی پیش‌فرض می‌شود.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
fa_IR: سیستم به طور خودکار شماره سریال / دسته را برای کالای تمام شده در هنگام ارسال سفارش ایجاد می‌کند

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
fa_IR: سیستم تمامی ثبت‌ها را واکشی خواهد کرد اگر مقدار حد صفر باشد.

en: System will not check over billing since amount for Item {0} in {1} is zero
fa_IR: سیستم صورتحساب را بررسی نمی‌کند زیرا مبلغ مورد {0} در {1} صفر است

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
fa_IR: سیستم برای افزایش یا کاهش مقدار یا مبلغ اطلاع خواهد داد

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
fa_IR: خلاصه محاسبات TDS

en: TDS Payable
fa_IR: TDS قابل پرداخت

note: Description of a DocType
en: Table for Item that will be shown in Web Site
fa_IR: جدول برای آیتم که در وب سایت نشان داده خواهد شد

note: Name of a UOM
en: Tablespoon (US)
fa_IR: قاشق غذاخوری (US)

en: Tag
fa_IR: تگ

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
fa_IR: مقدار هدف‌گذاری

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
fa_IR: مبلغ هدف

en: Target ({})
fa_IR: هدف ({})

note: Label of the target_asset (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset
fa_IR: دارایی هدف

note: Label of the target_asset_location (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset Location
fa_IR: مکان دارایی مورد نظر

en: Target Asset {0} cannot be cancelled
fa_IR: دارایی هدف {0} قابل لغو نیست

en: Target Asset {0} cannot be submitted
fa_IR: دارایی هدف {0} قابل ارسال نیست

en: Target Asset {0} cannot be {1}
fa_IR: دارایی هدف {0} نمی‌تواند {1} باشد

en: Target Asset {0} does not belong to company {1}
fa_IR: دارایی هدف {0} به شرکت {1} تعلق ندارد

en: Target Asset {0} needs to be composite asset
fa_IR: دارایی هدف {0} باید دارایی ترکیبی باشد

note: Label of the target_batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Batch No
fa_IR: شماره دسته هدف

note: Name of a DocType
en: Target Detail
fa_IR: جزئیات هدف

en: Target Details
fa_IR: جزئیات هدف

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
fa_IR: توزیع هدف

note: Label of the target_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Target Exchange Rate
fa_IR: نرخ ارز هدف

note: Label of the target_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Target Fieldname (Stock Ledger Entry)
fa_IR: نام فیلد هدف (ثبت دفتر موجودی)

note: Label of the target_fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Fixed Asset Account
fa_IR: حساب دارایی ثابت هدف

note: Label of the target_has_batch_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Batch No
fa_IR: هدف دارای Batch No

note: Label of the target_has_serial_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Serial No
fa_IR: هدف دارای شماره سریال

note: Label of the target_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Incoming Rate
fa_IR: نرخ ورودی هدف

note: Label of the target_is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Is Fixed Asset
fa_IR: هدف دارایی ثابت است

note: Label of the target_item_code (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Code
fa_IR: کد آیتم هدف

note: Label of the target_item_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Name
fa_IR: نام آیتم هدف

en: Target Item {0} must be a Fixed Asset item
fa_IR: آیتم هدف {0} باید یک آیتم دارایی ثابت باشد

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
fa_IR: محل مورد نظر

en: Target On
fa_IR: هدف روی

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
fa_IR: مقدار هدف

en: Target Qty must be a positive number
fa_IR: تعداد هدف باید یک عدد مثبت باشد

note: Label of the target_serial_no (Small Text) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Serial No
fa_IR: شماره سریال هدف

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label
en: Target Warehouse
fa_IR: انبار هدف

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
fa_IR: آدرس انبار هدف

en: Target Warehouse Reservation Error
fa_IR: خطای رزرو انبار هدف

en: Target Warehouse is set for some items but the customer is not an internal customer.
fa_IR: انبار هدف برای برخی آیتم‌ها تنظیم شده است اما مشتری، یک مشتری داخلی نیست.

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
fa_IR: انبار هدف برای ردیف {0} اجباری است

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
fa_IR: اهداف

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
fa_IR: شماره تعرفه

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
fa_IR: تسک

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
fa_IR: تکمیل کار

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
fa_IR: تسک بستگی دارد

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
fa_IR: شرح تسک

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
fa_IR: نام تسک

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
fa_IR: پیشرفت کار

note: Name of a DocType
en: Task Type
fa_IR: نوع تسک

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
fa_IR: وزن تسک

en: Task {0} depends on Task {1}. Please add Task {1} to the Tasks list.
fa_IR: تسک {0} به تسک {1} بستگی دارد. لطفاً تسک {1} را به لیست تسک‌ها اضافه کنید.

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
fa_IR: تسک‌ها

en: Tasks Completed
fa_IR: تسک‌ها تکمیل شد

en: Tasks Overdue
fa_IR: تسک‌ها عقب افتاده

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
fa_IR: مالیات

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
fa_IR: حساب مالیاتی

en: Tax Amount
fa_IR: مبلغ مالیات

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
fa_IR: مبلغ مالیات پس از مبلغ تخفیف

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ مالیات پس از تخفیف (ارز شرکت)

note: Description of the 'Round Tax Amount Row-wise' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Amount will be rounded on a row(items) level
fa_IR: مقدار مالیات در سطح ردیف (آیتم‌ها) گرد می‌شود

en: Tax Assets
fa_IR: دارایی های مالیاتی

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
fa_IR: تفکیک مالیاتی

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
fa_IR: دسته مالیاتی

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
fa_IR: دسته مالیات به "کل" تغییر یافته است زیرا همه آیتم‌ها، آیتم‌های غیر موجودی هستند

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
fa_IR: شناسه مالیاتی

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
fa_IR: شناسه مالیاتی

en: Tax Id:
fa_IR:  شناسه مالیاتی:

en: Tax Id: {0}
fa_IR: شناسه مالیاتی: {0}

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) 
en: Tax Rate
fa_IR: نرخ مالیات

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
fa_IR: نرخ مالیات

en: Tax Refunds provided to Tourists under the Tax Refunds for Tourists Scheme
fa_IR: بازپرداخت مالیات بر اساس طرح بازپرداخت مالیات برای گردشگران به گردشگران ارائه می‌شود

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
fa_IR: قانون مالیات

en: Tax Rule Conflicts with {0}
fa_IR: تضاد قوانین مالیاتی با {0}

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
fa_IR: تنظیمات مالیاتی

en: Tax Template is mandatory.
fa_IR: الگوی مالیاتی اجباری است.

en: Tax Total
fa_IR: مجموع مالیات

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
fa_IR: نوع مالیات

note: Label of the tax_withheld_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_withheld_vouchers (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType
en: Tax Withheld Vouchers
fa_IR: اسناد مالی مالیات کسر شده

en: Tax Withholding
fa_IR: کسر مالیات

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
fa_IR: حساب کسر مالیات

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
fa_IR: دسته‌بندی کسر مالیات

en: Tax Withholding Category {} against Company {} for Customer {} should have Cumulative Threshold value.
fa_IR: رده مالیاتی {} در برابر شرکت {} برای مشتری {} باید مقدار آستانه تجمعی داشته باشد.

note: Name of a report
en: Tax Withholding Details
fa_IR: جزئیات کسر مالیات

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
fa_IR: نرخ کسر مالیات

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
fa_IR: نرخ های کسر مالیات

note: Description of the 'Only Deduct Tax On Excess Amount ' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax will be withheld only for amount exceeding the cumulative threshold
fa_IR: مالیات فقط برای مبلغی که بیش از آستانه تجمعی باشد، کسر خواهد شد

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
fa_IR: مبلغ مشمول مالیات

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
fa_IR: مالیات

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in
en: Taxes and Charges
fa_IR: مالیات و عوارض

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
fa_IR: مالیات و هزینه‌های اضافه شده

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
fa_IR: مالیات ها و هزینه های اضافه شده (ارز شرکت)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
fa_IR: محاسبه مالیات و عوارض

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
fa_IR: مالیات ها و هزینه های کسر شده

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
fa_IR: مالیات ها و هزینه های کسر شده (ارز شرکت)

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Team
fa_IR: تیم

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
fa_IR: عضو تیم

note: Name of a UOM
en: Teaspoon
fa_IR: قاشق چایخوری

note: Name of a UOM
en: Technical Atmosphere
fa_IR: اتمسفر فنی

en: Technology
fa_IR: تکنولوژی

en: Telecommunications
fa_IR: مخابرات

en: Telephone Expenses
fa_IR: هزینه های تلفن

note: Name of a DocType
en: Telephony Call Type
fa_IR: نوع تماس تلفنی

en: Television
fa_IR: تلویزیون

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
fa_IR: قالب

en: Template Item
fa_IR: آیتم الگو

en: Template Item Selected
fa_IR: آیتم الگو انتخاب شد

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
fa_IR: نام الگو

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
fa_IR: گزینه‌های الگو

note: Label of the template_task (Data) field in DocType 'Task'
en: Template Task
fa_IR: تسک الگو

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
fa_IR: عنوان قالب

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
fa_IR: هشدارهای الگو

en: Temporarily on Hold
fa_IR: به طور موقت در حالت تعلیق

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
fa_IR: موقت

en: Temporary Accounts
fa_IR: حساب های موقت

en: Temporary Opening
fa_IR: افتتاح موقت

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
fa_IR: افتتاح حساب موقت

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
fa_IR: جزئیات مدت

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
fa_IR: مقررات

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
fa_IR: شرایط و ضوابط

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms Template
fa_IR: الگوی شرایط

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
fa_IR: شرایط و ضوابط

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
fa_IR: شرایط و ضوابط محتوا

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
fa_IR: جرئیات شرایط و ضوابط

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
fa_IR: شرایط و ضوابط راهنما

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
fa_IR: الگوی شرایط و ضوابط

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
fa_IR: قلمرو

note: Name of a DocType
en: Territory Item
fa_IR: آیتم قلمرو

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
fa_IR: مدیر منطقه

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
fa_IR: نام منطقه

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
fa_IR: واریانس هدف منطقه بر اساس گروه آیتم

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
fa_IR: اهداف قلمرو

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
fa_IR: فروش از نظر منطقه

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
fa_IR: فروش از نظر منطقه

note: Name of a UOM
en: Tesla
fa_IR: تسلا

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
fa_IR: از بسته شماره. فیلد نه باید خالی باشد و نه مقدار آن کمتر از 1 باشد.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
fa_IR: دسترسی به درخواست پیش فاکتور از پورتال غیرفعال است. برای اجازه دسترسی، آن را در تنظیمات پورتال فعال کنید.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
fa_IR: BOM که جایگزین خواهد شد

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
fa_IR: کمپین "{0}" از قبل برای {1} "{2}" وجود دارد

en: The Condition '{0}' is invalid
fa_IR: شرط "{0}" نامعتبر است

en: The Document Type {0} must have a Status field to configure Service Level Agreement
fa_IR: نوع سند {0} باید دارای یک فیلد وضعیت برای پیکربندی قرارداد سطح سرویس باشد

en: The GL Entries will be cancelled in the background, it can take a few minutes.
fa_IR: ثبت‌های دفتر کل در پس‌زمینه لغو می‌شوند، ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
fa_IR: برنامه وفاداری برای شرکت انتخابی معتبر نیست

en: The Payment Request {0} is already paid, cannot process payment twice
fa_IR: درخواست پرداخت {0} قبلاً پرداخت شده است، نمی‌توان پرداخت را دو بار پردازش کرد

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
fa_IR: مدت پرداخت در ردیف {0} احتمالاً تکراری است.

en: The Pick List having Stock Reservation Entries cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing Stock Reservation Entries before updating the Pick List.
fa_IR: فهرست انتخابی دارای ورودی های رزرو موجودی نمی‌تواند به روز شود. اگر نیاز به ایجاد تغییرات دارید، توصیه می‌کنیم قبل از به‌روزرسانی فهرست انتخاب، ورودی‌های رزرو موجودی را لغو کنید.

en: The Process Loss Qty has reset as per job cards Process Loss Qty
fa_IR: مقدار هدررفت فرآیند مطابق با مقدار هدررفت فرآیند کارت کارها بازنشانی شده است

en: The Serial and Batch Bundle {0} is not valid for this transaction. The 'Type of Transaction' should be 'Outward' instead of 'Inward' in Serial and Batch Bundle {0}
fa_IR: باندل سریال و دسته {0} برای این تراکنش معتبر نیست. «نوع تراکنش» باید به جای «ورودی» در باندل سریال و دسته {0} «خروجی» باشد

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
fa_IR: ثبت موجودی از نوع "ساخت" به عنوان کسر خودکار شناخته می‌شود. مواد اولیه ای که برای تولید کالاهای نهایی مصرف می‌شود به عنوان کسر خودکار شناخته می‌شود. <br><br> هنگام ایجاد ثبت ساخت، آیتم‌های مواد خام بر اساس BOM آیتم تولیدی، کسر خودکار می‌شوند. اگر می‌خواهید آیتم‌های مواد خام بر اساس ثبت انتقال مواد که در مقابل آن دستور کار انجام شده است، کسر خودکار شوند، می‌توانید آن را در این قسمت تنظیم کنید.

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
fa_IR: سرفصل حساب تحت بدهی یا حقوق صاحبان موجودی، که در آن سود/زیان ثبت خواهد شد

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
fa_IR: مقدار {0} تنظیم شده در این درخواست پرداخت با مقدار محاسبه شده همه طرح‌های پرداخت متفاوت است: {1}. قبل از ارسال سند از صحت این موضوع اطمینان حاصل کنید.

en: The currency of invoice {} ({}) is different from the currency of this dunning ({}).
fa_IR: واحد پول فاکتور {} ({}) با واحد پول این اخطار بدهی ({}) متفاوت است.

en: The default BOM for that item will be fetched by the system. You can also change the BOM.
fa_IR: BOM پیش‌فرض برای آن مورد توسط سیستم واکشی می‌شود. شما همچنین می‌توانید BOM را تغییر دهید.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
fa_IR: تفاوت بین زمان و تا زمان باید مضربی از انتصاب باشد

en: The field Asset Account cannot be blank
fa_IR: فیلد Asset Account نمی‌تواند خالی باشد

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
fa_IR: فیلد حساب حقوق صاحبان موجودی / بدهی نمی‌تواند خالی باشد

en: The field From Shareholder cannot be blank
fa_IR: فیلد From Shareholder نمی‌تواند خالی باشد

en: The field To Shareholder cannot be blank
fa_IR: فیلد To Shareholder نمی‌تواند خالی باشد

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
fa_IR: فیلدهای From Shareholder و To Shareholder نمی‌توانند خالی باشند

en: The folio numbers are not matching
fa_IR: اعداد برگ مطابقت ندارند

en: The following Items, having Putaway Rules, could not be accomodated:
fa_IR: موارد زیر که دارای قوانین Putaway هستند، قابل استفاده نیستند:

en: The following assets have failed to automatically post depreciation entries: {0}
fa_IR: دارایی های زیر به طور خودکار ورودی های استهلاک را پست نکرده اند: {0}

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
fa_IR: ویژگی های حذف شده زیر در گونه‌ها وجود دارد اما در قالب وجود ندارد. می‌توانید گونه‌ها را حذف کنید یا ویژگی(ها) را در قالب نگه دارید.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
fa_IR: کارمندان زیر در حال حاضر همچنان به {0} گزارش می دهند:

en: The following {0} were created: {1}
fa_IR: {0} زیر ایجاد شد: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
fa_IR: وزن ناخالص بسته. معمولاً وزن خالص + وزن مواد بسته بندی. (برای چاپ)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
fa_IR: تعطیلات در {0} بین از تاریخ و تا تاریخ نیست

en: The items {0} and {1} are present in the following {2} :
fa_IR: آیتم‌های {0} و {1} در {2} زیر موجود هستند:

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
fa_IR: وزن خالص این بسته. (به طور خودکار به عنوان مجموع وزن خالص آیتم‌ها محاسبه می‌شود)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
fa_IR: BOM جدید پس از جایگزینی

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
fa_IR: تعداد سهام و تعداد سهام متناقض است

en: The operation {0} can not add multiple times
fa_IR: عملیات {0} نمی‌تواند چندین بار اضافه کند

en: The operation {0} can not be the sub operation
fa_IR: عملیات {0} نمی‌تواند عملیات فرعی باشد

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
fa_IR: حساب والد {0} در الگوی آپلود شده وجود ندارد

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
fa_IR: حساب درگاه پرداخت در طرح {0} با حساب درگاه پرداخت در این درخواست پرداخت متفاوت است

note: Description of the 'Over Picking Allowance' (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to pick more items in the pick list than the ordered quantity.
fa_IR: درصد مجاز برای انتخاب آیتم‌های بیشتر از مقدار سفارش داده‌شده در فهرست برداشت.

note: Description of the 'Over Delivery/Receipt Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to receive or deliver more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed to receive 110 units.
fa_IR: درصد مجاز برای دریافت یا تحویل بیشتر از مقدار سفارش داده‌شده. به‌عنوان‌مثال، اگر ۱۰۰ واحد سفارش داده‌اید و میزان مجاز شما ۱۰٪ باشد، می‌توانید ۱۱۰ واحد دریافت کنید.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed transfer 110 units.
fa_IR: درصدی که مجاز به انتقال بیشتر نسبت به مقدار سفارش شده هستید. به عنوان مثال، اگر 100 عدد سفارش داده اید، و مقدار مجاز شما 10٪ است، سپس شما مجاز به انتقال 110 واحد هستید.

en: The reserved stock will be released when you update items. Are you certain you wish to proceed?
fa_IR: با به‌روزرسانی موارد، موجودی رزرو شده آزاد می‌شود. آیا مطمئن هستید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: The reserved stock will be released. Are you certain you wish to proceed?
fa_IR: موجودی رزرو شده آزاد خواهد شد. آیا مطمئن هستید که می‌خواهید ادامه دهید؟

en: The root account {0} must be a group
fa_IR: حساب ریشه {0} باید یک گروه باشد

en: The selected BOMs are not for the same item
fa_IR: BOM های انتخاب شده برای یک مورد نیستند

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
fa_IR: حساب تغییر انتخاب شده {} به شرکت {} تعلق ندارد.

en: The selected item cannot have Batch
fa_IR: مورد انتخاب شده نمی‌تواند دسته ای داشته باشد

en: The seller and the buyer cannot be the same
fa_IR: فروشنده و خریدار نمی‌توانند یکسان باشند

en: The serial and batch bundle {0} not linked to {1} {2}
fa_IR: باندل سریال و دسته {0} به {1} {2} مرتبط نیست

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
fa_IR: شماره سریال {0} به آیتم {1} تعلق ندارد

en: The shareholder does not belong to this company
fa_IR: سهامدار متعلق به این شرکت نیست

en: The shares already exist
fa_IR: سهام در حال حاضر وجود دارد

en: The shares don't exist with the {0}
fa_IR: اشتراک‌گذاری‌ها با {0} وجود ندارند

en: The stock has been reserved for the following Items and Warehouses, un-reserve the same to {0} the Stock Reconciliation: <br /><br /> {1}
fa_IR: موجودی برای اقلام و انبارهای زیر رزرو شده است، همان را در {0} تطبیق موجودی لغو کنید: <br /><br /> {1}

en: The sync has started in the background, please check the {0} list for new records.
fa_IR: همگام سازی در پس زمینه شروع شده است، لطفاً لیست {0} را برای رکوردهای جدید بررسی کنید.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
fa_IR: تسک به عنوان یک کار پس زمینه در نوبت قرار گرفته است. در صورت وجود هرگونه مشکل در پردازش در پس‌زمینه، سیستم نظری در مورد خطا در این تطبیق موجودی اضافه می‌کند و به مرحله پیش‌نویس باز می‌گردد.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Submitted stage
fa_IR: تسک به عنوان یک کار پس زمینه در نوبت قرار گرفته است. در صورت وجود هرگونه مشکل در پردازش در پس‌زمینه، سیستم نظری در مورد خطا در این تطبیق موجودی اضافه می‌کند و به مرحله ارسال باز می‌گردد.

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1}  cannot be greater than allowed requested quantity {2} for Item {3}
fa_IR: مجموع مقدار حواله / انتقال {0} در درخواست مواد {1} نمی‌تواند بیشتر از مقدار مجاز درخواستی {2} برای آیتم {3} باشد

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1} cannot be greater than requested quantity {2} for Item {3}
fa_IR: مجموع مقدار حواله / انتقال {0} در درخواست مواد {1} نمی‌تواند بیشتر از مقدار درخواستی {2} برای آیتم {3} باشد

en: The user cannot submit the Serial and Batch Bundle manually
fa_IR: کاربر نمی‌تواند باندل سریال و دسته را به صورت دستی ارسال کند

note: Description of the 'Role Allowed to Edit Frozen Stock' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: The users with this Role are allowed to create/modify a stock transaction, even though the transaction is frozen.
fa_IR: کاربران دارای این نقش مجاز به ایجاد/تغییر تراکنش موجودی هستند، حتی اگر تراکنش مسدود شده باشد.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
fa_IR: مقدار {0} بین موارد {1} و {2} متفاوت است

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
fa_IR: مقدار {0} قبلاً به یک مورد موجود {1} اختصاص داده شده است.

en: The warehouse where you store finished Items before they are shipped.
fa_IR: انباری که آیتم‌های تمام شده را قبل از ارسال در آن ذخیره می‌کنید.

en: The warehouse where you store your raw materials. Each required item can have a separate source warehouse. Group warehouse also can be selected as source warehouse. On submission of the Work Order, the raw materials will be reserved in these warehouses for production usage.
fa_IR: انباری که مواد اولیه خود را در آن نگهداری می‌کنید. هر کالای مورد نیاز می‌تواند یک انبار منبع جداگانه داشته باشد. انبار گروهی نیز می‌تواند به عنوان انبار منبع انتخاب شود. پس از ارسال دستور کار، مواد اولیه در این انبارها برای استفاده تولید رزرو می‌شود.

en: The warehouse where your Items will be transferred when you begin production. Group Warehouse can also be selected as a Work in Progress warehouse.
fa_IR: انباری که هنگام شروع تولید، اقلام شما در آن منتقل می‌شوند. انبار گروهی همچنین می‌تواند به عنوان انبار کار در حال انجام انتخاب شود.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
fa_IR: {0} ({1}) باید برابر با {2} ({3}) باشد

en: The {0} {1} created successfully
fa_IR: {0} {1} با موفقیت ایجاد شد

en: The {0} {1} is used to calculate the valuation cost for the finished good {2}.
fa_IR: {0} {1} برای محاسبه هزینه ارزیابی کالای نهایی {2} استفاده می‌شود.

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
fa_IR: تعمیر و نگهداری یا تعمیرات فعال در برابر دارایی وجود دارد. قبل از لغو دارایی، باید همه آنها را تکمیل کنید.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
fa_IR: بین نرخ، تعداد سهام و مبلغ محاسبه شده ناهماهنگی وجود دارد

en: There are no Failed transactions
fa_IR: هیچ تراکنش ناموفقی وجود ندارد

en: There are no slots available on this date
fa_IR: هیچ اسلاتی در این تاریخ موجود نیست

en: There are two options to maintain valuation of stock. FIFO (first in - first out) and Moving Average. To understand this topic in detail please visit <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target='_blank'>Item Valuation, FIFO and Moving Average.</a>
fa_IR: دو گزینه برای حفظ ارزش موجودی وجود دارد. FIFO (اولین ورود - اولین خروج) و میانگین متحرک. برای درک جزئیات این موضوع، لطفاً از هدف <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average دیدن کنید. ='_blank'>ارزش اقلام، FIFO و میانگین متحرک.</a>

en: There aren't any item variants for the selected item
fa_IR: هیچ گونه آیتمی برای آیتم انتخابی وجود ندارد

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
fa_IR: برای هر شرکت فقط 1 حساب در {0} {1} وجود دارد

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
fa_IR: فقط یک شرط قانون حمل و نقل با مقدار 0 یا خالی برای "به ارزش" وجود دارد

en: There is already a valid Lower Deduction Certificate {0} for Supplier {1} against category {2} for this time period.
fa_IR: در حال حاضر یک گواهی کسر کمتر معتبر {0} برای تامین کننده {1} در برابر دسته {2} برای این دوره زمانی وجود دارد.

en: There is already an active Subcontracting BOM {0} for the Finished Good {1}.
fa_IR: در حال حاضر یک BOM پیمانکاری فرعی فعال {0} برای کالای نهایی {1} وجود دارد.

en: There is no batch found against the {0}: {1}
fa_IR: هیچ دسته ای در برابر {0} یافت نشد: {1}

en: There must be atleast 1 Finished Good in this Stock Entry
fa_IR: باید حداقل 1 کالای تمام شده در این ثبت موجودی وجود داشته باشد

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
fa_IR: هنگام پیوند با Plaid خطایی در ایجاد حساب بانکی روی داد.

en: There was an error syncing transactions.
fa_IR: هنگام همگام‌سازی تراکنش‌ها خطایی روی داد.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
fa_IR: هنگام به‌روزرسانی حساب بانکی {} هنگام پیوند با Plaid خطایی روی داد.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
fa_IR: مشکلی در اتصال به سرور تأیید اعتبار Plaid وجود داشت. برای اطلاعات بیشتر کنسول مرورگر را بررسی کنید

en: There were errors while sending email. Please try again.
fa_IR: هنگام ارسال ایمیل خطاهایی وجود داشت. لطفا دوباره تلاش کنید.

en: There were issues unlinking payment entry {0}.
fa_IR: مشکلاتی در قطع پیوند ثبت پرداخت {0} وجود داشت.

note: Description of the 'Zero Balance' (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: This Account has '0' balance in either Base Currency or Account Currency
fa_IR: این حساب دارای موجودی '0' به ارز پایه یا ارز حساب است

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
fa_IR: این آیتم یک الگو است و نمی‌توان از آن در تراکنش ها استفاده کرد. ویژگی‌های آیتم در گونه‌ها کپی می‌شوند مگر اینکه «بدون کپی» تنظیم شده باشد

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
fa_IR: این آیتم یک گونه {0} (الگو) است.

en: This Month's Summary
fa_IR: خلاصه این ماه

en: This PO has been fully subcontracted.
fa_IR: این سفارش خرید به طور کامل قرارداد فرعی شده است.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
fa_IR: این انبار به طور خودکار در قسمت Target Warehouse دستور کار به روز می‌شود.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
fa_IR: این انبار به طور خودکار در فیلد کار در حال انجام دستور کارها به روز می‌شود.

en: This Week's Summary
fa_IR: خلاصه این هفته

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
fa_IR: این اقدام صورتحساب آینده را متوقف می‌کند. آیا مطمئن هستید که می‌خواهید این اشتراک را لغو کنید؟

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
fa_IR: این عمل پیوند این حساب را با هر سرویس خارجی که ERPNext را با حساب های بانکی شما یکپارچه می‌کند، لغو می‌کند. نمی‌توان آن را واگرد کرد. مطمئنی؟

en: This covers all scorecards tied to this Setup
fa_IR: این همه کارت های امتیازی مرتبط با این راه‌اندازی را پوشش می دهد

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
fa_IR: این سند توسط {0} {1} برای مورد {4} بیش از حد مجاز است. آیا در مقابل همان {2} {3} دیگری می سازید؟

en: This field is used to set the 'Customer'.
fa_IR: این فیلد برای تنظیم "مشتری" استفاده می‌شود.

note: Description of the 'Bank / Cash Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: This filter will be applied to Journal Entry.
fa_IR: این فیلتر برای ثبت دفتر روزنامه اعمال خواهد شد.

en: This is a Template BOM and will be used to make the work order for {0} of the item {1}
fa_IR: این یک الگوی BOM است و برای ایجاد دستور کار برای {0} مورد {1} استفاده خواهد شد.

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
fa_IR: این مکانی است که محصول نهایی در آن ذخیره می‌شود.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
fa_IR: این مکانی است که عملیات در آن اجرا می‌شود.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
fa_IR: این مکانی است که مواد اولیه در آن موجود است.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
fa_IR: این مکانی است که مواد ضایعات در آن ذخیره می‌شود.

en: This is a root account and cannot be edited.
fa_IR: این یک حساب کاربری ریشه است و قابل ویرایش نیست.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
fa_IR: این یک گروه مشتری ریشه است و قابل ویرایش نیست.

en: This is a root department and cannot be edited.
fa_IR: این دپارتمان ریشه است و قابل ویرایش نیست.

en: This is a root item group and cannot be edited.
fa_IR: این یک گروه آیتم ریشه است و قابل ویرایش نیست.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
fa_IR: این یک فروشنده اصلی است و قابل ویرایش نیست.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
fa_IR: این یک گروه تامین کننده ریشه است و قابل ویرایش نیست.

en: This is a root territory and cannot be edited.
fa_IR: این یک منطقه ریشه است و قابل ویرایش نیست.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
fa_IR: این بر اساس جابجایی موجودی است. برای جزئیات بیشتر به {0} مراجعه کنید

en: This is based on the Time Sheets created against this project
fa_IR: این بر اساس Time Sheets ایجاد شده در برابر این پروژه است

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
fa_IR: این بر اساس معاملات در مقابل این فروشنده است. برای جزئیات به جدول زمانی زیر مراجعه کنید

en: This is considered dangerous from accounting point of view.
fa_IR: این از نظر حسابداری خطرناک تلقی می‌شود.

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
fa_IR: این کار برای رسیدگی به مواردی که رسید خرید پس از فاکتور خرید ایجاد می‌شود، انجام می‌شود.

en: This is enabled by default. If you want to plan materials for sub-assemblies of the Item you're manufacturing leave this enabled. If you plan and manufacture the sub-assemblies separately, you can disable this checkbox.
fa_IR: این به طور پیش‌فرض فعال است. اگر می‌خواهید مواد را برای زیر مونتاژ های آیتمی که در حال تولید آن هستید برنامه‌ریزی کنید، این گزینه را فعال کنید. اگر زیر مونتاژ ها را جداگانه برنامه ریزی و تولید می‌کنید، می‌توانید این چک باکس را غیرفعال کنید.

en: This is for raw material Items that'll be used to create finished goods. If the Item is an additional service like 'washing' that'll be used in the BOM, keep this unchecked.
fa_IR: این برای آیتم‌های مواد خام است که برای ایجاد کالاهای نهایی استفاده می‌شود. اگر آیتم یک سرویس اضافی مانند "شستن" است که در BOM استفاده می‌شود، این مورد را علامت نزنید.

en: This item filter has already been applied for the {0}
fa_IR: این فیلتر مورد قبلاً برای {0} اعمال شده است

en: This option can be checked to edit the 'Posting Date' and 'Posting Time' fields.
fa_IR: این گزینه برای ویرایش فیلدهای «تاریخ ارسال» و «زمان ارسال» قابل بررسی است.

en: This schedule was created when Asset {0} was adjusted through Asset Value Adjustment {1}.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} از طریق تعدیل ارزش دارایی {1} تنظیم شد.

en: This schedule was created when Asset {0} was consumed through Asset Capitalization {1}.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} از طریق سرمایه گذاری دارایی {1} مصرف شد.

en: This schedule was created when Asset {0} was repaired through Asset Repair {1}.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} از طریق تعمیر دارایی {1} تعمیر شد.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored on Asset Capitalization {1}'s cancellation.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} در لغو دارایی با حروف بزرگ {1} بازیابی شد.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} بازیابی شد.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} از طریق فاکتور فروش {1} برگردانده شد.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که دارایی {0} اسقاط شد.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Value Adjustment {1} was cancelled.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که تعدیل ارزش دارایی {0} {1} لغو شد.

en: This schedule was created when Asset {0}'s shifts were adjusted through Asset Shift Allocation {1}.
fa_IR: این برنامه زمانی ایجاد شد که تغییرات دارایی {0} از طریق تخصیص تغییر دارایی {1} تنظیم شد.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
fa_IR: این بخش به کاربر اجازه می دهد متن Body و Closing نامه اخطار بدهی را برای اخطار بدهی Type بر اساس زبان تنظیم کند که می‌تواند در Print استفاده شود.

en: This table is used to set details about the 'Item', 'Qty', 'Basic Rate', etc.
fa_IR: این جدول برای تنظیم جزئیات مربوط به "آیتم"، "مقدار"، "نرخ پایه" و غیره استفاده می‌شود.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
fa_IR: این ابزار به شما کمک می‌کند تا مقدار و ارزش‌گذاری موجودی را در سیستم به‌روزرسانی یا اصلاح کنید. معمولاً برای همگام‌سازی مقادیر سیستمی با موجودی واقعی در انبارهای شما استفاده می‌شود.

note: Description of the 'Default Common Code' (Link) field in DocType 'Code List'
en: This value shall be used when no matching Common Code for a record is found.
fa_IR: این مقدار باید زمانی استفاده شود که هیچ کد مشترک منطبقی برای یک رکورد پیدا نشود.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
fa_IR: این به کد آیتم گونه اضافه خواهد شد. به عنوان مثال، اگر مخفف شما "SM" و کد آیتم "T-SHIRT" باشد، کد آیتم گونه "T-SHIRT-SM" خواهد بود

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
fa_IR: این امر دسترسی کاربر به سایر رکوردهای کارمندان را محدود می‌کند

en: This {} will be treated as material transfer.
fa_IR: این {} به عنوان انتقال مواد در نظر گرفته می‌شود.

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
fa_IR: آستانه پیشنهاد

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Threshold for Suggestion (In Percentage)
fa_IR: آستانه پیشنهاد (در درصد)

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
fa_IR: بند انگشتی

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
fa_IR: پنج‌شنبه

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
fa_IR: نام ردیف

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
fa_IR: زمان

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
fa_IR: زمان (بر حسب دقیقه)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
fa_IR: زمان بین عملیات (دقیقه)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
fa_IR: زمان به دقیقه

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
fa_IR: لاگ‌های زمان

en: Time Required (In Mins)
fa_IR: زمان مورد نیاز (بر حسب دقیقه)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
fa_IR: برگه زمان

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
fa_IR: لیست برگه زمان

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
fa_IR: برگه های زمان

en: Time Taken to Deliver
fa_IR: زمان صرف شده برای تحویل

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
fa_IR: ردیابی زمان

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
fa_IR: زمان دریافت مواد

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
fa_IR: زمان به دقیقه

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
fa_IR: زمان به دقیقه.

en: Time logs are required for {0} {1}
fa_IR: لاگ زمان برای {0} {1} مورد نیاز است

en: Time slot is not available
fa_IR: بازه زمانی در دسترس نیست

en: Time(in mins)
fa_IR: زمان (بر حسب دقیقه)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
fa_IR: جدول زمانی

en: Timer
fa_IR: تایمر

en: Timer exceeded the given hours.
fa_IR: تایمر از ساعت های داده شده بیشتر شد.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
fa_IR: جدول زمانی

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
fa_IR: جزئیات جدول زمانی

en: Timesheet for tasks.
fa_IR: جدول زمانی برای تسک‌ها

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
fa_IR: جدول زمانی {0} قبلاً تکمیل یا لغو شده است

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
fa_IR: جدول زمانی

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
fa_IR: شکاف های زمانی

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the title (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Title
fa_IR: عنوان

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
fa_IR: به

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
fa_IR: برای صورتحساب

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
fa_IR: به ارز

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
fa_IR: تا تاریخ

en: To Date cannot be before From Date
fa_IR: تا تاریخ نمی‌تواند قبل از از تاریخ باشد

en: To Date cannot be before From Date.
fa_IR: تا تاریخ نمی‌تواند قبل از از تاریخ باشد.

en: To Date cannot be less than From Date
fa_IR: تا تاریخ نمی‌تواند کمتر از از تاریخ باشد

en: To Date is mandatory
fa_IR: تا تاریخ اجباری است

en: To Date must be greater than From Date
fa_IR: تا تاریخ باید بزرگتر از از تاریخ باشد

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
fa_IR: تا به امروز باید در سال مالی باشد. با فرض تاریخ = {0}

en: To Datetime
fa_IR: به Datetime

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
fa_IR: برای تحویل

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
fa_IR: برای تحویل و صدور صورتحساب

note: Label of the to_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: To Delivery Date
fa_IR: تا تاریخ تحویل

note: Label of the to_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: To Doctype
fa_IR: برای Doctype

en: To Due Date
fa_IR: به تاریخ سررسید

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
fa_IR: به کارمند

en: To Fiscal Year
fa_IR: به سال مالی

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
fa_IR: به برگه شماره

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
fa_IR: تا تاریخ فاکتور

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
fa_IR: به شماره

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
fa_IR: تا شماره بسته

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
fa_IR: برای پرداخت

note: Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Payment Date
fa_IR: تا تاریخ پرداخت

en: To Posting Date
fa_IR: به تاریخ ارسال

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
fa_IR: به محدوده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
fa_IR: برای دریافت

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
fa_IR: برای دریافت و صورتحساب

note: Label of the to_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: To Reference Date
fa_IR: به تاریخ مرجع

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
fa_IR: برای تغییر نام

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
fa_IR: به سهامدار

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
fa_IR: تا زمان

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
fa_IR: برای پیگیری خرید ورودی

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
fa_IR: بها دادن

en: To Warehouse
fa_IR: به انبار

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
fa_IR: به انبار (اختیاری)

en: To add Operations tick the 'With Operations' checkbox.
fa_IR: برای افزودن عملیات، کادر "با عملیات" را علامت بزنید.

en: To add subcontracted Item's raw materials if include exploded items is disabled.
fa_IR: افزودن مواد خام قرارداد فرعی شده در صورت وجود آیتم‌های گسترده شده غیرفعال است.

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
fa_IR: برای مجاز کردن اضافه صورتحساب، «اضافه صورتحساب مجاز» را در تنظیمات حساب‌ها یا آیتم به‌روزرسانی کنید.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
fa_IR: برای اجازه دادن به اضافه دریافت / تحویل، "اضافه دریافت / تحویل مجاز" را در تنظیمات موجودی یا آیتم به روز کنید.

note: Description of the 'Mandatory Depends On' (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: To apply condition on parent field use parent.field_name and to apply condition on child table use doc.field_name. Here field_name could be based on the actual column name of the respective field.
fa_IR: برای اعمال شرط در فیلد والد از parent.field_name و برای اعمال شرط در جدول فرزند از doc.field_name استفاده کنید. در اینجا field_name می‌تواند بر اساس نام ستون واقعی فیلد مربوطه باشد.

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: To be Delivered to Customer
fa_IR: برای تحویل به مشتری

en: To cancel a {} you need to cancel the POS Closing Entry {}.
fa_IR: برای لغو یک {}، باید ثبت اختتامیه POS {} را لغو کنید.

en: To create a Payment Request reference document is required
fa_IR: برای ایجاد سند مرجع درخواست پرداخت مورد نیاز است

en: To enable Capital Work in Progress Accounting,
fa_IR: برای فعال کردن حسابداری کار سرمایه ای،

en: To include non-stock items in the material request planning. i.e. Items for which 'Maintain Stock' checkbox is unticked.
fa_IR: گنجاندن آیتم‌های غیر موجودی در برنامه ریزی درخواست مواد. به عنوان مثال آیتم‌هایی که چک باکس "نگهداری موجودی" برای آنها علامت گذاری نشده است.

note: Description of the 'Set Operating Cost / Scrap Items From Sub-assemblies' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: To include sub-assembly costs and scrap items in Finished Goods on a work order without using a job card, when the 'Use Multi-Level BOM' option is enabled.
fa_IR: برای گنجاندن هزینه‌های زیر مونتاژ و آیتم‌های ضایعات در کالاهای نهایی در یک دستور کار بدون استفاده از کارت کار، زمانی که گزینه «استفاده از BOM چند سطحی» فعال است.

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
fa_IR: برای گنجاندن مالیات در ردیف {0} در نرخ مورد، مالیات‌های ردیف {1} نیز باید لحاظ شود

en: To merge, following properties must be same for both items
fa_IR: برای ادغام، ویژگی های زیر باید برای هر دو مورد یکسان باشد

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
fa_IR: برای لغو این مورد، "{0}" را در شرکت {1} فعال کنید

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
fa_IR: برای ادامه ویرایش این مقدار ویژگی، {0} را در تنظیمات گونه آیتم فعال کنید.

en: To submit the invoice without purchase order please set {0} as {1} in {2}
fa_IR: برای ارسال فاکتور بدون سفارش خرید لطفاً {0} را به عنوان {1} در {2} تنظیم کنید

en: To submit the invoice without purchase receipt please set {0} as {1} in {2}
fa_IR: برای ارسال فاکتور بدون رسید خرید، لطفاً {0} را به عنوان {1} در {2} تنظیم کنید.

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Assets'
fa_IR: برای استفاده از یک دفتر مالی متفاوت، لطفاً علامت «شامل دارایی‌های پیش‌فرض FB» را بردارید.

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Entries'
fa_IR: برای استفاده از یک دفتر مالی متفاوت، لطفاً علامت «شامل ثبت‌های پیش‌فرض FB» را بردارید

note: Name of a UOM
en: Ton (Long)/Cubic Yard
fa_IR: تن (طول)/یارد مکعب

note: Name of a UOM
en: Ton (Short)/Cubic Yard
fa_IR: تن (کوتاه) بر یارد مکعب

note: Name of a UOM
en: Ton-Force (UK)
fa_IR: تن-نیرو (UK)

note: Name of a UOM
en: Ton-Force (US)
fa_IR: تن-نیرو (US)

note: Name of a UOM
en: Tonne
fa_IR: تن

note: Name of a UOM
en: Tonne-Force(Metric)
fa_IR: تن-نیرو (متریک)

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
fa_IR: تعداد ستون ها بسیار زیاد است. گزارش را برون‌بُرد کنید و آن را با استفاده از یک برنامه صفحه گسترده چاپ کنید.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
fa_IR: ابزار

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
fa_IR: جمع

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
fa_IR: مجموع (ارز شرکت)

en: Total (Credit)
fa_IR: مجموع (بستانکار)

en: Total (Without Tax)
fa_IR: مجموع (بدون مالیات)

en: Total Achieved
fa_IR: کل به دست آمده

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Active Items
fa_IR: مجموع آیتم‌های فعال

en: Total Actual
fa_IR: کل واقعی

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
fa_IR: مجموع هزینه های اضافی

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
fa_IR: کل پیش پرداخت

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
fa_IR: کل مبلغ تخصیصی

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
fa_IR: کل مبلغ تخصیص یافته (ارز شرکت)

note: Label of the total_allocations (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Total Allocations
fa_IR: مجموع تخصیص ها

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
fa_IR: مبلغ کل

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
fa_IR: کل مبلغ ارز

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
fa_IR: مبلغ کل به حروف

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
fa_IR: مجموع هزینه های قابل اعمال در جدول آیتم‌های رسید خرید باید با کل مالیات ها و هزینه ها یکسان باشد

en: Total Asset
fa_IR: کل دارایی

note: Label of the total_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Total Asset Cost
fa_IR: هزینه کل دارایی

en: Total Assets
fa_IR: کل دارایی

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
fa_IR: کل مبلغ قابل پرداخت

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
fa_IR: کل مبلغ قابل پرداخت (از طریق جدول زمانی)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
fa_IR: کل ساعت های قابل پرداخت

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
fa_IR: کل مبلغ صورتحساب

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
fa_IR: کل مبلغ صورتحساب (از طریق فاکتور فروش)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
fa_IR: مجموع ساعات صورتحساب

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
fa_IR: کل مبلغ صورتحساب

note: Label of the total_billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Hours
fa_IR: کل ساعت صورتحساب

en: Total Budget
fa_IR: کل بودجه

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
fa_IR: تعداد کاراکترها

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
fa_IR: کمیسیون کل

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
fa_IR: تعداد کل تکمیل شده

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
fa_IR: کل هزینه مواد مصرفی (از طریق ثبت موجودی)

en: Total Contribution Amount Against Invoices: {0}
fa_IR: مجموع مبلغ مشارکت در برابر فاکتورها: {0}

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
fa_IR: هزینه کل

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
fa_IR: کل هزینه (ارز شرکت)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
fa_IR: مجموع مبلغ هزینه‌یابی

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
fa_IR: مبلغ کل هزینه‌یابی (از طریق جدول زمانی)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
fa_IR: کل بستانکار

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
fa_IR: مجموع مبلغ اعتبار/ بدهی باید مانند ثبت دفتر روزنامه مرتبط باشد

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
fa_IR: کل بدهکاری

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
fa_IR: کل بدهی باید برابر با کل اعتبار باشد. تفاوت {0} است

en: Total Delivered Amount
fa_IR: کل مبلغ تحویل شده

en: Total Demand (Past Data)
fa_IR: تقاضای کل (داده های گذشته)

en: Total Equity
fa_IR: مجموع حقوق صاحبان موجودی

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
fa_IR: کل فاصله تخمینی

en: Total Expense
fa_IR: کل هزینه

en: Total Expense This Year
fa_IR: کل هزینه امسال

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
fa_IR: مجموع تجربه

en: Total Forecast (Future Data)
fa_IR: کل پیش بینی (داده های آینده)

en: Total Forecast (Past Data)
fa_IR: کل پیش بینی (داده های گذشته)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
fa_IR: سود / ضرر کل

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
fa_IR: کل زمان نگهداری

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
fa_IR: کل تعطیلات

en: Total Income
fa_IR: درآمد کلی

en: Total Income This Year
fa_IR: کل درآمد امسال

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Bills
fa_IR: مجموع صورتحساب های دریافتی

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Payment
fa_IR: کل پرداخت ورودی

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
fa_IR: مجموع ارزش ورودی (رسید)

note: Label of the total_interest (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Interest
fa_IR: بهره کل

en: Total Invoiced Amount
fa_IR: کل مبلغ صورتحساب

en: Total Issues
fa_IR: مجموع مشکلات

en: Total Items
fa_IR: مجموع آیتم‌ها

en: Total Liability
fa_IR: کل مسئولیت

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
fa_IR: کل پیام(های)

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
fa_IR: مجموع فروش ماهانه

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
fa_IR: وزن خالص کل

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
fa_IR: تعداد کل استهلاک ها

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
fa_IR: کل هزینه عملیاتی

note: Label of the total_operation_time (Float) field in DocType 'Operation'
en: Total Operation Time
fa_IR: کل زمان عملیات

en: Total Order Considered
fa_IR: کل سفارش در نظر گرفته شده است

en: Total Order Value
fa_IR: ارزش کل سفارش

en: Total Other Charges
fa_IR: مجموع سایر هزینه ها

en: Total Outgoing
fa_IR: کل خروجی

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
fa_IR: مجموع صورتحساب خروجی

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
fa_IR: کل پرداخت خروجی

note: Label of the total_outgoing_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Outgoing Value (Consumption)
fa_IR: کل ارزش خروجی (مصرف)

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
fa_IR: مجموع معوقات

en: Total Outstanding Amount
fa_IR: کل مبلغ معوقه

en: Total Paid Amount
fa_IR: کل مبلغ پرداختی

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
fa_IR: کل مبلغ پرداخت در برنامه پرداخت باید برابر با کل / کل گرد شده باشد

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
fa_IR: مبلغ کل درخواست پرداخت نمی‌تواند بیشتر از مبلغ {0} باشد

en: Total Payments
fa_IR: کل پرداخت ها

en: Total Picked Quantity {0} is more than ordered qty {1}. You can set the Over Picking Allowance in Stock Settings.
fa_IR: مقدار کل برداشت‌شده {0} بیشتر از مقدار سفارش داده‌شده {1} است. می‌توانید حد مجاز برداشت اضافی را در تنظیمات موجودی تعیین کنید.

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
fa_IR: تعداد کل برنامه ریزی شده

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
fa_IR: مجموع تعداد تولید شده

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
fa_IR: تعداد کل پیش بینی شده

en: Total Purchase Amount
fa_IR: کل مبلغ خرید

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
fa_IR: کل هزینه خرید (از طریق فاکتور خرید)

en: Total Purchase Cost has been updated
fa_IR: کل هزینه خرید به روز شده است

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
fa_IR: مجموع تعداد

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
fa_IR: مقدار کل

en: Total Received Amount
fa_IR: کل مبلغ دریافتی

note: Label of the total_repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Total Repair Cost
fa_IR: کل هزینه تعمیر

note: Label of the total_reposting_count (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Total Reposting Count
fa_IR: تعداد کل بازنشر

en: Total Revenue
fa_IR: کل درآمد

en: Total Sales Amount
fa_IR: کل مبلغ فروش

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
fa_IR: کل مبلغ فروش (از طریق سفارش فروش)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
fa_IR: خلاصه کل موجودی

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Stock Value
fa_IR: ارزش کل موجودی

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
fa_IR: مقدار کل تامین شده

en: Total Target
fa_IR: کل هدف

en: Total Tasks
fa_IR: کل تسک‌ها

en: Total Tax
fa_IR: کل مالیات

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) fi
en: Total Taxes and Charges
fa_IR: کل مالیات ها و هزینه ها

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
fa_IR: کل مالیات ها و هزینه ها (ارز شرکت)

en: Total Time (in Mins)
fa_IR: زمان کل (بر حسب دقیقه)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
fa_IR: کل زمان به دقیقه

en: Total Unpaid: {0}
fa_IR: مجموع پرداخت نشده: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
fa_IR: ارزش کل

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
fa_IR: تفاوت ارزش کل (ورودی - خروجی)

en: Total Variance
fa_IR: واریانس کل

en: Total Views
fa_IR: کل بازدیدها

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
fa_IR: کل انبارها

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
fa_IR: وزن مجموع

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Shipment'
en: Total Weight (kg)
fa_IR: وزن کل (کیلوگرم)

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
fa_IR: مجموع ساعات کاری

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
fa_IR: کل پیش پرداخت ({0}) در برابر سفارش {1} نمی‌تواند بیشتر از جمع کل ({2}) باشد

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
fa_IR: کل درصد تخصیص داده شده برای تیم فروش باید 100 باشد

en: Total contribution percentage should be equal to 100
fa_IR: درصد کل مشارکت باید برابر با 100 باشد

en: Total hours: {0}
fa_IR: کل ساعات: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
fa_IR: مبلغ کل پرداخت ها نمی‌تواند بیشتر از {} باشد

en: Total percentage against cost centers should be 100
fa_IR: درصد کل در مقابل مراکز هزینه باید 100 باشد

en: Total {0} ({1})
fa_IR: مجموع {0} ({1})

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
fa_IR: مجموع {0} برای همه موارد صفر است، ممکن است شما باید «توزیع هزینه‌ها بر اساس» را تغییر دهید

en: Total(Amt)
fa_IR: مجموع (AMT)

en: Total(Qty)
fa_IR: مجموع (مقدار)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
fa_IR: جمع

en: Traceability
fa_IR: قابلیت ردیابی

note: Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'BOM' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Track Semi Finished Goods
fa_IR: پیگیری کالاهای نیمه تمام

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
fa_IR: پیگیری قرارداد سطح خدمات

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
fa_IR: وضعیت پیگیری

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
fa_IR: اطلاعات وضعیت ردیابی

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
fa_IR: URL پیگیری

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
fa_IR: تراکنش

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
fa_IR: ارز تراکنش

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
fa_IR: تاریخ تراکنش

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record
fa_IR: رکورد حذف تراکنش

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Details
fa_IR: جزئیات رکورد حذف تراکنش

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Item
fa_IR: مورد رکورد حذف تراکنش

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
fa_IR: جزئیات تراکنش

note: Label of the transaction_exchange_rate (Float) field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Exchange Rate
fa_IR: نرخ ارز معاملات

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
fa_IR: شناسه تراکنش

note: Label of the section_break_xt4m (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Transaction Information
fa_IR: اطلاعات تراکنش

en: Transaction Name
fa_IR: نام تراکنش

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
fa_IR: تنظیمات تراکنش

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
fa_IR: نوع تراکنش

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
fa_IR: ارز تراکنش باید همان ارز درگاه پرداخت باشد

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
fa_IR: تراکنش در برابر دستور کار متوقف شده مجاز نیست {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
fa_IR: شماره مرجع تراکنش {0} به تاریخ {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
fa_IR: تراکنش‌ها

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
fa_IR: تاریخچه سالانه معاملات

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
fa_IR: معاملات در مقابل شرکت در حال حاضر وجود دارد! نمودار حساب ها فقط برای شرکتی بدون تراکنش قابل درون‌بُرد است.

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
fa_IR: انتقال

en: Transfer Asset
fa_IR: انتقال دارایی

en: Transfer From Warehouses
fa_IR: انتقال از انبارها

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
fa_IR: انتقال مواد در مقابل

en: Transfer Materials
fa_IR: انتقال مواد

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
fa_IR: انتقال مواد برای انبار {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
fa_IR: وضعیت انتقال

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
fa_IR: نوع انتقال

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
fa_IR: منتقل شده

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
fa_IR: مقدار منتقل شده

en: Transferred Quantity
fa_IR: مقدار منتقل شده

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Transferred Raw Materials
fa_IR: مواد اولیه انتقال یافته

note: Label of the transit_section (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Transit
fa_IR: ترانزیت

en: Transit Entry
fa_IR: ثبت ترانزیت

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
fa_IR: تاریخ رسید حمل و نقل

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
fa_IR: شماره رسید حمل و نقل

en: Transportation
fa_IR: حمل و نقل

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
fa_IR: حمل کننده

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
fa_IR: جزئیات حمل کننده

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
fa_IR: اطلاعات حمل کننده

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
fa_IR: نام حمل کننده

en: Travel Expenses
fa_IR: مخارج سفر

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
fa_IR: جزئیات درخت

en: Tree Type
fa_IR: نوع درخت

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
fa_IR: درخت رویه

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
fa_IR: تراز آزمایشی

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
fa_IR: تراز آزمایشی (ساده)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
fa_IR: تراز آزمایشی برای طرف

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
fa_IR: تاریخ پایان دوره آزمایشی

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
fa_IR: تاریخ پایان دوره آزمایشی نمی‌تواند قبل از تاریخ شروع دوره آزمایشی باشد

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
fa_IR: تاریخ شروع دوره آزمایشی

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
fa_IR: تاریخ شروع دوره آزمایشی نمی‌تواند بعد از تاریخ شروع اشتراک باشد

note: Description of the 'General Ledger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Description of the 'Accounts Receivable/Payable' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Truncates 'Remarks' column to set character length
fa_IR: ستون "ملاحظات" را برای تنظیم طول کاراکتر کوتاه می‌کند

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
fa_IR: سه‌شنبه

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
fa_IR: دو بار در روز

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
fa_IR: دو طرفه

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
fa_IR: نوع

note: Label of the type_of_call (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Type Of Call
fa_IR: نوع تماس

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
fa_IR: نوع پرداخت

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
fa_IR: نوع تراکنش

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
fa_IR: نوع سند برای تغییر نام

en: Types of activities for Time Logs
fa_IR: انواع فعالیت برای ثبت زمان

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: UAE VAT 201
fa_IR: مالیات بر ارزش افزوده امارات متحده عربی 201

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Account
fa_IR: حساب مالیات بر ارزش افزوده امارات متحده عربی

note: Label of the uae_vat_accounts (Table) field in DocType 'UAE VAT Settings'
en: UAE VAT Accounts
fa_IR: حساب های مالیات بر ارزش افزوده امارات متحده عربی

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Settings
fa_IR: تنظیمات مالیات بر ارزش افزوده امارات متحده عربی

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
fa_IR: واحد اندازه گیری

note: Name of a DocType
en: UOM Category
fa_IR: دسته UOM

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
fa_IR: جزئیات تبدیل UOM

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
fa_IR: ضریب تبدیل UOM

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
fa_IR: ضریب تبدیل واحد ({0} -> {1}) برای آیتم: {2} یافت نشد

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
fa_IR: ضریب تبدیل UOM در ردیف {0} لازم است

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
fa_IR: نام UOM

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
fa_IR: ضریب تبدیل UOM مورد نیاز برای UOM: {0} در مورد: {1}

en: UOM {0} not found in Item {1}
fa_IR: واحد اندازه گیری {0} در آیتم {1} یافت نشد

note: Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
fa_IR: UOM ها

en: URL can only be a string
fa_IR: URL فقط می‌تواند یک رشته باشد

en: UnReconcile
fa_IR: تطبیق نکردن

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
fa_IR: نرخ تبدیل {0} تا {1} برای تاریخ کلیدی {2} یافت نشد. لطفاً یک رکورد تبدیل ارز به صورت دستی ایجاد کنید

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
fa_IR: نمی‌توان امتیازی را که از {0} شروع می‌شود پیدا کرد. شما باید نمرات ثابتی داشته باشید که از 0 تا 100 را پوشش دهد

en: Unable to find variable:
fa_IR: قادر به یافتن متغیر نیست:

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
fa_IR: مبلغ تخصیص نیافته

en: Unassigned Qty
fa_IR: تعداد تعیین نشده

en: Unblock Invoice
fa_IR: رفع انسداد فاکتور

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
fa_IR: سود / زیان سالهای مالی بسته نشده (بستانکار)

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
fa_IR: تحت AMC

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
fa_IR: کارشناسی

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
fa_IR: تحت ضمانت

en: Under Working Hours table, you can add start and end times for a Workstation. For example, a Workstation may be active from 9 am to 1 pm, then 2 pm to 5 pm. You can also specify the working hours based on shifts. While scheduling a Work Order, the system will check for the availability of the Workstation based on the working hours specified.
fa_IR: در جدول ساعات کاری، می‌توانید زمان شروع و پایان یک ایستگاه کاری را اضافه کنید. به عنوان مثال، یک ایستگاه کاری ممکن است از ساعت 9 صبح تا 1 بعد از ظهر و سپس از 2 بعد از ظهر تا 5 بعد از ظهر فعال باشد. همچنین می‌توانید ساعت کاری را بر اساس شیفت ها مشخص کنید. هنگام برنامه ریزی یک دستور کار، سیستم بر اساس ساعات کاری مشخص شده، در دسترس بودن ایستگاه کاری را بررسی می‌کند.

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
fa_IR: محقق نشده است

note: Name of a UOM
en: Unit
fa_IR: واحد

en: Unit of Measure
fa_IR: واحد اندازه گیری

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
fa_IR: واحد اندازه گیری (UOM)

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
fa_IR: واحد اندازه گیری {0} بیش از یک بار در جدول ضریب تبدیل وارد شده است

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
fa_IR: واحدهای اندازه گیری

en: Unknown
fa_IR: ناشناخته

en: Unknown Caller
fa_IR: تماس گیرنده ناشناس

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
fa_IR: لغو پیوند پیش پرداخت در صورت لغو سفارش

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
fa_IR: لغو پیوند پرداخت در صورت لغو فاکتور

en: Unlink external integrations
fa_IR: ادغام های خارجی را لغو پیوند کنید

note: Label of the unlinked (Check) field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Unlinked
fa_IR: بدون پیوند

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
fa_IR: پرداخت نشده

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
fa_IR: بدون پرداخت و تخفیف

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
fa_IR: تعمیر و نگهداری بدون برنامه دستگاه

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
fa_IR: فاقد صلاحیت

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
fa_IR: حساب سود/زیان تبدیل تحقق نیافته

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
fa_IR: حساب سود / زیان تحقق نیافته

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
fa_IR: حساب سود / زیان تحقق نیافته برای نقل و انتقالات درون شرکتی

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit/Loss account for intra-company transfers
fa_IR: حساب سود/زیان تحقق نیافته برای نقل و انتقالات درون شرکتی

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment
fa_IR: پرداخت ناسازگار

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment Entries
fa_IR: ثبت‌های پرداخت ناسازگار

en: Unreconcile Transaction
fa_IR: تراکنش ناسازگار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
fa_IR: تطبیق نشده

note: Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Unreconciled Amount
fa_IR: مبلغ ناسازگار

note: Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Unreconciled Entries
fa_IR: ثبت‌های تطبیق نگرفته

en: Unreserve
fa_IR: لغو رزرو کنید

en: Unreserve Stock
fa_IR: لغو رزرو موجودی

en: Unreserving Stock...
fa_IR: عدم رزرو موجودی...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
fa_IR: حل نشده

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
fa_IR: برنامه ریزی نشده

en: Unsecured Loans
fa_IR: وام های بدون وثیقه

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
fa_IR: بدون امضا

en: Unsubscribe from this Email Digest
fa_IR: لغو اشتراک از این خلاصه ایمیل

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
fa_IR: لغو اشتراک شده

en: Until
fa_IR: تا زمان

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
fa_IR: تایید نشده

en: Unverified Webhook Data
fa_IR: داده های وب هوک تایید نشده

en: Up
fa_IR: بالا

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
fa_IR: رویدادهای تقویم آتی

en: Upcoming Calendar Events
fa_IR:  رویدادهای تقویم آتی

en: Update
fa_IR: به روز رسانی

en: Update Account Name / Number
fa_IR: به روز رسانی نام / شماره حساب

en: Update Account Number / Name
fa_IR: شماره / نام حساب را به روز کنید

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
fa_IR: به روز رسانی مرجع تکرار خودکار

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
fa_IR: به روز رسانی هزینه BOM به صورت خودکار

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
fa_IR: به‌روزرسانی هزینه BOM به‌طور خودکار از طریق زمان‌بندی، بر اساس آخرین نرخ ارزش‌گذاری/نرخ فهرست قیمت/آخرین نرخ خرید مواد خام

note: Label of the update_billed_amount_in_delivery_note (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Delivery Note
fa_IR: مبلغ صورتحساب در یادداشت تحویل را به روز کنید

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
fa_IR: مبلغ صورتحساب در سفارش فروش را به روز کنید

en: Update Clearance Date
fa_IR: به روز رسانی تاریخ ترخیص

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
fa_IR: به روز رسانی هزینه مواد مصرفی در پروژه

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
fa_IR: به روز رسانی هزینه

en: Update Cost Center Name / Number
fa_IR: به روز رسانی نام / شماره مرکز هزینه

en: Update Current Stock
fa_IR: به روز رسانی موجودی جاری

note: Label of the update_existing_price_list_rate (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
fa_IR: به روز رسانی نرخ لیست قیمت موجود

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
fa_IR: به روز رسانی رکوردهای موجود

en: Update Items
fa_IR: به روز رسانی آیتم‌ها

en: Update Print Format
fa_IR: به روز رسانی فرمت چاپ

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
fa_IR: به روز رسانی نرخ و در دسترس بودن

en: Update Rate as per Last Purchase
fa_IR: نرخ به روز رسانی بر اساس آخرین خرید

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
fa_IR: به روز رسانی موجودی

en: Update Total Purchase Cost
fa_IR: به روز رسانی کل هزینه خرید

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
fa_IR: نوع به روز رسانی

note: Label of the project_update_frequency (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Update frequency of Project
fa_IR: فرکانس به روز رسانی پروژه

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
fa_IR: به روز رسانی آخرین قیمت در همه BOMها

en: Update stock must be enabled for the purchase invoice {0}
fa_IR: به‌روزرسانی موجودی باید برای فاکتور خرید فعال شود {0}

note: Description of the 'Update timestamp on new communication' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update the modified timestamp on new communications received in Lead & Opportunity.
fa_IR: به‌روزرسانی تایم‌استمپ تغییرات بر روی ارتباطات جدید دریافت‌شده در سرنخ و فرصت.

note: Label of the update_timestamp_on_new_communication (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update timestamp on new communication
fa_IR: به روز رسانی تایم‌استمپ در ارتباطات جدید

en: Updated successfully
fa_IR: با موفقیت به روز شد

note: Description of the 'Actual Start Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual End Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual Operation Time' (Float) field in DocType 'Work
en: Updated via 'Time Log' (In Minutes)
fa_IR: به روز شده از طریق "Time Log" (بر حسب دقیقه)

en: Updating Variants...
fa_IR: به روز رسانی گونه‌ها...

en: Updating Work Order status
fa_IR: به روز رسانی وضعیت دستور کار

en: Updating {0} of {1}, {2}
fa_IR: در حال به روز رسانی {0} از {1}، {2}

en: Upload Bank Statement
fa_IR: آپلود صورتحساب بانکی

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
fa_IR: فاکتورهای XML را آپلود کنید

note: Description of the 'Auto Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Upon submission of the Sales Order, Work Order, or Production Plan, the system will automatically reserve the stock.
fa_IR: پس از ارسال سفارش فروش، دستور کار یا برنامه‌ریزی تولید، سیستم به صورت خودکار موجودی را رزرو می‌کند.

en: Upper Income
fa_IR: درآمد بالا

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
fa_IR: فوری

en: Use 'Repost in background' button to trigger background job. Job can only be triggered when document is in Queued or Failed status.
fa_IR: برای فعال کردن کار پس‌زمینه از دکمه «بازنشر در پس‌زمینه» استفاده کنید. کار فقط زمانی می‌تواند فعال شود که سند در وضعیت صف یا ناموفق باشد.

note: Label of the use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Batch'
en: Use Batch-wise Valuation
fa_IR: استفاده از ارزش گذاری دسته ای

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Use Company Default Round Off Cost Center
fa_IR: از مرکز هزینه گرد کردن پیش‌فرض شرکت استفاده کنید

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
fa_IR: از مرکز هزینه پیش‌فرض شرکت برای گرد کردن استفاده کنید

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
fa_IR: از Google Maps Direction API برای محاسبه زمان تخمینی رسیدن استفاده کنید

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
fa_IR: از Google Maps Direction API برای بهینه سازی مسیر استفاده کنید

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
fa_IR: استفاده از پروتکل HTTP

note: Label of the item_based_reposting (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Use Item based reposting
fa_IR: از ارسال مجدد بر اساس آیتم استفاده کنید

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
fa_IR: استفاده از BOM چند سطحی

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Use Serial / Batch Fields
fa_IR: استفاده از فیلدهای سریال / دسته

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in Do
en: Use Serial No / Batch Fields
fa_IR: استفاده از فیلدهای شماره سریال / دسته

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
fa_IR: استفاده از نرخ تبدیل تاریخ تراکنش

en: Use a name that is different from previous project name
fa_IR: از نامی استفاده کنید که با نام پروژه قبلی متفاوت باشد

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
fa_IR: استفاده برای سبد خرید

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
fa_IR: استفاده شده

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
fa_IR: برای برنامه تولید استفاده می‌شود

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
fa_IR: کاربر

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
fa_IR: مشخصات کاربر

en: User Forum
fa_IR: انجمن کاربر

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
fa_IR: شناسه کاربر

en: User ID not set for Employee {0}
fa_IR: شناسه کاربری برای کارمند {0} تنظیم نشده است

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
fa_IR: ملاحظات کاربر

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
fa_IR: زمان حل و فصل کاربر

en: User has not applied rule on the invoice {0}
fa_IR: کاربر قانون روی فاکتور اعمال نکرده است {0}

en: User {0} does not exist
fa_IR: کاربر {0} وجود ندارد

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
fa_IR: کاربر {0} هیچ نمایه POS پیش‌فرضی ندارد. پیش‌فرض را در ردیف {1} برای این کاربر بررسی کنید.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
fa_IR: کاربر {0} قبلاً به کارمند {1} اختصاص داده شده است

en: User {0} is disabled
fa_IR: کاربر {0} غیرفعال است

en: User {0}: Removed Employee Self Service role as there is no mapped employee.
fa_IR: کاربر {0}: نقش خود سرویس کارمند حذف شد زیرا کارمند نگاشت شده وجود ندارد.

en: User {0}: Removed Employee role as there is no mapped employee.
fa_IR: کاربر {0}: نقش کارمند حذف شد زیرا کارمند نگاشت شده وجود ندارد.

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
fa_IR: کاربر {} غیرفعال است. لطفا کاربر/صندوقدار معتبر را انتخاب کنید

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
fa_IR: کاربران

note: Description of the 'Track Semi Finished Goods' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Users can consume raw materials and add semi-finished goods or final finished goods against the operation using job cards.
fa_IR: کاربران می‌توانند با استفاده از کارت کارها، مواد اولیه مصرف کرده و کالاهای نیمه تمام یا کالاهای تمام شده نهایی را در مقابل عملیات اضافه کنند.

note: Description of the 'Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Users can enable the checkbox If they want to adjust the incoming rate (set using purchase receipt) based on the purchase invoice rate.
fa_IR: اگر کاربران بخواهند نرخ ورودی (تنظیم با استفاده از رسید خرید) را بر اساس نرخ فاکتور خرید تنظیم کنند، می‌توانند کادر انتخاب را فعال کنند.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
fa_IR: کاربرانی که این نقش را دارند مجاز به اضافه صورتحساب بالاتر از درصد مجاز هستند

note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
fa_IR: کاربرانی که این نقش را دارند مجاز به بیش تحویل/دریافت سفارش‌ها بالاتر از درصد مجاز هستند

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
fa_IR: کاربران با این نقش مجاز به تنظیم حساب های مسدود شده و ایجاد / تغییر ثبت‌های حسابداری در برابر حساب های مسدود شده هستند.

en: Using negative stock disables FIFO/Moving average valuation when inventory is negative.
fa_IR: استفاده از موجودی منفی، ارزش گذاری FIFO / میانگین متحرک را زمانی که موجودی کالا منفی است، غیرفعال می‌کند.

en: Utility Expenses
fa_IR: هزینه های آب و برق

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
fa_IR: حساب های مالیات بر ارزش افزوده

en: VAT Amount (AED)
fa_IR: مبلغ VAT (AED)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
fa_IR: گزارش حسابرسی مالیات بر ارزش افزوده

en: VAT on Expenses and All Other Inputs
fa_IR: مالیات بر ارزش افزوده هزینه ها و سایر ورودی ها

en: VAT on Sales and All Other Outputs
fa_IR: مالیات بر ارزش افزوده بر فروش و سایر خروجی ها

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
fa_IR: معتبر از

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
fa_IR: معتبر از تاریخ غیر در سال مالی {0}

en: Valid From must be after {0} as last GL Entry against the cost center {1} posted on this date
fa_IR: معتبر از باید بعد از {0} به عنوان آخرین ثبت دفتر کل در برابر مرکز هزینه {1} پست شده در این تاریخ باشد

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
fa_IR: معتبر تا

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
fa_IR: اعتبار دارد تا

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
fa_IR: معتبر برای کشورها

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
fa_IR: معتبر از و معتبر تا فیلدها برای تجمعی اجباری است

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
fa_IR: معتبر تا تاریخ نمی‌تواند قبل از تاریخ تراکنش باشد

en: Valid till date cannot be before transaction date
fa_IR: اعتبار تا تاریخ نمی‌تواند قبل از تاریخ تراکنش باشد

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
fa_IR: اعتبارسنجی قانون اعمال شده

note: Label of the validate_components_quantities_per_bom (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Validate Components and Quantities Per BOM
fa_IR: اعتبارسنجی مقادیر و اجزاء در هر BOM

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
fa_IR: اعتبار موجودی منفی

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
fa_IR: اعتبارسنجی قیمت فروش کالا در مقایسه با نرخ خرید یا نرخ ارزش‌گذاری

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
fa_IR: اعتبارسنجی موجودی در ذخیره

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
fa_IR: اعتبار

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
fa_IR: جزئیات اعتبار

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
fa_IR: اعتبار و کاربرد

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
fa_IR: اعتبار به روز

en: Validity period of this quotation has ended.
fa_IR: مدت اعتبار این پیش فاکتور به پایان رسیده است.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
fa_IR: ارزش گذاری

en: Valuation (I - K)
fa_IR: ارزش گذاری (I - K)

en: Valuation Field Type
fa_IR: نوع فیلد ارزش گذاری

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
fa_IR: روش ارزش گذاری

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری

en: Valuation Rate (In / Out)
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری (ورودی/خروجی)

en: Valuation Rate Missing
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری وجود ندارد

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری برای آیتم {0}، برای انجام ثبت‌های حسابداری برای {1} {2} لازم است.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
fa_IR: در صورت ثبت موجودی افتتاحیه، نرخ ارزش‌گذاری الزامی است

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری الزامی است برای آیتم {0} در ردیف {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
fa_IR: ارزش گذاری و کل

en: Valuation rate for customer provided items has been set to zero.
fa_IR: نرخ ارزش‌گذاری برای آیتم‌های ارائه شده توسط مشتری صفر تعیین شده است.

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
fa_IR: هزینه‌های نوع ارزیابی را نمی‌توان به‌عنوان فراگیر علامت‌گذاری کرد

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
fa_IR: هزینه‌های نوع ارزیابی را نمی‌توان به‌عنوان فراگیر علامت‌گذاری کرد

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
fa_IR: مقدار

en: Value (G - D)
fa_IR: مقدار (G - D)

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Value After Depreciation
fa_IR: ارزش پس از استهلاک

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Value Based Inspection
fa_IR: بازرسی مبتنی بر مقدار

en: Value Change
fa_IR: تغییر ارزش

note: Label of the value_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Value Details
fa_IR: جزئیات ارزش

en: Value Or Qty
fa_IR: مقدار یا مقدار

en: Value Proposition
fa_IR: گزاره ارزش

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
fa_IR: مقدار ویژگی {0} باید در محدوده {1} تا {2} با افزایش {3} برای آیتم{4} باشد

note: Label of the value_of_goods (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Value of Goods
fa_IR: ارزش کالاها

en: Value of Scrapped Asset
fa_IR: ارزش دارایی اسقاط شده

en: Value of goods cannot be 0
fa_IR: ارزش کالا نمی‌تواند 0 باشد

en: Value or Qty
fa_IR: مقدار یا مقدار

en: Values Changed
fa_IR: ارزش ها تغییر کرد

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
fa_IR: نام متغیر

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
fa_IR: متغیرها

en: Variance
fa_IR: واریانس

en: Variance ({})
fa_IR: واریانس ({})

en: Variant
fa_IR: گونه

en: Variant Attribute Error
fa_IR: خطای ویژگی گونه

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
fa_IR: ویژگی های گونه

en: Variant BOM
fa_IR: BOM گونه

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
fa_IR: گونه بر اساس

en: Variant Based On cannot be changed
fa_IR: گونه بر اساس قابل تغییر نیست

en: Variant Details Report
fa_IR: گزارش جزئیات گونه

note: Name of a DocType
en: Variant Field
fa_IR: فیلد گونه

en: Variant Item
fa_IR: آیتم گونه

en: Variant Items
fa_IR: آیتم‌های گونه

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
fa_IR: گونه‌ای از

en: Variant creation has been queued.
fa_IR: ایجاد گونه در صف قرار گرفته است.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
fa_IR: گونه‌ها

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
fa_IR: وسیله نقلیه

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
fa_IR: تاریخ خودرو

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
fa_IR: شماره وسیله نقلیه

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
fa_IR: شماره وسیله نقلیه

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
fa_IR: ارزش خودرو

en: Vendor Name
fa_IR: نام فروشنده

en: Venture Capital
fa_IR: سرمایه‌گذاری خطرپذیر

en: Verification failed please check the link
fa_IR: تأیید انجام نشد لطفاً پیوند را بررسی کنید

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
fa_IR: تایید شده توسط

en: Verify Email
fa_IR: تأیید ایمیل

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
fa_IR: نسخه

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
fa_IR: از طریق پورتال مشتری

note: Label of the via_landed_cost_voucher (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Via Landed Cost Voucher
fa_IR: از طریق سند مالی هزینه تمام شده تا درب انبار

en: Vice President
fa_IR: معاون رئیس کل

note: Name of a DocType
en: Video
fa_IR: ویدیو

note: Name of a DocType
en: Video Settings
fa_IR: تنظیمات ویدیو

en: View
fa_IR: نما

en: View BOM Update Log
fa_IR: مشاهده لاگ به‌روزرسانی BOM

en: View Chart of Accounts
fa_IR: مشاهده نمودار حساب ها

en: View Exchange Gain/Loss Journals
fa_IR: مشاهده دفترهای روزنامه سود/زیان تبدیل

en: View General Ledger
fa_IR: مشاهده دفتر کل

en: View Leads
fa_IR: مشاهده سرنخ ها

en: View Ledger
fa_IR: مشاهده دفتر

en: View Ledgers
fa_IR: مشاهده دفتر ها

en: View Now
fa_IR: اکنون مشاهده کنید

en: View Type
fa_IR: نوع مشاهده

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
fa_IR: مشاهده پیوست ها

en: View call log
fa_IR: مشاهده لاگ تماس

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
fa_IR: بازدیدها

en: Visit the forums
fa_IR: از انجمن ها دیدن کنید

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
fa_IR: ملاقات کرد

note: Group in Maintenance Schedule's connections
en: Visits
fa_IR: بازدیدها

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
fa_IR: صدا

note: Name of a DocType
en: Voice Call Settings
fa_IR: تنظیمات تماس صوتی

note: Name of a UOM
en: Volt-Ampere
fa_IR: ولت-آمپر

en: Voucher
fa_IR: سند مالی

en: Voucher #
fa_IR: # سند مالی

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
fa_IR: شماره جزئیات سند مالی

note: Label of the voucher_name (Data) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
fa_IR: نام سند مالی

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
fa_IR: شماره سند مالی

en: Voucher No is mandatory
fa_IR: شماره سند مالی الزامی است

note: Label of the voucher_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Qty
fa_IR: مقدار سند مالی

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
fa_IR: زیرنوع سند مالی

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
fa_IR: نوع سند مالی

en: Voucher {0} is over-allocated by {1}
fa_IR: سند مالی {0} توسط {1} بیش از حد تخصیص داده شده است

note: Name of a report
en: Voucher-wise Balance
fa_IR: تراز مبتنی بر سند مالی

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
fa_IR: اسناد مالی

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
fa_IR: هشدار: برنامه Exotel از ERPNext جدا شده است، لطفاً برای ادامه استفاده از Exotel یکپارچه سازی، برنامه را نصب کنید.

note: Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Order Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Material Request Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: WIP Composite Asset
fa_IR: دارایی ترکیبی «کار در حال انجام»

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
fa_IR: انبار «کار در حال انجام»

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
fa_IR: دستمزد

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
fa_IR: دستمزد در ساعت

en: Waiting for payment...
fa_IR: در انتظار پرداخت...

en: Walk In
fa_IR: مراجعه حضوری

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
fa_IR: انبار

en: Warehouse Capacity Summary
fa_IR: خلاصه ظرفیت انبار

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
fa_IR: ظرفیت انبار برای آیتم "{0}" باید بیشتر از سطح موجودی موجود در {1} {2} باشد.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
fa_IR: اطلاعات تماس انبار

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
fa_IR: جزئیات انبار

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
fa_IR: جزئیات انبار

en: Warehouse Disabled?
fa_IR: انبار غیر فعال است؟

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
fa_IR: نام انبار

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
fa_IR: تنظیمات انبار

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
fa_IR: نوع انبار

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
fa_IR: تراز موجودی مبتنی بر انبار

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
fa_IR: انبار و مرجع

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
fa_IR: انبار را نمی‌توان حذف کرد زیرا ثبت دفتر انبار برای این انبار وجود دارد.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
fa_IR: انبار برای شماره سریال قابل تغییر نیست.

en: Warehouse is mandatory
fa_IR: انبار اجباری است

en: Warehouse not found against the account {0}
fa_IR: انبار در برابر حساب {0} پیدا نشد

en: Warehouse required for stock Item {0}
fa_IR: انبار مورد نیاز برای موجودی مورد {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
fa_IR: تراز سن و ارزش آیتم مبتنی بر انبار

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
fa_IR: ارزش موجودی مبتنی بر انبار

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
fa_IR: انبار {0} را نمی‌توان حذف کرد زیرا مقدار مورد {1} وجود دارد

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
fa_IR: انبار {0} متعلق به شرکت {1} نیست.

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
fa_IR: انبار {0} متعلق به شرکت {1} نیست

en: Warehouse {0} is not allowed for Sales Order {1}, it should be {2}
fa_IR: انبار {0} برای سفارش فروش {1} مجاز نیست، باید {2} باشد

en: Warehouse {0} is not linked to any account, please mention the account in the warehouse record or set default inventory account in company {1}.
fa_IR: انبار {0} به هیچ حسابی مرتبط نیست، لطفاً حساب را در سابقه انبار ذکر کنید یا حساب موجودی پیش‌فرض را در شرکت {1} تنظیم کنید.

en: Warehouse's Stock Value has already been booked in the following accounts:
fa_IR: ارزش موجودی انبار قبلاً در حساب های زیر رزرو شده است:

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
fa_IR: انبار: {0} متعلق به {1} نیست

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
fa_IR: انبارها

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
fa_IR: انبارهای دارای گره های فرزند را نمی‌توان به دفتر تبدیل کرد

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
fa_IR: انبارهای دارای تراکنش موجود را نمی‌توان به گروه تبدیل کرد.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
fa_IR: انبارهای دارای تراکنش موجود را نمی‌توان به دفتر تبدیل کرد.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Warn
fa_IR: هشدار

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
fa_IR: هشدار به PO ها

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
fa_IR: هشدار به سفارش‌های خرید

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
fa_IR: هشدار به RFQها

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
fa_IR: برای سفارش های خرید جدید هشدار دهید

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
fa_IR: هشدار برای درخواست جدید برای پیش فاکتور

en: Warning
fa_IR: هشدار

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
fa_IR: هشدار - ردیف {0}: ساعات صورتحساب بیشتر از ساعت‌های واقعی است

en: Warning on Negative Stock
fa_IR: هشدار در مورد موجودی منفی

en: Warning!
fa_IR: هشدار!

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
fa_IR: هشدار: یک {0} # {1} دیگر در برابر ثبت موجودی {2} وجود دارد

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
fa_IR: هشدار: تعداد مواد درخواستی کمتر از حداقل تعداد سفارش است

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
fa_IR: هشدار: سفارش فروش {0} در مقابل سفارش خرید مشتری {1} وجود دارد

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
fa_IR: ضمانتنامه

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
fa_IR: گارانتی / جزئیات AMC

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
fa_IR: گارانتی / وضعیت AMC

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
fa_IR: مطالبه گارانتی

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
fa_IR: تاریخ انقضای گارانتی

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
fa_IR: دوره گارانتی (بر حسب روز)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
fa_IR: مدت گارانتی (بر حسب روز)

en: Watch Video
fa_IR: تماشای ویدیو

note: Name of a UOM
en: Watt
fa_IR: وات

note: Name of a UOM
en: Watt-Hour
fa_IR: وات-ساعت

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Gigametres
fa_IR: طول موج بر حسب گیگا متر

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Kilometres
fa_IR: طول موج بر حسب کیلومتر

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
fa_IR: طول موج بر حسب مگا متر

en: We're here to help!
fa_IR: ما برای کمک اینجا هستیم!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
fa_IR: سایت اینترنتی

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
fa_IR: ویژگی وب سایت

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
fa_IR: توضیحات وب سایت

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
fa_IR: فیلد فیلتر وب سایت

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
fa_IR: تصویر وب سایت

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
fa_IR: گروه آیتم‌های وب سایت

note: Name of a role
en: Website Manager
fa_IR: مدیر وب سایت

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
fa_IR: اسکریپت وب سایت

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
fa_IR: تنظیمات وب سایت

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
fa_IR: مشخصات وب سایت

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
fa_IR: تم وب سایت

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
fa_IR: چهارشنبه

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
fa_IR: هفته

en: Week {0} {1}
fa_IR: هفته {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
fa_IR: روز هفته

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
fa_IR: هفتگی

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
fa_IR: تعطیلات هفتگی

note: Label of the weekly_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Weekly Time to send
fa_IR: زمان ارسال هفتگی

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
fa_IR: وزن

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
fa_IR: وزن (کیلوگرم)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
fa_IR: وزن در واحد

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
fa_IR: UOM وزن

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
fa_IR: تابع وزن

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
fa_IR: ایمیل خوش آمدگویی ارسال شد

en: Welcome to {0}
fa_IR: به {0} خوش آمدید

en: What do you need help with?
fa_IR: برای چه چیزی به کمک نیاز دارید؟

note: Label of the whatsapp_no (Data) field in DocType 'Lead' Label of the whatsapp (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: WhatsApp
fa_IR: واتس اپ

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
fa_IR: چرخ ها

en: When creating an Item, entering a value for this field will automatically create an Item Price at the backend.
fa_IR: هنگام ایجاد یک آیتم، با وارد کردن یک مقدار برای این فیلد، به طور خودکار قیمت آیتم در قسمت پشتیبان ایجاد می‌شود.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
fa_IR: هنگام ایجاد حساب برای شرکت فرزند {0}، حساب والد {1} به عنوان یک حساب دفتر یافت شد.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
fa_IR: هنگام ایجاد حساب برای شرکت فرزند {0}، حساب والد {1} یافت نشد. لطفاً حساب والد را در نمودار حساب های مربوط ایجاد کنید

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
fa_IR: هنگام تهیه فاکتور خرید از سفارش خرید، به جای ارث بردن آن از سفارش خرید، از نرخ تبدیل در تاریخ تراکنش فاکتور استفاده کنید. فقط برای فاکتور خرید اعمال می‌شود.

en: White
fa_IR: سفید

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
fa_IR: بیوه

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
fa_IR: عرض (سانتی متر)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
fa_IR: عرض مبلغ به حروف

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
fa_IR: برای گونه‌ها نیز اعمال خواهد شد

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
fa_IR: برای گونه‌ها نیز اعمال خواهد شد مگر اینکه بازنویسی شود

en: Wire Transfer
fa_IR: انتقال وجه

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
fa_IR: با عملیات

note: Label of the withdrawal (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Withdrawal
fa_IR: برداشت وجه

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
fa_IR: کار انجام شد

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
fa_IR: کار در حال انجام

en: Work In Progress Warehouse
fa_IR: انبار کار در حال انجام

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
fa_IR: دستور کار

en: Work Order / Subcontract PO
fa_IR: دستور کار / سفارش خرید قرارداد فرعی

en: Work Order Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل دستور کار

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Consumed Materials
fa_IR: مواد مصرفی دستور کار

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
fa_IR: آیتم دستور کار

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
fa_IR: عملیات دستور کار

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
fa_IR: مقدار دستور کار

en: Work Order Qty Analysis
fa_IR: تجزیه و تحلیل مقدار دستور کار

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
fa_IR: گزارش موجودی دستور کار

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
fa_IR: خلاصه دستور کار

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
fa_IR: دستور کار به دلایل زیر ایجاد نمی‌شود: <br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
fa_IR: دستور کار را نمی‌توان در برابر یک الگوی آیتم مطرح کرد

en: Work Order has been {0}
fa_IR: دستور کار {0} بوده است

en: Work Order not created
fa_IR: دستور کار ایجاد نشد

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
fa_IR: دستور کار {0}: کارت کار برای عملیات {1} یافت نشد

en: Work Orders
fa_IR: دستورات کاری

en: Work Orders Created: {0}
fa_IR: دستور کارهای ایجاد شده: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
fa_IR: دستور کارهای در حال انجام

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
fa_IR: کار در حال انجام

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
fa_IR: انبار کار در حال انجام

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
fa_IR: قبل از ارسال، انبار کار در حال انجام الزامی است

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
fa_IR: روز کاری

en: Workday {0} has been repeated.
fa_IR: روز کاری {0} تکرار شده است.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
fa_IR: گردش کار

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
fa_IR: عمل گردش کار

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
fa_IR: وضعیت گردش کار

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
fa_IR: در حال انجام

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
fa_IR: ساعات کاری

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
fa_IR: ایستگاه کاری

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
fa_IR: ایستگاه کاری / ماشین

note: Label of the workstation_dashboard (HTML) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Dashboard
fa_IR: داشبورد ایستگاه کاری

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
fa_IR: نام ایستگاه کاری

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
fa_IR: وضعیت ایستگاه کاری

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
fa_IR: نوع ایستگاه کاری

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
fa_IR: ساعت کاری ایستگاه کاری

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
fa_IR: ایستگاه کاری در تاریخ‌های زیر طبق فهرست تعطیلات بسته است: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
fa_IR: ایستگاه های کاری

en: Wrapping up
fa_IR: بسته شدن

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
fa_IR: نوشتن خاموش

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
fa_IR: حساب نوشتن خاموش

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
fa_IR: مبلغ نوشتن خاموش

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
fa_IR: مبلغ نوشتن خاموش (ارز شرکت)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
fa_IR: نوشتن خاموش بر اساس

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
fa_IR: مرکز هزینه نوشتن خاموش

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
fa_IR: مبلغ تفاوت نوشتن خاموش

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
fa_IR: ثبت نوشتن خاموش

note: Label of the write_off_limit (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Limit
fa_IR: محدودیت نوشتن خاموش

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
fa_IR: مبلغ معوقه نوشتن خاموش

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
fa_IR: نوشتن خاموش

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
fa_IR: ارزش نوشته شده

en: Wrong Company
fa_IR: شرکت اشتباه

en: Wrong Password
fa_IR: گذرواژه اشتباه

en: Wrong Template
fa_IR: الگوی اشتباه

en: XML Files Processed
fa_IR: فایل های XML پردازش شده است

note: Name of a UOM
en: Yard
fa_IR: یارد

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
fa_IR: سال

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
fa_IR: تاریخ پایان سال

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
fa_IR: نام سال

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
fa_IR: تاریخ شروع سال

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
fa_IR: سال فارغ التحصیلی

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
fa_IR: تاریخ شروع یا تاریخ پایان سال با {0} همپوشانی دارد. برای اجتناب لطفا شرکت را تنظیم کنید

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
fa_IR: سالانه

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
fa_IR: زرد

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
fa_IR: بله

en: You are importing data for the code list:
fa_IR: شما در حال درون‌برد داده ها برای لیست کد هستید:

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
fa_IR: شما مجاز به به روز رسانی طبق شرایط تنظیم شده در {} گردش کار نیستید.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
fa_IR: شما مجاز به افزودن یا به‌روزرسانی ورودی‌ها قبل از {0} نیستید

en: You are not authorized to make/edit Stock Transactions for Item {0} under warehouse {1} before this time.
fa_IR: شما مجاز به انجام/ویرایش معاملات موجودی برای کالای {0} در انبار {1} قبل از این زمان نیستید.

en: You are not authorized to set Frozen value
fa_IR: شما مجاز به تنظیم مقدار Frozen نیستید

en: You are picking more than required quantity for the item {0}. Check if there is any other pick list created for the sales order {1}.
fa_IR: شما در حال انتخاب بیش از مقدار مورد نیاز برای مورد {0} هستید. بررسی کنید که آیا لیست انتخاب دیگری برای سفارش فروش {1} ایجاد شده است.

en: You can add the original invoice {} manually to proceed.
fa_IR: برای ادامه می‌توانید فاکتور اصلی {} را به صورت دستی اضافه کنید.

en: You can also copy-paste this link in your browser
fa_IR: همچنین می‌توانید این لینک را در مرورگر خود کپی پیست کنید

en: You can also set default CWIP account in Company {}
fa_IR: همچنین می‌توانید حساب پیش‌فرض «کارهای سرمایه‌ای در دست اجرا» را در شرکت {} تنظیم کنید

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
fa_IR: می‌توانید حساب مادر را به حساب ترازنامه تغییر دهید یا حساب دیگری را انتخاب کنید.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
fa_IR: شما نمی‌توانید سند مالی فعلی را در ستون "در مقابل ثبت دفتر روزنامه" وارد کنید

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
fa_IR: فقط می‌توانید طرح‌هایی با چرخه صورتحساب یکسان در اشتراک داشته باشید

en: You can only redeem max {0} points in this order.
fa_IR: در این سفارش فقط می‌توانید حداکثر {0} امتیاز را پس‌خرید کنید.

en: You can only select one mode of payment as default
fa_IR: شما فقط می‌توانید یک روش پرداخت را به عنوان پیش‌فرض انتخاب کنید

en: You can redeem upto {0}.
fa_IR: می‌توانید حداکثر تا {0} مطالبه کنید.

en: You can set it as a machine name or operation type. For example, stiching machine 12
fa_IR: می‌توانید آن را به عنوان نام ماشین یا نوع عملیات تنظیم کنید. مثلا ماشین دوخت 12

en: You can't make any changes to Job Card since Work Order is closed.
fa_IR: از آنجایی که دستور کار بسته شده است، نمی‌توانید هیچ تغییری در کارت کار ایجاد کنید.

en: You can't process the serial number {0} as it has already been used in the SABB {1}. {2} if you want to inward same serial number multiple times then enabled 'Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again' in the {3}
fa_IR: شما نمی‌توانید شماره سریال {0} را پردازش کنید زیرا قبلاً در SABB {1} استفاده شده است. {2} اگر می‌خواهید همان شماره سریال را چندین بار دریافت کنید، گزینه 'اجازه دریافت/تولید مجدد شماره سریال موجود' را در {3} فعال کنید

en: You cannot change the rate if BOM is mentioned against any Item.
fa_IR: اگر BOM در برابر هر موردی ذکر شده باشد، نمی‌توانید نرخ را تغییر دهید.

en: You cannot create a {0} within the closed Accounting Period {1}
fa_IR: شما نمی‌توانید یک {0} در دوره حسابداری بسته {1} ایجاد کنید

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
fa_IR: شما نمی‌توانید هیچ ورودی حسابداری را در دوره حسابداری بسته شده ایجاد یا لغو کنید {0}

en: You cannot create/amend any accounting entries till this date.
fa_IR: تا این تاریخ نمی‌توانید هیچ ثبت حسابداری ایجاد/اصلاح کنید.

en: You cannot credit and debit same account at the same time
fa_IR: شما نمی‌توانید یک حساب را همزمان اعتبار و بدهی کنید

en: You cannot delete Project Type 'External'
fa_IR: شما نمی‌توانید نوع پروژه "External" را حذف کنید

en: You cannot edit root node.
fa_IR: شما نمی‌توانید گره ریشه را ویرایش کنید.

en: You cannot redeem more than {0}.
fa_IR: شما نمی‌توانید بیش از {0} را بازخرید کنید.

en: You cannot repost item valuation before {}
fa_IR: شما نمی‌توانید ارزیابی مورد را قبل از {} دوباره ارسال کنید

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
fa_IR: نمی‌توانید اشتراکی را که لغو نشده است راه‌اندازی مجدد کنید.

en: You cannot submit empty order.
fa_IR: شما نمی‌توانید سفارش خالی ارسال کنید.

en: You cannot submit the order without payment.
fa_IR: شما نمی‌توانید سفارش را بدون پرداخت ارسال کنید.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
fa_IR: شما مجوز {} مورد در {} را ندارید.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
fa_IR: امتیاز وفاداری کافی برای پس‌خرید ندارید

en: You don't have enough points to redeem.
fa_IR: امتیاز کافی برای بازخرید ندارید.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
fa_IR: هنگام ایجاد فاکتورهای افتتاحیه {} خطا داشتید. برای جزئیات بیشتر {} را بررسی کنید

en: You have already selected items from {0} {1}
fa_IR: شما قبلاً مواردی را از {0} {1} انتخاب کرده اید

en: You have been invited to collaborate on the project {0}.
fa_IR: شما برای همکاری در پروژه {0} دعوت شده اید.

en: You have entered a duplicate Delivery Note on Row
fa_IR: شما یک یادداشت تحویل تکراری در ردیف وارد کرده اید

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
fa_IR: برای حفظ سطوح سفارش مجدد، باید سفارش مجدد خودکار را در تنظیمات موجودی فعال کنید.

en: You haven't created a {0} yet
fa_IR: شما هنوز یک {0} ایجاد نکرده‌اید

en: You must select a customer before adding an item.
fa_IR: قبل از افزودن یک آیتم باید مشتری را انتخاب کنید.

en: You need to cancel POS Closing Entry {} to be able to cancel this document.
fa_IR: برای اینکه بتوانید این سند را لغو کنید، باید ثبت اختتامیه POS {} را لغو کنید.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
fa_IR: یوتیوب

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
fa_IR: تعاملات یوتیوب

en: Your Name (required)
fa_IR: نام شما (الزامی)

en: Your email address...
fa_IR: آدرس ایمیل شما...

en: Your email has been verified and your appointment has been scheduled
fa_IR: ایمیل شما تایید شده و قرار ملاقات شما تعیین شده است

en: Your order is out for delivery!
fa_IR: سفارش شما آماده تحویل است!

en: Your tickets
fa_IR: بلیط های شما

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
fa_IR: شناسه یوتیوب

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
fa_IR: آمار یوتیوب

en: ZIP Code
fa_IR: کد پستی

note: Label of the zero_balance (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Zero Balance
fa_IR: تراز صفر

en: Zero Rated
fa_IR: دارای امتیاز صفر

en: Zero quantity
fa_IR: مقدار صفر

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
fa_IR: فایل فشرده

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
fa_IR: [مهم] [ERPNext] خطاهای سفارش مجدد خودکار

en: `Allow Negative rates for Items`
fa_IR: «نرخ های منفی برای آیتم‌ها مجاز است»

en: and
fa_IR: و

en: as a percentage of finished item quantity
fa_IR: به عنوان درصدی از مقدار کالای تمام شده

en: at
fa_IR: در

en: based_on
fa_IR: بر اساس

en: cannot be greater than 100
fa_IR: نمی‌تواند بیشتر از 100 باشد

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
fa_IR: شرح

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
fa_IR: توسعه

en: discount applied
fa_IR: تخفیف اعمال شد

en: doc_type
fa_IR: نوع_doc

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
fa_IR: به عنوان مثال "پیشنهاد 20 تعطیلات تابستانی 2019"

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
fa_IR: مثال: ارسال روز بعد

en: hidden
fa_IR: پنهان

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
fa_IR: تصویر

en: is already
fa_IR: است در حال حاضر

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
fa_IR: ft

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: material_request_item
fa_IR: ماده_درخواست_آیتم

en: must be between 0 and 100
fa_IR: باید بین 0 تا 100 باشد

en: or
fa_IR: یا

en: or its descendants
fa_IR: یا فرزندان آن

en: out of 5
fa_IR: از 5

en: paid to
fa_IR: پرداخت شده به

en: payments app is not installed. Please install it from {0} or {1}
fa_IR: برنامه پرداخت نصب نشده است لطفاً آن را از {0} یا {1} نصب کنید

en: payments app is not installed. Please install it from {} or {}
fa_IR: برنامه پرداخت نصب نشده است لطفاً آن را از {} یا {} نصب کنید

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
fa_IR: در ساعت

en: performing either one below:
fa_IR: انجام هر یک از موارد زیر:

note: Description of the 'Product Bundle Item' (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: product bundle item row's name in sales order. Also indicates that picked item is to be used for a product bundle
fa_IR: نام ردیف آیتم‌های باندل محصول در سفارش فروش. همچنین نشان می دهد که آیتم انتخاب شده قرار است برای یک باندل محصول استفاده شود

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
fa_IR: تولید

en: ratings
fa_IR: رتبه بندی ها

en: received from
fa_IR: دریافت شده از

en: returned
fa_IR: برگردانده شده

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
fa_IR: جعبه شنی

en: sold
fa_IR: فروخته شد

en: subscription is already cancelled.
fa_IR: اشتراک در حال حاضر لغو شده است.

note: Label of the temporary_name (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: temporary name
fa_IR: نام موقت

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
fa_IR: عنوان

en: to
fa_IR: به

en: to unallocate the amount of this Return Invoice before cancelling it.
fa_IR: برای تخصیص مبلغ این فاکتور برگشتی قبل از لغو آن.

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
fa_IR: منحصر به فرد به عنوان مثال SAVE20 برای استفاده از تخفیف

en: variance
fa_IR: واریانس

note: Description of the 'Increase In Asset Life (Months)' (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: via Asset Repair
fa_IR: از طریق تعمیر دارایی

en: via BOM Update Tool
fa_IR: از طریق BOM ابزار به روز رسانی

en: will be
fa_IR: خواهد بود

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
fa_IR: باید در جدول حسابها، حساب سرمایه در جریان را انتخاب کنید

en: {0} '{1}' is disabled
fa_IR: {0} "{1}" غیرفعال است

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
fa_IR: {0} «{1}» در سال مالی {2} نیست

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
fa_IR: {0} ({1}) نمی‌تواند بیشتر از مقدار برنامه ریزی شده ({2}) در دستور کار {3} باشد

en: {0} <b>{1}</b> has submitted Assets. Remove Item <b>{2}</b> from table to continue.
fa_IR: {0} <b>{1}</b> دارایی‌ها را ارسال کرده است. برای ادامه، آیتم <b>{2}</b> را از جدول حذف کنید.

en: {0} Account not found against Customer {1}.
fa_IR: {0} حساب در مقابل مشتری پیدا نشد {1}.

en: {0} Budget for Account {1} against {2} {3} is {4}. It {5} exceed by {6}
fa_IR: {0} بودجه برای حساب {1} در برابر {2} {3} {4} است. {5} از {6} بیشتر است

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
fa_IR: {0} کوپن استفاده شده {1} است. مقدار مجاز تمام شده است

en: {0} Digest
fa_IR: {0} خلاصه

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
fa_IR: {0} شماره {1} قبلاً در {2} {3} استفاده شده است

en: {0} Operations: {1}
fa_IR: {0} عملیات: {1}

en: {0} Request for {1}
fa_IR: درخواست {0} برای {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
fa_IR: {0} Retain Sample بر اساس دسته است، لطفاً شماره دسته ای را دارد تا نمونه مورد را حفظ کنید

en: {0} Transaction(s) Reconciled
fa_IR: {0} تراکنش(های) تطبیق شد

en: {0} account is not of type {1}
fa_IR: حساب {0} از نوع {1} نیست

en: {0} account not found while submitting purchase receipt
fa_IR: هنگام ارسال رسید خرید، حساب {0} پیدا نشد

en: {0} against Bill {1} dated {2}
fa_IR: {0} در برابر لایحه {1} مورخ {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
fa_IR: {0} در مقابل سفارش خرید {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
fa_IR: {0} در برابر فاکتور فروش {1}

en: {0} against Sales Order {1}
fa_IR: {0} در برابر سفارش فروش {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
fa_IR: {0} در حال حاضر یک رویه والد {1} دارد.

en: {0} and {1}
fa_IR: {0} و {1}

en: {0} and {1} are mandatory
fa_IR: {0} و {1} اجباری هستند

en: {0} asset cannot be transferred
fa_IR: {0} دارایی قابل انتقال نیست

en: {0} can not be negative
fa_IR: {0} نمی‌تواند منفی باشد

en: {0} cannot be used as a Main Cost Center because it has been used as child in Cost Center Allocation {1}
fa_IR: {0} نمی‌تواند به‌عنوان مرکز هزینه اصلی استفاده شود زیرا به‌عنوان فرزند در تخصیص مرکز هزینه {1} استفاده شده است.

en: {0} cannot be zero
fa_IR: {0} نمی‌تواند صفر باشد

en: {0} created
fa_IR: {0} ایجاد شد

en: {0} currency must be same as company's default currency. Please select another account.
fa_IR: ارز {0} باید با واحد پول پیش‌فرض شرکت یکسان باشد. لطفا حساب دیگری را انتخاب کنید.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
fa_IR: {0} در حال حاضر دارای {1} کارت امتیازی تامین‌کننده است و سفارش‌های خرید به این تامین‌کننده باید با احتیاط صادر شوند.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
fa_IR: {0} در حال حاضر دارای {1} کارت امتیازی تامین کننده است، و RFQ برای این تامین کننده باید با احتیاط صادر شود.

en: {0} does not belong to Company {1}
fa_IR: {0} متعلق به شرکت {1} نیست

en: {0} entered twice in Item Tax
fa_IR: {0} دو بار در مالیات آیتم وارد شد

en: {0} entered twice {1} in Item Taxes
fa_IR: {0} دو بار {1} در مالیات آیتم وارد شد

en: {0} for {1}
fa_IR: {0} برای {1}

en: {0} has Payment Term based allocation enabled. Select a Payment Term for Row #{1} in Payment References section
fa_IR: {0} تخصیص مبتنی بر مدت پرداخت را فعال کرده است. در بخش مراجع پرداخت، یک شرایط پرداخت برای ردیف #{1} انتخاب کنید

en: {0} has been submitted successfully
fa_IR: {0} با موفقیت ارسال شد

en: {0} in row {1}
fa_IR: {0} در ردیف {1}

en: {0} is a mandatory Accounting Dimension. <br>Please set a value for {0} in Accounting Dimensions section.
fa_IR: {0} یک بعد حسابداری اجباری است. <br>لطفاً یک مقدار برای {0} در بخش ابعاد حسابداری تنظیم کنید.

en: {0} is added multiple times on rows: {1}
fa_IR: {0} چندین بار در ردیف ها اضافه می‌شود: {1}

en: {0} is already running for {1}
fa_IR: {0} در حال حاضر برای {1} در حال اجرا است

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
fa_IR: {0} مسدود شده است بنابراین این تراکنش نمی‌تواند ادامه یابد

en: {0} is mandatory
fa_IR: {0} اجباری است

en: {0} is mandatory for Item {1}
fa_IR: {0} برای آیتم {1} اجباری است

en: {0} is mandatory for account {1}
fa_IR: {0} برای حساب {1} اجباری است

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
fa_IR: {0} اجباری است. شاید رکورد تبدیل ارز برای {1} تا {2} ایجاد نشده باشد

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
fa_IR: {0} اجباری است. شاید رکورد تبدیل ارز برای {1} تا {2} ایجاد نشده باشد.

en: {0} is not a company bank account
fa_IR: {0} یک حساب بانکی شرکت نیست

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
fa_IR: {0} یک گره گروه نیست. لطفاً یک گره گروه را به عنوان مرکز هزینه والد انتخاب کنید

en: {0} is not a stock Item
fa_IR: {0} یک آیتم موجودی نیست

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
fa_IR: {0} یک مقدار معتبر برای ویژگی {1} آیتم {2} نیست.

en: {0} is not added in the table
fa_IR: {0} به جدول اضافه نشده است

en: {0} is not enabled in {1}
fa_IR: {0} در {1} فعال نیست

en: {0} is not the default supplier for any items.
fa_IR: {0} تامین کننده پیش‌فرض هیچ موردی نیست.

en: {0} is on hold till {1}
fa_IR: {0} تا {1} در انتظار است

en: {0} is required
fa_IR: {0} مورد نیاز است

en: {0} items in progress
fa_IR: {0} مورد در حال انجام است

en: {0} items lost during process.
fa_IR: {0} آیتم در طول فرآیند گم شده است.

en: {0} items produced
fa_IR: {0} آیتم تولید شد

en: {0} must be negative in return document
fa_IR: {0} باید در سند برگشتی منفی باشد

en: {0} not allowed to transact with {1}. Please change the Company or add the Company in the 'Allowed To Transact With'-Section in the Customer record.
fa_IR: {0} مجاز به معامله با {1} نیست. لطفاً شرکت را تغییر دهید یا شرکت را در بخش "مجاز برای معامله با" در رکورد مشتری اضافه کنید.

en: {0} not found for item {1}
fa_IR: {0} برای آیتم {1} یافت نشد

en: {0} parameter is invalid
fa_IR: پارامتر {0} نامعتبر است

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
fa_IR: {0} ثبت‌های پرداخت را نمی‌توان با {1} فیلتر کرد

en: {0} qty of Item {1} is being received into Warehouse {2} with capacity {3}.
fa_IR: {0} تعداد مورد {1} در انبار {2} با ظرفیت {3} در حال دریافت است.

en: {0} to {1}
fa_IR: {0} تا {1}

en: {0} units are reserved for Item {1} in Warehouse {2}, please un-reserve the same to {3} the Stock Reconciliation.
fa_IR: {0} واحد برای مورد {1} در انبار {2} رزرو شده است، لطفاً همان را در {3} تطبیق موجودی لغو کنید.

en: {0} units of Item {1} is picked in another Pick List.
fa_IR: {0} واحد از مورد {1} در فهرست انتخاب دیگری انتخاب شده است.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
fa_IR: برای تکمیل این تراکنش به {0} واحد از {1} در {2} در {3} {4} برای {5} نیاز است.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} to complete this transaction.
fa_IR: برای تکمیل این تراکنش به {0} واحد از {1} در {2} در {3} {4} نیاز است.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
fa_IR: برای تکمیل این تراکنش به {0} واحد از {1} در {2} نیاز است.

en: {0} valid serial nos for Item {1}
fa_IR: {0} شماره سریال های معتبر برای آیتم {1}

en: {0} variants created.
fa_IR: {0} گونه ایجاد شد.

en: {0} will be given as discount.
fa_IR: {0} به عنوان تخفیف داده می‌شود.

en: {0} {1} Manually
fa_IR: {0} {1} به صورت دستی

en: {0} {1} Partially Reconciled
fa_IR: {0} {1} تا حدی تطبیق کرد

en: {0} {1} cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
fa_IR: {0} {1} نمی‌تواند به روز شود. اگر نیاز به ایجاد تغییرات دارید، توصیه می‌کنیم ورودی موجود را لغو کنید و یک ورودی جدید ایجاد کنید.

en: {0} {1} created
fa_IR: {0} {1} ایجاد شد

en: {0} {1} does not exist
fa_IR: {0} {1} وجود ندارد

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
fa_IR: {0} {1} دارای ثبت‌های حسابداری به ارز {2} برای شرکت {3} است. لطفاً یک حساب دریافتنی یا پرداختنی با ارز {2} انتخاب کنید.

en: {0} {1} has already been fully paid.
fa_IR: {0} {1} قبلاً به طور کامل پرداخت شده است.

en: {0} {1} has already been partly paid. Please use the 'Get Outstanding Invoice' or the 'Get Outstanding Orders' button to get the latest outstanding amounts.
fa_IR: {0} {1} قبلاً تا حدی پرداخت شده است. لطفاً از دکمه «دریافت صورتحساب معوق» یا «دریافت سفارش‌های معوق» برای دریافت آخرین مبالغ معوق استفاده کنید.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
fa_IR: {0} {1} اصلاح شده است. لطفا رفرش کنید.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
fa_IR: {0} {1} ارسال نشده است، بنابراین عمل نمی‌تواند تکمیل شود

en: {0} {1} is allocated twice in this Bank Transaction
fa_IR: {0} {1} دو بار در این تراکنش بانکی تخصیص داده شده است

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
fa_IR: {0} {1} با {2} مرتبط است، اما حساب طرف {3} است

en: {0} {1} is cancelled or closed
fa_IR: {0} {1} لغو یا بسته شده است

en: {0} {1} is cancelled or stopped
fa_IR: {0} {1} لغو یا متوقف شده است

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
fa_IR: {0} {1} لغو شده است بنابراین عمل نمی‌تواند تکمیل شود

en: {0} {1} is closed
fa_IR: {0} {1} بسته است

en: {0} {1} is disabled
fa_IR: {0} {1} غیرفعال است

en: {0} {1} is frozen
fa_IR: {0} {1} ثابت است

en: {0} {1} is fully billed
fa_IR: {0} {1} به طور کامل صورتحساب دارد

en: {0} {1} is not active
fa_IR: {0} {1} فعال نیست

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
fa_IR: {0} {1} با {2} {3} مرتبط نیست

en: {0} {1} is not in any active Fiscal Year
fa_IR: {0} {1} در هیچ سال مالی فعالی نیست

en: {0} {1} is not submitted
fa_IR: {0} {1} ارسال نشده است

en: {0} {1} is on hold
fa_IR: {0} {1} در انتظار است

en: {0} {1} must be submitted
fa_IR: {0} {1} باید ارسال شود

en: {0} {1} not allowed to be reposted. Modify {2} to enable reposting.
fa_IR: {0} {1} مجاز به ارسال مجدد نیست. برای فعال کردن ارسال مجدد، {2} را تغییر دهید.

en: {0} {1} status is {2}
fa_IR: وضعیت {0} {1} {2} است

en: {0} {1} via CSV File
fa_IR: {0} {1} از طریق فایل CSV

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
fa_IR: {0} {1}: نوع حساب "سود و زیان" {2} در ورودی باز کردن مجاز نیست

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
fa_IR: {0} {1}: حساب {2} به شرکت {3} تعلق ندارد

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
fa_IR: {0} {1}: حساب {2} یک حساب گروهی است و نمی‌توان از حساب های گروهی در تراکنش ها استفاده کرد

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
fa_IR: {0} {1}: حساب {2} غیرفعال است

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
fa_IR: {0} {1}: ورود حسابداری برای {2} فقط به ارز انجام می‌شود: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
fa_IR: {0} {1}: مرکز هزینه برای مورد {2} اجباری است

en: {0} {1}: Cost Center is required for 'Profit and Loss' account {2}.
fa_IR: {0} {1}: مرکز هزینه برای حساب "سود و زیان" {2} لازم است.

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
fa_IR: {0} {1}: مرکز هزینه {2} به شرکت {3} تعلق ندارد

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
fa_IR: {0} {1}: مرکز هزینه {2} یک مرکز هزینه گروهی است و مراکز هزینه گروهی را نمی‌توان در تراکنش ها استفاده کرد

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
fa_IR: {0} {1}: مشتری در مقابل حساب دریافتنی {2} الزامی است

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
fa_IR: {0} {1}: مبلغ بدهکاری یا بستانکاری برای {2} مورد نیاز است

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
fa_IR: {0} {1}: تامین‌کننده در برابر حساب پرداختنی {2} الزامی است

en: {0}% Billed
fa_IR: {0}% صورتحساب شده

en: {0}% Delivered
fa_IR: {0}% تحویل داده شده

en: {0}% of total invoice value will be given as discount.
fa_IR: {0}% از ارزش کل فاکتور به عنوان تخفیف داده می‌شود.

en: {0}'s {1} cannot be after {2}'s Expected End Date.
fa_IR: {1} {0} نمی‌تواند بعد از تاریخ پایان مورد انتظار {2} باشد.

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
fa_IR: {0}، عملیات {1} را قبل از عملیات {2} تکمیل کنید.

en: {0}: {1} does not belong to the Company: {2}
fa_IR: {0}: {1} متعلق به شرکت: {2} نیست

en: {0}: {1} does not exists
fa_IR: {0}: {1} وجود ندارد

en: {0}: {1} must be less than {2}
fa_IR: {0}: {1} باید کمتر از {2} باشد

en: {count} Assets created for {item_code}
fa_IR: {count} دارایی برای {item_code} ایجاد شد

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
fa_IR: {doctype} {name} لغو یا بسته شدهه است.

en: {field_label} is mandatory for sub-contracted {doctype}.
fa_IR: {field_label} برای قراردادهای فرعی {doctype} اجباری است.

en: {item_name}'s Sample Size ({sample_size}) cannot be greater than the Accepted Quantity ({accepted_quantity})
fa_IR: اندازه نمونه {item_name} ({sample_size}) نمی‌تواند بیشتر از مقدار مورد قبول ({accepted_quantity}) باشد.

en: {ref_doctype} {ref_name} is {status}.
fa_IR: {ref_doctype} {ref_name} {status} است.

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
fa_IR: {} در دسترس

note: Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {}  To Deliver
fa_IR: {} برای تحویل

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace
en: {}  To Receive
fa_IR: {} برای دریافت

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
fa_IR: {} اختصاص یافته

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
fa_IR: {} در دسترس

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
fa_IR: {} باز

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} Pending
fa_IR: {} انتظار

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} To Bill
fa_IR: {} برای صورتحساب

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
fa_IR: {} را نمی‌توان لغو کرد زیرا امتیازهای وفاداری به دست آمده استفاده شده است. ابتدا {} خیر {} را لغو کنید

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
fa_IR: {} دارایی های مرتبط با آن را ارسال کرده است. برای ایجاد بازگشت خرید، باید دارایی ها را لغو کنید.

en: {} is a child company.
fa_IR: {} یک شرکت فرزند است.

en: {} {} is already linked with another {}
fa_IR: {} {} قبلاً با {} دیگری پیوند شده است

en: {} {} is already linked with {} {}
fa_IR: {} {} قبلاً با {} {} پیوند داده شده است
