frappe - en to es_ES translation catalogue (6462 entries)

en:  Address
es_ES:  Dirección

en:  Amount
es_ES:  Importe

en:  BOM
es_ES:  LdM

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
es_ES:  Es una tabla secundaria

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
es_ES:  Es sub-contratado

en:  Item
es_ES:  Producto

en:  Name
es_ES:  Nombre

en:  Rate
es_ES:  Precio

en:  Raw Material
es_ES:  Materia Prima

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
es_ES:  Reservar stock

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
es_ES:  Omitir transferencia de material

en:  Sub Assembly
es_ES:  Sub Ensamblado

en:  Summary
es_ES:  Resumen

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
es_ES: El "artículo proporcionado por el cliente" no puede ser un artículo de compra también

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
es_ES: El "artículo proporcionado por el cliente" no puede tener una tasa de valoración

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
es_ES: "Es activo fijo" no puede estar sin marcar, ya que existe registro de activos contra el elemento

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
es_ES: "SN-01::10" para "SN-01" a "SN-10"

en: # In Stock
es_ES: # En stock

en: # Req'd Items
es_ES: # Artículos Requeridos

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
es_ES: %  Entregado

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
es_ES: % Importe Facturado

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
es_ES: % Facturado

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
es_ES: % Método completo

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
es_ES: % Completado

en: % Finished Item Quantity
es_ES: % Cantidad de Artículos Terminados

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
es_ES: % Instalado

en: % Occupied
es_ES: % Ocupado

en: % Of Grand Total
es_ES: % del Total General

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
es_ES: % Ordenado

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
es_ES: % Seleccionado

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
es_ES: % Pérdida por Proceso

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
es_ES: % Progreso

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
es_ES: % Recibido

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
es_ES: % Devuelto

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
es_ES: % de materiales facturados contra esta Orden de Venta

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
es_ES: % de materiales entregados contra esta Orden de Venta

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
es_ES: 'Cuenta' en la sección Contabilidad de Cliente {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
es_ES: 'Permitir múltiples órdenes de venta contra la orden de compra de un cliente'

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
es_ES: 'Basado en' y 'Agrupar por' no pueden ser iguales

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
es_ES: 'Días desde la última orden' debe ser mayor que o igual a cero

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
es_ES: 'Cuenta {0} Predeterminada' en la Compañía {1}

en: 'Entries' cannot be empty
es_ES: 'Entradas' no pueden estar vacías

en: 'From Date' is required
es_ES: 'Desde la fecha' es requerido

en: 'From Date' must be after 'To Date'
es_ES: 'Desde la fecha' debe ser después de 'Hasta Fecha'

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
es_ES: 'Posee numero de serie' no puede ser "Sí" para los productos que NO son de stock

en: 'Inspection Required before Delivery' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
es_ES: 'Inspección requerida antes de la entrega' se ha desactivado para el artículo {0}, no es necesario crear el QI

en: 'Inspection Required before Purchase' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
es_ES: 'Inspección requerida antes de la compra' se ha desactivado para el artículo {0}, no es necesario crear el QI

en: 'Opening'
es_ES: 'Apertura'

en: 'To Date' is required
es_ES: 'Hasta la fecha' es requerido

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
es_ES: 'Al paquete n.°' no puede ser menor que 'Desde el paquete n.°'

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
es_ES: 'Actualizar existencias' no puede marcarse porque los artículos no se han entregado mediante {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
es_ES: 'Actualización de Inventario' no se puede comprobar en venta de activos fijos

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
es_ES: La cuenta de '{0}' ya está siendo utilizada por {1}. Utilice otra cuenta.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
es_ES: '{0}' debe estar en la moneda de la empresa {1}.

en: (A) Qty After Transaction
es_ES: (A) Cant. después de la transacción

en: (B) Expected Qty After Transaction
es_ES: (B) Cant. esperada después de la transacción

en: (C) Total Qty in Queue
es_ES: (C) Cant. total en cola

en: (C) Total qty in queue
es_ES: (C) Cant. total en cola

en: (D) Balance Stock Value
es_ES: (D) Valor del balance de las existencias

en: (E) Balance Stock Value in Queue
es_ES: (E) Valor del balance de las existencias en cola

en: (F) Change in Stock Value
es_ES: (F) Cambio en el Valor de Stock

en: (Forecast)
es_ES: (Pronóstico)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
es_ES: (G) Suma del Cambio en el Valor de Stock

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
es_ES: (H) Cambio en Valor de Stock (Cola FIFO)

en: (H) Valuation Rate
es_ES: (H) Tasa de valoración

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
es_ES: (Tarifa por hora / 60) * Tiempo real de la operación

en: (I) Valuation Rate
es_ES: (I) Tasa de valoración

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
es_ES: (J) Tasa de valoración según FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
es_ES: (K) Valoración = Valor (D) ÷ Cant. (A)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
es_ES: (incluso)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
es_ES: * Será calculado en la transacción.

en: 0 - 30 Days
es_ES: 0 - 30 días

en: 0-30 Days
es_ES: 0-30 días

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
es_ES: 1 Puntos de lealtad = ¿Cuánta moneda base?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
es_ES: 1 hora

note: Option for the 'No of Employees' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'No of Employees' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'No. of Employees' (Select) field in DocType 'Prospect'
en: 1000+
es_ES: más de 1.000

note: Option for the 'No of Employees' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'No of Employees' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'No. of Employees' (Select) field in DocType 'Prospect'
en: 11-50
es_ES: 11 a 50

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
es_ES: 2 años

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
es_ES: 3 Anual

en: 30 - 60 Days
es_ES: 30 - 60 días

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
es_ES: 30 minutos

en: 30-60 Days
es_ES: 30-60 días

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
es_ES: 6 horas

en: 60 - 90 Days
es_ES: 60 - 90 días

en: 60-90 Days
es_ES: 60-90 días

en: 90 - 120 Days
es_ES: 90 - 120 días

en: 90 Above
es_ES: Superior a 90

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
es_ES: <b>From Time</b> no puede ser posterior a <b>To Time</b> para {0}

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
es_ES: <br>
    <h4>Nota</h4>
    <ul>
    <li>
    Puede usar las etiquetas Jinja <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank"></a> en los campos <b>Asunto</b> y <b>Cuerpo</b> para valores dinámicos.
    </li><li>
        Todos los campos de este doctype están disponibles en el objeto <b>doc</b> y todos los campos del cliente al que se enviará el correo están disponibles en el objeto  <b>customer</b> .
    </li></ul>
    <h4> Ejemplos</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Asunto</b>:<br><br><pre><code>Estado de Cuentas para {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Cuerpo</b>: <br><br>
    <pre><code>Hola {{ customer.customer_name }},<br>PFA tu Estado de Cuenta del {{ doc.from_date }} al {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
es_ES: <div class="columnHeading">Otros detalles</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
es_ES: <div class="text-muted text-center">No se han encontrado transacciones bancarias coincidentes</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
es_ES: <div>
    <h3> Todas las dimensiones solo en centímetros </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
es_ES: <h3>Acerca de la agrupación de productos</h3>
    
    <p>Agregue un grupo de <b>Artículos</b> en otro <b>Artículo</b>. Esto es útil si está agrupando ciertos <b>Artículos</b> en un paquete y mantiene existencias de los <b>Artículos</b> empaquetados y no del <b>Artículo</b> agregado.</p>
    <p>El <b>Artículo</b> del paquete tendrá <code>Es Artículo de Stock</code> como <b>No</b> y <code>Es Artículo de Venta</code> como <b>Sí</b>.</p>
    <h4>Ejemplo:</h4>
    <p>Si está vendiendo Portátiles y Mochilas por separado y tiene un precio especial si el cliente compra ambos, entonces el Portátil + Mochila será un nuevo Artículo de Paquete de Productos.</p>

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: <h3>Currency Exchange Settings Help</h3>
    <p>There are 3 variables that could be used within the endpoint, result key and in values of the parameter.</p>
    <p>Exchange rate between {from_currency} and {to_currency} on {transaction_date} is fetched by the API.</p>
    <p>Example: If your endpoint is exchange.com/2021-08-01, then, you will have to input exchange.com/{transaction_date}</p>
es_ES: <h3>Ayuda para la configuración del cambio de divisas</h3>
    <p>Hay 3 variables que se pueden utilizar dentro del endpoint, clave de resultado y en valores del parámetro.</p>
    <p>El tipo de cambio entre {from_currency} y {to_currency} en {transaction_date} es obtenido por la API.</p>
    <p>Ejemplo: Si su endpoint es exchange.com/2021-08-01, entonces, tendrá que introducir exchange.com/{transaction_date}</p>

note: Content of the 'Body and Closing Text Help' (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: <h4>Body Text and Closing Text Example</h4>
    
    <div>We have noticed that you have not yet paid invoice {{sales_invoice}} for {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. This is a friendly reminder that the invoice was due on {{due_date}}. Please pay the amount due immediately to avoid any further dunning cost.</div>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your template are the fields in the document. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
es_ES: <h4>Ejemplo de cuerpo de texto y texto de cierre</h4>
    
    <div>Hemos observado que aún no ha pagado la factura {{sales_invoice}} correspondiente a {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. Este es un recordatorio amistoso de que la factura vencía el {{due_date}}. Le rogamos que abone inmediatamente el importe adeudado para evitar posibles gastos de reclamación.</div>
    
    <h4>Cómo obtener nombres de campo</h4>
    
    <p>Los nombres de campo que puede utilizar en su plantilla son los campos del documento. Puede averiguar los campos de cualquier documento a través de Configuración &gt; Personalizar vista de formulario y seleccionando el tipo de documento (por ejemplo, Factura de venta)</p>
    
    <h4>Plantillas</h4>
    
    <p>Las plantillas se compilan utilizando el lenguaje de plantillas Jinja. Para saber más sobre Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">lea esta documentación.</a></p>

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
es_ES: <h4>Ejemplo de plantilla de contrato</h4>
    
    <pre>Contrato para cliente {{ party_name }}
    
    -Válido desde : {{ start_date }} 
    -Válido hasta : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>Cómo obtener los nombres de campo</h4>
    
    <p>Los nombres de campo que puede utilizar en su Plantilla de Contrato son los campos del Contrato para el que está creando la plantilla. Puede averiguar los campos de cualquier documento a través de Configuración &gt; Personalizar vista de formulario y seleccionando el tipo de documento (por ejemplo, Contrato)</p>
    
    <h4>Creación de plantillas</h4>
    
    <p>Las plantillas se compilan utilizando el lenguaje de plantillas Jinja. Para saber más sobre Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">lea esta documentación.</a></p>

note: Content of the 'Terms and Conditions Help' (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: <h4>Standard Terms and Conditions Example</h4>
    
    <pre>Delivery Terms for Order number {{ name }}
    
    -Order Date : {{ transaction_date }} 
    -Expected Delivery Date : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
es_ES: <h4>Ejemplo de condiciones generales</h4>
    
    <pre>Condiciones de entrega para el número de pedido {{ name }}
    
    -Fecha de pedido : {{ transaction_date }} 
    -Fecha de entrega prevista : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>Cómo obtener los nombres de campo</h4>
    
    <p>Los nombres de campo que puede utilizar en su plantilla de correo electrónico son los campos del documento desde el que está enviando el correo electrónico. Puede averiguar los campos de cualquier documento a través de Configuración &gt; Personalizar vista de formulario y seleccionando el tipo de documento (por ejemplo, Factura de venta)</p>
    
    <h4>Plantillas</h4>
    
    <p>Las plantillas se compilan utilizando el lenguaje de plantillas Jinja. Para saber más sobre Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">lea esta documentación.</a></p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
es_ES: <h5 class="text-muted uppercase">O</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
es_ES: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Configuración del número de cuenta</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
es_ES: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Cantidad en palabras</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
es_ES: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Configuración de fecha</label>

note: Content of the 'html_llwp' (HTML) field in DocType 'Request for Quotation'
en: <p>In your <b>Email Template</b>, you can use the following special variables:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: A link where your supplier can set a new password to log into your portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: A link to this RFQ in your supplier portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: The company name of your supplier.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: The contact person of your supplier.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Your full name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Apart from these, you can access all values in this RFQ, like <code>{{ message_for_supplier }}</code> or <code>{{ terms }}</code>.</p>
es_ES: <p>En su <b>plantilla de correo electrónico</b>, puede utilizar las siguientes variables especiales:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: Un enlace donde su proveedor puede establecer una nueva contraseña para acceder a su portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: Un enlace a esta petición de oferta en su portal de proveedores.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: El nombre de la empresa de su proveedor.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: La persona de contacto de su proveedor.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Su nombre completo.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Aparte de éstos, puede acceder a todos los valores de esta petición de oferta, como <code>{{ message_for_supplier }}</code> o <code>{{ terms }}</code>.</p>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt; Thank You for being a part of {{ doc.company }}! We hope you are enjoying the service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Please find enclosed the E Bill statement. The outstanding amount is {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; We don't want you to be spending time running around in order to pay for your Bill.<br>After all, life is beautiful and the time you have in hand should be spent to enjoy it!<br>So here are our little ways to help you get more time for life! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
es_ES: <pre><h5>Ejemplo de mensaje</h5>
    
    &lt;p&gt; ¡Gracias por formar parte de {{ doc.company }}! Esperamos que esté disfrutando del servicio.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Le adjuntamos el extracto de la factura E. El importe pendiente es de {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; No queremos que pierda tiempo dando vueltas para pagar su Factura.<br>¡Después de todo, la vida es bella y el tiempo de que dispone debe emplearlo en disfrutarla!<br>¡Así que aquí tiene nuestras pequeñas maneras de ayudarle a tener más tiempo para la vida! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; pulse aquí para pagar &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt;Dear {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Requesting payment for {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} for {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
es_ES: <pre><h5>Ejemplo de mensaje</h5>
    
    &lt;p&gt;Estimado {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Solicitando pago por {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} por {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; Haga clic aquí para pagar &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Datos Maestros &amp; Informes</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Acceso rápido</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Informes y Datos Maestros</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Informes &amp; Datos Maestros</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Configuración</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Accesos directos</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Tus accesos directos
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
es_ES: <span class="h4"><b>Tus accesos directos</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
es_ES: <strong>Total general:</strong> {0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
es_ES: <strong>Importe pendiente:</strong> {0}

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
es_ES: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Documento secundario</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Documento no secundario</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> Para acceder al campo del documento principal, utilice parent.fieldname y para acceder al campo del documento de la tabla secundaria, utilice doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>Para acceder al campo del documento, utilice doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Ejemplo: </b> parent.doctype == "Entrada de stock" y doc.item_code == "Prueba" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Ejemplo: </b> doc.doctype == "Entrada de stock" y doc.purpose == "Fabricación"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A - B
es_ES: A-B

en: A - C
es_ES: A-C

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
es_ES: Existe una categoría de cliente con el mismo nombre. Por favor cambie el nombre de cliente o renombre la categoría de cliente

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
es_ES: Se puede añadir una lista de días festivos para excluir el cómputo de estos días para el puesto de trabajo.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
es_ES: Un cliente potencial requiere el nombre de una persona o el nombre de una organización

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
es_ES: Solo se puede crear un albarán para un borrador de nota de entrega.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
es_ES: Una lista de precios es una colección de Precios de Productos, ya sea de Venta, de Compra o ambos

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
es_ES: Un Producto o Servicio que se compra, vende o mantiene en stock.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
es_ES: Se está ejecutando un trabajo de reconciliación {0} para los mismos filtros. No se puede reconciliar ahora.

en: A Transaction Deletion Document: {0} is triggered for {0}
es_ES: Un documento de borrado de transacciones: {0} se activa para {0}

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
es_ES: Una condición para una regla de envío

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
es_ES: Un cliente debe tener un correo electrónico de contacto principal.

en: A driver must be set to submit.
es_ES: Debe seleccionar un conductor antes de confirmar.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
es_ES: Almacén lógico contra el que se realizan las entradas de existencias.

en: A new appointment has been created for you with {0}
es_ES: Se ha creado una nueva cita para usted con {0}

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
es_ES: Ya existe una plantilla con categoría de impuestos {0}. Sólo se permite una plantilla con cada categoría de impuestos

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
es_ES: Un distribuidor / comerciante / agente a comisión / afiliado / revendedor externo que vende los productos de la empresa a cambio de una comisión.

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: A+
es_ES: A +

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: A-
es_ES: A -

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: AB+
es_ES: AB +

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: AB-
es_ES: AB -

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
es_ES: Fecha de caducidad de CMA (Contrato de Mantenimiento Anual)

note: Label of the api_details_section (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Details
es_ES: Detalles de la API

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Endpoint
es_ES: Endpoint de la API

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
es_ES: Clave de API

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
es_ES: Número AWB

note: Name of a UOM
en: Abampere
es_ES: Abamperio

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
es_ES: Abrev.

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
es_ES: Abreviación

en: Abbreviation already used for another company
es_ES: Abreviatura ya utilizada para otra empresa

en: Abbreviation is mandatory
es_ES: La abreviatura es obligatoria

en: Abbreviation: {0} must appear only once
es_ES: Abreviación: {0} debe aparecer sólo una vez

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
es_ES: Configuración de información de la compañía

en: About {0} minute remaining
es_ES: Quedan aproximadamente {0} minutos

en: About {0} minutes remaining
es_ES: Quedan aproximadamente {0} minutos

en: About {0} seconds remaining
es_ES: Quedan aproximadamente {0} segundos

en: Above 120 Days
es_ES: Más de 120 días

note: Name of a role
en: Academics User
es_ES: Usuario Académico

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
es_ES: Fórmula de Criterio de Aceptación

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
es_ES: Criterios de Aceptación

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
es_ES: Aceptado

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
es_ES: Cantidad aceptada

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
es_ES: Cantidad Aceptada en UdM de Stock

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
es_ES: Cantidad Aceptada

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
es_ES: Almacén Aceptado

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
es_ES: Clave de Acceso

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
es_ES: Se requiere clave de acceso para el proveedor de servicios: {0}

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
es_ES: Según CEFACT/ICG/2010/IC013 o CEFACT/ICG/2010/IC010

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
es_ES: Cuenta

note: Name of a report
en: Account Balance
es_ES: Balance de la cuenta

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
es_ES: Balance de Cierre de Cuenta

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
es_ES: Divisa de cuenta

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
es_ES: Moneda de la Cuenta (De)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
es_ES: Moneda de la cuenta (Destino)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
es_ES: Detalles de la Cuenta

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
es_ES: Encabezado de Cuenta

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
es_ES: Gerente de cuentas

en: Account Missing
es_ES: Cuenta Faltante

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
es_ES: Nombre de la Cuenta

en: Account Not Found
es_ES: Cuenta no encontrada

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
es_ES: Número de cuenta

en: Account Number {0} already used in account {1}
es_ES: Número de cuenta {0} ya usado en la cuenta {1}

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
es_ES: Saldo de Apertura de Cuenta

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
es_ES: De cuenta de pago

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
es_ES: Cuenta pagado hasta

en: Account Pay Only
es_ES: Sólo cuenta de pago

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
es_ES: Subtipo de cuenta

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
es_ES: Tipo de cuenta

en: Account Value
es_ES: Valor de la cuenta

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
es_ES: Balance de la cuenta ya en Crédito, no le está permitido establecer 'Balance Debe Ser' como 'Débito'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
es_ES: Balance de la cuenta ya en Débito, no le está permitido establecer "Balance Debe Ser" como "Crédito"

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
es_ES: Cuenta para Monto de Cambio

en: Account is mandatory to get payment entries
es_ES: La cuenta es obligatoria para obtener entradas de pago

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
es_ES: La cuenta no está configurada para el cuadro de mandos {0}

en: Account not Found
es_ES: Cuenta no encontrada

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
es_ES: Una cuenta con nodos secundarios no puede convertirse en libro mayor

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
es_ES: Una cuenta con nodos secundarios no puede ser establecida como libro mayor

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
es_ES: Cuenta con transacción existente no se puede convertir al grupo.

en: Account with existing transaction can not be deleted
es_ES: Cuenta con transacción existente no se puede eliminar

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
es_ES: Cuenta con una transacción existente no se puede convertir en el libro mayor

en: Account {0} added multiple times
es_ES: Cuenta {0} agregada varias veces

en: Account {0} does not belong to company: {1}
es_ES: Cuenta {0} no pertenece a la compañía: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
es_ES: La cuenta {0} no pertenece a la compañía {1}

en: Account {0} does not exist
es_ES: Cuenta {0} no existe

en: Account {0} does not exists
es_ES: La cuenta {0} no existe

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
es_ES: La cuenta {0} no existe en el cuadro de mandos {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
es_ES: Cuenta {0} no coincide con la Compañía {1} en Modo de Cuenta: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
es_ES: La cuenta {0} existe en la empresa matriz {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
es_ES: Cuenta {0} se ha introducido varias veces

en: Account {0} is added in the child company {1}
es_ES: La cuenta {0} se agrega en la empresa secundaria {1}

en: Account {0} is frozen
es_ES: La cuenta {0} está congelada

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
es_ES: La cuenta {0} no es válida. La divisa de la cuenta debe ser {1}

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
es_ES: Cuenta {0}: la cuenta padre {1} no puede ser una cuenta de libro mayor

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
es_ES: Cuenta {0}: la cuenta padre {1} no pertenece a la empresa: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
es_ES: Cuenta {0}: la cuenta padre {1} no existe

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
es_ES: Cuenta {0}: no puede asignarse a sí misma como cuenta padre

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
es_ES: Cuenta: <b>{0}</b> es capital Trabajo en progreso y no puede actualizarse mediante Entrada de diario

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
es_ES: Cuenta: {0} sólo puede ser actualizada mediante transacciones de inventario

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
es_ES: Cuenta: {0} no está permitido en Entrada de pago

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
es_ES: Cuenta: {0} con divisa: {1} no puede ser seleccionada

en: Accountant
es_ES: Contador

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
es_ES: Contabilidad

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
es_ES: Detalles de Contabilidad

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
es_ES: Dimensión contable

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
es_ES: La dimensión contable <b>{0}</b> es necesaria para la cuenta &#39;Balance&#39; {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
es_ES: La dimensión contable <b>{0}</b> es necesaria para la cuenta &#39;Ganancias y pérdidas&#39; {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
es_ES: Detalle de dimensión contable

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
es_ES: Filtro de dimensión contable

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
es_ES: Dimensiones contables

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
es_ES: Dimensiones Contables

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
es_ES: Filtro de dimensiones contables

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
es_ES: Asientos contables

en: Accounting Entry for Asset
es_ES: Entrada Contable para Activos

en: Accounting Entry for Service
es_ES: Entrada contable para servicio

en: Accounting Entry for Stock
es_ES: Asiento contable para inventario

en: Accounting Entry for {0}
es_ES: Entrada contable para {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
es_ES: Asiento contable para {0}: {1} sólo puede realizarse con la divisa: {2}

en: Accounting Ledger
es_ES: Libro de contabilidad

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
es_ES: Maestros Contables

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
es_ES: Período Contable

en: Accounting Period overlaps with {0}
es_ES: El período contable se superpone con {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
es_ES: Los asientos contables están congelados hasta esta fecha. Nadie puede crear o modificar entradas excepto los usuarios con el rol especificado a continuación

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
es_ES: Cuentas

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
es_ES: Cierre de Cuentas

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
es_ES: Cuentas congeladas hasta la fecha

note: Name of a role
en: Accounts Manager
es_ES: Gerente de Cuentas

en: Accounts Missing Error
es_ES: Error por cuentas inexistentes

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
es_ES: Cuentas por Pagar

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
es_ES: Balance de cuentas por pagar

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
es_ES: Cuentas por cobrar

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
es_ES: Cuentas por cobrar Cuenta de crédito

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
es_ES: Cuentas por cobrar Cuenta con descuento

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
es_ES: Balance de cuentas por cobrar

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
es_ES: Cuentas por cobrar Cuenta impaga

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
es_ES: Cuentas por Cobrar/Pagar

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
es_ES: Configuración de cuentas

note: Name of a role
en: Accounts User
es_ES: Usuario de Cuentas

en: Accounts table cannot be blank.
es_ES: Tabla de cuentas no puede estar vacía.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
es_ES: Cuentas a fusionar

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
es_ES: Depreciación acumulada

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
es_ES: Cuenta de depreciación acumulada

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
es_ES: Depreciación acumulada Importe

en: Accumulated Depreciation as on
es_ES: La depreciación acumulada como en

en: Accumulated Monthly
es_ES: acumulado Mensual

en: Accumulated Values
es_ES: Valores acumulados

en: Accumulated Values in Group Company
es_ES: Valores Acumulados en el Grupo de la Empresa

en: Achieved ({})
es_ES: Logrado ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
es_ES: Fecha de Adquisición

note: Name of a UOM
en: Acre (US)
es_ES: Acre (EE. UU.)

en: Action
es_ES: Acción

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
es_ES: Acción si la inspección de calidad no se ha validado

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
es_ES: Acción si se rechaza la inspección de calidad

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
es_ES: Acción si no se mantiene la misma tasa

en: Action Initialised
es_ES: Acción inicializada

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
es_ES: Acción si el Presupuesto Mensual Acumulado excedió el real

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
es_ES: Acción si el Presupuesto Mensual Acumulado excedió en MR

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
es_ES: Acción si el Presupuesto Mensual Acumuladose excedió en Orden de Compra

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
es_ES: Acción si el Presupuesto Anual excedió el Real

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
es_ES: Acción si el Presupuesto Anual excedió en MR

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
es_ES: Acción si se excedió el Presupuesto Anual en Orden de Compra

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
es_ES: Acción si no se mantiene la misma tarifa durante todo el ciclo de ventas

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
es_ES: Acciones

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
es_ES: Acciones realizadas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
es_ES: Activo

en: Active Leads
es_ES: Leads activos

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
es_ES: Estado activo

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
es_ES: Actividades

note: Group in Asset's connections Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings'
en: Activity
es_ES: Actividad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
es_ES: Costo de Actividad

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
es_ES: Existe un coste de actividad para el empleado {0} contra el tipo de actividad - {1}

en: Activity Cost per Employee
es_ES: Coste de actividad por empleado

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
es_ES: Tipo de actividad

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
es_ES: Real

en: Actual Balance Qty
es_ES: Cantidad de Saldo Actual

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
es_ES: Cantidad de lote real

en: Actual Cost
es_ES: Costo real

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
es_ES: Fecha Real

en: Actual Delivery Date
es_ES: Fecha de entrega real

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
es_ES: Fecha Real de Finalización

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
es_ES: Fecha de finalización real (a través de hoja de horas)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
es_ES: Hora final real

en: Actual Expense
es_ES: Gasto actual

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
es_ES: Costo de operación real

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
es_ES: Hora de operación real

en: Actual Posting
es_ES: Contabilización actual

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
es_ES: Cant. Real

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
es_ES: Cantidad real (en origen/destino)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
es_ES: Cantidad real en Almacén

en: Actual Qty is mandatory
es_ES: La cantidad real es obligatoria

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
es_ES: Cant. Real {0} / Cant. Esperada {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
es_ES: Cant. Real: Cantidad disponible en el Almacén.

en: Actual Quantity
es_ES: Cantidad real

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
es_ES: Fecha de inicio real

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
es_ES: Fecha de inicio real (a través de hoja de horas)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
es_ES: Hora de inicio real

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
es_ES: Tiempo actual

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
es_ES: Tiempo y costo reales

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
es_ES: Tiempo real (en horas)

en: Actual qty in stock
es_ES: Cantidad real en stock

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
es_ES: El tipo de impuesto real no puede incluirse en la tarifa del artículo en la fila {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
es_ES: Agregar

en: Add / Edit Prices
es_ES: Añadir / Editar precios

en: Add Child
es_ES: Crear subcategoría

en: Add Columns in Transaction Currency
es_ES: Añadir Columnas en Moneda de Transacción

en: Add Comment
es_ES: Agregar Comentario

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
es_ES: Añadir Costo de Operación Correctiva en la Valoración de Productos Terminados

en: Add Customers
es_ES: Agregar Clientes

en: Add Discount
es_ES: Agregar descuento

en: Add Employees
es_ES: Añadir empleados

en: Add Item
es_ES: Añadir artículo

en: Add Items
es_ES: Añadir los artículos

en: Add Items in the Purpose Table
es_ES: Añadir Elementos en la Tabla de Propósitos

en: Add Lead to Prospect
es_ES: Añadir Cliente Potencial a Prospecto

en: Add Leads
es_ES: Añadir Prospectos

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
es_ES: Agregar días festivos locales

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
es_ES: Añadir manualmente

en: Add Multiple
es_ES: Añadir Multiple

en: Add Multiple Tasks
es_ES: Agregar Tareas Múltiples

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
es_ES: Añadir o deducir

en: Add Order Discount
es_ES: Agregar descuento de pedido

en: Add Participants
es_ES: Agregar Participantes

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
es_ES: Añadir Cita

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
es_ES: Agregar Materias Primas

en: Add Sales Partners
es_ES: Añadir socios de ventas

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
es_ES: Añadir Nro. Serie/Lote

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
es_ES: Añadir Nro Serie/Lote

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
es_ES: Añadir Nro Serie/Lote (Cant Rechazada)

en: Add Stock
es_ES: Añadir Inventario

en: Add Sub Assembly
es_ES: Añadir subensamblaje

en: Add Suppliers
es_ES: Añadir Proveedores

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
es_ES: Añadir plantilla

en: Add Timesheets
es_ES: Añadir partes de horas

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
es_ES: Añadir Vacaciones Semanales

en: Add a Note
es_ES: Añadir Nota

en: Add details
es_ES: Añadir detalles

en: Add items in the Item Locations table
es_ES: Agregar elementos en la tabla Ubicaciones de elementos

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
es_ES: Agregar o deducir

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
es_ES: Añadir el resto de su organización como a sus usuarios. También puede agregar o invitar a los clientes a su portal con la adición de ellos desde Contactos

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
es_ES: Agregar a Vacaciones

en: Add to Prospect
es_ES: Añadir a Prospectos

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
es_ES: Agregar al tránsito

en: Add/Edit Coupon Conditions
es_ES: Agregar / editar condiciones de cupón

en: Added
es_ES: Añadido

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
es_ES: Añadido por

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
es_ES: Añadido el

en: Added Supplier Role to User {0}.
es_ES: Añadido el Rol de Proveedor al Usuario {0}.

en: Added {0} ({1})
es_ES: Añadido: {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
es_ES: Se agregó el Rol {1} al Usuario {0}.

en: Adding Lead to Prospect...
es_ES: Agregando cliente potencial a prospecto...

en: Additional
es_ES: Adicional

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
es_ES: Costo Adicional del Activo

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
es_ES: Costo adicional

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
es_ES: Costo adicional por cantidad

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
es_ES: Costes adicionales

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
es_ES: Datos Adicionales

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
es_ES: Detalles adicionales

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
es_ES: Descuento adicional

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
es_ES: Cantidad de descuento adicional

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
es_ES: Monto adicional de descuento (Divisa por defecto)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
es_ES: Porcentaje de descuento adicional

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
es_ES: Información Adicional

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
es_ES: Información Adicional

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
es_ES: Notas adicionales

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
es_ES: Costos adicionales de operación

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
es_ES: Información adicional referente al cliente.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
es_ES: Dirección

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
es_ES: Dirección y Contacto

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
es_ES: Dirección y Contactos

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
es_ES: Dirección y Contactos

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
es_ES: Dirección

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
es_ES: Dirección HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
es_ES: Dirección línea 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
es_ES: Dirección línea 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
es_ES: Nombre de la dirección

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
es_ES: Dirección y contacto

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
es_ES: Dirección y contactos

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
es_ES: La dirección debe estar vinculada a una empresa. Agregue una fila para Compañía en la tabla Vínculos.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
es_ES: Dirección utilizada para determinar la categoría fiscal en las transacciones

en: Adjust Asset Value
es_ES: Ajustar el valor del activo

en: Adjustment Against
es_ES: Ajuste contra

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
es_ES: Ajuste basado en la tarifa de la Factura de Compra

en: Administrative Assistant
es_ES: Asistente Administrativo

en: Administrative Expenses
es_ES: GASTOS DE ADMINISTRACIÓN

en: Administrative Officer
es_ES: Oficial Administrativo

note: Name of a role
en: Administrator
es_ES: Administrador

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
es_ES: Cuenta de anticipo

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
es_ES: La cuenta de anticipo: {0} debe estar en la moneda de facturación del cliente: {1} o en la moneda predeterminada de la empresa: {2}

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
es_ES: Importe Anticipado

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
es_ES: Pago Anticipado

en: Advance Payment
es_ES: Pago adelantado

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Advance Payment Date
es_ES: Fecha de pago anticipado

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
es_ES: Asiento contable de pago anticipado

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
es_ES: Estado del pago anticipado

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
es_ES: Pagos adelantados

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
es_ES: Impuesto anticipado

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
es_ES: Impuestos y Cargos anticipados

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
es_ES: Importe Anticipado

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
es_ES: Cantidad de avance no puede ser mayor que {0} {1}

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
es_ES: El anticipo pagado contra {0} {1} no puede ser mayor que el total general {2}.

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
es_ES: Solo se recuperarán los pagos anticipados asignados contra pedidos

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
es_ES: Ajustes Avanzados

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
es_ES: Anticipos

en: Advertisement
es_ES: Publicidad

en: Advertising
es_ES: Publicidad

en: Aerospace
es_ES: Aeroespacial

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
es_ES: Transacciones Afectadas

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
es_ES: Contra

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
es_ES: Contra la cuenta

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
es_ES: Contra el pedido abierto

en: Against Customer Order {0}
es_ES: Contra pedido del cliente {0}

en: Against Default Supplier
es_ES: Contra proveedor predeterminado

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
es_ES: Contra el artículo de la nota de entrega

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
es_ES: Contra Docname

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
es_ES: Contra 'DocType'

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
es_ES: Contra documento No.

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
es_ES: Contra el Documento No

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
es_ES: Contra la Cuenta de Gastos

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
es_ES: Contra cuenta de ingresos

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
es_ES: El asiento contable {0} no tiene ninguna entrada {1} que vincular

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
es_ES: El asiento contable {0} ya se encuentra ajustado contra el importe de otro comprobante

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
es_ES: Contra la factura de venta

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
es_ES: Contra la factura de venta del producto

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
es_ES: Contra la orden de venta

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
es_ES: Contra la orden de venta del producto

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
es_ES: Contra entrada de stock

en: Against Supplier Invoice {0}
es_ES: Contra factura del proveedor {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
es_ES: Contra comprobante

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
es_ES: Contra el Número de Comprobante

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
es_ES: Tipo de comprobante

en: Age
es_ES: Edad

en: Age (Days)
es_ES: Edad (Días)

en: Age ({0})
es_ES: Edad ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
es_ES: Antigüedad basada en

en: Ageing Range
es_ES: Rango de antigüedad

en: Ageing Report based on {0} up to {1}
es_ES: Informe de Antigüedad basado en {0} hasta {1}

en: Agent
es_ES: Agente

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
es_ES: Mensaje de agente ocupado

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
es_ES: Detalles del agente

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
es_ES: Grupo de agentes

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
es_ES: Mensaje de agente no disponible

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
es_ES: Agentes

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
es_ES: Agregue un grupo de Artículos en otro Artículo. Esto es útil si está manteniendo el stock de los artículos empaquetados y no del artículo agrupado

en: Agriculture
es_ES: Agricultura

en: Airline
es_ES: Aerolínea

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
es_ES: Algoritmo

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
es_ES: Todos

en: All Accounts
es_ES: Todas las cuentas

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
es_ES: Todas las Actividades

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
es_ES: Todas las actividades HTML

en: All BOMs
es_ES: Todas las listas de materiales

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
es_ES: Todos los Contactos

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
es_ES: Todos Contactos de Clientes

en: All Customer Groups
es_ES: Todas las categorías de clientes

en: All Day
es_ES: Todo el Día

en: All Departments
es_ES: Todos los departamentos

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
es_ES: Todos los Empleados (Activos)

en: All Item Groups
es_ES: Todos los grupos de artículos

en: All Items
es_ES: Todos los Productos

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
es_ES: Todas las Oportunidades (Abiertas)

en: All Parties
es_ES: Todos los terceros

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
es_ES: Listado de todos los socios de ventas

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
es_ES: Todos los vendedores

note: Description of a DocType
en: All Sales Transactions can be tagged against multiple Sales Persons so that you can set and monitor targets.
es_ES: Todas las transacciones de ventas se pueden etiquetar contra varias personas de ventas para que pueda establecer y supervisar los objetivos.

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
es_ES: Todos Contactos de Proveedores

en: All Supplier Groups
es_ES: Todos los grupos de proveedores

en: All Territories
es_ES: Todos los territorios

en: All Warehouses
es_ES: Todos los almacenes

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
es_ES: Todas las asignaciones se han conciliado correctamente

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
es_ES: Todas las comunicaciones incluidas y superiores se incluirán en el nuevo Issue

en: All items are already requested
es_ES: Todos los artículos ya están solicitados

en: All items have already been Invoiced/Returned
es_ES: Todos los artículos ya han sido facturados / devueltos

en: All items have already been received
es_ES: Ya se han recibido todos los artículos

en: All items have already been transferred for this Work Order.
es_ES: Todos los artículos ya han sido transferidos para esta Orden de Trabajo.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
es_ES: Todos los artículos de este documento ya tienen una Inspección de Calidad vinculada.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
es_ES: Todos los comentarios y correos electrónicos se copiarán de un documento a otro recién creado (Cliente potencial → Oportunidad → Oferta) en todos los documentos del CRM.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
es_ES: Todos los artículos necesarios (LdM) se obtendrán de la lista de materiales y se rellenarán en esta tabla. Aquí también puede cambiar el Almacén de Origen para cualquier artículo. Y durante la producción, puede hacer un seguimiento de las materias primas transferidas desde esta tabla.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
es_ES: Todos estos artículos ya han sido facturados / devueltos

en: Allocate
es_ES: Asignar

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
es_ES: Asignar adelantos automáticamente (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
es_ES: Distribuir el Importe de Pago

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
es_ES: Asignar el pago según las condiciones de pago

en: Allocate Payment Request
es_ES: Asignar solicitud de pago

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
es_ES: Numerado

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
es_ES: Monto asignado

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
es_ES: Entradas Asignadas

en: Allocated To:
es_ES: Asignado a:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
es_ES: Monto asignado

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
es_ES: La cantidad asignada no puede ser mayor que la cantidad no ajustada

en: Allocated amount cannot be negative
es_ES: La cantidad asignada no puede ser negativa

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
es_ES: Asignación

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
es_ES: Asignaciones

en: Allotted Qty
es_ES: Cantidad asignada

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
es_ES: Permitir

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
es_ES: Permitir creación de cuenta contra empresa infantil

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
es_ES: Permitir Elemento Alternativo

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
es_ES: Permitir Artículo alternativo debe estar marcado en Artículo {}

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
es_ES: Permitir consumo continuo de material

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
es_ES: Permitir transferencia de material excedente

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
es_ES: Permitir devoluciones

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
es_ES: Permitir Transferencias Internas a Precio de Mercado

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
es_ES: Permitir que el artículo se agregue varias veces en una transacción

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
es_ES: Permitir que un artículo se añada varias veces en una transacción

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
es_ES: Permitir que un artículo se añada varias veces en una transacción

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
es_ES: Permitir duplicación de clientes potenciales basada en correos electrónicos

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
es_ES: Permitir transferencia de material de la nota de entrega a la factura de venta

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
es_ES: Permitir la transferencia de material desde el recibo de compra a la factura de compra

en: Allow Multiple Material Consumption
es_ES: Permitir el Consumo de Material Múltiple

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
es_ES: Permitir múltiples órdenes de venta contra la orden de compra de un cliente

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
es_ES: Permitir Inventario Negativo

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
es_ES: Permitir tarifas negativas para Productos

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
es_ES: Permitir o Restringir dimensión

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
es_ES: Permitir horas extraordinarias

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
es_ES: Permitir reserva parcial

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
es_ES: Permitir producción en días festivos

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
es_ES: Permitir Compra

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
es_ES: Permitir la creación de facturas de compra sin orden de compra

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
es_ES: Permitir la creación de facturas de compra sin recibo de compra

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
es_ES: Permitir Cambiar el Nombre del Valor del Atributo

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
es_ES: Permitir restablecer el acuerdo de nivel de servicio

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
es_ES: Permitir restablecer el acuerdo de nivel de servicio desde la configuración de soporte.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
es_ES: Permitir Ventas

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
es_ES: Permitir la creación de facturas de venta sin nota de entrega

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
es_ES: Permitir la creación de facturas de venta sin orden de venta

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
es_ES: Permitir la creación de Órdenes de Venta para Cotizaciones vencidas

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
es_ES: Permitir Tipos de Cambio Obsoletos

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
es_ES: Permitir al usuario editar el descuento

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
es_ES: Permitir al usuario editar la tarifa de lista de precios en las transacciones

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
es_ES: Permitir al usuario editar la tarifa

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
es_ES: Permitir Tarifa Cero

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
es_ES: Permitir tasa de valoración cero

note: Label of the allow_existing_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again
es_ES: Permitir que los números de serie existentes se fabriquen/reciban de nuevo

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
es_ES: Permitir consumos de material sin fabricar inmediatamente productos terminados contra una Orden de Trabajo

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
es_ES: Permitir facturas con múltiples monedas contra una sola cuenta de tercero

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
es_ES: Permitir editar la cantidad de stock en UdM para documentos de compras

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
es_ES: Permitir editar la cantidad de stock en UdM para documentos de ventas

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
es_ES: Permitir la transferencia de materias primas incluso después de cumplir la cantidad requerida

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
es_ES: Permitido

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
es_ES: Dimensión permitida

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
es_ES: Doctypes permitidos

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
es_ES: Productos Permitidos

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
es_ES: Permitido para realizar Transacciones con

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
es_ES: Los roles permitidos son 'Cliente' y 'Proveedor'. Por favor, seleccione uno de estos roles.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
es_ES: Permite reservar una cantidad específica de existencias para un pedido concreto.

en: Already Picked
es_ES: Ya recogido

en: Already record exists for the item {0}
es_ES: Ya existe un registro para el artículo {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
es_ES: Ya se configuró por defecto en el perfil de pos {0} para el usuario {1}, amablemente desactivado por defecto

en: Alternate Item
es_ES: Artículo Alternativo

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
es_ES: Código de Artículo Alternativo

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
es_ES: Nombre Alternativo del Artículo

en: Alternative Items
es_ES: Ítems Alternativos

en: Alternative item must not be same as item code
es_ES: El artículo alternativo no debe ser el mismo que el código del artículo

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
es_ES: También puede descargar la plantilla y rellenar ahí sus datos.

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
es_ES: Modificado desde

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
es_ES: Importe

en: Amount (AED)
es_ES: Importe (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
es_ES: Importe (Divisa por defecto)

en: Amount Delivered
es_ES: Cantidad entregada

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
es_ES: Diferencia de monto

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
es_ES: Importe elegible para la comisión

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
es_ES: Monto en Figura

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
es_ES: Importe en Moneda de la Cuenta

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
es_ES: Importe en la moneda de la cuenta bancaria del tercero

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
es_ES: Importe en la moneda de la transacción

en: Amount in {0}
es_ES: Importe en {0}

en: Amount to Bill
es_ES: Importe a Facturar

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
es_ES: Monto {0} {1} {2} contra {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
es_ES: Monto {0} {1} deducido contra {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
es_ES: Monto {0} {1} transferido desde {2} a {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
es_ES: Monto {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
es_ES: Importes

note: Name of a UOM
en: Ampere
es_ES: Amperio

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
es_ES: Amperio-Hora

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
es_ES: Amperio-Minuto

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
es_ES: Amperio-Segundo

en: Amt
es_ES: Monto

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
es_ES: Un Grupo de Producto es una forma de clasificar Productos según sus tipos.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
es_ES: Se ha producido un error al volver a recalcular la valoración del artículo a través de {0}

en: An error occurred during the update process
es_ES: Se produjo un error durante el proceso de actualización

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
es_ES: Se ha producido un error para ciertos artículos al crear solicitudes de material basadas en el nivel de re-pedido. Por favor, rectifica estos problemas:

en: Analyst
es_ES: Analista

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
es_ES: Analítica

en: Annual
es_ES: Anual

en: Annual Billing: {0}
es_ES: Facturación anual: {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
es_ES: Gastos Anuales

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
es_ES: Ingresos anuales

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
es_ES: Ingresos Anuales

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
es_ES: Ya existe otro registro de presupuesto &#39;{0}&#39; contra {1} &#39;{2}&#39; y cuenta &#39;{3}&#39; para el año fiscal {4}

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
es_ES: Otro registro de Asignación de Centro de Coste {0} aplicable desde {1}, por lo tanto esta asignación será aplicable hasta {2}

en: Another Payment Request is already processed
es_ES: Ya se ha tramitado otra solicitud de pago

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
es_ES: Existe otro vendedor {0} con el mismo ID de empleado

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
es_ES: Se requiere cualquiera de los siguientes filtros: almacén, código de artículo, grupo de artículos

en: Apparel & Accessories
es_ES: Vestimenta & Accesorios

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
es_ES: Cargos Aplicables

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
es_ES: Dimensión aplicable

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
es_ES: Aplicable para

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
es_ES: Lista de días Festivos

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
es_ES: Módulos Aplicables

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
es_ES: Aplicable en Cuenta

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
es_ES: Aplicables a (Puesto)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
es_ES: Aplicable a (Empleado)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
es_ES: Aplicable a (Rol)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
es_ES: Aplicable a (Usuario)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
es_ES: Aplicable para los Países

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
es_ES: Aplicable para Usuarios

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
es_ES: Aplicable para controlador externo.

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
es_ES: Aplicable si la empresa es SpA, SApA o SRL

en: Applicable if the company is a limited liability company
es_ES: Aplicable si la empresa es una sociedad de responsabilidad limitada.

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
es_ES: Aplicable si la empresa es un individuo o un propietario

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
es_ES: Aplicable en la Solicitud de Material

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
es_ES: Aplicable en Orden de Compra

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
es_ES: Aplicable en la reserva de gastos reales

en: Application of Funds (Assets)
es_ES: UTILIZACIÓN DE FONDOS (ACTIVOS)

en: Applied Coupon Code
es_ES: Código de cupón aplicado

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
es_ES: Aplicado en cada lectura.

en: Applied putaway rules.
es_ES: Reglas de almacenamiento aplicadas.

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
es_ES: Se aplica a

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
es_ES: Aplicar descuento adicional en

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
es_ES: Aplicar de descuento en

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
es_ES: Aplicar descuento sobre tarifa con descuento

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
es_ES: Aplicar descuento en tarifa

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
es_ES: Aplicar múltiples reglas de precios

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
es_ES: Aplicar en

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
es_ES: Aplicar la regla de almacenamiento

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
es_ES: Aplicar recursión sobre (según UdM de transacción)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
es_ES: Aplicar regla a la marca

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
es_ES: Aplicar regla en código de artículo

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
es_ES: Aplicar regla en grupo de artículos

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
es_ES: Aplicar regla en otro

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
es_ES: Aplicar SLA para el tiempo de resolución

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
es_ES: Aplicar retención de impuesto en origen (TDS)

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
es_ES: Aplicar Monto de Retención de Impuestos

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
es_ES: Aplicar Monto de Retención de Impuestos

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
es_ES: Aplicar restricción a los valores de dimensión

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
es_ES: Aplicar a todos los documentos de inventario

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
es_ES: Aplicar al documento

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
es_ES: Cita

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
es_ES: Configuración de reserva de citas

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
es_ES: Ranuras de reserva de citas

en: Appointment Confirmation
es_ES: Confirmación de la cita

en: Appointment Created Successfully
es_ES: Cita creada exitosamente

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
es_ES: Detalles de la cita

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
es_ES: Duración de la cita (en minutos)

en: Appointment Scheduling Disabled
es_ES: Programación de citas deshabilitada

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
es_ES: Se desactivó la programación de citas en este sitio

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
es_ES: Cita con

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
es_ES: Se creó la cita, pero no se encontró ningún cliente potencial. Por favor, revise el correo electrónico para confirmar.

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
es_ES: Aprobar Rol (por encima del valor autorizado)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
es_ES: El rol que aprueba no puede ser igual que el rol al que se aplica la regla

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
es_ES: Aprobar usuario (por encima del valor autorizado)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
es_ES: El usuario que aprueba no puede ser igual que el usuario para el que la regla es aplicable

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
es_ES: Comparar de manera aproximada descripciones / nombres de las terceras partes contra los terceros

note: Name of a UOM
en: Are
es_ES: Área

en: Are you sure you want to clear all demo data?
es_ES: ¿Está seguro de que desea borrar todos los datos de la demostración?

en: Are you sure you want to delete this Item?
es_ES: ¿Está seguro de que desea eliminar este artículo?

en: Are you sure you want to restart this subscription?
es_ES: ¿Está seguro de que desea reiniciar esta suscripción?

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
es_ES: Zona

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
es_ES: Área UOM

en: Arrival Quantity
es_ES: Cantidad de llegada

en: As On Date
es_ES: A la fecha

en: As on Date
es_ES: A fecha

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
es_ES: Unidad de Medida Según Inventario

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
es_ES: Como el campo {0} está habilitado, el campo {1} es obligatorio.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
es_ES: Como el campo {0} está habilitado, el valor del campo {1} debe ser superior a 1.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
es_ES: Como ya existen transacciones validadas contra el artículo {0}, no puede cambiar el valor de {1}.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
es_ES: Como hay existencias negativas, no puede habilitar {0}.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
es_ES: No puedes desactivarlo porque hay stock reservado {0}.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
es_ES: Dado que hay suficientes artículos de sub ensamblaje, no se requiere una orden de trabajo para el almacén {0}.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
es_ES: Como hay suficientes materias primas, la Solicitud de material no es necesaria para Almacén {0}.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
es_ES: Como {0} está habilitado, no puedes habilitar {1}.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
es_ES: Artículos de montaje

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
es_ES: Activo

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
es_ES: Cuenta de Activos

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
es_ES: Actividad de Activos

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
es_ES: Capitalización de Activos

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
es_ES: Capitalización de Activo Artículo de Activo

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
es_ES: Capitalización de Activo Artículo de Servicio

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
es_ES: Capitalización de Activo Articulo de Stock

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
es_ES: Categoría de activos

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
es_ES: Cuenta de categoría de activos

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
es_ES: Nombre de la Categoría de Activos

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
es_ES: Categoría activo es obligatorio para la partida del activo fijo

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
es_ES: Centro de la amortización del coste de los activos

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
es_ES: Libro Mayor Depreciacion de Activos

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
es_ES: Calendario de depreciación de Activo

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
es_ES: Calendario de depreciación de activos para el activo {0} y el libro de finanzas {1} no está utilizando la depreciación por turnos

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
es_ES: No se encontró un calendario de depreciación de activos para el activo {0} y el libro financiero {1}

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
es_ES: Ya existe un calendario de depreciación de activos {0} para el activo {1}.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
es_ES: Ya existe un calendario de Depreciación de Activos {0} para el Activo {1} y el Libro Financiero {2}.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
es_ES: Depreciaciones de Activos y Saldos

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
es_ES: Detalles del Activo

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
es_ES: Libro de Finanzas de Activos

en: Asset ID
es_ES: Id de Activo

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
es_ES: Ubicación del Activo

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
es_ES: Mantenimiento de activos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
es_ES: Registro de mantenimiento de activos

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
es_ES: Tarea de mantenimiento de activos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
es_ES: Equipo de mantenimiento de activos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
es_ES: Movimiento de Activo

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
es_ES: Elemento de movimiento de activos

en: Asset Movement record {0} created
es_ES: Movimiento de activo {0} creado

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
es_ES: Nombre de Activo

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
es_ES: Nomenclatura para Activos

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
es_ES: Propietario del activo

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
es_ES: Compañia Dueña del Activo

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
es_ES: Cantidad de Activos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
es_ES: Activo recibido pero no facturado

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
es_ES: Reparación de Activos

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
es_ES: Artículo Consumido en Reparación de Activo

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
es_ES: Factura de compra Reparación de Activo

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
es_ES: Configuración de Activos

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
es_ES: Asignación de Turnos de Activo

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
es_ES: Factor de Turnos de Activo

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
es_ES: El factor de cambio de activos {0} está configurado con su valor predeterminado. Tiene que cambiarlo primero.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
es_ES: Estado del Activo

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
es_ES: Valor del activo

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
es_ES: Ajuste del valor del activo

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
es_ES: El ajuste del valor del activo no puede contabilizarse antes de la fecha de compra del activo <b>{0}</b> .

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
es_ES: Análisis de valor de activos

en: Asset cancelled
es_ES: Activo cancelado

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
es_ES: Activo no se puede cancelar, como ya es {0}

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
es_ES: El activo no puede desecharse antes de la última entrada de depreciación.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
es_ES: El Activo capitalizado fue validado después de la Capitalización de Activos {0}

en: Asset created
es_ES: Activo creado

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
es_ES: El Activo creado fue validado después del la Capitalización de Activos {0}

en: Asset created after being split from Asset {0}
es_ES: Activo creado después de ser separado del Activo {0}

en: Asset deleted
es_ES: Activo eliminado

en: Asset issued to Employee {0}
es_ES: Activo asignado al empleado {0}

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
es_ES: Activo fuera de servicio debido a la reparación del activo {0}

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
es_ES: Activo recibido en la ubicación {0} y entregado al empleado {1}

en: Asset restored
es_ES: Activo restituido

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
es_ES: Activo restituido después de la Capitalización de Activos {0} fue cancelada

en: Asset returned
es_ES: Activo devuelto

en: Asset scrapped
es_ES: Activo desechado

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
es_ES: Activos desechado a través de entrada de diario {0}

en: Asset sold
es_ES: Activo vendido

en: Asset submitted
es_ES: Activo validado

en: Asset transferred to Location {0}
es_ES: Activo transferido a la ubicación {0}

en: Asset updated after being split into Asset {0}
es_ES: Activo actualizado tras ser dividido en Activo {0}

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
es_ES: Activo {0} no puede ser desechado, debido a que ya es {1}

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
es_ES: Activo {0} no pertenece al Producto {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
es_ES: Activo {0} no pertenece a la empresa {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
es_ES: El activo {0} no pertenece al custodio {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
es_ES: El activo {0} no pertenece a la ubicación {1}

en: Asset {0} does not exist
es_ES: Activo {0} no existe

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
es_ES: Se ha creado el activo {0}. Por favor, establezca los detalles de depreciación si los hay y valídelo.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
es_ES: El activo {0} ha sido actualizado. Por favor, establezca los detalles de depreciación si los hay y valídelo.

en: Asset {0} must be submitted
es_ES: Activo {0} debe ser validado

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
es_ES: El programa de depreciación del activo se actualizó después de la asignación de Turnos del Activo {0}

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
es_ES: Valor del activo ajustado tras la cancelación del ajuste del valor del activo {0}

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
es_ES: Valor del activo ajustado tras el envío del ajuste del valor del activo {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
es_ES: Bienes

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
es_ES: Activos no creados para {item_code}. Tendrá que crear el activo manualmente.

en: Assign Job to Employee
es_ES: Asignar trabajo a empleado

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
es_ES: Asignar a

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
es_ES: Asignar a nombre

en: Assigned To
es_ES: Asignado a

en: Assignment
es_ES: Asignación

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
es_ES: Condiciones de asignación

en: Associate
es_ES: Asociado

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
es_ES: En la fila #{0}: La cantidad seleccionada {1} para el artículo {2} es mayor que el stock disponible {3} en el almacén {4}.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
es_ES: Se requiere al menos una cuenta con ganancias o pérdidas por cambio

en: At least one asset has to be selected.
es_ES: Al menos un activo tiene que ser seleccionado.

en: At least one invoice has to be selected.
es_ES: Debe seleccionarse al menos una factura.

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
es_ES: En el documento de devolución debe figurar al menos un artículo con cantidad negativa

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
es_ES: Se requiere al menos un modo de pago de la factura POS.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
es_ES: Se debe seleccionar al menos uno de los módulos aplicables.

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
es_ES: Debe seleccionarse al menos una de las opciones de Venta o Compra

en: At least one warehouse is mandatory
es_ES: Es obligatorio tener al menos un almacén

en: At row #{0}: the Difference Account must not be a Stock type account, please change the Account Type for the account {1} or select a different account
es_ES: En la fila #{0}: la Cuenta de Diferencia no debe ser una cuenta de tipo Acciones, cambie el Tipo de Cuenta para la cuenta {1} o seleccione una cuenta diferente

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
es_ES: En la fila n.º {0}: el ID de secuencia {1} no puede ser menor que el ID de secuencia de fila anterior {2}

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
es_ES: En la fila {0}: el Núm. de Lote es obligatorio para el Producto {1}

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
es_ES: En la fila {0}: No se puede establecer el nº de fila padre para el artículo {1}

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
es_ES: En la fila {0}: La cant. es obligatoria para el lote {1}

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
es_ES: En la fila {0}: el Núm. Serial es obligatorio para el Producto {1}

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
es_ES: En la fila {0}: El paquete de serie y lote {1} ya está creado. Por favor, elimine los valores de los campos nº de serie o nº de lote.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
es_ES: En la fila {0}: establezca el nº de fila padre para el artículo {1}

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
es_ES: Atmósfera

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
es_ES: Adjuntar archivo .csv con dos columnas, una para el nombre antiguo y la otra para el nombre nuevo.

en: Attach CSV File
es_ES: Adjuntar archivo CSV

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
es_ES: Adjunte un archivo de plan de cuentas personalizado

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
es_ES: Adjunto

en: Attachments
es_ES: Adjuntos

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
es_ES: Asistencia y Salidas

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
es_ES: ID de dispositivo de asistencia (ID de etiqueta biométrica / RF)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
es_ES: Atributo

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
es_ES: Nombre del Atributo

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
es_ES: Valor del Atributo

en: Attribute table is mandatory
es_ES: Tabla de atributos es obligatoria

en: Attribute value: {0} must appear only once
es_ES: Valor del atributo: {0} debe aparecer sólo una vez

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
es_ES: Atributo {0} seleccionado varias veces en la tabla Atributos

en: Attributes
es_ES: Atributos

en: Authentication Failed
es_ES: Autenticación fallida

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
es_ES: Autorizado por

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
es_ES: Control de Autorización

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
es_ES: Regla de Autorización

en: Authorized Signatory
es_ES: Firmante autorizado

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
es_ES: Valor Autorizado

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
es_ES: Creación automática de activos en la compra

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
es_ES: Creación automática de la revalorización del Tipo de Cambio

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
es_ES: Creación automática de Recibo de Compra

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
es_ES: Crear Automáticamente Lote y Serie para Salida

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
es_ES: Crear orden de subcontratación automáticamente

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
es_ES: Creado Automáticamente

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
es_ES: Creación automática de series y lotes

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
es_ES: Creación automática de Contacto

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
es_ES: Reporte de Correo Electrónico Automático

en: Auto Fetch
es_ES: Búsqueda automática

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
es_ES: Insertar automáticamente el precio del artículo si falta

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
es_ES: Requisición de Materiales Automática

en: Auto Material Requests Generated
es_ES: Solicitudes de Material Automáticamente Generadas

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
es_ES: Nombre Automático

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
es_ES: Auto Opt In (para todos los clientes)

en: Auto Reconcile
es_ES: Reconciliación Automática

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
es_ES: Reconciliación Automática de Pagos

en: Auto Reconciliation
es_ES: Reconciliación Automática

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
es_ES: Reconciliación automática de pagos ha sido desactivada. Habilítelo a través de {0}

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
es_ES: Repetición Automática

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
es_ES: Detalle de Repetición Automática

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
es_ES: Reserva automática de números de serie y de lote

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
es_ES: Reserva automática de stock para órdenes de venta en el momento de la compra

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
es_ES: Cierre automático Oportunidad Respondida después del número de días mencionado anteriormente

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
es_ES: Encontrar automáticamente y establecer las partes en las Transacciones Bancarias

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
es_ES: Ordenar Automáticamente

en: Auto repeat document updated
es_ES: Documento automático editado

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
es_ES: Cancelación automática de la pérdida de precisión durante la consolidación

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
es_ES: Añadir automáticamente el artículo filtrado a la cesta

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
es_ES: Agregar automáticamente impuestos y cargos de la plantilla de impuestos de artículos

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
es_ES: Crear Automáticamente Nuevo Lote

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
es_ES: Obtenga automáticamente las condiciones de pago del pedido

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
es_ES: Procesar automáticamente asientos contables diferidos

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
es_ES: Contabilizar automáticamente el asiento contable de compensación

en: Automotive
es_ES: Automoción

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
es_ES: Disponibilidad de ranuras

en: Available
es_ES: Disponible

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
es_ES: Cantidad de lotes disponibles desde Almacén

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
es_ES: Cantidad de lotes disponibles en almacén

note: Name of a report
en: Available Batch Report
es_ES: Informe de lotes disponibles

en: Available For Use Date
es_ES: Disponible para uso Fecha

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
es_ES: Cant. disponible

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
es_ES: Cantidad disponible para consumo

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
es_ES: Cant. disponible en Compañía

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
es_ES: Cantidad Disponible en Almacén Fuente

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
es_ES: Cantidad disponible en Almacén de destino

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
es_ES: Cantidad Disponible en Almacén WIP

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
es_ES: Cantidad Disponible en Almacén

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
es_ES: Cantidad disponible para reservar

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
es_ES: Cantidad disponible

en: Available Stock
es_ES: Stock disponible

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
es_ES: Inventario Disponible de Artículos de Embalaje

en: Available for use date is required
es_ES: Disponible para la fecha de uso es obligatorio

en: Available quantity is {0}, you need {1}
es_ES: La cantidad disponible es {0}, necesita {1}

en: Available {0}
es_ES: Disponible {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
es_ES: Fecha disponible para usar

en: Available-for-use Date should be after purchase date
es_ES: La fecha de uso disponible debe ser posterior a la fecha de compra.

en: Average Age
es_ES: Edad promedio

en: Average Completion
es_ES: Promedio completado

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
es_ES: Descuento Promedio

en: Average Rate
es_ES: Tasa promedio

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
es_ES: Tiempo promedio de respuesta

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
es_ES: Tiempo estimado por el proveedor para el envío

en: Avg Daily Outgoing
es_ES: Promedio diario saliente

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
es_ES: Tasa media

en: Avg Rate (Balance Stock)
es_ES: Tasa media (Balance Stock)

en: Avg. Buying Price List Rate
es_ES: Promedio Precio de la Lista de Precios de Compra

en: Avg. Selling Price List Rate
es_ES: Promedio Precio de la Lista de Precios de Venta

en: Avg. Selling Rate
es_ES: Precio de venta promedio

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: B+
es_ES: B +

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: B-
es_ES: B -

note: Option for the 'Algorithm' (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: BFS
es_ES: BFS (Búsqueda en Amplitud)

note: Label of the bin_qty_section (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: BIN Qty
es_ES: Cant. BIN

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
es_ES: LdM

en: BOM 1
es_ES: LdM 1

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
es_ES: BOM 1 {0} y BOM 2 {1} no deben ser iguales

en: BOM 2
es_ES: LdM 2

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
es_ES: Herramienta de comparación de lista de materiales

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
es_ES: LdM Creado

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
es_ES: Creador LdM

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
es_ES: LdM Creador de Artículo

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
es_ES: Detalles de Lista de materiales (LdM) No.

note: Name of a report
en: BOM Explorer
es_ES: LdM Explorador

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
es_ES: Desplegar lista de materiales (LdM) del producto

en: BOM ID
es_ES: ID de lista de materiales

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
es_ES: Información de LdM

note: Name of a DocType
en: BOM Item
es_ES: Lista de materiales (LdM) del producto

en: BOM Level
es_ES: LdM Nivel

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
es_ES: Lista de materiales (LdM) No.

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
es_ES: Número de LdM (para productos semiacabados)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
es_ES: Lista de materiales (LdM) para el producto terminado

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
es_ES: Operación de la lista de materiales (LdM)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
es_ES: Tiempo de operaciones de la lista de materiales

en: BOM Qty
es_ES: Cant. De la lista de materiales

en: BOM Rate
es_ES: Coeficiente de la lista de materiales (LdM)

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
es_ES: BOM de Artículo  de Desguace

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
es_ES: Buscar listas de materiales (LdM)

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
es_ES: BOM Stock Calculado

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
es_ES: Reporte de Stock de BOM

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
es_ES: Árbol LdM

en: BOM UoM
es_ES: LdM UdM

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
es_ES: LdM Actualizar Lote

en: BOM Update Initiated
es_ES: LdM Actualización iniciada

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
es_ES: Registro de actualización de lista de materiales

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
es_ES: Herramienta de actualización de Lista de Materiales (BOM)

note: Description of a DocType
en: BOM Update Tool Log with job status maintained
es_ES: Registro de la herramienta de actualización de lista de materiales con el estado del trabajo mantenido

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
es_ES: La actualización de la lista de materiales ya está en curso. Espere hasta que se complete {0} .

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
es_ES: La actualización de la lista de materiales está en cola y puede tardar unos minutos. Verifique {0} para ver el progreso.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
es_ES: Informe de varianza BOM

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
es_ES: BOM de artículo del sitio web

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
es_ES: Operación de Página Web de lista de materiales

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
es_ES: Se requiere la lista de materiales (LdM) y cantidad a manufacturar.

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
es_ES: Lista de materiales y producción

en: BOM does not contain any stock item
es_ES: BOM no contiene ningún artículo de stock

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
es_ES: Recursión de la lista de materiales: {0} no puede ser secundario de {1}

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
es_ES: Recursión de la LdM: {1} no puede ser principal o secundaria de {0}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
es_ES: La lista de materiales (LdM) {0} no pertenece al producto {1}

en: BOM {0} must be active
es_ES: La lista de materiales (LdM) {0} debe estar activa

en: BOM {0} must be submitted
es_ES: La lista de materiales (LdM) {0} debe ser validada

en: BOM {0} not found for the item {1}
es_ES: Lista de materiales {0} no encontrada para el artículo {1}

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
es_ES: Listas de materiales actualizadas

en: BOMs created successfully
es_ES: Listas de materiales creadas con éxito

en: BOMs creation failed
es_ES: Hubo un error al crear la lista de materiales

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
es_ES: La creación de listas de materiales se ha puesto en cola, compruebe el estado en un rato

en: Backdated Stock Entry
es_ES: Entrada de stock retroactiva

note: Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Operation' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Backflush Materials From WIP Warehouse
es_ES: Consumo retroactivo de materiales del almacén WIP

en: Backflush Raw Materials
es_ES: Materias primas de retrolavado

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
es_ES: Adquisición retroactiva de materia prima basada en

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
es_ES: Retroceda las materias primas del almacén de trabajo en progreso

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
es_ES: Adquisición retroactiva de materia prima del subcontrato basadas en

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
es_ES: Saldo en Moneda de la Cuenta

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
es_ES: Saldo en Moneda Base

en: Balance Qty
es_ES: Balance

en: Balance Serial No
es_ES: No de serie de la balanza

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
es_ES: Hoja de balance

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
es_ES: Resumen del balance general

en: Balance Value
es_ES: Valor de balance

en: Balance for Account {0} must always be {1}
es_ES: El balance para la cuenta {0} siempre debe ser {1}

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
es_ES: El balance debe ser

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
es_ES: Banco

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
es_ES: Cuenta de Banco / Efectivo

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
es_ES: Núm. de cta. bancaria

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
es_ES: Detalles de cuenta bancaria

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
es_ES: Información de la Cuenta Bancaria

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
es_ES: Número de Cuenta Bancaria

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
es_ES: Subtipo de cuenta bancaria

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
es_ES: Tipo de cuenta bancaria

en: Bank Accounts
es_ES: Cuentas bancarias

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
es_ES: Saldo Bancario

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
es_ES: Cargos bancarios

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
es_ES: Cuenta de Cargos Bancarios

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
es_ES: Liquidación bancaria

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
es_ES: Detalle de liquidación bancaria

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
es_ES: Resumen de Cambios Bancarios

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
es_ES: Saldo de crédito bancario

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
es_ES: Detalles del banco

en: Bank Draft
es_ES: Giro bancario

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
es_ES: Registro de Banco

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
es_ES: Garantía Bancaria

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
es_ES: Número de Garantía Bancaria

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
es_ES: Tipo de Garantía Bancaria

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
es_ES: Nombre del banco

en: Bank Overdraft Account
es_ES: Cuenta de Sobre-Giros

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
es_ES: Estados de conciliación bancarios

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
es_ES: Herramienta de Reconciliación Bancaria

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
es_ES: Importación de extractos bancarios

en: Bank Statement balance as per General Ledger
es_ES: Saldo de Extracto Bancario según Balance General

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
es_ES: Transacción bancaria

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
es_ES: Mapeo de transacciones bancarias

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
es_ES: Pagos de transacciones bancarias

en: Bank account cannot be named as {0}
es_ES: La cuenta bancaria no puede nombrarse como {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
es_ES: La cuenta bancaria {0} ya existe y no se pudo volver a crear

en: Bank accounts added
es_ES: Cuentas bancarias agregadas

en: Bank transaction creation error
es_ES: Error de creación de transacción bancaria

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
es_ES: Cuenta Banco/Efectivo

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
es_ES: La Cuenta Banco/Efectivo {0} no pertenece a la compañía {1}

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
es_ES: Banca

note: Name of a UOM
en: Bar
es_ES: Barra

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
es_ES: Código de barras

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
es_ES: Tipo de Código de Barras

en: Barcode {0} already used in Item {1}
es_ES: El código de barras {0} ya se utiliza en el artículo {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
es_ES: Código de Barras {0} no es un código {1} válido

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
es_ES: Códigos de Barras

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
es_ES: Barril (Petróleo)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
es_ES: Barril(Cerveza)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
es_ES: Importe base

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
es_ES: Importe Base (Divisa de la Empresa)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
es_ES: Importe de Cambio Base (Divisa de la Empresa)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
es_ES: Coste base por unidad

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
es_ES: La tarifa básica de Hora (divisa de la Compañía)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
es_ES: Tarifa base

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
es_ES: Base Imponible Retención Neta Total

en: Base Total
es_ES: Total base

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
es_ES: Base Importe total facturable

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
es_ES: Base Importe total facturado

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
es_ES: Base Importe total del cálculo de costes

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
es_ES: URL Base

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
es_ES: Basado en

en: Based On Data ( in years )
es_ES: Basado en datos (en años)

en: Based On Document
es_ES: Basado en documento

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
es_ES: Basada en Término de Pago

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
es_ES: Basado en la lista de precios

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
es_ES: Basado en el Valor

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
es_ES: Basándose en su política de RRHH, seleccione la fecha de finalización del período de asignación de vacaciones

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
es_ES: Importe Base

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
es_ES: Importe Básico (divisa de la Compañía)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
es_ES: Precio base (Divisa por defecto)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
es_ES: Precio base (según la UdM)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
es_ES: Lote

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
es_ES: Descripción de Lotes

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
es_ES: Detalles del lote

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
es_ES: ID de Lote

en: Batch ID is mandatory
es_ES: El ID de lote es obligatorio

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
es_ES: Estado de Caducidad de Lote de Productos

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
es_ES: Lote Nro.

en: Batch No {0} does not exists
es_ES: Lote núm. {0} no existe

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
es_ES: Nº de Lote

en: Batch Nos
es_ES: Números de Lote

en: Batch Nos are created successfully
es_ES: Los Núm. de Lote se crearon correctamente

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
es_ES: Serie de Número de Lote

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
es_ES: Cantidad de lote

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
es_ES: Tamaño del lote

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
es_ES: Unidad de medida por lotes

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
es_ES: Núm. de Lote y Serie

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
es_ES: El lote {0} del producto {1} ha expirado.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
es_ES: El lote {0} del elemento {1} está deshabilitado.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
es_ES: Historial de Saldo por Lotes

en: Batchwise Valuation
es_ES: Valoración por lotes

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
es_ES: Antes de Reconciliación

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
es_ES: Comience el (días)

en: Below Subscription Plans are of different currency to the party default billing currency/Company currency: {0}
es_ES: Los siguientes planes de suscripción tienen una moneda diferente a la moneda de facturación predeterminada del tercero o de la moneda de la empresa: {0}

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
es_ES: Fecha de factura

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
es_ES: Factura No.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
es_ES: Lista de materiales

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
es_ES: Facturado

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
es_ES: Importe facturado

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
es_ES: Monto facturado

en: Billed Qty
es_ES: Cantidad facturada

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
es_ES: Facturado, Recibido y Devuelto

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
es_ES: Dirección de Facturación

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
es_ES: Detalles de la dirección de facturación

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
es_ES: Nombre de la dirección de facturación

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
es_ES: Monto de facturación

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
es_ES: Ciudad de facturación

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
es_ES: País de facturación

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
es_ES: Condado de facturación

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
es_ES: Moneda de facturación

en: Billing Date
es_ES: Fecha de facturación

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
es_ES: Detalles de facturación

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
es_ES: Correo Electrónico de Facturas

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
es_ES: Horas de facturación

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
es_ES: Intervalo de Facturación

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
es_ES: Contador de Intervalo de Facturación

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
es_ES: El recuento de intervalos de facturación no puede ser inferior a 1

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
es_ES: Monto de facturación

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
es_ES: Región de facturación

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
es_ES: Estado de facturación

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
es_ES: Código Postal de Facturación

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
es_ES: La moneda de facturación debe ser igual a la moneda de la compañía predeterminada o la moneda de la cuenta de la parte

note: Name of a DocType
en: Bin
es_ES: Papelera

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
es_ES: Bio / Carta de Presentación

en: Biotechnology
es_ES: Biotecnología

note: Name of a DocType
en: Bisect Accounting Statements
es_ES: Dividir estados contables

en: Bisect Left
es_ES: Dividir a la izquierda

note: Name of a DocType
en: Bisect Nodes
es_ES: Dividir nodos

en: Bisect Right
es_ES: Dividir a la derecha

note: Label of the bisecting_from (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting From
es_ES: Dividir desde

en: Bisecting Left ...
es_ES: Dividir a la izquierda...

en: Bisecting Right ...
es_ES: Dividir a la derecha...

note: Label of the bisecting_to (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting To
es_ES: Dividir hasta

en: Black
es_ES: Negro

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
es_ES: Orden de la Manta

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
es_ES: Asignación de pedidos generales (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
es_ES: Artículo de Orden Combinado

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
es_ES: Tasa de orden general

en: Block Invoice
es_ES: Factura en Bloque

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
es_ES: Bloquear Proveedor

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
es_ES: Suscriptor del Blog

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
es_ES: Grupo sanguíneo

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
es_ES: Azul

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
es_ES: Cuerpo

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
es_ES: Cuerpo de texto

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
es_ES: Ayuda para el cuerpo y el texto de cierre

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
es_ES: Lista de materiales Nº

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
es_ES: Contabilizar los pagos anticipados en una cuenta de tercero separada

en: Book Appointment
es_ES: Reservar una cita

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
es_ES: Entrada de depreciación de activos de libro de forma automática

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
es_ES: Reservar entradas diferidas según

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
es_ES: Reservar entradas diferidas mediante entrada de diario

en: Book an appointment
es_ES: Agende una cita

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
es_ES: Reservado

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
es_ES: Activo Fijo Reservado

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
es_ES: Ambos

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
es_ES: Se deben configurar tanto la fecha de inicio del Período de Prueba como la fecha de finalización del Período de Prueba

note: Name of a UOM
en: Box
es_ES: Caja

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
es_ES: Sucursal

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
es_ES: Código de Rama

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
es_ES: Marca

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
es_ES: Valores predeterminados de marca

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
es_ES: Marca

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
es_ES: Desglose

en: Broadcasting
es_ES: Difusión

en: Brokerage
es_ES: Corretaje

en: Browse BOM
es_ES: Explorar la lista de materiales

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
es_ES: Btu/hora

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
es_ES: Btu/minutos

note: Name of a UOM
en: Btu/Seconds
es_ES: Btu/segundos

note: Label of the budget_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
es_ES: Presupuesto

note: Name of a DocType
en: Budget Account
es_ES: Cuenta de Presupuesto

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
es_ES: Cuentas de Presupuesto

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
es_ES: Contra Presupuesto

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
es_ES: Monto de Presupuesto

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
es_ES: Detalle del Presupuesto

en: Budget Exceeded
es_ES: Presupuesto excedido

en: Budget List
es_ES: Lista de Presupuesto

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
es_ES: Variación de Presupuesto

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
es_ES: El presupuesto no se puede asignar contra el grupo de cuentas {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
es_ES: El presupuesto no se puede asignar contra {0}, ya que no es una cuenta de ingresos o gastos

en: Budgets
es_ES: Presupuestos

en: Build All?
es_ES: ¿Construir todo?

en: Buildings
es_ES: Edificios

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log
es_ES: Registro de transacciones masivas

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log Detail
es_ES: Detalle del registro de transacciones masivas

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
es_ES: Actualización masiva

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
es_ES: Conjunto de Productos

en: Bundle Qty
es_ES: Cantidad del paquete

en: Business Analyst
es_ES: Analista de Negocios

en: Business Development Manager
es_ES: Gerente de Desarrollo de Negocios

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
es_ES: Ocupado

en: Buy
es_ES: Comprar

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
es_ES: Comprador de Bienes y Servicios.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
es_ES: Compras

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
es_ES: Configuración de Compra y Venta

en: Buying Amount
es_ES: Importe de compra

en: Buying Price List
es_ES: Lista de precios de compra

en: Buying Rate
es_ES: Tipo de Cambio de Compra

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
es_ES: Configuración de Compras

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
es_ES: Compra y Venta

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
es_ES: 'Compras' debe ser seleccionada, si la opción: 'Aplicable para' esta seleccionado como {0}

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
es_ES: Evitar el control de límite de crédito en la Orden de Venta

en: Bypass credit check at Sales Order
es_ES: Omitir verificación de crédito en Orden de Venta

en: CANCELLED
es_ES: CANCELADO

note: Label of the cc_to (Table MultiSelect) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
es_ES: CC para

note: Name of a DocType
en: CRM Note
es_ES: Nota CRM

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
es_ES: Configuración CRM

en: CWIP Account
es_ES: Cuenta CWIP

note: Name of a UOM
en: Caballeria
es_ES: Caballería

note: Name of a UOM
en: Cable Length
es_ES: Longitud de cable

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
es_ES: Longitud de cable (UK)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
es_ES: Longitud de cable (US)

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
es_ES: Calculo basado en

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
es_ES: Calcular Depreciación

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
es_ES: Calcule los Tiempos Estimados de Llegada

note: Label of the calculate_depr_using_total_days (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Calculate daily depreciation using total days in depreciation period
es_ES: Calcular la depreciación diaria utilizando el total de días del período de depreciación

en: Calculated Bank Statement balance
es_ES: Balance calculado del estado de cuenta bancario

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
es_ES: Cálculos

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
es_ES: Calendario de eventos

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
es_ES: Calibración

en: Call Again
es_ES: Volver a llamar

en: Call Connected
es_ES: Llamar conectado

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
es_ES: Detalles de la llamada

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
es_ES: Duración de la llamada en segundos

en: Call Ended
es_ES: Llamada finalizada

note: Name of a DocType
en: Call Log
es_ES: Registro de llamadas

en: Call Missed
es_ES: Llamada perdida

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
es_ES: Llamada recibida por

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
es_ES: Enrutamiento de llamadas

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
es_ES: Resumen de llamadas

en: Call Summary Saved
es_ES: Resumen de llamadas guardado

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
es_ES: Tipo de llamada

en: Callback
es_ES: Devolver Llamada

note: Name of a UOM
en: Calorie (Food)
es_ES: Calorías (Alimentos)

note: Name of a UOM
en: Calorie (It)
es_ES: Caloría (It)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Mean)
es_ES: Calorías (Mean)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Th)
es_ES: Calorías (Th)

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
es_ES: Calorías/segundos

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
es_ES: Campaña

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
es_ES: Eficiencia de la Campaña

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
es_ES: Programa de correo electrónico de campaña

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
es_ES: Nombre de la campaña

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
es_ES: Nombrar campañas por

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
es_ES: Horarios de campaña

en: Can be approved by {0}
es_ES: Puede ser aprobado por {0}

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
es_ES: No se puede filtrar según el cajero, si está agrupado por cajero

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
es_ES: No se puede filtrar según el Cliente, si está agrupado por Cliente

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
es_ES: No se puede filtrar según el perfil de POS, si está agrupado por perfil de POS

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
es_ES: No se puede filtrar según el método de pago, si está agrupado por método de pago

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
es_ES: No se puede filtrar en función al 'No. de comprobante', si esta agrupado por el nombre

en: Can only make payment against unbilled {0}
es_ES: Sólo se puede crear el pago contra {0} impagado

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
es_ES: Puede referirse a la línea, sólo si el tipo de importe es 'previo al importe' o 'previo al total'

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
es_ES: No se puede cambiar el método de valoración, ya que hay transacciones contra algunos artículos que no tienen su propio método de valoración

en: Cancel
es_ES: Cancelar

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
es_ES: Cancelar al Final del Período

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
es_ES: Cancelar visita {0} antes de cancelar este reclamo de garantía

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
es_ES: Cancelar visitas {0} antes de cancelar la visita de mantenimiento

en: Cancel Subscription
es_ES: Cancelar suscripción

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
es_ES: Cancelar suscripción después del período de gracia

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
es_ES: Fecha de Cancelación

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
es_ES: Cancelado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
es_ES: Cancelado

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
es_ES: No se puede calcular la hora de llegada porque falta la dirección del conductor.

en: Cannot Merge
es_ES: No se puede fusionar

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
es_ES: No se puede optimizar la ruta porque falta la dirección del conductor.

en: Cannot Relieve Employee
es_ES: No se puede relevar al empleado

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
es_ES: No se pueden volver a validar entradas del libro mayor para comprobantes en un año fiscal cerrado.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
es_ES: No se puede modificar {0} {1}; en su lugar, cree uno nuevo.

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
es_ES: No puede ser un elemento de Activo Fijo ya que se creo un Libro de Stock .

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
es_ES: No se puede cancelar debido a que existe una entrada de Stock validada en el almacén {0}

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
es_ES: No se puede cancelar la transacción. La validación del traspaso de la valoración del artículo, aún no se ha completado.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
es_ES: No se puede cancelar la transacción para la orden de trabajo completada.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
es_ES: No se pueden cambiar los Atributos después de la Transacciones de Stock. Haga un nuevo Artículo y transfiera el stock al nuevo Artículo

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
es_ES: No se puede cambiar la 'Fecha de Inicio' y la 'Fecha Final' del año fiscal una vez que ha sido guardado.

en: Cannot change Reference Document Type.
es_ES: No se puede cambiar el tipo de documento de referencia.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
es_ES: No se puede cambiar la fecha de detención del servicio para el artículo en la fila {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
es_ES: No se pueden cambiar las propiedades de la Variante después de una transacción de stock. Deberá crear un nuevo ítem para hacer esto.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
es_ES: No se puede cambiar la divisa/moneda por defecto de la compañía, porque existen transacciones, estas deben ser canceladas antes de cambiarla

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
es_ES: No se puede completar la tarea {0} porque su tarea dependiente {1} no está completada / cancelada.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
es_ES: No se puede convertir de 'Centros de Costos' a una cuenta del libro mayor, ya que tiene sub-grupos

en: Cannot convert Task to non-group because the following child Tasks exist: {0}.
es_ES: No se puede convertir una tarea a una no grupal porque existen las siguientes tareas secundarias: {0}.

en: Cannot convert to Group because Account Type is selected.
es_ES: No se puede convertir a Grupo porque Tipo de Cuenta está seleccionado.

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
es_ES: No se puede convertir a 'Grupo' porque se seleccionó 'Tipo de Cuenta'.

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
es_ES: No se puede desactivar o cancelar la 'Lista de Materiales (LdM)' si esta vinculada con otras

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
es_ES: No se puede declarar como perdida, porque se ha hecho el Presupuesto

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
es_ES: No se puede deducir cuando categoría es para ' Valoración ' o ' de Valoración y Total '

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
es_ES: No se puede eliminar el No. de serie {0}, ya que esta siendo utilizado en transacciones de stock

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
es_ES: No se puede garantizar la entrega por número de serie ya que el artículo {0} se agrega con y sin Asegurar entrega por número de serie

en: Cannot find Item with this Barcode
es_ES: No se puede encontrar el artículo con este código de barras

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
es_ES: No se puede facturar en exceso el artículo {0} en la fila {1} más de {2}. Para permitir una facturación excesiva, configure la asignación en la Configuración de cuentas

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
es_ES: No se puede producir una cantidad mayor del producto {0} que lo requerido en el pedido de venta {1}

en: Cannot produce more item for {0}
es_ES: No se puede producir más productos por {0}

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
es_ES: No se pueden producir más de {0} productos por {1}

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
es_ES: No se puede referenciar a una línea mayor o igual al numero de línea actual.

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
es_ES: No se puede seleccionar el tipo de cargo como 'Importe de línea anterior' o ' Total de línea anterior' para la primera linea

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
es_ES: No se puede definir como pérdida, cuando la orden de venta esta hecha.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
es_ES: No se puede establecer la autorización sobre la base de descuento para {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
es_ES: No se pueden establecer varios valores predeterminados de artículos para una empresa.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
es_ES: No se puede establecer una cantidad menor que la cantidad entregada

en: Cannot set quantity less than received quantity
es_ES: No se puede establecer una cantidad menor que la cantidad recibida

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
es_ES: No se puede establecer el campo <b>{0}</b> para copiar en variantes

en: Cannot {0} from {1} without any negative outstanding invoice
es_ES: No se puede {0} desde {1} sin ninguna factura pendiente negativa

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
es_ES: Capacidad

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
es_ES: Planificación de capacidad

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
es_ES: Error de planificación de capacidad, la hora de inicio planificada no puede ser la misma que la hora de finalización

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
es_ES: Planificación de capacidad para (Días)

en: Capital Equipment
es_ES: Bienes de capital

en: Capital Stock
es_ES: Capital de inventario

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
es_ES: Cuenta Capital Work In Progress

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
es_ES: Trabajo de capital en progreso

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
es_ES: Método de Capitalización

en: Capitalize Asset
es_ES: Capitalizar Activo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Capitalized
es_ES: Capitalizado

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
es_ES: Operador

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
es_ES: Servicio de Operador

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
es_ES: Efectivo

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
es_ES: Entrada de caja

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
es_ES: Flujo de fondos

en: Cash Flow Statement
es_ES: Estado de Flujos de Efectivo

en: Cash Flow from Financing
es_ES: Flujo de caja de financiación

en: Cash Flow from Investing
es_ES: Flujo de efectivo de inversión

en: Cash Flow from Operations
es_ES: Flujo de caja operativo

en: Cash In Hand
es_ES: Efectivo en caja

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
es_ES: 'Cuenta de Efectivo' o 'Cuenta Bancaria' es obligatoria para hacer una entrada de pago

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
es_ES: Cuenta de caja / banco

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
es_ES: Cajero

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
es_ES: Cierre de cajero

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
es_ES: Pagos de cierre del cajero

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
es_ES: Atrapar a todos

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
es_ES: Categoría

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
es_ES: Detalles de la categoría

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
es_ES: Nombre Categoría

en: Category-wise Asset Value
es_ES: Valor del activo por categoría

en: Caution
es_ES: Precaución

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
es_ES: Número Celular

note: Name of a UOM
en: Centiarea
es_ES: Centiárea

note: Name of a UOM
en: Centigram/Litre
es_ES: Centigramo/Litro

note: Name of a UOM
en: Centilitre
es_ES: Centilitro

note: Name of a UOM
en: Centimeter
es_ES: Centímetro

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
es_ES: Certificado

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
es_ES: Detalles del certificado

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
es_ES: Límite de certificado

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
es_ES: Certificado no

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
es_ES: Certificado Requerido

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
es_ES: Importe de Cambio

en: Change Release Date
es_ES: Cambiar fecha de lanzamiento

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
es_ES: Cambie el tipo de cuenta a Cobrar o seleccione una cuenta diferente.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
es_ES: Cambie esta fecha manualmente para configurar la próxima fecha de inicio de sincronización

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
es_ES: Se cambió el nombre del Cliente a '{}' porque '{}' ya existe.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
es_ES: Cambio

en: Changes in {0}
es_ES: Cambios en {0}

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
es_ES: No se permite cambiar el grupo de clientes para el cliente seleccionado.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
es_ES: Canal de socio

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
es_ES: Devengable

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
es_ES: Cargos Incurridos

en: Chart
es_ES: Gráfico

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
es_ES: Plan de Cuentas

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
es_ES: Plantilla del catálogo de cuentas

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
es_ES: Vista previa del gráfico

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
es_ES: Árbol de cartas

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
es_ES: Catálogo de cuentas

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
es_ES: Importador de plan de cuentas

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
es_ES: Centros de costos

en: Charts Based On
es_ES: Gráficos basados en

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
es_ES: N° de Chasis

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
es_ES: Comprobar número de factura único por proveedor

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
es_ES: Verifica si es una unidad hidropónica

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
es_ES: Compruebe si la entrada de transferencia de material no es necesaria

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
es_ES: Registro (grupo)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
es_ES: Marque esta opción para deshabilitar las fracciones.

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
es_ES: Comprobado el

en: Checkout
es_ES: Pedido

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
es_ES: Realizar pedido / Validar pedido / Nuevo pedido

en: Chemical
es_ES: Química

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
es_ES: Fecha del cheque

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
es_ES: Altura de Cheque

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
es_ES: Número de cheque

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
es_ES: Plantilla de impresión de cheques

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
es_ES: Cheque Tamaño

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
es_ES: Ancho Cheque

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
es_ES: Cheque / Fecha de referencia

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
es_ES: Cheque / No. de Referencia

en: Cheques Required
es_ES: Cheques requeridos

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
es_ES: Cheques y Depósitos liquidados de forma incorrecta

en: Chief Executive Officer
es_ES: Director Ejecutivo

en: Chief Financial Officer
es_ES: Director Financiero

en: Chief Operating Officer
es_ES: Director de Operaciones

en: Chief Technology Officer
es_ES: Director de Tecnología

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
es_ES: Nombre del documento secundario

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
es_ES: Existe Tarea Hija para esta Tarea. No puedes eliminar esta Tarea.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
es_ES: Los nodos secundarios sólo pueden ser creados bajo los nodos de tipo &quot;grupo&quot;

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
es_ES: No se puede eliminar este almacén. Existe un almacén secundario para este almacén.

en: Circular Reference Error
es_ES: Error de referencia circular

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
es_ES: Ciudad

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
es_ES: Clase / Porcentaje

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
es_ES: Clasificación de Clientes por región

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
es_ES: Cláusulas y Condiciones

en: Clear Demo Data
es_ES: Borrar datos de demostración

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
es_ES: Borrar Notificaciones

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
es_ES: Borrar tabla

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
es_ES: Fecha de liquidación

en: Clearance Date not mentioned
es_ES: Fecha de liquidación no definida

en: Clearance Date updated
es_ES: Fecha de liquidación actualizada

en: Clearing Demo Data...
es_ES: Borrando datos de demostración...

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
es_ES: Haga clic en el botón Importar facturas una vez que el archivo zip se haya adjuntado al documento. Cualquier error relacionado con el procesamiento se mostrará en el Registro de errores.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
es_ES: Haga clic en el enlace a continuación para verificar su correo electrónico y confirmar la cita

en: Click to add email / phone
es_ES: Clic para añadir correo / teléfono

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
es_ES: Cliente

en: Close
es_ES: Cerrar

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
es_ES: Cerrar Problema Después Días

en: Close Loan
es_ES: Préstamo cerrado

en: Close the POS
es_ES: Cierre el POS

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
es_ES: Cerrado

note: Name of a DocType
en: Closed Document
es_ES: Documento Cerrado

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
es_ES: Documentos Cerrados

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
es_ES: Orden cerrada no se puede cancelar. Abrir para cancelar.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
es_ES: Cierre

en: Closing (Cr)
es_ES: Cierre (Cred)

en: Closing (Dr)
es_ES: Cierre (Deb)

en: Closing (Opening + Total)
es_ES: Cierre (Apertura + Total)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
es_ES: Cuenta principal de cierre

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
es_ES: Cuenta de Clausura {0} tiene que ser de Responsabilidad / Patrimonio

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
es_ES: Monto de cierre

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
es_ES: Balance de cierre

en: Closing Balance as per ERP
es_ES: Saldo de cierre según ERP

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
es_ES: Fecha de cierre

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
es_ES: Texto de cierre

note: Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
es_ES: Código

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
es_ES: Lista de códigos

en: Cold Calling
es_ES: Llamada en frío

en: Collapse All
es_ES: Desplegar todo

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
es_ES: Recopilar el progreso

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
es_ES: Factor de Recolección (= 1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
es_ES: Reglas de Recolección

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
es_ES: Nivel de Colección

en: Colour
es_ES: Color

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
es_ES: Columna en archivo bancario

en: Column {0}
es_ES: Columna {0}

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
es_ES: Comentarios

en: Commercial
es_ES: Comercial

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
es_ES: Comisión

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
es_ES: Comisión de ventas

en: Commission Rate %
es_ES: Comisión de ventas %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
es_ES: Comisión de ventas (%)

en: Commission on Sales
es_ES: Comisiones sobre ventas

note: Name of a DocType Label of the common_code (Data) field in DocType 'Common Code' Label of the common_code (Data) field in DocType 'UOM'
en: Common Code
es_ES: Código común

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
es_ES: Comunicaciones

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
es_ES: Canal de comunicación

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
es_ES: Medio de comunicación

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
es_ES: Intervalo de tiempo medio de comunicación

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
es_ES: Tipo de medio de comunicación

en: Compact Item Print
es_ES: Impresión Compacta de Artículo

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
es_ES: Compañías

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
es_ES: Compañía

en: Company Abbreviation
es_ES: Abreviatura de la compañia

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
es_ES: La abreviatura de la Empresa no puede tener más de 5 caracteres

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
es_ES: Cuenta de la compañia

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
es_ES: Dirección de la Compañía

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
es_ES: Nombre de la Empresa

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria de la empresa

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
es_ES: Dirección de Facturación de la Compañía

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
es_ES: Descripción de la Compañía

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
es_ES: Detalles de la empresa

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
es_ES: Email de la compañía

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
es_ES: Logo de la Compañía

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
es_ES: Nombre de compañía

en: Company Name cannot be Company
es_ES: Nombre de la empresa no puede ser Company

en: Company Not Linked
es_ES: Empresa no vinculada

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
es_ES: Dirección de envío de la compañía

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
es_ES: Número de Identificación Fiscal de la Compañía

en: Company and Posting Date is mandatory
es_ES: La Empresa y la Fecha de Publicación son obligatorias

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
es_ES: Las monedas de la empresa de ambas compañías deben coincidir para las Transacciones entre empresas.

en: Company field is required
es_ES: Campo de la empresa es obligatorio

en: Company name not same
es_ES: El nombre de la empresa no es el mismo

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
es_ES: La empresa del activo {0} y el documento de compra {1} no coinciden.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
es_ES: Los números de registro de la compañía para su referencia. Números fiscales, etc

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
es_ES: Compañía a la que representa el Cliente Interno

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
es_ES: Compañía a la que representa el Cliente Interno.

en: Company {0} does not exist
es_ES: Compañía {0} no existe

en: Company {0} is added more than once
es_ES: La empresa {0} se agrega más de una vez

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
es_ES: La empresa {} aún no existe. Configuración de impuestos abortada.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
es_ES: La empresa {} no coincide con el perfil de POS {}

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
es_ES: Competidor

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
es_ES: Detalle del Competidor

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
es_ES: Nombre del Competidor

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
es_ES: Competidores

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
es_ES: Completar

en: Complete Job
es_ES: Trabajo completo

en: Complete Order
es_ES: Pedido completo

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
es_ES: Completado

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
es_ES: Completado Por

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
es_ES: Completado el

en: Completed Operation
es_ES: Operación completada

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
es_ES: Cant. completada

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
es_ES: La cantidad completa no puede ser mayor que la &#39;Cantidad para fabricar&#39;

en: Completed Quantity
es_ES: Cantidad completada

en: Completed Tasks
es_ES: Tareas Completadas

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
es_ES: Tiempo completado

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
es_ES: Órdenes de Trabajo completadas

en: Completion
es_ES: Terminación

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
es_ES: Finalización por

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
es_ES: Fecha de  finalización

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
es_ES: Estado de finalización

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
es_ES: Seguro a Todo Riesgo

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
es_ES: Computadora

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
es_ES: Condición

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
es_ES: Regla condicional

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
es_ES: Ejemplos de reglas condicionales

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
es_ES: Las condiciones se aplicarán a todos los elementos seleccionados combinados.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
es_ES: Configuración

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
es_ES: Configure la lista de precios predeterminada al crear una nueva transacción de compra. Los precios de los artículos se obtendrán de esta lista de precios.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
es_ES: Fecha de confirmación

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
es_ES: Conexiones

en: Consider Accounting Dimensions
es_ES: Considere las dimensiones contables

note: Label of the consider_party_ledger_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Consider Entire Party Ledger Amount
es_ES: Considerar el importe total del libro mayor del tercero

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
es_ES: Considerar impuestos o cargos por

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
es_ES: Consolidado

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
es_ES: Nota de crédito consolidada

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
es_ES: Estado Financiero Consolidado

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
es_ES: Factura de venta consolidada

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
es_ES: Consultor

en: Consulting
es_ES: Consultoría

en: Consumable
es_ES: Consumible

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
es_ES: Coste de consumibles

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Consumed
es_ES: Consumido

en: Consumed Amount
es_ES: Monto consumido

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
es_ES: Activos consumidos

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
es_ES: Artículos consumidos

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order
en: Consumed Qty
es_ES: Cantidad consumida

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
es_ES: Calidad consumida

en: Consumer Products
es_ES: Productos de consumo

en: Consumption Rate
es_ES: Tasa de consumo

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
es_ES: Contacto

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
es_ES: Desc. de Contacto

en: Contact Details
es_ES: Contacto

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
es_ES: Correo electrónico de contacto

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
es_ES: HTML de Contacto

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
es_ES: Información de contacto

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
es_ES: Información del contacto

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
es_ES: Lista de Contactos

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
es_ES: Contacto Móvil

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
es_ES: No. móvil de contacto

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
es_ES: Nombre de contacto

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
es_ES: Contacto No.

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
es_ES: Persona de contacto

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
es_ES: Configuración de contácto

en: Contact:
es_ES: Contacto:

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
es_ES: Contactos

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
es_ES: Contenido

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
es_ES: Tipo de contenido

en: Continue
es_ES: Continuar

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
es_ES: Entrada contra

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
es_ES: Contrato

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
es_ES: Detalles del Contrato

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
es_ES: Fecha de finalización de contrato

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
es_ES: Lista de Verificación de Cumplimiento del Contrato

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
es_ES: Período de Contrato

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
es_ES: Plantilla de Contrato

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
es_ES: Términos de Cumplimiento de Plantilla de Contrato

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
es_ES: Terminos y Condiciones

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
es_ES: Términos y Condiciones del Contrato

en: Contribution %
es_ES: Contribución %

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
es_ES: Contribución (%)

en: Contribution Amount
es_ES: Importe de contribución

en: Contribution Qty
es_ES: Cantidad contribución

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
es_ES: Contribución neta total

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
es_ES: Acción de Control

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
es_ES: Factor de conversión

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
es_ES: Tasa de conversión

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
es_ES: El factor de conversión de la unidad de medida (UdM) en la línea {0} debe ser 1

en: Conversion factor for item {0} has been reset to 1.0 as the uom {1} is same as stock uom {2}.
es_ES: El factor de conversión para el artículo {0} se ha restablecido a 1.0, ya que la unidad de medida {1} es la misma que la unidad de medida de stock {2}.

en: Convert to Group
es_ES: Convertir a grupo

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
es_ES: Convertir a grupo

en: Convert to Non-Group
es_ES: Convertir a 'Sin-Grupo'

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
es_ES: Convertido

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
es_ES: Copiado de

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
es_ES: Copiar Campos a Variante

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
es_ES: Núcleo

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
es_ES: Correctivo

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
es_ES: Acción correctiva

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
es_ES: Operación correctiva

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
es_ES: Correctivo / preventivo

en: Cosmetics
es_ES: Cosméticos

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
es_ES: Costo

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
es_ES: Centro de costos

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
es_ES: Porcentaje de Asignación del Centro de Costos

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
es_ES: Porcentajes de Asignación del Centro de Costo

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
es_ES: Nombre del centro de costos

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
es_ES: Número de centro de costo

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
es_ES: Centro de costos y presupuesto

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
es_ES: Centro de costos requerido para la línea {0} en la tabla Impuestos para el tipo {1}

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
es_ES: El centro de costos con transacciones existentes no se puede convertir a 'grupo'

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
es_ES: El centro de costos con transacciones existentes no se puede convertir a libro mayor

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
es_ES: Centro de costos {} no pertenece a la empresa {}

en: Cost Center: {0} does not exist
es_ES: Centro de coste: {0} no existe

en: Cost Centers
es_ES: Centros de costos

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
es_ES: Coste por unidad

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
es_ES: Coste y flete

en: Cost of Delivered Items
es_ES: Costo de productos entregados

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
es_ES: Costo sobre ventas

en: Cost of Issued Items
es_ES: Costo de productos entregados

en: Cost of Purchased Items
es_ES: Costo de productos comprados

en: Cost of various activities
es_ES: Costo de diversas actividades

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
es_ES: Coste para la empresa (CTE)

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
es_ES: Presupuesto

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
es_ES: Costo acumulado

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
es_ES: Costo calculado

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
es_ES: Cálculo de Costos y Facturación

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
es_ES: No se pudo crear automáticamente el Cliente debido a que faltan los siguientes campos obligatorios:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
es_ES: No se pudo crear una Nota de Crédito automáticamente, desmarque 'Emitir Nota de Crédito' y vuelva a validarla

en: Could not retrieve information for {0}.
es_ES: No se pudo recuperar la información de {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
es_ES: No se pudo resolver la función de puntuación de criterios para {0}. Asegúrese de que la fórmula es válida.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
es_ES: No se pudo resolver la función de puntuación ponderada. Asegúrese de que la fórmula es válida.

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
es_ES: Contar

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
es_ES: País

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
es_ES: El código de país en el archivo no coincide con el código de país configurado en el sistema

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
es_ES: País de origen

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
es_ES: Código promocional

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
es_ES: Código de cupón basado

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
es_ES: Descripción del cupón

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
es_ES: Nombre del cupón

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
es_ES: Tipo de cupón

en: Create
es_ES: Crear

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
es_ES: Crear plan de cuentas basado en

en: Create Delivery Trip
es_ES: Crear Ruta de entrega

en: Create Employee
es_ES: Crear empleado

en: Create Employee Records
es_ES: Crear registros de empleados

en: Create Inter Company Journal Entry
es_ES: Crear entrada de diario entre empresas

en: Create Invoices
es_ES: Crear facturas

en: Create Job Card
es_ES: Crear tarjeta de trabajo

en: Create Journal Entries
es_ES: Crear asientos

en: Create Journal Entry
es_ES: Crear entrada de diario

en: Create Lead
es_ES: Crear plomo

en: Create Leads
es_ES: Crear Leads

en: Create Link
es_ES: Crear enlace

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
es_ES: Crear una Parte Perdida

en: Create New Contact
es_ES: Crear Nuevo Contacto

en: Create New Customer
es_ES: Crear Nuevo Cliente

en: Create New Lead
es_ES: Crear nuevo cliente potencial

en: Create Opportunity
es_ES: Crear Oportunidad

en: Create POS Opening Entry
es_ES: Crear entrada de apertura de punto de venta

en: Create Payment Entry
es_ES: Crear entrada de pago

en: Create Pick List
es_ES: Crear lista de selección

en: Create Print Format
es_ES: Crear formato de impresión

en: Create Prospect
es_ES: Crear prospecto

en: Create Purchase Order
es_ES: Crear orden de compra

en: Create Purchase Orders
es_ES: Crear órdenes de compra

en: Create Quotation
es_ES: Crear cotización

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
es_ES: Crear Lista de Receptores

en: Create Sales Invoice
es_ES: Crear Factura de Venta

en: Create Sales Order
es_ES: Crear Pedido de Venta

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
es_ES: Cree pedidos de ventas para ayudarlo a planificar su trabajo y entregarlo a tiempo

en: Create Sample Retention Stock Entry
es_ES: Crear entrada de stock de retención de muestra

en: Create Stock Entry
es_ES: Crear entrada de stock

en: Create Supplier Quotation
es_ES: Crear presupuesto de proveedor

en: Create Tax Template
es_ES: Crear plantilla de impuestos

en: Create Timesheet
es_ES: Crear parte de horas

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
es_ES: Crear usuario

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
es_ES: Crear Permiso de Usuario

en: Create Users
es_ES: Crear Usuarios

en: Create Variant
es_ES: Crear variante

en: Create Variants
es_ES: Crear variantes

en: Create Workstation
es_ES: Crear estación de trabajo

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
es_ES: Cree una transacción de stock entrante para el artículo.

en: Create customer quotes
es_ES: Crear cotizaciones de clientes

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
es_ES: Crear Cliente o Proveedor faltante.

en: Create {0} {1} ?
es_ES: ¿Crear {0} {1} ?

en: Created On
es_ES: Creado el

en: Creating Accounts...
es_ES: Creando Cuentas ...

en: Creating Delivery Note ...
es_ES: Creando Nota de Entrega...

en: Creating Dimensions...
es_ES: Creando Dimensiones ...

en: Creating Purchase Order ...
es_ES: Creando orden de compra ...

en: Creating Stock Entry
es_ES: Creando Entrada de Inventario

en: Creating User...
es_ES: Creando usuario...

en: Creating {} out of {} {}
es_ES: Creando {} a partir de {} {}

en: Creation
es_ES: Creación

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
es_ES: Creación del documento No

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
es_ES: Creación de <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> exitosa

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
es_ES: Haber

en: Credit (Transaction)
es_ES: Crédito (Transacción)

en: Credit ({0})
es_ES: Crédito ({0})

en: Credit Account
es_ES: Cuenta de crédito

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
es_ES: Importe acreditado

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
es_ES: Importe acreditado con la divisa

en: Credit Balance
es_ES: Saldo Acreedor

en: Credit Card
es_ES: Tarjetas de credito

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
es_ES: Ingreso de tarjeta de crédito

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
es_ES: Días de Crédito

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
es_ES: Límite de crédito

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
es_ES: Configuración del límite de crédito

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
es_ES: Límite de Crédito y Condiciones de Pago

en: Credit Limit:
es_ES: Límite de crédito:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
es_ES: Límites de crédito

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
es_ES: Meses de Crédito

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
es_ES: Nota de crédito

en: Credit Note Amount
es_ES: Monto de Nota de Credito

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
es_ES: Nota de crédito emitida

en: Credit Note {0} has been created automatically
es_ES: Nota de crédito {0} se ha creado automáticamente

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
es_ES: Acreditar en

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
es_ES: Divisa por defecto de la cuenta de credito

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
es_ES: Se ha cruzado el límite de crédito para el Cliente {0} ({1} / {2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
es_ES: El límite de crédito ya está definido para la Compañía {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
es_ES: Se alcanzó el límite de crédito para el cliente {0}

en: Creditors
es_ES: Acreedores

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
es_ES: Criterios

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
es_ES: Fórmula de Criterios

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
es_ES: Nombre del Criterio

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
es_ES: Configuración de los Criterios

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
es_ES: Peso del Criterio

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
es_ES: Centímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
es_ES: Decímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
es_ES: Pie Cúbico

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
es_ES: Pulgada Cúbica

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
es_ES: Metro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
es_ES: Milímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
es_ES: Yarda Cúbica

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
es_ES: Umbral de Transacción Acumulativo

note: Name of a UOM
en: Cup
es_ES: Taza

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
es_ES: Divisa / Moneda

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
es_ES: Cambio de Divisas

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
es_ES: Configuración de Cambio de Moneda

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
es_ES: Detalles de la configuración de tipo de cambio

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
es_ES: El Cambio de Moneda debe ser aplicable para comprar o vender.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
es_ES: Divisa y listas de precios

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
es_ES: El tipo de moneda/divisa no se puede cambiar después de crear la entrada contable

en: Currency for {0} must be {1}
es_ES: Moneda para {0} debe ser {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
es_ES: La divisa / moneda de la cuenta de cierre debe ser {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
es_ES: La moneda de la lista de precios {0} debe ser {1} o {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
es_ES: La moneda debe ser la misma que la moneda de la lista de precios: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
es_ES: Dirección Actual

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
es_ES: La Dirección Actual es

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
es_ES: Cantidad actual

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
es_ES: Activo Corriente

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
es_ES: Valor de Activo Actual

en: Current Assets
es_ES: Activo circulante

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
es_ES: Lista de materiales (LdM) actual

en: Current BOM and New BOM can not be same
es_ES: La lista de materiales (LdM) actual y la nueva no pueden ser las mismas

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
es_ES: Tasa de Cambio Actual

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
es_ES: Fecha de Finalización de la Factura Actual

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
es_ES: Fecha de Inicio de la Factura Actual

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
es_ES: Nivel actual

en: Current Liabilities
es_ES: Pasivo circulante

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
es_ES: Pasivo Corriente

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
es_ES: Cant. Actual

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
es_ES: Número de serie actual

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
es_ES: Estado Actual

en: Current Status
es_ES: Estado actual

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
es_ES: Inventario Actual

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
es_ES: Tiempo actual

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
es_ES: Tasa de valoración actual

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
es_ES: Custodio

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
es_ES: Custodia

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
es_ES: Personalizar

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
es_ES: Comentarios personalizados

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
es_ES: Delimitador personalizado

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
es_ES: ¿Es personalizado? (Solo para esta web)

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
es_ES: Cliente

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
es_ES: Cliente

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
es_ES: Cliente / Producto / Grupo de Productos

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
es_ES: Dirección de cliente / Oportunidad

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
es_ES: Compras y Lealtad de Clientes

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
es_ES: Dirección del cliente

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
es_ES: Direcciones de clientes y contactos

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
es_ES: Código de Cliente

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
es_ES: Contacto del Cliente

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
es_ES: Correo electrónico de contacto de cliente

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
es_ES: Saldo de Clientes

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
es_ES: Límite de crédito del cliente

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
es_ES: Valores predeterminados del cliente

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
es_ES: Datos de Cliente

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
es_ES: Comentarios de cliente

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
es_ES: Categoría de Cliente

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
es_ES: Nombre de la categoría de cliente

en: Customer Group: {0} does not exist
es_ES: Grupo de Clientes: {0} no existe

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
es_ES: Grupos de Clientes

note: Name of a DocType
en: Customer Item
es_ES: Artículo del cliente

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
es_ES: Partidas de deudores

en: Customer LPO
es_ES: Cliente LPO

en: Customer LPO No.
es_ES: Cliente LPO Nro.

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
es_ES: Resumen del Libro Mayor de Clientes

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
es_ES: Numero de móvil de cliente

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
es_ES: Nombre del cliente

en: Customer Name:
es_ES: Nombre del cliente:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
es_ES: Ordenar cliente por

en: Customer PO
es_ES: PO del cliente

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
es_ES: Detalles de la OC del Cliente

en: Customer POS Id
es_ES: id de POS del Cliente

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
es_ES: ID de POS del cliente

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
es_ES: Usuarios del Portal del Cliente

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
es_ES: Dirección Principal del Cliente

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
es_ES: Contacto Principal del Cliente

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
es_ES: Proporcionado por el cliente

en: Customer Service
es_ES: Servicio al cliente

en: Customer Service Representative
es_ES: Representante de Servicio al Cliente

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
es_ES: Territorio del Cliente

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
es_ES: Tipo de Cliente

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
es_ES: Almacén del cliente (opcional)

en: Customer contact updated successfully.
es_ES: El contacto del cliente se actualizó correctamente.

en: Customer is required
es_ES: Se requiere Cliente

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
es_ES: El cliente no está inscrito en ningún programa de lealtad

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
es_ES: Cliente o artículo

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
es_ES: Se requiere un cliente para el descuento

en: Customer {0} does not belong to project {1}
es_ES: Cliente {0} no pertenece al proyecto {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
es_ES: Código del producto para clientes

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
es_ES: Ordenes de compra de clientes

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
es_ES: Fecha de pedido de compra del cliente

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
es_ES: Pedido de compra No.

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
es_ES: Precio del artículo sabio para el cliente

en: Customer/Lead Name
es_ES: Nombre del cliente / cliente potencial

en: Customer:
es_ES: Cliente:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
es_ES: Clientes

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
es_ES: Clientes sin ninguna Transacción de Ventas

en: Customers not selected.
es_ES: Clientes no seleccionados.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
es_ES: Descuento de Cliente

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
es_ES: Número de arancel aduanero

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
es_ES: Ciclo/Segundo

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
es_ES: Diario

en: Daily Project Summary for {0}
es_ES: Resumen diario del proyecto para {0}

en: Daily Reminders
es_ES: Recordatorios diarios

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
es_ES: Tiempo diario para enviar

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
es_ES: Resumen Diario de Horas

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
es_ES: Tablero

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
es_ES: Configuración de importación de datos

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
es_ES: Importación de datos y configuraciones

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
es_ES: Fecha

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
es_ES: Fecha

en: Date Based On
es_ES: Fecha basada en

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
es_ES: Fecha de jubilación

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
es_ES: Ajustes de Fecha

en: Date must be between {0} and {1}
es_ES: La fecha debe estar entre {0} y {1}

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
es_ES: Fecha de nacimiento

en: Date of Birth cannot be greater than today.
es_ES: La fecha de nacimiento no puede ser mayor a la fecha de hoy.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
es_ES: Fecha de Comienzo

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
es_ES: La fecha de inicio debe ser mayor que la fecha de incorporación

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
es_ES: Fecha de Fundación

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
es_ES: Fecha de Incorporación

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
es_ES: Fecha de Emisión.

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
es_ES: Fecha de Ingreso

en: Date of Transaction
es_ES: Fecha de la Transacción

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
es_ES: Fechas

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
es_ES: Día

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
es_ES: Día de la semana

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
es_ES: Día de la semana

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
es_ES: Día para Enviar

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
es_ES: Día(s) después de la fecha de la factura

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
es_ES: Día(s) después del final del mes de la factura

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
es_ES: Dias

en: Days Since Last Order
es_ES: Días desde el último pedido

en: Days Since Last order
es_ES: Días desde la última orden

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
es_ES: Días Hasta el Vencimiento

en: Dealer
es_ES: Distribuidor

en: Dear
es_ES: Estimado

en: Dear System Manager,
es_ES: Estimado administrador del sistema,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
es_ES: Debe

en: Debit (Transaction)
es_ES: Débito (Transacción)

en: Debit ({0})
es_ES: Débito ({0})

en: Debit Account
es_ES: Cuenta de debito

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
es_ES: Importe débitado

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
es_ES: Importe debitado con la divisa

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
es_ES: Nota de debito

en: Debit Note Amount
es_ES: Monto de Nota de Debito

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
es_ES: Nota de débito emitida

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
es_ES: Debitar a

en: Debit To is required
es_ES: Débito Para es requerido

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
es_ES: El Débito y Crédito no es igual para {0} # {1}. La diferencia es {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
es_ES: Divisa por defecto de la cuenta de débito

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
es_ES: Débito a

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Debit-Credit Mismatch
es_ES: Desajuste débito-crédito

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: Debit-Credit mismatch
es_ES: Desajuste débito-crédito

en: Debtor/Creditor
es_ES: Deudor/Acreedor

en: Debtors
es_ES: DEUDORES VARIOS

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
es_ES: Decigramo/Litro

note: Name of a UOM
en: Decilitre
es_ES: Decilitro

note: Name of a UOM
en: Decimeter
es_ES: Decímetro

en: Declare Lost
es_ES: Declarar perdido

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
es_ES: Deducir

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
es_ES: Detalles del deducible

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
es_ES: Deducciones o Pérdida

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
es_ES: Predeterminado

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
es_ES: Cuenta predeterminada

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
es_ES: Cuentas predeterminadas

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
es_ES: Existe una actividad de costo por defecto para la actividad del tipo - {0}

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
es_ES: Lista de Materiales (LdM) por defecto

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
es_ES: La lista de materiales (LdM) por defecto ({0}) debe estar activa para este producto o plantilla

en: Default BOM for {0} not found
es_ES: BOM por defecto para {0} no encontrado

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
es_ES: La lista de materiales predeterminada no se encontró para el Elemento {0} y el Proyecto {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria por defecto

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
es_ES: Monto de facturación predeterminada

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
es_ES: Centro de costos (compra) por defecto

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
es_ES: Lista de precios por defecto

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
es_ES: Términos de compra predeterminados

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
es_ES: Cuenta de efectivo por defecto

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
es_ES: Compañía predeterminada

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria predeterminada de la empresa

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
es_ES: Centro de costos por defecto

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
es_ES: Cuenta de costos (venta) por defecto

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
es_ES: Precio de costo predeterminado

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
es_ES: Divisa / modena predeterminada

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
es_ES: Categoría de cliente predeterminada

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
es_ES: Cuenta de Gastos Diferidos Predeterminada

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
es_ES: Cuenta de Ingresos Diferidos Predeterminada

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
es_ES: Dimensión predeterminada

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
es_ES: Cuenta de descuento predeterminada

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
es_ES: Unidad de distancia predeterminada

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
es_ES: Cuenta de gastos por defecto

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
es_ES: Libro de Finanzas Predeterminado

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
es_ES: Almacén predeterminado de productos terminados

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
es_ES: Lista de vacaciones / festividades predeterminadas

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
es_ES: Almacén en tránsito predeterminado

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
es_ES: Cuenta de ingresos por defecto

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
es_ES: Cuenta de Inventario Predeterminada

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
es_ES: Grupo de artículos predeterminado

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
es_ES: Fabricante de artículo predeterminado

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
es_ES: Encabezado Predeterminado

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
es_ES: Número de pieza del fabricante predeterminado

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
es_ES: El material predeterminado Tipo de solicitud

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
es_ES: Cuenta por pagar por defecto

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
es_ES: Mensaje de solicitud de pago por defecto

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
es_ES: Plantilla de Términos de Pago Predeterminados

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
es_ES: Lista de precios por defecto

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
es_ES: Prioridad predeterminada

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
es_ES: Unidad de Medida de Compra Predeterminada

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
es_ES: Días de Validez de Cotizaciones Predeterminados

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
es_ES: Cuenta por cobrar por defecto

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
es_ES: Unidad de Medida de Ventas Predeterminada

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
es_ES: Almacén de chatarra predeterminado

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
es_ES: Centro de costos por defecto

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
es_ES: Términos de venta predeterminados

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
es_ES: Acuerdo de nivel de servicio predeterminado

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
es_ES: Almacén de origen

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
es_ES: Unidad de Medida (UdM) predeterminada para Inventario

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
es_ES: Proveedor predeterminado

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
es_ES: Grupo de Proveedores Predeterminado

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
es_ES: Almacen de destino predeterminado

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
es_ES: Territorio predeterminado

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
es_ES: Unidad de Medida (UdM) predeterminada

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
es_ES: Unidad de medida predeterminada para el artículo {0} no se puede cambiar directamente porque ya ha realizado alguna transacción (s) con otra UOM. Usted tendrá que crear un nuevo elemento a utilizar un UOM predeterminado diferente.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
es_ES: Unidad de medida predeterminada para variante '{0}' debe ser la mismo que en la plantilla '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
es_ES: Método predeterminado de valoración

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
es_ES: Valor predeterminado

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
es_ES: Almacén por defecto

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
es_ES: Almacén predeterminado para devolución de ventas

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
es_ES: Almacenes predeterminados para producción

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
es_ES: Almacén predeterminado de trabajos en proceso

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
es_ES: Estación de Trabajo por defecto

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
es_ES: La Cuenta predeterminada se actualizará automáticamente en Factura de POS cuando se seleccione este modo.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
es_ES: Configuración predeterminada para sus transacciones relacionadas con acciones

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
es_ES: Predeterminado: 10 minutos

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
es_ES: Predeterminados

en: Defense
es_ES: Defensa

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
es_ES: Contabilidad Diferida

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
es_ES: Configuración de contabilidad diferida

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
es_ES: Gasto Diferido

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
es_ES: Cuenta de Gastos Diferidos

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
es_ES: Ingresos Diferidos

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
es_ES: Cuenta de Ingresos Diferidos

en: Define Project type.
es_ES: Defina el Tipo de Proyecto.

note: Name of a UOM
en: Dekagram/Litre
es_ES: Decagramo/Litro

en: Delay (In Days)
es_ES: Retraso (en días)

en: Delay (in Days)
es_ES: Retraso (en días)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
es_ES: Retraso entre paradas de entrega

en: Delay in payment (Days)
es_ES: Retraso en el pago (Días)

en: Delayed
es_ES: Retrasado

en: Delayed Days
es_ES: Días retrasados

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
es_ES: Informe de artículo retrasado

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
es_ES: Informe de pedido retrasado

en: Delete
es_ES: Eliminar

en: Delete Dimension
es_ES: Eliminar Dimensión

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
es_ES: Eliminar transacciones

en: Delete all the Transactions for this Company
es_ES: Eliminar todas las transacciones para esta compañía

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
es_ES: Documentos Eliminados

en: Deletion in Progress!
es_ES: ¡Eliminación en progreso!

en: Deletion is not permitted for country {0}
es_ES: La eliminación no está permitida para el país {0}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
es_ES: Enviado

en: Delivered Amount
es_ES: Importe entregado

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
es_ES: Entregado por proveedor

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
es_ES: Envios por facturar

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
es_ES: Cant. Entregada

en: Delivered Quantity
es_ES: Cantidad entregada

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
es_ES: Entregado por el Proveedor (Envío Triangulado)

en: Delivered: {0}
es_ES: Entregado: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
es_ES: Entregar

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
es_ES: Fecha de entrega

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
es_ES: Detalles de la entrega

note: Name of a role
en: Delivery Manager
es_ES: Gerente de Envío

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
es_ES: Nota de entrega

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
es_ES: Nota de entrega del producto

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
es_ES: Nota de entrega No.

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
es_ES: Evolución de las notas de entrega

en: Delivery Note {0} is not submitted
es_ES: La nota de entrega {0} no se ha validado

en: Delivery Notes
es_ES: Notas de entrega

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
es_ES: Las Notas de Entrega no deben estar en estado borrador al validar un Viaje de Entrega. Las siguientes Notas de Entrega están todavía en estado borrador: {0}. Por favor, valídelas primero.

en: Delivery Notes {0} updated
es_ES: Notas de entrega {0} actualizadas

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
es_ES: Ajustes de Entrega

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
es_ES: Estado del envío

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
es_ES: Parada de Entrega

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
es_ES: Paradas de Entrega

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
es_ES: Entregar a

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
es_ES: Viaje de entrega

note: Name of a role
en: Delivery User
es_ES: Usuario de Envío

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
es_ES: Almacén de entrega

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
es_ES: Entregar a

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
es_ES: Almacén de entrega requerido para el inventrio del producto {0}

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
es_ES: Empresa de Demostración

en: Demo data cleared
es_ES: Datos de demostración borrados

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
es_ES: Departamento

en: Department Stores
es_ES: Tiendas por Departamento

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
es_ES: Hora de Salida

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
es_ES: Dependencias

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
es_ES: Tarea dependiente

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
es_ES: Tareas dependientes

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
es_ES: Depende de Tareas

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
es_ES: Depósito

en: Depreciated Amount
es_ES: Monto Depreciado

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
es_ES: DEPRECIACIONES

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
es_ES: Monto de la depreciación

en: Depreciation Amount during the period
es_ES: Monto de la depreciación durante el período

en: Depreciation Date
es_ES: Fecha de depreciación

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
es_ES: Detalles de la depreciación

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
es_ES: Depreciación Eliminada debido a la venta de activos

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
es_ES: Entrada de depreciación

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
es_ES: Cuenta de gastos de depreciación

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
es_ES: Método de depreciación

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
es_ES: Opciones de Depreciación

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
es_ES: Fecha de contabilización de la depreciación

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
es_ES: Fila de Depreciación {0}: el valor esperado después de la vida útil debe ser mayor o igual que {1}

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
es_ES: Programación de la depreciación

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
es_ES: Descripción

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
es_ES: Descripción del contenido

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
es_ES: Puesto

en: Designer
es_ES: Diseñador

note: Name of a role
en: Desk User
es_ES: Usuario de Escritorio

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
es_ES: Motivo detallado

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
es_ES: Detalles

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
es_ES: Determinar la categoría de impuestos de la dirección de

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Diesel
es_ES: Diésel

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
es_ES: Diferencia

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
es_ES: Diferencia (Deb - Cred)

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
es_ES: Cuenta para la Diferencia

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
es_ES: Una cuenta distinta debe ser del tipo Activo / Pasivo, ya que la reconciliación del stock es una entrada de apertura

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
es_ES: Diferencia

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
es_ES: Diferencia de Monto (Divisas de la Compañía)

en: Difference Amount must be zero
es_ES: La diferencia de montos debe ser cero

en: Difference In
es_ES: Diferencia en

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label o
en: Difference Posting Date
es_ES: Fecha de publicación de la diferencia

en: Difference Qty
es_ES: Diferencia Cant.

en: Difference Value
es_ES: Valor de diferencia

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
es_ES: Se pueden configurar diferentes 'Almacén de origen' y 'Almacén de destino' para cada fila.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
es_ES: Unidad de Medida diferente para elementos dará lugar a Peso Neto (Total) incorrecto. Asegúrese de que el peso neto de cada artículo esté en la misma Unidad de Medida.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
es_ES: Valores predeterminados de dimensión

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
es_ES: Detalles de la dimensión

en: Dimension Filter
es_ES: Filtro de dimensiones

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
es_ES: Nombre de dimensión

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
es_ES: Informe de balance de cuentas por dimensiones

note: Label of the dimensions_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dimensions
es_ES: Dimensiones

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
es_ES: Gastos Directos

en: Direct Expenses
es_ES: Gastos directos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
es_ES: Ingreso directo

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
es_ES: Desactivar

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
es_ES: Desactivar planificación de capacidad

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
es_ES: Desactivar en palabras

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
es_ES: Desactivar última tasa de compra

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
es_ES: Desactivar redondeo

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
es_ES: Desactivar selección de Nún. de Serie y Lote

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
es_ES: Deshabilitado

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
es_ES: Deshabilitado las reglas de precios, ya que esta {} es una transferencia interna

en: Disabled template must not be default template
es_ES: Plantilla deshabilitada no debe ser la plantilla predeterminada

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
es_ES: Desactiva el cálculo automático de la cantidad existente

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
es_ES: Desmontar

en: Disassemble Order
es_ES: Orden de desmontaje

en: Disburse Loan
es_ES: Préstamo de desembolso

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
es_ES: Desembolsado

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
es_ES: Descuento

en: Discount (%)
es_ES: Descuento (%)

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
es_ES: Cuenta de Descuento

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
es_ES: Descuento

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
es_ES: Fecha de descuento

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
es_ES: Porcentaje de descuento

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
es_ES: Configuración de Descuento

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
es_ES: Tipo de descuento

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
es_ES: Validez del descuento

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
es_ES: Descuento y Margen

en: Discount cannot be greater than 100%
es_ES: El descuento no puede ser superior al 100%

en: Discount cannot be greater than 100%.
es_ES: El descuento no puede ser superior al 100%.

en: Discount must be less than 100
es_ES: El descuento debe ser inferior a 100

en: Discount of {} applied as per Payment Term
es_ES: Descuento de {} aplicado según la Condición de Pago

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
es_ES: Descuento en otro artículo

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
es_ES: Descuento sobre la tarifa de la lista de precios (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
es_ES: Importe descontado

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
es_ES: Factura con descuento

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
es_ES: Descuentos

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
es_ES: Descuentos a aplicar en rangos secuenciales como compra 1 consigue 1, compra 2 consigue 2, compra 3 consigue 3 y así sucesivamente

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
es_ES: No me gusta

en: Dispatch
es_ES: Despacho

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sa
en: Dispatch Address
es_ES: Dirección de Despacho

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
es_ES: Nombre de Dirección de Despacho

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
es_ES: Información de envío

en: Dispatch Notification
es_ES: Notificación de Despacho

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
es_ES: Adjunto de Notificación de Despacho

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
es_ES: Plantilla de notificación de despacho

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
es_ES: Ajustes de despacho

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
es_ES: Fecha de eliminación

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
es_ES: Distancia

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
es_ES: Distancia UOM

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
es_ES: Distancia desde el borde izquierdo

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
es_ES: Distancia desde el borde superior

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
es_ES: Unidad distinta de un artículo

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
es_ES: Distribuir los cargos basados en

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
es_ES: Distribuir manualmente

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
es_ES: Nombre de la distribución

en: Distributor
es_ES: Distribuidor

en: Dividends Paid
es_ES: Dividendos pagados

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
es_ES: Divorciado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
es_ES: No contactar

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
es_ES: No desglosar

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
es_ES: No volver a mostrar cualquier símbolo como $ u otro junto a las monedas.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
es_ES: No actualice las variantes al guardar

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
es_ES: ¿Realmente desea restaurar este activo desechado?

en: Do you want to notify all the customers by email?
es_ES: ¿Desea notificar a todos los clientes por correo electrónico?

en: Do you want to submit the material request
es_ES: ¿Quieres validar la solicitud de material?

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
es_ES: Los DocTypes no deben añadirse manualmente a la tabla 'DocTypes excluidos'. Solamente se le permite eliminar entradas de la misma.

en: Docs Search
es_ES: Búsqueda de documentos

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
es_ES: Nombre de Documento

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
es_ES: Tipo de Documento

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
es_ES: Tipo de Documento

en: Document Type already used as a dimension
es_ES: Tipo de documento ya utilizado como dimensión

en: Documentation
es_ES: Documentación

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
es_ES: Documentos

en: Documents: {0} have deferred revenue/expense enabled for them. Cannot repost.
es_ES: Documentos: {0} tienen habilitados ingresos/gastos diferidos. No se pueden volver a publicar.

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
es_ES: Dominio

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
es_ES: Configuraciones de Dominio

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
es_ES: No crear Puntos de Lealtad

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
es_ES: No envíe correos electrónicos

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
es_ES: Hecho

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
es_ES: puertas

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
es_ES: Doble Disminución de Saldo

en: Download
es_ES: Descargar

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
es_ES: Descargar Backups

en: Download CSV Template
es_ES: Descargar la plantilla CSV

en: Download PDF
es_ES: Descargar PDF

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
es_ES: Descargar plantilla

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
es_ES: Tiempo de Inactividad

en: Downtime (In Hours)
es_ES: Tiempo de inactividad (en horas)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
es_ES: Análisis de tiempo de inactividad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
es_ES: Entrada de tiempo de inactividad

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
es_ES: Razón del tiempo de inactividad

en: Dr
es_ES: Dr.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
es_ES: Borrador

note: Name of a UOM
en: Dram
es_ES: Dracma

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
es_ES: Conductor

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
es_ES: Dirección del conductor

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
es_ES: Email del conductor

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
es_ES: Nombre del Conductor

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
es_ES: Clase de licencia de conducir

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
es_ES: Categorías de Licencia de Conducir

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
es_ES: Categoría de Licencia de Conducir

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
es_ES: Envío Triangulado

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
es_ES: Fecha de vencimiento

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
es_ES: Fecha de Vencimiento basada en

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
es_ES: Reclamación

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
es_ES: Importe de reclamación

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
es_ES: Tarifa de reclamación

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
es_ES: Carta de reclamación

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
es_ES: Texto de la carta de reclamación

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
es_ES: Tipo de reclamación

en: Duplicate
es_ES: Duplicar

en: Duplicate Customer Group
es_ES: Grupo de clientes duplicados

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
es_ES: Entrada duplicada. Por favor consulte la regla de autorización {0}

en: Duplicate Item Group
es_ES: Grupo de Productos duplicado

en: Duplicate Project with Tasks
es_ES: Proyecto duplicado con tareas

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
es_ES: Entrada duplicada contra el código de artículo {0} y el fabricante {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
es_ES: Se encontró grupo de artículos duplicado  en la table de grupo de artículos

en: Duplicate project has been created
es_ES: Se ha creado un proyecto duplicado

en: Duplicate row {0} with same {1}
es_ES: Línea {0} duplicada con igual {1}

en: Duplicate {0} found in the table
es_ES: Duplicado {0} encontrado en la tabla

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
es_ES: Duración

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
es_ES: Duración (Días)

en: Duration in Days
es_ES: Duración en Días

en: Duties and Taxes
es_ES: IMPUESTOS Y ARANCELES

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
es_ES: Condición Dinámica

note: Name of a UOM
en: Dyne
es_ES: Dina

en: E-Invoicing Information Missing
es_ES: Falta información de facturación electrónica

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
es_ES: ERP ID de usuario siguiente

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
es_ES: Cada Transacción

en: Earliest
es_ES: Primeras

en: Earliest Age
es_ES: Edad más temprana

en: Earnest Money
es_ES: GANANCIAS PERCIBIDAS

en: Edit
es_ES: Editar

en: Edit Capacity
es_ES: Editar capacidad

en: Edit Cart
es_ES: Editar carrito

en: Edit Full Form
es_ES: Editar formulario completo

en: Edit Not Allowed
es_ES: Editar no permitido

en: Edit Note
es_ES: Editar Nota

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
es_ES: Editar fecha y hora de envío

en: Edit Receipt
es_ES: Editar recibo

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
es_ES: Educación

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
es_ES: Formación académica

en: Either target qty or target amount is mandatory
es_ES: Es obligatoria la meta de facturacion

en: Either target qty or target amount is mandatory.
es_ES: Es obligatoria la meta fe facturación.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
es_ES: Eléctrico

en: Electrical
es_ES: Eléctrico

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
es_ES: Costos de Energía Eléctrica

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
es_ES: Electricidad bajada

en: Electronic Equipment
es_ES: Equipo Electrónico

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
es_ES: Registro Electrónico de Facturas

en: Electronics
es_ES: Electrónica

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
es_ES: Correo electrónico

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
es_ES: Correo / Notificaciones

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
es_ES: Cuentas de correo electrónico

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
es_ES: Dirección de correo electrónico

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
es_ES: Campaña de correo electrónico

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
es_ES: Campaña de correo electrónico para

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
es_ES: Detalles de correo electrónico

note: Name of a DocType
en: Email Digest
es_ES: Boletín por correo electrónico

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
es_ES: Configuración del boletín de correo electrónico

en: Email Digest: {0}
es_ES: Resumen de correo: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
es_ES: Dominio de Correo Electrónico

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
es_ES: Grupo de Correo Electrónico

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
es_ES: Correo Electrónico

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
es_ES: Correo Electrónico Enviado

en: Email Sent to Supplier {0}
es_ES: Correo electrónico enviado al proveedor {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
es_ES: Configuración de Correo Electrónico

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
es_ES: Plantilla de Correo Electrónico

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
es_ES: Correo electrónico no enviado a {0} (dado de baja / desactivado)

en: Email sent successfully.
es_ES: Correo electrónico enviado correctamente.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
es_ES: Correo electrónico enviado a

en: Email sent to {0}
es_ES: Correo electrónico enviado a {0}

en: Emails Queued
es_ES: Correos electrónicos en cola

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
es_ES: Contacto de emergencia

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
es_ES: nombre del contacto de emergencia

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
es_ES: Teléfono de Emergencia

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
es_ES: Empleado

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
es_ES: Empleado

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
es_ES: Avance del Empleado

en: Employee Advances
es_ES: Avances de Empleado

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
es_ES: Detalle de los Empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Education
es_ES: Educación del empleado

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
es_ES: Historial de de trabajos anteriores

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
es_ES: Grupo de empleados

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
es_ES: Tabla de grupo de empleados

en: Employee ID
es_ES: ID de empleado

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
es_ES: Historial de trabajo del empleado

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
es_ES: Nombre de empleado

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
es_ES: Número de empleado

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
es_ES: Id. de usuario del empleado

en: Employee cannot report to himself.
es_ES: El empleado no puede informar a sí mismo.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
es_ES: Se requiere empleado al emitir el activo {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
es_ES: El empleado {0} no pertenece a la empresa {1}

en: Employees
es_ES: Empleados

en: Empty
es_ES: Vacío

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
es_ES: Habilitar programación de citas

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
es_ES: Habilitar correo electrónico automático

en: Enable Auto Re-Order
es_ES: Habilitar reordenamiento automático

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
es_ES: Habilitar la coincidencia automática de terceros

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
es_ES: Habilitar la contabilidad del trabajo en curso de capital

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
es_ES: Habilitar la contabilidad de terceros comunes

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
es_ES: Habilitar el Gasto Diferido

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
es_ES: Habilitar Ingresos Diferidos

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
es_ES: Habilitar el acceso europeo

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
es_ES: Habilitar coincidencia difusa

note: Label of the enable_health_monitor (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Enable Health Monitor
es_ES: Habilitar monitor de salud

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
es_ES: Habilitar Libro Mayor inmutable

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
es_ES: Habilitar Inventario Perpetuo

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
es_ES: Habilitar reserva de existencias

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
es_ES: Habilitar el seguimiento de YouTube

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
es_ES: Habilítelo si los usuarios desean considerar los materiales rechazados para enviarlos.

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
es_ES: Habilitado

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
es_ES: Activar esta opción le permitirá registrar - <br><br> 1. Anticipos Recibidos en una Cuenta de <b>Pasivo</b> en lugar de la Cuenta de <b>Activo</b><br><br>2. Anticipos Pagados en una Cuenta de <b>Activo</b> en lugar de la Cuenta de <b> Pasivo</b>

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
es_ES: Habilitar esta opción permitirá la creación de facturas con más de una moneda contra una sola cuenta en la moneda de la empresa

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
es_ES: Fecha de Cobro

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
es_ES: Fecha Final

en: End Date cannot be before Start Date.
es_ES: La fecha de finalización no puede ser anterior a la fecha de inicio.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
es_ES: Hora de finalización

en: End Year
es_ES: Fin de año

en: End Year cannot be before Start Year
es_ES: Año de finalización no puede ser anterior al Año de Inicio

en: End date cannot be before start date
es_ES: La fecha de finalización no puede ser anterior a la fecha de inicio

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
es_ES: Fecha final del periodo de facturación actual

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
es_ES: Final de vida útil

en: Energy
es_ES: Energía

en: Engineer
es_ES: Ingeniero

en: Enough Parts to Build
es_ES: Piezas suficiente para construir

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
es_ES: Garantizar la entrega en función del número de serie producido

en: Enter API key in Google Settings.
es_ES: Introduzca la clave API en la configuración de Google.

en: Enter Manually
es_ES: Introducir manualmente

en: Enter Serial Nos
es_ES: Introduzca los números de serie

en: Enter Supplier
es_ES: Introducir Proveedor

en: Enter Value
es_ES: Introduzca valor

en: Enter amount to be redeemed.
es_ES: Introduzca el importe a canjear.

en: Enter customer's email
es_ES: Introduzca el correo electrónico del cliente

en: Enter customer's phone number
es_ES: Introduzca el número de teléfono del cliente

en: Enter depreciation details
es_ES: Introduzca los detalles de la depreciación

en: Enter discount percentage.
es_ES: Introduzca el porcentaje de descuento.

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
es_ES: Introduzca el número de la garantía bancaria antes de validar.

en: Enter the name of the Beneficiary before submitting.
es_ES: Introduzca el nombre del beneficiario antes de validar.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
es_ES: Introduzca el nombre del banco o de la entidad de crédito antes de validar el formulario.

en: Enter the opening stock units.
es_ES: Introduzca las unidades de existencias iniciales.

en: Enter {0} amount.
es_ES: Introduzca el importe {0}

en: Entertainment & Leisure
es_ES: Entretenimiento y Ocio

en: Entertainment Expenses
es_ES: GASTOS DE ENTRETENIMIENTO

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
es_ES: Entidad

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
es_ES: Tipo de Entidad

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
es_ES: Tipo de entrada

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
es_ES: Patrimonio

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
es_ES: Cuenta de Patrimonio / Pasivo

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
es_ES: Descripción del Error

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
es_ES: Registro de Errores

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
es_ES: Mensaje de error

en: Error Occurred
es_ES: Ocurrió un error

en: Error during caller information update
es_ES: Error al actualizar la información de llamada

en: Error evaluating the criteria formula
es_ES: Error al evaluar la fórmula de criterios

en: Error while reposting item valuation
es_ES: Error al volver a publicar la valoración del artículo

en: Error: Not a valid id?
es_ES: Error: ¿No es una identificación válida?

en: Error: This asset already has {0} depreciation periods booked.
    					The `depreciation start` date must be at least {1} periods after the `available for use` date.
    					Please correct the dates accordingly.
es_ES: Error: Este activo ya tiene contabilizados {0} periodos de amortización.
    					La fecha de `inicio de la amortización` debe ser al menos {1} periodos después de la fecha de `disponible para su uso`.
    					Por favor, corrija las fechas en consecuencia.

en: Error: {0} is mandatory field
es_ES: Error: {0} es un campo obligatorio

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
es_ES: Notificación de errores

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
es_ES: Llegada Estimada

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
es_ES: Costo estimado

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
es_ES: Tiempo estimado y costo

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
es_ES: Periodo de Evaluación

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
es_ES: Incluso las facturas que no tengan marcada la opción de aplicar la retención de impuestos se tendrán en cuenta para comprobar el incumplimiento del umbral acumulativo

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
es_ES: Evento

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
es_ES: URL de ejemplo

en: Example of a linked document: {0}
es_ES: Ejemplo de documento vinculado: {0}

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
es_ES: Ejemplo: ABCD. #####. Si se establece una serie y no se menciona el No de lote en las transacciones, se creará un número de lote automático basado en esta serie. Si siempre quiere mencionar explícitamente el No de lote para este artículo, déjelo en blanco. Nota: esta configuración tendrá prioridad sobre el Prefijo de denominación de serie en Configuración de stock.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
es_ES: Rol de aprobación de presupuesto de excepción

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
es_ES: Tiempo de preparación excesivo de la máquina

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
es_ES: Cuenta de Ganancias / Pérdidas en Cambio

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
es_ES: Ganancias o pérdidas por tipo de cambio

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
es_ES: Ganancia/Pérdida en Cambio

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
es_ES: Tipo de cambio

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
es_ES: Revalorización del tipo de cambio

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
es_ES: Cuenta de revalorización del tipo de cambio

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
es_ES: El tipo de cambio debe ser el mismo que {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
es_ES: Registro de impuestos especiales

en: Excise Invoice
es_ES: Factura con impuestos especiales

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
es_ES: Número Impuestos Especiales Página

en: Execution
es_ES: Ejecución

en: Executive Assistant
es_ES: Asistente Ejecutivo

en: Executive Search
es_ES: Búsqueda de Ejecutivo

en: Exhibition
es_ES: Exposición

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
es_ES: Empresa existente

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
es_ES: Compañía existente

en: Existing Customer
es_ES: Cliente Existente

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
es_ES: Entrevista de salida retenida

en: Expand All
es_ES: Expandir todo

en: Expected
es_ES: Esperado

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
es_ES: Monto Esperado

en: Expected Arrival Date
es_ES: Fecha prevista de llegada

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
es_ES: Fecha de cierre prevista

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
es_ES: Fecha prevista de entrega

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
es_ES: La fecha de entrega esperada debe ser posterior a la fecha del pedido de cliente

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
es_ES: Fecha prevista de finalización

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
es_ES: Horas esperadas

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
es_ES: Fecha prevista de inicio

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
es_ES: Tiempo previsto (en horas)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
es_ES: Valor esperado después de la Vida Útil

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
es_ES: Gastos

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
es_ES: La cuenta de Gastos/Diferencia ({0}) debe ser una cuenta de 'utilidad o pérdida "

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
es_ES: Cuenta de costos

en: Expense Account Missing
es_ES: Falta la cuenta de gastos

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
es_ES: Reembolso de gastos

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
es_ES: Cuenta de gastos

en: Expense Head Changed
es_ES: Cabeza de gastos cambiada

en: Expense account is mandatory for item {0}
es_ES: La cuenta de gastos es obligatoria para el elemento {0}

en: Expenses
es_ES: Gastos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
es_ES: Gastos incluidos en la valoración de activos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
es_ES: GASTOS DE VALORACIÓN

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
es_ES: Expirado

en: Expired Batches
es_ES: Lotes Vencidos

en: Expires On
es_ES: Expira el

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
es_ES: Expiración

en: Expiry (In Days)
es_ES: Caducidad (en días)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
es_ES: Fecha de caducidad

en: Expiry Date Mandatory
es_ES: Fecha de caducidad obligatoria

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
es_ES: Duración de Vencimiento (en días)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
es_ES: Artículos explotados

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
es_ES: Pronóstico de suavizado exponencial

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
es_ES: Exportar Datos

en: Export E-Invoices
es_ES: Exportar facturas electrónicas

en: Export Errored Rows
es_ES: Exportar filas con errores

en: Export Import Log
es_ES: Exportar registro de importación

en: External
es_ES: Externo

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
es_ES: Historial de trabajos externos

en: Extra Large
es_ES: Extra grande

en: Extra Small
es_ES: Extra Pequeño

en: FIFO/LIFO Queue
es_ES: Cola FIFO/LIFO

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
es_ES: Falló

en: Failed Entries
es_ES: Entradas fallidas

en: Failed to Authenticate the API key.
es_ES: Error al autenticar la clave de API.

en: Failed to install presets
es_ES: Error al instalar los ajustes preestablecidos

en: Failed to login
es_ES: Error al iniciar sesión

en: Failed to setup company
es_ES: Error al configurar la compañía

en: Failed to setup defaults
es_ES: Error al cambiar a default

en: Failure
es_ES: Fracaso

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
es_ES: Fecha de Falla

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
es_ES: Descripción del fallo

en: Failure: {0}
es_ES: Fallo: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
es_ES: Antecedentes familiares

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
es_ES: Retroalimentación

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
es_ES: Comentarios de

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
es_ES: Matrícula

en: Fetch Based On
es_ES: Obtener Basado en

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
es_ES: Obtener clientes

en: Fetch Items from Warehouse
es_ES: Obtener artículos del almacén

en: Fetch Overdue Payments
es_ES: Recuperar pagos atrasados

en: Fetch Subscription Updates
es_ES: Obtener actualizaciones de suscripción

en: Fetch Timesheet
es_ES: Obtener Hoja de Tiempo

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
es_ES: Obtener valor de

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
es_ES: Buscar lista de materiales (LdM) incluyendo subconjuntos

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
es_ES: Obtenga artículos según el proveedor predeterminado.

en: Fetching exchange rates ...
es_ES: Obteniendo tipos de cambio...

en: Fetching...
es_ES: Recuperando...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
es_ES: Campo

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
es_ES: Mapeo de campo

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
es_ES: Nombre de Campo

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
es_ES: Campo en transacción bancaria

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
es_ES: Nombre del campo

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
es_ES: Campos

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
es_ES: Los campos se copiarán solo al momento de la creación.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
es_ES: FieldType

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
es_ES: Archivo a renombrar

en: Filter
es_ES: Filtrar

en: Filter Based On
es_ES: Filtro basado en

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
es_ES: Duración del filtro (meses)

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
es_ES: Filtrar por Fecha de Referencia

en: Filter by invoice status
es_ES: Filtrar por estado de factura

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
es_ES: Filtrar en factura

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
es_ES: Filtrar en el pago

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
es_ES: Filtros

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
es_ES: Producto final

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
es_ES: Libro de finanzas

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
es_ES: Detalle del Libro de Finanzas

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
es_ES: ID de Libro de Finanzas

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
es_ES: Libros de Finanzas

en: Finance Manager
es_ES: Gerente de Finanzas

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
es_ES: Informes Financieros

en: Financial Services
es_ES: Servicios Financieros

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
es_ES: Estados financieros

en: Financial Year Begins On
es_ES: El año fiscal comienza el

en: Finish
es_ES: Terminar

en: Finished
es_ES: Terminado

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
es_ES: Bien Terminado

en: Finished Good Item Code
es_ES: Código de artículo bueno terminado

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
es_ES: Producto terminado {0} La cantidad no puede ser cero

en: Finished Goods
es_ES: Productos terminados

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
es_ES: Almacén de productos terminados

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
es_ES: Primer Correo Electrónico

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
es_ES: Primer Nombre

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
es_ES: Primera respuesta el

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
es_ES: Tiempo de primera respuesta

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
es_ES: Tiempo de primera respuesta para problemas

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
es_ES: Tiempo de primera respuesta para la oportunidad

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
es_ES: El régimen fiscal es obligatorio, establezca amablemente el régimen fiscal en la empresa {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
es_ES: Año fiscal

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
es_ES: Año fiscal de la compañía

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
es_ES: La fecha de finalización del año fiscal debe ser un año después de la fecha de inicio del año fiscal

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
es_ES: La fecha de inicio y la fecha final ya están establecidos en el año fiscal {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
es_ES: El año fiscal {0} no existe

en: Fiscal Year {0} does not exist
es_ES: Año Fiscal {0} no existe

en: Fiscal Year {0} is required
es_ES: Año Fiscal {0} es necesario

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
es_ES: Fijo

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
es_ES: Activo fijo

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
es_ES: Cuenta de activo fijo

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
es_ES: Artículo de Activos Fijos no debe ser un artículo de stock.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
es_ES: Registro de activos fijos

en: Fixed Assets
es_ES: Activos fijos

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
es_ES: Número de Depósito Fijo

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
es_ES: Tipo de interés fijo

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
es_ES: Tiempo fijo

note: Name of a role
en: Fleet Manager
es_ES: Gerente de Flota

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
es_ES: Piso

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
es_ES: Nombre del Piso

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (UK)
es_ES: Onza líquida (UK)

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (US)
es_ES: Onza líquida (US)

en: Focus on Item Group filter
es_ES: Centrarse en el filtro de grupo de artículos

en: Focus on search input
es_ES: Centrarse en la entrada de búsqueda

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
es_ES: Folio Nro.

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
es_ES: Seguir meses del calendario

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
es_ES: Las Solicitudes de Materiales siguientes se han planteado de forma automática según el nivel de re-pedido del articulo

en: Following fields are mandatory to create address:
es_ES: Los siguientes campos son obligatorios para crear una dirección:

en: Food, Beverage & Tobacco
es_ES: Alimentación, bebidas y tabaco

note: Name of a UOM
en: Foot
es_ES: Pie

note: Name of a UOM
en: Foot Of Water
es_ES: Pie de Agua

note: Name of a UOM
en: Foot/Minute
es_ES: Pie/Minuto

note: Name of a UOM
en: Foot/Second
es_ES: Pie/Segundo

en: For
es_ES: por

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
es_ES: Para 'Paquete de Productos' el Almacén, No. de Serie y No. de lote serán considerados desde el 'Packing List'. Si el Almacén y No. de lote son los mismos para todos los productos empaquetados, los valores podrán ser ingresados en la tabla principal del artículo, estos valores serán copiados al 'Packing List'

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
es_ES: Por Comprar

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
es_ES: Para la empresa

en: For Default Supplier (Optional)
es_ES: Para el proveedor predeterminado (opcional)

en: For Item
es_ES: Para artículo

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
es_ES: Para operaciones

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
es_ES: Por lista de precios

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
es_ES: Por producción

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
es_ES: Por cantidad (cantidad fabricada) es obligatoria

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
es_ES: Para la Venta

en: For Supplier
es_ES: De proveedor

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: For Warehouse
es_ES: Para el almacén

en: For Work Order
es_ES: Para Orden de Trabajo

en: For an item {0}, quantity must be negative number
es_ES: Para un artículo {0}, la cantidad debe ser un número negativo

en: For an item {0}, quantity must be positive number
es_ES: Para un Artículo {0}, la cantidad debe ser número positivo

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
es_ES: Por ejemplo, 2012, 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
es_ES: Por cuánto gasto = 1 punto de lealtad

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
es_ES: Por proveedor individual

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
es_ES: Para el producto {0}, el precio debe ser un número positivo. Para permitir precios negativos, habilite {1} en {2}

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greater than pending quantity({2})
es_ES: Para la operación {0}: la cantidad ({1}) no puede ser mayor que la cantidad pendiente ({2})

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
es_ES: Para la cantidad {0} no debe ser mayor que la cantidad permitida {1}

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
es_ES: Para referencia

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
es_ES: Para la línea {0} en {1}. incluir {2} en la tasa del producto, las lineas {3} también deben ser incluidas

en: For row {0}: Enter Planned Qty
es_ES: Para la fila {0}: Introduzca la cantidad prevista

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
es_ES: Para la condición &quot;Aplicar regla a otros&quot;, el campo {0} es obligatorio.

en: Forecast
es_ES: Pronóstico

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
es_ES: Previsión

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
es_ES: Detalles de Comercio Extranjero

en: Forum Activity
es_ES: Actividad del foro

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
es_ES: Publicaciones del Foro

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
es_ES: URL del Foro

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
es_ES: Articulo libre

en: Free item code is not selected
es_ES: El código de artículo gratuito no está seleccionado

en: Free item not set in the pricing rule {0}
es_ES: Artículo gratuito no establecido en la regla de precios {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
es_ES: Congelar existencias anteriores a (días)

en: Freight and Forwarding Charges
es_ES: CARGOS DE TRANSITO Y TRANSPORTE

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
es_ES: Frecuencia

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
es_ES: Frecuencia para Recoger el Progreso

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
es_ES: Frecuencia de Depreciación (Meses)

en: Frequently Read Articles
es_ES: Artículos leídos con frecuencia

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
es_ES: Viernes

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
es_ES: Desde

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
es_ES: Desde lista de materiales (LdM)

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
es_ES: Desde Compañía

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
es_ES: Desde Moneda

en: From Currency and To Currency cannot be same
es_ES: 'Desde moneda - a moneda' no pueden ser las mismas

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
es_ES: Desde cliente

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
es_ES: Desde la fecha

en: From Date and To Date are Mandatory
es_ES: Desde la fecha y hasta la fecha son obligatorios

en: From Date and To Date are mandatory
es_ES: Desde la fecha y hasta la fecha son obligatorios

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
es_ES: Desde la fecha hasta la fecha se encuentran en diferentes años fiscales

en: From Date cannot be greater than To Date
es_ES: La fecha 'Desde' no puede ser mayor que la fecha 'Hasta'

en: From Date must be before To Date
es_ES: La fecha 'Desde' tiene que ser menor de la fecha 'Hasta'

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
es_ES: La fecha 'Desde' tiene que pertenecer al rango del año fiscal = {0}

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
es_ES: Desde la fecha: {0} no puede ser mayor que Hasta la fecha: {1}

en: From Datetime
es_ES: Desde Fecha y Hora

en: From Delivery Note
es_ES: Desde nota de entrega

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
es_ES: Desde DocType

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
es_ES: Desde Empleado

en: From Fiscal Year
es_ES: Del año fiscal

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
es_ES: Desde Folio Nro

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
es_ES: Desde Fecha de la Factura

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
es_ES: Desde Iniciativa

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
es_ES: Desde Nro

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
es_ES: Desde Oportunidad

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
es_ES: Desde Paquete Nro.

en: From Posting Date
es_ES: Desde la fecha de publicación

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
es_ES: Desde Rango

en: From Range has to be less than To Range
es_ES: Rango Desde tiene que ser menor que Rango Hasta

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
es_ES: Del Accionista

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
es_ES: De la plantilla

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
es_ES: Desde hora

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
es_ES: Desde hora

en: From Time Should Be Less Than To Time
es_ES: "Desde tiempo" debe ser menos que "Hasta tiempo"

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
es_ES: Desde Valor

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
es_ES: De Almacén

en: From and To Dates are required.
es_ES: Las fechas desde y hasta son obligatorias.

en: From date cannot be greater than To date
es_ES: La fecha 'Desde' no puede ser mayor que la fecha 'Hasta'

en: From value must be less than to value in row {0}
es_ES: El valor debe ser menor que el valor de la línea {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
es_ES: Congelado(a)

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
es_ES: Tipo de Combustible

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
es_ES: UOM de Combustible

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
es_ES: Cumplido

en: Fulfillment
es_ES: Cumplimiento

note: Name of a role
en: Fulfillment User
es_ES: Usuario de Cumplimiento

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
es_ES: Fecha límite de Cumplimiento

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
es_ES: Detalles de Cumplimiento

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
es_ES: Estado de Cumplimiento

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
es_ES: Términos de Cumplimiento

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
es_ES: Términos y Condiciones de Cumplimiento

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
es_ES: Nombre completo

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
es_ES: Totalmente Facturado

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
es_ES: Terminado completamente

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
es_ES: Entregado completamente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
es_ES: Totalmente depreciado

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
es_ES: Totalmente pagado

en: Furniture and Fixtures
es_ES: Muebles y accesorios

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
es_ES: Las futuras cuentas se pueden crear bajo grupos, pero las entradas se crearán dentro de las subcuentas.

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
es_ES: Los centros de costos se pueden crear bajo grupos, pero las entradas se crearán dentro de las subcuentas.

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
es_ES: Sólo se pueden crear más nodos bajo nodos de tipo 'Grupo'

en: Future Payment Amount
es_ES: Monto de pago futuro

en: Future Payment Ref
es_ES: Ref. De pago futuro

en: Future Payments
es_ES: Pagos futuros

note: Name of a DocType
en: GL Entry
es_ES: Entrada GL

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
es_ES: Pérdida/Ganancia

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
es_ES: Cuenta de ganancias/pérdidas por enajenación de activos fijos

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
es_ES: Ganancia/Pérdida acumulada en cuenta en moneda extranjera. Cuentas con saldo “0” en moneda base o de cuenta

en: Gain/Loss on Asset Disposal
es_ES: Ganancia/Pérdida por enajenación de activos fijos

note: Name of a UOM
en: Gallon (UK)
es_ES: Galón (UK)

note: Name of a UOM
en: Gallon Dry (US)
es_ES: Galón Seco (US)

note: Name of a UOM
en: Gallon Liquid (US)
es_ES: Galón Líquido (US)

note: Name of a UOM
en: Gamma
es_ES: Gama

en: Gantt Chart
es_ES: Diagrama Gantt

en: Gantt chart of all tasks.
es_ES: Diagrama Gantt de todas las tareas.

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
es_ES: Género

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
es_ES: Balance general

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
es_ES: Balance general

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
es_ES: Configuración General

en: Generate E-Invoice
es_ES: Generar E-Factura

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
es_ES: Generar factura el

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
es_ES: Generar nuevas facturas vencidas

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
es_ES: Generar planificación

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
es_ES: Generado

en: Generating Preview
es_ES: Generando vista previa

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
es_ES: Obtener anticipos pagados

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
es_ES: Obtener anticipos recibidos

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
es_ES: Obtener Asignaciones

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
es_ES: Verificar inventario actual

en: Get Customer Group Details
es_ES: Obtener Detalles del Grupo de Clientes

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
es_ES: Obtener Entradas

en: Get Invoices
es_ES: Obtenga facturas

en: Get Invoices based on Filters
es_ES: Obtenga facturas basadas en filtros

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
es_ES: Obtener ubicaciones de artículos

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
es_ES: Obtener artículos

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
es_ES: Obtener artículos de

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
es_ES: Obtener productos desde recibo de compra

en: Get Items from BOM
es_ES: Obtener productos desde lista de materiales (LdM)

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
es_ES: Obtener artículos de solicitudes de material contra este proveedor

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
es_ES: Obtener elementos de solicitudes de materiales abiertas

en: Get Items from Product Bundle
es_ES: Obtener Productos del Paquete de Productos

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
es_ES: Obtener la Última Consulta

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
es_ES: Obtener Solicitud de materiales

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
es_ES: Obtener facturas pendientes de pago

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
es_ES: Obtener pedidos pendientes

en: Get Payment Entries
es_ES: Obtener registros de pago

en: Get Payments from
es_ES: Obtener pagos de

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
es_ES: Obtener ordenes de venta

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
es_ES: Obtener Secciones Comenzadas

en: Get Stock
es_ES: Obtener existencias

en: Get Suppliers
es_ES: Obtener proveedores

en: Get Suppliers By
es_ES: Obtener proveedores por

en: Get Timesheets
es_ES: Obtener Hojas de Tiempo

en: Get Unreconciled Entries
es_ES: Verificar entradas no conciliadas

en: Get Updates
es_ES: Obtener actualizaciones

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
es_ES: Tarjeta de regalo

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
es_ES: Predeterminados globales

en: Go back
es_ES: Volver

en: Go to {0} List
es_ES: Ir a la lista {0}

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
es_ES: Objetivo

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
es_ES: Meta y procedimiento

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
es_ES: Objetivos

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
es_ES: Mercancías

en: Goods In Transit
es_ES: Las mercancías en tránsito

en: Goods Transferred
es_ES: Bienes transferidos

en: Goods are already received against the outward entry {0}
es_ES: Las mercancías ya se reciben contra la entrada exterior {0}

en: Government
es_ES: Gubernamental

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
es_ES: Periodo de Gracia

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
es_ES: Graduado

note: Name of a UOM
en: Grain
es_ES: Granos

note: Name of a UOM
en: Grain/Cubic Foot
es_ES: Grano/Pie Cúbico

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (UK)
es_ES: Grano/Galón (UK)

note: Name of a UOM
en: Grain/Gallon (US)
es_ES: Grano/Galón (US)

note: Name of a UOM
en: Gram
es_ES: Gramo

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
es_ES: Gramo/Centímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
es_ES: Gramo/Metro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
es_ES: Gramo/Milímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Gram/Litre
es_ES: Gramo/Litro

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
es_ES: Total

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
es_ES: Suma total (Divisa por defecto)

en: Greater Than Amount
es_ES: Mayor que la cantidad

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
es_ES: Verde

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
es_ES: Mensaje de saludo

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
es_ES: Subtítulo de saludo

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
es_ES: Título de saludo

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
es_ES: Sección de saludos

en: Grocery
es_ES: Tienda de comestibles

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
es_ES: Margen bruto

note: Label of the per_gross_margin (Percent) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin %
es_ES: Margen bruto %

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
es_ES: Beneficio bruto

en: Gross Profit / Loss
es_ES: Utilidad / Pérdida Bruta

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
es_ES: Importe Bruto de Compra

en: Gross Purchase Amount is mandatory
es_ES: Importe Bruto de Compra es obligatorio

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
es_ES: Peso bruto

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
es_ES: Peso bruto de la unidad de medida (UdM)

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
es_ES: Informe de ganancias brutas y netas

en: Group
es_ES: Grupo

en: Group By
es_ES: Agrupar por

en: Group By Customer
es_ES: Agrupar por cliente

en: Group By Supplier
es_ES: Agrupar por proveedor

en: Group Node
es_ES: Agrupar por nota

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
es_ES: Agrupar mismos artículos

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
es_ES: Los Almacenes de grupo no se pueden usar en transacciones. Cambie el valor de {0}

en: Group by
es_ES: Agrupar por

en: Group by Material Request
es_ES: Agrupar por solicitud de material

en: Group by Party
es_ES: Agrupar por Tercero

en: Group by Purchase Order
es_ES: Agrupar por orden de compra

en: Group by Sales Order
es_ES: Agrupar por orden de venta

en: Group by Voucher
es_ES: Agrupar por Comprobante

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
es_ES: No se permite seleccionar el almacén de nodos de grupo para operaciones

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
es_ES: Agrupar mismos artículos

en: Groups
es_ES: Grupos

en: Growth View
es_ES: Vista de Crecimiento

note: Name of a role
en: HR Manager
es_ES: Gerente de recursos humanos (RRHH)

note: Name of a role
en: HR User
es_ES: Usuario de recursos humanos

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
es_ES: Semestral

en: Half-Yearly
es_ES: Semestral

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
es_ES: Medio año

note: Name of a UOM
en: Hand
es_ES: Mano

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
es_ES: Tiene Ítem Alternativo

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
es_ES: Posee número de lote

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
es_ES: Tiene certificado

note: Label of the has_corrective_cost (Check) field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Has Corrective Cost
es_ES: Tiene costo correctivo

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
es_ES: Tiene Fecha de Caducidad

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
es_ES: Tiene Formato de Impresión

note: Label of the has_priority (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Has Priority
es_ES: Tiene prioridad

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
es_ES: Posee numero de serie

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
es_ES: Posee variantes

en: Head of Marketing and Sales
es_ES: Jefe de Marketing y Ventas

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
es_ES: Encabezados (o grupos) contra los cuales se realizan los Asientos Contables y se mantienen los saldos.

en: Health Care
es_ES: Cuidados de salud

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
es_ES: Detalles de salud

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
es_ES: Mapa de calor

note: Name of a UOM
en: Hectare
es_ES: Hectárea

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
es_ES: Hectogramo/Litro

note: Name of a UOM
en: Hectometer
es_ES: Hectómetro

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
es_ES: Altura (cm)

en: Hello,
es_ES: Hola,

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
es_ES: Ayuda

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
es_ES: Artículo de Ayuda

en: Help Articles
es_ES: Artículos de Ayuda

en: Help Results for
es_ES: Resultados de ayuda para

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
es_ES: Sección de Ayuda

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
es_ES: Texto de Ayuda

note: Description of a DocType
en: Helps you distribute the Budget/Target across months if you have seasonality in your business.
es_ES: Le ayuda a distribuir el Presupuesto/Objetivo a lo largo de los meses si tiene estacionalidad en su negocio.

en: Here are the options to proceed:
es_ES: Estas son las opciones para proceder:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
es_ES: Aquí usted puede ingresar los detalles de la familia como el nombre y ocupación de los padres, cónyuge e hijos

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
es_ES: Aquí usted puede ingresar la altura, el peso, alergias, problemas médicos, etc.

en: Hi,
es_ES: Hola,

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
es_ES: Lista oculta manteniendo la lista de contactos vinculados al Accionista

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
es_ES: Ocultar el símbolo de moneda

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
es_ES: Ocultar el número de identificación fiscal del cliente de las transacciones de ventas

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
es_ES: Ocultar Imágenes

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
es_ES: Ocultar elementos no disponibles

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
es_ES: Alto

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
es_ES: Cuanto mayor sea el número, mayor es la prioridad

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
es_ES: Historia en la Compañia

en: Hold
es_ES: Mantener

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
es_ES: Retener Factura

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
es_ES: Tipo de Retención

note: Name of a DocType
en: Holiday
es_ES: Vacaciones

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
es_ES: Lista de festividades

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
es_ES: Nombre de festividad

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
es_ES: Vacaciones

note: Name of a Workspace
en: Home
es_ES: Inicio

note: Name of a UOM
en: Horsepower
es_ES: Caballos de fuerza

note: Name of a UOM
en: Hour
es_ES: Hora

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
es_ES: Salario por hora

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
es_ES: Cada Hora

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
es_ES: Horas

en: Hours Spent
es_ES: Horas Dedicadas

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
es_ES: ¿Con qué frecuencia?

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
es_ES: ¿Con qué frecuencia se deben actualizar el proyecto y la empresa en función de las transacciones de ventas?

en: Human Resources
es_ES: Recursos Humanos

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (UK)
es_ES: Quintal  (UK)

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (US)
es_ES: Quintal (EE.UU.)

en: IBAN is not valid
es_ES: IBAN no es válido

note: Label of the id (Data) field in DocType 'Call Log'
en: ID
es_ES: Identificador

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
es_ES: Dirección IP

note: Name of a UOM
en: Iches Of Water
es_ES: Pulgada de columna de agua

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
es_ES: La identificación del paquete para la entrega (para impresión)

en: Identifying Decision Makers
es_ES: Identificando a los Tomadores de Decisiones

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
es_ES: Inactivo

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
es_ES: Si se selecciona &quot;Meses&quot;, se registrará una cantidad fija como ingreso o gasto diferido para cada mes, independientemente de la cantidad de días en un mes. Se prorrateará si los ingresos o gastos diferidos no se registran durante un mes completo.

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
es_ES: Indique si es un ingreso o egreso

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
es_ES: Si está en blanco, la cuenta de almacén principal o el incumplimiento de la empresa se considerarán en las transacciones

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
es_ES: Si está marcado, se reservarán las existencias al <b>Validar</b>

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
es_ES: Si se marca, la cantidad seleccionada no se completará automáticamente al validar la lista de selección.

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
es_ES: Si se selecciona, el valor del impuesto se considerará como ya incluido en el importe

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
es_ES: Si es diferente a la dirección del cliente

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
es_ES: Si se desactiva, el campo 'En Palabras' no será visible en ninguna transacción.

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
es_ES: si es desactivado,  el campo 'Total redondeado' no será visible en ninguna transacción

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
es_ES: Si el artículo es una variante de otro artículo entonces la descripción, imágenes, precios, impuestos, etc. se establecerán a partir de la plantilla a menos que se especifique explícitamente

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
es_ES: Si es más de un paquete del mismo tipo (para impresión)

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
es_ES: En caso contrario, puedes Cancelar/Validar esta entrada

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
es_ES: Si es sub-contratado a un proveedor

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
es_ES: Si la cuenta está congelado, las entradas estarán permitidas a los usuarios restringidos.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
es_ES: Si el artículo está realizando transacciones como un artículo de tasa de valoración cero en esta entrada, habilite &quot;Permitir tasa de valoración cero&quot; en la {0} tabla de artículos.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
es_ES: Si no hay un intervalo de tiempo asignado, la comunicación será manejada por este grupo

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
es_ES: Si esta casilla de verificación está marcada, el monto pagado se dividirá y asignará según los montos en el programa de pago para cada plazo de pago.

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
es_ES: Si se marca esta opción, se crearán nuevas facturas posteriores en las fechas de inicio del mes calendario y trimestre, independientemente de la fecha de inicio de la factura actual

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
es_ES: Si no se marca, las entradas del diario se guardarán en estado de borrador y deberán validarse manualmente

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
es_ES: Si no se marca esta opción, se crearán entradas directas de libro mayor para registrar los ingresos o gastos diferidos

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
es_ES: Si este producto tiene variantes, entonces no podrá ser seleccionado en los pedidos de venta, etc.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
es_ES: Si esta opción está configurada como &#39;Sí&#39;, ERPNext le impedirá crear una Factura o Recibo de Compra sin crear primero una Orden de Compra. Esta configuración se puede anular para un proveedor en particular activando la casilla de verificación &#39;Permitir la creación de facturas de compra sin orden de compra&#39; en el maestro de proveedores.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
es_ES: Si esta opción está configurada como &#39;Sí&#39;, ERPNext le impedirá crear una Factura de Compra sin crear primero un Recibo de Compra. Esta configuración se puede anular para un proveedor en particular activando la casilla de verificación &quot;Permitir la creación de facturas de compra sin recibo de compra&quot; en el maestro de proveedores.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
es_ES: Si está marcado, se pueden usar varios materiales para una sola orden de trabajo. Esto es útil si se fabrican uno o más productos que requieren mucho tiempo.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
es_ES: Si se marca, el costo de la lista de materiales se actualizará automáticamente en función de la tasa de valoración / tasa de lista de precios / última tasa de compra de materias primas.

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
es_ES: Si aún desea continuar, habilite {0}.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
es_ES: Si {0} {1} cantidades del artículo {2}, el esquema {3} se aplicará al artículo.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
es_ES: Si {0} {1} vale el artículo {2}, el esquema {3} se aplicará al artículo.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
es_ES: Si su CSV utiliza un delimitador diferente, añada ese carácter aquí, asegurándose de no incluir espacios ni caracteres adicionales.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
es_ES: Ignorar

en: Ignore Closing Balance
es_ES: Ignorar el saldo de cierre

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
es_ES: Ignorar Plantilla de Términos de Pago Predeterminado

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
es_ES: Ignorar la Superposición de Tiempo del Empleado

en: Ignore Empty Stock
es_ES: Ignorar Stock Vacío

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
es_ES: Ignorar los Diarios de Revaluación del Tipo de Cambio

en: Ignore Existing Ordered Qty
es_ES: Ignorar la existencia ordenada Qty

en: Ignore Existing Projected Quantity
es_ES: Ignorar la cantidad proyectada existente

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
es_ES: Ignorar la Regla Precios

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
es_ES: Ignorar Superposición de Tiempo del Usuario

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
es_ES: Ignorar la Superposición de Tiempo de la Estación de Trabajo

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
es_ES: Imagen

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
es_ES: Vista de Imagen

en: Implementation Partner
es_ES: Socio de Implementación

en: Import
es_ES: Importar / Exportar

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
es_ES: Importar el Plan General de Contabilidad desde un archivo csv

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
es_ES: Importación de datos

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
es_ES: Importar archivo

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
es_ES: Importar errores y advertencias de archivos

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
es_ES: Importar facturas

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log
es_ES: Importar registro

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
es_ES: Vista previa de registro de importación

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
es_ES: Vista previa de importación

en: Import Progress
es_ES: Progreso de importación

en: Import Successful
es_ES: Importación Exitosa

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
es_ES: Factura de proveedor de importación

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
es_ES: Tipo de importación

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
es_ES: Advertencias de importación

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
es_ES: Importar desde Google Sheets

en: Import in Bulk
es_ES: Importar en Masa

en: Importing {0} of {1}, {2}
es_ES: Importar {0} de {1}, {2}

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: In House
es_ES: En casa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
es_ES: En mantenimiento

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
es_ES: En Mins

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
es_ES: En Minutos

en: In Party Currency
es_ES: En moneda del tercero

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
es_ES: En porcentaje

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
es_ES: En Proceso

en: In Production
es_ES: En producción

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Option 
en: In Progress
es_ES: En Progreso

en: In Qty
es_ES: En Cant.

en: In Stock
es_ES: En stock

en: In Stock Qty
es_ES: En Cantidad de Stock

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
es_ES: En Transito

en: In Transit Warehouse
es_ES: Almacén en Tránsito

en: In Value
es_ES: En valor

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
es_ES: En palabras

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
es_ES: En palabras (Divisa por defecto)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
es_ES: En palabras (Exportar) serán visibles una vez que guarde la nota de entrega.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
es_ES: En palabras serán visibles una vez que se guarda la nota de entrega.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
es_ES: En palabras serán visibles una vez que guarde la factura de venta.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
es_ES: En palabras serán visibles una vez que guarde el pedido de ventas.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
es_ES: En minutos

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
es_ES: En minutos

en: In stock
es_ES: En stock

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
es_ES: Inactivo

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
es_ES: Clientes Inactivos

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
es_ES: Artículos de venta inactivos

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
es_ES: Estado inactivo

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
es_ES: Incentivos

note: Name of a UOM
en: Inch
es_ES: Pulgada

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
es_ES: Pulgada/Minuto

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
es_ES: Pulgada/Segundo

note: Name of a UOM
en: Inches Of Mercury
es_ES: Pulgadas de Mercurio

en: Include Account Currency
es_ES: Incluir moneda de la cuenta

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
es_ES: Incluir resumen de envejecimiento

en: Include Closed Orders
es_ES: Incluye Pedidos Cerrados

en: Include Default FB Entries
es_ES: Incluir entradas de libro predeterminadas

en: Include Disabled
es_ES: Incluye Deshabilitado

en: Include Expired
es_ES: Incluir caducado

en: Include Expired Batches
es_ES: Incluir lotes caducados

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
es_ES: Incluir Elementos Estallados

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
es_ES: Incluir artículo en fabricación

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
es_ES: Incluir Elementos no Disponibles

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
es_ES: Incluir transacciones POS

en: Include Payment
es_ES: Incluir Pago

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
es_ES: Incluir Pago (POS)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
es_ES: Incluir las entradas conciliadas

en: Include Sub-assembly Raw Materials
es_ES: Incluir materias primas de subensamblaje

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
es_ES: Incluir Artículos Subcontratados

en: Include UOM
es_ES: Incluir UOM

en: Include Zero Stock Items
es_ES: Incluir Productos sin existencias

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
es_ES: Incluir en bruto

en: Included in Gross Profit
es_ES: Incluido en el beneficio bruto

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
es_ES: Incluir productos para subconjuntos

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
es_ES: Ingresos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
es_ES: Cuenta de Ingresos

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
es_ES: Entrante

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
es_ES: Configuración de llamadas entrantes

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
es_ES: Tasa Entrante

en: Incoming call from {0}
es_ES: Llamada entrante de {0}

en: Incorrect Date
es_ES: Fecha incorrecta

en: Incorrect Invoice
es_ES: Factura incorrecta

en: Incorrect Payment Type
es_ES: Tipo de pago incorrecto

en: Incorrect Warehouse
es_ES: Almacén incorrecto

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
es_ES: Se encontró un número incorrecto de entradas del libro mayor. Es posible que haya seleccionado una cuenta equivocada en la transacción.

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
es_ES: Incremento

en: Increment cannot be 0
es_ES: Incremento no puede ser 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
es_ES: Incremento de Atributo {0} no puede ser 0

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
es_ES: Indica que el paquete es una parte de esta entrega (Sólo borradores)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
es_ES: Color del indicador

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
es_ES: Gastos Indirectos

en: Indirect Expenses
es_ES: Egresos Indirectos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
es_ES: Ingresos Indirectos

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
es_ES: Persona física

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
es_ES: Industria

note: Name of a DocType
en: Industry Type
es_ES: Tipo de Industria

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
es_ES: Notificación Inicial de Correo Electrónico Enviada

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
es_ES: Iniciado

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
es_ES: Insertar nuevos registros

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
es_ES: Inspeccionado por

en: Inspection Rejected
es_ES: Inspección Rechazada

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
es_ES: Inspección Requerida

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
es_ES: Inspección Requerida antes de Entrega

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
es_ES: Inspección Requerida antes de Compra

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
es_ES: Tipo de inspección

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
es_ES: Fecha de Instalación

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
es_ES: Nota de Instalación

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
es_ES: Nota de instalación de elementos

en: Installation Note {0} has already been submitted
es_ES: La nota de instalación {0} ya se ha validado

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
es_ES: Estado de Instalación

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
es_ES: Tiempo de Instalación

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
es_ES: La fecha de instalación no puede ser antes de la fecha de entrega para el elemento {0}

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
es_ES: Cantidad Instalada

en: Installing presets
es_ES: Instalación de preajustes

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
es_ES: Instrucción

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
es_ES: Instrucciones

en: Insufficient Capacity
es_ES: Capacidad Insuficiente

en: Insufficient Permissions
es_ES: Permisos Insuficientes

en: Insufficient Stock
es_ES: Insuficiente Stock

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
es_ES: Compañía de Seguros

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
es_ES: Detalles de Seguros

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
es_ES: Fecha de Finalización del Seguro

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
es_ES: Fecha de inicio del seguro

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
es_ES: La fecha de comienzo del seguro debe ser menos que la fecha de fin del seguro

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
es_ES: Valor Asegurado

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
es_ES: Asegurador

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
es_ES: Detalles de integración

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
es_ES: ID de integración

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
es_ES: Referencia de factura de Inter Company

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
es_ES: Entrada de la revista Inter Company

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
es_ES: Referencia de entrada de Journal Inter Journal

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
es_ES: Referencia de pedido entre empresas

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
es_ES: Referencia de empresa interna

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
es_ES: Configuración de transferencia entre almacenes

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
es_ES: Interesar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
es_ES: Interesado

en: Internal
es_ES: Interno

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
es_ES: Cliente Interno

en: Internal Customer for company {0} already exists
es_ES: Cliente Interno para empresa {0} ya existe

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
es_ES: Proveedor Interno

en: Internal Supplier for company {0} already exists
es_ES: Ya existe el proveedor interno de la empresa {0}

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
es_ES: Transferencia Interna

en: Internal Transfers
es_ES: Transferencias Internas

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
es_ES: Historial de trabajo interno

en: Internet Publishing
es_ES: Publicación en Internet

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
es_ES: Introducción

en: Invalid
es_ES: Inválido

en: Invalid Account
es_ES: Cuenta no válida

en: Invalid Attribute
es_ES: Atributo Inválido

en: Invalid Auto Repeat Date
es_ES: Fecha de repetición automática inválida

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
es_ES: Código de barras inválido. No hay ningún elemento adjunto a este código de barras.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
es_ES: Pedido abierto inválido para el cliente y el artículo seleccionado

en: Invalid Child Procedure
es_ES: Procedimiento de niño no válido

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
es_ES: Empresa inválida para transacciones entre empresas.

en: Invalid Cost Center
es_ES: Centro de Costo Inválido

en: Invalid Credentials
es_ES: Credenciales no válidas

en: Invalid Delivery Date
es_ES: Fecha de Entrega Inválida

en: Invalid Document
es_ES: Documento inválido

en: Invalid Document Type
es_ES: Tipo de Documento Inválido

en: Invalid Formula
es_ES: Fórmula Inválida

en: Invalid Gross Purchase Amount
es_ES: Importe de compra bruta no válido

en: Invalid Group By
es_ES: Agrupar por no válido

en: Invalid Item
es_ES: Artículo Inválido

en: Invalid Opening Entry
es_ES: Entrada de apertura no válida

en: Invalid POS Invoices
es_ES: Facturas POS no válidas

en: Invalid Parent Account
es_ES: Cuenta principal no válida

en: Invalid Part Number
es_ES: Número de pieza no válido

en: Invalid Posting Time
es_ES: Tiempo de publicación no válido

en: Invalid Primary Role
es_ES: Función principal no válida

en: Invalid Priority
es_ES: Prioridad inválida

en: Invalid Purchase Invoice
es_ES: Factura de Compra no válida

en: Invalid Qty
es_ES: Cant. inválida

en: Invalid Quantity
es_ES: Cantidad inválida

en: Invalid Schedule
es_ES: Programación no válida

en: Invalid Selling Price
es_ES: Precio de venta no válido

en: Invalid URL
es_ES: URL invalida

en: Invalid Value
es_ES: Valor no válido

en: Invalid Warehouse
es_ES: Almacén inválido

en: Invalid condition expression
es_ES: Expresión de condición no válida

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
es_ES: Motivo perdido no válido {0}, cree un nuevo motivo perdido

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
es_ES: Serie de nombres no válida (falta.) Para {0}

en: Invalid reference {0} {1}
es_ES: Referencia inválida {0} {1}

en: Invalid {0}
es_ES: Inválido {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
es_ES: No válido {0} para la transacción entre empresas.

en: Invalid {0}: {1}
es_ES: No válido {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
es_ES: Inventario

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
es_ES: Configuración de Inventario

en: Investment Banking
es_ES: Banca de Inversión

en: Investments
es_ES: Inversiones

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) fiel
en: Invoice
es_ES: FACTURA

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
es_ES: Fecha de factura

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
es_ES: Descuento de facturas

en: Invoice Grand Total
es_ES: Factura Gran Total

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
es_ES: Número de factura

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
es_ES: Porción de Factura

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
es_ES: Porción de Factura (%)

en: Invoice Posting Date
es_ES: Fecha de la factura de envío

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
es_ES: Serie de facturas

en: Invoice Status
es_ES: Estado de la factura

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
es_ES: Tipo de factura

en: Invoice already created for all billing hours
es_ES: Factura ya creada para todas las horas de facturación

en: Invoice can't be made for zero billing hour
es_ES: No se puede facturar por cero horas de facturación

en: Invoiced Amount
es_ES: Cantidad facturada

en: Invoiced Qty
es_ES: Cant. Facturada

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
es_ES: Facturas

note: Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace
en: Invoicing
es_ES: Facturación

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
es_ES: Características de Facturación

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
es_ES: Interior

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
es_ES: Es cuenta por pagar

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
es_ES: Está activo

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
es_ES: Es entrada de ajuste

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
es_ES: Es Anticipo

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
es_ES: Es Alternativo

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
es_ES: Es Facturable

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
es_ES: Es contacto de facturación

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
es_ES: Cancelado

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
es_ES: Es Efectivo o Descuento no Comercial

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
es_ES: Es la Compañía

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
es_ES: Es la Cuenta de la Empresa

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
es_ES: Es Activo compuesto

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
es_ES: Está consolidado

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
es_ES: Es Contenedor

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
es_ES: Es Operación Correctiva

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
es_ES: Es acumulativo

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
es_ES: Es producto proveído por cliente

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
es_ES: Es por defecto

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
es_ES: Es cuenta predeterminada

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
es_ES: Es el idioma predeterminado

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
es_ES: ¿Se requiere una nota de entrega para la creación de facturas de venta?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
es_ES: Tiene descuento

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
es_ES: Es Activo Existente

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
es_ES: Es activo fijo

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
es_ES: Es un artículo gratis

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
es_ES: Se encuentra congelado(a)

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
es_ES: Está completamente Depreciado

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
es_ES: Es un grupo

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
es_ES: Es Almacén de Grupo

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
es_ES: Es Cliente Interno

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
es_ES: Es un Proveedor Interno

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
es_ES: Es obligatorio

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
es_ES: Es un Hito

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
es_ES: De apertura

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
es_ES: Es una entrada de apertura

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
es_ES: Está pagado

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
es_ES: Está en pausa

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
es_ES: ¿Se requiere una orden de compra para la creación de facturas y recibos de compra?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
es_ES: ¿Se requiere un recibo de compra para la creación de una factura de compra?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
es_ES: Es Entrada de Ajuste de Tarifa (Nota de Débito)

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
es_ES: Es recursivo

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
es_ES: Rechazado

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
es_ES: Es Almacén de Rechazados

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return 
en: Is Return
es_ES: Es un retorno

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
es_ES: Es Devolución (Nota de Crédito)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
es_ES: Es Retorno (Nota de Débito)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
es_ES: ¿Se requiere una orden de venta para la creación de facturas de venta y notas de entrega?

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
es_ES: Es estándar

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
es_ES: Es sub-contratado

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
es_ES: Es generado por el sistema

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
es_ES: Es Plantilla

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
es_ES: Es transportador

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
es_ES: Es la dirección de su compañía

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
es_ES: Es una Suscripción

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
es_ES: ¿Está incluido este impuesto en el precio base?

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
es_ES: Incidencia

note: Name of a report
en: Issue Analytics
es_ES: Análisis de Incidencias

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
es_ES: Emitir Nota de Crédito

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
es_ES: Fecha de emisión

en: Issue Material
es_ES: Distribuir materiales

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
es_ES: Prioridad de emisión

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
es_ES: Problema dividido desde

note: Name of a report
en: Issue Summary
es_ES: Resumen de Incidencias

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
es_ES: Tipo de Problema

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
es_ES: Emitir una Nota de Débito con cantidad 0 contra una Factura de Venta existente

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
es_ES: Emitido

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
es_ES: Artículos Emitidos contra Orden de Trabajo

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
es_ES: Incidencias

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
es_ES: Fecha de Emisión

en: It is needed to fetch Item Details.
es_ES: Se necesita a buscar Detalles del artículo.

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
es_ES: Producto

en: Item 1
es_ES: Elemento 1

en: Item 2
es_ES: Elemento 2

en: Item 3
es_ES: Elemento 3

en: Item 4
es_ES: Elemento 4

en: Item 5
es_ES: Elemento 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
es_ES: Artículo Alternativo

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
es_ES: Atributos del Producto

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
es_ES: Atributos del Producto

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
es_ES: Valor de los Atributos del Producto

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
es_ES: Balance del Artículo (Simple)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
es_ES: Código de Barras del Producto

en: Item Cart
es_ES: Carrito de Productos

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
es_ES: Código del Producto

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
es_ES: El código del producto no se puede cambiar por un número de serie

en: Item Code required at Row No {0}
es_ES: Código del producto requerido en la línea: {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
es_ES: Código de artículo: {0} no está disponible en el almacén {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
es_ES: Detalle del producto para el cliente

note: Name of a DocType
en: Item Default
es_ES: Artículo Predeterminado

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
es_ES: Valores por Defecto del Artículo

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
es_ES: Descripción del Producto

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
es_ES: Detalles del artículo

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
es_ES: Grupo de Productos

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
es_ES: Valores predeterminados del grupo de artículos

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
es_ES: Nombre del grupo de productos

en: Item Group Tree
es_ES: Árbol de Productos

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
es_ES: El grupo del artículo no se menciona en producto maestro para el elemento {0}

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
es_ES: Grupos de productos

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
es_ES: Imagen del producto (si no son diapositivas)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
es_ES: Ubicaciones de artículos

note: Name of a role
en: Item Manager
es_ES: Administración de artículos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
es_ES: Fabricante del artículo

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
es_ES: Nombre del Producto

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
es_ES: Ordenar productos por

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
es_ES: Precio de Productos

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
es_ES: Artículo Stock de Precios

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
es_ES: Precio del producto añadido para {0} en Lista de Precios {1}

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
es_ES: El precio del producto aparece varias veces según la lista de precios, proveedor/cliente, moneda, producto, lote, unidad de medida, cantidad y fechas.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
es_ES: Precio del producto actualizado para {0} en Lista de Precios {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
es_ES: Precios de los productos

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
es_ES: Parámetro de Inspección de Calidad del producto

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
es_ES: Reabastecer producto

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
es_ES: La fila de elemento {0}: {1} {2} no existe en la tabla &#39;{1}&#39; anterior

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
es_ES: Nº de Serie del producto

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
es_ES: Reporte de productos con stock bajo

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
es_ES: Proveedor del Producto

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
es_ES: Impuestos del Producto

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
es_ES: Artículo Cantidad de impuestos incluida en el valor

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
es_ES: Tasa de impuesto del producto

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
es_ES: El campo de impuesto del producto {0} debe tener un tipo de cuenta de impuestos, ingresos, cargos o gastos

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
es_ES: Plantilla de impuestos de artículos

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
es_ES: Detalle de plantilla de impuesto de artículo

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
es_ES: Producto para Manufactura

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
es_ES: Unidad de medida (UdM) del producto

en: Item Unavailable
es_ES: Artículo no disponible

note: Name of a DocType
en: Item Variant
es_ES: Variante del Producto

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
es_ES: Atributo de Variante de Producto

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
es_ES: Detalles de la Variante del Artículo

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
es_ES: Configuraciones de Variante de Artículo

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
es_ES: Artículo Variant {0} ya existe con los mismos atributos

en: Item Variants updated
es_ES: Variantes del artículo actualizadas

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
es_ES: Especificación del producto en la WEB

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
es_ES: Detalles del Peso del Artículo

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
es_ES: Detalle de Impuestos

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
es_ES: Producto y Almacén

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
es_ES: Producto y detalles de garantía

en: Item for row {0} does not match Material Request
es_ES: El artículo de la fila {0} no coincide con la solicitud de material

en: Item has variants.
es_ES: El producto tiene variantes.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
es_ES: El producto debe ser agregado utilizando el botón 'Obtener productos desde recibos de compra'

en: Item name
es_ES: Nombre del producto

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
es_ES: Operación del artículo

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
es_ES: Producto a manufacturar o re-empacar

en: Item variant {0} exists with same attributes
es_ES: Existe la variante de artículo {0} con mismos atributos

en: Item {0} does not exist
es_ES: El elemento {0} no existe

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
es_ES: El elemento {0} no existe en el sistema o ha expirado

en: Item {0} does not exist.
es_ES: El artículo {0} no existe.

en: Item {0} entered multiple times.
es_ES: Producto {0} ingresado varias veces.

en: Item {0} has already been returned
es_ES: El producto {0} ya ha sido devuelto

en: Item {0} has been disabled
es_ES: Elemento {0} ha sido desactivado

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
es_ES: El producto {0} ha llegado al fin de la vida útil el {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
es_ES: El producto {0} ha sido ignorado ya que no es un elemento de stock

en: Item {0} is cancelled
es_ES: El producto {0} esta cancelado

en: Item {0} is disabled
es_ES: Artículo {0} está deshabilitado

en: Item {0} is not a serialized Item
es_ES: El producto {0} no es un producto serializado

en: Item {0} is not a stock Item
es_ES: El producto {0} no es un producto de stock

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
es_ES: El producto {0} no está activo o ha llegado al final de la vida útil

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
es_ES: Elemento {0} debe ser un elemento de activo fijo

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
es_ES: El elemento: {0} debe ser un producto sub-contratado

en: Item {0} must be a non-stock item
es_ES: Elemento {0} debe ser un elemento de no-stock

en: Item {0} not found.
es_ES: Artículo {0} no encontrado.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
es_ES: El producto {0}: Con la cantidad ordenada {1} no puede ser menor que el pedido mínimo {2} (definido en el producto).

en: Item {0}: {1} qty produced.
es_ES: Elemento {0}: {1} cantidad producida.

en: Item {} does not exist.
es_ES: Producto {0} no existe.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
es_ES: Detalle del listado de precios

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
es_ES: Historial de Compras

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
es_ES: Detalle de compras

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
es_ES: Detalle de las Ventas

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
es_ES: Detalle de Ventas

en: Item: {0} does not exist in the system
es_ES: El producto: {0} no existe en el sistema

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
es_ES: Productos

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
es_ES: Productos y Precios

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
es_ES: Catálogo de Productos

en: Items Filter
es_ES: Artículos Filtra

en: Items Required
es_ES: Elementos requeridos

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
es_ES: Solicitud de Productos

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
es_ES: Productos y Precios

en: Items for Raw Material Request
es_ES: Artículos para solicitud de materia prima

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
es_ES: Los artículos a fabricar están obligados a extraer las materias primas asociadas.

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Items to Order and Receive
es_ES: Productos para Ordenar y Recibir

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
es_ES: Se sugerirán artículos debajo de este almacén

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
es_ES: Descuento de Producto

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
es_ES: Nivel recomendado de reabastecimiento de producto

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
es_ES: Capacidad de Trabajo

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
es_ES: Tarjeta de trabajo

en: Job Card Analysis
es_ES: Análisis de la tarjeta de trabajo

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
es_ES: Artículo de Tarjeta de Trabajo

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
es_ES: Resumen de la tarjeta de trabajo

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
es_ES: Registro de tiempo de tarjeta de trabajo

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Job Cards
es_ES: Tarjetas de Trabajo

en: Job Paused
es_ES: Trabajo en pausa

en: Job Started
es_ES: Trabajo comenzó

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
es_ES: Título del trabajo

en: Job card {0} created
es_ES: Tarjeta de trabajo {0} creada

note: Name of a UOM
en: Joule/Meter
es_ES: Joule/Metro

en: Journal Entries {0} are un-linked
es_ES: Los asientos contables {0} no están enlazados

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
es_ES: Asiento contable

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
es_ES: Cuenta de asiento contable

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
es_ES: Plantilla de entrada de diario

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
es_ES: Cuenta de plantilla de asiento de diario

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
es_ES: Tipo de entrada de diario

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
es_ES: Entrada de diario para desguace

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
es_ES: El asiento {0} no tiene cuenta de {1} o ya esta enlazado con otro comprobante

en: Kanban Board
es_ES: Tablero Kanban

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
es_ES: Clave

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
es_ES: Reportes clave

note: Name of a UOM
en: Kiloampere
es_ES: Kiloamperio

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
es_ES: Kilocaloría

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
es_ES: Kilogramo/Centímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
es_ES: Kilogramo/Metro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Litre
es_ES: Kilogramo/Litro

note: Name of a UOM
en: Kilometer
es_ES: Kilómetro

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
es_ES: Kilómetro/Hora

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
es_ES: Kilowatt-Hora

en: Kindly select the company first
es_ES: Por favor seleccione primero la empresa

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
es_ES: Etiqueta

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
es_ES: Ayuda para costos de destino estimados

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
es_ES: Costos de destino estimados

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
es_ES: Recibo sobre costos de destino estimados

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
es_ES: Impuestos, cargos y costos de destino estimados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
es_ES: Comprobante de costos de destino estimados

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
es_ES: Monto de costos de destino estimados

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
es_ES: Paisaje

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
es_ES: Idioma

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
es_ES: Transcurrido

en: Large
es_ES: Grande

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
es_ES: Último control de Carbono

en: Last Communication
es_ES: Última comunicación

en: Last Communication Date
es_ES: Fecha de la última comunicación

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
es_ES: Última Fecha de Finalización

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
es_ES: Última fecha de integración

en: Last Month Downtime Analysis
es_ES: Análisis del tiempo de inactividad del mes pasado

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
es_ES: Apellido

en: Last Order Amount
es_ES: Monto de la última orden

en: Last Order Date
es_ES: Fecha del último pedido

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
es_ES: Tasa de cambio de última compra

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
es_ES: La última transacción de existencias para el artículo {0} en el almacén {1} fue el {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
es_ES: La última fecha de verificación de carbono no puede ser una fecha futura

en: Latest
es_ES: Más reciente

en: Latest Age
es_ES: Última edad

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
es_ES: Latitud

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
es_ES: Iniciativa

en: Lead Count
es_ES: Cuenta de Iniciativa

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
es_ES: Detalle de Iniciativas

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
es_ES: Nombre de la iniciativa

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
es_ES: Propietario de la iniciativa

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
es_ES: Eficiencia del Propietario de la Iniciativa

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
es_ES: Fuente de de la Iniciativa

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
es_ES: Tiempo de espera

en: Lead Time (Days)
es_ES: Plazo de ejecución (días)

en: Lead Time (in mins)
es_ES: Plazo de ejecución (en minutos)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
es_ES: Hora de la Iniciativa

en: Lead Time Days
es_ES: Días de iniciativa

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
es_ES: Plazo de ejecución en días

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
es_ES: Tipo de iniciativa

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
es_ES: Tabla de líderes

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
es_ES: Las Iniciativas ayudan a obtener negocios, agrega todos tus contactos y más como clientes potenciales

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
es_ES: Aprender Contabilidad

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
es_ES: Aprende la Gestión del Inventario

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
es_ES: Aprender Manufactura

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
es_ES: Aprender Compras

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
es_ES: Aprender Gestión de Proyecto

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
es_ES: Aprender Gestión de Ventas

note: Description of the 'Enable Common Party Accounting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Learn about <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Common Party</a>
es_ES: Conozca más sobre <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Terceros comúnes</a>

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
es_ES: Vacaciones pagadas?

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
es_ES: Déjelo en blanco si el Proveedor está bloqueado indefinidamente

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
es_ES: Deje en blanco para usar el formato estándar de Nota de entrega

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
es_ES: Libros mayores

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
es_ES: Inactivo/Fuera

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
es_ES: Índice izquierdo

note: Description of a DocType
en: Legal Entity / Subsidiary with a separate Chart of Accounts belonging to the Organization.
es_ES: Entidad Legal / Subsidiaria con un Plan de Cuentas separado perteneciente a la Organización.

en: Legal Expenses
es_ES: Gastos legales

en: Length
es_ES: Largo

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
es_ES: Longitud (cm)

en: Less Than Amount
es_ES: Menos de la cantidad

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
es_ES: Membrete

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
es_ES: Texto del cuerpo de la carta o correo electrónico

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
es_ES: Texto de cierre de carta o correo electrónico

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
es_ES: Nivel

en: Liabilities
es_ES: Pasivo

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
es_ES: Obligaciones

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
es_ES: Detalles de Licencia

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
es_ES: Número de Licencia

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
es_ES: Matrículas

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
es_ES: Me Gustas

en: Limit Crossed
es_ES: Límite cruzado

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
es_ES: Limitado a 12 caracteres

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
es_ES: Los límites no se aplican en

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
es_ES: interlineado de la suma en palabras

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
es_ES: Enlace

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
es_ES: Opciones de Enlace

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
es_ES: Enlace Procedimiento de calidad existente.

en: Link to Material Request
es_ES: Enlace a la solicitud de material

en: Link to Material Requests
es_ES: Enlace a solicitudes de material

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
es_ES: Documentos vinculados

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
es_ES: Facturas Vinculadas

note: Name of a DocType
en: Linked Location
es_ES: Ubicación vinculada

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
es_ES: Enlaces

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
es_ES: Lista de tareas que forman el paquete .

note: Name of a UOM
en: Litre
es_ES: Litro

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
es_ES: Cargar todos los criterios

en: Loading import file...
es_ES: Cargando archivo de importación...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
es_ES: Préstamo

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
es_ES: Fecha de finalización del préstamo

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
es_ES: Periodo de préstamo (días)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
es_ES: Fecha de inicio del préstamo

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
es_ES: La fecha de inicio del préstamo y el período de préstamo son obligatorios para guardar el descuento de facturas

en: Loans (Liabilities)
es_ES: Préstamos (Pasivos)

en: Loans and Advances (Assets)
es_ES: INVERSIONES Y PRESTAMOS

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
es_ES: Ubicación

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
es_ES: Detalles de Ubicación

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
es_ES: Nombre del Lugar

note: Description of a DocType
en: Log the selling and buying rate of an Item
es_ES: Registra la tasa de venta y compra de un artículo

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
es_ES: Longitud

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
es_ES: Perdido

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
es_ES: Oportunidad perdida

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
es_ES: Presupuesto perdido

note: Name of a report
en: Lost Quotations
es_ES: Cotizaciones perdidas

en: Lost Quotations %
es_ES: Cotizaciones perdidas %

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
es_ES: Razón de la pérdida

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
es_ES: Detalle de razón perdida

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
es_ES: Razones perdidas

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
es_ES: Bajo

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
es_ES: Certificado de deducción más baja

en: Lower Income
es_ES: Ingreso menor

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
es_ES: Cantidad de lealtad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
es_ES: Punto de fidelidad

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
es_ES: Redención de entrada al punto de lealtad

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
es_ES: Puntos de lealtad

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
es_ES: Redención de Puntos de Lealtad

en: Loyalty Points: {0}
es_ES: Puntos de fidelidad: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
es_ES: Programa de fidelidad

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
es_ES: Colección del Programa de Lealtad

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
es_ES: Ayuda del programa de lealtad

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
es_ES: Nombre del programa de lealtad

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
es_ES: Nivel de programa de lealtad

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
es_ES: Tipo de programa de lealtad

en: Machine
es_ES: Máquina

en: Machine Type
es_ES: Tipo de Máquina

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
es_ES: Mal funcionamiento de la máquina

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
es_ES: Errores del operador de la máquina

en: Main
es_ES: Principal

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
es_ES: Centro de Costo principal

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
es_ES: Mantener mismo precio durante todo el ciclo de ventas

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
es_ES: Mantenga la misma tasa durante todo el ciclo de compra

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
es_ES: Mantener Stock

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
es_ES: Mantenimiento

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
es_ES: Fecha de Mantenimiento

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
es_ES: Detalles de mantenimiento

en: Maintenance Log
es_ES: Registro de mantenimiento

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
es_ES: Gerente de Mantenimiento

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
es_ES: Nombre del Administrador de Mantenimiento

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
es_ES: Requiere Mantenimiento

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
es_ES: Rol de Mantenimiento

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
es_ES: Calendario de Mantenimiento

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
es_ES: Detalles del calendario de mantenimiento

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
es_ES: Programa de mantenimiento de artículos

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
es_ES: El programa de mantenimiento no se genera para todos los productos. Por favor, haga clic en 'Generar programación'

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
es_ES: El programa de mantenimiento {0} existe en contra de {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
es_ES: Programas de Mantenimiento

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
es_ES: Estado del Mantenimiento

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
es_ES: El estado del mantenimiento tiene que ser Cancelado o Completado para validar

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
es_ES: Tarea de Mantenimiento

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
es_ES: Tareas de Mantenimiento

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
es_ES: Equipo de Mantenimiento

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
es_ES: Miembro del Equipo de Mantenimiento

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
es_ES: Miembros del Equipo de Mantenimiento

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
es_ES: Nombre del Equipo de Mantenimiento

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
es_ES: Tiempo del Mantenimiento

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
es_ES: Tipo de Mantenimiento

note: Name of a role
en: Maintenance User
es_ES: Mantenimiento por usuario

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
es_ES: Visita de mantenimiento

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
es_ES: Propósito de Visita de Mantenimiento

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
es_ES: La fecha de inicio del mantenimiento no puede ser anterior de la fecha de entrega para {0}

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
es_ES: Principales / Asignaturas Optativas

note: Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Make
es_ES: Crear

en: Make
es_ES: Crear

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
es_ES: Hacer la Entrada de Depreciación

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
es_ES: Crear una entrada con una diferencia

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
es_ES: Hace el pago vía entrada de diario

en: Make Purchase Invoice
es_ES: Hacer Factura de Compra

en: Make Quotation
es_ES: Hacer Cotización

en: Make Return Entry
es_ES: Hacer Entrada de Devolución

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
es_ES: Crear Factura de Venta

en: Make Stock Entry
es_ES: Hacer entrada de stock

en: Make project from a template.
es_ES: Hacer proyecto a partir de una plantilla.

en: Make {0} Variant
es_ES: Hacer {0} variante

en: Make {0} Variants
es_ES: Hacer {0} variantes

en: Manage
es_ES: Gestionar

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
es_ES: Administrar costo de las operaciones

en: Manage your orders
es_ES: Gestionar sus Pedidos

en: Management
es_ES: Gerencia

en: Manager
es_ES: Administrador

en: Managing Director
es_ES: Director General

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
es_ES: Obligatorio

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
es_ES: Obligatorio depende de

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
es_ES: Obligatorio para el balance general

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
es_ES: Obligatorio para la cuenta de pérdidas y ganancias

en: Mandatory Missing
es_ES: Falta obligatoria

en: Mandatory Purchase Order
es_ES: Orden de compra obligatoria

en: Mandatory Purchase Receipt
es_ES: Recibo de compra obligatorio

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
es_ES: Inspección Manual

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
es_ES: ¡No se puede crear una entrada manual! Deshabilite la entrada automática para contabilidad diferida en la configuración de cuentas e intente nuevamente

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
es_ES: Manufacturar

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
es_ES: Fabricación contra Pedido de Material

en: Manufactured
es_ES: Fabricado

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
es_ES: Cantidad Producida

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Label of th
en: Manufacturer
es_ES: Fabricante

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
es_ES: Número de componente del fabricante

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
es_ES: El número de pieza del fabricante <b>{0}</b> no es válido.

note: Label of the work_order_details_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manu
en: Manufacturing
es_ES: Manufactura

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
es_ES: Fecha de Fabricación

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
es_ES: Gerente de Producción

en: Manufacturing Quantity is mandatory
es_ES: La cantidad a producir es obligatoria

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
es_ES: Sección de fabricación

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
es_ES: Ajustes de Producción

note: Name of a role
en: Manufacturing User
es_ES: Usuario de Producción

en: Mapping {0} ...
es_ES: Mapeando {0} ...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
es_ES: Margen

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
es_ES: Dinero de Margen

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
es_ES: Tasa de margen o Monto

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
es_ES: Tipo de Margen

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
es_ES: Estado Civil

en: Mark As Closed
es_ES: Marcar como cerrado

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
es_ES: Sector de Mercado

en: Marketing
es_ES: Márketing

en: Marketing Expenses
es_ES: Gastos de Publicidad

en: Marketing Manager
es_ES: Gerente de Marketing

en: Marketing Specialist
es_ES: Especialista en Marketing

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
es_ES: Casado

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
es_ES: Máscara

en: Mass Mailing
es_ES: Envío masivo

en: Master
es_ES: Maestro

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
es_ES: Maestros

en: Material Consumption
es_ES: Material de consumo

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
es_ES: Consumo de Material para Fabricación

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
es_ES: El Consumo de Material no está configurado en Configuraciones de Fabricación.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
es_ES: Expedición de Material

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
es_ES: Recepción de Materiales

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
es_ES: Solicitud de Materiales

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
es_ES: Fecha de Solicitud de materiales

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
es_ES: Detalle de Solicitud de Material

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
es_ES: Requisición de Materiales del Producto

en: Material Request No
es_ES: Requisición de materiales Nº

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
es_ES: Artículo de Plan de Solicitud de Material

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
es_ES: Tipo de Requisición

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
es_ES: Requerimiento de material no creado, debido a que la cantidad de materia prima ya está disponible.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
es_ES: Máxima requisición de materiales {0} es posible para el producto {1} en las órdenes de venta {2}

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
es_ES: Solicitud de materiales usados para crear esta entrada del inventario

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
es_ES: Requisición de materiales {0} cancelada o detenida

en: Material Request {0} submitted.
es_ES: Solicitud de material {0} validado.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
es_ES: Material Solicitado

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
es_ES: Solicitudes de Material

en: Material Requests Required
es_ES: Solicitudes de material requeridas

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
es_ES: Solicitudes de Material para los que no hay Presupuestos de Proveedor creados

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
es_ES: Transferencia de material

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
es_ES: Trasferencia de Material para Producción

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
es_ES: Material transferido

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
es_ES: Material Transferido para Manufacturar

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
es_ES: Material Transferido para la Producción

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
es_ES: Material Transferido para Subcontrato

en: Material to Supplier
es_ES: Materiales de Proveedor

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
es_ES: Cantidad Máxima

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
es_ES: Grado máximo

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
es_ES: Cant. Máxima

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
es_ES: Cantidad de Muestra Máxima

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
es_ES: Puntuación Máxima

en: Max: {0}
es_ES: Máximo: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
es_ES: Importe Máximo de Factura

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
es_ES: Tasa Neta Máxima

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
es_ES: Las muestras máximas - {0} se pueden conservar para el lote {1} y el elemento {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
es_ES: Las muestras máximas - {0} ya se han conservado para el lote {1} y el elemento {2} en el lote {3}.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
es_ES: Uso maximo

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
es_ES: Cantidad máxima de muestra que se puede retener

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
es_ES: Medio

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
es_ES: Reunión

note: Name of a UOM
en: Megagram/Litre
es_ES: Megagramo/Litro

note: Name of a UOM
en: Megajoule
es_ES: Megajulio

note: Name of a UOM
en: Megawatt
es_ES: Megavatio

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
es_ES: Mencione Tasa de valoración en el maestro de artículos.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
es_ES: Indique si no es Cuenta por Cobrar estándar

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
es_ES: Mencionar si la cuenta no  es cuenta estándar a pagar

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
es_ES: Indique si una Cuenta por Cobrar no estándar es aplicable

en: Menu
es_ES: Menú

en: Merge
es_ES: Unir

en: Merge Account
es_ES: Fusionar cuenta

en: Merge with Existing Account
es_ES: Fusionar con Cuenta Existente

en: Merge with existing
es_ES: Combinar con existente

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
es_ES: Combinado

en: Merging {0} of {1}
es_ES: Fusionando {0} de {1}

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
es_ES: Mensaje

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
es_ES: Ejemplos de Mensaje

en: Message Sent
es_ES: Mensaje enviado

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
es_ES: Mensaje para los Proveedores

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
es_ES: Mensaje a mostrar

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
es_ES: Se enviará un mensaje a los usuarios para conocer su estado en el Proyecto.

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
es_ES: Los mensajes con más de 160 caracteres se dividirá en varios envios

note: Name of a UOM
en: Meter
es_ES: Metro

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
es_ES: Metro/Segundo

en: Middle Income
es_ES: Ingreso medio

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
es_ES: Segundo Nombre

note: Name of a UOM
en: Milligram
es_ES: Miligramo

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
es_ES: Miligramo/Centímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
es_ES: Miligramo/Metro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
es_ES: Miligramo/Milímetro Cúbico

note: Name of a UOM
en: Millisecond
es_ES: Milisegundo

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
es_ES: Cantidad mínima

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
es_ES: La cantidad mínima no puede ser mayor que la cantidad máxima

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
es_ES: Grado mínimo

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
es_ES: Cantidad mínima de Pedido

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
es_ES: Cantidad mínima

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
es_ES: La cantidad mínima no puede ser mayor que la cantidad maxima

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
es_ES: Monto Mínimo de Factura

en: Minimum Lead Age (Days)
es_ES: Edad mínima de Iniciativa (días)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
es_ES: Tasa Neta Mínima

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
es_ES: Cantidad mínima de la orden

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
es_ES: Cantidad Mínima de Pedido

en: Minimum Qty
es_ES: Cantidad mínima

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
es_ES: Gasto Total Mínimo

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
es_ES: Valor mínimo

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
es_ES: La cantidad mínima debe ser según Stock UOM

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
es_ES: Minuto

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
es_ES: Minutos

en: Miscellaneous Expenses
es_ES: Gastos varios

en: Missing Account
es_ES: Cuenta faltante

en: Missing Values Required
es_ES: Valores faltantes requeridos

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
es_ES: Falta la plantilla de correo electrónico para el envío. Por favor, establezca uno en la configuración de entrega.

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
es_ES: Condiciones mixtas

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
es_ES: Móvil

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
es_ES: Nº Móvil

en: Mobile Number
es_ES: Número de teléfono móvil

en: Mobile:
es_ES: Móvil:

en: Mode Of Payment
es_ES: Método de pago

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
es_ES: Modo de pago

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
es_ES: Modo de pago a cuenta

en: Mode of Payments
es_ES: Modo de pago

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
es_ES: Modelo

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
es_ES: Modos de Pago

en: Modified By
es_ES: Modificado por

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
es_ES: Configuración de Módulos

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
es_ES: Lunes

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
es_ES: Monitorear el Progreso

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
es_ES: Frecuencia de monitoreo

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
es_ES: Mes

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
es_ES: Mes(es) después del final del mes de la factura

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
es_ES: Mensual

en: Monthly Completed Work Orders
es_ES: Órdenes de trabajo mensuales completadas

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
es_ES: Distribución mensual

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
es_ES: Distribución mensual porcentual

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
es_ES: Porcentajes de distribución mensuales

en: Monthly Quality Inspections
es_ES: Inspecciones de calidad mensuales

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
es_ES: Tasa mensual

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
es_ES: Objetivo Mensual de Ventas

en: Monthly Total Work Orders
es_ES: Órdenes de trabajo totales mensuales

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
es_ES: Meses

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
es_ES: Más información

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
es_ES: Más información

en: Motion Picture & Video
es_ES: Películas y vídeos

en: Move
es_ES: Mover

en: Move Item
es_ES: Mover elemento

en: Move Stock
es_ES: Mover Stock

en: Movement
es_ES: Movimiento

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
es_ES: Precio medio variable

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
es_ES: Multi moneda

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
es_ES: Reglas Precio múltiples existe con el mismo criterio, por favor, resolver los conflictos mediante la asignación de prioridad. Reglas de precios: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
es_ES: Programa de niveles múltiples

en: Multiple Variants
es_ES: Multiples Variantes

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
es_ES: Existen varios ejercicios para la fecha {0}. Por favor, establece la compañía en el año fiscal

en: Music
es_ES: Música

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
es_ES: Debe ser un número entero

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
es_ES: Email Silenciado

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: N/A
es_ES: N/D

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
es_ES: Nombre

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
es_ES: Nombre y ID de empleado

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
es_ES: Nombre del Beneficiario

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
es_ES: Nombre de la nueva cuenta. Nota: Por favor no crear cuentas de clientes y proveedores

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
es_ES: Defina el nombre de la distribución mensual

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
es_ES: Secuencias e identificadores

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
es_ES: Nombrar el Prefijo de la Serie

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
es_ES: Series de Nombres y Precios por Defecto

note: Name of a UOM
en: Nanogram/Litre
es_ES: Nanogramo/Litro

note: Name of a UOM
en: Nanometer
es_ES: Nanómetro

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
es_ES: Nanosegundo

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
es_ES: Gas natural

en: Needs Analysis
es_ES: Necesita Anáisis

en: Negative Quantity is not allowed
es_ES: No se permiten cantidades negativas

en: Negative Valuation Rate is not allowed
es_ES: La valoración negativa no está permitida

en: Negotiation/Review
es_ES: Negociación / Revisión

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
es_ES: Importe Neto

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
es_ES: Importe neto (Divisa de la empresa)

en: Net Asset value as on
es_ES: Valor neto de activos como en

en: Net Cash from Financing
es_ES: Efectivo neto de financiación

en: Net Cash from Investing
es_ES: Efectivo neto de inversión

en: Net Cash from Operations
es_ES: Efectivo neto de las operaciones

en: Net Change in Accounts Payable
es_ES: Cambio neto en cuentas por pagar

en: Net Change in Accounts Receivable
es_ES: Cambio neto en las Cuentas por Cobrar

en: Net Change in Cash
es_ES: Cambio neto en efectivo

en: Net Change in Equity
es_ES: Cambio en el Patrimonio Neto

en: Net Change in Fixed Asset
es_ES: Cambio neto en activos fijos

en: Net Change in Inventory
es_ES: Cambio neto en el inventario

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
es_ES: Tasa neta por hora

en: Net Profit
es_ES: Beneficio neto

en: Net Profit/Loss
es_ES: Beneficio neto (pérdidas

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
es_ES: Precio neto

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
es_ES: Tasa neta (Divisa por defecto)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
es_ES: Total neto

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
es_ES: Total neto (Divisa por defecto)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
es_ES: Peso neto

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
es_ES: Unidad de medida para el peso neto

en: New
es_ES: Nuevo

en: New Account Name
es_ES: Nombre de la nueva cuenta

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
es_ES: Nuevo Valor de Activo

en: New Assets (This Year)
es_ES: Nuevos activos (este año)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
es_ES: Nueva Solicitud de Materiales

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
es_ES: Nuevo Saldo en Moneda Base

en: New Batch ID (Optional)
es_ES: Nuevo ID de lote (opcional)

en: New Batch Qty
es_ES: Nueva cantidad de lote

en: New Company
es_ES: Nueva compañia

en: New Cost Center Name
es_ES: Nombre del nuevo centro de costes

en: New Customer Revenue
es_ES: Ingresos del nuevo cliente

en: New Customers
es_ES: nuevos clientes

en: New Department
es_ES: Nuevo departamento

en: New Employee
es_ES: Nuevo empleado

en: New Event
es_ES: Nuevo Evento

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
es_ES: Nueva Tasa de Cambio

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
es_ES: Los nuevos gastos

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
es_ES: Nuevo Ingreso

en: New Location
es_ES: Nueva ubicacion

en: New Note
es_ES: Nueva Nota

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
es_ES: Nueva Factura de Compra

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
es_ES: Nueva órdén de compra

en: New Quality Procedure
es_ES: Nuevo procedimiento de calidad

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
es_ES: Nuevas Cotizaciones

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
es_ES: Nueva Factura de Venta

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
es_ES: Nueva orden de venta (OV)

en: New Sales Person Name
es_ES: Nombre nuevo encargado de ventas

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
es_ES: El número de serie no tiene almacén asignado. El almacén debe establecerse por entradas de inventario o recibos de compra

en: New Task
es_ES: Nueva Tarea

en: New Version
es_ES: Nueva versión

en: New Warehouse Name
es_ES: Almacén nuevo nombre

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
es_ES: Nuevo lugar de trabajo

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
es_ES: Nuevo límite de crédito es menor que la cantidad pendiente actual para el cliente. límite de crédito tiene que ser al menos {0}

en: New fiscal year created :-
es_ES: Nuevo ejercicio fiscal creado:-

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
es_ES: Las nuevas facturas se generarán según el cronograma incluso si las facturas actuales están impagas o vencidas

en: New release date should be in the future
es_ES: La nueva fecha de lanzamiento debe estar en el futuro

en: New task
es_ES: Nueva tarea

en: New {0} pricing rules are created
es_ES: Se crean nuevas {0} reglas de precios

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
es_ES: Boletín de noticias

en: Newspaper Publishers
es_ES: Editores de periódicos

en: Next
es_ES: Siguiente

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
es_ES: Siguiente Fecha de Depreciación

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
es_ES: Fecha de Vencimiento Siguiente

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
es_ES: El siguiente correo electrónico será enviado el:

en: No Account matched these filters: {}
es_ES: Ninguna cuenta coincide con estos filtros: {}

en: No Action
es_ES: Ninguna acción

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
es_ES: Sin respuesta

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
es_ES: No se encontró ningún cliente para transacciones entre empresas que representen a la empresa {0}

en: No Data
es_ES: No hay datos

en: No Delivery Note selected for Customer {}
es_ES: No se ha seleccionado ninguna Nota de Entrega para el Cliente {}

en: No Item with Barcode {0}
es_ES: Ningún producto con código de barras {0}

en: No Item with Serial No {0}
es_ES: Ningún producto con numero de serie {0}

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
es_ES: No hay artículos con la lista de materiales para la fabricación de

en: No Items with Bill of Materials.
es_ES: No hay artículos con lista de materiales.

en: No Notes
es_ES: Sin notas

en: No Outstanding Invoices found for this party
es_ES: No se encontraron facturas pendientes para este tercero

en: No Permission
es_ES: Sin permiso

en: No Remarks
es_ES: No hay observaciones

en: No Stock Available Currently
es_ES: No hay existencias disponibles actualmente

en: No Summary
es_ES: Sin resumen

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
es_ES: No se encontró ningún proveedor para transacciones entre empresas que represente a la empresa {0}

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
es_ES: No se encontraron facturas ni pagos sin conciliar para tercero y cuenta

en: No Unreconciled Payments found for this party
es_ES: No se encontraron pagos no conciliados para este tercero

en: No accounting entries for the following warehouses
es_ES: No hay asientos contables para los siguientes almacenes

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
es_ES: No se encontró ninguna lista de materiales activa para el artículo {0}. No se puede garantizar la entrega por número de serie

en: No contacts with email IDs found.
es_ES: No se encontraron contactos con ID de correo electrónico.

en: No data for this period
es_ES: No hay datos para este período.

en: No data to export
es_ES: No hay datos para exportar

en: No description given
es_ES: Ninguna descripción definida

en: No failed logs
es_ES: No hay registros fallidos

en: No items found. Scan barcode again.
es_ES: No se encontraron artículos. Escanee el código de barras nuevamente.

en: No items to be received are overdue
es_ES: No hay elementos para ser recibidos están vencidos

en: No material request created
es_ES: No se ha creado ninguna solicitud material

note: Label of the no_of_docs (Int) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: No of Docs
es_ES: Nº de documentos

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
es_ES: Núm. de Empleados

en: No of Interactions
es_ES: No de interacciones

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
es_ES: Nro de Acciones

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
es_ES: Número de visitas

en: No open task
es_ES: Sin tareas abiertas

en: No outstanding invoices found
es_ES: No se encontraron facturas pendientes

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
es_ES: No hay facturas pendientes requieren revalorización del tipo de cambio

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
es_ES: No se encontraron solicitudes de material pendientes de vincular para los artículos dados.

en: No products found.
es_ES: No se encuentran productos

en: No record found
es_ES: No se han encontraron registros

en: No values
es_ES: Sin valores

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
es_ES: No se ha encontrado {0} para transacciones entre empresas.

en: No.
es_ES: Nº

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
es_ES: Núm. de Empleados

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
es_ES: No conformidad

en: Non Profit
es_ES: Sin fines de lucro

en: Non stock items
es_ES: Artículos sin stock

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
es_ES: Ninguna

en: None of the items have any change in quantity or value.
es_ES: Ninguno de los productos tiene cambios en el valor o en la existencias.

note: Name of a UOM
en: Nos
es_ES: Nos.

en: Not Allowed
es_ES: No permitido

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
es_ES: No aplicable

en: Not Available
es_ES: No disponible

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
es_ES: No facturado

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
es_ES: No entregado

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Not Initiated
es_ES: No iniciado

en: Not Permitted
es_ES: No permitido

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
es_ES: No solicitado

en: Not Specified
es_ES: No especificado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
es_ES: No iniciado

en: Not active
es_ES: No activo

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
es_ES: No permitir establecer un elemento alternativo para el Artículo {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
es_ES: No se permite crear una dimensión contable para {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
es_ES: No tiene permisos para actualizar las transacciones de stock mayores al  {0}

en: Not authorized since {0} exceeds limits
es_ES: No autorizado porque {0} excede los límites

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
es_ES: No autorizado para editar la cuenta congelada {0}

en: Not in Stock
es_ES: No en stock

en: Not in stock
es_ES: No disponible en stock

en: Not permitted
es_ES: No permitido

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
es_ES: Nota

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
es_ES: Nota: El correo electrónico no se enviará a los usuarios deshabilitados

en: Note: Item {0} added multiple times
es_ES: Nota: elemento {0} agregado varias veces

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
es_ES: Nota : El registro del pago no se creará hasta que la cuenta del tipo 'Banco o Cajas' sea definida

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
es_ES: Nota: este centro de costes es una categoría. No se pueden crear asientos contables en las categorías.

en: Note: {0}
es_ES: Nota: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in 
en: Notes
es_ES: Notas

en: Notes:
es_ES: Notas:

en: Nothing is included in gross
es_ES: Nada está incluido en bruto

en: Nothing more to show.
es_ES: Nada más para mostrar.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
es_ES: Aviso (días)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
es_ES: Notificación

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
es_ES: Configuración de las notificaciones

en: Notify Customers via Email
es_ES: Notificar a los clientes por correo electrónico

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
es_ES: Notificar al Empleado

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
es_ES: Notificar Otro

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
es_ES: Notificar al Proveedor

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
es_ES: Notificar por correo electrónico

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
es_ES: Notificar por correo electrónico sobre la creación de una solicitud de material automática

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
es_ES: Notifique al cliente y al agente por correo electrónico el día de la cita.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
es_ES: Número de citas concurrentes

en: Number of Interaction
es_ES: Número de Interacciones

en: Number of Order
es_ES: Número de orden

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
es_ES: Número de días posteriores a la fecha de la factura antes de cancelar la suscripción o marcar la suscripción como no pagada

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
es_ES: Número de días que las citas se pueden reservar por adelantado

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
es_ES: Número de días que el suscriptor debe pagar las facturas generadas por esta suscripción

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
es_ES: Número de intervalos para el campo de intervalo, por ejemplo, si el intervalo es &#39;Días&#39; y el recuento del intervalo de facturación es 3, las facturas se generarán cada 3 días

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
es_ES: Número de Cuenta Nueva, se incluirá en el nombre de la cuenta como prefijo

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
es_ES: Número de centro de coste nuevo: se incluirá en el nombre del centro de coste como prefijo.

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
es_ES: Valores Numéricos

en: Numero has not set in the XML file
es_ES: Numero no se ha establecido en el archivo XML

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: O+
es_ES: O +

note: Option for the 'Blood Group' (Select) field in DocType 'Employee'
en: O-
es_ES: O -

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
es_ES: Objetivo

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
es_ES: Objetivos

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
es_ES: Valor del cuentakilómetros (Última)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
es_ES: Apagado

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
es_ES: Fecha de oferta

en: Office Equipment
es_ES: Equipos de Oficina

en: Office Maintenance Expenses
es_ES: Gastos de mantenimiento de oficina

en: Office Rent
es_ES: Alquiler de oficina

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
es_ES: Antiguo Padre

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
es_ES: En espera

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
es_ES: En espera desde

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
es_ES: En Cantidad de Item

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
es_ES: Sobre el total neto

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
es_ES: Sobre la línea anterior

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
es_ES: Sobre la línea anterior al total

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
es_ES: Controles de prensa en máquina

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
es_ES: Una vez configurado, esta factura estará en espera hasta la fecha establecida

en: Ongoing Job Cards
es_ES: Tarjetas de trabajo en curso

en: Online Auctions
es_ES: Subastas en línea

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
es_ES: Sólo las sub-cuentas son permitidas en una transacción

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
es_ES: Sólo mostrar clientes del siguiente grupo de clientes

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
es_ES: Sólo mostrar productos del siguiente grupo de artículos

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
es_ES: Abrir/Abierto

en: Open Contact
es_ES: Contacto abierto

en: Open Events
es_ES: Eventos abiertos

en: Open Form View
es_ES: Abrir vista de formulario

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
es_ES: Problemas abiertos

en: Open Issues
es_ES: Incidencias Abiertas

en: Open Item {0}
es_ES: Abrir elemento {0}

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
es_ES: Abrir notificaciones

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
es_ES: Proyectos abiertos

en: Open Projects
es_ES: Proyectos abiertos

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
es_ES: Cotizaciones Abiertas

en: Open Task
es_ES: Abrir tarea

en: Open Tasks
es_ES: Tareas abiertas

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
es_ES: Abierto para hacer

en: Open To Do
es_ES: Lista de tareas abiertas

note: Name of a report
en: Open Work Orders
es_ES: Abrir Órdenes de Trabajo

en: Open a new ticket
es_ES: Abra un nuevo ticket

en: Opening
es_ES: Apertura

en: Opening (Cr)
es_ES: Apertura (Cred)

en: Opening (Dr)
es_ES: Apertura (Deb)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
es_ES: Apertura de la depreciación acumulada

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
es_ES: Importe de apertura

en: Opening Balance
es_ES: Saldo de apertura

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
es_ES: Detalles del saldo inicial

en: Opening Balance Equity
es_ES: Apertura de Capital

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
es_ES: Fecha de apertura

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
es_ES: Asiento de apertura

en: Opening Invoice Creation In Progress
es_ES: Creación de factura de apertura en curso

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
es_ES: Herramienta de Apertura de Creación de Facturas

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
es_ES: Apertura de Elemento de Herramienta de Creación de Factura

en: Opening Invoice Item
es_ES: Abrir el Artículo de la Factura

en: Opening Invoices
es_ES: Facturas de Apertura

en: Opening Invoices Summary
es_ES: Resumen de Facturas de Apertura

en: Opening Qty
es_ES: Cant. de Apertura

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
es_ES: Stock de apertura

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
es_ES: Hora de Apertura

en: Opening Value
es_ES: Valor de apertura

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
es_ES: Abriendo y cerrando

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
es_ES: Costo de Operación

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
es_ES: Costo de funcionamiento (Divisa de la Compañia)

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
es_ES: Costo operativo según la orden de trabajo / BOM

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
es_ES: Costo de funcionamiento (Divisa de la Compañia)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
es_ES: Costos operativos

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
es_ES: Operación

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
es_ES: Costo de operación

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
es_ES: Descripción de la operación

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
es_ES: ID de operación

en: Operation Id
es_ES: ID de operación

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
es_ES: Número de fila de operación

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
es_ES: Tiempo de Operación

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
es_ES: El tiempo de operación debe ser mayor que 0 para {0}

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
es_ES: ¿Operación completada para cuántos productos terminados?

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
es_ES: Operación {0} agregada varias veces en la orden de trabajo {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
es_ES: La operación {0} no pertenece a la orden de trabajo {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
es_ES: La operación {0} tomará mas tiempo que la capacidad de producción de la estación {1}, por favor divida la tarea en varias operaciones

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
es_ES: Operaciones

en: Operations cannot be left blank
es_ES: Las operaciones no pueden dejarse en blanco

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
es_ES: Operador

en: Opp Count
es_ES: Cant Oportunidad

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
es_ES: Oportunidades

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
es_ES: Oportunidad

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
es_ES: Monto de Oportunidad

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
es_ES: Fecha de oportunidad

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
es_ES: Oportunidad desde

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
es_ES: Oportunidad Artículo

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
es_ES: Oportunidad Razón perdida

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
es_ES: Detalle de motivo de pérdida de oportunidad

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
es_ES: Tipo de oportunidad

en: Opportunity {0} created
es_ES: Oportunidad {0} creada

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
es_ES: Optimizar Ruta

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
es_ES: Opcional. Establece moneda por defecto de la empresa, si no se especifica.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
es_ES: Opcional. Esta configuración es utilizada para filtrar la cuenta de otras transacciones

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
es_ES: Opciones

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Orange
es_ES: Naranja

en: Order Amount
es_ES: Total de la orden

en: Order By
es_ES: Ordenar por

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
es_ES: Fecha de Confirmación del Pedido

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
es_ES: Confirmación de Pedido Nro

en: Order Count
es_ES: Cantidad de Pedidos

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
es_ES: Información del Pedido

en: Order Qty
es_ES: Cantidad

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
es_ES: Estado del Pedido

en: Order Summary
es_ES: Resumen del Pedido

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
es_ES: Tipo de orden

en: Order Value
es_ES: Valor del pedido

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
es_ES: Ordenado/a

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order
en: Ordered Qty
es_ES: Cant. ordenada

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
es_ES: Cantidad ordenada

en: Orders
es_ES: Órdenes

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
es_ES: Organización

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
es_ES: Nombre de la Organización

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
es_ES: Orientación

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
es_ES: Artículo Original

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
es_ES: Otro

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
es_ES: Otros detalles

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
es_ES: Otros Reportes

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
es_ES: Otros ajustes

en: Out Qty
es_ES: Cant. enviada

en: Out Value
es_ES: Fuera de Valor

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
es_ES: Fuera de CMA (Contrato de mantenimiento anual)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
es_ES: Fuera de servicio

en: Out of Stock
es_ES: Agotado

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
es_ES: Fuera de garantía

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
es_ES: Saliente

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
es_ES: Tasa saliente

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
es_ES: Excepcional

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
es_ES: Monto pendiente

en: Outstanding Amt
es_ES: Saldo pendiente

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
es_ES: Cheques pendientes y Depósitos para despejar

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
es_ES: El pago pendiente para {0} no puede ser menor que cero ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
es_ES: Exterior

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
es_ES: Tolerancia por exceso de entrega/recepción (%)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
es_ES: Atrasado

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
es_ES: Días atrasados

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
es_ES: Atrasado y con descuento

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
es_ES: Se superponen las puntuaciones entre {0} y {1}

en: Overlapping conditions found between:
es_ES: Condiciones traslapadas entre:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
es_ES: Porcentaje de Sobreproducción para Orden de Venta

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
es_ES: Porcentaje de Sobreproducción para Orden de Trabajo

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
es_ES: Sobreproducción para ventas y órdenes de trabajo

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
es_ES: Propiedad

en: Owner
es_ES: Propietario

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
es_ES: Artículo suministrado por pedido

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
es_ES: Punto de venta POS

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
es_ES: Entrada de cierre de POS

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
es_ES: Detalle de entrada de cierre de POS

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
es_ES: Impuestos de entrada al cierre de POS

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
es_ES: POS Grupo de Clientes

note: Name of a DocType
en: POS Field
es_ES: Campo POS

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Option for the 'Invoice Type Created via POS Screen' (Select) field in DocType 'POS Settings' Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a shortcut in the Receivables Worksp
en: POS Invoice
es_ES: Factura POS

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: POS Invoice Item
es_ES: Artículo de factura POS

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
es_ES: Registro de combinación de facturas de POS

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
es_ES: Referencia de factura de punto de venta

en: POS Invoice isn't created by user {}
es_ES: La factura de punto de venta no la crea el usuario {}

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
es_ES: Facturas POS

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
es_ES: POS Grupo de artículos

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
es_ES: Entrada de apertura POS

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
es_ES: Detalle de entrada de apertura de punto de venta

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
es_ES: Método de pago POS

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
es_ES: Perfil de POS

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
es_ES: Usuario de Perfil POS

en: POS Profile required to make POS Entry
es_ES: Se requiere un perfil de TPV para crear entradas en el punto de venta

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
es_ES: El perfil de punto de venta {} contiene el modo de pago {}. Por favor, elimínelos para desactivar este modo.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
es_ES: El perfil de POS {} no pertenece a la empresa {}

note: Name of a report
en: POS Register
es_ES: Registro POS

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
es_ES: Configuración de POS

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
es_ES: Transacciones POS

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
es_ES: Centro de costos de PSOA

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
es_ES: Proyecto PSOA

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
es_ES: Detalles del peso del paquete

note: Name of a DocType
en: Packed Item
es_ES: Artículo Empacado

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
es_ES: Productos Empacados

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
es_ES: Lista de Embalaje

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
es_ES: Lista de embalaje

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
es_ES: Lista de embalaje del producto

en: Packing Slip(s) cancelled
es_ES: Lista(s) de embalaje cancelada(s)

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
es_ES: Unidad de Embalaje

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
es_ES: Salto de Página

en: Page {0} of {1}
es_ES: Página {0} de {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
es_ES: Pagado

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
es_ES: Cantidad Pagada

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 
en: Paid Amount (Company Currency)
es_ES: Monto pagado (Divisa por defecto)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
es_ES: La cantidad pagada no puede ser superior a cantidad pendiente negativa total de {0}

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
es_ES: Préstamo Pagado

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
es_ES: El total de la cantidad pagada + desajuste, no puede ser mayor que el gran total

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
es_ES: Palés

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
es_ES: Parámetro

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
es_ES: Nombre del Parámetro

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
es_ES: Parámetros

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
es_ES: Principal

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
es_ES: Cuenta principal

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
es_ES: Lote padre

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
es_ES: Empresa Matriz

en: Parent Company must be a group company
es_ES: La empresa matriz debe ser una empresa grupal

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
es_ES: Centro de costos principal

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
es_ES: Categoría principal de cliente

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
es_ES: Departamento de Padres

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
es_ES: Detalle principal docname

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
es_ES: Producto padre / principal

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
es_ES: Grupo principal de productos

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
es_ES: El producto principal {0} no debe ser un artículo de stock

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
es_ES: Ubicación Padre

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
es_ES: Procedimiento para padres

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
es_ES: Persona encargada de ventas

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
es_ES: Grupo de Proveedores Primarios

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
es_ES: Tarea Padre

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
es_ES: Territorio principal

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
es_ES: Almacén Padre

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
es_ES: Éxito Parcial

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
es_ES: Parcialmente completado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
es_ES: Despreciables Parcialmente

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
es_ES: Parcialmente Cumplido

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
es_ES: Parcialmente ordenado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
es_ES: Parcialmente pagado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
es_ES: Parcialmente recibido

en: Partially ordered
es_ES: Parcialmente ordenado

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
es_ES: Parcialmente facturado

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
es_ES: Parcialmente entregado

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
es_ES: Tipo de socio

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
es_ES: Sitio web de colaboradores

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
es_ES: Asociación

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
es_ES: Tercero

note: Name of a DocType
en: Party Account
es_ES: Cuenta asignada

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
es_ES: Divisa de la cuenta de tercero/s

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
es_ES: Número de cuenta del tercero (extracto bancario)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
es_ES: La moneda de la cuenta del tercero {0} ({1}) y la moneda del documento ({2}) deben ser iguales

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
es_ES: Cuenta bancaria del partido

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
es_ES: Detalles de la entidad

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
es_ES: Información del partido

note: Label of the party_item_code (Data) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Party Item Code
es_ES: Código de artículo de terceros

note: Name of a DocType
en: Party Link
es_ES: Enlace de terceros

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
es_ES: Nombre de Parte

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
es_ES: Nombre del tercero/titular de la cuenta (extracto bancario)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
es_ES: Producto específico de la Parte

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
es_ES: Tipo de entidad

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
es_ES: Tipo de Tercero y Tercero es obligatorio para la Cuenta {0}

en: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {0}
es_ES: Se requiere el tipo de tercero y el tercero para la cuenta por cobrar/pagar {0}

en: Party Type is mandatory
es_ES: Tipo de parte es obligatorio

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
es_ES: Usuario Tercero

en: Party can only be one of {0}
es_ES: Los terceros solo puede ser una de {0}

en: Party is mandatory
es_ES: Parte es obligatoria

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
es_ES: Aprobado

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
es_ES: Número de pasaporte

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
es_ES: Fecha de vencimiento anterior

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
es_ES: Camino

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
es_ES: Pausa

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
es_ES: Pausar SLA en estado

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
es_ES: Pagar

[ctx: Amount]
en: Pay
es_ES: Pagar

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
es_ES: Pagar a / Recibido de

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
es_ES: Pagadero

en: Payable Account
es_ES: Cuenta por pagar

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
es_ES: Cuentas por pagar

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
es_ES: Configuración del pagador

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment
es_ES: Pago

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
es_ES: Cuenta de pagos

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
es_ES: Importe Pagado

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
es_ES: Canal de pago

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
es_ES: Deducciones de Pago o Pérdida

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
es_ES: Documento de pago

en: Payment Document Type
es_ES: Tipo de documento de pago

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
es_ES: Fecha de pago

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
es_ES: Entradas de Pago

en: Payment Entries {0} are un-linked
es_ES: Las entradas de pago {0} estan no-relacionadas

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
es_ES: Entrada de pago

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
es_ES: Deducción de Entrada de Pago

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
es_ES: Referencia de Entrada de Pago

en: Payment Entry already exists
es_ES: Entrada de pago ya existe

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
es_ES: El registro del pago ha sido modificado antes de su modificación. Por favor, inténtelo de nuevo.

en: Payment Entry is already created
es_ES: Entrada de Pago ya creada

en: Payment Failed
es_ES: Pago Fallido

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
es_ES: Pago de / a

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
es_ES: Pasarela de Pago

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
es_ES: Cuenta de Pasarela de Pago

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
es_ES: Cuenta de Pasarela de Pago no creada, por favor crear una manualmente.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
es_ES: Detalles de Pasarela de Pago

en: Payment Method
es_ES: Método de pago

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
es_ES: Métodos de pago

en: Payment Mode
es_ES: Método de Pago

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
es_ES: Orden de Pago

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
es_ES: Referencia de Orden de Pago

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
es_ES: Estado de la orden de pago

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
es_ES: Tipo de orden de pago

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
es_ES: Pago Ordenado

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
es_ES: Periodos de pago según facturas

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
es_ES: Plan de Pago

en: Payment Receipt Note
es_ES: Nota de Recibo de Pago

en: Payment Received
es_ES: Pago recibido

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
es_ES: Conciliación de pagos

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
es_ES: Factura para reconciliación de pago

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
es_ES: Pago para reconciliación de saldo

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
es_ES: Referencia de Pago

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
es_ES: Referencias del Pago

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
es_ES: Solicitud de pago

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
es_ES: Tipo de Solicitud de Pago

en: Payment Request for {0}
es_ES: Solicitud de pago para {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
es_ES: Calendario de Pago

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
es_ES: Plazo de pago

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
es_ES: Nombre del Término de Pago

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
es_ES: Términos de pago

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
es_ES: Plantilla de Términos de Pago

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
es_ES: Detalle de Plantilla de Condiciones de Pago

en: Payment Terms:
es_ES: Términos de pago:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
es_ES: Tipo de pago

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
es_ES: Tipo de pago debe ser uno de Recibir, Pagar y Transferencia Interna

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
es_ES: El pago para {0} {1} no puede ser mayor que el pago pendiente {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
es_ES: El monto del pago no puede ser menor o igual a 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
es_ES: Los métodos de pago son obligatorios. Agregue al menos un método de pago.

en: Payment related to {0} is not completed
es_ES: El pago relacionado con {0} no se completó

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
es_ES: Pagos

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
es_ES: Entrada de Nómina

en: Payroll Payable
es_ES: Nómina por Pagar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
es_ES: Recibo de Sueldo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
es_ES: Pendiente

en: Pending Activities
es_ES: Actividades pendientes

en: Pending Amount
es_ES: Monto pendiente

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
es_ES: Cantidad pendiente

en: Pending Quantity
es_ES: Cantidad pendiente

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
es_ES: Pendiente de revisar

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
es_ES: A la espera de la orden de compra (OC) para crear solicitud de compra (SC)

en: Pending Work Order
es_ES: Orden de trabajo pendiente

en: Pending activities for today
es_ES: Actividades pendientes para hoy

en: Pension Funds
es_ES: Fondos de Pensiones

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
es_ES: Por Mes

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
es_ES: Por transferido

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
es_ES: Por Semana

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
es_ES: Por Año

note: Name of a UOM
en: Percent
es_ES: Porcentaje

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
es_ES: Porcentaje

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
es_ES: Porcentaje de asignación

en: Perception Analysis
es_ES: Análisis de percepción

en: Period
es_ES: Período

en: Period Based On
es_ES: Periodo basado en

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
es_ES: Cierre de período

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
es_ES: Fecha de Finalización del Período

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
es_ES: Nombre del Período

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
es_ES: Puntuación del Período

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
es_ES: Configuraciones de período

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
es_ES: Fecha de Inicio del Período

en: Period based On
es_ES: Período basado en

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
es_ES: Periodo

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
es_ES: Dirección permanente

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
es_ES: La dirección permanente es

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
es_ES: Se requiere un inventario perpetuo para que la empresa {0} vea este informe.

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
es_ES: Correo electrónico personal

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
es_ES: Gasolina

en: Pharmaceutical
es_ES: Farmacéutico

en: Pharmaceuticals
es_ES: Farmacéuticos

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
es_ES: Teléfono

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
es_ES: Teléfono No.

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
es_ES: Número de teléfono

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
es_ES: Lista de selección

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
es_ES: Seleccionar elemento de lista

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
es_ES: Cantidad elegida

note: Label of the pickup (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup From
es_ES: Recoger de

note: Label of the heading_pickup_from (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from_type (Select) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup from
es_ES: Recoger de

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
es_ES: Lugar de emisión.

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
es_ES: Token de acceso a cuadros

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
es_ES: ID de cliente a cuadros

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
es_ES: Ambiente a cuadros

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
es_ES: Secreto a cuadros

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
es_ES: Configuración de cuadros

en: Plaid transactions sync error
es_ES: Error de sincronización de transacciones a cuadros

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
es_ES: Nombre del Plan

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
es_ES: Plan de materiales para los subconjuntos

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
es_ES: Planifique las operaciones con X días de anticipación

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
es_ES: Planifique registros de tiempo fuera del horario laboral de la estación de trabajo

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
es_ES: Planificado

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
es_ES: Fecha de finalización planeada

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
es_ES: Tiempo de finalización planeado

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
es_ES: Costos operativos planeados

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
es_ES: Cant. planificada

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
es_ES: Cantidad planificada

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
es_ES: Fecha prevista de inicio

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
es_ES: Hora prevista de inicio

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
es_ES: Planificación

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
es_ES: Planes

en: Plants and Machineries
es_ES: Plantas y maquinarias

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
es_ES: Reponga artículos y actualice la lista de selección para continuar. Para descontinuar, cancele la Lista de selección.

en: Please Select a Company
es_ES: Seleccione una empresa

en: Please Select a Company.
es_ES: Seleccione una empresa.

en: Please Select a Customer
es_ES: Seleccione un cliente

en: Please Select a Supplier
es_ES: Seleccione un proveedor

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
es_ES: Por favor, configure el grupo de proveedores en las configuraciones de compra.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
es_ES: Agregue el modo de pago y los detalles del saldo inicial.

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
es_ES: Agregue una Cuenta de Apertura Temporal en el Plan de Cuentas

en: Please add the account to root level Company - {}
es_ES: Agregue la cuenta a la empresa de nivel raíz - {}

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
es_ES: Por favor, consulte la opción Multi moneda para permitir cuentas con otra divisa

en: Please check your Plaid client ID and secret values
es_ES: Verifique su ID de cliente de Plaid y sus valores secretos

en: Please click on 'Generate Schedule'
es_ES: Por favor, haga clic en 'Generar planificación'

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
es_ES: Por favor, haga clic en 'Generar planificación' para obtener el no. de serie del producto {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
es_ES: Por favor, haga clic en 'Generar planificación' para obtener las tareas

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
es_ES: Convierta la cuenta principal de la empresa secundaria correspondiente en una cuenta de grupo.

en: Please create Customer from Lead {0}.
es_ES: Cree un cliente a partir de un cliente potencial {0}.

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
es_ES: Cree un recibo de compra o una factura de compra para el artículo {0}

en: Please do not create more than 500 items at a time
es_ES: No cree más de 500 artículos a la vez.

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
es_ES: Habilite Aplicable a los gastos reales de reserva

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
es_ES: Habilite la opción Aplicable en el pedido y aplicable a los gastos reales de reserva

en: Please enable pop-ups
es_ES: Por favor, active los pop-ups

en: Please ensure that the {0} account is a Balance Sheet account. You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
es_ES: Asegúrese de que la cuenta {0} es una cuenta de Balance. Puede cambiar la cuenta principal a una cuenta de Balance o seleccionar una cuenta diferente.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
es_ES: Por favor, introduzca la <b>cuenta de diferencia</b> o establezca la <b>cuenta de ajuste de existencias</b> por defecto para la empresa {0}

en: Please enter Account for Change Amount
es_ES: Por favor, introduzca la cuenta para el importe de cambio

en: Please enter Approving Role or Approving User
es_ES: Por favor, introduzca 'Función para aprobar' o 'Usuario de aprobación'---

en: Please enter Cost Center
es_ES: Por favor, introduzca el centro de costos

en: Please enter Delivery Date
es_ES: Por favor, introduzca la Fecha de Entrega

en: Please enter Employee Id of this sales person
es_ES: Por favor, Introduzca ID de empleado para este vendedor

en: Please enter Expense Account
es_ES: Introduzca la cuenta de gastos

en: Please enter Item Code to get Batch Number
es_ES: Por favor, introduzca el código de artículo para obtener el número de lote

en: Please enter Item Code to get batch no
es_ES: Introduzca el código de artículo para obtener el número de lote

en: Please enter Item first
es_ES: Por favor, introduzca primero un producto

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
es_ES: Por favor, ingrese la cantidad planeada para el producto {0} en la fila {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
es_ES: Por favor, introduzca el contacto de correo electrónico preferido

en: Please enter Production Item first
es_ES: Por favor, ingrese primero el producto a fabricar

en: Please enter Purchase Receipt first
es_ES: Por favor, ingrese primero el recibo de compra

en: Please enter Receipt Document
es_ES: Por favor, introduzca recepción de documentos

en: Please enter Reference date
es_ES: Por favor, introduzca la fecha de referencia

en: Please enter Warehouse and Date
es_ES: Por favor, introduzca el almacén y la fecha

en: Please enter Write Off Account
es_ES: Por favor, ingrese la cuenta de desajuste

en: Please enter company first
es_ES: Por favor, ingrese primero la compañía

en: Please enter company name first
es_ES: Por favor, ingrese el nombre de la compañia

en: Please enter default currency in Company Master
es_ES: Por favor, ingrese la divisa por defecto en la compañía principal

en: Please enter message before sending
es_ES: Por favor, ingrese el mensaje antes de enviarlo

en: Please enter parent cost center
es_ES: Por favor, ingrese el centro de costos principal

en: Please enter quantity for item {0}
es_ES: Por favor, introduzca la cantidad para el artículo {0}

en: Please enter relieving date.
es_ES: Por favor, introduzca la fecha de relevo

en: Please enter the company name to confirm
es_ES: Ingrese el nombre de la empresa para confirmar

en: Please enter the phone number first
es_ES: Primero ingrese el número de teléfono

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
es_ES: Por favor, introduzca fecha de Inicio y Fin válidas para el Año Fiscal

en: Please enter {0}
es_ES: Ingrese {0}

en: Please enter {0} first
es_ES: Por favor, introduzca {0} primero

en: Please fill the Material Requests table
es_ES: Complete la tabla de solicitudes de material

en: Please fill the Sales Orders table
es_ES: Por favor complete la tabla de Órdenes de Venta

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
es_ES: Asegúrese de que los empleados anteriores denuncien a otro empleado activo.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
es_ES: Por favor, asegurate de que realmente desea borrar todas las transacciones de esta compañía. Sus datos maestros permanecerán intactos. Esta acción no se puede deshacer.

en: Please mention no of visits required
es_ES: Por favor, indique el numero de visitas requeridas

en: Please pull items from Delivery Note
es_ES: Por favor, extraiga los productos de la nota de entrega

en: Please save first
es_ES: Por favor guarde primero

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
es_ES: Seleccione <b>Tipo de plantilla</b> para descargar la plantilla

en: Please select Apply Discount On
es_ES: Por favor seleccione 'Aplicar descuento en'

en: Please select BOM against item {0}
es_ES: Seleccione la Lista de Materiales contra el Artículo {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
es_ES: Por favor, seleccione la lista de materiales para el artículo en la fila {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
es_ES: Por favor, seleccione la lista de materiales (LdM) para el producto {item_code}.

en: Please select Category first
es_ES: Por favor, seleccione primero la categoría

en: Please select Charge Type first
es_ES: Por favor, seleccione primero el tipo de cargo

en: Please select Company
es_ES: Por favor, seleccione la empresa

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
es_ES: Seleccione Empresa y Fecha de publicación para obtener entradas

en: Please select Company first
es_ES: Por favor, seleccione primero la compañía

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
es_ES: Seleccione Fecha de Finalización para el Registro de Mantenimiento de Activos Completado

en: Please select Customer first
es_ES: Por favor seleccione Cliente primero

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
es_ES: Por favor, seleccione empresa ya existente para la creación del plan de cuentas

en: Please select Item Code first
es_ES: Seleccione primero el código del artículo

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
es_ES: Seleccione Estado de Mantenimiento como Completado o elimine Fecha de Finalización

en: Please select Party Type first
es_ES: Por favor, seleccione primero el tipo de entidad

en: Please select Posting Date before selecting Party
es_ES: Por favor, seleccione fecha de publicación antes de seleccionar la Parte

en: Please select Posting Date first
es_ES: Por favor, seleccione fecha de publicación primero

en: Please select Price List
es_ES: Por favor, seleccione la lista de precios

en: Please select Qty against item {0}
es_ES: Seleccione Cant. contra el Elemento {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
es_ES: Seleccione primero Almacén de Retención de Muestras en la Configuración de Stock.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
es_ES: Por favor, seleccione Fecha de inicio y Fecha de finalización para el elemento {0}

en: Please select a BOM
es_ES: Seleccione una Lista de Materiales

en: Please select a Company
es_ES: Por favor, seleccione la compañía

en: Please select a Company first.
es_ES: Primero seleccione una empresa.

en: Please select a Customer
es_ES: Seleccione un Cliente

en: Please select a Delivery Note
es_ES: Por favor seleccione una nota de entrega

en: Please select a Supplier
es_ES: Seleccione un proveedor

en: Please select a default mode of payment
es_ES: Seleccione una forma de pago predeterminada

en: Please select a field to edit from numpad
es_ES: Por favor, seleccione un campo para editar desde numpad

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
es_ES: Por favor, seleccione un valor para {0} quotation_to {1}

en: Please select correct account
es_ES: Por favor, seleccione la cuenta correcta

en: Please select date
es_ES: Por favor seleccione la fecha

en: Please select item code
es_ES: Por favor, seleccione el código del producto

en: Please select the Company
es_ES: Por favor seleccione la Compañía

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
es_ES: Seleccione el tipo de Programa de niveles múltiples para más de una reglas de recopilación.

en: Please select the customer.
es_ES: Por favor seleccione el cliente.

en: Please select the document type first
es_ES: Por favor, seleccione primero el tipo de documento

en: Please select weekly off day
es_ES: Por favor seleccione el día libre de la semana

en: Please select {0}
es_ES: Por favor, seleccione {0}

en: Please select {0} first
es_ES: Por favor, seleccione primero {0}

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
es_ES: Por favor, establece "Aplicar descuento adicional en"

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
es_ES: Ajuste &#39;Centro de la amortización del coste del activo&#39; en la empresa {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
es_ES: Por favor, fije "Ganancia/Pérdida en la venta de activos" en la empresa {0}.

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
es_ES: Configure la cuenta en el almacén {0} o la cuenta de inventario predeterminada en la compañía {1}

en: Please set Company
es_ES: Por favor seleccione Compañía

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
es_ES: Por favor establezca Cuentas relacionadas con la depreciación en la Categoría de Activo {0} o Compañía {1}.

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
es_ES: Configure la Cuenta de Ganancias / Pérdidas de Exchange no realizada en la Empresa {0}

en: Please set a Company
es_ES: Establezca una empresa

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
es_ES: Establezca un Proveedor contra los Artículos que se considerarán en la Orden de Compra.

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
es_ES: Por favor, establece una lista predeterminada de feriados para Empleado {0} o de su empresa {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
es_ES: Configura la Cuenta en Almacén {0}

en: Please set an email id for the Lead {0}
es_ES: Configure una identificación de correo electrónico para el Cliente potencial {0}

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
es_ES: Establezca al menos una fila en la Tabla de impuestos y cargos

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
es_ES: Por favor, defina la cuenta de bancos o caja predeterminados en el método de pago {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
es_ES: Establezca una cuenta bancaria o en efectivo predeterminada en el modo de pago {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
es_ES: Establezca la cuenta bancaria o en efectivo predeterminada en el modo de pago {}

en: Please set default UOM in Stock Settings
es_ES: Configure la UOM predeterminada en la configuración de stock

en: Please set default {0} in Company {1}
es_ES: Por favor seleccione el valor por defecto {0} en la empresa {1}

en: Please set filter based on Item or Warehouse
es_ES: Por favor, configurar el filtro basado en Elemento o Almacén

en: Please set filters
es_ES: Por favor, defina los filtros

en: Please set recurring after saving
es_ES: Por favor configura recurrente después de guardar

en: Please set the Customer Address
es_ES: Por favor, configure la dirección del cliente

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
es_ES: Configure el Centro de Costo predeterminado en la empresa {0}.

en: Please set the Item Code first
es_ES: Configure primero el Código del Artículo

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
es_ES: Configure la programación de la campaña en la campaña {0}

en: Please set {0}
es_ES: Por favor, configure {0}

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
es_ES: Establezca {0} para el artículo por lotes {1}, que se utiliza para establecer {2} al validar.

en: Please set {0} for address {1}
es_ES: Establezca {0} para la dirección {1}

en: Please specify
es_ES: Por favor, especifique

en: Please specify Company
es_ES: Por favor, especifique la compañía

en: Please specify Company to proceed
es_ES: Por favor, especifique la compañía para continuar

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
es_ES: Por favor, especifique un ID de fila válida para la línea {0} en la tabla {1}

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
es_ES: Por favor, especifique al menos un atributo en la tabla

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
es_ES: Por favor indique la Cantidad o el Tipo de Valoración, o ambos

en: Please specify from/to range
es_ES: Por favor, especifique el rango (desde / hasta)

en: Please supply the specified items at the best possible rates
es_ES: Por favor suministrar los elementos especificados en las mejores tasas posibles

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
es_ES: Punto de Venta

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
es_ES: Perfiles de punto de venta (POS)

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
es_ES: N° de Política

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
es_ES: Número de Póliza

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
es_ES: Usuario del Portal

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
es_ES: Retrato

en: Possible Supplier
es_ES: Posible proveedor

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
es_ES: Clave de Descripción de Publicación

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
es_ES: Postgrado

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
es_ES: Publicar clave de ruta

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
es_ES: Publicar lista de claves de ruta

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
es_ES: Publicar cadena de ruta

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
es_ES: Clave de título de publicación

en: Postal Code
es_ES: Codigo postal

en: Postal Expenses
es_ES: Gastos postales

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
es_ES: Fecha de Contabilización

en: Posting Date cannot be future date
es_ES: Fecha de entrada no puede ser fecha futura

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
es_ES: Hora de Contabilización

en: Posting date and posting time is mandatory
es_ES: La fecha y hora de contabilización son obligatorias

en: Posting timestamp must be after {0}
es_ES: Fecha y hora de contabilización deberá ser posterior a {0}

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
es_ES: Posible Acuerdo de Venta

en: Pre Sales
es_ES: Pre ventas

en: Preference
es_ES: Preferencia

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
es_ES: Correo electrónico preferido

en: President
es_ES: Presidente

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
es_ES: DocType Previo

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
es_ES: Prevenga las OCs

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
es_ES: Evitar Órdenes de Compra

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
es_ES: Evitar las Solicitudes de Presupuesto (RFQs)

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
es_ES: Preventivo

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
es_ES: Acción preventiva

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
es_ES: Mantenimiento Preventivo

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
es_ES: Vista Previa

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
es_ES: Vista previa del correo electrónico

en: Previous Financial Year is not closed
es_ES: Ejercicio anterior no está cerrado

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
es_ES: Experiencia laboral previa

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
es_ES: Precio

en: Price ({0})
es_ES: Precio ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
es_ES: Esquema de descuento de precio

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
es_ES: Losas de descuento de precio

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
es_ES: Lista de precios

note: Name of a DocType
en: Price List Country
es_ES: Lista de precios del país

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
es_ES: Divisa de la lista de precios

en: Price List Currency not selected
es_ES: El tipo de divisa para la lista de precios no ha sido seleccionado

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
es_ES: Tipo de cambio para la lista de precios

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
es_ES: Nombre de la lista de precios

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
es_ES: Tarifa de la lista de precios

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
es_ES: Tarifa de la lista de precios (Divisa por defecto)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
es_ES: La lista de precios debe ser aplicable para las compras o ventas

en: Price List {0} is disabled or does not exist
es_ES: Lista de precios {0} está desactivada o no existe

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
es_ES: Precio no dependiente de UOM

en: Price Per Unit ({0})
es_ES: Precio por Unidad ({0})

en: Price not found for item {0} in price list {1}
es_ES: Precio no encontrado para el artículo {0} en la lista de precios {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
es_ES: Precio o descuento del producto

en: Price or product discount slabs are required
es_ES: Se requieren losas de descuento de precio o producto

en: Price per Unit (Stock UOM)
es_ES: Precio por unidad (UOM de stock)

en: Pricing
es_ES: Precios

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
es_ES: Regla de precios

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
es_ES: Marca de regla de precios

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
es_ES: Detalle de la regla de precios

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
es_ES: Ayuda de regla de precios

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
es_ES: Código de artículo de regla de precios

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
es_ES: Grupo de elementos de regla de precios

en: Pricing Rule {0} is updated
es_ES: La regla de precios {0} se actualiza

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
es_ES: Reglas de precios

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
es_ES: Dirección Primaria

en: Primary Address Details
es_ES: Detalles de la Dirección Primaria

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
es_ES: Dirección principal y Contacto

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
es_ES: Contacto Principal

en: Primary Contact Details
es_ES: Detalles de Contacto Principal

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
es_ES: Correo electrónico de contacto principal

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
es_ES: Tercero Primaria

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
es_ES: Ajustes Primarios

en: Print
es_ES: Impresión

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
es_ES: Formatos de Impresión

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
es_ES: Diseñador de formatos de impresión

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
es_ES: Imprimir Encabezado

en: Print IRS 1099 Forms
es_ES: Imprimir formularios del IRS 1099

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
es_ES: Idioma de impresión

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
es_ES: Preferencias de impresión

en: Print Receipt
es_ES: Imprimir el recibo

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
es_ES: Ajustes de Impresión

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
es_ES: Estilo de Impresión

en: Print UOM after Quantity
es_ES: Imprimir UOM después de Cantidad

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
es_ES: Imprimir sin importe

en: Print and Stationery
es_ES: Impresión y Papelería

en: Print settings updated in respective print format
es_ES: Los ajustes de impresión actualizados en formato de impresión respectivo

en: Print taxes with zero amount
es_ES: Imprimir impuestos con importe nulo

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
es_ES: Impresión

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
es_ES: Detalles de impresión

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
es_ES: Ajustes de impresión

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
es_ES: Prioridades

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
es_ES: Prioridad

en: Priority has been changed to {0}.
es_ES: La prioridad se ha cambiado a {0}.

en: Priority {0} has been repeated.
es_ES: La prioridad {0} se ha repetido.

en: Private Equity
es_ES: Capital privado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of the problem (Long Text) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Problem
es_ES: Problema

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
es_ES: Procedimiento

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
es_ES: Proceso de contabilidad diferida

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
es_ES: Descripción del proceso

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
es_ES: Pérdida por Proceso

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
es_ES: Dueño del proceso

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
es_ES: Nombre completo del propietario del proceso

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
es_ES: Estado de cuentas de proceso

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
es_ES: Procesar el estado de cuentas del cliente

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
es_ES: Procesos

en: Processing XML Files
es_ES: Procesando archivos XML

en: Procurement
es_ES: Obtención

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
es_ES: Rastreador de compras

en: Produce Qty
es_ES: Producir Cant.

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
es_ES: Cantidad producida

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
es_ES: Cantidad Producida

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
es_ES: Producto

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
es_ES: Conjunto / paquete de productos

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
es_ES: Balance de paquete de productos

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
es_ES: Ayuda de 'conjunto / paquete de productos'

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
es_ES: Artículo del conjunto de productos

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
es_ES: Esquema de descuento de producto

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
es_ES: Losas de descuento de producto

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
es_ES: Petición de producto

en: Product Manager
es_ES: Gerente de Producto

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Production
es_ES: Producción

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
es_ES: Análisis de Producción

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
es_ES: Elemento de producción

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
es_ES: Plan de Producción

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
es_ES: Plan de producción de producto

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
es_ES: Solicitud de Material del Plan de Producción

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
es_ES: Almacén de solicitud de material de plan de producción

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
es_ES: Plan de producción de ordenes de venta

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
es_ES: Informe de planificación de producción

en: Products
es_ES: Productos

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
es_ES: Perfil

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
es_ES: Perdidas & Ganancias

en: Profit This Year
es_ES: Beneficio este año

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
es_ES: Pérdidas y ganancias

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
es_ES: Cuenta de pérdidas y ganancias

en: Profit for the year
es_ES: Ganancias del año

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
es_ES: Rentabilidad

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
es_ES: Análisis de Rentabilidad

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
es_ES: Progreso

en: Progress (%)
es_ES: Progreso (%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
es_ES: Proyecto

en: Project Collaboration Invitation
es_ES: Invitación a Colaboración  de Proyecto

en: Project Id
es_ES: ID del proyecto

en: Project Manager
es_ES: Gerente de Proyecto

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
es_ES: Nombre de Proyecto

en: Project Start Date
es_ES: Fecha de inicio del proyecto

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
es_ES: Estado del proyecto

note: Name of a report
en: Project Summary
es_ES: Resumen del proyecto

en: Project Summary for {0}
es_ES: Resumen del proyecto para {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
es_ES: Plantilla de proyecto

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
es_ES: Tarea de plantilla de proyecto

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
es_ES: Tipo de proyecto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
es_ES: Actualización del Proyecto

en: Project Update.
es_ES: Actualización del proyecto.

note: Name of a DocType
en: Project User
es_ES: usuario proyecto

en: Project Value
es_ES: Valor del proyecto

en: Project activity / task.
es_ES: Actividad del proyecto / tarea.

en: Project master.
es_ES: Listado de todos los proyectos.

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
es_ES: Proyecto será accesible en la página web de estos usuarios

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
es_ES: Seguimiento de stock por proyecto

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
es_ES: Seguimiento preciso del stock--

en: Project-wise data is not available for Quotation
es_ES: Los datos del proyecto no están disponibles para el presupuesto

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
es_ES: Cant. proyectada

en: Projected Quantity
es_ES: Cantidad proyectada

en: Projected qty
es_ES: Cantidad proyectada

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
es_ES: Proyectos

note: Name of a role
en: Projects Manager
es_ES: Gerente de Proyectos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
es_ES: Configuración de Proyectos

note: Name of a role
en: Projects User
es_ES: Usuario de proyectos

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
es_ES: Promocional

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
es_ES: Esquema Promocional

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
es_ES: ID del esquema promocional

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
es_ES: Descuento del precio del plan promocional

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
es_ES: Esquema promocional Descuento del producto

en: Proposal Writing
es_ES: Redacción de propuestas

en: Proposal/Price Quote
es_ES: Propuesta / Presupuesto

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
es_ES: Prorratear

en: Prospecting
es_ES: Prospección

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
es_ES: Perspectivas comprometidas pero no convertidas

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
es_ES: Proporcionar dirección de correo electrónico registrada en la compañía

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
es_ES: Proveedor

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
es_ES: Siempre que

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
es_ES: Beneficio provisional / pérdida (Crédito)

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
es_ES: Fecha de publicación

en: Published Date
es_ES: Fecha de Publicación

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
es_ES: Publicador

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
es_ES: Compra

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
es_ES: Monto de la compra

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
es_ES: Analítico de compras

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
es_ES: Fecha de compra

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
es_ES: Valores Predeterminados de Compra

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Purchase Details
es_ES: Detalles de la compra

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
es_ES: Factura de Compra

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
es_ES: Factura de compra anticipada

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
es_ES: Producto de la Factura de Compra

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
es_ES: Tendencias de compras

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
es_ES: La factura de compra no se puede realizar contra un activo existente {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
es_ES: La Factura de Compra {0} ya existe o se encuentra validada

en: Purchase Invoices
es_ES: Facturas de compra

note: Name of a role
en: Purchase Manager
es_ES: Gerente de compras

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
es_ES: Director de compras

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
es_ES: Orden de compra (OC)

en: Purchase Order Amount
es_ES: Monto de orden de compra

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
es_ES: Monto del pedido de compra (moneda de la compañía)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
es_ES: Análisis de órdenes de compra

en: Purchase Order Date
es_ES: Fecha de Orden de Compra

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
es_ES: Producto de la orden de compra

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
es_ES: Producto suministrado desde orden de compra

en: Purchase Order Items not received on time
es_ES: Artículos de orden de compra no recibidos a tiempo

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
es_ES: Regla de precios de orden de compra

en: Purchase Order Required
es_ES: Orden de compra requerida

en: Purchase Order Required for item {}
es_ES: Se requiere orden de compra para el artículo {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
es_ES: Tendencias de ordenes de compra

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
es_ES: Orden de compra ya creada para todos los artículos de orden de venta

en: Purchase Order number required for Item {0}
es_ES: Se requiere el numero de orden de compra para el producto {0}

en: Purchase Order {0} is not submitted
es_ES: La orden de compra {0} no se encuentra validada

en: Purchase Orders
es_ES: Ordenes de compra

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
es_ES: Órdenes de compra Artículos vencidos

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
es_ES: Las órdenes de compra no están permitidas para {0} debido a una tarjeta de puntuación de {1}.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
es_ES: Órdenes de compra a Bill

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
es_ES: Órdenes de compra para recibir

en: Purchase Price List
es_ES: Lista de precios para las compras

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
es_ES: Recibo de compra

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
es_ES: Detalle del recibo de compra

note: Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) fi
en: Purchase Receipt Item
es_ES: Recibo de compra del producto

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
es_ES: Recibo de compra del producto suministrado

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
es_ES: Productos del recibo de compra

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
es_ES: Recibo de compra No.

en: Purchase Receipt Required
es_ES: Recibo de compra requerido

en: Purchase Receipt Required for item {}
es_ES: Se requiere recibo de compra para el artículo {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
es_ES: Tendencias de recibos de compra

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
es_ES: El recibo de compra no tiene ningún artículo para el que esté habilitada la opción Conservar muestra.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
es_ES: El recibo de compra {0} no esta validado

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
es_ES: Recibos de compra

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
es_ES: Registro de compras

en: Purchase Return
es_ES: Devolución de compra

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
es_ES: Plantilla de Impuestos sobre compras

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
es_ES: Impuestos y cargos sobre compras

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
es_ES: Plantilla de impuestos (compras)

note: Name of a role
en: Purchase User
es_ES: Usuario de compras

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
es_ES: Las órdenes de compra le ayudará a planificar y dar seguimiento a sus compras

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
es_ES: Comprado

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
es_ES: Compras

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
es_ES: Morado

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
es_ES: Propósito

en: Purpose must be one of {0}
es_ES: Propósito debe ser uno de {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
es_ES: Propósitos

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the q
en: Qty
es_ES: Cant.

en: Qty
es_ES: Cant.

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
es_ES: Cantidad consumida por unidad

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
es_ES: Cant en existencia

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
es_ES: Cantidad para producción

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
es_ES: Cantidad de acuerdo a la unidad de medida (UdM) de stock

en: Qty for {0}
es_ES: Cantidad de {0}

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
es_ES: Cantidad de artículos terminados

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
es_ES: La cantidad de materias primas se decidirá en función de la cantidad del artículo de productos terminados

en: Qty to Bill
es_ES: Cantidad a facturar

en: Qty to Deliver
es_ES: Cantidad a entregar

en: Qty to Manufacture
es_ES: Cantidad para producción

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Qty to Order
es_ES: Cantidad a Solicitar

en: Qty to Receive
es_ES: Cantidad a Recibir

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
es_ES: Calificación

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item' Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality
es_ES: Calidad

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
es_ES: Acción de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
es_ES: Resolución de acción de calidad

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
es_ES: Comentarios de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
es_ES: Parámetro de retroalimentación de calidad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
es_ES: Plantilla de comentarios de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
es_ES: Parámetro de plantilla de comentarios de calidad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
es_ES: Objetivo de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
es_ES: Objetivo de calidad Objetivo

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
es_ES: Inspeccion de calidad

en: Quality Inspection Analysis
es_ES: Análisis de inspección de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
es_ES: Lecturas de inspección de calidad

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
es_ES: Inspección de calidad requerida

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
es_ES: Resumen de inspección de calidad

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
es_ES: Plantilla de Inspección de Calidad

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
es_ES: Nombre de Plantilla de Inspección de Calidad

en: Quality Management
es_ES: Gestión de Calidad

note: Name of a role
en: Quality Manager
es_ES: Gerente de Calidad

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
es_ES: Reunión de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
es_ES: Agenda de reuniones de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
es_ES: Actas de reuniones de calidad

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
es_ES: Procedimiento de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
es_ES: Proceso de procedimiento de calidad

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
es_ES: Revisión de calidad

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
es_ES: Objetivo de revisión de calidad

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the stock_qty (Float) 
en: Quantity
es_ES: Cantidad

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
es_ES: Cantidad que se debe Comprar o Vender por UOM

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
es_ES: Cantidad y stock

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
es_ES: Diferencia de Cantidad

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
es_ES: Cantidad y cantidad

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
es_ES: Cantidad y descripción

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
es_ES: Cantidad y Precios

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
es_ES: Cantidad y Almacén

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
es_ES: La cantidad en la línea {0} ({1}) debe ser la misma que la cantidad producida {2}

en: Quantity must not be more than {0}
es_ES: La cantidad no debe ser más de {0}

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
es_ES: Cantidad del producto obtenido después de la fabricación / empaquetado desde las cantidades determinadas de materia prima

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
es_ES: Cantidad requerida para el producto {0} en la línea {1}

en: Quantity should be greater than 0
es_ES: Cantidad debe ser mayor que 0

en: Quantity to Make
es_ES: Cantidad para Hacer

en: Quantity to Manufacture
es_ES: Cantidad a fabricar

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
es_ES: La cantidad a fabricar no puede ser cero para la operación {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
es_ES: La cantidad a producir debe ser mayor que 0.

en: Quantity to Produce
es_ES: Cantidad a Producir

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
es_ES: Trimestral

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
es_ES: Opciones de Consulta

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
es_ES: Cadena de Ruta de Consulta

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
es_ES: En cola

en: Quick Entry
es_ES: Entrada Rápida

en: Quick Journal Entry
es_ES: Asiento Contable Rápido

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
es_ES: Balance de stock rápido

en: Quot Count
es_ES: Cuenta Cotización

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
es_ES: Cotización

en: Quotation Amount
es_ES: Cantidad de cotización

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
es_ES: Ítem de Presupuesto

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
es_ES: Razón de la Pérdida

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
es_ES: Detalle de motivo de pérdida de cotización

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
es_ES: Número de Cotización

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
es_ES: Presupuesto para

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
es_ES: Tendencias de Presupuestos

en: Quotation {0} is cancelled
es_ES: El presupuesto {0} se ha cancelado

en: Quotation {0} not of type {1}
es_ES: El presupuesto {0} no es del tipo {1}

en: Quotations
es_ES: Presupuestos

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
es_ES: Las citas son propuestas, las ofertas que ha enviado a sus clientes

en: Quotations:
es_ES: Presupuestos:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
es_ES: Estado de la Cotización

en: Quoted Amount
es_ES: Importe Cotizado

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
es_ES: Las solicitudes de Presupuesto (RFQs) no están permitidas para {0} debido a un puntaje de {1}

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
es_ES: Aumente la solicitud de material cuando el stock alcance el nivel de pedido

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
es_ES: Propuesto por

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
es_ES: Propuesto por (Email)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
es_ES: Aleatorio

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
es_ES: Rango

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
es_ES: Precio

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
es_ES: Tasa y Cantidad

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
es_ES: Precio (Divisa por defecto)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
es_ES: Valor de materiales basado en

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
es_ES: Tasa de TDS según certificado

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
es_ES: Tarifa con margen

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
es_ES: Tasa con Margen (Moneda de la Compañía)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
es_ES: Tasa y cantidad

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
es_ES: Tasa por la cual la divisa es convertida como moneda base del cliente

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
es_ES: Tasa por la cual la lista de precios es convertida como base de la compañía

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
es_ES: Tasa por la cual la lista de precios es convertida como base del cliente.

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
es_ES: Tasa por la cual la divisa es convertida como moneda base de la compañía

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
es_ES: Tasa por la cual la divisa del proveedor es convertida como moneda base de la compañía

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
es_ES: Valor por el cual el impuesto es aplicado

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
es_ES: Tasa de depreciación

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
es_ES: Tasa de depreciación (%)

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
es_ES: Tarifa o Descuento

en: Rate or Discount is required for the price discount.
es_ES: Se requiere tarifa o descuento para el descuento del precio.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
es_ES: Precios

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
es_ES: Clasificación

en: Raw Material
es_ES: Materia prima

en: Raw Material Code
es_ES: Código de materia prima

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
es_ES: Costo de materia prima

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
es_ES: Costo de materia prima (moneda de la empresa)

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
es_ES: Código de materia prima

en: Raw Material Name
es_ES: Nombre de la materia prima

en: Raw Material Warehouse
es_ES: Almacén de materia prima

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
es_ES: Materias primas

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
es_ES: Materias primas consumidas

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
es_ES: Consumo de materias primas

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
es_ES: Materias primas suministradas

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
es_ES: Costo materias primas suministradas

en: Raw Materials cannot be blank.
es_ES: 'Materias primas' no puede estar en blanco.

en: Re-open
es_ES: Re-Abrir

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
es_ES: Nivel mínimo de stock.

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
es_ES: Cantidad mínima para ordenar

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
es_ES: Sólo lectura

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
es_ES: Lectura 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
es_ES: Lectura 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
es_ES: Lectura 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
es_ES: Lectura 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
es_ES: Lectura 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
es_ES: Lectura 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
es_ES: Lectura 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
es_ES: Lectura 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
es_ES: Lectura 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
es_ES: Lectura 9

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
es_ES: Lecturas

en: Real Estate
es_ES: Bienes Raíces

en: Reason
es_ES: Razón

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
es_ES: Motivo de Poner en Espera

en: Reason for Hold
es_ES: Motivo de espera

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
es_ES: Razones de renuncia

en: Rebuild Tree
es_ES: Reconstruir el árbol

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
es_ES: Recibo

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
es_ES: Recepción de Documento

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
es_ES: Tipo de Recibo de Documento

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
es_ES: A cobrar

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
es_ES: Cuenta por Cobrar / Pagar

en: Receivable Account
es_ES: Cuenta por cobrar

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
es_ES: Cuentas por cobrar

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
es_ES: Recibir/Recibido

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
es_ES: Recibido

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
es_ES: Cantidad recibida

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
es_ES: Cantidad recibida (Divisa de Compañia)

en: Received From
es_ES: Recibido de

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
es_ES: Recepciones por facturar

en: Received On
es_ES: Recibida el

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
es_ES: Cant. Recibida

en: Received Qty Amount
es_ES: Cantidad recibida Cantidad

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
es_ES: Cantidad recibida

en: Received Stock Entries
es_ES: Entradas de stock recibidas

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
es_ES: Recibidos y aceptados

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
es_ES: Lista de receptores

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
es_ES: La lista de receptores se encuentra vacía. Por favor, cree una lista de receptores

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
es_ES: Recepción

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
es_ES: Beneficiario

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
es_ES: Mensaje receptor y formas de pago

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
es_ES: Destinatarios

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
es_ES: Conciliar

en: Reconcile Entries
es_ES: Conciliar entradas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
es_ES: Reconciliado

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
es_ES: URL de grabación

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
es_ES: Registros

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
es_ES: Rojo

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
es_ES: Canjear Contra

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
es_ES: Canjear Puntos de Lealtad

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
es_ES: Puntos Redimidos

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
es_ES: Redención

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
es_ES: Cuenta de Redención

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
es_ES: Centro de Costos de Redención

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
es_ES: Fecha de Redención

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
es_ES: Código de referencia

en: Ref Date
es_ES: Fecha Ref.

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
es_ES: Referencia

en: Reference #{0} dated {1}
es_ES: Referencia #{0} con fecha {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
es_ES: Fecha de referencia

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
es_ES: Detalle de referencia No

en: Reference DocType
es_ES: DocType de referencia

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
es_ES: Referencia a 'DocType'

en: Reference Doctype must be one of {0}
es_ES: Doctype de referencia debe ser uno de {0}

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
es_ES: Documento de referencia

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
es_ES: Tipo de Documento de Referencia

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
es_ES: Fecha de Vencimiento de Referencia

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
es_ES: Nombre Referencia

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
es_ES: Nº de referencia

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
es_ES: Se requiere de No. de referencia y fecha para {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
es_ES: Nro de referencia y fecha de referencia es obligatoria para las transacciones bancarias

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
es_ES: El No. de referencia es obligatoria si usted introdujo la fecha

en: Reference No.
es_ES: Numero de referencia.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
es_ES: Número de referencia

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
es_ES: Recibo de compra de referencia

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
es_ES: Fila de Referencia

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
es_ES: Línea de referencia #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
es_ES: Tipo de referencia

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
es_ES: Referencia: {0}, Código del artículo: {1} y Cliente: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
es_ES: Referencias

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
es_ES: código de referencia

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
es_ES: Socio de ventas de referencia

en: Refresh
es_ES: Actualizar

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
es_ES: Actualizar hoja de Google

en: Regards,
es_ES: Saludos,

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
es_ES: Detalles de registro

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
es_ES: Rechazado

en: Rejected
es_ES: Rechazado

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
es_ES: Cant. Rechazada

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
es_ES: Cantidad rechazada

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
es_ES: No. de serie rechazado

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
es_ES: Almacén rechazado

en: Related
es_ES: Relacionado

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
es_ES: Relación

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
es_ES: Fecha de lanzamiento

en: Release date must be in the future
es_ES: La fecha de lanzamiento debe ser en el futuro

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
es_ES: Fecha de relevo

en: Remaining
es_ES: Restante

en: Remaining Balance
es_ES: Balance restante

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
es_ES: Observación

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
es_ES: Observaciones

en: Remarks:
es_ES: Observaciones:

en: Removed items with no change in quantity or value.
es_ES: Elementos eliminados que no han sido afectados en cantidad y valor

en: Rename
es_ES: Renombrar

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
es_ES: Cambiar el nombre del valor del atributo en el atributo del elemento.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
es_ES: Cambiar el nombre de sesión

en: Rename Not Allowed
es_ES: Cambiar nombre no permitido

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
es_ES: Herramienta para renombrar

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
es_ES: Solo se permite cambiar el nombre a través de la empresa matriz {0}, para evitar discrepancias.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
es_ES: Costo de arrendamiento

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
es_ES: Arrendado

en: Reopen
es_ES: Reabrir

en: Reorder Level
es_ES: Nivel de reabastecimiento

en: Reorder Qty
es_ES: Cant. a reabastecer

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
es_ES: Nivel de reabastecimiento basado en almacén

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
es_ES: Re-empacar

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
es_ES: Coste de la Reparación

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
es_ES: Estado de Reparación

en: Repeat Customer Revenue
es_ES: Ingresos de clientes recurrentes

en: Repeat Customers
es_ES: Clientes recurrentes

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
es_ES: Reemplazar

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
es_ES: Sustituir la Lista de Materiales (BOM)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
es_ES: Respondido

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
es_ES: Reporte

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
es_ES: Fecha del reporte

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
es_ES: Filtros de informe

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
es_ES: Tipo de reporte

en: Report Type is mandatory
es_ES: El tipo de reporte es obligatorio

en: Report View
es_ES: Vista de Reporte

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
es_ES: Informes

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
es_ES: Enviar Informes a

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
es_ES: Representa a la Compañía

en: Reqd by date
es_ES: Requerido por fecha

en: Request For Quotation
es_ES: Solicitud de presupuesto

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
es_ES: Tipo de solicitud

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
es_ES: solicitud de

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
es_ES: Solicitud de información

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
es_ES: Solicitud de Cotización

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
es_ES: Ítems de Solicitud de Presupuesto

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
es_ES: Proveedor de Solicitud de Presupuesto

en: Request for Raw Materials
es_ES: Solicitud de materias primas

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
es_ES: Solicitado

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
es_ES: Artículos solicitados para ser transferidos

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
es_ES: Artículos solicitados para ordenar y recibir

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
es_ES: Cant. Solicitada

en: Requesting Site
es_ES: Sitio solicitante

en: Requestor
es_ES: Solicitante

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
es_ES: Requerido para

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
es_ES: Fecha de solicitud

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
es_ES: Artículos Requeridos

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Ass
en: Required Qty
es_ES: Cant. Solicitada

en: Required Quantity
es_ES: Cantidad requerida

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
es_ES: Requisito

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
es_ES: Requiere Cumplimiento

en: Research
es_ES: Investigación

en: Research & Development
es_ES: Investigación y desarrollo

en: Researcher
es_ES: Investigador

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
es_ES: Vuelva a seleccionar, si la dirección elegida se edita después de guardar

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
es_ES: Vuelva a seleccionar, si el contacto elegido se edita después de guardar

en: Reseller
es_ES: Revendedor

en: Resend Payment Email
es_ES: Vuelva a enviar el pago por correo electrónico

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
es_ES: Almacén de reserva

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
es_ES: Reservado

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
es_ES: Cant. Reservada

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
es_ES: Cantidad reservada para la Producción

en: Reserved Quantity
es_ES: Cantidad Reservada

en: Reserved Quantity for Production
es_ES: Cantidad reservada para producción

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
es_ES: Existencias Reservadas

en: Reserved for manufacturing
es_ES: Reservado para la fabricación

en: Reserved for sale
es_ES: Reservado para venta

en: Reserved for sub contracting
es_ES: Reservado para Subcontratación

en: Reset
es_ES: Reiniciar

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
es_ES: Restablecer acuerdo de nivel de servicio

en: Resetting Service Level Agreement.
es_ES: Restablecimiento del acuerdo de nivel de servicio.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
es_ES: Fecha de carta de renuncia

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
es_ES: Resolución

note: Label of the sla_resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
es_ES: Resolución por

note: Label of the sla_resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
es_ES: Fecha de resolución

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
es_ES: Detalles de la resolución

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
es_ES: Tiempo de resolucion

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
es_ES: Resoluciones

en: Resolve
es_ES: Resolver

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
es_ES: Resuelto

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
es_ES: Resuelto por

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
es_ES: Respuesta por

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
es_ES: Detalles de respuesta

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
es_ES: Lista de Claves de Respuesta

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
es_ES: Opciones de Respuesta

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
es_ES: Ruta clave del resultado de la respuesta

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
es_ES: El tiempo de respuesta para la {0} prioridad en la fila {1} no puede ser mayor que el tiempo de resolución.

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
es_ES: Responsable

en: Rest Of The World
es_ES: Resto del mundo

en: Restart Subscription
es_ES: Reiniciar Suscripción

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
es_ES: Restringir Pruductos según

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
es_ES: Restringir a los Países

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
es_ES: Campo de Vista Previa del Resultado

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
es_ES: Campo de ruta de resultado

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
es_ES: Campo de título del resultado

en: Resume
es_ES: Reanudar

en: Retail & Wholesale
es_ES: Venta minorista y mayorista

en: Retailer
es_ES: Minorista

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
es_ES: Conservar Muestra

en: Retained Earnings
es_ES: UTILIDADES RETENIDAS

en: Retention Stock Entry
es_ES: Entrada de Retención de Acciones

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
es_ES: Entrada de Inventario de Retención ya creada o Cantidad de muestra no proporcionada

en: Retry
es_ES: Reintentar

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
es_ES: Retornar

en: Return / Credit Note
es_ES: Devolución / Nota de Crédito

en: Return / Debit Note
es_ES: Retorno / Nota de Crédito

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
es_ES: Devolución contra nota de entrega

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
es_ES: Devolución contra Factura de Compra

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
es_ES: Devolución contra recibo compra

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
es_ES: Devuelto

en: Returned Amount
es_ES: Cantidad devuelta

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
es_ES: Cantidad devuelta

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
es_ES: Cant devuelta

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
es_ES: Devoluciones

en: Reverse Journal Entry
es_ES: Invertir Entrada de Diario

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
es_ES: revisión

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
es_ES: Fecha de Revisión

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
es_ES: Revisión y Acción

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
es_ES: Comentarios

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
es_ES: Índice derecho

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
es_ES: Zumbido

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
es_ES: Función permitida para editar stock congelado

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
es_ES: Función permitida para configurar cuentas congeladas y editar entradas congeladas

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
es_ES: Tipo de root

en: Root Type is mandatory
es_ES: tipo de root es obligatorio

en: Root cannot be edited.
es_ES: Usuario root no se puede editar.

en: Root cannot have a parent cost center
es_ES: la tabla raíz no puede tener un centro de costes padre / principal

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
es_ES: REDONDEOS

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
es_ES: Cuenta de redondeo por defecto

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
es_ES: Centro de costos por defecto (redondeo)

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
es_ES: Total redondeado

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
es_ES: Total redondeado (moneda de la empresa)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
es_ES: Ajuste de Redondeo

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
es_ES: Ajuste de Redondeo (Moneda de la Empresa

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
es_ES: Ajuste de Redondeo (Moneda de la Empresa)

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
es_ES: Ruta

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
es_ES: Enrutamiento

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
es_ES: Nombre de Enrutamiento

en: Row #
es_ES: Fila #

en: Row # {0}:
es_ES: Fila # {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
es_ES: Fila #{0}: No se puede devolver más de {1} para el producto {2}

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
es_ES: Fila #{0}: La tasa no puede ser mayor que la tasa utilizada en {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
es_ES: Fila n.º {0}: el artículo devuelto {1} no existe en {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
es_ES: Fila #{0} (Tabla de pagos): El importe debe ser negativo

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
es_ES: Fila #{0} (Tabla de pagos): El importe debe ser positivo

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
es_ES: Fila #{0}: La fórmula de los criterios de aceptación es incorrecta.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
es_ES: Fila #{0}: Se requiere la fórmula de criterios de aceptación.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
es_ES: Fila #{0}: Almacén Aceptado y Almacén Rechazado no puede ser el mismo

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
es_ES: Fila #{0}: La Cuenta {1} no pertenece a la Empresa {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
es_ES: Fila #{0}: Importe asignado no puede ser mayor que la cantidad pendiente.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
es_ES: Fila # {0}: no se puede eliminar el elemento {1} que ya se ha facturado.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
es_ES: Fila # {0}: no se puede eliminar el elemento {1} que ya se entregó

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
es_ES: Fila # {0}: no se puede eliminar el elemento {1} que ya se ha recibido

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
es_ES: Fila # {0}: No se puede eliminar el elemento {1} que tiene una orden de trabajo asignada.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
es_ES: Fila # {0}: No se puede eliminar el artículo {1} que se asigna a la orden de compra del cliente.

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
es_ES: Fila n.º {0}: el elemento secundario no debe ser un paquete de productos. Elimine el elemento {1} y guarde

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
es_ES: Fila # {0}: el centro de costos {1} no pertenece a la compañía {2}

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
es_ES: Fila #{0}: se requiere la Fecha de Inicio de Depreciación

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
es_ES: Fila #{0}: Entrada duplicada en Referencias {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
es_ES: Fila #{0}: La fecha de entrega esperada no puede ser anterior a la fecha de la orden de compra

en: Row #{0}: Item added
es_ES: Fila # {0}: Elemento agregado

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
es_ES: Fila # {0}: el artículo {1} no es un artículo serializado / en lote. No puede tener un No de serie / No de lote en su contra.

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
es_ES: Fila #{0}: Asiento {1} no tiene cuenta {2} o ya compara con otro bono

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
es_ES: Fila #{0}: No se permite cambiar de proveedores debido a que la Orden de Compra ya existe

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
es_ES: Fila # {0}: la operación {1} no se completa para {2} cantidad de productos terminados en la orden de trabajo {3}. Actualice el estado de la operación a través de la Tarjeta de trabajo {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
es_ES: Fila # {0}: se requiere un documento de pago para completar la transacción

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
es_ES: Fila #{0}: Por favor, seleccione el Almacén de Sub-montaje

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
es_ES: Fila  #{0}: Configure la cantidad de pedido

en: Row #{0}: Quality Inspection is required for Item {1}
es_ES: Fila #{0}: Se requiere inspección de calidad para el artículo {1}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} is not submitted for the item: {2}
es_ES: Fila #{0}: La inspección de calidad {1} no se ha validado para el artículo: {2}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} was rejected for item {2}
es_ES: Fila #{0}: La inspección de calidad {1} fue rechazada para el artículo {2}

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
es_ES: Fila # {0}: La cantidad del artículo {1} no puede ser cero.

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
es_ES: Fila #{0}: Tipo de documento de referencia debe ser uno de la orden de compra, factura de compra o de entrada de diario

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
es_ES: Fila # {0}: el tipo de documento de referencia debe ser pedido de cliente, factura de venta, asiento de diario o reclamación.

en: Row #{0}: Selling rate for item {1} is lower than its {2}.
    					Selling {3} should be atleast {4}.<br><br>Alternatively,
    					you can disable selling price validation in {5} to bypass
    					this validation.
es_ES: Fila #{0}: El precio de venta del artículo {1} es menor a su {2}.
    					Venta {3} debe ser al menos {4}.<br><br>O bien,
    					puede desactivar la validación del precio de venta
    					en {5} para no considerar esta validación.

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
es_ES: Fila # {0}: El número de serie {1} no pertenece al lote {2}

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
es_ES: Fila n.º {0}: la fecha de finalización del servicio no puede ser anterior a la fecha de contabilización de facturas

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
es_ES: Fila n.º {0}: la fecha de inicio del servicio no puede ser mayor que la fecha de finalización del servicio

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
es_ES: Fila n.º {0}: se requiere la fecha de inicio y finalización del servicio para la contabilidad diferida

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
es_ES: Fila #{0}: Asignar Proveedor para el elemento {1}

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
es_ES: Fila #{0}: Se requiere hora de inicio y hora de fin

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
es_ES: Fila #{0}: La hora de inicio debe ser antes del fin

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
es_ES: Fila # {0}: El estado debe ser {1} para el descuento de facturas {2}

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
es_ES: Fila nº {0}: el lote {1} ya ha caducado.

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
es_ES: Línea #{0}: tiene conflictos de tiempo con la linea {1}

en: Row #{0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
es_ES: Fila #{0}: El número total de amortizaciones no puede ser menor o igual al número inicial de amortizaciones contabilizadas

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
es_ES: Fila #{0}: {1} no puede ser negativo para el elemento {2}

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
es_ES: Fila # {0}: {1} es obligatorio para crear las {2} facturas de apertura.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
es_ES: Fila #{1}: El Almacén es obligatorio para el producto en stock {0}

en: Row #{idx}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer.
es_ES: Fila #{idx}: La tarifa del artículo se ha actualizado según la tarifa de valoración, ya que se trata de una transferencia de stock interna.

en: Row #{idx}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {item_code}.
es_ES: Fila #{idx}: La cantidad recibida debe ser igual a la cantidad aceptada + rechazada para el artículo {item_code}.

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
es_ES: Fila #{idx}: {field_label} no puede ser negativo para el elemento {item_code}.

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
es_ES: Fila # {}: la moneda de {} - {} no coincide con la moneda de la empresa.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
es_ES: Fila # {}: Código de artículo: {} no está disponible en el almacén {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
es_ES: Fila # {}: Factura de punto de venta {} ha sido {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
es_ES: Fila # {}: Factura de punto de venta {} no es contra el cliente {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
es_ES: Fila # {}: la factura de POS {} aún no se envió

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
es_ES: Fila # {}: No de serie {} no se puede devolver porque no se tramitó en la factura original {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
es_ES: Fila # {}: la cantidad de existencias no es suficiente para el código de artículo: {} debajo del almacén {}. Cantidad disponible {}.

en: Row #{}: {}
es_ES: Fila #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
es_ES: Fila # {}: {} {} no existe.

en: Row Number
es_ES: Número de fila

en: Row {0}
es_ES: Fila {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
es_ES: Fila {0}: se requiere operación contra el artículo de materia prima {1}

en: Row {0} picked quantity is less than the required quantity, additional {1} {2} required.
es_ES: Fila {0} la cantidad recogida es menor a la requerida, se requiere {1} {2} adicional.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
es_ES: Fila {0}: La cuenta {1} y el tipo de tercero {2} tienen diferentes tipos de cuenta

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
es_ES: Fila {0}: Tipo de actividad es obligatoria.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
es_ES: Fila {0}: Avance contra el Cliente debe ser de crédito

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
es_ES: Fila {0}: Avance contra el Proveedor debe ser debito

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
es_ES: Fila {0}: El importe asignado {1} debe ser menor o igual al importe pendiente de la factura {2}

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
es_ES: Fila {0}: El importe asignado {1} debe ser menor o igual al importe de pago restante {2}

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
es_ES: Fila {0}: Lista de materiales no se encuentra para el elemento {1}

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
es_ES: Línea {0}: El factor de conversión es obligatorio

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
es_ES: Fila {0}: Centro de Costos es necesario para un elemento {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
es_ES: Línea {0}: La entrada de crédito no puede vincularse con {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
es_ES: Fila {0}: Divisa de la lista de materiales # {1} debe ser igual a la moneda seleccionada {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
es_ES: Línea {0}: La entrada de débito no puede vincularse con {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
es_ES: Fila {0}: el almacén de entrega ({1}) y el almacén del cliente ({2}) no pueden ser iguales

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
es_ES: Fila {0}: la fecha de vencimiento en la tabla de condiciones de pago no puede ser anterior a la fecha de publicación.

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
es_ES: Fila {0}: Tipo de cambio es obligatorio

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
es_ES: Fila {0}: valor esperado después de la vida útil debe ser menor que el importe de compra bruta

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
es_ES: Fila {0}: Cabecera de Gasto cambiada a {1} porque la cuenta {2} no está vinculada al almacén {3} o no es la cuenta de inventario por defecto

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
es_ES: Fila {0}: Cabecera de Gasto cambiada a {1} porque el gasto se contabiliza contra esta cuenta en el Recibo de Compra {2}

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
es_ES: Fila {0}: para el proveedor {1}, se requiere la dirección de correo electrónico para enviar un correo electrónico.

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
es_ES: Fila {0}: Tiempo Desde y Tiempo Hasta es obligatorio.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
es_ES: Fila {0}: Tiempo Desde y Tiempo Hasta de {1} se solapan con {2}

en: Row {0}: From time must be less than to time
es_ES: Fila {0}: el tiempo debe ser menor que el tiempo

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
es_ES: Fila {0}: valor Horas debe ser mayor que cero.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
es_ES: Fila {0}: Referencia no válida {1}

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
es_ES: Fila {0}: La tarifa del artículo se ha actualizado según la tarifa de valoración, ya que se trata de una transferencia de stock interna

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
es_ES: Línea {0}: Socio / Cuenta no coincide con {1} / {2} en {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
es_ES: Línea {0}: el tipo de entidad se requiere para la cuenta por cobrar/pagar {1}

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
es_ES: Línea {0}: El pago para la compra/venta siempre debe estar marcado como anticipo

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
es_ES: Línea {0}: Por favor, verifique 'Es un anticipo' para la cuenta {1} si se trata de una entrada de pago anticipado.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
es_ES: Fila {0}: establezca el Motivo de exención de impuestos en Impuestos y cargos de ventas

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
es_ES: Fila {0}: establezca el modo de pago en el calendario de pagos

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
es_ES: Fila {0}: establezca el código correcto en Modo de pago {1}

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
es_ES: Fila {0}: Cantidad no disponible para {4} en el almacén {1} al momento de contabilizar la entrada ({2} {3})

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
es_ES: Fila {0}: el artículo subcontratado es obligatorio para la materia prima {1}

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
es_ES: Fila {0}: El almacén de destino es obligatorio para las transferencias internas

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
es_ES: Fila {0}: el artículo {1}, la cantidad debe ser un número positivo

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
es_ES: Línea {0}: El factor de conversión de (UdM) es obligatorio

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
es_ES: Fila {0}: el usuario no ha aplicado la regla {1} en el elemento {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
es_ES: Fila {0}: {1} debe ser mayor que 0

en: Row {0}: {1} {2} cannot be same as {3} (Party Account) {4}
es_ES: Fila {0}: {1} {2} no puede ser la misma que {3} (Cuenta de la tercera parte) {4}

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
es_ES: Línea {0}: {1} {2} no coincide con {3}

en: Row {0}: {2} Item {1} does not exist in {2} {3}
es_ES: Fila {0}: {2} El elemento {1} no existe en {2} {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
es_ES: Fila {1}: la cantidad ({0}) no puede ser una fracción. Para permitir esto, deshabilite &#39;{2}&#39; en UOM {3}.

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
es_ES: Fila ({0}): {1} ya está descontada en {2}

en: Rows Added in {0}
es_ES: Filas agregadas en {0}

en: Rows Removed in {0}
es_ES: Filas eliminadas en {0}

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
es_ES: Se encontraron filas con fechas de vencimiento duplicadas en otras filas: {0}

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
es_ES: Regla aplicada

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
es_ES: Descripción de la regla

en: S.O. No.
es_ES: OV No.

en: SLA is on hold since {0}
es_ES: El SLA está en espera desde {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
es_ES: Centro SMS

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
es_ES: Ajustes de SMS

en: SO Qty
es_ES: Cant. OV

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
es_ES: Número rápido

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
es_ES: Número rápido

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
es_ES: Stock de seguridad

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
es_ES: Salario.

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
es_ES: Moneda del salario

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
es_ES: Modo de pago

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
es_ES: Ventas

en: Sales Account
es_ES: Cuenta de ventas

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
es_ES: Análisis de ventas

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
es_ES: Contribuciones e incentivos de ventas

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
es_ES: Valores Predeterminados de Venta

en: Sales Expenses
es_ES: Gastos de venta

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
es_ES: "Embudo" de ventas

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
es_ES: Factura de Venta

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
es_ES: Factura de ventas anticipada

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
es_ES: Producto de factura de venta

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
es_ES: Factura de venta No.

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
es_ES: Pago de Facturas de Venta

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
es_ES: Registro de Horas de Factura de Venta

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
es_ES: Tendencias de ventas

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
es_ES: La factura {0} ya ha sido validada

note: Name of a role
en: Sales Manager
es_ES: Gerente de ventas

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
es_ES: Gerente principal de ventas

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
es_ES: Historial Mensual de Ventas

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
es_ES: Orden de venta (OV)

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
es_ES: Análisis de órdenes de venta

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
es_ES: Fecha de las órdenes de venta

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
es_ES: Producto de la orden de venta

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
es_ES: Tendencias de ordenes de ventas

en: Sales Order required for Item {0}
es_ES: Orden de venta requerida para el producto {0}

en: Sales Order {0} is not submitted
es_ES: La órden de venta {0} no esta validada

en: Sales Order {0} is not valid
es_ES: Orden de venta {0} no es válida

en: Sales Order {0} is {1}
es_ES: Orden de Venta {0} es {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
es_ES: Ordenes de venta

en: Sales Orders Required
es_ES: Órdenes de venta requeridas

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
es_ES: Órdenes de Ventas a Facturar

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
es_ES: Órdenes de Ventas para Enviar

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
es_ES: Socio de ventas

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
es_ES: Socio de ventas

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
es_ES: Resumen de la comisión del socio de ventas

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
es_ES: Nombre de socio de ventas

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
es_ES: Metas de socio de ventas

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
es_ES: Variación objetivo del socio de ventas según el grupo de artículos

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
es_ES: Resumen de transacciones del socio de ventas

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
es_ES: Tipo de Socio de Ventas

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
es_ES: Comisiones de socios de ventas

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
es_ES: Resumen de Pago de Ventas

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
es_ES: Persona de ventas

en: Sales Person <b>{0}</b> is disabled.
es_ES: Vendedor <b>{0}</b> está desactivado.

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
es_ES: Resumen de la Comisión de Personas de Ventas

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
es_ES: Nombre de vendedor

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
es_ES: Varianza objetivo del vendedor basada en el grupo de artículos

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
es_ES: Objetivos de ventas del vendedor

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
es_ES: Resumen de transacciones por vendedor

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
es_ES: Flujo de ventas

en: Sales Price List
es_ES: Lista de precios para la venta

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
es_ES: Registro de ventas

en: Sales Representative
es_ES: Representante de Ventas

en: Sales Return
es_ES: Devoluciones de ventas

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
es_ES: Etapa de Ventas

en: Sales Summary
es_ES: Resumen de ventas

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
es_ES: Plantilla de impuesto sobre ventas

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
es_ES: Impuestos y cargos sobre ventas

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
es_ES: Plantilla de impuestos (ventas)

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
es_ES: Equipo de ventas

note: Name of a role
en: Sales User
es_ES: Usuario de ventas

en: Sales and Returns
es_ES: Ventas y devoluciones

en: Sales orders are not available for production
es_ES: Los Pedidos de Venta no están disponibles para producción

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
es_ES: Saludo.

en: Same Company is entered more than once
es_ES: La misma Compañia es ingresada mas de una vez

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
es_ES: Mismo articulo

en: Same item cannot be entered multiple times.
es_ES: El mismo artículo no se puede introducir varias veces.

en: Same supplier has been entered multiple times
es_ES: Mismo proveedor se ha introducido varias veces

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
es_ES: Cantidad de Muestra

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
es_ES: Almacenamiento de Muestras de Retención

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
es_ES: Tamaño de muestra

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
es_ES: La Cantidad de Muestra {0} no puede ser más que la Cantidad Recibida {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
es_ES: Sancionada

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
es_ES: Sábado

en: Save
es_ES: Guardar

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
es_ES: Escanear Código de Barras

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
es_ES: Cheque Scaneado

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
es_ES: Calendario

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
es_ES: Fecha de programa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
es_ES: Programado.

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
es_ES: Fecha prevista

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
es_ES: Hora programada

en: Scheduler Inactive
es_ES: Programador inactivo

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
es_ES: El programador está inactivo. No se pueden importar datos.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
es_ES: Programas

en: Scheduling...
es_ES: Planificación...

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
es_ES: Escuela / Universidad.

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
es_ES: Puntuación

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
es_ES: Acciones de Calificación de Proveedores

en: Scorecards
es_ES: Tarjetas de Puntuación

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
es_ES: Criterios de Calificación

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
es_ES: Configuración de Calificación

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
es_ES: Clasificación de las puntuaciones

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
es_ES: Items de Desecho

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
es_ES: Costo de Material de Desecho

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
es_ES: Costo de Material de Desecho (Moneda de la Compañia)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
es_ES: Almacén de chatarra

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
es_ES: Desechado

en: Search
es_ES: Buscar

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
es_ES: API de Búsqueda

en: Search Sub Assemblies
es_ES: Buscar Sub-ensamblajes

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
es_ES: Nombre del Parámetro de Búsqueda

en: Search by customer name, phone, email.
es_ES: Busque por nombre de cliente, teléfono, correo electrónico.

en: Search by invoice id or customer name
es_ES: Buscar por ID de factura o nombre de cliente

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
es_ES: Segundo Correo Electrónico

note: Label of the secondary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Party
es_ES: Tercero secundario

en: Secretary
es_ES: Secretario/a

en: Section
es_ES: Sección

en: Section Code
es_ES: Código de sección

en: Secured Loans
es_ES: Prestamos en garantía

en: Securities and Deposits
es_ES: Valores y Depósitos

en: See All Articles
es_ES: Ver todos los artículos

en: See all open tickets
es_ES: Ver todos los tickets abiertos

en: Select
es_ES: Seleccionar

en: Select Alternate Item
es_ES: Seleccionar artículo alternativo

en: Select Alternative Items for Sales Order
es_ES: Seleccionar ítems alternativos para Orden de Venta

en: Select Attribute Values
es_ES: Seleccionar valores de atributo

en: Select BOM
es_ES: Seleccione la lista de materiales

en: Select BOM and Qty for Production
es_ES: Seleccione la lista de materiales y Cantidad para Producción

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
es_ES: Seleccionar BOM, Cant. and Almacén destino

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
es_ES: Seleccione dirección de facturación

en: Select Brand...
es_ES: Seleccione una marca ...

en: Select Company
es_ES: Seleccionar Compañia

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
es_ES: Seleccionar clientes por

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
es_ES: Seleccione la fecha de incorporación. Esto tendrá un impacto en el cálculo del primer salario y en la asignación de permisos de manera prorrateada.

en: Select Default Supplier
es_ES: Elija un proveedor predeterminado

en: Select Difference Account
es_ES: Seleccionar cuenta de diferencia

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
es_ES: Seleccione un 'DocType'

en: Select Employees
es_ES: Seleccione los empleados

en: Select Items
es_ES: Seleccionar articulos

en: Select Items based on Delivery Date
es_ES: Seleccionar Elementos según la Fecha de Entrega

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
es_ES: Seleccionar artículos para Fabricación

en: Select Loyalty Program
es_ES: Seleccionar un Programa de Lealtad

en: Select Possible Supplier
es_ES: Seleccionar Posible Proveedor

en: Select Quantity
es_ES: Seleccione cantidad

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
es_ES: Seleccione la dirección de envío

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
es_ES: Seleccionar dirección del proveedor

en: Select Target Warehouse
es_ES: Seleccionar Almacén Objetivo

en: Select View
es_ES: Seleccione Vista

en: Select Warehouse...
es_ES: Seleccione Almacén ...

en: Select a Company
es_ES: Seleccione una empresa

en: Select a Default Priority.
es_ES: Seleccione una prioridad predeterminada.

en: Select a Supplier
es_ES: Seleccione un proveedor

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
es_ES: Seleccione un proveedor de los proveedores predeterminados de los artículos a continuación. En la selección, se realizará una orden de compra contra los artículos que pertenecen al proveedor seleccionado únicamente.

en: Select a company
es_ES: Selecciona una empresa

en: Select an account to print in account currency
es_ES: Seleccione una cuenta para imprimir en la moneda de la cuenta

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
es_ES: Seleccione un ítem de cada conjunto para usarlo en la Orden de Venta.

en: Select company first
es_ES: Seleccione primero la Compañia

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
es_ES: Seleccione primero el nombre de la empresa.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
es_ES: Seleccione el libro de finanzas para el artículo {0} en la fila {1}

en: Select item group
es_ES: Seleccionar grupo de artículos

en: Select template item
es_ES: Seleccionar elemento de plantilla

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
es_ES: Seleccione la cuenta bancaria para conciliar.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
es_ES: Seleccione el artículo a fabricar. El nombre del artículo, la UdM, la empresa y la moneda se obtendrán automáticamente.

en: Select the customer or supplier.
es_ES: Seleccione el cliente o proveedor.

en: Select variant item code for the template item {0}
es_ES: Seleccione el código de artículo de variante para el artículo de plantilla {0}

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
es_ES: Seleccione, para que el usuario pueda buscar con estos campos

en: Selected POS Opening Entry should be open.
es_ES: La entrada de apertura de POS seleccionada debe estar abierta.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
es_ES: La Lista de Precios seleccionada debe tener los campos de compra y venta marcados.

en: Sell
es_ES: Vender

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
es_ES: Ventas

en: Selling Amount
es_ES: Cantidad de venta

en: Selling Price List
es_ES: Lista de precios de venta

en: Selling Rate
es_ES: Precio de venta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
es_ES: Configuración de ventas

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
es_ES: 'Ventas' debe ser seleccionada, si la opción: 'Aplicable para' esta seleccionado como {0}

en: Send
es_ES: Enviar

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
es_ES: Enviar después (días)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
es_ES: Enviar Archivos Adjuntos

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
es_ES: Enviar Impresión de Documento

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
es_ES: Enviar correo electronico

en: Send Emails to Suppliers
es_ES: Enviar correos electrónicos a proveedores

en: Send Now
es_ES: Enviar ahora

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
es_ES: Enviar mensaje SMS

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
es_ES: Enviar a

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
es_ES: Enviar a contacto principal

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
es_ES: Enviar al subcontratista

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
es_ES: Enviar con Archivo Adjunto

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
es_ES: Remitente

en: Sending
es_ES: Enviando

en: Sending...
es_ES: Enviando...

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
es_ES: Enviado

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
es_ES: ID de secuencia

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
es_ES: Id de secuencia

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
es_ES: Número de serie

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
es_ES: No. de serie / lote

en: Serial No Count
es_ES: Serie sin recuento

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
es_ES: Número de serie de expiracion del contrato de servicios

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
es_ES: Estado del número serie

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
es_ES: Garantía de caducidad del numero de serie

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
es_ES: Número de serie y de lote

en: Serial No is mandatory for Item {0}
es_ES: No. de serie es obligatoria para el producto {0}

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
es_ES: El número de serie {0} no pertenece a la Nota de entrega {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
es_ES: Número de serie {0} no pertenece al producto {1}

en: Serial No {0} does not exist
es_ES: El número de serie {0} no existe

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
es_ES: Número de serie {0} tiene un contrato de mantenimiento hasta {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
es_ES: Número de serie {0} está en garantía hasta {1}

en: Serial No {0} not found
es_ES: Número de serie {0} no encontrado

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
es_ES: Número de serie: {0} ya se ha transferido a otra factura de punto de venta.

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
es_ES: Números de serie y lotes

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
es_ES: Secuencia del número de serie

en: Serial number {0} entered more than once
es_ES: Número de serie {0} ha sido ingresado mas de una vez

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
es_ES: Secuencia

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
es_ES: Series para la Entrada de Depreciación de Activos (Entrada de Diario)

en: Series is mandatory
es_ES: La secuencia es obligatoria

en: Service
es_ES: Servicios

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
es_ES: Dirección de servicio

note: Name of a DocType
en: Service Day
es_ES: Día de servicio

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
es_ES: Fecha de Finalización del Servicio

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
es_ES: Acuerdo de nivel de servicio

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
es_ES: Creación de acuerdo de nivel de servicio

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
es_ES: Detalles del acuerdo de nivel de servicio

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
es_ES: Estado del acuerdo de nivel de servicio

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
es_ES: El acuerdo de nivel de servicio se ha cambiado a {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
es_ES: Se restableció el acuerdo de nivel de servicio.

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
es_ES: Acuerdos de Nivel de Servicio

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
es_ES: Prioridad de nivel de servicio

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
es_ES: Servicio recibido pero no facturado

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
es_ES: Fecha de Inicio del Servicio

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
es_ES: Fecha de Finalización del Servicio

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
es_ES: La Fecha de Detención del Servicio no puede ser posterior a la Fecha de Finalización del Servicio

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
es_ES: La Fecha de Detención del Servicio no puede ser anterior a la Decha de Inicio del Servicio

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
es_ES: Servicios

note: Name of a UOM
en: Set
es_ES: Conjunto

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
es_ES: Asignar Almacén Aceptado

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
es_ES: Establecer avances y asignar (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
es_ES: Establecer tarifa básica manualmente

en: Set Default Supplier
es_ES: Establecer Proveedor Predeterminado

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
es_ES: Establecer grupo de presupuestos en este territorio. también puede incluir las temporadas de distribución

en: Set New Release Date
es_ES: Establecer nueva fecha de lanzamiento

en: Set Password
es_ES: Establecer Contraseña

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
es_ES: Establecer fecha de publicación

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
es_ES: ¿Establecer el proyecto y todas las tareas en el estado {0}?

en: Set Quantity
es_ES: Establecer cantidad

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
es_ES: Establecer almacén de reserva

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
es_ES: Asignar Almacén Fuente

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
es_ES: Asignar Almacén Destino

en: Set Warehouse
es_ES: Establecer Almacén

en: Set as Closed
es_ES: Establecer como cerrado/a

en: Set as Completed
es_ES: Establecer como completado

en: Set as Lost
es_ES: Establecer como perdido

en: Set as Open
es_ES: Establecer como abierto/a

en: Set default inventory account for perpetual inventory
es_ES: Seleccionar la cuenta de inventario por defecto para el inventario perpetuo

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
es_ES: Fijar tipo de posición de submontaje basado en la lista de materiales

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
es_ES: Establecer objetivos en los grupos de productos para este vendedor

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
es_ES: Establezca esto si el cliente es una empresa de Administración Pública.

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
es_ES: Establezca {0} en la categoría de activos {1} o en la empresa {2}

en: Set {0} in company {1}
es_ES: Establecer {0} en la empresa {1}

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
es_ES: Establece &#39;Almacén de origen&#39; en cada fila de la tabla de artículos.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
es_ES: Establece &#39;Almacén de destino&#39; en cada fila de la tabla de artículos.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
es_ES: Establece &#39;Almacén&#39; en cada fila de la tabla Artículos.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
es_ES: Al configurar el tipo de cuenta facilitará la seleccion de la misma en las transacciones

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
es_ES: Ajustar Eventos a {0}, ya que el Empleado adjunto a las Personas de Venta siguientes no tiene un ID de Usuario{1}.

en: Setting defaults
es_ES: Establecer Valores Predeterminados

en: Setting up company
es_ES: Creando compañía

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
es_ES: Configuración

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
es_ES: Configuración para el Módulo de Venta

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
es_ES: Colocado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
es_ES: Configuración

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
es_ES: Balance de Acciones

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
es_ES: Administración de Acciones

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
es_ES: Transferir Acciones

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
es_ES: Tipo de acción

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
es_ES: Accionista

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
es_ES: Vida útil en Días

note: Name of a DocType
en: Shipment
es_ES: Envío

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
es_ES: Monto del envío

note: Label of the shipment_delivery_note (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Delivery Note
es_ES: Nota de Entrega de envío

note: Label of the shipment_id (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment ID
es_ES: ID de Envío

note: Label of the shipment_information_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Information
es_ES: Información del Envío

note: Label of the shipment_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Type
es_ES: Tipo de Envío

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
es_ES: Detalles del envío

en: Shipments
es_ES: Envíos

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
es_ES: Cuenta de Envíos

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the company_shipping_address_
en: Shipping Address
es_ES: Dirección de Envío

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
es_ES: Nombre de dirección de envío

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
es_ES: Dirección de Envío no tiene país, que se requiere para esta Regla de Envío

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
es_ES: Monto de envío

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
es_ES: Ciudad de envió

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
es_ES: País de envío

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
es_ES: País de envío

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
es_ES: Regla de envío

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
es_ES: Regla de envío

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
es_ES: Condiciones de regla envío

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
es_ES: Regla de envio del país

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
es_ES: Etiqueta de regla de envío

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
es_ES: Tipo de Regla de Envío

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
es_ES: Estado de envío

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
es_ES: Código Postal de Envío

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
es_ES: La regla de envío no se aplica al país {0} en la dirección de envío.

en: Shipping rule only applicable for Buying
es_ES: Regla de Envío solo aplicable para la Compra

en: Shipping rule only applicable for Selling
es_ES: Regla de Envío solo aplicable para Ventas

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
es_ES: Carrito de compras

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
es_ES: Nombre corto

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
es_ES: Cuenta de préstamo a corto plazo

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
es_ES: Breve biografía para la página web y otras publicaciones.

en: Shortage Qty
es_ES: Cantidad faltante

en: Show Cancelled Entries
es_ES: Mostrar entradas canceladas

en: Show Completed
es_ES: Mostrar completado

en: Show Cumulative Amount
es_ES: Mostrar la cantidad acumulada

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
es_ES: Mostrar registros fallidos

en: Show Future Payments
es_ES: Mostrar pagos futuros

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
es_ES: Mostrar en el sitio web

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
es_ES: Mostrar impuestos incluidos en la impresión

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
es_ES: Mostrar elementos

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
es_ES: Mostrar las últimas publicaciones del Foro

en: Show Linked Delivery Notes
es_ES: Mostrar notas de entrega vinculadas

note: Label of the show_net_values_in_party_account (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Net Values in Party Account
es_ES: Mostrar valores netos en la cuenta de la entidad

en: Show Open
es_ES: Mostrar abiertos

en: Show Opening Entries
es_ES: Mostrar entradas de apertura

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
es_ES: Mostrar Operaciones

en: Show Payment Details
es_ES: Mostrar detalles de pago

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
es_ES: Mostrar horario de pago en Imprimir

en: Show Preview
es_ES: Mostrar Vista Previa

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
es_ES: Mostrar Observaciones

en: Show Return Entries
es_ES: Mostrar Entradas de Devolución

en: Show Sales Person
es_ES: Mostrar vendedor

en: Show Stock Ageing Data
es_ES: Mostrar datos de envejecimiento de stock

en: Show Traceback
es_ES: Mostrar Traceback

en: Show Variant Attributes
es_ES: Mostrar Atributos de Variantes

en: Show Variants
es_ES: Mostrar Variantes

en: Show Warehouse-wise Stock
es_ES: Mostrar stock en almacén

en: Show exploded view
es_ES: Mostrar Vista Explosionada

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
es_ES: Mostrar en sitio web

en: Show only POS
es_ES: Mostrar solo POS

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
es_ES: Mostrar saldos de pérdidas y ganancias del ejercicio no cerrado

en: Show zero values
es_ES: Mostrar valores en cero

en: Show {0}
es_ES: Mostrar {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
es_ES: Posición Signatario

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
es_ES: Firmado

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
es_ES: Firmado por (empresa)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
es_ES: Firmado el

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
es_ES: Firmante

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
es_ES: Firmante (empresa)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
es_ES: Detalles del Firmante

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
es_ES: Expresión simple de Python, ejemplo: territorio! = &#39;Todos los territorios&#39;

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
es_ES: Soltero

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
es_ES: Programa de nivel único

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
es_ES: Umbral de Transacción único

en: Single Variant
es_ES: Variante Individual

en: Size
es_ES: Tamaño

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
es_ES: Saltar nota de entrega

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
es_ES: Saltar transferencia de material al almacén de WIP

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
es_ES: Omitido

en: Skipping {0} of {1}, {2}
es_ES: Saltando {0} de {1}, {2}

note: Label of the customer_skype (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Skype ID
es_ES: Identificación del skype

en: Small
es_ES: Pequeño

en: Smoothing Constant
es_ES: Constante de suavizado

en: Soap & Detergent
es_ES: Jabón y detergente

en: Software Developer
es_ES: Desarrollador de Software

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
es_ES: Vendido

en: Sold by
es_ES: Vendido por

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
es_ES: Lo sentimos, este código de cupón ya no es válido

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
es_ES: Lo sentimos, la validez de este código de cupón ha expirado

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
es_ES: Lo sentimos, la validez de este código de cupón no ha comenzado

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
es_ES: Referencia

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
es_ES: DocType Fuente

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
es_ES: Nombre del documento de origen

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
es_ES: Tipo de documento de origen

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
es_ES: Ubicación de Origen

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
es_ES: Nombre de la Fuente

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
es_ES: Tipo de Fuente

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
es_ES: Almacén de origen

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
es_ES: Dirección del Almacén de Origen

en: Source and Target Location cannot be same
es_ES: La ubicación de origen y destino no puede ser la misma

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
es_ES: Almacenes de origen y destino no pueden ser los mismos, línea {0}

en: Source and target warehouse must be different
es_ES: Almacén de Origen y Destino deben ser diferentes

en: Source of Funds (Liabilities)
es_ES: Origen de fondos (Pasivo)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
es_ES: El almacén de origen es obligatorio para la línea {0}

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
es_ES: Obtenido por proveedor

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
es_ES: Espaciador

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
es_ES: Especifica el tipo de cambio para convertir una moneda en otra

en: Split
es_ES: División

en: Split Batch
es_ES: Lote dividido

en: Split Issue
es_ES: Problema de División

en: Sports
es_ES: Deportes

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
es_ES: Nombre del Escenario

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
es_ES: Días Pasados

en: Standard Buying
es_ES: Compra estandar

en: Standard Selling
es_ES: Venta estándar

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
es_ES: Precio de venta estándar

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
es_ES: Plantilla estándar

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
es_ES: Nombre en uso

en: Start
es_ES: Iniciar

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
es_ES: Fecha de inicio

en: Start Date cannot be before the current date
es_ES: La fecha de inicio no puede ser anterior a la fecha actual

en: Start Date should be lower than End Date
es_ES: La fecha de inicio debe ser menor a la fecha final

en: Start Deletion
es_ES: Iniciar eliminación

en: Start Import
es_ES: Comience a Importar

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
es_ES: Hora de inicio

en: Start Year
es_ES: Año de inicio

en: Start Year and End Year are mandatory
es_ES: El año de inicio y el año de finalización son obligatorios

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
es_ES: Fechas de Inicio y Fin

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
es_ES: Fecha inicial del período de facturación

en: Start date should be less than end date for Item {0}
es_ES: La fecha de inicio debe ser menor que la fecha de finalización para el producto {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
es_ES: La fecha de inicio debe ser menor que la fecha de finalización para la tarea {0}

en: Started
es_ES: Empezado

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
es_ES: Hora de inicio

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
es_ES: Posición inicial desde el borde izquierdo

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
es_ES: Posición inicial desde el borde superior de partida

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
es_ES: Estado

note: Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the status (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the status (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the status (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the status (Select) field in Doc
en: Status
es_ES: Estado

en: Status must be Cancelled or Completed
es_ES: El estado debe ser cancelado o completado

en: Status must be one of {0}
es_ES: El estado debe ser uno de {0}

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
es_ES: Información legal u otra información general acerca de su proveedor

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
es_ES: Almacén

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
es_ES: Ajuste de existencias

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
es_ES: Cuenta de ajuste de existencias

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
es_ES: Antigüedad de existencias

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
es_ES: Análisis de existencias.

en: Stock Assets
es_ES: Inventarios

en: Stock Available
es_ES: Stock disponible

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
es_ES: Balance de Inventarios

en: Stock Balance Report
es_ES: Informe de saldo de existencias

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
es_ES: Detalles de almacén

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Labe
en: Stock Entry
es_ES: Entradas de inventario

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
es_ES: Entrada de stock (GIT externo)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
es_ES: Niño de entrada de stock

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
es_ES: Detalles de entrada de inventario

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
es_ES: Tipo de entrada de stock

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
es_ES: La entrada de stock ya se ha creado para esta lista de selección

en: Stock Entry {0} created
es_ES: Entrada de stock {0} creada

en: Stock Entry {0} is not submitted
es_ES: La entrada de stock {0} no esta validada

en: Stock Expenses
es_ES: Gastos sobre existencias

note: Label of the stock_frozen_upto (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Up To
es_ES: Existencias congeladas hasta

en: Stock In Hand
es_ES: Stock en mano

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
es_ES: Artículos en stock

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
es_ES: Mayor de Inventarios

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
es_ES: Entradas en el mayor de inventarios

en: Stock Ledger ID
es_ES: ID del libro mayor

en: Stock Levels
es_ES: Niveles de Stock

en: Stock Liabilities
es_ES: Inventarios por pagar

note: Name of a role
en: Stock Manager
es_ES: Gerente de Almacén

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
es_ES: Cantidad de inventario proyectado

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
es_ES: Cant. de existencias

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
es_ES: Cantidad de stock vs serie sin recuento

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
es_ES: Inventario Recibido pero no Facturado

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
es_ES: Reconciliación de inventarios

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
es_ES: Elemento de reconciliación de inventarios

en: Stock Reconciliations
es_ES: Reconciliaciones de stock

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
es_ES: Reportes de Stock

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
es_ES: Configuración de inventarios

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
es_ES: Resumen de Existencia

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
es_ES: Transacciones de Stock

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Stock UOM
es_ES: Unidad de media utilizada en el almacen

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
es_ES: Unidad de media utilizada en el almacen

note: Name of a role
en: Stock User
es_ES: Usuario de Almacén

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
es_ES: Valor de Inventarios

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
es_ES: Comparación de acciones y valor de cuenta

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
es_ES: Stock no se puede actualizar en contra recibo de compra {0}

en: Stock transactions before {0} are frozen
es_ES: Las operaciones de inventario antes de {0} se encuentran congeladas

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Stop
es_ES: Detener

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
es_ES: Detener la razón

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
es_ES: Detenido

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
es_ES: La Órden de Trabajo detenida no se puede cancelar, desactívela primero para cancelarla

en: Stores
es_ES: Sucursales

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
es_ES: Línea Recta

en: Sub Assemblies
es_ES: Sub-Ensamblajes

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
es_ES: Sub operación

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
es_ES: Sub operaciones

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
es_ES: Subprocedimiento

en: Sub-assembly BOM Count
es_ES: Recuento de listas de materiales de subensamblaje

en: Sub-contracting
es_ES: Subcontratación

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
es_ES: Sub-contrato

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
es_ES: Artículo Subcontratado

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
es_ES: Artículo subcontratado a recibir

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
es_ES: Materias primas subcontratadas para ser transferidas

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
es_ES: Configuración de Subcontratación

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
es_ES: Subdivisión

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
es_ES: Asunto

en: Submit
es_ES: Validar

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
es_ES: Validar después de la importación

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
es_ES: Validar entradas de diario

en: Submit this Work Order for further processing.
es_ES: Valide esta Orden de Trabajo para su posterior procesamiento.

en: Submit your Quotation
es_ES: Validar su presupuesto

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
es_ES: Validado

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
es_ES: Suscripción

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
es_ES: Fecha de finalización de la suscripción

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
es_ES: La fecha de finalización de la suscripción es obligatoria para seguir los meses calendario

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
es_ES: La fecha de finalización de la suscripción debe ser posterior al {0} según el plan de suscripción.

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
es_ES: Factura de Suscripción

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
es_ES: Gestión de suscripciones

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
es_ES: Periodo de Suscripción

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
es_ES: Plan de Suscripción

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
es_ES: Detalle del Plan de Suscripción

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
es_ES: Planes de Suscripción

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
es_ES: Precio de suscripción basado en

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
es_ES: Sección de Suscripción

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
es_ES: Configuración de Suscripción

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
es_ES: Fecha de inicio de la Suscripción

en: Subscriptions
es_ES: Suscripciones

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
es_ES: Éxito

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
es_ES: URL de redireccionamiento correcto

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
es_ES: Configuraciones exitosas

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
es_ES: Exitoso

en: Successfully Reconciled
es_ES: Reconciliado exitosamente

en: Successfully Set Supplier
es_ES: Proveedor establecido con éxito

en: Successfully imported {0} record.
es_ES: Importado correctamente {0} registro.

en: Successfully imported {0} records.
es_ES: Importado correctamente {0} registros.

en: Successfully linked to Customer
es_ES: Vinculado exitosamente al Cliente

en: Successfully linked to Supplier
es_ES: Vinculado exitosamente al Proveedor

en: Successfully merged {0} out of {1}.
es_ES: Fusionado satisfactoriamente {0} de {1}.

en: Successfully updated {0}
es_ES: Actualizado exitosamente {0}

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
es_ES: Registro {0} actualizado correctamente de {1}. Haga clic en Exportar filas con errores, corrija los errores e importe nuevamente.

en: Successfully updated {0} record.
es_ES: Registro {0} actualizado correctamente.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
es_ES: Actualizado correctamente los registros {0} de {1}. Haga clic en Exportar filas Erroradas, corrija los errores e importe de nuevo.

en: Successfully updated {0} records.
es_ES: Registros {0} actualizados correctamente.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
es_ES: Sugerencias.

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
es_ES: Resumen

en: Summary for this month and pending activities
es_ES: Resumen para este mes y actividades pendientes

en: Summary for this week and pending activities
es_ES: Resumen para esta semana y actividades pendientes

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
es_ES: Domingo

en: Supplied Item
es_ES: Producto suministrado

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
es_ES: Productos suministrados

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
es_ES: Cant. Suministrada

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
es_ES: Proveedor

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
es_ES: Dirección de proveedor

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
es_ES: Detalles de Dirección del Proveedor

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
es_ES: Libreta de direcciones de proveedores

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
es_ES: Nota de Entrega del Proveedor

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
es_ES: Detalles del proveedor

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
es_ES: Grupo de proveedores

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
es_ES: Nombre del Grupo de Proveedores

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
es_ES: Info. Proveedor

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
es_ES: Factura de Proveedor

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
es_ES: Fecha de factura de proveedor

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
es_ES: Fecha de Factura de Proveedor no puede ser mayor que la fecha de publicación

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
es_ES: Factura de proveedor No.

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
es_ES: Factura de proveedor No existe en la factura de compra {0}

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
es_ES: Producto del Proveedor

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
es_ES: Artículos de proveedor

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
es_ES: Plazo de ejecución del proveedor (días)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
es_ES: Resumen del Libro Mayor de Proveedores

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
es_ES: Nombre de proveedor

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
es_ES: Ordenar proveedores por

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
es_ES: Parte de Proveedor Nro

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
es_ES: Número de pieza del proveedor.

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
es_ES: Usuarios del Portal del Proveedor

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
es_ES: Dirección principal del Proveedor

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
es_ES: Contacto principal del Proveedor

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
es_ES: Presupuesto de Proveedor

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
es_ES: Comparación de cotizaciones de proveedores

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
es_ES: Ítem de Presupuesto de Proveedor

en: Supplier Quotation {0} Created
es_ES: Cotización de proveedor {0} creada

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
es_ES: Puntuación del Proveedor

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
es_ES: Calificación del Proveedor

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
es_ES: Criterios de Calificación del Proveedor

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
es_ES: Período de Calificación de Proveedores

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
es_ES: Criterios de calificación de la tarjeta de puntaje del proveedor

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
es_ES: Puntuación actual de la tarjeta de puntuación de proveedor

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
es_ES: Variable de puntuación de tarjeta de calificación del proveedor

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
es_ES: Configuración de la Calificación del Proveedor

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
es_ES: Tarjeta de puntuación de proveedores

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
es_ES: Variable de la Calificación del Proveedor

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
es_ES: Tipo de proveedor

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
es_ES: Almacén del proveedor

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
es_ES: Proveedor entrega al Cliente

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
es_ES: Proveedor de Bienes o Servicios.

en: Supplier {0} not found in {1}
es_ES: Proveedor {0} no encontrado en {1}

en: Supplier(s)
es_ES: Proveedor(es)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
es_ES: Análisis de ventas (Proveedores)

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
es_ES: Proveedores

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
es_ES: Suministro de materia prima para la compra

note: Name of a Workspace
en: Support
es_ES: Soporte

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
es_ES: Soporte de distribución de horas

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
es_ES: Portal de Soporte

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
es_ES: Soporte Search Source

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
es_ES: Configuración de respaldo

note: Name of a role
en: Support Team
es_ES: Equipo de soporte

en: Support Tickets
es_ES: Tickets de Soporte

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
es_ES: Suspendido

en: Switch Between Payment Modes
es_ES: Cambiar entre modos de pago

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
es_ES: Símbolo.

en: Sync Now
es_ES: Sincronizar ahora

en: Sync Started
es_ES: Sincronización Iniciada

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
es_ES: Sincronice todas las cuentas cada hora

note: Name of a role
en: System Manager
es_ES: Administrador del sistema

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
es_ES: Configuración del Sistema

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
es_ES: Si se define el ID de usuario 'Login', este sera el predeterminado para todos los documentos de recursos humanos (RRHH)

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
es_ES: El sistema buscará todas las entradas si el valor límite es cero.

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
es_ES: El sistema notificará para aumentar o disminuir la cantidad o cantidad

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
es_ES: Resumen de Computación TDS

en: Tag
es_ES: Etiqueta

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
es_ES: Objetivo

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
es_ES: Importe previsto

en: Target ({})
es_ES: Objetivo ({})

note: Name of a DocType
en: Target Detail
es_ES: Detalle de objetivo

en: Target Details
es_ES: Detalles del objetivo

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
es_ES: Distribución del objetivo

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
es_ES: Ubicación del Objetivo

en: Target On
es_ES: Objetivo en

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
es_ES: Cantidad estimada

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label
en: Target Warehouse
es_ES: Almacén de destino

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
es_ES: Dirección del Almacén de Destino

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
es_ES: El almacén de destino es obligatorio para la línea {0}

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
es_ES: Objetivos

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
es_ES: Número de tarifa

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
es_ES: Tarea

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
es_ES: Completitud de Tarea

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
es_ES: Tarea depende de

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
es_ES: Descripción de la tarea

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
es_ES: Nombre de tarea

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
es_ES: Progreso de Tarea

note: Name of a DocType
en: Task Type
es_ES: Tipo de tarea

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
es_ES: Peso de la Tarea

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
es_ES: Tareas

en: Tasks Completed
es_ES: Tareas completadas

en: Tasks Overdue
es_ES: Tareas vencidas

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
es_ES: Impuesto

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
es_ES: Cuenta de Impuestos

en: Tax Amount
es_ES: Importe de Impuestos

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
es_ES: Total impuestos después del descuento

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
es_ES: Monto de impuestos después del descuento (Divisa por defecto)

en: Tax Assets
es_ES: Impuestos pagados

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
es_ES: Desglose de impuestos

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
es_ES: Categoría de impuestos

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
es_ES: Categoría de Impuesto fue cambiada a "Total" debido a que todos los Productos son items de no stock

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
es_ES: ID Fiscal

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
es_ES: Identificación del impuesto

en: Tax Id:
es_ES: Identificación del impuesto:

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Tax Masters
es_ES: Maestros Fiscales

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) 
en: Tax Rate
es_ES: Procentaje del impuesto

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
es_ES: Las tasas de impuestos

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
es_ES: Regla fiscal

en: Tax Rule Conflicts with {0}
es_ES: Conflicto de impuestos con {0}

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
es_ES: Configuración de Impuestos

en: Tax Template is mandatory.
es_ES: Plantilla de impuestos es obligatorio.

en: Tax Total
es_ES: Total de impuestos

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
es_ES: Tipo de impuestos

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
es_ES: Cuenta de Retención de Impuestos

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
es_ES: Categoría de Retención de Impuestos

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
es_ES: Tasa de Retención de Impuestos

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
es_ES: Tasas de Retención de Impuestos

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
es_ES: Base imponible

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
es_ES: Impuestos

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in
en: Taxes and Charges
es_ES: Impuestos y cargos

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
es_ES: Impuestos y cargos adicionales

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
es_ES: Impuestos y cargos adicionales (Divisa por defecto)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
es_ES: Cálculo de impuestos y cargos

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
es_ES: Impuestos y cargos deducidos

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
es_ES: Impuestos y gastos deducibles (Divisa por defecto)

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Team
es_ES: Equipo

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
es_ES: Miembro del Equipo

en: Technology
es_ES: Tecnología

en: Telecommunications
es_ES: Telecomunicaciones

en: Telephone Expenses
es_ES: Cuenta telefonica

en: Television
es_ES: Televisión

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
es_ES: Plantilla

en: Template Item
es_ES: Elemento de plantilla

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
es_ES: Nombre de Plantilla

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
es_ES: Opciones de plantilla

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
es_ES: Título de la plantilla

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
es_ES: Advertencias de plantilla

en: Temporarily on Hold
es_ES: Temporalmente en espera

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
es_ES: Temporal

en: Temporary Accounts
es_ES: Cuentas temporales

en: Temporary Opening
es_ES: Apertura temporal

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
es_ES: Cuenta de Apertura Temporal

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
es_ES: Detalles de términos y condiciones

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
es_ES: Términos.

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
es_ES: Términos y Condiciones

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms Template
es_ES: Plantilla de Términos

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
es_ES: Términos y Condiciones

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
es_ES: Contenido de los términos y condiciones

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
es_ES: Detalle de términos y condiciones

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
es_ES: Ayuda de Términos y Condiciones

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
es_ES: Plantillas de términos y condiciones

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
es_ES: Territorio

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
es_ES: Gerente de Territorio

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
es_ES: Nombre Territorio

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
es_ES: Variación objetivo del territorio basada en el grupo de artículos

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
es_ES: Metas de territorios

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
es_ES: Ventas por territorios

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
es_ES: Ventas por territorio

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
es_ES: El campo 'Desde Paquete Nro' no debe estar vacío ni su valor es menor a 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
es_ES: El acceso a la solicitud de cotización del portal está deshabilitado. Para permitir el acceso, habilítelo en la configuración del portal.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
es_ES: La lista de materiales que será sustituida

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
es_ES: La campaña &#39;{0}&#39; ya existe para {1} &#39;{2}&#39;

en: The Condition '{0}' is invalid
es_ES: La Condición '{0}' no es válida

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
es_ES: El Programa de Lealtad no es válido para la Empresa seleccionada

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
es_ES: El Término de Pago en la fila {0} es posiblemente un duplicado.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
es_ES: La entrada de existencias de tipo &#39;Fabricación&#39; se conoce como toma retroactiva. Las materias primas que se consumen para fabricar productos terminados se conocen como retrolavado.<br><br> Al crear Entrada de fabricación, los artículos de materia prima se retroalimentan según la lista de materiales del artículo de producción. Si desea que los artículos de materia prima se regulen en función de la entrada de Transferencia de material realizada contra esa Orden de trabajo, puede configurarlo en este campo.

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
es_ES: Cabecera de cuenta en Pasivo o Patrimonio Neto, en la que se contabilizarán los Resultados.

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
es_ES: El monto de {0} establecido en esta Solicitud de Pago es diferente del monto calculado de todos los planes de pago: {1}. Asegúrese de que esto sea correcto antes de validar el documento.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
es_ES: La diferencia entre tiempo y tiempo debe ser un múltiplo de cita

en: The field Asset Account cannot be blank
es_ES: El campo Cuenta de activo no puede estar en blanco

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
es_ES: El campo Equity / Liability Account no puede estar en blanco

en: The field From Shareholder cannot be blank
es_ES: El campo Desde accionista no puede estar en blanco

en: The field To Shareholder cannot be blank
es_ES: El campo Para el accionista no puede estar en blanco

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
es_ES: Los campos De Accionista y Para Accionista no pueden estar en blanco

en: The folio numbers are not matching
es_ES: Los números de folio no coinciden

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
es_ES: Los siguientes atributos eliminados existen en las variantes pero no en la plantilla. Puede eliminar las variantes o mantener los atributos en la plantilla.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
es_ES: Los siguientes empleados todavía están reportando a {0}:

en: The following {0} were created: {1}
es_ES: Se crearon los siguientes {0}: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
es_ES: El peso bruto del paquete. Peso + embalaje Normalmente material neto . (para impresión)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
es_ES: El día de fiesta en {0} no es entre De la fecha y Hasta la fecha

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
es_ES: El peso neto de este paquete. (calculado automáticamente por la suma del peso neto de los materiales)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
es_ES: Nueva lista de materiales después de la sustitución

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
es_ES: El número de acciones y el número de acciones son inconsistentes

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
es_ES: La cuenta principal {0} no existe en la plantilla cargada

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
es_ES: La cuenta de puerta de enlace de pago en el plan {0} es diferente de la cuenta de puerta de enlace de pago en esta solicitud de pago

en: The root account {0} must be a group
es_ES: La cuenta raíz {0} debe ser un grupo.

en: The selected BOMs are not for the same item
es_ES: Las listas de materiales seleccionados no son para el mismo artículo

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
es_ES: La cuenta de cambio seleccionada {} no pertenece a la empresa {}.

en: The selected item cannot have Batch
es_ES: El producto seleccionado no puede contener lotes

en: The seller and the buyer cannot be the same
es_ES: El vendedor y el comprador no pueden ser el mismo

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
es_ES: El número de serie {0} no pertenece al artículo {1}

en: The shareholder does not belong to this company
es_ES: El accionista no pertenece a esta empresa

en: The shares already exist
es_ES: Las acciones ya existen

en: The shares don't exist with the {0}
es_ES: Las acciones no existen con el {0}

en: The task has been enqueued as a background job.
es_ES: La tarea se ha puesto en cola como trabajo en segundo plano.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
es_ES: La tarea se ha puesto en cola como un trabajo en segundo plano. En caso de que haya algún problema con el procesamiento en segundo plano, el sistema agregará un comentario sobre el error en esta Reconciliación de inventario y volverá a la etapa Borrador

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
es_ES: El valor de {0} difiere entre los elementos {1} y {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
es_ES: El valor {0} ya está asignado a un artículo existente {1}.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
es_ES: El {0} ({1}) debe ser igual a {2} ({3})

en: The {0} {1} created successfully
es_ES: El {0} {1} creado exitosamente

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
es_ES: Hay mantenimiento activo o reparaciones contra el activo. Debes completarlos todos antes de cancelar el activo.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
es_ES: Hay inconsistencias entre la tasa, numero de acciones y la cantidad calculada

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
es_ES: Sólo puede existir una (1) cuenta por compañía en {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
es_ES: Sólo puede existir una 'regla de envió' con valor 0 o valor en blanco en 'para el valor'

en: There is already a valid Lower Deduction Certificate {0} for Supplier {1} against category {2} for this time period.
es_ES: Ya existe un certificado de deducción inferior válido {0} para el proveedor {1} contra la categoría {2} para este período.

en: There is no batch found against the {0}: {1}
es_ES: No se ha encontrado ningún lote en {0}: {1}

en: There were errors while sending email. Please try again.
es_ES: Ha ocurrido un error al enviar el correo electrónico. Por favor, inténtelo de nuevo.

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
es_ES: Este producto es una plantilla y no se puede utilizar en las transacciones. Los atributos del producto se copiarán sobre las variantes, a menos que la opción 'No copiar' este seleccionada

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
es_ES: Este elemento es una variante de {0} (plantilla).

en: This Month's Summary
es_ES: Resumen de este mes

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
es_ES: Este almacén se actualizará automáticamente en el campo Almacén de destino de la orden de trabajo.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
es_ES: Este almacén se actualizará automáticamente en el campo Almacén de trabajo en curso de Órdenes de trabajo.

en: This Week's Summary
es_ES: Resumen de la semana.

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
es_ES: Esta acción detendrá la facturación futura. ¿Seguro que quieres cancelar esta suscripción?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
es_ES: Esta acción desvinculará esta cuenta de cualquier servicio externo que integre ERPNext con sus cuentas bancarias. No se puede deshacer. Estas seguro ?

en: This covers all scorecards tied to this Setup
es_ES: Esto cubre todas las tarjetas de puntuación vinculadas a esta configuración

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
es_ES: Este documento está por encima del límite de {0} {1} para el elemento {4}. ¿Estás haciendo otra {3} contra el mismo {2}?

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
es_ES: Esta es una ubicación donde se almacena el producto final.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
es_ES: Esta es una ubicación donde se ejecutan las operaciones.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
es_ES: Esta es una ubicación donde hay materias primas disponibles.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
es_ES: Esta es una ubicación donde se almacenan los materiales raspados.

en: This is a root account and cannot be edited.
es_ES: Esta es una cuenta raíz y no se puede editar.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
es_ES: Este es una categoría de cliente raíz (principal) y no se puede editar.

en: This is a root department and cannot be edited.
es_ES: Este es un departamento raíz y no se puede editar.

en: This is a root item group and cannot be edited.
es_ES: Este es un grupo principal y no se puede editar.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
es_ES: Este es el vendedor principal y no se puede editar.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
es_ES: Este es un grupo de proveedores raíz y no se puede editar.

en: This is a root territory and cannot be edited.
es_ES: Este es un territorio principal y no se puede editar.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
es_ES: Esto se basa en el movimiento de stock. Ver {0} para obtener más detalles

en: This is based on the Time Sheets created against this project
es_ES: Esto se basa en la tabla de tiempos creada en contra de este proyecto

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
es_ES: Esto se basa en transacciones contra este Vendedor. Ver la línea de tiempo a continuación para detalles

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
es_ES: Esto se hace para manejar la contabilidad de los casos en los que el recibo de compra se crea después de la factura de compra.

en: This item filter has already been applied for the {0}
es_ES: El filtro ya se había usado para el tipo {0}

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
es_ES: Esta sección permite al usuario configurar el cuerpo y el texto de cierre de la carta de reclamación para el tipo de reclamación según el idioma, que se puede utilizar en impresión.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
es_ES: Esto se añade al código del producto y la variante. Por ejemplo, si su abreviatura es "SM", y el código del artículo es "CAMISETA", entonces el código de artículo de la variante será "CAMISETA-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
es_ES: Esto restringirá el acceso del usuario a otros registros de empleados

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
es_ES: Umbral de sugerencia

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
es_ES: Miniatura

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
es_ES: Jueves

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
es_ES: Nombre de Nivel

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
es_ES: Hora

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
es_ES: Tiempo (en minutos)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
es_ES: Tiempo entre operaciones (minutos)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
es_ES: Tiempo en Minutos

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
es_ES: Gestión de tiempos

en: Time Required (In Mins)
es_ES: Tiempo requerido (en minutos)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
es_ES: Hoja de horario

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
es_ES: Lista de hojas de tiempo

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
es_ES: Tablas de Tiempo

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
es_ES: Seguimiento de Tiempo

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
es_ES: Hora en que se recibieron los materiales

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
es_ES: Tiempo en min

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
es_ES: Tiempo en minutos.

en: Time logs are required for {0} {1}
es_ES: Se requieren registros de tiempo para {0} {1}

en: Time slot is not available
es_ES: La franja horaria no está disponible

en: Time(in mins)
es_ES: Tiempo (en minutos)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
es_ES: Línea de tiempo

en: Timer
es_ES: Temporizador

en: Timer exceeded the given hours.
es_ES: El Temporizador excedió las horas dadas.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
es_ES: Registro de Horas

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
es_ES: Detalle de Tabla de Tiempo

en: Timesheet for tasks.
es_ES: Tabla de Tiempo para las tareas.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
es_ES: Table de Tiempo {0} ya se haya completado o cancelado

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
es_ES: Tabla de Tiempos

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
es_ES: Ranuras de tiempo

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the title (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Title
es_ES: Nombre

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
es_ES: A

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
es_ES: Por facturar

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
es_ES: A moneda

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
es_ES: Hasta la fecha

en: To Date cannot be before From Date
es_ES: La fecha no puede ser anterior a la fecha actual

en: To Date cannot be before From Date.
es_ES: Hasta la fecha no puede ser anterior a Desde la fecha.

en: To Date cannot be less than From Date
es_ES: Fecha Hasta no puede ser menor a la Fecha Desde

en: To Date must be greater than From Date
es_ES: Hasta la fecha debe ser mayor que Desde la fecha

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
es_ES: La fecha debe estar dentro del año fiscal. Asumiendo a la fecha = {0}

en: To Datetime
es_ES: Para fecha y hora

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
es_ES: Para entregar

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
es_ES: Para entregar y facturar

note: Label of the to_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: To Doctype
es_ES: A Doctype

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
es_ES: Para el Empleado

en: To Fiscal Year
es_ES: Al año fiscal

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
es_ES: A Folio Nro

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
es_ES: Fecha para Factura

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
es_ES: A Nro

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
es_ES: Al paquete No.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
es_ES: A Pagar

en: To Posting Date
es_ES: Hasta la fecha de publicación

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
es_ES: A rango

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
es_ES: Recibir

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
es_ES: Para recibir y pagar

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
es_ES: Renombrar

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
es_ES: Para el accionista

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
es_ES: Hasta hora

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
es_ES: Para rastrear la compra entrante

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
es_ES: Para el valor

en: To Warehouse
es_ES: Para Almacén

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
es_ES: Para almacenes (Opcional)

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
es_ES: Para permitir la facturación excesiva, actualice &quot;Asignación de facturación excesiva&quot; en la Configuración de cuentas o el Artículo.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
es_ES: Para permitir sobre recibo / entrega, actualice &quot;Recibo sobre recibo / entrega&quot; en la Configuración de inventario o en el Artículo.

en: To create a Payment Request reference document is required
es_ES: Para crear una Solicitud de Pago se requiere el documento de referencia

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
es_ES: Para incluir el impuesto en la línea {0} los impuestos de las lineas {1} tambien deben ser incluidos

en: To merge, following properties must be same for both items
es_ES: Para fusionar, la siguientes propiedades deben ser las mismas en ambos productos

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
es_ES: Para anular esto, habilite &quot;{0}&quot; en la empresa {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
es_ES: Para continuar con la edición de este valor de atributo, habilite {0} en Configuración de variantes de artículo.

note: Name of a UOM
en: Tonne
es_ES: Tonelada

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
es_ES: Demasiadas columnas. Exporte el informe e imprímalo utilizando una aplicación de hoja de cálculo.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
es_ES: Herramientas

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
es_ES: Total (Divisa por defecto)

en: Total (Credit)
es_ES: Total (Crédito)

en: Total (Without Tax)
es_ES: Total (Sin Impuestos)

en: Total Achieved
es_ES: Total Conseguido

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
es_ES: Total de costos adicionales

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
es_ES: Total anticipo

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
es_ES: Monto Total Asignado

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
es_ES: Monto Total asignado (Divisa de la Compañia)

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
es_ES: Importe total

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
es_ES: Monto total de divisas

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
es_ES: Importe total en letras

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
es_ES: Total de comisiones aplicables en la compra Tabla de recibos Los artículos deben ser iguales que las tasas totales y cargos

en: Total Assets
es_ES: Los activos totales

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
es_ES: Monto Total Facturable

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
es_ES: Monto Total Facturable (a través de Partes de Horas)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
es_ES: Total de Horas Facturables

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
es_ES: Monto total Facturado

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
es_ES: Importe Total Facturado (a través de Facturas de Ventas)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
es_ES: Total de Horas Facturadas

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
es_ES: Importe total de facturación

en: Total Budget
es_ES: Presupuesto total

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
es_ES: Total Caracteres

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
es_ES: Comisión Total

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
es_ES: Cantidad total completada

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
es_ES: Costo total del Material Consumido (a través de la Entrada de Stock)

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
es_ES: Coste total

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
es_ES: Costo total (moneda de la compañía)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
es_ES: Importe total del cálculo del coste

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
es_ES: Monto Total de Costos (a través de Partes de Horas)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
es_ES: Crédito Total

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
es_ES: La cantidad total de Crédito / Débito debe ser la misma que la entrada de diario vinculada

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
es_ES: Débito Total

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
es_ES: El débito total debe ser igual al crédito. La diferencia es {0}

en: Total Delivered Amount
es_ES: Importe total entregado

en: Total Demand (Past Data)
es_ES: Demanda total (datos anteriores)

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
es_ES: Distancia Total Estimada

en: Total Expense
es_ES: Gasto total

en: Total Expense This Year
es_ES: Gastos totales este año

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
es_ES: Experiencia total

en: Total Forecast (Future Data)
es_ES: Pronóstico total (datos futuros)

en: Total Forecast (Past Data)
es_ES: Pronóstico total (datos anteriores)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
es_ES: Ganancia / Pérdida Total

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
es_ES: Tiempo total de espera

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
es_ES: Vacaciones Totales

en: Total Income
es_ES: Ingresos totales

en: Total Income This Year
es_ES: Ingresos totales este año

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
es_ES: Valor Total Entrante (Recepción)

en: Total Invoiced Amount
es_ES: Total Facturado

en: Total Issues
es_ES: Total de Incidencias

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
es_ES: Total Mensage(s)

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
es_ES: Total de Ventas Mensuales

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
es_ES: Peso Neto Total

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
es_ES: Número total de amortizaciones

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
es_ES: Costo Total de Funcionamiento

en: Total Order Considered
es_ES: Total del Pedido Considerado

en: Total Order Value
es_ES: Valor total del pedido

en: Total Other Charges
es_ES: Total de otros cargos

en: Total Outgoing
es_ES: Total saliente

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
es_ES: Total de Facturas Salientes

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
es_ES: Pago Total Saliente

note: Label of the total_outgoing_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Outgoing Value (Consumption)
es_ES: Valor Total Saliente (Consumo)

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
es_ES: Total Excepcional

en: Total Outstanding Amount
es_ES: Monto total pendiente

en: Total Paid Amount
es_ES: Importe total pagado

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
es_ES: El monto total del pago en el cronograma de pago debe ser igual al total / Total Redondeado

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
es_ES: El monto total de la solicitud de pago no puede ser mayor que el monto de {0}

en: Total Payments
es_ES: Pagos totales

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
es_ES: Cantidad Total Planificada

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
es_ES: Cantidad Total Producida

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
es_ES: Cantidad Total Proyectada

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
es_ES: Costo total de compra (vía facturas de compra)

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
es_ES: Cant. Total

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
es_ES: Cantidad total

en: Total Received Amount
es_ES: Monto total recibido

en: Total Revenue
es_ES: Ingresos Totales

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
es_ES: Importe de Ventas Total (a través de Ordenes de Venta)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
es_ES: Resumen de stock total

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
es_ES: Cant. Total suministrada

en: Total Target
es_ES: Total Meta / Objetivo

en: Total Tasks
es_ES: Tareas totales

en: Total Tax
es_ES: Impuesto Total

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) fi
en: Total Taxes and Charges
es_ES: Total Impuestos y Cargos

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
es_ES: Total impuestos y cargos (Divisa por defecto)

en: Total Time (in Mins)
es_ES: Tiempo total (en minutos)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
es_ES: Tiempo total en minutos

en: Total Unpaid: {0}
es_ES: Total no pagado: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
es_ES: Valor Total

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
es_ES: Diferencia de valor total (entrante - saliente)

en: Total Variance
es_ES: Total Variacion

en: Total Views
es_ES: Total de visualizaciones

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
es_ES: Total Almacenes

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
es_ES: Peso Total

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
es_ES: Horas de trabajo total

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
es_ES: Avance total ({0}) contra la Orden {1} no puede ser mayor que el Total ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
es_ES: Porcentaje del total asignado para el equipo de ventas debe ser de 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
es_ES: El porcentaje de contribución total debe ser igual a 100

en: Total hours: {0}
es_ES: Horas totales: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
es_ES: El monto total de los pagos no puede ser mayor que {}

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
es_ES: Total de {0} para todos los elementos es cero, puede ser que usted debe cambiar en &quot;Distribuir los cargos basados en &#39;

en: Total(Amt)
es_ES: Monto total

en: Total(Qty)
es_ES: Total (Cantidad)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
es_ES: Totales

en: Traceability
es_ES: Trazabilidad

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
es_ES: Seguimiento del acuerdo de nivel de servicio

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
es_ES: Estado de seguimiento

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
es_ES: Información de estado de seguimiento

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
es_ES: URL de Seguimiento

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
es_ES: Transacción

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
es_ES: moneda de la transacción

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
es_ES: Fecha de Transacción

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
es_ES: Detalles de la Transacción

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
es_ES: ID de transacción

en: Transaction Name
es_ES: Nombre de transacción

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
es_ES: Configuración de Transacciones

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
es_ES: tipo de transacción

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
es_ES: Moneda de la transacción debe ser la misma que la moneda de la pasarela de pago

en: Transaction currency: {0} cannot be different from Bank Account({1}) currency: {2}
es_ES: Moneda de la transacción: {0} no puede ser diferente de la moneda de la cuenta bancaria ({1}): {2}

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
es_ES: Transacción no permitida contra orden de trabajo detenida {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
es_ES: Referencia de la transacción nro {0} fechada {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
es_ES: Transacciones

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
es_ES: Historial Anual de Transacciones

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
es_ES: Transferencia

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
es_ES: Transferir material contra

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
es_ES: Transferir materiales para almacén {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
es_ES: Estado de transferencia

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
es_ES: Tipo de transferencia

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
es_ES: Transferido

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
es_ES: Cantidad Transferida

en: Transferred Quantity
es_ES: Cantidad transferida

note: Label of the transit_section (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Transit
es_ES: Tránsito

en: Transit Entry
es_ES: Entrada de Tránsito

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
es_ES: Fecha del Recibo de Transporte

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
es_ES: Recibo de Transporte Nro

en: Transportation
es_ES: Transporte

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
es_ES: Transportador

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
es_ES: Detalles de Transporte

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
es_ES: Información de Transportista

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
es_ES: Nombre del Transportista

en: Travel Expenses
es_ES: Gastos de Viaje

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
es_ES: Detalles del árbol

en: Tree Type
es_ES: Tipo de arbol

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
es_ES: Árbol de Procedimientos

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
es_ES: Balanza de Comprobación

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
es_ES: Balance de Sumas y Saldos (Simple)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
es_ES: Balance de Terceros

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
es_ES: Fecha de Finalización del Período de Prueba

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
es_ES: La fecha de finalización del período de prueba no puede ser anterior a la fecha de inicio del período de prueba

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
es_ES: Fecha de Inicio del Período de Prueba

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
es_ES: La fecha de inicio del período de prueba no puede ser posterior a la fecha de inicio de la suscripción

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
es_ES: Martes

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
es_ES: Dos veces al día

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
es_ES: Bidireccional

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
es_ES: Tipo

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
es_ES: Tipo de Pago

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
es_ES: Tipo de Transacción

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
es_ES: Indique el tipo de documento que desea cambiar de nombre.

en: Types of activities for Time Logs
es_ES: Tipos de actividades para los registros de tiempo

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: UAE VAT 201
es_ES: IVA EAU 201

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
es_ES: UdM

note: Name of a DocType
en: UOM Category
es_ES: Categoría UOM

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
es_ES: Detalles de conversión de unidad de medida (UdM)

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
es_ES: Factor de Conversión de Unidad de Medida

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
es_ES: Factor de conversión de UOM ({0} -&gt; {1}) no encontrado para el artículo: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
es_ES: El factor de conversión de la (UdM) es requerido en la línea {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
es_ES: Nombre de la unidad de medida (UdM)

en: UOM {0} not found in Item {1}
es_ES: UdM {0} no encontrado en el Producto {1}

note: Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
es_ES: UdM

en: URL can only be a string
es_ES: La URL solo puede ser una cadena

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
es_ES: No se puede encontrar el tipo de cambio para {0} a {1} para la fecha clave {2}. Crea un registro de cambio de divisas manualmente

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
es_ES: No se puede encontrar la puntuación a partir de {0}. Usted necesita tener puntuaciones en pie que cubren 0 a 100

en: Unable to find variable:
es_ES: No se puede encontrar la variable:

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
es_ES: Monto sin asignar

en: Unassigned Qty
es_ES: Cant. Sin asignar

en: Unblock Invoice
es_ES: Desbloquear factura

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
es_ES: Sin cerrar los años fiscales ganancias / pérdidas (de crédito)

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
es_ES: Bajo CMA (Contrato de mantenimiento anual)

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
es_ES: Estudiante

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
es_ES: Bajo garantía

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
es_ES: Incumplido

note: Name of a UOM
en: Unit
es_ES: Unidad

en: Unit of Measure
es_ES: Unidad de Medida (UdM)

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
es_ES: Unidad de Medida (UdM)

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
es_ES: Unidad de Medida (UdM) {0} se ha introducido más de una vez en la tabla de factores de conversión

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
es_ES: Unidades de medida

en: Unknown
es_ES: Desconocido

en: Unknown Caller
es_ES: Llamador desconocido

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
es_ES: Desvincular el pago por adelantado en la cancelación de un pedido

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
es_ES: Desvinculación de Pago en la cancelación de la factura

en: Unlink external integrations
es_ES: Desvincular integraciones externas

note: Label of the unlinked (Check) field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Unlinked
es_ES: Desvincular

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
es_ES: Impagado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
es_ES: Sin pagar y con descuento

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
es_ES: Mantenimiento no planificado de la máquina

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
es_ES: No calificada

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
es_ES: Cuenta de Ganancia / Pérdida de Canje no Realizada

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
es_ES: Cuenta de Pérdidas/Ganancias no realizada

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
es_ES: No reconciliado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
es_ES: Irresoluto

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
es_ES: Sin programación

en: Unsecured Loans
es_ES: Préstamos sin garantía

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
es_ES: No Firmado

en: Unsubscribe from this Email Digest
es_ES: Darse de baja de este boletín por correo electrónico

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
es_ES: No suscrito

en: Until
es_ES: Hasta

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
es_ES: Inconfirmado

en: Unverified Webhook Data
es_ES: Datos Webhook no Verificados

en: Up
es_ES: Arriba

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
es_ES: Próximos eventos del calendario

en: Upcoming Calendar Events
es_ES: Calendario de Eventos Próximos

en: Update
es_ES: Actualizar

en: Update Account Name / Number
es_ES: Actualizar el Nombre / Número  de la Cuenta

en: Update Account Number / Name
es_ES: Actualizar el Número / Nombre  de la Cuenta

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
es_ES: Actualizar la Referencia de Repetición Automática

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
es_ES: Actualizar automáticamente el coste de la lista de materiales

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
es_ES: Actualice el costo de la lista de materiales automáticamente a través del programador, según la última tasa de valoración / tasa de lista de precios / tasa de última compra de materias primas

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
es_ES: Actualizar el Importe Facturado en la Orden de Venta

en: Update Clearance Date
es_ES: Actualizar fecha de liquidación

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
es_ES: Actualizar el costo del material consumido en el proyecto

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
es_ES: Actualizar costos

en: Update Cost Center Name / Number
es_ES: Actualizar nombre / número del centro de costos

en: Update Current Stock
es_ES: Actualizar stock actual

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
es_ES: Actualizar registros existentes

en: Update Items
es_ES: Actualizar elementos

en: Update Print Format
es_ES: Formato de impresión de actualización

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
es_ES: Actualización de tarifas y disponibilidad

en: Update Rate as per Last Purchase
es_ES: Actualizar tasa según la última compra

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
es_ES: Actualizar el Inventario

en: Update Total Purchase Cost
es_ES: Actualizar Costo Total de Compra

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
es_ES: Tipo de actualización

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
es_ES: Actualizar el último precio en todas las listas de materiales

en: Updated successfully
es_ES: Actualizado exitosamente

en: Updating Variants...
es_ES: Actualizando Variantes ...

en: Updating Work Order status
es_ES: Actualizando estado de la Orden de Trabajo

en: Updating {0} of {1}, {2}
es_ES: Actualización {0} de {1}, {2}

en: Upload Bank Statement
es_ES: Cargar extracto bancario

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
es_ES: Subir facturas XML

en: Upper Income
es_ES: Ingresos superior

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
es_ES: Urgente

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Use Company Default Round Off Cost Center
es_ES: Utilizar el Centro de Costes de redondeo por defecto de la Compañía

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
es_ES: Utilizar el Centro de Costos por defecto de la compañía para el redondeo

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
es_ES: Use la API de dirección de Google Maps para calcular los tiempos de llegada estimados

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
es_ES: Utilice la API de dirección de Google Maps para optimizar la ruta

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
es_ES: Usar protocolo HTTP

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
es_ES: Utilizar Lista de Materiales (LdM)  Multi-Nivel

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
es_ES: Usar el tipo de cambio de fecha de la transacción

en: Use a name that is different from previous project name
es_ES: Use un nombre que sea diferente del nombre del proyecto anterior

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
es_ES: Utilizar para carrito de compras

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
es_ES: Usado

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
es_ES: Se utiliza para el plan de producción

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
es_ES: Usuario

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
es_ES: Detalles de Usuario

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
es_ES: ID de usuario

en: User ID not set for Employee {0}
es_ES: ID de usuario no establecido para el empleado {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
es_ES: Observaciones

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
es_ES: Tiempo de resolución de usuario

en: User has not applied rule on the invoice {0}
es_ES: El usuario no ha aplicado la regla en la factura {0}

en: User {0} does not exist
es_ES: El usuario {0} no existe

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
es_ES: El usuario {0} no tiene ningún perfil POS predeterminado. Verifique el valor predeterminado en la fila {1} para este usuario.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
es_ES: El usuario {0} ya está asignado al empleado {1}

en: User {0} is disabled
es_ES: El usuario {0} está deshabilitado

en: User {0}: Removed Employee Self Service role as there is no mapped employee.
es_ES: Usuario {0}: Eliminado el rol de Autoservicio del Empleado, ya que no hay ningún empleado mapeado.

en: User {0}: Removed Employee role as there is no mapped employee.
es_ES: Usuario {0}: Se eliminó el rol de Empleado, ya que no hay ningún empleado asignado.

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
es_ES: El usuario {} está inhabilitado. Seleccione un usuario / cajero válido

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
es_ES: Usuarios

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
es_ES: Los usuarios con este rol pueden establecer cuentas congeladas y crear / modificar los asientos contables para las mismas

en: Utility Expenses
es_ES: Servicios públicos

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
es_ES: Cuentas de IVA

en: VAT Amount (AED)
es_ES: Importe del IVA (AED)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
es_ES: Informe de auditoría del IVA

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
es_ES: Válida desde

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
es_ES: Válido desde la fecha no en el año fiscal {0}

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
es_ES: Válida hasta

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
es_ES: Válido hasta

en: Valid Up To date not in Fiscal Year {0}
es_ES: Válido Hasta, la fecha no en el ejercicio fiscal {0}

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
es_ES: Válido para Países

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
es_ES: Los campos válidos desde y válidos hasta son obligatorios para el acumulado

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
es_ES: La fecha válida hasta la fecha no puede ser anterior a la fecha de la transacción

en: Valid till date cannot be before transaction date
es_ES: La fecha de vencimiento no puede ser anterior a la fecha de la transacción

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
es_ES: Validar regla aplicada

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
es_ES: Validar el precio de venta del artículo frente a la tasa de compra o la tasa de valoración

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
es_ES: Validar Stock al Guardar

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
es_ES: Validez

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
es_ES: Detalles de validez

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
es_ES: Validez y uso

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
es_ES: Validez en Días

en: Validity period of this quotation has ended.
es_ES: El período de validez de esta cotización ha finalizado.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
es_ES: Valuación

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
es_ES: Método de Valoración

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
es_ES: Tasa de valoración

en: Valuation Rate (In / Out)
es_ES: Tasa de Valoración (Entrada/Salida)

en: Valuation Rate Missing
es_ES: Falta la tasa de valoración

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
es_ES: Tasa de valoración para el artículo {0}, se requiere para realizar asientos contables para {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
es_ES: Rango de Valoración es obligatorio si se ha ingresado una Apertura de Almacén

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
es_ES: Tasa de valoración requerida para el artículo {0} en la fila {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
es_ES: Valuación y Total

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
es_ES: Los cargos por tipo de valoración no se pueden marcar como inclusivos

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
es_ES: Cargos de tipo de valoración no pueden marcado como Incluido

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
es_ES: Valor

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Value After Depreciation
es_ES: Valor después de Depreciación

en: Value Change
es_ES: Cambio de Valor

en: Value Or Qty
es_ES: Valor o cantidad

en: Value Proposition
es_ES: Propuesta de valor

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
es_ES: Valor del atributo {0} debe estar dentro del rango de {1} a {2} en los incrementos de {3} para el artículo {4}

en: Value or Qty
es_ES: Valor o cantidad

en: Values Changed
es_ES: Valores Cambiados

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
es_ES: Nombre de la Variable

en: Variance
es_ES: Variación

en: Variance ({})
es_ES: Varianza ({})

en: Variant
es_ES: Variante

en: Variant Attribute Error
es_ES: Error de atributo de variante

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
es_ES: Atributos de Variante

en: Variant BOM
es_ES: Lista de materiales variante

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
es_ES: Variante basada en

en: Variant Based On cannot be changed
es_ES: La variante basada en no se puede cambiar

en: Variant Details Report
es_ES: Informe de Detalles de Variaciones

note: Name of a DocType
en: Variant Field
es_ES: Campo de Variante

en: Variant Item
es_ES: Elemento variante

en: Variant Items
es_ES: Elementos variantes

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
es_ES: Variante de

en: Variant creation has been queued.
es_ES: La creación de variantes se ha puesto en cola.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
es_ES: Variantes

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
es_ES: Vehículo

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
es_ES: Fecha de Vehículos

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
es_ES: Nro de Vehículo.

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
es_ES: Número de Vehículo

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
es_ES: El valor del vehículo

en: Vendor Name
es_ES: Nombre del vendedor

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
es_ES: Verificado por

en: Verify Email
es_ES: Verificar correo electrónico

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
es_ES: Versión

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
es_ES: A Través del Portal del Cliente

en: Vice President
es_ES: Vice Presidente

note: Name of a DocType
en: Video
es_ES: Vídeo

note: Name of a DocType
en: Video Settings
es_ES: Ajustes de video

en: View
es_ES: Ver

en: View Chart of Accounts
es_ES: Ver el Cuadro de Cuentas

en: View Leads
es_ES: Ver Iniciativas

en: View Ledger
es_ES: Mostrar Libro Mayor

en: View Now
es_ES: Ver ahora

en: View Type
es_ES: Tipo de vista

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
es_ES: Ver Adjuntos

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
es_ES: Vistas

en: Visit the forums
es_ES: Visita los foros

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
es_ES: Visitado

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
es_ES: Voz

en: Voucher
es_ES: Comprobante

en: Voucher #
es_ES: Comprobante #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
es_ES: Detalle de Comprobante No

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
es_ES: Comprobante No.

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
es_ES: Tipo de Comprobante

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
es_ES: Vales

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
es_ES: ADVERTENCIA: La aplicación Exotel se ha separado de ERPNext; instale la aplicación para continuar usando la integración de Exotel.

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
es_ES: Almacén de trabajos en proceso

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
es_ES: Salarios

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
es_ES: Salarios por hora

en: Waiting for payment...
es_ES: Esperando Pago...

en: Walk In
es_ES: Entrar

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
es_ES: Almacén

en: Warehouse Capacity Summary
es_ES: Resumen de capacidad del Almacén

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
es_ES: Capacidad del Almacén para el Producto '{0}' debe ser mayor que el nivel de stock existente de {1} {2}.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
es_ES: Información del Contacto en el Almacén

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
es_ES: Detalles del Almacén

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
es_ES: Detalle del Almacén

en: Warehouse Disabled?
es_ES: ¿Almacén deshabilitado?

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
es_ES: Nombre del Almacén

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
es_ES: Configuración del Almacén

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
es_ES: Tipo de almacén

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
es_ES: Saldo de existencias en almacén

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
es_ES: Almacén y Referencia

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
es_ES: El almacén no se puede eliminar, porque existen registros de inventario para el mismo.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
es_ES: Almacén no se puede cambiar para el N º de serie

en: Warehouse is mandatory
es_ES: Almacén es Obligatorio

en: Warehouse not found against the account {0}
es_ES: Almacén no encontrado en la cuenta {0}

en: Warehouse required for stock Item {0}
es_ES: El almacén es requerido para el stock del producto {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
es_ES: Balance de Edad y Valor de Item por Almacén

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
es_ES: Valor de las existencias en función del almacén

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
es_ES: El almacén {0} no se puede eliminar ya que existen elementos para el Producto {1}

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
es_ES: Almacén {0} no pertenece a la Compañía {1}.

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
es_ES: El almacén {0} no pertenece a la compañía {1}

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
es_ES: Almacén: {0} no pertenece a {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
es_ES: Almacenes

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
es_ES: Almacenes con nodos secundarios no pueden ser convertidos en libro mayor

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
es_ES: Complejos de transacción existentes no pueden ser convertidos en grupo.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
es_ES: Complejos de depósito de transacciones existentes no se pueden convertir en el libro mayor.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Warn
es_ES: Advertir

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
es_ES: Avisar en las OCs

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
es_ES: Avisar en Órdenes de Compra

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
es_ES: Avisar en Pedidos de Presupuesto (RFQs)

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
es_ES: Avisar para nuevas Órdenes de Compra

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
es_ES: Avisar de nuevas Solicitudes de Presupuesto

en: Warning
es_ES: Advertencia

en: Warning!
es_ES: ¡Advertencia!

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
es_ES: Advertencia: Existe otra {0} # {1} para la entrada de inventario {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
es_ES: Advertencia: La requisición de materiales es menor que la orden mínima establecida

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
es_ES: Advertencia: La orden de venta {0} ya existe para la orden de compra {1} del cliente

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
es_ES: Garantía

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
es_ES: Garantía / Detalles de CMA

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
es_ES: Garantía / Estado de CMA

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
es_ES: Reclamación de Garantía

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
es_ES: Fecha de caducidad de la garantía

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
es_ES: Período de garantía (Días)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
es_ES: Período de garantía (en días)

en: Watch Video
es_ES: Ver video

en: We're here to help!
es_ES: ¡Estamos aquí para ayudar!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
es_ES: Sitio Web

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
es_ES: Atributo del sitio web

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
es_ES: Descripción del Sitio Web

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
es_ES: Campo de filtro del sitio web

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
es_ES: Imagen del sitio web

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
es_ES: Grupo de productos en el sitio web

note: Name of a role
en: Website Manager
es_ES: Administrar Página Web

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
es_ES: Script del Sitio Web

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
es_ES: Configuración del Sitio Web

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
es_ES: Especificaciones del sitio web

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
es_ES: Tema del Sitio Web

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
es_ES: Miércoles

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
es_ES: Semana

en: Week {0} {1}
es_ES: Semana {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
es_ES: Día laborable

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
es_ES: Semanal

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
es_ES: Semanal Desactivado

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
es_ES: Peso

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
es_ES: Peso (kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
es_ES: Peso por Unidad

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
es_ES: Unidad de Medida (UdM)

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
es_ES: Función de ponderación

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
es_ES: Correo electrónico de bienvenida enviado

en: Welcome to {0}
es_ES: Bienvenido a {0}

en: What do you need help with?
es_ES: Con qué necesitas ayuda?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
es_ES: Ruedas

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
es_ES: Al crear una cuenta para la empresa secundaria {0}, la cuenta principal {1} se encontró como una cuenta contable.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
es_ES: Al crear la cuenta para la empresa secundaria {0}, no se encontró la cuenta principal {1}. Cree la cuenta principal en el COA correspondiente

en: White
es_ES: Blanco

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
es_ES: Viudo

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
es_ES: Ancho (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
es_ES: Anchura del importe de palabra

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
es_ES: También se aplicará para las variantes

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
es_ES: También se aplicará para las variantes menos que se sobre escriba

en: Wire Transfer
es_ES: Transferencia bancaria

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
es_ES: Con Operaciones

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
es_ES: Trabajo Realizado

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
es_ES: Trabajo en Proceso

en: Work In Progress Warehouse
es_ES: Almacén de trabajo en curso

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
es_ES: Orden de trabajo

en: Work Order Analysis
es_ES: Análisis de órdenes de trabajo

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
es_ES: Artículo de Órden de Trabajo

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
es_ES: Operación de Órden de Trabajo

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
es_ES: Cantidad de Órdenes de Trabajo

en: Work Order Qty Analysis
es_ES: Análisis de cantidad de órdenes de trabajo

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
es_ES: Informe de stock de Órden de Trabajo

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
es_ES: Resumen de la orden de trabajo

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
es_ES: No se puede crear una orden de trabajo por el siguiente motivo:<br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
es_ES: La Órden de Trabajo no puede levantarse contra una Plantilla de Artículo

en: Work Order has been {0}
es_ES: La orden de trabajo ha sido {0}

en: Work Order not created
es_ES: Orden de trabajo no creada

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
es_ES: Orden de trabajo {0}: Tarjeta de trabajo no encontrada para la operación {1}

en: Work Orders
es_ES: Órdenes de trabajo

en: Work Orders Created: {0}
es_ES: Órdenes de trabajo creadas: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
es_ES: Órdenes de Trabajo en progreso

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
es_ES: Trabajo en proceso

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
es_ES: Almacén de trabajos en proceso

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
es_ES: Se requiere un almacén de trabajos en proceso antes de validar

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
es_ES: Jornada laboral

en: Workday {0} has been repeated.
es_ES: El día laboral {0} ha sido repetido.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
es_ES: Flujos de Trabajo

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
es_ES: Acciones de flujos de trabajo

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
es_ES: Estados de flujos de trabajo

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
es_ES: Trabajando

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
es_ES: Horas de Trabajo

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
es_ES: Puesto de trabajo

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
es_ES: Estación de trabajo / máquina

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
es_ES: Nombre de la estación de trabajo

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
es_ES: Estado de la estación de trabajo

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
es_ES: Tipo de estación de trabajo

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
es_ES: Horario de la estación de trabajo

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
es_ES: La estación de trabajo estará cerrada en las siguientes fechas según la lista de festividades: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
es_ES: Estación de trabajo

en: Wrapping up
es_ES: Terminando

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
es_ES: Desajuste

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
es_ES: Cuenta de Desajuste

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
es_ES: Amortizar la cantidad

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
es_ES: Saldo de perdidas y ganancias (Divisa por defecto)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
es_ES: Desajuste basado en

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
es_ES: Desajuste de centro de costos

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
es_ES: Amortizar importe de la diferencia

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
es_ES: Diferencia de desajuste

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
es_ES: Balance de pagos pendientes

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
es_ES: Pedir por escrito

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
es_ES: Valor Escrito

en: Wrong Company
es_ES: Compañía incorrecta

en: Wrong Password
es_ES: Contraseña incorrecta

en: XML Files Processed
es_ES: Archivos XML procesados

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
es_ES: Año

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
es_ES: Fecha de Finalización de Año

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
es_ES: Nombre del Año

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
es_ES: Fecha de Inicio de Año

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
es_ES: Año de Finalización

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
es_ES: Fecha de inicio de año o fecha de finalización  de año está traslapando con {0}. Para evitar porfavor establezca empresa

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
es_ES: Anual

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
es_ES: Amarillo

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
es_ES: Si

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
es_ES: No se le permite actualizar según las condiciones establecidas en {} Flujo de trabajo.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
es_ES: No tiene permisos para agregar o actualizar las entradas antes de {0}

en: You are not authorized to set Frozen value
es_ES: Usted no está autorizado para definir el 'valor congelado'

en: You can also copy-paste this link in your browser
es_ES: Usted puede copiar y pegar este enlace en su navegador

en: You can also set default CWIP account in Company {}
es_ES: También puede configurar una cuenta CWIP predeterminada en la empresa {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
es_ES: Puede cambiar la cuenta principal a una cuenta de balance o seleccionar una cuenta diferente.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
es_ES: Usted no puede ingresar Comprobante Actual en la comumna 'Contra Contrada de Diario'

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
es_ES: Solo puede tener Planes con el mismo ciclo de facturación en una Suscripción

en: You can only redeem max {0} points in this order.
es_ES: Solo puede canjear max {0} puntos en este orden.

en: You can only select one mode of payment as default
es_ES: Solo puede seleccionar un modo de pago por defecto

en: You can redeem upto {0}.
es_ES: Puede canjear hasta {0}.

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
es_ES: No puede crear ni cancelar ningún asiento contable dentro del período contable cerrado {0}

en: You cannot credit and debit same account at the same time
es_ES: No se pueden registrar Debitos y Creditos a la misma Cuenta al mismo tiempo

en: You cannot delete Project Type 'External'
es_ES: No puede eliminar Tipo de proyecto &#39;Externo&#39;

en: You cannot edit root node.
es_ES: No puedes editar el nodo raíz.

en: You cannot redeem more than {0}.
es_ES: No puede canjear más de {0}.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
es_ES: No puede reiniciar una suscripción que no está cancelada.

en: You cannot submit empty order.
es_ES: No puede validar un pedido vacío.

en: You cannot submit the order without payment.
es_ES: No puede validar el pedido sin pago.

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
es_ES: No tienes permisos para {} elementos en un {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
es_ES: No tienes suficientes puntos de lealtad para canjear

en: You don't have enough points to redeem.
es_ES: No tienes suficientes puntos para canjear.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
es_ES: Tuvo {} errores al crear facturas de apertura. Consulte {} para obtener más detalles

en: You have already selected items from {0} {1}
es_ES: Ya ha seleccionado artículos de {0} {1}

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
es_ES: Debe habilitar el reordenamiento automático en la Configuración de inventario para mantener los niveles de reordenamiento.

en: You haven't created a {0} yet
es_ES: Aún no ha creado un {0}

en: You must select a customer before adding an item.
es_ES: Debe seleccionar un cliente antes de agregar un artículo.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
es_ES: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
es_ES: Interacciones de YouTube

en: Your Name (required)
es_ES: Su nombre (requerido)

en: Your email address...
es_ES: Tu correo electrónico...

en: Your order is out for delivery!
es_ES: ¡Su pedido está listo para la entrega!

en: Your tickets
es_ES: Tus tickets

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
es_ES: ID de Youtube

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
es_ES: Estadísticas de Youtube

en: ZIP Code
es_ES: Código postal

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
es_ES: Archivo zip

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
es_ES: [Importante] [ERPNext] Errores de reorden automático

en: `Allow Negative rates for Items`
es_ES: `Permitir precios Negativos para los Productos`

en: after
es_ES: después

en: and
es_ES: y

en: based_on
es_ES: basado_en

en: cannot be greater than 100
es_ES: no puede ser mayor que 100

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
es_ES: descripción

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
es_ES: desarrollo

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
es_ES: por ejemplo, &quot;Vacaciones de verano 2019 Oferta 20&quot;

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
es_ES: ejemplo : Envío express

en: hidden
es_ES: oculto

en: hours
es_ES: horas

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
es_ES: imagen

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
es_ES: Izquierda-

en: or
es_ES: o

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
es_ES: por hora

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
es_ES: producción

en: received from
es_ES: recibido de

en: returned
es_ES: devuelto

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
es_ES: salvadera

en: sold
es_ES: vendido

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
es_ES: título

en: to
es_ES: a

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
es_ES: Único, por ejemplo, SAVE20 Para ser utilizado para obtener descuento

en: variance
es_ES: variación

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
es_ES: debe seleccionar Cuenta Capital Work in Progress en la tabla de cuentas

en: {0} '{1}' is disabled
es_ES: {0} '{1}' está deshabilitado

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
es_ES: {0} '{1}' no esta en el año fiscal {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
es_ES: {0} ({1}) no puede ser mayor que la cantidad planificada ({2}) en la Orden de trabajo {3}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
es_ES: Los cupones {0} utilizados son {1}. La cantidad permitida se agota

en: {0} Digest
es_ES: {0} Resumen

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
es_ES: {0} Número {1} ya se usa en {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
es_ES: {0} Operaciones: {1}

en: {0} Request for {1}
es_ES: {0} Solicitud de {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
es_ES: {0} Retener muestra se basa en el lote, marque Tiene número de lote para retener la muestra del artículo.

en: {0} against Bill {1} dated {2}
es_ES: {0} contra la factura {1} de fecha {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
es_ES: {0} contra la orden de compra {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
es_ES: {0} contra la factura de ventas {1}

en: {0} against Sales Order {1}
es_ES: {0} contra la orden de ventas {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
es_ES: {0} ya tiene un Procedimiento principal {1}.

en: {0} and {1}
es_ES: {0} y {1}

en: {0} and {1} are mandatory
es_ES: {0} y {1} son obligatorios

en: {0} asset cannot be transferred
es_ES: {0} activo no se puede transferir

en: {0} can not be negative
es_ES: {0} no puede ser negativo

en: {0} created
es_ES: {0} creado

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
es_ES: {0} tiene actualmente una {1} Tarjeta de Puntuación de Proveedores y las Órdenes de Compra a este Proveedor deben ser emitidas con precaución.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
es_ES: {0} tiene actualmente un {1} Calificación de Proveedor en pie y las solicitudes de ofertas a este proveedor deben ser emitidas con precaución.

en: {0} does not belong to Company {1}
es_ES: {0} no pertenece a la Compañía {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
es_ES: {0} se ingresó dos veces en impuesto del artículo

en: {0} for {1}
es_ES: {0} de {1}

en: {0} has been submitted successfully
es_ES: {0} se ha validado correctamente

en: {0} hours
es_ES: {0} horas

en: {0} in row {1}
es_ES: {0} en la fila {1}

en: {0} is already running for {1}
es_ES: {0} ya se está ejecutando por {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
es_ES: {0} está bloqueado por lo que esta transacción no puede continuar

en: {0} is mandatory
es_ES: {0} es obligatorio

en: {0} is mandatory for Item {1}
es_ES: {0} es obligatorio para el artículo {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
es_ES: {0} es obligatorio. Quizás no se crea el registro de cambio de moneda para {1} a {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
es_ES: {0} es obligatorio. Posiblemente el registro de cambio de moneda no ha sido creado para {1} hasta {2}.

en: {0} is not a company bank account
es_ES: {0} no es una cuenta bancaria de la empresa

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
es_ES: {0} no es un nodo de grupo. Seleccione un nodo de grupo como centro de costo primario

en: {0} is not a stock Item
es_ES: {0} no es un artículo en existencia

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
es_ES: {0} no es un valor válido para el atributo {1} del artículo {2}.

en: {0} is not added in the table
es_ES: {0} no se agrega a la tabla

en: {0} is not enabled in {1}
es_ES: {0} no está habilitado en {1}

en: {0} is not the default supplier for any items.
es_ES: {0} no es el proveedor predeterminado para ningún artículo.

en: {0} is on hold till {1}
es_ES: {0} está en espera hasta {1}

en: {0} is required
es_ES: {0} es requerido

en: {0} items in progress
es_ES: {0} artículos en curso

en: {0} items produced
es_ES: {0} artículos producidos

en: {0} must be negative in return document
es_ES: {0} debe ser negativo en el documento de devolución

en: {0} not found for item {1}
es_ES: {0} no encontrado para el Artículo {1}

en: {0} parameter is invalid
es_ES: El parámetro {0} no es válido

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
es_ES: {0} entradas de pago no pueden ser filtradas por {1}

en: {0} to {1}
es_ES: {0} a {1}

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
es_ES: {0} unidades de {1} necesaria en {2} sobre {3} {4} {5} para completar esta transacción.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
es_ES: {0} unidades de {1} necesaria en {2} para completar esta transacción.

en: {0} valid serial nos for Item {1}
es_ES: {0} núms. de serie válidos para el artículo {1}

en: {0} variants created.
es_ES: {0} variantes creadas

en: {0} {1} Manually
es_ES: {0} {1} Manualmente

en: {0} {1} Partially Reconciled
es_ES: {0} {1} Parcialmente reconciliado

en: {0} {1} created
es_ES: {0} {1} creado

en: {0} {1} does not exist
es_ES: {0} {1} no existe

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
es_ES: {0} {1} tiene asientos contables en la moneda {2} de la empresa {3}. Seleccione una cuenta por cobrar o por pagar con la moneda {2}.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
es_ES: {0} {1} ha sido modificado. Por favor actualice.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
es_ES: {0} {1} no fue validado por lo tanto la acción no puede estar completa

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
es_ES: {0} {1} está asociado con {2}, pero la cuenta de grupo es {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
es_ES: {0} {1} está cancelado o cerrado

en: {0} {1} is cancelled or stopped
es_ES: {0} {1} está cancelado o detenido

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
es_ES: {0} {1} está cancelado por lo tanto la acción no puede ser completada

en: {0} {1} is closed
es_ES: {0} {1} está cerrado

en: {0} {1} is disabled
es_ES: {0} {1} está desactivado

en: {0} {1} is frozen
es_ES: {0} {1} está congelado

en: {0} {1} is fully billed
es_ES: {0} {1} está totalmente facturado

en: {0} {1} is not active
es_ES: {0} {1} no está activo

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
es_ES: {0} {1} no está asociado con {2} {3}

en: {0} {1} is not submitted
es_ES: {0} {1} no se ha validado

en: {0} {1} must be submitted
es_ES: {0} {1} debe validarse

en: {0} {1} status is {2}
es_ES: {0} {1} el estado es {2}

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
es_ES: {0} {1}: cuenta de tipo "Pérdidas y Ganancias" {2} no se permite una entrada de apertura

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
es_ES: {0} {1}: Cuenta {2} no pertenece a la compañía {3}

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
es_ES: {0} {1}: La cuenta {2} es una Cuenta de Grupo y las Cuentas de Grupo no pueden utilizarse en transacciones

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
es_ES: {0} {1}: la cuenta {2} está inactiva

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
es_ES: {0} {1}: La entrada contable para {2} sólo puede hacerse en la moneda: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
es_ES: {0} {1}: Centro de Costes es obligatorio para el artículo {2}

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
es_ES: {0} {1}: El centro de costos {2} no pertenece a la empresa {3}

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
es_ES: {0} {1}: El Centro de Costos {2} es un Centro de Costos de Grupo y los Centros de Costos de Grupo no pueden utilizarse en transacciones

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
es_ES: {0} {1}: Se requiere al cliente para la cuenta por cobrar {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
es_ES: {0} {1}: O bien se requiere tarjeta de débito o crédito por importe {2}

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
es_ES: {0} {1}: se requiere un proveedor para la cuenta por pagar {2}

en: {0}% Billed
es_ES: {0}% Facturado

en: {0}% Delivered
es_ES: {0}% Enviado

en: {0}% of total invoice value will be given as discount.
es_ES: {0}% del valor total de la factura se otorgará como descuento.

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
es_ES: {0}, complete la operación {1} antes de la operación {2}.

en: {0}: {1} does not exists
es_ES: {0}: {1} no existe

en: {0}: {1} must be less than {2}
es_ES: {0}: {1} debe ser menor que {2}

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
es_ES: {doctype} {name} está cancelado o cerrado.

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
es_ES: {}  Disponible

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
es_ES: {} Asignado

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
es_ES: {} Disponible

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
es_ES: {} Abierto

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
es_ES: {} no se puede cancelar ya que se canjearon los puntos de fidelidad ganados. Primero cancele el {} No {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
es_ES: {} tiene validados elementos vinculados a él. Debe cancelar los activos para crear una devolución de compra.

en: {} {} is already linked with another {}
es_ES: {} {} ya está vinculado con otro {}

en: {} {} is already linked with {} {}
es_ES: {} {} ya está vinculado con {} {}
