frappe - en to de_DE translation catalogue (8049 entries)

en:  Address
de_DE:  Adresse

en:  Amount
de_DE:  Betrag

en:  BOM
de_DE:  Stückliste

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
de_DE:  Ist Untertabelle

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
de_DE:  Wird an Subunternehmer vergeben

en:  Item
de_DE:  Artikel

en:  Rate
de_DE:  Preis

en:  Raw Material
de_DE:  Rohmaterial

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
de_DE:  Reservierter Bestand

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
de_DE:  Materialübertragung überspringen

en:  Sub Assembly
de_DE:  Unterbaugruppe

en:  Summary
de_DE:  Zusammenfassung

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
de_DE: "Vom Kunden beigestellter Artikel" kann nicht gleichzeitig "Einkaufsartikel" sein

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
de_DE: "Vom Kunden beigestellter Artikel" kann keinen Bewertungssatz haben

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
de_DE: "Ist Anlagevermögen" kann nicht deaktiviert werden, da Anlagebuchung für den Artikel vorhanden

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
de_DE: "SN-01::10" für "SN-01" bis "SN-10"

en: # In Stock
de_DE: # Auf Lager

en: # Req'd Items
de_DE: # Ben. Artikel

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
de_DE: %  Geliefert

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
de_DE: % Abgerechneter Betrag

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
de_DE: % Abgerechnet

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
de_DE: Fortschritt berechnen nach

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
de_DE: % Abgeschlossen

en: % Finished Item Quantity
de_DE: % fertige Artikelmenge

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
de_DE: % Installiert

en: % Occupied
de_DE: % Besetzt

en: % Of Grand Total
de_DE: % der Gesamtsumme

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
de_DE: % Bestellt

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
de_DE: % Kommissioniert

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
de_DE: % Prozessverlust

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
de_DE: % Fortschritt

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
de_DE: % Empfangen

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
de_DE: % Zurückgegeben

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
de_DE: % der für diesen Kundenauftrag in Rechnung gestellten Materialien

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
de_DE: % der für diesen Auftrag gelieferten Materialien

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
de_DE: „Konto“ im Abschnitt „Buchhaltung“ von Kunde {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
de_DE: Mehrere Aufträge (je Kunde) mit derselben Bestellnummer erlauben

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
de_DE: „Basierend auf“ und „Gruppieren nach“ dürfen nicht identisch sein

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
de_DE: „Tage seit der letzten Bestellung“ muss größer oder gleich null sein

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
de_DE: 'Standardkonto {0} ' in Unternehmen {1}

en: 'Entries' cannot be empty
de_DE: "Buchungen" kann nicht leer sein

en: 'From Date' is required
de_DE: "Von-Datum" ist erforderlich

en: 'From Date' must be after 'To Date'
de_DE: "Von-Datum" muss nach "Bis-Datum" liegen

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
de_DE: „Hat Seriennummer“ kann für Artikel ohne Lagerhaltung nicht aktiviert werden

en: 'Opening'
de_DE: "Eröffnung"

en: 'To Date' is required
de_DE: "Bis-Datum" ist erforderlich,

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
de_DE: „Bis Paket-Nr.' darf nicht kleiner als „Von Paket Nr.“ sein

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
de_DE: "Lager aktualisieren" kann nicht ausgewählt werden, da Artikel nicht über {0} geliefert wurden

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
de_DE: „Bestand aktualisieren“ kann für den Verkauf von Anlagevermögen nicht aktiviert werden

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
de_DE: Das Konto '{0}' wird bereits von {1} verwendet. Verwenden Sie ein anderes Konto.

en: '{0}' has been already added.
de_DE: „{0}“ wurde bereits hinzugefügt.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
de_DE: „{0}“ sollte in der Unternehmenswährung {1} sein.

en: (A) Qty After Transaction
de_DE: (A) Menge nach Transaktion

en: (B) Expected Qty After Transaction
de_DE: (B) Erwartete Menge nach Transaktion

en: (C) Total Qty in Queue
de_DE: (C) Gesamtmenge in der Warteschlange

en: (C) Total qty in queue
de_DE: (C) Gesamtmenge in der Warteschlange

en: (D) Balance Stock Value
de_DE: (D) Saldo Lagerwert

en: (E) Balance Stock Value in Queue
de_DE: (E) Saldo Lagerwert in der Warteschlange

en: (F) Change in Stock Value
de_DE: (F) Änderung des Lagerwerts

en: (Forecast)
de_DE: (Prognose)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
de_DE: (G) Summe der Veränderung des Lagerwerts

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
de_DE: (H) Änderung des Lagerwertes (FIFO-Warteschlange)

en: (H) Valuation Rate
de_DE: (H) Wertersatz

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
de_DE: (Stundensatz / 60) * Tatsächliche Betriebszeit

en: (I) Valuation Rate
de_DE: (I) Wertansatz

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
de_DE: (J) Wertansatz nach FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
de_DE: (K) Bewertung = Wert (D) ÷ Menge (A)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
de_DE: (einschließlich)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
de_DE: * Wird in der Transaktion berechnet.

en: 0 - 30 Days
de_DE: 0 - 30 Tage

en: 0-30 Days
de_DE: 0-30 Tage

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
de_DE: 1 Treuepunkt = Wie viel Basiswährung?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
de_DE: 1 Std

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
de_DE: Alle 2 Jahre

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
de_DE: Alle 3 Jahre

en: 30 - 60 Days
de_DE: 30 - 60 Tage

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
de_DE: 30 Minuten

en: 30-60 Days
de_DE: 30-60 Tage

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
de_DE: 6 Std

en: 60 - 90 Days
de_DE: 60 - 90 Tage

en: 60-90 Days
de_DE: 60-90 Tage

en: 90 - 120 Days
de_DE: 90 - 120 Tage

en: 90 Above
de_DE: über 90

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
de_DE: <b>Von Zeit</b> kann nicht später sein als <b>Bis Zeit</b> für {0}

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
de_DE: <br>
    <h4>Hinweis</h4>
    <ul>
    <li>
    Sie können <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja-Tags</a> in den Feldern <b>Betreff</b> und <b>Body</b> für dynamische Werte verwenden.
    </li><li>
        Alle Felder in diesem DocType sind über das Objekt <b>doc</b> verfügbar und alle Felder für den Kunden, an den die Mail gehen soll, sind über das Objekt  <b>customer</b> verfügbar.
    </li></ul>
    <h4> Beispiele</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Betreff</b>:<br><br><pre><code>Kontoauszug für {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hallo {{ customer.customer_name }},<br>Im Anhang finden Sie Ihren Kontoauszug von {{ doc.from_date }} bis {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
de_DE: <div class="columnHeading">Weitere Details</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
de_DE: <div class="text-muted text-center">Keine übereinstimmenden Banktransaktionen gefunden</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
de_DE: <div>
    <h3> Alle Abmessungen nur in Zentimeter </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
de_DE: <h3>Über Produktbündel</h3>
    
    <p>Bündeln Sie eine Gruppe von <b>Artikeln</b> zu einem anderen <b>Artikel</b>. Dies ist nützlich, wenn Sie bestimmte <b>Artikel</b> zu einem Paket bündeln und Sie den Bestand der einzelnen <b>Artikel</b> und nicht den des Bündels führen.</p>
    <p>Der Bündel-<b>Artikel</b> wird <code>Ist Lagerartikel</code> auf <b>Nein</b> und <code>Ist Verkaufsartikel</code> auf <b>Ja</b> gesetzt haben.</p>
    <h4>Beispiel:</h4>
    <p>Wenn Sie Laptops und Rucksäcke separat verkaufen und einen Sonderpreis anbieten, wenn der Kunde beides zusammen kauft, dann ist der Laptop + Rucksack ein Produktbündel.</p>

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: <h3>Currency Exchange Settings Help</h3>
    <p>There are 3 variables that could be used within the endpoint, result key and in values of the parameter.</p>
    <p>Exchange rate between {from_currency} and {to_currency} on {transaction_date} is fetched by the API.</p>
    <p>Example: If your endpoint is exchange.com/2021-08-01, then, you will have to input exchange.com/{transaction_date}</p>
de_DE: <h3>Wechselkurseinstellungen Hilfe</h3>
    <p>Es gibt 3 Variablen, die innerhalb des Endpunkts, des Ergebnisschlüssels und in den Werten des Parameters verwendet werden können.</p>
    <p>Der Wechselkurs zwischen {from_currency} und {to_currency} am {transaction_date} wird von der API abgefragt.</p>
    <p>Beispiel: Wenn Ihr Endpunkt exchange.com/2021-08-01 lautet, dann müssen Sie exchange.com/{transaction_date} eingeben.</p>

note: Content of the 'Body and Closing Text Help' (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: <h4>Body Text and Closing Text Example</h4>
    
    <div>We have noticed that you have not yet paid invoice {{sales_invoice}} for {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. This is a friendly reminder that the invoice was due on {{due_date}}. Please pay the amount due immediately to avoid any further dunning cost.</div>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your template are the fields in the document. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
de_DE: <h4>Textkörper und Schlusstext Beispiel</h4>
    
    <div>Wir haben festgestellt, dass Sie die Rechnung {{sales_invoice}} für {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}} noch nicht bezahlt haben. Dies ist eine freundliche Erinnerung daran, dass die Rechnung am {{due_date}}fällig war. Bitte zahlen Sie den fälligen Betrag sofort, um weitere Mahngebühren zu vermeiden.</div>
    
    <h4>Feldnamen herausfinden</h4>
    
    <p>Die Feldnamen, die Sie in Ihrer Vorlage verwenden können, sind die Felder im Dokument. Sie können die Feldnamen aller Dokumente finden, indem Sie Setup &gt; Formular anpassen öffen und den DocTyp (z.B. Ausgangsrechnung) auswählen</p>
    
    <h4>Vorlagen</h4>
    
    <p>Vorlagen werden mithilfe von Jinja erstellt. Wenn Sie mehr über Jinja erfahren möchten, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">lesen Sie diese Dokumentation.</a></p>

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
de_DE: <h4>Beispiel für eine Vertragsvorlage</h4>
    
    <pre>Vertrag für einen Kunden {{ party_name }}
    
    -Gültig von : {{ start_date }} 
    -Gültig bis : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>So erhalten Sie Feldnamen</h4>
    
    <p>Die Feldnamen, die Sie in Ihrer Vertragsvorlage verwenden können, sind die Felder des Vertrags, für den Sie die Vorlage erstellen. Sie können die Felder aller Dokumente über Setup &gt; Formularansicht anpassen und den Dokumententyp (z.B. Vertrag) auswählen</p>
    
    <h4>Vorlagenerstellung</h4>
    
    <p>Vorlagen werden mit der Jinja-Vorlagensprache erstellt. Wenn Sie mehr über Jinja erfahren möchten, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">lesen Sie diese Dokumentation.</a></p>

note: Content of the 'Terms and Conditions Help' (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: <h4>Standard Terms and Conditions Example</h4>
    
    <pre>Delivery Terms for Order number {{ name }}
    
    -Order Date : {{ transaction_date }} 
    -Expected Delivery Date : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
de_DE: <h4>Allgemeine Geschäftsbedingungen Beispiel</h4>
    
    <pre>Lieferbedingungen für Bestellnummer {{ name }}
    
    -Bestelldatum : {{ transaction_date }} 
    -erwartetes Lieferdatum : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>So erhalten Sie Feldnamen</h4>
    
    <p>Die Feldnamen, die Sie in Ihrer E-Mail-Vorlage verwenden können, sind die Felder in dem Dokument, aus dem Sie die E-Mail versenden. Sie können die Felder aller Dokumente über Setup &gt; Formularansicht anpassen und den Dokumententyp (z.B. Ausgangsrechnung) auswählen</p>
    
    <h4>Vorlagen</h4>
    
    <p>Vorlagen werden mit der Jinja-Vorlagensprache erstellt. Wenn Sie mehr über Jinja erfahren möchten, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">lesen Sie diese Dokumentation.</a></p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
de_DE: <h5 class="text-muted uppercase">Oder</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
de_DE: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Kontonummerneinstellungen</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
de_DE: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Betrag in Worten</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
de_DE: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Datumseinstellungen</label>

note: Content of the 'html_llwp' (HTML) field in DocType 'Request for Quotation'
en: <p>In your <b>Email Template</b>, you can use the following special variables:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: A link where your supplier can set a new password to log into your portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: A link to this RFQ in your supplier portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: The company name of your supplier.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: The contact person of your supplier.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Your full name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Apart from these, you can access all values in this RFQ, like <code>{{ message_for_supplier }}</code> or <code>{{ terms }}</code>.</p>
de_DE: <p>In Ihrer <b>E-Mail Vorlage</b>, Sie können folgende Sondervariablen verwenden:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: Ein Link, mit dem Ihr Lieferant ein neues Passwort festlegen kann, um sich in Ihr Portal einzuloggen.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: Ein Link zu diesem RFQ in Ihrem Lieferantenportal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: Der Firmenname Ihres Anbieters.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: Der Ansprechpartner Ihres Lieferanten.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Ihr vollständiger Name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Davon abgesehen, Sie können auf alle Werte in diesem RFQ zugreifen, wie <code>{{ message_for_supplier }}</code> oder <code>{{ terms }}</code>.</p>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt; Thank You for being a part of {{ doc.company }}! We hope you are enjoying the service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Please find enclosed the E Bill statement. The outstanding amount is {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; We don't want you to be spending time running around in order to pay for your Bill.<br>After all, life is beautiful and the time you have in hand should be spent to enjoy it!<br>So here are our little ways to help you get more time for life! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
de_DE: <pre><h5>Beispiel für eine Nachricht</h5>
    
    &lt;p&gt; Vielen Dank, dass Sie Teil von {{ doc.company }}sind! Wir hoffen, Sie genießen den Service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Anbei finden Sie die E-Rechnung. Der ausstehende Betrag beträgt {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Wir möchten nicht, dass Sie unnötig viel Zeit damit verbringen, Ihre Rechnung zu bezahlen.<br>Schließlich ist das Leben schön und die Zeit, die Sie zur Verfügung haben, sollten Sie nutzen, um es zu genießen!<br>Hier sind also unsere kleinen Möglichkeiten, um Ihnen zu helfen, mehr Zeit für das Leben zu haben! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; klicken Sie hier, um zu bezahlen &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt;Dear {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Requesting payment for {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} for {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
de_DE: <pre><h5>Beispiel Nachricht</h5>
    
    &lt;p&gt;Lieber {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;wir würden Sie bitten, die {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} für {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt; zu begleichen.
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; Bitte klicken Sie hier zur Bezahlung &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Stammdaten &amp; Berichte</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Schnellzugriff</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Berichte & Stammdaten</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Berichte &amp; Stammdaten</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Einstellungen</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Verknüpfungen</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Ihre Verknüpfungen
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
de_DE: <span class="h4"><b>Ihre Verknüpfungen</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
de_DE: <strong>Gesamtsumme:</strong>{0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
de_DE: <strong>Ausstehender Betrag:</strong> {0}

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
de_DE: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Dokument für die untergeordneten Eintragungen</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">kein untergeordnetes Dokument</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> Für den Zugriff auf das Feld des übergeordneten Dokuments verwenden Sie parent.fieldname und für den Zugriff auf das Feld des Dokuments der untergeordneten Tabelle verwenden Sie doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>Für den Zugriff auf ein Dokumentfeld verwenden Sie doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Beispiel: </b> parent.doctype == "Lagereintrag" und doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Beispiel: </b> doc.doctype == "Lagereintrag" und doc.purpose == "Herstellung"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
de_DE: Eine Kundengruppe mit dem gleichen Namen existiert bereits. Bitte den Kundennamen ändern oder die Kundengruppe umbenennen

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
de_DE: Sie können eine Liste der arbeitsfreien Tage hinzufügen, um die Zählung dieser Tage für den Arbeitsplatz auszuschließen.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
de_DE: Ein Interessent benötigt entweder den Namen einer Person oder den Namen einer Organisation

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
de_DE: Ein Packzettel kann nur für Entwürfe von Lieferscheinen erstellt werden.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
de_DE: Eine Preisliste ist eine Sammlung von Artikelpreisen, entweder für den Verkauf, den Einkauf oder für beides

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
de_DE: Ein Produkt oder eine Dienstleistung, die gekauft, verkauft oder auf Lager gehalten wird.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
de_DE: Ein Abstimmungsauftrag {0} wird für dieselben Filter ausgeführt. Kann gerade nicht erneut gestartet werden

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
de_DE: Eine Bedingung für eine Versandregel

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
de_DE: Ein Kunde muss über eine primäre Kontakt-E-Mail-Adresse verfügen.

en: A driver must be set to submit.
de_DE: Ein Fahrer muss zum Buchen angegeben werden.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
de_DE: Ein logisches Lager, gegen das Bestandsbuchungen vorgenommen werden.

en: A new appointment has been created for you with {0}
de_DE: Es wurde ein neuer Termin für Sie bei {0} erstellt

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
de_DE: Eine Vorlage mit der Steuerkategorie {0} existiert bereits. Für jede Steuerkategorie ist nur eine Vorlage zulässig

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
de_DE: Ein Drittanbieter / Händler / Kommissionär / Partner / Wiederverkäufer, der die Produkte des Unternehmens gegen eine Provision verkauft.

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
de_DE: Verfalldatum des jährlichen Wartungsvertrags

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Endpoint
de_DE: API-Endpunkt

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
de_DE: API-Schlüssel

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
de_DE: Luftfrachtbrief Nr.

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
de_DE: Abkürzung

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
de_DE: Abkürzung

en: Abbreviation already used for another company
de_DE: Abkürzung bereits für ein anderes Unternehmen verwendet

en: Abbreviation is mandatory
de_DE: Abkürzung ist zwingend erforderlich

en: Abbreviation: {0} must appear only once
de_DE: Abkürzung: {0} darf nur einmal erscheinen

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
de_DE: Einstellungen zu "Über uns"

en: About {0} minute remaining
de_DE: Noch ungefähr {0} Minuten

en: About {0} minutes remaining
de_DE: Noch ungefähr {0} Minuten

en: About {0} seconds remaining
de_DE: Noch ungefähr {0} Sekunden

en: Above 120 Days
de_DE: Über 120 Tage

note: Name of a role
en: Academics User
de_DE: Benutzer: Lehre

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
de_DE: Akzeptanzkriterien Formel

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
de_DE: Akzeptanzkriterien Wert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
de_DE: Akzeptiert

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
de_DE: Angenommene Menge

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
de_DE: Angenommene Menge in Lagereinheit

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
de_DE: Angenommene Menge

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
de_DE: Annahmelager

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
de_DE: Zugriffsschlüssel

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
de_DE: Zugangsschlüssel ist erforderlich für Dienstanbieter: {0}

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
de_DE: Gemäß CEFACT/ICG/2010/IC013 oder CEFACT/ICG/2010/IC010

en: According to the BOM {0}, the Item '{1}' is missing in the stock entry.
de_DE: Laut Stückliste {0} fehlt in der Lagerbuchung die Position '{1}'.

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
de_DE: Konto

note: Name of a report
en: Account Balance
de_DE: Kontostand

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
de_DE: Kontoabschlusssaldo

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
de_DE: Kontowährung

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
de_DE: Kontowährung (Ausgangskonto)

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
de_DE: Kontowährung (Eingangskonto)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
de_DE: Kontodetails

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
de_DE: Konto

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
de_DE: Kundenbetreuer

en: Account Missing
de_DE: Konto fehlt

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
de_DE: Kontoname

en: Account Not Found
de_DE: Konto nicht gefunden

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
de_DE: Kontonummer

en: Account Number {0} already used in account {1}
de_DE: Die Kontonummer {0} wurde bereits im Konto {1} verwendet

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
de_DE: Kontoeröffnungssaldo

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
de_DE: Ausgangskonto

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
de_DE: Eingangskonto

en: Account Pay Only
de_DE: Reines Zahlungskonto

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
de_DE: Kontosubtyp

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
de_DE: Kontotyp

en: Account Value
de_DE: Kontostand

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
de_DE: Der Kontostand ist bereits im Haben, daher können Sie „Saldo muss sein“ nicht auf „Soll“ setzen

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
de_DE: Der Kontostand ist bereits im Soll, daher können Sie „Saldo muss sein“ nicht auf „Haben“ setzen

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
de_DE: Konto für Wechselbetrag

en: Account is mandatory to get payment entries
de_DE: Konto ist obligatorisch, um Zahlungseingänge zu erhalten

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
de_DE: Konto ist nicht für das Dashboard-Diagramm {0} festgelegt.

en: Account not Found
de_DE: Konto nicht gefunden

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
de_DE: Ein Konto mit Unterknoten kann nicht in ein Kontoblatt umgewandelt werden

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
de_DE: Konto mit untergeordneten Knoten kann nicht als Hauptbuch festgelegt werden

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
de_DE: Ein Konto mit bestehenden Transaktionen kann nicht in eine Gruppe umgewandelt werden

en: Account with existing transaction can not be deleted
de_DE: Ein Konto mit bestehenden Transaktionen kann nicht gelöscht werden

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
de_DE: Ein Konto mit bestehenden Transaktionen kann nicht in ein Kontoblatt umgewandelt werden

en: Account {0} added multiple times
de_DE: Konto {0} mehrmals hinzugefügt

en: Account {0} does not belong to company: {1}
de_DE: Konto {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
de_DE: Konto {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}

en: Account {0} does not exist
de_DE: Konto {0} existiert nicht

en: Account {0} does not exists
de_DE: Konto {0} existiert nicht

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
de_DE: Konto {0} ist im Dashboard-Diagramm {1} nicht vorhanden

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
de_DE: Konto {0} stimmt nicht mit Unternehmen {1} im Rechnungsmodus überein: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
de_DE: Konto {0} existiert in der Muttergesellschaft {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
de_DE: Konto {0} wurde mehrmals eingegeben

en: Account {0} is added in the child company {1}
de_DE: Konto {0} wurde im Tochterunternehmen {1} hinzugefügt

en: Account {0} is frozen
de_DE: Konto {0} ist eingefroren

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
de_DE: Konto {0} ist ungültig. Kontenwährung muss {1} sein

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
de_DE: Konto {0}: Übergeordnetes Konto {1} kann kein Kontenblatt sein

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
de_DE: Konto {0}: Kontogruppe {1} gehört nicht zu Unternehmen {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
de_DE: Konto {0}: Hauptkonto {1} existiert nicht

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
de_DE: Konto {0}: Sie können dieses Konto sich selbst nicht als Über-Konto zuweisen

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
de_DE: Konto: <b>{0}</b> ist in Bearbeitung und kann vom Buchungssatz nicht aktualisiert werden

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
de_DE: Konto: {0} kann nur über Lagertransaktionen aktualisiert werden

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
de_DE: Konto {0} kann nicht in Zahlung verwendet werden

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
de_DE: Konto: {0} mit Währung: {1} kann nicht ausgewählt werden

en: Accountant
de_DE: Buchhalter:in

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
de_DE: Buchhaltung

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
de_DE: Buchhaltungs-Details

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
de_DE: Buchhaltungsdimension

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
de_DE: Die Buchhaltungsdimension <b>{0}</b> ist für das Bilanzkonto <b>{1}</b> erforderlich.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
de_DE: Für das Gewinn- und Verlustkonto {1} ist die Buchhaltungsdimension <b>{0}</b> erforderlich.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
de_DE: Buchhaltungsdimensionsdetail

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
de_DE: Filter für Buchhaltungsdimension

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
de_DE: Buchhaltungsdimension

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
de_DE: Buchhaltungsdimensionen

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
de_DE: Filter für Buchhaltungsdimensionen

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
de_DE: Buchungen

en: Accounting Entry for Asset
de_DE: Buchungseintrag für Vermögenswert

en: Accounting Entry for Service
de_DE: Buchhaltungseintrag für Service

en: Accounting Entry for Stock
de_DE: Lagerbuchung

en: Accounting Entry for {0}
de_DE: Buchungen für {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
de_DE: Eine Buchung für {0}: {1} kann nur in der Währung: {2} vorgenommen werden

en: Accounting Ledger
de_DE: Hauptbuch

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
de_DE: Stammdaten Buchhaltung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
de_DE: Abrechnungszeitraum

en: Accounting Period overlaps with {0}
de_DE: Abrechnungszeitraum überschneidet sich mit {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
de_DE: Buchhaltungseinträge werden bis zu diesem Datum eingefroren. Niemand außer Benutzern mit der unten angegebenen Rolle kann Einträge erstellen oder ändern

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
de_DE: Rechnungswesen

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
de_DE: Kontenabschluss

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
de_DE: Konten bis zum Datum eingefroren

note: Name of a role
en: Accounts Manager
de_DE: Kontenmanager

en: Accounts Missing Error
de_DE: Fehler „Konten fehlen“

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
de_DE: Verbindlichkeiten

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
de_DE: Übersicht der Verbindlichkeiten

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
de_DE: Forderungen

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
de_DE: Übersicht der Forderungen

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
de_DE: Debitorenbuchhaltung Unbezahltes Konto

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
de_DE: Forderungen/Verbindlichkeiten

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
de_DE: Buchhaltungseinstellungen

note: Name of a role
en: Accounts User
de_DE: Rechnungswesen Benutzer

en: Accounts table cannot be blank.
de_DE: Kontenliste darf nicht leer sein.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
de_DE: Zu verschmelzende Konten

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
de_DE: Kumulierte/Indirekte Abschreibungen

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
de_DE: Konto für kumulierte Abschreibung (Wertberichtigung)

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
de_DE: Aufgelaufener Abschreibungsbetrag

en: Accumulated Depreciation as on
de_DE: Kumulierte Abschreibungen zum

en: Accumulated Monthly
de_DE: Monatlich kumuliert

en: Accumulated Values
de_DE: Kumulierte Werte

en: Accumulated Values in Group Company
de_DE: Kumulierte Werte in der Konzerngesellschaft

en: Achieved ({})
de_DE: Erreicht ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
de_DE: Kaufdatum

note: Name of a UOM
en: Acre (US)
de_DE: Acre (USA)

en: Action
de_DE: Aktion

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
de_DE: Maßnahmen bei Nichtvorlage der Qualitätsprüfung

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
de_DE: Maßnahmen bei Ablehnung der Qualitätsprüfung

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
de_DE: Maßnahmen, wenn derselbe Preis nicht beibehalten wird

en: Action Initialised
de_DE: Aktion initialisiert

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
de_DE: Aktion bei Überschreitung des kumulierten monatlichen Budgets für das Ist-Budget

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
de_DE: Aktion, wenn das kumulierte monatliche Budget für MR überschritten wurde

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
de_DE: Aktion, wenn das kumulierte monatliche Budget für die Bestellung überschritten wurde

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
de_DE: Aktion, wenn das Jahresbudget für den tatsächlichen Betrag überschritten wurde

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
de_DE: Aktion, wenn das Jahresbudget für MR überschritten wurde

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
de_DE: Aktion, wenn das Jahresbudget für die Bestellung überschritten wurde

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
de_DE: Maßnahmen, wenn derselbe Preis nicht während des gesamten Verkaufszyklus beibehalten wird

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
de_DE: Aktionen

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
de_DE: Aktionen ausgeführt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
de_DE: Aktiv

en: Active Leads
de_DE: Aktive Leads

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
de_DE: Aktiver Status

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
de_DE: Aktivitäten

note: Group in Asset's connections Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings'
en: Activity
de_DE: Aktivität

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
de_DE: Aktivitätskosten

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
de_DE: Aktivitätskosten bestehen für Arbeitnehmer {0} zur Aktivitätsart {1}

en: Activity Cost per Employee
de_DE: Aktivitätskosten je Mitarbeiter

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
de_DE: Aktivitätsart

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
de_DE: IST

en: Actual Balance Qty
de_DE: Ist-Saldomenge

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
de_DE: Ist-Chargenmenge

en: Actual Cost
de_DE: Ist-Kosten

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
de_DE: Ist-Datum

en: Actual Delivery Date
de_DE: Ist-Lieferdatum

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
de_DE: Ist-Enddatum

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
de_DE: Ist-Enddatum (via Zeiterfassung)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
de_DE: Ist-Endzeit

en: Actual Expense
de_DE: Ist-Ausgaben

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
de_DE: IST Betriebskosten

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
de_DE: IST Betriebszeit

en: Actual Posting
de_DE: Aktuelle Beiträge

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
de_DE: Ist-Menge

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
de_DE: Ist-Menge (am Ursprung/Ziel)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
de_DE: IST Menge im Lager

en: Actual Qty is mandatory
de_DE: Die Ist-Menge ist zwingend erforderlich

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
de_DE: Tatsächliche Menge {0} / Wartende Menge {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
de_DE: IST Menge: im Lager verfügbare Menge.

en: Actual Quantity
de_DE: Ist-Bestand

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
de_DE: Ist-Startdatum

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
de_DE: IST Startdatum (aus Zeiterfassung)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
de_DE: IST Startzeit

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
de_DE: IST Zeit

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
de_DE: IST-Zeit und -Kosten

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
de_DE: IST- Zeit in Stunden (aus Zeiterfassung)

en: Actual qty in stock
de_DE: Ist-Menge auf Lager

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
de_DE: Tatsächliche Steuerart kann nicht im Artikelpreis in Zeile {0} beinhaltet sein

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
de_DE: Hinzufügen

en: Add / Edit Prices
de_DE: Preise hinzufügen / bearbeiten

en: Add Child
de_DE: Unterpunkt hinzufügen

en: Add Columns in Transaction Currency
de_DE: Spalten in Transaktionswährung hinzufügen

en: Add Comment
de_DE: Kommentar hinzufügen

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
de_DE: Fügen Sie die Kosten für Korrekturmaßnahmen zur Bewertung der Fertigerzeugnisse hinzu

en: Add Customers
de_DE: Kunden hinzufügen

en: Add Discount
de_DE: Rabatt hinzufügen

en: Add Employees
de_DE: Mitarbeiter hinzufügen

en: Add Item
de_DE: Artikel hinzufügen

en: Add Items
de_DE: Artikel hinzufügen

en: Add Lead to Prospect
de_DE: Interessenten zu einem Potenziellen Kunden hinzufügen

en: Add Leads
de_DE: Interessenten hinzufügen

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
de_DE: Lokale Feiertage hinzufügen

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
de_DE: Manuell hinzufügen

en: Add Multiple
de_DE: Mehrere hinzufügen

en: Add Multiple Tasks
de_DE: Mehrere Aufgaben hinzufügen

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
de_DE: Hinzufügen oder Abziehen

en: Add Order Discount
de_DE: Bestellrabatt hinzufügen

en: Add Participants
de_DE: Teilnehmer hinzufügen

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
de_DE: Angebot hinzufügen

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
de_DE: Rohmaterialien hinzufügen

en: Add Sales Partners
de_DE: Verkaufspartner hinzufügen

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
de_DE: Serien-/Chargenbündel hinzufügen

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
de_DE: Serien-/Chargennummer hinzufügen

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
de_DE: Serien-/Chargennummer hinzufügen (Abgelehnte Menge)

en: Add Stock
de_DE: Bestand hinzufügen

en: Add Sub Assembly
de_DE: Unterbaugruppe hinzufügen

en: Add Suppliers
de_DE: Lieferanten hinzufügen

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
de_DE: Vorlage hinzufügen

en: Add Timesheets
de_DE: Zeiterfassung hinzufügen

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
de_DE: Wöchentlich freie Tage hinzufügen

en: Add a Note
de_DE: Notiz hinzufügen

en: Add details
de_DE: Details hinzufügen

en: Add items in the Item Locations table
de_DE: Fügen Sie Artikel in der Tabelle „Artikelstandorte“ hinzu

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
de_DE: Hinzufügen oder Abziehen

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
de_DE: Fügen Sie den Rest Ihrer Organisation als Nutzer hinzu. Sie können auch Kunden zu Ihrem Portal einladen indem Sie ihnen eine Einladung aus der Kontakt-Seite senden.

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
de_DE: Zu arbeitsfreien Tagen hinzufügen

en: Add to Prospect
de_DE: Zu Potenziellem Kunden hinzufügen

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
de_DE: Zum Transit hinzufügen

en: Add/Edit Coupon Conditions
de_DE: Gutscheinbedingungen hinzufügen / bearbeiten

en: Added
de_DE: Hinzugefügt

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
de_DE: Hinzugefügt von

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
de_DE: Hinzugefügt am

en: Added Supplier Role to User {0}.
de_DE: Lieferantenrolle zu Benutzer {0} hinzugefügt.

en: Added {0} ({1})
de_DE: {0} ({1}) hinzugefügt

en: Added {1} Role to User {0}.
de_DE: Rolle {1} zu Benutzer {0} hinzugefügt.

en: Adding Lead to Prospect...
de_DE: Interessent wird zu Potenziellem Kunden hinzugefügt...

en: Additional
de_DE: Zusätzlich

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
de_DE: Zusätzliche Kosten

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
de_DE: Zusätzliche Kosten

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
de_DE: Zusätzliche Kosten je Einheit

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
de_DE: Zusätzliche Kosten

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
de_DE: Zusätzliche Daten

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
de_DE: Weitere Details

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
de_DE: Zusätzlicher Rabatt

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
de_DE: Zusätzlicher Rabattbetrag

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
de_DE: Zusätzlicher Rabattbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
de_DE: Zusätzlicher Rabatt in Prozent

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
de_DE: Zusätzliche Information

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
de_DE: Weitere Informationen

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
de_DE: Zusätzliche Anmerkungen

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
de_DE: Zusätzliche Betriebskosten

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
de_DE: Zusätzliche Informationen bezüglich des Kunden.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
de_DE: Adresse

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
de_DE: Adresse & Kontakt

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
de_DE: Adresse & Kontakt

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
de_DE: Adressen und Kontakte

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
de_DE: Adresszusatz

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
de_DE: Adress-HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
de_DE: Adresse Zeile 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
de_DE: Adresse Zeile 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
de_DE: Name der Adresse

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
de_DE: Adresse und Kontakt

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
de_DE: Adresse und Kontakt

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
de_DE: Die Adresse muss mit einem Unternehmen verknüpft werden. Bitte fügen Sie eine Zeile für Unternehmen in der Tabelle Verknüpfungen hinzu.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
de_DE: Adresse, die zur Bestimmung der Steuerkategorie in Transaktionen verwendet wird

en: Adjust Asset Value
de_DE: Wert des Vermögensgegenstands anpassen

en: Adjustment Against
de_DE: Anpassung gegen

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
de_DE: Anpassung basierend auf dem Rechnungspreis

en: Administrative Assistant
de_DE: Verwaltungsassistent:in

en: Administrative Expenses
de_DE: Verwaltungskosten

en: Administrative Officer
de_DE: Verwaltungsangestellte:r

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
de_DE: Vorschusskonto

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
de_DE: Vorschusskonto: {0} muss entweder in der Rechnungswährung des Kunden: {1} oder in der Standardwährung des Unternehmens: {2} angegeben werden

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
de_DE: Anzahlungsbetrag

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
de_DE: Angezahlt

en: Advance Payment
de_DE: Anzahlung

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Advance Payment Date
de_DE: Datum der Vorauszahlung

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
de_DE: Vorauszahlungsbucheintrag

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
de_DE: Vorauszahlungsstatus

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
de_DE: Anzahlungen

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
de_DE: Steuervorauszahlung

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
de_DE: Weitere Steuern und Abgaben

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
de_DE: Anzahlungsbetrag

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
de_DE: Anzahlung kann nicht größer sein als {0} {1}

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
de_DE: Der auf {0} {1} gezahlte Vorschuss kann nicht höher sein als die Gesamtsumme {2}

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
de_DE: Vorauszahlungen für Bestellungen werden nur abgerufen

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
de_DE: Erweiterte Einstellungen

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
de_DE: Anzahlungen

en: Advertisement
de_DE: Werbung

en: Advertising
de_DE: Werbung

en: Aerospace
de_DE: Luft- und Raumfahrt

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
de_DE: Betroffene Transaktionen

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
de_DE: Zu

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
de_DE: Gegenkonto

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
de_DE: Gegen Rahmenauftrag

en: Against Customer Order {0}
de_DE: Gegen Kundenauftrag {0}

en: Against Default Supplier
de_DE: Gegen Standardlieferanten

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
de_DE: Gegen Lieferschein

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
de_DE: Zu Dokumentenname

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
de_DE: Zu DocType

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
de_DE: Zu Dokumentendetail Nr.

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
de_DE: Zu Dokument Nr.

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
de_DE: Zu Aufwandskonto

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
de_DE: Zu Ertragskonto

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
de_DE: Buchungssatz {0} hat keinen offenen Eintrag auf der {1}-Seite

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
de_DE: "Zu Buchungssatz" {0} ist bereits mit einem anderen Beleg abgeglichen

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
de_DE: Zu Ausgangsrechnung

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
de_DE: Zu Ausgangsrechnungs-Position

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
de_DE: Zu Auftrag

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
de_DE: Zu Auftragsposition

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
de_DE: Zu Lagerbewegung

en: Against Supplier Invoice {0}
de_DE: Gegen Lieferantenrechnung {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
de_DE: Gegenbeleg

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
de_DE: Belegnr.

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
de_DE: Gegen Belegart

en: Age
de_DE: Alter

en: Age (Days)
de_DE: Alter (Tage)

en: Age ({0})
de_DE: Alter ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
de_DE: Alter basierend auf

en: Ageing Range
de_DE: Alterungsbereich

en: Ageing Report based on {0} up to {1}
de_DE: Alterungsbericht basierend auf {0} bis {1}

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
de_DE: Tagesordnung

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
de_DE: Meldung „Agent besetzt“

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
de_DE: Agentendetails

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
de_DE: Agentengruppe

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
de_DE: Meldung „Agent nicht verfügbar“

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
de_DE: Agenten

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
de_DE: Fassen Sie eine Gruppe von Artikeln in einem anderen Artikel zusammen. Dies ist nützlich, wenn Sie den Bestand der verpackten Artikel und nicht den der gebündelten Artikel verwalten

en: Agriculture
de_DE: Landwirtschaft

en: Airline
de_DE: Fluggesellschaft

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
de_DE: Algorithmus

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
de_DE: Alle

en: All Accounts
de_DE: Alle Konten

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
de_DE: Alle Aktivitäten

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
de_DE: Alle Aktivitäten HTML

en: All BOMs
de_DE: Alle Stücklisten

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
de_DE: Alle Kontakte

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
de_DE: Alle Kundenkontakte

en: All Customer Groups
de_DE: Alle Kundengruppen

en: All Day
de_DE: Ganzer Tag

en: All Departments
de_DE: Alle Abteilungen

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
de_DE: Alle Mitarbeiter (Aktiv)

en: All Item Groups
de_DE: Alle Artikelgruppen

en: All Items
de_DE: Alle Artikel

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
de_DE: Alle Interessenten (offen)

en: All Parties
de_DE: Alle Parteien

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
de_DE: Alle Vertriebspartnerkontakte

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
de_DE: Alle Vertriebsmitarbeiter

note: Description of a DocType
en: All Sales Transactions can be tagged against multiple Sales Persons so that you can set and monitor targets.
de_DE: Alle Verkaufstransaktionen können mehreren Verkäufern zugeordnet werden, so dass Sie Ziele festlegen und überwachen können.

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
de_DE: Alle Lieferantenkontakte

en: All Supplier Groups
de_DE: Alle Lieferantengruppen

en: All Territories
de_DE: Alle Gebiete

en: All Warehouses
de_DE: Alle Lager

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
de_DE: Alle Zuweisungen wurden erfolgreich abgeglichen

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
de_DE: Alle Mitteilungen einschließlich und darüber sollen in die neue Ausgabe verschoben werden

en: All items are already requested
de_DE: Alle Artikel sind bereits angefordert

en: All items have already been Invoiced/Returned
de_DE: Alle Artikel wurden bereits in Rechnung gestellt / zurückgesandt

en: All items have already been received
de_DE: Alle Artikel sind bereits eingegangen

en: All items have already been transferred for this Work Order.
de_DE: Alle Positionen wurden bereits für diesen Arbeitsauftrag übertragen.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
de_DE: Für alle Artikel in diesem Dokument ist bereits eine Qualitätsprüfung verknüpft.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
de_DE: Alle Kommentare und E-Mails werden von einem Dokument zu einem anderen neu erstellten Dokument kopiert (Lead -> Opportunity -> Quotation) über alle CRM-Dokumente.

en: All the items have been already returned.
de_DE: Alle Artikel wurden bereits zurückgegeben.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
de_DE: Alle benötigten Artikel (Rohmaterial) werden aus der Stückliste geholt und in diese Tabelle eingetragen. Hier können Sie auch das Quelllager für jeden Artikel ändern. Und während der Produktion können Sie das übertragene Rohmaterial in dieser Tabelle verfolgen.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
de_DE: Alle diese Artikel wurden bereits in Rechnung gestellt / zurückgesandt

en: Allocate
de_DE: Zuweisen

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
de_DE: Zuweisungen automatisch zuordnen (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
de_DE: Zahlungsbetrag zuweisen

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
de_DE: Ordnen Sie die Zahlung basierend auf den Zahlungsbedingungen zu

en: Allocate Payment Request
de_DE: Zahlungsanfrage zuweisen

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
de_DE: Zugewiesen

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
de_DE: Zugewiesener Betrag

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
de_DE: Zugeordnete Einträge

en: Allocated To:
de_DE: Zugewiesen zu:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
de_DE: Zugewiesener Betrag

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
de_DE: Der zugewiesene Betrag kann nicht größer als der nicht angepasste Betrag sein

en: Allocated amount cannot be negative
de_DE: Der zugewiesene Betrag kann nicht negativ sein

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
de_DE: Zuweisung

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
de_DE: Zuweisungen

en: Allotted Qty
de_DE: Zugeteilte Menge

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
de_DE: Zulassen

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
de_DE: Kontoerstellung für untergeordnete Unternehmen zulassen

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
de_DE: Alternative Artikel zulassen

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
de_DE: „Alternative Artikel zulassen“ muss für Artikel {} aktiviert sein

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
de_DE: Kontinuierlichen Materialverbrauch zulassen

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
de_DE: Transfer von überschüssigem Material zulassen

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
de_DE: Rückgabe zulassen

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
de_DE: Interne Übertragungen zum Fremdvergleichspreis zulassen

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
de_DE: Zulassen, dass ein Element in einer Transaktion mehrmals hinzugefügt wird

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
de_DE: Mehrfaches Hinzufügen von Artikeln in einer Transaktion zulassen

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
de_DE: Zulassen, dass Artikel in einer Transaktion mehrmals hinzugefügt werden

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
de_DE: Mehrere Interessenten mit derselben E-Mail-Adresse erlauben

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
de_DE: Materialübertragung vom Lieferschein zur Ausgangsrechnung zulassen

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
de_DE: Materialübertragung vom Eingangsbeleg zur Eingangsrechnung zulassen

en: Allow Multiple Material Consumption
de_DE: Mehrfachen Materialverbrauch zulassen

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
de_DE: Erlauben Sie mehrere Aufträge für die Bestellung eines Kunden

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
de_DE: Negativen Lagerbestand zulassen

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
de_DE: Negative Preise für Artikel zulassen

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
de_DE: Dimension zulassen oder einschränken

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
de_DE: Überstunden zulassen

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
de_DE: Teilweise Reservierung zulassen

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
de_DE: Fertigung im Urlaub zulassen

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
de_DE: Einkauf zulassen

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
de_DE: Erstellen von Eingangsrechnung ohne Bestellung zulassen

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
de_DE: Erstellen von Eingangsrechnungen ohne Eingangsbeleg zulassen

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
de_DE: Umbenennen von Attributwert zulassen

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
de_DE: Zurücksetzen des Service Level Agreements zulassen

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
de_DE: Zurücksetzen des Service Level Agreements in den Support-Einstellungen zulassen.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
de_DE: Verkauf erlauben

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
de_DE: Erstellung von Ausgangsrechnungen ohne Lieferschein zulassen

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
de_DE: Erstellung von Ausgangsrechnungen ohne Auftrag zulassen

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
de_DE: Erstellung von Aufträgen aus abgelaufenen Angeboten zulassen

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
de_DE: Veraltete Wechselkurse zulassen

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
de_DE: Benutzern das Bearbeiten von Rabatten erlauben

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
de_DE: Benutzer dürfen Preislistensätze in Transaktionen bearbeiten

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
de_DE: Benutzer dürfen Preise ändern

note: Label of the allow_different_uom (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Variant UOM to be different from Template UOM
de_DE: Die Varianten-Maßeinheit darf sich von der Vorlagen-Maßeinheit unterscheiden

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
de_DE: Null-Bewertung erlauben

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
de_DE: Nullbewertung zulassen

note: Label of the allow_existing_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again
de_DE: Erlauben, dass bestehende Seriennummern erneut hergestellt/empfangen werden

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
de_DE: Materialverbrauch gegen einen Arbeitsauftrag ohne sofortige Herstellung von Fertigwaren zulassen

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
de_DE: Rechnungswährung darf sich von Kontowährung unterscheiden

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
de_DE: Bearbeitung der Menge in Lager-ME für Einkaufsdokumente zulassen

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
de_DE: Bearbeitung der Menge in Lager-ME für Verkaufsdokumente zulassen

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
de_DE: Rohstoffübertragung auch nach Erfüllung der erforderlichen Menge erlauben

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
de_DE: Erlaubt

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
de_DE: Erlaubte Dimension

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
de_DE: Erlaubte DocTypes

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
de_DE: Erlaubte Artikel

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
de_DE: Erlaubt Transaktionen mit

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
de_DE: Zulässige Hauptrollen sind „Kunde“ und „Lieferant“. Bitte wählen Sie nur eine dieser Rollen aus.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
de_DE: Ermöglicht es, eine bestimmte Lagerbestandsmenge für eine bestimmte Bestellung zurückzubehalten.

en: Already Picked
de_DE: Bereits kommissioniert

en: Already record exists for the item {0}
de_DE: Es existiert bereits ein Datensatz für den Artikel {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
de_DE: Im Standardprofil {0} für den Benutzer {1} ist der Standard bereits festgelegt, standardmäßig deaktiviert

en: Alternate Item
de_DE: Alternativer Artikel

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
de_DE: Alternativer Artikelcode

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
de_DE: Alternativer Artikelname

en: Alternative Items
de_DE: Alternativpositionen

en: Alternative item must not be same as item code
de_DE: Der alternative Artikel darf nicht mit dem Artikelcode übereinstimmen

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
de_DE: Alternativ können Sie auch die Vorlage herunterladen und Ihre Daten eingeben.

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
de_DE: Berichtigung von

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
de_DE: Betrag

en: Amount (AED)
de_DE: Betrag (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
de_DE: Betrag (Unternehmenswährung)

en: Amount Delivered
de_DE: Gelieferter Betrag

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
de_DE: Mengendifferenz

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
de_DE: Provisionsfähiger Betrag

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
de_DE: Betrag als Zahl

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
de_DE: Betrag in Kontowährung

en: Amount in Words
de_DE: Betrag in Worten

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
de_DE: Betrag in der Währung des Bankkontos des Beteiligten

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
de_DE: Betrag in Transaktionswährung

en: Amount in {0}
de_DE: Betrag in {0}

en: Amount to Bill
de_DE: Rechnungsbetrag

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
de_DE: Betrag {0} {1} gegen {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
de_DE: Betrag {0} {1} abgezogen gegen {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
de_DE: Betrag {0} {1} wurde von {2} zu {3} transferiert

en: Amount {0} {1} {2} {3}
de_DE: Betrag {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
de_DE: Beträge

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
de_DE: Amperestunde

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
de_DE: Ampereminute

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
de_DE: Amperesekunde

en: Amt
de_DE: Menge

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
de_DE: Artikelgruppen bieten die Möglichkeit, Artikel nach Typ zu klassifizieren.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
de_DE: Beim Umbuchen der Artikelbewertung über {0} ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred during the update process
de_DE: Während des Aktualisierungsvorgangs ist ein Fehler aufgetreten

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
de_DE: Beim Erstellen von Materialanfragen basierend auf der Nachbestellstufe ist für bestimmte Artikel ein Fehler aufgetreten. Bitte beheben Sie diese Probleme:

en: Analysis Chart
de_DE: Analysediagramm

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
de_DE: Analyse

en: Annual
de_DE: Jährlich

en: Annual Billing: {0}
de_DE: Jährliche Abrechnung: {0}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
de_DE: Aufwendungen lfd. Jahr

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
de_DE: Ertrag lfd. Jahr

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
de_DE: Jahresumsatz

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
de_DE: Ein weiterer Budgeteintrag &#39;{0}&#39; existiert bereits für {1} &#39;{2}&#39; und für &#39;{3}&#39; für das Geschäftsjahr {4}

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
de_DE: Ein weiterer Datensatz der Kostenstellen-Zuordnung {0} gilt ab {1}, daher gilt diese Zuordnung bis {2}

en: Another Payment Request is already processed
de_DE: Eine andere Zahlungsaufforderung wird bereits bearbeitet

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
de_DE: Ein weiterer Vertriebsmitarbeiter {0} existiert bereits mit der gleichen Mitarbeiter ID

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
de_DE: Einer der folgenden Filter ist erforderlich: Lager, Artikelcode, Artikelgruppe

en: Apparel & Accessories
de_DE: Bekleidung & Accessoires

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
de_DE: Anfallende Gebühren

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
de_DE: Anwendbare Dimension

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
de_DE: Anwenden für

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
de_DE: Anwendbare Liste der arbeitsfreien Tage

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
de_DE: Anwendbare Module

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
de_DE: Auf Konto anwendbar

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
de_DE: Anwenden auf (Position)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
de_DE: Anwenden auf (Mitarbeiter)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
de_DE: Anwenden auf (Rolle)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
de_DE: Anwenden auf (Benutzer)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
de_DE: Anwenden für Länder

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
de_DE: Anwendbar für Benutzer

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
de_DE: Anwendbar für externen Treiber

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
de_DE: Anwendbar, wenn das Unternehmen SpA, SApA oder SRL ist

en: Applicable if the company is a limited liability company
de_DE: Anwendbar, wenn die Gesellschaft eine Gesellschaft mit beschränkter Haftung ist

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
de_DE: Anwendbar, wenn das Unternehmen eine Einzelperson oder ein Eigentum ist

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
de_DE: Anwendbar auf Materialanforderung

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
de_DE: Anwendbar auf Bestellung

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
de_DE: Anwendbar bei Buchung der Ist-Ausgaben

en: Application of Funds (Assets)
de_DE: Mittelverwendung (Aktiva)

en: Applied Coupon Code
de_DE: Angewandter Gutscheincode

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
de_DE: Wird bei jedem Ablesen angewendet.

en: Applied putaway rules.
de_DE: Angewandte Einlagerungsregeln.

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
de_DE: Gilt für

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
de_DE: Zusätzlichen Rabatt gewähren auf

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
de_DE: Rabatt anwenden auf

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
de_DE: Wenden Sie einen Rabatt auf den ermäßigten Preis an

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
de_DE: Rabatt auf Rate anwenden

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
de_DE: Mehrere Preisregeln anwenden

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
de_DE: Anwenden auf

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
de_DE: Einlagerungsregel anwenden

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
de_DE: Rekursion anwenden über (gemäß Transaktions-ME)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
de_DE: Regel auf Marke anwenden

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
de_DE: Regel auf Artikelcode anwenden

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
de_DE: Regel auf Artikelgruppe anwenden

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
de_DE: Regel anwenden auf andere

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
de_DE: SLA für Lösungszeit anwenden

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
de_DE: Quellensteuer (TDS) anwenden

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
de_DE: Steuereinbehaltungsbetrag anwenden

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
de_DE: Quellensteuerbetrag anwenden

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
de_DE: Einschränkung auf Dimensionswerte anwenden

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
de_DE: Auf alle Inventardokumente anwenden

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
de_DE: Auf Dokument anwenden

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
de_DE: Termin

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
de_DE: Terminbuchungseinstellungen

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
de_DE: Terminbuchungs-Slots

en: Appointment Confirmation
de_DE: Terminbestätigung

en: Appointment Created Successfully
de_DE: Termin erfolgreich erstellt

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
de_DE: Termindetails

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
de_DE: Termindauer (in Minuten)

en: Appointment Scheduling Disabled
de_DE: Terminplanung deaktiviert

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
de_DE: Terminplanung wurde für diese Instanz deaktiviert

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
de_DE: Termin mit

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
de_DE: Ein Termin wurde vereinbart. Es wurde jedoch kein Interessent gefunden. Bitte prüfen Sie die E-Mail zur Bestätigung

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
de_DE: Genehmigende Rolle (über dem autorisierten Wert)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
de_DE: Genehmigende Rolle kann nicht dieselbe Rolle sein wie diejenige, auf die die Regel anzuwenden ist

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
de_DE: Genehmigender Benutzer (über dem autorisierten Wert)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
de_DE: Genehmigender Benutzer kann nicht derselbe Benutzer sein wie derjenige, auf den die Regel anzuwenden ist

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
de_DE: Partei automatisch anhand grober Übereinstimmung des Namens zuordnen

en: Are you sure you want to clear all demo data?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie alle Demodaten löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete this Item?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie diesen Artikel löschen möchten?

en: Are you sure you want to delete {0}?<p>This action will also delete all associated Common Code documents.</p>
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie {0} löschen möchten?<p> Durch dieser Aktion werden auch alle zugehörigen Common Code Dokumente gelöscht.</p>

en: Are you sure you want to restart this subscription?
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie dieses Abonnement erneut starten möchten?

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
de_DE: Fläche

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
de_DE: Einheit für Fläche

en: Arrival Quantity
de_DE: Ankunftsmenge

note: Name of a UOM
en: Arshin
de_DE: Arschin

en: As On Date
de_DE: Zum

en: As on Date
de_DE: Zum

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
de_DE: Gemäß Lagermaßeinheit

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
de_DE: Da das Feld {0} aktiviert ist, ist das Feld {1} obligatorisch.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
de_DE: Wenn das Feld {0} aktiviert ist, sollte der Wert des Feldes {1} größer als 1 sein.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
de_DE: Da es bereits gebuchte Transaktionen für den Artikel {0} gibt, können Sie den Wert von {1} nicht ändern.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
de_DE: Da es negative Bestände gibt, können Sie {0} nicht aktivieren.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
de_DE: Da es reservierte Bestände gibt, können Sie {0} nicht deaktivieren.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
de_DE: Da es genügend Artikel für die Unterbaugruppe gibt, ist ein Arbeitsauftrag für das Lager {0} nicht erforderlich.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
de_DE: Da genügend Rohstoffe vorhanden sind, ist für Warehouse {0} keine Materialanforderung erforderlich.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
de_DE: Da {0} aktiviert ist, können Sie {1} nicht aktivieren.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
de_DE: Montageartikel

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
de_DE: Vermögensgegenstand

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
de_DE: Anlagenkonto

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
de_DE: Vermögensgegenstand Aktivität

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
de_DE: Vermögensgegenstand-Aktivierung

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
de_DE: Zu aktivierender Vermögensgegenstand

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
de_DE: Dienstleistung für Anlagenaktivierung

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
de_DE: Lagerartikel für Vermögensgegenstand-Aktivierung

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
de_DE: Vermögensgegenstand-Kategorie

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
de_DE: Vermögensgegenstand-Kategorie Konto

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
de_DE: Name der Anlagenkategorie

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
de_DE: Vermögensgegenstand-Kategorie ist obligatorisch für Artikel des Anlagevermögens

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
de_DE: Kostenstelle für Vermögenswertabschreibung

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
de_DE: Anlagenabschreibungensbuch

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
de_DE: Zeitplan für die Abschreibung von Vermögensgegenständen

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
de_DE: Zeitplan zur Abschreibung von Vermögensgegenstand {0} und Finanzbuch {1} verwendet keine schichtbasierte Abschreibung

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
de_DE: Vermögensgegenstand Abschreibungsplan nicht gefunden für Vermögensgegenstand {0} und Finanzbuch {1}

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
de_DE: Abschreibungsplan {0} für Sachanlage {1} existiert bereits.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
de_DE: Abschreibungsplan {0} für Sachanlage {1} und Finanzbuch {2} existiert bereits.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
de_DE: Vermögenswertabschreibungen und -Blianz

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
de_DE: Details Vermögenswert

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
de_DE: Anlagenfinanzierungsbuch

en: Asset ID
de_DE: Vermögensgegenstand ID

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
de_DE: Standort Vermögenswert

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
de_DE: Wartung Vermögenswert

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
de_DE: Wartungsprotokoll Vermögenswert

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
de_DE: Wartungsauftrag Vermögenswert

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
de_DE: Wartungsteam Vermögenswert

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
de_DE: Vermögensgegenstand-Bewegung

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
de_DE: Vermögensbewegungsgegenstand

en: Asset Movement record {0} created
de_DE: Vermögensgegenstand-Bewegung {0} erstellt

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
de_DE: Name Vermögenswert

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
de_DE: Nummernkreis Vermögenswert

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
de_DE: Eigentümer des Vermögenswertes

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
de_DE: Unternehmen, dem der Vermögensgegenstand gehört

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
de_DE: Anzahl

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
de_DE: Erhaltene, nicht in Rechnung gestellte Vermögensgegenstände

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
de_DE: Vermögensgegenstand Reparatur

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
de_DE: Vermögensgegenstand Reparatur Verbrauchter Artikel

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
de_DE: Eingangsrechnung für Sachanlagen-Reparatur

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
de_DE: Vermögensgegenstand Einstellungen

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
de_DE: Sachanlagen-Schicht-Zuweisung

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
de_DE: Sachanlagen-Schichtfaktor

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
de_DE: Als Standard ist derzeit der Sachanlagen-Schichtfaktor {0} eingestellt. Bitte ändern Sie ihn zuerst.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
de_DE: Status Vermögenswert

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
de_DE: Vermögensgegenstand Wert

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
de_DE: Anpassung Vermögenswert

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
de_DE: Die Wertberichtigung des Vermögensgegenstandes kann nicht vor dem Kaufdatum des Vermögensgegenstandes gebucht werden <b>{0}</b>.

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
de_DE: Sachanlagenwertanalyse

en: Asset cancelled
de_DE: Vermögensgegenstand storniert

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
de_DE: Vermögenswert kann nicht rückgängig gemacht werden, da es ohnehin schon {0} ist

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
de_DE: Der Vermögensgegenstand kann nicht vor der letzten Abschreibungsbuchung verschrottet werden.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
de_DE: Vermögensgegenstand aktiviert, nachdem die Vermögensgegenstand-Aktivierung {0} gebucht wurde

en: Asset created
de_DE: Vermögensgegenstand erstellt

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
de_DE: Vermögensgegenstand angelegt, nachdem die Vermögensgegenstand-Aktivierung {0} gebucht wurde

en: Asset created after being split from Asset {0}
de_DE: Vermögensgegenstand, der nach der Abspaltung von Vermögensgegenstand {0} erstellt wurde

en: Asset deleted
de_DE: Vermögensgegenstand gelöscht

en: Asset issued to Employee {0}
de_DE: Vermögensgegenstand ausgegeben an Mitarbeiter {0}

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
de_DE: Vermögensgegenstand außer Betrieb aufgrund von Reparatur {0}

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
de_DE: Vermögensgegenstand erhalten am Standort {0} und ausgegeben an Mitarbeiter {1}

en: Asset restored
de_DE: Vermögensgegenstand wiederhergestellt

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
de_DE: Vermögensgegenstand wiederhergestellt, nachdem die Vermögensgegenstand-Aktivierung {0} storniert wurde

en: Asset returned
de_DE: Vermögensgegenstand zurückgegeben

en: Asset scrapped
de_DE: Vermögensgegenstand verschrottet

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
de_DE: Vermögensgegenstand verschrottet über Buchungssatz {0}

en: Asset sold
de_DE: Vermögensgegenstand verkauft

en: Asset submitted
de_DE: Vermögensgegenstand gebucht

en: Asset transferred to Location {0}
de_DE: Vermögensgegenstand an Standort {0} übertragen

en: Asset updated after being split into Asset {0}
de_DE: Vermögensgegenstand nach der Abspaltung in Vermögensgegenstand {0} aktualisiert

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
de_DE: Vermögensgegenstand {0} kann nicht verschrottet werden, da er bereits {1} ist

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
de_DE: Vermögensgegenstand {0} gehört nicht zum Artikel {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
de_DE: Der Vermögensgegenstand {0} gehört nicht zum Unternehmen {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
de_DE: Anlage {0} gehört nicht der Depotbank {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
de_DE: Anlage {0} gehört nicht zum Standort {1}

en: Asset {0} does not exist
de_DE: Vermögensgegenstand {0} existiert nicht

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
de_DE: Vermögensgegenstand {0} wurde erstellt. Bitte geben Sie die Abschreibungsdetails ein, falls vorhanden, und buchen Sie sie.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
de_DE: Vermögensgegenstand {0} wurde aktualisiert. Bitte geben Sie die Abschreibungsdetails ein, falls vorhanden, und buchen Sie sie.

en: Asset {0} must be submitted
de_DE: Vermögensgegenstand {0} muss gebucht werden

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
de_DE: Abschreibungsplan der Sachanlage nach der Sachanlagen-Schicht-Zuweisung {0} aktualisiert

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
de_DE: Wert des Vermögensgegenstandes nach Stornierung der Vermögenswertanpassung {0} angepasst

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
de_DE: Der Wert des Vermögensgegenstandes wurde nach der Buchung der Vermögenswertanpassung angepasst {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
de_DE: Vermögenswerte

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
de_DE: Assets nicht für {item_code} erstellt. Sie müssen das Asset manuell erstellen.

en: Assign Job to Employee
de_DE: Aufgabe an Mitarbeiter zuweisen

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
de_DE: Zuweisen an

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
de_DE: Dem Namen zuweisen

en: Assigned To
de_DE: Zugewiesen zu

en: Assignment
de_DE: Zuordnung

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
de_DE: Zuweisungsbedingungen

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} for the batch {4} in the warehouse {5}. Please restock the item.
de_DE: In Zeile #{0}: Die entnommene Menge {1} für den Artikel {2} ist größer als der verfügbare Bestand {3} für die Charge {4} im Lager {5}. Bitte füllen Sie den Artikel wieder auf.

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
de_DE: In Zeile #{0}: Die kommissionierte Menge {1} für den Artikel {2} ist größer als der verfügbare Bestand {3} im Lager {4}.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
de_DE: Mindestens ein Konto mit Wechselkursgewinnen oder -verlusten ist erforderlich

en: At least one asset has to be selected.
de_DE: Es muss mindestens ein Vermögensgegenstand ausgewählt werden.

en: At least one invoice has to be selected.
de_DE: Es muss mindestens eine Rechnung ausgewählt werden.

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
de_DE: Mindestens ein Artikel sollte mit negativer Menge in den Retourenbeleg eingetragen werden

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
de_DE: Mindestens eine Zahlungsweise ist für POS-Rechnung erforderlich.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
de_DE: Es muss mindestens eines der zutreffenden Module ausgewählt werden

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
de_DE: Mindestens eine der Optionen „Verkauf“ oder „Einkauf“ muss ausgewählt werden

en: At least one warehouse is mandatory
de_DE: Mindestens ein Lager ist obligatorisch

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
de_DE: In Zeile {0}: Die Sequenz-ID {1} darf nicht kleiner sein als die vorherige Zeilen-Sequenz-ID {2}.

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
de_DE: In Zeile {0}: Chargennummer ist obligatorisch für Artikel {1}

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
de_DE: In Zeile {0}: Übergeordnete Zeilennummer kann für Element {1} nicht festgelegt werden

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
de_DE: In der Zeile {0}: Menge ist obligatorisch für die Charge {1}

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
de_DE: In Zeile {0}: Seriennummer ist obligatorisch für Artikel {1}

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
de_DE: In Zeile {0}: Serien- und Chargenbündel {1} wurde bereits erstellt. Bitte entfernen Sie die Werte aus den Feldern Seriennummer oder Chargennummer.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
de_DE: In Zeile {0}: übergeordnete Zeilennummer für Element {1} festlegen

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
de_DE: Atmosphäre

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
de_DE: Hängen Sie eine .csv-Datei mit zwei Spalten an, eine für den alten Namen und eine für den neuen Namen

en: Attach CSV File
de_DE: CSV-Datei anhängen

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
de_DE: Datei mit benutzerdefiniertem Kontenplan anhängen

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
de_DE: Anhang

en: Attachments
de_DE: Anhänge

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
de_DE: Anwesenheit & Urlaub

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
de_DE: Anwesenheitsgeräte-ID (biometrische / RF-Tag-ID)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
de_DE: Attribut

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
de_DE: Attributname

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
de_DE: Attributwert

en: Attribute table is mandatory
de_DE: Attributtabelle ist obligatorisch

en: Attribute value: {0} must appear only once
de_DE: Attributwert: {0} darf nur einmal vorkommen

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
de_DE: Attribut {0} mehrfach in der Attributtabelle ausgewählt

en: Attributes
de_DE: Attribute

note: Name of a role
en: Auditor
de_DE: Wirtschaftsprüfer

en: Authentication Failed
de_DE: Authentifizierung fehlgeschlagen

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
de_DE: Authorisiert von

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
de_DE: Berechtigungskontrolle

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
de_DE: Autorisierungsregel

en: Authorized Signatory
de_DE: Zeichnungsberechtigte/-r

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
de_DE: Autorisierter Wert

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
de_DE: Assets beim Kauf automatisch erstellen

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
de_DE: Wechselkursneubewertung automatisch erstellen

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
de_DE: Eingangsbeleg automatisch erstellen

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
de_DE: Seriennummern und Chargenbündel für den Ausgang automatisch erstellen

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
de_DE: Unterauftrag automatisch erstellen

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
de_DE: Automatisch erstellt

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
de_DE: Automatisch erstelltes Serien- und Chargenbündel

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
de_DE: Automatische Kontakterstellung

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
de_DE: Auto Email-Bericht

en: Auto Fetch
de_DE: Automatischer Abruf

en: Auto Fetch Serial Numbers
de_DE: Seriennummern automatisch abrufen

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
de_DE: Artikelpreis automatisch einfügen, falls er fehlt

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
de_DE: Automatische Materialanfrage

en: Auto Material Requests Generated
de_DE: Automatische Materialanfragen generiert

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
de_DE: Automatische Benennung

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
de_DE: Automatische Anmeldung (für alle Kunden)

en: Auto Reconcile
de_DE: Automatisch abgleichen

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
de_DE: Zahlungen automatisch abgleichen

en: Auto Reconciliation
de_DE: Automatischer Abgleich

note: Label of the auto_reconciliation_job_trigger (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconciliation Job Trigger
de_DE: Auslöser für automatischen Abgleichsjob

en: Auto Reconciliation has started in the background
de_DE: Der automatische Abgleich wurde im Hintergrund gestartet

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
de_DE: Der automatische Abgleich von Zahlungen wurde deaktiviert. Aktivieren Sie ihn über {0}

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
de_DE: Automatische Wiederholung

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
de_DE: Auto-Wiederholung Detail

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
de_DE: Serien- und Chargennummern automatisch reservieren

note: Label of the auto_reserve_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock
de_DE: Lagerbestand automatisch reservieren

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
de_DE: Automatische Bestandsreserve für Auftrag bei Kauf

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
de_DE: Partei automatisch anhand der Kontonummer bzw. IBAN zuordnen

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
de_DE: Automatische Nachbestellung

en: Auto repeat document updated
de_DE: Automatisches Wiederholungsdokument aktualisiert

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
de_DE: Präzisionsverluste bei der Konsolidierung automatisch abschreiben

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
de_DE: Gefilterten Artikel automatisch zum Warenkorb hinzufügen

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
de_DE: Steuern und Gebühren aus Artikelsteuervorlage automatisch hinzufügen

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
de_DE: Automatisch neue Charge erstellen

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
de_DE: Zahlungsbedingungen aus Auftrag in die Rechnung übernehmen

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
de_DE: Aufgeschobene Buchungsbuchung automatisch verarbeiten

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
de_DE: Ausgleichsbuchung automatisch vornehmen

en: Automotive
de_DE: Automobilindustrie

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
de_DE: Verfügbarkeit von Slots

en: Available
de_DE: Verfügbar

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
de_DE: Verfügbare Chargenmenge im Ausgangslager

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
de_DE: Verfügbare Losgröße im Lager

note: Name of a report
en: Available Batch Report
de_DE: Verfügbare Chargen

en: Available For Use Date
de_DE: Zeitpunkt der Einsatzbereitschaft

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
de_DE: Verfügbare Menge

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
de_DE: Verfügbare Menge zum Verbrauch

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
de_DE: Verfügbare Menge im Unternehmen

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
de_DE: Verfügbare Menge bei Source Warehouse

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
de_DE: Verfügbare Menge im Ziellager

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
de_DE: Verfügbare Menge bei WIP Warehouse

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
de_DE: Verfügbarer Lagerbestand

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
de_DE: Verfügbare Menge zum Reservieren

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
de_DE: verfügbare Anzahl

note: Name of a report
en: Available Serial No
de_DE: Verfügbare Seriennummer

en: Available Stock
de_DE: Lagerbestand

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
de_DE: Verfügbarer Bestand für Verpackungsartikel

en: Available for use date is required
de_DE: Verfügbar für das Nutzungsdatum ist erforderlich

en: Available quantity is {0}, you need {1}
de_DE: Die verfügbare Menge ist {0}. Sie benötigen {1}.

en: Available {0}
de_DE: Verfügbar {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
de_DE: Zeitpunkt der Einsatzbereitschaft

en: Available-for-use Date should be after purchase date
de_DE: Das für die Verwendung verfügbare Datum sollte nach dem Kaufdatum liegen

en: Average Age
de_DE: Durchschnittsalter

en: Average Completion
de_DE: Durchschnittliche Fertigstellung

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
de_DE: Durchschnittlicher Rabatt

en: Average Rate
de_DE: Durchschnittsrate

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
de_DE: Durchschnittliche Reaktionszeit

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
de_DE: Durchschnittliche Lieferzeit des Lieferanten

en: Avg Daily Outgoing
de_DE: Durchschnittlicher täglicher Abgang

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
de_DE: Durchschnittspreis

en: Avg. Buying Price List Rate
de_DE: Durchschn. Kauf-Listenpreis

en: Avg. Selling Price List Rate
de_DE: Durchschn. Verkauf-Listenpreis

en: Avg. Selling Rate
de_DE: Durchschnittlicher Verkaufspreis

note: Option for the 'Algorithm' (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: BFS
de_DE: Breitensuche

note: Label of the bin_qty_section (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: BIN Qty
de_DE: BIN Menge

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
de_DE: Stückliste

en: BOM 1
de_DE: Stückliste 1

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
de_DE: Stückliste 1 {0} und Stückliste 2 {1} sollten nicht identisch sein

en: BOM 2
de_DE: Stückliste 2

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
de_DE: Stücklisten-Vergleichstool

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
de_DE: Stückliste erstellt

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
de_DE: Stücklistenersteller

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
de_DE: Stücklistenerstellerelement

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
de_DE: Stückliste Detailnr.

note: Name of a report
en: BOM Explorer
de_DE: Stücklisten-Explorer

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
de_DE: Position der aufgelösten Stückliste

en: BOM ID
de_DE: Stücklisten-ID

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
de_DE: Stücklisten-Infos

note: Name of a DocType
en: BOM Item
de_DE: Stücklistenartikel

en: BOM Level
de_DE: Stücklistenebene

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
de_DE: Stücklisten-Nr.

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
de_DE: Stücklisten-Nr. (für halbfertige Waren)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
de_DE: Stücklisten-Nr. für einen fertigen Artikel

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
de_DE: Stücklisten-Vorgang

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
de_DE: Stücklistenbetriebszeit

en: BOM Qty
de_DE: Stücklistenmenge

en: BOM Rate
de_DE: Stücklistenpreis

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
de_DE: Stückliste Ausschussartikel

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
de_DE: Stücklisten-Suche

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
de_DE: Stücklistenbestand berechnet

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
de_DE: Stückliste-Lagerbericht

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
de_DE: Stücklistenbaum

en: BOM UoM
de_DE: Stücklisten-ME

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
de_DE: Stücklisten-Aktualisierungsstapel

en: BOM Update Initiated
de_DE: Stücklistenaktualisierung eingeleitet

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
de_DE: Stücklistenaktualisierungsprotokoll

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
de_DE: Stücklisten-Update-Tool

note: Description of a DocType
en: BOM Update Tool Log with job status maintained
de_DE: Stücklisten Update Tool Protokoll mit gepflegtem Auftragsstatus

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
de_DE: Stücklistenaktualisierung bereits im Gange. Bitte warten Sie, bis {0} abgeschlossen ist.

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
de_DE: Die Stücklistenaktualisierung befindet sich in der Warteschlange und kann einige Minuten dauern. Überprüfen Sie {0} auf Fortschritt.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
de_DE: Stücklistenabweichungsbericht

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
de_DE: Stückliste Webseitenartikel

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
de_DE: Stückliste Webseite Vorgang

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
de_DE: Stückliste und Fertigungsmenge werden benötigt

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
de_DE: Stückliste und Produktion

en: BOM does not contain any stock item
de_DE: Stückliste enthält keine Lagerware

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
de_DE: Stücklistenrekursion: {0} darf nicht untergeordnet zu {1} sein

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
de_DE: Stücklistenrekursion: {1} kann nicht über- oder untergeordnet von {0} sein

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
de_DE: Stückliste {0} gehört nicht zum Artikel {1}

en: BOM {0} must be active
de_DE: Stückliste {0} muss aktiv sein

en: BOM {0} must be submitted
de_DE: Stückliste {0} muss gebucht werden

en: BOM {0} not found for the item {1}
de_DE: Stückliste {0} für den Artikel {1} nicht gefunden

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
de_DE: Stücklisten aktualisiert

en: BOMs created successfully
de_DE: Stücklisten erfolgreich erstellt

en: BOMs creation failed
de_DE: Die Stücklistenerstellung ist fehlgeschlagen

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
de_DE: Die Stücklistenerstellung wurde in die Warteschlange gestellt. Bitte überprüfen Sie den Status nach einiger Zeit

en: Backdated Stock Entry
de_DE: Rückdatierte Lagerbewegung

en: Backflush Raw Materials
de_DE: Rückspülen von Rohstoffen

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
de_DE: Rückmeldung Rohmaterialien auf Basis von

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
de_DE: Rückmeldung von Rohstoffen aus dem Work-in-Progress-Warehouse

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
de_DE: Rückmeldung der Rohmaterialien des Untervertrages basierend auf

en: Balance
de_DE: Saldo

en: Balance (Dr - Cr)
de_DE: Saldo (S - H)

en: Balance ({0})
de_DE: Saldo ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
de_DE: Saldo in Kontowährung

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
de_DE: Saldo in Basiswährung

en: Balance Qty
de_DE: Bilanzmenge

en: Balance Qty (Stock)
de_DE: Saldomenge (Lager)

en: Balance Serial No
de_DE: Stand Seriennummern

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
de_DE: Bilanz

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
de_DE: Bilanzübersicht

en: Balance Stock Qty
de_DE: Bestandsmenge

note: Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Balance Stock Value
de_DE: Bestandswert

en: Balance Value
de_DE: Bilanzwert

en: Balance for Account {0} must always be {1}
de_DE: Saldo für Konto {0} muss immer {1} sein

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
de_DE: Saldo muss sein

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
de_DE: Bank / Kassenkonto

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
de_DE: Bankkonto-Nr.

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
de_DE: Bankkonto

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
de_DE: Bankkonto Daten

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
de_DE: Bankkontodaten

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
de_DE: Bankkonto Nr

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
de_DE: Subtyp Bankkonto

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
de_DE: Bankkontotyp

en: Bank Account {} in Bank Transaction {} is not matching with Bank Account {}
de_DE: Bankkonto {} in Banktransaktion {} stimmt nicht mit Bankkonto {} überein

en: Bank Accounts
de_DE: Bankkonten

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
de_DE: Kontostand

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
de_DE: Bankkosten

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
de_DE: Bankgebühren-Konto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
de_DE: Bankfreigabe

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
de_DE: Bankfreigabedetail

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
de_DE: Zusammenfassung Bankabwicklungen

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
de_DE: Bankguthaben

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
de_DE: Bankdaten

en: Bank Draft
de_DE: Bankwechsel

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
de_DE: Bankbuchung

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
de_DE: Bankgarantie

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
de_DE: Bankgarantie Nummer

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
de_DE: Art der Bankgarantie

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
de_DE: Bankname

en: Bank Overdraft Account
de_DE: Kontokorrentkredit-Konto

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
de_DE: Kontoauszug zum Kontenabgleich

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
de_DE: Bankabstimmungswerkzeug

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
de_DE: Kontoauszug Import

en: Bank Statement balance as per General Ledger
de_DE: Kontoauszug Bilanz nach Hauptbuch

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
de_DE: Banktransaktion

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
de_DE: Zuordnung von Banktransaktionen

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
de_DE: Banküberweisung Zahlungen

en: Bank Transaction {0} Matched
de_DE: Banktransaktion {0} übereinstimmend

en: Bank Transaction {0} added as Journal Entry
de_DE: Banktransaktion {0} als Buchungssatz hinzugefügt

en: Bank Transaction {0} added as Payment Entry
de_DE: Banktransaktion {0} als Zahlungseintrag hinzugefügt

en: Bank Transaction {0} is already fully reconciled
de_DE: Die Banktransaktion {0} ist bereits vollständig abgeglichen

en: Bank Transaction {0} updated
de_DE: Banktransaktion {0} aktualisiert

en: Bank account cannot be named as {0}
de_DE: Bankname {0} ungültig

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
de_DE: Das Bankkonto {0} ist bereits vorhanden und konnte nicht erneut erstellt werden

en: Bank accounts added
de_DE: Bankkonten hinzugefügt

en: Bank transaction creation error
de_DE: Fehler beim Erstellen der Banküberweisung

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
de_DE: Bank- / Kassenkonto

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
de_DE: Das Bank- / Kassenkonto {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
de_DE: Bankwesen

note: Name of a UOM
en: Bar
de_DE: Balken

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
de_DE: Barcode-Typ

en: Barcode {0} already used in Item {1}
de_DE: Barcode {0} wird bereits für Artikel {1} verwendet

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
de_DE: Der Barcode {0} ist kein gültiger {1} Code

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
de_DE: Strichcodes

note: Name of a UOM
en: Barleycorn
de_DE: Gerstenkorn

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
de_DE: Barrel (Öl)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
de_DE: Fass (Bier)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
de_DE: Basisbetrag

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
de_DE: Basisbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
de_DE: Base-Änderungsbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
de_DE: Grundkosten pro Einheit

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
de_DE: Basis Stundensatz (Unternehmenswährung)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
de_DE: Basispreis

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
de_DE: Basis-Steuereinbehalt-Nettosumme

en: Base Total
de_DE: Basis-Summe

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
de_DE: Basis Gesamter abrechenbarer Betrag

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
de_DE: Insg. abgerechneter Betrag in Basiswährung

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
de_DE: Gesamtkosten in Basiswährung

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
de_DE: Basis-URL

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
de_DE: Basiert auf

en: Based On Data ( in years )
de_DE: Basierend auf Daten (in Jahren)

en: Based On Document
de_DE: Basierend auf Dokument

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
de_DE: Basierend auf Zahlungsbedingungen

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
de_DE: Basierend auf Preisliste

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
de_DE: Basierend auf Wert

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
de_DE: Wählen Sie auf der Grundlage Ihrer HR-Richtlinien das Enddatum Ihres Abwesenheitskontingents aus

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's start date
de_DE: Wählen Sie auf der Grundlage Ihrer HR-Richtlinie das Startdatum Ihres Abwesenheitskontingents aus

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
de_DE: Grundbetrag

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
de_DE: Grundbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
de_DE: Grundpreis (Unternehmenswährung)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
de_DE: Grundbetrag (nach Lagermaßeinheit)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
de_DE: Charge

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
de_DE: Chargenbeschreibung

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
de_DE: Chargendetails

en: Batch Expiry Date
de_DE: Ablaufdatum der Charge

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
de_DE: Chargennummer

en: Batch ID is mandatory
de_DE: Batch-ID ist obligatorisch

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
de_DE: Stapelobjekt Ablauf-Status

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
de_DE: Chargennummer

en: Batch No is mandatory
de_DE: Chargennummer ist obligatorisch

en: Batch No {0} does not exists
de_DE: Charge Nr. {0} existiert nicht

en: Batch No {0} is linked with Item {1} which has serial no. Please scan serial no instead.
de_DE: Die Chargennummer {0} ist mit dem Artikel {1} verknüpft, der eine Seriennummer hat. Bitte scannen Sie stattdessen die Seriennummer.

en: Batch No {0} is not present in the original {1} {2}, hence you can't return it against the {1} {2}
de_DE: Charge Nr. {0} ist im Original {1} {2} nicht vorhanden, daher können Sie sie nicht gegen {1} {2} zurückgeben

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
de_DE: Chargennummer.

en: Batch Nos
de_DE: Chargennummern

en: Batch Nos are created successfully
de_DE: Chargennummern wurden erfolgreich erstellt

en: Batch Not Available for Return
de_DE: Charge nicht zur Rückgabe verfügbar

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
de_DE: Nummernkreis für Chargen

en: Batch Qty
de_DE: Chargenmenge

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
de_DE: Chargenmenge

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
de_DE: Chargengröße

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
de_DE: Chargen-Einheit

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
de_DE: Chargen- und Seriennummer

en: Batch not created for item {} since it does not have a batch series.
de_DE: Für Artikel {} wurde keine Charge erstellt, da er keinen Nummernkreis für Chargen vorgibt.

en: Batch {0} and Warehouse
de_DE: Charge {0} und Lager

en: Batch {0} is not available in warehouse {1}
de_DE: Charge {0} ist im Lager {1} nicht verfügbar

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
de_DE: Die Charge {0} des Artikels {1} ist abgelaufen.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
de_DE: Charge {0} von Artikel {1} ist deaktiviert.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
de_DE: Chargenbezogener Bestandsverlauf

en: Batchwise Valuation
de_DE: Chargenweise Bewertung

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
de_DE: Vor Inventur

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
de_DE: Beginn an (Tage)

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Beginning of the current subscription period
de_DE: Beginn des aktuellen Abonnementzeitraums

en: Below Subscription Plans are of different currency to the party default billing currency/Company currency: {0}
de_DE: Die folgenden Abonnementpläne haben eine andere Währung als die Standardabrechnungswährung/Unternehmenswährung der Partei: {0}

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
de_DE: Rechnungsdatum

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
de_DE: Rechnungsnr.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
de_DE: Stückliste

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
de_DE: Abgerechnet

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
de_DE: Abgerechneter Betrag

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
de_DE: Abgerechneter Betrag

note: Name of a report
en: Billed Items To Be Received
de_DE: Zu erhaltende abgerechnete Artikel

en: Billed Qty
de_DE: In Rechnung gestellte Menge

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
de_DE: Abgerechnet, empfangen & zurückgegeben

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
de_DE: Rechnungsadresse

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
de_DE: Vorschau Rechnungsadresse

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
de_DE: Name der Rechnungsadresse

en: Billing Address does not belong to the {0}
de_DE: Die Rechnungsadresse gehört nicht zu {0}

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
de_DE: Rechnungsbetrag

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
de_DE: Stadt laut Rechnungsadresse

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
de_DE: Land laut Rechnungsadresse

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
de_DE: Bezirk laut Rechnungsadresse

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
de_DE: Rechnungswährung

en: Billing Date
de_DE: Rechnungsdatum

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
de_DE: Rechnungsdetails

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
de_DE: Rechnungs-E-Mail

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
de_DE: Abgerechnete Stunden

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
de_DE: Abrechnungsintervall

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
de_DE: Abrechnungsintervall Anzahl

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
de_DE: Die Anzahl der Abrechnungsintervalle darf nicht kleiner als 1 sein

en: Billing Interval in Subscription Plan must be Month to follow calendar months
de_DE: Abrechnungsintervall im Abonnementplan muss "Monat" sein, um Kalendermonaten zu folgen

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
de_DE: Abrechnungsbetrag

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
de_DE: Bundesland laut Rechnungsadresse

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
de_DE: Abrechnungsstatus

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
de_DE: Postleitzahl laut Rechnungsadresse

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
de_DE: Die Abrechnungswährung muss entweder der Unternehmenswährung oder der Währung des Debitoren-/Kreditorenkontos entsprechen

note: Name of a DocType
en: Bin
de_DE: Lagerfach

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
de_DE: Lebenslauf / Anschreiben

en: Biotechnology
de_DE: Biotechnologie

note: Name of a DocType
en: Bisect Accounting Statements
de_DE: Buchhaltungsberichte teilen

en: Bisect Left
de_DE: Links teilen

note: Name of a DocType
en: Bisect Nodes
de_DE: Knoten halbieren

en: Bisect Right
de_DE: Rechts teilen

note: Label of the bisecting_from (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting From
de_DE: Teilen ab

en: Bisecting Left ...
de_DE: Teile links ...

en: Bisecting Right ...
de_DE: Teile rechts ...

note: Label of the bisecting_to (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting To
de_DE: Teilen bis

en: Black
de_DE: Schwarz

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
de_DE: Blankoauftrag

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
de_DE: Rahmenauftrag Zulage (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
de_DE: Rahmenauftragsposition

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
de_DE: Rahmenauftrag Preis

en: Block Invoice
de_DE: Rechnung sperren

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
de_DE: Lieferant blockieren

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
de_DE: Blog-Abonnent

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
de_DE: Blutgruppe

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
de_DE: Blau

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
de_DE: Körper

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
de_DE: Hauptteil

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
de_DE: Body und Closing Text Hilfe

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
de_DE: Stücklisten-Nr.

en: Book Advance Payments as Liability option is chosen. Paid From account changed from {0} to {1}.
de_DE: Die Option 'Anzahlungen als Verbindlichkeit buchen' ist aktiviert. Das Ausgangskonto wurde von {0} auf {1} geändert.

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
de_DE: Anzahlungen als Verbindlichkeit buchen

en: Book Appointment
de_DE: Einen Termin verabreden

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
de_DE: Vermögensabschreibung automatisch verbuchen

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
de_DE: Buch verzögerte Einträge basierend auf

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
de_DE: Separaten Buchungssatz für latente Buchungen erstellen

note: Label of the book_tax_discount_loss (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Tax Loss on Early Payment Discount
de_DE: Umsatzsteueranteil bei Skonto berücksichtigen

en: Book an appointment
de_DE: Termin buchen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
de_DE: Gebucht

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
de_DE: Gebuchtes Anlagevermögen

en: Booking stock value across multiple accounts will make it harder to track stock and account value.
de_DE: Das Verbuchen von Lagerbeständen auf mehreren Konten erschwert die Nachverfolgung von Lagerbeständen und Kontowerten.

en: Books have been closed till the period ending on {0}
de_DE: Die Bücher wurden bis zu dem am {0} endenden Zeitraum geschlossen

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
de_DE: Beide

en: Both Payable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
de_DE: Sowohl das Kreditorenkonto: {0} als auch das Vorschusskonto: {1} müssen für das Unternehmen: {2} die gleiche Währung haben

en: Both Receivable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
de_DE: Sowohl das Debitorenkonto: {0} als auch das Vorschusskonto: {1} müssen für das Unternehmen: {2} die gleiche Währung haben

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
de_DE: Das Startdatum für die Testperiode und das Enddatum für die Testperiode müssen festgelegt werden

en: Both {0} Account: {1} and Advance Account: {2} must be of same currency for company: {3}
de_DE: Sowohl das {0} Konto: {1} als auch das Vorschusskonto: {2} müssen für das Unternehmen dieselbe Währung haben: {3}

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
de_DE: Betrieb

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
de_DE: Bankleitzahl / BIC

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
de_DE: Marke

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
de_DE: Markenstandards

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
de_DE: Markenname

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
de_DE: Ausfall

en: Broadcasting
de_DE: Rundfunk

en: Brokerage
de_DE: Makler

en: Browse BOM
de_DE: Stückliste durchsuchen

note: Name of a UOM
en: Btu (It)
de_DE: BTU (IT)

note: Name of a UOM
en: Btu (Mean)
de_DE: BTU (Mittelwert)

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
de_DE: Btu/Stunde

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
de_DE: Btu/Minuten

note: Name of a DocType
en: Budget Account
de_DE: Budget Konto

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
de_DE: Budget Konten

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
de_DE: Budget gegen

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
de_DE: Budgetbetrag

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
de_DE: Budget-Detail

en: Budget Exceeded
de_DE: Budget überschritten

en: Budget List
de_DE: Budgetliste

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
de_DE: Budget-Abweichungsbericht

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
de_DE: Budget kann nicht einem Gruppenkonto {0} zugeordnet werden

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
de_DE: Budget kann {0} nicht zugewiesen werden, da es kein Ertrags- oder Aufwandskonto ist

en: Build All?
de_DE: Bereit, gebaut zu werden?

en: Build Tree
de_DE: Baum erstellen

en: Buildable Qty
de_DE: Herstellbare Menge

en: Buildings
de_DE: Gebäude

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
de_DE: Massen-Update

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
de_DE: Bündelartikel

en: Bundle Qty
de_DE: Bundle Menge

en: Business Analyst
de_DE: Wirtschaftsanalyst

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
de_DE: Beschäftigt

en: Buy
de_DE: Kaufen

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
de_DE: Käufer von Waren und Dienstleistungen.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
de_DE: Einkauf

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
de_DE: Einkaufs- & Verkaufseinstellungen

en: Buying Amount
de_DE: Einkaufsbetrag

en: Buying Price List
de_DE: Kauf Preisliste

en: Buying Rate
de_DE: Kaufrate

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
de_DE: Einkaufs-Einstellungen

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
de_DE: Kaufen und Verkaufen

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
de_DE: Einkauf muss ausgewählt sein, wenn "Anwenden auf" auf {0} gesetzt wurde

en: By default, the Supplier Name is set as per the Supplier Name entered. If you want Suppliers to be named by a <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Naming Series</a> choose the 'Naming Series' option.
de_DE: Standardmäßig wird die ID des Lieferanten basierend auf dem eingegebenen Lieferantennamen festgelegt. Wenn Sie möchten, dass Lieferanten nach einem <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Nummernkreis</a> benannt werden, wählen Sie die Option 'Nummernkreis'.

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
de_DE: Kreditlimitprüfung im Auftrag umgehen

en: Bypass credit check at Sales Order
de_DE: Kreditprüfung im Auftrag umgehen

en: CANCELLED
de_DE: Abgebrochen

note: Label of the cc_to (Table MultiSelect) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
de_DE: CC An

note: Name of a report
en: COGS By Item Group
de_DE: Herstellungskosten nach Artikelgruppe

en: COGS Debit
de_DE: Herstellungskosten Soll

note: Name of a DocType
en: CRM Note
de_DE: CRM Notiz

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
de_DE: CRM-Einstellungen

en: CWIP Account
de_DE: CWIP-Konto

note: Name of a UOM
en: Caballeria
de_DE: Caballería

note: Name of a UOM
en: Cable Length
de_DE: Kabellänge

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
de_DE: Kabellänge (UK)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
de_DE: Kabellänge (US)

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
de_DE: Berechnen auf Grundlage von

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
de_DE: Abschreibung berechnen

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
de_DE: Berechnen Sie die voraussichtliche Ankunftszeit

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
de_DE: Preis der Produktbündel basierend auf den Preisen der enthaltenen Artikel berechnen

note: Label of the calculate_depr_using_total_days (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Calculate daily depreciation using total days in depreciation period
de_DE: Tägliche Abschreibung anhand der Gesamttage im Abschreibungszeitraum berechnen

en: Calculated Bank Statement balance
de_DE: Berechneter Stand des Bankauszugs

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
de_DE: Berechnungen

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
de_DE: Kalenderereignis

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
de_DE: Kalibrierung

note: Name of a UOM
en: Calibre
de_DE: Kaliber

en: Call Again
de_DE: Erneut anrufen

en: Call Connected
de_DE: Anruf verbunden

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
de_DE: Anrufdetails

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
de_DE: Anrufdauer in Sekunden

en: Call Ended
de_DE: Anruf beendet

note: Label of the call_handling_schedule (Table) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Handling Schedule
de_DE: Zeitplan für die Bearbeitung von Anrufen

note: Name of a DocType
en: Call Log
de_DE: Anrufprotokoll

en: Call Missed
de_DE: Anruf verpasst

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
de_DE: Anruf empfangen von

note: Label of the call_receiving_device (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Call Receiving Device
de_DE: Anrufempfangsgerät

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
de_DE: Anrufweiterleitung

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
de_DE: Anrufzusammenfassung

en: Call Summary Saved
de_DE: Zusammenfassung des Anrufs gespeichert

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
de_DE: Anruftyp

en: Callback
de_DE: Rückruf

note: Name of a UOM
en: Calorie (Food)
de_DE: Kalorie (Lebensmittel)

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
de_DE: Kalorie/Sekunden

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
de_DE: Kampagne

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
de_DE: Kampagneneffizienz

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
de_DE: Kampagnen-E-Mail-Zeitplan

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
de_DE: Kampagnenname

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
de_DE: Benennung der Kampagnen nach

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
de_DE: Kampagnenpläne

en: Can be approved by {0}
de_DE: Kann von {0} genehmigt werden

en: Can not close Work Order. Since {0} Job Cards are in Work In Progress state.
de_DE: Der Arbeitsauftrag kann nicht geschlossen werden, da sich {0} Jobkarten im Status „In Bearbeitung“ befinden.

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
de_DE: Kann nicht nach Kassierer filtern, wenn nach Kassierer gruppiert

en: Can not filter based on Child Account, if grouped by Account
de_DE: Kann nicht nach untergeordnetem Konto filtern, wenn nach Konto gruppiert

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
de_DE: Kann nicht nach Kunde filtern, wenn nach Kunde gruppiert

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
de_DE: Kann nicht nach POS-Profil filtern, wenn nach POS-Profil gruppiert

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
de_DE: Kann nicht nach Zahlungsmethode filtern, wenn nach Zahlungsmethode gruppiert

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
de_DE: Kann nicht nach Belegnummer filtern, wenn nach Beleg gruppiert

en: Can only make payment against unbilled {0}
de_DE: Zahlung kann nur zu einem noch nicht abgerechneten Beleg vom Typ {0} erstellt werden

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
de_DE: Kann sich nur auf eine Zeile beziehen, wenn die Berechnungsart der Kosten entweder "auf vorherige Zeilensumme" oder "auf vorherigen Zeilenbetrag" ist

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
de_DE: Die Bewertungsmethode kann nicht geändert werden, da es Transaktionen gegen einige Artikel gibt, die keine eigene Bewertungsmethode haben

en: Cancel
de_DE: Abbrechen

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
de_DE: Am Ende der Periode abbrechen

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
de_DE: Materialkontrolle {0} stornieren vor Abbruch dieses Garantieantrags

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
de_DE: Materialkontrolle {0} stornieren vor Abbruch dieses Wartungsbesuchs

en: Cancel Subscription
de_DE: Abonnement beenden

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
de_DE: Abonnement nach Nachfrist kündigen

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
de_DE: Stornierungsdatum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
de_DE: Abgebrochen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
de_DE: Abgesagt

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
de_DE: Die Ankunftszeit kann nicht berechnet werden, da die Adresse des Fahrers fehlt.

en: Cannot Merge
de_DE: Zusammenführung nicht möglich

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
de_DE: Route kann nicht optimiert werden, da die Fahreradresse fehlt.

en: Cannot Relieve Employee
de_DE: Mitarbeiter kann nicht entlastet werden

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
de_DE: Erneutes Buchen von Belegen in einem abgeschlossenem Wirtschaftsjahr ist nicht möglich.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
de_DE: {0} {1} kann nicht berichtigt werden. Bitte erstellen Sie stattdessen einen neuen Eintrag.

en: Cannot apply TDS against multiple parties in one entry
de_DE: Quellensteuer (TDS) kann nicht auf mehrere Parteien in einer Buchung angewendet werden

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
de_DE: Kann keine Anlageposition sein, wenn das Stock Ledger erstellt wird.

en: Cannot cancel as processing of cancelled documents is pending.
de_DE: Kann nicht storniert werden, da die Verarbeitung der stornierten Dokumente noch nicht abgeschlossen ist.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
de_DE: Kann nicht storniert werden, da die gebuchte Lagerbewegung {0} existiert

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
de_DE: Sie können die Transaktion nicht stornieren. Die Umbuchung der Artikelbewertung bei der Buchung ist noch nicht abgeschlossen.

en: Cannot cancel this document as it is linked with the submitted asset {asset_link}. Please cancel the asset to continue.
de_DE: Dieses Dokument kann nicht storniert werden, da es mit dem gebuchten Vermögensgegenstand {asset_link} verknüpft ist. Bitte stornieren Sie den Vermögensgegenstand, um fortzufahren.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
de_DE: Die Transaktion für den abgeschlossenen Arbeitsauftrag kann nicht storniert werden.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
de_DE: Attribute können nach einer Buchung nicht mehr geändert werden. Es muss ein neuer Artikel erstellt und der Bestand darauf übertragen werden.

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
de_DE: Start- und Schlußdatum des Geschäftsjahres können nicht geändert werden, wenn das Geschäftsjahr gespeichert wurde.

en: Cannot change Reference Document Type.
de_DE: Der Referenzdokumenttyp kann nicht geändert werden.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
de_DE: Das Servicestoppdatum für das Element in der Zeile {0} kann nicht geändert werden

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
de_DE: Die Eigenschaften der Variante können nach der Buchung nicht mehr verändert werden. Hierzu muss ein neuer Artikel erstellt werden.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
de_DE: Die Standardwährung des Unternehmens kann nicht geändern werden, weil es bestehende Transaktionen gibt. Transaktionen müssen abgebrochen werden, um die Standardwährung zu ändern.

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
de_DE: Die Aufgabe {0} kann nicht abgeschlossen werden, da die von ihr abhängige Aufgabe {1} nicht abgeschlossen / storniert ist.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
de_DE: Kostenstelle kann nicht in ein Kontenblatt umgewandelt werden, da sie Unterknoten hat

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
de_DE: Kann nicht in eine Gruppe umgewandelt werden, weil Kontentyp ausgewählt ist.

en: Cannot create Stock Reservation Entries for future dated Purchase Receipts.
de_DE: Für in der Zukunft datierte Kaufbelege kann keine Bestandsreservierung erstellt werden.

en: Cannot create a pick list for Sales Order {0} because it has reserved stock. Please unreserve the stock in order to create a pick list.
de_DE: Es kann keine Pickliste für den Auftrag {0} erstellt werden, da dieser einen reservierten Bestand hat. Bitte heben Sie die Reservierung des Bestands auf, um eine Pickliste zu erstellen.

en: Cannot create accounting entries against disabled accounts: {0}
de_DE: Es kann nicht auf deaktivierte Konten gebucht werden: {0}

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
de_DE: Stückliste kann nicht deaktiviert oder storniert werden, weil sie mit anderen Stücklisten verknüpft ist

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
de_DE: Kann nicht als verloren deklariert werden, da bereits ein Angebot erstellt wurde.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
de_DE: Abzug nicht möglich, wenn Kategorie "Wertbestimmtung" oder "Wertbestimmung und Summe" ist

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
de_DE: Die Seriennummer {0} kann nicht gelöscht werden, da sie in Lagertransaktionen verwendet wird

en: Cannot enqueue multi docs for one company. {0} is already queued/running for company: {1}
de_DE: Mehrere Dokumente für ein Unternehmen können nicht in die Warteschlange gestellt werden. {0} ist bereits in die Warteschlange gestellt/wird für das Unternehmen ausgeführt: {1}

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
de_DE: Die Lieferung per Seriennummer kann nicht sichergestellt werden, da Artikel {0} mit und ohne Lieferung per Seriennummer hinzugefügt wird.

en: Cannot find Item with this Barcode
de_DE: Artikel mit diesem Barcode kann nicht gefunden werden

en: Cannot find a default warehouse for item {0}. Please set one in the Item Master or in Stock Settings.
de_DE: Es wurde kein Standardlager für den Artikel {0} gefunden. Bitte legen Sie eines im Artikelstamm oder in den Lagereinstellungen fest.

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
de_DE: Für Artikel {0} in Zeile {1} kann nicht mehr als {2} zusätzlich in Rechnung gestellt werden. Um diese Überfakturierung zuzulassen, passen Sie bitte die Grenzwerte in den Buchhaltungseinstellungen an.

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
de_DE: Es können nicht mehr Artikel {0} produziert werden, als die über den Auftrag bestellte Stückzahl {1}

en: Cannot produce more item for {0}
de_DE: Kann nicht mehr Artikel für {0} produzieren

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
de_DE: Es können nicht mehr als {0} Artikel für {1} produziert werden

en: Cannot receive from customer against negative outstanding
de_DE: Negativer Gesamtbetrag kann nicht vom Kunden empfangen werden

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
de_DE: Für diese Berechnungsart kann keine Zeilennummern zugeschrieben werden, die größer oder gleich der aktuellen Zeilennummer ist

en: Cannot retrieve link token for update. Check Error Log for more information
de_DE: Link-Token für Update kann nicht abgerufen werden. Prüfen Sie das Fehlerprotokoll für weitere Informationen

en: Cannot retrieve link token. Check Error Log for more information
de_DE: Link-Token kann nicht abgerufen werden. Prüfen Sie das Fehlerprotokoll für weitere Informationen

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
de_DE: Die Berechnungsart kann für die erste Zeile nicht auf „Bezogen auf Betrag der vorhergenden Zeile“ oder auf „Bezogen auf Gesamtbetrag der vorhergenden Zeilen“ gesetzt werden

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
de_DE: Kann nicht als verloren gekennzeichnet werden, da ein Auftrag dazu existiert.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
de_DE: Genehmigung kann nicht auf der Basis des Rabattes für {0} festgelegt werden

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
de_DE: Es können nicht mehrere Artikelstandards für ein Unternehmen festgelegt werden.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
de_DE: Menge kann nicht kleiner als gelieferte Menge sein

en: Cannot set quantity less than received quantity
de_DE: Menge kann nicht kleiner als die empfangene Menge eingestellt werden

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
de_DE: Das Feld <b>{0}</b> kann nicht zum Kopieren in Varianten festgelegt werden

en: Cannot {0} from {1} without any negative outstanding invoice
de_DE: Kann nicht {0} von {1} ohne negative ausstehende Rechnung

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
de_DE: Kapazität

en: Capacity (Stock UOM)
de_DE: Kapazität (Lagereinheit)

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
de_DE: Kapazitätsplanung

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
de_DE: Fehler bei der Kapazitätsplanung, die geplante Startzeit darf nicht mit der Endzeit übereinstimmen

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
de_DE: Kapazitätsplanung für (Tage)

note: Label of the stock_capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity in Stock UOM
de_DE: Kapazität in Lager-ME

en: Capacity must be greater than 0
de_DE: Die Kapazität muss größer als 0 sein

en: Capital Equipment
de_DE: Investitionsgüter

en: Capital Stock
de_DE: Stammkapital

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
de_DE: Konto für Anlagen im Bau

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
de_DE: Anlagen im Bau

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
de_DE: Aktivierungsmethode

en: Capitalize Asset
de_DE: Vermögensgegenstand aktivieren

note: Label of the capitalize_repair_cost (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Capitalize Repair Cost
de_DE: Reparaturkosten aktivieren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Capitalized
de_DE: Aktiviert

note: Name of a UOM
en: Carat
de_DE: Karat

note: Title of an incoterm
en: Carriage Paid To
de_DE: Fracht bezahlt bis Bestimmungsort

note: Title of an incoterm
en: Carriage and Insurance Paid to
de_DE: Frachtfrei versichert bis Bestimmungsort

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
de_DE: Anbieter

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
de_DE: Versanddienst

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
de_DE: Kommunikation und Kommentare mitschleifen

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
de_DE: Bargeld

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
de_DE: Kassenbuchung

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
de_DE: Cashflow

en: Cash Flow Statement
de_DE: Kapitalflussrechnung

en: Cash Flow from Financing
de_DE: Cashflow aus Finanzierung

en: Cash Flow from Investing
de_DE: Cashflow aus Investitionen

en: Cash Flow from Operations
de_DE: Cashflow aus Geschäftstätigkeit

en: Cash In Hand
de_DE: Barmittel

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
de_DE: Kassen- oder Bankkonto ist notwendig, um eine Zahlungsbuchung zu erstellen

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
de_DE: Kasse-/Bankkonto

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
de_DE: Kassierer

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
de_DE: Kassenschluss

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
de_DE: Kassenschließende Zahlungen

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
de_DE: Kategorie

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
de_DE: Kategorie Details

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
de_DE: Kategoriename

en: Category-wise Asset Value
de_DE: Kategorialer Vermögenswert

en: Caution
de_DE: Achtung

en: Caution: This might alter frozen accounts.
de_DE: Vorsicht! Dies könnte eingefrorene Konten verändern.

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
de_DE: Handynummer

note: Name of a UOM
en: Centigram/Litre
de_DE: Zentigramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Centilitre
de_DE: Zentiliter

note: Name of a UOM
en: Centimeter
de_DE: Zentimeter

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
de_DE: Zertifikat

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
de_DE: Zertifikatdetails

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
de_DE: Zertifikatslimit

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
de_DE: Zertifikatsnummer

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
de_DE: Zertifikat erforderlich

note: Name of a UOM
en: Chain
de_DE: Kette

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
de_DE: Rückgeld

en: Change Release Date
de_DE: Ändern Sie das Veröffentlichungsdatum

note: Label of the stock_value_difference (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Ledger Entry'
en: Change in Stock Value
de_DE: Änderung des Lagerwerts

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
de_DE: Ändern Sie den Kontotyp in &quot;Forderung&quot; oder wählen Sie ein anderes Konto aus.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
de_DE: Ändern Sie dieses Datum manuell, um das nächste Startdatum für die Synchronisierung festzulegen

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
de_DE: Kundenname in „{}“ geändert, da „{}“ bereits existiert.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
de_DE: Änderungen

en: Changes in {0}
de_DE: Änderungen an {0}

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
de_DE: Die Änderung der Kundengruppe für den ausgewählten Kunden ist nicht zulässig.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
de_DE: Vertriebspartner

en: Charge of type 'Actual' in row {0} cannot be included in Item Rate or Paid Amount
de_DE: Kosten für den Typ „Tatsächlich“ in Zeile {0} können nicht in den Artikelpreis oder den bezahlen Betrag einfließen

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
de_DE: Gebührenpflichtig

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
de_DE: Gebühren entstanden

en: Charges are updated in Purchase Receipt against each item
de_DE: Die Kosten werden im Eingangsbeleg für jeden Artikel aktualisiert

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
de_DE: Die Kosten werden anteilig auf der Grundlage der Artikelmenge oder des Betrags, gemäß Ihrer Auswahl, verteilt.

en: Chart
de_DE: Diagramm

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
de_DE: Kontenplan

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
de_DE: Kontenvorlage

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
de_DE: Diagrammvorschau

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
de_DE: Diagrammbaum

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
de_DE: Kontenplan

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
de_DE: Kontenplan Importeur

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
de_DE: Kostenstellenplan

en: Charts Based On
de_DE: Diagramme basierend auf

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
de_DE: Fahrwerksnummer

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Chat
de_DE: Unterhaltung

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
de_DE: Aktivieren, damit dieselbe Lieferantenrechnungsnummer nur einmal vorkommen kann

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
de_DE: Überprüfen Sie, ob es sich um eine hydroponische Einheit handelt

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
de_DE: Prüfen Sie, ob eine Materialübertragung nicht erforderlich ist

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
de_DE: Check-in (Gruppe)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
de_DE: Hier aktivieren, um keine Bruchteile zuzulassen (für Anzahl)

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
de_DE: Geprüft am

note: Description of the 'Round Off Tax Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Checking this will round off the tax amount to the nearest integer
de_DE: Falls aktiviert, wird der Steuerbetrag auf die nächste ganze Zahl gerundet

en: Checkout
de_DE: Zahlen

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
de_DE: Kaufabwicklung / Bestellung abschicken / Neue Bestellung

en: Chemical
de_DE: Chemische Industrie

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
de_DE: Scheck

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
de_DE: Scheckdatum

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
de_DE: Scheck Höhe

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
de_DE: Schecknummer

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
de_DE: Scheck Druckvorlage

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
de_DE: Scheck Größe

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
de_DE: Scheck Breite

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
de_DE: Scheck-/ Referenzdatum

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
de_DE: Scheck-/ Referenznummer

en: Cheques Required
de_DE: Überprüfungen erforderlich

note: Name of a report
en: Cheques and Deposits Incorrectly cleared
de_DE: Falsch verrechnete Schecks und Einzahlungen

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
de_DE: Schecks und Kautionen fälschlicherweise gelöscht

en: Chief Executive Officer
de_DE: Geschäftsführer

en: Chief Financial Officer
de_DE: Finanzvorstand

en: Chief Operating Officer
de_DE: Operativer Geschäftsführer

en: Chief Technology Officer
de_DE: Technischer Leiter

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
de_DE: Untergeordneter Dokumentname

note: Label of the child_row_reference (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Child Row Reference
de_DE: Zeilenreferenz

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
de_DE: Für diesen Vorgang existiert ein untergeordneter Vorgang. Sie können diesen daher nicht löschen.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
de_DE: Unterknoten können nur unter Gruppenknoten erstellt werden.

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
de_DE: Für dieses Lager existieren untergordnete Lager vorhanden. Sie können dieses Lager daher nicht löschen.

en: Circular Reference Error
de_DE: Zirkelschluss-Fehler

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
de_DE: Ort

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
de_DE: Klasse / Anteil

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
de_DE: Klassifizierung der Kunden nach Region

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
de_DE: Klauseln und Bedingungen

en: Clear Demo Data
de_DE: Demodaten löschen

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
de_DE: Benachrichtigungen löschen

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
de_DE: Tabelle leeren

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
de_DE: Abrechnungsdatum

en: Clearance Date not mentioned
de_DE: Abrechnungsdatum nicht erwähnt

en: Clearance Date updated
de_DE: Abrechnungsdatum aktualisiert

en: Clearing Demo Data...
de_DE: Lösche Demodaten...

en: Click on 'Get Finished Goods for Manufacture' to fetch the items from the above Sales Orders. Items only for which a BOM is present will be fetched.
de_DE: Klicken Sie auf „Fertigwaren zur Herstellung abrufen“, um die Artikel aus den oben genannten Kundenaufträgen abzurufen. Es werden nur Artikel abgerufen, für die eine Stückliste vorhanden ist.

en: Click on Add to Holidays. This will populate the holidays table with all the dates that fall on the selected weekly off. Repeat the process for populating the dates for all your weekly holidays
de_DE: Klicken Sie auf „Zu arbeitsfreien Tagen hinzufügen“. Dadurch wird die Tabelle der arbeitsfreien Tage mit allen Terminen gefüllt, die auf den ausgewählten Wochentag fallen. Wiederholen Sie den Vorgang, um die Daten für alle arbeitsfreien Wochentage einzugeben

en: Click on Get Sales Orders to fetch sales orders based on the above filters.
de_DE: Klicken Sie auf Kundenaufträge abrufen, um die Kundenaufträge auf der Grundlage der obigen Filter abzurufen.

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
de_DE: Klicken Sie auf die Schaltfläche &quot;Rechnungen importieren&quot;, sobald die ZIP-Datei an das Dokument angehängt wurde. Eventuelle Verarbeitungsfehler werden im Fehlerprotokoll angezeigt.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
de_DE: Klicken Sie auf den folgenden Link, um Ihre E-Mail-Adresse zu bestätigen und den Termin zu bestätigen

en: Click to add email / phone
de_DE: Klicken um E-Mail / Telefon hinzuzufügen

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
de_DE: Kunde

en: Close
de_DE: Schließen

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
de_DE: Vorfall schließen nach

en: Close Loan
de_DE: Darlehen schließen

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
de_DE: Beantwortete Chance nach Tagen schließen

en: Close the POS
de_DE: Schließen Sie die Kasse

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
de_DE: Geschlossen

note: Name of a DocType
en: Closed Document
de_DE: Geschlossenes Dokument

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
de_DE: Geschlossene Dokumente

en: Closed Work Order can not be stopped or Re-opened
de_DE: Ein geschlossener Arbeitsauftrag kann nicht gestoppt oder erneut geöffnet werden

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
de_DE: Geschlosser Auftrag kann nicht abgebrochen werden. Bitte  wiedereröffnen um abzubrechen.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
de_DE: Abschluss

en: Closing (Cr)
de_DE: Schlußstand (Haben)

en: Closing (Dr)
de_DE: Schlußstand (Soll)

en: Closing (Opening + Total)
de_DE: Schließen (Eröffnung + Gesamt)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
de_DE: Bezeichnung des Abschlusskontos

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
de_DE: Abschlußkonto {0} muss vom Typ Verbindlichkeiten/Eigenkapital sein

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
de_DE: Schlussbetrag

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
de_DE: Schlussbilanz

en: Closing Balance as per Bank Statement
de_DE: Schlusssaldo laut Kontoauszug

en: Closing Balance as per ERP
de_DE: Schlusssaldo laut ERP

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
de_DE: Abschlussdatum

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
de_DE: Text schließen

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
de_DE: Code-Liste

en: Cold Calling
de_DE: Kaltakquise

en: Collapse All
de_DE: Alles schließen

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
de_DE: Sammle Fortschritte

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
de_DE: Sammelfaktor (= 1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
de_DE: Sammlungsregeln

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
de_DE: Sammelstufe

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
de_DE: Farbe

en: Colour
de_DE: Farbe

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
de_DE: Spalte in der Bankdatei

en: Column {0}
de_DE: Spalte {0}

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
de_DE: Die Spalten stimmen nicht mit der Vorlage überein. Bitte vergleichen Sie die hochgeladene Datei mit der Standardvorlage

en: Combined invoice portion must equal 100%
de_DE: Der kombinierte Rechnungsanteil muss 100% betragen

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
de_DE: Kommentare

en: Commercial
de_DE: Werbung

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
de_DE: Provision

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
de_DE: Provisionssatz

en: Commission Rate %
de_DE: Provisionssatz %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
de_DE: Provisionssatz (%)

en: Commission on Sales
de_DE: Provision auf den Umsatz

note: Name of a DocType Label of the common_code (Data) field in DocType 'Common Code' Label of the common_code (Data) field in DocType 'UOM'
en: Common Code
de_DE: Gemeinsamer Code

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
de_DE: Kommunikation

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
de_DE: Kommunikationskanal

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
de_DE: Kommunikationsmedium

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
de_DE: Kommunikationsmedium-Zeitfenster

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
de_DE: Typ des Kommunikationsmediums

en: Compact Item Print
de_DE: Artikel kompakt drucken

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
de_DE: Firmen

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
de_DE: Unternehmen

en: Company Abbreviation
de_DE: Unternehmenskürzel

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
de_DE: Firmenkürzel darf nicht mehr als 5 Zeichen haben

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
de_DE: Firmenkonto

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
de_DE: Anschrift des Unternehmens

note: Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning'
en: Company Address Display
de_DE: Anzeige der Unternehmensadresse

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
de_DE: Bezeichnung der Anschrift des Unternehmens

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
de_DE: Firmenkonto

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
de_DE: Eigene Rechnungsadresse

note: Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Order' Labe
en: Company Contact Person
de_DE: Kontaktperson des Unternehmens

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
de_DE: Beschreibung des Unternehmens

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
de_DE: Details zum Unternehmen

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
de_DE: E-Mail-Adresse des Unternehmens

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
de_DE: Logo des Unternehmens

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
de_DE: Firma

en: Company Name cannot be Company
de_DE: Firmenname kann keine Firma sein

en: Company Not Linked
de_DE: Firma nicht verknüpft

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
de_DE: Eigene Lieferadresse

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
de_DE: Eigene Steuernummer

en: Company and Posting Date is mandatory
de_DE: Unternehmen und Buchungsdatum sind obligatorisch

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
de_DE: Firmenwährungen beider Unternehmen sollten für Inter Company-Transaktionen übereinstimmen.

en: Company field is required
de_DE: Firmenfeld ist erforderlich

en: Company is mandatory
de_DE: Unternehmen ist obligatorisch

en: Company is mandatory for company account
de_DE: Wenn das Konto zu einem Unternehmen gehört, muss es einem Unternehmen zugeordnet werden

en: Company is mandatory for generating an invoice. Please set a default company in Global Defaults.
de_DE: Für die Rechnungserstellung ist die Angabe eines Unternehmens obligatorisch. Bitte legen Sie in den globalen Standardeinstellungen ein Standardunternehmen fest.

en: Company name not same
de_DE: Firma nicht gleich

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
de_DE: Das Unternehmen von Anlage {0} und Eingangsbeleg {1} stimmt nicht überein.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
de_DE: Meldenummern des Unternehmens für Ihre Unterlagen. Steuernummern usw.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
de_DE: Unternehmen, für das der interne Kunde steht

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
de_DE: Unternehmen, für das der interne Kunde steht.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company which internal supplier represents
de_DE: Unternehmen, für das der interne Lieferant steht

en: Company {0} added multiple times
de_DE: Unternehmen {0} mehrfach hinzugefügt

en: Company {0} does not exist
de_DE: Unternehmen {0} existiert nicht

en: Company {0} is added more than once
de_DE: Unternehmen {0} wird mehr als einmal hinzugefügt

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
de_DE: Unternehmen {} existiert noch nicht. Einrichtung der Steuern wurde abgebrochen.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
de_DE: Unternehmen {} stimmt nicht mit POS-Profil Unternehmen {} überein

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
de_DE: Konkurrent

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
de_DE: Mitbewerberdetails

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
de_DE: Name des Mitbewerbers

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
de_DE: Mitbewerber

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
de_DE: Komplett

en: Complete Job
de_DE: Auftrag abschließen

en: Complete Order
de_DE: Bestellung abschließen

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
de_DE: Abgeschlossen

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
de_DE: Vervollständigt von

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
de_DE: Abgeschlossen am

en: Completed On cannot be greater than Today
de_DE: „Abgeschlossen am“ darf nicht in der Zukunft liegen

en: Completed Operation
de_DE: Vorgang abgeschlossen

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
de_DE: Gefertigte Menge

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
de_DE: Die abgeschlossene Menge darf nicht größer sein als die Menge bis zur Herstellung.

en: Completed Quantity
de_DE: Abgeschlossene Menge

en: Completed Tasks
de_DE: Abgeschlossene Aufgaben

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
de_DE: Benötigte Zeit

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
de_DE: Abgeschlossene Arbeitsaufträge

en: Completion
de_DE: Fertigstellung

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
de_DE: Fertigstellung durch

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
de_DE: Fertigstellungstermin

en: Completion Date can not be before Failure Date. Please adjust the dates accordingly.
de_DE: Das Fertigstellungsdatum kann nicht vor dem Ausfalldatum liegen. Bitte passen Sie die Daten entsprechend an.

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
de_DE: Fertigstellungsstatus

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
de_DE: Vollkaskoversicherung

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
de_DE: Rechner

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
de_DE: Bedingung

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
de_DE: Bedingte Regel

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
de_DE: Beispiele für bedingte Regeln

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
de_DE: Die Bedingungen werden auf alle ausgewählten Elemente zusammen angewendet.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
de_DE: Konfiguration

en: Configure Product Assembly
de_DE: Produktmontage konfigurieren

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
de_DE: Konfigurieren Sie die Aktion, um die Transaktion zu stoppen oder nur zu warnen, wenn derselbe Einzelpreis nicht beibehalten wird.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
de_DE: Konfigurieren Sie die Standardpreisliste beim Erstellen einer neuen Kauftransaktion. Artikelpreise werden aus dieser Preisliste abgerufen.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
de_DE: Bestätigungsdatum

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
de_DE: Verknüpfungen

en: Consider Accounting Dimensions
de_DE: Berücksichtigen Sie die Abrechnungsdimensionen

note: Label of the consider_minimum_order_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Minimum Order Qty
de_DE: Mindestbestellmenge berücksichtigen

note: Label of the consider_rejected_warehouses (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Consider Rejected Warehouses
de_DE: Lager für abgelehnte Ware einschließen

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
de_DE: Steuern oder Gebühren berücksichtigen für

note: Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Considered In Paid Amount
de_DE: Im gezahlten Betrag berücksichtigt

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
de_DE: Auftragspositionen konsolidieren

note: Label of the combine_sub_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sub Assembly Items
de_DE: Artikel der Unterbaugruppe konsolidieren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
de_DE: Konsolidiert

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
de_DE: Konsolidierte Gutschrift

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
de_DE: Konsolidierter Finanzbericht

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
de_DE: Konsolidierte Ausgangsrechnung

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
de_DE: Berater

en: Consulting
de_DE: Beratung

en: Consumable
de_DE: Verbrauchsgut

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
de_DE: Verbrauchskosten

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Consumed
de_DE: Verbraucht

en: Consumed Amount
de_DE: Verbrauchte Menge

note: Label of the asset_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Asset Total Value
de_DE: Wer des verbrauchten Anlagevermögens

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
de_DE: Verbrauchte Vermögensgegenstände

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
de_DE: Verbrauchte Artikel

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order
en: Consumed Qty
de_DE: Verbrauchte Anzahl

en: Consumed Qty cannot be greater than Reserved Qty for item {0}
de_DE: Die verbrauchte Menge kann nicht größer sein als die reservierte Menge für Artikel {0}

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
de_DE: Verbrauchte Menge

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_consumption_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Stock Items
de_DE: Verbrauchte Lagerartikel

en: Consumed Stock Items, Consumed Asset Items or Consumed Service Items is mandatory for Capitalization
de_DE: Verbrauchte Lagerartikel, verbrauchte Vermögensgegenstand-Artikel oder verbrauchte Dienstleistungsartikel sind für die Aktivierung obligatorisch.

note: Label of the stock_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Total Value
de_DE: Wert des verbrauchten Lagerbestands

en: Consumer Products
de_DE: Konsumgüter

en: Consumption Rate
de_DE: Verbrauchsrate

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
de_DE: Kontakt

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
de_DE: Kontakt-Beschr.

en: Contact Details
de_DE: Kontakt-Details

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
de_DE: Kontakt-E-Mail

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
de_DE: Kontakt-HTML

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
de_DE: Kontakt-Information

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
de_DE: Kontaktinformationen

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
de_DE: Kontaktliste

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
de_DE: Kontakt-Mobiltelefonnummer

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
de_DE: Kontakt-Mobiltelefonnummer

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
de_DE: Ansprechpartner

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
de_DE: Kontakt-Nr.

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
de_DE: Kontaktperson

en: Contact Person does not belong to the {0}
de_DE: Die Kontaktperson gehört nicht zu {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
de_DE: Einstellungen zu „Kontaktieren Sie uns“

en: Contact:
de_DE: Kontakt:

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
de_DE: Kontakte

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
de_DE: Inhalt

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
de_DE: Inhaltstyp

en: Continue
de_DE: Fortsetzen

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
de_DE: Gegenbuchung

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
de_DE: Vertrag

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
de_DE: Vertragsdetails

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
de_DE: Vertragsende

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
de_DE: Prüfliste für Vertragsausführung

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
de_DE: Vertragslaufzeit

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
de_DE: Vertragsvorlage

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
de_DE: Bedingungen für Vertragsvorlagen-Erfüllung

note: Label of the contract_template_help (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Template Help
de_DE: Vertragsvorlage Hilfe

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
de_DE: Vertragsbedingungen

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
de_DE: Vertragsbedingungen

en: Contribution %
de_DE: Beitrag %

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
de_DE: Beitrag (%)

en: Contribution Amount
de_DE: Beitragshöhe

en: Contribution Qty
de_DE: Beitragsmenge

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
de_DE: Beitrag zum Gesamtnetto

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
de_DE: Steuerungsaktion

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
de_DE: Historische Lagerbewegungen überprüfen

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
de_DE: Umrechnungsfaktor

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
de_DE: Wechselkurs

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
de_DE: Umrechnungsfaktor für Standardmaßeinheit muss in Zeile {0} 1 sein

en: Conversion factor for item {0} has been reset to 1.0 as the uom {1} is same as stock uom {2}.
de_DE: Der Umrechnungsfaktor für Artikel {0} wurde auf 1,0 zurückgesetzt, da die Maßeinheit {1} dieselbe ist wie die Lagermaßeinheit {2}.

en: Conversion rate cannot be 0
de_DE: Der Umrechnungskurs kann nicht 0 sein

en: Conversion rate is 1.00, but document currency is different from company currency
de_DE: Der Umrechnungskurs beträgt 1,00, aber die Währung des Dokuments unterscheidet sich von der Währung des Unternehmens

en: Conversion rate must be 1.00 if document currency is same as company currency
de_DE: Der Umrechnungskurs muss 1,00 betragen, wenn die Belegwährung mit der Währung des Unternehmens übereinstimmt

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
de_DE: Artikelbeschreibung in sauberes HTML umwandeln

en: Convert to Group
de_DE: In Gruppe umwandeln

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
de_DE: In Gruppe umwandeln

en: Convert to Item Based Reposting
de_DE: Umstellung auf artikelbasiertes Umbuchen

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Ledger
de_DE: In Lagerbuch umwandeln

en: Convert to Non-Group
de_DE: In nicht-Gruppe umwandeln

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
de_DE: umgewandelt

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
de_DE: Kopiert von

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
de_DE: Kopiere Felder auf Varianten

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
de_DE: Kern

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
de_DE: Korrigierend

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
de_DE: Korrekturmaßnahme

en: Corrective Job Card
de_DE: Nacharbeitsauftrag

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
de_DE: Nacharbeit

note: Label of the corrective_operation_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Corrective Operation Cost
de_DE: Nacharbeitskosten

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
de_DE: Korrektur / Vorbeugung

en: Cosmetics
de_DE: Kosmetik

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
de_DE: Kosten

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
de_DE: Kostenstelle

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cost Center Allocation
de_DE: Kostenstellenzuordnung

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
de_DE: Kostenstellenzuordnungsprozentsatz

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
de_DE: Kostenstellenzuordnungsprozentsätze

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
de_DE: Kostenstellenbezeichnung

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
de_DE: Kostenstellen-Nummer

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
de_DE: Kostenstelle und Budgetierung

en: Cost Center for Item rows has been updated to {0}
de_DE: Die Kostenstelle für Artikelzeilen wurde auf {0} aktualisiert

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
de_DE: Kostenstelle ist Teil der Kostenstellenzuordnung und kann daher nicht in eine Gruppe umgewandelt werden

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
de_DE: Kostenstelle wird in Zeile {0} der Steuertabelle für Typ {1} gebraucht

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
de_DE: Kostenstelle mit bestehenden Zuordnungen kann nicht in eine Gruppe umgewandelt werden

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
de_DE: Kostenstelle mit bestehenden Transaktionen kann nicht in eine Gruppe umgewandelt werden

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
de_DE: Kostenstelle mit bestehenden Transaktionen kann nicht in Sachkonto umgewandelt werden

en: Cost Center {0} cannot be used for allocation as it is used as main cost center in other allocation record.
de_DE: Kostenstelle {0} kann nicht für die Zuordnung verwendet werden, da sie in anderen Zuordnungsdatensätzen als Hauptkostenstelle verwendet wird.

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
de_DE: Kostenstelle {} gehört nicht zum Unternehmen {}

en: Cost Center {} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
de_DE: Kostenstelle {} ist eine Gruppenkostenstelle und Gruppenkostenstellen können nicht in Transaktionen verwendet werden

en: Cost Center: {0} does not exist
de_DE: Kostenstelle: {0} existiert nicht

en: Cost Centers
de_DE: Kostenstellen

note: Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Cost Configuration
de_DE: Kostenkonfiguration

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
de_DE: Kosten pro Einheit

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
de_DE: Kosten und Fracht bis Bestimmungshafen

en: Cost of Delivered Items
de_DE: Aufwendungen für gelieferte Artikel

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
de_DE: Selbstkosten

en: Cost of Issued Items
de_DE: Aufwendungen für in Umlauf gebrachte Artikel

note: Name of a report
en: Cost of Poor Quality Report
de_DE: Kosten mangelhafter Qualität

en: Cost of Purchased Items
de_DE: Aufwendungen für bezogene Artikel

en: Cost of various activities
de_DE: Aufwendungen für verschiedene Tätigkeiten

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
de_DE: Kosten für das Unternehmen (CTC)

note: Title of an incoterm
en: Cost, Insurance and Freight
de_DE: Kosten, Versicherung und Fracht

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
de_DE: Kalkulation

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
de_DE: Kalkulationsbetrag

note: Label of the costing_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing Details
de_DE: Kostendetails

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
de_DE: Kalkulationsbetrag

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
de_DE: Kalkulation und Abrechnung

en: Could Not Delete Demo Data
de_DE: Demodaten konnten nicht gelöscht werden

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
de_DE: Der Kunde konnte aufgrund der folgenden fehlenden Pflichtfelder nicht automatisch erstellt werden:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
de_DE: Gutschrift konnte nicht automatisch erstellt werden, bitte deaktivieren Sie &#39;Gutschrift ausgeben&#39; und senden Sie sie erneut

en: Could not detect the Company for updating Bank Accounts
de_DE: Konnte das Unternehmen für die Aktualisierung der Bankkonten nicht finden

en: Could not find path for
de_DE: Konnte keinen Pfad finden für

en: Could not retrieve information for {0}.
de_DE: Informationen für {0} konnten nicht abgerufen werden.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
de_DE: Konnte die Kriterien-Score-Funktion für {0} nicht lösen. Stellen Sie sicher, dass die Formel gültig ist.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
de_DE: Die gewichtete Notenfunktion konnte nicht gelöst werden. Stellen Sie sicher, dass die Formel gültig ist.

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
de_DE: Anzahl

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
de_DE: Land

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
de_DE: Ländercode in Datei stimmt nicht mit dem im System eingerichteten Ländercode überein

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
de_DE: Herkunftsland

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
de_DE: Gutscheincode

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
de_DE: Gutscheincode basiert

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
de_DE: Coupon Beschreibung

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
de_DE: Gutschein Name

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
de_DE: Coupon-Typ

en: Cr
de_DE: H

en: Create
de_DE: Erstellen

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
de_DE: Kontenplan erstellen, basierend auf

en: Create Delivery Trip
de_DE: Erstelle Auslieferungsfahrt

en: Create Depreciation Entry
de_DE: Abschreibungseintrag erstellen

en: Create Employee
de_DE: Mitarbeiter anlegen

en: Create Employee Records
de_DE: Erstellen Sie Mitarbeiterdaten

en: Create Employee records.
de_DE: Mitarbeiter-Datensätze erstellen.

note: Label of the is_grouped_asset (Check) field in DocType 'Item'
en: Create Grouped Asset
de_DE: Gruppierte Anlage erstellen

en: Create Inter Company Journal Entry
de_DE: Erstellen Sie einen unternehmensübergreifenden Buchungssatz

en: Create Invoices
de_DE: Rechnungen erstellen

en: Create Job Card
de_DE: Jobkarte erstellen

note: Label of the create_job_card_based_on_batch_size (Check) field in DocType 'Operation'
en: Create Job Card based on Batch Size
de_DE: Auftragskarte nach Chargengröße erstellen

en: Create Journal Entries
de_DE: Buchungssätze erstellen

en: Create Journal Entry
de_DE: Buchungssatz erstellen

en: Create Lead
de_DE: Interessent erstellen

en: Create Leads
de_DE: Interessenten erstellen

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
de_DE: Buchungssätze für Wechselgeld erstellen

en: Create Link
de_DE: Verknüpfung erstellen

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
de_DE: Fehlende Partei erstellen

en: Create Multi-level BOM
de_DE: Mehrstufige Stücklisten erstellen

en: Create New Contact
de_DE: Neuen Kontakt erstellen

en: Create New Customer
de_DE: Neuen Kunden erstellen

en: Create New Lead
de_DE: Neuen Interessenten erstellen

en: Create Opportunity
de_DE: Chance erstellen

en: Create POS Opening Entry
de_DE: POS-Eröffnungseintrag erstellen

en: Create Payment Entry
de_DE: Zahlungseintrag erstellen

en: Create Pick List
de_DE: Pickliste erstellen

en: Create Print Format
de_DE: Druckformat erstellen

en: Create Prospect
de_DE: Potenziellen Kunde erstellen

en: Create Purchase Order
de_DE: Bestellung anlegen

en: Create Purchase Orders
de_DE: Bestellungen erstellen

en: Create Quotation
de_DE: Angebot erstellen

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
de_DE: Empfängerliste erstellen

en: Create Reposting Entries
de_DE: Umbuchungseinträge erstellen

en: Create Reposting Entry
de_DE: Umbuchungseintrag erstellen

en: Create Sales Invoice
de_DE: Ausgangsrechnung erstellen

en: Create Sales Order
de_DE: Auftrag anlegen

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
de_DE: Erstellen Sie Aufträge, um Ihre Arbeit zu planen und pünktlich zu liefern

en: Create Sample Retention Stock Entry
de_DE: Legen Sie einen Muster-Retention-Stock-Eintrag an

en: Create Stock Entry
de_DE: Lagerbewegung erstellen

en: Create Supplier Quotation
de_DE: Lieferantenangebot erstellen

en: Create Tax Template
de_DE: Steuervorlage erstellen

en: Create Timesheet
de_DE: Arbeitszeittabelle erstellen

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
de_DE: Benutzer erstellen

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
de_DE: Benutzerberechtigung Erstellen

en: Create Users
de_DE: Benutzer erstellen

en: Create Variant
de_DE: Variante erstellen

en: Create Variants
de_DE: Varianten erstellen

en: Create Workstation
de_DE: Arbeitsplatz erstellen

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Create a new composite asset
de_DE: Neuen zusammengesetzten Vermögensgegenstand erstellen

en: Create a variant with the template image.
de_DE: Eine Variante mit dem Vorlagenbild erstellen.

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
de_DE: Erstellen Sie eine eingehende Lagertransaktion für den Artikel.

en: Create customer quotes
de_DE: Kunden Angebote erstellen

note: Label of the create_pr_in_draft_status (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create in Draft Status
de_DE: In Entwurfsstatus erstellen

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
de_DE: Erstelle einen fehlenden Kunden oder Lieferanten.

en: Create {0} {1} ?
de_DE: {0} {1} erstellen?

en: Created On
de_DE: Erstellt am

en: Created {0} scorecards for {1} between:
de_DE: Erstellte {0} Bewertungsliste für {1} zwischen:

en: Creating Accounts...
de_DE: Konten erstellen ...

en: Creating Delivery Note ...
de_DE: Lieferschein erstellen ...

en: Creating Dimensions...
de_DE: Dimensionen erstellen ...

en: Creating Journal Entries...
de_DE: Journaleinträge erstellen...

en: Creating Packing Slip ...
de_DE: Packzettel erstellen ...

en: Creating Purchase Invoices ...
de_DE: Eingangsrechnungen erstellen ...

en: Creating Purchase Order ...
de_DE: Bestellung anlegen ...

en: Creating Purchase Receipt ...
de_DE: Eingangsbeleg erstellen ...

en: Creating Sales Invoices ...
de_DE: Ausgangsrechnungen erstellen ...

en: Creating Stock Entry
de_DE: Lagerbewegung erstellen

en: Creating Subcontracting Order ...
de_DE: Erstelle Unterauftrag ...

en: Creating Subcontracting Receipt ...
de_DE: Erstelle Unterauftragsbeleg ...

en: Creating User...
de_DE: Benutzer erstellen...

en: Creating {} out of {} {}
de_DE: {} Aus {} {} erstellen

en: Creation
de_DE: Erstellung

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
de_DE: Belegerstellungs-Nr.

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
de_DE: Erstellung erfolgreich: <b><a href='/app/{0}'>{1}</a></b>

en: Creation of {0} failed.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
de_DE: Die Erstellung von {0} ist fehlgeschlagen.
    				Überprüfen Sie <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Massentransaktionsprotokoll</a></b>

en: Creation of {0} partially successful.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
de_DE: Erstellung von {0} teilweise erfolgreich.
    				Überprüfen Sie <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Massentransaktionsprotokoll</a></b>

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
de_DE: Haben

en: Credit (Transaction)
de_DE: Haben (Transaktion)

en: Credit ({0})
de_DE: Guthaben ({0})

en: Credit Account
de_DE: Guthabenkonto

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
de_DE: Guthaben-Summe

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
de_DE: (Gut)Haben-Betrag in Kontowährung

note: Label of the credit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Transaction Currency
de_DE: Haben-Betrag in Transaktionswährung

en: Credit Balance
de_DE: Verfügbarer Kredit

en: Credit Card
de_DE: Kreditkarte

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
de_DE: Kreditkarten-Buchung

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
de_DE: Zahlungsziel

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
de_DE: Kreditlimit

en: Credit Limit Crossed
de_DE: Kreditlimit überschritten

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
de_DE: Kreditlimit-Einstellungen

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
de_DE: Kreditlimit und Zahlungsbedingungen

en: Credit Limit:
de_DE: Kreditlimit:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
de_DE: Kreditlimits

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
de_DE: Kreditmonate

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
de_DE: Gutschrift

en: Credit Note Amount
de_DE: Gutschriftbetrag

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
de_DE: Gutschrift ausgelöst

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note will update it's own outstanding amount, even if 'Return Against' is specified.
de_DE: Den ausstehenden Betrag dieser Rechnungskorrektur separat buchen, statt den der korrigierten Rechnung zu verringern.

en: Credit Note {0} has been created automatically
de_DE: Gutschrift {0} wurde automatisch erstellt

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
de_DE: Gutschreiben auf

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
de_DE: (Gut)Haben in Unternehmenswährung

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
de_DE: Das Kreditlimit wurde für den Kunden {0} ({1} / {2}) überschritten.

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
de_DE: Kreditlimit für das Unternehmen ist bereits definiert {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
de_DE: Kreditlimit für Kunde erreicht {0}

en: Creditors
de_DE: Gläubiger

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
de_DE: Kriterien

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
de_DE: Kriterien Formel

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
de_DE: Kriterien Name

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
de_DE: Kriterieneinstellung

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
de_DE: Kriterien Gewicht

en: Criteria weights must add up to 100%
de_DE: Die Gewichtung der Kriterien muss 100 % ergeben

en: Cron Interval should be between 1 and 59 Min
de_DE: Das Cron-Intervall sollte zwischen 1 und 59 Minuten liegen

note: Description of a DocType
en: Cross Listing of Item in multiple groups
de_DE: Kreuzlistung von Artikeln in mehreren Gruppen

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
de_DE: Kubikzentimeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
de_DE: Kubikdezimeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
de_DE: Kubikfuß

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
de_DE: Kubikzoll

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
de_DE: Kubikmeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
de_DE: Kubikmillimeter

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
de_DE: Kubikyard

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
de_DE: Kumulativer Transaktionsschwellenwert

note: Name of a UOM
en: Cup
de_DE: Tasse

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
de_DE: Währung

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
de_DE: Währungs-Umrechnung

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
de_DE: Einstellungen Währungsumtausch

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
de_DE: Details zu den Währungsumrechnungseinstellungen

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
de_DE: Der Währungsumtausch muss beim Kauf oder beim Verkauf anwendbar sein.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
de_DE: Währung und Preisliste

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
de_DE: Die Währung kann nicht geändert werden, wenn Buchungen in einer anderen Währung getätigt wurden

en: Currency for {0} must be {1}
de_DE: Währung für {0} muss {1} sein

en: Currency of the Closing Account must be {0}
de_DE: Die Währung des Abschlusskontos muss {0} sein

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
de_DE: Die Währung der Preisliste {0} muss {1} oder {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
de_DE: Die Währung sollte mit der Währung der Preisliste übereinstimmen: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
de_DE: Aktuelle Adresse

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
de_DE: Aktuelle Adresse ist

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
de_DE: Aktuelle Höhe

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
de_DE: Umlaufvermögen

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
de_DE: Aktueller Wert des Vermögensgegenstandes

en: Current Assets
de_DE: Umlaufvermögen

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
de_DE: Aktuelle Stückliste

en: Current BOM and New BOM can not be same
de_DE: Aktuelle Stückliste und neue Stückliste können nicht identisch sein

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
de_DE: Aktueller Wechselkurs

note: Label of the current_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Current Index
de_DE: Aktueller Index

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
de_DE: Aktuelles Rechnungsenddatum

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
de_DE: Aktuelles Rechnungsstartdatum

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
de_DE: Aktuelles Level

en: Current Liabilities
de_DE: Laufende Verbindlichkeiten

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
de_DE: Kurzfristige Verbindlichkeit

note: Label of the current_node (Link) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Current Node
de_DE: Aktueller Knoten

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
de_DE: Aktuelle Anzahl

note: Label of the current_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial / Batch Bundle
de_DE: Aktuelles Serien-/Chargen-Bündel

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
de_DE: Aktuelle Seriennummer

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
de_DE: Aktuellen Zustand

en: Current Status
de_DE: Aktueller Status

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
de_DE: Aktueller Lagerbestand

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
de_DE: Aktuelle Uhrzeit

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
de_DE: Aktueller Wertansatz

en: Curves
de_DE: Kurven

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
de_DE: Betreuer

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
de_DE: Sorgerecht

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
de_DE: Benutzerdefiniert

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
de_DE: Benutzerdefinierte Bemerkungen

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
de_DE: Benutzerdefinierte Trennzeichen

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
de_DE: Benutzerdefiniert?

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
de_DE: Kunde

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
de_DE: Kunde

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
de_DE: Kunde / Artikel / Artikelgruppe

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
de_DE: Kunden- / Interessenten-Adresse

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
de_DE: Kundengewinnung und -bindung

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
de_DE: Kundenadresse

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
de_DE: Kundenadressen und Ansprechpartner

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
de_DE: Kunden-Nr.

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
de_DE: Kundenkontakt

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
de_DE: Kontakt-E-Mail des Kunden

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
de_DE: Kunden-Kreditlinien

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
de_DE: Kundenkreditlimit

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
de_DE: Kunden-Standardeinstellungen

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
de_DE: Kundendaten

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
de_DE: Kundenrückmeldung

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
de_DE: Kundengruppe

note: Name of a DocType
en: Customer Group Item
de_DE: Kundengruppe (Zeile)

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
de_DE: Kundengruppenname

en: Customer Group: {0} does not exist
de_DE: Kundengruppe: {0} existiert nicht

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
de_DE: Kundengruppen

note: Name of a DocType
en: Customer Item
de_DE: Kunden-Artikel

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
de_DE: Kunden-Artikel

en: Customer LPO
de_DE: Kunden LPO

en: Customer LPO No.
de_DE: Kunden-LPO-Nr.

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
de_DE: Kundenbuchzusammenfassung

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
de_DE: Mobilnummer des Kunden

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
de_DE: Kundenname

en: Customer Name:
de_DE: Kundenname:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
de_DE: Benennung der Kunden nach

en: Customer PO
de_DE: Kunden-Bestellung

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
de_DE: Auftragsdetails

en: Customer POS Id
de_DE: Kunden-POS-ID

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
de_DE: Kunden-POS-ID

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
de_DE: Kundenportal-Benutzer

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
de_DE: Hauptadresse des Kunden

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
de_DE: Hauptkontakt des Kunden

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
de_DE: Vom Kunden beigestellt

en: Customer Service
de_DE: Kundenservice

en: Customer Service Representative
de_DE: Kundendienstmitarbeiter:in

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
de_DE: Kundengebiet

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
de_DE: Kundentyp

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
de_DE: Kundenlagerkonto (optional)

en: Customer contact updated successfully.
de_DE: Kundenkontakt erfolgreich aktualisiert.

en: Customer is required
de_DE: Kunde ist verpflichtet

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
de_DE: Der Kunde ist in keinem Treueprogramm registriert

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
de_DE: Kunde oder Artikel

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
de_DE: Kunde erforderlich für "Kundenbezogener Rabatt"

en: Customer {0} does not belong to project {1}
de_DE: Customer {0} gehört nicht zum Projekt {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
de_DE: Kunden-Artikel-Nr.

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
de_DE: Bestellung des Kunden

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
de_DE: Bestelldatum des Kunden

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
de_DE: Bestellnummer des Kunden

en: Customer's Vendor
de_DE: Lieferant des Kunden

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
de_DE: Kundenbezogener Artikelpreis

en: Customer/Lead Name
de_DE: Name des Kunden / Interessenten

en: Customer:
de_DE: Kunde:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
de_DE: Kunden

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
de_DE: Kunden ohne Verkaufsvorgänge

en: Customers not selected.
de_DE: Kunden nicht ausgewählt.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
de_DE: Kundenspezifischer Rabatt

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
de_DE: Zolltarifnummer

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
de_DE: Zyklus/Sekunde

note: Option for the 'Algorithm' (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: DFS
de_DE: Tiefensuche

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
de_DE: Täglich

en: Daily Project Summary for {0}
de_DE: Tägliche Projektzusammenfassung für {0}

en: Daily Reminders
de_DE: Tägliche Erinnerungen

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
de_DE: Tägliche Sendezeit

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
de_DE: Tägliche Zeiterfassungsübersicht

en: Data Based On
de_DE: Daten basierend auf

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
de_DE: Datenimport-Konfiguration

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
de_DE: Datenimport und Einstellungen

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
de_DE: Datum

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
de_DE: Datum

en: Date Based On
de_DE: Datum basierend auf

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
de_DE: Zeitpunkt der Pensionierung

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
de_DE: Datums-Einstellungen

en: Date must be between {0} and {1}
de_DE: Das Datum muss zwischen {0} und {1} liegen

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
de_DE: Geburtsdatum

en: Date of Birth cannot be greater than today.
de_DE: Geburtsdatum kann nicht später liegen als heute.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
de_DE: Anfangsdatum

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
de_DE: Das Datum des Beginns sollte größer sein als das Gründungsdatum

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
de_DE: Gründungsdatum

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
de_DE: Gründungsdatum

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
de_DE: Ausstellungsdatum

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
de_DE: Eintrittsdatum

en: Date of Transaction
de_DE: Datum der Transaktion

en: Date: {0} to {1}
de_DE: Datum: {0} bis {1}

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
de_DE: Daten

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
de_DE: Tag

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
de_DE: Wochentag

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
de_DE: Wochentag

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
de_DE: Sendetag

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
de_DE: Tag (e) nach Rechnungsdatum

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
de_DE: Tag (e) nach dem Ende des Rechnungsmonats

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
de_DE: Tage

en: Days Since Last Order
de_DE: Tage seit der letzten Bestellung

en: Days Since Last order
de_DE: Tage seit dem letzten Auftrag

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
de_DE: Tage bis Fälligkeit

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Days before the current subscription period
de_DE: Tage vor dem aktuellen Abonnementzeitraum

note: Label of the delinked (Check) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: DeLinked
de_DE: Verknüpfung gelöst

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
de_DE: Besitzer des Deals

en: Dealer
de_DE: Händler

en: Dear
de_DE: Hallo

en: Dear System Manager,
de_DE: Sehr geehrter System Manager,

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit
de_DE: Soll

en: Debit (Transaction)
de_DE: Soll (Transaktion)

en: Debit ({0})
de_DE: Soll ({0})

en: Debit Account
de_DE: Sollkonto

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
de_DE: Soll-Betrag

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
de_DE: Soll-Betrag in Kontowährung

note: Label of the debit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Transaction Currency
de_DE: Soll-Betrag in Transaktionswährung

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
de_DE: Lastschrift

en: Debit Note Amount
de_DE: Lastschriftbetrag

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
de_DE: Lastschrift ausgestellt am

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note will update it's own outstanding amount, even if 'Return Against' is specified.
de_DE: Den ausstehenden Betrag dieser Rechnungskorrektur separat buchen, statt den der korrigierten Rechnung zu verringern.

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
de_DE: Forderungskonto

en: Debit To is required
de_DE: Forderungskonto erforderlich

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
de_DE: Soll und Haben nicht gleich für {0} #{1}. Unterschied ist {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
de_DE: Soll in Unternehmenswährung

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
de_DE: Forderungskonto

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Debit-Credit Mismatch
de_DE: Soll-Haben-Diskrepanz

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: Debit-Credit mismatch
de_DE: Soll-Haben-Diskrepanz

en: Debtor/Creditor
de_DE: Schuldner/Gläubiger

en: Debtor/Creditor Advance
de_DE: Schuldner-/Gläubigervorschuss

en: Debtors
de_DE: Debitoren

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
de_DE: Dezigramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Decilitre
de_DE: Deziliter

note: Name of a UOM
en: Decimeter
de_DE: Dezimeter

en: Declare Lost
de_DE: Für verloren erklären

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
de_DE: Abziehen

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
de_DE: Details zum Abzug

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
de_DE: Abzüge oder Verlust

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
de_DE: Standard

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
de_DE: Standardkonto

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
de_DE: Standardkonten

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
de_DE: Es gibt Standard-Aktivitätskosten für Aktivitätsart - {0}

note: Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Default Advance Account
de_DE: Standard Vorschusskonto

note: Label of the default_advance_paid_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Paid Account
de_DE: Standardkonto für geleistete Vorauszahlungen

note: Label of the default_advance_received_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Received Account
de_DE: Standardkonto für erhaltene Vorauszahlungen

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
de_DE: Standardstückliste

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
de_DE: Standardstückliste ({0}) muss für diesen Artikel oder dessen Vorlage aktiv sein

en: Default BOM for {0} not found
de_DE: Standardstückliste für {0} nicht gefunden

en: Default BOM not found for FG Item {0}
de_DE: Standard Stückliste für Fertigprodukt {0} nicht gefunden

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
de_DE: Standard-Stückliste nicht gefunden für Position {0} und Projekt {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
de_DE: Standardbankkonto

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
de_DE: Standard-Rechnungspreis

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
de_DE: Standard-Einkaufskostenstelle

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
de_DE: Standard-Einkaufspreisliste

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
de_DE: Standard-Einkaufsbedingungen

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
de_DE: Standardbarkonto

note: Label of the default_common_code (Link) field in DocType 'Code List'
en: Default Common Code
de_DE: Standard Common Code

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
de_DE: Standard Unternehmen

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
de_DE: Standard-Bankkonto des Unternehmens

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
de_DE: Standardkostenstelle

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
de_DE: Standard-Herstellkosten

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
de_DE: Standardkosten

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
de_DE: Standardwährung

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
de_DE: Standardkundengruppe

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
de_DE: Standardkonto für aktive Rechnungsabgrenzung

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
de_DE: Standardkonto für passive Rechnungsabgrenzung

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
de_DE: Standardabmessung

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
de_DE: Standard-Rabattkonto

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
de_DE: Standardabstandseinheit

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
de_DE: Standardaufwandskonto

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
de_DE: Standardfinanzbuch

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
de_DE: Standard-Fertigerzeugnislager

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
de_DE: Standard Feiertagsliste

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
de_DE: Standard-Durchgangslager

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
de_DE: Standard-Ertragskonto

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
de_DE: Standard Inventurkonto

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
de_DE: Standard-Artikelgruppe

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
de_DE: Standardartikelhersteller

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
de_DE: Standardbriefkopf

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
de_DE: Standard Hersteller Teile-Nr

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
de_DE: Standard-Material anfordern Typ

note: Label of the default_operating_cost_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Operating Cost Account
de_DE: Standardmäßiges Betriebskostenkonto

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
de_DE: Standard-Verbindlichkeitenkonto

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
de_DE:  Standard Rabattkonto für Zahlungen

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
de_DE: Standard Payment Request Message

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
de_DE: Standardvorlage für Zahlungsbedingungen

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
de_DE: Standardpreisliste

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
de_DE: Standardpriorität

note: Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Provisional Account
de_DE: Standard Provisorisches Konto

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
de_DE: Standard Maßeinheit Einkauf

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
de_DE: Standard-Angebotsgültigkeitstage

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
de_DE: Standard-Forderungskonto

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
de_DE: Standard Maßeinheit Verkauf

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
de_DE: Standard-Ausschusslager

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
de_DE: Standard-Vertriebskostenstelle

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
de_DE: Standardverkaufsbedingungen

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
de_DE: Standard Service Level Agreement

en: Default Service Level Agreement for {0} already exists.
de_DE: Standard Service Level Agreement für {0} existiert bereits.

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
de_DE: Standard-Ausgangslager

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
de_DE: Standardlagermaßeinheit

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
de_DE: Standardlieferant

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
de_DE: Standardlieferantengruppe

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
de_DE: Standard-Eingangslager

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
de_DE: Standardregion

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
de_DE: Standardmaßeinheit

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You need to either cancel the linked documents or create a new Item.
de_DE: Die Standardmaßeinheit für Artikel {0} kann nicht direkt geändert werden, da bereits einige Transaktionen mit einer anderen Maßeinheit durchgeführt wurden. Sie können entweder die verknüpften Dokumente stornieren oder einen neuen Artikel erstellen.

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
de_DE: Die Standard-Maßeinheit für Artikel {0} kann nicht direkt geändert werden, weil Sie bereits einige Transaktionen mit einer anderen Maßeinheit durchgeführt haben. Sie müssen einen neuen Artikel erstellen, um eine andere Standard-Maßeinheit verwenden zukönnen.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
de_DE: Standard-Maßeinheit für Variante '{0}' muss dieselbe wie in der Vorlage '{1}' sein

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
de_DE: Standard-Bewertungsmethode

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
de_DE: Standardwert

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
de_DE: Standardlager

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
de_DE: Standardlager für Retouren

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
de_DE: Standardlager für die Produktion

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
de_DE: Standard-Fertigungslager

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
de_DE: Standard-Arbeitsplatz

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
de_DE: Das Standardkonto wird in POS-Rechnung automatisch aktualisiert, wenn dieser Modus ausgewählt ist.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
de_DE: Standardeinstellungen für Ihre lagerbezogenen Transaktionen

en: Default tax templates for sales, purchase and items are created.
de_DE: Es werden Standard-Steuervorlagen für Verkauf, Einkauf und Artikel erstellt.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
de_DE: Standard: 10 Minuten

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
de_DE: Standardeinstellungen

en: Defense
de_DE: Verteidigung

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
de_DE: Rechnungsabgrenzung

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
de_DE: Standardeinstellungen Rechnungsabgrenzung

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
de_DE: Aufgeschobene Buchhaltungseinstellungen

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
de_DE: Rechnungsabgrenzungsposten

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
de_DE: ARAP-Konto

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
de_DE: Rechnungsabgrenzung

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
de_DE: Rechnungsabgrenzungsposten

note: Name of a report
en: Deferred Revenue and Expense
de_DE: Abgegrenzte Einnahmen und Ausgaben

en: Deferred accounting failed for some invoices:
de_DE: Die Rechnungsabgrenzung ist bei einigen Rechnungen fehlgeschlagen:

en: Define Project type.
de_DE: Projekttyp definieren

note: Name of a UOM
en: Dekagram/Litre
de_DE: Dekagram/Liter

en: Delay (In Days)
de_DE: Verzögerung (in Tagen)

en: Delay (in Days)
de_DE: Verzögerung (in Tagen)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
de_DE: Verzögerung zwischen Auslieferungsstopps

en: Delay in payment (Days)
de_DE: Zahlungsverzug (Tage)

en: Delayed
de_DE: Verzögert

en: Delayed Days
de_DE: Verzögerte Tage

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
de_DE: Bericht über verzögerte Artikel

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
de_DE: Bericht über verspätete Bestellung

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Delayed Tasks Summary
de_DE: Zusammenfassung verzögerter Aufgaben

en: Delete
de_DE: Löschen

note: Label of the delete_linked_ledger_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Delete Accounting and Stock Ledger Entries on deletion of Transaction
de_DE: Beim Löschen einer Transaktion auch die entsprechenden Buchungs- und Lagerbuchungssätze löschen

note: Label of the delete_bin_data (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Bins
de_DE: Papierkorb leeren

note: Label of the delete_cancelled_entries (Check) field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Delete Cancelled Ledger Entries
de_DE: Stornierte Buchungseinträge löschen

en: Delete Dimension
de_DE: Dimension löschen

note: Label of the delete_leads_and_addresses (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Leads and Addresses
de_DE: Interessenten und Adressen löschen

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
de_DE: Transaktionen löschen

en: Delete all the Transactions for this Company
de_DE: Löschen aller Transaktionen dieses Unternehmens

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
de_DE: Gelöschte Dokumente

en: Deletion in Progress!
de_DE: Löschung im Gange!

en: Deletion is not permitted for country {0}
de_DE: Das Löschen ist für das Land {0} nicht zulässig.

note: Label of the delimiter_options (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Delimiter options
de_DE: Trennzeichenoptionen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
de_DE: Geliefert

en: Delivered Amount
de_DE: Gelieferte Menge

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place
de_DE: Geliefert am Ort

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place Unloaded
de_DE: Geliefert Benannter Ort Entladen

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
de_DE: Geliefert von Lieferant

note: Title of an incoterm
en: Delivered Duty Paid
de_DE: Geliefert Verzollt

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
de_DE: Gelieferte Artikel, die abgerechnet werden müssen

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
de_DE: Gelieferte Stückzahl

en: Delivered Quantity
de_DE: Gelieferte Menge

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
de_DE: durch Lieferanten geliefert (Streckengeschäft)

en: Delivered: {0}
de_DE: Geliefert: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
de_DE: Lieferung

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
de_DE: Liefertermin

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
de_DE: Lieferdetails

note: Name of a role
en: Delivery Manager
de_DE: Auslieferungsmanager

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
de_DE: Lieferschein

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
de_DE: Lieferscheinposition

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
de_DE: Lieferschein-Nummer

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
de_DE: Entwicklung Lieferscheine

en: Delivery Note {0} is not submitted
de_DE: Lieferschein {0} ist nicht gebucht

en: Delivery Notes
de_DE: Lieferscheine

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
de_DE: Lieferscheine sollten beim Buchen einer Auslieferungsfahrt nicht im Entwurfsstatus sein. Die folgenden Lieferscheine sind noch im Entwurfsstatus: {0}. Bitte reichen Sie diese zuerst ein.

en: Delivery Notes {0} updated
de_DE: Lieferhinweise {0} aktualisiert

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
de_DE: Liefereinstellungen

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
de_DE: Lieferstatus

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
de_DE: Auslieferungshalt

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
de_DE: Auslieferungshalte

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
de_DE: Lieferung an

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
de_DE: Auslieferungsfahrt

note: Name of a role
en: Delivery User
de_DE: Auslieferungs-Benutzer

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
de_DE: Auslieferungslager

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
de_DE: Lieferung an

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
de_DE: Auslieferungslager für Lagerartikel {0} erforderlich

en: Demand
de_DE: Nachfrage

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
de_DE: Demo-Unternehmen

en: Demo data cleared
de_DE: Demodaten gelöscht

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
de_DE: Abteilung

en: Department Stores
de_DE: Kaufhäuser

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
de_DE: Abfahrtszeit

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
de_DE: Abhängigkeiten

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
de_DE: Abhängiger Vorgang

en: Dependent Task {0} is not a Template Task
de_DE: Abhängige Aufgabe {0} ist keine Vorlage einer Aufgabe

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
de_DE: Abhängige Vorgänge

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
de_DE: Abhängig von Vorgang

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
de_DE: Einzahlung

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
de_DE: Abschreibung auf Basis der täglichen Pro-rata

note: Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on shifts
de_DE: Abschreibung auf Basis von Schichten

en: Depreciated Amount
de_DE: Abschreibungsbetrag

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
de_DE: Abschreibung

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
de_DE: Abschreibungsbetrag

en: Depreciation Amount during the period
de_DE: Abschreibungsbetrag in der Zeit

en: Depreciation Date
de_DE: Abschreibungen Datum

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
de_DE: Details zur Abschreibung

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
de_DE: Die Abschreibungen Ausgeschieden aufgrund der Veräußerung von Vermögenswerten

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
de_DE: Abschreibungs Eintrag

note: Label of the depr_entry_posting_status (Select) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Entry Posting Status
de_DE: Buchungsstatus des Abschreibungseintrags

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
de_DE: Konto für Abschreibungsaufwand

en: Depreciation Expense Account should be an Income or Expense Account.
de_DE: Das Abschreibungsaufwandskonto sollte ein Erlös- oder Aufwandskonto sein.

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
de_DE: Abschreibungsmethode

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
de_DE: Abschreibungsoptionen

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
de_DE: Buchungsdatum der Abschreibung

en: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
de_DE: Das Buchungsdatum der Abschreibung kann nicht vor dem Datum der Verfügbarkeit liegen

en: Depreciation Row {0}: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
de_DE: Abschreibungszeile {0}: Das Buchungsdatum der Abschreibung darf nicht vor dem Verfügbarkeitsdatum liegen

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
de_DE: Abschreibungszeile {0}: Der erwartete Wert nach der Nutzungsdauer muss größer oder gleich {1} sein

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
de_DE: Abschreibungsplan

note: Label of the depreciation_schedule_view (HTML) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule View
de_DE: Ansicht Abschreibungsplan

en: Depreciation cannot be calculated for fully depreciated assets
de_DE: Für vollständig abgeschriebene Vermögensgegenstände kann keine Abschreibung berechnet werden

en: Depreciation eliminated via reversal
de_DE: Abschreibung durch Umkehr eliminiert

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
de_DE: Beschreibung

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
de_DE: Beschreibung des Inhalts

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
de_DE: Position

note: Name of a role
en: Desk User
de_DE: Schreibtisch-Benutzer

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
de_DE: Ausführlicher Grund

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
de_DE: Adresssteuerkategorie bestimmen von

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
de_DE: Unterschied

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
de_DE: Differenz (Soll - Haben)

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
de_DE: Differenzkonto

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
de_DE: Differenzkonto muss ein Vermögens-/Verbindlichkeiten-Konto sein, da dieser Lagerabgleich eine Eröffnungsbuchung ist

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
de_DE: Differenzbetrag

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
de_DE: Differenzbetrag (Unternehmenswährung)

en: Difference Amount must be zero
de_DE: Differenzbetrag muss Null sein

en: Difference In
de_DE: Abweichung in

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label o
en: Difference Posting Date
de_DE: Differenz Buchungsdatum

en: Difference Qty
de_DE: Differenzmenge

en: Difference Value
de_DE: Differenzwert

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
de_DE: Für jede Zeile können unterschiedliche „Quelllager“ und „Ziellager“ festgelegt werden.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
de_DE: Unterschiedliche Maßeinheiten für Artikel führen zu falschen Werten für das (Gesamt-)Nettogewicht. Es muss sicher gestellt sein, dass das Nettogewicht jedes einzelnen Artikels in der gleichen Maßeinheit angegeben ist.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
de_DE: Bemaßungsstandards

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
de_DE: Dimensionsdetails

en: Dimension Filter
de_DE: Dimensionsfilter

note: Label of the dimension_filter_help (HTML) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Dimension Filter Help
de_DE: Hilfe zu Dimensionsfiltern

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
de_DE: Dimensionsname

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
de_DE: Kontensalden nach Dimensionen

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
de_DE: Direkte Ausgaben

en: Direct Expenses
de_DE: Direkte Aufwendungen

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
de_DE: Direkte Erträge

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
de_DE: Deaktivieren

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
de_DE: Kapazitätsplanung deaktivieren

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
de_DE: "Betrag in Worten" abschalten

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
de_DE: Letzten Kaufpreis deaktivieren

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
de_DE: "Gesamtsumme runden" abschalten

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
de_DE: Selektor für Seriennummer und Chargen deaktivieren

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
de_DE: Deaktiviert

en: Disabled Account Selected
de_DE: Deaktiviertes Konto ausgewählt

en: Disabled Warehouse {0} cannot be used for this transaction.
de_DE: Deaktiviertes Lager {0} kann für diese Transaktion nicht verwendet werden.

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
de_DE: Preisregeln deaktiviert, da es sich bei {} um eine interne Übertragung handelt

en: Disabled tax included prices since this {} is an internal transfer
de_DE: Bruttopreise deaktiviert, da es sich bei {} um eine interne Übertragung handelt

en: Disabled template must not be default template
de_DE: Deaktivierte Vorlage darf nicht Standardvorlage sein

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
de_DE: Deaktiviert das automatische Abrufen der vorhandenen Menge

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
de_DE: Demontage

en: Disassemble Order
de_DE: Demontageauftrag

en: Disburse Loan
de_DE: Darlehen auszahlen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
de_DE: Ausgezahlt

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
de_DE: Rabatt

en: Discount (%)
de_DE: Rabatt (%)

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Invoice Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Quotation Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Or
en: Discount (%) on Price List Rate with Margin
de_DE: Rabatt (%) auf den Listenpreis mit Marge

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
de_DE: Rabattkonto

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
de_DE: Rabattbetrag

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
de_DE: Rabattdatum

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
de_DE: Rabatt in Prozent

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
de_DE: Rabatt-Einstellungen

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
de_DE: Rabattart

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
de_DE: Frist für den Rabatt

note: Label of the discount_validity_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Terms Template Detail'
en: Discount Validity Based On
de_DE: Frist für den Rabatt berechnet sich nach

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
de_DE: Rabatt und Marge

en: Discount cannot be greater than 100%
de_DE: Der Rabatt kann nicht größer als 100% sein

en: Discount cannot be greater than 100%.
de_DE: Der Rabatt kann nicht mehr als 100% betragen.

en: Discount must be less than 100
de_DE: Discount muss kleiner als 100 sein

en: Discount of {} applied as per Payment Term
de_DE: Skonto von {} gemäß Zahlungsbedingung angewendet

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
de_DE: Rabatt auf andere Artikel

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
de_DE: Rabatt auf den Listenpreis (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
de_DE: Rabattbetrag

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
de_DE: Rabattierte Rechnung

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
de_DE: Rabatte

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
de_DE: Rabatte werden in aufeinanderfolgenden Schritten gewährt, z. B. „Kaufe 1, bekomme 1“, „Kaufe 2, bekomme 2“, „Kaufe 3, bekomme 3“ und so weiter

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Discrepancy between General and Payment Ledger
de_DE: Diskrepanz zwischen Hauptbuch und Zahlungsbuch

note: Label of the discretionary_reason (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Discretionary Reason
de_DE: Ermessensgrund

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
de_DE: Gefällt mir nicht

en: Dispatch
de_DE: Versand

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sa
en: Dispatch Address
de_DE: Absendeadresse

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
de_DE: ID der Absendeadresse

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
de_DE: Versandinformationen

en: Dispatch Notification
de_DE: Versandbenachrichtigung

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
de_DE: Versandbenachrichtigungs-Anhang

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
de_DE: Versandbenachrichtigungsvorlage

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
de_DE: Versandeinstellungen

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
de_DE: Verkauf Datum

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
de_DE: Entfernung

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
de_DE: Abstand ME

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
de_DE: Abstand zum linken Rand

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
de_DE: Abstand zum oberen Rand

note: Label of the distinct_item_and_warehouse (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Distinct Item and Warehouse
de_DE: Spezifischer Artikel und Lagerort

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
de_DE: Eindeutige Einheit eines Artikels

note: Label of the distribute_additional_costs_based_on (Select) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Distribute Additional Costs Based On
de_DE: Zusätzliche Kosten verteilen auf Basis von

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
de_DE: Kosten auf folgender Grundlage verteilen

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
de_DE: Manuell verteilen

note: Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order Item' 'Supplier Quotation I
en: Distributed Discount Amount
de_DE: Verteilter Rabattbetrag

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
de_DE: Bezeichnung der Verteilung

en: Distributor
de_DE: Lieferant

en: Dividends Paid
de_DE: Ausgeschüttete Dividenden

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
de_DE: Geschieden

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
de_DE: Nicht Kontakt aufnehmen

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
de_DE: Nicht aufklappen

note: Label of the do_not_update_serial_batch_on_creation_of_auto_bundle (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle
de_DE: Seriennummer/Charge beim Erstellen eines automatischen Bündels nicht aktualisieren

note: Label of the do_not_use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Use Batch-wise Valuation
de_DE: Keine chargenweise Bewertung verwenden

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
de_DE: Kein Symbol wie € o.Ä. neben Währungen anzeigen.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
de_DE: Aktualisieren Sie keine Varianten beim Speichern

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
de_DE: Wollen Sie diesen entsorgte Vermögenswert wirklich wiederherstellen?

en: Do you still want to enable immutable ledger?
de_DE: Möchten Sie das unveränderliche Hauptbuch dennoch aktivieren?

en: Do you still want to enable negative inventory?
de_DE: Möchten Sie dennoch negative Bestände erlauben?

en: Do you want to notify all the customers by email?
de_DE: Möchten Sie alle Kunden per E-Mail benachrichtigen?

en: Do you want to submit the material request
de_DE: Möchten Sie die Materialanforderung buchen

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
de_DE: DocTypes sollten nicht manuell zur Tabelle 'Ausgeschlossene DocTypes' hinzugefügt werden. Sie dürfen nur Einträge aus der Tabelle entfernen.

en: Docs Search
de_DE: Google Docs-Suche

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Doctype
de_DE: DocType

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
de_DE: Dokumentenname

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
de_DE: Dokumententyp

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
de_DE: Art des Dokuments

en: Document Type already used as a dimension
de_DE: Dokumenttyp wird bereits als Dimension verwendet

en: Documentation
de_DE: Dokumentation

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
de_DE: Dokumente

note: Description of the 'Reconciliation Queue Size' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Documents Processed on each trigger. Queue Size should be between 5 and 100
de_DE: Bei jedem Trigger verarbeitete Dokumente. Die Größe der Warteschlange sollte zwischen 5 und 100 liegen.

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
de_DE: Domäneneinstellungen

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
de_DE: Keine Treuepunkte erstellen

note: Label of the dont_enforce_free_item_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Don't Enforce Free Item Qty
de_DE: Kostenlose Artikelmenge nicht erzwingen

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
de_DE: Keine E-Mails senden

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
de_DE: Erledigt

note: Label of the dont_recompute_tax (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Dont Recompute tax
de_DE: Steuer nicht neu berechnen

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
de_DE: Türen

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
de_DE: Doppelte degressive

en: Download
de_DE: Herunterladen

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
de_DE: Datensicherungen herunterladen

en: Download CSV Template
de_DE: CSV-Vorlage herunterladen

en: Download PDF
de_DE: PDF Herunterladen

en: Download PDF for Supplier
de_DE: PDF für Lieferanten herunterladen

note: Label of the download_materials_required (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Download Required Materials
de_DE: Benötigte Materialien herunterladen

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
de_DE: Vorlage herunterladen

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
de_DE: Ausfallzeit

en: Downtime (In Hours)
de_DE: Ausfallzeit (in Stunden)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
de_DE: Ausfallzeitanalyse

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
de_DE: Ausfallzeiteintrag

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
de_DE: Grund für Ausfallzeiten

en: Dr
de_DE: S

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
de_DE: Entwurf

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
de_DE: Fahrer/-in

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
de_DE: Fahreradresse

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
de_DE: Fahrer-E-Mail

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
de_DE: Name des/der Fahrer/-in

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
de_DE: Führerscheinklasse

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
de_DE: Führerscheinklasse

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
de_DE: Führerscheinklasse

note: Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the drop_ship (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the drop_ship (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the drop_ship_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order It
en: Drop Ship
de_DE: Streckengeschäft

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
de_DE: Fälligkeitsdatum

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
de_DE: Fälligkeitsdatum basiert auf

en: Due Date cannot be after {0}
de_DE: Das Fälligkeitsdatum darf nicht nach {0} liegen

en: Due Date cannot be before {0}
de_DE: Das Fälligkeitsdatum darf nicht vor {0} liegen

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
de_DE: Mahnung

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
de_DE: Mahnbetrag

note: Label of the base_dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount (Company Currency)
de_DE: Mahnbetrag (Währung des Unternehmens)

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
de_DE: Mahngebühr

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
de_DE: Mahnbrief

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
de_DE: Mahnbrief Text

note: Label of the dunning_level (Int) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Dunning Level
de_DE: Mahnstufe

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
de_DE: Mahnart

en: Duplicate
de_DE: Duplizieren

en: Duplicate Customer Group
de_DE: Doppelte Kundengruppe

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
de_DE: Doppelter Eintrag/doppelte Buchung. Bitte überprüfen Sie Autorisierungsregel {0}

en: Duplicate Finance Book
de_DE: Doppeltes Finanzbuch

en: Duplicate Item Group
de_DE: Doppelte Artikelgruppe

en: Duplicate POS Invoices found
de_DE: Doppelte POS-Rechnungen gefunden

en: Duplicate Project with Tasks
de_DE: Projekt mit Aufgaben duplizieren

en: Duplicate customer group found in the customer group table
de_DE: Doppelte Kundengruppe in der Tabelle der Kundengruppen gefunden

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
de_DE: Doppelte Eingabe gegen Artikelcode {0} und Hersteller {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
de_DE: Doppelte Artikelgruppe in der Artikelgruppentabelle gefunden

en: Duplicate project has been created
de_DE: Es wurde ein doppeltes Projekt erstellt

en: Duplicate row {0} with same {1}
de_DE: Dupliziere Zeile {0} mit demselben {1}

en: Duplicate {0} found in the table
de_DE: Duplikat {0} in der Tabelle gefunden

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
de_DE: Dauer

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
de_DE: Dauer (Tage)

en: Duration in Days
de_DE: Dauer in Tagen

en: Duties and Taxes
de_DE: Zölle und Steuern

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
de_DE: Dynamische Bedingung

note: Name of a UOM
en: Dyne
de_DE: Dyn

en: E-Invoicing Information Missing
de_DE: Fehlende E-Invoicing-Informationen

note: Name of a UOM
en: EMU Of Charge
de_DE: Elektromagnetische Einheit der Ladung

note: Name of a UOM
en: EMU of current
de_DE: Elektromagnetische Einheit der Stromstärke

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
de_DE: ERPNext-Benutzer-ID

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
de_DE: Jede Transaktion

en: Earliest
de_DE: Frühestens

en: Earliest Age
de_DE: Frühestes Alter

en: Earnest Money
de_DE: Anzahlung

en: Edit
de_DE: Bearbeiten

en: Edit BOM
de_DE: Stückliste bearbeiten

en: Edit Capacity
de_DE: Kapazität bearbeiten

en: Edit Cart
de_DE: Warenkorb bearbeiten

en: Edit Full Form
de_DE: Vollständiges Formular bearbeiten

en: Edit Not Allowed
de_DE: Bearbeiten nicht erlaubt

en: Edit Note
de_DE: Notiz bearbeiten

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
de_DE: Buchungsdatum und -uhrzeit bearbeiten

en: Edit Receipt
de_DE: Beleg bearbeiten

en: Editing {0} is not allowed as per POS Profile settings
de_DE: Das Bearbeiten von {0} ist gemäß den POS-Profileinstellungen nicht zulässig

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
de_DE: Bildung

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
de_DE: Schulische Qualifikation

en: Either 'Selling' or 'Buying' must be selected
de_DE: Es muss entweder „Verkauf“ oder „Einkauf“ ausgewählt werden

en: Either Workstation or Workstation Type is mandatory
de_DE: Entweder Arbeitsplatz oder Arbeitsplatztyp ist obligatorisch

en: Either target qty or target amount is mandatory
de_DE: Entweder Zielstückzahl oder Zielmenge ist zwingend erforderlich

en: Either target qty or target amount is mandatory.
de_DE: Entweder Zielstückzahl oder Zielmenge ist zwingend erforderlich.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
de_DE: elektrisch

en: Electrical
de_DE: Elektro

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
de_DE: Stromkosten

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
de_DE: Strom aus

en: Electronic Equipment
de_DE: Elektronische Geräte

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
de_DE: Elektronisches Rechnungsregister

en: Electronics
de_DE: Elektronik

note: Name of a UOM
en: Ells (UK)
de_DE: Ellen (GB)

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
de_DE: E-Mail

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
de_DE: E-Mail / Benachrichtigungen

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
de_DE: E-Mail-Konto

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
de_DE: E-Mail-Adresse

en: Email Address (required)
de_DE: E-Mail Adresse (erforderlich)

en: Email Address must be unique, it is already used in {0}
de_DE: Die E-Mail-Adresse muss eindeutig sein, sie wird bereits in {0} verwendet

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
de_DE: E-Mail-Kampagne

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
de_DE: E-Mail-Kampagne für

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
de_DE: E-Mail-Details

note: Name of a DocType
en: Email Digest
de_DE: E-Mail-Bericht

note: Name of a DocType
en: Email Digest Recipient
de_DE: E-Mail-Berichtsempfänger

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
de_DE: Einstellungen zum täglichen E-Mail-Bericht

en: Email Digest: {0}
de_DE: E-Mail-Zusammenfassung: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
de_DE: E-Mail-Domain

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
de_DE: E-Mail-Gruppe

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
de_DE: E-Mail-ID

en: Email Receipt
de_DE: Quittung per E-Mail senden

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
de_DE: E-Mail wurde versandt

en: Email Sent to Supplier {0}
de_DE: E-Mail an Lieferanten gesendet {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
de_DE: E-Mail-Einstellungen

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
de_DE: E-Mail-Vorlage

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
de_DE: E-Mail wurde nicht an {0} gesendet (abbestellt / deaktiviert)

en: Email or Phone/Mobile of the Contact are mandatory to continue.
de_DE: Um fortzufahren, sind Nachname, E-Mail oder Telefon/Mobiltelefon des Benutzers erforderlich.

en: Email sent successfully.
de_DE: Email wurde erfolgreich Versendet.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
de_DE: E-Mail versandt an

en: Email sent to {0}
de_DE: E-Mail an {0} gesendet

en: Email verification failed.
de_DE: E-Mail-Verifizierung fehlgeschlagen.

en: Emails Queued
de_DE: E-Mails in Warteschlange

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
de_DE: Notfallkontakt

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
de_DE: Name des Notfallkontakts

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
de_DE: Telefonnummer des Notfallkontakts

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
de_DE: Mitarbeiter

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
de_DE: Mitarbeiter

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
de_DE: Mitarbeitervorschuss

en: Employee Advances
de_DE: Mitarbeiter Fortschritte

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
de_DE: Mitarbeiterdetails

note: Name of a DocType
en: Employee Education
de_DE: Mitarbeiterschulung

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
de_DE: Externe Berufserfahrung des Mitarbeiters

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
de_DE: Mitarbeitergruppe

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
de_DE: Mitarbeitergruppentabelle

en: Employee ID
de_DE: Mitarbeiter-ID

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
de_DE: Interne Berufserfahrung des Mitarbeiters

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
de_DE: Mitarbeitername

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
de_DE: Mitarbeiternummer

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
de_DE: Benutzer-ID des Mitarbeiters

en: Employee cannot report to himself.
de_DE: Mitarbeiter können nicht an sich selbst Bericht erstatten

en: Employee is required while issuing Asset {0}
de_DE: Mitarbeiter wird bei der Ausstellung des Vermögenswerts {0} benötigt

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
de_DE: Mitarbeiter {0} gehört nicht zur Firma {1}

en: Employee {0} is currently working on another workstation. Please assign another employee.
de_DE: Der Mitarbeiter {0} arbeitet derzeit an einem anderen Arbeitsplatz. Bitte weisen Sie einen anderen Mitarbeiter zu.

en: Employees
de_DE: Mitarbeiter

en: Empty
de_DE: Leer

note: Name of a UOM
en: Ems(Pica)
de_DE: Ems (Pica)

en: Enable Allow Partial Reservation in the Stock Settings to reserve partial stock.
de_DE: Aktivieren Sie „Teilreservierung zulassen“ in den Lagereinstellungen, um einen Teilbestand zu reservieren.

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
de_DE: Terminplanung aktivieren

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
de_DE: Aktivieren Sie die automatische E-Mail

en: Enable Auto Re-Order
de_DE: Aktivieren Sie die automatische Nachbestellung

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
de_DE: Automatisches Zuordnen von Parteien aktivieren

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
de_DE: Buchhaltung für Anlagen im Bau aktivieren

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
de_DE: Verknüpfung von Kunden und Lieferanten erlauben

note: Label of the enable_cutoff_date_on_bulk_delivery_note_creation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Cut-Off Date on Bulk Delivery Note Creation
de_DE: Stichtag für die Massenerstellung von Lieferscheinen aktivieren

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
de_DE: Aktivieren Sie den Rechnungsabgrenzungsposten

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
de_DE: Aktivieren Sie den passiven Rechnungsabgrenzungsposten

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
de_DE: Gewährte Rabatte gesondert buchen

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
de_DE: Ermöglichen Sie den europäischen Zugang

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
de_DE: Fuzzy Matching aktivieren

note: Label of the enable_health_monitor (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Enable Health Monitor
de_DE: Integritätsmonitor aktivieren

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
de_DE: Unveränderliches Hauptbuch aktivieren

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
de_DE: Permanente Inventur aktivieren

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
de_DE: Vorläufige Buchhaltung für Artikel ohne Lagerhaltung aktivieren

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
de_DE: Bestandsreservierung aktivieren

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
de_DE: YouTube-Tracking aktivieren

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, wenn Benutzer zurückgewiesenes Material für den Versand berücksichtigen möchten.

note: Description of the 'Has Priority' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Enable this checkbox even if you want to set the zero priority
de_DE: Aktivieren Sie dieses Kontrollkästchen, auch wenn Sie die Priorität Null festlegen möchten

note: Description of the 'Calculate daily depreciation using total days in depreciation period' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable this option to calculate daily depreciation by considering the total number of days in the entire depreciation period, (including leap years) while using daily pro-rata based depreciation
de_DE: Aktivieren Sie diese Option, um die tägliche Abschreibung unter Berücksichtigung der Gesamtzahl der Tage im gesamten Abschreibungszeitraum (einschließlich Schaltjahre) zu berechnen, während die tägliche anteilige Abschreibung verwendet wird

en: Enable to apply SLA on every {0}
de_DE: Anwendung des SLA auf jede {0} aktivieren

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
de_DE: Aktiviert

note: Description of the 'Fetch Timesheet in Sales Invoice' (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Enabling the check box will fetch timesheet on select of a Project in Sales Invoice
de_DE: Falls aktiviert, wird die Zeiterfassung bei Auswahl eines Projekts in die Ausgangsrechnung geladen

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
de_DE: Wenn Sie diese Option aktivieren, können Sie - <br><br> 1. Erhaltene Vorschüsse auf einem <b>Passivkonto</b> statt auf dem <b>Aktivkonto</b> buchen<br><br>2. Gezahlte Vorschüsse auf einem <b>Aktivkonto</b> statt auf dem <b> Passivkonto</b> buchen

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
de_DE: Bei Aktivierung können Rechnungen in Fremdwährungen gegen ein Konto in der Hauptwährung gebucht werden

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
de_DE: Inkassodatum

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
de_DE: Enddatum

en: End Date cannot be before Start Date.
de_DE: Das Enddatum darf nicht vor dem Startdatum liegen.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
de_DE: Endzeit

en: End Transit
de_DE: Transit beenden

en: End Year
de_DE: Ende Jahr

en: End Year cannot be before Start Year
de_DE: End-Jahr kann nicht gleich oder kleiner dem Start-Jahr sein.

en: End date cannot be before start date
de_DE: Das Enddatum darf nicht vor dem Startdatum liegen

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
de_DE: Schlußdatum der laufenden Eingangsrechnungsperiode

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
de_DE: Ende der Lebensdauer

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: End of the current subscription period
de_DE: Ende des aktuellen Abonnementzeitraums

en: Energy
de_DE: Energie

en: Engineer
de_DE: Ingenieur

en: Enough Parts to Build
de_DE: Genug Teile zu bauen

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
de_DE: Stellen Sie sicher, dass die Lieferung auf der Basis der produzierten Seriennr

en: Enter API key in Google Settings.
de_DE: Geben Sie den API-Schlüssel in den Google-Einstellungen ein.

en: Enter First and Last name of Employee, based on Which Full Name will be updated. IN transactions, it will be Full Name which will be fetched.
de_DE: Geben Sie den Vor- und Nachnamen des Mitarbeiters ein, auf dessen Grundlage der vollständige Name aktualisiert wird. In Transaktionen wird der vollständige Name abgerufen.

en: Enter Manually
de_DE: Manuell eingeben

en: Enter Serial Nos
de_DE: Seriennummern eingeben

en: Enter Supplier
de_DE: Lieferant eingeben

en: Enter Value
de_DE: Wert eingeben

en: Enter Visit Details
de_DE: Besuchsdetails eingeben

en: Enter a name for Routing.
de_DE: Geben Sie einen Namen für das Routing ein.

en: Enter a name for the Operation, for example, Cutting.
de_DE: Geben Sie einen Namen für den Vorgang ein, zum Beispiel „Schneiden“.

en: Enter a name for this Holiday List.
de_DE: Geben Sie einen Namen für diese Liste der arbeitsfreien Tage ein.

en: Enter amount to be redeemed.
de_DE: Geben Sie den einzulösenden Betrag ein.

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
de_DE: Geben Sie einen Artikelcode ein. Der Name wird automatisch mit dem Artikelcode ausgefüllt, wenn Sie in das Feld Artikelname klicken.

en: Enter customer's email
de_DE: Geben Sie die E-Mail-Adresse des Kunden ein

en: Enter customer's phone number
de_DE: Geben Sie die Telefonnummer des Kunden ein

en: Enter date to scrap asset
de_DE: Datum für die Verschrottung des Vermögensgegenstandes eingeben

en: Enter depreciation details
de_DE: Geben Sie die Abschreibungsdetails ein

en: Enter discount percentage.
de_DE: Geben Sie den Rabattprozentsatz ein.

en: Enter each serial no in a new line
de_DE: Geben Sie jede Seriennummer in eine neue Zeile ein

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
de_DE: Geben Sie die Nummer der Bankgarantie ein, bevor Sie buchen.

en: Enter the Operation, the table will fetch the Operation details like Hourly Rate, Workstation automatically.
    
     After that, set the Operation Time in minutes and the table will calculate the Operation Costs based on the Hourly Rate and Operation Time.
de_DE: Geben Sie den Vorgang ein. Die Tabelle holt sich automatisch die Vorgangsdetails wie Stundensatz und Arbeitsplatz.
    
     Legen Sie dann die Vorgangsdauer in Minuten fest, und die Tabelle berechnet die Vorgangskosten auf der Grundlage des Stundensatzes und der Vorgangsdauer.

en: Enter the name of the Beneficiary before submitting.
de_DE: Geben Sie den Namen des Begünstigten ein, bevor Sie buchen.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
de_DE: Geben Sie den Namen der Bank oder des Kreditinstituts ein, bevor Sie buchen.

en: Enter the opening stock units.
de_DE: Geben Sie die Anfangsbestandseinheiten ein.

en: Enter the quantity of the Item that will be manufactured from this Bill of Materials.
de_DE: Geben Sie die Menge des Artikels ein, der aus dieser Stückliste hergestellt werden soll.

en: Enter the quantity to manufacture. Raw material Items will be fetched only when this is set.
de_DE: Geben Sie die zu produzierende Menge ein. Rohmaterialartikel werden erst abgerufen, wenn dies eingetragen ist.

en: Enter {0} amount.
de_DE: Geben Sie den Betrag {0} ein.

en: Entertainment & Leisure
de_DE: Unterhaltung & Freizeit

en: Entertainment Expenses
de_DE: Bewirtungskosten

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
de_DE: Entität

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
de_DE: Entitätstyp

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
de_DE: Buchungstyp

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
de_DE: Eigenkapital

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
de_DE: Eigenkapital / Verbindlichkeitskonto

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
de_DE: Fehler

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
de_DE: Fehlerbeschreibung

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
de_DE: Fehlerprotokoll

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
de_DE: Fehlermeldung

en: Error Occurred
de_DE: Fehler aufgetreten

en: Error during caller information update
de_DE: Fehler bei der Aktualisierung der Anruferinformationen

en: Error evaluating the criteria formula
de_DE: Fehler bei der Auswertung der Kriterienformel

en: Error while posting depreciation entries
de_DE: Fehler beim Buchen von Abschreibungsbuchungen

en: Error while processing deferred accounting for {0}
de_DE: Fehler bei der Verarbeitung der Rechnungsabgrenzung für {0}

en: Error while reposting item valuation
de_DE: Fehler beim Umbuchen der Artikelbewertung

en: Error: Not a valid id?
de_DE: Fehler: Keine gültige ID?

en: Error: This asset already has {0} depreciation periods booked.
    					The `depreciation start` date must be at least {1} periods after the `available for use` date.
    					Please correct the dates accordingly.
de_DE: Fehler: Für diese Sachanlage sind bereits {0} Abschreibungszeiträume gebucht.
    					Das Datum „Abschreibungsbeginn“ muss mindestens {1} Zeiträume nach dem Datum „Zeitpunkt der Einsatzbereitschaft“ liegen.
    					Bitte korrigieren Sie die Daten entsprechend.

en: Error: {0} is mandatory field
de_DE: Fehler: {0} ist ein Pflichtfeld

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
de_DE: Fehler-Benachrichtigung

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
de_DE: Voraussichtliche Ankunft

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
de_DE: Geschätzte Kosten

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
de_DE: Geschätzte Zeit und Kosten

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
de_DE: Bewertungszeitraum

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
de_DE: Auch Rechnungen, bei denen die Option „Steuereinbehalt anwenden“ nicht aktiviert ist, werden bei der Überprüfung der kumulativen Schwellenwertüberschreitung berücksichtigt

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
de_DE: Ereignis

note: Title of an incoterm
en: Ex Works
de_DE: Ab Werk

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
de_DE: Beispiel URL

en: Example of a linked document: {0}
de_DE: Beispiel für ein verknüpftes Dokument: {0}

note: Description of the 'Serial Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####
    If series is set and Serial No is not mentioned in transactions, then automatic serial number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Serial Nos for this item. leave this blank.
de_DE: Beispiel: ABCD.#####
    Wenn ein Nummernkreis festgelegt ist und in einer Transaktion keine Seriennummer angegeben wird, wird diese automatisch auf der Grundlage dieses Nummernkreises erstellt. Wenn Sie die Seriennummern für diesen Artikel immer explizit angeben möchten, lassen Sie dieses Feld leer.

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
de_DE: Beispiel: ABCD. #####. Wenn die Serie gesetzt ist und die Chargennummer in den Transaktionen nicht erwähnt wird, wird die automatische Chargennummer basierend auf dieser Serie erstellt. Wenn Sie die Chargennummer für diesen Artikel immer explizit angeben möchten, lassen Sie dieses Feld leer. Hinweis: Diese Einstellung hat Vorrang vor dem Naming Series Prefix in den Stock Settings.

en: Example: Serial No {0} reserved in {1}.
de_DE: Beispiel: Seriennummer {0} reserviert in {1}.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
de_DE: Ausnahmegenehmigerrolle

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
de_DE: Übermäßige Rüstzeit der Maschine

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
de_DE: Konto für Wechselkursdifferenzen

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
de_DE: Wechselkursgewinn oder -verlust

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
de_DE: Exchange-Gewinn / Verlust

en: Exchange Gain/Loss amount has been booked through {0}
de_DE: Wechselkursgewinne/-verluste wurden über {0} verbucht

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
de_DE: Wechselkurs

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
de_DE: Wechselkurs-Neubewertung

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
de_DE: Wechselkurs Neubewertungskonto

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
de_DE: Einstellungen für die Neubewertung der Wechselkurse

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
de_DE: Wechselkurs muss derselbe wie {0} {1} ({2}) sein

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
de_DE: Eintrag/Buchung entfernen

en: Excise Invoice
de_DE: Verbrauch Rechnung

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
de_DE: Seitenzahl entfernen

note: Label of the doctypes_to_be_ignored (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Excluded DocTypes
de_DE: Ausgeschlossene DocTypes

en: Execution
de_DE: Ausführung

en: Executive Assistant
de_DE: Assistent:in der Geschäftsführung

en: Exempt Supplies
de_DE: Steuerbefreite Lieferungen

en: Exhibition
de_DE: Ausstellung

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
de_DE: Bestehendes Unternehmen

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
de_DE: Bestehendes Unternehmen

en: Existing Customer
de_DE: Bestehender Kunde

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
de_DE: Austritt

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
de_DE: Entlassungsgespräch am

en: Expand All
de_DE: Alle ausklappen

en: Expected
de_DE: Erwartet

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
de_DE: Erwarteter Betrag

en: Expected Arrival Date
de_DE: Voraussichtliches Ankunftsdatum

en: Expected Balance Qty
de_DE: Erwartete Saldomenge

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
de_DE: Voraussichtlicher Stichtag

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
de_DE: Geplanter Liefertermin

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
de_DE: Voraussichtlicher Liefertermin sollte nach Auftragsdatum erfolgen

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
de_DE: Voraussichtliches Enddatum

en: Expected End Date should be less than or equal to parent task's Expected End Date {0}.
de_DE: Das erwartete Enddatum sollte kleiner oder gleich dem erwarteten Enddatum {0} der übergeordneten Aufgabe sein.

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
de_DE: Erwartete Stunden

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
de_DE: Voraussichtliches Startdatum

en: Expected Stock Value
de_DE: Erwarteter Lagerwert

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
de_DE: Voraussichtliche Zeit (in Stunden)

note: Label of the time_required (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Expected Time Required (In Mins)
de_DE: Soll-Zeitbedarf (in Minuten)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
de_DE: Erwartungswert nach der Ausmusterung

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
de_DE: Aufwand

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
de_DE: Aufwands-/Differenz-Konto ({0}) muss ein "Gewinn oder Verlust"-Konto sein

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
de_DE: Aufwandskonto

en: Expense Account Missing
de_DE: Spesenabrechnung fehlt

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
de_DE: Auslagenabrechnung

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
de_DE: Ausgabenbezeichnung

en: Expense Head Changed
de_DE: Aufwandskonto geändert

en: Expense account is mandatory for item {0}
de_DE: Aufwandskonto ist zwingend für Artikel {0}

en: Expenses
de_DE: Aufwendungen

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
de_DE: Aufwendungen, die in der Vermögensbewertung enthalten sind

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
de_DE: In der Bewertung enthaltene Aufwendungen

note: Label of the experimental_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Experimental
de_DE: Experimentell

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
de_DE: Verfallen

en: Expired Batches
de_DE: Abgelaufene Chargen

en: Expires On
de_DE: Verfällt am

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
de_DE: Verfallsdatum

en: Expiry (In Days)
de_DE: Verfällt (in Tagen)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
de_DE: Verfallsdatum

en: Expiry Date Mandatory
de_DE: Ablaufdatum obligatorisch

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
de_DE: Ablaufdauer (in Tagen)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
de_DE: Explodierte Gegenstände

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
de_DE: Exponentielle Glättungsprognose

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
de_DE: Daten exportieren

en: Export E-Invoices
de_DE: E-Rechnungen exportieren

en: Export Errored Rows
de_DE: Exportieren Sie fehlerhafte Zeilen

en: Export Import Log
de_DE: Import-Log exportieren

en: External
de_DE: Extern

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
de_DE: Externe Arbeits-Historie

en: Extra Consumed Qty
de_DE: Zusätzlich verbrauchte Menge

en: Extra Job Card Quantity
de_DE: Extra Jobkarten Menge

en: Extra Large
de_DE: Besonders groß

en: Extra Small
de_DE: Besonders klein

note: Label of the fifo_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Closing Balance'
en: FIFO Queue
de_DE: FIFO-Warteschlange

note: Label of the stock_queue (Small Text) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: FIFO Stock Queue (qty, rate)
de_DE: FIFO-Lagerwarteschlange (Menge, Preis)

en: FIFO/LIFO Queue
de_DE: FIFO/LIFO-Warteschlange

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
de_DE: Fehlgeschlagen

en: Failed Entries
de_DE: Fehlgeschlagene Einträge

en: Failed to Authenticate the API key.
de_DE: Fehler beim Authentifizieren des API-Schlüssels.

en: Failed to erase demo data, please delete the demo company manually.
de_DE: Demodaten konnten nicht gelöscht werden. Bitte löschen Sie das Demounternehmen manuell.

en: Failed to install presets
de_DE: Installieren der Voreinstellungen fehlgeschlagen

en: Failed to login
de_DE: Einloggen fehlgeschlagen

en: Failed to setup company
de_DE: Fehler beim Einrichten des Unternehmens

en: Failed to setup defaults
de_DE: Standardwerte konnten nicht gesetzt werden

en: Failed to setup defaults for country {0}. Please contact support.
de_DE: Die Standardeinstellungen für das Land {0} konnten nicht eingerichtet werden. Bitte kontaktieren Sie den Support.

en: Failure
de_DE: Fehler

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
de_DE: Fehlerdatum

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
de_DE: Fehlerbeschreibung

en: Failure: {0}
de_DE: Fehler: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
de_DE: Familiärer Hintergrund

note: Label of the fax (Data) field in DocType 'Lead' Label of the fax (Data) field in DocType 'Prospect' Label of the fax (Data) field in DocType 'Company'
en: Fax
de_DE: Telefax

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
de_DE: Rückmeldung

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
de_DE: Feedback von

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
de_DE: Gebühren

en: Fetch Based On
de_DE: Abrufen basierend auf

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
de_DE: Kunden holen

en: Fetch Items from Warehouse
de_DE: Abrufen von Artikeln aus dem Lager

en: Fetch Overdue Payments
de_DE: Überfällige Zahlungen abrufen

en: Fetch Subscription Updates
de_DE: Abruf von Abonnement-Updates

en: Fetch Timesheet
de_DE: Zeiterfassung laden

note: Label of the fetch_timesheet_in_sales_invoice (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Fetch Timesheet in Sales Invoice
de_DE: Zeiterfassung in Ausgangsrechnung laden

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
de_DE: Wert abrufen von

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
de_DE: Abruf der aufgelösten Stückliste (einschließlich der Unterbaugruppen)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
de_DE: Abrufen von Elementen basierend auf dem Standardlieferanten.

en: Fetched only {0} available serial numbers.
de_DE: Nur {0} verfügbare Seriennummern abgerufen.

en: Fetching exchange rates ...
de_DE: Wechselkurse werden abgerufen ...

en: Fetching...
de_DE: Abrufen...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
de_DE: Feld

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
de_DE: Feldzuordnung

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
de_DE: Feldname

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
de_DE: Feld im Bankverkehr

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
de_DE: Feldname

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
de_DE: Felder

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
de_DE: Felder werden nur zum Zeitpunkt der Erstellung kopiert.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
de_DE: Feldtyp

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
de_DE: Datei, die umbenannt werden soll

en: Filter Based On
de_DE: Filter basierend auf

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
de_DE: Filterdauer (Monate)

en: Filter Total Zero Qty
de_DE: Gesamtmenge filtern

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
de_DE: Nach Referenzdatum filtern

en: Filter by invoice status
de_DE: Filtern nach Rechnungsstatus

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
de_DE: Nach Rechnung filtern

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
de_DE: Nach Zahlung filtern

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
de_DE: Filter

en: Filters missing
de_DE: Filter fehlen

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final BOM
de_DE: Endgültige Stückliste

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
de_DE: Endprodukt

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
de_DE: Finanzbuch

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
de_DE: Finanzbuch-Detail

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
de_DE: Finanzbuch-ID

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
de_DE: Finanzbücher

en: Finance Manager
de_DE: Finanzleitung

note: Name of a report
en: Financial Ratios
de_DE: Finanzielle Kennziffern

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
de_DE: Finanzberichte

en: Financial Services
de_DE: Finanzdienstleistungen

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
de_DE: Finanzberichte

en: Financial Year Begins On
de_DE: Das Geschäftsjahr beginnt am

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
de_DE: Finanzberichte werden unter Verwendung von Hauptbucheinträgen erstellt (sollte aktiviert werden, wenn der Beleg für den Periodenabschluss nicht für alle Jahre nacheinander gebucht wird oder fehlt)

en: Finish
de_DE: Fertig

en: Finished
de_DE: Fertig

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
de_DE: Fertigerzeugnis

note: Label of the finished_good_bom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good BOM
de_DE: Fertigerzeugnis Stückliste

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item
de_DE: Fertigerzeugnisartikel

en: Finished Good Item Code
de_DE: Fertigerzeugnisartikel Code

en: Finished Good Item Qty
de_DE: Fertigerzeugnisartikel Menge

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item Quantity
de_DE: Fertigerzeugnisartikel Menge

en: Finished Good Item is not specified for service item {0}
de_DE: Fertigerzeugnisartikel ist nicht als Dienstleistungsartikel {0} angelegt

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
de_DE: Menge für Fertigerzeugnis {0} kann nicht Null sein

en: Finished Good Item {0} must be a sub-contracted item
de_DE: Fertigerzeugnis {0} muss ein untervergebener Artikel sein

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good Qty
de_DE: Fertigerzeugnis Menge

note: Label of the fg_completed_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: Finished Good Quantity
de_DE: Fertigerzeugnis Menge

note: Label of the finished_good_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good UOM
de_DE: Fertigerzeugnis ME

en: Finished Good {0} does not have a default BOM.
de_DE: Fertigerzeugnis {0} verfügt nicht über eine Standardstückliste.

en: Finished Good {0} is disabled.
de_DE: Fertigerzeugnis {0} ist deaktiviert.

en: Finished Good {0} must be a stock item.
de_DE: Fertigerzeugnis {0} muss ein Lagerartikel sein.

en: Finished Good {0} must be a sub-contracted item.
de_DE: Fertigerzeugnis {0} muss ein Artikel sein, der untervergeben wurde.

en: Finished Goods
de_DE: Fertigerzeugnisse

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods / Semi Finished Goods Item
de_DE: Fertigerzeugnisse / Halbfertige Waren

note: Label of the fg_based_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods Based Operating Cost
de_DE: Auf Fertigerzeugnissen basierende Betriebskosten

note: Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods Qty
de_DE: Fertigerzeugnis Menge

note: Label of the fg_reference_id (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Reference
de_DE: Fertigerzeugnis Referenz

en: Finished Goods Value
de_DE: Fertigerzeugnis Wert

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
de_DE: Fertigwarenlager

en: Finished Item {0} does not match with Work Order {1}
de_DE: Fertigerzeugnis {0} stimmt nicht mit dem Arbeitsauftrag {1} überein

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
de_DE: Erste E-Mail

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
de_DE: Vorname

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
de_DE: Zuerst geantwortet auf

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: First Response Due
de_DE: Erste Antwort fällig

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
de_DE: Erste Antwortzeit

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
de_DE: Erste Antwortzeit für Probleme

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
de_DE: Erste Reaktionszeit für Gelegenheit

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
de_DE: Das Steuerregime ist obligatorisch. Bitte legen Sie das Steuerregime im Unternehmen fest. {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
de_DE: Geschäftsjahr

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
de_DE: Geschäftsjahr Unternehmen

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
de_DE: Das Enddatum des Geschäftsjahres sollte ein Jahr nach dem Startdatum des Geschäftsjahres liegen

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
de_DE: Start- und Enddatum des Geschäftsjahres sind für das Geschäftsjahr {0} bereits gesetzt

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
de_DE: Geschäftsjahr {0} existiert nicht

en: Fiscal Year {0} does not exist
de_DE: Das Geschäftsjahr {0} existiert nicht

en: Fiscal Year {0} is required
de_DE: Fiscal Year {0} ist erforderlich

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
de_DE: Fest

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
de_DE: Anlagevermögen

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
de_DE: Konto für Anlagevermögen

note: Label of the fixed_asset_defaults (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Fixed Asset Defaults
de_DE:  Standards für Anlagevermögen

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
de_DE: Posten des Anlagevermögens muss ein Artikel ohne Lagerhaltung sein.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
de_DE: Verzeichnis der Vermögensgegenstände

en: Fixed Assets
de_DE: Anlagevermögen

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
de_DE: Feste Einzahlungsnummer

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
de_DE: Fester Zinssatz

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
de_DE: Feste Zeit

note: Name of a role
en: Fleet Manager
de_DE: Fuhrparkverwalter

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
de_DE: Etage

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
de_DE: Etagenname

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (UK)
de_DE: Flüssigunze (GB)

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (US)
de_DE: Flüssigunze (US)

en: Focus on Item Group filter
de_DE: Fokus auf Artikelgruppenfilter

en: Focus on search input
de_DE: Konzentrieren Sie sich auf die Sucheingabe

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
de_DE: Folio Nr.

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
de_DE: Folgen Sie den Kalendermonaten

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
de_DE: Folgende Materialanfragen wurden automatisch auf der Grundlage der Nachbestellmenge des Artikels generiert

en: Following fields are mandatory to create address:
de_DE: Folgende Felder müssen ausgefüllt werden, um eine Adresse zu erstellen:

en: Food, Beverage & Tobacco
de_DE: Lebensmittel, Getränke und Tabakwaren

note: Name of a UOM
en: Foot
de_DE: Fuß

note: Name of a UOM
en: Foot Of Water
de_DE: Fuß Wasser

note: Name of a UOM
en: Foot/Minute
de_DE: Fuß/Minute

note: Name of a UOM
en: Foot/Second
de_DE: Fuß/Sekunde

en: For
de_DE: Für

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
de_DE: Für Artikel aus "Produkt-Bundles" werden Lager, Seriennummer und Chargennummer aus der Tabelle "Packliste" berücksichtigt. Wenn Lager und Chargennummer für alle Packstücke in jedem Artikel eines Produkt-Bundles gleich sind, können diese Werte in die Tabelle "Hauptpositionen" eingetragen werden, Die Werte werden in die Tabelle "Packliste" kopiert.

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
de_DE: Für den Kauf

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
de_DE: Für Unternehmen

en: For Default Supplier (Optional)
de_DE: Für Standardlieferanten (optional)

en: For Item
de_DE: Für Artikel

en: For Item {0} cannot be received more than {1} qty against the {2} {3}
de_DE: Für Artikel {0} können nicht mehr als {1} ME gegen {2} {3} in Empfang genommen werden

note: Label of the for_job_card (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Job Card
de_DE: Für Jobkarte

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
de_DE: Für Vorgang

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
de_DE: Für Preisliste

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
de_DE: Für die Produktion

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
de_DE: Für Menge (hergestellte Menge) ist zwingend erforderlich

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
de_DE: Für den Verkauf

en: For Supplier
de_DE: Für Lieferant

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: For Warehouse
de_DE: Für Lager

en: For Work Order
de_DE: Für Arbeitsauftrag

en: For an item {0}, quantity must be negative number
de_DE: Für eine Position {0} muss die Menge eine negative Zahl sein

en: For an item {0}, quantity must be positive number
de_DE: Für eine Position {0} muss die Menge eine positive Zahl sein

note: Description of the 'Income Account' (Link) field in DocType 'Dunning'
en: For dunning fee and interest
de_DE: Für Mahngebühren und Zinsen

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
de_DE: Für z. B. 2012, 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
de_DE: Für wie viel ausgegeben = 1 Treuepunkt

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
de_DE: Für einzelne Anbieter

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
de_DE: Für den Artikel {0} muss der Einzelpreis eine positive Zahl sein. Um negative Einzelpreise zuzulassen, aktivieren Sie {1} in {2}

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greater than pending quantity({2})
de_DE: Für den Vorgang {0}: Die Menge ({1}) darf nicht größer sein als die ausstehende Menge ({2})

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
de_DE: Denn die Menge {0} darf nicht größer sein als die zulässige Menge {1}

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
de_DE: Zu Referenzzwecken

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
de_DE: Für Zeile {0} in {1}. Um {2} in die Artikel-Bewertung mit einzubeziehen, muss auch Zeile {3} mit enthalten sein

en: For row {0}: Enter Planned Qty
de_DE: Für Zeile {0}: Geben Sie die geplante Menge ein

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
de_DE: Für die Bedingung &#39;Regel auf andere anwenden&#39; ist das Feld {0} obligatorisch

note: Description of a DocType
en: For the convenience of customers, these codes can be used in print formats like Invoices and Delivery Notes
de_DE: Zur Vereinfachung für Kunden können diese Codes in Druckformaten wie Rechnungen und Lieferscheinen verwendet werden

[ctx: Clear payment terms template and/or payment schedule when due date is changed]
en: For the new {0} to take effect, would you like to clear the current {1}?
de_DE: Möchten Sie die aktuellen Werte für {1} löschen, damit das neue {0} wirksam wird?

en: Forecast
de_DE: Prognose

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
de_DE: Prognose

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
de_DE: Außenhandelsdetails

note: Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Formula Based Criteria
de_DE: Formelgestützte Kriterien

en: Forum Activity
de_DE: Forum Aktivität

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
de_DE: Forum Beiträge

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
de_DE: Forum-URL

note: Title of an incoterm
en: Free Alongside Ship
de_DE: Frei Längsseite Schiff

note: Title of an incoterm
en: Free Carrier
de_DE: Frei Frachtführer

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
de_DE: Kostenloser Artikel

note: Title of an incoterm
en: Free On Board
de_DE: Frei an Bord

en: Free item code is not selected
de_DE: Freier Artikelcode ist nicht ausgewählt

en: Free item not set in the pricing rule {0}
de_DE: In der Preisregel {0} nicht festgelegter kostenloser Artikel

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
de_DE: Aktien einfrieren älter als (Tage)

en: Freight and Forwarding Charges
de_DE: Fracht- und Versandkosten

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
de_DE: Häufigkeit

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
de_DE: Häufigkeit, um Fortschritte zu sammeln

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
de_DE: Die Häufigkeit der Abschreibungen (Monate)

en: Frequently Read Articles
de_DE: Artikel häufig lesen

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
de_DE: Freitag

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
de_DE: Von

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
de_DE: Von Stückliste

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
de_DE: Von Unternehmen

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
de_DE: Von Währung

en: From Currency and To Currency cannot be same
de_DE: Von-Währung und Bis-Währung können nicht gleich sein

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
de_DE: Von Kunden

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
de_DE: Von-Datum

en: From Date and To Date are Mandatory
de_DE: Von Datum und Bis Datum sind obligatorisch

en: From Date and To Date are mandatory
de_DE: Von-Datum und Bis-Datum sind obligatorisch

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
de_DE: Von Datum und Datum liegen im anderen Geschäftsjahr

en: From Date cannot be greater than To Date
de_DE: Von-Datum kann später liegen als Bis-Datum

en: From Date is mandatory
de_DE: Von-Datum ist obligatorisch

en: From Date must be before To Date
de_DE: Von-Datum muss vor dem Bis-Datum liegen

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
de_DE: Von-Datum sollte im Geschäftsjahr liegen. Unter der Annahme, Von-Datum = {0}

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
de_DE: Von-Datum: {0} kann nicht größer sein als Bis-Datum: {1}

en: From Datetime
de_DE: Von Datum und Uhrzeit

note: Label of the from_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: From Delivery Date
de_DE: Ab Lieferdatum

en: From Delivery Note
de_DE: Von Lieferschein

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
de_DE: Von DocType

en: From Due Date
de_DE: Ab Fälligkeitsdatum

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
de_DE: Von Mitarbeiter

en: From Fiscal Year
de_DE: Ab dem Geschäftsjahr

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
de_DE: Aus Folio Nr

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
de_DE: Ab Rechnungsdatum

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
de_DE: Aus Interessent

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
de_DE: Von Nr

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
de_DE: Aus Chance

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
de_DE: Von Paket Nr.

note: Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Payment Date
de_DE: Ab Zahlungsdatum

en: From Posting Date
de_DE: Ab dem Buchungsdatum

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
de_DE: Von-Bereich

en: From Range has to be less than To Range
de_DE: Von-Bereich muss kleiner sein als Bis-Bereich

note: Label of the from_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: From Reference Date
de_DE: Ab Referenzdatum

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
de_DE: Vom Aktionär

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
de_DE: Von Vorlage

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
de_DE: Von-Zeit

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
de_DE: Von-Zeit

en: From Time Should Be Less Than To Time
de_DE: Von der Zeit sollte weniger als zur Zeit sein

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
de_DE: Von-Wert

note: Label of the from_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Detail No
de_DE: Von Beleg-Position

note: Label of the from_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher No
de_DE: Von Beleg-Nr.

note: Label of the from_voucher_type (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Type
de_DE: Von Beleg-Typ

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
de_DE: Ab Lager

en: From and To Dates are required.
de_DE: Von und Bis Daten sind erforderlich.

en: From and To dates are required
de_DE: Von- und Bis-Daten sind erforderlich

en: From date cannot be greater than To date
de_DE: Das Ab-Datum kann nicht größer als das Bis-Datum sein

en: From value must be less than to value in row {0}
de_DE: Von-Wert muss weniger sein als Bis-Wert in Zeile {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
de_DE: Eingefroren

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
de_DE: Kraftstoffart

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
de_DE: Kraftstoff UOM

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
de_DE: Erfüllt

en: Fulfillment
de_DE: Erfüllung

note: Name of a role
en: Fulfillment User
de_DE: Benutzungsbenutzer

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
de_DE: Erfüllungsfrist

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
de_DE: Erfüllungsdetails

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
de_DE: Erfüllungsstatus

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
de_DE: Erfüllungsbedingungen

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
de_DE: Erfüllungsbedingungen

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
de_DE: Vollständiger Name

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Full and Final Statement
de_DE: Schlussabrechnung

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
de_DE: Voll berechnet

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
de_DE: Vollständig abgeschlossen

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
de_DE: Komplett geliefert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
de_DE: vollständig abgeschriebene

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
de_DE: Vollständig bezahlt

note: Name of a UOM
en: Furlong
de_DE: Achtelmeile

en: Furniture and Fixtures
de_DE: Betriebs- und Geschäftsausstattung

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
de_DE: Weitere Konten können unter Gruppen angelegt werden, aber Buchungen können zu nicht-Gruppen erstellt werden

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
de_DE: Weitere Kostenstellen können unter Gruppen angelegt werden, aber Buchungen können zu nicht-Gruppen erstellt werden

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
de_DE: Weitere Knoten können nur unter Knoten vom Typ "Gruppe" erstellt werden

en: Future Payment Amount
de_DE: Zukünftiger Zahlungsbetrag

en: Future Payment Ref
de_DE: Zukünftige Zahlung

en: Future Payments
de_DE: Zukünftige Zahlungen

en: Future date is not allowed
de_DE: Ein zukünftiges Datum ist nicht zulässig

en: GL Balance
de_DE: Hauptbuchsaldo

note: Name of a DocType
en: GL Entry
de_DE: Buchung zum Hauptbuch

note: Label of the gle_processing_status (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: GL Entry Processing Status
de_DE: Status der Hauptbucheintragsverarbeitung

note: Label of the gl_reposting_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: GL reposting index
de_DE: Hauptbuch-Umbuchungsindex

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
de_DE: Gewinn/Verlust

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
de_DE: Gewinn-/Verlustrechnung auf die Veräußerung von Vermögenswerten

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
de_DE: Auf dem Fremdwährungskonto kumulierte Gewinne/Verluste. Konten mit einem Saldo von '0' entweder in Basis- oder Kontowährung

note: Label of the gain_loss_booked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss already booked
de_DE: Gewinn/Verlust bereits verbucht

note: Label of the gain_loss_unbooked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss from Revaluation
de_DE: Gewinn/Verlust aus Neubewertung

en: Gain/Loss on Asset Disposal
de_DE: Gewinn / Verlust aus der Veräußerung von Vermögenswerten

note: Name of a UOM
en: Gallon (UK)
de_DE: Gallone (GB)

note: Name of a UOM
en: Gallon Dry (US)
de_DE: Gallone Trocken (US)

note: Name of a UOM
en: Gallon Liquid (US)
de_DE: Gallone Flüssig (US)

en: Gantt Chart
de_DE: Gantt-Diagramm

en: Gantt chart of all tasks.
de_DE: Gantt-Diagramm aller Aufgaben

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
de_DE: Geschlecht

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
de_DE: Allgemein

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
de_DE: Hauptbuch

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
de_DE: Hauptbuch

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
de_DE: Grundeinstellungen

note: Name of a report
en: General and Payment Ledger Comparison
de_DE: Vergleich Hauptbuch und Zahlungsbuch

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: General and Payment Ledger mismatch
de_DE: Hauptbuch und Zahlungsbuch stimmen nicht überein

en: Generate Demo Data for Exploration
de_DE: Demo-Daten für die Erkundung generieren

en: Generate E-Invoice
de_DE: E-Rechnung erstellen

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
de_DE: Rechnung erstellen am

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
de_DE: Generieren Sie neue Rechnungen, die überfällig sind

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
de_DE: Zeitplan generieren

en: Generate Stock Closing Entry
de_DE: Lagerabschlussbuchung generieren

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
de_DE: Erzeugen Sie Packzettel für zuzustellende Pakete. Damit können Sie die Paketnummer, den Inhalt und das Gewicht des Pakets angeben.

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
de_DE: Erzeugt

en: Generating Preview
de_DE: Vorschau wird erstellt

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
de_DE: Gezahlte Anzahlungen aufrufen

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
de_DE: Erhaltene Anzahlungen aufrufen

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
de_DE: Zuordnungen abrufen

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
de_DE: Aktuellen Lagerbestand aufrufen

en: Get Customer Group Details
de_DE: Einstellungen aus Kundengruppe übernehmen

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
de_DE: Einträge erhalten

note: Description of the 'Get Finished Goods' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods for Manufacture
de_DE: Fertigwaren zur Herstellung abrufen

en: Get Invoices
de_DE: Rechnungen abrufen

en: Get Invoices based on Filters
de_DE: Abrufen von Rechnungen basierend auf Filtern

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
de_DE: Artikelstandorte abrufen

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
de_DE: Artikel aufrufen

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
de_DE: Holen Sie Elemente aus

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
de_DE: Artikel vom Eingangsbeleg übernehmen

en: Get Items from BOM
de_DE: Artikel aus der Stückliste holen

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
de_DE: Erhalten Sie Artikel aus Materialanfragen gegen diesen Lieferanten

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
de_DE: Hole Artikel von offenen Material  Anfragen

en: Get Items from Product Bundle
de_DE: Artikel aus dem Produkt-Bundle übernehmen

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
de_DE: Neueste Abfrage abrufen

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
de_DE: Get-Material anfordern

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
de_DE: Ausstehende Rechnungen aufrufen

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
de_DE: Ausstehende Bestellungen abrufen

en: Get Payment Entries
de_DE: Zahlungsbuchungen abrufen

en: Get Payments from
de_DE: Zahlungen erhalten von

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
de_DE: Rohstoffkosten aus Verbrauchserfassung holen

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
de_DE: Aufträge aufrufen

note: Label of the get_scrap_items (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Scrap Items
de_DE: Ausschussartikel abrufen

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
de_DE: Erste Schritte Abschnitte

en: Get Stock
de_DE: Lagerbestand abrufen

note: Label of the get_sub_assembly_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sub Assembly Items
de_DE: Artikel der Unterbaugruppe abrufen

en: Get Supplier Group Details
de_DE: Werte aus Lieferantengruppe übernehmen

en: Get Suppliers
de_DE: Holen Sie sich Lieferanten

en: Get Suppliers By
de_DE: Holen Sie sich Lieferanten durch

en: Get Timesheets
de_DE: Zeiterfassung abrufen

en: Get Unreconciled Entries
de_DE: Nicht zugeordnete Buchungen aufrufen

en: Get Updates
de_DE: Newsletter abonnieren

en: Get stops from
de_DE: Stationen abrufen von

en: Getting Scrap Items
de_DE: Ausschussartikel abrufen

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
de_DE: Geschenkkarte

note: Description of the 'Recurse Every (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Give free item for every N quantity
de_DE: Einen Artikel für jede Menge N verschenken

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
de_DE: Allgemeine Voreinstellungen

en: Go back
de_DE: Zurück

en: Go to {0} List
de_DE: Listenansicht für {0} öffnen

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
de_DE: Ziel

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
de_DE: Ziel und Ablauf

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
de_DE: Ziele

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
de_DE: Waren

en: Goods In Transit
de_DE: Waren im Transit

en: Goods Transferred
de_DE: Übergebene Ware

en: Goods are already received against the outward entry {0}
de_DE: Waren sind bereits gegen die Ausgangsbuchung {0} eingegangen

en: Government
de_DE: Regierung

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
de_DE: Zahlungsfrist

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
de_DE: Akademiker

note: Name of a UOM
en: Gram
de_DE: Gramm

note: Name of a UOM
en: Gram-Force
de_DE: Gramm-Kraft

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
de_DE: Gramm/Kubikzentimeter

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
de_DE: Gramm/Kubikmeter

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
de_DE: Gramm/Kubikmillimeter

note: Name of a UOM
en: Gram/Litre
de_DE: Gramm/Liter

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
de_DE: Gesamtbetrag

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
de_DE: Gesamtbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
de_DE: Provision gewähren

en: Greater Than Amount
de_DE: Größer als Menge

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
de_DE: Grün

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
de_DE: Grußnachricht

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
de_DE: Gruß Untertitel

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
de_DE: Begrüßungstitel

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
de_DE: Grüße Abschnitt

en: Grocery
de_DE: Lebensmittel

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
de_DE: Handelsspanne

note: Label of the per_gross_margin (Percent) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin %
de_DE: Bruttomarge %

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
de_DE: Rohgewinn

en: Gross Profit / Loss
de_DE: Bruttogewinn / Verlust

en: Gross Profit Percent
de_DE: Bruttogewinn in Prozent

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
de_DE: Bruttokaufbetrag

en: Gross Purchase Amount is mandatory
de_DE: Bruttokaufbetrag ist erforderlich

en: Gross Purchase Amount should be <b>equal</b> to purchase amount of one single Asset.
de_DE: Der Brutto-Kaufbetrag sollte dem Kaufbetrag eines einzelnen Vermögensgegenstandes <b>entsprechen</b>.

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
de_DE: Bruttogewicht

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
de_DE: Bruttogewicht-Maßeinheit

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
de_DE: Brutto- und Nettogewinnbericht

en: Group
de_DE: Gruppe

en: Group By
de_DE: Gruppiere nach

en: Group By Customer
de_DE: Nach Kunden gruppieren

en: Group By Supplier
de_DE: Nach Lieferanten gruppieren

en: Group Node
de_DE: Gruppen-Knoten

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
de_DE: Gleiche Artikel gruppieren

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
de_DE: Group Warehouses können nicht für Transaktionen verwendet werden. Bitte ändern Sie den Wert von {0}

en: Group by
de_DE: Gruppieren nach

en: Group by Material Request
de_DE: Nach Materialanforderung gruppieren

en: Group by Party
de_DE: Gruppieren nach Partei

en: Group by Purchase Order
de_DE: Nach Bestellung gruppieren

en: Group by Sales Order
de_DE: Nach Auftrag gruppieren

en: Group by Voucher
de_DE: Gruppieren nach Beleg

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
de_DE: Gruppenknoten Lager ist nicht für Transaktionen zu wählen erlaubt

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
de_DE: Gleiche Artikel gruppieren

en: Groups
de_DE: Gruppen

en: Growth View
de_DE: Wachstumsansicht

note: Name of a role
en: HR Manager
de_DE: Personalwesen Leiter

note: Name of a role
en: HR User
de_DE: Personalwesen Benutzer

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
de_DE: Halbjährlich

en: Half-Yearly
de_DE: Halbjährlich

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
de_DE: Halbjährlich

en: Handle Employee Advances
de_DE: Umgang mit Mitarbeitervorschüssen

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
de_DE: Hat alternativen Artikel

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
de_DE: Hat Chargennummer

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
de_DE: Hat Zertifikat

note: Label of the has_corrective_cost (Check) field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Has Corrective Cost
de_DE: Hat Korrekturkosten

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
de_DE: Hat Ablaufdatum

note: Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Purchase Receipt I
en: Has Item Scanned
de_DE: Artikel wurde gescannt

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
de_DE: Hat ein Druckformat

note: Label of the has_priority (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Has Priority
de_DE: Hat Priorität

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
de_DE: Hat Seriennummer

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
de_DE: Hat Varianten

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
de_DE: Gibt es eine Standard-Nummernkreis für Chargen?

en: Head of Marketing and Sales
de_DE: Leitung Marketing und Vertrieb

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
de_DE: Konten (oder Kontengruppen), unter denen Buchungen vorgenommen und Salden geführt werden.

en: Health Care
de_DE: Gesundheitswesen

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
de_DE: Gesundheitsdaten

note: Name of a UOM
en: Hectare
de_DE: Hektar

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
de_DE: Hektogramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Hectometer
de_DE: Hektometer

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
de_DE: Höhe (cm)

en: Hello,
de_DE: Hallo,

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
de_DE: Hilfe

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
de_DE: Hilfeartikel

en: Help Articles
de_DE: Hilfeartikel

en: Help Results for
de_DE: Hilfe Ergebnisse für

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
de_DE: Hilfe Abschnitt

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
de_DE: Hilfe Text

note: Description of a DocType
en: Helps you distribute the Budget/Target across months if you have seasonality in your business.
de_DE: Hilft Ihnen, das Budget/Ziel über die Monate zu verteilen, wenn Sie in Ihrem Geschäft saisonale Schwankungen haben.

en: Here are the error logs for the aforementioned failed depreciation entries: {0}
de_DE: Hier sind die Fehlerprotokolle für die oben erwähnten fehlgeschlagenen Abschreibungseinträge: {0}

en: Here are the options to proceed:
de_DE: Hier sind die Optionen für das weitere Vorgehen:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
de_DE: Hier können Sie Familiendetails wie Namen und Beruf der Eltern, Ehepartner und Kinder pflegen

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
de_DE: Hier können Sie Größe, Gewicht, Allergien, medizinische Belange usw. pflegen

en: Here, you can select a senior of this Employee. Based on this, Organization Chart will be populated.
de_DE: Hier können Sie einen Vorgesetzten dieses Mitarbeiters auswählen. Auf dieser Grundlage wird das Organigramm erstellt.

en: Here, your weekly offs are pre-populated based on the previous selections. You can add more rows to also add public and national holidays individually.
de_DE: Hier werden Ihre wöchentlichen freien Tage auf der Grundlage der zuvor getroffenen Auswahlen vorausgefüllt. Sie können weitere Zeilen hinzufügen, um auch gesetzliche und nationale Feiertage individuell hinzuzufügen.

en: Hi,
de_DE: Hallo,

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
de_DE: Versteckte Liste, die die Liste der mit dem Aktionär verknüpften Kontakte enthält

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
de_DE: Währungssymbol ausblenden

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
de_DE: Steuer-ID des Kunden vor Verkaufstransaktionen ausblenden

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
de_DE: Bilder ausblenden

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
de_DE: Nicht verfügbare Elemente ausblenden

note: Label of the hide_timesheets (Check) field in DocType 'Project User'
en: Hide timesheets
de_DE: Zeiterfassung verstecken

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
de_DE: Hoch

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
de_DE: Je höher die Zahl, desto höher die Priorität

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
de_DE: Historie im Unternehmen

en: Hold
de_DE: Anhalten

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
de_DE: Rechnung zurückhalten

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
de_DE: Halte-Typ

note: Name of a DocType
en: Holiday
de_DE: Arbeitsfreier Tag

en: Holiday Date {0} added multiple times
de_DE: Arbeitsfreier Tag {0} mehrfach hinzugefügt

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
de_DE: Feiertagsliste

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
de_DE: Name der Feiertagsliste

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
de_DE: Arbeitsfreie Tage

note: Name of a Workspace
en: Home
de_DE: Startseite

note: Name of a UOM
en: Horsepower
de_DE: Pferdestärken

note: Name of a UOM
en: Horsepower-Hours
de_DE: Pferdestärken-Stunden

note: Name of a UOM
en: Hour
de_DE: Stunde

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
de_DE: Stundensatz

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
de_DE: Stündlich

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
de_DE: Std

en: Hours Spent
de_DE: Geleistete Stunden

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
de_DE: Wie häufig?

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
de_DE: Wie oft sollten Projekt und Unternehmen basierend auf Verkaufstransaktionen aktualisiert werden?

note: Description of the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: How often should Project be updated of Total Purchase Cost ?
de_DE: Wie häufig sollen Projekte hinsichtlich der Gesamteinkaufskosten aktualisiert werden?

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
de_DE: Std

en: Human Resources
de_DE: Personalwesen

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (UK)
de_DE: Zentner (GB)

note: Name of a UOM
en: Hundredweight (US)
de_DE: Zentner (US)

en: IBAN is not valid
de_DE: IBAN ist ungültig

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
de_DE: IP Adresse

note: Name of a UOM
en: Iches Of Water
de_DE: Zoll Wassersäule

en: Id
de_DE: ID

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
de_DE: Kennzeichnung des Paketes für die Lieferung (für den Druck)

en: Identifying Decision Makers
de_DE: Entscheidungsträger identifizieren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
de_DE: Leerlauf

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
de_DE: Wenn &quot;Monate&quot; ausgewählt ist, wird ein fester Betrag als abgegrenzte Einnahmen oder Ausgaben für jeden Monat gebucht, unabhängig von der Anzahl der Tage in einem Monat. Es wird anteilig berechnet, wenn abgegrenzte Einnahmen oder Ausgaben nicht für einen ganzen Monat gebucht werden

note: Description of the 'Reconcile on Advance Payment Date' (Check) field in DocType 'Company'
en: If <b>Enabled</b> - Reconciliation happens on the <b>Advance Payment posting date</b><br>
    If <b>Disabled</b> - Reconciliation happens on oldest of 2 Dates: <b>Invoice Date</b> or the <b>Advance Payment posting date</b><br>
de_DE: Falls <b>aktiviert</b> - erfolgt der Abgleich am <b>Buchungsdatum der Vorauszahlung</b><br>
    Falls <b>deaktiviert</b> - erfolgt der Abgleich am ältesten von 2 Daten: <b>Rechnungsdatum</b> oder <b>Buchungsdatum der Vorauszahlung</b><br>

en: If Auto Opt In is checked, then the customers will be automatically linked with the concerned Loyalty Program (on save)
de_DE: Falls Auto Opt In aktiviert ist, werden die Kunden automatisch mit dem betreffenden Treueprogramm verknüpft (beim Speichern)

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
de_DE: Wenn Ertrag oder Aufwand

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
de_DE: Wenn ein Vorgang in Untervorgänge unterteilt ist, können diese hier hinzugefügt werden.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
de_DE: Wenn leer, wird das übergeordnete Lagerkonto oder der Firmenstandard bei Transaktionen berücksichtigt

note: Description of the 'Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If checked, Rejected Quantity will be included while making Purchase Invoice from Purchase Receipt.
de_DE: Falls aktiviert, wird die abgelehnte Menge bei der Erstellung der Eingangsrechnung aus dem Eingangsbeleg berücksichtigt.

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
de_DE: Falls aktiviert, wird der Bestand beim <b>Buchen</b>reserviert

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
de_DE: Falls aktiviert, wird die gewählte Menge beim Buchen der Pickliste nicht automatisch erfüllt.

note: Description of the 'Considered In Paid Amount' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Paid Amount in Payment Entry
de_DE: Falls aktiviert, wird der Betrag in einer Zahlung als Bruttobetrag (inkl. Steuer) betrachtet

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
de_DE: Falls aktiviert, wird der Steuerbetrag als im Einzelpreis enthalten betrachtet

en: If checked, we will create demo data for you to explore the system. This demo data can be erased later.
de_DE: Falls aktiviert, werden Demodaten erstellt, damit Sie das System erkunden können. Diese Demodaten können später wieder gelöscht werden.

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
de_DE: Falls abweichend von Kundenadresse

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
de_DE: Falls diese Option deaktiviert ist, wird das Feld "in Worten" in keiner Transaktion sichtbar sein

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
de_DE: Wenn deaktiviert, wird das Feld "Gerundeter Gesamtbetrag" in keiner Transaktion angezeigt

note: Description of the 'Ignore Pricing Rule' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't apply the pricing rule on the delivery note which will be create from the pick list
de_DE: Falls aktiviert, wird das System die Preisregel nicht auf den Lieferschein anwenden, der aus der Pickliste erstellt wird

note: Description of the 'Pick Manually' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't override the picked qty / batches / serial numbers.
de_DE: Falls aktiviert, wird das System die kommissionierten Mengen/Chargen/Seriennummern nicht überschreiben.

note: Description of the 'Send Document Print' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, a print of this document will be attached to each email
de_DE: Falls aktiviert, wird ein Ausdruck dieses Dokuments an jede E-Mail angehängt

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
de_DE: Falls aktiviert, werden zusätzliche Buchungen für Rabatte in einem separaten Rabattkonto vorgenommen

note: Description of the 'Send Attached Files' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, all files attached to this document will be attached to each email
de_DE: Falls aktiviert, werden alle Dateien, die an dieses Dokument angehängt sind, an jede E-Mail angehängt

note: Description of the 'Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, do not update serial / batch values in the stock transactions on creation of auto Serial 
     / Batch Bundle.
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, werden die Serien-/Chargenwerte in den Bestandstransaktionen bei der Erstellung eines automatischen Serien- 
     / Chargenbündels nicht aktualisiert.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
de_DE: Wenn aktiviert, werden Buchungssätze für Wechselgeld in POS-Transaktionen erstellt

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: If enabled, the consolidated invoices will have rounded total disabled
de_DE: Falls aktiviert, wird bei konsolidierten Rechnungen die gerundete Summe deaktiviert

note: Description of the 'Do Not Use Batch-wise Valuation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will use the moving average valuation method to calculate the valuation rate for the batched items and will not consider the individual batch-wise incoming rate.
de_DE: Falls aktiviert, verwendet das System die Bewertungsmethode des gleitenden Durchschnitts zur Berechnung des Wertansatzes für die chargenweisen Artikel und berücksichtigt nicht den individuellen chargenweisen Eingangskurs.

note: Description of the 'Validate Applied Rule' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If enabled, then system will only validate the pricing rule and not apply automatically. User has to manually set the discount percentage / margin / free items to validate the pricing rule
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, validiert das System die Preisregel nur und wendet sie nicht automatisch an. Der Benutzer muss den Rabattprozentsatz / die Marge / die Gratisartikel manuell festlegen, um die Preisregel zu validieren

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
de_DE: Wenn der Artikel eine Variante eines anderen Artikels ist, dann werden Beschreibung, Bild, Preise, Steuern usw. aus der Vorlage übernommen, sofern nicht ausdrücklich etwas angegeben ist.

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
de_DE: Falls gesetzt, erlaubt das System nur Benutzern mit dieser Rolle, eine Bestandstransaktion zu erstellen oder zu ändern, die älter ist als die letzte Bestandstransaktion für einen bestimmten Artikel und ein bestimmtes Lager. Falls leer, können alle Benutzer rückdatierte Transaktionen erstellen/bearbeiten.

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
de_DE: Wenn es mehr als ein Paket von der gleichen Art (für den Druck) gibt

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
de_DE: Wenn nicht, können Sie diesen Eintrag stornieren / buchen

note: Description of the 'Free Item Rate' (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If rate is zero then item will be treated as "Free Item"
de_DE: Wenn der Preis Null ist, wird der Artikel als „Kostenloser Artikel“ behandelt

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
de_DE: Wenn an einen Zulieferer untervergeben

en: If the BOM results in Scrap material, the Scrap Warehouse needs to be selected.
de_DE: Wenn die Stückliste Schrottmaterial ergibt, muss ein Schrottlager ausgewählt werden.

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
de_DE: Wenn das Konto gesperrt ist, sind einem eingeschränkten Benutzerkreis Buchungen erlaubt.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
de_DE: Wenn der Artikel in diesem Eintrag als Artikel mit der Bewertung Null bewertet wird, aktivieren Sie in der Tabelle {0} Artikel die Option &#39;Nullbewertung zulassen&#39;.

en: If the selected BOM has Operations mentioned in it, the system will fetch all Operations from BOM, these values can be changed.
de_DE: Wenn die ausgewählte Stückliste Vorgänge enthält, holt das System alle Vorgänge aus der Stückliste. Diese Werte können geändert werden.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
de_DE: Wenn kein Zeitschlitz zugewiesen ist, wird die Kommunikation von dieser Gruppe behandelt

en: If there is no title column, use the code column for the title.
de_DE: Wenn es keine Titelspalte gibt, verwenden Sie die Code-Spalte für den Titel.

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
de_DE: Falls aktiviert, wird der gezahlte Betrag entsprechend den Beträgen im Zahlungsplan auf die einzelnen Zahlungsfristen aufgeteilt und zugewiesen

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
de_DE: Wenn diese Option aktiviert ist, werden nachfolgende neue Rechnungen am Startdatum des Kalendermonats und des Quartals erstellt, unabhängig vom aktuellen Rechnungsstartdatum

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
de_DE: Wenn diese Option nicht aktiviert ist, werden Buchungssätze im Entwurfsstatus gespeichert und müssen manuell gebucht werden

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
de_DE: Falls deaktiviert, werden direkte Hauptbucheinträge erstellt, um abgegrenzte Einnahmen oder Ausgaben zu buchen

en: If this is undesirable please cancel the corresponding Payment Entry.
de_DE: Falls dies nicht erwünscht ist, stornieren Sie bitte die entsprechende Zahlung.

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
de_DE: Wenn dieser Artikel Varianten hat, dann kann er bei den Aufträgen, etc. nicht ausgewählt werden

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
de_DE: Wenn diese Option auf 'Ja' gesetzt ist, validiert ERPNext, dass Sie eine Bestellung angelegt haben, bevor Sie eine Eingangsrechnung oder einen Eingangsbeleg erfassen können. Diese Konfiguration kann für einzelne Lieferanten überschrieben werden, indem Sie die Option 'Erstellung von Eingangsrechnungen ohne Bestellung zulassen' im Lieferantenstamm aktivieren.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
de_DE: Wenn diese Option auf 'Ja' gesetzt ist, validiert ERPNext, dass Sie einen Eingangsbeleg angelegt haben, bevor Sie eine Eingangsrechnung erfassen können. Diese Konfiguration kann für einzelne Lieferanten überschrieben werden, indem Sie die Option 'Erstellung von Kaufrechnungen ohne Eingangsbeleg zulassen' im Lieferantenstamm aktivieren.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
de_DE: Wenn dieses Kontrollkästchen aktiviert ist, können mehrere Materialien für einen einzelnen Arbeitsauftrag verwendet werden. Dies ist nützlich, wenn ein oder mehrere zeitaufwändige Produkte hergestellt werden.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
de_DE: Wenn dieses Kontrollkästchen aktiviert ist, werden die Stücklistenkosten automatisch basierend auf dem Bewertungssatz / Preislistenpreis / der letzten Einkaufsrate der Rohstoffe aktualisiert.

en: If unlimited expiry for the Loyalty Points, keep the Expiry Duration empty or 0.
de_DE: Wenn die Gültigkeit der Treuepunkte unbegrenzt ist, lassen Sie die Ablaufdauer leer oder auf 0.

note: Description of the 'Is Rejected Warehouse' (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: If yes, then this warehouse will be used to store rejected materials
de_DE: Falls aktiviert, wird dieses Lager für zurückgewiesenes Material verwendet

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
de_DE: Wenn Sie diesen Artikel in Ihrem Inventar führen, nimmt ERPNext für jede Transaktion dieses Artikels einen Lagerbuch-Eintrag vor.

note: Description of the 'Unreconciled Entries' (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: If you need to reconcile particular transactions against each other, then please select accordingly. If not, all the transactions will be allocated in FIFO order.
de_DE: Wenn Sie bestimmte Transaktionen gegeneinander abgleichen müssen, wählen Sie bitte entsprechend aus. Wenn nicht, werden alle Transaktionen in der FIFO-Reihenfolge zugeordnet.

en: If you still want to proceed, please disable 'Skip Available Sub Assembly Items' checkbox.
de_DE: Wenn Sie trotzdem fortfahren möchten, deaktivieren Sie bitte das Kontrollkästchen 'Verfügbare Unterbaugruppenartikel überspringen'.

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
de_DE: Wenn Sie dennoch fortfahren möchten, aktivieren Sie bitte {0}.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
de_DE: Wenn Sie {0} {1} Mengen des Artikels {2} haben, wird das Schema {3} auf den Artikel angewendet.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
de_DE: Wenn Sie {0} {1} Gegenstand {2} wert sind, wird das Schema {3} auf den Gegenstand angewendet.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
de_DE: Wenn Ihre CSV-Datei ein anderes Trennzeichen verwendet, fügen Sie dieses Zeichen hier ein und achten Sie darauf, dass keine Leerzeichen oder zusätzlichen Zeichen enthalten sind.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
de_DE: Ignorieren

note: Label of the ignore_account_closing_balance (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Account Closing Balance
de_DE: Saldo des Kontos zum Periodenabschluss ignorieren

en: Ignore Closing Balance
de_DE: Schlusssaldo ignorieren

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
de_DE: Standardvorlage für Zahlungsbedingungen ignorieren

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
de_DE: Mitarbeiterüberschneidungen ignorieren

en: Ignore Empty Stock
de_DE: Leeren Bestand ignorieren

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
de_DE: Wechselkursneubewertungsjournale ignorieren

en: Ignore Existing Ordered Qty
de_DE: Existierende bestelle Menge ignorieren

en: Ignore Existing Projected Quantity
de_DE: Vorhandene projizierte Menge ignorieren

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
de_DE: Preisregel ignorieren

en: Ignore Pricing Rule is enabled. Cannot apply coupon code.
de_DE: „Preisregel ignorieren“ ist aktiviert. Gutscheincode kann nicht angewendet werden.

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
de_DE: Benutzerzeitüberlappung ignorieren

note: Description of the 'Add Manually' (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Ignore Voucher Type filter and Select Vouchers Manually
de_DE: Gutscheintyp-Filter ignorieren und Gutscheine manuell auswählen

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
de_DE: Arbeitsplatz-Zeitüberlappung ignorieren

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
de_DE: Bild

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
de_DE: Bildansicht

en: Impairment
de_DE: Wertminderung

en: Implementation Partner
de_DE: Implementierungspartner

en: Import
de_DE: Importieren

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
de_DE: Kontenplan aus einer CSV-Datei importieren

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
de_DE: Daten importieren

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
de_DE: Datei importieren

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
de_DE: Fehler und Warnungen zur Importdatei

en: Import Genericode File
de_DE: Genericode-Datei importieren

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
de_DE: Rechnungen importieren

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log
de_DE: Importprotokoll

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
de_DE: Importprotokollvorschau

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
de_DE: Importvorschau

en: Import Progress
de_DE: Importfortschritt

en: Import Successful
de_DE: Import erfolgreich

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
de_DE: Lieferantenrechnung importieren

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
de_DE: Importtyp

en: Import Using CSV file
de_DE: Importieren mit CSV-Datei

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
de_DE: Warnungen zum Import

en: Import completed. {0} common codes created.
de_DE: Import abgeschlossen. {0} gemeinsame Codes erstellt.

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
de_DE: Aus Google Sheets importieren

en: Import in Bulk
de_DE: Mengenimport

en: Importing Common Codes
de_DE: Gemeinsame Codes importieren

en: Importing {0} of {1}, {2}
de_DE: {0} von {1}, {2} importieren

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: In House
de_DE: Im Haus

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
de_DE: In Wartung

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
de_DE: In Minuten

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
de_DE: In Minuten

en: In Party Currency
de_DE: In Parteiwährung

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
de_DE: In Prozent

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
de_DE: Während des Fertigungsprozesses

en: In Production
de_DE: In Produktion

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Option 
en: In Progress
de_DE: In Bearbeitung

en: In Qty
de_DE: In Menge

en: In Stock
de_DE: Auf Lager

en: In Stock Qty
de_DE: Anzahl auf Lager

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
de_DE: In Lieferung

en: In Transit Warehouse
de_DE: Durchgangslager

en: In Value
de_DE: Wert bei

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
de_DE: In Worten

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
de_DE: In Worten (Unternehmenswährung)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
de_DE: "In Worten (Export)" wird sichtbar, sobald Sie den Lieferschein speichern.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
de_DE: "In Worten" wird sichtbar, sobald Sie den Lieferschein speichern.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
de_DE: „In Worten“ wird sichtbar, sobald Sie die Ausgangsrechnung speichern.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
de_DE: "In Worten" wird sichtbar, sobald Sie den Auftrag speichern.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
de_DE: In Minuten

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
de_DE: In Minuten

en: In row {0} of Appointment Booking Slots: "To Time" must be later than "From Time".
de_DE: In der Zeile {0} der Terminbuchungsplätze: "Bis-Zeit" muss später sein als "Von-Zeit".

en: In stock
de_DE: Auf Lager

en: In the case of multi-tier program, Customers will be auto assigned to the concerned tier as per their spent
de_DE: Im Falle eines mehrstufigen Programms werden die Kunden je nach ihren Ausgaben automatisch der entsprechenden Stufe zugeordnet

en: In this section, you can define Company-wide transaction-related defaults for this Item. Eg. Default Warehouse, Default Price List, Supplier, etc.
de_DE: In diesem Abschnitt können Sie unternehmensweite transaktionsbezogene Standardwerte für diesen Artikel festlegen. Z. B. Standardlager, Standardpreisliste, Lieferant, etc.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
de_DE: Inaktiv

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
de_DE: Inaktive Kunden

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
de_DE: Inaktive Verkaufspositionen

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
de_DE: Inaktiver Status

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
de_DE: Anreize

note: Name of a UOM
en: Inch
de_DE: Zoll

note: Name of a UOM
en: Inch Pound-Force
de_DE: Zoll Pfund-Kraft

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
de_DE: Zoll/Minute

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
de_DE: Zoll/Sekunde

note: Name of a UOM
en: Inches Of Mercury
de_DE: Zoll Quecksilbersäule

en: Include Account Currency
de_DE: Kontowährung einbeziehen

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
de_DE: Zusammenfassung des Alterns einschließen

en: Include Closed Orders
de_DE: Geschlossene Aufträge/Bestellungen einbeziehen

en: Include Default FB Entries
de_DE: Standardbucheinträge einschließen

en: Include Disabled
de_DE: Deaktivierte einbeziehen

en: Include Expired
de_DE: Abgelaufen einschließen

en: Include Expired Batches
de_DE: Abgelaufene Chargen einbeziehen

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
de_DE: Unterartikel einbeziehen

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
de_DE: Artikel in Fertigung einbeziehen

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
de_DE: Artikel ohne Lagerhaltung einschließen

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
de_DE: POS-Transaktionen einschließen

en: Include Payment
de_DE: Zahlung einschließen

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
de_DE: (POS) Zahlung einschließen

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
de_DE: Abgeglichene Buchungen einbeziehen

note: Label of the include_safety_stock (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Safety Stock in Required Qty Calculation
de_DE: Sicherheitsbestand in die Berechnung der benötigten Menge einbeziehen

en: Include Sub-assembly Raw Materials
de_DE: Rohstoffe für Unterbaugruppen einbeziehen

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
de_DE: Subkontrahierte Artikel einbeziehen

en: Include Timesheets in Draft Status
de_DE: Entwürfe einbeziehen

en: Include UOM
de_DE: Fügen Sie UOM hinzu

en: Include Zero Stock Items
de_DE: Nullbestandsartikel einschließen

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
de_DE: In Brutto einbeziehen

en: Included in Gross Profit
de_DE: Im Bruttogewinn enthalten

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
de_DE: Einschließlich der Artikel für Unterbaugruppen

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
de_DE: Ertrag

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
de_DE: Ertragskonto

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
de_DE: Eingehend

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Handling Schedule
de_DE: Zeitplan für die Bearbeitung eingehender Anrufe

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
de_DE: Einstellungen für eingehende Anrufe

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
de_DE: Eingangsbewertung

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Incoming Rate (Costing)
de_DE: Anschaffungs- bzw. Herstellungskosten

en: Incoming call from {0}
de_DE: Eingehender Anruf von {0}

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
de_DE: Falsche Saldo-Menge nach Transaktion

en: Incorrect Batch Consumed
de_DE: Falsche Charge verbraucht

en: Incorrect Date
de_DE: Falsches Datum

en: Incorrect Invoice
de_DE: Falsche Rechnung

en: Incorrect Payment Type
de_DE: Falsche Zahlungsart

en: Incorrect Reference Document (Purchase Receipt Item)
de_DE: Falsches Referenzdokument (Eingangsbeleg Artikel)

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
de_DE: Falsche Bewertung der Seriennummer

en: Incorrect Serial Number Consumed
de_DE: Falsche Seriennummer verbraucht

note: Name of a report
en: Incorrect Serial and Batch Bundle
de_DE: Ungültiges Serien- und Chargenbündel

note: Name of a report
en: Incorrect Stock Value Report
de_DE: Falscher Lagerwertbericht

en: Incorrect Type of Transaction
de_DE: Falsche Transaktionsart

en: Incorrect Warehouse
de_DE: Falsches Lager

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
de_DE: Falsche Anzahl von Buchungen im Hauptbuch gefunden. Möglicherweise wurde für die Transaktion ein falsches Konto gewählt.

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Repair'
en: Increase In Asset Life(Months)
de_DE: Zusätzliche Lebensdauer des Vermögensgegenstandes (in Monaten)

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
de_DE: Schrittweite

en: Increment cannot be 0
de_DE: Schrittweite kann nicht 0 sein

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
de_DE: Schrittweite für Attribut {0} kann nicht 0 sein

note: Label of the indent (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Indent
de_DE: Einrücken

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
de_DE: Zeigt an, dass das Paket ein Teil dieser Lieferung ist (nur Entwurf)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
de_DE: Indikatorfarbe

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
de_DE: Indirekte Kosten

en: Indirect Expenses
de_DE: Indirekte Aufwendungen

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
de_DE: Indirekte Erträge

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
de_DE: Einzelperson

en: Individual GL Entry cannot be cancelled.
de_DE: Einzelne Hauptbucheinträge können nicht storniert werden.

en: Individual Stock Ledger Entry cannot be cancelled.
de_DE: Einzelne Lagerbuch-Einträge können nicht storniert werden.

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
de_DE: Industrie

note: Name of a DocType
en: Industry Type
de_DE: Wirtschaftsbranche

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
de_DE: Erste E-Mail-Benachrichtigung gesendet

note: Label of the initialize_doctypes_table (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Initialize Summary Table
de_DE: Übersichtstabelle initialisieren

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
de_DE: Initiiert

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
de_DE: Neue Datensätze einfügen

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
de_DE: kontrolliert durch

en: Inspection Rejected
de_DE: Inspektion abgelehnt

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
de_DE: Prüfung erforderlich

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
de_DE: Inspektion Notwendige vor der Auslieferung

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
de_DE: Inspektion erforderlich, bevor Kauf

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
de_DE: Art der Prüfung

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
de_DE: Datum der Installation

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
de_DE: Installationshinweis

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
de_DE: Bestandteil des Installationshinweises

en: Installation Note {0} has already been submitted
de_DE: Der Installationsschein {0} wurde bereits gebucht

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
de_DE: Installationsstatus

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
de_DE: Installationszeit

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
de_DE: Installationsdatum kann nicht vor dem Liefertermin für Artikel {0} liegen

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
de_DE: Installierte Anzahl

en: Installing presets
de_DE: Voreinstellungen installieren

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
de_DE: Anweisung

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
de_DE: Anweisungen

en: Insufficient Capacity
de_DE: Unzureichende Kapazität

en: Insufficient Permissions
de_DE: Nicht ausreichende Berechtigungen

en: Insufficient Stock
de_DE: Nicht genug Lagermenge.

en: Insufficient Stock for Batch
de_DE: Unzureichender Bestand für Charge

note: Label of the insurance_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset'
en: Insurance
de_DE: Versicherung

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
de_DE: Versicherungsunternehmen

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
de_DE: Versicherungsdetails

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
de_DE: Versicherungsenddatum

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
de_DE: Startdatum der Versicherung

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
de_DE: Versicherung Startdatum sollte weniger als Versicherung Enddatum

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
de_DE: Versicherter Wert

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
de_DE: Versicherer

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
de_DE: Integrationsdetails

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
de_DE: Integrations-ID

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
de_DE: Unternehmensübergreifende Rechnungsreferenz

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
de_DE: Unternehmensübergreifender Buchungssatz

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
de_DE: Unternehmensübergreifende Buchungssatz-Referenz

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
de_DE: Inter Company Bestellreferenz

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
de_DE: Unternehmensübergreifende Referenz

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
de_DE: Inter Warehouse Transfer-Einstellungen

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
de_DE: Zinsen

en: Interest and/or dunning fee
de_DE: Zinsen und/oder Mahngebühren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
de_DE: Interessiert

en: Internal
de_DE: Intern

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
de_DE: Interner Kunde

en: Internal Customer for company {0} already exists
de_DE: Interner Kunde für Unternehmen {0} existiert bereits

en: Internal Sale or Delivery Reference missing.
de_DE: Interne Verkaufs- oder Lieferreferenz fehlt.

en: Internal Sales Reference Missing
de_DE: Interne Verkaufsreferenz Fehlt

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
de_DE: Interner Lieferant

en: Internal Supplier for company {0} already exists
de_DE: Interner Lieferant für Unternehmen {0} existiert bereits

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
de_DE: Interner Transfer

en: Internal Transfer Reference Missing
de_DE: Interne Transferreferenz fehlt

en: Internal Transfers
de_DE: Interne Transfers

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
de_DE: Interne Arbeits-Historie

en: Internal transfers can only be done in company's default currency
de_DE: Interne Transfers können nur in der Standardwährung des Unternehmens durchgeführt werden

note: Description of the 'Auto Reconciliation Job Trigger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Interval should be between 1 to 59 MInutes
de_DE: Das Intervall sollte zwischen 1 und 59 Minuten liegen

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
de_DE: Einleitung

en: Invalid
de_DE: Ungültig

en: Invalid Account
de_DE: Ungültiger Account

en: Invalid Allocated Amount
de_DE: Ungültiger zugewiesener Betrag

en: Invalid Amount
de_DE: Ungültiger Betrag

en: Invalid Attribute
de_DE: Ungültige Attribute

en: Invalid Auto Repeat Date
de_DE: Ungültiges Datum für die automatische Wiederholung

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
de_DE: Ungültiger Barcode. Es ist kein Artikel an diesen Barcode angehängt.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
de_DE: Ungültiger Rahmenauftrag für den ausgewählten Kunden und Artikel

en: Invalid Child Procedure
de_DE: Ungültige untergeordnete Prozedur

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
de_DE: Ungültige Firma für Inter Company-Transaktion.

en: Invalid Cost Center
de_DE: Ungültige Kostenstelle

en: Invalid Credentials
de_DE: Ungültige Anmeldeinformationen

en: Invalid Delivery Date
de_DE: Ungültiges Lieferdatum

en: Invalid Discount
de_DE: Ungültiger Rabatt

en: Invalid Document
de_DE: Ungültiges Dokument

en: Invalid Document Type
de_DE: Ungültiger Dokumententyp

en: Invalid Formula
de_DE: Ungültige Formel

en: Invalid Gross Purchase Amount
de_DE: Ungültiger Bruttokaufbetrag

en: Invalid Group By
de_DE: Ungültige Gruppierung

en: Invalid Item
de_DE: Ungültiger Artikel

en: Invalid Item Defaults
de_DE: Ungültige Artikel-Standardwerte

en: Invalid Opening Entry
de_DE: Ungültiger Eröffnungseintrag

en: Invalid POS Invoices
de_DE: Ungültige POS-Rechnungen

en: Invalid Parent Account
de_DE: Ungültiges übergeordnetes Konto

en: Invalid Part Number
de_DE: Ungültige Teilenummer

en: Invalid Posting Time
de_DE: Ungültige Buchungszeit

en: Invalid Primary Role
de_DE: Ungültige primäre Rolle

en: Invalid Priority
de_DE: Ungültige Priorität

en: Invalid Process Loss Configuration
de_DE: Ungültige Prozessverlust-Konfiguration

en: Invalid Purchase Invoice
de_DE: Ungültige Eingangsrechnung

en: Invalid Qty
de_DE: Ungültige Menge

en: Invalid Quantity
de_DE: Ungültige Menge

en: Invalid Schedule
de_DE: Ungültiger Zeitplan

en: Invalid Selling Price
de_DE: Ungültiger Verkaufspreis

en: Invalid Serial and Batch Bundle
de_DE: Ungültiges Serien- und Chargenbündel

en: Invalid URL
de_DE: ungültige URL

en: Invalid Value
de_DE: Ungültiger Wert

en: Invalid Warehouse
de_DE: Ungültiges Lager

en: Invalid condition expression
de_DE: Ungültiger Bedingungsausdruck

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
de_DE: Ungültiger Grund für verlorene(s) {0}, bitte erstellen Sie einen neuen Grund für Verlust

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
de_DE: Ungültige Namensreihe (. Fehlt) für {0}

en: Invalid reference {0} {1}
de_DE: Ungültige Referenz {0} {1}

en: Invalid result key. Response:
de_DE: Ungültiger Ergebnisschlüssel. Antwort:

en: Invalid value {0} for {1} against account {2}
de_DE: Ungültiger Wert {0} für {1} gegen Konto {2}

en: Invalid {0}
de_DE: Ungültige(r) {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
de_DE: Ungültige {0} für Inter Company-Transaktion.

en: Invalid {0}: {1}
de_DE: Ungültige(r/s) {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
de_DE: Lagerbestand

note: Name of a DocType
en: Inventory Dimension
de_DE: Lagerbestandsdimension

en: Inventory Dimension Negative Stock
de_DE: Lagerbestandsdimension Negativer Bestand

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
de_DE: Inventareinstellungen

en: Investment Banking
de_DE: Investment-Banking

en: Investments
de_DE: Investitionen

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) fiel
en: Invoice
de_DE: Rechnung

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
de_DE: Rechnungsstornierung

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
de_DE: Rechnungsdatum

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
de_DE: Rechnungsrabatt

en: Invoice Grand Total
de_DE: Rechnungssumme

en: Invoice ID
de_DE: Rechnungs-ID

note: Label of the invoice_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoice Limit
de_DE: Rechnungslimit

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
de_DE: Rechnungsnummer

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
de_DE: Rechnungsteil

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
de_DE: Rechnungsteil (%)

en: Invoice Posting Date
de_DE: Buchungsdatum der Rechnung

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
de_DE: Rechnungsserie

en: Invoice Status
de_DE: Rechnungsstatus

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
de_DE: Rechnungstyp

en: Invoice already created for all billing hours
de_DE: Die Rechnung wurde bereits für alle Abrechnungsstunden erstellt

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
de_DE: Rechnung und Abrechnung

en: Invoice can't be made for zero billing hour
de_DE: Die Rechnung kann nicht für die Null-Rechnungsstunde erstellt werden

en: Invoiced Amount
de_DE: Rechnungsbetrag

en: Invoiced Qty
de_DE: In Rechnung gestellte Menge

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
de_DE: Rechnungen

note: Description of the 'Allocated' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Invoices and Payments have been Fetched and Allocated
de_DE: Rechnungen und Zahlungen wurden abgerufen und zugeordnet

note: Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace
en: Invoicing
de_DE: Rechnungsstellung

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
de_DE: Rechnungsfunktionen

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
de_DE: Nach innen

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
de_DE: Ist Konto zahlbar

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
de_DE: Ist aktiv(iert)

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
de_DE: Ist Anpassungseintrag

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
de_DE: Ist Anzahlung

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
de_DE: Ist Alternative

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
de_DE: Ist abrechenbar

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
de_DE: Ist Rechnungskontakt

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
de_DE: Ist storniert

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
de_DE: Ist Skonto bzw. kein Handelsrabatt

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
de_DE: Ist Unternehmen

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
de_DE: Ist Unternehmenskonto

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
de_DE: Ist ein zusammengesetzter Vermögensgegenstand

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
de_DE: Ist konsolidiert

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
de_DE: Ist ein Container

note: Label of the is_corrective_job_card (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Corrective Job Card
de_DE: Ist Nacharbeitsauftrag

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
de_DE: Ist Nacharbeit

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
de_DE: Ist kumulativ

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
de_DE: Vom Kunden beigestellter Artikel

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
de_DE: Ist Standard

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
de_DE: Ist Standardkonto

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
de_DE: Ist Standardsprache

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
de_DE: Ist ein Lieferschein für die Erstellung von Ausgangsrechnungen erforderlich?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
de_DE: Wird abgezinst

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
de_DE: Vermögenswert existiert bereits.

note: Label of the is_expandable (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Is Expandable
de_DE: Ist erweiterbar

note: Label of the is_final_finished_good (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Is Final Finished Good
de_DE: Ist Finales Fertigerzeugnis

note: Label of the is_finished_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Is Finished Item
de_DE: Ist fertiger Artikel

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
de_DE: Ist Anlagevermögen

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
de_DE: Ist kostenlos

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
de_DE: Ist gesperrt

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
de_DE: Ist vollständig abgeschrieben

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
de_DE: Ist Gruppe

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
de_DE: Ist Lagergruppe

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
de_DE: Ist interner Kunde

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
de_DE: Ist interner Lieferant

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
de_DE: Ist obligatorisch

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
de_DE: Ist Meilenstein

note: Label of the is_old_subcontracting_flow (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Is Old Subcontracting Flow
de_DE: Ist der alte Unterauftrags-Workflow

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
de_DE: Ist Eröffnungsbuchung

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
de_DE: Ist Eröffnungsbuchung

note: Label of the is_outward (Check) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Is Outward
de_DE: Ist Ausgehend

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
de_DE: Ist bezahlt

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
de_DE: Ist Angehalten

note: Label of the is_period_closing_voucher_entry (Check) field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Is Period Closing Voucher Entry
de_DE: Ist Periodenabschlussbeleg

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
de_DE: Ist für die Erstellung von Eingangsrechnungen und Quittungen eine Bestellung erforderlich?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
de_DE: Ist für die Erstellung der Eingangsrechnungen ein Eingangsbeleg erforderlich?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
de_DE: Ist Preisanpassung (Lastschrift)

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
de_DE: Ist rekursiv

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
de_DE: Ist abgelehnt

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
de_DE: Ist Ausschusslager

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return 
en: Is Return
de_DE: Ist Retoure

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
de_DE: Ist Rechnungskorrektur (Retoure)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
de_DE: Ist Rechnungskorrektur (Retoure)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
de_DE: Ist ein Auftrag für die Erstellung von Ausgangsrechnungen und Lieferscheinen erforderlich?

note: Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Is Scrap Item
de_DE: Ist Ausschuss

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
de_DE: Ist Standard

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Stock Item
de_DE: Ist Lagerartikel

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
de_DE: Ist Untervergabe

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
de_DE: Wurde vom System generiert

note: Label of the is_tax_withholding_account (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Is Tax Withholding Account
de_DE: Ist Quellensteuer-Konto

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
de_DE:  Ist Vorlage

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
de_DE: Ist Transporter

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
de_DE: Ist Ihre Unternehmensadresse

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
de_DE: Ist ein Abonnement

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
de_DE: Ist diese Steuer im Basispreis enthalten?

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
de_DE: Anfrage

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
de_DE: Gutschrift ausgeben

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
de_DE: Ausstellungsdatum

en: Issue Material
de_DE: Material ausgeben

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
de_DE: Ausgabepriorität

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
de_DE: Fehlertyp

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
de_DE: Lastschrift mit Menge 0 gegen eine bestehende Ausgangsrechnung ausstellen

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
de_DE: Ausgegeben

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
de_DE: Ausgegebene Artikel gegen Arbeitsauftrag

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
de_DE: Probleme

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
de_DE: Ausstellungsdatum

en: It can take upto few hours for accurate stock values to be visible after merging items.
de_DE: Es kann bis zu einigen Stunden dauern, bis nach der Zusammenführung von Artikeln genaue Bestandswerte sichtbar sind.

en: It is needed to fetch Item Details.
de_DE: Wird gebraucht, um Artikeldetails abzurufen

en: It's not possible to distribute charges equally when total amount is zero, please set 'Distribute Charges Based On' as 'Quantity'
de_DE: Es ist nicht möglich, die Gebühren gleichmäßig zu verteilen, wenn der Gesamtbetrag gleich Null ist. Bitte stellen Sie 'Gebühren verteilen auf Basis' auf 'Menge'

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
de_DE: Artikel

en: Item 1
de_DE: Artikel 1

en: Item 2
de_DE: Artikel 2

en: Item 3
de_DE: Artikel 3

en: Item 4
de_DE: Artikel 4

en: Item 5
de_DE: Artikel 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
de_DE: Artikel Alternative

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
de_DE: Artikelattribut

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
de_DE: Attributwert des Artikels

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
de_DE: Artikel-Attributwerte

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
de_DE: Artikelguthaben (einfach)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
de_DE: Artikelbarcode

en: Item Cart
de_DE: Artikel-Warenkorb

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
de_DE: Artikel-Code

en: Item Code (Final Product)
de_DE: Artikelcode (Endprodukt)

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
de_DE: Artikelnummer kann nicht für Seriennummer geändert werden

en: Item Code required at Row No {0}
de_DE: Artikelnummer wird in Zeile {0} benötigt

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
de_DE: Artikelcode: {0} ist unter Lager {1} nicht verfügbar.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
de_DE: kundenspezifisches Artikeldetail

note: Name of a DocType
en: Item Default
de_DE: Artikel Standard

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
de_DE: Artikelvorgaben

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
de_DE: Artikelbeschreibung

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
de_DE: Artikeldetails

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
de_DE: Artikelgruppe

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
de_DE: Artikelgruppe Voreinstellung

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
de_DE: Name der Artikelgruppe

en: Item Group Tree
de_DE: Artikelgruppenbaumstruktur

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
de_DE: Artikelgruppe ist im Artikelstamm für Artikel {0} nicht erwähnt

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group wise Discount
de_DE: Artikelgruppenbezogener Rabatt

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
de_DE: Artikelgruppen

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
de_DE: Artikelbild (wenn keine Diashow)

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
de_DE: Artikelstandorte

note: Name of a role
en: Item Manager
de_DE: Artikel-Manager

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
de_DE: Artikel Hersteller

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
de_DE: Artikelname

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
de_DE: Artikelbezeichnung nach

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
de_DE: Artikelpreis

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
de_DE: Artikelpreiseinstellungen

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
de_DE: Artikel Preis Lagerbestand

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
de_DE: Artikel Preis hinzugefügt für {0} in Preisliste {1}

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
de_DE: Ein Artikelpreis für diese Kombination aus Preisliste, Lieferant/Kunde, Währung, Artikel, Charge, ME, Menge und Datum existiert bereits.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
de_DE: Artikel Preis aktualisiert für {0} in der Preisliste {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
de_DE: Artikelpreise

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
de_DE: Parameter der Artikel-Qualitätsprüfung

note: Label of the item_reference (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Item Reference
de_DE: Artikel-Referenz

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
de_DE: Artikelnachbestellung

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
de_DE: Artikelzeile {0}: {1} {2} ist in der obigen Tabelle &quot;{1}&quot; nicht vorhanden

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
de_DE: Artikel-Seriennummer

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
de_DE: Artikelengpass-Bericht

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
de_DE: Artikellieferant

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
de_DE: Artikelsteuer

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
de_DE: Artikel Steuerbetrag im Wert enthalten

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
de_DE: Artikelsteuersatz

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
de_DE: Artikelsteuer Zeile {0} muss ein Konto vom Typ "Steuer" oder "Erträge" oder "Aufwendungen" oder "Besteuerbar" haben

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
de_DE: Artikelsteuervorlage

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
de_DE: Detail der Artikelsteuervorlage

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
de_DE: Zu fertigender Artikel

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
de_DE: Artikeleinheit

en: Item Unavailable
de_DE: Artikel nicht verfügbar

note: Name of a DocType
en: Item Variant
de_DE: Artikelvariante

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
de_DE: Artikelvariantenattribut

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
de_DE: Details der Artikelvariante

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
de_DE: Einstellungen zur Artikelvariante

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
de_DE: Artikelvariante {0} mit denselben Attributen existiert bereits

en: Item Variants updated
de_DE: Artikelvarianten aktualisiert

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
de_DE: Artikel-Webseitenspezifikation

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
de_DE: Artikel Gewicht Details

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
de_DE: Artikelbezogene Steuer-Details

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
de_DE: Artikel und Lager

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
de_DE: Einzelheiten Artikel und Garantie

en: Item for row {0} does not match Material Request
de_DE: Artikel für Zeile {0} stimmt nicht mit Materialanforderung überein

en: Item has variants.
de_DE: Artikel hat Varianten.

en: Item is removed since no serial / batch no selected.
de_DE: Artikel wird entfernt, da keine Serien-/Chargennummer ausgewählt wurde.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
de_DE: Artikel müssen über die Schaltfläche "Artikel von Eingangsbeleg übernehmen" hinzugefügt werden

en: Item name
de_DE: Artikelname

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
de_DE: Artikeloperation

en: Item qty can not be updated as raw materials are already processed.
de_DE: Die Artikelmenge kann nicht aktualisiert werden, da das Rohmaterial bereits verarbeitet werden.

en: Item rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for item {0}
de_DE: Artikelpreis wurde auf Null aktualisiert, da „Nullbewertung zulassen“ für Artikel {0} aktiviert ist

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Item to Manufacture
de_DE: Zu fertigender Artikel

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
de_DE: Zu fertigender oder umzupackender Artikel

en: Item valuation rate is recalculated considering landed cost voucher amount
de_DE: Der Wertansatz wird unter Berücksichtigung des Einstandskostenbelegbetrags neu berechnet

en: Item valuation reposting in progress. Report might show incorrect item valuation.
de_DE: Neubewertung der Artikel im Gange. Der Bericht könnte eine falsche Artikelbewertung anzeigen.

en: Item variant {0} exists with same attributes
de_DE: Artikelvariante {0} mit denselben Attributen existiert

en: Item {0} cannot be added as a sub-assembly of itself
de_DE: Artikel {0} kann nicht als Unterbaugruppe für sich selbst hinzugefügt werden

en: Item {0} cannot be ordered more than {1} against Blanket Order {2}.
de_DE: Artikel {0} kann nicht mehr als {1} im Rahmenauftrag {2} bestellt werden.

en: Item {0} does not exist
de_DE: Artikel {0} existiert nicht

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
de_DE: Artikel {0} ist nicht im System vorhanden oder abgelaufen

en: Item {0} does not exist.
de_DE: Artikel {0} existiert nicht.

en: Item {0} entered multiple times.
de_DE: Artikel {0} mehrfach eingegeben.

en: Item {0} has already been returned
de_DE: Artikel {0} wurde bereits zurück gegeben

en: Item {0} has been disabled
de_DE: Artikel {0} wurde deaktiviert

en: Item {0} has no Serial No. Only serialized items can have delivery based on Serial No
de_DE: Artikel {0} hat keine Seriennummer. Nur Artikel mit Seriennummer können basierend auf der Seriennummer geliefert werden

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
de_DE: Artikel {0} hat das Ende seiner Lebensdauer erreicht zum Datum {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
de_DE: Artikel {0} ignoriert, da es sich nicht um einen Lagerartikel handelt

en: Item {0} is already reserved/delivered against Sales Order {1}.
de_DE: Der Artikel {0} ist bereits für den Auftrag {1} reserviert/geliefert.

en: Item {0} is cancelled
de_DE: Artikel {0} wird storniert

en: Item {0} is disabled
de_DE: Artikel {0} ist deaktiviert

en: Item {0} is not a serialized Item
de_DE: Artikel {0} ist kein Fortsetzungsartikel

en: Item {0} is not a stock Item
de_DE: Artikel {0} ist kein Lagerartikel

en: Item {0} is not a subcontracted item
de_DE: Artikel {0} ist kein unterbeauftragter Artikel

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
de_DE: Artikel {0} ist nicht aktiv oder hat das Ende der Lebensdauer erreicht

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
de_DE: Artikel {0} muss ein Posten des Anlagevermögens sein

en: Item {0} must be a Non-Stock Item
de_DE: Artikel {0} ein Artikel ohne Lagerhaltung sein

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
de_DE: Artikel {0} muss ein unterbeauftragter Artikel sein

en: Item {0} must be a non-stock item
de_DE: Artikel {0} muss ein Artikel ohne Lagerhaltung sein

en: Item {0} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {1} {2}
de_DE: Artikel {0} wurde in der Tabelle „Gelieferte Rohstoffe“ in {1} {2} nicht gefunden

en: Item {0} not found.
de_DE: Artikel {0} nicht gefunden.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
de_DE: Artikel {0}: Bestellmenge {1} kann nicht weniger als Mindestbestellmenge {2} (im Artikel definiert) sein.

en: Item {0}: {1} qty produced.
de_DE: Artikel {0}: {1} produzierte Menge.

en: Item {} does not exist.
de_DE: Artikel {0} existiert nicht.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
de_DE: Artikelbezogene Preisliste

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
de_DE: Artikelbezogene Einkaufshistorie

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
de_DE: Artikelbezogene Übersicht der Einkäufe

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
de_DE: Artikelbezogene Verkaufshistorie

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
de_DE: Artikelbezogene Übersicht der Verkäufe

en: Item: {0} does not exist in the system
de_DE: Artikel: {0} ist nicht im System vorhanden

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
de_DE: Artikel

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
de_DE: Artikel & Preise

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
de_DE: Artikelkatalog

en: Items Filter
de_DE: Artikel filtern

en: Items Required
de_DE: Erforderliche Artikel

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
de_DE: Anzufragende Artikel

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
de_DE: Artikel und Preise

en: Items for Raw Material Request
de_DE: Artikel für Rohstoffanforderung

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
de_DE: Zu fertigende Gegenstände sind erforderlich, um die damit verbundenen Rohstoffe zu ziehen.

en: Items to Reserve
de_DE: Zu reservierende Artikel

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
de_DE: Artikel unter diesem Lager werden vorgeschlagen

en: Items {0} do not exist in the Item master.
de_DE: Artikel {0} sind nicht im Artikelstamm vorhanden.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
de_DE: Artikelbezogener Rabatt

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
de_DE: Empfohlener artikelbezogener Meldebestand

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
de_DE: Arbeitskapazität

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
de_DE: Jobkarte

en: Job Card Analysis
de_DE: Jobkartenanalyse

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
de_DE: Jobkartenartikel

note: Name of a DocType
en: Job Card Scrap Item
de_DE: Jobkarte Ausschussartikel

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
de_DE: Jobkarten-Zusammenfassung

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
de_DE: Jobkarten-Zeitprotokoll

en: Job Paused
de_DE: Auftrag pausiert

en: Job Started
de_DE: Auftrag gestartet

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
de_DE: Stellenbezeichnung

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address Details
de_DE: Vorschau Adresse Unterauftragnehmer

en: Job card {0} created
de_DE: Jobkarte {0} erstellt

note: Label of the employment_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Joining
de_DE: Eintritt

en: Journal Entries
de_DE: Buchungssätze

en: Journal Entries {0} are un-linked
de_DE: Buchungssätze {0} sind nicht verknüpft

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
de_DE: Buchungssatz

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
de_DE: Buchungssatzkonto

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
de_DE: Buchungssatz-Vorlage

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
de_DE: Buchungssatzvorlagenkonto

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
de_DE: Buchungssatz-Typ

en: Journal Entry for Asset scrapping cannot be cancelled. Please restore the Asset.
de_DE: Der Buchungssatz für die Verschrottung von Anlagen kann nicht storniert werden. Bitte stellen Sie die Anlage wieder her.

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
de_DE: Buchungssatz für Ausschuss

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
de_DE: Buchungssatz {0} gehört nicht zu Konto {1} oder ist bereits mit einem anderen Beleg abgeglichen

en: Journal entries have been created
de_DE: Journaleinträge wurden erstellt

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
de_DE: Buchungen

en: Kanban Board
de_DE: Kanban-Tafel

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
de_DE: Behalten Sie den Überblick über Verkaufskampagnen. Behalten Sie den Überblick über Interessenten, Angebote, Aufträge usw. aus Kampagnen, um den Return on Investment zu messen.

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
de_DE: Schlüssel

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
de_DE: Wichtige Berichte

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
de_DE: Kilokalorie

note: Name of a UOM
en: Kilogram-Force
de_DE: Kilogramm-Kraft

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
de_DE: Kilogramm/Kubikzentimeter

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
de_DE: Kilogramm/Kubikmeter

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Litre
de_DE: Kilogramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
de_DE: Kilometer/Stunde

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
de_DE: Kilowattstunde

en: Kindly cancel the Manufacturing Entries first against the work order {0}.
de_DE: Stornieren Sie bitte zuerst die Fertigungseinträge gegen den Arbeitsauftrag {0}.

en: Kindly select the company first
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst das Unternehmen aus

note: Name of a UOM
en: Knot
de_DE: Knoten

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
de_DE: Bezeichnung

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
de_DE: Hilfe zum Einstandpreis

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
de_DE: Einstandspreis-Artikel

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
de_DE: Einstandspreis-Eingangsbeleg

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
de_DE: Einstandspreis Steuern und Gebühren

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
de_DE: Beleg über Einstandskosten

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
de_DE: Einstandskosten

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
de_DE: Querformat

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
de_DE: Sprache

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
de_DE: Überschritten

en: Large
de_DE: Groß

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
de_DE: Last Kohlenstoff prüfen

en: Last Communication
de_DE: Letzte Kommunikation

en: Last Communication Date
de_DE: Letztes Kommunikationstag

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
de_DE: Letztes Fertigstellungsdatum

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
de_DE: Letztes Integrationsdatum

en: Last Month Downtime Analysis
de_DE: Analyse der Ausfallzeiten im letzten Monat

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
de_DE: Nachname

en: Last Name, Email or Phone/Mobile of the user are mandatory to continue.
de_DE: Um fortzufahren, sind Nachname, E-Mail oder Telefon/Mobiltelefon des Benutzers erforderlich.

en: Last Order Amount
de_DE: Letzter Bestellbetrag

en: Last Order Date
de_DE: Letztes Bestelldatum

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
de_DE: Letzter Anschaffungspreis

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
de_DE: Die letzte Lagertransaktion für Artikel {0} unter Lager {1} war am {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
de_DE: Das Datum der letzten Kohlenstoffprüfung kann kein zukünftiges Datum sein

en: Last transacted
de_DE: Zuletzt verarbeitet

en: Latest
de_DE: Neueste

en: Latest Age
de_DE: Spätes Stadium

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
de_DE: Breite

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
de_DE: Interessent

en: Lead -> Prospect
de_DE: Lead -> Potenzieller Kunde

note: Name of a report
en: Lead Conversion Time
de_DE: Konvertierungszeit

en: Lead Count
de_DE: Anzahl der Interessenten

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
de_DE: Einzelheiten zum Interessent

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
de_DE: Name Interessent

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
de_DE: Verantwortlicher

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
de_DE: Effizienz der Interessenten-Verantwortlichen

en: Lead Owner cannot be same as the Lead Email Address
de_DE: Der Eigentümer des Interessenten darf nicht mit der E-Mail-Adresse des Interessenten übereinstimmen

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
de_DE: Ursprung Interessent

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
de_DE: Vorlaufzeit

en: Lead Time (Days)
de_DE: Vorlaufzeit (Tage)

en: Lead Time (in mins)
de_DE: Vorlaufzeit (in Minuten)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
de_DE: Lieferzeit und -datum

en: Lead Time Days
de_DE: Lieferzeittage

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
de_DE: Lieferzeit in Tagen

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
de_DE: Interessenten-Art

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
de_DE: Interessent {0} wurde zu Potenziellem Kunden {1} hinzugefügt.

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
de_DE: Bestenliste

note: Label of the leads_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Leads
de_DE: Interessenten

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
de_DE: Interessenten helfen Ihnen bei der Geschäftsanbahnung. Fügen Sie alle Ihre Kontakte und mehr als Interessenten hinzu

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
de_DE: Buchhaltung lernen

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
de_DE: Bestandsverwaltung lernen

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
de_DE: Fertigung lernen

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
de_DE: Beschaffung lernen

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
de_DE: Projektmanagement lernen

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
de_DE: Vertriebsmanagement lernen

note: Description of the 'Enable Common Party Accounting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Learn about <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Common Party</a>
de_DE: Erfahren Sie mehr über die <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Verknüpfung von Kunden und Lieferanten</a>

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
de_DE: Urlaub eingelöst?

note: Description of the 'Success Redirect URL' (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Leave blank for home.
    This is relative to site URL, for example "about" will redirect to "https://yoursitename.com/about"
de_DE: Für „Home“ leer lassen.
    Dies ist relativ zur Site-URL, beispielsweise wird „about“ zu „https://yoursitename.com/about“ weitergeleitet

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
de_DE: Leer lassen, wenn der Lieferant für unbestimmte Zeit gesperrt ist

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
de_DE: Leer lassen, um das Standard-Lieferscheinformat zu verwenden

note: Name of a DocType
en: Ledger Health
de_DE: Kontenintegrität

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor
de_DE: Kontenintegritätsmonitor

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor Company
de_DE: Kontenintegritätsmonitor Unternehmen

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge
de_DE: Kontenzusammenführung

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
de_DE: Bücher

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
de_DE: Links

note: Label of the left_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Left Child
de_DE: Linker Unterknoten

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
de_DE: Linker Index

en: Legal Expenses
de_DE: Rechtskosten

en: Legend
de_DE: Legende

en: Length
de_DE: Länge

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
de_DE: Länge (cm)

en: Less Than Amount
de_DE: Weniger als der Betrag

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
de_DE: Briefkopf

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
de_DE: Brief- oder E-Mail-Text

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
de_DE: Schlusstext für Briefe oder E-Mails

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
de_DE: Ebene

note: Label of the bom_level (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Level (BOM)
de_DE: Ebene (Stückliste)

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Account' Label of the lft (Int) field in DocType 'Company'
en: Lft
de_DE: Links

en: Liabilities
de_DE: Verbindlichkeiten

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
de_DE: Verbindlichkeit

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
de_DE: Lizenzdetails

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
de_DE: Lizenznummer

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
de_DE: Nummernschild

en: Limit Crossed
de_DE: Grenze überschritten

note: Label of the limit_reposting_timeslot (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limit timeslot for Stock Reposting
de_DE: Zeitfenster für Bestandsumbuchung begrenzen

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
de_DE: Limitiert auf 12 Zeichen

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
de_DE: Einschränkungen gelten nicht für

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
de_DE: Zeilenabstand für Betrag in Worten

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
de_DE: Verknüpfung

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
de_DE: Verknüpfungsoptionen

en: Link a new bank account
de_DE: Neues Bankkonto verknüpfen

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
de_DE: Bestehendes Qualitätsverfahren verknüpfen.

en: Link to Material Request
de_DE: Verknüpfung zur Materialanforderung

en: Link to Material Requests
de_DE: Link zu Materialanfragen

en: Link with Customer
de_DE: Mit Kunde verknüpfen

en: Link with Supplier
de_DE: Mit Lieferant verknüpfen

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
de_DE: Verknüpfte Dokumente

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
de_DE: Verknüpfte Rechnungen

note: Name of a DocType
en: Linked Location
de_DE: Verknüpfter Ort

en: Linked with submitted documents
de_DE: Verknüpft mit gebuchten Dokumenten

en: Linking Failed
de_DE: Verknüpfung fehlgeschlagen

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
de_DE: Verknüpfung mit Kunde fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
de_DE: Verknüpfung mit Lieferant fehlgeschlagen. Bitte versuchen Sie es erneut.

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
de_DE: Verknüpfungen

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
de_DE: Die Artikel auflisten, die das Paket bilden.

note: Name of a UOM
en: Litre
de_DE: Liter

note: Name of a UOM
en: Litre-Atmosphere
de_DE: Liter-Atmosphäre

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
de_DE: Alle Kriterien laden

en: Loading Invoices! Please Wait...
de_DE: Rechnungen werden geladen! Bitte warten...

en: Loading import file...
de_DE: Importdatei wird geladen ...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
de_DE: Darlehen

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
de_DE: Darlehensende

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
de_DE: Leihfrist (Tage)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
de_DE: Startdatum des Darlehens

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
de_DE: Das Ausleihbeginndatum und die Ausleihdauer sind obligatorisch, um die Rechnungsdiskontierung zu speichern

en: Loans (Liabilities)
de_DE: Darlehen/Kredite (Verbindlichkeiten)

en: Loans and Advances (Assets)
de_DE: Darlehen und Anzahlungen (Aktiva)

en: Local
de_DE: Lokal

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
de_DE: Ort

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
de_DE: Standortdetails

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
de_DE: Standortname

note: Label of the locked (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Locked
de_DE: Gesperrt

note: Label of the log_entries (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Log Entries
de_DE: Protokolleinträge

note: Description of a DocType
en: Log the selling and buying rate of an Item
de_DE: Protokollieren Sie den Einkaufs- und Verkaufspreis eines Artikels

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
de_DE: Längengrad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
de_DE: Verloren

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
de_DE: Verpasste Gelegenheit

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
de_DE: Verlorene Angebote

note: Name of a report
en: Lost Quotations
de_DE: Verlorene Angebote

en: Lost Quotations %
de_DE: Verlorene Angebote %

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
de_DE: Grund für Verlust

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
de_DE: Grund für Verlust Detail

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
de_DE: Gründe für Verlust

en: Lost Reasons are required in case opportunity is Lost.
de_DE: Bei verloren Chancen sind Gründe für Verlust erforderlich.

en: Lost Value
de_DE: Verlorener Wert

en: Lost Value %
de_DE: Verlorener Wert %

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
de_DE: Niedrig

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
de_DE: Unteres Abzugszertifikat

en: Lower Income
de_DE: Niedrigeres Einkommen

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
de_DE: Loyalitätsbetrag

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
de_DE: Loyalitätspunkteintrag

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
de_DE: Loyalty Point Entry Rückzahlung

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
de_DE: Treuepunkte

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
de_DE: Treuepunkte-Einlösung

en: Loyalty Points: {0}
de_DE: Treuepunkte: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
de_DE: Treueprogramm

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
de_DE: Treueprogramm-Sammlung

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
de_DE: Treueprogramm Hilfe

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
de_DE: Name des Treueprogramms

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
de_DE: Loyalitätsprogramm-Stufe

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
de_DE: Treueprogrammtyp

en: Machine
de_DE: Maschine

en: Machine Type
de_DE: Maschinentyp

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
de_DE: Maschinenstörung

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
de_DE: Maschinenbedienerfehler

en: Main
de_DE: Haupt

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
de_DE: Hauptkostenstelle

en: Main Cost Center {0} cannot be entered in the child table
de_DE: Hauptkostenstelle {0} kann nicht in die untergeordnete Tabelle eingegeben werden

en: Maintain Asset
de_DE: Vermögensgegenstand warten

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
de_DE: Gleiche Preise während des gesamten Verkaufszyklus beibehalten

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
de_DE: Behalten Sie den gleichen Preis während des gesamten Kaufzyklus bei

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
de_DE: Lager verwalten

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
de_DE: Wartung

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
de_DE: Wartungsdatum

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
de_DE: Wartungsdetails

en: Maintenance Log
de_DE: Wartungsprotokoll

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
de_DE: Leiter der Wartung

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
de_DE: Name des Wartungs-Managers

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
de_DE: Wartung erforderlich

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
de_DE: Wartungsrolle

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
de_DE: Wartungsplan

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
de_DE: Wartungsplandetail

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
de_DE: Wartungsplanposten

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
de_DE: Wartungsplan wird nicht für alle Elemente erzeugt. Bitte klicken Sie auf "Zeitplan generieren"

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
de_DE: Wartungsplan {0} existiert gegen {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
de_DE: Wartungspläne

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
de_DE: Wartungsstatus

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
de_DE: Wartungsstatus muss storniert oder abgeschlossen sein, um zu buchen

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
de_DE: Wartungsaufgabe

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
de_DE: Wartungsaufgaben

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
de_DE: Wartungs Team

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
de_DE: Wartungsteammitglied

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
de_DE: Mitglieder des Wartungsteams

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
de_DE: Name des Wartungsteams

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
de_DE: Wartungszeit

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
de_DE: Wartungstyp

note: Name of a role
en: Maintenance User
de_DE: Nutzer Instandhaltung

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
de_DE: Wartungsbesuch

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
de_DE: Zweck des Wartungsbesuchs

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
de_DE: Startdatum der Wartung kann nicht vor dem Liefertermin für Seriennummer {0} liegen

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
de_DE: Wichtiger/wahlweiser Betreff

note: Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Make
de_DE: Erstellen

en: Make
de_DE: Erstellen

en: Make Asset Movement
de_DE: Vermögensgegenstand-Bewegung erstellen

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
de_DE: Neuen Abschreibungseintrag erstellen

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
de_DE: Differenzbuchung erstellen

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
de_DE: Zahlung über Buchungssatz

en: Make Purchase Invoice
de_DE: Eingangsrechnung erstellen

en: Make Quotation
de_DE: Angebot erstellen

en: Make Return Entry
de_DE: Retoure erstellen

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
de_DE: Ausgangsrechnung erstellen

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
de_DE: Seriennummer / Charge aus Arbeitsauftrag herstellen

en: Make Stock Entry
de_DE: Bestandserfassung vornehmen

en: Make Subcontracting PO
de_DE: Untervergabebestellung erstellen

en: Make project from a template.
de_DE: Projekt aus einer Vorlage erstellen.

en: Make {0} Variant
de_DE: {0} Variante erstellen

en: Make {0} Variants
de_DE: {0} Varianten erstellen

en: Making Journal Entries against advance accounts: {0} is not recommended. These Journals won't be available for Reconciliation.
de_DE: Es wird nicht empfohlen, Buchungssätze gegen Vorschusskonten vorzunehmen: {0}. Diese Buchungssätze sind für die Abstimmungen nicht verfügbar.

en: Manage
de_DE: Verwalten

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
de_DE: Arbeitsgangkosten verwalten

en: Manage your orders
de_DE: Verwalten Sie Ihre Aufträge

en: Management
de_DE: Verwaltung

en: Manager
de_DE: Manager:in

en: Managing Director
de_DE: Geschäftsleitung

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
de_DE: Zwingend notwendig

en: Mandatory Accounting Dimension
de_DE: Obligatorische Buchhaltungsdimension

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
de_DE: Bedingung für Pflichtfeld

en: Mandatory Field
de_DE: Pflichtfeld

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
de_DE: Obligatorisch für Bilanz

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
de_DE: Obligatorisch für Gewinn- und Verlustrechnung

en: Mandatory Missing
de_DE: Obligatorisch fehlt

en: Mandatory Purchase Order
de_DE: Obligatorische Bestellung

en: Mandatory Purchase Receipt
de_DE: Obligatorischer Eingangsbeleg

note: Label of the conditional_mandatory_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Section
de_DE: Obligatorischer Abschnitt

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
de_DE: Manuell

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
de_DE: Manuelle Inspektion

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
de_DE: Manuelle Eingabe kann nicht erstellt werden! Deaktivieren Sie die automatische Eingabe für die Rechnungsabgrenzung in den Buchhaltungseinstellungen und versuchen Sie es erneut

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
de_DE: Fertigung

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
de_DE: Herstellen, gegen Material anfordern

en: Manufactured
de_DE: Hergestellt

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
de_DE: Produzierte Menge

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Label of th
en: Manufacturer
de_DE: Hersteller

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
de_DE: Herstellernummer

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
de_DE: Die Herstellerteilenummer <b>{0}</b> ist ungültig

note: Description of a DocType
en: Manufacturers used in Items
de_DE: In Artikeln verwendete Hersteller

note: Label of the work_order_details_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manu
en: Manufacturing
de_DE: Fertigung

note: Label of the semi_fg_bom (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Manufacturing BOM
de_DE: Fertigungsstückliste

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
de_DE: Herstellungsdatum

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
de_DE: Fertigungsleiter

en: Manufacturing Quantity is mandatory
de_DE: Eingabe einer Fertigungsmenge ist erforderlich

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
de_DE: Fertigungsabteilung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
de_DE: Fertigungseinstellungen

note: Label of the type_of_manufacturing (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Manufacturing Type
de_DE: Fertigungstyp

note: Name of a role
en: Manufacturing User
de_DE: Nutzer Fertigung

en: Mapping Purchase Receipt ...
de_DE: Zuordnung des Eingangsbelegs...

en: Mapping Subcontracting Order ...
de_DE: Zuordnung des Unterauftrags...

en: Mapping {0} ...
de_DE: Zuordnung von {0}...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
de_DE: Marge

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
de_DE: Margengeld

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
de_DE: Marge oder Betrag

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
de_DE: Margenart

en: Margin View
de_DE: Margenansicht

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
de_DE: Familienstand

en: Mark As Closed
de_DE: Als geschlossen markieren

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
de_DE: Marktsegment

en: Marketing Expenses
de_DE: Marketingkosten

en: Marketing Manager
de_DE: Marketing-Manager:in

en: Marketing Specialist
de_DE: Marketing-Spezialist:in

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
de_DE: Verheiratet

note: Label of the mask (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Mask
de_DE: Maske

en: Master
de_DE: Vorlage

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
de_DE: Stammdaten

en: Material Consumption
de_DE: Materialverbrauch

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
de_DE: Materialverbrauch für die Herstellung

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
de_DE: Der Materialverbrauch ist in den Produktionseinstellungen nicht festgelegt.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
de_DE: Materialentnahme

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
de_DE: Materialannahme

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
de_DE: Materialanfrage

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
de_DE: Material Auftragsdatum

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
de_DE: Materialanforderungsdetail

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
de_DE: Materialanfrageartikel

en: Material Request No
de_DE: Materialanfragenr.

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
de_DE: Materialanforderung Planelement

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
de_DE: Materialanfragetyp

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
de_DE: Materialanforderung nicht angelegt, da Menge für Rohstoffe bereits vorhanden.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
de_DE: Materialanfrage von maximal {0} kann für Artikel {1} zum Auftrag {2} gemacht werden

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
de_DE: Materialanfrage wurde für die Erstellung dieser Lagerbuchung verwendet

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
de_DE: Materialanfrage {0} wird storniert oder gestoppt

en: Material Request {0} submitted.
de_DE: Materialanforderung {0} gebucht.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
de_DE: Material angefordert

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
de_DE: Materialwünsche

en: Material Requests Required
de_DE: Materialanforderungen erforderlich

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
de_DE: Materialanfragen, für die keine Lieferantenangebote erstellt werden

en: Material Returned from WIP
de_DE: Aus WIP zurückgegebenes Material

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
de_DE: Materialübertrag

en: Material Transfer (In Transit)
de_DE: Materialtransfer (In Transit)

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
de_DE: Materialübertrag für Herstellung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
de_DE: Material übertragen

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
de_DE: Material zur Herstellung übertragen

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
de_DE: Material zur Herstellung übertragen

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
de_DE: Material für den Untervertrag übertragen

en: Material to Supplier
de_DE: Material an den Lieferanten

en: Materials are already received against the {0} {1}
de_DE: Materialien sind bereits gegen {0} {1} eingegangen

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
de_DE: Maximale Menge

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
de_DE: Max. Betrag

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
de_DE: Maximaler Rabatt (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
de_DE: Max. Note

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
de_DE: Max. Menge

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Qty (As Per Stock UOM)
de_DE: Maximale Menge (gemäß Lager-ME)

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
de_DE: Max. Probenmenge

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
de_DE: Max. Ergebnis

en: Max discount allowed for item: {0} is {1}%
de_DE: Der maximal zulässige Rabatt für den Artikel: {0} beträgt {1}%

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
de_DE: Maximaler Rechnungsbetrag

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
de_DE: Bis Nettopreis

note: Label of the maximum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Payment Amount
de_DE: Maximaler Zahlungsbetrag

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
de_DE: Maximum Samples - {0} kann für Batch {1} und Item {2} beibehalten werden.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
de_DE: Maximum Samples - {0} wurden bereits für Batch {1} und Artikel {2} in Batch {3} gespeichert.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
de_DE: Maximale Nutzung

note: Label of the max_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the max_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Maximum Value
de_DE: Maximalwert

en: Maximum discount for Item {0} is {1}%
de_DE: Der maximale Rabatt für Artikel {0} beträgt {1}%

en: Maximum quantity scanned for item {0}.
de_DE: Maximale Menge für Artikel {0} gescannt.

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
de_DE: Maximale Probenmenge, die beibehalten werden kann

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
de_DE: Mittel

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
de_DE: Treffen

note: Name of a UOM
en: Megagram/Litre
de_DE: Megagramm/Liter

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
de_DE: Erwähnen Sie die Bewertungsrate im Artikelstamm.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
de_DE: Festlegen, falls nicht das Standard-Forderungskonto verwendet werden soll

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
de_DE: Erwähnen Sie, wenn nicht standardmäßig zahlbares Konto

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
de_DE: Vermerken, wenn kein Standard-Forderungskonto verwendbar ist

en: Menu
de_DE: Menü

en: Merge
de_DE: Zusammenführen

en: Merge Account
de_DE: Konto zusammenfassen

note: Label of the merge_invoices_based_on (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Merge Invoices Based On
de_DE: Rechnungen zusammenführen auf Basis von

en: Merge Progress
de_DE: Fortschritt der Zusammenführung

en: Merge taxes from multiple documents
de_DE: Steuern aus mehreren Dokumenten zusammenführen

en: Merge with Existing Account
de_DE: Mit existierendem Konto zusammenfassen

en: Merge with existing
de_DE: Mit Existierenden zusammenführen

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
de_DE: Zusammengeführt

en: Merging {0} of {1}
de_DE: {0} von {1} wird zusammengeführt

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
de_DE: Nachricht

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
de_DE: Mitteilungsbeispiele

en: Message Sent
de_DE: Mitteilung gesendet

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
de_DE: Nachricht für Lieferanten

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
de_DE: Nachricht anzeigen

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
de_DE: Es wird eine Nachricht an die Benutzer gesendet, um über den Projektstatus zu informieren

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
de_DE: Mitteilungen mit mehr als 160 Zeichen werden in mehrere Nachrichten aufgeteilt

note: Name of a UOM
en: Meter Of Water
de_DE: Meter Wasser

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
de_DE: Meter/Sekunde

note: Name of a UOM
en: Microbar
de_DE: Mikrobar

note: Name of a UOM
en: Microgram
de_DE: Mikrogramm

note: Name of a UOM
en: Microgram/Litre
de_DE: Kilogramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Micrometer
de_DE: Mikrometer

note: Name of a UOM
en: Microsecond
de_DE: Mikrosekunde

en: Middle Income
de_DE: Mittleres Einkommen

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
de_DE: Zweiter Vorname

note: Name of a UOM
en: Mile
de_DE: Meile

note: Name of a UOM
en: Mile (Nautical)
de_DE: Meile (nautisch)

note: Name of a UOM
en: Mile/Hour
de_DE: Meile/Stunde

note: Name of a UOM
en: Mile/Minute
de_DE: Meile/Minute

note: Name of a UOM
en: Mile/Second
de_DE: Meile/Sekunde

note: Name of a UOM
en: Milligram
de_DE: Milligramm

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
de_DE: Milligramm/Kubikzentimeter

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
de_DE: Milligramm/Kubikmeter

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
de_DE: Milligramm/Kubikmillimeter

note: Name of a UOM
en: Milligram/Litre
de_DE: Milligramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Millilitre
de_DE: Milliliter

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Mercury
de_DE: Millimeter Quecksilbersäule

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Water
de_DE: Millimeter Wassersäule

note: Name of a UOM
en: Millisecond
de_DE: Millisekunde

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
de_DE: Mindestbetrag

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
de_DE: Min. Betrag

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
de_DE: Min. Amt kann nicht größer als Max. Amt sein

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
de_DE: Min

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
de_DE: Mindestbestellmenge

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
de_DE: Min. Menge

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Qty (As Per Stock UOM)
de_DE: Mindestmenge (gemäß Lager-ME)

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
de_DE: Mindestmenge kann nicht größer als Maximalmenge sein

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
de_DE: Mindestabrechnung

en: Minimum Lead Age (Days)
de_DE: Mindestalter Interessent (in Tagen)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
de_DE: Ab Nettopreis

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
de_DE: Mindestbestellmenge

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
de_DE: Mindestbestellmenge

note: Label of the minimum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Payment Amount
de_DE: Mindestzahlungsbetrag

en: Minimum Qty
de_DE: Mindestmenge

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
de_DE: Mindestgesamtverbrauch

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
de_DE: Minimalwert

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
de_DE: Die Mindestmenge sollte der Lagermenge entsprechen

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
de_DE: Protokoll

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
de_DE: Protokolle

en: Miscellaneous Expenses
de_DE: Sonstige Aufwendungen

en: Mismatch
de_DE: Keine Übereinstimmung

en: Missing
de_DE: Fehlt

en: Missing Account
de_DE: Fehlendes Konto

en: Missing Asset
de_DE: Fehlender Vermögensgegenstand

en: Missing Cost Center
de_DE: Fehlende Kostenstelle

en: Missing Finance Book
de_DE: Fehlendes Finanzbuch

en: Missing Finished Good
de_DE: Fehlendes Fertigerzeugnis

en: Missing Formula
de_DE: Fehlende Formel

en: Missing Item
de_DE: Fehlender Artikel

en: Missing Payments App
de_DE: Fehlende Zahlungs-App

en: Missing Serial No Bundle
de_DE: Fehlendes Seriennr.-Bündel

en: Missing Values Required
de_DE: Angaben zu fehlenden Werten erforderlich

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
de_DE: Fehlende E-Mail-Vorlage für den Versand. Bitte legen Sie einen in den Liefereinstellungen fest.

en: Missing value
de_DE: Fehlender Wert

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
de_DE: Gemischte Bedingungen

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
de_DE: Mobil

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
de_DE: Mobilfunknummer

en: Mobile Number
de_DE: Mobilfunknummer

en: Mobile:
de_DE: Mobil:

en: Mode Of Payment
de_DE: Zahlungsweise

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
de_DE: Zahlungsweise

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
de_DE: Konto für Zahlungsweise

en: Mode of Payments
de_DE: Zahlungsweisen

note: Label of the model (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Model
de_DE: Modell

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
de_DE: Zahlungsweisen

en: Modified By
de_DE: Geändert von

en: Modified On
de_DE: Geändert am

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
de_DE: Moduleinstellungen

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
de_DE: Montag

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
de_DE: Überwachung der Fortschritte

note: Label of the monitor_for_last_x_days (Int) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Monitor for Last 'X' days
de_DE: Letzte 'X' Tage überwachen

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
de_DE: Überwachungsfrequenz

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
de_DE: Monat

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
de_DE: Monat (e) nach dem Ende des Rechnungsmonats

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
de_DE: Monatlich

en: Monthly Completed Work Orders
de_DE: Monatlich abgeschlossene Arbeitsaufträge

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
de_DE: Monatsbezogene Verteilung

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
de_DE: Prozentuale Aufteilung der monatsweisen Verteilung

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
de_DE: Prozentuale Aufteilungen der monatsweisen Verteilung

en: Monthly Quality Inspections
de_DE: Monatliche Qualitätsprüfungen

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
de_DE: Monatliche Rate

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
de_DE: Monatliches Verkaufsziel

en: Monthly Total Work Orders
de_DE: Monatliche Gesamtarbeitsaufträge

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
de_DE: Monate

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
de_DE: Weitere Informationen

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
de_DE: Weitere Informationen

note: Description of the 'Is Short/Long Year' (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: More/Less than 12 months.
de_DE: Mehr/Weniger als 12 Monate.

en: Motion Picture & Video
de_DE: Film & Video

en: Move
de_DE: Verschieben

en: Move Item
de_DE: Element verschieben

en: Move Stock
de_DE: Lagerbestand verschieben

en: Move to Cart
de_DE: Zum Warenkorb bewegen

en: Movement
de_DE: Bewegung

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
de_DE: Gleitender Durchschnitt

en: Moving up in tree ...
de_DE: Aufsteigen im Baum ...

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
de_DE: Unterschiedliche Währungen

en: Multi-level BOM Creator
de_DE: Mehrstufiger Stücklistenersteller

en: Multiple Loyalty Programs found for Customer {}. Please select manually.
de_DE: Für den Kunden {} wurden mehrere Treueprogramme gefunden. Bitte manuell auswählen.

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
de_DE: Es sind mehrere Preisregeln mit gleichen Kriterien vorhanden, lösen Sie Konflikte, indem Sie Prioritäten zuweisen. Preis Regeln: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
de_DE: Mehrstufiges Programm

en: Multiple Variants
de_DE: Mehrere Varianten

en: Multiple Warehouse Accounts
de_DE: Mehrere Lager-Konten

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
de_DE: Mehrere Geschäftsjahre existieren für das Datum {0}. Bitte setzen Unternehmen im Geschäftsjahr

en: Multiple items cannot be marked as finished item
de_DE: Mehrere Artikel können nicht als fertiger Artikel markiert werden

en: Music
de_DE: Musik

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
de_DE: Muss eine ganze Zahl sein

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
de_DE: Es muss sich um eine öffentlich zugängliche Google Sheets URL handeln und das Hinzufügen der Spalte Bankkonto ist für den Import über Google Sheets erforderlich

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
de_DE: E-Mail stummschalten

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: N/A
de_DE: Keine Angaben

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
de_DE: Name und Mitarbeiter-ID

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
de_DE: Name des Begünstigten

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
de_DE: Name des neuen Kontos. Hinweis: Bitte keine Konten für Kunden und Lieferanten erstellen

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
de_DE: Bezeichnung der monatsweisen Verteilung

note: Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the named_place (Da
en: Named Place
de_DE: Benannter Ort

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
de_DE: Nummernkreis

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
de_DE: Präfix Nummernkreis

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
de_DE: Nummernkreis und Preisvorgaben

en: Naming Series is mandatory
de_DE: Nummernkreis ist obligatorisch

note: Name of a UOM
en: Nanogram/Litre
de_DE: Nanogramm/Liter

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
de_DE: Nanosekunde

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
de_DE: Erdgas

en: Needs Analysis
de_DE: Muss analysiert werden

en: Negative Batch Quantity
de_DE: Negative Chargenmenge

en: Negative Quantity is not allowed
de_DE: Negative Menge ist nicht erlaubt

en: Negative Valuation Rate is not allowed
de_DE: Negative Bewertung ist nicht erlaubt

en: Negotiation/Review
de_DE: Verhandlung / Überprüfung

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
de_DE: Nettobetrag

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
de_DE: Nettobetrag (Unternehmenswährung)

en: Net Asset value as on
de_DE: Nettoinventarwert Vermögenswert wie

en: Net Cash from Financing
de_DE: Nettocashflow aus Finanzierung

en: Net Cash from Investing
de_DE: Nettocashflow aus Investitionen

en: Net Cash from Operations
de_DE: Nettocashflow aus laufender Geschäftstätigkeit

en: Net Change in Accounts Payable
de_DE: Nettoveränderung der Verbindlichkeiten

en: Net Change in Accounts Receivable
de_DE: Nettoveränderung der Forderungen

en: Net Change in Cash
de_DE: Nettoveränderung der Barmittel

en: Net Change in Equity
de_DE: Nettoveränderung des Eigenkapitals

en: Net Change in Fixed Asset
de_DE: Nettoveränderung des Anlagevermögens

en: Net Change in Inventory
de_DE: Nettoveränderung des Bestands

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
de_DE: Nettostundensatz

en: Net Profit
de_DE: Reingewinn

en: Net Profit/Loss
de_DE: Nettogewinn (-verlust

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Net Purchase Amount
de_DE: Netto-Kaufbetrag

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
de_DE: Nettopreis

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
de_DE: Nettopreis (Unternehmenswährung)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
de_DE: Nettosumme

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
de_DE: Nettosumme (Unternehmenswährung)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
de_DE: Nettogewicht

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
de_DE: Nettogewichtmaßeinheit

en: Net total calculation precision loss
de_DE: Präzisionsverlust bei Berechnung der Nettosumme

en: New
de_DE: Neu

en: New Account Name
de_DE: Neuer Kontoname

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
de_DE: Neuer Anlagenwert

en: New Assets (This Year)
de_DE: Neue Vermögenswerte (dieses Jahr)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
de_DE: Neue Stückliste

note: Label of the new_balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Account Currency
de_DE: Neuer Saldo in Kontowährung

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
de_DE: Neuer Kontostand in der Basiswährung

en: New Batch ID (Optional)
de_DE: Neue Batch-ID (optional)

en: New Batch Qty
de_DE: Neue Batch-Menge

en: New Company
de_DE: Neues Unternehmen anlegen

en: New Cost Center Name
de_DE: Neuer Kostenstellenname

en: New Customer Revenue
de_DE: Neuer Kundenumsatz

en: New Customers
de_DE: neue Kunden

en: New Department
de_DE: Neue Abteilung

en: New Employee
de_DE: Neuer Angestellter

en: New Event
de_DE: Neues Ereignis

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
de_DE: Neuer Wechselkurs

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
de_DE: Neue Ausgaben

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
de_DE: Neuer Verdienst

en: New Location
de_DE: Neuer Ort

en: New Note
de_DE: Neue Notiz

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
de_DE: Neue Eingangsrechnung

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
de_DE: Neue Bestellungen an Lieferanten

en: New Quality Procedure
de_DE: Neues Qualitätsverfahren

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
de_DE: Neue Angebote

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
de_DE: Neue Ausgangsrechnung

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
de_DE: Neue Aufträge

en: New Sales Person Name
de_DE: Neuer Verkaufspersonenname

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
de_DE: "Neue Seriennummer" kann keine Lagerangabe enthalten. Lagerangaben müssen durch eine Lagerbuchung oder einen Eingangsbeleg erstellt werden

en: New Task
de_DE: Neue Aufgabe

en: New Version
de_DE: Neue Version

en: New Warehouse Name
de_DE: Neuer Lagername

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
de_DE: Neuer Arbeitsplatz

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
de_DE: Neues Kreditlimit ist weniger als der aktuell ausstehende Betrag für den Kunden. Kreditlimit muss mindestens {0} sein

en: New fiscal year created :-
de_DE: Neues Geschäftsjahr erstellt: -

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
de_DE: Neue Rechnungen werden planmäßig erstellt, auch wenn aktuelle Rechnungen nicht bezahlt wurden oder überfällig sind

en: New release date should be in the future
de_DE: Das neue Erscheinungsdatum sollte in der Zukunft liegen

en: New task
de_DE: Neuer Vorgang

en: New {0} pricing rules are created
de_DE: Neue {0} Preisregeln werden erstellt

en: Newspaper Publishers
de_DE: Zeitungsverlage

en: Next
de_DE: Weiter

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
de_DE: Nächstes Abschreibungsdatum

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
de_DE: Nächstes Fälligkeitsdatum

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
de_DE: Nächste E-Mail wird gesendet am:

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
de_DE: Nein

en: No Account matched these filters: {}
de_DE: Kein Konto entspricht diesen Filtern: {}

en: No Action
de_DE: Keine Aktion

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
de_DE: Keine Antwort

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
de_DE: Für Transaktionen zwischen Unternehmen, die das Unternehmen {0} darstellen, wurde kein Kunde gefunden.

en: No Customers found with selected options.
de_DE: Keine Kunden mit ausgewählten Optionen gefunden.

en: No Data
de_DE: Keine Daten

en: No Delivery Note selected for Customer {}
de_DE: Kein Lieferschein für den Kunden {} ausgewählt

en: No Item with Barcode {0}
de_DE: Kein Artikel mit Barcode {0}

en: No Item with Serial No {0}
de_DE: Kein Artikel mit Seriennummer {0}

en: No Items selected for transfer.
de_DE: Keine Artikel zur Übertragung ausgewählt.

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
de_DE: Keine Elemente mit Bill of Materials zu Herstellung

en: No Items with Bill of Materials.
de_DE: Keine Artikel mit Stückliste.

en: No Matching Bank Transactions Found
de_DE: Keine übereinstimmenden Banktransaktionen gefunden

en: No Notes
de_DE: Keine Notizen

en: No Outstanding Invoices found for this party
de_DE: Für diese Partei wurden keine ausstehenden Rechnungen gefunden

en: No POS Profile found. Please create a New POS Profile first
de_DE: Kein POS-Profil gefunden. Bitte erstellen Sie zunächst ein neues POS-Profil

en: No Permission
de_DE: Keine Berechtigung

en: No Purchase Orders were created
de_DE: Es wurden keine Bestellungen erstellt

en: No Records for these settings.
de_DE: Keine Datensätze für diese Einstellungen.

en: No Remarks
de_DE: Keine Anmerkungen

en: No Selection
de_DE: Keine Auswahl

en: No Serial / Batches are available for return
de_DE: Es sind keine Serien / Chargen zur Rückgabe verfügbar

en: No Stock Available Currently
de_DE: Derzeit kein Lagerbestand verfügbar

en: No Summary
de_DE: Keine Zusammenfassung

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
de_DE: Es wurde kein Lieferant für Transaktionen zwischen Unternehmen gefunden, die das Unternehmen {0} darstellen.

en: No Tax Withholding data found for the current posting date.
de_DE: Für das aktuelle Buchungsdatum wurden keine Quellensteuerdaten gefunden.

en: No Terms
de_DE: Keine Bedingungen

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
de_DE: Für diese Partei und dieses Konto wurden keine nicht abgeglichenen Rechnungen und Zahlungen gefunden

en: No Unreconciled Payments found for this party
de_DE: Für diese Partei wurden keine nicht abgestimmten Zahlungen gefunden

en: No Work Orders were created
de_DE: Es wurden keine Arbeitsaufträge erstellt

en: No accounting entries for the following warehouses
de_DE: Keine Buchungen für die folgenden Lager

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
de_DE: Für Artikel {0} wurde keine aktive Stückliste gefunden. Die Lieferung per Seriennummer kann nicht gewährleistet werden

en: No additional fields available
de_DE: Keine zusätzlichen Felder verfügbar

en: No billing email found for customer: {0}
de_DE: Keine Rechnungs-E-Mail für den Kunden gefunden: {0}

en: No contacts with email IDs found.
de_DE: Keine Kontakte mit E-Mail-IDs gefunden.

en: No data for this period
de_DE: Keine Daten für diesen Zeitraum

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
de_DE: Keine Daten gefunden. Es scheint, als hätten Sie eine leere Datei hochgeladen

en: No data to export
de_DE: Keine zu exportierenden Daten

en: No description given
de_DE: Keine Beschreibung angegeben

en: No employee was scheduled for call popup
de_DE: Es war kein Mitarbeiter für das Anruf-Popup eingeplant

en: No failed logs
de_DE: Keine fehlgeschlagenen Protokolle

en: No item available for transfer.
de_DE: Kein Artikel zur Übertragung verfügbar.

en: No items are available in sales orders {0} for production
de_DE: In Kundenaufträgen {0} sind keine Artikel für die Produktion verfügbar

en: No items are available in the sales order {0} for production
de_DE: Im Auftrag {0} sind keine Artikel für die Produktion verfügbar

en: No items found. Scan barcode again.
de_DE: Keine Elemente gefunden. Scannen Sie den Barcode erneut.

en: No items in cart
de_DE: Keine Artikel im Warenkorb

en: No items to be received are overdue
de_DE: Keine zu übergebenden Artikel sind überfällig

en: No matches occurred via auto reconciliation
de_DE: Keine Treffer beim automatischen Abgleich

en: No material request created
de_DE: Es wurde keine Materialanforderung erstellt

en: No more children on Left
de_DE: Keine Unterknoten mehr auf der linken Seite

en: No more children on Right
de_DE: Keine Unterpunkte auf der rechten Seite

note: Label of the no_of_docs (Int) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: No of Docs
de_DE: Anzahl der Dokumente

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
de_DE: Anzahl Mitarbeiter

en: No of Interactions
de_DE: Anzahl der Interaktionen

note: Label of the no_of_months_exp (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Expense)
de_DE: Anzahl der Monate (Ausgaben)

note: Label of the no_of_months (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Revenue)
de_DE: Anzahl der Monate (Einnahmen)

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
de_DE: Anzahl der Aktien

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
de_DE: Anzahl der Besuche

en: No open POS Opening Entry found for POS Profile {0}.
de_DE: Kein offener POS-Eröffnungseintrag für das POS-Profil {0} gefunden.

en: No open event
de_DE: Kein offenes Ereignis

en: No open task
de_DE: Keine offene Aufgabe

en: No outstanding invoices found
de_DE: Keine offenen Rechnungen gefunden

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
de_DE: Keine ausstehenden Rechnungen erfordern eine Neubewertung des Wechselkurses

en: No outstanding {0} found for the {1} {2} which qualify the filters you have specified.
de_DE: Für {1} {2} wurden kein ausstehender Beleg vom Typ {0} gefunden, der den angegebenen Filtern entspricht.

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
de_DE: Es wurden keine ausstehenden Materialanforderungen gefunden, die für die angegebenen Artikel verknüpft sind.

en: No primary email found for customer: {0}
de_DE: Keine primäre E-Mail-Adresse für den Kunden gefunden: {0}

en: No products found.
de_DE: Keine Produkte gefunden

en: No recent transactions found
de_DE: Keine kürzlichen Transaktionen gefunden

en: No record found
de_DE: Kein Datensatz gefunden

en: No records found in Allocation table
de_DE: Keine Datensätze in der Zuteilungstabelle gefunden

en: No records found in the Invoices table
de_DE: Keine Datensätze in der Tabelle Rechnungen gefunden

en: No records found in the Payments table
de_DE: Keine Datensätze in der Zahlungstabelle gefunden

en: No reserved stock to unreserve.
de_DE: Kein reservierter Bestand zum Aufheben der Reservierung.

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
de_DE: Vor diesem Datum können keine Lagervorgänge erstellt oder geändert werden.

en: No values
de_DE: Keine Werte

en: No {0} Accounts found for this company.
de_DE: Keine {0} Konten für dieses Unternehmen gefunden.

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
de_DE: Keine {0} für Inter-Company-Transaktionen gefunden.

en: No.
de_DE: Nr.

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
de_DE: Anzahl Mitarbeiter

en: No. of parallel job cards which can be allowed on this workstation. Example: 2 would mean this workstation can process production for two Work Orders at a time.
de_DE: Anzahl der parallelen Auftragskarten, die an diesem Arbeitsplatz erlaubt sind. Beispiel: 2 würde bedeuten, dass dieser Arbeitsplatz die Produktion von zwei Arbeitsaufträgen gleichzeitig verarbeiten kann.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
de_DE: Nichtkonformität

en: Non Profit
de_DE: Gemeinnützig

en: Non stock items
de_DE: Artikel ohne Lagerhaltung

en: Non-Zeros
de_DE: Nicht-Nullen

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
de_DE: Keine

en: None of the items have any change in quantity or value.
de_DE: Keiner der Artikel hat irgendeine Änderung bei Mengen oder Kosten.

note: Name of a UOM
en: Nos
de_DE: Stk

en: Not Allowed
de_DE: Nicht Erlaubt

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
de_DE: Nicht andwendbar

en: Not Available
de_DE: Nicht verfügbar

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
de_DE: Nicht abgerechnet

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
de_DE: Nicht geliefert

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Not Initiated
de_DE: Nicht initiiert

en: Not Permitted
de_DE: Nicht zulässig

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
de_DE: Nicht angefordert

en: Not Specified
de_DE: Keine Angabe

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
de_DE: Nicht begonnen

en: Not active
de_DE: Nicht aktiv

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
de_DE: Nicht zulassen, alternative Artikel für den Artikel {0} festzulegen

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
de_DE: Kontodimension für {0} darf nicht erstellt werden

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
de_DE: Aktualisierung von Transaktionen älter als {0} nicht erlaubt

en: Not authorized since {0} exceeds limits
de_DE: Nicht zugelassen, da {0} die Grenzwerte überschreitet

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
de_DE: Keine Berechtigung gesperrtes Konto {0} zu bearbeiten

en: Not in Stock
de_DE: Nicht auf Lager

en: Not in stock
de_DE: Nicht lagernd

en: Not permitted
de_DE: Nicht gestattet

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
de_DE: Anmerkung

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
de_DE: Hinweis: Die automatische Löschung von Protokollen gilt nur für Protokolle des Typs <i>Update Cost</i>

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
de_DE: Hinweis: E-Mail wird nicht an gesperrte Nutzer gesendet

en: Note: Item {0} added multiple times
de_DE: Hinweis: Element {0} wurde mehrmals hinzugefügt

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
de_DE: Hinweis: Zahlungsbuchung wird nicht erstellt, da kein "Kassen- oder Bankkonto" angegeben wurde

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
de_DE: Hinweis: Diese Kostenstelle ist eine Gruppe. Buchungen können nicht zu Gruppen erstellt werden.

en: Note: To merge the items, create a separate Stock Reconciliation for the old item {0}
de_DE: Hinweis: Um die Artikel zusammenzuführen, erstellen Sie eine separate Bestandsabstimmung für den alten Artikel {0}

en: Note: {0}
de_DE: Hinweis: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in 
en: Notes
de_DE: Anmerkungen

note: Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Notes HTML
de_DE: Notizen HTML

en: Notes:
de_DE: Hinweise:

en: Nothing is included in gross
de_DE: Im Brutto ist nichts enthalten

en: Nothing more to show.
de_DE: Nichts mehr zu zeigen.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
de_DE: Kündigungsfrist (Tage)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
de_DE: Benachrichtigung

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
de_DE: Benachrichtigungseinstellungen

en: Notify Customers via Email
de_DE: Benachrichtigen Sie Kunden per E-Mail

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
de_DE: Mitarbeiter benachrichtigen

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
de_DE: Andere benachrichtigen

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
de_DE: Lieferanten benachrichtigen

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
de_DE: Per E-Mail benachrichtigen

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
de_DE: Benachrichtigen Sie per E-Mail über die Erstellung einer automatischen Materialanforderung

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
de_DE: Benachrichtigen Sie den Kunden und den Vertreter am Tag des Termins per E-Mail.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
de_DE: Anzahl gleichzeitiger Termine

note: Label of the number_of_days (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of Days
de_DE: Anzahl der Tage

en: Number of Interaction
de_DE: Anzahl der Interaktion

en: Number of Order
de_DE: Nummer der Bestellung

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
de_DE: Anzahl der Tage nach Rechnungsdatum, bevor Abonnement oder Zeichnungsabonnement als unbezahlt storniert werden

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
de_DE: Anzahl der Tage Termine können im Voraus gebucht werden

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
de_DE: Anzahl der Tage, an denen der Abonnent die von diesem Abonnement generierten Rechnungen bezahlen muss

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
de_DE: Anzahl der Intervalle für das Intervallfeld, z. B. wenn das Intervall &quot;Tage&quot; ist und das Abrechnungsintervall 3 beträgt, werden die Rechnungen alle 3 Tage generiert

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
de_DE: Die Nummer des neuen Kontos wird als Präfix in den Kontonamen aufgenommen

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
de_DE: Nummer der neuen Kostenstelle, wird als Name in den Namen der Kostenstelle eingefügt

note: Label of the numeric (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the numeric (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric
de_DE: Numerisch

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric Inspection
de_DE: Numerische Prüfung

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
de_DE: Numerische Werte

en: Numero has not set in the XML file
de_DE: Numero wurde nicht in der XML-Datei festgelegt

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
de_DE: Zielsetzung

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
de_DE: Ziele

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
de_DE: (letzter) Tachostand

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
de_DE: aus

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
de_DE: Angebotsdatum

en: Office Equipment
de_DE: Büroausstattung

en: Office Maintenance Expenses
de_DE: Büro-Wartungskosten

en: Office Rent
de_DE: Büromiete

note: Label of the offsetting_account (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Offsetting Account
de_DE: Verrechnungskonto

en: Offsetting for Accounting Dimension
de_DE: Verrechnung für Buchhaltungsdimension

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
de_DE: Altes übergeordnetes Element

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
de_DE: Zurückgestellt

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
de_DE: Auf Eis gelegt seit

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
de_DE: Auf Artikelmenge

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
de_DE: Auf Nettosumme

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Paid Amount
de_DE: Auf bezahlten Betrag

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
de_DE: Auf vorherigen Zeilenbetrag

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
de_DE: Auf vorherige Zeilensumme

en: On This Date
de_DE: An diesem Datum

en: On Track
de_DE: Auf Kurs

note: Description of the 'Enable Immutable Ledger' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: On enabling this cancellation entries will be posted on the actual cancellation date and reports will consider cancelled entries as well
de_DE: Wenn Sie diese Option aktivieren, werden die Stornobuchungen am tatsächlichen Stornodatum gebucht und die Berichte berücksichtigen auch stornierte Einträge

note: Description of the 'Use Serial / Batch Fields' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: On submission of the stock transaction, system will auto create the Serial and Batch Bundle based on the Serial No / Batch fields.
de_DE: Bei der Buchung der Bestandstransaktion erstellt das System automatisch das Serien- und Chargenbündel auf der Grundlage der Felder Seriennummer/Chargennummer.

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
de_DE: Pressenprüfungen an der Maschine

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
de_DE: Einmal eingestellt, liegt diese Rechnung bis zum festgelegten Datum auf Eis

en: Once the Work Order is Closed. It can't be resumed.
de_DE: Sobald der Arbeitsauftrag abgeschlossen ist, kann er nicht wiederaufgenommen werden.

en: One customer can be part of only single Loyalty Program.
de_DE: Ein Kunde kann nur an einem einzigen Treueprogramm teilnehmen.

en: Ongoing Job Cards
de_DE: Laufende Jobkarten

en: Online Auctions
de_DE: Online-Auktionen

note: Description of the 'Default Advance Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' 'Process Payment Reconciliation' Description of the 'Default Advance Received Account' (Link) field in DocType 'Company' Description of the 'Default Advance Paid Account' (Link) field in DocType 'Company'
en: Only 'Payment Entries' made against this advance account are supported.
de_DE: Es werden nur 'Zahlungsbuchungen' unterstützt, die gegen dieses Vorschusskonto vorgenommen werden.

en: Only CSV and Excel files can be used to for importing data. Please check the file format you are trying to upload
de_DE: Nur CSV- und Excel-Dateien können für den Datenimport verwendet werden. Bitte überprüfen Sie das Format der Datei, die Sie hochladen möchten

note: Label of the tax_on_excess_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Only Deduct Tax On Excess Amount
de_DE: Nur den überschüssigen Betrag versteuern

note: Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Only Include Allocated Payments
de_DE: Nur zugeordnete Zahlungen einbeziehen

en: Only Parent can be of type {0}
de_DE: Nur das übergeordnete Element kann vom Typ {0} sein

note: Description of the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Only applies for Normal Payments
de_DE: Gilt nur für normale Zahlungen

en: Only existing assets
de_DE: Nur bestehende Vermögensgegenstände

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
de_DE: In dieser Transaktion sind nur Unterknoten erlaubt

en: Only one {0} entry can be created against the Work Order {1}
de_DE: Nur ein {0} Eintrag kann gegen den Arbeitsauftrag {1} erstellt werden

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
de_DE: Nur Kunden dieser Kundengruppen anzeigen

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
de_DE: Nur Artikel aus diesen Artikelgruppen anzeigen

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
de_DE: Es sind nur Werte zwischen [0;1) zulässig. Wie {0,00; 0,04; 0,09; ...}
    Beispiel: Wenn der Freibetrag auf 0,07 festgelegt ist, werden Konten mit einem Saldo von 0,07 in einer der beiden Währungen als Konten mit Nullsaldo betrachtet.

en: Only {0} are supported
de_DE: Es werden nur {0} unterstützt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
de_DE: Offen

note: Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Open Activities HTML
de_DE: Alle Aktivitäten HTML

en: Open BOM {0}
de_DE: Stückliste {0} öffnen

en: Open Call Log
de_DE: Anrufprotokoll öffnen

en: Open Contact
de_DE: Öffnen Sie Kontakt

en: Open Form View
de_DE: Öffnen Sie die Formularansicht

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
de_DE: Offene Punkte

en: Open Issues
de_DE: Offene Probleme

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
de_DE: Offene Benachrichtigungen

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
de_DE: Projekte öffnen

en: Open Projects
de_DE: Offene Projekte

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
de_DE: Angebote öffnen

en: Open Sales Orders
de_DE: Offene Kundenaufträge

en: Open Tasks
de_DE: Offene Aufgaben

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
de_DE: Öffnen Sie zu tun

en: Open To Do
de_DE: Offene Aufgaben

note: Name of a report
en: Open Work Orders
de_DE: Arbeitsaufträge öffnen

en: Open a new ticket
de_DE: Öffnen Sie ein neues Ticket

en: Opening
de_DE: Eröffnung

note: Group in POS Profile's connections
en: Opening & Closing
de_DE: Öffnen & Schließen

en: Opening (Cr)
de_DE: Anfangssstand (Haben)

en: Opening (Dr)
de_DE: Anfangsstand (Soll)

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
de_DE: Eröffnungsbetrag

en: Opening Balance
de_DE: Anfangsbestand

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
de_DE: Details zum Eröffnungsguthaben

en: Opening Balance Equity
de_DE: Anfangsstand Eigenkapital

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
de_DE: Eröffnungsdatum

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
de_DE: Eröffnungsbuchung

en: Opening Invoice Creation In Progress
de_DE: Öffnen der Rechnungserstellung läuft

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
de_DE: Offene Rechnungen übertragen

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
de_DE: Eröffnen des Rechnungserstellungswerkzeugs

en: Opening Invoice Item
de_DE: Rechnungsposition öffnen

en: Opening Invoices
de_DE: Eröffnungsrechnungen

en: Opening Invoices Summary
de_DE: Rechnungszusammenfassung öffnen

en: Opening Qty
de_DE: Anfangsmenge

en: Opening Sales Invoices have been created.
de_DE: Eröffnungsrechnungen wurden erstellt.

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
de_DE: Anfangsbestand

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
de_DE: Öffnungszeit

en: Opening Value
de_DE: Öffnungswert

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
de_DE: Öffnen und Schließen

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
de_DE: Betriebskosten

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
de_DE: Betriebskosten (Gesellschaft Währung)

note: Label of the operating_cost_per_bom_quantity (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost Per BOM Quantity
de_DE: Betriebskosten pro Stücklistenmenge

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
de_DE: Betriebskosten gemäß Fertigungsauftrag / Stückliste

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
de_DE: Betriebskosten (Gesellschaft Währung)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
de_DE: Betriebskosten

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
de_DE: Arbeitsgang

note: Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Operation & Materials
de_DE: Betrieb & Materialien

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
de_DE: Kosten eines Arbeitsgangs

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
de_DE: Vorgangsbeschreibung

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
de_DE: Betriebs-ID

en: Operation Id
de_DE: Arbeitsgang-ID

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Work Order Item'
en: Operation Row Id
de_DE: Arbeitsgang-Zeilen-ID

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
de_DE: Nummer der Operationszeile

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
de_DE: Zeit für einen Arbeitsgang

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
de_DE: Betriebszeit muss für die Operation {0} größer als 0 sein

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
de_DE: Für wie viele fertige Erzeugnisse wurde der Arbeitsgang abgeschlossen?

note: Description of the 'Fixed Time' (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation time does not depend on quantity to produce
de_DE: Die Vorgangsdauer hängt nicht von der zu produzierenden Menge ab

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
de_DE: Operation {0} wurde mehrfach zum Arbeitsauftrag {1} hinzugefügt

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
de_DE: Operation {0} gehört nicht zum Arbeitsauftrag {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
de_DE: Arbeitsgang {0} ist länger als alle verfügbaren Arbeitszeiten am Arbeitsplatz {1}. Bitte den Vorgang in mehrere Teilarbeitsgänge aufteilen.

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
de_DE: Arbeitsvorbereitung

en: Operations cannot be left blank
de_DE: Der Betrieb kann nicht leer sein

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
de_DE: Bediener

en: Opp Count
de_DE: Anzahl der Chancen

en: Opp/Lead %
de_DE: Chance/Inter %

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
de_DE: Chancen

en: Opportunities by Campaign
de_DE: Chancen nach Kampagne

en: Opportunities by Medium
de_DE: Chancen nach Medium

en: Opportunities by Source
de_DE: Chancen nach Quelle

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
de_DE: Chance

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
de_DE: Betrag der Chance

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
de_DE: Chance Betrag (Währung des Unternehmens)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
de_DE: Datum der Chance

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
de_DE: Chance von

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
de_DE: Chance-Artikel

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
de_DE: Grund für verlorene Chance

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
de_DE: Grund für verlorene Chance Detail

note: Label of the opportunity_owner (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Owner
de_DE: Chancen-Inhaber

en: Opportunity Source
de_DE: Quelle der Chance

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Opportunity Summary by Sales Stage
de_DE: Chance Zusammenfassung nach Verkaufsstufe

note: Name of a report
en: Opportunity Summary by Sales Stage
de_DE: Chance Zusammenfassung nach Verkaufsstufe

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
de_DE: Chance-Typ

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Value
de_DE: Wert

en: Opportunity {0} created
de_DE: Opportunity {0} erstellt

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
de_DE: Route optimieren

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
de_DE: Optional. Stellt die Standardwährung des Unternehmens ein, falls nichts angegeben ist.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
de_DE: Optional. Diese Einstellung wird verwendet, um in verschiedenen Transaktionen zu filtern.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
de_DE: Optionen

en: Order Amount
de_DE: Bestellbetrag

en: Order By
de_DE: Sortieren nach

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
de_DE: Auftragsbestätigungsdatum

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
de_DE: Auftragsbestätigung Nr

en: Order Count
de_DE: Auftragszähler

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
de_DE: Bestellinformationen

en: Order Qty
de_DE: Bestellmenge

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
de_DE: Bestellstatus

en: Order Summary
de_DE: Bestellübersicht

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
de_DE: Bestellart

en: Order Value
de_DE: Bestellwert

en: Order/Quot %
de_DE: Best/Ang %

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
de_DE: Bestellt

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order
en: Ordered Qty
de_DE: Bestellte Menge

en: Ordered Qty: Quantity ordered for purchase, but not received.
de_DE: Bestellte Menge: Zum Kauf bestellte, aber nicht erhaltene Menge.

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
de_DE: Bestellte Menge

en: Orders
de_DE: Bestellungen

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
de_DE: Firma

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
de_DE: Firmenname

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
de_DE: Ausrichtung

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
de_DE: Originalartikel

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
de_DE: Andere

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
de_DE: Andere Details

note: Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_other_info (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Other Info
de_DE: Sonstiges

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
de_DE: Weitere Berichte

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
de_DE: Weitere Einstellungen

note: Name of a UOM
en: Ounce
de_DE: Unze

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Foot
de_DE: Unze/Kubikfuß

note: Name of a UOM
en: Ounce/Cubic Inch
de_DE: Unze/Kubikzoll

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (UK)
de_DE: Unze/Gallone (UK)

note: Name of a UOM
en: Ounce/Gallon (US)
de_DE: Unze/Gallone (US)

en: Out Qty
de_DE: Ausgabe-Menge

en: Out Value
de_DE: Out Wert

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
de_DE: Außerhalb des jährlichen Wartungsvertrags

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
de_DE: Außer Betrieb

en: Out of Stock
de_DE: Nicht vorrättig

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
de_DE: Außerhalb der Garantie

en: Out of stock
de_DE: Nicht auf Lager

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
de_DE: Ausgang

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
de_DE: Verkaufspreis

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
de_DE: Ausstehend

note: Label of the base_outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding (Company Currency)
de_DE: Ausstehend (Unternehmenswährung)

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
de_DE: Ausstehender Betrag

en: Outstanding Amt
de_DE: Offener Betrag

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
de_DE: Ausstehende Schecks und Anzahlungen zum verbuchen

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
de_DE: Ausstände für {0} können nicht kleiner als Null sein ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
de_DE: Nach außen

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
de_DE: Erlaubte Mehrabrechnung (%)

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
de_DE: Erlaubte Mehrlieferung/-annahme (%)

en: Over Receipt
de_DE: Mehreingang

en: Over Receipt/Delivery of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
de_DE: Überhöhte Annahme bzw. Lieferung von Artikel {2} mit {0} {1} wurde ignoriert, weil Sie die Rolle {3} haben.

en: Overbilling of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
de_DE: Überhöhte Abrechnung von Artikel {2} mit {0} {1} wurde ignoriert, weil Sie die Rolle {3} haben.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
de_DE: Überfällig

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
de_DE: Überfällige Tage

note: Name of a DocType
en: Overdue Payment
de_DE: Überfällige Zahlung

note: Label of the overdue_payments (Table) field in DocType 'Dunning'
en: Overdue Payments
de_DE: Überfällige Zahlungen

en: Overdue Tasks
de_DE: Überfällige Aufgaben

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
de_DE: Überfällig und abgezinst

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
de_DE: Überlappung beim Scoring zwischen {0} und {1}

en: Overlapping conditions found between:
de_DE: Überlagernde Bedingungen gefunden zwischen:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
de_DE: Überproduktionsprozentsatz für Auftrag

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
de_DE: Überproduktionsprozentsatz für Arbeitsauftrag

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
de_DE: Überproduktion für Kunden- und Arbeitsauftrag

note: Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the basic_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Overview
de_DE: Übersicht

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
de_DE: Besitzt

en: Owner
de_DE: Besitzer

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
de_DE: PAN Nr

note: Label of the pdf_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: PDF Name
de_DE: PDF-Name

note: Label of the pin (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: PIN
de_DE: STIFT

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
de_DE: PO geliefertes Einzelteil

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
de_DE: POS-Abschlussbuchung

en: POS Closing Failed
de_DE: POS-Abschluss fehlgeschlagen

en: POS Closing failed while running in a background process. You can resolve the {0} and retry the process again.
de_DE: POS-Abschluss ist während der Ausführung in einem Hintergrundprozess fehlgeschlagen. Sie können {0} beheben und den Vorgang erneut versuchen.

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
de_DE: POS Kundengruppe

note: Name of a DocType
en: POS Field
de_DE: POS-Feld

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Option for the 'Invoice Type Created via POS Screen' (Select) field in DocType 'POS Settings' Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a shortcut in the Receivables Worksp
en: POS Invoice
de_DE: POS-Rechnung

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: POS Invoice Item
de_DE: POS-Rechnungsposition

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
de_DE: POS-Rechnungszusammenführungsprotokoll

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
de_DE: POS-Rechnungsreferenz

en: POS Invoice is already consolidated
de_DE: POS-Rechnung ist bereits konsolidiert

en: POS Invoice isn't created by user {}
de_DE: Die POS-Rechnung wird nicht vom Benutzer {} erstellt

en: POS Invoice should have the field {0} checked.
de_DE: Für die POS-Rechnung sollte das Feld {0} aktiviert sein.

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
de_DE: POS-Rechnungen

en: POS Invoices will be consolidated in a background process
de_DE: POS-Rechnungen werden in einem Hintergrundprozess konsolidiert

en: POS Invoices will be unconsolidated in a background process
de_DE: POS-Rechnungen werden in einem Hintergrundprozess gelöst

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
de_DE: POS Artikelgruppe

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
de_DE: POS-Eröffnungseintrag

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
de_DE: Detail des POS-Eröffnungseintrags

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
de_DE: POS-Zahlungsmethode

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
de_DE: Verkaufsstellen-Profil

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
de_DE: POS-Profilbenutzer

en: POS Profile doesn't match {}
de_DE: POS-Profil stimmt nicht mit {} überein

en: POS Profile required to make POS Entry
de_DE: Verkaufsstellen-Profil benötigt, um Verkaufsstellen-Buchung zu erstellen

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
de_DE: Das POS-Profil {} enthält die Zahlungsweise {}. Bitte entfernen Sie diese erst dort, bevor Sie sie deaktivieren.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
de_DE: Das POS-Profil {} gehört nicht zur Firma {}

note: Name of a report
en: POS Register
de_DE: POS-Register

note: Name of a DocType Label of the pos_search_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Search Fields
de_DE: POS-Suchfelder

note: Label of the pos_setting_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS Setting
de_DE: POS-Einstellungen

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
de_DE: POS-Einstellungen

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
de_DE: POS-Transaktionen

en: POS invoice {0} created successfully
de_DE: POS-Rechnung {0} erfolgreich erstellt

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
de_DE: PSOA-Kostenstelle

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
de_DE: PSOA-Projekt

en: Package No(s) already in use. Try from Package No {0}
de_DE: Paketnummer(n) werden bereits verwendet. Versuchen Sie es mit Paketnummern ab {0}

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
de_DE: Details zum Verpackungsgewicht

en: Packaging Slip From Delivery Note
de_DE: Packzettel aus Lieferschein

note: Name of a DocType
en: Packed Item
de_DE: Verpackter Artikel

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
de_DE: Verpackte Artikel

en: Packed Items cannot be transferred internally
de_DE: Verpackte Artikel können nicht intern transferiert werden

note: Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Packed Qty
de_DE: Verpackte Menge

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
de_DE: Packliste

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
de_DE: Packzettel

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
de_DE: Position auf dem Packzettel

en: Packing Slip(s) cancelled
de_DE: Packzettel storniert

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
de_DE: Verpackungseinheit

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
de_DE: Seitenumbruch

en: Page {0} of {1}
de_DE: Seite {0} von {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
de_DE: Bezahlt

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
de_DE: Gezahlter Betrag

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 
en: Paid Amount (Company Currency)
de_DE: Gezahlter Betrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax
de_DE: Gezahlter Betrag nach Steuern

note: Label of the base_paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax (Company Currency)
de_DE: Gezahlter Betrag nach Steuern (Währung des Unternehmens)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
de_DE: Der gezahlte Betrag darf nicht größer sein als der gesamte, negative, ausstehende Betrag {0}

note: Label of the paid_from_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid From Account Type
de_DE: Bezahlt von Kontotyp

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
de_DE: Bezahlter Kredit

note: Label of the paid_to_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid To Account Type
de_DE: Bezahlt an Kontotyp

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
de_DE: Summe aus gezahltem Betrag + ausgebuchter Betrag darf nicht größer der Gesamtsumme sein

note: Name of a UOM
en: Pair
de_DE: Paar

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
de_DE: Paletten

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
de_DE: Parametergruppe

note: Label of the group_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Parameter Group'
en: Parameter Group Name
de_DE: Name der Parametergruppe

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
de_DE: Parametername

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
de_DE: Parameter

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
de_DE: Paketvorlage

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
de_DE: Paketvorlagenname

en: Parcel weight cannot be 0
de_DE: Paketgewicht kann nicht 0 sein

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
de_DE: Pakete

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
de_DE: Übergeordnetes Element

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
de_DE: Übergeordnetes Konto

en: Parent Account Missing
de_DE: Übergeordnetes Konto fehlt

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
de_DE: Übergeordnete Charge

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
de_DE: Muttergesellschaft

en: Parent Company must be a group company
de_DE: Die Muttergesellschaft muss eine Konzerngesellschaft sein

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
de_DE: Übergeordnete Kostenstelle

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
de_DE: Übergeordnete Kundengruppe

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
de_DE: Elternabteilung

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
de_DE: Übergeordnetes Detail Dokumentenname

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
de_DE: Übergeordnetes Dokument

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
de_DE: Übergeordneter Artikel

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
de_DE: Übergeordnete Artikelgruppe

en: Parent Item {0} must not be a Fixed Asset
de_DE: Der übergeordnete Artikel {0} darf kein Anlagevermögen sein

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
de_DE: Übergeordneter Artikel {0} darf kein Lagerartikel sein

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
de_DE: Übergeordneter Standort

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
de_DE: Übergeordnetes Verfahren

note: Label of the parent_row_no (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Parent Row No
de_DE: Übergeordnete Zeilennr

en: Parent Row No not found for {0}
de_DE: Übergeordnete Zeilennummer für {0} nicht gefunden

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
de_DE: Übergeordneter Vertriebsmitarbeiter

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
de_DE: Eltern-Lieferantengruppe

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
de_DE: Übergeordnete Aufgabe

en: Parent Task {0} is not a Template Task
de_DE: Übergeordnete Aufgabe {0} ist keine Vorlage

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
de_DE: Übergeordnete Region

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
de_DE: Übergeordnetes Lager

en: Partial Stock Reservation
de_DE: Teilweise Bestandsreservierung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
de_DE: Teilerfolg

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
de_DE: Teilweise abgeschlossen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Delivered
de_DE: Teilweise geliefert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
de_DE: Teilweise abgeschrieben

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
de_DE: Teilweise erfüllt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
de_DE: Teilweise bestellt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
de_DE: Teilweise bezahlt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
de_DE: Teilweise erhalten

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Partially Reconciled
de_DE: Teilweise abgeglichen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Reserved
de_DE: Teilweise reserviert

en: Partially ordered
de_DE: teilweise geordnete

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
de_DE: Teilweise abgerechnet

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
de_DE: Teilweise geliefert

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid
de_DE: Teilweise bezahlt

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
de_DE: Partnertyp

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
de_DE: Partner-Website

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
de_DE: GbR

note: Name of a UOM
en: Parts Per Million
de_DE: Teile pro Million

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
de_DE: Partei

note: Name of a DocType
en: Party Account
de_DE: Konto der Partei

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
de_DE: Währung des Kontos der Partei

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
de_DE: Konto-Nr. der Partei (Kontoauszug)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
de_DE: Die Währung des Kontos {0} ({1}) und die des Dokuments ({2}) müssen identisch sein

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
de_DE: Bankkonto der Partei

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
de_DE: Details der Partei

note: Label of the bank_party_iban (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party IBAN (Bank Statement)
de_DE: IBAN der Partei (Kontoauszug)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
de_DE: Informationen zur Partei

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
de_DE: Name der Partei

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
de_DE: Name der Partei/Kontoinhaber (Kontoauszug)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
de_DE: Parteispezifischer Artikel

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
de_DE: Partei-Typ

en: Party Type and Party can only be set for Receivable / Payable account<br><br>{0}
de_DE: Parteityp und Partei können nur für das Debitoren-/Kreditorenkonto {0} festgelegt werden.

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
de_DE: Partei-Typ und Partei sind Pflichtfelder für Konto {0}

en: Party Type is mandatory
de_DE: Partei-Typ ist ein Pflichtfeld

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
de_DE: Benutzer der Partei

en: Party is mandatory
de_DE: Partei ist ein Pflichtfeld

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
de_DE: Bestanden

note: Label of the passport_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Passport Details
de_DE: Angaben zum Reisepass

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
de_DE: Passnummer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
de_DE: Fälligkeitsdatum

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
de_DE: Pfad

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
de_DE: Anhalten

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
de_DE: SLA On Status anhalten

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Paused
de_DE: Pausiert

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
de_DE: Zahlen

[ctx: Amount]
en: Pay
de_DE: Zahlen

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
de_DE: Zahlen an/Erhalten von

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
de_DE: Zahlbar

en: Payable Account
de_DE: Verbindlichkeiten-Konto

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
de_DE: Verbindlichkeiten

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
de_DE: Payer Einstellungen

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment
de_DE: Bezahlung

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
de_DE: Zahlungskonto

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
de_DE: Zahlungsbetrag

note: Label of the base_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount (Company Currency)
de_DE: Zahlungsbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
de_DE: Zahlungskanal

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
de_DE: Zahlung Abzüge oder Verlust

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
de_DE: Zahlungsbeleg

en: Payment Document Type
de_DE: Zahlungsbelegart

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
de_DE: Zahlungsstichtag

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
de_DE: Zahlungsbuchungen

en: Payment Entries {0} are un-linked
de_DE: Zahlungsbuchungen {0} sind nicht verknüpft

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
de_DE: Zahlung

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
de_DE: Zahlungsabzug

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
de_DE: Zahlungsreferenz

en: Payment Entry already exists
de_DE: Zahlung existiert bereits

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
de_DE: Zahlungsbuchung wurde geändert, nachdem sie abgerufen wurde. Bitte erneut abrufen.

en: Payment Entry is already created
de_DE: Payment Eintrag bereits erstellt

en: Payment Entry {0} is linked against Order {1}, check if it should be pulled as advance in this invoice.
de_DE: Zahlungseintrag {0} ist mit Bestellung {1} verknüpft. Prüfen Sie, ob er in dieser Rechnung als Vorauszahlung ausgewiesen werden soll.

en: Payment Failed
de_DE: Bezahlung fehlgeschlagen

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
de_DE: Zahlung von / an

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
de_DE: Zahlungs-Gateways

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
de_DE: Payment Gateway Konto

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
de_DE: Payment Gateway-Konto nicht erstellt haben, erstellen Sie bitte ein manuell.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
de_DE: Payment Gateway-Details

note: Name of a report
en: Payment Ledger
de_DE: Zahlungsbuch

en: Payment Ledger Balance
de_DE: Saldo des Zahlungsbuchs

note: Name of a DocType
en: Payment Ledger Entry
de_DE: Zahlungsbucheintrag

note: Label of the payment_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payment Limit
de_DE: Zahlungslimit

en: Payment Method
de_DE: Zahlungsmethode

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
de_DE: Zahlungsarten

en: Payment Mode
de_DE: Zahlungsweise

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
de_DE: Zahlungsauftrag

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
de_DE: Zahlungsauftragsreferenz

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
de_DE: Zahlungsauftragsstatus

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
de_DE: Zahlungsauftragsart

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
de_DE: Zahlung bestellt

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
de_DE: Zahlungszeitraum basierend auf Rechnungsdatum

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
de_DE: Zahlungsplan

en: Payment Receipt Note
de_DE: Zahlungsnachweis

en: Payment Received
de_DE: Zahlung erhalten

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
de_DE: Zahlungsabgleich

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
de_DE: Rechnung zum Zahlungsabgleich

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
de_DE: Zahlung zum Zahlungsabgleich

note: Label of the section_break_jpd0 (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Reconciliation Settings
de_DE: Einstellungen für den Zahlungsabgleich

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
de_DE: Zahlungsreferenz

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
de_DE: Bezahlung Referenzen

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
de_DE: Zahlungsaufforderung

note: Label of the payment_request_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Request Outstanding
de_DE: Ausstehende Zahlungsanforderung

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
de_DE: Zahlungsauftragstyp

en: Payment Request for {0}
de_DE: Zahlungsanforderung für {0}

en: Payment Request is already created
de_DE: Die Zahlungsanforderung wurde bereits erstellt

en: Payment Requests cannot be created against: {0}
de_DE: Zahlungsanforderungen können nicht erstellt werden für: {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
de_DE: Zahlungsplan

en: Payment Status
de_DE: Zahlungsstatus

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
de_DE: Zahlungsbedingung

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
de_DE: Name der Zahlungsbedingung

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
de_DE: Zahlungsbedingungen

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
de_DE: Vorlage Zahlungsbedingungen

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
de_DE: Details zur Zahlungsbedingungsvorlage

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
de_DE: Zahlungsbedingungen aus Aufträgen werden eins zu eins in Rechnungen übernommen

en: Payment Terms:
de_DE: Zahlungsbedingungen:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
de_DE: Zahlungsart

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
de_DE: Zahlungsart muss entweder 'Empfangen', 'Zahlen' oder 'Interner Transfer' sein

note: Label of the payment_url (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment URL
de_DE: Zahlungs-URL

en: Payment Unlink Error
de_DE: Fehler beim Aufheben der Zahlungsverknüpfung

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
de_DE: Zahlung zu {0} {1} kann nicht größer als ausstehender Betrag {2} sein

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
de_DE: Der Zahlungsbetrag darf nicht kleiner oder gleich 0 sein

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
de_DE: Zahlungsmethoden sind obligatorisch. Bitte fügen Sie mindestens eine Zahlungsmethode hinzu.

en: Payment of {0} received successfully.
de_DE: Zahlung von {0} erfolgreich erhalten.

en: Payment of {0} received successfully. Waiting for other requests to complete...
de_DE: Zahlung von {0} erfolgreich erhalten. Warte auf die Fertigstellung anderer Anfragen...

en: Payment related to {0} is not completed
de_DE: Die Zahlung für {0} ist nicht abgeschlossen

en: Payment request failed
de_DE: Die Zahlungsanforderung ist fehlgeschlagen

en: Payment term {0} not used in {1}
de_DE: Zahlungsbedingung {0} nicht verwendet in {1}

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
de_DE: Zahlungen

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
de_DE: Personalabrechnung

en: Payroll Payable
de_DE: Payroll Kreditoren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
de_DE: payslip

note: Name of a UOM
en: Peck (UK)
de_DE: Peck (GB)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
de_DE: Ausstehend

en: Pending Activities
de_DE: Ausstehende Aktivitäten

en: Pending Amount
de_DE: Ausstehender Betrag

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
de_DE: Ausstehende Menge

en: Pending Quantity
de_DE: Ausstehende Menge

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
de_DE: Wartet auf Überprüfung

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
de_DE: Ausstehende Artikel aus Aufträgen für Lieferantenanfrage

en: Pending Work Order
de_DE: Ausstehender Arbeitsauftrag

en: Pending activities for today
de_DE: Ausstehende Aktivitäten für heute

en: Pending processing
de_DE: Ausstehende Verarbeitung

en: Pension Funds
de_DE: Rentenfonds

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
de_DE: Pro Monat

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Per Received
de_DE: % Empfangen

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
de_DE: Per übertragen

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
de_DE: Pro Woche

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
de_DE: Pro Jahr

note: Name of a UOM
en: Percent
de_DE: Prozent

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
de_DE: Prozentsatz

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
de_DE: Prozentsatz (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
de_DE: Prozentuale Aufteilung

en: Percentage Allocation should be equal to 100%
de_DE: Die prozentuale Zuteilung sollte 100 % betragen

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to order beyond the Blanket Order quantity.
de_DE: Prozentsatz, den Sie über die Rahmenaustragsmenge hinaus bestellen dürfen.

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Selling Settings'
en: Percentage you are allowed to sell beyond the Blanket Order quantity.
de_DE: Prozentsatz, den Sie über die Rahmenbestellmenge hinaus verkaufen dürfen.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example: If you have ordered 100 units. and your Allowance is 10% then you are allowed to transfer 110 units.
de_DE: Prozentsatz, den Sie gegenüber der bestellten Menge mehr übertragen dürfen. Beispiel: Wenn Sie 100 Einheiten bestellt haben und Ihr Freibetrag 10 % beträgt, dürfen Sie 110 Einheiten übertragen.

en: Perception Analysis
de_DE: Wahrnehmungs-Analyse

en: Period
de_DE: Periode

en: Period Based On
de_DE: Zeitraum basierend auf

en: Period Closed
de_DE: Zeitraum geschlossen

en: Period Closing Entry For Current Period
de_DE: Periodenabschlussbuchung für aktuelle Periode

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
de_DE: Periodenabschlusseinstellungen

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
de_DE: Periodenabschlussbeleg

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
de_DE: Enddatum des Zeitraums

en: Period End Date cannot be greater than Fiscal Year End Date
de_DE: Das Enddatum des Zeitraums kann nicht nach dem Enddatum des Geschäftsjahrs liegen

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
de_DE: Zeitraumname

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
de_DE: Periodenspieler

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
de_DE: Periodeneinstellungen

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
de_DE: Zeitraum des Startdatums

en: Period Start Date cannot be greater than Period End Date
de_DE: Das Startdatum des Zeitraums kann nicht nach dem Enddatum des Zeitraums liegen

note: Label of the period_to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period To Date
de_DE: Enddatum des Zeitraums

en: Period based On
de_DE: Zeitraum basierend auf

note: Label of the period_from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period_from_date
de_DE: Startdatum des Zeitraums

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
de_DE: Häufigkeit

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
de_DE: Feste Adresse

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
de_DE: Feste Adresse ist

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
de_DE: Permanente Bestandsaufnahme erforderlich, damit das Unternehmen {0} diesen Bericht anzeigen kann.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal Details
de_DE: Persönliche Details

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
de_DE: Persönliche E-Mail

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
de_DE: Benzin

en: Pharmaceutical
de_DE: Arzneimittel

en: Pharmaceuticals
de_DE: Pharmazeutika

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
de_DE: Telefon

note: Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Phone Ext.
de_DE: Telefon Ext.

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
de_DE: Telefonnummer

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
de_DE: Telefonnummer

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
de_DE: Pickliste

en: Pick List Incomplete
de_DE: Pickliste unvollständig

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
de_DE: Picklistenposition

note: Label of the pick_manually (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Pick Manually
de_DE: Manuell auswählen

note: Label of the pick_serial_and_batch_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Pick Serial / Batch Based On
de_DE: Serien- / Chargennummer auswählen basierend auf

note: Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Delivery Note Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Packed Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Pick 
en: Pick Serial / Batch No
de_DE: Serien- / Chargennummer auswählen

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
de_DE: Ausgewählte Menge

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Picked Qty (in Stock UOM)
de_DE: Kommissionierte Menge (in Lager ME)

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup
de_DE: Abholung

note: Label of the pickup_contact_person (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Contact Person
de_DE: Abholung Kontaktperson

note: Label of the pickup_date (Date) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Date
de_DE: Abholdatum

en: Pickup Date cannot be before this day
de_DE: Das Abholdatum kann nicht vor diesem Tag liegen

note: Label of the pickup (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup From
de_DE: Abholung von

en: Pickup To time should be greater than Pickup From time
de_DE: Die Zeit „Abholung bis“ sollte größer sein als die Zeit „Abholung von“

note: Label of the pickup_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Type
de_DE: Abholart

note: Label of the heading_pickup_from (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from_type (Select) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup from
de_DE: Abholung von

note: Label of the pickup_to (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup to
de_DE: Abholung bis

note: Name of a UOM
en: Pint (UK)
de_DE: Pint (GB)

note: Name of a UOM
en: Pint, Dry (US)
de_DE: Pint, trocken (US)

note: Name of a UOM
en: Pint, Liquid (US)
de_DE: Pint, Flüssigkeit (US)

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
de_DE: Ausgabeort

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
de_DE: Plaid-Zugriffstoken

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
de_DE: Plaid-Umgebung

en: Plaid Link Failed
de_DE: Plaid-Link fehlgeschlagen

en: Plaid Link Refresh Required
de_DE: Aktualisierung des Plaid-Links erforderlich

en: Plaid Link Updated
de_DE: Plaid-Link aktualisiert

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
de_DE: Plaid-Einstellungen

en: Plaid transactions sync error
de_DE: Synchronisierungsfehler für Plaid-Transaktionen

note: Label of the plan (Link) field in DocType 'Subscription Plan Detail'
en: Plan
de_DE: Planen

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
de_DE: Planname

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
de_DE: Materialplanung für Unterbaugruppen

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
de_DE: Planen Sie den Betrieb X Tage im Voraus

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
de_DE: Planen Sie Zeitprotokolle außerhalb der Arbeitszeit der Workstation

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
de_DE: Geplant

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
de_DE: Geplantes Enddatum

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
de_DE: Geplante Endzeit

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
de_DE: Geplante Betriebskosten

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
de_DE: Geplante Menge

en: Planned Qty: Quantity, for which, Work Order has been raised, but is pending to be manufactured.
de_DE: Geplante Menge: Menge, für die ein Arbeitsauftrag erstellt wurde, die aber noch nicht gefertigt wurde.

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
de_DE: Geplante Menge

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
de_DE: Geplanter Starttermin

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
de_DE: Geplante Startzeit

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
de_DE: Planung

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
de_DE: Pläne

note: Label of the plant_dashboard (HTML) field in DocType 'Plant Floor'
en: Plant Dashboard
de_DE: Werk Dashboard

note: Name of a DocType Label of the plant_floor (Link) field in DocType 'Workstation' Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Plant Floor
de_DE: Werkshalle

en: Plants and Machineries
de_DE: Pflanzen und Maschinen

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
de_DE: Bitte füllen Sie die Artikel wieder auf und aktualisieren Sie die Pickliste, um fortzufahren. Um abzubrechen, stornieren Sie die Pickliste.

en: Please Select a Company
de_DE: Bitte wählen Sie eine Firma aus

en: Please Select a Company.
de_DE: Bitte wählen Sie eine Firma aus.

en: Please Select a Customer
de_DE: Bitte wählen Sie einen Kunden aus

en: Please Select a Supplier
de_DE: Bitte wählen Sie einen Lieferanten

en: Please Set Priority
de_DE: Bitte Priorität festlegen

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
de_DE: Bitte legen Sie die Lieferantengruppe in den Kaufeinstellungen fest.

en: Please Specify Account
de_DE: Bitte Konto angeben

en: Please add 'Supplier' role to user {0}.
de_DE: Bitte fügen Sie dem Benutzer {0} die Rolle „Lieferant“ hinzu.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
de_DE: Bitte fügen Sie die Zahlungsweise und die Details zum Eröffnungssaldo hinzu.

en: Please add Request for Quotation to the sidebar in Portal Settings.
de_DE: Bitte fügen Sie „Angebotsanfrage“ zur Seitenleiste in den Portaleinstellungen hinzu.

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
de_DE: Bitte fügen Sie ein vorübergehendes Eröffnungskonto im Kontenplan hinzu

en: Please add atleast one Serial No / Batch No
de_DE: Bitte fügen Sie mindestens eine Serien-/Chargennummer hinzu

en: Please add the Bank Account column
de_DE: Bitte fügen Sie die Spalte „Bankkonto“ hinzu

en: Please add the account to root level Company - {0}
de_DE: Bitte fügen Sie das Konto zur Muttergesellschaft hinzu - {0}

en: Please add the account to root level Company - {}
de_DE: Bitte fügen Sie das Konto der Root-Ebene Company - {} hinzu

en: Please add {1} role to user {0}.
de_DE: Bitte fügen Sie dem Benutzer {0} die Rolle {1} hinzu.

en: Please adjust the qty or edit {0} to proceed.
de_DE: Bitte passen Sie die Menge an oder bearbeiten Sie {0}, um fortzufahren.

en: Please attach CSV file
de_DE: Bitte CSV-Datei anhängen

en: Please cancel and amend the Payment Entry
de_DE: Bitte stornieren und berichtigen Sie die Zahlung

en: Please cancel payment entry manually first
de_DE: Bitte stornieren Sie die Zahlung zunächst manuell

en: Please cancel related transaction.
de_DE: Bitte stornieren Sie die entsprechende Transaktion.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
de_DE: Bitte die Option "Unterschiedliche Währungen" aktivieren um Konten mit anderen Währungen zu erlauben

en: Please check Process Deferred Accounting {0} and submit manually after resolving errors.
de_DE: Bitte überprüfen Sie "Rechnungsabgrenzung verarbeiten" {0} und buchen Sie den Vorgang nach Behebung der Fehler manuell.

en: Please check your Plaid client ID and secret values
de_DE: Bitte überprüfen Sie Ihre Plaid-Client-ID und Ihre geheimen Werte

en: Please check your email to confirm the appointment
de_DE: Bitte überprüfen Sie Ihre E-Mails, um den Termin zu bestätigen

en: Please click on 'Generate Schedule'
de_DE: Bitte auf "Zeitplan generieren" klicken

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
de_DE: Bitte auf "Zeitplan generieren" klicken, um die Seriennummer für Artikel {0} abzurufen

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
de_DE: Bitte auf "Zeitplan generieren" klicken, um den Zeitplan zu erhalten

en: Please contact any of the following users to extend the credit limits for {0}: {1}
de_DE: Bitte kontaktieren Sie einen der folgenden Benutzer, um die Kreditlimits für {0} zu erweitern: {1}

en: Please contact any of the following users to {} this transaction.
de_DE: Bitte kontaktieren Sie einen der folgenden Benutzer, um diese Transaktion zu {}.

en: Please contact your administrator to extend the credit limits for {0}.
de_DE: Bitte wenden Sie sich an Ihren Administrator, um die Kreditlimits für {0} zu erweitern.

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
de_DE: Bitte konvertieren Sie das Elternkonto in der entsprechenden Kinderfirma in ein Gruppenkonto.

en: Please create Customer from Lead {0}.
de_DE: Bitte erstellen Sie einen Kunden aus Interessent {0}.

en: Please create a new Accounting Dimension if required.
de_DE: Bitte erstellen Sie bei Bedarf eine neue Buchhaltungsdimension.

en: Please create purchase from internal sale or delivery document itself
de_DE: Bitte erstellen Sie den Kauf aus dem internen Verkaufs- oder Lieferbeleg selbst

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
de_DE: Bitte erstellen Sie eine Kaufquittung oder eine Eingangsrechnungen für den Artikel {0}

en: Please delete Product Bundle {0}, before merging {1} into {2}
de_DE: Bitte löschen Sie das Produktbündel {0}, bevor Sie {1} mit {2} zusammenführen

en: Please do not book expense of multiple assets against one single Asset.
de_DE: Bitte buchen Sie die Ausgaben für mehrere Vermögensgegenstände nicht auf einen einzigen Vermögensgegenstand.

en: Please do not create more than 500 items at a time
de_DE: Bitte erstellen Sie nicht mehr als 500 Artikel gleichzeitig

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
de_DE: Bitte aktivieren Sie "Anwendbar bei Buchung von Ist-Ausgaben"

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
de_DE: Bitte aktivieren Sie "Anwendbar bei Bestellung" und "Anwendbar bei Buchung der Ist-Ausgaben"

en: Please enable only if the understand the effects of enabling this.
de_DE: Bitte aktivieren Sie diese Option nur, wenn Sie die Auswirkungen verstehen.

en: Please enable pop-ups
de_DE: Bitte Pop-ups aktivieren

en: Please enable {0} in the {1}.
de_DE: Bitte aktivieren Sie {0} in {1}.

en: Please enable {} in {} to allow same item in multiple rows
de_DE: Bitte aktivieren Sie {} in {}, um denselben Artikel in mehreren Zeilen zuzulassen

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account.
de_DE: Bitte stellen Sie sicher, dass das Konto {} ein Bilanzkonto ist.

en: Please ensure {} account {} is a Receivable account.
de_DE: Bitte stellen Sie sicher, dass {} Konto {} ein Forderungskonto ist.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
de_DE: Geben Sie das <b>Differenzkonto ein</b> oder legen Sie das Standardkonto für die <b>Bestandsanpassung</b> für Firma {0} fest.

en: Please enter Account for Change Amount
de_DE: Bitte geben Sie Konto für Änderungsbetrag

en: Please enter Approving Role or Approving User
de_DE: Bitte genehmigende Rolle oder genehmigenden Nutzer eingeben

en: Please enter Cost Center
de_DE: Bitte die Kostenstelle eingeben

en: Please enter Delivery Date
de_DE: Bitte geben Sie das Lieferdatum ein

en: Please enter Employee Id of this sales person
de_DE: Bitte die Mitarbeiter-ID dieses Vertriebsmitarbeiters angeben

en: Please enter Expense Account
de_DE: Bitte das Aufwandskonto angeben

en: Please enter Item Code to get Batch Number
de_DE: Bitte geben Sie Item Code zu Chargennummer erhalten

en: Please enter Item Code to get batch no
de_DE: Bitte die Artikelnummer eingeben um die Chargennummer zu erhalten

en: Please enter Item first
de_DE: Bitte zuerst den Artikel angeben

en: Please enter Maintenance Details first
de_DE: Bitte geben Sie zuerst die Wartungsdetails ein

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
de_DE: Bitte die geplante Menge für Artikel {0} in Zeile {1} eingeben

en: Please enter Preferred Contact Email
de_DE: Bitte geben Sie Bevorzugte Kontakt per E-Mail

en: Please enter Production Item first
de_DE: Bitte zuerst Herstellungsartikel eingeben

en: Please enter Purchase Receipt first
de_DE: Bitte zuerst Eingangsbeleg eingeben

en: Please enter Receipt Document
de_DE: Bitte geben Sie Eingangsbeleg

en: Please enter Reference date
de_DE: Bitte den Stichtag eingeben

en: Please enter Root Type for account- {0}
de_DE: Bitte geben Sie den Root-Typ für das Konto ein: {0}

en: Please enter Serial Nos
de_DE: Bitte Seriennummern eingeben

en: Please enter Shipment Parcel information
de_DE: Bitte geben Sie die Paketinformationen für die Sendung ein

en: Please enter Warehouse and Date
de_DE: Bitte geben Sie Lager und Datum ein

en: Please enter Write Off Account
de_DE: Bitte Abschreibungskonto eingeben

en: Please enter company first
de_DE: Bitte zuerst Unternehmen angeben

en: Please enter company name first
de_DE: Bitte zuerst Firma angeben

en: Please enter default currency in Company Master
de_DE: Bitte die Standardwährung in die Stammdaten des Unternehmens eingeben

en: Please enter message before sending
de_DE: Bitte eine Nachricht vor dem Versenden eingeben

en: Please enter mobile number first.
de_DE: Bitte geben Sie zuerst Ihre Handynummer ein.

en: Please enter parent cost center
de_DE: Bitte übergeordnete Kostenstelle eingeben

en: Please enter quantity for item {0}
de_DE: Bitte geben Sie die Anzahl für den Artikel {0} ein

en: Please enter relieving date.
de_DE: Bitte Freistellungsdatum eingeben.

en: Please enter serial nos
de_DE: Bitte geben Sie die Seriennummern ein

en: Please enter the company name to confirm
de_DE: Bitte geben Sie den Firmennamen zur Bestätigung ein

en: Please enter the phone number first
de_DE: Bitte geben Sie zuerst die Telefonnummer ein

en: Please enter the {schedule_date}.
de_DE: Bitte geben Sie das {schedule_date} ein.

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
de_DE: Bitte geben Sie für das Geschäftsjahr einen gültigen Start- und Endtermin an.

en: Please enter valid email address
de_DE: Geben Sie eine gültige E-Mail-Adresse an

en: Please enter {0}
de_DE: Bitte geben Sie {0} ein

en: Please enter {0} first
de_DE: Bitte geben Sie zuerst {0} ein

en: Please fill the Material Requests table
de_DE: Bitte füllen Sie die Materialanforderungstabelle aus

en: Please fill the Sales Orders table
de_DE: Bitte füllen Sie die Tabelle Aufträge aus

en: Please first set Last Name, Email and Phone for the user
de_DE: Bitte geben Sie zunächst Nachname, E-Mail und Telefonnummer des Benutzers ein

en: Please fix overlapping time slots for {0}
de_DE: Bitte korrigieren Sie sich überschneidende Zeitfenster für {0}

en: Please fix overlapping time slots for {0}.
de_DE: Bitte korrigieren Sie sich überschneidende Zeitfenster für {0}.

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
de_DE: Bitte importieren Sie Konten gegen die Muttergesellschaft oder aktivieren Sie {} in den Unternehmensstammdaten.

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
de_DE: Bitte stellen Sie sicher, dass die oben genannten Mitarbeiter einem anderen aktiven Mitarbeiter Bericht erstatten.

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
de_DE: Bitte vergewissern Sie sich, dass die von Ihnen verwendete Datei in der Kopfzeile die Spalte 'Parent Account' enthält.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
de_DE: Bitte sicher stellen, dass wirklich alle Transaktionen dieses Unternehmens gelöscht werden sollen. Die Stammdaten bleiben bestehen. Diese Aktion kann nicht rückgängig gemacht werden.

en: Please mention 'Weight UOM' along with Weight.
de_DE: Bitte geben Sie neben dem Gewicht auch die entsprechende Mengeneinheit an.

en: Please mention no of visits required
de_DE: Bitte die Anzahl der benötigten Wartungsbesuche angeben

en: Please mention the Current and New BOM for replacement.
de_DE: Bitte geben Sie die aktuelle und die neue Stückliste für den Ersatz an.

en: Please pull items from Delivery Note
de_DE: Bitte Artikel aus dem Lieferschein ziehen

en: Please rectify and try again.
de_DE: Bitte korrigieren Sie den Fehler und versuchen Sie es erneut.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
de_DE: Bitte aktualisieren oder setzen Sie die Plaid-Verknüpfung der Bank {} zurück.

en: Please save before proceeding.
de_DE: Bitte speichern Sie, bevor Sie fortfahren.

en: Please save first
de_DE: Bitte speichern Sie zuerst

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
de_DE: Bitte wählen Sie <b>Vorlagentyp</b> , um die Vorlage herunterzuladen

en: Please select Apply Discount On
de_DE: Bitte "Rabatt anwenden auf" auswählen

en: Please select BOM against item {0}
de_DE: Bitte eine Stückliste für Artikel {0} auswählen

en: Please select BOM for Item in Row {0}
de_DE: Bitte eine Stückliste für den Artikel in Zeile {0} auswählen

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
de_DE: Bitte im Stücklistenfeld eine Stückliste für Artikel {item_code} auswählen.

en: Please select Bank Account
de_DE: Bitte wählen Sie ein Bankkonto

en: Please select Category first
de_DE: Bitte zuerst eine Kategorie auswählen

en: Please select Charge Type first
de_DE: Bitte zuerst einen Chargentyp auswählen

en: Please select Company
de_DE: Bitte Unternehmen auswählen

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
de_DE: Bitte wählen Sie Unternehmen und Buchungsdatum, um Einträge zu erhalten

en: Please select Company first
de_DE: Bitte zuerst Unternehmen auswählen

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
de_DE: Bitte wählen Sie Fertigstellungsdatum für das abgeschlossene Wartungsprotokoll für den Vermögenswert

en: Please select Customer first
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst den Kunden aus

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
de_DE: Bitte wählen Sie Bestehende Unternehmen für die Erstellung von Konten

en: Please select Finished Good Item for Service Item {0}
de_DE: Bitte wählen Sie ein Fertigprodukt für Serviceartikel {0}

en: Please select Item Code first
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst den Artikelcode

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
de_DE: Bitte wählen Sie Wartungsstatus als erledigt oder entfernen Sie das Abschlussdatum

en: Please select Party Type first
de_DE: Bitte zuerst Partei-Typ auswählen

en: Please select Posting Date before selecting Party
de_DE: Bitte erst Buchungsdatum und dann die Partei auswählen

en: Please select Posting Date first
de_DE: Bitte zuerst ein Buchungsdatum auswählen

en: Please select Price List
de_DE: Bitte eine Preisliste auswählen

en: Please select Qty against item {0}
de_DE: Bitte wählen Sie Menge für Artikel {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
de_DE: Bitte wählen Sie in den Lagereinstellungen zuerst das Muster-Aufbewahrungslager aus

en: Please select Serial/Batch Nos to reserve or change Reservation Based On to Qty.
de_DE: Wählen Sie zum Reservieren Serien-/Chargennummern aus oder ändern Sie „Reservierung basierend auf“ in „Menge“.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
de_DE: Bitte Start -und Enddatum für den Artikel {0} auswählen

en: Please select Subcontracting Order instead of Purchase Order {0}
de_DE: Bitte wählen Sie "Unterauftrag" anstatt "Bestellung" {0}

en: Please select a BOM
de_DE: Bitte Stückliste auwählen

en: Please select a Company
de_DE: Bitte ein Unternehmen auswählen

en: Please select a Company first.
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst eine Firma aus.

en: Please select a Customer
de_DE: Bitte wählen Sie einen Kunden aus

en: Please select a Delivery Note
de_DE: Bitte wählen Sie einen Lieferschein

en: Please select a Subcontracting Purchase Order.
de_DE: Bitte wählen Sie eine Unterauftragsbestellung aus.

en: Please select a Supplier
de_DE: Bitte wählen Sie einen Lieferanten aus

en: Please select a Warehouse
de_DE: Bitte wählen Sie ein Lager

en: Please select a Work Order first.
de_DE: Bitte wählen Sie zuerst einen Arbeitsauftrag aus.

en: Please select a country
de_DE: Bitte wählen Sie ein Land aus

en: Please select a customer for fetching payments.
de_DE: Bitte wählen Sie einen Kunden aus, um Zahlungen abzurufen.

en: Please select a date
de_DE: Bitte wählen Sie ein Datum

en: Please select a date and time
de_DE: Bitte wählen Sie ein Datum und eine Uhrzeit

en: Please select a default mode of payment
de_DE: Bitte wählen Sie eine Standardzahlungsweise

en: Please select a field to edit from numpad
de_DE: Bitte wähle ein Feld aus numpad aus

en: Please select a row to create a Reposting Entry
de_DE: Bitte wählen Sie eine Zeile aus, um einen Umbuchungseintrag zu erstellen

en: Please select a supplier for fetching payments.
de_DE: Bitte wählen Sie einen Lieferanten aus, um Zahlungen abzurufen.

en: Please select a valid Purchase Order that has Service Items.
de_DE: Bitte wählen Sie eine gültige Bestellung mit Serviceartikeln.

en: Please select a valid Purchase Order that is configured for Subcontracting.
de_DE: Bitte wählen Sie eine gültige Bestellung, die für die Vergabe von Unteraufträgen konfiguriert ist.

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
de_DE: Bitte einen Wert für {0} Angebot an {1} auswählen

en: Please select an item code before setting the warehouse.
de_DE: Bitte wählen Sie einen Artikelcode aus, bevor Sie das Lager festlegen.

en: Please select correct account
de_DE: Bitte richtiges Konto auswählen

en: Please select date
de_DE: Bitte wählen Sie Datum

en: Please select either the Item or Warehouse or Warehouse Type filter to generate the report.
de_DE: Bitte wählen Sie entweder den Filter „Artikel“, „Lager“ oder „Lagertyp“ aus, um den Bericht zu generieren.

en: Please select item code
de_DE: Bitte Artikelnummer auswählen

en: Please select items to reserve.
de_DE: Bitte wählen Sie die Artikel aus, die Sie reservieren möchten.

en: Please select items to unreserve.
de_DE: Bitte wählen Sie Artikel aus, deren Reservierung aufgehoben werden soll.

en: Please select only one row to create a Reposting Entry
de_DE: Bitte wählen Sie nur eine Zeile aus, um einen Umbuchungseintrag zu erstellen

en: Please select rows to create Reposting Entries
de_DE: Bitte wählen Sie Zeilen aus, um Umbuchungseinträge zu erstellen

en: Please select the Company
de_DE: Bitte wählen Sie das Unternehmen aus

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
de_DE: Wählen Sie den Programmtyp Mehrstufig für mehrere Sammlungsregeln aus.

en: Please select the customer.
de_DE: Bitte wählen Sie den Kunden aus.

en: Please select the document type first
de_DE: Bitte zuerst den Dokumententyp auswählen

en: Please select the required filters
de_DE: Bitte wählen Sie die gewünschten Filter aus

en: Please select valid document type.
de_DE: Bitte wählen Sie einen gültigen Dokumententyp aus.

en: Please select weekly off day
de_DE: Bitte die wöchentlichen Auszeittage auswählen

en: Please select {0}
de_DE: Bitte {0} auswählen

en: Please select {0} first
de_DE: Bitte zuerst {0} auswählen

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
de_DE: Bitte "Zusätzlichen Rabatt anwenden auf" aktivieren

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
de_DE: Bitte setzen Sie die Kostenstelle für Abschreibungen von Vermögenswerten für das Unternehmen {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
de_DE: Bitte setzen Sie "Gewinn-/Verlustrechnung auf die Veräußerung von Vermögenswerten" für Unternehmen {0}

en: Please set '{0}' in Company: {1}
de_DE: Bitte stellen Sie '{0}' in Unternehmen ein: {1}

en: Please set Account
de_DE: Bitte legen Sie ein Konto fest

en: Please set Account for Change Amount
de_DE: Bitte Konto für Wechselgeldbetrag festlegen

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
de_DE: Bitte legen Sie das Konto im Lager {0} oder im Standardbestandskonto im Unternehmen {1} fest.

en: Please set Accounting Dimension {} in {}
de_DE: Bitte legen Sie die Buchhaltungsdimension {} in {} fest

en: Please set Company
de_DE: Bitte Unternehmen angeben

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
de_DE: Bitte stellen Sie die Abschreibungskonten in der Anlagenkategorie {0} oder im Unternehmen {1} ein

en: Please set Email/Phone for the contact
de_DE: Bitte legen Sie E-Mail/Telefon für den Kontakt fest

en: Please set Fiscal Code for the customer '%s'
de_DE: Bitte setzen Sie den Steuercode für den Kunden '%s'

en: Please set Fiscal Code for the public administration '%s'
de_DE: Bitte setzen Sie den Steuercode für die öffentliche Verwaltung '%s'

en: Please set Tax ID for the customer '%s'
de_DE: Bitte legen Sie die Steuernummer für den Kunden „%s“ fest

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
de_DE: Bitte Konto für Wechselkursdifferenzen in Unternehmen {0} setzen.

en: Please set VAT Accounts in {0}
de_DE: Bitte legen Sie die Umsatzsteuerkonten in {0} fest

en: Please set a Company
de_DE: Bitte legen Sie eine Firma fest

en: Please set a Cost Center for the Asset or set an Asset Depreciation Cost Center for the Company {}
de_DE: Bitte legen Sie eine Kostenstelle für den Vermögensgegenstand oder eine Standard-Kostenstelle für die Abschreibung von Vermögensgegenständen für das Unternehmen {} fest

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
de_DE: Stellen Sie einen Lieferanten für die Artikel ein, die in der Bestellung berücksichtigt werden sollen.

en: Please set a default Holiday List for Company {0}
de_DE: Bitte legen Sie eine Standardliste der arbeitsfreien Tage für Unternehmen {0} fest

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
de_DE: Bitte stellen Sie eine Standard-Feiertagsliste für Mitarbeiter {0} oder Gesellschaft {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
de_DE: Bitte Konto in Lager {0} setzen

en: Please set an Address on the Company '%s'
de_DE: Bitte geben Sie eine Adresse für das Unternehmen „%s“ ein

en: Please set an Expense Account in the Items table
de_DE: Bitte legen Sie in der Artikeltabelle ein Aufwandskonto fest

en: Please set an email id for the Lead {0}
de_DE: Bitte geben Sie eine E-Mail-ID für Interessent {0} ein

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
de_DE: Bitte setzen Sie mindestens eine Zeile in die Tabelle Steuern und Abgaben

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
de_DE: Bitte tragen Sie ein Bank- oder Kassenkonto in Zahlungsweise {0} ein

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
de_DE: Bitte tragen Sie ein Bank- oder Kassenkonto in Zahlungsweise {} ein

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
de_DE: Bitte tragen Sie jeweils ein Bank- oder Kassenkonto in Zahlungsweisen {} ein

en: Please set default Exchange Gain/Loss Account in Company {}
de_DE: Bitte legen Sie im Unternehmen {} das Standardkonto für Wechselkursgewinne/-verluste fest

en: Please set default UOM in Stock Settings
de_DE: Bitte legen Sie die Standardeinheit in den Materialeinstellungen fest

en: Please set default {0} in Company {1}
de_DE: Bitte Standardwert für {0} in Unternehmen {1} setzen

en: Please set filter based on Item or Warehouse
de_DE: Bitte setzen Sie Filter basierend auf Artikel oder Lager

en: Please set filters
de_DE: Bitte Filter einstellen

en: Please set one of the following:
de_DE: Bitte stellen Sie eine der folgenden Optionen ein:

en: Please set recurring after saving
de_DE: Bitte setzen Sie wiederkehrende nach dem Speichern

en: Please set the Customer Address
de_DE: Bitte geben Sie die Kundenadresse an

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
de_DE: Bitte die Standardkostenstelle im Unternehmen {0} festlegen.

en: Please set the Item Code first
de_DE: Bitte legen Sie zuerst den Itemcode fest

en: Please set the cost center field in {0} or setup a default Cost Center for the Company.
de_DE: Legen Sie das Feld Kostenstelle in {0} fest oder richten Sie eine Standardkostenstelle für das Unternehmen ein.

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
de_DE: Richten Sie den Kampagnenzeitplan in der Kampagne {0} ein.

en: Please set {0}
de_DE: Bitte {0} setzen

en: Please set {0} first.
de_DE: Bitte geben Sie zuerst {0} ein.

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
de_DE: Bitte legen Sie {0} für Chargenartikel {1} fest, das beim Buchen zum Festlegen von {2} verwendet wird.

en: Please set {0} for address {1}
de_DE: Bitte geben Sie {0} für die Adresse {1} ein.

en: Please set {0} in Company {1} to account for Exchange Gain / Loss
de_DE: Bitte stellen Sie {0} in Unternehmen {1} ein, um Wechselkursgewinne/-verluste zu berücksichtigen

en: Please set {0} to {1}, the same account that was used in the original invoice {2}.
de_DE: Bitte setzen Sie {0} auf {1}, das gleiche Konto, das in der ursprünglichen Rechnung {2} verwendet wurde.

en: Please setup and enable a group account with the Account Type - {0} for the company {1}
de_DE: Bitte richten Sie ein Gruppenkonto mit dem Kontotyp - {0} für die Firma {1} ein und aktivieren Sie es

en: Please specify
de_DE: Bitte angeben

en: Please specify Company
de_DE: Bitte Unternehmen angeben

en: Please specify Company to proceed
de_DE: Bitte Unternehmen angeben um fortzufahren

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
de_DE: Bitte eine gültige Zeilen-ID für die Zeile {0} in Tabelle {1} angeben

en: Please specify a {0} first.
de_DE: Bitte geben Sie zuerst {0} ein.

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
de_DE: Bitte geben Sie mindestens ein Attribut in der Attributtabelle ein

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
de_DE: Bitte entweder die Menge oder den Wertansatz oder beides eingeben

en: Please specify from/to range
de_DE: Bitte Von-/Bis-Bereich genau angeben

en: Please supply the specified items at the best possible rates
de_DE: Bitte geben Sie die angegebenen Elemente zu den bestmöglichen Preisen

en: Please try again in an hour.
de_DE: Bitte versuchen Sie es in einer Stunde erneut.

en: Please update Repair Status.
de_DE: Bitte aktualisieren Sie den Reparaturstatus.

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
de_DE: Verkaufsstelle

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
de_DE: Verkaufsstellen-Profil

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
de_DE: Politik keine

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
de_DE: Versicherungsnummer

note: Name of a UOM
en: Pood
de_DE: Pud

note: Name of a DocType
en: Portal User
de_DE: Portal-Benutzer

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
de_DE: Portal-Benutzer

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
de_DE: Hochformat

en: Possible Supplier
de_DE: Möglicher Lieferant

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
de_DE: Post Beschreibung Schlüssel

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
de_DE: Graduation veröffentlichen

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
de_DE: Postweg-Schlüssel

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
de_DE: Nach der Route Schlüsselliste

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
de_DE: Post-Route-Zeichenfolge

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
de_DE: Beitragstitel eingeben

en: Postal Code
de_DE: Postleitzahl

en: Postal Expenses
de_DE: Portoaufwendungen

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
de_DE: Buchungsdatum

en: Posting Date cannot be future date
de_DE: Buchungsdatum darf nicht in der Zukunft liegen

note: Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Datetime
de_DE: Buchungszeitpunkt

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
de_DE: Buchungszeit

en: Posting date and posting time is mandatory
de_DE: Buchungsdatum und Buchungszeit sind zwingend erforderlich

en: Posting timestamp must be after {0}
de_DE: Buchungszeitstempel muss nach {0} liegen

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
de_DE: Potenzielles Verkaufsgeschäft

note: Name of a UOM
en: Pound
de_DE: Pfund

note: Name of a UOM
en: Pound-Force
de_DE: Pound-force

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Foot
de_DE: Pfund/Kubikfuß

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Inch
de_DE: Pfund/Kubikzoll

note: Name of a UOM
en: Pound/Cubic Yard
de_DE: Pfund/Kubikyard

note: Name of a UOM
en: Pound/Gallon (UK)
de_DE: Pfund/Gallone (GB)

note: Name of a UOM
en: Pound/Gallon (US)
de_DE: Pfund/Gallone (US)

note: Name of a UOM
en: Poundal
de_DE: poundal

en: Pre Sales
de_DE: Vorverkauf

en: Preference
de_DE: Präferenz

note: Label of the prefered_contact_email (Select) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Contact Email
de_DE: Bevorzugte Kontakt-E-Mail

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
de_DE: Bevorzugte E-Mail

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
de_DE: Vorhergehender DocType

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
de_DE: Vermeiden Sie POs

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
de_DE: Vermeidung von Bestellungen

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
de_DE: Vermeidung von Ausschreibungen

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
de_DE: Präventiv

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
de_DE: Präventivmaßnahmen

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
de_DE: Vorbeugende Wartung

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
de_DE: Vorschau

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
de_DE: Vorschau E-Mail

note: Label of the download_materials_request_plan_section_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Preview Required Materials
de_DE: Vorschau der erforderlichen Materialien

en: Previous Financial Year is not closed
de_DE: Letztes Geschäftsjahr nicht abgeschlossen

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
de_DE: Vorherige Berufserfahrung

en: Previous Year is not closed, please close it first
de_DE: Das vorherige Jahr ist noch nicht abgeschlossen, bitte schließen Sie es zuerst

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
de_DE: Preis

en: Price ({0})
de_DE: Preis ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
de_DE: Preisnachlass

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
de_DE: Preisnachlass Platten

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
de_DE: Preisliste

note: Name of a DocType
en: Price List Country
de_DE: Preisliste Land

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
de_DE: Preislistenwährung

en: Price List Currency not selected
de_DE: Preislistenwährung nicht ausgewählt

note: Label of the price_list_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Price List Defaults
de_DE: Preislistenvorgaben

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
de_DE: Preislisten-Wechselkurs

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
de_DE: Preislistenname

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
de_DE: Preisliste

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
de_DE: Preisliste (Unternehmenswährung)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
de_DE: Preisliste muss für Einkauf oder Vertrieb gültig sein

en: Price List {0} is disabled or does not exist
de_DE: Preisliste {0} ist deaktiviert oder nicht vorhanden ist

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
de_DE: Preis nicht UOM abhängig

en: Price Per Unit ({0})
de_DE: Preis pro Einheit ({0})

en: Price is not set for the item.
de_DE: Für den Artikel ist kein Preis festgelegt.

en: Price not found for item {0} in price list {1}
de_DE: Preis für Artikel {0} in Preisliste {1} nicht gefunden

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
de_DE: Preis- oder Produktrabatt

en: Price or product discount slabs are required
de_DE: Preis- oder Produktrabattplatten sind erforderlich

en: Price per Unit (Stock UOM)
de_DE: Preis pro Einheit (Lager UOM)

en: Pricing
de_DE: Preisgestaltung

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
de_DE: Preisregel

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
de_DE: Preisregel Marke

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
de_DE: Preisregel Detail

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
de_DE: Hilfe zur Preisregel

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
de_DE: Artikelcode der Preisregel

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
de_DE: Artikelgruppe für Preisregel

en: Pricing Rule {0} is updated
de_DE: Die Preisregel {0} wurde aktualisiert

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
de_DE: Preisregeln

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
de_DE: Hauptadresse

en: Primary Address Details
de_DE: Hauptadresse

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
de_DE: Hauptadresse und -kontakt

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
de_DE: Hauptkontakt

en: Primary Contact Details
de_DE: Hauptkontakt

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
de_DE: Primäre Kontakt-E-Mail

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
de_DE: Primäre Partei

note: Label of the primary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Role
de_DE: Hauptrolle

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
de_DE: Primäre Einstellungen

en: Print
de_DE: Drucken

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
de_DE: Druckformat

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
de_DE: Programm zum Erstellen von Druckformaten

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
de_DE: Druck-Kopfzeile

en: Print IRS 1099 Forms
de_DE: Drucken Sie IRS 1099-Formulare

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
de_DE: Drucksprache

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
de_DE: Druckeinstellungen

en: Print Receipt
de_DE: Druckeingang

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
de_DE: Druckeinstellungen

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
de_DE: Druckstil

en: Print UOM after Quantity
de_DE: ME nach Menge drucken

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
de_DE: Drucken ohne Betrag

en: Print and Stationery
de_DE: Drucken und Papierwaren

en: Print settings updated in respective print format
de_DE: Die Druckeinstellungen im jeweiligen Druckformat aktualisiert

en: Print taxes with zero amount
de_DE: Steuern mit null Betrag drucken

en: Printed on {0}
de_DE: Gedruckt am {0}

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
de_DE: Druck

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
de_DE: Druckdetails

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
de_DE: Druckeinstellungen

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
de_DE: Prioritäten

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
de_DE: Priorität

en: Priority cannot be lesser than 1.
de_DE: Die Priorität kann nicht kleiner als 1 sein.

en: Priority has been changed to {0}.
de_DE: Die Priorität wurde in {0} geändert.

en: Priority is mandatory
de_DE: Priorität ist erforderlich

en: Priority {0} has been repeated.
de_DE: Die Priorität {0} wurde wiederholt.

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
de_DE: Warscheinlichkeit

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
de_DE: Warscheinlichkeit (%)

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
de_DE: Verfahren

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
de_DE: Rechnungsabgrenzung verarbeiten

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
de_DE: Prozessbeschreibung

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
de_DE: Prozessverlust

en: Process Loss Percentage cannot be greater than 100
de_DE: Der Prozentsatz der Prozessverluste kann nicht größer als 100 sein

note: Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the process_loss_q
en: Process Loss Qty
de_DE: Prozessverlustmenge

note: Name of a report
en: Process Loss Report
de_DE: Prozessverlust-Bericht

en: Process Loss Value
de_DE: Prozessverlustwert

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
de_DE: Prozessverantwortlicher

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
de_DE: Vollständiger Name des Prozessinhabers

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation
de_DE: Zahlungsabgleich verarbeiten

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
de_DE: Kontoauszug verarbeiten

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
de_DE: Kontoauszug verarbeiten Kunde

note: Name of a DocType
en: Process Subscription
de_DE: Abonnement verarbeiten

note: Label of the process_in_single_transaction (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Process in Single Transaction
de_DE: Verarbeitung in einer einzigen Transaktion

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
de_DE: Verarbeitete Stücklisten

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
de_DE: Prozesse

en: Processing XML Files
de_DE: XML-Dateien verarbeiten

en: Procurement
de_DE: Beschaffung

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
de_DE: Beschaffungs-Tracker

en: Produce Qty
de_DE: Menge produzieren

en: Produced / Received Qty
de_DE: Produziert / Erhaltene Menge

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
de_DE: Produzierte Menge

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
de_DE: Produzierte Menge

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
de_DE: Produkt

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
de_DE: Produkt-Bundle

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
de_DE: Produkt-Bundle-Balance

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
de_DE: Produkt-Bundle-Hilfe

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
de_DE: Produkt-Bundle-Artikel

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
de_DE: Produktrabattschema

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
de_DE: Produktrabattplatten

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
de_DE: Produktanfrage

en: Product Manager
de_DE: Produktmanager:in

note: Label of the product_price_id (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Product Price ID
de_DE: Produktpreis-ID

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Production
de_DE: Produktion

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
de_DE: Produktions-Analysen

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
de_DE: Produktions-Artikel

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
de_DE: Produktionsplan

en: Production Plan Already Submitted
de_DE: Produktionsplan bereits gebucht

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
de_DE: Artikel auf dem Produktionsplan

note: Label of the prod_plan_references (Table) field in DocType 'Production Plan' Name of a DocType
en: Production Plan Item Reference
de_DE: Produktionsplanartikelreferenz

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
de_DE: Produktionsplan-Material anfordern

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
de_DE: Produktionsplan Materialanforderungslager

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
de_DE: Produktionsplan Menge

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
de_DE: Produktionsplan für Auftrag

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Production Plan Sub Assembly Item
de_DE: Produktionsplan-Unterbaugruppenartikel

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
de_DE: Produktionsplan-Unterbaugruppenartikel

note: Name of a report
en: Production Plan Summary
de_DE: Produktionsplan Zusammenfassung

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
de_DE: Produktionsplanungsbericht

en: Products
de_DE: Produkte

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
de_DE: Profil

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
de_DE: Profiteinbuße

en: Profit This Year
de_DE: Gewinn in diesem Jahr

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
de_DE: Gewinn und Verlust

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
de_DE: Gewinn- und Verlustrechnung

note: Label of the heading_cppb (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the profit_loss_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Profit and Loss Summary
de_DE: Gewinn und Verlust Zusammenfassung

en: Profit for the year
de_DE: Jahresüberschuss

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
de_DE: Rentabilität

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
de_DE: Wirtschaftlichkeitsanalyse

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
de_DE: Fortschritt

en: Progress % for a task cannot be more than 100.
de_DE: Der prozentuale Fortschritt für eine Aufgabe darf nicht mehr als 100 betragen.

en: Progress (%)
de_DE: Fortschritt (%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
de_DE: Projekt

en: Project Collaboration Invitation
de_DE: Projekt-Zusammenarbeit Einladung

en: Project Id
de_DE: Projekt-ID

en: Project Manager
de_DE: Projektmanager:in

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
de_DE: Projektname

en: Project Progress:
de_DE: Projektfortschritt:

en: Project Start Date
de_DE: Startdatum des Projekts

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
de_DE: Projektstatus

note: Name of a report
en: Project Summary
de_DE: Projektübersicht

en: Project Summary for {0}
de_DE: Projektzusammenfassung für {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
de_DE: Projektvorlage

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
de_DE: Projektvorlagenaufgabe

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
de_DE: Projekttyp

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
de_DE: Projektaktualisierung

en: Project Update.
de_DE: Projektaktualisierung

note: Name of a DocType
en: Project User
de_DE: Projektarbeit Benutzer

en: Project Value
de_DE: Projektwert

en: Project activity / task.
de_DE: Projektaktivität/-vorgang.

en: Project master.
de_DE: Projekt-Stammdaten

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
de_DE: Projekt wird auf der Website für diese Benutzer zugänglich sein

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
de_DE: Projektweise Bestandsverfolgung

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
de_DE: Projektbezogene Lagerbestandsverfolgung

en: Project-wise data is not available for Quotation
de_DE: Projektbezogene Daten sind für das Angebot nicht verfügbar

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
de_DE: Projizierte Menge

en: Projected Quantity
de_DE: Projizierte Menge

en: Projected Quantity Formula
de_DE: Formel für die prognostizierte Menge

en: Projected qty
de_DE: Geplante Menge

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
de_DE: Projekte

note: Name of a role
en: Projects Manager
de_DE: Projektleiter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
de_DE: Projekteinstellungen

note: Name of a role
en: Projects User
de_DE: Nutzer Projekt

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
de_DE: Werbeartikel

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
de_DE: Werbemaßnahme

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
de_DE: ID des Werbemittels

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
de_DE: Aktionsprogramm Preisnachlass

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
de_DE: Aktionsprogramm Produktrabatt

en: Proposal Writing
de_DE: Verfassen von Angeboten

en: Proposal/Price Quote
de_DE: Angebot / Preis Angebot

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
de_DE: Prorieren

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospect
de_DE: Potenzieller Kunde

note: Name of a DocType
en: Prospect Lead
de_DE: Lead beim potenziellen Kunde

note: Name of a DocType
en: Prospect Opportunity
de_DE: Chance beim potenziellen Kunde

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
de_DE: Verantwortliche Person

en: Prospect {0} already exists
de_DE: Potenzieller Kunde {0} existiert bereits

en: Prospecting
de_DE: Prospektion

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
de_DE: Perspektiven engagiert, aber nicht umgewandelt

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
de_DE: Geben Sie E-Mail-Adresse in Unternehmen registriert

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
de_DE: Anbieter

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
de_DE: Bereitstellung

en: Provisional Account
de_DE: Vorläufiges Konto

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
de_DE: Vorläufiger Gewinn / Verlust (Haben)

note: Name of a UOM
en: Psi/1000 Feet
de_DE: psi/1000 Fuß

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
de_DE: Erscheinungsdatum

en: Published Date
de_DE: Veröffentlichungsdatum

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
de_DE: Herausgeber

note: Label of the publisher_id (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher ID
de_DE: Herausgeber-ID

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
de_DE: Einkauf

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
de_DE: Gesamtbetrag des Einkaufs

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
de_DE: Einkaufsanalyse

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
de_DE: Kaufdatum

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
de_DE: Kaufvorgaben

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Purchase Details
de_DE: Einzelheiten zum Kauf

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
de_DE: Eingangsrechnung

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
de_DE: Anzahlung auf Eingangsrechnung

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
de_DE: Eingangsrechnungs-Artikel

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
de_DE: Trendanalyse Eingangsrechnungen

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
de_DE: Eingangsrechnung kann nicht gegen bestehenden Vermögensgegenstand {0} ausgestellt werden

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
de_DE: Eingangsrechnung {0} ist bereits gebucht

en: Purchase Invoices
de_DE: Eingangsrechnungen

note: Name of a role
en: Purchase Manager
de_DE: Einkaufsleiter

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
de_DE: Einkaufsstammdaten-Manager

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
de_DE: Bestellung

en: Purchase Order Amount
de_DE: Bestellbetrag

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
de_DE: Bestellbetrag (Firmenwährung)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
de_DE: Bestellanalyse

en: Purchase Order Date
de_DE: Bestelldatum

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
de_DE: Bestellposition

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
de_DE: Bestellartikel geliefert

en: Purchase Order Items not received on time
de_DE: Bestellpositionen nicht rechtzeitig erhalten

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
de_DE: Preisregel für Bestellungen

en: Purchase Order Required
de_DE: Bestellung erforderlich

en: Purchase Order Required for item {}
de_DE: Bestellung erforderlich für Artikel {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
de_DE: Entwicklung Bestellungen

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
de_DE: Bestellung bereits für alle Auftragspositionen angelegt

en: Purchase Order number required for Item {0}
de_DE: Bestellnummer ist für den Artikel {0} erforderlich

en: Purchase Order {0} is not submitted
de_DE: Bestellung {0} ist nicht gebucht

en: Purchase Orders
de_DE: Bestellungen

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
de_DE: Bestellungen überfällig

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
de_DE: Kaufaufträge sind für {0} wegen einem Stand von {1} in der Bewertungsliste nicht erlaubt.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
de_DE: Bestellungen an Rechnung

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
de_DE: Anzuliefernde Bestellungen

en: Purchase Price List
de_DE: Einkaufspreisliste

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
de_DE: Eingangsbeleg

note: Description of the 'Auto Create Purchase Receipt' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Purchase Receipt (Draft) will be auto-created on submission of Subcontracting Receipt.
de_DE: Der Eingangsbeleg (Entwurf) wird automatisch erstellt, wenn der Unterauftragsbeleg gebucht wird.

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
de_DE: Eingangsbelegposition

note: Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) fi
en: Purchase Receipt Item
de_DE: Eingangsbelegposition

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
de_DE: Eingangsbeleg-Artikel geliefert

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
de_DE: Eingangsbeleg-Artikel

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
de_DE: Eingangsbeleg Nr.

en: Purchase Receipt Required
de_DE: Eingangsbeleg notwendig

en: Purchase Receipt Required for item {}
de_DE: Eingangsbeleg für Artikel {} erforderlich

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
de_DE: Trendanalyse Eingangsbelege

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
de_DE: Der Eingangsbeleg enthält keinen Artikel, für den die Option &quot;Probe aufbewahren&quot; aktiviert ist.

en: Purchase Receipt {0} created.
de_DE: Eingangsbeleg {0} erstellt.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
de_DE: Eingangsbeleg {0} ist nicht gebucht

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
de_DE: Eingangsbelege

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
de_DE: Übersicht über Einkäufe

en: Purchase Return
de_DE: Warenrücksendung

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
de_DE: Umsatzsteuer-Vorlage

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
de_DE: Einkaufsteuern und -abgaben

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
de_DE: Vorlage für Einkaufssteuern und -abgaben

note: Name of a role
en: Purchase User
de_DE: Nutzer Einkauf

en: Purchase Value
de_DE: Einkaufswert

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
de_DE: Bestellungen helfen Ihnen bei der Planung und Follow-up auf Ihre Einkäufe

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
de_DE: Gekauft

en: Purchases
de_DE: Käufe

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
de_DE: Einkauf

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
de_DE: Lila

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
de_DE: Zweck

en: Purpose must be one of {0}
de_DE: Zweck muss einer von diesen sein: {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
de_DE: Zwecke

en: Purposes Required
de_DE: Gründe erforderlich

note: Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Putaway Rule
de_DE: Einlagerungsregel

en: Putaway Rule already exists for Item {0} in Warehouse {1}.
de_DE: Für Artikel {0} im Lager {1} ist bereits eine Einlagerungsregel vorhanden.

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the q
en: Qty
de_DE: Menge

en: Qty
de_DE: Menge

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Delivery N
en: Qty (Company)
de_DE: Menge (Unternehmen)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty (Warehouse)
de_DE: Menge (Lager)

note: Label of the qty_after_transaction (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty After Transaction
de_DE: Menge nach Transaktion

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty Change
de_DE: Mengenänderung

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
de_DE: Verbrauchte Menge pro Einheit

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
de_DE: Menge auf Lager

en: Qty Per Unit
de_DE: Menge pro Einheit

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
de_DE: Herzustellende Menge

en: Qty To Manufacture ({0}) cannot be a fraction for the UOM {2}. To allow this, disable '{1}' in the UOM {2}.
de_DE: Die Herzustellende Menge ({0}) kann nicht ein Bruchteil der Maßeinheit {2} sein. Um dies zu ermöglichen, deaktivieren Sie '{1}' in der Maßeinheit {2}.

note: Label of the qty_to_produce (Float) field in DocType 'Batch'
en: Qty To Produce
de_DE: Zu produzierende Menge

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Qty and Rate
de_DE: Menge und Einzelpreis

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Qty as Per Stock UOM
de_DE: Menge in Lagermaßeinheit

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
de_DE: Menge in Lagermaßeinheit

note: Description of the 'Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty for which recursion isn't applicable.
de_DE: Menge, für die Rekursion nicht anwendbar ist.

en: Qty for {0}
de_DE: Menge für {0}

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty in Stock UOM
de_DE: Menge in Lagermaßeinheit

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
de_DE: Menge des Fertigerzeugnisses

en: Qty of Finished Goods Item should be greater than 0.
de_DE: Die Menge des Fertigwarenartikels sollte größer als 0 sein.

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
de_DE: Die Menge der Rohstoffe richtet sich nach der Menge des Fertigerzeugnisses

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Qty to Be Consumed
de_DE: Zu verbrauchende Menge

en: Qty to Bill
de_DE: Menge zu Bill

en: Qty to Build
de_DE: Zu produzierende Menge

en: Qty to Deliver
de_DE: Zu liefernde Menge

en: Qty to Fetch
de_DE: Abzurufende Menge

en: Qty to Manufacture
de_DE: Herzustellende Menge

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Qty to Order
de_DE: Zu bestellende Menge

en: Qty to Produce
de_DE: Zu produzierende Menge

en: Qty to Receive
de_DE: Anzunehmende Menge

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
de_DE: Qualifikation

note: Label of the qualification_status (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualification Status
de_DE: Qualifikationsstatus

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualified
de_DE: Qualifiziert

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
de_DE: Qualifiziert durch

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
de_DE: Qualifiziert am

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item' Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality
de_DE: Qualität

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
de_DE: Qualitätsmaßnahme

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
de_DE: Qualitätsaktionsauflösung

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
de_DE: Qualitätsfeedback

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
de_DE: Qualitäts-Feedback-Parameter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
de_DE: Qualitäts-Feedback-Vorlage

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
de_DE: Qualitäts-Feedback-Vorlagenparameter

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
de_DE: Qualitätsziel

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
de_DE: Qualitätsziel

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
de_DE: Qualitätsprüfung

en: Quality Inspection Analysis
de_DE: Qualitätsprüfungsanalyse

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
de_DE: Qualitätsprüfparameter

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter Group
de_DE: Qualitätsprüfungsparametergruppe

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
de_DE: Ablesung zur Qualitätsprüfung

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
de_DE: Qualitätsprüfung erforderlich

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
de_DE: Einstellungen für die Qualitätsprüfung

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
de_DE: Zusammenfassung der Qualitätsprüfung

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
de_DE: Qualitätsinspektionsvorlage

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
de_DE: Name der Qualitätsinspektionsvorlage

en: Quality Inspection(s)
de_DE: Qualitätsprüfung(en)

en: Quality Management
de_DE: Qualitätsmanagement

note: Name of a role
en: Quality Manager
de_DE: Qualitätsmanager

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
de_DE: Qualitätstreffen

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
de_DE: Qualitätstreffen Agenda

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
de_DE: Qualitätssitzungsprotokoll

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
de_DE: Qualitätsverfahren

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
de_DE: Qualitätsprozess

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
de_DE: Qualitätsüberprüfung

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
de_DE: Qualitätsüberprüfungsziel

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the stock_qty (Float) 
en: Quantity
de_DE: Menge

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
de_DE: Menge, die pro UOM gekauft oder verkauft werden muss

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
de_DE: Menge & Lager

en: Quantity (A - B)
de_DE: Menge (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
de_DE: Mengendifferenz

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
de_DE: Menge und Menge

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
de_DE: Menge und Beschreibung

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
de_DE: Menge und Preis

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
de_DE: Menge und Lager

en: Quantity cannot be greater than {0} for Item {1}
de_DE: Die Menge kann für Artikel {1} nicht größer als {0} sein

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
de_DE: Menge in Zeile {0} ({1}) muss die gleiche sein wie die hergestellte Menge {2}

en: Quantity is required
de_DE: Menge ist erforderlich

en: Quantity must be greater than zero, and less or equal to {0}
de_DE: Die Menge muss größer als Null und kleiner oder gleich {0} sein

en: Quantity must not be more than {0}
de_DE: Menge darf nicht mehr als {0} sein

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
de_DE: Menge eines Artikels nach der Herstellung/dem Umpacken auf Basis vorgegebener Mengen von Rohmaterial

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
de_DE: Für Artikel {0} in Zeile {1} benötigte Menge

en: Quantity should be greater than 0
de_DE: Menge sollte größer 0 sein

en: Quantity to Make
de_DE: Zu machende Menge

en: Quantity to Manufacture
de_DE: Menge zu fertigen

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
de_DE: Die herzustellende Menge darf für den Vorgang {0} nicht Null sein.

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
de_DE: Menge Herstellung muss größer als 0 sein.

en: Quantity to Produce
de_DE: Menge zu produzieren

en: Quantity to Produce should be greater than zero.
de_DE: Die zu produzierende Menge sollte größer als Null sein.

en: Quantity to Scan
de_DE: Zu scannende Menge

note: Name of a UOM
en: Quart (UK)
de_DE: Quart (GB)

en: Quarter {0} {1}
de_DE: Quartal {0} {1}

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
de_DE: Quartalsweise

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
de_DE: Abfrageoptionen

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
de_DE: Abfrage Route String

en: Queue Size should be between 5 and 100
de_DE: Die Größe der Warteschlange sollte zwischen 5 und 100 liegen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
de_DE: In der Warteschlange

en: Quick Entry
de_DE: Schnelleingabe

en: Quick Journal Entry
de_DE: Schnellbuchung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
de_DE: Schneller Lagerbestand

note: Name of a UOM
en: Quintal
de_DE: Zentner

en: Quot/Lead %
de_DE: Ang/Inter %

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
de_DE: Angebot

en: Quotation Amount
de_DE: Angebotsbetrag

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
de_DE: Angebotsposition

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
de_DE: Grund für verlorenes Angebot

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
de_DE: Grund für verlorenes Angebot Detail

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
de_DE: Angebotsnummer

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
de_DE: Angebot für

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
de_DE: Trendanalyse Angebote

en: Quotation {0} is cancelled
de_DE: Angebot {0} wird storniert

en: Quotation {0} not of type {1}
de_DE: Angebot {0} nicht vom Typ {1}

en: Quotations
de_DE: Angebote

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
de_DE: Angebote sind Offerten an einen Kunden zur Lieferung von Materialien bzw. zur Erbringung von Leistungen.

en: Quotations:
de_DE: Angebote:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
de_DE: Zitat Status

en: Quoted Amount
de_DE: Angebotsbetrag

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
de_DE: RFQs sind nicht zulässig für {0} aufgrund eines Standes von {1} in der Bewertungsliste

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
de_DE: Erhöhen Sie die Materialanforderung, wenn der Lagerbestand die Nachbestellmenge erreicht

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
de_DE: Gemeldet von

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
de_DE: Gemeldet von (E-Mail)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
de_DE: Zufällig

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
de_DE: Bandbreite

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
de_DE: Einzelpreis

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
de_DE: Rate &amp; Betrag

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
de_DE: Preis (Unternehmenswährung)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
de_DE: Anteil der zu Grunde liegenden Materialien

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
de_DE: Quellensteuersatz (TDS) gemäß Zertifikat

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
de_DE: Betrag mit Marge

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
de_DE: Rate mit Margin (Unternehmenswährung)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
de_DE: Preis und Menge

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
de_DE: Kurs, zu dem die Kundenwährung in die Basiswährung des Kunden umgerechnet wird

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
de_DE: Kurs, zu dem die Währung der Preisliste in die Basiswährung des Unternehmens umgerechnet wird

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
de_DE: Kurs, zu dem die Währung der Preisliste in die Basiswährung des Kunden umgerechnet wird

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
de_DE: Kurs, zu dem die Währung des Kunden in die Basiswährung des Unternehmens umgerechnet wird

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
de_DE: Kurs, zu dem die Währung des Lieferanten in die Basiswährung des Unternehmens umgerechnet wird

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
de_DE: Kurs, zu dem dieser Steuersatz angewandt wird

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
de_DE: Abschreibungssatz

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
de_DE: Abschreibungssatz (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
de_DE: Zinssatz (%) p.a.

note: Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item
en: Rate of Stock UOM
de_DE: Einzelpreis der Lager-ME

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
de_DE: Rate oder Rabatt

en: Rate or Discount is required for the price discount.
de_DE: Für den Preisnachlass ist ein Tarif oder ein Rabatt erforderlich.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
de_DE: Preise

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
de_DE: Bewertung

en: Ratios
de_DE: Verhältnisse

en: Raw Material
de_DE: Rohmaterial

en: Raw Material Code
de_DE: Rohstoffcode

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
de_DE: Rohmaterialkosten

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
de_DE: Rohstoffkosten (Firmenwährung)

note: Label of the rm_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' Receipt Item'
en: Raw Material Cost Per Qty
de_DE: Rohstoffkosten pro Menge

en: Raw Material Item
de_DE: Rohmaterial Artikel

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
de_DE: Rohmaterial-Artikelnummer

en: Raw Material Name
de_DE: Rohstoffname

en: Raw Material Value
de_DE: Rohmaterial Wert

en: Raw Material Warehouse
de_DE: Rohstofflager

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
de_DE: Rohes Material

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
de_DE: Verbrauchte Rohstoffe

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
de_DE: Rohstoffverbrauch

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
de_DE: Gelieferte Rohmaterialien

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
de_DE: Kosten gelieferter Rohmaterialien

en: Raw Materials cannot be blank.
de_DE: Rohmaterial kann nicht leer sein

en: Re-open
de_DE: Wiedereröffnen

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
de_DE: Meldebestand

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
de_DE: Nachbestellmenge

en: Reached Root
de_DE: Oberste Ebene erreicht

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
de_DE: Schreibgeschützt

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
de_DE: Ablesewert 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
de_DE: Ablesewert 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
de_DE: Ablesewert 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
de_DE: Ablesewert 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
de_DE: Ablesewert 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
de_DE: Ablesewert 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
de_DE: Ablesewert 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
de_DE: Ablesewert 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
de_DE: Ablesewert 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
de_DE: Ablesewert 9

note: Label of the reading_value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading Value
de_DE: Abgelesener Wert

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
de_DE: Ablesungen

en: Real Estate
de_DE: Immobilien

en: Reason
de_DE: Grund

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
de_DE: Grund für das auf Eis legen

note: Label of the failed_reason (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Reason for Failure
de_DE: Grund des Fehlers

en: Reason for Hold
de_DE: Grund für das auf Eis legen

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
de_DE: Grund für den Austritt

en: Reason for hold:
de_DE: Grund für die Sperre:

en: Rebuild Tree
de_DE: Baum neu aufbauen

en: Recalculating Purchase Cost against this Project...
de_DE: Neuberechnung der Anschaffungskosten für dieses Projekt...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
de_DE: Beleg

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
de_DE: Eingangsbeleg

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
de_DE: Receipt Dokumenttyp

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
de_DE: Forderung

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
de_DE: Forderungen-/Verbindlichkeiten-Konto

en: Receivable Account
de_DE: Forderungskonto

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Receivable/Payable Account
de_DE: Forderungen-/Verbindlichkeiten-Konto

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
de_DE: Forderungen

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
de_DE: Empfangen

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
de_DE: Empfangen

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
de_DE: erhaltenen Betrag

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
de_DE: Erhaltene Menge (Gesellschaft Währung)

note: Label of the received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax
de_DE: Erhaltener Betrag nach Steuern

note: Label of the base_received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax (Company Currency)
de_DE: Erhaltener Betrag nach Steuern (Währung des Unternehmens)

en: Received Amount cannot be greater than Paid Amount
de_DE: Der erhaltene Betrag darf nicht größer sein als der gezahlte Betrag

en: Received From
de_DE: Erhalten von

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
de_DE: Von Lieferanten gelieferte Artikel, die noch abgerechnet werden müssen

en: Received On
de_DE: Eingegangen am

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
de_DE: Erhaltene Menge

en: Received Qty Amount
de_DE: Erhaltene Menge Menge

note: Label of the received_stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Qty in Stock UOM
de_DE: Erhaltene Menge in Lager-ME

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
de_DE: Empfangene Menge

en: Received Stock Entries
de_DE: Erhaltene Lagerbuchungen

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
de_DE: Erhalten und bestätigt

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
de_DE: Empfängerliste

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
de_DE: Empfängerliste ist leer. Bitte eine Empfängerliste erstellen

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
de_DE: Empfang

en: Recent Orders
de_DE: Letzte Bestellungen

en: Recent Transactions
de_DE: Kürzliche Transaktionen

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
de_DE: Empfänger

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
de_DE: Empfänger der Nachricht und Zahlungsdetails

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
de_DE: Empfänger

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
de_DE: Abgleichen

note: Label of the reconcile_all_serial_batch (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Reconcile All Serial Nos / Batches
de_DE: Alle Seriennummern/Chargen abgleichen

en: Reconcile Entries
de_DE: Einträge abgleichen

en: Reconcile the Bank Transaction
de_DE: Banktransaktion abgleichen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
de_DE: Versöhnt

note: Label of the reconciled_entries (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled Entries
de_DE: Abgestimmte Posten

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Date
de_DE: Abstimmungsdatum

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciliation Error Log
de_DE: Abstimmungsfehlerprotokoll

en: Reconciliation Logs
de_DE: Abstimmungsprotokolle

en: Reconciliation Progress
de_DE: Abstimmungsfortschritt

note: Label of the reconciliation_queue_size (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Reconciliation Queue Size
de_DE: Größe der Abstimmungswarteschlange

note: Label of the recording_html (HTML) field in DocType 'Call Log'
en: Recording HTML
de_DE: HTML aufzeichnen

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
de_DE: Aufzeichnungs-URL

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
de_DE: Aufzeichnungen

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
de_DE: Rot

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
de_DE: Gegen einlösen

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
de_DE: Treuepunkte einlösen

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
de_DE: Eingelöste Punkte

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
de_DE: Erlösung

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
de_DE: Einlösungskonto

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
de_DE: Einlösungskostenzentrum

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
de_DE: Rückzahlungsdatum

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
de_DE: Referenzcode

en: Ref Date
de_DE: Referenzdatum

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
de_DE: Referenz

en: Reference #{0} dated {1}
de_DE: Referenz #{0} vom {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
de_DE: Referenzdatum

en: Reference Date for Early Payment Discount
de_DE: Stichtag für Skonto

note: Label of the reference_detail (Data) field in DocType 'Advance Tax'
en: Reference Detail
de_DE: Referenzdetail

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
de_DE: Referenz Detail Nr

en: Reference DocType
de_DE: Referenz DocType

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
de_DE: Referenztyp

en: Reference Doctype must be one of {0}
de_DE: Referenz-Typ muss eine von {0} sein

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
de_DE: Referenz

note: Label of the reference_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
de_DE: Name des Referenzdokuments

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
de_DE: Referenz-Dokumententyp

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
de_DE: Referenz Fälligkeitsdatum

note: Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice
en: Reference Exchange Rate
de_DE: Referenzwechselkurs

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
de_DE: Referenzname

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
de_DE: Referenznummer

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
de_DE: Referenznr. & Referenz-Tag sind erforderlich für {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
de_DE: Referenznummer und Referenzdatum sind Pflichtfelder

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
de_DE: Referenznummer ist ein Pflichtfeld, wenn ein Referenzdatum eingegeben wurde

en: Reference No.
de_DE: Referenznummer.

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
de_DE: Referenznummer

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
de_DE: Referenz Eingangsbeleg

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
de_DE: Referenzreihe

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
de_DE: Referenz-Zeile #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
de_DE: Referenz-Typ

note: Description of the 'Invoice Number' (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Reference number of the invoice from the previous system
de_DE: Referenznummer der Rechnung aus dem vorherigen System

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
de_DE: Referenz: {0}, Item Code: {1} und Kunde: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
de_DE: Referenzen

en: References to Sales Invoices are Incomplete
de_DE: Verweise auf Ausgangsrechnungen sind unvollständig

en: References to Sales Orders are Incomplete
de_DE: Referenzen zu Kundenaufträgen sind unvollständig

en: References {0} of type {1} had no outstanding amount left before submitting the Payment Entry. Now they have a negative outstanding amount.
de_DE: Referenzen {0} des Typs {1} hatten keinen ausstehenden Betrag mehr, bevor sie die Zahlung gebucht haben. Jetzt haben sie einen negativen ausstehenden Betrag.

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
de_DE: Referenzcode

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
de_DE: Empfehlungs-Vertriebspartner

en: Refresh
de_DE: Aktualisieren

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
de_DE: Google Sheet aktualisieren

en: Refresh Plaid Link
de_DE: Plaid Link aktualisieren

en: Regards,
de_DE: Grüße,

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
de_DE: Details zur Registrierung

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
de_DE: Regulär

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
de_DE: Abgelehnt

en: Rejected
de_DE: Abgelehnt

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
de_DE: Abgelehnt Menge

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
de_DE: Ausschuss-Menge

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
de_DE: Abgelehnte Seriennummer

note: Label of the rejected_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial and Batch Bundle
de_DE: Abgelehntes Serien- und Chargenbündel

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
de_DE: Ausschusslager

en: Related
de_DE: Zugehörig

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
de_DE: Beziehung

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
de_DE: Veröffentlichungsdatum

en: Release date must be in the future
de_DE: Das Erscheinungsdatum muss in der Zukunft liegen

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
de_DE: Freistellungsdatum

en: Remaining
de_DE: Verbleibend

en: Remaining Balance
de_DE: Verbleibendes Saldo

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
de_DE: Bemerkung

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
de_DE: Anmerkungen

en: Remarks:
de_DE: Anmerkungen:

en: Remove item if charges is not applicable to that item
de_DE: Entferne Artikel, wenn Gebühren nicht für diesen Artikel anwendbar sind

en: Removed items with no change in quantity or value.
de_DE: Artikel wurden ohne Veränderung der Menge oder des Wertes entfernt.

en: Removing rows without exchange gain or loss
de_DE: Entfernen von Zeilen ohne Kursgewinn oder -verlust

en: Rename
de_DE: Umbenennen

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
de_DE: Benennen Sie Attributwert in Elementattribut um.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
de_DE: Protokoll umbenennen

en: Rename Not Allowed
de_DE: Umbenennen nicht erlaubt

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
de_DE: Werkzeug zum Umbenennen

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
de_DE: Das Umbenennen ist nur über die Muttergesellschaft {0} zulässig, um Fehlanpassungen zu vermeiden.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
de_DE: Mietkosten

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
de_DE: Gemietet

en: Reopen
de_DE: Wieder öffnen

en: Reorder Level
de_DE: Meldebestand

en: Reorder Qty
de_DE: Nachbestellmenge

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
de_DE: Meldebestand auf Basis des Lagers

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
de_DE: Umpacken

note: Group in Asset's connections
en: Repair
de_DE: Reparieren

en: Repair Asset
de_DE: Vermögensgegenstand reparieren

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
de_DE: Reparaturkosten

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
de_DE: Reparaturstatus

en: Repeat Customer Revenue
de_DE: Umsatz Bestandskunden

en: Repeat Customers
de_DE: Bestandskunden

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
de_DE: Ersetzen

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
de_DE: Erstelle Stückliste

note: Description of a DocType
en: Replace a particular BOM in all other BOMs where it is used. It will replace the old BOM link, update cost and regenerate "BOM Explosion Item" table as per new BOM.
    It also updates latest price in all the BOMs.
de_DE: Ersetzen Sie eine bestimmte Stückliste in allen anderen Stücklisten, in denen sie verwendet wird. Dadurch werden der alte Stücklistenlink ersetzt, die Kosten aktualisiert und die Tabelle der aufgelösten Stücklistenpositionen gemäß der neuen Stückliste neu erstellt.
    Außerdem wird der neueste Preis in allen Stücklisten aktualisiert.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
de_DE: Beantwortet

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
de_DE: Bericht

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
de_DE: Berichtsdatum

en: Report Error
de_DE: Fehler melden

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
de_DE: Berichtsfilter

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
de_DE: Berichtstyp

en: Report Type is mandatory
de_DE: Berichtstyp ist zwingend erforderlich

en: Report View
de_DE: Berichtsansicht

en: Report an Issue
de_DE: Ein Problem melden

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
de_DE: Berichte

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
de_DE: Vorgesetzter

note: Label of the repost_error_log (Long Text) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Error Log
de_DE: Fehlerprotokoll für Umbuchungen

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
de_DE: Repräsentiert das Unternehmen

note: Description of a DocType
en: Represents a Financial Year. All accounting entries and other major transactions are tracked against the Fiscal Year.
de_DE: Stellt ein Geschäftsjahr dar. Alle Buchungen und andere wichtige Transaktionen gehören zu einem bestimmten Geschäftsjahr.

en: Reqd By Date
de_DE: Benötigt bis Datum

en: Reqd by date
de_DE: Erforderlich nach Datum

en: Reqired Qty
de_DE: Benötigte Menge

en: Request For Quotation
de_DE: Angebotsanfrage

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Request Parameters
de_DE: Anfrageparameter

en: Request Timeout
de_DE: Zeitüberschreitung der Anfrage

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
de_DE: Anfragetyp

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
de_DE: Anfrage für

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
de_DE: Informationsanfrage

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
de_DE: Angebotsanfrage

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
de_DE: Angebotsanfrage Artikel

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
de_DE: Angebotsanfrage Lieferant

en: Request for Raw Materials
de_DE: Anfrage für Rohstoffe

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
de_DE: Angefordert

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
de_DE: Angeforderte Artikel, die übertragen werden sollen

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
de_DE: Angeforderte Artikel zum Bestellen und Empfangen

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
de_DE: Angeforderte Menge

en: Requested Qty: Quantity requested for purchase, but not ordered.
de_DE: Angefragte Menge: Zum Kauf angefragte, aber nicht bestellte Menge.

en: Requesting Site
de_DE: Anfordernde Site

en: Requestor
de_DE: Anforderer

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
de_DE: Benötigt bis

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
de_DE: Angefragtes Datum

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
de_DE: Erforderliche Elemente

en: Required On
de_DE: Benötigt am

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Ass
en: Required Qty
de_DE: Erforderliche Anzahl

en: Required Quantity
de_DE: Benötigte Menge

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
de_DE: Anforderung

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
de_DE: Erfordert Erfüllung

en: Research
de_DE: Forschung

en: Research & Development
de_DE: Forschung & Entwicklung

en: Researcher
de_DE: Forscher:in

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
de_DE: Wählen Sie erneut, wenn die gewählte Adresse nach dem Speichern bearbeitet wird

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
de_DE: Wählen Sie erneut, wenn der ausgewählte Kontakt nach dem Speichern bearbeitet wird

en: Reseller
de_DE: Wiederverkäufer

en: Resend Payment Email
de_DE: Zahlungsemail erneut senden

note: Label of the reservation_based_on (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reservation Based On
de_DE: Reservierung basierend auf

en: Reserve
de_DE: Reservieren

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Production Plan' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Reserve Stock
de_DE: Reservierter Bestand

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
de_DE: Lager reservieren

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
de_DE: Reserviert

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
de_DE: Reservierte Menge

en: Reserved Qty ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{1}' in UOM {3}.
de_DE: Die reservierte Menge ({0}) darf kein Bruchteil sein. Um dies zu ermöglichen, deaktivieren Sie '{1}' in UOM {3}.

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
de_DE: Reserviert Menge für Produktion

note: Label of the reserved_qty_for_production_plan (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production Plan
de_DE: Reservierte Menge für Produktionsplan

en: Reserved Qty for Production: Raw materials quantity to make manufacturing items.
de_DE: Reserviert Menge für Produktion: Rohstoffmenge zur Herstellung von Fertigungsartikeln.

note: Label of the reserved_qty_for_sub_contract (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Subcontract
de_DE: Reservierte Menge für Unterauftrag

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
de_DE: Reservierte Menge für Untervergabe: Rohstoffmenge zur Herstellung von Unterauftragsartikeln.

en: Reserved Qty should be greater than Delivered Qty.
de_DE: Die reservierte Menge sollte größer sein als die gelieferte Menge.

en: Reserved Qty: Quantity ordered for sale, but not delivered.
de_DE: Reservierte Menge: Zum Verkauf beauftragte, aber noch nicht gelieferte Menge.

en: Reserved Quantity
de_DE: Reservierte Menge

en: Reserved Quantity for Production
de_DE: Reservierte Menge für die Produktion

en: Reserved Serial No.
de_DE: Reservierte Seriennr.

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
de_DE: Reservierter Bestand

en: Reserved Stock for Batch
de_DE: Reservierter Bestand für Charge

en: Reserved for POS Transactions
de_DE: Für Kassentransaktionen reserviert

en: Reserved for Production
de_DE: Für die Produktion reserviert

en: Reserved for Production Plan
de_DE: Für Produktionsplan reserviert

en: Reserved for Sub Contracting
de_DE: Für Unteraufträge reserviert

en: Reserved for manufacturing
de_DE: für die Herstellung Reserviert

en: Reserved for sale
de_DE: Reserviert für Verkauf

en: Reserved for sub contracting
de_DE: Reserviert für Unteraufträge

en: Reserving Stock...
de_DE: Bestand reservieren...

en: Reset
de_DE: Zurücksetzen

note: Label of the reset_company_default_values (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Reset Company Default Values
de_DE: Standardwerte des Unternehmens zurücksetzen

en: Reset Plaid Link
de_DE: Plaid-Link zurücksetzen

note: Label of the reset_raw_materials_table (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Reset Raw Materials Table
de_DE: Rohstofftabelle zurücksetzen

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
de_DE: Service Level Agreement zurücksetzen

en: Resetting Service Level Agreement.
de_DE: Service Level Agreement zurücksetzen.

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
de_DE: Datum des Kündigungsschreibens

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
de_DE: Entscheidung

note: Label of the sla_resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
de_DE: Auflösung von

note: Label of the sla_resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
de_DE: Datum der Entscheidung

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
de_DE: Details zur Entscheidung

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
de_DE: Auflösung fällig

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
de_DE: Lösungszeit

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
de_DE: Beschlüsse

en: Resolve
de_DE: Klären

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
de_DE: Geklärt

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
de_DE: Entschieden von

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
de_DE: Antwort von

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
de_DE: Antwortdetails

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
de_DE: Antwort Schlüsselliste

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
de_DE: Antwortoptionen

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
de_DE: Antwort Ergebnis Schlüsselpfad

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
de_DE: Die Antwortzeit für die Priorität {0} in Zeile {1} darf nicht größer als die Auflösungszeit sein.

note: Label of the response_and_resolution_time_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Response and Resolution
de_DE: Antwort und Auflösung

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
de_DE: Verantwortlich

en: Rest Of The World
de_DE: Rest der Welt

en: Restart
de_DE: Neustart

en: Restart Subscription
de_DE: Abonnement neu starten

en: Restore Asset
de_DE: Vermögensgegenstand wiederherstellen

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Restrict
de_DE: Einschränken

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
de_DE: Artikel einschränken auf Basis von

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
de_DE: Auf Länder beschränken

note: Label of the result_key (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Result Key
de_DE: Ergebnisschlüssel

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
de_DE: Ergebnis Vorschaufeld

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
de_DE: Ergebnis Routenfeld

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
de_DE: Ergebnis Titelfeld

en: Resume
de_DE: Fortsetzen

en: Resume Job
de_DE: Auftrag fortsetzen

en: Resume Timer
de_DE: Timer fortsetzen

en: Retail & Wholesale
de_DE: Einzel- und Großhandel

en: Retailer
de_DE: Einzelhändler

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
de_DE: Probe aufbewahren

en: Retained Earnings
de_DE: Gewinnrücklagen

en: Retention Stock Entry
de_DE: Vorratsbestandseintrag

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
de_DE: Aufbewahrungsbestandseintrag bereits angelegt oder Musterbestand nicht bereitgestellt

note: Label of the retried (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Retried
de_DE: Erneut versucht

en: Retry
de_DE: Wiederholen

en: Retry Failed Transactions
de_DE: Fehlgeschlagene Transaktionen wiederholen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
de_DE: Retoure

en: Return / Credit Note
de_DE: Return / Gutschrift

en: Return / Debit Note
de_DE: Rückgabe / Lastschrift

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice Reference'
en: Return Against
de_DE: Korrektur von

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
de_DE: Zurück zum Lieferschein

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
de_DE: Gutschrift zur Eingangsrechnung

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
de_DE: Zurück zum Eingangsbeleg

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Against Subcontracting Receipt
de_DE: Retoure gegen Unterauftragsbeleg

en: Return Components
de_DE: Komponenten zurückgeben

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Issued
de_DE: Rückgabe ausgestellt

en: Return Qty
de_DE: Rückgabemenge

note: Label of the return_qty_from_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Return Qty from Rejected Warehouse
de_DE: Rückgabemenge aus Ausschusslager

en: Return of Components
de_DE: Rückgabe von Komponenten

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
de_DE: Zurückgegeben

note: Label of the returned_against (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Returned Against
de_DE: Zurückgegeben gegen

en: Returned Amount
de_DE: Rückgabebetrag

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
de_DE: Zurückgegebene Menge

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
de_DE: Zurückgegebene Menge

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Returned Qty in Stock UOM
de_DE: Zurückgegebene Menge in Lager-ME

en: Returned exchange rate is neither integer not float.
de_DE: Der zurückgegebene Wechselkurs ist weder eine Ganzzahl noch eine Gleitkommazahl.

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
de_DE: Retouren

en: Revaluation Journals
de_DE: Neubewertungsjournale

en: Revaluation Surplus
de_DE: Neubewertungsüberschüsse

en: Revenue
de_DE: Umsatz

note: Label of the reversal_of (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reversal Of
de_DE: Umkehrung von

en: Reverse Journal Entry
de_DE: Buchungssatz umkehren

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
de_DE: Rezension

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
de_DE: Überprüfungsdatum

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
de_DE: Überprüfung und Aktion

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
de_DE: Bewertungen

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Account' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Company'
en: Rgt
de_DE: Rechts

note: Label of the right_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Right Child
de_DE: Rechter Unterknoten

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
de_DE: Richtiger Index

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
de_DE: Es klingelt

note: Name of a UOM
en: Rod
de_DE: Rute

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
de_DE: Rolle, die rückdatierte Transaktionen erstellen/bearbeiten darf

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
de_DE: Rolle darf eingefrorenes Material bearbeiten

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
de_DE: Rolle, die mehr abrechnen darf

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
de_DE: Rolle, die mehr liefern/empfangen darf

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
de_DE: Rolle, die die Stopp-Aktion übergehen darf

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
de_DE: Rolle erlaubt, eingefrorene Konten festzulegen und eingefrorene Einträge zu bearbeiten

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
de_DE: Rolle, die das Kreditlimit umgehen darf

en: Root Company
de_DE: Stammfirma

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
de_DE: Root-Typ

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
de_DE: Root-Typ für {0} muss einer der folgenden sein: Vermögenswert, Verbindlichkeit, Einkommen, Aufwand oder Eigenkapital

en: Root Type is mandatory
de_DE: Root-Typ ist zwingend erforderlich

en: Root cannot be edited.
de_DE: Root kann nicht bearbeitet werden.

en: Root cannot have a parent cost center
de_DE: Root kann keine übergeordnete Kostenstelle haben

note: Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Round Free Qty
de_DE: Kostenfreie Menge runden

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
de_DE: Abschliessen

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
de_DE: Konto für Rundungsdifferenzen

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
de_DE: Abschluss-Kostenstelle

note: Label of the round_off_tax_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Round Off Tax Amount
de_DE: Steuerbetrag abrunden

note: Label of the round_row_wise_tax (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Round Tax Amount Row-wise
de_DE: Steuerbetrag zeilenweise runden

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
de_DE: Gerundete Gesamtsumme

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
de_DE: Gerundete Gesamtsumme (Unternehmenswährung)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
de_DE: Rundungseinstellung

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
de_DE: Rundung (Unternehmenswährung)

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
de_DE: Rundung (Unternehmenswährung)

note: Label of the rounding_loss_allowance (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Rounding Loss Allowance
de_DE: Rundungsverlusttoleranz

en: Rounding Loss Allowance should be between 0 and 1
de_DE: Rundungsverlusttoleranz muss zwischen 0 und 1 sein

en: Rounding gain/loss Entry for Stock Transfer
de_DE: Rundungsgewinn/-verlustbuchung für Umlagerung

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
de_DE: Pfad

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
de_DE: Ablaufplanung

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
de_DE: Routing-Name

en: Row #
de_DE: Zeile #

en: Row # {0}:
de_DE: Zeile # {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
de_DE: Zeile {0}: Es kann nicht mehr als {1} für Artikel {2} zurückgegeben werden

en: Row # {0}: Please add Serial and Batch Bundle for Item {1}
de_DE: Zeile {0}: Bitte fügen Sie Serien- und Chargenbündel für Artikel {1} hinzu

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
de_DE: Zeile {0}: Die Rate kann nicht größer sein als die Rate, die in {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
de_DE: Zeile {0}: Zurückgegebenes Element {1} ist in {2} {3} nicht vorhanden

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
de_DE: Zeile {0} (Zahlungstabelle): Betrag muss negativ sein

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
de_DE: Zeile {0} (Zahlungstabelle): Betrag muss positiv sein

en: Row #{0}: A reorder entry already exists for warehouse {1} with reorder type {2}.
de_DE: Zeile #{0}: Für das Lager {1} mit dem Nachbestellungstyp {2} ist bereits ein Nachbestellungseintrag vorhanden.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
de_DE: Zeile #{0}: Die Formel für die Akzeptanzkriterien ist falsch.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
de_DE: Zeile #{0}: Die Formel für die Akzeptanzkriterien ist erforderlich.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
de_DE: Zeile #{0}: Annahme- und Ablehnungslager dürfen nicht identisch sein

en: Row #{0}: Accepted Warehouse is mandatory for the accepted Item {1}
de_DE: Zeile #{0}: Annahmelager ist obligatorisch für den angenommenen Artikel {1}

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
de_DE: Zeile {0}: Konto {1} gehört nicht zur Unternehmen {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than Outstanding Amount of Payment Request {1}
de_DE: Zeile #{0}: Der zugewiesene Betrag kann nicht größer sein als der ausstehende Betrag der Zahlungsanforderung {1}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
de_DE: Zeile {0}: Zugeordneter Betrag darf nicht größer als ausstehender Betrag sein.

en: Row #{0}: Allocated amount:{1} is greater than outstanding amount:{2} for Payment Term {3}
de_DE: Zeile #{0}: Zugewiesener Betrag:{1} ist größer als der ausstehende Betrag:{2} für Zahlungsfrist {3}

en: Row #{0}: Amount must be a positive number
de_DE: Zeile #{0}: Betrag muss eine positive Zahl sein

en: Row #{0}: BOM is not specified for subcontracting item {0}
de_DE: Zeile #{0}: Stückliste ist für Unterauftragsgegenstand {0} nicht spezifiziert

en: Row #{0}: Batch No {1} is already selected.
de_DE: Zeile #{0}: Die Chargennummer {1} ist bereits ausgewählt.

en: Row #{0}: Cannot allocate more than {1} against payment term {2}
de_DE: Zeile {0}: Es kann nicht mehr als {1} zu Zahlungsbedingung {2} zugeordnet werden

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
de_DE: Zeile {0}: Der bereits abgerechnete Artikel {1} kann nicht gelöscht werden.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
de_DE: Zeile {0}: Element {1}, das bereits geliefert wurde, kann nicht gelöscht werden

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
de_DE: Zeile {0}: Element {1}, das bereits empfangen wurde, kann nicht gelöscht werden

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
de_DE: Zeile {0}: Element {1}, dem ein Arbeitsauftrag zugewiesen wurde, kann nicht gelöscht werden.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
de_DE: Zeile {0}: Artikel {1}, der der Bestellung des Kunden zugeordnet ist, kann nicht gelöscht werden.

en: Row #{0}: Cannot transfer more than Required Qty {1} for Item {2} against Job Card {3}
de_DE: Zeile #{0}: Es kann nicht mehr als die erforderliche Menge {1} für Artikel {2} gegen Auftragskarte {3} übertragen werden

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
de_DE: Zeile {0}: Untergeordnetes Element sollte kein Produktpaket sein. Bitte entfernen Sie Artikel {1} und speichern Sie

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
de_DE: Zeile #{0}: verbrauchter Vermögensgegenstand {1} darf nicht im Entwurfsstatus sein

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
de_DE: Zeile #{0}: verbrauchter Vermögensgegenstand {1} darf nicht storniert sein

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
de_DE: Zeile #{0}: verbrauchter Vermögensgegenstand {1} darf nicht identisch mit der Ziel-Vermögensgegenstand sein

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
de_DE: Zeile #{0}: verbrauchter Vermögensgegenstand {1} darf nicht {2} sein

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
de_DE: Zeile #{0}: verbrauchter Vermögensgegenstand {1} gehört nicht zu Unternehmen {2}

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
de_DE: Zeile {0}: Kostenstelle {1} gehört nicht zu Firma {2}

en: Row #{0}: Cumulative threshold cannot be less than Single Transaction threshold
de_DE: Zeile #{0}: Kumulativer Schwellenwert kann nicht kleiner sein als der Schwellenwert für Einzeltransaktionen

en: Row #{0}: Dates overlapping with other row
de_DE: Zeile #{0}: Daten überlappen sich mit anderen Zeilen

en: Row #{0}: Default BOM not found for FG Item {1}
de_DE: Zeile #{0}: Standard-Stückliste für Fertigerzeugnis {1} nicht gefunden

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
de_DE: Zeile #{0}: Das Abschreibungsstartdatum ist erforderlich

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
de_DE: Referenz {1} {2} in Zeile {0} kommt doppelt vor

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
de_DE: Zeile {0}: Voraussichtlicher Liefertermin kann nicht vor Bestelldatum sein

en: Row #{0}: Expense Account not set for the Item {1}. {2}
de_DE: Zeile #{0}: Aufwandskonto für den Artikel nicht festgelegt {1}. {2}

en: Row #{0}: Finished Good Item Qty can not be zero
de_DE: Zeile #{0}: Menge für Fertigerzeugnis darf nicht Null sein

en: Row #{0}: Finished Good Item is not specified for service item {1}
de_DE: Zeile #{0}: Fertigerzeugnisartikel ist nicht für Dienstleistungsartikel {1} spezifiziert

en: Row #{0}: Finished Good Item {1} must be a sub-contracted item
de_DE: Zeile #{0}: Fertigerzeugnisartikel {1} muss ein unterbeauftragter Artikel sein

en: Row #{0}: Finished Good must be {1}
de_DE: Zeile #{0}: Fertigerzeugnis muss {1} sein

en: Row #{0}: Finished Good reference is mandatory for Scrap Item {1}.
de_DE: Zeile #{0}: Fertigerzeugnis-Referenz ist obligatorisch für Ausschussartikel {1}.

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets debited
de_DE: Zeile #{0}: Für {1} können Sie den Referenzbeleg nur auswählen, wenn das Konto belastet wird

en: Row #{0}: From Date cannot be before To Date
de_DE: Zeile #{0}: Von-Datum kann nicht vor Bis-Datum liegen

en: Row #{0}: Item added
de_DE: Zeile {0}: Element hinzugefügt

en: Row #{0}: Item {1} does not exist
de_DE: Zeile #{0}: Artikel {1} existiert nicht

en: Row #{0}: Item {1} has been picked, please reserve stock from the Pick List.
de_DE: Zeile #{0}: Artikel {1} wurde kommissioniert, bitte reservieren Sie den Bestand aus der Pickliste.

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
de_DE: Zeile {0}: Element {1} ist kein serialisiertes / gestapeltes Element. Es kann keine Seriennummer / Chargennummer dagegen haben.

en: Row #{0}: Item {1} is not a service item
de_DE: Zeile #{0}: Artikel {1} ist kein Dienstleistungsartikel

en: Row #{0}: Item {1} is not a stock item
de_DE: Zeile #{0}: Artikel {1} ist kein Lagerartikel

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
de_DE: Zeile {0}: Buchungssatz {1} betrifft nicht Konto {2} oder bereits mit einem anderen Beleg verrechnet

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
de_DE: Zeile {0}: Es ist nicht erlaubt den Lieferanten zu wechseln, da bereits eine Bestellung vorhanden ist

en: Row #{0}: Only {1} available to reserve for the Item {2}
de_DE: Zeile #{0}: Nur {1} zur Reservierung für den Artikel {2} verfügbar

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
de_DE: Zeile {0}: Vorgang {1} ist für {2} Fertigwarenmenge im Fertigungsauftrag {3} nicht abgeschlossen. Bitte aktualisieren Sie den Betriebsstatus über die Jobkarte {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
de_DE: Zeile {0}: Der Zahlungsbeleg ist erforderlich, um die Transaktion abzuschließen

en: Row #{0}: Please select Item Code in Assembly Items
de_DE: Zeile #{0}: Bitte wählen Sie den Artikelcode in den Baugruppenartikeln aus

en: Row #{0}: Please select the BOM No in Assembly Items
de_DE: Zeile #{0}: Bitte wählen Sie die Stücklisten-Nr. in den Montageartikeln

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
de_DE: Zeile #{0}: Bitte wählen Sie das Lager für Unterbaugruppen

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
de_DE: Zeile {0}: Bitte Nachbestellmenge angeben

en: Row #{0}: Qty increased by {1}
de_DE: Zeile #{0}: Menge erhöht um {1}

en: Row #{0}: Qty must be a positive number
de_DE: Zeile #{0}: Menge muss eine positive Zahl sein

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
de_DE: Zeile #{0}: Die Menge sollte kleiner oder gleich der verfügbaren Menge zum Reservieren sein (Ist-Menge – reservierte Menge) {1} für Artikel {2} der Charge {3} im Lager {4}.

en: Row #{0}: Quality Inspection is required for Item {1}
de_DE: Zeile {0}: Für Artikel {1} ist eine Qualitätsprüfung erforderlich

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} is not submitted for the item: {2}
de_DE: Zeile {0}: Qualitätsprüfung {1} wurde für den Artikel {2} nicht gebucht

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} was rejected for item {2}
de_DE: Zeile {0}: Qualitätsprüfung {1} wurde für Artikel {2} abgelehnt

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
de_DE: Zeile {0}: Artikelmenge {1} kann nicht Null sein.

en: Row #{0}: Quantity to reserve for the Item {1} should be greater than 0.
de_DE: Zeile #{0}: Die zu reservierende Menge für den Artikel {1} sollte größer als 0 sein.

en: Row #{0}: Rate must be same as {1}: {2} ({3} / {4})
de_DE: Zeile #{0}: Einzelpreis muss gleich sein wie {1}: {2} ({3} / {4})

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
de_DE: Zeile {0}: Referenzdokumenttyp muss eine der Bestellung, Eingangsrechnung oder Buchungssatz sein

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
de_DE: Zeile #{0}: Referenzbelegtyp muss einer der folgenden sein: Auftrag, Ausgangsrechnung, Buchungssatz oder Mahnung

en: Row #{0}: Rejected Qty cannot be set for Scrap Item {1}.
de_DE: Zeile #{0}: Die abgelehnte Menge kann nicht für den Ausschussartikel {1} festgelegt werden.

en: Row #{0}: Rejected Warehouse is mandatory for the rejected Item {1}
de_DE: Zeile #{0}: Ausschusslager ist für den abgelehnten Artikel {1} obligatorisch

en: Row #{0}: Scrap Item Qty cannot be zero
de_DE: Zeile #{0}: Die Menge des Ausschussartikels darf nicht Null sein

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
de_DE: Zeile {0}: Seriennummer {1} gehört nicht zu Charge {2}

en: Row #{0}: Serial No {1} for Item {2} is not available in {3} {4} or might be reserved in another {5}.
de_DE: Zeile #{0}: Seriennummer {1} für Artikel {2} ist in {3} {4} nicht verfügbar oder könnte in einem anderen {5} reserviert sein.

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
de_DE: Zeile #{0}: Die Seriennummer {1} ist bereits ausgewählt.

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
de_DE: Zeile #{0}: Das Service-Enddatum darf nicht vor dem Rechnungsbuchungsdatum liegen

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
de_DE: Zeile {0}: Das Servicestartdatum darf nicht höher als das Serviceenddatum sein

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
de_DE: Zeile #{0}: Das Start- und Enddatum des Service ist für die Rechnungsabgrenzung erforderlich

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
de_DE: Zeile {0}: Lieferanten für Artikel {1} einstellen

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
de_DE: Zeile #{0}: Startzeit und Endzeit sind erforderlich

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
de_DE: Zeile #{0}: Startzeit muss vor Endzeit liegen

en: Row #{0}: Status is mandatory
de_DE: Zeile #{0}: Status ist obligatorisch

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
de_DE: Zeile {0}: Status muss {1} für Rechnungsrabatt {2} sein

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for Item {1} against a disabled Batch {2}.
de_DE: Zeile #{0}: Der Bestand kann nicht für Artikel {1} für eine deaktivierte Charge {2} reserviert werden.

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for a non-stock Item {1}
de_DE: Zeile #{0}: Lagerbestand kann nicht für einen Artikel ohne Lagerhaltung reserviert werden {1}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved in group warehouse {1}.
de_DE: Zeile #{0}: Bestand kann nicht im Gruppenlager {1} reserviert werden.

en: Row #{0}: Stock is already reserved for the Item {1}.
de_DE: Zeile #{0}: Für den Artikel {1} ist bereits ein Lagerbestand reserviert.

en: Row #{0}: Stock is reserved for item {1} in warehouse {2}.
de_DE: Zeile #{0}: Der Bestand ist für den Artikel {1} im Lager {2} reserviert.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for Item {1} against Batch {2} in Warehouse {3}.
de_DE: Zeile #{0}: Bestand nicht verfügbar für Artikel {1} von Charge {2} im Lager {3}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for the Item {1} in Warehouse {2}.
de_DE: Zeile #{0}: Kein Bestand für den Artikel {1} im Lager {2} verfügbar.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
de_DE: Zeile {0}: Der Stapel {1} ist bereits abgelaufen.

en: Row #{0}: The warehouse {1} is not a child warehouse of a group warehouse {2}
de_DE: Zeile #{0}: Das Lager {1} ist kein untergeordnetes Lager eines Gruppenlagers {2}

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
de_DE: Zeile {0}: Timing-Konflikte mit Zeile {1}

en: Row #{0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
de_DE: Zeile #{0}: Die Gesamtzahl der Abschreibungen kann nicht kleiner oder gleich der Anzahl der gebuchten Abschreibungen zu Beginn sein

en: Row #{0}: You cannot use the inventory dimension '{1}' in Stock Reconciliation to modify the quantity or valuation rate. Stock reconciliation with inventory dimensions is intended solely for performing opening entries.
de_DE: Zeile #{0}: Sie können die Bestandsdimension '{1}' in der Bestandsabgleich nicht verwenden, um die Menge oder den Wertansatz zu ändern. Die Bestandsabgleich mit Bestandsdimensionen ist ausschließlich für die Durchführung von Eröffnungsbuchungen vorgesehen.

en: Row #{0}: You must select an Asset for Item {1}.
de_DE: Zeile #{0}: Sie müssen einen Vermögensgegenstand für Artikel {1} auswählen.

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
de_DE: Zeile {0}: {1} kann für Artikel nicht negativ sein {2}

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
de_DE: Zeile {0}: {1} ist erforderlich, um die Eröffnungsrechnungen {2} zu erstellen

en: Row #{0}: {1} of {2} should be {3}. Please update the {1} or select a different account.
de_DE: Zeile #{0}: {1} von {2} sollte {3} sein. Bitte aktualisieren Sie die {1} oder wählen Sie ein anderes Konto.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
de_DE: Zeile #{1}: Lager ist obligatorisch für Artikel {0}

en: Row #{idx}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer.
de_DE: Zeile #{idx}: Der Einzelpreis wurde gemäß dem Bewertungskurs aktualisiert, da es sich um eine interne Umlagerung handelt.

en: Row #{idx}: Please enter a location for the asset item {item_code}.
de_DE: Zeile {idx}: Bitte geben Sie einen Standort für den Vermögensgegenstand {item_code} ein.

en: Row #{idx}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {item_code}.
de_DE: Zeile #{idx}: Die erhaltene Menge muss gleich der angenommenen + abgelehnten Menge für Artikel {item_code} sein.

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
de_DE: Zeile {idx}: {field_label} kann für Artikel {item_code} nicht negativ sein.

en: Row #{idx}: {field_label} is mandatory.
de_DE: Zeile {idx}: {field_label} ist obligatorisch.

en: Row #{idx}: {field_label} is not allowed in Purchase Return.
de_DE: Zeile #{idx}: {field_label} ist in der Kaufrückgabe nicht erlaubt.

en: Row #{idx}: {from_warehouse_field} and {to_warehouse_field} cannot be same.
de_DE: Zeile {idx}: {from_warehouse_field} und {to_warehouse_field} dürfen nicht identisch sein.

en: Row #{idx}: {schedule_date} cannot be before {transaction_date}.
de_DE: Zeile {idx}: {schedule_date} darf nicht vor {transaction_date} liegen.

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
de_DE: Zeile # {}: Die Währung von {} - {} stimmt nicht mit der Firmenwährung überein.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
de_DE: Zeile #{}: Das Finanzbuch sollte nicht leer sein, da Sie mehrere verwenden.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
de_DE: Zeile # {}: Artikelcode: {} ist unter Lager {} nicht verfügbar.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
de_DE: Zeile # {}: POS-Rechnung {} wurde {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
de_DE: Zeile # {}: POS-Rechnung {} ist nicht gegen Kunden {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
de_DE: Zeile #{}: POS-Rechnung {} ist noch nicht gebucht

en: Row #{}: Please assign task to a member.
de_DE: Zeile #{}: Bitte weisen Sie die Aufgabe einem Mitglied zu.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
de_DE: Zeile #{}: Bitte verwenden Sie ein anderes Finanzbuch.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
de_DE: Zeile # {}: Seriennummer {} kann nicht zurückgegeben werden, da sie nicht in der Originalrechnung {} abgewickelt wurde

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
de_DE: Zeile # {}: Lagermenge reicht nicht für Artikelcode: {} unter Lager {}. Verfügbare Anzahl {}.

en: Row #{}: The original Invoice {} of return invoice {} is not consolidated.
de_DE: Zeile #{}: Die ursprüngliche Rechnung {} der Rechnungskorrektur {} ist nicht konsolidiert.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
de_DE: Zeile #{}: Sie können keine positiven Mengen in einer Retourenrechnung hinzufügen. Bitte entfernen Sie Artikel {}, um die Rückgabe abzuschließen.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
de_DE: Zeile #{}: Artikel {} wurde bereits kommissioniert.

en: Row #{}: {}
de_DE: Reihe #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
de_DE: Zeile # {}: {} {} existiert nicht.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
de_DE: Zeile #{}: {} {} gehört nicht zur Firma {}. Bitte wählen Sie eine gültige {} aus.

en: Row No {0}: Warehouse is required. Please set a Default Warehouse for Item {1} and Company {2}
de_DE: Zeile Nr. {0}: Lager ist erforderlich. Bitte legen Sie ein Standardlager für Artikel {1} und Unternehmen {2} fest

en: Row Number
de_DE: Zeilennummer

en: Row {0}
de_DE: Zeile {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
de_DE: Zeile {0}: Vorgang ist für die Rohmaterialposition {1} erforderlich

en: Row {0} picked quantity is less than the required quantity, additional {1} {2} required.
de_DE: Zeile {0} kommissionierte Menge ist kleiner als die erforderliche Menge, zusätzliche {1} {2} erforderlich.

en: Row {0}# Item {1} cannot be transferred more than {2} against {3} {4}
de_DE: Zeile {0}# Artikel {1} kann nicht mehr als {2} gegen {3} {4} übertragen werden

en: Row {0}# Item {1} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {2} {3}
de_DE: Zeile {0}# Artikel {1} wurde in der Tabelle „Gelieferte Rohstoffe“ in {2} {3} nicht gefunden

en: Row {0}: Accepted Qty and Rejected Qty can't be zero at the same time.
de_DE: Zeile {0}: Die akzeptierte Menge und die abgelehnte Menge können nicht gleichzeitig Null sein.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
de_DE: Zeile {0}: Konto {1} und Parteityp {2} haben unterschiedliche Kontotypen

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
de_DE: Zeile {0}: Leistungsart ist obligatorisch.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
de_DE: Zeile {0}: Voraus gegen Kunde muss Kredit

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
de_DE: Zeile {0}: Voraus gegen Lieferant muss belasten werden

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
de_DE: Zeile {0}: Der zugewiesene Betrag {1} muss kleiner oder gleich dem ausstehenden Rechnungsbetrag {2} sein

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
de_DE: Zeile {0}: Der zugewiesene Betrag {1} muss kleiner oder gleich dem verbleibenden Zahlungsbetrag {2} sein

en: Row {0}: As {1} is enabled, raw materials cannot be added to {2} entry. Use {3} entry to consume raw materials.
de_DE: Zeile {0}: Da {1} aktiviert ist, können dem {2}-Eintrag keine Rohstoffe hinzugefügt werden. Verwenden Sie einen {3}-Eintrag, um Rohstoffe zu verbrauchen.

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
de_DE: Zeile {0}: Bill of Materials nicht für den Artikel gefunden {1}

en: Row {0}: Both Debit and Credit values cannot be zero
de_DE: Zeile {0}: Sowohl Soll als auch Haben können nicht gleich Null sein

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
de_DE: Zeile {0}: Umrechnungsfaktor ist zwingend erfoderlich

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
de_DE: Zeile {0}: Die Kostenstelle {1} gehört nicht zum Unternehmen {2}

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
de_DE: Zeile {0}: Kostenstelle ist für einen Eintrag {1} erforderlich

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
de_DE: Zeile {0}: Habenbuchung kann nicht mit ein(em) {1} verknüpft werden

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
de_DE: Zeile {0}: Währung der Stückliste # {1} sollte der gewählten Währung entsprechen {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
de_DE: Zeile {0}: Sollbuchung kann nicht mit ein(em) {1} verknüpft werden

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
de_DE: Zeile {0}: Lieferlager ({1}) und Kundenlager ({2}) können nicht identisch sein

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
de_DE: Zeile {0}: Fälligkeitsdatum in der Tabelle &quot;Zahlungsbedingungen&quot; darf nicht vor dem Buchungsdatum liegen

en: Row {0}: Either Delivery Note Item or Packed Item reference is mandatory.
de_DE: Zeile {0}: Entweder die Referenz zu einem "Lieferschein-Artikel" oder "Verpackter Artikel" ist obligatorisch.

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
de_DE: Zeile {0}: Wechselkurs ist erforderlich

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
de_DE: Zeile {0}: Erwarteter Wert nach Nutzungsdauer muss kleiner als Brutto Kaufbetrag sein

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} as no Purchase Receipt is created against Item {2}.
de_DE: Zeile {0}: Aufwandskonto geändert zu {1}, da kein Eingangsbeleg für Artikel {2} erstellt wird.

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
de_DE: Zeile {0}: Aufwandskonto geändert zu {1}, weil das Konto {2} nicht mit dem Lager {3} verknüpft ist oder es nicht das Standard-Inventarkonto ist

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
de_DE: Zeile {0}: Aufwandskonto geändert zu {1}, da dieses bereits in Eingangsbeleg {2} verwendet wurde

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
de_DE: Zeile {0}: Für Lieferant {1} ist eine E-Mail-Adresse erforderlich, um eine E-Mail zu senden

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
de_DE: Zeile {0}: Von Zeit und zu Zeit ist obligatorisch.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
de_DE: Zeile {0}: Zeitüberlappung in {1} mit {2}

en: Row {0}: From Warehouse is mandatory for internal transfers
de_DE: Zeile {0}: Von Lager ist obligatorisch für interne Transfers

en: Row {0}: From time must be less than to time
de_DE: Zeile {0}: Von Zeit zu Zeit muss kleiner sein

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
de_DE: Zeile {0}: Stunden-Wert muss größer als Null sein.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
de_DE: Zeile {0}: Ungültige Referenz {1}

en: Row {0}: Item Tax template updated as per validity and rate applied
de_DE: Zeile {0}: Artikelsteuervorlage aktualisiert gemäß Gültigkeit und angewendetem Satz

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
de_DE: Zeile {0}: Der Einzelpreis wurde gemäß dem Bewertungskurs aktualisiert, da es sich um eine interne Umlagerung handelt

en: Row {0}: Item {1} must be a stock item.
de_DE: Zeile {0}: Artikel {1} muss ein Lagerartikel sein.

en: Row {0}: Item {1} must be a subcontracted item.
de_DE: Zeile {0}: Artikel {1} muss ein an Dritte vergebener Artikel sein.

en: Row {0}: Item {1}'s quantity cannot be higher than the available quantity.
de_DE: Zeile {0}: Die Menge des Artikels {1} kann nicht höher sein als die verfügbare Menge.

en: Row {0}: Packed Qty must be equal to {1} Qty.
de_DE: Zeile {0}: Verpackte Menge muss gleich der {1} Menge sein.

en: Row {0}: Packing Slip is already created for Item {1}.
de_DE: Zeile {0}: Für den Artikel {1} wurde bereits ein Packzettel erstellt.

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
de_DE: Zeile {0}: Partei / Konto stimmt nicht mit {1} / {2} in {3} {4} überein

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
de_DE: Zeile {0}: Partei-Typ und Partei sind für Forderungen-/Verbindlichkeiten-Konto {1} zwingend erforderlich

en: Row {0}: Payment Term is mandatory
de_DE: Zeile {0}: Zahlungsbedingung ist obligatorisch

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
de_DE: Zeile {0}: "Zahlung zu Auftrag bzw. Bestellung" sollte immer als "Vorkasse" eingestellt werden

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
de_DE: Zeile {0}: Wenn es sich um eine Vorkasse-Buchung handelt, bitte "Ist Vorkasse" zu Konto {1} anklicken, .

en: Row {0}: Please provide a valid Delivery Note Item or Packed Item reference.
de_DE: Zeile {0}: Bitte geben Sie einen gültigen Lieferschein Artikel oder verpackten Artikel an.

en: Row {0}: Please select a BOM for Item {1}.
de_DE: Zeile {0}: Bitte wählen Sie eine Stückliste für Artikel {1}.

en: Row {0}: Please select an active BOM for Item {1}.
de_DE: Zeile {0}: Bitte wählen Sie eine aktive Stückliste für Artikel {1}.

en: Row {0}: Please select an valid BOM for Item {1}.
de_DE: Zeile {0}: Bitte wählen Sie eine gültige Stückliste für Artikel {1}.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
de_DE: Zeile {0}: Bitte setzen Sie den Steuerbefreiungsgrund in den Umsatzsteuern und -gebühren

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
de_DE: Zeile {0}: Bitte legen Sie die Zahlungsweise im Zahlungsplan fest

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
de_DE: Zeile {0}: Bitte geben Sie den richtigen Code für die Zahlungsweise ein {1}

en: Row {0}: Project must be same as the one set in the Timesheet: {1}.
de_DE: Zeile {0}: Das Projekt muss mit dem in der Zeiterfassung festgelegten Projekt identisch sein: {1}.

en: Row {0}: Purchase Invoice {1} has no stock impact.
de_DE: Zeile {0}: Eingangsrechnung {1} hat keine Auswirkungen auf den Bestand.

en: Row {0}: Qty cannot be greater than {1} for the Item {2}.
de_DE: Zeile {0}: Die Menge darf für den Artikel {2} nicht größer als {1} sein.

en: Row {0}: Qty in Stock UOM can not be zero.
de_DE: Zeile {0}: Menge in Lager-ME kann nicht Null sein.

en: Row {0}: Qty must be greater than 0.
de_DE: Zeile {0}: Menge muss größer als 0 sein.

en: Row {0}: Quantity cannot be negative.
de_DE: Zeile {0}: Die Menge darf nicht negativ sein.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
de_DE: Zeile {0}: Menge für {4} in Lager {1} zum Buchungszeitpunkt des Eintrags nicht verfügbar ({2} {3})

en: Row {0}: Shift cannot be changed since the depreciation has already been processed
de_DE: Zeile {0}: Schicht kann nicht geändert werden, da die Abschreibung bereits verarbeitet wurde

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
de_DE: Zeile {0}: Unterauftragsartikel sind für den Rohstoff {1} obligatorisch.

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
de_DE: Zeile {0}: Ziellager ist für interne Transfers obligatorisch

en: Row {0}: Task {1} does not belong to Project {2}
de_DE: Zeile {0}: Aufgabe {1} gehört nicht zum Projekt {2}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
de_DE: Zeile {0}: Die Menge des Artikels {1} muss eine positive Zahl sein

en: Row {0}: The {3} Account {1} does not belong to the company {2}
de_DE: Zeile {0}: Das {3}-Konto {1} gehört nicht zum Unternehmen {2}

en: Row {0}: To set {1} periodicity, difference between from and to date must be greater than or equal to {2}
de_DE: Zeile {0}: Um die Periodizität {1} festzulegen, muss die Differenz zwischen dem Von- und Bis-Datum größer oder gleich {2} sein

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
de_DE: Zeile {0}: Umrechnungsfaktor für Maßeinheit ist zwingend erforderlich

en: Row {0}: Workstation or Workstation Type is mandatory for an operation {1}
de_DE: Zeile {0}: Arbeitsplatz oder Arbeitsplatztyp ist obligatorisch für einen Vorgang {1}

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
de_DE: Zeile {0}: Der Nutzer hat die Regel {1} nicht auf das Element {2} angewendet.

en: Row {0}: {1} account already applied for Accounting Dimension {2}
de_DE: Zeile {0}: Konto {1} wird bereits für die Buchhaltungsdimension {2} verwendet

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
de_DE: Zeile {0}: {1} muss größer als 0 sein

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
de_DE: Zeile {0}: {1} {2} stimmt nicht mit {3} überein

en: Row {0}: {2} Item {1} does not exist in {2} {3}
de_DE: Zeile {0}: {2} Artikel {1} existiert nicht in {2} {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
de_DE: Zeile {1}: Menge ({0}) darf kein Bruch sein. Deaktivieren Sie dazu &#39;{2}&#39; in UOM {3}.

en: Row {idx}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation of assets for item {item_code}.
de_DE: Zeile {idx}: Der Nummernkreis des Vermögensgegenstandes ist obligatorisch für die automatische Erstellung von Vermögenswerten für den Artikel {item_code}.

en: Row({0}): Outstanding Amount cannot be greater than actual Outstanding Amount {1} in {2}
de_DE: Zeile({0}): Ausstehender Betrag kann nicht größer sein als der tatsächliche ausstehende Betrag {1} in {2}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
de_DE: Zeile ({0}): {1} ist bereits in {2} abgezinst.

en: Rows Added in {0}
de_DE: Zeilen hinzugefügt in {0}

en: Rows Removed in {0}
de_DE: Zeilen in {0} entfernt

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
de_DE: Zeilen mit denselben Konten werden im Hauptbuch zusammengefasst

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
de_DE: Zeilen mit doppelten Fälligkeitsdaten in anderen Zeilen wurden gefunden: {0}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
de_DE: Zeilen: {0} haben „Zahlungseintrag“ als Referenztyp. Dies sollte nicht manuell festgelegt werden.

en: Rows: {0} in {1} section are Invalid. Reference Name should point to a valid Payment Entry or Journal Entry.
de_DE: Zeilen: {0} im Abschnitt {1} sind ungültig. Der Referenzname sollte auf einen gültigen Zahlungseintrag oder Buchungssatz verweisen.

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
de_DE: Regel angewendet

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
de_DE: Regelbeschreibung

note: Description of the 'Job Capacity' (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Run parallel job cards in a workstation
de_DE: Parallele Jobkarten an einer Workstation ausführen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Running
de_DE: Laufend

en: S.O. No.
de_DE: Nummer der Lieferantenbestellung

note: Label of the sco_rm_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: SCO Supplied Item
de_DE: Artikel beigestellt für Unterauftrag

note: Label of the sla_fulfilled_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Fulfilled On
de_DE: SLA erfüllt am

note: Name of a DocType
en: SLA Fulfilled On Status
de_DE: SLA erfüllt am Status

note: Label of the pause_sla_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Paused On
de_DE: SLA pausiert am

en: SLA is on hold since {0}
de_DE: SLA ist seit {0} auf Eis gelegt

en: SLA will be applied if {1} is set as {2}{3}
de_DE: SLA wird angewendet, wenn {1} als {2}{3} eingestellt ist

en: SLA will be applied on every {0}
de_DE: SLA wird alle {0} angewendet

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
de_DE: SMS-Center

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
de_DE: SMS-Protokoll

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
de_DE: SMS-Einstellungen

en: SO Qty
de_DE: Kd.-Auftr.-Menge

en: SO Total Qty
de_DE: Kd.-Auftr.-Gesamtmenge

en: STATEMENT OF ACCOUNTS
de_DE: KONTOAUSZUG

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
de_DE: SWIFT-Nummer

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
de_DE: SWIFT-Nummer

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
de_DE: Sicherheitsbestand

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
de_DE: Gehalt

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
de_DE: Gehaltswährung

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
de_DE: Gehaltsmodus

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
de_DE: Vertrieb

en: Sales Account
de_DE: Verkaufskonto

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
de_DE: Vertriebsanalyse

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
de_DE: Verkaufsbeiträge und Anreize

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
de_DE: Verkaufsvorgaben

en: Sales Expenses
de_DE: Vertriebskosten

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
de_DE: Verkaufstrichter

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
de_DE: Ausgangsrechnung

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
de_DE: Anzahlung auf Ausgangsrechnung

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
de_DE: Ausgangsrechnungsposition

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
de_DE: Ausgangsrechnungs-Nr.

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
de_DE: Ausgangsrechnung-Zahlungen

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
de_DE: Ausgangsrechnung-Zeiterfassung

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
de_DE: Ausgangsrechnung-Trendanalyse

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
de_DE: Ausgangsrechnung {0} wurde bereits gebucht

en: Sales Invoice {0} must be deleted before cancelling this Sales Order
de_DE: Ausgangsrechnung {0} muss vor der Stornierung dieses Auftrags gelöscht werden

note: Name of a role
en: Sales Manager
de_DE: Vertriebsleiter

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
de_DE: Hauptvertriebsleiter

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
de_DE: Verkäufe Monatliche Geschichte

en: Sales Opportunities by Source
de_DE: Verkaufschancen nach Quelle

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
de_DE: Auftrag

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
de_DE: Auftragsanalyse

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
de_DE: Auftragsdatum

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
de_DE: Auftragsposition

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
de_DE: Auftragsreferenz

note: Label of the sales_order_status (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order Status
de_DE: Auftragsstatus

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
de_DE: Trendanalyse Aufträge

en: Sales Order required for Item {0}
de_DE: Auftrag für den Artikel {0} erforderlich

en: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}. To allow multiple Sales Orders, Enable {2} in {3}
de_DE: Auftrag {0} existiert bereits für die Kundenbestellung {1}. Um mehrere Verkaufsaufträge zuzulassen, aktivieren Sie {2} in {3}

en: Sales Order {0} is not submitted
de_DE: Auftrag {0} ist nicht gebucht

en: Sales Order {0} is not valid
de_DE: Auftrag {0} ist nicht gültig

en: Sales Order {0} is {1}
de_DE: Auftrag {0} ist {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
de_DE: Aufträge

en: Sales Orders Required
de_DE: Aufträge erforderlich

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
de_DE: Aufträge an Rechnung

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
de_DE: Auszuliefernde Aufträge

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
de_DE: Vertriebspartner

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
de_DE: Vertriebspartner

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
de_DE: Zusammenfassung der Vertriebspartnerprovision

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
de_DE: Name des Vertriebspartners

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
de_DE: Vertriebspartner-Ziel

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
de_DE: Zielabweichung des Vertriebspartners basierend auf Artikelgruppe

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
de_DE: Vertriebspartnertyp

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
de_DE: Vertriebspartner-Provision

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
de_DE: Zusammenfassung der Verkaufszahlung

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
de_DE: Verkäufer

en: Sales Person <b>{0}</b> is disabled.
de_DE: Verkäufer <b>{0}</b> ist deaktiviert.

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
de_DE: Zusammenfassung der Verkaufspersonenkommission

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
de_DE: Name des Vertriebsmitarbeiters

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
de_DE: Zielabweichung Verkäufer basierend auf Artikelgruppe

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
de_DE: Ziele für Vertriebsmitarbeiter

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
de_DE: Vertriebsmitarbeiterbezogene Zusammenfassung der Transaktionen

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
de_DE: Vertriebspipeline

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline Analytics
de_DE: Analyse der Vertriebspipeline

en: Sales Pipeline by Stage
de_DE: Vertriebspipeline nach Phase

en: Sales Price List
de_DE: Verkaufspreisliste

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
de_DE: Übersicht über den Umsatz

en: Sales Representative
de_DE: Vertriebsmitarbeiter:in

en: Sales Return
de_DE: Retoure

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
de_DE: Verkaufsphase

en: Sales Summary
de_DE: Verkaufszusammenfassung

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
de_DE: Umsatzsteuer-Vorlage

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
de_DE: Umsatzsteuern und Gebühren auf den Verkauf

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
de_DE: Vorlage für Verkaufssteuern und -abgaben

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
de_DE: Verkaufsteam

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
de_DE: Häufigkeit der Umsatzaktualisierung in Unternehmen und Projekten

note: Name of a role
en: Sales User
de_DE: Nutzer Vertrieb

en: Sales Value
de_DE: Verkaufswert

en: Sales and Returns
de_DE: Verkauf und Retouren

en: Sales orders are not available for production
de_DE: Aufträge sind für die Produktion nicht verfügbar

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
de_DE: Anrede

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value
de_DE: Restwert

note: Label of the salvage_value_percentage (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value Percentage
de_DE: Restwertanteil

en: Same Company is entered more than once
de_DE: Das selbe Unternehmen wurde mehrfach angegeben

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
de_DE: Gleicher Artikel

en: Same item and warehouse combination already entered.
de_DE: Dieselbe Artikel- und Lagerkombination wurde bereits eingegeben.

en: Same item cannot be entered multiple times.
de_DE: Das gleiche Einzelteil kann nicht mehrfach eingegeben werden.

en: Same supplier has been entered multiple times
de_DE: Same Anbieter wurde mehrmals eingegeben

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
de_DE: Beispielmenge

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
de_DE: Beispiel Retention Warehouse

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
de_DE: Stichprobenumfang

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
de_DE: Die Beispielmenge {0} darf nicht mehr als die empfangene Menge {1} sein

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
de_DE: sanktionierte

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
de_DE: Samstag

en: Save
de_DE: Speichern

en: Savings
de_DE: Einsparungen

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
de_DE: Barcode scannen

en: Scan Batch No
de_DE: Chargennummer scannen

en: Scan Job Card Qrcode
de_DE: Scanne Jobkarten-QR-Code

note: Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Pick List' Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Mode
de_DE: Scan-Modus

en: Scan Serial No
de_DE: Seriennummer scannen

en: Scan barcode for item {0}
de_DE: Barcode für Artikel {0} scannen

en: Scan mode enabled, existing quantity will not be fetched.
de_DE: Scanmodus aktiviert, vorhandene Menge wird nicht abgerufen.

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
de_DE: Gescannte Scheck

en: Scanned Quantity
de_DE: Gescannte Menge

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
de_DE: Planen

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
de_DE: Geplantes Datum

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
de_DE: Geplant

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
de_DE: Geplantes Datum

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
de_DE: Geplante Zeit

note: Label of the scheduled_time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time Logs
de_DE: Geplante Zeitprotokolle

en: Scheduler Inactive
de_DE: Scheduler Inaktiv

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger job now.
de_DE: Der Planer ist inaktiv. Job kann derzeit nicht ausgelöst werden.

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger jobs now.
de_DE: Der Planer ist inaktiv. Jobs können derzeit nicht ausgelöst werden.

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
de_DE: Zeitplaner ist inaktiv. Aufgabe kann nicht eingereiht werden.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
de_DE: Scheduler ist inaktiv. Daten können nicht importiert werden.

en: Scheduler is inactive. Cannot merge accounts.
de_DE: Zeitplaner ist inaktiv. Konten können nicht zusammengeführt werden.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
de_DE: Zeitablaufpläne

note: Label of the scheduling_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Scheduling
de_DE: Zeitplan

en: Scheduling...
de_DE: Zeitplan...

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
de_DE: Schule/Universität

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
de_DE: Ergebnis

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
de_DE: Aktionen für Bewertungsliste

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
de_DE: Bewertungskriterien

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
de_DE: Punkte zählen

note: Label of the scrap_section (Tab Break) field in DocType 'BOM'
en: Scrap & Process Loss
de_DE: Ausschuss & Prozessverluste

en: Scrap Asset
de_DE: Vermögensgegenstand verschrotten

note: Label of the scrap_cost_per_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Scrap Cost Per Qty
de_DE: Ausschusskosten pro Menge

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Code
de_DE: Code für Ausschussartikel

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Name
de_DE: Name des Ausschussartikel

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
de_DE: Ausschussartikel

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
de_DE: Ausschusssmaterialkosten

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
de_DE: Ausschussmaterialkosten (Unternehmenswährung)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
de_DE: Ausschusslager

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
de_DE: Verschrottet

en: Search
de_DE: Suchen

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
de_DE: Such-APIs

en: Search Sub Assemblies
de_DE: Unterbaugruppen suchen

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
de_DE: Suchbegriff Param Name

en: Search by customer name, phone, email.
de_DE: Suche nach Kundenname, Telefon, E-Mail.

en: Search by invoice id or customer name
de_DE: Suche nach Rechnungs-ID oder Kundenname

en: Search by item code, serial number or barcode
de_DE: Suche nach Artikelcode, Seriennummer oder Barcode

note: Name of a UOM
en: Second
de_DE: Sekunde

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
de_DE: Zweite E-Mail

en: Secretary
de_DE: Sekretär:in

en: Section
de_DE: Sektion

en: Section Code
de_DE: Abschnittscode

en: Secured Loans
de_DE: Gedeckte Kredite

en: Securities & Commodity Exchanges
de_DE: Wertpapier- und Rohstoffbörsen

en: Securities and Deposits
de_DE: Wertpapiere und Einlagen

en: See All Articles
de_DE: Alle Artikel anzeigen

en: See all open tickets
de_DE: Alle offenen Tickets anzeigen

en: Select
de_DE: Auswählen

en: Select Alternate Item
de_DE: Wählen Sie Alternatives Element

en: Select Alternative Items for Sales Order
de_DE: Alternativpositionen für Auftragsbestätigung auswählen

en: Select Attribute Values
de_DE: Wählen Sie Attributwerte

en: Select BOM
de_DE: Stückliste auswählen

en: Select BOM and Qty for Production
de_DE: Wählen Sie Stückliste und Menge für die Produktion

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
de_DE: Bitte Stückliste, Menge und Lager wählen

en: Select Batch No
de_DE: Chargennummer auswählen

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
de_DE: Zahlungsadresse auswählen

en: Select Brand...
de_DE: Marke auswählen ...

en: Select Columns and Filters
de_DE: Spalten und Filter auswählen

en: Select Company
de_DE: Unternehmen auswählen

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
de_DE: Wählen Sie Kunden nach

en: Select Date of Birth. This will validate Employees age and prevent hiring of under-age staff.
de_DE: Wählen Sie Geburtsdatum. Damit wird das Alter der Mitarbeiter überprüft und die Einstellung von minderjährigen Mitarbeitern verhindert.

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
de_DE: Wählen Sie Eintrittsdatum. Es wirkt sich auf die erste Gehaltsberechnung und die Zuteilung von Abwesenheiten auf Pro-rata-Basis aus.

en: Select Default Supplier
de_DE: Standard -Lieferant auswählen

en: Select Difference Account
de_DE: Wählen Sie Differenzkonto

en: Select Dimension
de_DE: Dimension auswählen

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
de_DE: DocType auswählen

en: Select Employees
de_DE: Mitarbeiter auswählen

en: Select Finished Good
de_DE: Fertigerzeugnis auswählen

en: Select Items
de_DE: Gegenstände auswählen

en: Select Items based on Delivery Date
de_DE: Wählen Sie die Positionen nach dem Lieferdatum aus

en: Select Items for Quality Inspection
de_DE: Artikel für die Qualitätsprüfung auswählen

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
de_DE: Wählen Sie die Elemente Herstellung

en: Select Loyalty Program
de_DE: Wählen Sie Treueprogramm

en: Select Possible Supplier
de_DE: Möglichen Lieferanten wählen

en: Select Quantity
de_DE: Menge wählen

en: Select Serial No
de_DE: Seriennummer auswählen

en: Select Serial and Batch
de_DE: Seriennummer und Charge auswählen

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
de_DE: Lieferadresse auswählen

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
de_DE: Lieferantenadresse auswählen

en: Select Target Warehouse
de_DE: Wählen Sie Target Warehouse

en: Select Time
de_DE: Zeit auswählen

en: Select View
de_DE: Ansicht auswählen

en: Select Vouchers to Match
de_DE: Passende Belege auswählen

en: Select Warehouse...
de_DE: Lager auswählen ...

en: Select Warehouses to get Stock for Materials Planning
de_DE: Wählen Sie Lager aus, um Bestände für die Materialplanung zu erhalten

en: Select a Company
de_DE: Wählen Sie eine Firma aus

en: Select a Company this Employee belongs to.
de_DE: Wählen Sie ein Unternehmen, zu dem dieser Mitarbeiter gehört.

en: Select a Customer
de_DE: Wählen Sie einen Kunden

en: Select a Default Priority.
de_DE: Wählen Sie eine Standardpriorität.

en: Select a Supplier
de_DE: Wählen Sie einen Lieferanten aus

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
de_DE: Wählen Sie einen Lieferanten aus den Standardlieferanten der folgenden Artikel aus. Bei der Auswahl erfolgt eine Bestellung nur für Artikel, die dem ausgewählten Lieferanten gehören.

en: Select a company
de_DE: Wählen Sie eine Firma aus

en: Select an Item Group.
de_DE: Wählen Sie eine Artikelgruppe.

en: Select an account to print in account currency
de_DE: Wählen Sie ein Konto aus, das in der Kontowährung gedruckt werden soll

en: Select an invoice to load summary data
de_DE: Wählen Sie eine Rechnung aus, um die Zusammenfassung zu laden

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
de_DE: Wählen Sie aus den Alternativen jeweils einen Artikel aus, der in die Auftragsbestätigung übernommen werden soll.

en: Select at least one value from each of the attributes.
de_DE: Wählen Sie aus jedem Attribut mindestens einen Wert aus.

en: Select company first
de_DE: Zuerst das Unternehmen auswählen

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
de_DE: Zuerst Firma auswählen.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
de_DE: Wählen Sie das Finanzbuch für das Element {0} in Zeile {1} aus.

en: Select item group
de_DE: Artikelgruppe auswählen

en: Select template item
de_DE: Vorlagenelement auswählen

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
de_DE: Wählen Sie das abzustimmende Bankkonto aus.

en: Select the Item to be manufactured.
de_DE: Wählen Sie den Artikel, der hergestellt werden soll.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
de_DE: Wählen Sie den Artikel, der hergestellt werden soll. Der Name des Artikels, die ME, das Unternehmen und die Währung werden automatisch abgerufen.

en: Select the Warehouse
de_DE: Wählen Sie das Lager aus

en: Select the customer or supplier.
de_DE: Wählen Sie den Kunden oder den Lieferanten aus.

en: Select the date
de_DE: Wählen Sie das Datum

en: Select the date and your timezone
de_DE: Wählen Sie das Datum und Ihre Zeitzone

en: Select the raw materials (Items) required to manufacture the Item
de_DE: Wählen Sie die Rohstoffe (Artikel) aus, die zur Herstellung des Artikels benötigt werden

en: Select variant item code for the template item {0}
de_DE: Wählen Sie den Variantenartikelcode für den Vorlagenartikel {0} aus

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
de_DE: Wählen Sie, ob Sie Artikel aus einem Auftrag oder einer Materialanforderung abrufen möchten. Wählen Sie erst einmal <b>Auftrag</b>.
     Ein Produktionsplan kann auch manuell erstellt werden, wobei Sie die zu produzierenden Artikel auswählen können.

en: Select your weekly off day
de_DE: Wählen Sie einen wöchentlich freien Tag

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
de_DE: Wählen Sie, um den Kunden mit diesen Feldern durchsuchbar zu machen

en: Selected POS Opening Entry should be open.
de_DE: Der ausgewählte POS-Eröffnungseintrag sollte geöffnet sein.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
de_DE: Die ausgewählte Preisliste sollte die Kauf- und Verkaufsfelder überprüft haben.

note: Label of the repost_vouchers (Table) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Selected Vouchers
de_DE: Ausgewählte Belege

en: Selected date is
de_DE: Ausgewähltes Datum ist

en: Selected document must be in submitted state
de_DE: Ausgewähltes Dokument muss in gebuchtem Zustand sein

en: Sell
de_DE: Verkaufen

en: Sell Asset
de_DE: Vermögensgegenstand verkaufen

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
de_DE: Vertrieb

en: Selling Amount
de_DE: Verkaufsbetrag

en: Selling Price List
de_DE: Verkaufspreisliste

en: Selling Rate
de_DE: Verkaufspreis

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
de_DE: Vertriebseinstellungen

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
de_DE: Vertrieb muss aktiviert werden, wenn "Anwenden auf" ausgewählt ist bei {0}

note: Label of the semi_finished_good__finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Good / Finished Good
de_DE: Halbfertige Ware / Fertigerzeugnis

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Semi Finished Goods / Finished Goods
de_DE: Halbfertige Waren / Fertigerzeugnisse

en: Send
de_DE: Absenden

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
de_DE: Senden nach (Tage)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
de_DE: Angehängte Dateien senden

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
de_DE: Ausdruck der Anfrage senden

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
de_DE: E-Mail absenden

en: Send Emails
de_DE: E-Mails senden

en: Send Emails to Suppliers
de_DE: Senden Sie E-Mails an Lieferanten

en: Send Now
de_DE: Jetzt senden

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
de_DE: SMS verschicken

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
de_DE: Senden an

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
de_DE: An primären Kontakt senden

note: Description of a DocType
en: Send regular summary reports via Email.
de_DE: Regelmäßige Zusammenfassungen per E-Mail senden.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
de_DE: An Subunternehmer senden

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
de_DE: Senden mit Anhang

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
de_DE: Absender

en: Sending
de_DE: Versand

en: Sending...
de_DE: Senden...

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
de_DE: Gesendet

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
de_DE: Sequenz-ID

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
de_DE: Sequenz-ID

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Sequential
de_DE: Sequentiell

note: Label of the serial_and_batch_item_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item
de_DE: Serien- und Chargenartikel

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item Settings
de_DE: Einstellungen für Serien- und Chargenartikel

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial / Batch Bundle
de_DE: Serien- / Chargenbündel

en: Serial / Batch Bundle Missing
de_DE: Serien- / Chargenbündel fehlt

note: Label of the serial_no_and_batch_no_tab (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Serial / Batch No
de_DE: Serien-/Chargennr

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
de_DE: Seriennummer

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
de_DE: Seriennummer / Charge

en: Serial No Count
de_DE: Seriennummern gezählt

en: Serial No Range
de_DE: Seriennummernbereich

en: Serial No Reserved
de_DE: Seriennummer reserviert

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
de_DE: Ablaufdatum des Wartungsvertrags zu Seriennummer

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
de_DE: Seriennummern-Status

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
de_DE: Ablaufdatum der Garantie zu Seriennummer

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
de_DE: Seriennummer und Chargen

en: Serial No is mandatory
de_DE: Seriennummer ist obligatorisch

en: Serial No is mandatory for Item {0}
de_DE: Seriennummer ist für Artikel {0} zwingend erforderlich

en: Serial No {0} already exists
de_DE: Die Seriennummer {0} existiert bereits

en: Serial No {0} already scanned
de_DE: Seriennummer {0} bereits gescannt

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
de_DE: Seriennummer {0} gehört nicht zu Lieferschein {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
de_DE: Seriennummer {0} gehört nicht zu Artikel {1}

en: Serial No {0} does not exist
de_DE: Seriennummer {0} existiert nicht

en: Serial No {0} does not exists
de_DE: Seriennummer {0} existiert nicht

en: Serial No {0} is already added
de_DE: Die Seriennummer {0} ist bereits hinzugefügt

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
de_DE: Seriennummer {0} ist mit Wartungsvertrag versehen bis {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
de_DE: Seriennummer {0} ist innerhalb der Garantie bis {1}

en: Serial No {0} not found
de_DE: Seriennummer {0} wurde nicht gefunden

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
de_DE: Seriennummer: {0} wurde bereits in eine andere POS-Rechnung übertragen.

en: Serial Nos
de_DE: Seriennummern

en: Serial Nos / Batch Nos
de_DE: Serien-/Chargennummern

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
de_DE: Seriennummern und Chargen

en: Serial Nos are created successfully
de_DE: Seriennummern wurden erfolgreich erstellt

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
de_DE: Seriennummern sind bereits reserviert. Sie müssen die Reservierung aufheben, bevor Sie fortfahren.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
de_DE: Serie der Seriennummer

note: Label of the item_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Serial and Batch
de_DE: Seriennummer und Charge

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocTyp
en: Serial and Batch Bundle
de_DE: Serien- und Chargenbündel

en: Serial and Batch Bundle created
de_DE: Serien- und Chargenbündel erstellt

en: Serial and Batch Bundle updated
de_DE: Serien- und Chargenbündel aktualisiert

en: Serial and Batch Bundle {0} is already used in {1} {2}.
de_DE: Serien- und Chargenbündel {0} wird bereits in {1} {2} verwendet.

note: Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial and Batch Details
de_DE: Serien- und Chargendetails

en: Serial and Batch Nos
de_DE: Serien- und Chargennummern

note: Label of the serial_and_batch_reservation_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the serial_and_batch_reservation_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Reservation
de_DE: Serien- und Chargenreservierung

note: Name of a report
en: Serial and Batch Summary
de_DE: Serien- und Chargenzusammenfassung

en: Serial number {0} entered more than once
de_DE: Seriennummer {0} wurde mehrfach erfasst

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
de_DE: Nummernkreis

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
de_DE: Serie für Abschreibungs-Eintrag (Buchungssatz)

en: Series is mandatory
de_DE: Serie ist zwingend erforderlich

en: Service
de_DE: Dienst

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
de_DE: Serviceadresse

note: Name of a DocType
en: Service Day
de_DE: Service-Tag

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
de_DE: Service-Enddatum

note: Label of the service_expenses_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expenses
de_DE: Wartungsaufwand

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item
de_DE: Dienstleistungsartikel

note: Label of the service_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty
de_DE: Dienstleistungsartikel Menge

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty / Finished Good Qty
de_DE: Dienstleistungsartikel Menge / Fertigerzeugnis Menge

note: Label of the service_item_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item UOM
de_DE: Dienstleistungsartikel ME

en: Service Item {0} is disabled.
de_DE: Dienstleistungsartikel {0} ist deaktiviert.

en: Service Item {0} must be a non-stock item.
de_DE: Dienstleistungsartikel {0} muss ein Artikel ohne Lagerhaltung sein.

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
de_DE: Erstellung von Service Level Agreements

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
de_DE: Details zum Service Level Agreement

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
de_DE: Status des Service Level Agreements

en: Service Level Agreement for {0} {1} already exists.
de_DE: Service Level Agreement für {0} {1} existiert bereits.

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
de_DE: Service Level Agreement wurde in {0} geändert.

en: Service Level Agreement was reset.
de_DE: Service Level Agreement wurde zurückgesetzt.

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
de_DE: Service Level Priorität

note: Label of the service_provider (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the service_provider (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Service Provider
de_DE: Anbieter

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
de_DE: Service erhalten, aber nicht in Rechnung gestellt

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
de_DE: Service Startdatum

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
de_DE: Service-Stopp-Datum

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
de_DE: Das Service-Stopp-Datum kann nicht nach dem Service-Enddatum liegen

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
de_DE: Das Servicestoppdatum darf nicht vor dem Servicestartdatum liegen

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
de_DE: Dienstleistungen

note: Name of a UOM
en: Set
de_DE: Eingetragen

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
de_DE: Akzeptiertes Lager festlegen

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
de_DE: Vorschüsse setzen und zuordnen (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
de_DE: Grundpreis manuell einstellen

en: Set Default Supplier
de_DE: Standard-Lieferant festlegen

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
de_DE: Artikelgruppenbezogene Budgets für diese Region erstellen. Durch Setzen der Auslieferungseinstellungen können auch saisonale Aspekte mit einbezogen werden.

en: Set Loyalty Program
de_DE: Treueprogramm eintragen

en: Set New Release Date
de_DE: Neues Veröffentlichungsdatum festlegen

en: Set Parent Row No in Items Table
de_DE: Übergeordnete Zeilennummer in der Artikeltabelle festlegen

en: Set Password
de_DE: Passwort festlegen

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
de_DE: Buchungsdatum festlegen

en: Set Project Status
de_DE: Projektstatus festlegen

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
de_DE: Projekt und alle Aufgaben auf Status {0} setzen?

en: Set Quantity
de_DE: Anzahl festlegen

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
de_DE: Legen Sie das Reservelager fest

en: Set Response Time for Priority {0} in row {1}.
de_DE: Legen Sie die Reaktionszeit für die Priorität {0} in der Zeile {1} fest.

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
de_DE: Legen Sie das Quell-Warehouse fest

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
de_DE: Festlegen des Ziellagers

note: Label of the set_rate_based_on_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Creator'
en: Set Valuation Rate Based on Source Warehouse
de_DE: Bewertungssatz basierend auf dem Quelllager festlegen

en: Set Warehouse
de_DE: Lager festlegen

en: Set as Closed
de_DE: Als "abgeschlossen" markieren

en: Set as Completed
de_DE: Als abgeschlossen festlegen

en: Set as Lost
de_DE: Als "verloren" markieren

en: Set as Open
de_DE: Als "geöffnet" markieren

note: Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Purchase Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Set by Item Tax Template
de_DE: Nach Artikelsteuervorlage festlegen

en: Set default inventory account for perpetual inventory
de_DE: Inventurkonto für permanente Inventur auswählen

en: Set default {0} account for non stock items
de_DE: Legen Sie das Standardkonto {0} für "Artikel ohne Lagerhaltung" fest

en: Set quantity of process loss item:
de_DE: Menge des Prozessverlustartikels festlegen:

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
de_DE: Setzen Sie die Menge der Unterbaugruppe auf der Grundlage der Stückliste

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
de_DE: Ziele artikelgruppenbezogen für diesen Vertriebsmitarbeiter festlegen.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
de_DE: Stellen Sie dies ein, wenn der Kunde ein Unternehmen der öffentlichen Verwaltung ist.

en: Set {0} in asset category {1} for company {2}
de_DE: Legen Sie {0} in die Vermögensgegenstand-Kategorie {1} für das Unternehmen {2} fest

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
de_DE: Stellen Sie {0} in der Anlagenkategorie {1} oder im Unternehmen {2} ein

en: Set {0} in company {1}
de_DE: {0} in Firma {1} festlegen

note: Description of the 'Accepted Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Accepted Warehouse' in each row of the Items table.
de_DE: Legt in jeder Zeile der Artikeltabelle das Annahmelager fest.

note: Description of the 'Rejected Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Rejected Warehouse' in each row of the Items table.
de_DE: Legt in jeder Zeile der Artikeltabelle das „Ausschusslager“ fest.

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
de_DE: Legt in jeder Zeile der Artikeltabelle das „Ausgangslager“ fest.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
de_DE: Legt in jeder Zeile der Artikeltabelle das „Eingangslager“ fest.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
de_DE: Legt &#39;Warehouse&#39; in jeder Zeile der Items-Tabelle fest.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
de_DE: Das Festlegen des Kontotyps hilft bei der Auswahl dieses Kontos bei Transaktionen.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
de_DE: Einstellen Events auf {0}, da die Mitarbeiter auf die beigefügten unter Verkaufs Personen keine Benutzer-ID {1}

en: Setting Item Locations...
de_DE: Festlegen der Artikelstandorte ...

en: Setting defaults
de_DE: Standardeinstellungen festlegen

en: Setting up company
de_DE: Firma gründen

en: Setting {} is required
de_DE: Die Einstellung {} ist erforderlich

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
de_DE: Einstellungen

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
de_DE: Einstellungen für das Verkaufsmodul

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
de_DE: Erledigt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
de_DE: Einrichtung

en: Setup your organization
de_DE: Unternehmensdaten einrichten

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
de_DE: Anteilsbestand

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
de_DE: Aktienbuch

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
de_DE: Aktienverwaltung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
de_DE: Weitergabe übertragen

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
de_DE: Art der Freigabe

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
de_DE: Aktionär

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
de_DE: Haltbarkeit in Tagen

en: Shelf Life in Days
de_DE: Haltbarkeitsdauer in Tagen

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Shift
de_DE: Schicht

note: Label of the shift_factor (Float) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Factor
de_DE: Schichtfaktor

note: Label of the shift_name (Data) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Name
de_DE: Schichtname

note: Name of a DocType
en: Shipment
de_DE: Sendung

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
de_DE: Versandbetrag

note: Label of the shipment_delivery_note (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Delivery Note
de_DE: Lieferschein für die Sendung

note: Label of the shipment_id (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment ID
de_DE: Sendungs-ID

note: Label of the shipment_information_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Information
de_DE: Sendungsinformationen

note: Label of the shipment_parcel (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Parcel
de_DE: Versandpaket

note: Name of a DocType
en: Shipment Parcel Template
de_DE: Versandpaketvorlage

note: Label of the shipment_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Type
de_DE: Sendungstyp

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
de_DE: Sendungsdetails

en: Shipments
de_DE: Lieferungen

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
de_DE: Versandkonto

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the company_shipping_address_
en: Shipping Address
de_DE: Lieferadresse

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
de_DE: Vorschau Lieferadresse

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
de_DE: Lieferadresse Bezeichnung

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address Template
de_DE: Vorlage Lieferadresse

en: Shipping Address does not belong to the {0}
de_DE: Die Lieferadresse gehört nicht zu {0}

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
de_DE: Lieferadresse hat kein Land, das für diese Versandregel benötigt wird

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
de_DE: Versandbetrag

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
de_DE: Zielstadt der Lieferung

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
de_DE: Zielland der Lieferung

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
de_DE: Versand-Landesbezirk/-Gemeinde/-Kreis

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
de_DE: Versandregel

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
de_DE: Versandbedingung

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
de_DE: Versandbedingungen

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
de_DE: Versandregel für Land

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
de_DE: Bezeichnung der Versandregel

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
de_DE: Versandregeltyp

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
de_DE: Versandstatus

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
de_DE: Versand Postleitzahl

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
de_DE: Versandregel gilt nicht für Land {0} in Versandadresse

en: Shipping rule only applicable for Buying
de_DE: Versandregel gilt nur für den Einkauf

en: Shipping rule only applicable for Selling
de_DE: Versandregel gilt nur für den Verkauf

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
de_DE: Warenkorb

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
de_DE: Kürzel

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
de_DE: Kurzfristiges Darlehenskonto

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
de_DE: Kurzbiographie für die Webseite und andere Publikationen.

en: Shortage Qty
de_DE: Engpassmenge

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
de_DE: Saldo in Kontenplan anzeigen

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
de_DE: Barcode-Feld in Lagerbewegungen anzeigen

en: Show Cancelled Entries
de_DE: Abgebrochene Einträge anzeigen

en: Show Completed
de_DE: Show abgeschlossen

en: Show Cumulative Amount
de_DE: Kumulativen Betrag anzeigen

en: Show Disabled Warehouses
de_DE: Deaktivierte Lager anzeigen

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
de_DE: Fehlgeschlagene Protokolle anzeigen

en: Show Future Payments
de_DE: Zukünftige Zahlungen anzeigen

en: Show GL Balance
de_DE: Hauptbuchsaldo anzeigen

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
de_DE: Auf der Webseite anzeigen

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
de_DE: Inklusive Steuern im Druck anzeigen

en: Show Item Name
de_DE: Artikelname anzeigen

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
de_DE: Elemente anzeigen

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
de_DE: Zeige aktuelle Forum Beiträge

en: Show Linked Delivery Notes
de_DE: Verknüpfte Lieferscheine anzeigen

en: Show Open
de_DE: zeigen open

en: Show Opening Entries
de_DE: Eröffnungsbeiträge anzeigen

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
de_DE: zeigen Operationen

note: Label of the show_pay_button (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Show Pay Button in Purchase Order Portal
de_DE: Schaltfläche „Bezahlen“ im Bestellportal anzeigen

en: Show Payment Details
de_DE: Zahlungsdetails anzeigen

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
de_DE: Zeige Zahlungstermin in Drucken

en: Show Preview
de_DE: Vorschau anzeigen

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
de_DE: Bemerkungen anzeigen

en: Show Return Entries
de_DE: Zeige Return-Einträge

en: Show Sales Person
de_DE: Verkäufer anzeigen

en: Show Stock Ageing Data
de_DE: Alterungsdaten anzeigen

note: Label of the show_taxes_as_table_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Taxes as Table in Print
de_DE: Steuern als Tabelle im Druck anzeigen

en: Show Traceback
de_DE: Traceback anzeigen

en: Show Variant Attributes
de_DE: Variantenattribute anzeigen

en: Show Variants
de_DE: Varianten anzeigen

en: Show Warehouse-wise Stock
de_DE: Lagerbestand anzeigen

en: Show exploded view
de_DE: Explosionsansicht anzeigen

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
de_DE: In der Website anzeigen

en: Show net values in opening and closing columns
de_DE: Nettowerte in Eröffnungs- und Abschlussspalten anzeigen

en: Show only POS
de_DE: Zeige nur POS

en: Show pending entries
de_DE: Ausstehende Einträge anzeigen

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
de_DE: Gewinn- und Verlustrechnung für nicht geschlossenes Finanzjahr zeigen.

en: Show with upcoming revenue/expense
de_DE: Mit kommenden Einnahmen/Ausgaben anzeigen

en: Show zero values
de_DE: Nullwerte anzeigen

en: Show {0}
de_DE: {0} anzeigen

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
de_DE: Unterzeichner Position

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
de_DE: Unterzeichnet

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
de_DE: Signiert von (Firma)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
de_DE: Angemeldet

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
de_DE: Unterzeichner (Firma)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
de_DE: Unterschrift Details

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Simple Python Expression, Example: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'
de_DE: Einfacher Python-Ausdruck, zum Beispiel: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
de_DE: Einfacher Python-Ausdruck, Beispiel: Territorium! = &#39;Alle Territorien&#39;

note: Description of the 'Acceptance Criteria Formula' (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' 'Quality Inspection Reading'
en: Simple Python formula applied on Reading fields.<br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numeric eg. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Value based eg.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>
de_DE: Einfache Python-Formel, die auf Ablesewert-Felder angewendet wird.<br> Numerisch z. B. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numerisch z. B. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (Mittelwert der ausgefüllten Felder)<br>
    Wertbasiert z. B.: <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Simultaneous
de_DE: Gleichzeitig

en: Since there is a process loss of {0} units for the finished good {1}, you should reduce the quantity by {0} units for the finished good {1} in the Items Table.
de_DE: Da es einen Prozessverlust von {0} Einheiten für das Fertigerzeugnis {1} gibt, sollten Sie die Menge um {0} Einheiten für das Fertigerzeugnis {1} in der Artikeltabelle reduzieren.

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
de_DE: Ledig

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
de_DE: Einstufiges Programm

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
de_DE: Einzeltransaktionsschwelle

en: Single Variant
de_DE: Einzelvariante

en: Size
de_DE: Größe

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
de_DE: Lieferschein überspringen

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Skip Material Transfer
de_DE: Materialübertragung überspringen

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
de_DE: Überspringen Sie die Materialübertragung in das WIP-Lager

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
de_DE: Übersprungen

en: Skipping {0} of {1}, {2}
de_DE: Überspringe {0} von {1}, {2}

en: Small
de_DE: Klein

en: Smoothing Constant
de_DE: Glättungskonstante

en: Soap & Detergent
de_DE: Seife & Waschmittel

en: Software Developer
de_DE: Software-Entwickler:in

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
de_DE: Verkauft

en: Sold by
de_DE: Verkauft von

en: Something went wrong please try again
de_DE: Etwas ist schief gelaufen, bitte versuchen Sie es erneut

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
de_DE: Dieser Gutscheincode ist leider nicht mehr gültig

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
de_DE: Die Gültigkeit dieses Gutscheincodes ist leider abgelaufen

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
de_DE: Die Gültigkeit dieses Gutscheincodes wurde leider noch nicht gestartet

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
de_DE: Quelle

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
de_DE: Quelle DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
de_DE: Quelldokumentname

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
de_DE: Quelldokumenttyp

note: Label of the source_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Source Exchange Rate
de_DE: Quellwechselkurs

note: Label of the source_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Source Fieldname
de_DE: Quellfeldname

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
de_DE: Quellspeicherort

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
de_DE: Quellenname

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
de_DE: Quelle Typ

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
de_DE: Ausgangslager

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
de_DE: Adresse des Quelllagers

note: Label of the source_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address Link
de_DE: Link zur Quelllageradresse

en: Source Warehouse is mandatory for the Item {0}.
de_DE: Ausgangslager ist für Zeile {0} zwingend erforderlich.

en: Source and Target Location cannot be same
de_DE: Quelle und Zielort können nicht identisch sein

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
de_DE: Ausgangs- und Eingangslager können nicht gleich sein für die Zeile {0}

en: Source and target warehouse must be different
de_DE: Quell- und Ziel-Warehouse müssen unterschiedlich sein

en: Source of Funds (Liabilities)
de_DE: Mittelherkunft (Verbindlichkeiten)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
de_DE: Ausgangslager ist für Zeile {0} zwingend erforderlich

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
de_DE: Vom Lieferanten bezogen

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Account
de_DE: Südafrika Mehrwertsteuer-Konto

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Settings
de_DE: Südafrika Mehrwertsteuer-Einstellungen

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
de_DE: Abstandshalter

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
de_DE: Geben Sie den Wechselkurs an, um eine Währung in eine andere umzurechnen

note: Description of a DocType
en: Specify conditions to calculate shipping amount
de_DE: Geben Sie Bedingungen an, um den Versandbetrag zu berechnen

en: Split
de_DE: Teilt

en: Split Asset
de_DE: Vermögensgegenstand aufspalten

en: Split Batch
de_DE: Charge aufteilen

note: Description of the 'Book Tax Loss on Early Payment Discount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Split Early Payment Discount Loss into Income and Tax Loss
de_DE: Skontobetrag in Aufwand und Umsatzsteuerkorrektur aufteilen

note: Label of the split_from (Link) field in DocType 'Asset'
en: Split From
de_DE: Abspalten von

en: Split Issue
de_DE: Split-Problem

en: Split Qty
de_DE: Abgespaltene Menge

en: Splitting {0} {1} into {2} rows as per Payment Terms
de_DE: Aufteilen von {0} {1} in {2} Zeilen gemäß Zahlungsbedingungen

en: Sports
de_DE: Sport

note: Name of a UOM
en: Square Centimeter
de_DE: Quadratzentimeter

note: Name of a UOM
en: Square Foot
de_DE: Quadratfuß

note: Name of a UOM
en: Square Inch
de_DE: Quadratzoll

note: Name of a UOM
en: Square Kilometer
de_DE: Quadratkilometer

note: Name of a UOM
en: Square Meter
de_DE: Quadratmeter

note: Name of a UOM
en: Square Mile
de_DE: Quadratmeile

en: Sr
de_DE: Pos

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
de_DE: Stufe

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
de_DE: Künstlername

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
de_DE: Stale Tage

en: Standard Buying
de_DE: Standard-Kauf

en: Standard Description
de_DE: Standardbeschreibung

en: Standard Selling
de_DE: Standard-Vertrieb

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
de_DE: Standard-Verkaufspreis

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
de_DE: Standard-Vorlage

en: Start
de_DE: Starten

en: Start / Resume
de_DE: Starten / Fortsetzen

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
de_DE: Startdatum

en: Start Date cannot be before the current date
de_DE: Startdatum darf nicht vor dem aktuellen Datum liegen

en: Start Date should be lower than End Date
de_DE: Das Startdatum muss vor dem Enddatum liegen

en: Start Deletion
de_DE: Löschen starten

en: Start Import
de_DE: Starten Sie den Import

en: Start Job
de_DE: Job starten

en: Start Merge
de_DE: Zusammenführung starten

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
de_DE: Startzeit

en: Start Time can't be greater than or equal to End Time for {0}.
de_DE: Die Startzeit kann nicht größer oder gleich der Endzeit für {0} sein.

en: Start Year
de_DE: Startjahr

en: Start Year and End Year are mandatory
de_DE: Startjahr und Endjahr sind obligatorisch

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
de_DE: Start- und Enddatum

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
de_DE: Startdatum der laufenden Rechnungsperiode

en: Start date should be less than end date for Item {0}
de_DE: Startdatum sollte für den Artikel {0} vor dem Enddatum liegen

en: Start date should be less than end date for task {0}
de_DE: Startdatum sollte weniger als Enddatum für Aufgabe {0} sein

en: Started
de_DE: Hat angefangen

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
de_DE: Startzeit

en: Started a background job to create {1} {0}
de_DE: Hintergrundjob zum Erstellen von {1} {0} gestartet

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
de_DE: Startposition vom linken Rand

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
de_DE: Ausgangsposition von der Oberkante

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
de_DE: Bundesland

note: Label of the status_details (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Status Details
de_DE: Statusdetails

note: Label of the illustration_section (Section Break) field in DocType 'Workstation'
en: Status Illustration
de_DE: Statusdarstellung

en: Status must be Cancelled or Completed
de_DE: Der Status muss abgebrochen oder abgeschlossen sein

en: Status must be one of {0}
de_DE: Status muss einer aus {0} sein

en: Status set to rejected as there are one or more rejected readings.
de_DE: Der Status wurde auf abgelehnt gesetzt, da es einen oder mehrere abgelehnte Messwerte gibt.

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
de_DE: Rechtlich notwendige und andere allgemeine Informationen über Ihren Lieferanten

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
de_DE: Lager

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
de_DE: Bestandskorrektur

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
de_DE: Bestandskorrektur-Konto

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
de_DE: Lager-Abschreibungen

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
de_DE: Bestandsanalyse

en: Stock Assets
de_DE: Wertpapiere

en: Stock Available
de_DE: Lager verfügbar

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
de_DE: Lagerbestand

en: Stock Balance Report
de_DE: Bestandsbilanzbericht

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
de_DE: Lagerdetails

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Labe
en: Stock Entry
de_DE: Lagerbuchung

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
de_DE: Lagerbuchung (ausgeh. WIT)

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
de_DE: Lagerbuchungsdetail

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
de_DE: Art der Lagerbuchung

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
de_DE: Für diese Pickliste wurde bereits eine Lagerbewegung erstellt

en: Stock Entry {0} created
de_DE: Lagerbuchung {0} erstellt

en: Stock Entry {0} has created
de_DE: Lagerbuchung {0} erstellt

en: Stock Entry {0} is not submitted
de_DE: Lagerbewegung {0} ist nicht gebucht

en: Stock Expenses
de_DE: Lagerkosten

note: Label of the stock_frozen_upto (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Up To
de_DE: Lager eingefroren bis

en: Stock In Hand
de_DE: Warenbestand

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
de_DE: Lagerartikel

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
de_DE: Lagerbuch

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
de_DE: Buchung im Lagerbuch

en: Stock Ledger ID
de_DE: Bestandsbuch-ID

en: Stock Levels
de_DE: Lagerbestände

en: Stock Liabilities
de_DE: Lager-Verbindlichkeiten

note: Name of a role
en: Stock Manager
de_DE: Lagerleiter

en: Stock Movement
de_DE: Lagerbewegung

note: Label of the stock_planning_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Planning
de_DE: Bestandsplanung

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
de_DE: Prognostizierte Lagerbestandsmenge

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
de_DE: Lagermenge

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
de_DE: Lagermenge vs Seriennummer

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
de_DE: Empfangener, aber nicht berechneter Lagerbestand

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
de_DE: Bestandsabgleich

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
de_DE: Bestandsabgleich-Artikel

en: Stock Reconciliations
de_DE: Bestandsabstimmungen

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
de_DE: Lagerberichte

note: Label of the stock_reservation_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Reservation
de_DE: Bestandsreservierung

en: Stock Reservation Entries Cancelled
de_DE: Bestandsreservierungen storniert

en: Stock Reservation Entries Created
de_DE: Bestandsreservierungen erstellt

note: Name of a DocType
en: Stock Reservation Entry
de_DE: Bestandsreservierungseintrag

en: Stock Reservation Entry cannot be updated as it has been delivered.
de_DE: Der Bestandsreservierungseintrag kann nicht aktualisiert werden, da er bereits geliefert wurde.

en: Stock Reservation Entry created against a Pick List cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
de_DE: Ein anhand einer Kommissionierliste erstellter Bestandsreservierungseintrag kann nicht aktualisiert werden. Wenn Sie Änderungen vornehmen müssen, empfehlen wir, den vorhandenen Eintrag zu stornieren und einen neuen zu erstellen.

en: Stock Reservation can only be created against {0}.
de_DE: Bestandsreservierungen können nur gegen {0} erstellt werden.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Reserved
de_DE: Bestand reserviert

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Reserved Qty (in Stock UOM)
de_DE: Reservierter Bestand (in Lager-ME)

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
de_DE: Lager-Einstellungen

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
de_DE: Lager-Zusammenfassung

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
de_DE: Lagerbewegungen

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Stock UOM
de_DE: Lagermaßeinheit

note: Label of the conversion_factor_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock UOM Quantity
de_DE: Lager-ME Menge

en: Stock Unreservation
de_DE: Aufhebung der Bestandsreservierung

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
de_DE: Lagermaßeinheit

note: Name of a role
en: Stock User
de_DE: Lager-Benutzer

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
de_DE: Lagerwert

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
de_DE: Bestands- und Kontowertvergleich

note: Label of the stock_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Stock and Manufacturing
de_DE: Lager und Fertigung

en: Stock cannot be reserved in group warehouse {0}.
de_DE: In der Lager-Gruppe {0} kann kein Bestand reserviert werden.

en: Stock cannot be reserved in the group warehouse {0}.
de_DE: In der Lager-Gruppe {0} kann kein Bestand reserviert werden.

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
de_DE: Bestand kann nicht gegen Eingangsbeleg {0} aktualisiert werden

en: Stock not available for Item {0} in Warehouse {1}.
de_DE: Der Artikel {0} ist in Lager {1} nicht vorrätig.

en: Stock transactions before {0} are frozen
de_DE: Lagertransaktionen vor {0} werden gesperrt

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
de_DE: Lagerbewegungen, die älter als die genannten Tage sind, können nicht geändert werden.

en: Stock/Accounts can not be frozen as processing of backdated entries is going on. Please try again later.
de_DE: Lagerbestände/Konten können nicht eingefroren werden, da die Verarbeitung rückwirkender Einträge noch läuft. Bitte versuchen Sie es später erneut.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Stop
de_DE: Anhalten

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
de_DE: Stoppen Sie die Vernunft

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
de_DE: Angehalten

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
de_DE: Der angehaltene Arbeitsauftrag kann nicht abgebrochen werden. Stoppen Sie ihn zuerst, um ihn abzubrechen

en: Stores
de_DE: Lagerräume

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
de_DE: Gerade Linie

en: Sub Assemblies
de_DE: Unterbaugruppen

note: Label of the raw_materials_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Sub Assemblies & Raw Materials
de_DE: Unterbaugruppen & Rohmaterialien

en: Sub Assembly Item
de_DE: Artikel der Unterbaugruppe

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
de_DE: Artikelcode der Unterbaugruppe

en: Sub Assembly Item is mandatory
de_DE: Unterbaugruppe ist obligatorisch

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
de_DE: Artikel der Unterbaugruppe

note: Label of the sub_assembly_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Warehouse
de_DE: Unterbaugruppe Lager

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
de_DE: Unterprozedur

en: Sub Total
de_DE: Zwischensumme

en: Sub-assembly BOM Count
de_DE: Stücklistenanzahl der Unterbaugruppe

en: Sub-contracting
de_DE: Zulieferung

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
de_DE: Zulieferer

note: Label of the subcontract_bom_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Subcontract BOM
de_DE: Stückliste für Untervergabe

en: Subcontract Order
de_DE: Unterauftrag

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
de_DE: Unterauftragsgegenstand

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
de_DE: Unterauftragsgegenstand, der empfangen werden soll

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
de_DE: An Subunternehmer vergebene Rohstoffe

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the subcontracting_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Requ
en: Subcontracting
de_DE: Untervergabe

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a DocType
en: Subcontracting BOM
de_DE: Stückliste für Untervergabe

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' Receipt Supplied Item'
en: Subcontracting Order
de_DE: Unterauftrag

note: Description of the 'Auto Create Subcontracting Order' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Order (Draft) will be auto-created on submission of Purchase Order.
de_DE: Unterauftrag (Entwurf) wird automatisch bei der Buchung der Lieferantenbestellung erstellt.

note: Name of a DocType Label of the subcontracting_order_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Order Item
de_DE: Position im Unterauftrag

note: Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Subcontracting Purchase Order
de_DE: Unterauftragsbestellung

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt
de_DE: Unterauftragsbeleg

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
de_DE: Untervergabe-Einstellungen

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
de_DE: Teilgebiet

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
de_DE: Betreff

en: Submit
de_DE: Buchen

en: Submit Action Failed
de_DE: Aktion Buchen fehlgeschlagen

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
de_DE: Nach dem Import buchen

note: Label of the submit_err_jv (Check) field in DocType 'Company'
en: Submit ERR Journals?
de_DE: ERR-Journale buchen?

note: Label of the submit_invoice (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Submit Generated Invoices
de_DE: Generierte Rechnungen buchen

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
de_DE: Buchungssätze buchen

en: Submit this Work Order for further processing.
de_DE: Buchen Sie diesen Arbeitsauftrag zur weiteren Bearbeitung.

en: Submit your Quotation
de_DE: Buchen Sie Ihr Angebot

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
de_DE: Gebucht

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
de_DE: Abonnement

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
de_DE: Abonnement-Enddatum

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
de_DE: Das Enddatum des Abonnements ist obligatorisch, um den Kalendermonaten zu folgen

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
de_DE: Das Enddatum des Abonnements muss gemäß Abonnement nach {0} liegen

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
de_DE: Abonnementrechnung

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
de_DE: Abonnementverwaltung

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
de_DE: Abonnementzeitraum

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
de_DE: Abonnementplan

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
de_DE: Details zum Abonnementplan

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
de_DE: Abonnementpläne

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
de_DE: Bezugspreis basierend auf

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
de_DE: Abonnementbereich

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
de_DE: Abonnementeinstellungen

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
de_DE: Startdatum des Abonnements

en: Subscription for Future dates cannot be processed.
de_DE: Abonnements für zukünftige Termine können nicht verarbeitet werden.

en: Subscriptions
de_DE: Abonnements

note: Label of the succeeded (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Succeeded
de_DE: Erfolgreich

en: Succeeded Entries
de_DE: Erfolgreiche Einträge

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
de_DE: Erfolg

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
de_DE: URL für erfolgreiche Umleitung

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
de_DE: Erfolgseinstellungen

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
de_DE: Erfolgreich

en: Successfully Reconciled
de_DE: Erfolgreich abgestimmt

en: Successfully Set Supplier
de_DE: Setzen Sie den Lieferanten erfolgreich

en: Successfully changed Stock UOM, please redefine conversion factors for new UOM.
de_DE: Lager-ME erfolgreich geändert. Bitte passen Sie nun die Umrechnungsfaktoren an.

en: Successfully imported {0}
de_DE: Erfolgreich importiert {0}

en: Successfully imported {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
de_DE: {0} von {1} Datensätzen erfolgreich importiert. Klicken Sie auf „Fehlerhafte Zeilen exportieren“, beheben Sie die Fehler und importieren Sie erneut.

en: Successfully imported {0} record.
de_DE: {0} Datensatz erfolgreich importiert.

en: Successfully imported {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
de_DE: {0} von {1} Datensätzen erfolgreich importiert. Klicken Sie auf „Fehlerhafte Zeilen exportieren“, beheben Sie die Fehler und importieren Sie erneut.

en: Successfully imported {0} records.
de_DE: {0} Datensätze erfolgreich importiert.

en: Successfully linked to Customer
de_DE: Erfolgreich mit dem Kunden verknüpft

en: Successfully linked to Supplier
de_DE: Erfolgreich mit dem Lieferanten verknüpft

en: Successfully merged {0} out of {1}.
de_DE: {0} von {1} erfolgreich zusammengeführt.

en: Successfully updated {0}
de_DE: Erfolgreich aktualisiert {0}

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
de_DE: {0} von {1} Datensätzen erfolgreich aktualisiert. Klicken Sie auf „Fehlerhafte Zeilen exportieren“, beheben Sie die Fehler und importieren Sie erneut.

en: Successfully updated {0} record.
de_DE: {0} Datensatz erfolgreich aktualisiert.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
de_DE: {0} von {1} Datensätzen erfolgreich aktualisiert. Klicken Sie auf „Fehlerhafte Zeilen exportieren“, beheben Sie die Fehler und importieren Sie erneut.

en: Successfully updated {0} records.
de_DE: {0} Datensätze erfolgreich aktualisiert.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
de_DE: Vorschläge

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
de_DE: Zusammenfassung

en: Summary for this month and pending activities
de_DE: Zusammenfassung für diesen Monat und anstehende Aktivitäten

en: Summary for this week and pending activities
de_DE: Zusammenfassung für diese Woche und anstehende Aktivitäten

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
de_DE: Sonntag

en: Supplied Item
de_DE: Gelieferter Artikel

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
de_DE: Gelieferte Artikel

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
de_DE: Gelieferte Anzahl

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
de_DE: Lieferant

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
de_DE: Lieferantenadresse

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
de_DE: Vorschau Lieferantenadresse

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
de_DE: Lieferanten-Adressen und Kontaktdaten

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
de_DE: Lieferantenkontakt

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
de_DE: Lieferschein Nr.

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
de_DE: Lieferantendetails

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
de_DE: Lieferantengruppe

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
de_DE: Name der Lieferantengruppe

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
de_DE: Lieferanteninfo

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
de_DE: Lieferantenrechnung

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
de_DE: Lieferantenrechnungsdatum

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
de_DE: Lieferant Rechnungsdatum kann nicht größer sein als Datum der Veröffentlichung

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
de_DE: Lieferantenrechnungsnr.

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
de_DE: Die Rechnungsnummer des Lieferanten wurde bereits in Eingangsrechnung {0} verwendet

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
de_DE: Lieferantenartikel

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
de_DE: Lieferantenartikel

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
de_DE: Vorlaufzeit des Lieferanten (Tage)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
de_DE: Lieferanten-Ledger-Zusammenfassung

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
de_DE: Lieferantenname

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
de_DE: Bezeichnung des Lieferanten nach

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
de_DE: Lieferant Teile-Nr

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
de_DE: Lieferanten-Artikelnummer

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
de_DE: Benutzer des Lieferantenportals

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
de_DE: Hauptadresse des Lieferanten

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
de_DE: Hauptkontakt des Lieferanten

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
de_DE: Lieferantenangebot

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
de_DE: Vergleich der Lieferantenangebote

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
de_DE: Lieferantenangebotsposition

en: Supplier Quotation {0} Created
de_DE: Lieferantenangebot {0} Erstellt

en: Supplier Reference
de_DE: Lieferantenreferenz

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
de_DE: Lieferantenbewertung

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
de_DE: Lieferantenbewertung

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
de_DE: Lieferantenbewertung Kriterien

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
de_DE: Lieferantenbewertung Zeitraum

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
de_DE: Lieferantenbewertung Bewertungskriterien

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
de_DE: Lieferantentyp

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
de_DE: Lieferantenlager

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
de_DE: Lieferant liefert an Kunden

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
de_DE: Lieferant von Waren oder Dienstleistungen.

en: Supplier {0} not found in {1}
de_DE: Lieferant {0} nicht in {1} gefunden

en: Supplier(s)
de_DE: Lieferant(en)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
de_DE: Lieferantenbezogene Analyse der Verkäufe

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
de_DE: Lieferanten

en: Supplies subject to the reverse charge provision
de_DE: Lieferungen, die der Reverse-Charge-Regelung unterliegen

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
de_DE: Rohmaterial für Einkauf bereitstellen

note: Name of a Workspace
en: Support
de_DE: Hilfe

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
de_DE: Stützzeitverteilung

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
de_DE: Supportportal

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
de_DE: Support-Suchquelle

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
de_DE: Support-Einstellungen

note: Name of a role
en: Support Team
de_DE: Support-Team

en: Support Tickets
de_DE: Support-Tickets

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
de_DE: Suspendiert

en: Switch Between Payment Modes
de_DE: Zwischen Zahlungsweisen wechseln

en: Sync Now
de_DE: Jetzt synchronisieren

en: Sync Started
de_DE: Synchronisierung gestartet

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
de_DE: Synchronisieren Sie alle Konten stündlich

note: Name of a role
en: System Manager
de_DE: System-Manager

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
de_DE: Systemverwaltung

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
de_DE: Systembenutzer-ID (Anmeldung). Wenn gesetzt, wird sie standardmäßig für alle HR-Formulare verwendet.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
de_DE: Falls aktiviert, erstellt das System bei der Buchung des Arbeitsauftrags automatisch Serien- bzw. Chargennummern für die Fertigerzeugnisse

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
de_DE: Das System ruft alle Einträge ab, wenn der Grenzwert Null ist.

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
de_DE: Das System benachrichtigt Sie, um die Menge oder Menge zu erhöhen oder zu verringern

en: TCS Amount
de_DE: Quellensteuerbetrag (TCS)

en: TCS Rate %
de_DE: Quellensteuersatz (TCS) %

en: TDS Amount
de_DE: Quellensteuerbetrag (TDS)

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
de_DE: Quellensteuer (TDS) Berechnungsübersicht

en: TDS Payable
de_DE: Fällige Quellensteuer (TDS)

en: TDS Rate %
de_DE: Quellensteuersatz (TDS) %

note: Name of a UOM
en: Tablespoon (US)
de_DE: Esslöffel (US)

en: Tag
de_DE: Schlagwort

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
de_DE: Ziel

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
de_DE: Zielbetrag

en: Target ({})
de_DE: Ziel ({})

note: Label of the target_asset (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset
de_DE: Ziel-Vermögensgegenstand

en: Target Asset {0} cannot be cancelled
de_DE: Ziel-Vermögensgegenstand {0} kann nicht storniert werden

en: Target Asset {0} cannot be submitted
de_DE: Ziel-Vermögensgegenstand {0} kann nicht gebucht werden

en: Target Asset {0} cannot be {1}
de_DE: Ziel-Vermögensgegenstand {0} kann nicht {1} sein

en: Target Asset {0} does not belong to company {1}
de_DE: Ziel-Vermögensgegenstand {0} gehört nicht zum Unternehmen {1}

en: Target Asset {0} needs to be composite asset
de_DE: Ziel-Vermögensgegenstand {0} muss ein zusammengesetzter Vermögensgegenstand sein

note: Label of the target_batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Batch No
de_DE: Ziel-Chargen-Nr

note: Name of a DocType
en: Target Detail
de_DE: Zieldetail

en: Target Details
de_DE: Zieldetails

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
de_DE: Aufteilung der Zielvorgaben

note: Label of the target_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Target Exchange Rate
de_DE: Zielwechselkurs

note: Label of the target_has_batch_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Batch No
de_DE: Ziel hat Chargennummer

note: Label of the target_has_serial_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Serial No
de_DE: Ziel hat Seriennummer

note: Label of the target_is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Is Fixed Asset
de_DE: Ziel ist Anlagevermögen

note: Label of the target_item_code (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Code
de_DE: Ziel Artikelcode

note: Label of the target_item_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Name
de_DE: Ziel Artikelname

en: Target Item {0} must be a Fixed Asset item
de_DE: Zielartikel {0} muss ein Vermögensgegenstand sein

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
de_DE: Zielort

en: Target On
de_DE: Ziel auf

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
de_DE: Zielmenge

en: Target Qty must be a positive number
de_DE: Zielmenge muss eine positive Zahl sein

note: Label of the target_serial_no (Small Text) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Serial No
de_DE: Ziel Seriennummer

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label
en: Target Warehouse
de_DE: Eingangslager

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
de_DE: Ziellageradresse

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
de_DE: Eingangslager ist für Zeile {0} zwingend erforderlich

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
de_DE: Ziele

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
de_DE: Tarifnummer

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
de_DE: Vorgang

note: Label of the task_assignee_email (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Assignee Email
de_DE: E-Mail des Aufgabenempfängers

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
de_DE: Aufgabenerledigung

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
de_DE: Vorgang hängt ab von

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
de_DE: Vorgangsbeschreibung

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
de_DE: Aufgaben-Name

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
de_DE: Fortschritt der einzelnen Aufgaben

note: Name of a DocType
en: Task Type
de_DE: Vorgangstyp

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
de_DE: Gewichteter Fortschritt der Aufgaben

en: Task {0} depends on Task {1}. Please add Task {1} to the Tasks list.
de_DE: Aufgabe {0} hängt von Aufgabe {1} ab. Bitte fügen Sie Aufgabe {1} zur Aufgabenliste hinzu.

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
de_DE: Aufgaben

en: Tasks Completed
de_DE: Aufgaben erledigt

en: Tasks Overdue
de_DE: Überfällige Aufgaben

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
de_DE: Steuer

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
de_DE: Steuerkonto

en: Tax Amount
de_DE: Steuerbetrag

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
de_DE: Steuerbetrag nach Abzug von Rabatt

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
de_DE: Steuerbetrag nach Abzug von Rabatt (Unternehmenswährung)

note: Description of the 'Round Tax Amount Row-wise' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Amount will be rounded on a row(items) level
de_DE: Der Steuerbetrag wird auf (Artikel-)Zeilenebene gerundet

en: Tax Assets
de_DE: Steuerguthaben

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
de_DE: Steuererhebung

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
de_DE: Steuerkategorie

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
de_DE: Steuer-Kategorie wurde in "Total" geändert, da alle Artikel "Artikel ohne Lagerhaltung" sind

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
de_DE: Steuernummer

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
de_DE: Steuernummer

en: Tax Id:
de_DE: Steuernummer / UstIdNr:

en: Tax Id: {0}
de_DE: Steuernr. / UstId: {0}

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Tax Masters
de_DE: Steuer-Stammdaten

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) 
en: Tax Rate
de_DE: Steuersatz

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
de_DE: Steuersätze

en: Tax Refunds provided to Tourists under the Tax Refunds for Tourists Scheme
de_DE: Steuererstattungen für Touristen im Rahmen der Steuererstattungsregelung für Touristen

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
de_DE: Steuerregel

en: Tax Rule Conflicts with {0}
de_DE: Steuer-Regel steht in Konflikt mit {0}

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
de_DE: Umsatzsteuer-Einstellungen

en: Tax Template is mandatory.
de_DE: Steuer-Vorlage ist erforderlich.

en: Tax Total
de_DE: Steuer insgesamt

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
de_DE: Steuerart

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
de_DE: Steuerrückbehaltkonto

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
de_DE: Steuereinbehalt Kategorie

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
de_DE: Steuerrückbehaltrate

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
de_DE: Steuerrückbehalt

note: Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Order Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocTyp
en: Tax detail table fetched from item master as a string and stored in this field.
    Used for Taxes and Charges
de_DE: Steuerdetailtabelle, die aus dem Artikelstamm als Zeichenfolge abgerufen und in diesem Feld gespeichert wird.
    Wird für Steuern und Gebühren verwendet

note: Description of the 'Only Deduct Tax On Excess Amount ' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax will be withheld only for amount exceeding the cumulative threshold
de_DE: Die Steuer wird nur für den Betrag einbehalten, der den kumulierten Schwellenwert überschreitet

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
de_DE: Steuerpflichtiger Betrag

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
de_DE: Steuern

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in
en: Taxes and Charges
de_DE: Steuern und Gebühren

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
de_DE: Steuern und Gebühren hinzugefügt

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
de_DE: Steuern und Gebühren hinzugerechnet (Unternehmenswährung)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
de_DE: Berechnung der Steuern und Gebühren

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
de_DE: Steuern und Gebühren abgezogen

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
de_DE: Steuern und Gebühren abgezogen (Unternehmenswährung)

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
de_DE: Teammitglied

note: Name of a UOM
en: Teaspoon
de_DE: Teelöffel

en: Technology
de_DE: Technologie

en: Telecommunications
de_DE: Telekommunikation

en: Telephone Expenses
de_DE: Telefonkosten

note: Name of a DocType
en: Telephony Call Type
de_DE: Telefonie Anrufart

en: Television
de_DE: Fernsehen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
de_DE: Vorlage

en: Template Item
de_DE: Vorlagenelement

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
de_DE: Vorlagenname

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
de_DE: Vorlagenoptionen

note: Label of the template_task (Data) field in DocType 'Task'
en: Template Task
de_DE: Vorlage einer Aufgabe

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
de_DE: Vorlagentitel

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
de_DE: Vorlagenwarnungen

en: Temporarily on Hold
de_DE: Vorübergehend auf Eis gelegt

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
de_DE: Temporär

en: Temporary Accounts
de_DE: Temporäre Konten

en: Temporary Opening
de_DE: Temporäre Eröffnungskonten

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
de_DE: Temporäres Eröffnungskonto

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
de_DE: Details der Geschäftsbedingungen

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
de_DE: Geschäftsbedingungen

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
de_DE: Bedingungen & Konditionen

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen Inhalt

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen Details

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
de_DE: Allgemeine Geschäftsbedingungen Hilfe

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
de_DE: Vorlage für Allgemeine Geschäftsbedingungen

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
de_DE: Gebiet

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
de_DE: Gebietsleiter

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
de_DE: Name der Region (Gebiet)

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
de_DE: Gebietszielabweichung basierend auf Artikelgruppe

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
de_DE: Ziele für die Region

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
de_DE: Gebietsbezogene Verkäufe

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
de_DE: Gebietsbezogene Verkäufe

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
de_DE: Die &#39;Von Paketnummer&#39; Das Feld darf weder leer sein noch einen Wert kleiner als 1 haben.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
de_DE: Der Zugriff auf die Angebotsanfrage vom Portal ist deaktiviert. Um den Zugriff zuzulassen, aktivieren Sie ihn in den Portaleinstellungen.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
de_DE: Die Stückliste (BOM) wird ersetzt.

en: The Batch {0} has negative quantity {1} in warehouse {2}. Please correct the quantity.
de_DE: Die Charge {0} hat eine negative Menge {1} im Lager {2}. Bitte korrigieren Sie die Menge.

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
de_DE: Die Kampagne &#39;{0}&#39; existiert bereits für die {1} &#39;{2}&#39;.

en: The Condition '{0}' is invalid
de_DE: Der Zustand &#39;{0}&#39; ist ungültig

en: The Document Type {0} must have a Status field to configure Service Level Agreement
de_DE: Der Dokumenttyp {0} muss über ein Statusfeld verfügen, um das Service Level Agreement zu konfigurieren

en: The GL Entries and closing balances will be processed in the background, it can take a few minutes.
de_DE: Die Hauptbucheinträge und Schlusssalden werden im Hintergrund verarbeitet, dies kann einige Minuten dauern.

en: The GL Entries will be cancelled in the background, it can take a few minutes.
de_DE: Die Hauptbucheinträge werden im Hintergrund storniert, dies kann einige Minuten dauern.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
de_DE: Das Treueprogramm ist für das ausgewählte Unternehmen nicht gültig

en: The Payment Request {0} is already paid, cannot process payment twice
de_DE: Die Auszahlungsanforderung {0} ist bereits bezahlt, die Zahlung kann nicht zweimal verarbeitet werden

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
de_DE: Die Zahlungsbedingung in Zeile {0} ist möglicherweise ein Duplikat.

en: The Process Loss Qty has reset as per job cards Process Loss Qty
de_DE: Die Prozessverlustmenge wurde gemäß den Jobkarten zurückgesetzt

en: The Sales Person is linked with {0}
de_DE: Der Verkäufer ist mit {0} verknüpft

en: The Serial No at Row #{0}: {1} is not available in warehouse {2}.
de_DE: Die Seriennummer in Zeile #{0}: {1} ist im Lager {2} nicht verfügbar.

en: The Serial No {0} is reserved against the {1} {2} and cannot be used for any other transaction.
de_DE: Die Seriennummer {0} ist für {1} {2} reserviert und kann für keine andere Transaktion verwendet werden.

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
de_DE: Der Lagereintrag vom Typ 'Fertigung' wird als Rückmeldung bezeichnet. Rohstoffe, die zur Herstellung von Fertigwaren verbraucht werden, werden als automatische Rückmeldung bezeichnet.<br><br> Beim Erstellen eines Fertigungseintrags werden Rohstoffartikel basierend auf der Stückliste des Produktionsartikels automatisch rückgemeldet. Wenn Sie möchten, dass Rohmaterialpositionen basierend auf der Materialtransfereintragung für diesen Arbeitsauftrag rückgemeldet werden, können Sie sie in diesem Feld festlegen.

en: The Work Order is mandatory for Disassembly Order
de_DE: Der Arbeitsauftrag ist obligatorisch für den Demontageauftrag

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
de_DE: Der Kontenkopf unter Eigen- oder Fremdkapital, in dem Gewinn / Verlust verbucht wird

en: The allocated amount is greater than the outstanding amount of Payment Request {0}
de_DE: Der zugewiesene Betrag ist größer als der ausstehende Betrag der Zahlungsanforderung {0}

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
de_DE: Der in dieser Zahlungsaufforderung angegebene Betrag von {0} unterscheidet sich von dem berechneten Betrag aller Zahlungspläne: {1}. Stellen Sie sicher, dass dies korrekt ist, bevor Sie das Dokument buchen.

en: The currency of invoice {} ({}) is different from the currency of this dunning ({}).
de_DE: Die Währung der Rechnung {} ({}) unterscheidet sich von der Währung dieser Mahnung ({}).

en: The default BOM for that item will be fetched by the system. You can also change the BOM.
de_DE: Die Standardstückliste für diesen Artikel wird vom System abgerufen. Sie können die Stückliste auch ändern.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
de_DE: Der Unterschied zwischen der Uhrzeit und der Uhrzeit muss ein Vielfaches des Termins sein

en: The field Asset Account cannot be blank
de_DE: Das Feld Bestandskonto darf nicht leer sein

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
de_DE: Das Feld Eigenkapitalkonto darf nicht leer sein

en: The field From Shareholder cannot be blank
de_DE: Das Feld Von Aktionär darf nicht leer sein

en: The field To Shareholder cannot be blank
de_DE: Das Feld An Aktionär darf nicht leer sein

en: The field {0} in row {1} is not set
de_DE: Das Feld {0} in der Zeile {1} ist nicht gesetzt

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
de_DE: Die Felder Von Aktionär und An Anteilinhaber dürfen nicht leer sein

en: The folio numbers are not matching
de_DE: Die Folionummern stimmen nicht überein

en: The following Items, having Putaway Rules, could not be accomodated:
de_DE: Die folgenden Artikel, für die Einlagerungsregeln gelten, konnten nicht untergebracht werden:

en: The following assets have failed to automatically post depreciation entries: {0}
de_DE: Bei den folgenden Vermögensgegenständen wurden die Abschreibungen nicht automatisch gebucht: {0}

en: The following batches are expired, please restock them: <br> {0}
de_DE: Die folgenden Chargen sind abgelaufen, bitte füllen Sie sie wieder auf: <br> {0}

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
de_DE: Die folgenden gelöschten Attribute sind in Varianten vorhanden, jedoch nicht in der Vorlage. Sie können entweder die Varianten löschen oder die Attribute in der Vorlage behalten.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
de_DE: Die folgenden Mitarbeiter berichten derzeit noch an {0}:

en: The following invalid Pricing Rules are deleted:
de_DE: Die folgenden ungültigen Preisregeln werden gelöscht:

en: The following {0} were created: {1}
de_DE: Die folgenden {0} wurden erstellt: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
de_DE: Das Bruttogewicht des Pakets. Normalerweise Nettogewicht + Verpackungsgweicht. (Für den Ausdruck)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
de_DE: Der Urlaub am {0} ist nicht zwischen dem Von-Datum und dem Bis-Datum

en: The item {item} is not marked as {type_of} item. You can enable it as {type_of} item from its Item master.
de_DE: Der Artikel {item} ist nicht als {type_of} Artikel gekennzeichnet. Sie können ihn als {type_of} Artikel in seinem Artikelstamm aktivieren.

en: The items {0} and {1} are present in the following {2} :
de_DE: Die Artikel {0} und {1} sind im folgenden {2} zu finden:

en: The items {items} are not marked as {type_of} item. You can enable them as {type_of} item from their Item masters.
de_DE: Die Artikel {items} sind nicht als {type_of} Artikel gekennzeichnet. Sie können sie in den Stammdaten der Artikel als {type_of} Artikel aktivieren.

en: The lowest tier must have a minimum spent amount of 0. Customers need to be part of a tier as soon as they are enrolled in the program.
de_DE: Die niedrigste Stufe muss einen Mindestbetrag von 0 aufweisen. Kunden müssen einer Stufe angehören, sobald sie sich für das Programm angemeldet haben.

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
de_DE: Das Nettogewicht dieses Pakets. (Automatisch als Summe der einzelnen Nettogewichte berechnet)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
de_DE: Die neue Stückliste nach dem Austausch

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
de_DE: Die Anzahl der Aktien und die Aktienanzahl sind inkonsistent

en: The original invoice should be consolidated before or along with the return invoice.
de_DE: Die Originalrechnung sollte vor oder zusammen mit der Erstattungsrechnung konsolidiert werden.

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
de_DE: Das übergeordnete Konto {0} ist in der hochgeladenen Vorlage nicht vorhanden

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
de_DE: Das Zahlungsgatewaykonto in Plan {0} unterscheidet sich von dem Zahlungsgatewaykonto in dieser Zahlungsanforderung

note: Description of the 'Over Billing Allowance (%)' (Currency) field in DocType 'Accounts Settings'
en: The percentage you are allowed to bill more against the amount ordered. For example, if the order value is $100 for an item and tolerance is set as 10%, then you are allowed to bill up to $110
de_DE: Der Prozentsatz, den Sie über den bestellten Betrag hinaus in Rechnung stellen dürfen. Wenn der Bestellwert für einen Artikel z. B. €100 beträgt und die Toleranz auf 10% eingestellt ist, dürfen Sie bis zu €110 in Rechnung stellen

note: Description of the 'Over Picking Allowance' (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to pick more items in the pick list than the ordered quantity.
de_DE: Der Prozentsatz, um den Sie mehr Artikel in der Kommissionierliste auswählen dürfen als die bestellte Menge.

note: Description of the 'Over Delivery/Receipt Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to receive or deliver more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed to receive 110 units.
de_DE: Der Prozentsatz, um den Sie mehr als die bestellte Menge erhalten oder liefern dürfen. Wenn Sie z. B. 100 Einheiten bestellt haben und die Toleranz auf 10% eingestellt ist, dürfen Sie 110 Einheiten erhalten.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed transfer 110 units.
de_DE: Der Prozentsatz, den Sie mehr als die bestellte Menge übertragen dürfen. Wenn Sie zum Beispiel 100 Einheiten bestellt haben und Ihr Freibetrag 10% beträgt, dürfen Sie 110 Einheiten übertragen.

en: The reserved stock will be released when you update items. Are you certain you wish to proceed?
de_DE: Der reservierte Bestand wird freigegeben, wenn Sie Artikel aktualisieren. Möchten Sie wirklich fortfahren?

en: The reserved stock will be released. Are you certain you wish to proceed?
de_DE: Der reservierte Bestand wird freigegeben. Sind Sie sicher, dass Sie fortfahren möchten?

en: The root account {0} must be a group
de_DE: Das Root-Konto {0} muss eine Gruppe sein

en: The selected BOMs are not for the same item
de_DE: Die ausgewählten Stücklisten sind nicht für den gleichen Artikel

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
de_DE: Das ausgewählte Änderungskonto {} gehört nicht zur Firma {}.

en: The selected item cannot have Batch
de_DE: Der ausgewählte Artikel kann keine Charge haben

en: The seller and the buyer cannot be the same
de_DE: Der Verkäufer und der Käufer können nicht identisch sein

en: The serial and batch bundle {0} not linked to {1} {2}
de_DE: Das Seriennummern- und Chargenbündel {0} ist nicht mit {1} {2} verknüpft

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
de_DE: Die Seriennummer {0} gehört nicht zu Artikel {1}

en: The shareholder does not belong to this company
de_DE: Der Aktionär gehört nicht zu diesem Unternehmen

en: The shares already exist
de_DE: Die Aktien sind bereits vorhanden

en: The shares don't exist with the {0}
de_DE: Die Freigaben existieren nicht mit der {0}

en: The sync has started in the background, please check the {0} list for new records.
de_DE: Die Synchronisierung wurde im Hintergrund gestartet. Bitte überprüfen Sie die Liste {0} auf neue Datensätze.

en: The task has been enqueued as a background job.
de_DE: Die Aufgabe wurde als Hintergrundjob in die Warteschlange gestellt.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
de_DE: Die Aufgabe wurde als Hintergrundjob in die Warteschlange gestellt. Falls bei der Verarbeitung im Hintergrund Probleme auftreten, fügt das System einen Kommentar zum Fehler in dieser Bestandsabstimmung hinzu und kehrt zum Entwurfsstadium zurück

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Submitted stage
de_DE: Die Aufgabe wurde als Hintergrundjob in die Warteschlange gestellt. Falls bei der Verarbeitung im Hintergrund ein Problem auftritt, fügt das System einen Kommentar über den Fehler bei dieser Bestandsabstimmung hinzu und kehrt zur Stufe Gebucht zurück

en: The uploaded file does not match the selected Code List.
de_DE: Die hochgeladene Datei stimmt nicht mit der ausgewählten Codeliste überein.

en: The user cannot submit the Serial and Batch Bundle manually
de_DE: Der Benutzer kann das Seriennummer- und Chargennummer-Bündel nicht manuell buchen

note: Description of the 'Role Allowed to Edit Frozen Stock' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: The users with this Role are allowed to create/modify a stock transaction, even though the transaction is frozen.
de_DE: Die Benutzer mit dieser Rolle dürfen eine Lagerbewegungen erstellen/ändern, auch wenn die Transaktion eingefroren ist.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
de_DE: Der Wert von {0} unterscheidet sich zwischen den Elementen {1} und {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
de_DE: Der Wert {0} ist bereits einem vorhandenen Element {1} zugeordnet.

en: The warehouse where you store finished Items before they are shipped.
de_DE: Das Lager, in dem Sie fertige Artikel lagern, bevor sie versandt werden.

en: The warehouse where you store your raw materials. Each required item can have a separate source warehouse. Group warehouse also can be selected as source warehouse. On submission of the Work Order, the raw materials will be reserved in these warehouses for production usage.
de_DE: Das Lager, in dem Sie Ihre Rohmaterialien lagern. Jeder benötigte Artikel kann ein eigenes Quelllager haben. Auch ein Gruppenlager kann als Quelllager ausgewählt werden. Bei Buchung des Arbeitsauftrags werden die Rohstoffe in diesen Lagern für die Produktion reserviert.

en: The warehouse where your Items will be transferred when you begin production. Group Warehouse can also be selected as a Work in Progress warehouse.
de_DE: Das Lager, in das Ihre Artikel übertragen werden, wenn Sie mit der Produktion beginnen. Es kann auch eine Lager-Gruppe ausgewählt werden.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
de_DE: Die {0} ({1}) muss gleich {2} ({3}) sein.

en: The {0} {1} created successfully
de_DE: {0} {1} erfolgreich erstellt

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
de_DE: Es gibt aktive Wartungs- oder Reparaturarbeiten am Vermögenswert. Sie müssen alle Schritte ausführen, bevor Sie das Asset stornieren können.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
de_DE: Es gibt Unstimmigkeiten zwischen dem Kurs, der Anzahl der Aktien und dem berechneten Betrag

en: There are no Failed transactions
de_DE: Es gibt keine fehlgeschlagenen Transaktionen

en: There are no active Fiscal Years for which Demo Data can be generated.
de_DE: Es gibt keine aktiven Geschäftsjahre, für die Demodaten erstellt werden können.

en: There are no slots available on this date
de_DE: Für dieses Datum sind keine Plätze verfügbar

en: There aren't any item variants for the selected item
de_DE: Für den ausgewählten Artikel sind keine Artikelvarianten vorhanden

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
de_DE: Es kann nur EIN Konto pro Unternehmen in {0} {1} geben

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
de_DE: Es kann nur eine Versandbedingung mit dem Wert "0" oder "leer" für "Bis-Wert" geben

en: There is no batch found against the {0}: {1}
de_DE: Es wurde kein Stapel für {0} gefunden: {1}

en: There must be atleast 1 Finished Good in this Stock Entry
de_DE: Es muss mindestens 1 Fertigerzeugnis in dieser Lagerbewegung vorhanden sein

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
de_DE: Bei der Verknüpfung mit Plaid ist ein Fehler beim Erstellen des Bankkontos aufgetreten.

en: There was an error syncing transactions.
de_DE: Es ist ein Fehler bei der Synchronisierung von Transaktionen aufgetreten.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
de_DE: Beim Verknüpfen mit Plaid ist beim Aktualisieren des Bankkontos {} ein Fehler aufgetreten.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
de_DE: Es gab ein Problem bei der Verbindung mit dem Authentifizierungsserver von Plaid. Prüfen Sie die Browser-Konsole für weitere Informationen

en: There were errors while sending email. Please try again.
de_DE: Beim Versand der E-Mail ist ein Fehler aufgetreten. Bitte versuchen Sie es erneut.

en: There were issues unlinking payment entry {0}.
de_DE: Es gab Probleme bei der Aufhebung der Verknüpfung der Zahlung {0}.

note: Description of the 'Zero Balance' (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: This Account has '0' balance in either Base Currency or Account Currency
de_DE: Dieses Konto weist entweder in der Basiswährung oder in der Kontowährung einen Saldo von „0“ auf

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
de_DE: Dieser Artikel ist eine Vorlage und kann nicht in Transaktionen verwendet werden. Artikelattribute werden in die Varianten kopiert, es sein denn es wurde "nicht kopieren" ausgewählt

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
de_DE: Dieser Artikel ist eine Variante von {0} (Vorlage).

en: This Month's Summary
de_DE: Zusammenfassung dieses Monats

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
de_DE: Dieses Lager wird im Feld Ziellager des Arbeitsauftrags automatisch aktualisiert.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
de_DE: Dieses Warehouse wird im Feld Work In Progress Warehouse der Arbeitsaufträge automatisch aktualisiert.

en: This Week's Summary
de_DE: Zusammenfassung dieser Woche

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
de_DE: Diese Aktion wird die zukünftige Abrechnung stoppen. Sind Sie sicher, dass Sie dieses Abonnement kündigen möchten?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
de_DE: Durch diese Aktion wird die Verknüpfung dieses Kontos mit einem externen Dienst, der ERPNext mit Ihren Bankkonten integriert, aufgehoben. Es kann nicht ungeschehen gemacht werden. Bist du sicher ?

en: This covers all scorecards tied to this Setup
de_DE: Dies deckt alle mit diesem Setup verbundenen Bewertungslisten ab

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
de_DE: Dieses Dokument ist über dem Limit von {0} {1} für item {4}. Machen Sie eine andere {3} gegen die gleiche {2}?

en: This field is used to set the 'Customer'.
de_DE: Dieses Feld wird verwendet, um den „Kunden“ festzulegen.

note: Description of the 'Bank / Cash Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: This filter will be applied to Journal Entry.
de_DE: Dieser Filter wird auf den Buchungssatz angewendet.

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
de_DE: Dies ist ein Ort, an dem das Endprodukt gelagert wird.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
de_DE: Dies ist ein Ort, an dem Operationen ausgeführt werden.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
de_DE: Dies ist ein Ort, an dem Rohstoffe verfügbar sind.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
de_DE: Dies ist ein Ort, an dem Ausschussmaterialien gelagert werden.

en: This is a root account and cannot be edited.
de_DE: Dies ist ein Root-Konto und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
de_DE: Dies ist eine Root-Kundengruppe und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is a root department and cannot be edited.
de_DE: Dies ist eine Root-Abteilung und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is a root item group and cannot be edited.
de_DE: Dies ist eine Root-Artikelgruppe und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
de_DE: Dies ist ein Root-Vertriebsmitarbeiter und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
de_DE: Dies ist eine Root-Lieferantengruppe und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is a root territory and cannot be edited.
de_DE: Dies ist ein Root-Gebiet und kann nicht bearbeitet werden.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
de_DE: Dies basiert auf Lagerbewegungen. Siehe {0} für Details

en: This is based on the Time Sheets created against this project
de_DE: Dies wird auf der Grundlage der Zeitblätter gegen dieses Projekt erstellt

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
de_DE: Dies basiert auf Transaktionen mit dieser Verkaufsperson. Details finden Sie in der Zeitleiste unten

en: This is considered dangerous from accounting point of view.
de_DE: Dies gilt aus buchhalterischer Sicht als gefährlich.

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
de_DE: Dies erfolgt zur Abrechnung von Fällen, in denen der Eingangsbeleg nach der Eingangsrechnung erstellt wird

en: This is enabled by default. If you want to plan materials for sub-assemblies of the Item you're manufacturing leave this enabled. If you plan and manufacture the sub-assemblies separately, you can disable this checkbox.
de_DE: Diese Option ist standardmäßig aktiviert. Wenn Sie Materialien für Unterbaugruppen des Artikels, den Sie herstellen, planen möchten, lassen Sie diese Option aktiviert. Wenn Sie die Unterbaugruppen separat planen und herstellen, können Sie dieses Kontrollkästchen deaktivieren.

en: This item filter has already been applied for the {0}
de_DE: Dieser Artikelfilter wurde bereits für {0} angewendet

en: This option can be checked to edit the 'Posting Date' and 'Posting Time' fields.
de_DE: Diese Option kann aktiviert werden, um die Felder 'Buchungsdatum' und 'Buchungszeit' zu bearbeiten.

en: This schedule was created when Asset {0} was adjusted through Asset Value Adjustment {1}.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als der Vermögensgegenstand {0} durch die Vermögenswertanpassung {1} angepasst wurde.

en: This schedule was created when Asset {0} was consumed through Asset Capitalization {1}.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als der Vermögensgegenstand {0} durch Vermögensgegenstand-Aktivierung {1} verbraucht wurde.

en: This schedule was created when Asset {0} was repaired through Asset Repair {1}.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als Vermögensgegenstand {0} über Vermögensgegenstand-Reparatur {1} repariert wurde.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored on Asset Capitalization {1}'s cancellation.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als der Vermögensgegenstand {0} nach der Stornierung der Vermögensgegenstand-Aktivierung {1} wiederhergestellt wurde.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als der Vermögensgegenstand {0} wiederhergestellt wurde.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als der Vermögensgegenstand {0} über die Ausgangsrechnung {1} zurückgegeben wurde.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als der Vermögensgegenstand {0} verschrottet wurde.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Value Adjustment {1} was cancelled.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als die Vermögenswertanpassung {1} von Vermögensgegenstand {0} storniert wurde.

en: This schedule was created when Asset {0}'s shifts were adjusted through Asset Shift Allocation {1}.
de_DE: Dieser Zeitplan wurde erstellt, als die Schichten des Vermögensgegenstandes {0} durch die Vermögensgegenstand -Schichtzuordung {1} angepasst wurden.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
de_DE: In diesem Abschnitt kann der Benutzer den Text und den Schlusstext des Mahnbriefs für den Mahntyp basierend auf der Sprache festlegen, die im Druck verwendet werden kann.

en: This table is used to set details about the 'Item', 'Qty', 'Basic Rate', etc.
de_DE: Diese Tabelle wird verwendet, um Details zu „Artikel“, „Menge“, „Einzelpreis“ usw. festzulegen.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
de_DE: Mit diesem Tool können Sie die Menge und die Bewertung der Bestände im System aktualisieren oder korrigieren. Es wird in der Regel verwendet, um die Systemwerte mit den tatsächlich in Ihren Lagern vorhandenen Werten zu synchronisieren.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
de_DE: Dies wird an den Artikelcode der Variante angehängt. Beispiel: Wenn Ihre Abkürzung "SM" und der Artikelcode "T-SHIRT" sind, so ist der Artikelcode der Variante "T-SHIRT-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
de_DE: Dies schränkt den Benutzerzugriff auf andere Mitarbeiterdatensätze ein

en: This {} will be treated as material transfer.
de_DE: Diese(r) {} wird als Materialtransfer behandelt.

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
de_DE: Schwellenwert für Vorschläge

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Threshold for Suggestion (In Percentage)
de_DE: Schwellenwert für Vorschlag (in Prozent)

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
de_DE: Miniaturansicht

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
de_DE: Donnerstag

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
de_DE: Tiername

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
de_DE: Zeit

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
de_DE: Zeit (in Minuten)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
de_DE: Zeit zwischen Operationen (Minuten)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
de_DE: Zeit in Min

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
de_DE: Zeitprotokolle

en: Time Required (In Mins)
de_DE: Erforderliche Zeit (in Minuten)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
de_DE: Zeitblatt

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
de_DE: Zeitblatt Liste

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
de_DE: Zeitblätter

en: Time Taken to Deliver
de_DE: Lieferzeit

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
de_DE: Zeiterfassung

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
de_DE: Zeitpunkt, zu dem Materialien empfangen wurden

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
de_DE: Zeit in Min

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
de_DE: Zeit in Min.

en: Time logs are required for {0} {1}
de_DE: Zeitprotokolle sind für {0} {1} erforderlich

en: Time slot is not available
de_DE: Zeitfenster ist nicht verfügbar

en: Time(in mins)
de_DE: Zeit (in Min)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
de_DE: Zeitleiste

en: Timer exceeded the given hours.
de_DE: Timer hat die angegebenen Stunden überschritten.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
de_DE: Zeiterfassung

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet Billing Summary
de_DE: Stundenzettel Abrechnungsübersicht

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
de_DE: Timesheet-Detail

en: Timesheet for tasks.
de_DE: Zeitraport für Vorgänge.

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
de_DE: Timesheet {0} ist bereits abgeschlossen oder abgebrochen

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
de_DE: Zeiterfassungen

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
de_DE: Zeitfenster

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the title (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Title
de_DE: Bezeichnung

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
de_DE: An

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
de_DE: Abrechnen

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
de_DE: In Währung

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
de_DE: Bis-Datum

en: To Date cannot be before From Date
de_DE: Bis-Datum kann nicht vor Von-Datum liegen

en: To Date cannot be before From Date.
de_DE: Bis Datum darf nicht vor Ab Datum liegen.

en: To Date cannot be less than From Date
de_DE: Bis Datum darf nicht kleiner sein als Von Datum

en: To Date is mandatory
de_DE: Bis Datum ist obligatorisch

en: To Date must be greater than From Date
de_DE: Bis Datum muss größer als Von Datum sein

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
de_DE: Bis-Datum sollte im Geschäftsjahr liegen. Unter der Annahme, dass Bis-Datum = {0} ist

en: To Datetime
de_DE: Bis Datum und Uhrzeit

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
de_DE: Auszuliefern

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
de_DE: Auszuliefern und Abzurechnen

note: Label of the to_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: To Delivery Date
de_DE: Bis Liefertermin

en: To Due Date
de_DE: Bis Fälligkeitsdatum

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
de_DE: An Mitarbeiter

en: To Fiscal Year
de_DE: Bis zum Geschäftsjahr

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
de_DE: Zu Folio Nein

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
de_DE: Um Datum Rechnung

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
de_DE: Zu Nr

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
de_DE: Bis Paket Nr.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
de_DE: Zu bezahlen

note: Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Payment Date
de_DE: Bis Zahlungsdatum

en: To Posting Date
de_DE: Zum Buchungsdatum

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
de_DE: Bis-Bereich

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
de_DE: Zu empfangen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
de_DE: Zu empfangen und abzurechnen

note: Label of the to_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: To Reference Date
de_DE: Bis Stichtag

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
de_DE: Umbenennen

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
de_DE: An den Aktionär

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
de_DE: Bis-Zeit

en: To Time cannot be before from date
de_DE: Die Bis-Zeit kann nicht vor dem Ab-Datum liegen

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
de_DE: Um eingehende Einkäufe zu verfolgen

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
de_DE: Bis-Wert

en: To Warehouse
de_DE: An Lager

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
de_DE: Eingangslager (Optional)

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
de_DE: Aktualisieren Sie &quot;Over Billing Allowance&quot; in den Buchhaltungseinstellungen oder im Artikel, um eine Überberechnung zuzulassen.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
de_DE: Um eine Überbestätigung / Überlieferung zu ermöglichen, aktualisieren Sie &quot;Überbestätigung / Überlieferung&quot; in den Lagereinstellungen oder im Artikel.

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: To be Delivered to Customer
de_DE: An den Kunden zu liefern

en: To cancel a {} you need to cancel the POS Closing Entry {}.
de_DE: Um einen {} zu stornieren, müssen Sie die POS-Abschlussbuchung {} stornieren.

en: To create a Payment Request reference document is required
de_DE: Zur Erstellung eines Zahlungsauftrags ist ein Referenzdokument erforderlich

en: To enable Capital Work in Progress Accounting,
de_DE: Um die Buchung von Anlagen im Bau zu ermöglichen,

en: To include non-stock items in the material request planning. i.e. Items for which 'Maintain Stock' checkbox is unticked.
de_DE: Um "Artikel ohne Lagerhaltung" in die Materialanforderungsplanung einzubeziehen. Das heißt Artikel, bei denen das Kontrollkästchen „Lager verwalten“ deaktiviert ist.

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
de_DE: Um Steuern im Artikelpreis in Zeile {0} einzubeziehen, müssen Steuern in den Zeilen {1} ebenfalls einbezogen sein

en: To merge, following properties must be same for both items
de_DE: Um zwei Produkte zusammenzuführen, müssen folgende Eigenschaften für beide Produkte gleich sein

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
de_DE: Um dies zu überschreiben, aktivieren Sie &#39;{0}&#39; in Firma {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
de_DE: Aktivieren Sie {0} in den Einstellungen für Elementvarianten, um mit der Bearbeitung dieses Attributwerts fortzufahren.

en: To submit the invoice without purchase order please set {0} as {1} in {2}
de_DE: Um die Rechnung ohne Bestellung zu buchen, stellen Sie bitte {0} als {1} in {2} ein

en: To submit the invoice without purchase receipt please set {0} as {1} in {2}
de_DE: Um die Rechnung ohne Eingangsbeleg zu buchen, stellen Sie bitte {0} als {1} in {2} ein

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
de_DE: Zu viele Spalten. Exportieren Sie den Bericht und drucken Sie ihn mit einem Tabellenkalkulationsprogramm aus.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
de_DE: Werkzeuge

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
de_DE: Summe

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
de_DE: Gesamtsumme (Unternehmenswährung)

en: Total (Credit)
de_DE: Insgesamt (Credit)

en: Total (Without Tax)
de_DE: Summe (ohne Steuern)

en: Total Achieved
de_DE: Gesamtsumme erreicht

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Active Items
de_DE: Anzahl aktive Artikel

en: Total Actual
de_DE: Summe (Ist)

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
de_DE: Gesamte Zusatzkosten

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
de_DE: Summe der Anzahlungen

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
de_DE: Insgesamt zugewiesener Betrag

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
de_DE: Aufteilbaren Gesamtbetrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
de_DE: Gesamtsumme

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
de_DE: Insgesamt Betrag Währung

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
de_DE: Gesamtsumme in Worten

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
de_DE: Gesamt Die Gebühren in Kauf Eingangspositionen Tabelle muss als Gesamt Steuern und Abgaben gleich sein

en: Total Asset
de_DE: Aktiva

en: Total Assets
de_DE: Gesamtvermögen

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
de_DE: Summe abrechenbarer Betrag

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
de_DE: Abrechenbare Zeiten (Zeiterfassung)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
de_DE: Summe abrechenbare Stunden

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
de_DE: Gesamtrechnungsbetrag

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
de_DE: Abgerechneter Betrag (Ausgangsrechnung)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
de_DE: Summe abgerechneter Stunden

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
de_DE: Gesamtrechnungsbetrag

note: Label of the total_billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Hours
de_DE: Summe abgerechneter Stunden

en: Total Budget
de_DE: Gesamtbudget; Gesamtetat

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
de_DE: Gesamtanzahl Zeichen

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
de_DE: Gesamtprovision

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
de_DE: Gesamt abgeschlossene Menge

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
de_DE: Verbrauchtes Material (Lagerbuchung)

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
de_DE: Gesamtkosten

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
de_DE: Gesamtkosten (Firmenwährung)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
de_DE: Gesamtkalkulation Betrag

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
de_DE: Lohnkosten (Zeiterfassung)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
de_DE: Gesamt-Haben

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
de_DE: Der Gesamtkreditbetrag sollte identisch mit dem verknüpften Buchungssatz sein

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
de_DE: Gesamt-Soll

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
de_DE: Gesamt-Soll muss gleich Gesamt-Haben sein. Die Differenz ist {0}

en: Total Delivered Amount
de_DE: Gesamtbetrag geliefert

en: Total Demand (Past Data)
de_DE: Gesamtnachfrage (frühere Daten)

en: Total Equity
de_DE: Eigenkapital

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
de_DE: Geschätzte Gesamtstrecke

en: Total Expense
de_DE: Gesamtausgaben

en: Total Expense This Year
de_DE: Gesamtkosten in diesem Jahr

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
de_DE: Gesamterfahrung

en: Total Forecast (Future Data)
de_DE: Gesamtprognose (zukünftige Daten)

en: Total Forecast (Past Data)
de_DE: Gesamtprognose (frühere Daten)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
de_DE: Gesamter Gewinn / Verlust

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
de_DE: Gesamte Haltezeit

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
de_DE: Anzahl arbeitsfreier Tage

en: Total Income
de_DE: Gesamteinkommen

en: Total Income This Year
de_DE: Gesamteinkommen in diesem Jahr

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Bills
de_DE: Summe Eingangsrechnungen

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Payment
de_DE: Summe erhaltener Zahlungen

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
de_DE: Gesamter eingehender Wert (Empfang)

note: Label of the total_interest (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Interest
de_DE: Gesamtzins

en: Total Invoiced Amount
de_DE: Gesamtrechnungsbetrag

en: Total Items
de_DE: Artikel insgesamt

en: Total Liability
de_DE: Verbindlichkeiten

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
de_DE: Summe Nachricht(en)

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
de_DE: Gesamtmonatsumsatz

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
de_DE: Gesamtnettogewicht

note: Label of the total_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Total Number of Booked Depreciations
de_DE: Gesamtzahl der gebuchten Abschreibungen

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
de_DE: Gesamtzahl der Abschreibungen

en: Total Only
de_DE: Nur Summe

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
de_DE: Gesamtbetriebskosten

note: Label of the total_operation_time (Float) field in DocType 'Operation'
en: Total Operation Time
de_DE: Gesamtbetriebszeit

en: Total Order Considered
de_DE: Geschätzte Summe der Bestellungen

en: Total Order Value
de_DE: Gesamtbestellwert

en: Total Other Charges
de_DE: Sonstige Kosten insgesamt

en: Total Outgoing
de_DE: Summe Auslieferungen

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
de_DE: Summe Ausgangsrechnungen

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
de_DE: Summe geleisteter Zahlungen

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
de_DE: Summe ausstehende Beträge

en: Total Outstanding Amount
de_DE: Summe ausstehende Beträge

en: Total Paid Amount
de_DE: Summe gezahlte Beträge

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
de_DE: Der gesamte Zahlungsbetrag im Zahlungsplan muss gleich Groß / Abgerundet sein

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
de_DE: Der Gesamtbetrag der Zahlungsanforderung darf nicht größer als {0} sein

en: Total Payments
de_DE: Gesamtzahlungen

en: Total Picked Quantity {0} is more than ordered qty {1}. You can set the Over Picking Allowance in Stock Settings.
de_DE: Die gesamte kommissionierte Menge {0} ist größer als die bestellte Menge {1}. Sie können die Zulässigkeit der Überkommissionierung in den Lagereinstellungen festlegen.

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
de_DE: Geplante Gesamtmenge

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
de_DE: Gesamtproduktionsmenge

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
de_DE: Prognostizierte Gesamtmenge

en: Total Purchase Amount
de_DE: Gesamtkaufbetrag

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
de_DE: Einkaufskosten (Eingangsrechnung)

en: Total Purchase Cost has been updated
de_DE: Die Gesamteinkaufskosten wurden aktualisiert

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
de_DE: Gesamtmenge

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
de_DE: Gesamtmenge

en: Total Received Amount
de_DE: Gesamtbetrag erhalten

note: Label of the total_repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Total Repair Cost
de_DE: Gesamtreparaturkosten

note: Label of the total_reposting_count (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Total Reposting Count
de_DE: Gesamtzahl der Umbuchungen

en: Total Revenue
de_DE: Gesamtumsatz

en: Total Sales Amount
de_DE: Gesamtumsatz

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
de_DE: Auftragswert (Auftrag)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
de_DE: Gesamt Stock Zusammenfassung

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Stock Value
de_DE: Gesamter Lagerwert

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
de_DE: Insgesamt gelieferte Menge

en: Total Target
de_DE: Summe Vorgabe

en: Total Tasks
de_DE: Aufgaben insgesamt

en: Total Tax
de_DE: Summe Steuern

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) fi
en: Total Taxes and Charges
de_DE: Gesamte Steuern und Gebühren

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
de_DE: Gesamte Steuern und Gebühren (Unternehmenswährung)

en: Total Time (in Mins)
de_DE: Gesamtzeit (in Min.)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
de_DE: Gesamtzeit in Minuten

en: Total Unpaid: {0}
de_DE: Noch nicht bezahlt: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
de_DE: Gesamtwert

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
de_DE: Gesamtwertdifferenz (eingehend – ausgehend)

en: Total Variance
de_DE: Gesamtabweichung

en: Total Views
de_DE: Gesamte Aufrufe

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
de_DE: Anzahl Lager

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
de_DE: Gesamtgewicht

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Shipment'
en: Total Weight (kg)
de_DE: Gesamtgewicht (kg)

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
de_DE: Gesamtarbeitszeit

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
de_DE: Insgesamt Voraus ({0}) gegen Bestellen {1} kann nicht größer sein als die Gesamtsumme ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
de_DE: Insgesamt verteilte Prozentmenge für Vertriebsteam sollte 100 sein

en: Total contribution percentage should be equal to 100
de_DE: Der prozentuale Gesamtbeitrag sollte 100 betragen

en: Total hours: {0}
de_DE: Gesamtstunden: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
de_DE: Der Gesamtzahlungsbetrag darf nicht größer als {} sein.

en: Total percentage against cost centers should be 100
de_DE: Der Gesamtprozentsatz für die Kostenstellen sollte 100 betragen

en: Total {0} ({1})
de_DE: Insgesamt {0} ({1})

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
de_DE: Insgesamt {0} für alle Elemente gleich Null ist, sein kann, sollten Sie &quot;Verteilen Gebühren auf der Grundlage&quot; ändern

en: Total(Amt)
de_DE: Gesamtsumme

en: Total(Qty)
de_DE: Summe (Anzahl)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
de_DE: Summen

en: Traceability
de_DE: Rückverfolgbarkeit

note: Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'BOM' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Track Semi Finished Goods
de_DE: Halbfertige Waren nachverfolgen

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
de_DE: Service Level Agreement verfolgen

note: Description of a DocType
en: Track separate Income and Expense for product verticals or divisions.
de_DE: Verfolgen Sie Einnahmen und Ausgaben je Produktbereich oder Abteilung.

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
de_DE: Tracking-Status

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
de_DE: Tracking-Statusinformationen

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
de_DE: Tracking-URL

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
de_DE: Transaktion

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
de_DE: Transaktionswährung

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
de_DE: Transaktionsdatum

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
de_DE: Transaktionsdetails

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
de_DE: Transaktions-ID

en: Transaction Name
de_DE: Transaktionsname

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
de_DE: Transaktionseinstellungen

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
de_DE: Art der Transaktion

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
de_DE: Transaktionswährung muß gleiche wie Payment Gateway Währung

en: Transaction currency: {0} cannot be different from Bank Account({1}) currency: {2}
de_DE: Die Transaktionswährung: {0} darf sich nicht von der Währung des Bankkontos ({1}) unterscheiden: {2}

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
de_DE: Die Transaktion ist für den angehaltenen Arbeitsauftrag {0} nicht zulässig.

en: Transaction reference no {0} dated {1}
de_DE: Transaktion Referenznummer {0} vom {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
de_DE: Transaktionen

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
de_DE: Transaktionen Jährliche Geschichte

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
de_DE: Es gibt bereits Transaktionen für das Unternehmen! Kontenpläne können nur für ein Unternehmen ohne Transaktionen importiert werden.

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
de_DE: Übertragung

en: Transfer Asset
de_DE: Vermögensgegenstand übertragen

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
de_DE: Material übertragen gegen

en: Transfer Materials
de_DE: Materialien übertragen

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
de_DE: Material für Lager übertragen {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
de_DE: Übertragungsstatus

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
de_DE: Übertragungsart

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
de_DE: Übergeben

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
de_DE: Übergebene Menge

en: Transferred Quantity
de_DE: Übertragene Menge

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Transferred Raw Materials
de_DE: Übertragenes Rohmaterial

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
de_DE: Transport Empfangsdatum

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
de_DE: Transportbeleg Nr

en: Transportation
de_DE: Transportwesen

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
de_DE: Informationen zum Transporteur

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
de_DE: Informationen zum Transportunternehmer

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
de_DE: Name des Transportunternehmers

en: Travel Expenses
de_DE: Reisekosten

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
de_DE: Baum-Details

en: Tree Type
de_DE: Struktur-Typ

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
de_DE: Baum der Prozeduren

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
de_DE: Probebilanz

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
de_DE: Probebilanz (einfach)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
de_DE: Summen- und Saldenliste für Partei

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
de_DE: Testzeitraum Enddatum

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
de_DE: Testzeitraum-Enddatum Kann nicht vor dem Startdatum der Testzeitraumperiode liegen

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
de_DE: Testzeitraum Startdatum

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
de_DE: Das Startdatum des Testzeitraums darf nicht nach dem Startdatum des Abonnements liegen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Trialing
de_DE: Erprobung

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
de_DE: Dienstag

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
de_DE: Zweimal täglich

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
de_DE: Zwei-Wege

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
de_DE: Typ

note: Label of the type_of_call (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Type Of Call
de_DE: Art des Anrufs

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
de_DE: Zahlungsart

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
de_DE: Art der Transaktion

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
de_DE: Dokumententyp, der umbenannt werden soll.

en: Types of activities for Time Logs
de_DE: Arten von Aktivitäten für Time Logs

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: UAE VAT 201
de_DE: VAE VAT 201

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Account
de_DE: VAE VAT Konto

note: Label of the uae_vat_accounts (Table) field in DocType 'UAE VAT Settings'
en: UAE VAT Accounts
de_DE: VAE VAT Konten

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Settings
de_DE: VAE VAT Einstellungen

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
de_DE: Einheit

note: Name of a DocType
en: UOM Category
de_DE: Maßeinheit-Kategorie

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
de_DE: Maßeinheit-Umrechnungs-Detail

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
de_DE: Maßeinheit-Umrechnungsfaktor

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
de_DE: UOM-Umrechnungsfaktor ({0} -&gt; {1}) für Element nicht gefunden: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
de_DE: Maßeinheit-Umrechnungsfaktor ist erforderlich in der Zeile {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
de_DE: Maßeinheit-Name

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
de_DE: ME Umrechnungsfaktor erforderlich für ME: {0} in Artikel: {1}

en: UOM {0} not found in Item {1}
de_DE: ME {0} nicht gefunden im Artikel {1}

note: Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
de_DE: Einheiten

en: URL can only be a string
de_DE: URL kann nur eine Zeichenfolge sein

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: UTM Source
de_DE: UTM-Quelle

en: UnReconcile
de_DE: Zuordnung aufheben

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
de_DE: Der Wechselkurs {0} zu {1} für den Stichtag {2} kann nicht gefunden werden. Bitte erstellen Sie den Datensatz für die Währungsumrechung manuell.

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
de_DE: Es konnte keine Punktzahl gefunden werden, die bei {0} beginnt. Sie benötigen eine Punktzahl zwischen 0 und 100.

en: Unable to find the time slot in the next {0} days for the operation {1}. Please increase the 'Capacity Planning For (Days)' in the {2}.
de_DE: Es ist nicht möglich, ein Zeitfenster in den nächsten {0} Tagen für die Operation {1} zu finden. Bitte erhöhen Sie die 'Kapazitätsplanung für (Tage)' in der {2}.

en: Unable to find variable:
de_DE: Variable kann nicht gefunden werden:

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
de_DE: Nicht zugewiesener Betrag

en: Unassigned Qty
de_DE: Nicht zugewiesene Menge

en: Unblock Invoice
de_DE: Rechnung entsperren

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
de_DE: Nicht abgeschlossene Geschäftsjahre Gewinn / Verlust (Haben)

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
de_DE: Innerhalb des jährlichen Wartungsvertrags

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
de_DE: Bachelorstudent

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
de_DE: Innerhalb der Garantie

en: Under Working Hours table, you can add start and end times for a Workstation. For example, a Workstation may be active from 9 am to 1 pm, then 2 pm to 5 pm. You can also specify the working hours based on shifts. While scheduling a Work Order, the system will check for the availability of the Workstation based on the working hours specified.
de_DE: In der Tabelle „Arbeitszeit“ können Sie Start- und Endzeiten für einen Arbeitsplatz hinzufügen. Eine Arbeitsstation kann beispielsweise von 9 bis 13 Uhr und dann von 14 bis 17 Uhr aktiv sein. Sie können die Arbeitszeiten auch basierend auf Schichten angeben. Beim Planen eines Arbeitsauftrags überprüft das System die Verfügbarkeit des Arbeitsplatzes basierend auf den angegebenen Arbeitszeiten.

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
de_DE: Nicht erfüllt

note: Name of a UOM
en: Unit
de_DE: Maßeinheit

en: Unit of Measure
de_DE: Maßeinheit

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
de_DE: Maßeinheit (ME)

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
de_DE: Die Mengeneinheit {0} wurde mehr als einmal in die Umrechnungsfaktortabelle eingetragen.

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
de_DE: Maßeinheiten

en: Unknown
de_DE: Unbekannt

en: Unknown Caller
de_DE: Unbekannter Anrufer

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
de_DE: Deaktivieren Sie die Vorauszahlung bei Stornierung der Bestellung

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
de_DE: Zahlung bei Stornierung der Rechnung aufheben

en: Unlink external integrations
de_DE: Verknüpfung externer Integrationen aufheben

note: Label of the unlinked (Check) field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Unlinked
de_DE: Nicht verknüpft

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
de_DE: Unbezahlt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
de_DE: Unbezahlt und Rabattiert

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
de_DE: Ungeplante Maschinenwartung

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
de_DE: Nicht qualifiziert

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
de_DE: Konto für nicht realisierte Wechselkurs-Gewinne/ -Verluste

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
de_DE:  Konto für nicht realisierten Gewinn/Verlust

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
de_DE: Konto für nicht realisierte Gewinne/Verluste aus konzerninternen Transfers

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit/Loss account for intra-company transfers
de_DE: Konto für nicht realisierte Gewinne/Verluste aus konzerninternen Transfers

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment Entries
de_DE: Zahlungsbuchungen rückgängig machen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
de_DE: Unversöhnt

note: Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Unreconciled Amount
de_DE: Nicht abgestimmter Betrag

note: Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Unreconciled Entries
de_DE: Nicht abgeglichene Einträge

en: Unreserve
de_DE: Reservierung aufheben

en: Unreserve Stock
de_DE: Reservierung von Lagerbestand aufheben

en: Unreserving Stock...
de_DE: Reservierung aufheben...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
de_DE: Ungeklärt

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
de_DE: Außerplanmäßig

en: Unsecured Loans
de_DE: Ungesicherte Kredite

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
de_DE: Nicht unterzeichnet

en: Unsubscribe from this Email Digest
de_DE: Abmelden von diesem E-Mail-Bericht

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
de_DE: Abgemeldet

en: Until
de_DE: Bis

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
de_DE: Nicht verifiziert

en: Unverified Webhook Data
de_DE: Ungeprüfte Webhook-Daten

en: Up
de_DE: Hoch

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
de_DE: Kommende Kalenderereignisse

en: Upcoming Calendar Events
de_DE: Bevorstehende Kalenderereignisse

en: Update
de_DE: Aktualisieren

en: Update Account Name / Number
de_DE: Kontoname / Nummer aktualisieren

en: Update Account Number / Name
de_DE: Kontoname / Nummer aktualisieren

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
de_DE: Auto-Repeat-Referenz aktualisieren

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
de_DE: Stücklisten-Kosten automatisch aktualisieren

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
de_DE: Aktualisieren Sie die Stücklistenkosten automatisch über den Planer, basierend auf der neuesten Bewertungsrate / Preislistenrate / letzten Kaufrate der Rohstoffe

note: Label of the update_billed_amount_in_delivery_note (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Delivery Note
de_DE: Abgerechneten Betrag im Lieferschein aktualisieren

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Order
de_DE: Abgerechneten Betrag in Bestellung aktualisieren

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
de_DE: Aktualisierung des Rechnungsbetrags im Auftrag

en: Update Clearance Date
de_DE: Freigabedatum aktualisieren

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
de_DE: Aktualisieren Sie die verbrauchten Materialkosten im Projekt

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
de_DE: Kosten aktualisieren

en: Update Cost Center Name / Number
de_DE: Name / Nummer der Kostenstelle aktualisieren

en: Update Current Stock
de_DE: Aktuellen Bestand aktualisieren

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
de_DE: Bestehende Datensätze aktualisieren

en: Update Items
de_DE: Artikel aktualisieren

note: Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Sales
en: Update Outstanding for Self
de_DE: Ausstehenden Betrag für dieses Dokument aktualisieren

en: Update Print Format
de_DE: Druckformat aktualisieren

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
de_DE: Preis und Verfügbarkeit aktualisieren

en: Update Rate as per Last Purchase
de_DE: Rate gemäß dem letzten Kauf aktualisieren

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
de_DE: Lagerbestand aktualisieren

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
de_DE: Aktualisierungsart

note: Label of the project_update_frequency (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Update frequency of Project
de_DE: Aktualisierungshäufigkeit des Projekts

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
de_DE: Aktualisieren des neuesten Preises in allen Stücklisten

note: Label of the update_timestamp_on_new_communication (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update timestamp on new communication
de_DE: Zeitstempel bei neuer Kommunikation aktualisieren

en: Updated successfully
de_DE: Erfolgreich aktualisiert

note: Description of the 'Actual Start Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual End Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual Operation Time' (Float) field in DocType 'Work
en: Updated via 'Time Log' (In Minutes)
de_DE: Aktualisiert über „Zeitprotokoll“ (in Minuten)

en: Updating Variants...
de_DE: Varianten werden aktualisiert ...

en: Updating Work Order status
de_DE: Status des Arbeitsauftrags aktualisieren

en: Updating {0} of {1}, {2}
de_DE: {0} von {1}, {2} wird aktualisiert

en: Upload Bank Statement
de_DE: Kontoauszug hochladen

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
de_DE: Laden Sie XML-Rechnungen hoch

en: Upper Income
de_DE: Gehobenes Einkommen

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
de_DE: Dringend

note: Label of the use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Batch'
en: Use Batch-wise Valuation
de_DE: Chargenweise Bewertung verwenden

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
de_DE: Standardkostenstelle des Unternehmens zum Abrunden verwenden

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
de_DE: Verwenden Sie die Google Maps Direction API, um die voraussichtlichen Ankunftszeiten zu berechnen

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
de_DE: Verwenden Sie die Google Maps Direction API, um die Route zu optimieren

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
de_DE: HTTP-Protokoll verwenden

note: Label of the item_based_reposting (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Use Item based reposting
de_DE: Artikelbasierte Umbuchung verwenden

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
de_DE: Mehrstufige Stückliste verwenden

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
de_DE: Wechselkurs des Transaktionsdatums verwenden

en: Use a name that is different from previous project name
de_DE: Verwenden Sie einen anderen Namen als den vorherigen Projektnamen

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
de_DE: Für den Einkaufswagen verwenden

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
de_DE: Benutzt

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
de_DE: Wird für den Produktionsplan verwendet

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
de_DE: Nutzer

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
de_DE: Benutzerdetails

en: User Forum
de_DE: Benutzerforum

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
de_DE: Benutzer-ID

en: User ID not set for Employee {0}
de_DE: Benutzer-ID ist für Mitarbeiter {0} nicht eingegeben

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
de_DE: Benutzerbemerkung

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
de_DE: Benutzerauflösungszeit

en: User has not applied rule on the invoice {0}
de_DE: Der Benutzer hat die Regel für die Rechnung {0} nicht angewendet.

en: User {0} does not exist
de_DE: Benutzer {0} existiert nicht

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
de_DE: Der Benutzer {0} hat kein Standard-POS-Profil. Überprüfen Sie die Standardeinstellung in Reihe {1} für diesen Benutzer.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
de_DE: Benutzer {0} ist bereits Mitarbeiter {1} zugewiesen

en: User {0} is disabled
de_DE: Benutzer {0} ist deaktiviert

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
de_DE: Benutzer {} ist deaktiviert. Bitte wählen Sie einen gültigen Benutzer / Kassierer aus

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
de_DE: Benutzer

note: Description of the 'Track Semi Finished Goods' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Users can consume raw materials and add semi-finished goods or final finished goods against the operation using job cards.
de_DE: Benutzer können mithilfe von Job Karten Rohmaterialien verbrauchen und halbfertige Waren oder Fertigerzeugnisse dem Arbeitsgang hinzufügen.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
de_DE: Roll, die mehr als den erlaubten Prozentsatz zusätzlich abrechnen darf

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
de_DE: Benutzer mit dieser Rolle sind berechtigt Konten zu sperren und  Buchungen zu gesperrten Konten zu erstellen/verändern

en: Utility Expenses
de_DE: Versorgungsaufwendungen

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
de_DE: USt-Konten

en: VAT Amount (AED)
de_DE: MwSt.-Betrag (AED)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
de_DE: USt-Prüfbericht

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
de_DE: Gültig ab

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
de_DE: Gültig ab Datum nicht im Geschäftsjahr {0}

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
de_DE: Gültig bis

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
de_DE: Gültig bis

en: Valid Up To date cannot be before Valid From date
de_DE: "Gültig bis" Datum darf nicht vor "Gültig ab" Datum liegen

en: Valid Up To date not in Fiscal Year {0}
de_DE: „Gültig Bis“ Datum liegt nicht im Geschäftsjahr {0}

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
de_DE: Gültig für folgende Länder

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
de_DE: Gültig ab und gültig bis Felder sind kumulativ Pflichtfelder

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
de_DE: Gültig bis Datum kann nicht vor dem Transaktionsdatum liegen

en: Valid till date cannot be before transaction date
de_DE: Gültig bis Datum kann nicht vor Transaktionsdatum sein

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
de_DE: Angewandte Regel validieren

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
de_DE: Negativen Bestand validieren

note: Label of the validate_pricing_rule_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Pricing Rule
de_DE: Preisregel validieren

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
de_DE: Überprüfen Sie den Verkaufspreis für den Artikel anhand der Kauf- oder Bewertungsrate

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
de_DE: Lagerbestand beim Speichern validieren

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
de_DE: Gültigkeit

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
de_DE: Gültigkeitsdetails

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
de_DE: Gültigkeit und Nutzung

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
de_DE: Gültigkeit in Tagen

en: Validity period of this quotation has ended.
de_DE: Gültigkeitszeitraum dieses Angebots ist beendet.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
de_DE: Bewertung

en: Valuation (I - K)
de_DE: Bewertung (I - K)

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
de_DE: Bewertungsmethode

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
de_DE: Wertansatz

en: Valuation Rate Missing
de_DE: Bewertungsrate fehlt

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
de_DE: Der Bewertungssatz für den Posten {0} ist erforderlich, um Buchhaltungseinträge für {1} {2} vorzunehmen.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
de_DE: Bewertungskurs ist obligatorisch, wenn Öffnung Stock eingegeben

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
de_DE: Bewertungssatz für Position {0} in Zeile {1} erforderlich

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
de_DE: Bewertung und Summe

en: Valuation rate for customer provided items has been set to zero.
de_DE: Die Bewertungsrate für von Kunden beigestellte Artikel wurde auf Null gesetzt.

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
de_DE: Bewertungsgebühren können nicht als Inklusiv gekennzeichnet werden

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
de_DE: Bewertungsart Gebühren kann nicht als "inklusive" markiert werden

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
de_DE: Wert

en: Value (G - D)
de_DE: Wert (G - D)

en: Value ({0})
de_DE: Wert ({0})

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Value After Depreciation
de_DE: Wert nach Abschreibung

en: Value Change
de_DE: Wertänderung

en: Value Or Qty
de_DE: Wert oder Menge

en: Value Proposition
de_DE: Wertversprechen

en: Value as on
de_DE: Wert zum

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
de_DE: Wert für das Attribut {0} muss im Bereich von {1} bis {2} in den Schritten von {3} für Artikel {4}

note: Label of the value_of_goods (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Value of Goods
de_DE: Warenwert

en: Value of New Capitalized Asset
de_DE: Wert der neu aktivierten Sachanlage

en: Value of goods cannot be 0
de_DE: Der Warenwert kann nicht 0 sein

en: Value or Qty
de_DE: Wert oder Menge

en: Values Changed
de_DE: Werte geändert

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
de_DE: Variablenname

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
de_DE: Variablen

en: Variance
de_DE: Abweichung

en: Variance ({})
de_DE: Varianz ({})

en: Variant
de_DE: Variante

en: Variant Attribute Error
de_DE: Variantenattributfehler

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
de_DE: Variantenattribute

en: Variant BOM
de_DE: Variantenstückliste

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
de_DE: Variante basierend auf

en: Variant Based On cannot be changed
de_DE: Variant Based On kann nicht geändert werden

en: Variant Details Report
de_DE: Bericht der Variantendetails

note: Name of a DocType
en: Variant Field
de_DE: Variantenfeld

en: Variant Item
de_DE: Variantenartikel

en: Variant Items
de_DE: Variantenartikel

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
de_DE: Variante von

en: Variant creation has been queued.
de_DE: Variantenerstellung wurde der Warteschlange hinzugefügt

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
de_DE: Varianten

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
de_DE: Fahrzeug

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
de_DE: Fahrzeug-Datum

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
de_DE: Fahrzeug-Nr.

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
de_DE: Fahrzeugnummer

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
de_DE: Fahrzeugwert

en: Vendor Name
de_DE: Herstellername

en: Venture Capital
de_DE: Risikokapital

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
de_DE: Überprüft von

en: Verify Email
de_DE: E-Mail bestätigen

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
de_DE: Über das Kundenportal

en: Vice President
de_DE: Vizepräsident

note: Name of a DocType
en: Video Settings
de_DE: Video-Einstellungen

en: View
de_DE: Ansicht

en: View BOM Update Log
de_DE: Stücklistenaktualisierungsprotokoll anzeigen

en: View Chart of Accounts
de_DE: Kontenplan anzeigen

en: View Exchange Gain/Loss Journals
de_DE: Anzeigen von Buchungen für Kursgewinne/-verluste

en: View General Ledger
de_DE: Hauptbuch anzeigen

en: View Leads
de_DE: Interessenten anzeigen

en: View Ledger
de_DE: Hauptbuch anzeigen

en: View Now
de_DE: Jetzt ansehen

en: View Type
de_DE: Ansichtstyp

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
de_DE: Anhänge anzeigen

en: View call log
de_DE: Anrufprotokoll anzeigen

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
de_DE: Aufrufe

en: Visit the forums
de_DE: Besuche die Foren

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
de_DE: Besucht

note: Group in Maintenance Schedule's connections
en: Visits
de_DE: Besuche

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
de_DE: Stimme

note: Name of a DocType
en: Voice Call Settings
de_DE: Sprachanruf-Einstellungen

en: Voucher
de_DE: Beleg

en: Voucher #
de_DE: Beleg #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
de_DE: Belegdetail-Nr.

note: Label of the voucher_name (Data) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
de_DE: Beleg

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
de_DE: Belegnr.

en: Voucher No is mandatory
de_DE: Beleg Nr. ist obligatorisch

note: Label of the voucher_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Qty
de_DE: Beleg Menge

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
de_DE: Beleg Untertyp

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
de_DE: Belegtyp

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
de_DE: Belege

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: WIP WH
de_DE: WIP Lager

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
de_DE: Fertigungslager

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
de_DE: Lohn

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
de_DE: Lohn pro Stunde

en: Waiting for payment...
de_DE: Warte auf Zahlung...

en: Walk In
de_DE: Laufkundschaft

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
de_DE: Lager

en: Warehouse Capacity Summary
de_DE: Zusammenfassung der Lagerkapazität

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
de_DE: Die Lagerkapazität für Artikel '{0}' muss größer sein als der vorhandene Lagerbestand von {1} {2}.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
de_DE: Kontaktinformation des Lager

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
de_DE: Lagerdetail

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
de_DE: Lagerdetails

en: Warehouse Disabled?
de_DE: Lager deaktiviert?

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
de_DE: Lagername

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
de_DE: Lagereinstellungen

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
de_DE: Lagertyp

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
de_DE: Bestand nach Lager

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
de_DE: Lager und Referenz

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
de_DE: Lager kann nicht gelöscht werden, da es Buchungen im Lagerbuch gibt.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
de_DE: Lager kann für Seriennummer nicht geändert werden

en: Warehouse is mandatory
de_DE: Lager ist erforderlich

en: Warehouse not found against the account {0}
de_DE: Lager für Konto {0} nicht gefunden

en: Warehouse required for stock Item {0}
de_DE: Angabe des Lagers ist für den Lagerartikel {0} erforderlich

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
de_DE: Lagerweise Item Balance Alter und Wert

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
de_DE: Warenwert nach Lager

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
de_DE: Lager {0} kann nicht gelöscht werden, da noch ein Bestand für Artikel {1} existiert

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
de_DE: Lager {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}.

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
de_DE: Lager {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}

en: Warehouse {0} is not linked to any account, please mention the account in the warehouse record or set default inventory account in company {1}.
de_DE: Das Lager {0} ist mit keinem Konto verknüpft. Bitte geben Sie das Konto im Lagerdatensatz an oder legen Sie im Unternehmen {1} das Standardbestandskonto fest.

en: Warehouse's Stock Value has already been booked in the following accounts:
de_DE: Der Lagerbestandswert wurde bereits auf den folgenden Konten gebucht:

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
de_DE: Lager: {0} gehört nicht zu {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
de_DE: Lager

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
de_DE: Lagerhäuser mit untergeordneten Knoten kann nicht umgewandelt werden Ledger

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
de_DE: Lagerhäuser mit bestehenden Transaktion nicht zu einer Gruppe umgewandelt werden.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
de_DE: Lagerhäuser mit bestehenden Transaktion kann nicht in Ledger umgewandelt werden.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Warn
de_DE: Warnen

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
de_DE: Warnen Sie POs

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
de_DE: Warnung Bestellungen

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
de_DE: Warnung Ausschreibungen

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
de_DE: Warnung für neue Bestellungen

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
de_DE: Warnung für neue Angebotsanfrage

en: Warning
de_DE: Warnung

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
de_DE: Warnung - Zeile {0}: Abgerechnete Stunden sind mehr als tatsächliche Stunden

en: Warning on Negative Stock
de_DE: Warnung vor negativem Bestand

en: Warning!
de_DE: Warnung!

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
de_DE: Achtung: Zu Lagerbuchung {2} gibt es eine andere Gegenbuchung {0} # {1}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
de_DE: Achtung : Materialanfragemenge ist geringer als die Mindestbestellmenge

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
de_DE: Warnung: Auftrag {0} zu Kunden-Bestellung bereits vorhanden {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
de_DE: Garantie

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
de_DE: Details der Garantie / des jährlichen Wartungsvertrags

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
de_DE: Status der Garantie / des jährlichen Wartungsvertrags

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
de_DE: Garantieanspruch

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
de_DE: Ablaufsdatum der Garantie

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
de_DE: Garantiefrist (Tage)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
de_DE: Garantiefrist (in Tagen)

en: Watch Video
de_DE: Video ansehen

note: Name of a UOM
en: Watt-Hour
de_DE: Wattstunde

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Gigametres
de_DE: Wellenlänge in Gigametern

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Kilometres
de_DE: Wellenlänge in Kilometern

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
de_DE: Wellenlänge in Megametern

en: We're here to help!
de_DE: Wir sind hier um zu helfen!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
de_DE: Webseite

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
de_DE: Website-Attribut

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
de_DE: Webseiten-Beschreibung

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
de_DE: Website-Filterfeld

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
de_DE: Website-Image

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
de_DE: Webseiten-Artikelgruppe

note: Name of a role
en: Website Manager
de_DE: Webseiten-Administrator

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
de_DE: Webseiten-Skript

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
de_DE: Webseiten-Einstellungen

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
de_DE: Webseiten-Spezifikationen

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
de_DE: Webseiten-Thema

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
de_DE: Mittwoch

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
de_DE: Woche

en: Week {0} {1}
de_DE: Woche {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
de_DE: Wochentag

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
de_DE: Wöchentlich

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
de_DE: Wöchentlich frei

note: Label of the weekly_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Weekly Time to send
de_DE: Wöchentliche Sendezeit

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
de_DE: Gewichtung

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
de_DE: Gewicht (Kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
de_DE: Gewicht pro Einheit

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
de_DE: Gewichts-Maßeinheit

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
de_DE: Gewichtungsfunktion

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
de_DE: Willkommens-E-Mail gesendet

en: Welcome to {0}
de_DE: Willkommen auf {0}

en: What do you need help with?
de_DE: Wofür benötigen Sie Hilfe?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
de_DE: Räder

en: When creating an Item, entering a value for this field will automatically create an Item Price at the backend.
de_DE: Wenn Sie bei der Erstellung eines Artikels einen Wert für dieses Feld eingeben, wird automatisch ein Artikelpreis erstellt.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
de_DE: Beim Erstellen eines Kontos für die untergeordnete Firma {0} wurde das übergeordnete Konto {1} als Sachkonto gefunden.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
de_DE: Beim Erstellen eines Kontos für die untergeordnete Firma {0} wurde das übergeordnete Konto {1} nicht gefunden. Bitte erstellen Sie das übergeordnete Konto in der entsprechenden COA

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
de_DE: Einzelpreis am Transaktionsdatum der Rechnung verwenden, anstatt ihn aus der Bestellung zu übernehmen. Gilt nur für Eingangsrechnungen.

en: White
de_DE: Weiß

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
de_DE: Verwitwet

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
de_DE: Breite (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
de_DE: Breite der Menge in Wort

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
de_DE: Gilt auch für Varianten

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
de_DE: Gilt auch für Varianten, sofern nicht außer Kraft gesetzt

en: Wire Transfer
de_DE: Überweisung

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
de_DE: Mit Arbeitsgängen

note: Label of the withdrawal (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Withdrawal
de_DE: Auszahlung

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
de_DE: Arbeit erledigt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
de_DE: Laufende Arbeit/-en

en: Work In Progress Warehouse
de_DE: In Arbeit befindliches Lager

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
de_DE: Arbeitsauftrag

en: Work Order Analysis
de_DE: Arbeitsauftragsanalyse

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Consumed Materials
de_DE: In Arbeitsauftrag verbrauchtes Material

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
de_DE: Arbeitsauftragsposition

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
de_DE: Arbeitsauftrag Operation

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
de_DE: Arbeitsauftragsmenge

en: Work Order Qty Analysis
de_DE: Arbeitsauftragsmengenanalyse

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
de_DE: Arbeitsauftragsbericht

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
de_DE: Arbeitsauftragsübersicht

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
de_DE: Arbeitsauftrag kann aus folgenden Gründen nicht erstellt werden:<br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
de_DE: Arbeitsauftrag kann nicht gegen eine Artikelbeschreibungsvorlage ausgelöst werden

en: Work Order has been {0}
de_DE: Arbeitsauftrag wurde {0}

en: Work Order not created
de_DE: Arbeitsauftrag wurde nicht erstellt

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
de_DE: Fertigungsauftrag {0}: Auftragskarte für den Vorgang {1} nicht gefunden

en: Work Orders
de_DE: Arbeitsanweisungen

en: Work Orders Created: {0}
de_DE: Arbeitsaufträge erstellt: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
de_DE: Arbeitsaufträge in Bearbeitung

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
de_DE: Laufende Arbeit/-en

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
de_DE: Fertigungslager

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
de_DE: Fertigungslager wird vor dem Übertragen benötigt

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
de_DE: Werktag

en: Workday {0} has been repeated.
de_DE: Arbeitstag {0} wurde wiederholt.

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
de_DE: Workflow-Aktion

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
de_DE: Workflow-Status

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
de_DE: In Bearbeitung

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
de_DE: Arbeitszeit

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
de_DE: Arbeitsplatz

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
de_DE: Arbeitsplatz / Maschine

note: Label of the workstation_dashboard (HTML) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Dashboard
de_DE: Arbeitsplatz-Dashboard

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
de_DE: Name des Arbeitsplatzes

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
de_DE: Arbeitsplatzstatus

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
de_DE: Arbeitsplatztyp

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
de_DE: Arbeitsplatz-Arbeitsstunde

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
de_DE: Arbeitsplatz ist an folgenden Tagen gemäß der Feiertagsliste geschlossen: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
de_DE: Arbeitsplätze

en: Wrapping up
de_DE: Aufwickeln

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
de_DE: Abschreiben

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
de_DE: Konto für Einzelwertberichtungen

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
de_DE: Abschreibungsbetrag

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
de_DE: Abschreibungs-Betrag (Unternehmenswährung)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
de_DE: Abschreibung basierend auf

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
de_DE: Kostenstelle für Abschreibungen

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
de_DE: Differenzbetrag Abschreibung

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
de_DE: Abschreibungsbuchung

note: Label of the write_off_limit (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Limit
de_DE: Abschreibungsgrenze

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
de_DE: Offenen Betrag abschreiben

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
de_DE: Abschreiben

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
de_DE: Niedergeschriebener Wert

en: Wrong Company
de_DE: Falsches Unternehmen

en: Wrong Password
de_DE: Falsches Passwort

en: Wrong Template
de_DE: Falsche Vorlage

en: XML Files Processed
de_DE: Verarbeitete XML-Dateien

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
de_DE: Jahr

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
de_DE: Enddatum des Geschäftsjahres

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
de_DE: Name des Jahrs

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
de_DE: Startdatum des Geschäftsjahres

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
de_DE: Abschlussjahr

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
de_DE: Jahresbeginn oder Enddatum überlappt mit {0}. Bitte ein Unternehmen wählen, um dies zu verhindern

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
de_DE: Jährlich

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
de_DE: Gelb

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
de_DE: Ja

en: You are importing data for the code list:
de_DE: Sie importieren Daten für die Codeliste:

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
de_DE: Sie dürfen nicht gemäß den im {} Workflow festgelegten Bedingungen aktualisieren.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
de_DE: Sie haben keine Berechtigung Buchungen vor {0} hinzuzufügen oder zu aktualisieren

en: You are not authorized to make/edit Stock Transactions for Item {0} under warehouse {1} before this time.
de_DE: Sie sind nicht berechtigt, Lagertransaktionen für Artikel {0} im Lager {1} vor diesem Zeitpunkt durchzuführen/zu bearbeiten.

en: You are not authorized to set Frozen value
de_DE: Sie haben keine Berechtigung gesperrte Werte zu setzen

en: You are picking more than required quantity for the item {0}. Check if there is any other pick list created for the sales order {1}.
de_DE: Sie kommissionieren mehr als die erforderliche Menge für den Artikel {0}. Prüfen Sie, ob eine andere Pickliste für den Auftrag erstellt wurde {1}.

en: You can add the original invoice {} manually to proceed.
de_DE: Sie können die Originalrechnung {} manuell hinzufügen, um fortzufahren.

en: You can also copy-paste this link in your browser
de_DE: Sie können diese Verknüpfung in Ihren Browser kopieren

en: You can also set default CWIP account in Company {}
de_DE: Sie können auch das Standard-CWIP-Konto in Firma {} festlegen

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
de_DE: Sie können das übergeordnete Konto in ein Bilanzkonto ändern oder ein anderes Konto auswählen.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
de_DE: Momentan können keine Belege in die Spalte "Zu Buchungssatz" eingegeben werden

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
de_DE: Sie können nur Pläne mit demselben Abrechnungszyklus in einem Abonnement haben

en: You can only redeem max {0} points in this order.
de_DE: Sie können maximal {0} Punkte in dieser Reihenfolge einlösen.

en: You can only select one mode of payment as default
de_DE: Sie können nur eine Zahlungsweise als Standard auswählen

en: You can redeem upto {0}.
de_DE: Sie können bis zu {0} einlösen.

en: You can't make any changes to Job Card since Work Order is closed.
de_DE: Sie können keine Änderungen an der Jobkarte vornehmen, da der Arbeitsauftrag geschlossen ist.

en: You cannot change the rate if BOM is mentioned against any Item.
de_DE: Sie können den Preis nicht ändern, wenn bei einem Artikel die Stückliste angegeben ist.

en: You cannot create a {0} within the closed Accounting Period {1}
de_DE: Sie können innerhalb der abgeschlossenen Abrechnungsperiode {1} kein(e) {0} erstellen

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
de_DE: Sie können im abgeschlossenen Abrechnungszeitraum {0} keine Buchhaltungseinträge mit erstellen oder stornieren.

en: You cannot create/amend any accounting entries till this date.
de_DE: Bis zu diesem Datum können Sie keine Buchungen erstellen/berichtigen.

en: You cannot credit and debit same account at the same time
de_DE: Eine gleichzeitige Gutschrift und Belastung desselben Kontos ist nicht möglich

en: You cannot delete Project Type 'External'
de_DE: Sie können den Projekttyp &#39;Extern&#39; nicht löschen

en: You cannot edit root node.
de_DE: Sie können den Stammknoten nicht bearbeiten.

en: You cannot redeem more than {0}.
de_DE: Sie können nicht mehr als {0} einlösen.

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
de_DE: Sie können ein nicht abgebrochenes Abonnement nicht neu starten.

en: You cannot submit empty order.
de_DE: Sie können keine leere Bestellung buchen.

en: You cannot submit the order without payment.
de_DE: Sie können die Bestellung nicht ohne Zahlung buchen.

en: You cannot {0} this document because another Period Closing Entry {1} exists after {2}
de_DE: Sie können dieses Dokument nicht {0}, da nach {2} ein weiterer Periodenabschlusseintrag {1} existiert

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
de_DE: Sie haben keine Berechtigungen für {} Elemente in einem {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
de_DE: Sie haben nicht genügend Treuepunkte zum Einlösen

en: You don't have enough points to redeem.
de_DE: Sie haben nicht genug Punkte zum Einlösen.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
de_DE: Beim Erstellen von Eröffnungsrechnungen sind {} Fehler aufgetreten. Überprüfen Sie {} auf weitere Details

en: You have already selected items from {0} {1}
de_DE: Sie haben bereits Elemente aus {0} {1} gewählt

en: You have been invited to collaborate on the project {0}.
de_DE: Sie wurden eingeladen, am Projekt {0} mitzuarbeiten.

en: You have entered a duplicate Delivery Note on Row
de_DE: Sie haben mehrere Lieferscheine eingegeben

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
de_DE: Sie müssen die automatische Nachbestellung in den Lagereinstellungen aktivieren, um den Nachbestellungsstand beizubehalten.

en: You haven't created a {0} yet
de_DE: Sie haben noch kein(en) {0} erstellt

en: You must select a customer before adding an item.
de_DE: Sie müssen einen Kunden auswählen, bevor Sie einen Artikel hinzufügen.

en: You need to cancel POS Closing Entry {} to be able to cancel this document.
de_DE: Sie müssen den POS-Abschlusseintrag {} stornieren, um diesen Beleg stornieren zu können.

en: You selected the account group {1} as {2} Account in row {0}. Please select a single account.
de_DE: Sie haben die Kontengruppe {1} als {2}-Konto in Zeile {0} ausgewählt. Bitte wählen Sie ein einzelnes Konto.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
de_DE: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
de_DE: YouTube-Interaktionen

en: Your Name (required)
de_DE: Ihr Name (erforderlich)

en: Your email address...
de_DE: Ihre E-Mail-Adresse...

en: Your email has been verified and your appointment has been scheduled
de_DE: Ihre E-Mail wurde verifiziert und Ihr Termin wurde geplant

en: Your order is out for delivery!
de_DE: Ihre Bestellung ist versandbereit!

en: Your tickets
de_DE: Deine Tickets

note: Label of the youtube_video_id (Data) field in DocType 'Video'
en: Youtube ID
de_DE: Youtube-ID

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
de_DE: Youtube-Statistiken

en: ZIP Code
de_DE: Postleitzahl

note: Label of the zero_balance (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Zero Balance
de_DE: Nullsaldo

en: Zero quantity
de_DE: Nullmenge

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
de_DE: Zip-Datei

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
de_DE: [Wichtig] [ERPNext] Fehler bei der automatischen Neuordnung

en: `Allow Negative rates for Items`
de_DE: „Negative Preise für Artikel zulassen“

en: after
de_DE: nach

en: and
de_DE: und

en: as Description
de_DE: als Beschreibung

en: as a percentage of finished item quantity
de_DE: als Prozentsatz der fertigen Artikelmenge

en: based_on
de_DE: basiert_auf

en: by {}
de_DE: von {}

en: cannot be greater than 100
de_DE: kann nicht größer als 100 sein

en: dated {0}
de_DE: von {0}

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
de_DE: beschreibung

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
de_DE: Entwicklung

en: discount applied
de_DE: Rabatt angewendet

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
de_DE: zB &quot;Sommerurlaub 2019 Angebot 20&quot;

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
de_DE: Beispiel: Versand am nächsten Tag

en: fieldname
de_DE: feldname

en: hidden
de_DE: versteckt

en: hours
de_DE: Stunden

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
de_DE: Bild

en: is already
de_DE: ist bereits

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
de_DE: Links

en: must be between 0 and 100
de_DE: muss zwischen 0 und 100 liegen

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Cost Center' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Company' Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the old_parent (Link) field in DocType
en: old_parent
de_DE: Altes übergeordnetes Element

en: or
de_DE: oder

en: or its descendants
de_DE: oder seine Nachkommen

en: out of 5
de_DE: von 5

en: paid to
de_DE: bezahlt an

en: payments app is not installed. Please install it from {0} or {1}
de_DE: Die Zahlungs-App ist nicht installiert. Bitte installieren Sie sie von {0} oder {1}

en: payments app is not installed. Please install it from {} or {}
de_DE: Die Zahlungs-App ist nicht installiert. Bitte installieren Sie sie von {} oder {}

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
de_DE: pro Stunde

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
de_DE: Produktion

note: Label of the quotation_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item'
en: quotation_item
de_DE: Angebotsposition

en: ratings
de_DE: bewertungen

en: received from
de_DE: erhalten von

en: returned
de_DE: zurückgeschickt

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Location' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Task' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Department' Label of the rgt (Int) field in DocTyp
en: rgt
de_DE: Rechts

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: sandbox
de_DE: Sandkasten

en: sold
de_DE: verkauft

en: subscription is already cancelled.
de_DE: abonnement ist bereits storniert.

note: Label of the temporary_name (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: temporary name
de_DE: vorläufiger Name

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
de_DE: Titel

en: to
de_DE: An

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
de_DE: einzigartig zB SAVE20 Um Rabatt zu bekommen

en: variance
de_DE: abweichung

en: via BOM Update Tool
de_DE: via Stücklisten-Update-Tool

en: will be
de_DE: wird sein

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
de_DE: Sie müssen in der Kontentabelle das Konto &quot;Kapital in Bearbeitung&quot; auswählen

en: {0} '{1}' is disabled
de_DE: {0} '{1}' ist deaktiviert

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
de_DE: {0} '{1}' nicht im Geschäftsjahr {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
de_DE: {0} ({1}) darf nicht größer als die geplante Menge ({2}) im Arbeitsauftrag {3} sein

en: {0} <b>{1}</b> has submitted Assets. Remove Item <b>{2}</b> from table to continue.
de_DE: {0} <b>{1}</b> hat Vermögensgegenstände gebucht. Entfernen Sie Artikel <b>{2}</b> aus der Tabelle, um fortzufahren.

en: {0} Account not found against Customer {1}.
de_DE: {0} Konto für Kunde {1} nicht gefunden.

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
de_DE: Verwendeter {0} -Coupon ist {1}. Zulässige Menge ist erschöpft

en: {0} Digest
de_DE: {0} Zusammenfassung

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
de_DE: {0} Nummer {1} wird bereits in {2} {3} verwendet

en: {0} Operations: {1}
de_DE: {0} Operationen: {1}

en: {0} Request for {1}
de_DE: {0} Anfrage für {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
de_DE: {0} Probe aufbewahren basiert auf Charge. Bitte aktivieren Sie die Option Chargennummer, um die Probe des Artikels aufzubewahren

en: {0} Transaction(s) Reconciled
de_DE: {0} Transaktion(en) Abgestimmt

en: {0} account is not of type {1}
de_DE: Konto {0} ist nicht vom Typ {1}

en: {0} account not found while submitting purchase receipt
de_DE: Konto {0} beim Buchen des Eingangsbelegs nicht gefunden

en: {0} against Bill {1} dated {2}
de_DE: {0} zu Rechnung {1} vom {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
de_DE: {0} zu Bestellung {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
de_DE: {0} zu Ausgangsrechnung {1}

en: {0} against Sales Order {1}
de_DE: {0} zu Auftrag {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
de_DE: {0} hat bereits eine übergeordnete Prozedur {1}.

en: {0} and {1}
de_DE: {0} und {1}

en: {0} and {1} are mandatory
de_DE: {0} und {1} sind obligatorisch

en: {0} asset cannot be transferred
de_DE: {0} Anlagevermögen kann nicht übertragen werden

en: {0} can not be negative
de_DE: {0} kann nicht negativ sein

en: {0} cannot be used as a Main Cost Center because it has been used as child in Cost Center Allocation {1}
de_DE: {0} kann nicht als Hauptkostenstelle verwendet werden, da sie als untergeordnete Kostenstelle in der Kostenstellenzuordnung {1} verwendet wurde

en: {0} cannot be zero
de_DE: {0} kann nicht Null sein

en: {0} created
de_DE: {0} erstellt

en: {0} currency must be same as company's default currency. Please select another account.
de_DE: Die Währung {0} muss mit der Standardwährung des Unternehmens übereinstimmen. Bitte wählen Sie ein anderes Konto aus.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
de_DE: {0} hat derzeit einen Stand von {1} in der Lieferantenbewertung, und Bestellungen an diesen Lieferanten sollten mit Vorsicht erteilt werden.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
de_DE: {0} hat derzeit einen Stand von {1} in der Lieferantenbewertung und Anfragen an diesen Lieferanten sollten mit Vorsicht ausgegeben werden.

en: {0} does not belong to Company {1}
de_DE: {0} gehört nicht zu Unternehmen {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
de_DE: {0} in Artikelsteuer doppelt eingegeben

en: {0} for {1}
de_DE: {0} für {1}

en: {0} has been submitted successfully
de_DE: {0} wurde erfolgreich gebucht

en: {0} hours
de_DE: {0} Stunden

en: {0} in row {1}
de_DE: {0} in Zeile {1}

en: {0} is already running for {1}
de_DE: {0} läuft bereits für {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
de_DE: {0} ist blockiert, daher kann diese Transaktion nicht fortgesetzt werden

en: {0} is mandatory
de_DE: {0} ist zwingend erforderlich

en: {0} is mandatory for Item {1}
de_DE: {0} Artikel ist zwingend erfoderlich für {1}

en: {0} is mandatory for account {1}
de_DE: {0} ist für Konto {1} obligatorisch

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
de_DE: {0} ist obligatorisch. Möglicherweise wird kein Währungsumtauschdatensatz für {1} bis {2} erstellt.

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
de_DE: {0} ist zwingend erforderlich. Möglicherweise wurde der Datensatz für die Währungsumrechung für {1} bis {2} nicht erstellt.

en: {0} is not a company bank account
de_DE: {0} ist kein Firmenbankkonto

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
de_DE: {0} ist kein Gruppenknoten. Bitte wählen Sie einen Gruppenknoten als übergeordnete Kostenstelle

en: {0} is not a stock Item
de_DE: {0} ist kein Lagerartikel

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
de_DE: {0} ist kein gültiger Wert für das Attribut {1} von Element {2}.

en: {0} is not added in the table
de_DE: {0} wurde nicht in die Tabelle aufgenommen

en: {0} is not enabled in {1}
de_DE: {0} ist in {1} nicht aktiviert

en: {0} is not running. Cannot trigger events for this Document
de_DE: {0} läuft nicht. Ereignisse für dieses Dokument können nicht ausgelöst werden

en: {0} is not the default supplier for any items.
de_DE: {0} ist nicht der Standardlieferant für Artikel.

en: {0} is on hold till {1}
de_DE: {0} ist auf Eis gelegt bis {1}

en: {0} is required
de_DE: {0}  erforderlich

en: {0} items in progress
de_DE: {0} Elemente in Bearbeitung

en: {0} items produced
de_DE: {0} Elemente hergestellt

en: {0} must be negative in return document
de_DE: {0} muss im Retourenschein negativ sein

en: {0} not found for item {1}
de_DE: {0} für Artikel {1} nicht gefunden

en: {0} parameter is invalid
de_DE: Der Parameter {0} ist ungültig

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
de_DE: {0} Zahlungsbuchungen können nicht nach {1} gefiltert werden

en: {0} qty of Item {1} is being received into Warehouse {2} with capacity {3}.
de_DE: Menge {0} des Artikels {1} wird im Lager {2} mit einer Kapazität von {3} empfangen.

en: {0} to {1}
de_DE: {0} bis {1}

en: {0} units of Item {1} is not available in any of the warehouses.
de_DE: {0} Einheiten des Artikels {1} sind in keinem der Lager verfügbar.

en: {0} units of Item {1} is picked in another Pick List.
de_DE: {0} Einheiten des Artikels {1} werden in einer anderen Pickliste kommissioniert.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
de_DE: Es werden {0} Einheiten von {1} in {2} auf {3} {4} für {5} benötigt, um diesen Vorgang abzuschließen.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
de_DE: {0} Einheiten von {1} benötigt in {2} zum Abschluss dieser Transaktion.

en: {0} until {1}
de_DE: {0} bis {1}

en: {0} valid serial nos for Item {1}
de_DE: {0} gültige Seriennummern für Artikel {1}

en: {0} variants created.
de_DE: {0} Varianten erstellt.

en: {0} will be given as discount.
de_DE: {0} wird als Rabatt gewährt.

en: {0} {1} Manually
de_DE: {0} {1} manuell

en: {0} {1} Partially Reconciled
de_DE: {0} {1} Teilweise abgeglichen

en: {0} {1} created
de_DE: {0} {1} erstellt

en: {0} {1} does not exist
de_DE: {0} {1} existiert nicht

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
de_DE: {0} {1} hat Buchungen in der Währung {2} für das Unternehmen {3}. Bitte wählen Sie ein Forderungs- oder Verbindlichkeitskonto mit der Währung {2} aus.

en: {0} {1} has already been fully paid.
de_DE: {0} {1} wurde bereits vollständig bezahlt.

en: {0} {1} has already been partly paid. Please use the 'Get Outstanding Invoice' or the 'Get Outstanding Orders' button to get the latest outstanding amounts.
de_DE: {0} {1} wurde bereits teilweise bezahlt. Bitte nutzen Sie den Button 'Ausstehende Rechnungen aufrufen', um die aktuell ausstehenden Beträge zu erhalten.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
de_DE: {0} {1} wurde geändert. Bitte aktualisieren.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
de_DE: {0} {1} wurde nicht gebucht, so dass die Aktion nicht abgeschlossen werden kann

en: {0} {1} is allocated twice in this Bank Transaction
de_DE: {0} {1} wird in dieser Banktransaktion zweimal zugeteilt

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
de_DE: {0} {1} ist mit {2} verbunden, aber das Gegenkonto ist {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
de_DE: {0} {1} wurde abgebrochen oder geschlossen

en: {0} {1} is cancelled or stopped
de_DE: {0} {1} wird abgebrochen oder  beendet

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
de_DE: {0} {1} wurde abgebrochen, deshalb kann die Aktion nicht abgeschlossen werden

en: {0} {1} is closed
de_DE: {0} {1} ist geschlossen

en: {0} {1} is disabled
de_DE: {0} {1} ist deaktiviert

en: {0} {1} is frozen
de_DE: {0} {1} ist gesperrt

en: {0} {1} is fully billed
de_DE: {0} {1} wird voll in Rechnung gestellt

en: {0} {1} is not active
de_DE: {0} {1} ist nicht aktiv

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
de_DE: {0} {1} gehört nicht zu {2} {3}

en: {0} {1} is not in any active Fiscal Year
de_DE: {0} {1} befindet sich in keinem aktiven Geschäftsjahr

en: {0} {1} is not submitted
de_DE: {0} {1} ist nicht gebucht

en: {0} {1} is on hold
de_DE: {0} {1} liegt derzeit auf Eis

en: {0} {1} must be submitted
de_DE: {0} {1} muss gebucht werden

en: {0} {1} status is {2}
de_DE: {0} {1} Status ist {2}

en: {0} {1} via CSV File
de_DE: {0} {1} via CSV-Datei

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
de_DE: {0} {1}: "Gewinn und Verlust" Konto-Art {2} ist nicht in Eröffnungs-Buchung erlaubt

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
de_DE: {0} {1}: Konto {2} gehört nicht zu Unternehmen {3}

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
de_DE: {0} {1}: Das Konto {2} ist ein Gruppenkonto und Gruppenkonten können nicht für Transaktionen verwendet werden

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
de_DE: {0} {1}: Konto {2} ist inaktiv

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
de_DE: {0} {1}: Konteneintrag für {2} kann nur in folgender Währung vorgenommen werden: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
de_DE: {0} {1}: Kostenstelle ist zwingend erfoderlich für Artikel {2}

en: {0} {1}: Cost Center is required for 'Profit and Loss' account {2}.
de_DE: {0} {1}: Kostenstelle ist für das GUV-Konto {2} erforderlich.

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
de_DE: {0} {1}: Kostenstelle {2} gehört nicht zu Unternehmen {3}

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
de_DE: {0} {1}: Die Kostenstelle {2} ist eine Gruppenkostenstelle und Gruppenkostenstellen können nicht für Transaktionen verwendet werden

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
de_DE: {0} {1}: Für das Eingangskonto {2} ist ein Kunde erforderlich

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
de_DE: {0} {1}: Debit- oder Kreditbetrag ist für {2} erforderlich

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
de_DE: {0} {1}: Für das Kreditorenkonto ist ein Lieferant erforderlich {2}

en: {0}% Billed
de_DE: {0}% in Rechnung gestellt

en: {0}% Delivered
de_DE: {0}% Geliefert

en: {0}% of total invoice value will be given as discount.
de_DE: {0}% des Gesamtrechnungswerts wird als Rabatt gewährt.

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
de_DE: {0}, schließen Sie die Operation {1} vor der Operation {2} ab.

en: {0}: {1} does not belong to the Company: {2}
de_DE: {0}: {1} gehört nicht zum Unternehmen: {2}

en: {0}: {1} does not exists
de_DE: {0}: {1} existiert nicht

en: {0}: {1} must be less than {2}
de_DE: {0}: {1} muss kleiner als {2} sein

en: {count} Assets created for {item_code}
de_DE: {count} Vermögensgegenstände erstellt für {item_code}

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
de_DE: {doctype} {name} wurde abgebrochen oder geschlossen.

en: {item_name}'s Sample Size ({sample_size}) cannot be greater than the Accepted Quantity ({accepted_quantity})
de_DE: Die Stichprobengröße von {item_name} ({sample_size}) darf nicht größer sein als die akzeptierte Menge ({accepted_quantity})

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
de_DE: {}  Verfügbar

note: Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {}  To Deliver
de_DE: {}  Auszuliefern

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace
en: {}  To Receive
de_DE: {}  Zu empfangen

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
de_DE: {} Zugewiesen

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
de_DE: {} Verfügbar

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
de_DE: {} Offen

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} Pending
de_DE: {} Ausstehend

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} To Bill
de_DE: {} Abzurechnen

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
de_DE: {} kann nicht storniert werden, da die gesammelten Treuepunkte eingelöst wurden. Brechen Sie zuerst das {} Nein {} ab

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
de_DE: {} hat gebuchte Vermögensgegenstände, die mit ihm verknüpft sind. Sie müssen die Vermögensgegenstände stornieren, um eine Kaufrückgabe zu erstellen.

en: {} is a child company.
de_DE: {} ist ein untergeordnetes Unternehmen.

en: {} {} is already linked with another {}
de_DE: {} {} ist bereits mit einem anderen {} verknüpft

en: {} {} is already linked with {} {}
de_DE: {} {} ist bereits mit {} {} verknüpft

en: {} {} is not affecting bank account {}
de_DE: {} {} hat keinen Einfluss auf das Bankkonto {}
