frappe - en to bs_BA translation catalogue (8711 entries)

en:  Address
bs_BA:  Adresa

en:  Amount
bs_BA: Iznos

en:  BOM
bs_BA:  Sastavnica

note: Label of the istable (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en:  Is Child Table
bs_BA: Podređena tabela

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Job Card'
en:  Is Subcontracted
bs_BA: Podizvođač

en:  Item
bs_BA:  Artikal

en:  Name
bs_BA:  Naziv

en:  Rate
bs_BA:  Cijena

en:  Raw Material
bs_BA:  Sirovina

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Work Order'
en:  Reserve Stock
bs_BA:  Rezerviši

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en:  Skip Material Transfer
bs_BA:  Preskoči Prijenos Materijala

en:  Sub Assembly
bs_BA:  Podsklop

en:  Summary
bs_BA:  Sažetak

en: "Customer Provided Item" cannot be Purchase Item also
bs_BA: "Artikal koji osigurava Klijent" ne može biti Kupovni Artikal

en: "Customer Provided Item" cannot have Valuation Rate
bs_BA: "Artikal koju daje Klijent" ne može imati Stopu Vrednovanja

en: "Is Fixed Asset" cannot be unchecked, as Asset record exists against the item
bs_BA: Ne može se poništiti izbor opcije "Fiksna Imovina", jer postoji zapis imovine naspram artikla

en: "SN-01::10" for "SN-01" to "SN-10"
bs_BA: "SB-01::10" za "SB-01" do "SB-10"

en: # In Stock
bs_BA: # Na Zalihama

en: # Req'd Items
bs_BA: # Obavezni Artikli

note: Label of the per_delivered (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: %  Delivered
bs_BA: %  Dostavljeno

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Timesheet' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Sales Order' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: % Amount Billed
bs_BA: % Fakturisano

note: Label of the per_billed (Percent) field in DocType 'Purchase Order'
en: % Billed
bs_BA: % Fakturisano

note: Label of the percent_complete_method (Select) field in DocType 'Project'
en: % Complete Method
bs_BA: % Završeno Metoda

note: Label of the percent_complete (Percent) field in DocType 'Project'
en: % Completed
bs_BA: % Završeno

en: % Finished Item Quantity
bs_BA: % Količina Gotovih Proizvoda

note: Label of the per_installed (Percent) field in DocType 'Delivery Note'
en: % Installed
bs_BA: % Instalirano

en: % Occupied
bs_BA: % Zauzeto

en: % Of Grand Total
bs_BA: % Od Ukupnog Iznosa

note: Label of the per_ordered (Percent) field in DocType 'Material Request'
en: % Ordered
bs_BA: % Naručeno

note: Label of the per_picked (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % Picked
bs_BA: % Odabrano

note: Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_percentage (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: % Process Loss
bs_BA: % Procesni Gubitak

note: Label of the progress (Percent) field in DocType 'Task'
en: % Progress
bs_BA: % Napredak

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Order' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Material Request' Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: % Received
bs_BA: % Primljeno

note: Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Delivery Note' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the per_returned (Percent) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: % Returned
bs_BA: % Vraćeno

note: Description of the '% Amount Billed' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials billed against this Sales Order
bs_BA: % materijala fakturisano naspram ovog Prodajnog Naloga

note: Description of the '%  Delivered' (Percent) field in DocType 'Sales Order'
en: % of materials delivered against this Sales Order
bs_BA: % materijala dostavljenog naspram ovog Prodajnog Naloga

en: 'Account' in the Accounting section of Customer {0}
bs_BA: 'Račun' u sekciji Knjigovodstvo Klijenta {0}

en: 'Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order'
bs_BA: 'Dozvoli višestruke Prodajne Naloge naspram Kupovnog Naloga Klijenta'

en: 'Based On' and 'Group By' can not be same
bs_BA: 'Na Osnovu' i 'Grupiraj Po' ne mogu biti isti

en: 'Days Since Last Order' must be greater than or equal to zero
bs_BA: 'Dana od posljednje narudžbe' mora biti veći ili jednako nuli

en: 'Default {0} Account' in Company {1}
bs_BA: 'Standard {0} račun' u Kompaniji {1}

en: 'Entries' cannot be empty
bs_BA: Polje 'Unosi' ne može biti prazno

en: 'From Date' is required
bs_BA: 'Od datuma' je obavezan

en: 'From Date' must be after 'To Date'
bs_BA: 'Od datuma' mora biti nakon 'Do datuma'

en: 'Has Serial No' can not be 'Yes' for non-stock item
bs_BA: 'Ima Serijski Broj' ne može biti 'Da' za artikal koji nije na zalihama

en: 'Inspection Required before Delivery' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
bs_BA: 'Kontrola Obavezna prije Dostave' je onemogućena za artikal {0}, nema potrebe za kreiranjem Kontrole Kvaliteta

en: 'Inspection Required before Purchase' has disabled for the item {0}, no need to create the QI
bs_BA: 'Potrebna kontrola prije kupovine' je onemogućena za artikal {0}, nema potrebe za kreiranjem kvaliteta kontrole

en: 'Opening'
bs_BA: 'Početno'

en: 'To Date' is required
bs_BA: 'Do Datuma' je obavezno

en: 'To Package No.' cannot be less than 'From Package No.'
bs_BA: 'Do Paketa Broj' ne može biti manje od 'Od Paketa Broj.'

en: 'Update Stock' can not be checked because items are not delivered via {0}
bs_BA: 'Ažuriraj Zalihe' se ne može provjeriti jer se artikli ne isporučuju putem {0}

en: 'Update Stock' cannot be checked for fixed asset sale
bs_BA: 'Ažuriraj Zalihe' ne može se provjeriti za prodaju osnovne Imovine

en: '{0}' account is already used by {1}. Use another account.
bs_BA: Račun '{0}' već koristi {1}. Koristite drugi račun.

en: '{0}' has been already added.
bs_BA: '{0}' je već dodan.

en: '{0}' should be in company currency {1}.
bs_BA: '{0}' bi trebao biti u valuti kompanije {1}.

en: (A) Qty After Transaction
bs_BA: (A) Količina Nakon Transakcije

en: (B) Expected Qty After Transaction
bs_BA: (B) Očekivana Količina Nakon Transakcije

en: (C) Total Qty in Queue
bs_BA: (C) Ukupna Količina u Redu

en: (C) Total qty in queue
bs_BA: (C) Ukupna Količina u Redu

en: (D) Balance Stock Value
bs_BA: (D) Bilansna Vrijednost Zaliha

en: (E) Balance Stock Value in Queue
bs_BA: (E) Bilansna Vrijednost Zaliha u Redu

en: (F) Change in Stock Value
bs_BA: (F) Promjena Vrijednosti Zaliha

en: (Forecast)
bs_BA: (Prognoza)

en: (G) Sum of Change in Stock Value
bs_BA: (G) Suma Promjene Vrijednosti Zaliha

en: (H) Change in Stock Value (FIFO Queue)
bs_BA: (H) Promjena Vrijednosti Zaliha (FIFO)

en: (H) Valuation Rate
bs_BA: (H) Stopa Vrednovanja

note: Description of the 'Actual Operating Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: (Hour Rate / 60) * Actual Operation Time
bs_BA: (Satnica / 60) * Stvarno Vrijeme Operacije

en: (I) Valuation Rate
bs_BA: (I) Stopa Vrednovanja

en: (J) Valuation Rate as per FIFO
bs_BA: (J) Stopa Vrednovanja prema FIFO

en: (K) Valuation = Value (D) ÷ Qty (A)
bs_BA: (K) Vrijednovanje = Vrijednost (D) ÷ Količina (A)

note: Description of the 'Applicable on Cumulative Expense' (Check) field in DocType 'Budget'
en: (Purchase Order + Material Request + Actual Expense)
bs_BA: (Kupovni Nalog + Materijalni Zahtjev + Stvarni Trošak)

note: Description of the 'From No' (Int) field in DocType 'Share Transfer' Description of the 'To No' (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: (including)
bs_BA: (uključujući)

note: Description of the 'Sales Taxes and Charges' (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template'
en: * Will be calculated in the transaction.
bs_BA: * Biće izračunato u transakciji.

en: 0 - 30 Days
bs_BA: 0 - 30 dana

en: 0-30 Days
bs_BA: 0-30 dana

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Loyalty Program'
en: 1 Loyalty Points = How much base currency?
bs_BA: 1 Bod Lojalnosti = Koliko u osnovnoj valuti?

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 1 hr
bs_BA: 1 sat

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 2 Yearly
bs_BA: 2 Godišnje

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: 3 Yearly
bs_BA: 3 Godišnje

en: 30 - 60 Days
bs_BA: 30 - 60 dana

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 30 mins
bs_BA: 30 min

en: 30-60 Days
bs_BA: 30-60 dana

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: 6 hrs
bs_BA: 6 sati

en: 60 - 90 Days
bs_BA: 60 - 90 dana

en: 60-90 Days
bs_BA: 60-90 dana

en: 90 - 120 Days
bs_BA: 90 - 120 dana

en: 90 Above
bs_BA: Preko 90

en: <b>From Time</b> cannot be later than <b>To Time</b> for {0}
bs_BA: <b>Od Vremena</b> ne može biti kasnije od <b>Do Vremena</b> za {0}

note: Content of the 'Help Text' (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: <br>
    <h4>Note</h4>
    <ul>
    <li>
    You can use <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja tags</a> in <b>Subject</b> and <b>Body</b> fields for dynamic values.
    </li><li>
        All fields in this doctype are available under the <b>doc</b> object and all fields for the customer to whom the mail will go to is available under the  <b>customer</b> object.
    </li></ul>
    <h4> Examples</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
        <li><b>Subject</b>:<br><br><pre><code>Statement Of Accounts for {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
        <li><b>Body</b>: <br><br>
    <pre><code>Hello {{ customer.customer_name }},<br>PFA your Statement Of Accounts from {{ doc.from_date }} to {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->
bs_BA: <br>
    <h4>Napomena</h4>
    <ul>
    <li>
    Možete koristiti <a href="https://jinja.palletsprojects.com/en/2.11.x/" target="_blank">Jinja Oznake</a> u <b>Predmet</b> i <b>Sadržaj</b> polja za dinamičke vrijednosti.
    </li><li>
         Sva polja u ovom tipu dokumenta dostupna su pod objektom <b>doc</b>, a sva polja za klijenta kojem će ići pošta dostupna su pod objektom <b>Klijent</b>.
    </li></ul>
    <h4> Primjeri</h4>
    <!-- {% raw %} -->
    <ul>
         <li><b>Predmet</b>:<br><br><pre><code>Izvod računa za {{ customer.customer_name }}</code></pre><br></li>
         <li><b>Tijelo</b>: <br><br>
    <pre><code>Zdravo {{ customer.customer_name }},<br>PFA vaš izvod računa od {{ doc.from_date }} do {{ doc.to_date }}.</code> </pre></li>
    </ul>
    <!-- {% endraw %} -->

note: Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Content of the 'Other Details' (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: <div class="columnHeading">Other Details</div>
bs_BA: <div class="columnHeading">Ostali Detalji</div>

note: Content of the 'no_bank_transactions' (HTML) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: <div class="text-muted text-center">No Matching Bank Transactions Found</div>
bs_BA: <div class="text-muted text-center">Nisu Pronađene Odgovarajuće Bankovne Transakcije</div>

note: Content of the 'settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <div>
    <h3> All dimensions in centimeter only </h3>
    </div>
bs_BA: <div>
    <h3> Sve dimenzije samo u centimetrima </h3>
    </div>

note: Content of the 'about' (HTML) field in DocType 'Product Bundle'
en: <h3>About Product Bundle</h3>
    
    <p>Aggregate group of <b>Items</b> into another <b>Item</b>. This is useful if you are bundling a certain <b>Items</b> into a package and you maintain stock of the packed <b>Items</b> and not the aggregate <b>Item</b>.</p>
    <p>The package <b>Item</b> will have <code>Is Stock Item</code> as <b>No</b> and <code>Is Sales Item</code> as <b>Yes</b>.</p>
    <h4>Example:</h4>
    <p>If you are selling Laptops and Backpacks separately and have a special price if the customer buys both, then the Laptop + Backpack will be a new Product Bundle Item.</p>
bs_BA: <h3>O Paketu Proizvoda</h3>
    
    <p>Spoji grupu <b>artikala</b> u drugi <b>artikal</b>. Ovo je korisno ako spajate određene <b>Artikle</b> u paket i održavate zalihe upakiranih <b>artikala</b>, a ne zbirn <b>artikal</b>.</p>
    <p>Paketni <b>Artikal</b> će imati <code>artikle na zalihi</code> kao <b>Ne</b> i <code>Prodajni Artikal</code> kao <b>Da </b>.</p>
    <h4>Primjer:</h4>
    <p>Ako prodajete prijenosna računala i ruksake odvojeno i imate posebnu cijenu ako Klijent kupi oboje, tada će prijenosno računalo + ruksak biti novi artikal paketa proizvoda.</p>

note: Content of the 'Help' (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: <h3>Currency Exchange Settings Help</h3>
    <p>There are 3 variables that could be used within the endpoint, result key and in values of the parameter.</p>
    <p>Exchange rate between {from_currency} and {to_currency} on {transaction_date} is fetched by the API.</p>
    <p>Example: If your endpoint is exchange.com/2021-08-01, then, you will have to input exchange.com/{transaction_date}</p>
bs_BA: <h3>Pomoć za Postavke Razmjene Valuta</h3>
    <p>Postoje 3 varijable koje se mogu koristiti unutar krajnje tačke, ključa rezultata i u vrijednostima parametra.</p>
    <p>Razmjenski kurs između {from_currency} i {to_currency} na dan {transaction_date} preuzima API.</p>
    <p>Primjer: Ako je vaša krajnja tačka exchange.com/2021-08-01, tada ćete morati unijeti exchange.com/{transaction_date}</p>

note: Content of the 'Body and Closing Text Help' (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: <h4>Body Text and Closing Text Example</h4>
    
    <div>We have noticed that you have not yet paid invoice {{sales_invoice}} for {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. This is a friendly reminder that the invoice was due on {{due_date}}. Please pay the amount due immediately to avoid any further dunning cost.</div>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your template are the fields in the document. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
bs_BA: <h4>Sadržajni Tekst i primjer Završnog teksta</h4>
    
    <div>Primijetili smo da još niste platili fakturu {{sales_invoice}} za {{frappe.db.get_value("Currency", currency, "symbol")}} {{outstanding_amount}}. Ovo je prijateljski podsjetnik da je faktura dospjela na dan {{due_date}}. Molimo vas da odmah platite iznos koji dugujete kako biste izbjegli bilo kakve dodatne troškove opomene.</div>
    
    <h4>Kako dobiti imena polja</h4>
    
    <p>Nazivi polja koje možete koristiti u svom šablonu su polja u dokumentu. Možete saznati polja bilo kojeg dokumenta putem Podešavanja &gt; Prilagodite prikaz obrasca i odabir tipa dokumenta (npr. Prodajna Faktura)</p>
    
    <h4>Šablon</h4>
    
    <p>Šabloni se kompajliraju koristeći Jinja Templating Language. Da saznate više o Jinji, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">pročitajte ovu dokumentaciju.</a></p>

note: Content of the 'Contract Template Help' (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: <h4>Contract Template Example</h4>
    
    <pre>Contract for Customer {{ party_name }}
    
    -Valid From : {{ start_date }} 
    -Valid To : {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The field names you can use in your Contract Template are the fields in the Contract for which you are creating the template. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Contract)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
bs_BA: <h4>Primjer Šablona Ugovora</h4>
    
    <pre>Ugovor za Kupca {{ party_name }}
    
    -Važi od: {{ start_date }}
    -Važi do: {{ end_date }}
    </pre>
    
    <h4>Kako dobiti imena polja</h4>
    
    <p>Nazivi polja koje možete koristiti u svom predlošku ugovora su polja u ugovoru za koje kreirate šablon. Možete saznati polja bilo kojeg dokumenta putem Podešavanja &gt; Prilagodite prikaz obrasca i odabir vrste dokumenta (npr. Ugovor)</p>
    
    <h4>Šablon</h4>
    
    <p>Šabloni se kompajliraju koristeći Jinja Templating Language. Da saznate više o Jinji, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">pročitajte ovu dokumentaciju.</a></p>

note: Content of the 'Terms and Conditions Help' (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: <h4>Standard Terms and Conditions Example</h4>
    
    <pre>Delivery Terms for Order number {{ name }}
    
    -Order Date : {{ transaction_date }} 
    -Expected Delivery Date : {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>How to get fieldnames</h4>
    
    <p>The fieldnames you can use in your email template are the fields in the document from which you are sending the email. You can find out the fields of any documents via Setup &gt; Customize Form View and selecting the document type (e.g. Sales Invoice)</p>
    
    <h4>Templating</h4>
    
    <p>Templates are compiled using the Jinja Templating Language. To learn more about Jinja, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">read this documentation.</a></p>
bs_BA: <h4>Primjer Standardnih Odredbi i Uvjeta</h4>
    
    <pre>Uvjeti dostaveza broj Naloga {{ name }}
    
    - Datum Naloga: {{ transaction_date }}
    - Očekivani Datum Dostave: {{ delivery_date }}
    </pre>
    
    <h4>Kako preuzeti nazive polja</h4>
    
    <p>Imena polja koja možete koristiti u svom šablonu e-pošte su polja u dokumentu iz kojeg šaljete e-poštu. Polja bilo kojeg dokumenta možete pronaći preko Postavljanje &gt; Prilagodite prikaz forme i odaberite tip dokumenta (npr. Prodajna Faktura)</p>
    
    <h4>Izrada Šablona</h4>
    
    <p>Šabloni su sastavljeni pomoću Jinja Templating Language. Da biste saznali više o Jinji, <a class="strong" href="http://jinja.pocoo.org/docs/dev/templates/">pročitajte ovu dokumentaciju.</a></p>

note: Content of the 'html_5' (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: <h5 class="text-muted uppercase">Or</h5>
bs_BA: <h5 class="text-muted uppercase">Ili</h5>

note: Content of the 'account_no_settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Account Number Settings</label>
bs_BA: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Postavke broja računa</label>

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Amount In Words</label>
bs_BA: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Iznos U Riječima</label>

note: Content of the 'Date Settings' (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Date Settings</label>
bs_BA: <label class="control-label" style="margin-bottom: 0px;">Postavke Datuma</label>

note: Content of the 'html_llwp' (HTML) field in DocType 'Request for Quotation'
en: <p>In your <b>Email Template</b>, you can use the following special variables:
    </p>
    <ul>
            <li>
                <code>{{ update_password_link }}</code>: A link where your supplier can set a new password to log into your portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ portal_link }}</code>: A link to this RFQ in your supplier portal.
            </li>
            <li>
                <code>{{ supplier_name }}</code>: The company name of your supplier.
            </li>
            <li>
                <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: The contact person of your supplier.
            </li><li>
                <code>{{ user_fullname }}</code>: Your full name.
            </li>
        </ul>
    <p></p>
    <p>Apart from these, you can access all values in this RFQ, like <code>{{ message_for_supplier }}</code> or <code>{{ terms }}</code>.</p>
bs_BA: <p>U vašem <b>Šablonu e-pošte</b> možete koristiti sljedeće posebne varijable:
    </p>
    <ul>
     <li>
     <code>{{ update_password_link }}</code>: Veza na kojoj vaš dobavljač može postaviti novu lozinku za prijavu na vaš portal.
     </li>
     <li>
     <code>{{ portal_link }}</code>: Veza na ovaj Zahtjev za ponudu na portalu vašeg dobavljača.
     </li>
     <li>
     <code>{{ supplier_name }}</code>: naziv firme vašeg dobavljača.
     </li>
     <li>
     <code>{{ contact.salutation }} {{ contact.last_name }}</code>: Kontakt osoba vašeg dobavljača.
     </li><li>
     <code>{{ user_fullname }}</code>: Vaše puno ime.
     </li>
     </ul>
    <p></p>
    <p>Osim ovih, možete pristupiti svim vrijednostima u ovom Zahtjevu za ponudu, kao što su <code>{{ message_for_supplier }}</code> ili <code>{{ terms }}</code>.</p>

en: <p>Price List Rate has not been set as editable in Selling Settings. In this scenario, setting <strong>Update Price List Based On</strong> to <strong>Price List Rate</strong> will prevent auto-updation of Item Price.</p>Are you sure you want to continue?
bs_BA: <p>Cijena Cjenovnika nije postavljena za uređivanje u Postavkama Prodaje. U ovom scenariju, postavljanje <strong>Ažuriraj Cjenovnik na Osnovu</strong>na <strong>Cijena Cjenovnika</strong> spriječit će automatsko ažuriranje cijene artikla.</p>Jeste li sigurni da želite nastaviti?

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt; Thank You for being a part of {{ doc.company }}! We hope you are enjoying the service.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Please find enclosed the E Bill statement. The outstanding amount is {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; We don't want you to be spending time running around in order to pay for your Bill.<br>After all, life is beautiful and the time you have in hand should be spent to enjoy it!<br>So here are our little ways to help you get more time for life! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
bs_BA: <pre><h5>Primjer poruke</h5>
    
    &lt;p&gt; Hvala vam što ste dio {{ doc.company }}! Nadamo se da uživate u usluzi.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; U prilogu se nalazi izvod E računa. Nepodmireni iznos je {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt; Ne želimo da trošite vrijeme na trčanje okolo kako biste platili svoj račun.<br>Uostalom, život je lijep i vrijeme koje imate u ruci treba potrošiti da uživate u njemu!<br>Dakle, evo naših malih načina da vam pomognemo da dobijete više vremena za život! &lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; kliknite ovdje da platite &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Content of the 'Message Examples' (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: <pre><h5>Message Example</h5>
    
    &lt;p&gt;Dear {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Requesting payment for {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} for {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; click here to pay &lt;/a&gt;
    
    </pre>
bs_BA: <pre><h5>Primjer poruke</h5>
    
    &lt;p&gt;Poštovani {{ doc.contact_person }},&lt;/p&gt;
    
    &lt;p&gt;Tražim plaćanje za {{ doc.doctype }}, {{ doc.name }} za {{ doc.grand_total }}.&lt;/p&gt;
    
    &lt;a href="{{ payment_url }}"&gt; kliknite ovdje da platite &lt;/a&gt;
    
    </pre>

note: Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Masters &amp; Reports</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Postavke &amp; Izvještaji</b></span>

note: Header text in the Selling Workspace Header text in the Stock Workspace
en: <span class="h4"><b>Quick Access</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Brzi pristup</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Quality Workspace
en: <span class="h4"><b>Reports & Masters</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Izvještaji & Pristupi</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Selling Work
en: <span class="h4"><b>Reports &amp; Masters</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Izvještaji &amp; Pristup</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Settings</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Postavke</b></span>

note: Header text in the Accounting Workspace Header text in the Payables Workspace Header text in the Receivables Workspace
en: <span class="h4"><b>Shortcuts</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Prečice</b></span>

note: Header text in the Settings Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts
    			
    		
    			
    		
    			
    		</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Prečice</b></span>

note: Header text in the Assets Workspace Header text in the Buying Workspace Header text in the CRM Workspace Header text in the Manufacturing Workspace Header text in the Projects Workspace Header text in the Quality Workspace Header text in the Home Workspace Header text in the Support Workspace
en: <span class="h4"><b>Your Shortcuts</b></span>
bs_BA: <span class="h4"><b>Prečice</b></span>

en: <strong>Grand Total:</strong> {0}
bs_BA: <strong>Ukupno:</strong> {0}

en: <strong>Outstanding Amount:</strong> {0}
bs_BA: <strong>Nepodmireni iznos:</strong> {0}

note: Content of the 'html_19' (HTML) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
      <tr>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Child Document</th>
             <th class="table-sr" style="width: 50%;">Non Child Document</th>
       </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
             <td>
                      <p> To access parent document field use parent.fieldname and to access child table document field use doc.fieldname </p>
    
             </td>
             <td>
                        <p>To access document field use doc.fieldname </p>
             </td>
    </tr>
    <tr>
            <td>
                       <p><b>Example: </b> parent.doctype == "Stock Entry" and doc.item_code == "Test" </p>
    
            </td>
             <td>
                       <p><b>Example: </b> doc.doctype == "Stock Entry" and doc.purpose == "Manufacture"</p>    
              </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>
bs_BA: <table class="table table-bordered table-condensed">
    <thead>
     <tr>
     <th class="table-sr" style="width: 50%;">Podređeni Dokument</th>
     <th class="table-sr" style="width: 50%;">Nadređeni Dokument </th>
     </tr>
    </thead>
    <tbody>
    <tr>
     <td>
     <p> Za pristup polju nadređenog dokumenta koristite ime parent.field, a za pristup polju dokumenta podređene tabele koristite doc.fieldname </p>
    
     </td>
     <td>
     <p>Za pristup polju dokumenta koristite doc.fieldname </p>
     </td>
    </tr>
    <tr>
     <td>
     <p><b>Primjer: </b> parent.doctype == "Stock Entry" i doc.item_code == "Test" </p>
    
     </td>
     <td>
     <p><b>Primjer: </b> doc.doctype == "Stock Entry" i doc.purpose == "Proizvodnja"</p>
     </td>
    </tr>
    
    </tbody>
    </table>

en: A Customer Group exists with same name please change the Customer name or rename the Customer Group
bs_BA: Grupa Klijenta postoji sa istim imenom, molimo promijenite naziv klijenta ili preimenujte Grupu Klijenta

en: A Holiday List can be added to exclude counting these days for the Workstation.
bs_BA: Lista Praznika se može dodati kako bi se isključilo brojanje praznika za Radnu Stanicu.

en: A Lead requires either a person's name or an organization's name
bs_BA: Potencijalni Klijent zahtijeva ili ime osobe ili ime organizacije

en: A Packing Slip can only be created for Draft Delivery Note.
bs_BA: Otpremnica se može kreirati samo za nacrt Dostavnice.

note: Description of a DocType
en: A Price List is a collection of Item Prices either Selling, Buying, or both
bs_BA: Cjenovnik je skup cijena artikala za Prodaju, Kupovinu ili oboje

note: Description of a DocType
en: A Product or a Service that is bought, sold or kept in stock.
bs_BA: Proizvod ili Usluga koja se kupuje, prodaje ili drži na zalihama.

en: A Reconciliation Job {0} is running for the same filters. Cannot reconcile now
bs_BA: Posao usaglašavanja {0} radi za iste filtere. Ne mogu se sada usglasiti

en: A Transaction Deletion Document: {0} is triggered for {0}
bs_BA: Dokument za Brisanje Transakcije: {0} se pokreće za {0}

note: Description of a DocType
en: A condition for a Shipping Rule
bs_BA: Uslov za Pravilo isporuke

note: Description of the 'Send To Primary Contact' (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: A customer must have primary contact email.
bs_BA: Klijent mora imati primarni kontakt e-poštu.

en: A driver must be set to submit.
bs_BA: Vozač mora biti naveden da bi se podnijelo.

note: Description of a DocType
en: A logical Warehouse against which stock entries are made.
bs_BA: Logičko skladište naspram kojeg se vrše knjiženja zaliha.

en: A new appointment has been created for you with {0}
bs_BA: Za vas je kreiran novi termin sa {0}

en: A template with tax category {0} already exists. Only one template is allowed with each tax category
bs_BA: Šablon sa poreskom kategorijom {0} već postoji. Za svaku poreznu kategoriju dozvoljen je samo jedan šablon

note: Description of a DocType
en: A third party distributor / dealer / commission agent / affiliate / reseller who sells the companies products for a commission.
bs_BA: Distributer / trgovac / komisionar / podružnica / preprodavač treće strane koji prodaje proizvode firme za proviziju.

note: Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the amc_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: AMC Expiry Date
bs_BA: Datum Isteka Servisnog Ugovora

note: Label of the api_details_section (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Details
bs_BA: API Detalji

note: Label of the api_endpoint (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: API Endpoint
bs_BA: API krajnja tačka

note: Label of the api_key (Data) field in DocType 'Video Settings'
en: API Key
bs_BA: API ključ

note: Label of the awb_number (Data) field in DocType 'Shipment'
en: AWB Number
bs_BA: AWB Broj

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Company'
en: Abbr
bs_BA: Skr

note: Label of the abbr (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: Abbreviation
bs_BA: Skraćenica

en: Abbreviation already used for another company
bs_BA: Skraćenica se već koristi za drugu kompaniju

en: Abbreviation is mandatory
bs_BA: Skraćenica je obavezna

en: Abbreviation: {0} must appear only once
bs_BA: Skraćenica: {0} se mora pojaviti samo jednom

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: About Us Settings
bs_BA: O nama Postavke

en: About {0} minute remaining
bs_BA: Preostalo je oko {0} minute

en: About {0} minutes remaining
bs_BA: Preostalo je oko {0} minuta

en: About {0} seconds remaining
bs_BA: Preostalo je oko {0} sekundi

en: Above 120 Days
bs_BA: Preko 120 dana

note: Name of a role
en: Academics User
bs_BA: Akademski korisnik

note: Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the acceptance_formula (Code) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Formula
bs_BA: Formula Kriterija Prihvatljivosti

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Acceptance Criteria Value
bs_BA: Vrijednost Kriterija Prihvatljivosti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Accepted
bs_BA: Prihvaćeno

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Accepted Qty
bs_BA: Prihvaćena Količina

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Accepted Qty in Stock UOM
bs_BA: Prihvaćena Količina u Jedinici Zaliha

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Accepted Quantity
bs_BA: Prihvaćena količina

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt' Label of the
en: Accepted Warehouse
bs_BA: Prihvaćeno Skladište

note: Label of the access_key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Access Key
bs_BA: Pristupni Ključ

en: Access Key is required for Service Provider: {0}
bs_BA: Pristupni ključ je potreban za davaoca usluga: {0}

note: Description of the 'Common Code' (Data) field in DocType 'UOM'
en: According to CEFACT/ICG/2010/IC013 or CEFACT/ICG/2010/IC010
bs_BA: Prema CEFACT/ICG/2010/IC013 ili CEFACT/ICG/2010/IC010

en: According to the BOM {0}, the Item '{1}' is missing in the stock entry.
bs_BA: Prema Sastavnici {0}, artikal '{1}' nedostaje u unosu zaliha.

note: Name of a DocType Label of the account (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the account (Link) field in DocType 'Budget Account' Label of the account (Lin
en: Account
bs_BA: Račun

note: Name of a report
en: Account Balance
bs_BA: Stanje Računa

note: Name of a DocType
en: Account Closing Balance
bs_BA: Završno Stanje Računa

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation 
en: Account Currency
bs_BA: Valuta Računa

note: Label of the paid_from_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (From)
bs_BA: Valuta Računa

note: Label of the paid_to_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Currency (To)
bs_BA: Valuta Računa (Do)

note: Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Account Details
bs_BA: Detalji Računa

note: Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the account_head (Link) field in DocType 'POS Closing Entry Taxes' Label of the account_head (Link) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of the
en: Account Head
bs_BA: Račun

note: Label of the account_manager (Link) field in DocType 'Customer'
en: Account Manager
bs_BA: Upravitelj Knjogovodstva

en: Account Missing
bs_BA: Račun Nedostaje

note: Label of the account_name (Data) field in DocType 'Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the account_name (Data) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Account Name
bs_BA: Naziv Računa

en: Account Not Found
bs_BA: Račun nije pronađen

note: Label of the account_number (Data) field in DocType 'Account'
en: Account Number
bs_BA: Broj Računa

en: Account Number {0} already used in account {1}
bs_BA: Broj Računa {0} već se koristi na računu {1}

note: Label of the account_opening_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Account Opening Balance
bs_BA: Početno Stanje Računa

note: Label of the paid_from (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid From
bs_BA: Račun Isplate

note: Label of the paid_to (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Account Paid To
bs_BA: Račun Uplate

en: Account Pay Only
bs_BA: Samo Plaćanje na Račun

note: Label of the account_subtype (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_subtype (Data) field in DocType 'Bank Account Subtype'
en: Account Subtype
bs_BA: Podtip Računa

note: Label of the account_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the account_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Bank Account Type' Label of the account_type (Data) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the account_type (Da
en: Account Type
bs_BA: Vrsta Računa

en: Account Value
bs_BA: Stanje Računa

en: Account balance already in Credit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Debit'
bs_BA: Stanje na računu je već u Kreditu, nije vam dozvoljeno postaviti 'Stanje mora biti' kao 'Debit'

en: Account balance already in Debit, you are not allowed to set 'Balance Must Be' as 'Credit'
bs_BA: Stanje na računu je već u Debitu, nije vam dozvoljeno da postavite 'Stanje mora biti' kao 'Kredit'

note: Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the account_for_change_amount (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Account for Change Amount
bs_BA: Račun za Kusur

en: Account is mandatory to get payment entries
bs_BA: Račun je obavezan za unos uplate

en: Account is not set for the dashboard chart {0}
bs_BA: Račun nije postavljen za grafikon kontrolne table {0}

en: Account not Found
bs_BA: Račun nije pronađen

en: Account with child nodes cannot be converted to ledger
bs_BA: Račun sa podređenim članovima ne može se pretvoriti u Registar

en: Account with child nodes cannot be set as ledger
bs_BA: Račun sa podređenim članovima ne može se postaviti kao Registar

en: Account with existing transaction can not be converted to group.
bs_BA: Račun sa postojećom transakcijom ne može se pretvoriti u grupu.

en: Account with existing transaction can not be deleted
bs_BA: Račun sa postojećom transakcijom ne može se izbrisati

en: Account with existing transaction cannot be converted to ledger
bs_BA: Račun sa postojećom transakcijom ne može se pretvoriti u Registar

en: Account {0} added multiple times
bs_BA: Račun {0} dodan više puta

en: Account {0} does not belong to company: {1}
bs_BA: Račun {0} ne pripada kompaniji: {1}

en: Account {0} does not belongs to company {1}
bs_BA: Račun {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Account {0} does not exist
bs_BA: Račun {0} ne postoji

en: Account {0} does not exists
bs_BA: Račun {0} ne postoji

en: Account {0} does not exists in the dashboard chart {1}
bs_BA: Račun {0} ne postoji na grafikonu nadzorne ploče {1}

en: Account {0} does not match with Company {1} in Mode of Account: {2}
bs_BA: Račun {0} se ne podudara sa kompanijom {1} u Kontnom Planu: {2}

en: Account {0} exists in parent company {1}.
bs_BA: Račun {0} postoji u matičnoj kompaniji {1}.

en: Account {0} has been entered multiple times
bs_BA: Račun {0} je unesen više puta

en: Account {0} is added in the child company {1}
bs_BA: Račun {0} je dodan u podređenu kompaniju {1}

en: Account {0} is frozen
bs_BA: Račun {0} je zamrznut

en: Account {0} is invalid. Account Currency must be {1}
bs_BA: Račun {0} je nevažeći. Valuta Računa mora biti {1}

en: Account {0} should be of type Expense
bs_BA: Račun {0} treba biti tipa Trošak

en: Account {0}: Parent account {1} can not be a ledger
bs_BA: Račun {0}: Nadređeni račun {1} ne može biti registar

en: Account {0}: Parent account {1} does not belong to company: {2}
bs_BA: Račun {0}: Nadređeni račun {1} ne pripada kompaniji: {2}

en: Account {0}: Parent account {1} does not exist
bs_BA: Račun {0}: Nadređeni račun {1} ne postoji

en: Account {0}: You can not assign itself as parent account
bs_BA: Račun {0}: Ne možete se dodijeliti kao nadređeni račun

en: Account: <b>{0}</b> is capital Work in progress and can not be updated by Journal Entry
bs_BA: Račun: <b>{0}</b> je Kapitalni Rad u toku i ne može se ažurirati Nalogom Knjiženja

en: Account: {0} can only be updated via Stock Transactions
bs_BA: Račun: {0} se može ažurirati samo putem Transakcija Zaliha

en: Account: {0} is not permitted under Payment Entry
bs_BA: Račun: {0} nije dozvoljen pod Unos plaćanja

en: Account: {0} with currency: {1} can not be selected
bs_BA: Račun: {0} sa valutom: {1} se ne može odabrati

en: Accountant
bs_BA: Računovođa

note: Group in Bank Account's connections Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Name of a Workspace Label o
en: Accounting
bs_BA: Knjigovodstvo

note: Label of the accounting_details_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning Type' Label of the more_info (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the accounting (Section Break) field in DocType 'POS Invoice 
en: Accounting Details
bs_BA: Računovodstveni Detalji

note: Name of a DocType Label of the accounting_dimension (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the accounting_dimension (Link) field in DocType 'Allowed Dimension' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Dimension
bs_BA: Knjigovodstvena Dimenzija

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Balance Sheet' account {1}.
bs_BA: Knigovodstvena Dimenzija <b>{0}</b> je obevezna za račun 'Bilans Stanja' {1}.

en: Accounting Dimension <b>{0}</b> is required for 'Profit and Loss' account {1}.
bs_BA: Knigovodstvena Dimenzija <b>{0}</b> je obevezna za račun 'Dobitak i Gubitak' {1}.

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Detail
bs_BA: Detalji Knjigovodstvene Dimenzije

note: Name of a DocType
en: Accounting Dimension Filter
bs_BA: Filter Knjigovodstvenih Dimenzija

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' 'Journal Entry Account' 'Loyalty Program' 'Opening Invoice Creation Tool' 'Opening Invoice Creation Tool Item' 'Payment Entry' 'Payment Reconciliation Allocation' 'Payment Request' 'POS Invoice' '
en: Accounting Dimensions
bs_BA: Knjigovodstvene Dimenzije

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Order Item' 'Subcontracting Receipt'
en: Accounting Dimensions
bs_BA: Knjigovodstvene Dimenzije

note: Label of the accounting_dimensions_section (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Accounting Dimensions Filter
bs_BA: Filter Knjigovodstvenih Dimenzija

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Accounting Entries
bs_BA: Knjigovodstveni Unosi

en: Accounting Entry for Asset
bs_BA: Knjigovodstveni Unos za Imovinu

en: Accounting Entry for Service
bs_BA: Knjigovodstveni Unos za Servis

en: Accounting Entry for Stock
bs_BA: Knjigovodstveni Unos za Zalihe

en: Accounting Entry for {0}
bs_BA: Knjigovodstveni Unos za {0}

en: Accounting Entry for {0}: {1} can only be made in currency: {2}
bs_BA: Knjigovodstveni Unos za {0}: {1} može se napraviti samo u valuti: {2}

en: Accounting Ledger
bs_BA: Kjnigovodstveni Registar

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Accounting Masters
bs_BA: Postavke Knjigovodstva

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Accounting Period
bs_BA: Knjigovodstveni Period

en: Accounting Period overlaps with {0}
bs_BA: Knjigovodstveni Period se preklapa sa {0}

note: Description of the 'Accounts Frozen Till Date' (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounting entries are frozen up to this date. Nobody can create or modify entries except users with the role specified below
bs_BA: Knjogovodstveni unosi su zamrznuti do ovog datuma. Niko ne može stvarati ili mijenjati unose osim korisnika s ulogom navedenom u nastavku

note: Label of the applicable_on_account (Link) field in DocType 'Applicable On Account' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the payment_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the accounts (Table) field in DocType 'Tax Withholding C
en: Accounts
bs_BA: Knjigovodstvo

note: Label of the closing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Closing
bs_BA: Zatvaranje Knjigovodstva

note: Label of the acc_frozen_upto (Date) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Frozen Till Date
bs_BA: Računi Zamrznuti Do

note: Name of a role
en: Accounts Manager
bs_BA: Upravitelj Knjigovodstva

en: Accounts Missing Error
bs_BA: Greška Nepostojanja Računa

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut in the Payables Workspace
en: Accounts Payable
bs_BA: Obaveze

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Accounts Payable Summary
bs_BA: Sažetak Obaveza

note: Option for the 'Write Off Based On' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace Label of a shortcut in the Rec
en: Accounts Receivable
bs_BA: Potraživanja

note: Label of the accounts_receivable_payable_tuning_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable / Payable Tuning
bs_BA: Podešavanje Potraživanja / Obaveza

note: Label of the accounts_receivable_credit (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Credit Account
bs_BA: Račun Kreditnih Potraživanja

note: Label of the accounts_receivable_discounted (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Discounted Account
bs_BA: Računi Popusta Potraživanja

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Accounts Receivable Summary
bs_BA: Sažetak Potreživanja

note: Label of the accounts_receivable_unpaid (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Accounts Receivable Unpaid Account
bs_BA: Račun Neplaćenih Potraživanja

note: Label of the receivable_payable_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Accounts Receivable/Payable
bs_BA: Račun Potraživanja/Obveza

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Accounts Settings
bs_BA: Postavke Kjnigovodstva

note: Name of a role
en: Accounts User
bs_BA: Korisnik Računa

en: Accounts table cannot be blank.
bs_BA: Tabela računa ne može biti prazna.

note: Label of the merge_accounts (Table) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Accounts to Merge
bs_BA: Računi za Spajanje

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Accumulated Depreciation
bs_BA: Akumulirana Amortizacija

note: Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the accumulated_depreciation_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Accumulated Depreciation Account
bs_BA: Račun Akumulirane Amortizacije

note: Label of the accumulated_depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Accumulated Depreciation Amount
bs_BA: Iznos Akumulirane Amortizacije

en: Accumulated Depreciation as on
bs_BA: Akumulirana Amortizacija na dan

en: Accumulated Monthly
bs_BA: Mjesečno Akumulirano

en: Accumulated Monthly Budget for Account {0} against {1} {2} is {3}. It will be collectively ({4}) exceeded by {5}
bs_BA: Akumulirani mjesečni proračun za račun {0} u odnosu na {1} {2} iznosi {3}. Zajedno će biti ({4}) premašen za {5}

en: Accumulated Monthly Budget for Account {0} against {1}: {2} is {3}. It will be exceeded by {4}
bs_BA: Akumulirani Mjesečni Proračun za Račun {0} u odnosu na {1}: {2} iznosi {3}. Bit će premašen za {4}

en: Accumulated Values
bs_BA: Akumulirane Vrijednosti

en: Accumulated Values in Group Company
bs_BA: Akumulirane Vrijednosti u Grupaciji

en: Achieved ({})
bs_BA: Ostvareno ({})

note: Label of the acquisition_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Acquisition Date
bs_BA: Datum Nabavke

note: Name of a UOM
en: Acre
bs_BA: Jutro

note: Name of a UOM
en: Acre (US)
bs_BA: Jutro (SAD)

en: Action
bs_BA: Radnja

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_not_submitted (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Not Submitted
bs_BA: Radnja ako nije podnesena Kontrola Kvaliteta

note: Label of the action_if_quality_inspection_is_rejected (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Action If Quality Inspection Is Rejected
bs_BA: Radnja ako je Kontrola Kvaliteta odbijena

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Action If Same Rate is Not Maintained
bs_BA: Radnja ako se Ista Cijena ne Održava

en: Action Initialised
bs_BA: Radnja je Pokrenuta

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on Actual
bs_BA: Radnja ako je Akumulirani Mjesečni Proračun Premašio Stvarni

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR
bs_BA: Radnja ako je prekoračen akumulirani mjesečni budžet preko Materijalnog Zahtjeva

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on PO
bs_BA: Radnja ako je Prekoračen Akumulirani Mjesečni Proračun preko Kupovnog Naloga

note: Label of the action_if_accumulated_monthly_exceeded_on_cumulative_expense (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Accumulative Monthly Budget Exceeded on Cumulative Expense
bs_BA: Radnja ako je kumulativni mjesečni proračun prekoračen za kumulativne troškove

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on Actual
bs_BA: Radnja ako je Godišnji Proračun Premašio Stvarni

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_mr (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on MR
bs_BA: Radnja u slučaju Prekoračenja Godišnjeg Proračuna preko Materijalnog Zahtjeva

note: Label of the action_if_annual_budget_exceeded_on_po (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Annual Budget Exceeded on PO
bs_BA: Radnja u slučaju Prekoračenja Godišnjeg Proračuna preko Kupovnog Naloga

note: Label of the action_if_annual_exceeded_on_cumulative_expense (Select) field in DocType 'Budget'
en: Action if Anual Budget Exceeded on Cumulative Expense
bs_BA: Radnja ako je godišnji proračun prekoračen kumulativnim troškom

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction
bs_BA: Radnja ako se ista stopa ne održava tokom cijele interne transakcije

note: Label of the maintain_same_rate_action (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Action if Same Rate is Not Maintained Throughout Sales Cycle
bs_BA: Radnja ako se ista stopa marže ne održava tokom prodajnog ciklusa

note: Label of the action_on_new_invoice (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Action on New Invoice
bs_BA: Radnja pri Novoj Fakturi

note: Label of the actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Group in Quality Feedback's connections Group in Quality Procedure's connections
en: Actions
bs_BA: Radnje

note: Label of the actions_performed (Text Editor) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the actions_performed (Long Text) field in DocType 'Asset Repair'
en: Actions performed
bs_BA: Izvedene Radnje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) fi
en: Active
bs_BA: Aktivan

en: Active Leads
bs_BA: Aktivni Potencijalni Klijenti

note: Label of the on_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Active Status
bs_BA: Aktivan status

note: Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the activities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Activities
bs_BA: Aktivnosti

note: Group in Asset's connections Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings'
en: Activity
bs_BA: Aktivnost

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Activity Cost
bs_BA: Trošak Aktivnosti

en: Activity Cost exists for Employee {0} against Activity Type - {1}
bs_BA: Trošak Aktivnosti postoji za {0} u odnosu na vrstu aktivnosti - {1}

en: Activity Cost per Employee
bs_BA: Trošak aktivnosti po personalu

note: Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Activity Cost' Name of a DocType Label of the activity_type (Data) field in DocType 'Activity Type' Label of the activity_type (Link) field in DocType 'Timesheet Detail' L
en: Activity Type
bs_BA: Tip Aktivnosti

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Actual
bs_BA: Stvarno

en: Actual Balance Qty
bs_BA: Stvarni Saldo Količinski

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Batch Quantity
bs_BA: Stvarna Šaržna Količina

en: Actual Cost
bs_BA: Stvarni Trošak

note: Label of the actual_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Actual Date
bs_BA: Stvarni Datum

en: Actual Delivery Date
bs_BA: Stvarni Datum Dostave

note: Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual End Date
bs_BA: Stvarni Datum Završetka

note: Label of the actual_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_end_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual End Date (via Timesheet)
bs_BA: Stvarni Datum Završetka (preko Radnog Lista)

note: Label of the actual_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual End Time
bs_BA: Stvarno Vrijeme Završetka

en: Actual Expense
bs_BA: Stvarni Trošak

note: Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the actual_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operating Cost
bs_BA: Stvarni Operativni Troškovi

note: Label of the actual_operation_time (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Operation Time
bs_BA: Stvarno Vrijeme Operacije

en: Actual Posting
bs_BA: Stvarno Knjiženje

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Actual Qty
bs_BA: Stvarna Količina

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Actual Qty (at source/target)
bs_BA: Stvarna Količina (na izvoru/cilju)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Actual Qty in Warehouse
bs_BA: Stvarna Količina u Skladištu

en: Actual Qty is mandatory
bs_BA: Stvarna količina je obavezna

en: Actual Qty {0} / Waiting Qty {1}
bs_BA: Stvarna Količina {0} / Količina na Čekanju {1}

en: Actual Qty: Quantity available in the warehouse.
bs_BA: Stvarna količina: Količina dostupna u skladištu.

en: Actual Quantity
bs_BA: Stvarna Količina

note: Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the actual_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Actual Start Date
bs_BA: Stvarni Datum Početka

note: Label of the actual_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the act_start_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Actual Start Date (via Timesheet)
bs_BA: Stvarni Datum Početka (preko Radnog Lista)

note: Label of the actual_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Start Time
bs_BA: Stvarno Vrijeme Početka

note: Label of the timing_detail (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Actual Time
bs_BA: Stvarno Vrijeme

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Actual Time and Cost
bs_BA: Stvarno vrijeme i trošak

note: Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Project' Label of the actual_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Actual Time in Hours (via Timesheet)
bs_BA: Stvarno vrijeme u satima (preko rasporeda vremena)

en: Actual qty in stock
bs_BA: Stvarna Količina na Zalihama

en: Actual type tax cannot be included in Item rate in row {0}
bs_BA: Stvarni tip PDV-a ne može se uključiti u cijenu Artikla u redu {0}

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Add
bs_BA: Dodaj

en: Add / Edit Prices
bs_BA: Dodaj / Uredi cijene

en: Add Child
bs_BA: Dodaj Podređeni

en: Add Columns in Transaction Currency
bs_BA: Dodaj Kolone u Valuti Transakcije

en: Add Comment
bs_BA: Dodaj Komentar

note: Label of the add_corrective_operation_cost_in_finished_good_valuation (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Add Corrective Operation Cost in Finished Good Valuation
bs_BA: Dodaj korektivne operativne troškove u Vrijednovanje Gotovog Proizvoda

en: Add Customers
bs_BA: Dodaj Klijente

en: Add Discount
bs_BA: Dodaj popust

en: Add Employees
bs_BA: Dodaj Personal

en: Add Item
bs_BA: Dodaj Artikal

en: Add Items
bs_BA: Dodaj Artikle

en: Add Items in the Purpose Table
bs_BA: Dodaj Artikle u Tabelu Namjena

en: Add Lead to Prospect
bs_BA: Dodaj potencijalnog u izglednog kupca

en: Add Leads
bs_BA: Dodaj tragove

note: Label of the add_local_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Local Holidays
bs_BA: Dodaj lokalne praznike

note: Label of the add_manually (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Add Manually
bs_BA: Dodaj ručno

en: Add Multiple
bs_BA: Dodaj Više Redova

en: Add Multiple Tasks
bs_BA: Dodaj više zadataka

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: Add Or Deduct
bs_BA: Dodaj ili oduzmi

en: Add Order Discount
bs_BA: Dodaj popust na narudžbu

en: Add Participants
bs_BA: Dodaj učesnike

note: Label of the add_quote (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Add Quote
bs_BA: Dodaj ponudu

note: Label of the add_raw_materials (Button) field in DocType 'BOM Operation'
en: Add Raw Materials
bs_BA: Dodaj Sirovine

en: Add Sales Partners
bs_BA: Dodaj prodajne partnere

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Add Serial / Batch Bundle
bs_BA: Dodaj Serijski / Šaržni Paket

note: Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the add_serial_batch_bundle (Button) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Add Serial / Batch No
bs_BA: Dodaj Serijski / Šaržni Broj

note: Label of the add_serial_batch_for_rejected_qty (Button) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Add Serial / Batch No (Rejected Qty)
bs_BA: Dodaj Serijski / Šaržni Broj (Odbijena Količina)

en: Add Stock
bs_BA: Dodaj zalihe

en: Add Sub Assembly
bs_BA: Dodaj Podsklop

en: Add Suppliers
bs_BA: Dodaj Dobavljače

note: Label of the add_template (Button) field in DocType 'Shipment'
en: Add Template
bs_BA: Dodaj šablon

en: Add Timesheets
bs_BA: Dodaj Radne Listove

note: Label of the add_weekly_holidays (Section Break) field in DocType 'Holiday List'
en: Add Weekly Holidays
bs_BA: Dodaj sedmične praznike

en: Add a Note
bs_BA: Dodaj Bilješku

en: Add details
bs_BA: Dodaj detalje

en: Add items in the Item Locations table
bs_BA: Dodajt artikal u tabelu Lokacije artikala

note: Label of the add_deduct_tax (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Add or Deduct
bs_BA: Dodaj ili Oduzmi

en: Add the rest of your organization as your users. You can also add invite Customers to your portal by adding them from Contacts
bs_BA: Dodaj ostatak organizacije kao svoje korisnike. Također možete dodati pozvane kupce na svoj portal tako što ćete ih dodati iz kontakata

note: Label of the get_weekly_off_dates (Button) field in DocType 'Holiday List' Label of the get_local_holidays (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Add to Holidays
bs_BA: Dodaj Praznicima

en: Add to Prospect
bs_BA: Dodaj u Potencijal

note: Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry' Label of the add_to_transit (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Add to Transit
bs_BA: Dodaj u Tranzit

en: Add/Edit Coupon Conditions
bs_BA: Dodaj/Uredi Kuponske Uslove

en: Added
bs_BA: Dodato

note: Label of the added_by (Link) field in DocType 'CRM Note'
en: Added By
bs_BA: Dodano Od

note: Label of the added_on (Datetime) field in DocType 'CRM Note'
en: Added On
bs_BA: Dodano

en: Added Supplier Role to User {0}.
bs_BA: Dodata uloga dobavljača korisniku {0}.

en: Added {0} ({1})
bs_BA: Dodano {0} ({1})

en: Added {1} Role to User {0}.
bs_BA: Dodata {1} uloga korisniku {0}.

en: Adding Lead to Prospect...
bs_BA: Dodavanje potencijalnog u izgledne kupce...

en: Additional
bs_BA: Dodatno

note: Label of the additional_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Additional Asset Cost
bs_BA: Dodatni Trošak Imovine

note: Label of the additional_cost (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Additional Cost
bs_BA: Dodatni Trošak

note: Label of the additional_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Additional Cost Per Qty
bs_BA: Dodatni Trošak po Količini

note: Label of the additional_costs_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_additional_costs (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the additional_costs (Table) field in DocType 'Subcontr
en: Additional Costs
bs_BA: Dodatni troškovi

note: Label of the additional_data (Code) field in DocType 'Common Code'
en: Additional Data
bs_BA: Dodatni Podaci

note: Label of the additional_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Additional Details
bs_BA: Dodatni detalji

note: Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break_44 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_section (Section Break) field in DocType 'Purchas
en: Additional Discount
bs_BA: Dodatni popust

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the additional_discount_amount (Currency) field in DocType 'Subscriptio
en: Additional Discount Amount
bs_BA: Iznos dodatnog popusta

note: Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_discount_amount (Currency) field in DocType 'Supp
en: Additional Discount Amount (Company Currency)
bs_BA: Dodatni iznos popusta (valuta kompanije)

note: Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the additional_discount_percentage (Float) field in DocType 'Sales Label of the additional_discount_percentage (Percent)
en: Additional Discount Percentage
bs_BA: Dodatni Procenat Popusta

note: Label of the additional_info_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_jtou (Section Break) field in DocType 'Asset' 'Purchase Order' Label of the more_info (Section Break) fie
en: Additional Info
bs_BA: Dodatne informacije

note: Label of the other_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the additional_information (Text) field in DocType 'Quality Review'
en: Additional Information
bs_BA: Dodatne informacije

en: Additional Information updated successfully.
bs_BA: Dodatne informacije su uspješno ažurirane.

note: Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Quotation Item' Label of the additional_notes (Text) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Additional Notes
bs_BA: Dodatne napomene

note: Label of the additional_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Additional Operating Cost
bs_BA: Dodatni operativni troškovi

note: Description of the 'Customer Details' (Text) field in DocType 'Customer'
en: Additional information regarding the customer.
bs_BA: Dodatne informacije o kupcu.

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' L
en: Address
bs_BA: Adresa

note: Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Dunning' Label of the address_and_contact_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the contact_and_address_tab (Tab Break) field in D
en: Address & Contact
bs_BA: Adresa i kontakt

note: Label of the address_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_details (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address & Contacts
bs_BA: Adresa i kontakti

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: Address And Contacts
bs_BA: Adrese i Kontakti

note: Label of the address_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Address Desc
bs_BA: Adresa opis

note: Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the address_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Address HTML
bs_BA: Adresa HTML

note: Label of the address_line_1 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 1
bs_BA: Adresna linija 1

note: Label of the address_line_2 (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Address Line 2
bs_BA: Adresna linija 2

note: Label of the address (Link) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Address Name
bs_BA: Adresa naziv

note: Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Cu
en: Address and Contact
bs_BA: Adresa i kontakt

note: Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the address_contacts (Section Break) field in DocType 'Manufacturer'
en: Address and Contacts
bs_BA: Adresa & Kontakti

en: Address needs to be linked to a Company. Please add a row for Company in the Links table.
bs_BA: Adresa mora biti povezana s firmom. Dodajte red za firmu u tabeli Veze.

note: Description of the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Address used to determine Tax Category in transactions
bs_BA: Adresa koja se koristi za određivanje PDV Kategorije u transakcijama

en: Adjust Asset Value
bs_BA: Uskladi vrijednost imovine

en: Adjustment Against
bs_BA: Usaglašavanje Naspram

en: Adjustment based on Purchase Invoice rate
bs_BA: Usklađivanje na osnovu stope fakture nabavke

en: Administrative Assistant
bs_BA: Administrativni Asistent

en: Administrative Expenses
bs_BA: Administrativni Troškovi

en: Administrative Officer
bs_BA: Administrativni Službenik

note: Label of the advance_account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Advance Account
bs_BA: Račun Predujma

en: Advance Account: {0} must be in either customer billing currency: {1} or Company default currency: {2}
bs_BA: Račun Predujma: {0} mora biti u valuti fakture klijenta: {1} ili standard valuti kompanije: {2}

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance'
en: Advance Amount
bs_BA: Iznos Predujma

note: Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_paid (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Paid
bs_BA: Predujam Plaćen

en: Advance Payment
bs_BA: Predujamska Plaćanja

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Advance Payment Date
bs_BA: Datum Plaćanja Predujma

note: Name of a DocType
en: Advance Payment Ledger Entry
bs_BA: Unos u Registar Plaćanja Predujma

note: Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Purchase Order' Label of the advance_payment_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Advance Payment Status
bs_BA: Status Plaćanja Predujma

note: Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances_section (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the advance_payments_section (Section Break) field in DocType 
en: Advance Payments
bs_BA: Plaćanja Predujma

note: Name of a DocType Label of the advance_tax (Table) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Advance Tax
bs_BA: Porez Predujma

note: Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Advance Taxes and Charges
bs_BA: Predujam Poreza i Naknada

note: Label of the advance_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Advance amount
bs_BA: Iznos Predujma

en: Advance amount cannot be greater than {0} {1}
bs_BA: Iznos Predujma ne može biti veći od {0} {1}

en: Advance paid against {0} {1} cannot be greater than Grand Total {2}
bs_BA: Predujam plaćen naspram {0} {1} ne može biti veći od ukupnog iznosa {2}

note: Description of the 'Only Include Allocated Payments' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Advance payments allocated against orders will only be fetched
bs_BA: Predujam Uplate dodijeljene naspran Naloga biće samo preuzete

note: Label of the section_break_13 (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Advanced Settings
bs_BA: Napredne Postavke

note: Label of the advances (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the advances (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Advances
bs_BA: Predujmi

en: Advertisement
bs_BA: Oglasi

en: Advertising
bs_BA: Oglašavanje

en: Aerospace
bs_BA: Vazduhoplovstvo

note: Label of the affected_transactions (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Affected Transactions
bs_BA: Zahvaćene Transakcije

note: Label of the against (Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Against
bs_BA: Naspram

note: Label of the against_account (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the against_account (Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Against Account
bs_BA: Naspram Računa

note: Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Quotation Item' Label of the against_blanket_order (Check) field in DocType 'Sales Order
en: Against Blanket Order
bs_BA: Naspram Ugovornog Naloga

en: Against Customer Order {0}
bs_BA: Naspram Naloga Klijenta {0}

en: Against Default Supplier
bs_BA: Naspram Standard Dobavljača

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Delivery Note Item
bs_BA: Naspram Artikla Dostavnice

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Docname
bs_BA: Naspram Dokumenta

note: Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Quotation Item'
en: Against Doctype
bs_BA: Naspram Tipa Dokumenta

note: Label of the prevdoc_detail_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document Detail No
bs_BA: Naspram Detalja Dokumenta Broj

note: Label of the prevdoc_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label of the prevdoc_docname (Data) field in DocType 'Installation Note Item'
en: Against Document No
bs_BA: Naspram Dokumenta Broj

note: Label of the against_expense_account (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Against Expense Account
bs_BA: Naspram Računa Troškova

note: Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the against_income_account (Small Text) field in DocType 'Sales
en: Against Income Account
bs_BA: Naspram Računa Prihoda

en: Against Journal Entry {0} does not have any unmatched {1} entry
bs_BA: Naspram Naloga Knjiženja {0} nema neusaglašen unos {1}

en: Against Journal Entry {0} is already adjusted against some other voucher
bs_BA: Naspram Naloga Knjiženja {0} jer je već usaglašen s nekim drugim verifikatom

note: Label of the against_sales_invoice (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice
bs_BA: Naspram Fakture Prodaje

note: Label of the si_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Invoice Item
bs_BA: Naspram Artikla Fakture Prodaje

note: Label of the against_sales_order (Link) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order
bs_BA: Naspram Prodajnog Naloga

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Against Sales Order Item
bs_BA: Naspram Artikla Prodajnog Naloga

note: Label of the against_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Against Stock Entry
bs_BA: Naspram Zapisa Zaliha

en: Against Supplier Invoice {0}
bs_BA: Naspram Fakture Dobavljača {0}

note: Label of the against_voucher (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry'
en: Against Voucher
bs_BA: Naspram Verifikata

note: Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher No
bs_BA: Naspram Verifikata Broj

note: Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the against_voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Against Voucher Type
bs_BA: Naspram Verifikata Tipa

en: Age
bs_BA: Dob

en: Age (Days)
bs_BA: Dob (Dana)

en: Age ({0})
bs_BA: Dob ({0})

note: Label of the ageing_based_on (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ageing Based On
bs_BA: Dob Na Osnovu

en: Ageing Range
bs_BA: Raspon starenja

en: Ageing Report based on {0} up to {1}
bs_BA: Dobni Izveštaj na osnovu {0} do {1}

note: Label of the agenda (Table) field in DocType 'Quality Meeting' Label of the agenda (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Agenda'
en: Agenda
bs_BA: Dnevni red

note: Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_busy_message (Data) field in DocType 'Voice Call
en: Agent Busy Message
bs_BA: Agent Zauzet Poruka

note: Label of the agent_detail_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agent Details
bs_BA: Agent Datalji

note: Label of the agent_group (Link) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Agent Group
bs_BA: Agent Groupa

note: Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the agent_unavailable_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Agent Unavailable Message
bs_BA: Agent Nedostupan Poruka

note: Label of the agent_list (Table MultiSelect) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Agents
bs_BA: Agenti

note: Description of a DocType
en: Aggregate a group of Items into another Item. This is useful if you are maintaining the stock of the packed items and not the bundled item
bs_BA: Spakujte grupu artikala u drugu artikal. Ovo je korisno ako održavate zalihe upakovanih artikala, a ne u paketu

en: Agriculture
bs_BA: Poljoprivreda

en: Airline
bs_BA: Aviokompanija

note: Label of the algorithm (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Algorithm
bs_BA: Algoritam

note: Name of a role Option for the 'Hold Type' (Select) field in DocType 'Supplier'
en: All
bs_BA: Sve

en: All Accounts
bs_BA: Kontni Plan

note: Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' 'Prospect'
en: All Activities
bs_BA: Sve Aktivnosti

note: Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the all_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: All Activities HTML
bs_BA: Sve Aktivnosti HTML

en: All BOMs
bs_BA: Sve Sastavnice

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Contact
bs_BA: Svi Kontakti

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Customer Contact
bs_BA: Svi kontakti Klijenta

en: All Customer Groups
bs_BA: Sve Grupe Klijenta

en: All Day
bs_BA: Cijeli dan

en: All Departments
bs_BA: Svi odjeli

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Employee (Active)
bs_BA: Sav Personal (Aktivni)

en: All Item Groups
bs_BA: Sve Grupe Artikala

en: All Items
bs_BA: Svi Artikli

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Lead (Open)
bs_BA: Svi Potencijalni Klijenti (otvoreno)

en: All Parties
bs_BA: Sve Strane

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Partner Contact
bs_BA: Kontakt svih prodajnih partnera

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Sales Person
bs_BA: Sav Prodajni Personal

note: Description of a DocType
en: All Sales Transactions can be tagged against multiple Sales Persons so that you can set and monitor targets.
bs_BA: Sve prodajne transakcije mogu se označiti naspram više prodajnih osoba kako biste mogli postaviti i nadzirati ciljeve.

note: Option for the 'Send To' (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: All Supplier Contact
bs_BA: Svi Kontakti Dobavljača

en: All Supplier Groups
bs_BA: Sve grupe dobavljača

en: All Territories
bs_BA: Sve teritorije

en: All Warehouses
bs_BA: Sva skladišta

note: Description of the 'Reconciled' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: All allocations have been successfully reconciled
bs_BA: Sve dodjele su uspješno usaglašene

en: All communications including and above this shall be moved into the new Issue
bs_BA: Sva komunikacija uključujući i iznad ovoga bit će premještena u novi Problem

en: All items are already requested
bs_BA: Svi artikli su već traženi

en: All items have already been Invoiced/Returned
bs_BA: Svi Artikli su već Fakturisani/Vraćeni

en: All items have already been received
bs_BA: Svi Artikli su već primljeni

en: All items have already been transferred for this Work Order.
bs_BA: Svi Artikli su već prenesen za ovaj Radni Nalog.

en: All items in this document already have a linked Quality Inspection.
bs_BA: Svi Artiklie u ovom dokumentu već imaju povezanu Kontrolu Kvaliteta.

note: Description of the 'Carry Forward Communication and Comments' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: All the Comments and Emails will be copied from one document to another newly created document(Lead -> Opportunity -> Quotation) throughout the CRM documents.
bs_BA: Svi komentari i e-pošta kopirat će se iz jednog dokumenta u drugi novostvoreni dokument (Potencijalni Klijent -> Prilika-> Ponuda) kroz dokumente Prodajne Podrške.

en: All the items have been already returned.
bs_BA: Svi artikli su već vraćeni.

en: All the required items (raw materials) will be fetched from BOM and populated in this table. Here you can also change the Source Warehouse for any item. And during the production, you can track transferred raw materials from this table.
bs_BA: Svi obavezni Artikli (sirovine) bit će preuzeti iz Sastavnice i popunjene u ovoj tabeli. Ovdje također možete promijeniti izvorno skladište za bilo koji artikal. A tokom proizvodnje možete pratiti prenesene sirovine iz ove tabele.

en: All these items have already been Invoiced/Returned
bs_BA: Svi ovi Artikli su već Fakturisani/Vraćeni

en: Allocate
bs_BA: Dodijeli

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Sales
en: Allocate Advances Automatically (FIFO)
bs_BA: Automatski Dodjeli Predujam (FIFO)

en: Allocate Payment Amount
bs_BA: Alociraj iznos uplate

note: Label of the allocate_payment_based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: Allocate Payment Based On Payment Terms
bs_BA: Dodjeli Plaćanje na osnovu Uslova Plaćanja

en: Allocate Payment Request
bs_BA: Dodijeli zahtjev za plaćanje

note: Label of the allocated_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the allocated (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Allocated
bs_BA: Dodjeljeno

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Tax' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank T
en: Allocated Amount
bs_BA: Dodjeljni Iznos

note: Label of the sec_break2 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocated Entries
bs_BA: Dodijeljeni Unosi

en: Allocated To:
bs_BA: Alocirano:

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Allocated amount
bs_BA: Dodjeljni Iznos

en: Allocated amount cannot be greater than unadjusted amount
bs_BA: Alocirani iznos ne može biti veći od neusklađenog iznosa

en: Allocated amount cannot be negative
bs_BA: Alocirani iznos ne može biti negativan

note: Label of the allocation (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Allocation
bs_BA: Dodjela

note: Label of the allocations (Table) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the allocations (Table) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Allocations
bs_BA: Dodjele

en: Allotted Qty
bs_BA: Alocirana količina

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow
bs_BA: Dozvoli

note: Label of the allow_account_creation_against_child_company (Check) field in DocType 'Company'
en: Allow Account Creation Against Child Company
bs_BA: Dozvoli stvaranje računa naspram podređene kompanije

note: Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Job Card Item' Label of the allow_alternative_item (Check) field in DocType 'Work Order' Label of t
en: Allow Alternative Item
bs_BA: Dozvoli Alternativni Artikal

en: Allow Alternative Item must be checked on Item {}
bs_BA: Dozvoli Alternativni Artikal mora biti označena za Artikal {}

note: Label of the material_consumption (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Continuous Material Consumption
bs_BA: Dozvoli kontinuiranu potrošnju materijala

note: Label of the job_card_excess_transfer (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Excess Material Transfer
bs_BA: Dozvoli Prijenos Viška Materijala

note: Label of the allow_in_returns (Check) field in DocType 'POS Payment Method'
en: Allow In Returns
bs_BA: Dozvoli u Povratima

note: Label of the allow_internal_transfer_at_arms_length_price (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Internal Transfers at Arm's Length Price
bs_BA: Dozvoli interne transfere po tržišnoj cijeni

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Item To Be Added Multiple Times in a Transaction
bs_BA: Dozvoli da se Artikal doda više puta u Transakciji

en: Allow Item to Be Added Multiple Times in a Transaction
bs_BA: Dozvolite da se artikal doda više puta u transakciji

note: Label of the allow_multiple_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Item to be Added Multiple Times in a Transaction
bs_BA: Dozvolite da se Artikal doda više puta u transakciji

note: Label of the allow_lead_duplication_based_on_emails (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Allow Lead Duplication based on Emails
bs_BA: Dozvolite dupliciranje Potencijalnih Klijenata na osnovu e-pošte

note: Label of the allow_from_dn (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Delivery Note to Sales Invoice
bs_BA: Dozvoli Prijenos Materijala sa Dostavnice na Prodajnu Fakturu

note: Label of the allow_from_pr (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Material Transfer from Purchase Receipt to Purchase Invoice
bs_BA: Dozvolite Prijenos Materijala sa Kupovnog Računa na Kupovnu Fakturu

en: Allow Multiple Material Consumption
bs_BA: Dozvoli višestruku potrošnju materijala

note: Label of the allow_against_multiple_purchase_orders (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Multiple Sales Orders Against a Customer's Purchase Order
bs_BA: Dozvoli višestruke Prodajne Naloge naspram Kupovnog Naloga Klijenta

note: Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Item' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation' Label of the allow_negative_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Negative Stock
bs_BA: Dozvoli Negativne Zalihe

note: Label of the allow_negative_rates_for_items (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Negative rates for Items
bs_BA: Dozvolite negativne cijene za Artikle

note: Label of the allow_or_restrict (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Allow Or Restrict Dimension
bs_BA: Dozvoli ili ograniči dimenziju

note: Label of the allow_overtime (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Overtime
bs_BA: Dozvoli Prekovremeni Rad

note: Label of the allow_partial_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow Partial Reservation
bs_BA: Dozvoli Djelimičnu Rezervaciju

note: Label of the allow_production_on_holidays (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow Production on Holidays
bs_BA: Dozvoli Proizvodnju za Praznike

note: Label of the is_purchase_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Purchase
bs_BA: Dozvoli Kupovinu

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_order (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order
bs_BA: Dozvoli kreiranje Kupovne Fakture bez Kupovnog Naloga

note: Label of the allow_purchase_invoice_creation_without_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt
bs_BA: Dozvoli kreiranje Kupovne Fakture bez Kupovnog Naloga

note: Label of the allow_zero_qty_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Purchase Order with Zero Quantity
bs_BA: Dozvoli Narudžbenicu s Nultom Količinom

note: Label of the allow_zero_qty_in_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Quotation with Zero Quantity
bs_BA: Dozvoli Ponudu s Nultom Količinom

note: Label of the allow_rename_attribute_value (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Rename Attribute Value
bs_BA: Dozvoli Preimenovanje Vrijednosti Atributa

note: Label of the allow_zero_qty_in_request_for_quotation (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Request for Quotation with Zero Quantity
bs_BA: Dozvoli Zahtjev za Ponudu s Nultom Količinom

note: Label of the allow_resetting_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Allow Resetting Service Level Agreement
bs_BA: Dozvoli ponovno postavljanje Ugovora Standardnog Nivoa Servisa

en: Allow Resetting Service Level Agreement from Support Settings.
bs_BA: Dozvoli ponovno postavljanje ugovora o nivou usluge iz postavki podrške.

note: Label of the is_sales_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Allow Sales
bs_BA: Dozvoli Prodaju

note: Label of the dn_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Delivery Note
bs_BA: Dozvoli Kreiranje Prodajnih Faktura bez Dostavnice

note: Label of the so_required (Check) field in DocType 'Customer'
en: Allow Sales Invoice Creation Without Sales Order
bs_BA: Dozvoli Kreiranje Prodajne Fakture bez Prodajnog Naloga

note: Label of the allow_sales_order_creation_for_expired_quotation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order Creation For Expired Quotation
bs_BA: Dozvoli Kreiranje Prodajnog Naloga za Isteklu Ponudu

note: Label of the allow_zero_qty_in_sales_order (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow Sales Order with Zero Quantity
bs_BA: Dozvoli Prodajnu Narudžbu s Nultom Količinom

note: Label of the allow_stale (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow Stale Exchange Rates
bs_BA: Dozvoli Zastarjele Devizne Kurseve

note: Label of the allow_zero_qty_in_supplier_quotation (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allow Supplier Quotation with Zero Quantity
bs_BA: Dozvoli Ponudu Dobavljača s Nultom Količinom

note: Label of the allow_uom_with_conversion_rate_defined_in_item (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow UOM with Conversion Rate Defined in Item
bs_BA: Dozvoli Jedinicu sa stopom konverzije definiranom u Postavkama Artikla

note: Label of the allow_discount_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Discount
bs_BA: Dozvoli Korisniku da Uređuje Popust

note: Label of the editable_price_list_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allow User to Edit Price List Rate in Transactions
bs_BA: Dozvoli Korisniku da Uređuje Cijenu Cijenovnika u Transakcijama

note: Label of the allow_rate_change (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Allow User to Edit Rate
bs_BA: Dozvoli Korisniku da Uređuje Cijenu

note: Label of the allow_different_uom (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Allow Variant UOM to be different from Template UOM
bs_BA: Dozvoli da se Jedinica Varijante razlikuje od Jedinice Šablona

note: Label of the allow_zero_rate (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Allow Zero Rate
bs_BA: Dozvoli Nultu Cijenu

note: Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in DocType 'Sales Label of the allow_zero_valuation_rate (Check) field in Do
en: Allow Zero Valuation Rate
bs_BA: Dozvoli Nultu Stopu Vrednovanja

note: Label of the allow_existing_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again
bs_BA: Dozvoli da se postojeći serijski broj ponovo Proizvede/Primi

note: Description of the 'Allow Continuous Material Consumption' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow material consumptions without immediately manufacturing finished goods against a Work Order
bs_BA: Dozvoli potrošnju materijala bez trenutne proizvodnje gotovog proizvoda naspram Radnom Nalogu

note: Label of the allow_multi_currency_invoices_against_single_party_account (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Allow multi-currency invoices against single party account
bs_BA: Dozvoli viševalutne fakture naspram računa jedne stranke

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Purchase Documents
bs_BA: Dozvoli Uređivanje Količine Jedinice Zaliha za Dokumente Kupovine

note: Label of the allow_to_edit_stock_uom_qty_for_sales (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Edit Stock UOM Qty for Sales Documents
bs_BA: Dozvoli Uređivanje Količine Jedinice Zaliha za Dokumente Prodaje

note: Label of the allow_to_make_quality_inspection_after_purchase_or_delivery (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allow to Make Quality Inspection after Purchase / Delivery
bs_BA: Dozvoli Provjeru Kvaliteta nakon Kupovine / Isporuke

note: Description of the 'Allow Excess Material Transfer' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Allow transferring raw materials even after the Required Quantity is fulfilled
bs_BA: Dozvoli prijenos sirovina i nakon što je ispunjena Potrebna Količina

note: Label of the allowed (Check) field in DocType 'Repost Allowed Types'
en: Allowed
bs_BA: Dozvoljeno

note: Name of a DocType
en: Allowed Dimension
bs_BA: Dozvoljena dimenzija

note: Label of the allowed_types (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger Settings'
en: Allowed Doctypes
bs_BA: Dozvoljeni Tipovi Dokumenata

note: Group in Supplier's connections Group in Customer's connections
en: Allowed Items
bs_BA: Dozvoljeni Artikli

note: Name of a DocType Label of the companies (Table) field in DocType 'Supplier' Label of the companies (Table) field in DocType 'Customer'
en: Allowed To Transact With
bs_BA: Dozvoljena Transakcija sa

en: Allowed primary roles are 'Customer' and 'Supplier'. Please select one of these roles only.
bs_BA: Dozvoljene primarne uloge su 'Klijent' i 'Dobavljač'. Molimo odaberite samo jednu od ovih uloga.

note: Description of the 'Enable Stock Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Allows to keep aside a specific quantity of inventory for a particular order.
bs_BA: Omogućava zadržavanje određene količine zaliha za određeni Prodajni Nalog.

note: Description of the 'Allow Purchase Order with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Purchase Orders with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
bs_BA: Omogućava korisnicima da podnose narudžbenice s nultom količinom. Korisno kada su cijene fiksne, ali količine nisu. Npr. Ugovori o cijenama.

note: Description of the 'Allow Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allows users to submit Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
bs_BA: Omogućava korisnicima da dostave ponude s nultom količinom. Korisno kada su cijene fiksne, ali količine nisu. Npr. Ugovori o cijenama.

note: Description of the 'Allow Request for Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Request for Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
bs_BA: Omogućava korisnicima da podnesu zahtjev za ponude s nultom količinom. Korisno kada su cijene fiksne, ali količine nisu. Npr. Ugovori o cijenama.

note: Description of the 'Allow Sales Order with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Allows users to submit Sales Orders with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
bs_BA: Omogućava korisnicima da podnose prodajne narudžbe s nultom količinom. Korisno kada su cijene fiksne, ali količine nisu. Npr. Ugovori o cijenama.

note: Description of the 'Allow Supplier Quotation with Zero Quantity' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Allows users to submit Supplier Quotations with zero quantity. Useful when rates are fixed but the quantities are not. Eg. Rate Contracts.
bs_BA: Omogućava korisnicima da dostave ponude dobavljača s nultom količinom. Korisno kada su cijene fiksne, ali količine nisu. Npr. Ugovori o cijenama.

en: Already Picked
bs_BA: Već odabrano

en: Already record exists for the item {0}
bs_BA: Već postoji zapis za artikal {0}

en: Already set default in pos profile {0} for user {1}, kindly disabled default
bs_BA: Već postavljeni standard u Kasa profilu {0} za korisnika {1}, onemogući standard u profilu Kase

en: Also you can't switch back to FIFO after setting the valuation method to Moving Average for this item.
bs_BA: Također, ne možete se vratiti na FIFO nakon što ste za ovaj artikal postavili metodu vrednovanja na MA.

en: Alternate Item
bs_BA: Alternativni Artikal

note: Label of the alternative_item_code (Link) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Code
bs_BA: Alternativni Artikal Kod

note: Label of the alternative_item_name (Read Only) field in DocType 'Item Alternative'
en: Alternative Item Name
bs_BA: Alternativni Artikal Naziv

en: Alternative Items
bs_BA: Alternativni Artikli

en: Alternative item must not be same as item code
bs_BA: Alternativni Artikal ne smije biti isti kao Artikal Kod

en: Alternatively, you can download the template and fill your data in.
bs_BA: Alternativno, možete preuzeti šablon i popuniti svoje podatke.

note: Option for the 'Action on New Invoice' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Always Ask
bs_BA: Uvijek Pitaj

note: Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Budget' Label of the amended_from (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the amended_from (Link) fiel
en: Amended From
bs_BA: Izmijenjeno od

note: Label of the amount (Currency) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of
en: Amount
bs_BA: Iznos

en: Amount (AED)
bs_BA: Iznos (AED)

note: Label of the base_tax_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry Deduction' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoic
en: Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos (Valuta Kompanije)

en: Amount Delivered
bs_BA: Isporučeni Iznos

note: Label of the amount_difference (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Amount Difference
bs_BA: Razlika u Iznosu

note: Label of the amount_difference_with_purchase_invoice (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Amount Difference with Purchase Invoice
bs_BA: Razlika u Iznosu naspram Kupovne Fakture

note: Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the amount_eligible_for_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Amount Eligible for Commission
bs_BA: Iznos prihvatljiv za Proviziju

note: Label of the amount_in_figure (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Amount In Figure
bs_BA: Iznos na Slici

note: Label of the amount_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: Amount in Account Currency
bs_BA: Iznos u Valuti Računa

en: Amount in Words
bs_BA: Iznos U Riječima

note: Description of the 'Outstanding Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in party's bank account currency
bs_BA: Iznos u valuti bankovnog računa stranke

note: Description of the 'Amount' (Currency) field in DocType 'Payment Request'
en: Amount in transaction currency
bs_BA: Iznos u valuti transakcije

en: Amount in {0}
bs_BA: Iznos u {0}

en: Amount to Bill
bs_BA: Iznos za Fakturisanje

en: Amount {0} {1} against {2} {3}
bs_BA: Iznos {0} {1} naspram {2} {3}

en: Amount {0} {1} deducted against {2}
bs_BA: Iznos {0} {1} odbijen naspram {2}

en: Amount {0} {1} transferred from {2} to {3}
bs_BA: Iznos {0} {1} prebačen sa {2} na {3}

en: Amount {0} {1} {2} {3}
bs_BA: Iznos {0} {1} {2} {3}

note: Label of the amounts_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Amounts
bs_BA: Iznosi

note: Name of a UOM
en: Ampere
bs_BA: Amper

note: Name of a UOM
en: Ampere-Hour
bs_BA: Ampersat

note: Name of a UOM
en: Ampere-Minute
bs_BA: Amperminuta

note: Name of a UOM
en: Ampere-Second
bs_BA: Amper-sekunda

en: Amt
bs_BA: Iznos

note: Description of a DocType
en: An Item Group is a way to classify items based on types.
bs_BA: Grupa Artikla je način za klasifikaciju Artikala na osnovu tipa.

en: An error has been appeared while reposting item valuation via {0}
bs_BA: Pojavila se greška prilikom ponovnog knjiženja vrijednosti artikla preko {0}

en: An error occurred during the update process
bs_BA: Došlo je do greške tokom obrade ažuriranja

en: An error occurred for certain Items while creating Material Requests based on Re-order level. Please rectify these issues :
bs_BA: Došlo je do greške za određene artikle prilikom kreiranja Materijalnog Naloga na osnovu nivoa ponovnog naručivanja. Ispravite ove probleme:

en: Analysis Chart
bs_BA: Grafikon Analize

en: Analyst
bs_BA: Analitičar

note: Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the section_break_analytics (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Analytics
bs_BA: Analitika

en: Annual
bs_BA: Godišnji

en: Annual Billing: {0}
bs_BA: Godišnji Obračun: {0}

en: Annual Budget for Account {0} against {1} {2} is {3}. It will be collectively ({4}) exceeded by {5}
bs_BA: Godišnji proračun za račun {0} u odnosu na {1} {2} iznosi {3}. Zajedno će biti ({4}) premašen za {5}

en: Annual Budget for Account {0} against {1}: {2} is {3}. It will be exceeded by {4}
bs_BA: Godišnji Proračun za Račun {0} u odnosu na {1}: {2} iznosi {3}. Bit će premašen za {4}

note: Label of the expense_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Expenses
bs_BA: Godišnji Troškovi

note: Label of the income_year_to_date (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Annual Income
bs_BA: Godišnji Prihod

note: Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Lead' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Opportunity' Label of the annual_revenue (Currency) field in DocType 'Prospect'
en: Annual Revenue
bs_BA: Godišnji Promet

en: Another Budget record '{0}' already exists against {1} '{2}' and account '{3}' for fiscal year {4}
bs_BA: Još jedan Proračunski zapis '{0}' već postoji naspram {1} '{2}' i računa '{3}' za fiskalnu godinu {4}

en: Another Cost Center Allocation record {0} applicable from {1}, hence this allocation will be applicable upto {2}
bs_BA: Drugi zapis dodjele Centra Troškova {0} primjenjiv od {1}, stoga će ova dodjela biti primjenjiva do {2}

en: Another Payment Request is already processed
bs_BA: Drugi Zahtjev za Plaćanje je već obrađen

en: Another Sales Person {0} exists with the same Employee id
bs_BA: Postoji još jedan Prodavač {0} sa istim Id

en: Any one of following filters required: warehouse, Item Code, Item Group
bs_BA: Potreban je bilo koji od sljedećih filtera: Skladište, Kod Artikla, Grupa Artikla

en: Apparel & Accessories
bs_BA: Odjeća & Dodaci

note: Label of the applicable_charges (Currency) field in DocType 'Landed Cost Item' Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Applicable Charges
bs_BA: Primjenjivi troškovi

note: Label of the dimensions (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Applicable Dimension
bs_BA: Primjenjiva Dimenzija

note: Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the applicable_for (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the applicable_for_documents_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Applicable For
bs_BA: Primjenjivo za

note: Description of the 'Holiday List' (Link) field in DocType 'Employee'
en: Applicable Holiday List
bs_BA: Primenljiva Lista Praznika

note: Label of the applicable_modules_section (Section Break) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Applicable Modules
bs_BA: Primjenjivi Moduli

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Name of a DocType
en: Applicable On Account
bs_BA: Primjenjivo na Račun

note: Label of the to_designation (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Designation)
bs_BA: Primjenjivo na (Pozicija)

note: Label of the to_emp (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Employee)
bs_BA: Primjenjivo na (Personal)

note: Label of the system_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (Role)
bs_BA: Primjenjivo na (Uloga)

note: Label of the system_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Applicable To (User)
bs_BA: Primjenjivo na (Korisnika)

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Price List'
en: Applicable for Countries
bs_BA: Primjenjivo za Zemlje

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the applicable_for_users (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Applicable for Users
bs_BA: Primjenjivo za Korisnike

note: Description of the 'Transporter' (Link) field in DocType 'Driver'
en: Applicable for external driver
bs_BA: Primjenjivo za Eksternog Vozača

en: Applicable if the company is SpA, SApA or SRL
bs_BA: Primjenjivo ako je firma SpA, SApA ili SRL

en: Applicable if the company is a limited liability company
bs_BA: Primjenjivo ako je firma društvo s ograničenom odgovornošću

en: Applicable if the company is an Individual or a Proprietorship
bs_BA: Primjenjivo ako je firma fizička osoba ili privatno vlasništvo

note: Label of the applicable_on_cumulative_expense (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Cumulative Expense
bs_BA: Primjenjivo na kumulativne troškove

note: Label of the applicable_on_material_request (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Material Request
bs_BA: Primjenjivo na Materijalni Nalog

note: Label of the applicable_on_purchase_order (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on Purchase Order
bs_BA: Primjenjivo na Kupovni Nalog

note: Label of the applicable_on_booking_actual_expenses (Check) field in DocType 'Budget'
en: Applicable on booking actual expenses
bs_BA: Primjenjivo na knjiženje stvarnih troškova

en: Application of Funds (Assets)
bs_BA: Imovina

en: Applied Coupon Code
bs_BA: Primijenjen Kod Kupona

note: Description of the 'Minimum Value' (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading' Description of the 'Maximum Value' (Float) field in DocType 'Quality
en: Applied on each reading.
bs_BA: Primjenjuje se na svako čitanje.

en: Applied putaway rules.
bs_BA: Primijenjena pravila odlaganja.

note: Label of the applies_to (Table) field in DocType 'Common Code'
en: Applies To
bs_BA: Primjenjuje se na

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the apply_additional_discount (Select) field in DocType 'Subscription' 
en: Apply Additional Discount On
bs_BA: Primijenite dodatni popust na

note: Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'POS Profile' Label of the apply_discount_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount On
bs_BA: Primijeni popust na

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Discount on Discounted Rate
bs_BA: Primijenite popust na sniženu cijenu

note: Label of the apply_discount_on_rate (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Apply Discount on Rate
bs_BA: Primijeni Popust na Cijenu

note: Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_multiple_pricing_rules (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Multiple Pricing Rules
bs_BA: Primijenite više pravila o cijenama

note: Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_on (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply On
bs_BA: Primijeni na

note: Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the apply_putaway_rule (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Apply Putaway Rule
bs_BA: Primijenite pravilo odlaganja

note: Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_recursion_over (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)
bs_BA: Primijeni Rekurziju preko (prema Transakcijskoj Jedinici)

note: Label of the brands (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Brand
bs_BA: Primijeni pravilo na Brend

note: Label of the items (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Code
bs_BA: Primijenite pravilo na kodu Artikla

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Apply Rule On Item Group
bs_BA: Primijenite pravilo na Grupu Artikla

note: Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the apply_rule_on_other (Select) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Apply Rule On Other
bs_BA: Primijenite pravilo na Drugo

note: Label of the apply_sla_for_resolution (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Apply SLA for Resolution Time
bs_BA: Primijeni Ugovor o Nivou Usluge za vrijeme rješavanja

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Apply TDS
bs_BA: Primijeni TDS

note: Label of the apply_tax_withholding_amount (Check) field in DocType 'Payment Entry' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Purchase Order'
en: Apply Tax Withholding Amount
bs_BA: Primijeni PDV iznos po odbitku

note: Label of the apply_tds (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Apply Tax Withholding Amount
bs_BA: Primijeni Pdv iznos po Odbitku

note: Label of the apply_restriction_on_values (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Apply restriction on dimension values
bs_BA: Primijeni ograničenje na vrijednosti dimenzije

note: Label of the apply_to_all_doctypes (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to All Inventory Documents
bs_BA: Primijeniti na sve Dokumente Zaliha

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Apply to Document
bs_BA: Primijeniti na Dokument

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Appointment
bs_BA: Imenovanje

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Settings
bs_BA: Postavke Rezervacije Termina

note: Name of a DocType
en: Appointment Booking Slots
bs_BA: Vremena za zakazivanje Termina

en: Appointment Confirmation
bs_BA: Potvrda Termina

en: Appointment Created Successfully
bs_BA: Termin je uspješno zakazan

note: Label of the appointment_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Details
bs_BA: Detalji Termina

note: Label of the appointment_duration (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Appointment Duration (In Minutes)
bs_BA: Trajanje Termina (u minutama)

en: Appointment Scheduling Disabled
bs_BA: Zakazivanje Termina Onemogućeno

en: Appointment Scheduling has been disabled for this site
bs_BA: Zakazivanje termina je onemogućeno za ovu stranicu

note: Label of the appointment_with (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Appointment With
bs_BA: Termin s

en: Appointment was created. But no lead was found. Please check the email to confirm
bs_BA: Termin je kreiran. Ali Potencijalni Klijent nije pronađen. Provjeri e-poštu da potvrdite

note: Label of the approving_role (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving Role (above authorized value)
bs_BA: Odobravajuća Uloga (iznad odobrene vrijednosti)

en: Approving Role cannot be same as role the rule is Applicable To
bs_BA: Odobravajuća Uloga ne može biti isto što i uloga na koju je pravilo primjenjivo

note: Label of the approving_user (Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Approving User  (above authorized value)
bs_BA: Odobravajući Korisnik (iznad odobrene vrijednosti)

en: Approving User cannot be same as user the rule is Applicable To
bs_BA: Odobravajući Korisnik ne može biti isti kao korisnik na koji je pravilo primjenjivo

note: Description of the 'Enable Fuzzy Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Approximately match the description/party name against parties
bs_BA: Približno podudaranje opisu/nazivu stranke aspram stranki

en: Are you sure you want to clear all demo data?
bs_BA: Jeste li sigurni da želite izbrisati sve demo podatke?

en: Are you sure you want to delete this Item?
bs_BA: Jeste li sigurni da želite izbrisati ovaj Artikal?

en: Are you sure you want to delete {0}?<p>This action will also delete all associated Common Code documents.</p>
bs_BA: Jeste li sigurni da želite izbrisati {0}?<p>Ova radnja će također izbrisati sve povezane Zajedničke Kod dokumente.</p>

en: Are you sure you want to restart this subscription?
bs_BA: Jeste li sigurni da želite ponovo pokrenuti ovu pretplatu?

note: Label of the area (Float) field in DocType 'Location' Name of a UOM
en: Area
bs_BA: Područje

note: Label of the area_uom (Link) field in DocType 'Location'
en: Area UOM
bs_BA: Jedinica Područja

en: Arrival Quantity
bs_BA: Pristigla Količina

en: As On Date
bs_BA: Kao na Datum

en: As on Date
bs_BA: Kao na Datum

note: Description of the 'Finished Good Quantity ' (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: As per Stock UOM
bs_BA: Prema Jedinici Zaliha

en: As the field {0} is enabled, the field {1} is mandatory.
bs_BA: Pošto je polje {0} omogućeno, polje {1} je obavezno.

en: As the field {0} is enabled, the value of the field {1} should be more than 1.
bs_BA: Pošto je polje {0} omogućeno, vrijednost polja {1} bi trebala biti veća od 1.

en: As there are existing submitted transactions against item {0}, you can not change the value of {1}.
bs_BA: Pošto postoje postojeće podnešene transakcije naspram artikla {0}, ne možete promijeniti vrijednost {1}.

en: As there are negative stock, you can not enable {0}.
bs_BA: Pošto postoje negativne zalihe, ne možete omogućiti {0}.

en: As there are reserved stock, you cannot disable {0}.
bs_BA: Pošto postoje rezervisane zalihe, ne možete onemogućiti {0}.

en: As there are sufficient Sub Assembly Items, Work Order is not required for Warehouse {0}.
bs_BA: Pošto ima dovoljno artikala podsklopa, radni nalog nije potreban za Skladište {0}.

en: As there are sufficient raw materials, Material Request is not required for Warehouse {0}.
bs_BA: Pošto ima dovoljno sirovina, Materijalni Nalog nije potreban za Skladište {0}.

en: As {0} is enabled, you can not enable {1}.
bs_BA: Pošto je {0} omogućen, ne možete omogućiti {1}.

note: Label of the po_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Assembly Items
bs_BA: Artikli za Motiranje

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the asset (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the asset (Link)
en: Asset
bs_BA: Imovina

note: Label of the asset_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Asset Account
bs_BA: Račun Imovine

note: Name of a DocType Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Activity
bs_BA: Aktivnost Imovine

note: Group in Asset's connections Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Capitalization
bs_BA: Kapitalizacija Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Asset Item
bs_BA: Kapitalizacija Imovine Artikal Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Service Item
bs_BA: Kapitalizacije Imovine Servisni Artikal

note: Name of a DocType
en: Asset Capitalization Stock Item
bs_BA: Kapitalizacija Imovine Artikal Zalihe

note: Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_category (Link) field in DocType 'Asset' Name of a DocType Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the asset_category (Read Only) field in DocType 'Asset Value
en: Asset Category
bs_BA: Kategorija Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Category Account
bs_BA: Račun kategorije imovine

note: Label of the asset_category_name (Data) field in DocType 'Asset Category'
en: Asset Category Name
bs_BA: Naziv kategorije imovine

en: Asset Category is mandatory for Fixed Asset item
bs_BA: Kategorija Imovine je obavezna za Artikal Fiksne Imovine

note: Label of the depreciation_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Depreciation Cost Center
bs_BA: Centar Troškova Amortizacije Imovine

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciation Ledger
bs_BA: Registar Amortizacije Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Depreciation Schedule
bs_BA: Raspored Amortizacije Imovine

en: Asset Depreciation Schedule for Asset {0} and Finance Book {1} is not using shift based depreciation
bs_BA: Raspored Amortizacije Imovine {0} i Finansijski Registar {1} ne koristi amortizaciju zasnovanu na smjenama

en: Asset Depreciation Schedule not found for Asset {0} and Finance Book {1}
bs_BA: Raspored amortizacije imovine nije pronađen za Imovinu {0} i Finansijski Registar {1}

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} already exists.
bs_BA: Raspored Amortizacije Imovine {0} za Imovinu {1} već postoji.

en: Asset Depreciation Schedule {0} for Asset {1} and Finance Book {2} already exists.
bs_BA: Raspored Amortizacije Imovine {0} za Imovinu {1} i Finansijski Registar {2} već postoji.

en: Asset Depreciation Schedules created/updated:<br>{0}<br><br>Please check, edit if needed, and submit the Asset.
bs_BA: Kreirani/ažurirani rasporedi amortizacije imovine:<br>{0}<br><br>Molimo provjerite, uredite ako je potrebno i pošaljite imovinu.

note: Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Depreciations and Balances
bs_BA: Amortizacija Imovine i Stanja

note: Label of the asset_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Details
bs_BA: Detalji o Imovini

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Asset Disposal
bs_BA: Odstranjivanje Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Finance Book
bs_BA: Registar o Finansijama Imovine

en: Asset ID
bs_BA: ID Imovine

note: Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the asset_location (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Asset Location
bs_BA: Lokacija Imovine

note: Name of a DocType Label of the asset_maintenance (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Name of a report Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance
bs_BA: Održavanje Imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Log
bs_BA: Zapisnik Održavanja Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Maintenance Task
bs_BA: Zadatak Održavanja Imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Maintenance Team
bs_BA: Tim za Održavanje Imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Movement
bs_BA: Kretanje Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Movement Item
bs_BA: Artikal Kretanja Imovine

en: Asset Movement record {0} created
bs_BA: Zapis o kretanju imovine {0} kreiran

note: Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset' Label of the target_asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the asset_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the asset_name (Link) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the ass
en: Asset Name
bs_BA: Naziv Imovine

note: Label of the asset_naming_series (Select) field in DocType 'Item'
en: Asset Naming Series
bs_BA: Serija Imenovanja Imovine

note: Label of the asset_owner (Select) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner
bs_BA: Vlasnik Imovine

note: Label of the asset_owner_company (Link) field in DocType 'Asset'
en: Asset Owner Company
bs_BA: Kompanija Vlasnik Imovine

note: Label of the asset_quantity (Int) field in DocType 'Asset'
en: Asset Quantity
bs_BA: Količina Imovine

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the asset_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Asset Received But Not Billed
bs_BA: Imovina primljena, ali nije plaćena

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the asset_repair (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Asset Repair
bs_BA: Popravak Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Consumed Item
bs_BA: Potrošeni artikal za popravku imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Repair Purchase Invoice
bs_BA: Faktura za kupovinu popravke imovine

note: Label of the asset_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Asset Settings
bs_BA: Postavke Imovine

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Allocation
bs_BA: Raspodjela Imovine po Smjeni

note: Name of a DocType
en: Asset Shift Factor
bs_BA: Faktor Smjene Imovine

en: Asset Shift Factor {0} is set as default currently. Please change it first.
bs_BA: Faktor smjene imovine {0} je trenutno postavljen kao standard. Prvo ga promijenite.

note: Label of the asset_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Asset Status
bs_BA: Status Imovine

note: Label of the asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item'
en: Asset Value
bs_BA: Vrijednost Imovine

note: Name of a DocType Label of a Link in the Assets Workspace
en: Asset Value Adjustment
bs_BA: Prilagodba Vrijednosti Imovine

en: Asset Value Adjustment cannot be posted before Asset's purchase date <b>{0}</b>.
bs_BA: Prilagodba Vrijednosti Imovine ne može se knjižiti prije datuma kupovine sredstva <b>{0}</b>.

note: Label of a chart in the Assets Workspace
en: Asset Value Analytics
bs_BA: Analiza Vrijednosti Imovine

en: Asset cancelled
bs_BA: Imovina otkazana

en: Asset cannot be cancelled, as it is already {0}
bs_BA: Imovina se ne može otkazati, jer je već {0}

en: Asset cannot be scrapped before the last depreciation entry.
bs_BA: Imovina se ne može rashodovati prije posljednjeg unosa amortizacije.

en: Asset capitalized after Asset Capitalization {0} was submitted
bs_BA: Imovina kapitalizirana nakon podnošenja Kapitalizacije Imovine {0}

en: Asset created
bs_BA: Imovina kreirana

en: Asset created after Asset Capitalization {0} was submitted
bs_BA: Imovina kreirana nakon podnošenja Kapitalizacije Imovine {0}

en: Asset created after being split from Asset {0}
bs_BA: Imovina kreirana nakon odvajanja od imovine {0}

en: Asset deleted
bs_BA: Imovina izbrisana

en: Asset issued to Employee {0}
bs_BA: Imovina izdata {0}

en: Asset out of order due to Asset Repair {0}
bs_BA: Imovina nije u funkciji zbog popravke imovine {0}

en: Asset received at Location {0} and issued to Employee {1}
bs_BA: Imovina primljena u {0} i izdata {1}

en: Asset restored
bs_BA: Imovina vraćena

en: Asset restored after Asset Capitalization {0} was cancelled
bs_BA: Imovina vraćena nakon što je kapitalizacija imovine {0} otkazana

en: Asset returned
bs_BA: Imovina vraćena

en: Asset scrapped
bs_BA: Imovina rashodovana

en: Asset scrapped via Journal Entry {0}
bs_BA: Imovina rashodovana putem Naloga Knjiženja {0}

en: Asset sold
bs_BA: Imovina prodata

en: Asset submitted
bs_BA: Imovina Podnešena

en: Asset transferred to Location {0}
bs_BA: Imovina prebačena na lokaciju {0}

en: Asset updated after being split into Asset {0}
bs_BA: Imovina je ažurirana nakon što je podijeljena na Imovinu {0}

en: Asset updated due to Asset Repair {0} {1}.
bs_BA: Imovina ažurirana zbog Popravke Imovine {0} {1}.

en: Asset {0} cannot be scrapped, as it is already {1}
bs_BA: Imovina {0} se nemože rashodovati, jer je već {1}

en: Asset {0} does not belong to Item {1}
bs_BA: Imovina {0} ne pripada Artiklu {1}

en: Asset {0} does not belong to company {1}
bs_BA: Imovina {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Asset {0} does not belongs to the custodian {1}
bs_BA: Imovina {0} ne pripada skrbniku {1}

en: Asset {0} does not belongs to the location {1}
bs_BA: Imovina {0} ne pripada lokaciji {1}

en: Asset {0} does not exist
bs_BA: Imovina {0} ne postoji

en: Asset {0} has been created. Please set the depreciation details if any and submit it.
bs_BA: Imovina {0} je kreirana. Postavi detalje amortizacije ako ih ima i podnesi.

en: Asset {0} has been updated. Please set the depreciation details if any and submit it.
bs_BA: Imovina {0} je ažurirana. Postavi detalje amortizacije ako ih ima i podnesi.

en: Asset {0} must be submitted
bs_BA: Imovina {0} mora biti podnešena

en: Asset {assets_link} created for {item_code}
bs_BA: Imovina {assets_link} kreirana za {item_code}

en: Asset's depreciation schedule updated after Asset Shift Allocation {0}
bs_BA: Raspored Amortizacije Imovine ažuriran nakon alokacije Imovine {0}

en: Asset's value adjusted after cancellation of Asset Value Adjustment {0}
bs_BA: Vrijednost Imovine prilagođena nakon otkazivanja Ispravke Vrijednosti Imovine {0}

en: Asset's value adjusted after submission of Asset Value Adjustment {0}
bs_BA: Vrijednost imovine prilagođena nakon podnošenja Ispravke Vrijednosti Imovine {0}

note: Label of the assets_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the asset_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the assets (Table) field in DocType 'Asset Movement' Name of a Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace
en: Assets
bs_BA: Imovina

en: Assets not created for {item_code}. You will have to create asset manually.
bs_BA: Imovina nije kreirana za {item_code}. Morat ćete kreirati Imovinu ručno.

en: Assets {assets_link} created for {item_code}
bs_BA: Imovina {assets_link} kreirana za {item_code}

en: Assign Job to Employee
bs_BA: Dodijeli Posao Personalu

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the assign_to (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign To
bs_BA: Dodijeli

note: Label of the assign_to_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Assign to Name
bs_BA: Dodijeli Imenu

en: Assigned To
bs_BA: Dodijeljeno

en: Assignment
bs_BA: Dodjela

note: Label of the filters_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Assignment Conditions
bs_BA: Uslovi Dodjele

en: Associate
bs_BA: Saradnik

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} for the batch {4} in the warehouse {5}. Please restock the item.
bs_BA: Red #{0}: Izabrana količina {1} za artikl {2} je veća od raspoloživih zaliha {3} za šaržu {4} u skladištu {5}. Popunite zalihu artikla.

en: At Row #{0}: The picked quantity {1} for the item {2} is greater than available stock {3} in the warehouse {4}.
bs_BA: Red #{0}: Izabrana količina {1} za artikal {2} je veća od raspoloživih zaliha {3} u skladištu {4}.

en: At least one account with exchange gain or loss is required
bs_BA: Najmanje jedan račun sa dobitkom ili gubitkom na kursu je obavezan

en: At least one asset has to be selected.
bs_BA: Najmanje jedno Sredstvo mora biti odabrano.

en: At least one invoice has to be selected.
bs_BA: Najmanje jedna Faktura mora biti odabrana.

en: At least one item should be entered with negative quantity in return document
bs_BA: Najmanje jedan artikal treba upisati sa negativnom količinom u povratnom dokumentu

en: At least one mode of payment is required for POS invoice.
bs_BA: Najmanje jedan način plaćanja za Kasa Fakturu je obavezan.

en: At least one of the Applicable Modules should be selected
bs_BA: Najmanje jedan od primjenjivih modula treba odabrati

en: At least one of the Selling or Buying must be selected
bs_BA: Najmanje jedno od Prodaje ili Kupovine mora biti odabrano

en: At least one warehouse is mandatory
bs_BA: Najmanje jedno skladište je obavezno

en: At row #{0}: the Difference Account must not be a Stock type account, please change the Account Type for the account {1} or select a different account
bs_BA: U redu #{0}: Račun razlike ne smije biti račun tipa artikal, promijenite vrstu računa za račun {1} ili odaberite drugi račun

en: At row #{0}: the sequence id {1} cannot be less than previous row sequence id {2}
bs_BA: U redu #{0}: id sekvence {1} ne može biti manji od id-a sekvence prethodnog reda {2}

en: At row #{0}: you have selected the Difference Account {1}, which is a Cost of Goods Sold type account. Please select a different account
bs_BA: U redu #{0}: odabrali ste Račun Razlike {1}, koji je tip računa Troškovi Prodane Robe. Odaberi drugi račun

en: At row {0}: Batch No is mandatory for Item {1}
bs_BA: Red {0}: Broj Šarće je obavezan za Artikal {1}

en: At row {0}: Parent Row No cannot be set for item {1}
bs_BA: Red {0}: Nadređeni Redni Broj ne može se postaviti za artikal {1}

en: At row {0}: Qty is mandatory for the batch {1}
bs_BA: Red {0}: Količina je obavezna za Šaržu {1}

en: At row {0}: Serial No is mandatory for Item {1}
bs_BA: Red {0}: Serijski Broj je obavezan za Artikal {1}

en: At row {0}: Serial and Batch Bundle {1} has already created. Please remove the values from the serial no or batch no fields.
bs_BA: Red {0}: Serijski i Šaržni Paket {1} je već kreiran. Molimo uklonite vrijednosti iz polja serijski broj ili šarža.

en: At row {0}: set Parent Row No for item {1}
bs_BA: Red {0}: postavite Nadređeni Redni Broj za Artikal {1}

note: Name of a UOM
en: Atmosphere
bs_BA: Atmosfera

note: Description of the 'File to Rename' (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: Attach .csv file with two columns, one for the old name and one for the new name
bs_BA: Priložite CSV datoteku sa dvije kolone, jednom za staro ime i jednom za novo ime

en: Attach CSV File
bs_BA: Priloži CSV datoteku

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Attach custom Chart of Accounts file
bs_BA: Priloži datoteku prilagođenog kontnog plana

note: Label of the attachment (Attach) field in DocType 'Issue'
en: Attachment
bs_BA: Prilog

en: Attachments
bs_BA: Prilozi

note: Label of the attendance_and_leave_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Attendance & Leaves
bs_BA: Prisustvo & Odsustvo

note: Label of the attendance_device_id (Data) field in DocType 'Employee'
en: Attendance Device ID (Biometric/RF tag ID)
bs_BA: ID uređaja za praćenje prisutnosti (ID biometrijske/RF oznake)

note: Label of the attribute (Link) field in DocType 'Website Attribute' Label of the attribute (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute
bs_BA: Atribut

note: Label of the attribute_name (Data) field in DocType 'Item Attribute'
en: Attribute Name
bs_BA: Naziv Atributa

note: Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Attribute Value' Label of the attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Attribute Value
bs_BA: Vrijednost Atributa

en: Attribute table is mandatory
bs_BA: Tabela Atributa je obavezna

en: Attribute value: {0} must appear only once
bs_BA: Vrijednost Atributa: {0} se mora pojaviti samo jednom

en: Attribute {0} selected multiple times in Attributes Table
bs_BA: Atribut {0} izabran više puta u Tabeli Atributa

en: Attributes
bs_BA: Atributi

note: Name of a role
en: Auditor
bs_BA: Revizor

en: Authentication Failed
bs_BA: Autentifikacija nije uspjela

note: Label of the authorised_by_section (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Authorised By
bs_BA: Autorizirano Od

note: Name of a DocType
en: Authorization Control
bs_BA: Kontrola Ovlaštenja

note: Name of a DocType
en: Authorization Rule
bs_BA: Pravilo Ovlaštenja

en: Authorized Signatory
bs_BA: Ovlašteni Potpisnik

note: Label of the value (Float) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Authorized Value
bs_BA: Ovlaštena Vrijednost

note: Label of the auto_create_assets (Check) field in DocType 'Item'
en: Auto Create Assets on Purchase
bs_BA: Automatsko Kreiranje Imovine pri Kupovini

note: Label of the auto_exchange_rate_revaluation (Check) field in DocType 'Company'
en: Auto Create Exchange Rate Revaluation
bs_BA: Automatsko Kreiranje Revalorizacije Deviznog Kursa

note: Label of the auto_create_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Purchase Receipt
bs_BA: Automatsko Kreiranje Kupovnog Naloga

note: Label of the auto_create_serial_and_batch_bundle_for_outward (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Create Serial and Batch Bundle For Outward
bs_BA: Automatsko Kreiranje Serijskog i Šarža paketa za Dostavu

note: Label of the auto_create_subcontracting_order (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Auto Create Subcontracting Order
bs_BA: Automatsko Kreiranje Podugovornog Naloga

note: Label of the auto_created (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Auto Created
bs_BA: Automatski Kreirano

note: Label of the auto_created_serial_and_batch_bundle (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Auto Created Serial and Batch Bundle
bs_BA: Automatski kreirani Serijski i Šaržni Paket

note: Label of the auto_creation_of_contact (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto Creation of Contact
bs_BA: Automatsko kreiranje kontakta

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Auto Email Report
bs_BA: Automatski izvještaj e-poštom

en: Auto Fetch
bs_BA: Automatski Preuzmi

en: Auto Fetch Serial Numbers
bs_BA: Automatski Preuzmi Serijske Brojeve

note: Label of the auto_insert_price_list_rate_if_missing (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Insert Item Price If Missing
bs_BA: Automatsko stavljanje cijene artikla ako nedostaje

note: Label of the auto_material_request (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Material Request
bs_BA: Automatski Materijalni Nalog

en: Auto Material Requests Generated
bs_BA: Automatski Materijalni Nalog Generisan

note: Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Customer Naming By' (Select) field in DocType 'Selling
en: Auto Name
bs_BA: Automatski naziv

note: Label of the auto_opt_in (Check) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Auto Opt In (For all customers)
bs_BA: Automatsko prijavljivanje (za sve kupce)

en: Auto Reconcile
bs_BA: Automatski Usaglasi

note: Label of the auto_reconcile_payments (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconcile Payments
bs_BA: Automatski Usaglasi Plaćanja

en: Auto Reconciliation
bs_BA: Automatsko Usaglašavanje

note: Label of the auto_reconciliation_job_trigger (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto Reconciliation Job Trigger
bs_BA: Okidač Posla Automatskog Usaglašavanja

en: Auto Reconciliation has started in the background
bs_BA: Automatsko Usaglašavanje je počelo u pozadini

en: Auto Reconciliation of Payments has been disabled. Enable it through {0}
bs_BA: Automatsko Usglašavanje Plaćanja je onemogućeno. Omogući preko {0}

note: Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the auto_repeat (Link) field i
en: Auto Repeat
bs_BA: Automatsko Ponavljanje

note: Label of the subscription_detail (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Auto Repeat Detail
bs_BA: Detalji Automatskog Ponavljanja

note: Label of the auto_reserve_serial_and_batch (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Serial and Batch Nos
bs_BA: Automatski Rezerviši Serijski i Šaržni Broj

note: Label of the auto_reserve_stock (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock
bs_BA: Rezerviši Automatski

note: Label of the auto_reserve_stock_for_sales_order_on_purchase (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase
bs_BA: Automatski Rezerviši Zalihu za Prodajni Nalog pri Kupovini

note: Description of the 'Close Replied Opportunity After Days' (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Auto close Opportunity Replied after the no. of days mentioned above
bs_BA: Automatski zatvori Odgovoran na Mogućnost nakon broja gore navedenih dana

note: Description of the 'Enable Automatic Party Matching' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Auto match and set the Party in Bank Transactions
bs_BA: Automatsko poravnanje i postavljanje Stranke u Bankovnim Transakcijama

note: Label of the reorder_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Auto re-order
bs_BA: Automatsko ponovno naručivanje

en: Auto repeat document updated
bs_BA: Automatsko ponavljanje dokumenta je ažurirano

note: Description of the 'Write Off Limit' (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Auto write off precision loss while consolidation
bs_BA: Automatski otpiši gubitke preciznosti tokom konsolidacije

note: Label of the auto_add_item_to_cart (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Automatically Add Filtered Item To Cart
bs_BA: Automatski dodaj filtrirani Artikal u Korpu

note: Label of the add_taxes_from_item_tax_template (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Add Taxes and Charges from Item Tax Template
bs_BA: Automatski dodajte PDV i Naknade iz Šablona za PDV na Artikal

note: Label of the create_new_batch (Check) field in DocType 'Item'
en: Automatically Create New Batch
bs_BA: Automatski Kreiraj Novi Šaržu

note: Label of the automatically_fetch_payment_terms (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Fetch Payment Terms from Order
bs_BA: Automatski Preuzmi Uslove Plaćanja iz Naloga

note: Label of the automatically_process_deferred_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Automatically Process Deferred Accounting Entry
bs_BA: Automatski Obradi Odgođeni Knjigovodstveni Unos

note: Label of the automatically_post_balancing_accounting_entry (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Automatically post balancing accounting entry
bs_BA: Automatski knjiži unos obračunskog stanja

en: Automotive
bs_BA: Automobilski

note: Label of the availability_of_slots (Table) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Name of a DocType
en: Availability Of Slots
bs_BA: Dostupni Termini

en: Available
bs_BA: Dostupno

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Batch Qty at From Warehouse
bs_BA: Dostupna Količina Šarže iz Skladišta

note: Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the actual_batch_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Available Batch Qty at Warehouse
bs_BA: Dostupna količina Šarže u Skladištu

note: Name of a report
en: Available Batch Report
bs_BA: Dostupni Izvještaj o Šarži

en: Available For Use Date
bs_BA: Datum Dostupnosti za Upotrebu

note: Label of the available_qty_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Available Qty
bs_BA: Dostupna Količina

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the available_qty_for_consumption (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Available Qty For Consumption
bs_BA: Dostupna količina za Potrošnju

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Company
bs_BA: Dostupna količina u Kompaniji

note: Label of the available_qty_at_source_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at Source Warehouse
bs_BA: Dostupna količina iz Izvornog Skladišta

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Available Qty at Target Warehouse
bs_BA: Dostupna količina u Izabranom Skladištu

note: Label of the available_qty_at_wip_warehouse (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Available Qty at WIP Warehouse
bs_BA: Dostupna količina u Skladištu za Posao u Toku

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item'
en: Available Qty at Warehouse
bs_BA: Dostupna količina u Skladištu

note: Label of the available_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Available Qty to Reserve
bs_BA: Dostupna količina za Rezervisanje

note: Label of the available_quantity_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 'Quotation Item' 'Sales Order Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Available Quantity
bs_BA: Dostupna Količina

note: Name of a report
en: Available Serial No
bs_BA: Dostupni Serijski Broj

en: Available Stock
bs_BA: Dostupne Zalihe

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Available Stock for Packing Items
bs_BA: Dostupne zalihe za Paket Artikle

en: Available for use date is required
bs_BA: Datum dostupnosti za upotrebu je obavezan

en: Available quantity is {0}, you need {1}
bs_BA: Dostupna količina je {0}, potrebno vam je {1}

en: Available {0}
bs_BA: Dostupno {0}

note: Label of the available_for_use_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Available-for-use Date
bs_BA: Datum dostupnosti za upotrebu

en: Available-for-use Date should be after purchase date
bs_BA: Datum dostupnosti za upotrebu bi trebao biti nakon datuma kupovine

en: Average Age
bs_BA: Prosječna dob

en: Average Completion
bs_BA: Prosječan završetak

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Average Discount
bs_BA: Prosječni Popust

en: Average Rate
bs_BA: Prosječna Cijena

note: Label of the avg_response_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Average Response Time
bs_BA: Prosječno Vreme Odziva

note: Description of the 'Lead Time in days' (Int) field in DocType 'Item'
en: Average time taken by the supplier to deliver
bs_BA: Prosječno vrijeme potrebno dobavljaču za isporuku

en: Avg Daily Outgoing
bs_BA: Prosječna Dnevna Isporuka

note: Label of the avg_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Avg Rate
bs_BA: Prosječna Cijena

en: Avg Rate (Balance Stock)
bs_BA: Prosječna Cijena (Stanje Zaliha)

en: Avg. Buying Price List Rate
bs_BA: Prosječna Kupovna Cijena Cijenovnika

en: Avg. Selling Price List Rate
bs_BA: Prosječna Prodajna Cijena Cijenovnika

en: Avg. Selling Rate
bs_BA: Prosječna Prodajna Cijena

note: Option for the 'Algorithm' (Select) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: BFS
bs_BA: Polovi Kjnigovodstveni Izvod

note: Label of the bin_qty_section (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: BIN Qty
bs_BA: Skladišna Količina

note: Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the bom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Option for the 'Backflush Raw Materials Based
en: BOM
bs_BA: Sastavnica

en: BOM 1
bs_BA: Sastavnica 1

en: BOM 1 {0} and BOM 2 {1} should not be same
bs_BA: Sastavnica 1 {0} i Sastavnica 2 {1} ne bi trebali biti isti

en: BOM 2
bs_BA: Sastavnica 2

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Comparison Tool
bs_BA: Alat Poređenja Sastavnica

note: Label of the bom_created (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: BOM Created
bs_BA: Sastavnica Kreirana

note: Label of the bom_creator (Link) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Creator
bs_BA: Konstruktor Sastavnice

note: Label of the bom_creator_item (Data) field in DocType 'BOM' Name of a DocType
en: BOM Creator Item
bs_BA: Artikal Sastavnice Konstruktora

note: Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the bom_detail_no (Data) field in DocType 'Subc
en: BOM Detail No
bs_BA: Broj Detalja Sastavnice

note: Name of a report
en: BOM Explorer
bs_BA: Istraživač Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Explosion Item
bs_BA: Nestavljeni Artikli Sastavnice

en: BOM ID
bs_BA: Sastavnica

note: Label of the bom_info_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: BOM Info
bs_BA: Informacija Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Item
bs_BA: Artikal Sastavnice

en: BOM Level
bs_BA: Nivo Sastavnice

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order' Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Sales Order Item
en: BOM No
bs_BA: Broj Sastavnice

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: BOM No (For Semi-Finished Goods)
bs_BA: Broj Sastavnice ( za poluproizvod)

note: Description of the 'BOM No' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: BOM No. for a Finished Good Item
bs_BA: Broj Sastavnice (za gotov proizvod)

note: Name of a DocType Label of the operations (Table) field in DocType 'Routing'
en: BOM Operation
bs_BA: Operacija Sastavnice

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Operations Time
bs_BA: Operativno Vrijeme Sastavnice

en: BOM Qty
bs_BA: Količina Sastavnice

en: BOM Rate
bs_BA: Cijena Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Scrap Item
bs_BA: Otpadni Artikal Sastavnice

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a report
en: BOM Search
bs_BA: Pretraga Sastavnice

note: Name of a report
en: BOM Stock Calculated
bs_BA: Obračunate Zalihe Sastavnice

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: BOM Stock Report
bs_BA: Izvještaj Zaliha Sastavnice

note: Label of the tab_2_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: BOM Tree
bs_BA: Stablo Sastavnice

en: BOM UoM
bs_BA: Jedinica Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Update Batch
bs_BA: Sastavnica Ažurira Šaržu

en: BOM Update Initiated
bs_BA: Pokrenuto Ažuriranje Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Update Log
bs_BA: Zapisnik Ažuriranja Sastavnice

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: BOM Update Tool
bs_BA: Alat Ažuriranje Sastavnice

note: Description of a DocType
en: BOM Update Tool Log with job status maintained
bs_BA: Zapisnik Alata Ažuriranja Sastavnice sa očuvanim statusom posla

en: BOM Updation already in progress. Please wait until {0} is complete.
bs_BA: Ažuriranje Sastavnica je već u toku. Pričekaj dok {0} ne završi.

en: BOM Updation is queued and may take a few minutes. Check {0} for progress.
bs_BA: Ažuriranje Sastavnice je na čekanju i može potrajati nekoliko minuta. Provjeri {0} za napredak.

note: Name of a report
en: BOM Variance Report
bs_BA: Izvještaj Odstupanju Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Website Item
bs_BA: Artikal Web Stranice Sastavnice

note: Name of a DocType
en: BOM Website Operation
bs_BA: Operacija Web Stranice Sastavnice

en: BOM and Manufacturing Quantity are required
bs_BA: Sastavnica i Količina za Proizvodnju su obavezni

note: Label of the bom_and_work_order_tab (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: BOM and Production
bs_BA: Sastavnica & Proizvodnja

en: BOM does not contain any stock item
bs_BA: Sastavnica ne sadrži nijedan artikal zaliha

en: BOM recursion: {0} cannot be child of {1}
bs_BA: Rekurzija Sastavnice: {0} ne može biti podređena {1}

en: BOM recursion: {1} cannot be parent or child of {0}
bs_BA: Rekurzija Sastavnice: {1} ne može biti nadređena ili podređena {0}

en: BOM {0} does not belong to Item {1}
bs_BA: Sastavnica {0} ne pripada Artiklu {1}

en: BOM {0} must be active
bs_BA: Sastavnica {0} mora biti aktivana

en: BOM {0} must be submitted
bs_BA: Sastavnica {0} se mora podnijeti

en: BOM {0} not found for the item {1}
bs_BA: Sastavnica {0} nije pronađena za artikal {1}

note: Label of the boms_updated (Long Text) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: BOMs Updated
bs_BA: Sastavnice Ažurirane

en: BOMs created successfully
bs_BA: Sastavnice su uspješno kreirane

en: BOMs creation failed
bs_BA: Kreiranje Sastavnica nije uspjelo

en: BOMs creation has been enqueued, kindly check the status after some time
bs_BA: Kreiranje Sastavnica je u redu, provjeri status nakon nekog vremena

en: Backdated Stock Entry
bs_BA: Unos Zaliha Unazad

note: Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Operation' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the backflush_from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Backflush Materials From WIP Warehouse
bs_BA: Povrat Materijala iz Skladišta za Posao u Toku

en: Backflush Raw Materials
bs_BA: Povrati Sirovine

note: Label of the backflush_raw_materials_based_on (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Backflush Raw Materials Based On
bs_BA: Povrati Sirovine na osnovu

note: Label of the from_wip_warehouse (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Backflush Raw Materials From Work-in-Progress Warehouse
bs_BA: Povrat Sirovine iz Skladišta za Posao U Toku

note: Label of the backflush_raw_materials_of_subcontract_based_on (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Backflush Raw Materials of Subcontract Based On
bs_BA: Povrati Sirovina iz Podugovora na osnovu

en: Balance
bs_BA: Stanje

en: Balance (Dr - Cr)
bs_BA: Stanje (Dr - Cr)

en: Balance ({0})
bs_BA: Stanje ({0})

note: Label of the balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Account Currency
bs_BA: Stanje u Valuti Računa

note: Label of the balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Balance In Base Currency
bs_BA: Stanje u Osnovnoj Valuti

en: Balance Qty
bs_BA: Količinsko Stanje

en: Balance Qty (Stock)
bs_BA: Količinsko Stanja (Zaliha)

en: Balance Serial No
bs_BA: Serijski Broj Bilanse

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the column_break_16 (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Balance Sheet
bs_BA: Bilans Stanja

note: Label of the balance_sheet_summary (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the balance_sheet_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Balance Sheet Summary
bs_BA: Sažetak Bilansa Stanja

en: Balance Stock Qty
bs_BA: Količinsko Stanje Zaliha

note: Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the stock_value (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Balance Stock Value
bs_BA: Vrijednost Količinskog Stanja

en: Balance Value
bs_BA: Vrijednost Stanja

en: Balance for Account {0} must always be {1}
bs_BA: Stanje Računa {0} mora uvijek biti {1}

note: Label of the balance_must_be (Select) field in DocType 'Account'
en: Balance must be
bs_BA: Stanje mora biti

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Name of a DocType Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Type' (Select) fie
en: Bank
bs_BA: Banka

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Bank / Cash Account
bs_BA: Bankovni/Gotovinski Račun

note: Label of the bank_ac_no (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank A/C No.
bs_BA: Bankovni Račun Broj.

note: Name of a DocType Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Bank Statement Impor
en: Bank Account
bs_BA: Bankovni Račun

note: Label of the bank_account_details (Section Break) field in DocType 'Payment Order Reference' Request'
en: Bank Account Details
bs_BA: Bankovni Račun Detalji

note: Label of the bank_account_info (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Account Info
bs_BA: Podaci o Bankovnom Računu

note: Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the bank_account_no (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Entry' Label of the bank_account_no (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Bank Account No
bs_BA: Bankovni Račun Broj

note: Name of a DocType
en: Bank Account Subtype
bs_BA: Podtip Bankovnog Računa

note: Name of a DocType
en: Bank Account Type
bs_BA: Tip Bankovnog Računa

en: Bank Account {} in Bank Transaction {} is not matching with Bank Account {}
bs_BA: Bankovni račun {} u bankovnoj transakciji {} se ne podudara s bankovnim računom {}

en: Bank Accounts
bs_BA: Bankovni Računi

note: Label of the bank_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Balance
bs_BA: Bankovno Stanje

note: Label of the bank_charges (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges
bs_BA: Bankarske Naknade

note: Label of the bank_charges_account (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Bank Charges Account
bs_BA: Račun za Bankarske Naknade

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Clearance
bs_BA: Bankarsko Odobrenje

note: Name of a DocType
en: Bank Clearance Detail
bs_BA: Detalji Bankarskog Odobrenja

note: Name of a report
en: Bank Clearance Summary
bs_BA: Sažetak Bankarskog Odobrenja

note: Label of the credit_balance (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Bank Credit Balance
bs_BA: Bankovno Kreditno Stanje

note: Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank' Label of the bank_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Bank Details
bs_BA: Bankovni Detalji

en: Bank Draft
bs_BA: Bankovni Nacrt

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Bank Entry
bs_BA: Bankovni Unos

note: Name of a DocType
en: Bank Guarantee
bs_BA: Bankarska Garancija

note: Label of the bank_guarantee_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Number
bs_BA: Broj Bankovne Garancije

note: Label of the bg_type (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Bank Guarantee Type
bs_BA: Tip Bankarske Garancije

note: Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Bank' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the bank_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Bank Name
bs_BA: Naziv Banke

en: Bank Overdraft Account
bs_BA: Bankovni Račun Prekoračenja

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Statement
bs_BA: Bankovni Izvod Usaglašavanja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Bank Reconciliation Tool
bs_BA: Bankovni Alat Usaglašavanja

note: Name of a DocType
en: Bank Statement Import
bs_BA: Uvoz Bankovnog Izvoda

en: Bank Statement balance as per General Ledger
bs_BA: Stanje Bankovnog Izvoda prema Knjigovodstvenom Registru

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction
bs_BA: Bankovna Transakcija

note: Label of the bank_transaction_mapping (Table) field in DocType 'Bank' Name of a DocType
en: Bank Transaction Mapping
bs_BA: Mapiranje Bankovnih Transakcija

note: Name of a DocType
en: Bank Transaction Payments
bs_BA: Bankovne Transakcije Plaćanja

en: Bank Transaction {0} Matched
bs_BA: Bankovna Transakcija {0} Usaglašena

en: Bank Transaction {0} added as Journal Entry
bs_BA: Bankovna Transakcija {0} dodana je kao Nalog Knjiženja

en: Bank Transaction {0} added as Payment Entry
bs_BA: Bankovna Transakcija {0} dodana je kao Unos Plaćanja

en: Bank Transaction {0} is already fully reconciled
bs_BA: Bankovna Transakcija {0} je već u potpunosti usaglašena

en: Bank Transaction {0} updated
bs_BA: Bankovna Transakcija {0} ažurirana

en: Bank account cannot be named as {0}
bs_BA: Bankovni račun se ne može imenovati kao {0}

en: Bank account {0} already exists and could not be created again
bs_BA: Bankovni račun {0} već postoji i nije ga moguće ponovo kreirati

en: Bank accounts added
bs_BA: Bankovni računi dodani

en: Bank transaction creation error
bs_BA: Greška u kreiranju bankovne transakcije

note: Label of the bank_cash_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Bank/Cash Account
bs_BA: Bankovni/Gotovinski Račun

en: Bank/Cash Account {0} doesn't belong to company {1}
bs_BA: Bankovni/Gotovinski Račun {0} ne pripada kompaniji {1}

note: Label of the banking_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Banking
bs_BA: Bankarstvo

note: Name of a UOM
en: Bar
bs_BA: Traka

note: Label of the barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the barcode (Barcode) field in DocType 'Job Card' Label of the barcode (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the barcode (Data) field in DocType 
en: Barcode
bs_BA: Barkod

note: Label of the barcode_type (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: Barcode Type
bs_BA: Barkod Tip

en: Barcode {0} already used in Item {1}
bs_BA: Barkod {0} se već koristi za artikal {1}

en: Barcode {0} is not a valid {1} code
bs_BA: Barkod {0} nije važeći {1} kod

note: Label of the sb_barcodes (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the barcodes (Table) field in DocType 'Item'
en: Barcodes
bs_BA: Barkodovi

note: Name of a UOM
en: Barrel (Oil)
bs_BA: Bure (Ulje)

note: Name of a UOM
en: Barrel(Beer)
bs_BA: Bure (Pivo)

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Amount
bs_BA: Osnovni Iznos

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Base Amount (Company Currency)
bs_BA: Osnovni Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Base Change Amount (Company Currency)
bs_BA: Osnovni Kusur Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the base_cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Cost Per Unit
bs_BA: Osnovni Trošak po Jedinici

note: Label of the base_hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Base Hour Rate(Company Currency)
bs_BA: Osnovna Cijena po Satu (Valuta Kompanije)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Base Rate
bs_BA: Osnovna Cijena

note: Label of the base_tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Purchase Receipt'
en: Base Tax Withholding Net Total
bs_BA: Neto ukupni PDV po odbitku

en: Base Total
bs_BA: Osnovni Ukupni Iznos

note: Label of the base_total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billable Amount
bs_BA: Osnovni ukupan iznos za Fakturisanje

note: Label of the base_total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Billed Amount
bs_BA: Osnovni ukupan Fakturisan iznos

note: Label of the base_total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Base Total Costing Amount
bs_BA: Osnovni Ukupni Obraöunati Iznos

note: Label of the base_url (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Base URL
bs_BA: Osnovni URL

note: Label of the based_on (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Label of the based_on (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Based On
bs_BA: Na Osnovu

en: Based On Data ( in years )
bs_BA: Na osnovu podataka (u godinama)

en: Based On Document
bs_BA: Na osnovu dokumenta

note: Label of the based_on_payment_terms (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Based On Payment Terms
bs_BA: Na osnovu Uslova Plaćanja

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Based On Price List
bs_BA: Na osnovu Cijenovnika

note: Label of the based_on_value (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Based On Value
bs_BA: Na osnovu Vrijednosti

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's end date
bs_BA: Na osnovu vaših pravila ljudskih resursa, odaberi datum završetka perioda raspodjele odmora

en: Based on your HR Policy, select your leave allocation period's start date
bs_BA: Na osnovu vaših pravila ljudskih resursa, odaberite datum početka perioda raspodjele odmora

note: Label of the basic_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Amount
bs_BA: Osnovni Iznos

note: Label of the base_amount (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item'
en: Basic Amount (Company Currency)
bs_BA: Osnovni Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'BOM Scrap Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Basic Rate (Company Currency)
bs_BA: Osnovna Cijena(Valuta Kompanije)

note: Label of the basic_rate (Currency) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Basic Rate (as per Stock UOM)
bs_BA: Osnovna Cijena (prema Jedinici Zaliha)

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch
bs_BA: Šarža

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Batch'
en: Batch Description
bs_BA: Opis Šarže

note: Label of the sb_batch (Section Break) field in DocType 'Batch'
en: Batch Details
bs_BA: Detalji Šarže

en: Batch Expiry Date
bs_BA: Datum isteka roka Šarže

note: Label of the batch_id (Data) field in DocType 'Batch'
en: Batch ID
bs_BA: ID Šarže

en: Batch ID is mandatory
bs_BA: ID Šarže je obavezan

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch Item Expiry Status
bs_BA: Status isteka roka Artikla Šarže

note: Label of the batch_no (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the batch
en: Batch No
bs_BA: Broj Šarže

en: Batch No is mandatory
bs_BA: Broj Šarže je obavezan

en: Batch No {0} does not exists
bs_BA: Broj Šarže {0} ne postoji

en: Batch No {0} is linked with Item {1} which has serial no. Please scan serial no instead.
bs_BA: Broj Šarže {0} je povezan sa artiklom {1} koji ima serijski broj. Umjesto toga, skenirajte serijski broj.

en: Batch No {0} is not present in the original {1} {2}, hence you can't return it against the {1} {2}
bs_BA: Broj Šarže {0} nije prisutan u originalnom {1} {2}, stoga ga ne možete vratiti naspram {1} {2}

note: Label of the batch_no (Int) field in DocType 'BOM Update Batch'
en: Batch No.
bs_BA: Broj Šarže

en: Batch Nos
bs_BA: Broj Šarže

en: Batch Nos are created successfully
bs_BA: Brojevi Šarže su uspješno kreirani

en: Batch Not Available for Return
bs_BA: Šarža nije dostupna za povrat

note: Label of the batch_number_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Batch Number Series
bs_BA: Serija Imenovanje Šarže

en: Batch Qty
bs_BA: Količina Šarže

note: Label of the batch_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Batch Quantity
bs_BA: Količina Šarže

note: Label of the batch_size (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the batch_size (Int) field in DocType 'Operation' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the batch_size (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Batch Size
bs_BA: Veličina Šarže

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Batch'
en: Batch UOM
bs_BA: Jedinica Šarže

note: Label of the batch_and_serial_no_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Batch and Serial No
bs_BA: Šarža i Serijski Broj

en: Batch not created for item {} since it does not have a batch series.
bs_BA: Šarža nije kreirana za artikal {} jer nema Šaržu.

en: Batch {0} and Warehouse
bs_BA: Šarža {0} i Skladište

en: Batch {0} is not available in warehouse {1}
bs_BA: Šarža {0} nije dostupna u skladištu {1}

en: Batch {0} of Item {1} has expired.
bs_BA: Šarža {0} artikla {1} je istekla.

en: Batch {0} of Item {1} is disabled.
bs_BA: Šarža {0} artikla {1} je onemogućena.

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Batch-Wise Balance History
bs_BA: Istorija Stanja na osnovu Šarže

en: Batchwise Valuation
bs_BA: Vrijednovanje na osnovu Šarže

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Before reconciliation
bs_BA: Prije Usaglašavanja

note: Label of the start (Int) field in DocType 'Task'
en: Begin On (Days)
bs_BA: Počinje za (Dana)

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Beginning of the current subscription period
bs_BA: Početak trenutnog perioda pretplate

en: Below Subscription Plans are of different currency to the party default billing currency/Company currency: {0}
bs_BA: Planovi Pretplate u nastavku imaju različite valute u odnosu na standard valutu fakturisanja/valutu kompanije: {0}

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill Date
bs_BA: Datum Fakture

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Bill No
bs_BA: Broj Fakture

note: Label of the bill_for_rejected_quantity_in_purchase_invoice (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice
bs_BA: Faktura za odbijenu količinu na Kupovnoj Fakturi

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Bill of Materials
bs_BA: Sastavnica

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Billed
bs_BA: Fakturisano

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed Amount
bs_BA: Fakturisani Iznos

note: Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the billed_amt (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Billed Amt
bs_BA: Fakturisani Iznos

note: Name of a report
en: Billed Items To Be Received
bs_BA: Fakturisani Artikli koje treba Primiti

en: Billed Qty
bs_BA: Fakturisana Količina

note: Label of the section_break_56 (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Billed, Received & Returned
bs_BA: Fakturisano, Primljeno & Vraćeno

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the address_and_contact (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the billing_address_sec
en: Billing Address
bs_BA: Faktura Adresa

note: Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address_display (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Billing Address Details
bs_BA: Detalji Adrese za Fakturu

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Billing Address Name
bs_BA: Naziv Adrese za Fakturu

en: Billing Address does not belong to the {0}
bs_BA: Faktura Adresa ne pripada {0}

note: Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Amount
bs_BA: Iznos Fakture

note: Label of the billing_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing City
bs_BA: Mjesto Fakture

note: Label of the billing_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Country
bs_BA: Zemlja Fakture

note: Label of the billing_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing County
bs_BA: Općina Fakture

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Customer'
en: Billing Currency
bs_BA: Valuta Fakture

en: Billing Date
bs_BA: Datum Fakture

note: Label of the billing_details (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Billing Details
bs_BA: Detalji Fakture

note: Label of the billing_email (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Billing Email
bs_BA: e-pošta Fakture

note: Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the billing_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Hours
bs_BA: Sati Fakture

note: Label of the billing_interval (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval
bs_BA: Interval Fakture

note: Label of the billing_interval_count (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Billing Interval Count
bs_BA: Broj Faktura Intervala

en: Billing Interval Count cannot be less than 1
bs_BA: Broj Faktura Intervala ne može biti manji od 1

en: Billing Interval in Subscription Plan must be Month to follow calendar months
bs_BA: Faktura Interval u Planu pretplate mora biti Mjesec koji prati kalendarsk mjesec

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_billing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Billing Rate
bs_BA: Faktura Cijena

note: Label of the billing_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing State
bs_BA: Faktura Entitet

note: Label of the billing_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Billing Status
bs_BA: Faktura Status

note: Label of the billing_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Billing Zipcode
bs_BA: Faktura Poštanski Broj

en: Billing currency must be equal to either default company's currency or party account currency
bs_BA: Faktura Valuta mora biti jednaka ili standard valuti kompanije ili valuti računa stranke

note: Name of a DocType
en: Bin
bs_BA: Kanta za smeće

en: Bin Qty Recalculated
bs_BA: Preračunata Količina Spremnika

note: Label of the bio (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Bio / Cover Letter
bs_BA: Biografija / Propratno pismo

en: Biotechnology
bs_BA: Biotehnologija

note: Name of a DocType
en: Bisect Accounting Statements
bs_BA: Prepolovi Knjigovodstveni Izvještaj

en: Bisect Left
bs_BA: Prepolovi Lijevo

note: Name of a DocType
en: Bisect Nodes
bs_BA: Prepolovi Članove

en: Bisect Right
bs_BA: Prepolovi Desno

note: Label of the bisecting_from (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting From
bs_BA: Prepolovi Od

en: Bisecting Left ...
bs_BA: Polovim Lijevo...

en: Bisecting Right ...
bs_BA: Polovim Desno...

note: Label of the bisecting_to (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Bisecting To
bs_BA: Prepolovi Do

en: Black
bs_BA: Crna

note: Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of a Link in the Selling Workspace
en: Blanket Order
bs_BA: Ugovorni Nalog

note: Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings' Label of the blanket_order_allowance (Float) field in DocType 'Selling
en: Blanket Order Allowance (%)
bs_BA: Ugovorni Nalog Dopuštenje (%)

note: Name of a DocType
en: Blanket Order Item
bs_BA: Ugovorni Nalog Artikal

note: Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the blanket_order_rate (Currency) field in DocType 'Sales Order
en: Blanket Order Rate
bs_BA: Cijena po Ugovornom Nalogu

en: Block Invoice
bs_BA: Blokiraj Fakturu

note: Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the block_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Block Supplier
bs_BA: Blokiraj Dostavljača

note: Label of the blog_subscriber (Check) field in DocType 'Lead'
en: Blog Subscriber
bs_BA: Blog Pretplatnik

note: Label of the blood_group (Select) field in DocType 'Employee'
en: Blood Group
bs_BA: Krvna Grupa

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Blue
bs_BA: Plavo

note: Label of the body (Text Editor) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Body
bs_BA: Sadržaj

note: Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the body_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body Text
bs_BA: Tekst Sadržaja

note: Label of the body_and_closing_text_help (HTML) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Body and Closing Text Help
bs_BA: Pomoć za Sadržaj i Završni Tekst

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Bom No
bs_BA: Broj Sastavnice

en: Book Advance Payments as Liability option is chosen. Paid From account changed from {0} to {1}.
bs_BA: Knjižena opcija Predujam Uplate je izabrana kao Obaveza. Plaćeno Sa računa promijenjeno iz {0} u {1}.

note: Label of the book_advance_payments_in_separate_party_account (Check) field in DocType 'Payment Entry' in DocType 'Company'
en: Book Advance Payments in Separate Party Account
bs_BA: Knjiži Predujam Uplate na posebnom računu

en: Book Appointment
bs_BA: Rezerviši Termin

note: Label of the book_asset_depreciation_entry_automatically (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Asset Depreciation Entry Automatically
bs_BA: Automatski knjiži unos Amortizacije Imovine

note: Label of the book_deferred_entries_based_on (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Based On
bs_BA: Knjiži Odložene Unose Na Osnovu

note: Label of the book_deferred_entries_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Deferred Entries Via Journal Entry
bs_BA: Knjiži odložene unose putem Naloga Knjiženja

note: Label of the book_tax_discount_loss (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Book Tax Loss on Early Payment Discount
bs_BA: Proknjiži porezni gubitak na popust za prijevremeno plaćanje

en: Book an appointment
bs_BA: Zakaži Termin

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Booked
bs_BA: Rezervisano

note: Label of the booked_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Booked Fixed Asset
bs_BA: Proknjižena Osnovna Imovina

en: Booking stock value across multiple accounts will make it harder to track stock and account value.
bs_BA: Knjiženje vrijednosti zaliha na više računa će otežati praćenje zaliha i vrijednosti računa.

en: Books have been closed till the period ending on {0}
bs_BA: Knjigovodstvo je zatvoreno do perioda koji se završava {0}

note: Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Both
bs_BA: Oba

en: Both Payable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
bs_BA: Račun Obaveza: {0} i Račun Predujma: {1} moraju biti u istoj valuti za kompaniju: {2}

en: Both Receivable Account: {0} and Advance Account: {1} must be of same currency for company: {2}
bs_BA: Račun Prihoda: {0} i Račun Predujma: {1} moraju biti u istoj valuti za kompaniju: {2}

en: Both Trial Period Start Date and Trial Period End Date must be set
bs_BA: Datum početka probnog perioda i datum završetka probnog perioda moraju biti podešeni

en: Both {0} Account: {1} and Advance Account: {2} must be of same currency for company: {3}
bs_BA: {0} Račun: {1} i Račun Predujma: {2} moraju biti u istoj valuti za kompaniju: {3}

note: Name of a UOM
en: Box
bs_BA: Kutija

note: Label of the branch (Link) field in DocType 'SMS Center' Name of a DocType Label of the branch (Data) field in DocType 'Branch' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee' Label of the branch (Link) field in DocType 'Employee Internal Work History'
en: Branch
bs_BA: Podružnica

note: Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Account' Label of the branch_code (Data) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the branch_code (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Branch Code
bs_BA: Kod Podružnice

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the brand (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Option for the 'Apply On' (
en: Brand
bs_BA: Marka

note: Label of the brand_defaults (Table) field in DocType 'Brand'
en: Brand Defaults
bs_BA: Brend Standard

note: Label of the brand (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the brand (Link) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the brand (Data) field in DocType 'Brand' Label of the brand (Link) field in DocType 'Delivery Note Ite
en: Brand Name
bs_BA: Brend Naziv

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Breakdown
bs_BA: Presjek

en: Broadcasting
bs_BA: Emitovanje

en: Brokerage
bs_BA: Brokerske usluge

en: Browse BOM
bs_BA: Pretraži Sastavnicu

note: Name of a UOM
en: Btu/Hour
bs_BA: Btu/Sat

note: Name of a UOM
en: Btu/Minutes
bs_BA: Btu/Minuta

note: Name of a UOM
en: Btu/Seconds
bs_BA: Btu/Sekunda

note: Label of the budget_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget
bs_BA: Proračun

note: Name of a DocType
en: Budget Account
bs_BA: Proračunski Račun

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Budget'
en: Budget Accounts
bs_BA: Proračunski Računi

note: Label of the budget_against (Select) field in DocType 'Budget'
en: Budget Against
bs_BA: Proračun Naspram

note: Label of the budget_amount (Currency) field in DocType 'Budget Account'
en: Budget Amount
bs_BA: Proračunski Iznos

note: Label of the budget_detail (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Budget Detail
bs_BA: Detalji Budžeta

en: Budget Exceeded
bs_BA: Proračun Prkoračen

en: Budget List
bs_BA: Proračunska Lista

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Budget Variance Report
bs_BA: Izvještaj Odstupanju od Proračuna

en: Budget cannot be assigned against Group Account {0}
bs_BA: Proračun se ne može dodijeliti naspram Grupnog Računu {0}

en: Budget cannot be assigned against {0}, as it's not an Income or Expense account
bs_BA: Proračun se ne može dodijeliti naspram {0} jer to nije račun Prihoda ili Rashoda

en: Budgets
bs_BA: Proračuni

note: Option for the 'Data Fetch Method' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Buffered Cursor
bs_BA: Baferovani Kursor

en: Build All?
bs_BA: Kompiliraj Sve?

en: Build Tree
bs_BA: Ažuriraj Stablo

en: Buildable Qty
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Buildings
bs_BA: Zgrade

en: Bulk Rename Jobs
bs_BA: Posao Masovnog Preimenovanja

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log
bs_BA: Zapisnik Masovnih Transakcija

note: Name of a DocType
en: Bulk Transaction Log Detail
bs_BA: Zapisnik Detalja Masovnih Transakcija

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Bulk Update
bs_BA: Masovno Ažuriranje

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the bundle_items_section (Section Break) field in DocType 'Quotation'
en: Bundle Items
bs_BA: Paketiraj Artikle

en: Bundle Qty
bs_BA: Količina Paketa

en: Business Analyst
bs_BA: Poslovni Analitičar

en: Business Development Manager
bs_BA: Upravitelj Poslovnog Razvoja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Busy
bs_BA: Zauzeto

en: Buy
bs_BA: Kupovina

note: Description of a DocType
en: Buyer of Goods and Services.
bs_BA: Kupac Proizvoda i Usluga.

note: Label of the buying (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the buying (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Name of a Workspace Label of a Card Break in the Buying Work
en: Buying
bs_BA: Kupovina

note: Label of the sales_settings (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Buying & Selling Settings
bs_BA: Postavke Kupovine & Prodaje

en: Buying Amount
bs_BA: Kupovinski Iznos

en: Buying Price List
bs_BA: Kupovni Cijenovnik

en: Buying Rate
bs_BA: Kupovna Cijena

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Buying Settings
bs_BA: Postavke Kupovine

note: Label of the buying_and_selling_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Buying and Selling
bs_BA: Kupovina & Prodaja

en: Buying must be checked, if Applicable For is selected as {0}
bs_BA: Kupovina se mora provjeriti ako je Primjenjivo za odabrano kao {0}

en: By default, the Supplier Name is set as per the Supplier Name entered. If you want Suppliers to be named by a <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Naming Series</a> choose the 'Naming Series' option.
bs_BA: Prema standard postavkama, Ime dobavljača je postavljeno prema unesenom imenu dobavljača. Ako želite da dobavljači budu imenovani po <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/setting-up/settings/naming-series' target='_blank'>Imenovanje Serije</a> odaberi opciju 'Imenovanje Serije'.

note: Label of the bypass_credit_limit_check (Check) field in DocType 'Customer Credit Limit'
en: Bypass Credit Limit Check at Sales Order
bs_BA: Zaobiđi provjeru kreditne sposobnosti kod Prodajnog Naloga

en: Bypass credit check at Sales Order
bs_BA: Zaobiđite provjeru kreditne sposobnosti kod Prodajnog Naloga

en: CANCELLED
bs_BA: OTKAZANO

note: Label of the cc (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts CC'
en: CC
bs_BA: Kopija

note: Label of the cc_to (Table MultiSelect) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: CC To
bs_BA: Kopija

note: Option for the 'Barcode Type' (Select) field in DocType 'Item Barcode'
en: CODE-39
bs_BA: KOD-39

note: Name of a report
en: COGS By Item Group
bs_BA: Troškovi izrade prema Arikal Grupi

en: COGS Debit
bs_BA: Troškovi izrade Debit

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Home Workspace
en: CRM
bs_BA: Podrška Prodaje

note: Name of a DocType
en: CRM Note
bs_BA: Napomena Prodajne Podrške

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: CRM Settings
bs_BA: Postavke Prodajne Podrške

en: CWIP Account
bs_BA: Račun Kapitalnog Posla u Toku

note: Name of a UOM
en: Cable Length
bs_BA: Dužina Kabla

note: Name of a UOM
en: Cable Length (UK)
bs_BA: Dužina Kabla (UK)

note: Name of a UOM
en: Cable Length (US)
bs_BA: Dužina Kabla (SAD)

en: Calculate Ageing With
bs_BA: Izračunaj starenje pomoću

note: Label of the calculate_based_on (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Calculate Based On
bs_BA: Obračunaj Na Osnovu

note: Label of the calculate_depreciation (Check) field in DocType 'Asset'
en: Calculate Depreciation
bs_BA: Izračunaj Amortizaciju

note: Label of the calculate_arrival_time (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Calculate Estimated Arrival Times
bs_BA: Izračunaj procijenjeno vrijeme dolaska

note: Label of the editable_bundle_item_rates (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Calculate Product Bundle Price based on Child Items' Rates
bs_BA: Obračunaj Cijenu Paketa Proizvoda na osnovu cijena Podređenih Artikala

note: Label of the calculate_depr_using_total_days (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Calculate daily depreciation using total days in depreciation period
bs_BA: Izračunaj dnevnu amortizaciju koristeći sve dane u periodu amortizacije

en: Calculated Bank Statement balance
bs_BA: Obračunato Stanje Bankovnog Izvoda

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Calculations
bs_BA: Kalkulacije

note: Label of the calendar_event (Link) field in DocType 'Appointment'
en: Calendar Event
bs_BA: Kalendarski događaj

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Calibration
bs_BA: Kalibracija

note: Name of a UOM
en: Calibre
bs_BA: Kalibar

en: Call Again
bs_BA: Pozovi ponovo

en: Call Connected
bs_BA: Poziv povezan

note: Label of the call_details_section (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Details
bs_BA: Detalji poziva

note: Description of the 'Duration' (Duration) field in DocType 'Call Log'
en: Call Duration in seconds
bs_BA: Trajanje poziva u sekundama

en: Call Ended
bs_BA: Poziv je završen

note: Label of the call_handling_schedule (Table) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Handling Schedule
bs_BA: Raspored obrade poziva

note: Name of a DocType
en: Call Log
bs_BA: Zapisnik Poziva

en: Call Missed
bs_BA: Propušten poziv

note: Label of the call_received_by (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Call Received By
bs_BA: Poziv Primljen Od

note: Label of the call_receiving_device (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Call Receiving Device
bs_BA: Uređaj za primanje poziva

note: Label of the call_routing (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Call Routing
bs_BA: Usmjeravanje Poziva

en: Call Schedule Row {0}: To time slot should always be ahead of From time slot.
bs_BA: Raspored Poziva Red{0}: Vremenski Do termin uvek treba da bude ispred vremenskog Od termina.

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Call Log'
en: Call Summary
bs_BA: Sažetak Poziva

en: Call Summary Saved
bs_BA: Sažetak Poziva Spremljen

note: Label of the call_type (Data) field in DocType 'Telephony Call Type'
en: Call Type
bs_BA: Tip poziva

en: Callback
bs_BA: Povratni Poziv

note: Name of a UOM
en: Calorie (Food)
bs_BA: Kalorija (Hrana)

note: Name of a UOM
en: Calorie (It)
bs_BA: Klaorija (It)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Mean)
bs_BA: Kalorija (Mean)

note: Name of a UOM
en: Calorie (Th)
bs_BA: Kalorija (Th)

note: Name of a UOM
en: Calorie/Seconds
bs_BA: Kalorija/Sekundi

note: Label of the campaign (Link) field in DocType 'Campaign Item' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_campaign (Link) field in DocType 'POS Profile' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the campaign (Link) field in
en: Campaign
bs_BA: Kampanja

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Campaign Efficiency
bs_BA: Efikasnost Kampanje

note: Name of a DocType
en: Campaign Email Schedule
bs_BA: Raspored E-pošte Kampanje

note: Name of a DocType
en: Campaign Item
bs_BA: Artikal Kampanje

note: Label of the campaign_name (Data) field in DocType 'Campaign' Option for the 'Campaign Naming By' (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Name
bs_BA: Naziv Kampanje

note: Label of the campaign_naming_by (Select) field in DocType 'CRM Settings'
en: Campaign Naming By
bs_BA: Naziv Kampanje prema

note: Label of the campaign_schedules_section (Section Break) field in DocType 'Campaign' Label of the campaign_schedules (Table) field in DocType 'Campaign'
en: Campaign Schedules
bs_BA: Rasporedi Kampanje

en: Can be approved by {0}
bs_BA: Može biti odobreno od {0}

en: Can not close Work Order. Since {0} Job Cards are in Work In Progress state.
bs_BA: Ne mogu zatvoriti Radni Nalog. Budući da su {0} Kartice Poslova u stanju Radovi u Toku.

en: Can not filter based on Cashier, if grouped by Cashier
bs_BA: Ne može se filtrirati na osnovu Kasira(ke), ako je grupirano po Kasiru(ci)

en: Can not filter based on Child Account, if grouped by Account
bs_BA: Ne može se filtrirati na osnovu Podređenog Računa, ako je grupirano prema Računu

en: Can not filter based on Customer, if grouped by Customer
bs_BA: Ne može se filtrirati na osnovu Klijenta, ako je grupirano po Klijentu

en: Can not filter based on POS Profile, if grouped by POS Profile
bs_BA: Ne može se filtrirati na osnovu profila Kase, ako je grupirano prema profilu Kase

en: Can not filter based on Payment Method, if grouped by Payment Method
bs_BA: Ne može se filtrirati na osnovu Načina Plaćanja, ako je grupirano prema Načinu Plaćanja

en: Can not filter based on Voucher No, if grouped by Voucher
bs_BA: Ne može se filtrirati na osnovu broja verifikata, ako je grupiran prema verifikatu

en: Can only make payment against unbilled {0}
bs_BA: Plaćanje se može izvršiti samo protiv nefakturisanog(e) {0}

en: Can refer row only if the charge type is 'On Previous Row Amount' or 'Previous Row Total'
bs_BA: Može upućivati na red samo ako je tip naplate "Na iznos prethodnog reda" ili "Ukupni prethodni red"

en: Can't change the valuation method, as there are transactions against some items which do not have its own valuation method
bs_BA: Ne može se promijeniti način vrijednovanja, jer postoje transakcije naspram nekih artikala koji nemaju svoj metod vrijednovanja

en: Cancel
bs_BA: Otkaži

note: Label of the cancel_at_period_end (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Cancel At End Of Period
bs_BA: Otkaži na kraju perioda

en: Cancel Material Visit {0} before cancelling this Warranty Claim
bs_BA: Otkažite Materijal Posjetite {0} prije nego otkažete ovu garanciju

en: Cancel Material Visits {0} before cancelling this Maintenance Visit
bs_BA: Otkaži Materijal {0} prije nego otkažete ovu Posjetu Održavanja

en: Cancel Subscription
bs_BA: Otkažite Pretplatu

note: Label of the cancel_after_grace (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Cancel Subscription After Grace Period
bs_BA: Otkaži Pretplatu nakon perioda odgode

note: Label of the cancelation_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Cancelation Date
bs_BA: Datum Otkazivanja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Canceled
bs_BA: Otkazano

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) 
en: Cancelled
bs_BA: Otkazano

en: Cannot Calculate Arrival Time as Driver Address is Missing.
bs_BA: Nije moguće izračunati vrijeme dolaska jer nedostaje adresa vozača.

en: Cannot Create Return
bs_BA: Nije moguće Kreirati Povrat

en: Cannot Merge
bs_BA: Nije moguće spojiti

en: Cannot Optimize Route as Driver Address is Missing.
bs_BA: Nije moguće optimizirati put jer nedostaje adresa vozača.

en: Cannot Relieve Employee
bs_BA: Nije moguće razriješiti Personal

en: Cannot Resubmit Ledger entries for vouchers in Closed fiscal year.
bs_BA: Nije moguće ponovo dostaviti unose u Registar za verifikate u završenoj Fiskalnoj Godini.

en: Cannot amend {0} {1}, please create a new one instead.
bs_BA: Nije moguće izmijeniti {0} {1}, umjesto toga kreirajte novi.

en: Cannot apply TDS against multiple parties in one entry
bs_BA: Ne može se primijeniti TDS naspram više strana u jednom unosu

en: Cannot be a fixed asset item as Stock Ledger is created.
bs_BA: Ne može biti artikal fiksne imovine jer je kreiran Registar Zaliha.

en: Cannot cancel as processing of cancelled documents is pending.
bs_BA: Nije moguće otkazati jer je obrada otkazanih dokumenata na čekanju.

en: Cannot cancel because submitted Stock Entry {0} exists
bs_BA: Nije moguće otkazati jer postoji podnešeni Unos Zaliha {0}

en: Cannot cancel the transaction. Reposting of item valuation on submission is not completed yet.
bs_BA: Nije moguće otkazati transakciju. Ponovno knjiženje procjene vrijednosti artikla prilikom podnošenja još nije završeno.

en: Cannot cancel this document as it is linked with the submitted asset {asset_link}. Please cancel the asset to continue.
bs_BA: Ne može se poništiti ovaj dokument jer je povezan sa dostavljenom imovinom {asset_link}. Otkaži imovinu da nastavite.

en: Cannot cancel transaction for Completed Work Order.
bs_BA: Nije moguće otkazati transakciju za Završeni Radni Nalog.

en: Cannot change Attributes after stock transaction. Make a new Item and transfer stock to the new Item
bs_BA: Nije moguće promijeniti atribute nakon transakcije zaliha. Napravi novi artikal i prebaci zalihe na novi artikal

en: Cannot change Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date once the Fiscal Year is saved.
bs_BA: Ne može se promijeniti datum početka i datum završetka fiskalne godine kada se fiskalna godina spremi.

en: Cannot change Reference Document Type.
bs_BA: Nije moguće promijeniti tip referentnog dokumenta.

en: Cannot change Service Stop Date for item in row {0}
bs_BA: Nije moguće promijeniti datum zaustavljanja servisa za artikal u redu {0}

en: Cannot change Variant properties after stock transaction. You will have to make a new Item to do this.
bs_BA: Ne mogu promijeniti svojstva varijante nakon transakcije zaliha. Morat ćete napraviti novi artikal da biste to učinili.

en: Cannot change company's default currency, because there are existing transactions. Transactions must be cancelled to change the default currency.
bs_BA: Nije moguće promijeniti standard valutu kompanije, jer postoje postojeće transakcije. Transakcije se moraju otkazati da bi se promijenila zadana valuta.

en: Cannot complete task {0} as its dependant task {1} are not completed / cancelled.
bs_BA: Ne može završiti zadatak {0} jer njegov zavisni zadatak {1} nije dovršen/poništen.

en: Cannot convert Cost Center to ledger as it has child nodes
bs_BA: Nije moguće pretvoriti Centar Troškova u Registar jer ima podređene članove

en: Cannot convert Task to non-group because the following child Tasks exist: {0}.
bs_BA: Nije moguće pretvoriti Zadatak u negrupni jer postoje sljedeći podređeni Zadaci: {0}.

en: Cannot convert to Group because Account Type is selected.
bs_BA: Nije moguće pretvoriti u Grupu jer je odabran Tip Računa.

en: Cannot covert to Group because Account Type is selected.
bs_BA: Nije moguće pretvoriti u Grupu jer je odabran Tip Računa.

en: Cannot create Stock Reservation Entries for future dated Purchase Receipts.
bs_BA: Nije moguće kreirati Unose Rezervisanja Zaliha za buduće datume Kupovnih Priznanica.

en: Cannot create a pick list for Sales Order {0} because it has reserved stock. Please unreserve the stock in order to create a pick list.
bs_BA: Nije moguće kreirati Listu Odabira za Prodajni Nalog {0} jer ima rezervisane zalihe. Poništi rezervacije zaliha kako biste kreirali Listu Odabira.

en: Cannot create accounting entries against disabled accounts: {0}
bs_BA: Nije moguće kreirati knjigovodstvene unose naspram onemogućenih računa: {0}

en: Cannot create return for consolidated invoice {0}.
bs_BA: Nije moguće kreirati povrat za konsolidovanu fakturu {0}.

en: Cannot deactivate or cancel BOM as it is linked with other BOMs
bs_BA: Sastavnica se nemože deaktivirati ili otkazati jer je povezana sa drugim Sastavnicama

en: Cannot declare as lost, because Quotation has been made.
bs_BA: Ne može se proglasiti izgubljenim, jer je Ponuda napravljena.

en: Cannot deduct when category is for 'Valuation' or 'Valuation and Total'
bs_BA: Ne može se odbiti kada je kategorija za 'Vrednovanje' ili 'Vrednovanje i Ukupno'

en: Cannot delete Exchange Gain/Loss row
bs_BA: Nije moguće izbrisati red Dobitka/Gubitka Deviznog Kursa

en: Cannot delete Serial No {0}, as it is used in stock transactions
bs_BA: Ne može se izbrisati serijski broj {0}, jer se koristi u transakcijama zaliha

en: Cannot enqueue multi docs for one company. {0} is already queued/running for company: {1}
bs_BA: Nije moguće staviti u red više dokumenata za jednu kompaniju. {0} je već u redu čekanja/pokreće se za kompaniju: {1}

en: Cannot ensure delivery by Serial No as Item {0} is added with and without Ensure Delivery by Serial No.
bs_BA: Nije moguće osigurati dostavu serijskim brojem jer je artikal {0} dodan sa i bez Osiguraj Dostavu Serijskim Brojem.

en: Cannot find Item with this Barcode
bs_BA: Ne mogu pronaći artikal s ovim Barkodom

en: Cannot find a default warehouse for item {0}. Please set one in the Item Master or in Stock Settings.
bs_BA: Ne može se pronaći zadano skladište za artikal {0}. Molimo vas da postavite jedan u Postavke Artikla ili u Postavke Zaliha.

en: Cannot make any transactions until the deletion job is completed
bs_BA: Ne mogu se izvršiti nikakve transakcije dok se posao brisanja ne završi

en: Cannot overbill for Item {0} in row {1} more than {2}. To allow over-billing, please set allowance in Accounts Settings
bs_BA: Nije moguće prekomjerno fakturisanje za artikal {0} u redu {1} više od {2}. Da biste dozvolili prekomjerno fakturisanje, postavite dopuštenje u Postavkama Računa

en: Cannot produce more Item {0} than Sales Order quantity {1}
bs_BA: Ne može se proizvesti više artikla {0} od količine Prodajnog Naloga {1}

en: Cannot produce more item for {0}
bs_BA: Ne može se proizvesti više artikala za {0}

en: Cannot produce more than {0} items for {1}
bs_BA: Ne može se proizvesti više od {0} artikla za {1}

en: Cannot receive from customer against negative outstanding
bs_BA: Ne može se primiti od klijenta naspram negativnog nepodmirenog

en: Cannot refer row number greater than or equal to current row number for this Charge type
bs_BA: Ne može se upućivati na broj reda veći ili jednak trenutnom broju reda za ovaj tip naknade

en: Cannot retrieve link token for update. Check Error Log for more information
bs_BA: Nije moguće preuzeti oznaku veze za ažuriranje. Provjerite zapisnik grešaka za više informacija

en: Cannot retrieve link token. Check Error Log for more information
bs_BA: Nije moguće preuzeti oznaku veze. Provjerite zapisnik grešaka za više informacija

en: Cannot select charge type as 'On Previous Row Amount' or 'On Previous Row Total' for first row
bs_BA: Nije moguće odabrati tip naknade kao 'Iznos na Prethodnom Redu' ili 'Ukupno na Prethodnom Redu' za prvi red

en: Cannot set as Lost as Sales Order is made.
bs_BA: Ne može se postaviti kao Izgubljeno pošto je Prodajni Nalog napravljen.

en: Cannot set authorization on basis of Discount for {0}
bs_BA: Nije moguće postaviti autorizaciju na osnovu Popusta za {0}

en: Cannot set multiple Item Defaults for a company.
bs_BA: Nije moguće postaviti više Standard Artikal Postavki za kompaniju.

en: Cannot set quantity less than delivered quantity
bs_BA: Nije moguće postaviti količinu manju od dostavne količine

en: Cannot set quantity less than received quantity
bs_BA: Nije moguće postaviti količinu manju od primljene količine

en: Cannot set the field <b>{0}</b> for copying in variants
bs_BA: Nije moguće postaviti polje <b>{0}</b> za kopiranje u varijantama

en: Cannot {0} from {1} without any negative outstanding invoice
bs_BA: Ne može se {0} od {1} bez negativne nepodmirene fakture

note: Label of the canonical_uri (Data) field in DocType 'Code List'
en: Canonical URI
bs_BA: Kanonski URI

note: Label of the capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity
bs_BA: Kapacitet

en: Capacity (Stock UOM)
bs_BA: Kapacitet (Jedinica Zaliha)

note: Label of the capacity_planning (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning
bs_BA: Planiranje Kapaciteta

en: Capacity Planning Error, planned start time can not be same as end time
bs_BA: Greška Planiranja Kapaciteta, planirano vrijeme početka ne može biti isto kao vrijeme završetka

note: Label of the capacity_planning_for_days (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Capacity Planning For (Days)
bs_BA: Planiranje Kapaciteta za (Dana)

note: Label of the stock_capacity (Float) field in DocType 'Putaway Rule'
en: Capacity in Stock UOM
bs_BA: Kapacitet u Jedinici Zaliha

en: Capacity must be greater than 0
bs_BA: Kapacitet mora biti veći od 0

en: Capital Equipment
bs_BA: Kapitalna Oprema

en: Capital Stock
bs_BA: Akcionarski Kapital

note: Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the capital_work_in_progress_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Capital Work In Progress Account
bs_BA: Račun Kapitalnih Radova u Toku

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Capital Work in Progress
bs_BA: Kapitalni Radovi u Toku

note: Label of the capitalization_method (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Capitalization Method
bs_BA: Metoda Kapitalizacije

en: Capitalize Asset
bs_BA: Kapitalizacija Imovine

note: Label of the capitalize_repair_cost (Check) field in DocType 'Asset Repair'
en: Capitalize Repair Cost
bs_BA: Kapitaliziraj Troškove Popravke

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Capitalized
bs_BA: Aktiviran

note: Name of a UOM
en: Carat
bs_BA: Karat

note: Title of an incoterm
en: Carriage Paid To
bs_BA: Besplatna Dostava

note: Title of an incoterm
en: Carriage and Insurance Paid to
bs_BA: Dostava i Osiguranje Plaćeni

note: Label of the carrier (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier
bs_BA: Dostavljač

note: Label of the carrier_service (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Carrier Service
bs_BA: Servis Dostavljača

note: Label of the carry_forward_communication_and_comments (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Carry Forward Communication and Comments
bs_BA: Prenesi Konverzaciju i Komentare

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cash
bs_BA: Gotovina

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Cash Entry
bs_BA: Unos Gotovine

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Cash Flow
bs_BA: Novčani Tok

en: Cash Flow Statement
bs_BA: Novčani Tok Izvještaj

en: Cash Flow from Financing
bs_BA: Novčani Tok od Finansiranja

en: Cash Flow from Investing
bs_BA: Novčani Tok od Ulaganja

en: Cash Flow from Operations
bs_BA: Novčani tok od Poslovanja

en: Cash In Hand
bs_BA: Gotovina u Ruci

en: Cash or Bank Account is mandatory for making payment entry
bs_BA: Gotovinski ili Bankovni Račun je obavezan za unos plaćanja

note: Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the cash_bank_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Cash/Bank Account
bs_BA: Gotovinski/Bankovni Račun

note: Label of the user (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Cashier
bs_BA: Kasa

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing
bs_BA: Zatvaranje Kase

note: Name of a DocType
en: Cashier Closing Payments
bs_BA: Kasa Završna Uplata

note: Label of the catch_all (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: Catch All
bs_BA: Prihvati Sve

note: Label of the categorize_by (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize By
bs_BA: Kategoriziraj po

en: Categorize by
bs_BA: Kategoriziraj po

en: Categorize by Account
bs_BA: Kategoriziraj po računu

en: Categorize by Item
bs_BA: Kategoriziraj po Artiklu

en: Categorize by Party
bs_BA: Kategoriziraj po Stranci

en: Categorize by Supplier
bs_BA: Kategoriziraj po Dobavljaču

note: Option for the 'Categorize By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize by Voucher
bs_BA: Kategoriziraj po Verifikatu

note: Option for the 'Categorize By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Categorize by Voucher (Consolidated)
bs_BA: Kategoriziraj po Verifikatu (Konsolidovano)

note: Label of the category (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor'
en: Category
bs_BA: Kategorija

note: Label of the category_details_section (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Category Details
bs_BA: Detalji o Kategoriji

note: Label of the category_name (Data) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the category_name (Data) field in DocType 'UOM Category'
en: Category Name
bs_BA: Naziv kategorije

en: Category-wise Asset Value
bs_BA: Vrijednost Imovine po Kategorijama

en: Caution
bs_BA: Oprez

en: Caution: This might alter frozen accounts.
bs_BA: Oprez: Ovo može promijeniti zamrznute račune.

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: Cellphone Number
bs_BA: Broj mobilnog telefona

note: Name of a UOM
en: Celsius
bs_BA: Celzijus

note: Name of a UOM
en: Centigram/Litre
bs_BA: Centigram/Litar

note: Name of a UOM
en: Centilitre
bs_BA: Centilitar

note: Name of a UOM
en: Centimeter
bs_BA: Centimetar

note: Label of the certificate_attachement (Attach) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Certificate
bs_BA: Certifikat

note: Label of the certificate_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Details
bs_BA: Detalji Certifikata

note: Label of the certificate_limit (Currency) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate Limit
bs_BA: Limit Certifikata

note: Label of the certificate_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Certificate No
bs_BA: Broj Certifikata

note: Label of the certificate_required (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Certificate Required
bs_BA: Certifikat je Obavezan

note: Name of a UOM
en: Chain
bs_BA: Lanac

note: Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the change_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Change Amount
bs_BA: Kusur

en: Change Release Date
bs_BA: Promijeni Datum Izdanja

note: Label of the stock_value_difference (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Closing Balance' Ledger Entry'
en: Change in Stock Value
bs_BA: Promjena Vrijednosti Zaliha

en: Change the account type to Receivable or select a different account.
bs_BA: Promijenite vrstu računa u Potraživanje ili odaberite drugi račun.

note: Description of the 'Last Integration Date' (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Change this date manually to setup the next synchronization start date
bs_BA: Ručno promijenite ovaj datum da postavite sljedeći datum početka sinhronizacije

en: Changed customer name to '{}' as '{}' already exists.
bs_BA: Ime klijenta je promijenjeno u '{}' jer '{}' već postoji.

note: Label of the section_break_88 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Changes
bs_BA: Promjene

en: Changes in {0}
bs_BA: Promjene u {0}

en: Changing Customer Group for the selected Customer is not allowed.
bs_BA: Promjena Grupe Klijenta za odabranog Klijenta nije dozvoljena.

en: Changing the valuation method to Moving Average will affect new transactions. If backdated entries are added, earlier FIFO-based entries will be reposted, which may change closing balances.
bs_BA: Promjena metode vrednovanja na MA uticat će na nove transakcije. Ako se dodaju retroaktivni unosi, raniji unosi zasnovani na FIFO metodi će biti ponovo knjiženi, što može promijeniti završna stanja.

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Channel Partner
bs_BA: Partner

en: Charge of type 'Actual' in row {0} cannot be included in Item Rate or Paid Amount
bs_BA: Naknada tipa 'Stvarni' u redu {0} ne može se uključiti u Cijenu Artikla ili Plaćeni Iznos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Chargeable
bs_BA: Naplativo

note: Label of the charges (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Charges Incurred
bs_BA: Nastali troškovi

en: Charges are updated in Purchase Receipt against each item
bs_BA: Naknade se ažuriraju na Kupovnom Računu naspram svakog artikla

en: Charges will be distributed proportionately based on item qty or amount, as per your selection
bs_BA: Naknade će biti raspoređene proporcionalno na osnovu količine ili iznosa artikla, prema vašem izboru

en: Chart
bs_BA: Grafikon

note: Label of the tab_break_dpet (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Chart Of Accounts
bs_BA: Kontni Plan

note: Label of the chart_of_accounts (Select) field in DocType 'Company'
en: Chart Of Accounts Template
bs_BA: Šablon Kontnog Plana

note: Label of the chart_preview (Section Break) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Preview
bs_BA: Pregled Kontnog Plana

note: Label of the chart_tree (HTML) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Chart Tree
bs_BA: Stablo Kontnog Plana

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of the section_break_28 (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts
bs_BA: Kontni Plan

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Chart of Accounts Importer
bs_BA: Kontni Plan Uvoz

note: Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Chart of Cost Centers
bs_BA: Stablo Centara Troškova

en: Charts Based On
bs_BA: Grafikoni Bazirani Na

note: Label of the chassis_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Chassis No
bs_BA: Šasija Broj

note: Label of the check_supplier_invoice_uniqueness (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Check Supplier Invoice Number Uniqueness
bs_BA: Provjerite jedinstvenost Broja Fakture Dobavljača

note: Description of the 'Is Container' (Check) field in DocType 'Location'
en: Check if it is a hydroponic unit
bs_BA: Provjerite je li to hidroponska jedinica

note: Description of the 'Skip Material Transfer to WIP Warehouse' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Check if material transfer entry is not required
bs_BA: Provjerite nije li potreban unos prijenosa materijala

note: Label of the warehouse_group (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Check in (group)
bs_BA: Prijava (Grupa)

note: Description of the 'Must be Whole Number' (Check) field in DocType 'UOM'
en: Check this to disallow fractions. (for Nos)
bs_BA: Odaberi ovo da onemogućite razlomke. (za kom.)

note: Label of the checked_on (Datetime) field in DocType 'Ledger Health'
en: Checked On
bs_BA: Kontrolisano

note: Description of the 'Round Off Tax Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Checking this will round off the tax amount to the nearest integer
bs_BA: Odabir ovoga će zaokružiti iznos PDV na najbliži cijeli broj

en: Checkout
bs_BA: Kasa

en: Checkout Order / Submit Order / New Order
bs_BA: Kasa Nalog /Podnesi Nalog /Novi Nalog

en: Chemical
bs_BA: Hemijski

note: Option for the 'Salary Mode' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Cheque
bs_BA: Ček

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Date
bs_BA: Datum Čeka

note: Label of the cheque_height (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Height
bs_BA: Ček Dužina

note: Label of the cheque_number (Data) field in DocType 'Bank Clearance Detail'
en: Cheque Number
bs_BA: Broj Čeka

note: Name of a DocType
en: Cheque Print Template
bs_BA: Šablon Ispisa Čeka

note: Label of the cheque_size (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Size
bs_BA: Veličinu Čeka

note: Label of the cheque_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Cheque Width
bs_BA: Širina Čeka

note: Label of the reference_date (Date) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference Date
bs_BA: Referentni Datum

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Cheque/Reference No
bs_BA: Referentni Broj

en: Cheques Required
bs_BA: Čekovi Obavezni

note: Name of a report
en: Cheques and Deposits Incorrectly cleared
bs_BA: Čekovi i Depoziti neispravno poravnati

en: Cheques and Deposits incorrectly cleared
bs_BA: Čekovi i Depoziti su pogrešno usaglašeni

en: Chief Executive Officer
bs_BA: Glavni Izvršni Direktor

en: Chief Financial Officer
bs_BA: Glavni Finansijski Direktor

en: Chief Operating Officer
bs_BA: Glavni Operativni Direktor

en: Chief Technology Officer
bs_BA: Glavni Tehnološki Direktor

note: Label of the child_docname (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Child Docname
bs_BA: Podređeni DocType

note: Label of the child_row_reference (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Child Row Reference
bs_BA: Referenca za Podređeni Red

en: Child Task exists for this Task. You can not delete this Task.
bs_BA: Podređeni Zadatak postoji za ovaj Zadatak. Ne možete izbrisati ovaj Zadatak.

en: Child nodes can be only created under 'Group' type nodes
bs_BA: Podređeni članovi se mogu kreirati samo pod članovima tipa 'Grupa'

en: Child warehouse exists for this warehouse. You can not delete this warehouse.
bs_BA: Za ovo Skladište postoji podređeno Skladište. Ne možete izbrisati ovo Skladište.

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Choose a WIP composite asset
bs_BA: Odaberi Posao u Toku Objedinjenu Imovinu

en: Circular Reference Error
bs_BA: Greška Kružne Reference

note: Label of the city (Data) field in DocType 'Lead' Label of the city (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the city (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: City
bs_BA: Grad

note: Label of the class_per (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Class / Percentage
bs_BA: Klasa / Precent

note: Description of a DocType
en: Classification of Customers by region
bs_BA: Klasifikacija Klijenata po Regionima

note: Label of the more_information (Text Editor) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Clauses and Conditions
bs_BA: Klauzule i Uslovi

en: Clear Demo Data
bs_BA: Obriši Demo Podatke

note: Label of the clear_notifications (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Clear Notifications
bs_BA: Obriši Obavještenja

note: Label of the clear_table (Button) field in DocType 'Holiday List'
en: Clear Table
bs_BA: Očisti Tabelu

note: Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the clearance_date (Date) field in DocType 'Payment Entry' Label of
en: Clearance Date
bs_BA: Datum Odobrenja

en: Clearance Date not mentioned
bs_BA: Datum Odobrenja nije naveden

en: Clearance Date updated
bs_BA: Datum Poravnanja je ažuriran

en: Clearing Demo Data...
bs_BA: Brisanje Demo Podataka...

en: Click on 'Get Finished Goods for Manufacture' to fetch the items from the above Sales Orders. Items only for which a BOM is present will be fetched.
bs_BA: Kliknite na 'Preuzmite Gotov Artikal za Proizvodnju' da preuzmete artikle iz gornjih Prodajnih Naloga. Preuzet će se samo artikli za koje postoji Sastavnica.

en: Click on Add to Holidays. This will populate the holidays table with all the dates that fall on the selected weekly off. Repeat the process for populating the dates for all your weekly holidays
bs_BA: Kliknite na Dodaj Praznicima. Ovo će popuniti tabelu praznika sa svim datumima koji padaju na odabrani slobodan sedmični dan. Ponovite postupak za popunjavanje datuma za sve vaše sedmićne praznike

en: Click on Get Sales Orders to fetch sales orders based on the above filters.
bs_BA: Kliknite na Preuzmi Prodajne Naloge da preuzmete prodajne naloge na osnovu gornjih filtera.

note: Description of the 'Import Invoices' (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Click on Import Invoices button once the zip file has been attached to the document. Any errors related to processing will be shown in the Error Log.
bs_BA: Kliknite naUvezi Fakture nakon što je zip datoteka priložena dokumentu. Sve greške vezane za obradu bit će prikazane u Zapisniku Grešaka.

en: Click on the link below to verify your email and confirm the appointment
bs_BA: Kliknite na link ispod da potvrdite svoju e-poštu i potvrdite termin

en: Click to add email / phone
bs_BA: Kliknite da dodate e-poštu / telefon

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Client
bs_BA: Klijent

en: Close
bs_BA: Zatvori

note: Label of the close_issue_after_days (Int) field in DocType 'Support Settings'
en: Close Issue After Days
bs_BA: Zatvorite Predmet nakon (dana)

en: Close Loan
bs_BA: Zatvori Zajam

note: Label of the close_opportunity_after_days (Int) field in DocType 'CRM Settings'
en: Close Replied Opportunity After Days
bs_BA: Zatvori Odgovor na Priliku nakon dana

en: Close the POS
bs_BA: Zatvori Kasu

note: Label of the closed (Check) field in DocType 'Closed Document' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) fie
en: Closed
bs_BA: Zatvoreno

note: Name of a DocType
en: Closed Document
bs_BA: Zatvoreni Dokument

note: Label of the closed_documents (Table) field in DocType 'Accounting Period'
en: Closed Documents
bs_BA: Zatvoreni Dokumenti

en: Closed Work Order can not be stopped or Re-opened
bs_BA: Zatvoreni Radni Nalog se ne može zaustaviti ili ponovo otvoriti

en: Closed order cannot be cancelled. Unclose to cancel.
bs_BA: Zatvoreni Nalog se ne može otkazati. Otvori ga da se otkaže.

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Closing
bs_BA: Zatvaranje

en: Closing (Cr)
bs_BA: Zatvaranje (Cr)

en: Closing (Dr)
bs_BA: Zatvaranje (Dr)

en: Closing (Opening + Total)
bs_BA: Zatvaranje (Otvaranje + Ukupno)

note: Label of the closing_account_head (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Closing Account Head
bs_BA: Računa Zatvaranja

en: Closing Account {0} must be of type Liability / Equity
bs_BA: Račun Zatvaranje {0} mora biti tipa Obveza / Kapital

note: Label of the closing_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Closing Amount
bs_BA: Iznos pri Zatvaranju

note: Label of the bank_statement_closing_balance (Currency) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Closing Balance
bs_BA: Stanje pri Zatvaranju

en: Closing Balance as per Bank Statement
bs_BA: Završno Stanje prema Bankovnom Izvodu

en: Closing Balance as per ERP
bs_BA: Završno Stanje prema Sistemu

note: Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the closing_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Closing Date
bs_BA: Datum Zatvaranja

note: Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning' Label of the closing_text (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Closing Text
bs_BA: Završni Tekst

en: Closing [Opening + Total]
bs_BA: Zatvaranje [Otvaranje + Ukupno]

note: Label of the code (Data) field in DocType 'Incoterm'
en: Code
bs_BA: Kod

note: Name of a DocType Label of the code_list (Link) field in DocType 'Common Code'
en: Code List
bs_BA: Lista Kodova

en: Cold Calling
bs_BA: Telefonski Poziv

en: Collapse All
bs_BA: Sklopi Sve

note: Label of the collect_progress (Check) field in DocType 'Project'
en: Collect Progress
bs_BA: Prikupi Napredak

note: Label of the collection_factor (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Collection Factor (=1 LP)
bs_BA: Faktor Prikupljanja (=1 LP)

note: Label of the collection_rules (Table) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Rules
bs_BA: Pravila Prikupljanja

note: Label of the rules (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Collection Tier
bs_BA: Nivo Prikupljanja

note: Label of the standing_color (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing' Label of the color (Color) field in DocType 'Task' Label of the color (Color) field in DocType 'Holiday List' Label of the color (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Color
bs_BA: Boja

en: Colour
bs_BA: Boja

note: Label of the file_field (Data) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Column in Bank File
bs_BA: Kolona u Bankovnoj datoteci

en: Column {0}
bs_BA: Kolona {0}

en: Columns are not according to template. Please compare the uploaded file with standard template
bs_BA: Kolone nisu prema šablonu. Molimo uporedite otpremljenu datoteku sa standardnim šablonom

en: Combined invoice portion must equal 100%
bs_BA: Kombinovani dio Fakture mora biti 100%

note: Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the comment_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Comments
bs_BA: Komentari

en: Commercial
bs_BA: Kompanija

note: Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Commission
bs_BA: Provizija

note: Label of the default_commission_rate (Float) field in DocType 'Customer' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Order' Label of the commission_rate (Data) field in DocType 'Sales Team' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Partner' Label of the commission
en: Commission Rate
bs_BA: Stopa Provizije

en: Commission Rate %
bs_BA: Stopa Provizije %

note: Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the commission_rate (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Commission Rate (%)
bs_BA: Stopa Provizije (%)

en: Commission on Sales
bs_BA: Provizija na Prodaju

note: Name of a DocType Label of the common_code (Data) field in DocType 'Common Code' Label of the common_code (Data) field in DocType 'UOM'
en: Common Code
bs_BA: Zajednički Kod

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Communication
bs_BA: Konverzacija

note: Label of the communication_channel (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Channel
bs_BA: Kanal Konverzacije

note: Name of a DocType
en: Communication Medium
bs_BA: Medium Konverzacije

note: Name of a DocType
en: Communication Medium Timeslot
bs_BA: Vremenski Termin Komunikacijskog Medija

note: Label of the communication_medium_type (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Communication Medium Type
bs_BA: Tip Medija Konverzacije

en: Compact Item Print
bs_BA: Sažet Ispis Arikla

note: Label of the companies (Table) field in DocType 'Fiscal Year' Label of the section_break_xdsp (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Companies
bs_BA: Kompanije

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Account' Label of the company (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the company (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the company (Li
en: Company
bs_BA: Kompanija

en: Company Abbreviation
bs_BA: Skraćenica Kompanije

en: Company Abbreviation cannot have more than 5 characters
bs_BA: Skraćenica kompanije ne može imati više od 5 znakova

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Bank Account'
en: Company Account
bs_BA: Račun Kompanije

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Sales Label of the 
en: Company Address
bs_BA: Adresa Kompanije

note: Label of the company_address_display (Text Editor) field in DocType 'Dunning'
en: Company Address Display
bs_BA: Prikaz Adrese Kompanije

note: Label of the company_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_address (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the company_address (Li
en: Company Address Name
bs_BA: Naziv Adrese Kompanije

note: Label of the bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the company_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Order'
en: Company Bank Account
bs_BA: Bankovni Račun Kompanije

note: Label of the company_billing_address_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' DocType 'Purchase Order' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Request for Quotation' DocType 'Supplier Quotation' La
en: Company Billing Address
bs_BA: Faktura Adresa Kompanije

note: Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the company_contact_person (Link) field in DocType 'Sales Order' Labe
en: Company Contact Person
bs_BA: Kontakt Osoba Kompaniju

note: Label of the company_description (Text Editor) field in DocType 'Company'
en: Company Description
bs_BA: Opis Kompanije

note: Label of the company_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Company Details
bs_BA: Detalji o Kompaniji

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the company_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Company Email
bs_BA: E-pošta Kompanije

note: Label of the company_logo (Attach Image) field in DocType 'Company'
en: Company Logo
bs_BA: Logo Kompanije

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Prospect'
en: Company Name
bs_BA: Naziv Kompanije

en: Company Name cannot be Company
bs_BA: Naziv Kompanije ne može biti Kompanija

en: Company Not Linked
bs_BA: Kompanija nije povezana

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Company Shipping Address
bs_BA: Dostavna Adresa Kompanije

note: Label of the company_tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company Tax ID
bs_BA: Fiskalni Broj Kompanije

en: Company and Posting Date is mandatory
bs_BA: Kompanija i Datum Knjiženja su obavezni

en: Company currencies of both the companies should match for Inter Company Transactions.
bs_BA: Valute obje kompanije treba da se podudaraju za međukompanijske transakcije.

en: Company field is required
bs_BA: Polje Kompanije je obavezno

en: Company is mandatory
bs_BA: Kompanija je obavezna

en: Company is mandatory for company account
bs_BA: Kompanija je obavezna za Račun Kompanije

en: Company is mandatory for generating an invoice. Please set a default company in Global Defaults.
bs_BA: Kompanija je obavezna za generisanje fakture. Molimo postavite standard kompaniju u Globalnim Postavkama.

en: Company name not same
bs_BA: Naziv Kompanije nije isti

en: Company of asset {0} and purchase document {1} doesn't matches.
bs_BA: Kompanija imovine {0} i dokument o kupovini {1} se ne poklapaju.

note: Description of the 'Registration Details' (Code) field in DocType 'Company'
en: Company registration numbers for your reference. Tax numbers etc.
bs_BA: Registracijski brojevi Društva za vašu referencu. Poreski brojevi itd.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Company which internal customer represents
bs_BA: Kompanija koju predstavlja interni Klijent

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Company which internal customer represents.
bs_BA: Kompanija koju predstavlja interni Klijent.

note: Description of the 'Represents Company' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Company which internal supplier represents
bs_BA: Kompanija koju predstavlja interni Dobavljač

en: Company {0} added multiple times
bs_BA: Kompanija {0} dodana više puta

en: Company {0} does not exist
bs_BA: Kompanija {0} ne postoji

en: Company {0} is added more than once
bs_BA: Kompanija {0} je dodana više puta

en: Company {} does not exist yet. Taxes setup aborted.
bs_BA: Kompanija {} još ne postoji. Postavljanje poreza je prekinuto.

en: Company {} does not match with POS Profile Company {}
bs_BA: Kompanija {} se ne podudara s Kasa Profilom Kompanije {}

note: Name of a DocType Label of the competitor (Link) field in DocType 'Competitor Detail'
en: Competitor
bs_BA: Konkurent

note: Name of a DocType
en: Competitor Detail
bs_BA: Detalji o Konkurentu

note: Label of the competitor_name (Data) field in DocType 'Competitor'
en: Competitor Name
bs_BA: Ime Konkurenta

note: Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the competitors (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation'
en: Competitors
bs_BA: Konkurenti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Complete
bs_BA: Završeno

en: Complete Job
bs_BA: Završi Posao

en: Complete Order
bs_BA: Završi Nalog

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in
en: Completed
bs_BA: Završeno

note: Label of the completed_by (Link) field in DocType 'Task'
en: Completed By
bs_BA: Završeno od

note: Label of the completed_on (Date) field in DocType 'Task'
en: Completed On
bs_BA: Završeno

en: Completed On cannot be greater than Today
bs_BA: Proizvedeno dana ne može biti kasnije od danas

en: Completed Operation
bs_BA: Proizvodna Operacija

note: Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Operation' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the completed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Completed Qty
bs_BA: Proizvedena Količina

en: Completed Qty cannot be greater than 'Qty to Manufacture'
bs_BA: Proizvedena količina ne može biti veća od 'Količina za Proizvodnju'

en: Completed Quantity
bs_BA: Proizvedena Količina

en: Completed Tasks
bs_BA: Prizvodni Zadaci

note: Label of the completed_time (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Completed Time
bs_BA: Vrijeme Obrade

note: Name of a report
en: Completed Work Orders
bs_BA: Obrađeni Radni Nalozi

en: Completion
bs_BA: Završetak

note: Label of the completion_by (Date) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Completion By
bs_BA: Odrađeno od

note: Label of the completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the completion_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Completion Date
bs_BA: Datum Odrade

en: Completion Date can not be before Failure Date. Please adjust the dates accordingly.
bs_BA: Datum Završetka ne može biti prije Datuma Kvara. Molimo prilagodite datume prema tome.

note: Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the completion_status (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Completion Status
bs_BA: Status Obrade

note: Label of the comprehensive_insurance (Data) field in DocType 'Asset'
en: Comprehensive Insurance
bs_BA: Kasko Osiguranje

note: Option for the 'Call Receiving Device' (Select) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Computer
bs_BA: Računar

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the condition (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Condition
bs_BA: Uslov

note: Label of the condition (Code) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule
bs_BA: Uslovno Pravilo

note: Label of the conditional_rule_examples_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Conditional Rule Examples
bs_BA: Primjeri Uvjetnih Pravila

note: Description of the 'Mixed Conditions' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Conditions will be applied on all the selected items combined.
bs_BA: Uslovi će se primijeniti na sve odabrane artikle zajedno.

note: Label of the monitor_section (Section Break) field in DocType 'Ledger Health Monitor' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the work_order_configuration (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Configuration
bs_BA: Konfiguracija

en: Configure Product Assembly
bs_BA: Konfiguriši Proizvodnju Artikla

note: Description of the 'Action If Same Rate is Not Maintained' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Configure the action to stop the transaction or just warn if the same rate is not maintained.
bs_BA: Konfiguriši akciju za zaustavljanje transakcije ili samo upozorite ako se ista stopa marže ne održava.

en: Configure the default Price List when creating a new Purchase transaction. Item prices will be fetched from this Price List.
bs_BA: Konfiguriši standard Cijenovnik prilikom kreiranja nove transakcije Kupovine. Cijene artikala se preuzimaju iz ovog Cijenovnika.

note: Label of the final_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Confirmation Date
bs_BA: Datum Potvrde

note: Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the connections_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of
en: Connections
bs_BA: Veze

en: Consider Accounting Dimensions
bs_BA: Uzmi u obzir Knjigovodstvene Dimenzije

note: Label of the consider_party_ledger_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Consider Entire Party Ledger Amount
bs_BA: Uzmi u obzir cjelokupni iznos Knjigovodstvenog Registra Stranke

note: Label of the consider_minimum_order_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Minimum Order Qty
bs_BA: Uzmi u obzir Minimalnu Količinu Naloga

note: Label of the skip_available_sub_assembly_item (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Projected Qty in Calculation
bs_BA: Uzmi u obzir Obraćunatu Količinu u Obračunu

note: Label of the ignore_existing_ordered_qty (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consider Projected Qty in Calculation (RM)
bs_BA: Uzmi u obzir Obraćunatu Količinu u Obračunu (RM)

note: Label of the consider_rejected_warehouses (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Consider Rejected Warehouses
bs_BA: Uzmi u obzir Odbijena Skladišta

note: Label of the category (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Consider Tax or Charge for
bs_BA: Uzmi u obzir PDV ili Naknadu za

note: Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_paid_amount (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Considered In Paid Amount
bs_BA: Uzmi u obzir Uplaćeni Iznos

note: Label of the combine_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sales Order Items
bs_BA: Objedini Artikle Prodajnog Naloga

note: Label of the combine_sub_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Consolidate Sub Assembly Items
bs_BA: Objedini Artikle Podsklopa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice'
en: Consolidated
bs_BA: Konsolidirana

note: Label of the consolidated_credit_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Credit Note
bs_BA: Konsolidirana Kreditna Faktura

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Consolidated Financial Statement
bs_BA: Konsolidovani Finansijski Izveštaj

note: Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the consolidated_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Consolidated Sales Invoice
bs_BA: Konsolidirana Prodajna Faktura

note: Option for the 'Lead Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Consultant
bs_BA: Konsultant

en: Consulting
bs_BA: Konsalting

en: Consumable
bs_BA: Potrošni materijal

note: Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_consumable (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Consumable Cost
bs_BA: Trošak Potrošnog Materijala

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Consumed
bs_BA: Potrošeno

en: Consumed Amount
bs_BA: Potrošeni Iznos

note: Label of the asset_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Asset Total Value
bs_BA: Ukupna vrijednost Potrošene Imovine

note: Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Assets
bs_BA: Potrošena Imovina

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Consumed Items
bs_BA: Potrošeni Artikli

note: Label of the consumed_items_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Items Cost
bs_BA: Trošak Potrošenih Artikala

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order
en: Consumed Qty
bs_BA: Potrošena Količina

en: Consumed Qty cannot be greater than Reserved Qty for item {0}
bs_BA: Potrošena količina ne može biti veća od rezervisane količine za artikal {0}

note: Label of the consumed_quantity (Data) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Consumed Quantity
bs_BA: Potrošena Količina

note: Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_consumption_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Consumed Stock Items
bs_BA: Potrošeni Artikli Zaliha

en: Consumed Stock Items or Consumed Asset Items are mandatory for creating new composite asset
bs_BA: Potrošeni Artikli Zalihe ili Potrošeni Artikli Imovine su obavezni za kreiranje nove objedinjene imovine

en: Consumed Stock Items, Consumed Asset Items or Consumed Service Items is mandatory for Capitalization
bs_BA: Potrošeni Artikli Zalihe, Potrošene Artikli Imovine ili Potrošeni Servisni Artikli su obavezne za Kapitalizaciju

note: Label of the stock_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Consumed Stock Total Value
bs_BA: Ukupna Vrijednost Potrošenih Zaliha

en: Consumer Products
bs_BA: Potrošački Proizvodi

en: Consumption Rate
bs_BA: Stopa Potrošnje

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the
en: Contact
bs_BA: Kontakt

note: Label of the contact_desc (HTML) field in DocType 'Sales Partner'
en: Contact Desc
bs_BA: Opis Kontakta

en: Contact Details
bs_BA: Kontakt Detalji

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_email (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_email (Sma
en: Contact Email
bs_BA: Kontakt e-pošta

note: Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Bank Account' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Shareholder' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Supplier' Label of the contact_html (HTML) field in DocType 'Le
en: Contact HTML
bs_BA: Kontakt HTML

note: Label of the contact_info_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the contact_info (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the contact_info_section (Section Break) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Contact Info
bs_BA: Kontakt informacije

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Contact Information
bs_BA: Kontakt informacije

note: Label of the contact_list (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Contact List
bs_BA: Kontakt Lista

note: Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Contact Mobile
bs_BA: Mobilni Broj Kontakta

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Mobile No
bs_BA: Mobilni Broj Kontakta

note: Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the contact (Link) field in DocType 'Delivery Stop' Label of the contact_display (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Contact Name
bs_BA: Naziv Kontakta

note: Label of the contact_no (Data) field in DocType 'Sales Team'
en: Contact No.
bs_BA: Broj Kontakta

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the contact_person (Link
en: Contact Person
bs_BA: Kontakt Osoba

en: Contact Person does not belong to the {0}
bs_BA: Kontakt Osoba ne pripada {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Contact Us Settings
bs_BA: Postavke Kontaktirajte Nas

en: Contact:
bs_BA: Kontakt:

note: Label of the contact_info (Tab Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Contacts
bs_BA: Kontakti

note: Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Lead' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Quotation' Label of the utm_content (Data) field in DocType 'Sales
en: Content
bs_BA: Sadržaj

note: Label of the content_type (Data) field in DocType 'Issue'
en: Content Type
bs_BA: Tip Sadržaja

en: Continue
bs_BA: Nastavi

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Contra Entry
bs_BA: Naspram Unosa

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Contract
bs_BA: Ugovor

note: Label of the sb_contract (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Details
bs_BA: Detalji Ugovora

note: Label of the contract_end_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Contract End Date
bs_BA: Datum Okončanja Ugovora

note: Name of a DocType
en: Contract Fulfilment Checklist
bs_BA: Kontrolna Lista za Ispunjenje Ugovora

note: Label of the sb_terms (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Contract Period
bs_BA: Period Ugovora

note: Label of the contract_template (Link) field in DocType 'Contract' Name of a DocType
en: Contract Template
bs_BA: Šablon Ugovora

note: Name of a DocType
en: Contract Template Fulfilment Terms
bs_BA: Uslovi spunjenja Šablona Ugovora

note: Label of the contract_template_help (HTML) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Template Help
bs_BA: Pomoć za Šablon Ugovora

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract'
en: Contract Terms
bs_BA: Uslovi Ugovora

note: Label of the contract_terms (Text Editor) field in DocType 'Contract Template'
en: Contract Terms and Conditions
bs_BA: Odredbe i Uslovi Ugovora

en: Contribution %
bs_BA: Doprinos %

note: Label of the allocated_percentage (Float) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution (%)
bs_BA: Doprinos (%)

en: Contribution Amount
bs_BA: Iznos Doprinosa

en: Contribution Qty
bs_BA: Količinski Doprinos

note: Label of the allocated_amount (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Contribution to Net Total
bs_BA: Doprinos u Neto Ukupno

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action
bs_BA: Kontrolna Radnja

note: Label of the control_action_for_cumulative_expense_section (Section Break) field in DocType 'Budget'
en: Control Action for Cumulative Expense
bs_BA: Kontrolna akcija za Kumulativni Trošak

note: Label of the control_historical_stock_transactions_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Control Historical Stock Transactions
bs_BA: Kontroliši Prijašnje Transakcije Zaliha

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the conversion_factor (Float) field in Do
en: Conversion Factor
bs_BA: Faktor Pretvaranja

note: Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM' Label of the conversion_rate (Float) field in DocType 'BOM Creator'
en: Conversion Rate
bs_BA: Stopa Pretvaranja

en: Conversion factor for default Unit of Measure must be 1 in row {0}
bs_BA: Faktor pretvaranja za standard jedinicu mora biti 1 u redu {0}

en: Conversion factor for item {0} has been reset to 1.0 as the uom {1} is same as stock uom {2}.
bs_BA: Faktor pretvaranja za artikal {0} je resetovan na 1.0 jer je jedinica {1} isti kao jedinica zalihe {2}.

en: Conversion rate cannot be 0
bs_BA: Stopa konverzije ne može biti 0

en: Conversion rate is 1.00, but document currency is different from company currency
bs_BA: Stopa konverzije je 1,00, ali valuta dokumenta se razlikuje od valute kompanije

en: Conversion rate must be 1.00 if document currency is same as company currency
bs_BA: Stopa konverzije mora biti 1,00 ako je valuta dokumenta ista kao valuta kompanije

note: Label of the clean_description_html (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Convert Item Description to Clean HTML in Transactions
bs_BA: Pretvori Opis Artikla u čisti HTML u Transakcijama

en: Convert to Group
bs_BA: Pretvori u Grupu

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Group
bs_BA: Pretvori u Grupu

en: Convert to Item Based Reposting
bs_BA: Pretvori u Ponovno Knjiženje na osnovu Artikla

[ctx: Warehouse]
en: Convert to Ledger
bs_BA: Pretvori u Registar

en: Convert to Non-Group
bs_BA: Pretvori u ne-grupni

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: Converted
bs_BA: Pretvoreno

note: Label of the copied_from (Data) field in DocType 'Project'
en: Copied From
bs_BA: Kopirano iz

note: Label of the copy_fields_to_variant (Section Break) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Copy Fields to Variant
bs_BA: Kopiraj polja u Varijantu

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Core
bs_BA: Sistem

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective
bs_BA: Korektivni

note: Label of the corrective_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Corrective Action
bs_BA: Korektivna Radnja

en: Corrective Job Card
bs_BA: Kartica za Korektivni Posao

note: Label of the corrective_operation_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Corrective Operation
bs_BA: Korektivna Operacija

note: Label of the corrective_operation_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Corrective Operation Cost
bs_BA: Troškovi Korektivne Operacije

note: Label of the corrective_preventive (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Corrective/Preventive
bs_BA: Korektivno/Preventivno

en: Cosmetics
bs_BA: Kozmetika

note: Label of the cost (Currency) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Cost
bs_BA: Troškovi

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label
en: Cost Center
bs_BA: Centar Troškova

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Cost Center Allocation
bs_BA: Dodjela Centra Troškova

note: Name of a DocType
en: Cost Center Allocation Percentage
bs_BA: Procenat Alokacije Centra Troškova

note: Label of the allocation_percentages (Table) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Cost Center Allocation Percentages
bs_BA: Procenti Alokacije Centara Troškova

note: Label of the cost_center_name (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Name
bs_BA: Naziv Centra Troškova

note: Label of the cost_center_number (Data) field in DocType 'Cost Center'
en: Cost Center Number
bs_BA: Broj Centra Troškova

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Cost Center and Budgeting
bs_BA: Centar Troškova i Proračuna

en: Cost Center for Item rows has been updated to {0}
bs_BA: Centar Troškova za artikal redove je ažuriran na {0}

en: Cost Center is a part of Cost Center Allocation, hence cannot be converted to a group
bs_BA: Centar Troškova je dio dodjele Centra Troškova, stoga se ne može konvertirati u grupu

en: Cost Center is required in row {0} in Taxes table for type {1}
bs_BA: Centar Troškova je obavezan u redu {0} u tabeli PDV za tip {1}

en: Cost Center with Allocation records can not be converted to a group
bs_BA: Centar Troškova sa zapisima dodjele ne može se pretvoriti u grupu

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to group
bs_BA: Centar Troškova sa postojećim transakcijama ne može se konvertovati u grupu

en: Cost Center with existing transactions can not be converted to ledger
bs_BA: Centar troškova sa postojećim transakcijama ne može se pretvoriti u Registar

en: Cost Center {0} cannot be used for allocation as it is used as main cost center in other allocation record.
bs_BA: Centar Troškova {0} ne može se koristiti za dodjelu jer se koristi kao matični centar troškova u drugom zapisu dodjele.

en: Cost Center {} doesn't belong to Company {}
bs_BA: Centar Troškova {} ne pripada Kompaniji {}

en: Cost Center {} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
bs_BA: Centar Troškova {} je grupni centar troškova a grupni centri troškova ne mogu se koristiti u transakcijama

en: Cost Center: {0} does not exist
bs_BA: Centar Troškova: {0} ne postoji

en: Cost Centers
bs_BA: Troškovni Centri

note: Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Cost Configuration
bs_BA: Konfiguracija Troškova

note: Label of the cost_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Cost Per Unit
bs_BA: Trošak po Jedinici

note: Title of an incoterm
en: Cost and Freight
bs_BA: Troškovi i Vozarina

en: Cost of Delivered Items
bs_BA: Trošak Isporučenih Artikala

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Cost of Goods Sold
bs_BA: Trošak Prodatih Proizvoda

en: Cost of Goods Sold Account in Items Table
bs_BA: Račun Troškova Prodate Robe u Postavkama Artikla

en: Cost of Issued Items
bs_BA: Trošak Izdatih Artikala

note: Name of a report
en: Cost of Poor Quality Report
bs_BA: Izvještaj o Troškovima Lošeg Kvaliteta

en: Cost of Purchased Items
bs_BA: Trošak Kupljenih Artikala

en: Cost of various activities
bs_BA: Troškovi raznih aktivnosti

note: Label of the ctc (Currency) field in DocType 'Employee'
en: Cost to Company (CTC)
bs_BA: Totalni Godišnji Troškovi (CTC)

note: Title of an incoterm
en: Cost, Insurance and Freight
bs_BA: Prodavac plaća Vozarinu, Osiguranje

note: Label of the costing (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the currency_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the costing_section (Section Break) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sb_costing (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Costing
bs_BA: Obračun Troškova

note: Label of the costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Amount
bs_BA: Iznos Obračuna Troškova

note: Label of the costing_detail (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Costing Details
bs_BA: Detalji Obračuna Troškova

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Cost' Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail' Label of the base_costing_rate (Currency) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Costing Rate
bs_BA: Obračunata Cijena

note: Label of the project_details (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Costing and Billing
bs_BA: Obračun Troškova i Fakturisanje

en: Could Not Delete Demo Data
bs_BA: Nije moguće izbrisati demo podatke

en: Could not auto create Customer due to the following missing mandatory field(s):
bs_BA: Nije moguće automatski kreirati klijenta zbog sljedećih nedostajućih obaveznih polja:

en: Could not create Credit Note automatically, please uncheck 'Issue Credit Note' and submit again
bs_BA: Nije moguće automatski kreirati Kreditnu Fakturu, poništi oznaku "Izdaj Kreditnu Fakturu" i pošalji ponovo

en: Could not detect the Company for updating Bank Accounts
bs_BA: Nije moguće otkriti kompaniju za ažuriranje Bankovnih Računa

en: Could not find a suitable shift to match the difference: {0}
bs_BA: Nije moguće pronaći odgovarajuću promjenu koja bi odgovarala razlici: {0}

en: Could not find path for
bs_BA: Nije moguće pronaći put za

en: Could not retrieve information for {0}.
bs_BA: Nije moguće preuzeti informacije za {0}.

en: Could not solve criteria score function for {0}. Make sure the formula is valid.
bs_BA: Nije moguće riješiti kriterij funkcije bodovanja za {0}. Provjerite je li formula valjana.

en: Could not solve weighted score function. Make sure the formula is valid.
bs_BA: Nije moguće riješiti funkciju ponderirane ocjene. Provjerite je li formula valjana.

note: Label of the count (Int) field in DocType 'Shipment Parcel'
en: Count
bs_BA: Brojanje

note: Label of the country (Read Only) field in DocType 'POS Profile' Label of the country (Link) field in DocType 'Shipping Rule Country' Label of the country (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the country (Link) field in DocType 'Lead' Label of the country (Link) field in DocType 'Opportunity' 
en: Country
bs_BA: Zemlja

en: Country Code in File does not match with country code set up in the system
bs_BA: Kôd zemlje u datoteci se ne poklapa sa kodom zemlje postavljenog u sistemu

note: Label of the country_of_origin (Link) field in DocType 'Item'
en: Country of Origin
bs_BA: Zemlja Porijekla

note: Name of a DocType Label of the coupon_code (Data) field in DocType 'Coupon Code' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the coupon_code (Link) field in DocType 'Quotation' Label of the coupon_code (Link
en: Coupon Code
bs_BA: Kupon Kod

note: Label of the coupon_code_based (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Coupon Code Based
bs_BA: Na osnovu Koda Kupona

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Description
bs_BA: Opis Kupona

note: Label of the coupon_name (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Name
bs_BA: Naziv Kupona

note: Label of the coupon_type (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Coupon Type
bs_BA: Tip Kupona

en: Create
bs_BA: Kreiraj

note: Label of the create_chart_of_accounts_based_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Create Chart Of Accounts Based On
bs_BA: Kreiraj Kontni Plan na osnovu

en: Create Delivery Trip
bs_BA: Kreiraj Dostavni Put

en: Create Depreciation Entry
bs_BA: Kreiraj Unos Amortizacije

en: Create Employee
bs_BA: Kreiraj Personal

en: Create Employee Records
bs_BA: Kreiraj Personalni Registar

en: Create Employee records.
bs_BA: Kreiraj Personalni Registar

note: Label of the is_grouped_asset (Check) field in DocType 'Item'
en: Create Grouped Asset
bs_BA: Kreiraj Grupiranu Imovinu

en: Create Inter Company Journal Entry
bs_BA: Kreiraj Naloga Knjiženja za Inter Kompaniju

en: Create Invoices
bs_BA: Kreiraj Fakture

en: Create Job Card
bs_BA: Kreiraj Radni Nalog

note: Label of the create_job_card_based_on_batch_size (Check) field in DocType 'Operation'
en: Create Job Card based on Batch Size
bs_BA: Kreiraj Radni Nalog na osnovu veličine Šarže

en: Create Journal Entries
bs_BA: Kreiraj Naloge Knjiženja

en: Create Journal Entry
bs_BA: Kreiraj Naloga Knjiženja

en: Create Lead
bs_BA: Kreiraj Potencijalnog Klijenta

en: Create Leads
bs_BA: Kreiraj tragove

note: Label of the post_change_gl_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create Ledger Entries for Change Amount
bs_BA: Kreiraj Unose u Registar za Kusur

en: Create Link
bs_BA: Kreiraj vezu

note: Label of the create_missing_party (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create Missing Party
bs_BA: Kreiraj Stranku koja nedostaje

en: Create Multi-level BOM
bs_BA: Kreiraj višeslojnu Sastavnicu

en: Create New Contact
bs_BA: Kreiraj Novi Kontakt

en: Create New Customer
bs_BA: Kreiraj Novog Klijenta

en: Create New Lead
bs_BA: Kreiraj novi trag

en: Create Opportunity
bs_BA: Kreiraj Priliku

en: Create POS Opening Entry
bs_BA: Kreiraj unos otvaranja Kase

en: Create Payment Entry
bs_BA: Kreiraj unos Plaćanja

en: Create Pick List
bs_BA: Kreiraj Listu Odabira

en: Create Print Format
bs_BA: Kreiraj Format Ispisivanja

en: Create Prospect
bs_BA: Kreiraj Prospekt

en: Create Purchase Order
bs_BA: Kreiraj Kupovni Nalog

en: Create Purchase Orders
bs_BA: Kreiraj Kupovne Naloge

en: Create Quotation
bs_BA: Kreiraj Ponudbeni Nalog

note: Label of the create_receiver_list (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Create Receiver List
bs_BA: Kreiraj Listu Primatelja

en: Create Reposting Entries
bs_BA: Kreiraj Unose Ponovnog Knjiženja

en: Create Reposting Entry
bs_BA: Kreiraj Unos Ponovnog Knjiženja

en: Create Sales Invoice
bs_BA: Kreiraj Prodajnu Fakturu

en: Create Sales Order
bs_BA: Kreiraj Prodajni Nalog

en: Create Sales Orders to help you plan your work and deliver on-time
bs_BA: Kreiraj Prodajne Naloge kako biste lakše planirali svoj posao i isporučili na vrijeme

en: Create Sample Retention Stock Entry
bs_BA: Kreiraj Uzorak Unosa Zaliha za Zadržavanje

en: Create Stock Entry
bs_BA: Kreiraj unos Zaliha

en: Create Supplier Quotation
bs_BA: Kreiraj Ponudbeni Nalog Dobavljača

en: Create Tax Template
bs_BA: Kreiraj PDV Šablon

en: Create Timesheet
bs_BA: Kreiraj Radni List

note: Label of the create_user (Button) field in DocType 'Employee'
en: Create User
bs_BA: Kreiraj Korisnika

note: Label of the create_user_permission (Check) field in DocType 'Employee'
en: Create User Permission
bs_BA: Kreiraj Korisničku Dozvolu

en: Create Users
bs_BA: Kreiraj Korisnike

en: Create Variant
bs_BA: Kreiraj Varijantu

en: Create Variants
bs_BA: Kreiraj Varijante

en: Create Workstation
bs_BA: Kreiraj Radnu Stanicu

note: Option for the 'Capitalization Method' (Select) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Create a new composite asset
bs_BA: Kreiraj novu složenu imovinu

en: Create a variant with the template image.
bs_BA: Kreiraj Varijantu sa slikom šablona.

en: Create an incoming stock transaction for the Item.
bs_BA: Kreirajte dolaznu transakciju zaliha za artikal.

en: Create customer quotes
bs_BA: Kreiraj Ponude Klijenta

note: Label of the create_pr_in_draft_status (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Create in Draft Status
bs_BA: Kreiraj u Statusu Nacrta

note: Description of the 'Create Missing Party' (Check) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool'
en: Create missing customer or supplier.
bs_BA: Kreiraj Klijenta ili Dobavljača koji nedostaje.

en: Create {0} {1} ?
bs_BA: Kreiraj {0} {1}?

en: Created On
bs_BA: Kreirano

en: Created {0} scorecards for {1} between:
bs_BA: Kreirano {0} tablica bodova za {1} između:

en: Creating Accounts...
bs_BA: Kreiranje Knjigovodstva u toku...

en: Creating Delivery Note ...
bs_BA: Kreiranje Otpremnice u toku...

en: Creating Dimensions...
bs_BA: Kreiranje Dimenzija u toku...

en: Creating Journal Entries...
bs_BA: Kreiranje Naloga Knjiženja u toku...

en: Creating Packing Slip ...
bs_BA: Kreiranje Otpremnice u toku...

en: Creating Purchase Invoices ...
bs_BA: Kreiranje Kupovnih Faktura u toku...

en: Creating Purchase Order ...
bs_BA: Kreiranje Kupovnog Naloga u toku...

en: Creating Purchase Receipt ...
bs_BA: Kreiranje Kupovnog Računa u toku...

en: Creating Sales Invoices ...
bs_BA: Kreiranje Prodajne Faktura u toku...

en: Creating Stock Entry
bs_BA: Kreiranje Unosa Zaliha u toku...

en: Creating Subcontracting Order ...
bs_BA: Kreiranje Podugovornog Naloga u toku...

en: Creating Subcontracting Receipt ...
bs_BA: Kreiranje Podugovorne Priznanice u toku...

en: Creating User...
bs_BA: Kreiranje Korisnika u toku...

en: Creating {} out of {} {}
bs_BA: Kreiranje {} od {} {}

en: Creation
bs_BA: Kreacija

note: Label of the purchase_document_no (Data) field in DocType 'Serial No'
en: Creation Document No
bs_BA: Broj Dokumenta

en: Creation of <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> successful
bs_BA: Kreiranje <b><a href='/app/{0}'>{1}(s)</a></b> uspješno

en: Creation of {0} failed.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
bs_BA: Kreiranje {0} nije uspjelo.
    				Provjerite <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Zapisnik Masovnih Transakcija</a></b>

en: Creation of {0} partially successful.
    				Check <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Bulk Transaction Log</a></b>
bs_BA: Kreiranje {0} nije uspjelo.
    				Provjerite <b><a href="/app/bulk-transaction-log">Zapisnik Masovnih Transakcija</a></b>

note: Option for the 'Balance must be' (Select) field in DocType 'Account' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit
bs_BA: Kredit

en: Credit (Transaction)
bs_BA: Kredit (Transakcija)

en: Credit ({0})
bs_BA: Kredit ({0})

en: Credit Account
bs_BA: Kreditni Račun

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount
bs_BA: Kreditni Iznos

note: Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the credit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Account Currency
bs_BA: Kreditni Iznos u Valuti Računa

note: Label of the credit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Credit Amount in Transaction Currency
bs_BA: Kreditni Iznos u Valuti Transakcije

en: Credit Balance
bs_BA: Kreditno Stanje

en: Credit Card
bs_BA: Kreditna Kartica

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Credit Card Entry
bs_BA: Unos Kreditne Kartice

note: Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_days (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Days
bs_BA: Kreditni Dani

note: Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Customer Credit Limit' Label of the credit_limit (Currency) field in DocType 'Company' Label of the credit_limits (Table) field in DocType 'Customer Group' Label of the section_credi
en: Credit Limit
bs_BA: Kreditno Ograničenje

en: Credit Limit Crossed
bs_BA: Kreditno Ograničenje je probijeno

note: Label of the accounts_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Credit Limit Settings
bs_BA: Postavke Kreditnog Ograničenja

note: Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Credit Limit and Payment Terms
bs_BA: Kreditno Ograničenje i Uslovi Plaćanja

en: Credit Limit:
bs_BA: Kreditno Ograničenje:

note: Label of the invoicing_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the credit_limit_section (Section Break) field in DocType 'Customer Group'
en: Credit Limits
bs_BA: Kreditna Ograničenja

note: Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the credit_months (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Credit Months
bs_BA: Kreditni Mjeseci

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the credit_note (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Credit Note
bs_BA: Kredit Faktura

en: Credit Note Amount
bs_BA: Iznos Kreditne Fakture

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note Issued
bs_BA: Kreditna Faktura Izdata

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Credit Note will update it's own outstanding amount, even if 'Return Against' is specified.
bs_BA: Kreditna Faktura će ažurirati svoj nepodmireni iznos, čak i ako je navedeno 'Povrat Naspram'.

en: Credit Note {0} has been created automatically
bs_BA: Kreditna Faktura {0} je kreirana automatski

note: Label of the credit_to (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Credit To
bs_BA: Kredit Za

note: Label of the credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Credit in Company Currency
bs_BA: Kredit u Valuti Kompanije

en: Credit limit has been crossed for customer {0} ({1}/{2})
bs_BA: Kreditno ograničenje je premašeno za klijenta {0} ({1}/{2})

en: Credit limit is already defined for the Company {0}
bs_BA: Kreditno ograničenje je već definisano za Kompaniju {0}

en: Credit limit reached for customer {0}
bs_BA: Kreditno Ograničenje je dostignuto za Klijenta {0}

en: Creditors
bs_BA: Povjerioci

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Criteria
bs_BA: Kriteriji

note: Label of the formula (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Scoring Criteria'
en: Criteria Formula
bs_BA: Formula Kriterija

note: Label of the criteria_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the criteria_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Name
bs_BA: Naziv Kriterija

note: Label of the criteria_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Criteria Setup
bs_BA: Postavljanje Kriterija

note: Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the weight (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Criteria Weight
bs_BA: Prioritet Kriterija

en: Criteria weights must add up to 100%
bs_BA: Prioriteti Kriterija moraju iznositi do 100%

en: Cron Interval should be between 1 and 59 Min
bs_BA: Cron interval bi trebao biti između 1 i 59 min

note: Description of a DocType
en: Cross Listing of Item in multiple groups
bs_BA: Unakrsno postaviti artikal u više grupa

note: Name of a UOM
en: Cubic Centimeter
bs_BA: Kubni centimetar

note: Name of a UOM
en: Cubic Decimeter
bs_BA: Kubni decimetar

note: Name of a UOM
en: Cubic Foot
bs_BA: Kubična stopa

note: Name of a UOM
en: Cubic Inch
bs_BA: Kubični inč

note: Name of a UOM
en: Cubic Meter
bs_BA: Kubni metar

note: Name of a UOM
en: Cubic Millimeter
bs_BA: Kubni millimetar

note: Name of a UOM
en: Cubic Yard
bs_BA: Kubični Jard

note: Label of the cumulative_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Cumulative Transaction Threshold
bs_BA: Kumulativni Prag Transakcije

note: Name of a UOM
en: Cup
bs_BA: Kup

note: Label of the account_currency (Link) field in DocType 'Account' Label of the currency (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the currency 
en: Currency
bs_BA: Valuta

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Currency Exchange
bs_BA: Razmjena Valuta

note: Label of the currency_exchange_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings
bs_BA: Postavke Razmjene Valuta

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Details
bs_BA: Detalji Postavki Razmjene Valuta

note: Name of a DocType
en: Currency Exchange Settings Result
bs_BA: Rezultat Postavki Razmjene Valuta

en: Currency Exchange must be applicable for Buying or for Selling.
bs_BA: Devizni Kurs mora biti primjenjiv za Kupovinu ili Prodaju.

note: Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the currency_and_price_list (Section Break) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Currency and Price List
bs_BA: Valuta i Cijenovnik

en: Currency can not be changed after making entries using some other currency
bs_BA: Valuta se ne može mijenjati nakon unosa u nekoj drugoj valuti

en: Currency for {0} must be {1}
bs_BA: Valuta za {0} mora biti {1}

en: Currency of the Closing Account must be {0}
bs_BA: Valuta Računa za Zatvaranje mora biti {0}

en: Currency of the price list {0} must be {1} or {2}
bs_BA: Valuta cijenovnika {0} mora biti {1} ili {2}

en: Currency should be same as Price List Currency: {0}
bs_BA: Valuta bi trebala biti ista kao Valuta Cijenovnika: {0}

note: Label of the current_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Current Address
bs_BA: Trenutna Adresa

note: Label of the current_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Current Address Is
bs_BA: Trenutna Adresa Je

note: Label of the current_amount (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Amount
bs_BA: Trenutni Iznos

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Asset
bs_BA: Trenutna Imovina

note: Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the current_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Current Asset Value
bs_BA: Trenutna Vrijednost Imovine

en: Current Assets
bs_BA: Trenutna Imovina

note: Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the current_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Current BOM
bs_BA: Trenutna Sastavnica

en: Current BOM and New BOM can not be same
bs_BA: Trenutna i Nova Sastavnica ne mogu biti iste

note: Label of the current_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Current Exchange Rate
bs_BA: Trenutni Valuta kurs

note: Label of the current_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Current Index
bs_BA: Trenutni Index

note: Label of the current_invoice_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice End Date
bs_BA: Trenutna Faktura Zavrćni Datum

note: Label of the current_invoice_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Current Invoice Start Date
bs_BA: Trenutna Faktura Poćetni Datum

note: Label of the current_level (Int) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Current Level
bs_BA: Trenutni Nivo

en: Current Liabilities
bs_BA: Trenutne Obaveze

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Current Liability
bs_BA: Tekuće Obaveza

note: Label of the current_node (Link) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Current Node
bs_BA: Trenutni Čvor

note: Label of the current_qty (Float) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Qty
bs_BA: Trenutna Količina

note: Label of the current_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial / Batch Bundle
bs_BA: Trenutni Serijski / Šarža Paket

note: Label of the current_serial_no (Long Text) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Serial No
bs_BA: Trenutni Serijski Broj

note: Label of the current_state (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Current State
bs_BA: Trenutno Stanje

en: Current Status
bs_BA: Trenutni Status

note: Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied' Label of the current_stock (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Current Stock
bs_BA: Trenutne Zalihe

note: Label of the current_time (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Current Time
bs_BA: Trenutno Vrijeme

note: Label of the current_valuation_rate (Currency) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Current Valuation Rate
bs_BA: Trenutna Stopa Vrednovanja

en: Curves
bs_BA: Krivulje

note: Label of the custodian (Link) field in DocType 'Asset'
en: Custodian
bs_BA: Odgovorni

note: Label of the custody (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Custody
bs_BA: Odgovorni

note: Option for the 'Service Provider' (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Custom
bs_BA: Prilagođeno

note: Label of the custom_remarks (Check) field in DocType 'Payment Entry'
en: Custom Remarks
bs_BA: Prilagođene Primjedbe

note: Label of the custom_delimiters (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Custom delimiters
bs_BA: Prilagođeni Razdjelnici

note: Label of the is_custom (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Custom?
bs_BA: Prilagođeno?

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the customer (Link) field in DocType 'Coupon Code' Label of the customer (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the customer (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer (Link) field in DocType 'Loyalty
en: Customer
bs_BA: Klijent

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Customer Item'
en: Customer
bs_BA: Klijent

note: Label of the master_name (Dynamic Link) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer / Item / Item Group
bs_BA: Klijent / Artikal / Artikal Grupa

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Customer / Lead Address
bs_BA: Adresa Klijenta/ Potencijalnog Klijenta

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Acquisition and Loyalty
bs_BA: Privlačenje Klijenta i Lojalnost

note: Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the customer_address (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule' Label of the customer
en: Customer Address
bs_BA: Adresa Klijenta

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Addresses And Contacts
bs_BA: Adrese i Kontakti Klijenta

note: Label of the customer_code (Small Text) field in DocType 'Item'
en: Customer Code
bs_BA: Kod Klijenta

note: Label of the customer_contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact_display (Small Text) field in DocType 'Purchase Order' Label of the customer_contact (Small Text) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Customer Contact
bs_BA: Kontakt Klijenta

note: Label of the customer_contact_email (Code) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Contact Email
bs_BA: Kontakt E-pošta Klijenta

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customer Credit Balance
bs_BA: Stanje Kredita Klijenta

note: Name of a DocType
en: Customer Credit Limit
bs_BA: Kreditno Ograničenje Klijenta

note: Label of the customer_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Defaults
bs_BA: Standard Postavke Klijenta

note: Label of the customer_details_section (Section Break) field in DocType 'Appointment' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the customer_details (Text) field in DocType 'Customer' Label of the customer_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label o
en: Customer Details
bs_BA: Detalji o Kupcu

note: Label of the customer_feedback (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Customer Feedback
bs_BA: Povratne informacije Klijenta

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group Item' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Customer Group' Label of the customer_group (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'M
en: Customer Group
bs_BA: Grupa Klijenta

note: Name of a DocType
en: Customer Group Item
bs_BA: Artikal Grupa Klijenta

note: Label of the customer_group_name (Data) field in DocType 'Customer Group'
en: Customer Group Name
bs_BA: Naziv Grupe Klijenta

en: Customer Group: {0} does not exist
bs_BA: Grupa Klijenta: {0} ne postoji

note: Label of the customer_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Customer Groups
bs_BA: Grupe Klijenta

note: Name of a DocType
en: Customer Item
bs_BA: Artikal Klijenta

note: Label of the customer_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Customer Items
bs_BA: Artikli Klijenta

en: Customer LPO
bs_BA: Lokalni Kupovni Nalog Klijenta

en: Customer LPO No.
bs_BA: Broj Kupčevog Lokalnog Kupovnog Naloga.

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Customer Ledger Summary
bs_BA: Registar Klijenata

note: Label of the customer_contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Order'
en: Customer Mobile No
bs_BA: Mobilni Broj Klijenta

note: Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Dunning' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer' Label of the customer_name (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of 
en: Customer Name
bs_BA: Ime Klijenta

en: Customer Name:
bs_BA: Ime Klijenta:

note: Label of the cust_master_name (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Customer Naming By
bs_BA: Imenovanje Klijenta na osnovu

note: Label of the customer_number (Data) field in DocType 'Customer Number At Supplier'
en: Customer Number
bs_BA: Broj Klijenta

note: Name of a DocType
en: Customer Number At Supplier
bs_BA: Broj Klijenta kod Dobavljača

note: Label of the customer_numbers (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Customer Numbers
bs_BA: Brojevi Klijenta

en: Customer PO
bs_BA: Kupovni Nalog Klijenta

note: Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the customer_po_details (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer PO Details
bs_BA: Detalji Kupovnoog Naloga Klijenta

en: Customer POS Id
bs_BA: Kasa ID Klijenta

note: Label of the customer_pos_id (Data) field in DocType 'Customer'
en: Customer POS id
bs_BA: Kasa ID Kklijenta

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Customer'
en: Customer Portal Users
bs_BA: Korisnici Portala za Korisnike

note: Label of the customer_primary_address (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Address
bs_BA: Primarna Adresa Klijenta

note: Label of the customer_primary_contact (Link) field in DocType 'Customer'
en: Customer Primary Contact
bs_BA: Primarni Kontakt Klijenta

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Customer Provided
bs_BA: Od Klijenta

en: Customer Service
bs_BA: Podrška Klijenta

en: Customer Service Representative
bs_BA: Predstavnik Servisa Kupca

note: Label of the customer_territory (Link) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Customer Territory
bs_BA: Distrikt Klijenta

note: Label of the customer_type (Select) field in DocType 'Customer'
en: Customer Type
bs_BA: Tip Klijenta

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Customer Warehouse (Optional)
bs_BA: Skladište Klijenta (Opcija)

en: Customer contact updated successfully.
bs_BA: Kontakt Klijenta je uspješno ažuriran.

en: Customer is required
bs_BA: Klijent je obavezan

en: Customer isn't enrolled in any Loyalty Program
bs_BA: Klijent nije upisan ni u jedan program lojalnosti

note: Label of the customer_or_item (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customer or Item
bs_BA: Klijent ili Artikal

en: Customer required for 'Customerwise Discount'
bs_BA: Klijent je obavezan za 'Popust na osnovu Klijenta'

en: Customer {0} does not belong to project {1}
bs_BA: Klijent {0} ne pripada projektu {1}

note: Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Quotation Item' Label of the customer_item_code (Data) field in DocType 'Sales Order Item' 
en: Customer's Item Code
bs_BA: Kod Artikla Klijenta

note: Label of the po_no (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_no (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: Customer's Purchase Order
bs_BA: Kupovni Nalog Klijenta

note: Label of the po_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the po_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order Date
bs_BA: Datum Kupovnog Naloga Klijenta

note: Label of the po_no (Small Text) field in DocType 'Delivery Note'
en: Customer's Purchase Order No
bs_BA: Broj Kupovnog Naloga Klijenta

en: Customer's Vendor
bs_BA: Dobavljač Klijenta

note: Name of a report
en: Customer-wise Item Price
bs_BA: Cijena artikla po Klijentu

en: Customer/Lead Name
bs_BA: Naziv Klijenta / Potencijalnog Klijenta

en: Customer:
bs_BA: Klijent:

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the customers (Table) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Customers
bs_BA: Klijenti

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Customers Without Any Sales Transactions
bs_BA: Klijenti bez ikakvih prodajnih transakcija

en: Customers not selected.
bs_BA: Klijenti nisu odabrani.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Customerwise Discount
bs_BA: Popust po Kupcu

note: Name of a DocType Label of the customs_tariff_number (Link) field in DocType 'Item' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Customs Tariff Number
bs_BA: Broj Carinske Tarife

note: Name of a UOM
en: Cycle/Second
bs_BA: Ciklus/Sekunda

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Proj
en: Daily
bs_BA: Dnevno

en: Daily Project Summary for {0}
bs_BA: Dnevni sažetak projekta za {0}

en: Daily Reminders
bs_BA: Dnevni Podsjetnici

note: Label of the daily_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Daily Time to send
bs_BA: Dnevno vrijeme za slanje

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Daily Timesheet Summary
bs_BA: Dnevni Pregled Radnog Lista

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a shortcut in the Assets Workspace Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a shortcut in the CRM Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace Label of t
en: Dashboard
bs_BA: Nadzorna Tabla

en: Data Based On
bs_BA: Podatci na osnovu

note: Label of the receivable_payable_fetch_method (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Data Fetch Method
bs_BA: Metoda Preuzimanja Podataka

note: Label of the data_import_configuration_section (Section Break) field in DocType 'Bank'
en: Data Import Configuration
bs_BA: Konfiguracija Uvoza Podataka

note: Label of a Card Break in the Home Workspace
en: Data Import and Settings
bs_BA: Uvoz Podataka i Postavke

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the date (Date) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_date (Date) field in DocTyp
en: Date
bs_BA: Datum

note: Label of the date (Date) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Date
bs_BA: Datum

en: Date Based On
bs_BA: Datum na osnovu

note: Label of the date_of_retirement (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date Of Retirement
bs_BA: Datum Penzionisanja

note: Label of the date_settings (HTML) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Date Settings
bs_BA: Postavke Datuma

en: Date must be between {0} and {1}
bs_BA: Datum mora biti između {0} i {1}

note: Label of the date_of_birth (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Birth
bs_BA: Datum rođenja

en: Date of Birth cannot be greater than today.
bs_BA: Datum rođenja ne može biti kasnije od današnjeg.

note: Label of the date_of_commencement (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Commencement
bs_BA: Datum Početka

en: Date of Commencement should be greater than Date of Incorporation
bs_BA: Datum Početka bi trebao biti kasnije od Datuma Osnivanja

note: Label of the date_of_establishment (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Establishment
bs_BA: Datum Osnivanja

note: Label of the date_of_incorporation (Date) field in DocType 'Company'
en: Date of Incorporation
bs_BA: Datum Osnivanja

note: Label of the date_of_issue (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Issue
bs_BA: Datum Izdavanja

note: Label of the date_of_joining (Date) field in DocType 'Employee'
en: Date of Joining
bs_BA: Datum Pridruživanja

en: Date of Transaction
bs_BA: Datum Transakcije

en: Date: {0} to {1}
bs_BA: Datum: {0} do {1}

note: Label of the dates_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dates
bs_BA: Datumi

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Day
bs_BA: Dan

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Incoming Call Handling Schedule'
en: Day Of Week
bs_BA: Dan u Sedmici

note: Label of the day_of_week (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot'
en: Day of Week
bs_BA: Dan u sedmici

note: Label of the day_to_send (Select) field in DocType 'Project'
en: Day to Send
bs_BA: Dan za Slanje

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after invoice date
bs_BA: Dana nakon Datuma Fakture

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Day(s) after the end of the invoice month
bs_BA: Dana nakon završetka mjeseca Fakture

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Days
bs_BA: Dana

en: Days Since Last Order
bs_BA: Dana od zadnje narudžbe

en: Days Since Last order
bs_BA: Dana od zadnje narudžbe

note: Label of the days_until_due (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Days Until Due
bs_BA: Dana do Roka Plaćanja

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Days before the current subscription period
bs_BA: Dana prije trenutnog perioda pretplate

note: Label of the delinked (Check) field in DocType 'Payment Ledger Entry'
en: DeLinked
bs_BA: Odspojen

note: Label of the deal_owner (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Deal Owner
bs_BA: Odgovorni

en: Dealer
bs_BA: Diler

en: Dear
bs_BA: Poštovani

en: Dear System Manager,
bs_BA: Poštovani menadžeru sistema,

en: Debit (Transaction)
bs_BA: Debit (Transakcija)

en: Debit Account
bs_BA: Debitni Račun

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount
bs_BA: Debit Iznos

note: Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the debit_in_account_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Account Currency
bs_BA: Devit Iznos u Valuti Računa

note: Label of the debit_in_transaction_currency (Currency) field in DocType 'GL Entry'
en: Debit Amount in Transaction Currency
bs_BA: Debit Iznos u Valuti Transakcije

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Debit Note
bs_BA: Debit Faktura

en: Debit Note Amount
bs_BA: Debit Faktura Iznos

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note Issued
bs_BA: Debit Faktura Izdata

note: Description of the 'Update Outstanding for Self' (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Debit Note will update it's own outstanding amount, even if 'Return Against' is specified.
bs_BA: Debit Faktura će ažurirati svoj nepodmireni iznos, čak i ako je navedeno 'Povrat Naspram'.

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Debit To
bs_BA: Debit prema

en: Debit To is required
bs_BA: Debit prema je obavezan

en: Debit and Credit not equal for {0} #{1}. Difference is {2}.
bs_BA: Debit i Kredit nisu isti za {0} #{1}. Razlika je {2}.

note: Label of the debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Debit in Company Currency
bs_BA: Debit u Valuti Kompanije

note: Label of the debit_to (Link) field in DocType 'Discounted Invoice'
en: Debit to
bs_BA: Debit prema

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Debit-Credit Mismatch
bs_BA: Debit-Kredit je neusklađeno

note: Label of the debit_credit_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: Debit-Credit mismatch
bs_BA: Debit-Kredit je neusklađeno

en: Debtor/Creditor
bs_BA: Dužnik/Povjerilac

en: Debtor/Creditor Advance
bs_BA: Dužnik/Povjerilac Predujam

en: Debtors
bs_BA: Dužnici

note: Name of a UOM
en: Decigram/Litre
bs_BA: Decigram/Litar

note: Name of a UOM
en: Decilitre
bs_BA: Decilitar

note: Name of a UOM
en: Decimeter
bs_BA: Decimetar

en: Declare Lost
bs_BA: Prijavi Gubitak

note: Option for the 'Add Or Deduct' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Add or Deduct' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and
en: Deduct
bs_BA: Odbij

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Deductee Details
bs_BA: Detalji Odbitaka

note: Label of the deductions_or_loss_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Deductions or Loss
bs_BA: Odbici ili Gubitak

note: Label of the default (Check) field in DocType 'POS Payment Method' Label of the default (Check) field in DocType 'POS Profile User' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the default (Check) field in DocType 'Sales Invoice Payment' Label of th
en: Default
bs_BA: Standard

note: Label of the default_account (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account' Label of the account (Link) field in DocType 'Party Account'
en: Default Account
bs_BA: Standard Račun

note: Label of the default_accounts_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the default_receivable_accounts (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the default_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the default_receivable_account (Section Break) fiel
en: Default Accounts
bs_BA: Standardni Računi

en: Default Activity Cost exists for Activity Type - {0}
bs_BA: Standard Trošak Aktivnosti postoji za Tip Aktivnosti - {0}

note: Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the default_advance_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Default Advance Account
bs_BA: Standard Račun Predujma

note: Label of the default_advance_paid_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Paid Account
bs_BA: Standard Račun za Predujam Plaćanje

note: Label of the default_advance_received_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Advance Received Account
bs_BA: Standard Račun za Predujam Plaćanje

note: Label of the default_bom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default BOM
bs_BA: Standard Sastavnica

en: Default BOM ({0}) must be active for this item or its template
bs_BA: Standard Sastavnica ({0}) mora biti aktivna za ovaj artikal ili njegov šablon

en: Default BOM for {0} not found
bs_BA: Standard Sastavnica {0} nije pronađena

en: Default BOM not found for FG Item {0}
bs_BA: Standard Sastavnica nije pronađena za Artikal Gotovog Proizvoda {0}

en: Default BOM not found for Item {0} and Project {1}
bs_BA: Standard Sastavnica nije pronađena za Artikal {0} i Projekat {1}

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Bank Account
bs_BA: Standard Bankovni Račun

note: Label of the billing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Billing Rate
bs_BA: Standard Faktura Cijena

note: Label of the buying_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Buying Cost Center
bs_BA: Standard Kupovni Centar Troškova

note: Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Buying Settings' Label of the default_buying_price_list (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Default Buying Price List
bs_BA: Standard Kupovni Cijenovnik

note: Label of the default_buying_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Buying Terms
bs_BA: Standard Uslovi Kupovine

note: Label of the default_cash_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cash Account
bs_BA: Standard Gotovinski Račun

note: Label of the default_common_code (Link) field in DocType 'Code List'
en: Default Common Code
bs_BA: Standard Zajednički Kod

note: Label of the default_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Company
bs_BA: Standard Kompanija

note: Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the default_bank_account (Link) field in DocType 'Customer'
en: Default Company Bank Account
bs_BA: Standard Bankovni Račun Kompanije

note: Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Project' Label of the cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost Center
bs_BA: Standard Centar Troškova

note: Label of the default_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Cost of Goods Sold Account
bs_BA: Standard Račun Troškova Prodanih Proizvoda

note: Label of the costing_rate (Currency) field in DocType 'Activity Type'
en: Default Costing Rate
bs_BA: Standard Obračunata Cijena

note: Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_currency (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Currency
bs_BA: Standard Valuta

note: Label of the customer_group (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Customer Group
bs_BA: Standardna Grupa Klijenta

note: Label of the default_deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Expense Account
bs_BA: Standard Račun Odgođenih Troškova (Kupovina)

note: Label of the default_deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Deferred Revenue Account
bs_BA: Standard Račun Odgođenih Prihoda (Prodaja)

note: Label of the default_dimension (Dynamic Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Default Dimension
bs_BA: Standard Dimenzija

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Discount Account
bs_BA: Standard Račun za Popust

note: Label of the default_distance_unit (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Default Distance Unit
bs_BA: Standard Jedinica Udaljenosti

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Expense Account
bs_BA: Standard Račun Troškova

note: Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Asset' Label of the default_finance_book (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Finance Book
bs_BA: Standard Finansijski Registar

note: Label of the default_fg_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Finished Goods Warehouse
bs_BA: Standard Skladište Gotovog Proizvoda

note: Label of the default_holiday_list (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Holiday List
bs_BA: Standard Lista Praznika

note: Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_in_transit_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Default In-Transit Warehouse
bs_BA: Standard Transportno Skladište

note: Label of the default_income_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Income Account
bs_BA: Stamdard Račun Prihoda

note: Label of the default_inventory_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Inventory Account
bs_BA: Standard Račun Zaliha

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Item Group
bs_BA: Standard Artikal Grupa

note: Label of the default_item_manufacturer (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Item Manufacturer
bs_BA: Standard Proizvođač Artikla

note: Label of the default_letter_head (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Letter Head
bs_BA: Standard Zaglavlje

note: Label of the default_manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Item'
en: Default Manufacturer Part No
bs_BA: Standard Broj Proizvođača Artikla

note: Label of the default_material_request_type (Select) field in DocType 'Item'
en: Default Material Request Type
bs_BA: Standard Tip Materijalnog Naloga

note: Label of the default_operating_cost_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Operating Cost Account
bs_BA: Standard Račun Operativnih Troškova

note: Label of the default_payable_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_payable_account (Section Break) field in DocType 'Supplier Group'
en: Default Payable Account
bs_BA: Standard Račun Rashoda

note: Label of the default_discount_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Payment Discount Account
bs_BA: Standard Račun Popusta

note: Label of the message (Small Text) field in DocType 'Payment Gateway Account'
en: Default Payment Request Message
bs_BA: Standard poruka Zahtjeva za Plaćanje

note: Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Company' Label of the payment_terms (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the payment_terms (Link) field in DocT
en: Default Payment Terms Template
bs_BA: Standard Šablon Uslova Plaćanja

note: Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Selling Settings' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the default_price_list (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Price List
bs_BA: Standard Cijenovnik

note: Label of the default_priority (Link) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the default_priority (Check) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Default Priority
bs_BA: Standard Prioritet

note: Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Company' Label of the default_provisional_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Provisional Account
bs_BA: Standard Privremeni Račun

note: Label of the purchase_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Purchase Unit of Measure
bs_BA: Standard Jedinica Kupovine

note: Label of the default_valid_till (Data) field in DocType 'CRM Settings'
en: Default Quotation Validity Days
bs_BA: Standard dani Valjanosti Ponude

note: Label of the default_receivable_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Receivable Account
bs_BA: Standard Tačun Potraživanja

note: Label of the sales_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Sales Unit of Measure
bs_BA: Standard Prodajna Jedinica

note: Label of the default_scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Scrap Warehouse
bs_BA: Standard Skladište Otpada

note: Label of the selling_cost_center (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Selling Cost Center
bs_BA: Standard Prodajni Centar Troškova

note: Label of the default_selling_terms (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Selling Terms
bs_BA: Standard Uslovi Prodaje

note: Label of the default_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Default Service Level Agreement
bs_BA: Ugovor za Standard Nivo Usluge

en: Default Service Level Agreement for {0} already exists.
bs_BA: Ugovor Standard Nivo Servisa za {0} već postoji.

note: Label of the default_source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Source Warehouse
bs_BA: Standard Izvorno Skladište

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Stock UOM
bs_BA: Standard Jedinica Zaliha

note: Label of the default_supplier (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Default Supplier
bs_BA: Standard Dobavljač

note: Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Buying Settings'
en: Default Supplier Group
bs_BA: Standard Dobavljačka Grupa

note: Label of the default_target_warehouse (Link) field in DocType 'BOM' Label of the to_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Default Target Warehouse
bs_BA: Standard Prijemno Skladište

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'Selling Settings'
en: Default Territory
bs_BA: Standard Distrikt

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Item'
en: Default Unit of Measure
bs_BA: Standard Jedinica

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You need to either cancel the linked documents or create a new Item.
bs_BA: Standard Jedinica za artikal {0} ne može se promijeniti direktno jer ste već izvršili neke transakcije sa drugom Jedinicom. Morate ili otkazati povezane dokumente ili kreirati novi artikal.

en: Default Unit of Measure for Item {0} cannot be changed directly because you have already made some transaction(s) with another UOM. You will need to create a new Item to use a different Default UOM.
bs_BA: Standard Jedinica za artikal {0} ne može se promijeniti direktno jer ste već izvršili neke transakcije sa drugom Jedinicom. Morat ćete kreirati novi artikal da biste koristili drugu Jedinicu.

en: Default Unit of Measure for Variant '{0}' must be same as in Template '{1}'
bs_BA: Standard Jedinica za Varijantu '{0}' mora biti ista kao u Šablonu '{1}'

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Valuation Method
bs_BA: Standard Metoda Vrijednovanja

note: Label of the default_value (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Default Value
bs_BA: Zadana Vrijednost

note: Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Item Default' Label of the section_break_jwgn (Section Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of the default_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Default Warehouse
bs_BA: Standard Skladište

note: Label of the default_warehouse_for_sales_return (Link) field in DocType 'Company'
en: Default Warehouse for Sales Return
bs_BA: Standard Skladište za Povrat

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Warehouses for Production
bs_BA: Standard Skladišta za Proizvodnju

note: Label of the default_wip_warehouse (Link) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default Work In Progress Warehouse
bs_BA: Standard Skladište Posla u Toku

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Operation'
en: Default Workstation
bs_BA: Standard Radna Stanica

note: Description of the 'Default Account' (Link) field in DocType 'Mode of Payment Account'
en: Default account will be automatically updated in POS Invoice when this mode is selected.
bs_BA: Standard Račun će se automatski ažurirati u Kasa Fakturi kada se izabere ovaj način rada.

note: Description of a DocType
en: Default settings for your stock-related transactions
bs_BA: Standard postavke za vaše transakcije vezane za zalihe

en: Default tax templates for sales, purchase and items are created.
bs_BA: Standard šabloni PDV-a za prodaju, kupovinu i artikle su kreirani.

note: Description of the 'Time Between Operations (Mins)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Default: 10 mins
bs_BA: Standard: 10 min

note: Label of the defaults_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the defaults_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Brand' Label of the defaults (Section Break) field in DocType 'Item Group' Label of the defaults_tab
en: Defaults
bs_BA: Standard

en: Defense
bs_BA: Odbrana

note: Label of the deferred_accounting_section (Section Break) field in DocType 'Company' 'Item'
en: Deferred Accounting
bs_BA: Odloženo Knjigovodstvo

note: Label of the deferred_accounting_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Accounting Defaults
bs_BA: Standard Odloženog Knjigovodstva

note: Label of the deferred_accounting_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Deferred Accounting Settings
bs_BA: Postavke Odloženog Knjigovodstva

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_expense_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Deferred Expense
bs_BA: Odgođeni Troškovi

note: Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the deferred_expense_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Expense Account
bs_BA: Račun Odgođenih Troškova

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Deferred Revenue
bs_BA: Odgođeni Prihod

note: Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the deferred_revenue_account (Link) field in DocType 'Item Default'
en: Deferred Revenue Account
bs_BA: Račun Odgođenog Prihoda

note: Name of a report
en: Deferred Revenue and Expense
bs_BA: Odgođeni Prihodi i Rashodi

en: Deferred accounting failed for some invoices:
bs_BA: Odgođeno knjigovodstvo nije uspjelo za neke fakture:

en: Define Project type.
bs_BA: Definiraj Tip Projekta.

note: Name of a UOM
en: Dekagram/Litre
bs_BA: Dekagram/Litra

en: Delay (In Days)
bs_BA: Kašnjenje (u danima)

en: Delay (in Days)
bs_BA: Kašnjenje (u danima)

note: Label of the stop_delay (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Delay between Delivery Stops
bs_BA: Kašnjenje između zaustavljanja isporuke

en: Delay in payment (Days)
bs_BA: Kašnjenje u plaćanju (u danima)

en: Delayed
bs_BA: Odgođeno

en: Delayed Days
bs_BA: Kašnjenje u Danima

note: Name of a report
en: Delayed Item Report
bs_BA: Izvještaj o Odgođenim Artiklima

note: Name of a report
en: Delayed Order Report
bs_BA: Izvještaj o Odgođenom Nalogu

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace
en: Delayed Tasks Summary
bs_BA: Sažetak Odgođenih Zadataka

en: Delete
bs_BA: Izbriši

note: Label of the delete_linked_ledger_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Delete Accounting and Stock Ledger Entries on deletion of Transaction
bs_BA: Izbriši unose Knjigovodstva i Registra Zaliha pri brisanju Transakcije

note: Label of the delete_bin_data (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Bins
bs_BA: Izbriši iz Smeća

note: Label of the delete_cancelled_entries (Check) field in DocType 'Repost Accounting Ledger'
en: Delete Cancelled Ledger Entries
bs_BA: Izbrišite poništene unose iz Registra

en: Delete Dimension
bs_BA: Izbriši Dimenziju

note: Label of the delete_leads_and_addresses (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Leads and Addresses
bs_BA: Izriši Potencijalne Klijente i Adrese

note: Label of the delete_transactions (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Delete Transactions
bs_BA: Izbriši Transakcije

en: Delete all the Transactions for this Company
bs_BA: Izbrišite sve transakcije za ovu kompaniju

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Deleted Documents
bs_BA: Izbrisani dokumenti

en: Deleting {0} and all associated Common Code documents...
bs_BA: Brisanje {0} u toku i svih povezanih dokumenata Zajedničkog Koda...

en: Deletion in Progress!
bs_BA: Brisanje u toku!

en: Deletion is not permitted for country {0}
bs_BA: Brisanje nije dozvoljeno za zemlju {0}

note: Label of the delimiter_options (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Delimiter options
bs_BA: Opcije Razdjelnika

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Delivered
bs_BA: Dostavljeno

en: Delivered Amount
bs_BA: Dostavljeni Iznos

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place
bs_BA: Dostavljeno na Mjesto

note: Title of an incoterm
en: Delivered At Place Unloaded
bs_BA: Dostavljeno na Mjesto Istovareno

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Invoice
en: Delivered By Supplier
bs_BA: Dostavljeno od Dobavljača

note: Title of an incoterm
en: Delivered Duty Paid
bs_BA: Dostavljeno Carina Plaćena

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Delivered Items To Be Billed
bs_BA: Isporučeni Artikli za Fakturisanje

note: Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the delivered_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of
en: Delivered Qty
bs_BA: Dostavljena Količina

en: Delivered Quantity
bs_BA: Dostavljena Količina

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Item'
en: Delivered by Supplier (Drop Ship)
bs_BA: Dostavlja Dobavljač (Drop Ship)

en: Delivered: {0}
bs_BA: Dostavljeno: {0}

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List'
en: Delivery
bs_BA: Dostava

note: Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order' Label of the delivery_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Date
bs_BA: Datum Dostave

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Details
bs_BA: Detalji Dostave

note: Name of a role
en: Delivery Manager
bs_BA: Upravitelj Dostave

note: Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Name of a DocType Label of the delivery_note (Link) field in DocType 'Delivery Sto
en: Delivery Note
bs_BA: Dostavnica

note: Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the items (Table) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the dn_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item' Label of the delivery
en: Delivery Note Item
bs_BA: Artikal Dostavnice

note: Label of the delivery_note_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Delivery Note No
bs_BA: Broj Dostavnice

note: Label of the pi_detail (Data) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Delivery Note Packed Item
bs_BA: Paket Artikal Dostavnice

note: Label of a Link in the Selling Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Note Trends
bs_BA: Trendovi Dostave

en: Delivery Note {0} is not submitted
bs_BA: Dostavnica {0} nije podnešena

en: Delivery Notes
bs_BA: Dostavnice

en: Delivery Notes should not be in draft state when submitting a Delivery Trip. The following Delivery Notes are still in draft state: {0}. Please submit them first.
bs_BA: Dostavnice ne bi trebale biti u stanju nacrta prilikom podnošenja puta za dostavu. Sljedeće napomene o dostavi su još uvijek u stanju nacrta: {0}. Podnesi ih.

en: Delivery Notes {0} updated
bs_BA: Dostavnice {0} ažurirane

note: Name of a DocType
en: Delivery Settings
bs_BA: Postavke Dostave

note: Label of the delivery_status (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Delivery Status
bs_BA: Status isporuke

note: Name of a DocType Label of the delivery_stops (Table) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stop
bs_BA: Dostavna Stanica

note: Label of the delivery_service_stops (Section Break) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Delivery Stops
bs_BA: Dostavne Stanice

note: Label of the delivery_to (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery To
bs_BA: Dostava do

note: Label of the delivery_trip (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Delivery Trip
bs_BA: Dostavna Ruta

note: Name of a role
en: Delivery User
bs_BA: Korisnik Dostave

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Delivery Warehouse
bs_BA: Dostavno Skladište

note: Label of the heading_delivery_to (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the delivery_to_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Delivery to
bs_BA: Dostava do

en: Delivery warehouse required for stock item {0}
bs_BA: Za artikle na zalihama potrebno je skladište za isporuku {0}

en: Demand
bs_BA: Potražnja

note: Label of the demo_company (Link) field in DocType 'Global Defaults'
en: Demo Company
bs_BA: Demo Kompanija

en: Demo data cleared
bs_BA: Demo podaci su obrisani

note: Label of the department (Link) field in DocType 'Asset' Label of the department (Link) field in DocType 'Activity Cost' Label of the department (Link) field in DocType 'Project' Label of the department (Link) field in DocType 'Task' Label of the department (Link) field in DocType 'Timesheet' Label o
en: Department
bs_BA: Odjel

en: Department Stores
bs_BA: Robne Kuće

note: Label of the departure_time (Datetime) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Departure Time
bs_BA: Vrijeme Polaska

note: Label of the dependant_sle_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Dependant SLE Voucher Detail No
bs_BA: Zavisni SLE Verifikat Broj

note: Label of the sb_depends_on (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Dependencies
bs_BA: Zavisnosti

note: Name of a DocType
en: Dependent Task
bs_BA: Zavisni Zadatak

en: Dependent Task {0} is not a Template Task
bs_BA: Zavisni Zadatak {0} nije Šablon Zadatak

note: Label of the depends_on (Table) field in DocType 'Task'
en: Dependent Tasks
bs_BA: Zavisni Zadatci

note: Label of the depends_on_tasks (Code) field in DocType 'Task'
en: Depends on Tasks
bs_BA: Zavisi od Zadataka

note: Label of the deposit (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Deposit
bs_BA: Depozit

note: Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the daily_prorata_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on daily pro-rata
bs_BA: Amortizacija na osnovu dnevnih proporcija

note: Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the shift_based (Check) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciate based on shifts
bs_BA: Amortizacija na osnovu Smjena

en: Depreciated Amount
bs_BA: Iznos Amortizacije

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the depreciation_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Group in Asset's connections
en: Depreciation
bs_BA: Amortizacija

note: Label of the depreciation_amount (Currency) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Depreciation Amount
bs_BA: Iznos Amortizacije

en: Depreciation Amount during the period
bs_BA: Iznos Amortizacije tokom perioda

en: Depreciation Date
bs_BA: Datum Amortizacije

note: Label of the depreciation_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Depreciation Details
bs_BA: Detalji Amortizacije

en: Depreciation Eliminated due to disposal of assets
bs_BA: Amortizacija Eliminisana zbog otuđenja Imovine

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Depreciation Entry
bs_BA: Unos Amortizacije

note: Label of the depr_entry_posting_status (Select) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Entry Posting Status
bs_BA: Status Knjiženja Unosa Amortizacije

note: Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account' Label of the depreciation_expense_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Depreciation Expense Account
bs_BA: Račun Troškova Amortizacije

en: Depreciation Expense Account should be an Income or Expense Account.
bs_BA: Račun Troškova Amortizacije treba da bude račun Prihoda ili Rashoda.

note: Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_method (Select) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Method
bs_BA: Metoda Amortizacije

note: Label of the depreciation_options (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Depreciation Options
bs_BA: Opcije Amortizacije

note: Label of the depreciation_start_date (Date) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Depreciation Posting Date
bs_BA: Datum Knjiženja Amortizacije

en: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
bs_BA: Datum knjiženja amortizacije ne može biti prije Datuma raspoloživosti za upotrebu

en: Depreciation Row {0}: Depreciation Posting Date cannot be before Available-for-use Date
bs_BA: Amortizacija Red {0}: Datum knjiženja amortizacije ne može biti prije datuma raspoloživosti za upotrebu

en: Depreciation Row {0}: Expected value after useful life must be greater than or equal to {1}
bs_BA: Amortizacija Red {0}: Očekivana vrijednost nakon korisnog vijeka trajanja mora biti veća ili jednaka {1}

note: Label of the depreciation_schedule_sb (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the depreciation_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the depreciation_schedule (Table) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' 'Asset Shift Allocation' 
en: Depreciation Schedule
bs_BA: Raspored Amortizacije

note: Label of the depreciation_schedule_view (HTML) field in DocType 'Asset'
en: Depreciation Schedule View
bs_BA: Pregled Rasporeda Amortizacije

en: Depreciation cannot be calculated for fully depreciated assets
bs_BA: Amortizacija se ne može obračunati za potpuno amortizovanu imovinu

en: Depreciation eliminated via reversal
bs_BA: Amortizacija eliminirana storniranjem

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the description (Small Text) field in DocType 'Overdu
en: Description
bs_BA: Opis

note: Label of the description_of_content (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Description of Content
bs_BA: Opis Sadržaja

note: Name of a DocType Label of the designation_name (Data) field in DocType 'Designation' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee' Label of the designation (Data) field in DocType 'Employee External Work History' Label of the designation (Link) field in DocType 'Employee Internal Work
en: Designation
bs_BA: Oznaka

en: Designer
bs_BA: Dizajner

note: Name of a role
en: Desk User
bs_BA: Korisnik Radne Površine

note: Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Opportunity' Label of the order_lost_reason (Small Text) field in DocType 'Quotation'
en: Detailed Reason
bs_BA: Detaljan Razlog

note: Label of the details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the customer_details (Long Text) field in DocType 'Appointment' Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the sb_details (Section Break) field in DocType 'Task' Lab
en: Details
bs_BA: Detalji

note: Label of the determine_address_tax_category_from (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Determine Address Tax Category From
bs_BA: Odredi kategoriju PDV na

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Diesel
bs_BA: Dizel

note: Label of the difference_heading (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the difference (Float) field in DocType 'Bisect Nodes' Label of the difference (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Difference
bs_BA: Razlika

note: Label of the difference (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Difference (Dr - Cr)
bs_BA: Razlika (Dr - Cr)

note: Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_account (Link) field in DocType 'Asset Value Adjustment' Label of the expense_a
en: Difference Account
bs_BA: Račun Razlike

en: Difference Account in Items Table
bs_BA: Račun Razlike u Postavkama Artikla

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account (Temporary Opening), since this Stock Entry is an Opening Entry
bs_BA: Razlika u računu mora biti tip računa Imovine/Obaveza (Privremeno Otvaranje), budući da je ovaj unos zaliha početni unos

en: Difference Account must be a Asset/Liability type account, since this Stock Reconciliation is an Opening Entry
bs_BA: Račun razlike mora biti račun tipa Imovina/Obaveze, budući da je ovo usaglašavanje Zaliha Početni Unos

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Asset Value A
en: Difference Amount
bs_BA: Iznos Razlike

note: Label of the difference_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Difference Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos Razlike (Valuta Kompanije)

en: Difference Amount must be zero
bs_BA: Iznos Razlike mora biti nula

en: Difference In
bs_BA: Razlika u

note: Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the gain_loss_posting_date (Date) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the difference_posting_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label o
en: Difference Posting Date
bs_BA: Datum Knjiženja Razlike

en: Difference Qty
bs_BA: Količinska Razlika

en: Difference Value
bs_BA: Vrijednost Razlike

en: Different 'Source Warehouse' and 'Target Warehouse' can be set for each row.
bs_BA: Za svaki red se mogu postaviti različiti 'Izvorno skladište' i 'Ciljano Skladište'.

en: Different UOM for items will lead to incorrect (Total) Net Weight value. Make sure that Net Weight of each item is in the same UOM.
bs_BA: Različiti Jedinice za artikle će dovesti do netačne (ukupne) vrijednosti neto težine. Uvjerite se da je neto težina svakog artikla u istoj Jedinici.

note: Label of the dimension_defaults (Table) field in DocType 'Accounting Dimension'
en: Dimension Defaults
bs_BA: Standard Postavke Dimenzija

note: Label of the dimension_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Details
bs_BA: Detalji Dimenzije

en: Dimension Filter
bs_BA: Filter Dimenzije

note: Label of the dimension_filter_help (HTML) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Dimension Filter Help
bs_BA: Pomoć Filter Dimenzije

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the dimension_name (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Dimension Name
bs_BA: Naziv Dimenzije

note: Name of a report
en: Dimension-wise Accounts Balance Report
bs_BA: Izvještaj o stanju računa po dimenzijama

note: Label of the dimensions_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry'
en: Dimensions
bs_BA: Dimenzije

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Expense
bs_BA: Direktni Troškak

en: Direct Expenses
bs_BA: Direktni Troškovi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Direct Income
bs_BA: Direktni Prihod

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the disable (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the disable (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the disable (Check) field in DocType
en: Disable
bs_BA: Onemogući

note: Label of the disable_capacity_planning (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Disable Capacity Planning
bs_BA: Onemogući Planiranje Kapaciteta

note: Label of the disable_in_words (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: Disable In Words
bs_BA: Onemogući U Riječima

note: Label of the disable_last_purchase_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Disable Last Purchase Rate
bs_BA: Onemogući posljednju Kupovnu Cijenu

note: Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the disable_rounded_total (Check) field in DocType 'Purchase O
en: Disable Rounded Total
bs_BA: Onemogući zaokruženi Ukupni Iznos

note: Label of the disable_serial_no_and_batch_selector (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Disable Serial No And Batch Selector
bs_BA: Onemogući Serijski i Šaržni Odabirač

note: Label of the disabled (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Filter' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Bank Account' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the disabled (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the disabled (C
en: Disabled
bs_BA: Onemogućeno

en: Disabled Account Selected
bs_BA: Odabran je onemogućen Račun

en: Disabled Warehouse {0} cannot be used for this transaction.
bs_BA: Onemogućeno Skladište {0} se ne može koristiti za ovu transakciju.

en: Disabled pricing rules since this {} is an internal transfer
bs_BA: Onemogućena pravila određivanja cijena jer je ovo {} interni prijenos

en: Disabled tax included prices since this {} is an internal transfer
bs_BA: Cijene bez PDV budući da je ovo {} interni prijenos

en: Disabled template must not be default template
bs_BA: Onemogućeni šablon ne smije biti standard šablon

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Disables auto-fetching of existing quantity
bs_BA: Onemogućuje automatsko preuzimanje postojeće količine

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Disassemble
bs_BA: Rastavi

en: Disassemble Order
bs_BA: Nalog Rastavljanja

en: Disburse Loan
bs_BA: Isplati Zajam

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Disbursed
bs_BA: Isplaćeno

note: Option for the 'Action on New Invoice' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Discard Changes and Load New Invoice
bs_BA: Odbaci promjene i Učitaj Novu Fakturu

note: Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount
bs_BA: Popust

en: Discount (%)
bs_BA: Popust (%)

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Invoice Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Quotation Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Sales Or
en: Discount (%) on Price List Rate with Margin
bs_BA: Popust (%) na cjenu Cijenovnika sa Maržom

note: Label of the additional_discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the discount_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Discount Account
bs_BA: Račun Popusta

note: Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_amount (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme 
en: Discount Amount
bs_BA: Iznos Popusta

note: Label of the discount_date (Date) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discount Date
bs_BA: Datum Popusta

note: Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the discount_percentage (Float) field in DocType '
en: Discount Percentage
bs_BA: Popust Precentualno

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Term' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Settings
bs_BA: Postavke Popusta

note: Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_type (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Promotional Scheme
en: Discount Type
bs_BA: Tip Popusta

note: Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Term' Label of the discount_validity (Int) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Discount Validity
bs_BA: Valjanost Popusta

note: Label of the discount_validity_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Terms Template Detail'
en: Discount Validity Based On
bs_BA: Valjanost Popusta na osnovu

note: Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the section_break_26 (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the discount_and_margin (Section Break) field in DocType 'Sales Label of the discount_and_margin_section (Section Break) field in Doc
en: Discount and Margin
bs_BA: Popust i Marža

en: Discount cannot be greater than 100%
bs_BA: Popust ne može biti veći od 100%

en: Discount cannot be greater than 100%.
bs_BA: Popust ne može biti veći od 100%.

en: Discount must be less than 100
bs_BA: Popust mora biti manji od 100%

en: Discount of {} applied as per Payment Term
bs_BA: Popust od {} se primjenjuje prema Uslovima Plaćanja

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_10 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Discount on Other Item
bs_BA: Popust na

note: Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the discount_percentage (Percent) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Receipt Item'
en: Discount on Price List Rate (%)
bs_BA: Popust na Cijenu Cijenovnika (%)

note: Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the discounted_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Discounted Amount
bs_BA: Iznos Popusta

note: Name of a DocType
en: Discounted Invoice
bs_BA: Faktura sa Popustom

note: Label of the sb_2 (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Discounts
bs_BA: Popusti

note: Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Description of the 'Is Recursive' (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Discounts to be applied in sequential ranges like buy 1 get 1, buy 2 get 2, buy 3 get 3 and so on
bs_BA: Popusti koji se primjenjuju u uzastopnim rasponima kao što je kupiš1 dobiješ 1, kupiš 2 dobiješ 2, kupiš 3 dobiješ 3 i tako dalje

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Discrepancy between General and Payment Ledger
bs_BA: Nesklad između Knjigovodstvenog Registra i Registra Plaćanja

note: Label of the discretionary_reason (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Discretionary Reason
bs_BA: Diskrecijski Razlog

note: Label of the dislike_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Dislikes
bs_BA: Ne sviđa mi se

en: Dispatch
bs_BA: Otprema

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the dispatch_address (Text Editor) field in DocType 'Sa
en: Dispatch Address
bs_BA: Otpremna Adresa

note: Label of the dispatch_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Dispatch Address Details
bs_BA: Detalji Otpremne Adrese

note: Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the dispatch_address_name (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Dispatch Address Name
bs_BA: Naziv Otpremne Adrese

note: Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Dispatch Address Template
bs_BA: Šablon Otpremne Adrese

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Dispatch Information
bs_BA: Otpremna Informacija

en: Dispatch Notification
bs_BA: Otpremno Obaveštenje

note: Label of the dispatch_attachment (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Attachment
bs_BA: Prilog Otpremnog Obaveštenja

note: Label of the dispatch_template (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Notification Template
bs_BA: Šablon Otpremnog Obaveštenja

note: Label of the sb_dispatch (Section Break) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Dispatch Settings
bs_BA: Postavke Otpreme

note: Label of the disposal_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Disposal Date
bs_BA: Datum Odlaganja

en: Disposal date {0} cannot be before {1} date {2} of the asset.
bs_BA: Datum otuđenja {0} ne može biti prije {1} datuma {2} imovine.

note: Label of the distance (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Distance
bs_BA: Udaljenost

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Distance UOM
bs_BA: Jedinica Udaljenosti

note: Label of the acc_pay_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Distance from left edge
bs_BA: Udaljenost od lijeve ivice

note: Label of the acc_pay_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the date_dist_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Label of the amt_in_words_from_top_edge (Float) 
en: Distance from top edge
bs_BA: Udaljenost od gornje ivice

note: Label of the distinct_item_and_warehouse (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Distinct Item and Warehouse
bs_BA: Posebni Artikal i Skladište

note: Description of a DocType
en: Distinct unit of an Item
bs_BA: Posebna jedinica Artikla

note: Label of the distribute_additional_costs_based_on (Select) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Distribute Additional Costs Based On
bs_BA: Raspodijeli dodatne troškove na osnovu

note: Label of the distribute_charges_based_on (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Charges Based On
bs_BA: Raspodjeli Naknade na osnovu

note: Option for the 'Distribute Charges Based On' (Select) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Distribute Manually
bs_BA: Raspodjeli Ručno

note: Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the distributed_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order Item' 'Supplier Quotation I
en: Distributed Discount Amount
bs_BA: Raspodjeljeni Iznos Popusta

note: Label of the distribution_id (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Distribution Name
bs_BA: Naziv Raspodjele

en: Distributor
bs_BA: Distributer

en: Dividends Paid
bs_BA: Isplaćene Dividende

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Divorced
bs_BA: Razveden(a)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Do Not Contact
bs_BA: Ne Kontaktiraj

note: Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the do_not_explode (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Do Not Explode
bs_BA: Ne Rastavljati

note: Label of the do_not_update_serial_batch_on_creation_of_auto_bundle (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle
bs_BA: Ne ažuriraj Serijski / Šaržu pri kreiranju Automatskog Paketa

note: Label of the do_not_use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Do Not Use Batch-wise Valuation
bs_BA: Ne koristi Šaržno Vrijednovanje

note: Description of the 'Hide Currency Symbol' (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Do not show any symbol like $ etc next to currencies.
bs_BA: Ne prikazuj nijedan simbol poput $ itd. pored valuta.

note: Label of the do_not_update_variants (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Do not update variants on save
bs_BA: Ne ažuriraj varijante prilikom spremanja

note: Label of the do_reposting_for_each_stock_transaction (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Do reposting for each Stock Transaction
bs_BA: Uradi Ponovno Knjiženje za svaku transakciju Zaliha

en: Do you really want to restore this scrapped asset?
bs_BA: Da li zaista želite vratiti ovu rashodovan imovinu?

en: Do you still want to enable immutable ledger?
bs_BA: Želite li i dalje omogućiti nepromjenjivo knjigovodstvo?

en: Do you still want to enable negative inventory?
bs_BA: Želite li i dalje omogućiti negativne zalihe?

en: Do you want to change valuation method?
bs_BA: Želite li promijeniti metodu vrednovanja?

en: Do you want to notify all the customers by email?
bs_BA: Želite li obavijestiti sve Kliente putem e-pošte?

en: Do you want to submit the material request
bs_BA: Želiš li podnijeti Materijalni Nalog

note: Label of the docfield_name (Data) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: DocField
bs_BA: Dokument Polje

en: DocTypes should not be added manually to the 'Excluded DocTypes' table. You are only allowed to remove entries from it.
bs_BA: DocTypes ne treba dodati ručno u tablicu 'Izuzeti DocTypes'. Dozvoljeno vam je samo ukloniti unose iz njega.

en: Docs Search
bs_BA: Pretraga Dokumenata

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Meeting Minutes'
en: Document Name
bs_BA: Naziv Dokumenta

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the document_type (Link) field in DocType 'Closed Document' Label of the document_type (Select) field in DocType 'Contract' Label of the prevdoc_doctype (Link) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose' Label o
en: Document Type
bs_BA: Tip Dokumenta

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Subscription Invoice'
en: Document Type
bs_BA: Tip Dokumenta

en: Document Type already used as a dimension
bs_BA: Tip dokumenta se već koristi kao dimenzija

en: Documentation
bs_BA: Dokumentacija

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Documents
bs_BA: Dokumenti

note: Description of the 'Reconciliation Queue Size' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Documents Processed on each trigger. Queue Size should be between 5 and 100
bs_BA: Dokumenti se obrađuju na svakom okidaču. Veličina Reda treba biti između 5 i 100

en: Documents: {0} have deferred revenue/expense enabled for them. Cannot repost.
bs_BA: Dokumenti: {0} imaju omogućene odgođene prihode/rashode. Ne mogu ponovo objaviti.

note: Label of the domain (Data) field in DocType 'Company'
en: Domain
bs_BA: Domena

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Domain Settings
bs_BA: Postavke Domene

note: Label of the dont_create_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Don't Create Loyalty Points
bs_BA: Ne stvaraj Bodove Lojalnosti

note: Label of the dont_enforce_free_item_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Don't Enforce Free Item Qty
bs_BA: Ne nameći Besplatnu Količinu Artikla

note: Label of the dont_reserve_sales_order_qty_on_sales_return (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Don't Reserve Sales Order Qty on Sales Return
bs_BA: Ne rezerviši Količinu Prodajnog Naloga na povratu Prodaje

note: Label of the mute_emails (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Don't Send Emails
bs_BA: Ne šalji e-poštu

note: Label of the done (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: Done
bs_BA: Gotovo

note: Label of the dont_recompute_tax (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Dont Recompute tax
bs_BA: Ne obračunavaj ponovo PDV

note: Label of the doors (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Doors
bs_BA: Vrata

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Double Declining Balance
bs_BA: Dvostruko Opadajuće Stanje

en: Download
bs_BA: Preuzmi

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Download Backups
bs_BA: Preuzmi Sigurnosne Kopije

en: Download CSV Template
bs_BA: Preuzmite CSV Šablon

en: Download PDF
bs_BA: Preuzmi PDF

en: Download PDF for Supplier
bs_BA: Preuzmite PDF za Dobavljača

note: Label of the download_materials_required (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Download Required Materials
bs_BA: Preuzmite Obavezne Materijale

note: Label of the download_template (Button) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the download_template (Button) field in DocType 'Chart of Accounts Importer'
en: Download Template
bs_BA: Preuzmi Nacrt

note: Label of the downtime (Data) field in DocType 'Asset Repair' Label of the downtime (Float) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime
bs_BA: Zastoji

en: Downtime (In Hours)
bs_BA: Zastoji (u satima)

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Analysis
bs_BA: Analiza Zastoja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Downtime Entry
bs_BA: Zastoj

note: Label of the downtime_reason_section (Section Break) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Downtime Reason
bs_BA: Razlog Zastoja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) f
en: Draft
bs_BA: Nacrt

note: Name of a DocType Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver
bs_BA: Vozač

note: Label of the driver_address (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Address
bs_BA: Adresa Vozača

note: Label of the driver_email (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Email
bs_BA: E-pošta Vozača

note: Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the driver_name (Data) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Driver Name
bs_BA: Ime Vozača

note: Label of the class (Data) field in DocType 'Driving License Category'
en: Driver licence class
bs_BA: Kategorija Vozačke Dozvole

note: Label of the driving_license_categories (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: Driving License Categories
bs_BA: Kategorije Vozačke Dozvole

note: Label of the driving_license_category (Table) field in DocType 'Driver' Name of a DocType
en: Driving License Category
bs_BA: Kategorija Vozačke Dozvole

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the due_date (Date) field
en: Due Date
bs_BA: Krajnji Rok

note: Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Term' Label of the due_date_based_on (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Due Date Based On
bs_BA: Krajnji rok na osnovu

en: Due Date cannot be after {0}
bs_BA: Datum Dospijeća ne može biti nakon {0}

en: Due Date cannot be before {0}
bs_BA: Datum Dospijeća ne može biti prije {0}

en: Due to stock closing entry {0}, you cannot repost item valuation before {1}
bs_BA: Zbog unosa zatvaranja zaliha {0}, ne možete ponovo objaviti procjenu artikla prije {1}

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning
bs_BA: Opomena

note: Label of the dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount
bs_BA: Iznos Opomene

note: Label of the base_dunning_amount (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Dunning Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos Opomene (Valuta Kompanije)

note: Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the dunning_fee (Currency) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Fee
bs_BA: Naknada za Opomenu

note: Label of the text_block_section (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: Dunning Letter
bs_BA: Pismo Opomene

note: Name of a DocType
en: Dunning Letter Text
bs_BA: Tekst Pisma Opomene

note: Label of the dunning_level (Int) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Dunning Level
bs_BA: Nivo Opomene

note: Label of the dunning_type (Link) field in DocType 'Dunning' Name of a DocType Label of the dunning_type (Data) field in DocType 'Dunning Type' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Dunning Type
bs_BA: Tip Opomene

en: Duplicate
bs_BA: Kopiraj

en: Duplicate Customer Group
bs_BA: Kopiraj Grupa Klijenta

en: Duplicate Entry. Please check Authorization Rule {0}
bs_BA: Kopiraj Unosa. Molimo provjerite pravilo Autorizacije {0}

en: Duplicate Finance Book
bs_BA: Kopiraj Finansijski Registar

en: Duplicate Item Group
bs_BA: Kopiraj Grupu Artikla

en: Duplicate POS Fields
bs_BA: Dupliciraj Kasa Polja

en: Duplicate POS Invoices found
bs_BA: Pronađene su kopije Kasa Faktura

en: Duplicate Project with Tasks
bs_BA: Kopiraj Projekt sa Zadatcima

en: Duplicate Sales Invoices found
bs_BA: Pronađeni su duplikati Prodajnih Faktura

en: Duplicate Stock Closing Entry
bs_BA: Kopiraj unos zatvaranja Zaliha

en: Duplicate customer group found in the customer group table
bs_BA: Kopija Grupa Klijenta pronađena je u tabeli Grupa Klijenta

en: Duplicate entry against the item code {0} and manufacturer {1}
bs_BA: Dupli unos naspram koda artikla {0} i proizvođača {1}

en: Duplicate item group found in the item group table
bs_BA: Dupla grupa artikalai pronađena je u tabeli grupe artikla

en: Duplicate project has been created
bs_BA: Kopija Projekta je kreirana

en: Duplicate row {0} with same {1}
bs_BA: Kopiraj red {0} sa istim {1}

en: Duplicate {0} found in the table
bs_BA: Kopija {0} pronađena u tabeli

note: Label of the duration (Duration) field in DocType 'Call Log' Label of the duration (Duration) field in DocType 'Video'
en: Duration
bs_BA: Trajanje

note: Label of the duration (Int) field in DocType 'Task'
en: Duration (Days)
bs_BA: Trajanje (dana)

en: Duration in Days
bs_BA: Trajanje u Danima

en: Duties and Taxes
bs_BA: Carine Porezi i PDV

note: Label of the dynamic_condition_tab (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Dynamic Condition
bs_BA: Dinamički Uvjet

en: E-Invoicing Information Missing
bs_BA: Nedostaju informacije o E-Fakturisanju

note: Name of a UOM
en: EMU of current
bs_BA: EMU struje

note: Label of the user_id (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: ERPNext User ID
bs_BA: ID Korisnika

note: Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Each Transaction
bs_BA: Svaka Transakcija

en: Earliest
bs_BA: Najranije

en: Earliest Age
bs_BA: Najranija Dob

en: Earnest Money
bs_BA: Predujam

en: Edit
bs_BA: Uredi

en: Edit BOM
bs_BA: Uredi Sastavnicu

en: Edit Capacity
bs_BA: Uredi Kapacitet

en: Edit Cart
bs_BA: Uredi Korpu

en: Edit Full Form
bs_BA: Uredi Punu Formu

en: Edit Not Allowed
bs_BA: Uređivanje nije dozvoljeno

en: Edit Note
bs_BA: Uredi Bilješku

note: Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_posting_time (Check) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of
en: Edit Posting Date and Time
bs_BA: Promjeni Datum i Vrijeme

en: Edit Receipt
bs_BA: Uredi Fakturu

en: Editing {0} is not allowed as per POS Profile settings
bs_BA: Uređivanje {0} nije dozvoljeno prema postavkama profila Kase

note: Label of the education (Table) field in DocType 'Employee'
en: Education
bs_BA: Obrazovanje

note: Label of the educational_qualification (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Educational Qualification
bs_BA: Obrazovnje & Kvalifikacija

en: Either 'Selling' or 'Buying' must be selected
bs_BA: Morate odabrati 'Prodaju' ili 'Kupovinu'

en: Either Workstation or Workstation Type is mandatory
bs_BA: Radna Stanica ili Tip Radne Stanice je obavezan

en: Either target qty or target amount is mandatory
bs_BA: Ciljana količina ili ciljni iznos su obavezni

en: Either target qty or target amount is mandatory.
bs_BA: Ciljana količina ili ciljni iznos su obavezni.

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Electric
bs_BA: Električni

en: Electrical
bs_BA: Električni

note: Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_electricity (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Electricity Cost
bs_BA: Trošak električne energije

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Electricity down
bs_BA: Nestalo struje

en: Electronic Equipment
bs_BA: Elektronska Oprema

note: Name of a report
en: Electronic Invoice Register
bs_BA: Elektronski Faktura Registar

en: Electronics
bs_BA: Elektronika

note: Label of the contact_email (Data) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'C
en: Email
bs_BA: E-pošta

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Email / Notifications
bs_BA: E-pošta / Obavjesti

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of the email_account (Link) field in DocType 'Issue'
en: Email Account
bs_BA: Račun e-pošte

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Email Address
bs_BA: Adresa e-pošte

en: Email Address (required)
bs_BA: Adresa E-pošte (obavezno)

en: Email Address must be unique, it is already used in {0}
bs_BA: Adresa e-pošte mora biti unikat, već se koristi u {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Campaign
bs_BA: Kampanja E-poštom

note: Label of the email_campaign_for (Select) field in DocType 'Email Campaign'
en: Email Campaign For
bs_BA: Kampanja e-poštom za

note: Label of the supplier_response_section (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Email Details
bs_BA: Detalji E-pošte

note: Name of a DocType
en: Email Digest
bs_BA: Sažetak e-pošte

note: Name of a DocType
en: Email Digest Recipient
bs_BA: Primatelj sažetka e-pošte

note: Label of the settings (Section Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Email Digest Settings
bs_BA: Postavke Sažetka e-pošte

en: Email Digest: {0}
bs_BA: Sažetak e-pošte: {0}

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Domain
bs_BA: Domena e-pošte

note: Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of a Link in the CRM Workspace
en: Email Group
bs_BA: Grupa e-pošte

note: Label of the email_id (Data) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Supplier' Label of the email_id (Read Only) field in DocType 'Customer'
en: Email Id
bs_BA: E-pošta

en: Email Receipt
bs_BA: E-pošta

note: Label of the email_sent (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Email Sent
bs_BA: E-pošta poslana

en: Email Sent to Supplier {0}
bs_BA: E-pošta poslana Dobavljaču {0}

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Email Settings
bs_BA: Postavke e-pošte

note: Label of the email_template (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the email_template (Link) field in DocType 'Campaign Email Schedule' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Email Template
bs_BA: Šablon e-pošte

en: Email not sent to {0} (unsubscribed / disabled)
bs_BA: E-pošta nije poslana na {0} (odjavljena / onemogućena)

en: Email or Phone/Mobile of the Contact are mandatory to continue.
bs_BA: E-pošta ili Telefon/Mobilni Telefon kontakta su obavezni za nastavak.

en: Email sent successfully.
bs_BA: E-pošta je uspješno poslana.

note: Label of the email_sent_to (Data) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Email sent to
bs_BA: E-pošta poslana

en: Email sent to {0}
bs_BA: E-pošta poslana {0}

en: Email verification failed.
bs_BA: Verifikacija e-pošte nije uspjela.

en: Emails Queued
bs_BA: E-pošta u redu čekanja

note: Label of the emergency_contact_details (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact
bs_BA: Hitni Kontakt

note: Label of the person_to_be_contacted (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Contact Name
bs_BA: Naziv Hitnog Kontakta

note: Label of the emergency_phone_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Emergency Phone
bs_BA: Hitni Telefon

note: Name of a role Label of the employee (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard' Option for the 'Party Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the employee (Table MultiSelect) field in DocType 'Job Card' Label of the employee (Link) field in DocType 'Job Card Time Log' Label of the empl
en: Employee
bs_BA: Personal

note: Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Employee
bs_BA: Personal

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Employee Advance
bs_BA: Predujam Personala

en: Employee Advances
bs_BA: Predujam Personala

note: Label of the employee_detail (Section Break) field in DocType 'Timesheet'
en: Employee Detail
bs_BA: Detalji Personala

note: Name of a DocType
en: Employee Education
bs_BA: Obuka Personala

note: Name of a DocType
en: Employee External Work History
bs_BA: Eksterna radna istorija Personala

note: Label of the employee_group (Link) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Name of a DocType
en: Employee Group
bs_BA: Grupa Personala

note: Name of a DocType
en: Employee Group Table
bs_BA: Tabela Grupe Personala

en: Employee ID
bs_BA: ID Personala

note: Name of a DocType
en: Employee Internal Work History
bs_BA: Interna radna istorija Personala

note: Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Activity Cost' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Timesheet' Label of the employee_name (Data) field in DocType 'Employee Group Table'
en: Employee Name
bs_BA: Ime Personala

note: Label of the employee_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Employee Number
bs_BA: Broj Personala

note: Label of the employee_user_id (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Employee User Id
bs_BA: Korisnički ID Personala

en: Employee cannot report to himself.
bs_BA: Personal ne može da izvještava sam sebe.

en: Employee is required while issuing Asset {0}
bs_BA: Personal je obavezan prilikom izdavanja Imovine {0}

en: Employee {0} does not belongs to the company {1}
bs_BA: Personal {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Employee {0} is currently working on another workstation. Please assign another employee.
bs_BA: {0} trenutno radi na drugoj radnoj stanici. Dodijeli drugi personal.

en: Employees
bs_BA: Personal

en: Empty
bs_BA: Prazno

note: Name of a UOM
en: Ems(Pica)
bs_BA: Ems (Pica)

en: Enable Allow Partial Reservation in the Stock Settings to reserve partial stock.
bs_BA: Omogući Dozvoli Djelomičnu Rezervaciju u Postavkama Zaliha da rezervišete djelomične zalihe.

note: Label of the enable_scheduling (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Enable Appointment Scheduling
bs_BA: Omogući Zakazivanje Termina

note: Label of the enable_auto_email (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Enable Auto Email
bs_BA: Omogući Automatsku e-poštu

en: Enable Auto Re-Order
bs_BA: Omogući Automatsku Ponovnu Naložbu

note: Label of the enable_party_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Automatic Party Matching
bs_BA: Omogući Automatsko Poravnanje Stranaka

note: Label of the enable_cwip_accounting (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Enable Capital Work in Progress Accounting
bs_BA: Omogući Knjigovodstvo Kapitalnog Posla u Toku

note: Label of the enable_common_party_accounting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Common Party Accounting
bs_BA: Omogući Zajedničko Knjigovodstvo Stranki

note: Label of the enable_cutoff_date_on_bulk_delivery_note_creation (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Cut-Off Date on Bulk Delivery Note Creation
bs_BA: Omogući Zadnji Datum za Masovno Kreiranje Dostavnica

note: Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the enable_deferred_expense (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Expense
bs_BA: Omogući Odloženi Trošak

note: Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the enable_deferred_revenue (Check) field in DocType 'Item'
en: Enable Deferred Revenue
bs_BA: Omogući Odgođeni Prihod

note: Label of the enable_discount_accounting (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Enable Discount Accounting for Selling
bs_BA: Omogući Knjigovodstvo Prodajnog Popusta

note: Label of the enable_european_access (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Enable European Access
bs_BA: Omogući Evropski Pristup

note: Label of the enable_fuzzy_matching (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Fuzzy Matching
bs_BA: Omogući nejasno podudaranje

note: Label of the enable_health_monitor (Check) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Enable Health Monitor
bs_BA: Omogući Nadgledanje Sistema

note: Label of the enable_immutable_ledger (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable Immutable Ledger
bs_BA: Omogući Nepromjenjivo Knjigovodstvo

note: Label of the enable_perpetual_inventory (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Perpetual Inventory
bs_BA: Omogući Stalno Upravljanje Zalihama

note: Label of the enable_provisional_accounting_for_non_stock_items (Check) field in DocType 'Company'
en: Enable Provisional Accounting For Non Stock Items
bs_BA: Omogući Privremeno Knjigovodstvo za Artikle za koje se nevode Zalihe

note: Label of the enable_stock_reservation (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Enable Stock Reservation
bs_BA: Omogući Rezervaciju Zaliha

note: Label of the enable_youtube_tracking (Check) field in DocType 'Video Settings'
en: Enable YouTube Tracking
bs_BA: Omogući YouTube praćenje

note: Description of the 'Consider Rejected Warehouses' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Enable it if users want to consider rejected materials to dispatch.
bs_BA: Omogući ako korisnici žele da uzmu u obzir odbijene materijale za slanje.

note: Description of the 'Has Priority' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Enable this checkbox even if you want to set the zero priority
bs_BA: Omogući ovo polje ako želite da postavite nulti prioritet

note: Description of the 'Calculate daily depreciation using total days in depreciation period' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enable this option to calculate daily depreciation by considering the total number of days in the entire depreciation period, (including leap years) while using daily pro-rata based depreciation
bs_BA: Omogući ovu opciju za izračunavanje dnevne amortizacije uzimajući u obzir ukupan broj dana u cijelom periodu amortizacije (uključujući prijestupne godine) dok koristite dnevnu proporcionalnu amortizaciju

en: Enable to apply SLA on every {0}
bs_BA: Omogući primjenu Standardnog Nivoa Servisa na svaki {0}

note: Label of the enabled (Check) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Plaid Settings' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the enabled (Check) field in DocType 'Email Digest' Label of the enabled (Check) field in D
en: Enabled
bs_BA: Omogućeno

note: Description of the 'Fetch Timesheet in Sales Invoice' (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Enabling the check box will fetch timesheet on select of a Project in Sales Invoice
bs_BA: Omogućavanjem ovog preuzeti će se radni list iz odabranog Projekta u Fakturu Prodaje

note: Description of the 'Enforce Time Logs' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Enabling this checkbox will force each Job Card Time Log to have From Time and To Time
bs_BA: Omogućavanjem ovog polja za potvrdu, svaki zapisnik radnog vremena će imati opcije Od vremena i Do vremena

note: Description of the 'Check Supplier Invoice Number Uniqueness' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this ensures each Purchase Invoice has a unique value in Supplier Invoice No. field within a particular fiscal year
bs_BA: Omogućavanje ovoga osigurava da svaka Kupovna Faktura ima jedinstvenu vrijednost u polju Broj Fakture Dobavljača unutar određene fiskalne godine

note: Description of the 'Book Advance Payments in Separate Party Account' (Check) field in DocType 'Company'
en: Enabling this option will allow you to record - <br><br> 1. Advances Received in a <b>Liability Account</b> instead of the <b>Asset Account</b><br><br>2. Advances Paid in an <b>Asset Account</b> instead of the <b> Liability Account</b>
bs_BA: Omogućavanje ove opcije omogućit će vam zapisivanje - <br><br> 1. Predujam primljen na <b>Račun Obaveza</b> umjesto na <b>Račun Imovine</b><br><br>2. Predujam uplaćen na <b>Račun Imovine</b> umjesto na <b>Račun Obaveza</b>

note: Description of the 'Allow multi-currency invoices against single party account ' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Enabling this will allow creation of multi-currency invoices against single party account in company currency
bs_BA: Omogućavanje će omogućiti kreiranje viševalutnih faktura naspram računa jedne stranke u valuti kompanije

en: Enabling this will change the way how cancelled transactions are handled.
bs_BA: Omogući, promijenit će se način na koji se postupa s otkazanim transakcijama.

note: Label of the encashment_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Encashment Date
bs_BA: Datum Uplate

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Supplier Scorecard Period' Label of the end_date (Dat
en: End Date
bs_BA: Datum završetka

en: End Date cannot be before Start Date.
bs_BA: Datum završetka ne može biti prije datuma početka.

note: Label of the end_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the end_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the end_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: End Time
bs_BA: Vrijeme Završetka

en: End Transit
bs_BA: Završi Tranzit

en: End Year
bs_BA: Kraj Godine

en: End Year cannot be before Start Year
bs_BA: Kraj Godina ne može biti prije Početka Godine

en: End date cannot be before start date
bs_BA: Datum završetka ne može biti prije datuma početka

note: Description of the 'To Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: End date of current invoice's period
bs_BA: Datum završetka tekućeg perioda fakture

note: Label of the end_of_life (Date) field in DocType 'Item'
en: End of Life
bs_BA: Upotrebno Do

note: Option for the 'Generate Invoice At' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: End of the current subscription period
bs_BA: Kraj trenutnog perioda pretplate

en: Energy
bs_BA: Energija

note: Label of the enforce_time_logs (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Enforce Time Logs
bs_BA: Primijeni Vremenske Zapise

en: Engineer
bs_BA: Inženjer

en: Enough Parts to Build
bs_BA: Dovoljno dijelova za Proizvodnju

note: Label of the ensure_delivery_based_on_produced_serial_no (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Ensure Delivery Based on Produced Serial No
bs_BA: Osiguraj Dostavu na osnovu Proizvedenog Serijskog Broja

en: Enter API key in Google Settings.
bs_BA: Unesi API ključ u Google Postavke.

en: Enter First and Last name of Employee, based on Which Full Name will be updated. IN transactions, it will be Full Name which will be fetched.
bs_BA: Unesi ime i prezime zaposlenog, na osnovu koje puno ime će biti ažurirano. U transakcijama, to će biti puno ime koje će se preuzeti.

en: Enter Manually
bs_BA: Unesi Ručno

en: Enter Serial Nos
bs_BA: Unesi Serijske Brojeve

en: Enter Supplier
bs_BA: Unesi Dobavljača

en: Enter Value
bs_BA: Unesi Vrijednost

en: Enter Visit Details
bs_BA: Unesi Detalje Posjete

en: Enter a name for Routing.
bs_BA: Unesi Naziv za Redoslijed Operacija.

en: Enter a name for the Operation, for example, Cutting.
bs_BA: Unesi naziv za Operaciju, na primjer, Rezanje.

en: Enter a name for this Holiday List.
bs_BA: Unesi naziv za ovu Listu Praznika.

en: Enter amount to be redeemed.
bs_BA: Unesi iznos koji želite iskoristiti.

en: Enter an Item Code, the name will be auto-filled the same as Item Code on clicking inside the Item Name field.
bs_BA: Unesi Kod Artikla, ime će se automatski popuniti isto kao kod artikla kada kliknete unutar polja Naziv Artikla.

en: Enter customer's email
bs_BA: Unesi E-poštu Klijenta

en: Enter customer's phone number
bs_BA: Unesi broj telefona Klijenta

en: Enter date to scrap asset
bs_BA: Unesi datum za rashodovanje Imovine

en: Enter depreciation details
bs_BA: Unesi podatke Amortizacije

en: Enter discount percentage.
bs_BA: Unesi Procenat Popusta.

en: Enter each serial no in a new line
bs_BA: Unesi svaki serijski broj u novi red

en: Enter the Bank Guarantee Number before submitting.
bs_BA: Unesi Broj Bankarske Garancije prije podnošenja.

en: Enter the Operation, the table will fetch the Operation details like Hourly Rate, Workstation automatically.
    
     After that, set the Operation Time in minutes and the table will calculate the Operation Costs based on the Hourly Rate and Operation Time.
bs_BA: Unesi Operaciju, tabela će automatski preuzeti detalje Operacije kao što su Satnica, Radna Stanica.
    
     Nakon toga postavite vrijeme Operacije u minutama i tabela će izračunati troškove Operacije na temelju Satnice i vremena Operacije.

en: Enter the name of the Beneficiary before submitting.
bs_BA: Unesi ime Korisnika prije podnošenja.

en: Enter the name of the bank or lending institution before submitting.
bs_BA: Unesi naziv banke ili kreditne institucije prije podnošenja.

en: Enter the opening stock units.
bs_BA: Unesi početne jedinice zaliha.

en: Enter the quantity of the Item that will be manufactured from this Bill of Materials.
bs_BA: Unesi količinu artikla koja će biti proizvedena iz ovog Spiska Materijala.

en: Enter the quantity to manufacture. Raw material Items will be fetched only when this is set.
bs_BA: Unesi količinu za proizvodnju. Artikal sirovina će se preuzimati samo kada je ovo podešeno.

en: Enter {0} amount.
bs_BA: Unesi {0} iznos.

en: Entertainment & Leisure
bs_BA: Zabava i Slobodno vrijeme

en: Entertainment Expenses
bs_BA: Troškovi Zabave

note: Label of the entity (Dynamic Link) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity
bs_BA: Entitet

note: Label of the entity_type (Select) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Entity Type
bs_BA: Tip Entiteta

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Entry Type
bs_BA: Tip Unosa

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Equity
bs_BA: Kapital

note: Label of the equity_or_liability_account (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: Equity/Liability Account
bs_BA: Račun Kapitala/Obaveze

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the error_message (Small Text) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the error_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Error
bs_BA: Grеška

note: Label of the description (Long Text) field in DocType 'Asset Repair' Label of the error_description (Long Text) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Error Description
bs_BA: Opis Greške

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the error_log (Text) field in DocType 'BOM Creator' Label of the error_log (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of
en: Error Log
bs_BA: Zapisnik Grešaka

note: Label of the error_message (Text) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: Error Message
bs_BA: Poruka o grešci

en: Error Occurred
bs_BA: Došlo je do Greške

en: Error during caller information update
bs_BA: Greška tokom ažuriranja informacija o pozivaocu

en: Error evaluating the criteria formula
bs_BA: Greška pri evaluaciji formule kriterija

en: Error in party matching for Bank Transaction {0}
bs_BA: Greška u podudaranju stranaka za Bankovnu Transakciju {0}

en: Error while posting depreciation entries
bs_BA: Greška prilikom knjiženja unosa amortizacije

en: Error while processing deferred accounting for {0}
bs_BA: Greška prilikom obrade odgođenog knjiženja za {0}

en: Error while reposting item valuation
bs_BA: Greška prilikom ponovnog knjiženja vrijednosti artikla

en: Error: Not a valid id?
bs_BA: Greška: Nevažeći ID?

en: Error: This asset already has {0} depreciation periods booked.
    					The `depreciation start` date must be at least {1} periods after the `available for use` date.
    					Please correct the dates accordingly.
bs_BA: Greška: Ova imovina već ima {0} periode amortizacije.
    					Datum `početka amortizacije` mora biti najmanje {1} perioda nakon datuma `dostupno za upotrebu`.
    					Molimo ispravite datume u skladu s tim.

en: Error: {0} is mandatory field
bs_BA: Greška: {0} je obavezno polje

note: Label of the errors_notification_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Errors Notification
bs_BA: Obavjest o Greškama

note: Label of the estimated_arrival (Datetime) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Estimated Arrival
bs_BA: Predviđeni Dolazak

note: Label of the estimated_costing (Currency) field in DocType 'Project'
en: Estimated Cost
bs_BA: Očekivani Trošak

note: Label of the estimated_time_and_cost (Section Break) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Estimated Time and Cost
bs_BA: Procijenjeno Vrijeme i Cijena

note: Label of the period (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Evaluation Period
bs_BA: Period Evaluacije

note: Description of the 'Consider Entire Party Ledger Amount' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Even invoices with apply tax withholding unchecked will be considered for checking cumulative threshold breach
bs_BA: Čak i fakture s neprovjerenim PDV po odbitku će se uzeti u obzir za provjeru kumulativnog prekoračenja praga

note: Label of the event (Data) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry'
en: Event
bs_BA: Događaj

note: Label of the url (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Example URL
bs_BA: Primjer URL-a

en: Example of a linked document: {0}
bs_BA: Primjer povezanog dokumenta: {0}

note: Description of the 'Serial Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####
    If series is set and Serial No is not mentioned in transactions, then automatic serial number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Serial Nos for this item. leave this blank.
bs_BA: Primjer: ABCD.#####
    Ako je serija postavljena, a serijski broj nije postavljen u transakcijama, tada će se automatski serijski broj kreirati na osnovu ove serije. Ako uvijek želite eksplicitno postaviti serijske brojeve za ovaj artikal ostavite ovo prazno.

note: Description of the 'Batch Number Series' (Data) field in DocType 'Item'
en: Example: ABCD.#####. If series is set and Batch No is not mentioned in transactions, then automatic batch number will be created based on this series. If you always want to explicitly mention Batch No for this item, leave this blank. Note: this setting will take priority over the Naming Series Prefix in Stock Settings.
bs_BA: Primjer: ABCD.#####. Ako je serija postavljena, a broj šarže nije postavljen u transakcijama, automatski će se broj šarže kreirati na osnovu ove serije. Ako uvijek želite eksplicitno postavitii broj šarže za ovaj artikal, ostavite ovo prazno. Napomena: ova postavka će imati prioritet nad Prefiksom Serije Imenovanja u postavkama zaliha.

en: Example: Serial No {0} reserved in {1}.
bs_BA: Primjer: Serijski Broj {0} je rezervisan u {1}.

note: Label of the exception_budget_approver_role (Link) field in DocType 'Company'
en: Exception Budget Approver Role
bs_BA: Uloga Odobravatelja Izuzetka Proračuna

en: Excess Materials Consumed
bs_BA: Višak Potrošenog Materijala

en: Excess Transfer
bs_BA: Prenos Viška

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Excessive machine set up time
bs_BA: Predugo vremena za podešavanje mašine

note: Label of the exchange_gain__loss_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss
bs_BA: Rezultat Deviznog Kursa

note: Label of the exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Exchange Gain / Loss Account
bs_BA: Račun Rezultata Deviznog Kursa

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Exchange Gain Or Loss
bs_BA: Rezultat Deviznog Kursa

note: Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the exchange_gain_loss (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Advance'
en: Exchange Gain/Loss
bs_BA: Rezultat Deviznog Kursa

en: Exchange Gain/Loss amount has been booked through {0}
bs_BA: Iznos Rezultata Deviznog Kursa je knjižen preko {0}

note: Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Invoice' Payment' Label of the conversion_rate (Float) fie
en: Exchange Rate
bs_BA: Devizni Kurs

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Exchange Rate Revaluation
bs_BA: Revalorizacija Deviznog Kursa

note: Label of the accounts (Table) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Name of a DocType
en: Exchange Rate Revaluation Account
bs_BA: Račun Revalorizacije Deviznog Kursa

note: Label of the exchange_rate_revaluation_settings_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Exchange Rate Revaluation Settings
bs_BA: Postavke Revalorizacije Deviznog Kursa

en: Exchange Rate must be same as {0} {1} ({2})
bs_BA: Devizni Kurs mora biti isti kao {0} {1} ({2})

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Excise Entry
bs_BA: Unos Akcize

en: Excise Invoice
bs_BA: Akcizna Faktura

note: Label of the excise_page (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Excise Page Number
bs_BA: Broj Stranice Akcize

note: Label of the doctypes_to_be_ignored (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Excluded DocTypes
bs_BA: Izuzeti DocTypes

en: Execution
bs_BA: Izvršenje

en: Executive Assistant
bs_BA: Izvršni Asistent

en: Executive Search
bs_BA: Izvršno Pretraživanje

en: Exempt Supplies
bs_BA: Izuzete Zalihe

en: Exhibition
bs_BA: Izložba

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
bs_BA: Postojeća Kompanija

note: Label of the existing_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Existing Company
bs_BA: Postojeća Kompanija

en: Existing Customer
bs_BA: Postojeći Klijent

note: Label of the exit (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Exit
bs_BA: Otpust

note: Label of the held_on (Date) field in DocType 'Employee'
en: Exit Interview Held On
bs_BA: Otkazni Intervju Održan

en: Expand All
bs_BA: Rasklopi Sve

en: Expected
bs_BA: Očekivan

note: Label of the expected_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail'
en: Expected Amount
bs_BA: Očekivan Iznos

en: Expected Arrival Date
bs_BA: Očekivan Datum Dolaska

en: Expected Balance Qty
bs_BA: Očekivano Količinsko Stanje

note: Label of the expected_closing (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Expected Closing Date
bs_BA: Očekivani Datum Zatvaranja

note: Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType 'Work Order' Label of the expected_delivery_date (Date) field in DocType
en: Expected Delivery Date
bs_BA: Očekivani Datum Dostave

en: Expected Delivery Date should be after Sales Order Date
bs_BA: Očekivani Datum Dostave trebao bi biti nakon datuma Prodajnog Naloga

note: Label of the expected_end_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_end_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_end_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected End Date
bs_BA: Očekivani Krajnji Datum

en: Expected End Date should be less than or equal to parent task's Expected End Date {0}.
bs_BA: Očekivani datum završetka bi trebao biti prije ili jednak očekivanom datumu završetka nadređenog zadatka {0}.

note: Label of the expected_hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Expected Hrs
bs_BA: Očekivani Sati

note: Label of the expected_start_date (Datetime) field in DocType 'Job Card' Label of the expected_start_date (Date) field in DocType 'Project' Label of the exp_start_date (Datetime) field in DocType 'Task'
en: Expected Start Date
bs_BA: Očekivani Datum Početka

en: Expected Stock Value
bs_BA: Očekivana Vrijednost Zaliha

note: Label of the expected_time (Float) field in DocType 'Task'
en: Expected Time (in hours)
bs_BA: Očekivano Vrijeme (u satima)

note: Label of the time_required (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Expected Time Required (In Mins)
bs_BA: Očekivano Potrebno Vrijeme (u minutama)

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Description of the 'Salvage Value' (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Expected Value After Useful Life
bs_BA: Očekivana vrijednost nakon korisnog vijeka trajanja

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Expense
bs_BA: Troškovi

en: Expense / Difference account ({0}) must be a 'Profit or Loss' account
bs_BA: Račun Rashoda/ Razlike ({0}) mora biti račun 'Dobitka ili Gubitka'

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Loyalty Program' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the expense_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the expense_acc
en: Expense Account
bs_BA: Račun Troškova

en: Expense Account Missing
bs_BA: Nedostaje Račun Troškova

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Expense Claim
bs_BA: Potraživanje Troškova

note: Label of the expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Expense Head
bs_BA: Račun Troškova

en: Expense Head Changed
bs_BA: Račun Troškova Promjenjen

en: Expense account is mandatory for item {0}
bs_BA: Račun troškova je obavezan za artikal {0}

en: Expense account {0} not present in Purchase Invoice {1}
bs_BA: Račun Troškova {0} nije upisan u Kupovnoj Fakturi {1}

en: Expenses
bs_BA: Troškovi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Asset Valuation
bs_BA: Troškovi uključeni u Procjenu Imovine

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Expenses Included In Valuation
bs_BA: Troškovi uključeni u Procjenu

note: Label of the experimental_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Experimental
bs_BA: Eksperimentalno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Expired
bs_BA: Isteklo

en: Expired Batches
bs_BA: Istekle Šarže

en: Expires On
bs_BA: Ističe

note: Option for the 'Pick Serial / Batch Based On' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Expiry
bs_BA: Istek Roka

en: Expiry (In Days)
bs_BA: Istek Roka (u danima)

note: Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Driving License Category' Label of the expiry_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Expiry Date
bs_BA: Datum Isteka Roka

en: Expiry Date Mandatory
bs_BA: Datum Isteka Roka je obavezan

note: Label of the expiry_duration (Int) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Expiry Duration (in days)
bs_BA: Rok Upotrebe (dana)

note: Label of the section_break0 (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the exploded_items (Table) field in DocType 'BOM'
en: Exploded Items
bs_BA: Rastavljeni Artikli

note: Name of a report
en: Exponential Smoothing Forecasting
bs_BA: Eksponencijalno Izglađivanje Predviđanja

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Export Data
bs_BA: Izvezi podatke

en: Export E-Invoices
bs_BA: Izvezi e-Fakture

en: Export Errored Rows
bs_BA: Izvezi redove s greškom

en: Export Import Log
bs_BA: Zapisnik Uvoza i Izvoza

en: External
bs_BA: Eksterni

note: Label of the external_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: External Work History
bs_BA: Eksterna Radna Istorija

en: Extra Consumed Qty
bs_BA: Dodatno Potrošena Količina

en: Extra Job Card Quantity
bs_BA: Dodatna Količina Radnog Naloga

en: Extra Large
bs_BA: Vrlo Veliko

en: Extra Small
bs_BA: Vrlo Malo

note: Label of the fifo_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Closing Balance'
en: FIFO Queue
bs_BA: FIFO red čekanja

note: Name of a report
en: FIFO Queue vs Qty After Transaction Comparison
bs_BA: Poređenje FIFO reda u odnosu na Količinu Nakon Transakcije

note: Label of the stock_queue (Small Text) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the stock_queue (Long Text) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: FIFO Stock Queue (qty, rate)
bs_BA: FIFO red Zaliha (količina, cjena)

en: FIFO/LIFO Queue
bs_BA: FIFO/LIFO red čekanja

note: Name of a UOM
en: Fahrenheit
bs_BA: Farenhajt

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment 
en: Failed
bs_BA: Neuspješno

en: Failed Entries
bs_BA: Neuspješni Unosi

en: Failed to Authenticate the API key.
bs_BA: Provjera autentičnosti API ključa nije uspjela.

en: Failed to erase demo data, please delete the demo company manually.
bs_BA: Brisanje demo podataka nije uspjelo, izbrišite demo kompaniju ručno.

en: Failed to install presets
bs_BA: Neuspješna Instalacija unaprijed postavljenih postavki

en: Failed to login
bs_BA: Neuspješna Prijava

en: Failed to post depreciation entries
bs_BA: Neuspješan unos amortizacije

en: Failed to setup company
bs_BA: Neuspješno postavljanje kompanije

en: Failed to setup defaults
bs_BA: Neuspješno postavljanje standard postavki

en: Failed to setup defaults for country {0}. Please contact support.
bs_BA: Neuspješno postavljanje standard postavki za zemlju {0}. Kontaktiraj podršku.

en: Failure
bs_BA: Neuspjeh

note: Label of the failure_date (Datetime) field in DocType 'Asset Repair'
en: Failure Date
bs_BA: Datum Kvara

note: Label of the failure_description_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Failure Description
bs_BA: Opis Kvara

en: Failure: {0}
bs_BA: Greška: {0}

note: Label of the family_background (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Family Background
bs_BA: Porodična Istorija

note: Label of the feedback (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the feedback (Text Editor) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of a Card Break in the Quality Workspace Label of the feedback (Small Text) field in DocType 'Employee' Label of the feedback_section (Section Break)
en: Feedback
bs_BA: Povratne Informacije

note: Label of the document_name (Dynamic Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Feedback By
bs_BA: Povratne Informacije od

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Fees
bs_BA: Naknade

en: Fetch Based On
bs_BA: Preuzmi na osnovu

note: Label of the fetch_customers (Button) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Fetch Customers
bs_BA: Prihvati Kupce

en: Fetch Items from Warehouse
bs_BA: Preuzmi Artikle iz Skladišta

en: Fetch Latest Exchange Rate
bs_BA: Preuzmi Najnoviji Kurs

en: Fetch Overdue Payments
bs_BA: Preuzmi Dospjela Plaćanja

en: Fetch Subscription Updates
bs_BA: Preuzmi Ažuriranja Pretplate

en: Fetch Timesheet
bs_BA: Preuzmi Radni List

note: Label of the fetch_timesheet_in_sales_invoice (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Fetch Timesheet in Sales Invoice
bs_BA: Preuzmi Radni List u Fakturu Prodaje

note: Label of the fetch_from_parent (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Fetch Value From
bs_BA: Preuzmi Vrijednost od

en: Fetch exploded BOM (including sub-assemblies)
bs_BA: Pruzmi Neastavljenu Sastavnicu (uključujući podsklopove)

note: Description of the 'Get Items from Open Material Requests' (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Fetch items based on Default Supplier.
bs_BA: Preuzmi Artikle na osnovu Standard Dobavljača.

en: Fetched only {0} available serial numbers.
bs_BA: Preuzeto samo {0} dostupnih serijskih brojeva.

en: Fetching Error
bs_BA: Greška pri Preuzimanju

en: Fetching exchange rates ...
bs_BA: Preuzimaju se Devizni Kursevi...

en: Fetching...
bs_BA: Preuzimam...

note: Label of the field (Select) field in DocType 'POS Search Fields'
en: Field
bs_BA: Polje

note: Label of the field_mapping_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Field Mapping
bs_BA: Mapiranje Polja

note: Label of the field_name (Autocomplete) field in DocType 'Variant Field'
en: Field Name
bs_BA: Naziv Polja

note: Label of the bank_transaction_field (Select) field in DocType 'Bank Transaction Mapping'
en: Field in Bank Transaction
bs_BA: Polje u Bankovnoj Transakciji

note: Label of the fieldname (Data) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the fieldname (Select) field in DocType 'POS Field' Label of the fieldname (Data) field in DocType 'POS Search Fields' Label of the fieldname (Autocomplete) field in DocType 'Website Filter Field'
en: Fieldname
bs_BA: Naziv Polja

note: Label of the fields (Table) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields
bs_BA: Polja

note: Description of the 'Do not update variants on save' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Fields will be copied over only at time of creation.
bs_BA: Polja će se kopirati samo u vrijeme kreiranja.

note: Label of the fieldtype (Data) field in DocType 'POS Field'
en: Fieldtype
bs_BA: Tip Polja

note: Label of the file_to_rename (Attach) field in DocType 'Rename Tool'
en: File to Rename
bs_BA: Datoteka za Preimenovanje

en: Filter Based On
bs_BA: Filter na Osnovu

note: Label of the filter_duration (Int) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Filter Duration (Months)
bs_BA: Trajanje Filtera (Mjeseci)

en: Filter Total Zero Qty
bs_BA: Filtriraj gdje je ukupna količina nula

note: Label of the filter_by_reference_date (Check) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Filter by Reference Date
bs_BA: Filtriraj po Referentnom Datumu

en: Filter by invoice status
bs_BA: Filtrirajte prema Statusu Fakture

note: Label of the invoice_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Invoice
bs_BA: Filtrer na Fakturi

note: Label of the payment_name (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Filter on Payment
bs_BA: Filter na Plaćanju

note: Label of the col_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the filter_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Label of the filters_section (Section Break) fi
en: Filters
bs_BA: Filteri

en: Filters missing
bs_BA: Nedostaju Filteri

note: Label of the bom_no (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final BOM
bs_BA: Finalna Sastavnica

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator' Label of the production_item (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Final Product
bs_BA: Finalni Proizvod

note: Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of the finance_book (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the finance_book (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label 
en: Finance Book
bs_BA: Finansijski Registar

note: Label of the finance_book_detail (Section Break) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Book Detail
bs_BA: Detalji Finansijskog Registra

note: Label of the finance_book_id (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Finance Book Id
bs_BA: Finansijski Registar

note: Label of the section_break_36 (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the finance_books (Table) field in DocType 'Asset Category'
en: Finance Books
bs_BA: Finansijski Registri

en: Finance Manager
bs_BA: Upravitelj Finansija

note: Name of a report
en: Financial Ratios
bs_BA: Finansijski Pokazatelji

note: Name of a Workspace
en: Financial Reports
bs_BA: Izvještaji

en: Financial Services
bs_BA: Finansijske Usluge

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Financial Statements
bs_BA: Finansijski izvještaji

en: Financial Year Begins On
bs_BA: Finansijska Godina počinje

note: Description of the 'Ignore Account Closing Balance' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Financial reports will be generated using GL Entry doctypes (should be enabled if Period Closing Voucher is not posted for all years sequentially or missing)
bs_BA: Finansijski izvještaji će se generirati korištenjem  doctypes Knjgovodstvenog Unosa (trebalo bi biti omogućeno ako se verifikat za zatvaranje perioda nije objavljen za sve godine uzastopno ili nedostaje)

en: Finish
bs_BA: Gotovo

en: Finished
bs_BA: Završeno

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'BOM Creator' Label of the parent_item_code (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good
bs_BA: Gotov Proizvod

note: Label of the finished_good_bom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good BOM
bs_BA: Sastavnica Gotovog Proizvoda

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item
bs_BA: Artikal Gotovog Proizvoda

en: Finished Good Item Code
bs_BA: Gotov Proizvod Artikal Kod

en: Finished Good Item Qty
bs_BA: Količina Artikla Gotovog Proizvoda

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Service Item'
en: Finished Good Item Quantity
bs_BA: Količina Artikla Gotovog Proizvoda

en: Finished Good Item is not specified for service item {0}
bs_BA: Artikal Gotovog Proizvoda nije naveden za servisni artikal {0}

en: Finished Good Item {0} Qty can not be zero
bs_BA: Količina Artikla Gotovog Proizvoda {0} ne može biti nula

en: Finished Good Item {0} must be a sub-contracted item
bs_BA: Artikal Gotovog Proizvoda {0} mora biti podugovoreni artikal

note: Label of the fg_item_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good Qty
bs_BA: Količina Gotovog Proizvoda

note: Label of the fg_completed_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry'
en: Finished Good Quantity
bs_BA: Količina Gotovog Proizvoda

note: Label of the serial_no_and_batch_for_finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Finished Good Serial / Batch
bs_BA: Gotov Proizvod Serija / Šarža

note: Label of the finished_good_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Finished Good UOM
bs_BA: Jedinica Gotovog Proizvoda

en: Finished Good {0} does not have a default BOM.
bs_BA: Gotov Proizvod {0} nema standard Sastavnicu.

en: Finished Good {0} is disabled.
bs_BA: Gotov Proizvod {0} je onemogućen.

en: Finished Good {0} must be a stock item.
bs_BA: Gotov Proizvod {0} mora biti artikal na Zalihama.

en: Finished Good {0} must be a sub-contracted item.
bs_BA: Gotov Proizvod {0} mora biti podizvođački artikal.

en: Finished Goods
bs_BA: Gotov Proizvod

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods / Semi Finished Goods Item
bs_BA: Artikal Gotovog / Polugotovog Proizvoda

note: Label of the fg_based_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods Based Operating Cost
bs_BA: Operativni troškovi zasnovani na Gotovom Proizvodu

note: Label of the fg_item (Link) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Item
bs_BA: Gotov Proizvod Artikal

note: Label of the finished_good_qty (Float) field in DocType 'BOM Operation'
en: Finished Goods Qty
bs_BA: Količina Gotovog Proizvoda

note: Label of the fg_reference_id (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Finished Goods Reference
bs_BA: Referenca za Gotov Proizvod

en: Finished Goods Value
bs_BA: Vrijednost Gotovog Proizvoda

note: Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Finished Goods Warehouse
bs_BA: Skladište Gotovog Proizvoda

note: Label of the fg_based_operating_cost (Check) field in DocType 'BOM'
en: Finished Goods based Operating Cost
bs_BA: Operativni troškovi zasnovani na Gotovom Proizvodu

en: Finished Item {0} does not match with Work Order {1}
bs_BA: Gotov Proizvod {0} ne odgovara Radnom Nalogu {1}

note: Label of the first_email (Time) field in DocType 'Project'
en: First Email
bs_BA: Početna E-pošta

note: Label of the first_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the first_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the first_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: First Name
bs_BA: Ime

note: Label of the first_responded_on (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: First Responded On
bs_BA: Prvi Odgovor

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: First Response Due
bs_BA: Rok za Prvi Odgovor

en: First Response SLA Failed by {}
bs_BA: Standard Nivo Servisa prvog odgovora nije uspio od strane {}

note: Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Opportunity' Label of the first_response_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the response_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: First Response Time
bs_BA: Vrijeme Prvog Odgovora

note: Name of a report Label of a Link in the Support Workspace
en: First Response Time for Issues
bs_BA: Vrijeme prvog odgovora za Slučaj

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: First Response Time for Opportunity
bs_BA: Vrijeme prvog odgovora za Priliku

en: Fiscal Regime is mandatory, kindly set the fiscal regime in the company {0}
bs_BA: Fiskalni režim je obavezan, ljubazno postavite fiskalni režim u kompaniji {0}

note: Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Monthly Distribution' Label of the fiscal_year (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of a Link in
en: Fiscal Year
bs_BA: Fiskalna Godina

note: Name of a DocType
en: Fiscal Year Company
bs_BA: Fiskalnu Godina Kompanije

en: Fiscal Year End Date should be one year after Fiscal Year Start Date
bs_BA: Datum završetka fiskalne godine trebao bi biti godinu dana nakon datuma početka fiskalne godine

en: Fiscal Year Start Date and Fiscal Year End Date are already set in Fiscal Year {0}
bs_BA: Datum početka fiskalne godine i datum završetka fiskalne godine su već postavljeni u fiskalnoj godini {0}

en: Fiscal Year {0} Does Not Exist
bs_BA: Fiskalna Godina {0} nema u sistemu

en: Fiscal Year {0} does not exist
bs_BA: Fiskalna Godina {0} nema u sistemu

en: Fiscal Year {0} is required
bs_BA: Fiskalna Godina {0} je obavezna

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Fixed
bs_BA: Fiksna Cijena

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Fixed Asset
bs_BA: Fiksna Imovina

note: Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Category Account'
en: Fixed Asset Account
bs_BA: Račun Fiksne Imovine

note: Label of the fixed_asset_defaults (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Fixed Asset Defaults
bs_BA: Standard Postavke Fiksne Imovine

en: Fixed Asset Item must be a non-stock item.
bs_BA: Artikal Fiksne Imovine mora biti artikal koja nije na zalihama.

note: Name of a report Label of a shortcut in the Assets Workspace
en: Fixed Asset Register
bs_BA: Registar Fiksne Imovine

en: Fixed Assets
bs_BA: Fiksna Imovina

note: Label of the fixed_deposit_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Fixed Deposit Number
bs_BA: Broj Fiksnog Depozita

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Fixed Rate
bs_BA: Fiksna Cijena

note: Label of the fixed_time (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Fixed Time
bs_BA: Fiksno Vrijeme

note: Name of a role
en: Fleet Manager
bs_BA: Upravitelj Voznog Parka

note: Label of the details_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor
bs_BA: Sprat

note: Label of the floor_name (Data) field in DocType 'Plant Floor'
en: Floor Name
bs_BA: Naziv Sprata

note: Name of a UOM
en: Fluid Ounce (US)
bs_BA: Fluid Ounce (UK)

en: Focus on Item Group filter
bs_BA: Fokusiraj se na filter Grupe Artikla

en: Focus on search input
bs_BA: Fokusiraj se na unos pretraživanja

note: Label of the folio_no (Data) field in DocType 'Shareholder'
en: Folio no.
bs_BA: Folio Broj

note: Label of the follow_calendar_months (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Follow Calendar Months
bs_BA: Prati Kalendarske Mjesece

en: Following Material Requests have been raised automatically based on Item's re-order level
bs_BA: Sljedeći Materijalni Materijalni Nalozi su automatski zatraženi na osnovu nivoa ponovne narudžbine artikla

en: Following fields are mandatory to create address:
bs_BA: Sljedeća polja su obavezna za kreiranje adrese:

en: Food, Beverage & Tobacco
bs_BA: Hrana, Piće i Duhan

en: For
bs_BA: Za

en: For 'Product Bundle' items, Warehouse, Serial No and Batch No will be considered from the 'Packing List' table. If Warehouse and Batch No are same for all packing items for any 'Product Bundle' item, those values can be entered in the main Item table, values will be copied to 'Packing List' table.
bs_BA: Za artikel 'Artikal Paket ', skladište, serijski broj i šaržu će se uzeti u obzir iz tabele 'Lista Pakovanja'. Ako su Skladište i Šaržni Broj isti za sve artikle pakovanja za bilo koji 'Artikal Paket', te vrijednosti se mogu unijeti u glavnu tabelu Artikala, vrijednosti će se kopirati u tabelu 'Lista Pakovanja'.

note: Label of the for_buying (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Buying
bs_BA: Za Kupovinu

note: Label of the company (Link) field in DocType 'Email Digest'
en: For Company
bs_BA: Za Kompaniju

en: For Default Supplier (Optional)
bs_BA: Za Standard Dobavljača (Opcija)

en: For Item
bs_BA: Za Artikal

en: For Item {0} cannot be received more than {1} qty against the {2} {3}
bs_BA: Za Artikal {0} ne može se primiti više od {1} količine naspram {2} {3}

note: Label of the for_job_card (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Job Card
bs_BA: Za Radnu Karticu

note: Label of the for_operation (Link) field in DocType 'Job Card'
en: For Operation
bs_BA: Za Operaciju

note: Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the for_price_list (Link) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: For Price List
bs_BA: Za Cijenovnik

note: Description of the 'Planned Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Description of the 'Produced Quantity' (Float) field in DocType 'Sales Order
en: For Production
bs_BA: Za Proizvodnju

en: For Quantity (Manufactured Qty) is mandatory
bs_BA: Za Količinu (Proizvedena Količina) je obavezna

note: Label of the material_request_planning (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: For Raw Materials
bs_BA: Sirovine

en: For Return Invoices with Stock effect, '0' qty Items are not allowed. Following rows are affected: {0}
bs_BA: Za Povratne Fakture sa efektom zaliha, '0' u količina Artikla nisu dozvoljeni. Ovo utiče na sledeće redove: {0}

note: Label of the for_selling (Check) field in DocType 'Currency Exchange'
en: For Selling
bs_BA: Za Prodaju

en: For Supplier
bs_BA: Za Dobavljača

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the for_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: For Warehouse
bs_BA: Za Skladište

en: For Work Order
bs_BA: Za Radni Nalog

en: For an item {0}, quantity must be negative number
bs_BA: Za Artikal {0}, količina mora biti negativan broj

en: For an item {0}, quantity must be positive number
bs_BA: Za Artikal {0}, količina mora biti pozitivan broj

note: Description of the 'Income Account' (Link) field in DocType 'Dunning'
en: For dunning fee and interest
bs_BA: Za Naknadu Opomene i Kamatu

note: Description of the 'Year Name' (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: For e.g. 2012, 2012-13
bs_BA: Za npr. 2012, 2012-13

note: Description of the 'Collection Factor (=1 LP)' (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: For how much spent = 1 Loyalty Point
bs_BA: Za koliko potrošeno = 1 bod lojalnosti

note: Description of the 'Supplier' (Link) field in DocType 'Request for Quotation'
en: For individual supplier
bs_BA: Za individualnog Dobavljača

en: For item <b>{0}</b>, only <b>{1}</b> asset have been created or linked to <b>{2}</b>. Please create or link <b>{3}</b> more asset with the respective document.
bs_BA: Za artikal <b>{0}</b>, samo <b>{1}</b> imovina je kreirana ili povezana s <b>{2}</b>. Kreiraj ili poveži još <b>{3}</b> imovine s odgovarajućim dokumentom.

en: For item {0}, rate must be a positive number. To Allow negative rates, enable {1} in {2}
bs_BA: Za artikal {0}, cijena mora biti pozitivan broj. Da biste omogućili negativne cijene, omogućite {1} u {2}

en: For operation {0}: Quantity ({1}) can not be greater than pending quantity({2})
bs_BA: Za Operaciju {0}: Količina ({1}) ne može biti veća od količine na čekanju ({2})

en: For quantity {0} should not be greater than allowed quantity {1}
bs_BA: Za količinu {0} ne bi trebalo da bude veća od dozvoljene količine {1}

note: Description of the 'Territory Manager' (Link) field in DocType 'Territory'
en: For reference
bs_BA: Za Referencu

en: For row {0} in {1}. To include {2} in Item rate, rows {3} must also be included
bs_BA: Za red {0} u {1}. Da biste uključili {2} u cijenu artikla, redovi {3} također moraju biti uključeni

en: For row {0}: Enter Planned Qty
bs_BA: Za red {0}: Unesi Planiranu Količinu

en: For the 'Apply Rule On Other' condition the field {0} is mandatory
bs_BA: Za uslov 'Primijeni Pravilo na Drugo' polje {0} je obavezno

note: Description of a DocType
en: For the convenience of customers, these codes can be used in print formats like Invoices and Delivery Notes
bs_BA: Za praktičnost Klienta, ovi kodovi se mogu koristiti u formatima za ispisivanje kao što su Fakture i Dostavnice

en: For the item {0}, the quantity should be {1} according to the BOM {2}.
bs_BA: Za artikal {0}, količina bi trebala biti {1} prema Sastavnici {2}.

[ctx: Clear payment terms template and/or payment schedule when due date is changed]
en: For the new {0} to take effect, would you like to clear the current {1}?
bs_BA: Da bi novi {0} stupio na snagu, želite li izbrisati trenutni {1}?

en: For the {0}, no stock is available for the return in the warehouse {1}.
bs_BA: Za {0} nema raspoloživih zaliha za povrat u skladištu {1}.

en: For the {0}, the quantity is required to make the return entry
bs_BA: Za {0}, količina je obavezna za unos povrata

en: Force-Fetch Subscription Updates
bs_BA: Primoraj Preuzmanja Ažuriranja Pretplate

en: Forecast
bs_BA: Prognoza

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Forecasting
bs_BA: Prognoza

note: Label of the foreign_trade_details (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Foreign Trade Details
bs_BA: Detalji o Vanjskoj Trgovini

note: Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the formula_based_criteria (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Formula Based Criteria
bs_BA: Kriterijumi Zasnovani na Formuli

en: Forum Activity
bs_BA: Aktivnost na Forumu

note: Label of the forum_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum Posts
bs_BA: Forum Postovi

note: Label of the forum_url (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Forum URL
bs_BA: URL Foruma

note: Label of the free_item (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Free Item
bs_BA: Besplatni Artikal

note: Label of the free_item_rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Free Item Rate
bs_BA: Cijena Besplatnog Artikla

en: Free item code is not selected
bs_BA: Besplatni kod artikla nije odabran

en: Free item not set in the pricing rule {0}
bs_BA: Besplatni artikal nije postavljen u pravilu cijene {0}

note: Label of the stock_frozen_upto_days (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Freeze Stocks Older Than (Days)
bs_BA: Zamrzni Zalihe starije od (dana)

en: Freight and Forwarding Charges
bs_BA: Troškovi Transporta i Špedicije

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the auto_err_frequency (Select) field in DocType 'Company' Label of the frequency (Select) field in DocType 'Video Settings'
en: Frequency
bs_BA: Učestalost

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Project'
en: Frequency To Collect Progress
bs_BA: Učestalost Prikupljanja Napretka

note: Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the frequency_of_depreciation (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Frequency of Depreciation (Months)
bs_BA: Učestalost Amortizacije (mjeseci)

en: Frequently Read Articles
bs_BA: Često čitani članci

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Friday
bs_BA: Petak

note: Label of the from_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the from (Data) field in DocType 'Call Log'
en: From
bs_BA: Od

note: Label of the from_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: From BOM
bs_BA: Iz Sastavnice

note: Label of the from_company (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: From Company
bs_BA: Iz Kompanije

note: Description of the 'Corrective Operation Cost' (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: From Corrective Job Card
bs_BA: Iz Popravnog Radnog Naloga

note: Label of the from_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: From Currency
bs_BA: Iz Valute

en: From Currency and To Currency cannot be same
bs_BA: Iz Valute u Valutu ne mogu biti isti

note: Label of the customer (Link) field in DocType 'Lead'
en: From Customer
bs_BA: Od Klijenta

note: Label of the from_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_from_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the from_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' 
en: From Date
bs_BA: Od Datuma

en: From Date and To Date are Mandatory
bs_BA: Od datuma i do datuma su obavezni

en: From Date and To Date are mandatory
bs_BA: Od datuma i do datuma su obavezni

en: From Date and To Date lie in different Fiscal Year
bs_BA: Od datuma i do datuma su u različitim Fiskalnim Godinama

en: From Date cannot be greater than To Date
bs_BA: Od Datuma ne može biti kasnije od Do Datuma

en: From Date is mandatory
bs_BA: Od datuma je obavezno

en: From Date must be before To Date
bs_BA: Od datuma mora biti prije Do datuma

en: From Date should be within the Fiscal Year. Assuming From Date = {0}
bs_BA: Od datuma treba da bude unutar Fiskalne Godine. Uz pretpostavku od datuma = {0}

en: From Date: {0} cannot be greater than To date: {1}
bs_BA: Od datuma: {0} ne može biti kasnije od Do datuma: {1}

en: From Datetime
bs_BA: Od Datuma i Vremena

note: Label of the from_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: From Delivery Date
bs_BA: Od Datuma Dostave

en: From Delivery Note
bs_BA: Iz Dostavnice

note: Label of the from_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: From Doctype
bs_BA: Iz Doctype

en: From Due Date
bs_BA: Od Datuma Dospijeća

note: Label of the from_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: From Employee
bs_BA: Od Personala

note: Label of the from_external_ecomm_platform (Check) field in DocType 'Coupon Code'
en: From External Ecomm Platform
bs_BA: Od vanjske Ecomm platforme

en: From Fiscal Year
bs_BA: Od Fiskalne Godine

note: Label of the from_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Folio No
bs_BA: Iz Folija Broj

note: Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Invoice Date
bs_BA: Od Datuma Fakture

note: Label of the lead_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Lead
bs_BA: Od Potencijalnog Klijenta

note: Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the from_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: From No
bs_BA: Od Broja

note: Label of the opportunity_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Opportunity
bs_BA: Iz Prilike

note: Label of the from_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: From Package No.
bs_BA: Od Pakiranja Broj

note: Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the from_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: From Payment Date
bs_BA: Od Datuma Plaćanja

en: From Posting Date
bs_BA: Od Datuma Knjiženja

note: Label of the prospect_name (Link) field in DocType 'Customer'
en: From Prospect
bs_BA: Iz Prospekta

note: Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the from_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: From Range
bs_BA: Od Raspona

en: From Range has to be less than To Range
bs_BA: Od Raspona mora biti manje od Do Raspona

note: Label of the from_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: From Reference Date
bs_BA: Od Referentnog Datuma

note: Label of the from_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: From Shareholder
bs_BA: Od Akcionara

note: Label of the from_template (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the project_template (Link) field in DocType 'Project'
en: From Template
bs_BA: Iz Šablona

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the from_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the from_time (Time) field in DocType 'Availability Of Slots' Label of
en: From Time
bs_BA: Od Vremena

note: Label of the from_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots'
en: From Time
bs_BA: Od Vremena

en: From Time Should Be Less Than To Time
bs_BA: Od Vremena bi trebalo biti ranije od Do Vremena

note: Label of the from_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: From Value
bs_BA: Od Vrijednosti

note: Label of the from_voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Detail No
bs_BA: Od Detalja Verifikata Broj

note: Label of the from_voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher No
bs_BA: Od Verifikata Broj

note: Label of the from_voucher_type (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: From Voucher Type
bs_BA: Od Tipa Verifikata

note: Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item' Label of
en: From Warehouse
bs_BA: Iz Skladišta

en: From and To Dates are required.
bs_BA: Od i Do Datumi su obavezni.

en: From and To dates are required
bs_BA: Od i Do Datumi su obavezni

en: From date cannot be greater than To date
bs_BA: Od datuma ne može biti kasnije od Do datuma

en: From value must be less than to value in row {0}
bs_BA: Od vrijednost mora biti manja od vrijednosti u redu {0}

note: Label of the freeze_account (Select) field in DocType 'Account'
en: Frozen
bs_BA: Zamrznuto

note: Label of the fuel_type (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel Type
bs_BA: Tip Goriva

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'Vehicle'
en: Fuel UOM
bs_BA: Jedinica Goriva

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the fulfilled (Check) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Fulfilled
bs_BA: Ispunjeno

en: Fulfillment
bs_BA: Ispunjenje

note: Name of a role
en: Fulfillment User
bs_BA: Korisnik Ispunjenja

note: Label of the fulfilment_deadline (Date) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Deadline
bs_BA: Rok Ispunjenja

note: Label of the sb_fulfilment (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Details
bs_BA: Detalji Ispunjenja

note: Label of the fulfilment_status (Select) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Status
bs_BA: Status Ispunjenja

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract'
en: Fulfilment Terms
bs_BA: Uslovi Ispunjenja

note: Label of the fulfilment_terms (Table) field in DocType 'Contract Template'
en: Fulfilment Terms and Conditions
bs_BA: Uslovi i Odredbe Ispunjavanja

note: Label of the full_name (Data) field in DocType 'Maintenance Team Member' Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the full_name (Read Only) field in DocType 'Project User' Label of the full_name (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the full_name (Data) field in Do
en: Full Name
bs_BA: Puno Ime

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Full and Final Statement
bs_BA: Potpuna i Konačna Izjava

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Billed
bs_BA: Potpuno Fakturisano

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Fully Completed
bs_BA: Potpuno Završeno

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Fully Delivered
bs_BA: Potpuno Dostavljeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Fully Depreciated
bs_BA: Potpuno Amortizovano

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Fully Paid
bs_BA: Potpuno Plaćeno

en: Furniture and Fixtures
bs_BA: Namještaj i Oprema

en: Further accounts can be made under Groups, but entries can be made against non-Groups
bs_BA: Daljnji računi se mogu napraviti pod Grupama, ali unosi se mogu izvršiti naspram podređenih računa

en: Further cost centers can be made under Groups but entries can be made against non-Groups
bs_BA: Dalja centri troškova mogu se kreirati pod Grupama, ali se unosi mogu izvršiti za podređene

en: Further nodes can be only created under 'Group' type nodes
bs_BA: Dalji članovi se mogu kreirati samo pod članovima tipa 'Grupa'

en: Future Payment Amount
bs_BA: Iznos Buduće Isplate

en: Future Payment Ref
bs_BA: Referensa Buduće Isplate

en: Future Payments
bs_BA: Buduće Isplate

en: Future date is not allowed
bs_BA: Budući datum nije dozvoljen

en: GL Balance
bs_BA: Stanje Knjigovodstvenog Registra

note: Name of a DocType
en: GL Entry
bs_BA: Stavka Knjigovodstvenog Registra

note: Label of the gle_processing_status (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: GL Entry Processing Status
bs_BA: Status Obrade Unosa u Knjigovodstveni Registar

note: Label of the gl_reposting_index (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: GL reposting index
bs_BA: Knjigovodstveni Registar Indeks ponovnog knjiženja

note: Label of the gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Gain/Loss
bs_BA: Rezultat

note: Label of the disposal_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Gain/Loss Account on Asset Disposal
bs_BA: Račun Rezultata pri Odlaganja Imovine

note: Description of the 'Gain/Loss already booked' (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss accumulated in foreign currency account. Accounts with '0' balance in either Base or Account currency
bs_BA: Rezultat akumuliran na deviznom računu. Računi sa stanjem '0' u osnovnoj ili valuti računa

note: Label of the gain_loss_booked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss already booked
bs_BA: Rezultat je već uknjižen

note: Label of the gain_loss_unbooked (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Gain/Loss from Revaluation
bs_BA: Rezultat od Revalorizacije

en: Gain/Loss on Asset Disposal
bs_BA: Rezultat pri Odlaganju Imovine

note: Name of a UOM
en: Gamma
bs_BA: Gama

en: Gantt Chart
bs_BA: Gantt Grafikon

en: Gantt chart of all tasks.
bs_BA: Gantt Dijagram svih Zadataka.

note: Label of the gender (Link) field in DocType 'Lead' Label of the gender (Link) field in DocType 'Customer' Label of the gender (Link) field in DocType 'Employee'
en: Gender
bs_BA: Rod

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment'
en: General
bs_BA: Općenito

note: Label of the general_ledger_remarks_length (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Report' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: General Ledger
bs_BA: Registar Knjigovodstva

[ctx: Warehouse]
en: General Ledger
bs_BA: Registar Knjigovodstva

note: Label of the gs (Section Break) field in DocType 'Item Group'
en: General Settings
bs_BA: Opšte Postavke

note: Name of a report
en: General and Payment Ledger Comparison
bs_BA: Poređenje Knjigovodstvenog Registra i Registra Plaćanja

note: Label of the general_and_payment_ledger_mismatch (Check) field in DocType 'Ledger Health'
en: General and Payment Ledger mismatch
bs_BA: Nepodudaranje Knjigovodstvenog Registra i Registra Plaćanja

en: Generate Demo Data for Exploration
bs_BA: Generiši Demo podatke za istraživanje

en: Generate E-Invoice
bs_BA: Generiši e-Fakturu

note: Label of the generate_invoice_at (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Generate Invoice At
bs_BA: Generiši Fakturu

note: Label of the generate_new_invoices_past_due_date (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Generate New Invoices Past Due Date
bs_BA: Generiši Nove Fakture nakon datuma dospijeća

note: Label of the generate_schedule (Button) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Generate Schedule
bs_BA: Generiši Raspored

en: Generate Stock Closing Entry
bs_BA: Generiši upis za zatvaranje Zaliha

note: Description of a DocType
en: Generate packing slips for packages to be delivered. Used to notify package number, package contents and its weight.
bs_BA: Generiši Otpremnice za pakete koji će biti isporučeni. Koristi se za obavještenje o broju paketa, sadržaju paketa i njegovoj težini.

note: Label of the generated (Check) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Generated
bs_BA: Generisano

en: Generating Preview
bs_BA: Generiše se Pregled...

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Get Advances Paid
bs_BA: Preuzmi Plaćeni Predujam

note: Label of the get_advances (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the get_advances (Button) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Get Advances Received
bs_BA: Preuzmi Primljeni Predujam

note: Label of the get_allocations (Button) field in DocType 'Unreconcile Payment'
en: Get Allocations
bs_BA: Preuzmi Dodjele

note: Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the get_current_stock (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Current Stock
bs_BA: Preuzmi Trenutne Zalihe

en: Get Customer Group Details
bs_BA: Preuzmi Detalje o Grupi Klijenta

note: Label of the get_entries (Button) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Get Entries
bs_BA: Preuzmi Unose

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods
bs_BA: Preuzmi Gotov Proizvod

note: Description of the 'Get Finished Goods' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Finished Goods for Manufacture
bs_BA: Preuzmi Artikle za Proizvodnju

en: Get Invoices
bs_BA: Preuzmi Fakture

en: Get Invoices based on Filters
bs_BA: Preuzmi Fakture na osnovu filtera

note: Label of the get_item_locations (Button) field in DocType 'Pick List'
en: Get Item Locations
bs_BA: Preuzmi Lokacije Artikla

note: Label of the get_items (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Get Items
bs_BA: Preuzmi Artikle

note: Label of the get_items_from (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items From
bs_BA: Preuzmi Artikle iz

note: Label of the get_items_from_purchase_receipts (Button) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Get Items From Purchase Receipts
bs_BA: Preuzmi Artikle iz Kupovnog Računa

note: Label of the transfer_materials (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items for Purchase / Transfer
bs_BA: Preuzmi Artikle za Kupovinu / Prijenos

note: Label of the get_items_for_mr (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Items for Purchase Only
bs_BA: Preuzmi Artikle samo za Kupovinu

en: Get Items from BOM
bs_BA: Preuzmi Artikle iz Sastavnice

en: Get Items from Material Requests against this Supplier
bs_BA: Preuzmi Artikle iz Materijalnog Naloga naspram ovog Dobavljača

note: Label of the get_items_from_open_material_requests (Button) field in DocType 'Purchase Order'
en: Get Items from Open Material Requests
bs_BA: Preuzmi Artikle iz otvorenih Materijalnih Naloga

en: Get Items from Product Bundle
bs_BA: Preuzmi Artikle iz Paketa Artikala

note: Label of the get_latest_query (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Latest Query
bs_BA: Preuzmi Najnoviji Upit

note: Label of the get_material_request (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Material Request
bs_BA: Preuzmi Materijalni Nalog

note: Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Journal Entry' Label of the get_outstanding_invoices (Button) field in DocType 'Payment
en: Get Outstanding Invoices
bs_BA: Preuzmi Nepodmirene Fakture

note: Label of the get_outstanding_orders (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Get Outstanding Orders
bs_BA: Preuzmi Nepodmirene Naloge

en: Get Payment Entries
bs_BA: Preuzmi Unose Plaćanja

en: Get Payments from
bs_BA: Preuzmi Uplate od

note: Label of the get_rm_cost_from_consumption_entry (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Get Raw Materials Cost from Consumption Entry
bs_BA: Preuzmi Trošak Sirovina iz Unosa Potrošnje

note: Label of the get_sales_orders (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sales Orders
bs_BA: Preuzmi Prodajne Naloge

note: Label of the get_scrap_items (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Get Scrap Items
bs_BA: Preuzmi Otpadne Artikle

note: Label of the get_started_sections (Code) field in DocType 'Support Settings'
en: Get Started Sections
bs_BA: Odjeljci Prvih Koraka

en: Get Stock
bs_BA: Preuzmi Zalihe

note: Label of the get_sub_assembly_items (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: Get Sub Assembly Items
bs_BA: Preuzmi Artikle Podsklopa

en: Get Supplier Group Details
bs_BA: Preuzmi Detalje o Grupi Dobavljača

en: Get Suppliers
bs_BA: Preuzmi Dobavljače

en: Get Suppliers By
bs_BA: Preuzmi Dobavljače prema

en: Get Timesheets
bs_BA: Preuzmi Radni List

en: Get Unreconciled Entries
bs_BA: Preuzmi Neusaglašene Unose

en: Get Updates
bs_BA: Preuzmi Ažuriranja

en: Get stops from
bs_BA: Preuzmi Stanice iz

en: Getting Scrap Items
bs_BA: Preuzimaju se Otpadni Artikli

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Gift Card
bs_BA: Poklon Kartica

note: Description of the 'Recurse Every (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Give free item for every N quantity
bs_BA: Dodjeli besplatan artikal za svaku N količinu

note: Name of a DocType Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Global Defaults
bs_BA: Standard Postavke

en: Go back
bs_BA: Idi Nazad

en: Go to {0} List
bs_BA: Idite na {0} Listu

note: Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the goal (Data) field in DocType 'Quality Goal' Label of the goal (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Goal
bs_BA: Cilj

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Goal and Procedure
bs_BA: Cilj i Procedura

note: Group in Quality Procedure's connections
en: Goals
bs_BA: Ciljevi

note: Option for the 'Shipment Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Goods
bs_BA: Proizvod

en: Goods In Transit
bs_BA: Proizvod u Tranzitu

en: Goods Transferred
bs_BA: Proizvod je Prenesen

en: Goods are already received against the outward entry {0}
bs_BA: Proizvod je već primljen naspram unosa izlaza {0}

en: Government
bs_BA: Javna

note: Label of the grace_period (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Grace Period
bs_BA: Period Odgode

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Graduate
bs_BA: Diplomirani

note: Name of a UOM
en: Grain
bs_BA: Zrno

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Centimeter
bs_BA: Gram/Kubni Centimetar

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Meter
bs_BA: Gram/Kubni Metar

note: Name of a UOM
en: Gram/Cubic Millimeter
bs_BA: Gram/Kubni Milimetar

note: Name of a UOM
en: Gram/Litre
bs_BA: Gram/Litar

note: Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'Dunning' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the grand_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' L
en: Grand Total
bs_BA: Ukupni Iznos

note: Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_grand_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Grand Total (Company Currency)
bs_BA: Ukupni Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the grant_commission (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' 
en: Grant Commission
bs_BA: Odobri Proviziju

en: Greater Than Amount
bs_BA: Veće od Iznosa

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Green
bs_BA: Zeleno

note: Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Incoming Call Settings' Label of the greeting_message (Data) field in DocType 'Voice Call Settings'
en: Greeting Message
bs_BA: Poruka Dobrodošlice

note: Label of the greeting_subtitle (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Subtitle
bs_BA: Podnaziv Poruke Dobrodošlice

note: Label of the greeting_title (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Greeting Title
bs_BA: Naziv Poruke Dobrodošlice

note: Label of the greetings_section_section (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Greetings Section
bs_BA: Sekcija Poruke Dobrodošlice

en: Grocery
bs_BA: Namirnice

note: Label of the gross_margin (Currency) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin
bs_BA: Bruto Marža

note: Label of the per_gross_margin (Percent) field in DocType 'Project'
en: Gross Margin %
bs_BA: Bruto Marža %

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Quotation Item' Label of the gross_profit (Currency) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Gross Profit
bs_BA: Bruto Rezultat

en: Gross Profit / Loss
bs_BA: Bruto Rezultat

en: Gross Profit Percent
bs_BA: Bruto Rezultat %

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Gross Purchase Amount
bs_BA: Bruto Iznos Kupovine

en: Gross Purchase Amount is mandatory
bs_BA: Bruto Iznos Kupovine je obavezan

en: Gross Purchase Amount should be <b>equal</b> to purchase amount of one single Asset.
bs_BA: Bruto Iznos Kupovine trebao bi biti <b>jednak</b> iznosu kupovine jednog sredstva.

en: Gross Purchase Amount {0} cannot be depreciated over {1} cycles.
bs_BA: Bruto Iznos Kupovine {0} ne može se amortizirati tokom {1} ciklusa.

note: Label of the gross_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight
bs_BA: Bruto Težina

note: Label of the gross_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Gross Weight UOM
bs_BA: Jedinica Bruto Težine

note: Name of a report
en: Gross and Net Profit Report
bs_BA: Bruto i Neto Bilans Uspjeha

en: Group
bs_BA: Grupa

en: Group By
bs_BA: Grupiši po

en: Group By Customer
bs_BA: Grupiši po Kupcu

en: Group By Supplier
bs_BA: Grupiši po Dobavljaču

en: Group Node
bs_BA: Grupni Član

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Group Same Items
bs_BA: Grupiši iste Artikle

en: Group Warehouses cannot be used in transactions. Please change the value of {0}
bs_BA: Grupna Skladišta se ne mogu koristiti u transakcijama. Molimo promijenite vrijednost {0}

en: Group by
bs_BA: Grupiši po

en: Group by Material Request
bs_BA: Grupiši po Materijalnom Zahtjevu

en: Group by Party
bs_BA: Grupiši po Stranci

en: Group by Purchase Order
bs_BA: Grupiši po Kupovnom Nalogu

en: Group by Sales Order
bs_BA: Grupiši po Prodajnom Nalogu

en: Group by Voucher
bs_BA: Grupiši po Verifikatu

en: Group node warehouse is not allowed to select for transactions
bs_BA: Grupno Skladište nije dozvoljeno da se bira za transakcije

note: Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the group_same_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the g
en: Group same items
bs_BA: Grupiši iste Artikle

en: Groups
bs_BA: Grupe

en: Growth View
bs_BA: Pregled Rasta

note: Name of a role
en: HR Manager
bs_BA: HR Upravitelj

note: Name of a role
en: HR User
bs_BA: HR Korisnik

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Half Yearly
bs_BA: Polugodišnje

en: Half-Yearly
bs_BA: Polugodišnje

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Half-yearly
bs_BA: Polugodišnje

en: Handle Employee Advances
bs_BA: Rukovanje Predujmom Personala

en: Hardware
bs_BA: Hardver

note: Label of the has_alternative_item (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Has Alternative Item
bs_BA: Ima Alternativni Artikal

note: Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_batch_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_batch_no (Ch
en: Has Batch No
bs_BA: Broj Šarže

note: Label of the has_certificate (Check) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Has Certificate
bs_BA: Ima Certifikat

note: Label of the has_corrective_cost (Check) field in DocType 'Landed Cost Taxes and Charges'
en: Has Corrective Cost
bs_BA: Ima Korektivne Troškove

note: Label of the has_expiry_date (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Expiry Date
bs_BA: Ima Istek Roka

note: Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the has_item_scanned (Check) field in DocType 'Purchase Receipt I
en: Has Item Scanned
bs_BA: Ima Skenirani Artikal

note: Label of the has_print_format (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Has Print Format
bs_BA: Ima Ispisni Format

note: Label of the has_priority (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Has Priority
bs_BA: Ima Prioritet

note: Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Item' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the has_serial_no (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry' Label of the has_serial_n
en: Has Serial No
bs_BA: Serijski Broj

note: Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Supplier Label of the has_unit_price_items (Check) field in DocType 'Quotation' L
en: Has Unit Price Items
bs_BA: Ima Artikal Jedinične Cijene

note: Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the has_variants (Check) field in DocType 'Item'
en: Has Variants
bs_BA: Ima Varijante

note: Label of the use_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Have Default Naming Series for Batch ID?
bs_BA: Standard Serija Imenovanja za Šaržu?

en: Head of Marketing and Sales
bs_BA: Direktor Marketinga i Prodaje

note: Description of a DocType
en: Heads (or groups) against which Accounting Entries are made and balances are maintained.
bs_BA: Računi (ili grupe) naspram kojih se vrše knjigovodstvena knjiženja i održava stanje.

en: Health Care
bs_BA: Zdravstvo

note: Label of the health_details (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Health Details
bs_BA: Zdravstveni Detalji

note: Label of the bisect_heatmap (HTML) field in DocType 'Bisect Accounting Statements'
en: Heatmap
bs_BA: Toplotna karta

note: Name of a UOM
en: Hectare
bs_BA: Hektar

note: Name of a UOM
en: Hectogram/Litre
bs_BA: Hektogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Hectometer
bs_BA: Hektometar

note: Name of a UOM
en: Hectopascal
bs_BA: Hektopaskal

note: Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the height (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Height (cm)
bs_BA: Visina (cm)

en: Hello,
bs_BA: Zdravo,

note: Label of the help (HTML) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Help
bs_BA: Pomoć

note: Label of the help_section (Tab Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Help Article
bs_BA: Članak Pomoći

en: Help Articles
bs_BA: Članci Pomoći

en: Help Results for
bs_BA: Rezultati Pomoći za

note: Label of the help_section (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Help Section
bs_BA: Sekcija Pomoći

note: Label of the help_text (HTML) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Help Text
bs_BA: Tekst Pomoći

note: Description of a DocType
en: Helps you distribute the Budget/Target across months if you have seasonality in your business.
bs_BA: Pomaže vam da raspodijelite Proračun/Cilj po mjesecima ako imate sezonski karakter u vašem poslovanju.

en: Here are the error logs for the aforementioned failed depreciation entries: {0}
bs_BA: Ovdje su zapisi grešaka za gore navedene neuspjele unose amortizacije: {0}

en: Here are the options to proceed:
bs_BA: Ovdje su opcije za nastavak:

note: Description of the 'Family Background' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain family details like name and occupation of parent, spouse and children
bs_BA: Ovdje možete zadržati porodične podatke kao što su ime i zanimanje roditelja, supružnika i djece

note: Description of the 'Health Details' (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Here you can maintain height, weight, allergies, medical concerns etc
bs_BA: Ovdje možete upisati visinu, težinu, alergije, zdravstvene probleme itd

en: Here, you can select a senior of this Employee. Based on this, Organization Chart will be populated.
bs_BA: Ovdje možete odabrati starijeg od ovog. Na osnovu toga će se popuniti Organizaciona Šema.

en: Here, your weekly offs are pre-populated based on the previous selections. You can add more rows to also add public and national holidays individually.
bs_BA: Ovdje su vaši sedmični neradni dani unaprijed popunjeni na osnovu prethodnih odabira. Možete dodati više redova kako biste pojedinačno dodali ostale praznike.

en: Hi,
bs_BA: Zdravo,

note: Description of the 'Contact List' (Code) field in DocType 'Shareholder'
en: Hidden list maintaining the list of contacts linked to Shareholder
bs_BA: Skrivena lista koja održava listu kontakata povezanih sa Dioničarem

note: Label of the hide_currency_symbol (Select) field in DocType 'Global Defaults'
en: Hide Currency Symbol
bs_BA: Sakrij Simbol Valute

note: Label of the hide_tax_id (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Hide Customer's Tax ID from Sales Transactions
bs_BA: Sakrijte porezni ID Klijenta iz prodajnih transakcija

note: Label of the hide_images (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Images
bs_BA: Sakrij Slike

en: Hide Recent Orders
bs_BA: Sakrij nedavne Kupovne Naloge

note: Label of the hide_unavailable_items (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Hide Unavailable Items
bs_BA: Sakrij Nedostupne Artikle

note: Label of the hide_timesheets (Check) field in DocType 'Project User'
en: Hide timesheets
bs_BA: Sakrij Radne Listove

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: High
bs_BA: Visoki

note: Description of the 'Priority' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Higher the number, higher the priority
bs_BA: Što je veći broj, veći je prioritet

note: Label of the history_in_company (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: History In Company
bs_BA: Istorija u Kompaniji

en: Hold
bs_BA: Zadrži

note: Label of the sb_14 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the on_hold (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Hold Invoice
bs_BA: Zadrži Fakturu

note: Label of the hold_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Hold Type
bs_BA: Tip Zadrške

note: Name of a DocType
en: Holiday
bs_BA: Praznik

en: Holiday Date {0} added multiple times
bs_BA: Datum Praznika {0} dodan više puta

note: Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Appointment Booking Settings' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Workstation' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Project' Label of the holiday_list (Link) field in DocType 'Employee' Name of a DocType Label of the hol
en: Holiday List
bs_BA: Lista Praznika

note: Label of the holiday_list_name (Data) field in DocType 'Holiday List'
en: Holiday List Name
bs_BA: Naziv Liste Praznika

note: Label of the holidays_section (Section Break) field in DocType 'Holiday List' Label of the holidays (Table) field in DocType 'Holiday List'
en: Holidays
bs_BA: Praznici

note: Name of a Workspace
en: Home
bs_BA: Početna

note: Name of a UOM
en: Horsepower
bs_BA: Konjska Snaga

note: Name of a UOM
en: Horsepower-Hours
bs_BA: Konjskih Snaga-Sati

note: Name of a UOM
en: Hour
bs_BA: Sat

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'BOM Operation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Job Card' Label of the hour_rate (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Hour Rate
bs_BA: Satnica

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Hourly
bs_BA: Po Satu

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Workstation Working Hour'
en: Hours
bs_BA: Sati

en: Hours Spent
bs_BA: Potrošeni Sati

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Email Digest'
en: How frequently?
bs_BA: Koliko Često?

note: Description of the 'Sales Update Frequency in Company and Project' (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: How often should Project and Company be updated based on Sales Transactions?
bs_BA: Koliko često treba ažurirati Projekat i Kompaniju na osnovu prodajnih transakcija?

note: Description of the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: How often should Project be updated of Total Purchase Cost ?
bs_BA: Koliko često treba ažurirati Projekat od Ukupnih Troškova Kupovine?

note: Label of the hours (Float) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Hrs
bs_BA: Sati

en: Human Resources
bs_BA: Ljudski Resursi

en: IBAN is not valid
bs_BA: IBAN nije važeći

note: Label of the ip_address (Data) field in DocType 'Contract'
en: IP Address
bs_BA: IP Adresa

note: Description of the 'From Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: Identification of the package for the delivery (for print)
bs_BA: Identifikacija paketa za isporuku (za ispis)

en: Identifying Decision Makers
bs_BA: Identifikacija Donosioca Odluka

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Idle
bs_BA: Besposlen

note: Description of the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If "Months" is selected, a fixed amount will be booked as deferred revenue or expense for each month irrespective of the number of days in a month. It will be prorated if deferred revenue or expense is not booked for an entire month
bs_BA: Ako je odabrano "Mjeseci", fiksni iznos će se knjižiti kao odgođeni prihod ili rashod za svaki mjesec, bez obzira na broj dana u mjesecu. Biće proporcionalan ako se odgođeni prihodi ili rashodi ne knjiže cijeli mjesec

note: Description of the 'Reconcile on Advance Payment Date' (Check) field in DocType 'Company'
en: If <b>Enabled</b> - Reconciliation happens on the <b>Advance Payment posting date</b><br>
    If <b>Disabled</b> - Reconciliation happens on oldest of 2 Dates: <b>Invoice Date</b> or the <b>Advance Payment posting date</b><br>
bs_BA: Ako je <b>Omogućeno</b> - Usaglašavanje se dešava na <b>Datum Knjiženja Predujma</b><br>
    Ako je <b>Onemogućeno <b> - Usglašavanje se dešava na kasnijem datumu knjiženja: <b>Datum Fakture</b> ili <b>Datum Knjiženja Predujma</b><br>

en: If Auto Opt In is checked, then the customers will be automatically linked with the concerned Loyalty Program (on save)
bs_BA: Ako je automatska registracija označena, tada će klijenti biti automatski povezani sa dotičnim Programom Lojalnosti (prilikom spremanja)

note: Description of the 'Cost Center' (Link) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: If Income or Expense
bs_BA: Ako je Prihod ili Rashod

en: If an operation is divided into sub operations, they can be added here.
bs_BA: Ako je operacija podijeljena na podoperacije, one se mogu dodati ovdje.

note: Description of the 'Account' (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: If blank, parent Warehouse Account or company default will be considered in transactions
bs_BA: Ako je prazno, u transakcijama će se uzeti u obzir Nadređeni Račun Sladišta ili Standard Skladište kompanije

note: Description of the 'Bill for Rejected Quantity in Purchase Invoice' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If checked, Rejected Quantity will be included while making Purchase Invoice from Purchase Receipt.
bs_BA: Ako je označeno, Odbijena Količina će biti uključena prilikom izrade Kupovne Fakture iz Kupovnog Računa.

note: Description of the 'Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: If checked, Stock will be reserved on <b>Submit</b>
bs_BA: Ako je označeno, Zalihe će biti rezervisane na <b>Podnesi</b>

note: Description of the 'Scan Mode' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If checked, picked qty won't automatically be fulfilled on submit of pick list.
bs_BA: Ako je označeno, odabrana količina neće biti automatski ispunjena prilikom podnošenja liste odabira.

note: Description of the 'Considered In Paid Amount' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Paid Amount in Payment Entry
bs_BA: Ako je označeno, iznos PDV-a će se smatrati već uključenim u Uplaćeni iznos u Unosu Plaćanja

note: Description of the 'Is this Tax included in Basic Rate?' (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: If checked, the tax amount will be considered as already included in the Print Rate / Print Amount
bs_BA: Ako je označeno, iznos PDV-a će se smatrati već uključenim u Ispisanu Cijenu / Ispisani Iznos

en: If checked, we will create demo data for you to explore the system. This demo data can be erased later.
bs_BA: Ako je označeno, kreirat ćemo demo podatke za vas da istražite sistem. Ovi demo podaci mogu se kasnije izbrisati.

note: Description of the 'Service Address' (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: If different than customer address
bs_BA: Ako se razlikuje od adrese klijenta

note: Description of the 'Disable In Words' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'In Words' field will not be visible in any transaction
bs_BA: Ako je onemogućeno, polje 'U Riječima' neće biti vidljivo ni u jednoj transakciji

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'Global Defaults'
en: If disable, 'Rounded Total' field will not be visible in any transaction
bs_BA: Ako je onemogućeno, polje 'Ukopno Zaokruženo' neće biti vidljivo ni u jednoj transakciji

note: Description of the 'Ignore Pricing Rule' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't apply the pricing rule on the delivery note which will be create from the pick list
bs_BA: Ako je omogućeno, sistem neće primijeniti pravilo cijena na dostavnicu koja će biti kreirana sa liste odabira

note: Description of the 'Pick Manually' (Check) field in DocType 'Pick List'
en: If enabled then system won't override the picked qty / batches / serial numbers.
bs_BA: Ako je omogućeno, onda sistem neće poništiti odabranu količinu / šaržu / serijske brojeve.

note: Description of the 'Send Document Print' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, a print of this document will be attached to each email
bs_BA: Ako je omogućeno, ispis ovog dokumenta će biti priložen uz svaku e-poštu

note: Description of the 'Enable Discount Accounting for Selling' (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: If enabled, additional ledger entries will be made for discounts in a separate Discount Account
bs_BA: Ako je omogućeno, dodatni unosi u registar će biti napravljeni za popuste na posebnom računu za popust

note: Description of the 'Send Attached Files' (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: If enabled, all files attached to this document will be attached to each email
bs_BA: Ako je omogućeno, sve datoteke priložene ovom dokumentu bit će priložene svakoj e-pošti

note: Description of the 'Do Not Update Serial / Batch on Creation of Auto Bundle' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, do not update serial / batch values in the stock transactions on creation of auto Serial 
     / Batch Bundle.
bs_BA: Ako je omogućeno, nemojte ažurirati serijske/šarža vrijednosti u transakcijama zaliha prilikom kreiranja automatskog serijskog 
     / šarža paketa.

note: Description of the 'Consider Projected Qty in Calculation' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If enabled, formula for <b>Qty to Order</b>: <br>
    Required Qty (BOM) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Projected Qty</a>. <br> This helps avoid over-ordering.
bs_BA: Ako je omogućeno, formula za <b>Količina za Narudžbu</b>: <br>
    Potrebna Količina (Sastavnica) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Obračunata Količina</a>. <br> Ovo pomaže u izbjegavanju prekomjernog naručivanja.

note: Description of the 'Consider Projected Qty in Calculation (RM)' (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: If enabled, formula for <b>Required Qty</b>: <br>
    Required Qty (BOM) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Projected Qty</a>. <br> This helps avoid over-ordering.
bs_BA: Ako je omogućeno, formula za <b>Potrebna Količina</b>: <br>
    Potrebna količina (Sastavnica) - <a href="https://docs.frappe.io/erpnext/user/manual/en/projected-quantity">Obračunata Količina</a>. <br> Ovo pomaže u izbjegavanju prekomjernog naručivanja.

note: Description of the 'Create Ledger Entries for Change Amount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If enabled, ledger entries will be posted for change amount in POS transactions
bs_BA: Ako je omogućeno, unosi registra će biti knjiženi za iznos promjene u Kasa transakcijama

note: Description of the 'Disable Rounded Total' (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: If enabled, the consolidated invoices will have rounded total disabled
bs_BA: Ako je omogućeno, objedinjene fakture će imati onemogućeno zaokruženo ukupno

note: Description of the 'Allow Internal Transfers at Arm's Length Price' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the item rate won't adjust to the valuation rate during internal transfers, but accounting will still use the valuation rate.
bs_BA: Ako je omogućeno, cijena artikla se neće prilagođavati stopi vrednovanja tokom internih transfera, ali će knjigovodstvo i dalje koristiti stopu vrednovanja.

note: Description of the 'Allow UOM with Conversion Rate Defined in Item' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will allow selecting UOMs in sales and purchase transactions only if the conversion rate is set in the item master.
bs_BA: Ako je omogućeno, sistem će dozvoliti izbor jedinica u transakcijama prodaje i kupovine samo ako je stopa konverzije postavljena u postavkama artikla.

note: Description of the 'Set Valuation Rate for Rejected Materials' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: If enabled, the system will generate an accounting entry for materials rejected in the Purchase Receipt.
bs_BA: Ako je omogućeno, sistem će generirati knjigovodstveni unos za odbijene materijale u Kupovnoj Potvrdi.

note: Description of the 'Do Not Use Batch-wise Valuation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: If enabled, the system will use the moving average valuation method to calculate the valuation rate for the batched items and will not consider the individual batch-wise incoming rate.
bs_BA: Ako je omogućeno, sistem će koristiti metodu vrednovanja pokretnog prosjeka za izračunavanje stope vrednovanja za šaržne artikle i neće uzeti u obzir pojedinačnu dolaznu cijenu u paketu.

note: Description of the 'Validate Applied Rule' (Check) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If enabled, then system will only validate the pricing rule and not apply automatically. User has to manually set the discount percentage / margin / free items to validate the pricing rule
bs_BA: Ako je omogućeno, sistem će samo potvrditi pravilo cijena i neće se automatski primjenjivati. Korisnik mora ručno podesiti postotak popusta / maržu / besplatne artikle kako bi potvrdio pravilo cijena

note: Description of the 'Variant Of' (Link) field in DocType 'Item'
en: If item is a variant of another item then description, image, pricing, taxes etc will be set from the template unless explicitly specified
bs_BA: Ako je artikal varijanta drugog artikla, opis, slika, cijena, PDV  itd. bit će postavljeni iz šablona osim ako nije eksplicitno navedeno

note: Description of the 'Get Items for Purchase / Transfer' (Button) field in DocType 'Production Plan'
en: If items in stock, proceed with Material Transfer or Purchase.
bs_BA: Ako su artikli na zalihama, nastavi s Prijenosom Materijala ili Kupovinom.

note: Description of the 'Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: If mentioned, the system will allow only the users with this Role to create or modify any stock transaction earlier than the latest stock transaction for a specific item and warehouse. If set as blank, it allows all users to create/edit back-dated transactions.
bs_BA: Ako je postavljeno, sistem će dozvoliti samo korisnicima sa ovom ulogom da kreiraju ili modifikuju bilo koju transakciju zaliha ranije od poslednje transakcije zaliha za određeni artikal i skladište. Ako je postavljeno kao prazno, omogućava svim korisnicima da kreiraju/uređuju transakcije sa datumom unazad.

note: Description of the 'To Package No.' (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: If more than one package of the same type (for print)
bs_BA: Ako je više od jednog pakovanja istog tipa (za ispis)

en: If not, you can Cancel / Submit this entry
bs_BA: Ako ne, možete Otkazati / Podnijeti ovaj unos

note: Description of the 'Free Item Rate' (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: If rate is zero then item will be treated as "Free Item"
bs_BA: Ako je cijena nula, artikal će se tretirati kao "Besplatni Artikal"

note: Description of the 'Supply Raw Materials for Purchase' (Check) field in DocType 'Item'
en: If subcontracted to a vendor
bs_BA: Podugovoren s Proizvođačem

en: If the BOM results in Scrap material, the Scrap Warehouse needs to be selected.
bs_BA: Ako Sastavnica rezultira otpadnim materijalom, potrebno je odabrati Skladište Otpada.

note: Description of the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account'
en: If the account is frozen, entries are allowed to restricted users.
bs_BA: Ako je račun zamrznut, unosi su dozvoljeni ograničenim korisnicima.

en: If the item is transacting as a Zero Valuation Rate item in this entry, please enable 'Allow Zero Valuation Rate' in the {0} Item table.
bs_BA: Ako se transakcije artikla vrši kao artikal nulte stope vrijednosti u ovom unosu, omogući 'Dozvoli Nultu Stopu Vrednovanja' u {0} Postavkama Artikla.

en: If the selected BOM has Operations mentioned in it, the system will fetch all Operations from BOM, these values can be changed.
bs_BA: Ako odabrana Sastavnica ima Operacije spomenute u njoj, sistem će preuzeti sve operacije iz nje, i te vrijednosti se mogu promijeniti.

note: Description of the 'Catch All' (Link) field in DocType 'Communication Medium'
en: If there is no assigned timeslot, then communication will be handled by this group
bs_BA: Ako nema dodijeljenog vremenskog intervala, komunikacijom će upravljati ova grupa

en: If there is no title column, use the code column for the title.
bs_BA: Ako nema kolone naslova, koristite kolonu koda za naslov.

note: Description of the 'Allocate Payment Based On Payment Terms' (Check) field in DocType 'Payment Terms Template'
en: If this checkbox is checked, paid amount will be splitted and allocated as per the amounts in payment schedule against each payment term
bs_BA: Ako je ovo polje označeno, plaćeni iznos će se podijeliti i dodijeliti naspram iznosa u rasporedu plaćanja za svaki rok plaćanja

note: Description of the 'Follow Calendar Months' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: If this is checked subsequent new invoices will be created on calendar  month and quarter start dates irrespective of current invoice start date
bs_BA: Ako je ovo označeno, naredne nove fakture će se kreirati na datume početka kalendarskog mjeseca i kvartala, bez obzira na datum početka tekuće fakture

note: Description of the 'Submit Journal Entries' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked Journal Entries will be saved in a Draft state and will have to be submitted manually
bs_BA: Ako ovo nije označeno, Nalozi Knjiženja će biti spremljeni u stanju Nacrta i morat će se podnijeti ručno

note: Description of the 'Book Deferred Entries Via Journal Entry' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: If this is unchecked, direct GL entries will be created to book deferred revenue or expense
bs_BA: Ako ovo nije označeno, kreirat će se direktni registar unosi za knjiženje odgođenih prihoda ili rashoda

en: If this is undesirable please cancel the corresponding Payment Entry.
bs_BA: Ako je ovo nepoželjno, otkaži odgovarajući Unos Plaćanja.

note: Description of the 'Has Variants' (Check) field in DocType 'Item'
en: If this item has variants, then it cannot be selected in sales orders etc.
bs_BA: Ako ovaj artikal ima varijante, onda se ne može odabrati u prodajnim nalozima itd.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice or Receipt without creating a Purchase Order first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Order' checkbox in the Supplier master.
bs_BA: Ako je ova opcija konfigurirana kao 'Da', Sistem će vas spriječiti da kreirate Kupovnu Fakturu ili Račun bez prethodnog kreiranja Kupovnog Naloga. Ova konfiguracija se može zaobići za određenog dobavljača tako što će se omogućiti 'Dozvoli kreiranje Kupovne Fakture bey Kupovnog Naloga' u Postavkama Dobavljača.

en: If this option is configured 'Yes', ERPNext will prevent you from creating a Purchase Invoice without creating a Purchase Receipt first. This configuration can be overridden for a particular supplier by enabling the 'Allow Purchase Invoice Creation Without Purchase Receipt' checkbox in the Supplier master.
bs_BA: Ako je ova opcija konfigurirana kao 'Da', Sistem će vas spriječiti da kreirate Kupovnu Fakturu bez prethodnog kreiranja Kupovnog naloga. Ova konfiguracija se može poništiti za određenog dobavljača tako što će se omogućiti 'Dozvoli kreiranje Kupovne Fakture bez Kupovnog Naloga' u Postavkama Dobavljača.

en: If ticked, multiple materials can be used for a single Work Order. This is useful if one or more time consuming products are being manufactured.
bs_BA: Ako je označeno, više materijala se može koristiti za jedan Radni Nalog. Ovo je korisno ako se proizvodi jedan ili više proizvoda za koje treba više vremena.

en: If ticked, the BOM cost will be automatically updated based on Valuation Rate / Price List Rate / last purchase rate of raw materials.
bs_BA: Ako je označeno, trošak Sastavnice će se automatski ažurirati na osnovu Stope Vrednovanja / Cijene Cijenovnika / posljednje kupovne cijene sirovina.

en: If unlimited expiry for the Loyalty Points, keep the Expiry Duration empty or 0.
bs_BA: Ako je neograničen rok trajanja za bodove lojalnosti, ostavite trajanje isteka praznim ili 0.

note: Description of the 'Is Rejected Warehouse' (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: If yes, then this warehouse will be used to store rejected materials
bs_BA: Ako da, onda će se ovo skladište koristiti za skladištenje odbijenog materijala

en: If you are maintaining stock of this Item in your Inventory, ERPNext will make a stock ledger entry for each transaction of this item.
bs_BA: Ako održavate zalihe ovog artikla u svojim zalihama, Sistem će napraviti unos u registar zaliha za svaku transakciju ovog artikla.

note: Description of the 'Unreconciled Entries' (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: If you need to reconcile particular transactions against each other, then please select accordingly. If not, all the transactions will be allocated in FIFO order.
bs_BA: Ako trebate usaglasiti određene transakcije jedne s drugima, odaberite u skladu s tim. U suprotnom, sve transakcije će biti dodijeljene FIFO redoslijedom.

en: If you still want to proceed, please disable 'Skip Available Sub Assembly Items' checkbox.
bs_BA: Ako i dalje želite da nastavite, onemogući polje za potvrdu 'Preskoči Dostupne Artikle Podsklopa'.

en: If you still want to proceed, please enable {0}.
bs_BA: Ako i dalje želite da nastavite, omogući {0}.

en: If you {0} {1} quantities of the item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
bs_BA: Ako {0} {1} količine artikla {2}, šema {3} će se primijeniti na artikal.

en: If you {0} {1} worth item {2}, the scheme {3} will be applied on the item.
bs_BA: Ako {0} {1} vrijednuje artikal {2}, šema {3} će se primijeniti na artikal.

note: Description of the 'Delimiter options' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: If your CSV uses a different delimiter, add that character here, ensuring no spaces or additional characters are included.
bs_BA: Ako vaš CSV koristi drugačiji razdjelnik, dodajte taj znak ovdje, pazeći da nema razmaka ili dodatnih znakova.

note: Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on PO' (Select) field in Option for the 'Action if Accum
en: Ignore
bs_BA: Ignoriši

note: Label of the ignore_account_closing_balance (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Account Closing Balance
bs_BA: Zanemari Stanje Perioda Zatvaranju Računa

en: Ignore Closing Balance
bs_BA: Zanemari Završno Stanje

note: Label of the ignore_default_payment_terms_template (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice'
en: Ignore Default Payment Terms Template
bs_BA: Zanemari Šablon Standard Uslova Plaćanja

note: Label of the ignore_employee_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Employee Time Overlap
bs_BA: Zanemari preklapanje vremena Personala

en: Ignore Empty Stock
bs_BA: Zanemari Prazne Zalihe

note: Label of the ignore_exchange_rate_revaluation_journals (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore Exchange Rate Revaluation Journals
bs_BA: Zanemari Žurnale Revalorizacije Deviznog Kursa

en: Ignore Existing Ordered Qty
bs_BA: Zanemari Postojeće Količine Prodajnog Naloga

en: Ignore Existing Projected Quantity
bs_BA: Zanemari Postojeću Planiranu Količinu

note: Label of the ignore_is_opening_check_for_reporting (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignore Is Opening check for reporting
bs_BA: Zanemari Početno kontrolu za izvještaj

note: Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the ignore_pricing_rule (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label
en: Ignore Pricing Rule
bs_BA: Zanemari Pravilo Cijena

en: Ignore Pricing Rule is enabled. Cannot apply coupon code.
bs_BA: Zanemari da je Pravilnik Cijena omogućen. Nije moguće primijeniti kod kupona.

note: Label of the ignore_cr_dr_notes (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Ignore System Generated Credit / Debit Notes
bs_BA: Zanemari Sistemske Kreditne/Debitne Napomene

note: Label of the ignore_user_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore User Time Overlap
bs_BA: Zanemari preklapanje vremena Korisnika

note: Description of the 'Add Manually' (Check) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Ignore Voucher Type filter and Select Vouchers Manually
bs_BA: Zanemari filter tipa verifikat i odaberi verifikate ručno

note: Label of the ignore_workstation_time_overlap (Check) field in DocType 'Projects Settings'
en: Ignore Workstation Time Overlap
bs_BA: Zanemari preklapanje vremena Radne Stanice

note: Description of the 'Ignore Is Opening check for reporting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Ignores legacy Is Opening field in GL Entry that allows adding opening balance post the system is in use while generating reports
bs_BA: Zanemaruje naslijeđe polje 'Početno' u unosu Knjigovodstva koje omogućava dodavanje početnog stanja nakon što je sistem u upotrebi prilikom generiranja izvještaja

note: Label of the image_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image (Attach) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_sec
en: Image
bs_BA: Slika

note: Label of the image_view (Image) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the image_view (Image) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the image
en: Image View
bs_BA: Prikaz Slike

en: Impairment
bs_BA: Otpisi

en: Implementation Partner
bs_BA: Partner Implementacije

en: Import
bs_BA: Uvoz

note: Description of a DocType
en: Import Chart of Accounts from a csv file
bs_BA: Uvezi Kontni Plan iz csv datoteke

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Import Data
bs_BA: Uvoz Podataka

note: Label of the import_file (Attach) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File
bs_BA: Uvezi Datoteku

note: Label of the import_warnings_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import File Errors and Warnings
bs_BA: Greške i Upozorenja pri Uvozu Datoteka

en: Import Genericode File
bs_BA: Uvezi Genericode Datoteku

note: Label of the import_invoices (Button) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Import Invoices
bs_BA: Uvezi Fakture

note: Label of the import_log_section (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log
bs_BA: Zapisnik Uvoza

note: Label of the import_log_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Log Preview
bs_BA: Pregled Zapisnika Uvoza

note: Label of the import_preview (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Preview
bs_BA: Pregled Uvoza

en: Import Progress
bs_BA: Napredak Uvoza

en: Import Successful
bs_BA: Uvoz Uspješan

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType
en: Import Supplier Invoice
bs_BA: Uvezi Fakturu Dobavljača

note: Label of the import_type (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Type
bs_BA: Tip Uvoza

en: Import Using CSV file
bs_BA: Uvezi Koristeći CSV datoteku

note: Label of the import_warnings (HTML) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import Warnings
bs_BA: Import Upozorenja

en: Import completed. {0} common codes created.
bs_BA: Uvoz završen. Kreirano {0} zajedničkih kodova.

note: Label of the google_sheets_url (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Import from Google Sheets
bs_BA: Importiraj iz Google Sheets

en: Import in Bulk
bs_BA: Masovni Uvoz

en: Importing Common Codes
bs_BA: Uvoz Zajedničkih Kodova u toku

en: Importing {0} of {1}, {2}
bs_BA: Uvozi se {0} od {1}, {2}

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: In House
bs_BA: Interno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: In Maintenance
bs_BA: U Održavanju

note: Description of the 'Downtime' (Float) field in DocType 'Downtime Entry' Description of the 'Lead Time' (Float) field in DocType 'Work Order'
en: In Mins
bs_BA: U Minutama

note: Description of the 'Time' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: In Minutes
bs_BA: U Minutama

en: In Party Currency
bs_BA: U Valuti Stranke

note: Description of the 'Rate of Depreciation' (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: In Percentage
bs_BA: U Procentima

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: In Process
bs_BA: U Procesu

en: In Production
bs_BA: U Proizvodnji

note: Option for the 'GL Entry Processing Status' (Select) field in DocType 'Period Closing Voucher' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Option 
en: In Progress
bs_BA: U Toku

en: In Qty
bs_BA: U Količini

en: In Stock
bs_BA: Na Skladištu

en: In Stock Qty
bs_BA: U Količini Zaliha

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: In Transit
bs_BA: U Tranzitu

en: In Transit Transfer
bs_BA: U Tranzitnom Prenosu

en: In Transit Warehouse
bs_BA: U Tranzitnom Skladištu

en: In Value
bs_BA: U Vrijednosti

note: Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the in_words (Data) field in D
en: In Words
bs_BA: U Rječima

note: Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_in_words (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_in_words (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_i
en: In Words (Company Currency)
bs_BA: U Riječima (Valuta Kompanije)

note: Description of the 'In Words' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words (Export) will be visible once you save the Delivery Note.
bs_BA: U Riječima (Izvoz) će biti vidljivo nakon što spremite Dostavnicu.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: In Words will be visible once you save the Delivery Note.
bs_BA: U Riječima će biti vidljivo nakon što spremite Dostavnicu.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'In Words (Company Currency)' (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice'
en: In Words will be visible once you save the Sales Invoice.
bs_BA: Riječimaće biti vidljivo nakon što spremite Prodajnu Fakturu.

note: Description of the 'In Words (Company Currency)' (Data) field in DocType 'Sales Order'
en: In Words will be visible once you save the Sales Order.
bs_BA: Riječima će biti vidljivo nakon što spremite Prodajni Nalog.

note: Description of the 'Completed Time' (Data) field in DocType 'Job Card Operation'
en: In mins
bs_BA: U Minutama

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'BOM Operation' Description of the 'Delay between Delivery Stops' (Int) field in DocType 'Delivery Settings'
en: In minutes
bs_BA: U Minutama

en: In row {0} of Appointment Booking Slots: "To Time" must be later than "From Time".
bs_BA: U redu {0} Rezervacija Termina: "Do vremena" mora biti kasnije od "Od vremena".

en: In stock
bs_BA: Na Zalihama

en: In the case of multi-tier program, Customers will be auto assigned to the concerned tier as per their spent
bs_BA: U slučaju višeslojnog programa, klijenti će biti automatski raspoređeni na dotični nivo prema njihovom trošenju

en: In this section, you can define Company-wide transaction-related defaults for this Item. Eg. Default Warehouse, Default Price List, Supplier, etc.
bs_BA: U ovoj sekciji možete definirati zadane postavke transakcije koje se odnose na cijelu kompaniju za ovaj artikal. Npr. Standard Skladište, Standard Cijenovnik, Dobavljač itd.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Inactive
bs_BA: Neaktivan

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Inactive Customers
bs_BA: Neaktivni Klijenti

note: Name of a report
en: Inactive Sales Items
bs_BA: Neaktivni Prodajni Artikli

note: Label of the off_status_image (Attach Image) field in DocType 'Workstation'
en: Inactive Status
bs_BA: Neaktivan Status

note: Label of the incentives (Currency) field in DocType 'Sales Team'
en: Incentives
bs_BA: Poticaj

note: Name of a UOM
en: Inch
bs_BA: Inč

note: Name of a UOM
en: Inch/Minute
bs_BA: Inč/Minuti

note: Name of a UOM
en: Inch/Second
bs_BA: Inč/Seconda

note: Name of a UOM
en: Inches Of Mercury
bs_BA: Inči Merkura

en: Include Account Currency
bs_BA: Uključi Valutu Računa

note: Label of the include_ageing (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Include Ageing Summary
bs_BA: Uključi Sažetak Dobi

en: Include Closed Orders
bs_BA: Uključi Zatvorene Naloge

en: Include Default FB Assets
bs_BA: Uključi standard Finansijski Registar Imovinu

en: Include Default FB Entries
bs_BA: Uključi standard unose Finansijskog Registra

en: Include Disabled
bs_BA: Uključi Onemogućene

en: Include Expired
bs_BA: Uključi Istekle

en: Include Expired Batches
bs_BA: Uključi istekle Šarže

note: Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the include_exploded_items (Check) field in DocType 'Production Plan Item' Receipt Item' Label of the include_exploded_item
en: Include Exploded Items
bs_BA: Uključi nemontirane Artikle

note: Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Work Order Item' Label of the include_item_in_manufacturing (Check) field in DocType 'Item'
en: Include Item In Manufacturing
bs_BA: Uključi Artikal u Proizvodnji

note: Label of the include_non_stock_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Non Stock Items
bs_BA: Uključi Artikle koji su izvan Zaliha

note: Label of the include_pos_transactions (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include POS Transactions
bs_BA: Uključi Transakcije Kase

en: Include Payment
bs_BA: Uključi Plaćanje

note: Label of the is_pos (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Include Payment (POS)
bs_BA: Uključi Plaćanje (Kasa)

note: Label of the include_reconciled_entries (Check) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Include Reconciled Entries
bs_BA: Uključi Usaglašene Unose

note: Label of the include_safety_stock (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Safety Stock in Required Qty Calculation
bs_BA: Uključi sigurnosne zalihe u kalkulaciju potrebne količine

en: Include Sub-assembly Raw Materials
bs_BA: Uključi Sirovine Podsklopova

note: Label of the include_subcontracted_items (Check) field in DocType 'Production Plan'
en: Include Subcontracted Items
bs_BA: Uključi Podizvođačke Artikle

en: Include Timesheets in Draft Status
bs_BA: Uključi Radni List u Status Nacrta

en: Include UOM
bs_BA: Jedinica

en: Include Zero Stock Items
bs_BA: Uključi artikle bez zaliha

note: Label of the include_in_gross (Check) field in DocType 'Account'
en: Include in gross
bs_BA: Uključi u Bruto

en: Included in Gross Profit
bs_BA: Uključi u Bruto Rezultat

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Including items for sub assemblies
bs_BA: Uključujući artikle za podsklopove

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Process Deferred Accounting'
en: Income
bs_BA: Prihod

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the income_account (Link) field in DocType 'Dunning Type' Label of the income_account (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the income_account (Link)
en: Income Account
bs_BA: Račun Prihoda

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Incoming
bs_BA: Dolazeći

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Handling Schedule
bs_BA: Raspored Obrade Dolaznih Poziva

note: Name of a DocType
en: Incoming Call Settings
bs_BA: Postavke Dolaznog Poziva

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Packed Item' Label of the purchase_rate (Float) field in DocType 'Serial No' Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Incoming Rate
bs_BA: Kupovna Cijena

note: Label of the incoming_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Incoming Rate (Costing)
bs_BA: Kupovna Cijena (Obračun Troškova)

en: Incoming call from {0}
bs_BA: Dolazni poziv od {0}

en: Incompatible Setting Detected
bs_BA: Otkrivena nekompatibilna postavka

note: Name of a report
en: Incorrect Balance Qty After Transaction
bs_BA: Netačna količina stanja nakon transakcije

en: Incorrect Batch Consumed
bs_BA: Potrošena Pogrešna Šarža

en: Incorrect Check in (group) Warehouse for Reorder
bs_BA: Netačno prijavljivanje (grupno) skladište za ponovnu narudžbu

en: Incorrect Component Quantity
bs_BA: Netačna Količina Komponenti

en: Incorrect Date
bs_BA: Netačan Datum

en: Incorrect Invoice
bs_BA: Netočna Faktura

en: Incorrect Payment Type
bs_BA: Netačan Tip Plaćanja

en: Incorrect Reference Document (Purchase Receipt Item)
bs_BA: Netaöan referentni dokument (Artikal Kupovnog Naloga)

note: Name of a report
en: Incorrect Serial No Valuation
bs_BA: Netačno Vrijednovanje Serijskog Broja

en: Incorrect Serial Number Consumed
bs_BA: Pogrešan Serijski Broj Potrošen

note: Name of a report
en: Incorrect Serial and Batch Bundle
bs_BA: Pogrešan Serijski i Šaržni Paket

note: Name of a report
en: Incorrect Stock Value Report
bs_BA: Netačan Izvještaj o Vrijednosti Zaliha

en: Incorrect Type of Transaction
bs_BA: Netačan Tip Transakcije

en: Incorrect Warehouse
bs_BA: Netačno Skladište

en: Incorrect number of General Ledger Entries found. You might have selected a wrong Account in the transaction.
bs_BA: Pronađen je netačan broj Unosa u Knjigovodstveni Registar. Možda ste odabrali pogrešan Račun u transakciji.

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Increase In Asset Life (Months)
bs_BA: Povećanje životnog vijeka Imovine (Mjeseci)

note: Label of the increase_in_asset_life (Int) field in DocType 'Asset Repair'
en: Increase In Asset Life(Months)
bs_BA: Povećanje Vijeka Trajanja Imovine (mjeseci)

note: Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the increment (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Increment
bs_BA: Povećanje

en: Increment cannot be 0
bs_BA: Povećanje ne može biti 0

en: Increment for Attribute {0} cannot be 0
bs_BA: Povećanje za Atribut {0} ne može biti 0

note: Description of the 'Delivery Note' (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Indicates that the package is a part of this delivery (Only Draft)
bs_BA: Označava da je paket dio ove dostave (samo nacrt)

note: Label of the indicator_color (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Indicator Color
bs_BA: Boja Indikatora

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Expense
bs_BA: Indirektni Troškak

en: Indirect Expenses
bs_BA: Indirektni Troškovi

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Indirect Income
bs_BA: Indirektni Prihod

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Individual
bs_BA: Privatna

en: Individual GL Entry cannot be cancelled.
bs_BA: Individualni Knjigovodstveni Unos nemože se otkazati.

en: Individual Stock Ledger Entry cannot be cancelled.
bs_BA: Pojedinačni Unos u Registar Zaliha nemože se otkazati.

note: Label of the industry (Link) field in DocType 'Lead' Label of the industry (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the industry (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the industry (Link) field in DocType 'Customer' Label of the industry (Data) field in DocType 'Industry Type'
en: Industry
bs_BA: Industrija

note: Name of a DocType
en: Industry Type
bs_BA: Tip Industrije

note: Label of the email_notification_sent (Check) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Initial Email Notification Sent
bs_BA: Prvo obavještenje putem e-pošte poslano

note: Label of the initialize_doctypes_table (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Initialize Summary Table
bs_BA: Inicijaliziraj Tabelu Sažetka

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Initiated
bs_BA: Pokrenut

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Insert New Records
bs_BA: Ubaci Nove Zapise

note: Label of the inspected_by (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspected By
bs_BA: Inspektor

en: Inspection Rejected
bs_BA: Inspekcija Odbijena

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Inspection Required
bs_BA: Inspekcija Obavezna

note: Label of the inspection_required_before_delivery (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Delivery
bs_BA: Inspekcija Obavezna prije Dostave

note: Label of the inspection_required_before_purchase (Check) field in DocType 'Item'
en: Inspection Required before Purchase
bs_BA: Inspekcija Obavezna prije Kupovine

en: Inspection Submission
bs_BA: Podnošenje Kontrole

note: Label of the inspection_type (Select) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Inspection Type
bs_BA: Tip Inspekcije

note: Label of the inst_date (Date) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Date
bs_BA: Datum Instalacije

note: Name of a DocType Label of the installation_note (Section Break) field in DocType 'Installation Note' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Installation Note
bs_BA: Napomena Instalacije

note: Name of a DocType
en: Installation Note Item
bs_BA: Stavka Napomene Instalacije

en: Installation Note {0} has already been submitted
bs_BA: Napomena Instalacije {0} je već poslana

note: Label of the installation_status (Select) field in DocType 'Delivery Note'
en: Installation Status
bs_BA: Status Instalacije

note: Label of the inst_time (Time) field in DocType 'Installation Note'
en: Installation Time
bs_BA: Vrijeme Instalacije

en: Installation date cannot be before delivery date for Item {0}
bs_BA: Datum Instalacije ne može biti prije datuma dostave artikla {0}

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Installation Note Item' Label of the installed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Installed Qty
bs_BA: Instalirana Količina

en: Installing presets
bs_BA: Instaliranje unaprijed postavljenih postavki

note: Label of the instruction (Small Text) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Instruction
bs_BA: Uputstvo

note: Label of the instructions (Text) field in DocType 'Delivery Note' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the instructions (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Instructions
bs_BA: Uputstva

en: Insufficient Capacity
bs_BA: Nedovoljan Kapacitet

en: Insufficient Permissions
bs_BA: Nedovoljne Dozvole

en: Insufficient Stock
bs_BA: Nedovoljne Zalihe

en: Insufficient Stock for Batch
bs_BA: Nedovoljne Zalihe Šarže

note: Label of the insurance_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset'
en: Insurance
bs_BA: Osiguranje

note: Label of the insurance_company (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Company
bs_BA: Osiguravajuće Društvo

note: Label of the insurance_details (Section Break) field in DocType 'Vehicle'
en: Insurance Details
bs_BA: Detalji Osiguranja

note: Label of the insurance_end_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance End Date
bs_BA: Datum Završetka Osiguranja

note: Label of the insurance_start_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Insurance Start Date
bs_BA: Datum Početka Osiguranja

en: Insurance Start date should be less than Insurance End date
bs_BA: Datum početka osiguranja treba biti prije od datuma završetka osiguranja

note: Label of the insured_value (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insured value
bs_BA: Osigurana Vrijednost

note: Label of the insurer (Data) field in DocType 'Asset'
en: Insurer
bs_BA: Osiguravatelj

note: Label of the integration_details_section (Section Break) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration Details
bs_BA: Detalji Integracije

note: Label of the integration_id (Data) field in DocType 'Bank Account'
en: Integration ID
bs_BA: ID Integracije

note: Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the inter_company_invoice_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Invoice Reference
bs_BA: Referenca Fakture među Kompanijama

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Inter Company Journal Entry
bs_BA: Naloga Knjiženja za Inter Kompaniju

note: Label of the inter_company_journal_entry_reference (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Inter Company Journal Entry Reference
bs_BA: Referenca Naloga Knjiženja za Inter Kompaniju

note: Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the inter_company_order_reference (Link) field in DocType 'Sales
en: Inter Company Order Reference
bs_BA: Referenca Naloga za Inter Kompaniju

note: Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the inter_company_reference (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Inter Company Reference
bs_BA: Referenca Inter Kompanija

note: Label of the inter_transfer_reference_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Inter Transfer Reference
bs_BA: Referenca Prenosa Inter Kompanija

note: Label of the inter_warehouse_transfer_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Inter Warehouse Transfer Settings
bs_BA: Postavke prijenosa Skladišta Inter Kompanija

note: Label of the interest (Currency) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Interest
bs_BA: Kamata

en: Interest and/or dunning fee
bs_BA: Kamata i/ili Naknada Opomene

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Interested
bs_BA: Zainteresovan

en: Internal
bs_BA: Interni

note: Label of the internal_customer_section (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Internal Customer
bs_BA: Interni Klijent

en: Internal Customer for company {0} already exists
bs_BA: Interni Klijent za kompaniju {0} već postoji

en: Internal Sale or Delivery Reference missing.
bs_BA: Nedostaje referenca za Internu Prodaju ili Dostavu.

en: Internal Sales Reference Missing
bs_BA: Nedostaje Interna Prodajna Referenca

note: Label of the internal_supplier_section (Section Break) field in DocType 'Supplier'
en: Internal Supplier
bs_BA: Interni Dobavljač

en: Internal Supplier for company {0} already exists
bs_BA: Interni Dobavljač za kompaniju {0} već postoji

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the internal_transfer_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Item' 
en: Internal Transfer
bs_BA: Interni Prijenos

en: Internal Transfer Reference Missing
bs_BA: Nedostaje Referenca Internog Prijenosa

en: Internal Transfers
bs_BA: Interni Prenosi

note: Label of the internal_work_history (Table) field in DocType 'Employee'
en: Internal Work History
bs_BA: Interna Radna Istorija

en: Internal transfers can only be done in company's default currency
bs_BA: Interni prenosi se mogu vršiti samo u standard valuti kompanije

en: Internet Publishing
bs_BA: Internet Izdavaštvo

note: Description of the 'Auto Reconciliation Job Trigger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Interval should be between 1 to 59 MInutes
bs_BA: Interval bi trebao biti između 1 i 59 minuta

note: Label of the introduction (Text) field in DocType 'Sales Partner'
en: Introduction
bs_BA: Uvod

en: Invalid
bs_BA: Nevažeći

en: Invalid Account
bs_BA: Nevažeći Račun

en: Invalid Allocated Amount
bs_BA: Nevažeći Dodijeljeni Iznos

en: Invalid Amount
bs_BA: Nevažeći Iznos

en: Invalid Attribute
bs_BA: Nevažeći Atribut

en: Invalid Auto Repeat Date
bs_BA: Nevažeći Datum Automatskog Ponavljanja

en: Invalid Barcode. There is no Item attached to this barcode.
bs_BA: Nevažeći Barkod. Nema artikla priloženog ovom barkodu.

en: Invalid Blanket Order for the selected Customer and Item
bs_BA: Nevažeća narudžba za odabranog Klijenta i Artikal

en: Invalid Child Procedure
bs_BA: Nevažeća Podređena Procedura

en: Invalid Company for Inter Company Transaction.
bs_BA: Nevažeća kompanija za međukompanijsku transakciju.

en: Invalid Cost Center
bs_BA: Nevažeći Centar Troškova

en: Invalid Credentials
bs_BA: Nevažeći Akreditivi

en: Invalid Delivery Date
bs_BA: Nevažeći Datum Dostave

en: Invalid Discount
bs_BA: Nevažeći Popust

en: Invalid Document
bs_BA: Nevažeći Dokument

en: Invalid Document Type
bs_BA: Nevažeći Dokument Tip

en: Invalid Formula
bs_BA: Nevažeća Formula

en: Invalid Gross Purchase Amount
bs_BA: Nevažeći Bruto Iznos Kupovine

en: Invalid Group By
bs_BA: Nevažeća Grupa po

en: Invalid Item
bs_BA: Nevažeći Artikal

en: Invalid Item Defaults
bs_BA: Nevažeće Standard Postavke Artikla

note: Name of a report
en: Invalid Ledger Entries
bs_BA: Nevažeći unosi u Registar

en: Invalid Opening Entry
bs_BA: Nevažeći Početni Unos

en: Invalid POS Invoices
bs_BA: Nevažeće Kasa Fakture

en: Invalid Parent Account
bs_BA: Nevažeći Nadređeni Račun

en: Invalid Part Number
bs_BA: Nevažeći Broj Artikla

en: Invalid Posting Time
bs_BA: Nevažeće Vrijeme Knjiženja

en: Invalid Primary Role
bs_BA: Nevažeća Primarna Uloga

en: Invalid Priority
bs_BA: Nevažeći Prioritet

en: Invalid Process Loss Configuration
bs_BA: Nevažeća Konfiguracija Gubitka Procesa

en: Invalid Purchase Invoice
bs_BA: Nevažeća Kupovna Faktura

en: Invalid Qty
bs_BA: Nevažeća Količina

en: Invalid Quantity
bs_BA: Nevažeća Količina

en: Invalid Return
bs_BA: Nevažeći Povrat

en: Invalid Sales Invoices
bs_BA: Nevažeće Prodajne Fakture

en: Invalid Schedule
bs_BA: Nevažeći Raspored

en: Invalid Selling Price
bs_BA: Nevažeća Prodajna Cijena

en: Invalid Serial and Batch Bundle
bs_BA: Nevažeći Serijski i Šaržni Paket

en: Invalid URL
bs_BA: Nevažeći URL

en: Invalid Value
bs_BA: Nevažeća Vrijednost

en: Invalid Warehouse
bs_BA: Nevažeće Skladište

en: Invalid amount in accounting entries of {} {} for Account {}: {}
bs_BA: Nevažeći iznos u knjigovodstvenim unosima {} {} za račun {}: {}

en: Invalid condition expression
bs_BA: Nevažeći Izraz Uvjeta

en: Invalid lost reason {0}, please create a new lost reason
bs_BA: Nevažeći izgubljeni razlog {0}, kreiraj novi izgubljeni razlog

en: Invalid naming series (. missing) for {0}
bs_BA: Nevažeća serija imenovanja (. nedostaje) za {0}

en: Invalid reference {0} {1}
bs_BA: Nevažeća referenca {0} {1}

en: Invalid result key. Response:
bs_BA: Nevažeći ključ rezultata. Odgovor:

en: Invalid value {0} for {1} against account {2}
bs_BA: Nevažeća vrijednost {0} za {1} naspram računa {2}

en: Invalid {0}
bs_BA: Nevažeći {0}

en: Invalid {0} for Inter Company Transaction.
bs_BA: Nevažeći {0} za međukompanijsku transakciju.

en: Invalid {0}: {1}
bs_BA: Nevažeći {0}: {1}

note: Label of the inventory_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory
bs_BA: Zalihe

note: Name of a DocType
en: Inventory Dimension
bs_BA: Dimenzija Zaliha

en: Inventory Dimension Negative Stock
bs_BA: Negativne Zalihe Dimenzije Zaliha

note: Label of the inventory_dimension_key (Small Text) field in DocType 'Stock Closing Balance'
en: Inventory Dimension key
bs_BA: Ključ Dimenzije Zaliha

note: Label of the inventory_settings_section (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Inventory Settings
bs_BA: Postavke Zaliha

en: Investment Banking
bs_BA: Investiciono Bankarstvo

en: Investments
bs_BA: Investicije

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the invoice (Dynamic Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice (Dynamic Link) fiel
en: Invoice
bs_BA: Faktura

note: Label of the enable_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice Cancellation
bs_BA: Otkazivanje Fakture

note: Label of the invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice'
en: Invoice Date
bs_BA: Datum Fakture

note: Name of a DocType Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Invoice Discounting
bs_BA: Popust Fakture

en: Invoice Grand Total
bs_BA: Ukupni Iznos Fakture

en: Invoice ID
bs_BA: Faktura

note: Label of the invoice_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Invoice Limit
bs_BA: Ograničenje Fakture

note: Label of the invoice_number (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Invoice' Label of the invoice_number (Dynamic Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation
en: Invoice Number
bs_BA: Faktura Broj

note: Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the invoice_portion (Percent) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Invoice Portion
bs_BA: Udio Fakture

note: Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Term' Label of the invoice_portion (Float) field in DocType 'Payment Terms Template Detail'
en: Invoice Portion (%)
bs_BA: Udio Fakture (%)

en: Invoice Posting Date
bs_BA: Datum Knjiženja Fakture

note: Label of the invoice_series (Select) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Invoice Series
bs_BA: Serija Faktura

en: Invoice Status
bs_BA: Status Fakture

note: Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoice_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the invoice_type (Select) field in DocType 'Payme
en: Invoice Type
bs_BA: Tip Fakture

en: Invoice already created for all billing hours
bs_BA: Faktura je već kreirana za sve sate za fakturisanje

note: Label of the invoice_and_billing_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoice and Billing
bs_BA: Faktura & Fakturisanje

en: Invoice can't be made for zero billing hour
bs_BA: Faktura se ne može kreirati za nula sati za fakturisanje

en: Invoiced Amount
bs_BA: Fakturisani Iznos

en: Invoiced Qty
bs_BA: Fakturisana Količina

note: Label of the invoices (Table) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Label of the invoices (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Group in POS Profile's connections Option for the 'Hold Type' (Se
en: Invoices
bs_BA: Fakture

note: Description of the 'Allocated' (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Invoices and Payments have been Fetched and Allocated
bs_BA: Fakture i Plaćanja su Preuzeti i Dodijeljeni

note: Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace
en: Invoicing
bs_BA: Fakturisanje

note: Label of the invoicing_features_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Invoicing Features
bs_BA: Funkcije Fakturisanja

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Inward
bs_BA: Unutra

note: Label of the is_account_payable (Check) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Is Account Payable
bs_BA: Račun Obaveze

note: Label of the is_active (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_active (Select) field in DocType 'Project' Label of the is_active (Check) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Is Active
bs_BA: Aktivan

note: Label of the is_additional_item (Check) field in DocType 'Work Order Item'
en: Is Additional Item
bs_BA: Dodatni Artikal

note: Label of the is_adjustment_entry (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Adjustment Entry
bs_BA: Unos Podešavanja

note: Label of the is_advance (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_advance (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the is_advance (Data) field in DocType 'Process Payment Reconci
en: Is Advance
bs_BA: Predujam

note: Label of the is_alternative (Check) field in DocType 'Quotation Item'
en: Is Alternative
bs_BA: Alternativa

note: Label of the is_billable (Check) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Is Billable
bs_BA: Fakturisati

note: Label of the is_billing_contact (Check) field in DocType 'Contact'
en: Is Billing Contact
bs_BA: Faktura Kontakt

note: Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the is_cancelled (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Is Cancelled
bs_BA: Otkazano

note: Label of the is_cash_or_non_trade_discount (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Cash or Non Trade Discount
bs_BA: Gotovinski ili Netrgovčki Popust

note: Label of the is_company (Check) field in DocType 'Share Balance' Label of the is_company (Check) field in DocType 'Shareholder'
en: Is Company
bs_BA: Kompanija

note: Label of the is_company_account (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Company Account
bs_BA: Račun Kompanije

note: Label of the is_composite_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Asset
bs_BA: Objedinjena Imovina

note: Label of the is_composite_component (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Composite Component
bs_BA: Složena Komponenta

note: Label of the is_consolidated (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Consolidated
bs_BA: Konsolidirano

note: Label of the is_container (Check) field in DocType 'Location'
en: Is Container
bs_BA: Kontejner

note: Label of the is_corrective_job_card (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Corrective Job Card
bs_BA: Popravni Radni Nalog

note: Label of the is_corrective_operation (Check) field in DocType 'Operation'
en: Is Corrective Operation
bs_BA: Popravna Operacija

note: Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_cumulative (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Is Cumulative
bs_BA: Kumulativno

note: Label of the is_customer_provided_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Is Customer Provided Item
bs_BA: Artikal koju daje Klijent

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Dunning Type' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the is_default (Check) field in DocType 'BOM' Label of the is_default (Check) field in DocType 'Item Manufacturer'
en: Is Default
bs_BA: Standard

note: Label of the is_default (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Is Default Account
bs_BA: Standard Račun

note: Label of the is_default_language (Check) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Is Default Language
bs_BA: Standard Jezik

note: Label of the dn_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Delivery Note Required for Sales Invoice Creation?
bs_BA: Da li je za kreiranje Prodajne Fakture obavezna Dostavnica?

note: Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_discounted (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Discounted
bs_BA: Sniženo

note: Label of the is_exchange_gain_loss (Check) field in DocType 'Payment Entry Deduction'
en: Is Exchange Gain / Loss?
bs_BA: Dobitak/Gubitak Deviznog Kursa?

note: Label of the is_existing_asset (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Existing Asset
bs_BA: Postojeća Imovina

note: Label of the is_expandable (Check) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Is Expandable
bs_BA: Proširivo

note: Label of the is_final_finished_good (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Is Final Finished Good
bs_BA: Finalni Gotov Proizvod

note: Label of the is_finished_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Is Finished Item
bs_BA: Gotov Artikal

note: Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' La
en: Is Fixed Asset
bs_BA: Fiksna Imovina

note: Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the is_free_item (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Is Free Item
bs_BA: Besplatni Artikal

note: Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the is_frozen (Check) field in DocType 'Customer'
en: Is Frozen
bs_BA: Zaključan

note: Label of the is_fully_depreciated (Check) field in DocType 'Asset'
en: Is Fully Depreciated
bs_BA: Potpuno Amortizovano

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Account' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Cost Center' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Ledger Merge' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Location' Label of the is_group (Check) field in DocType 'Task' Label of
en: Is Group
bs_BA: Grupa

note: Label of the is_group (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Group Warehouse
bs_BA: Grupno Skladište

note: Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Customer' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the is_internal_customer (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Is Internal Customer
bs_BA: Interni Klijent

note: Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_internal_supplier (Check) field in DocType 'Supplier' Receipt'
en: Is Internal Supplier
bs_BA: Interni Dobavljač

note: Label of the is_mandatory (Check) field in DocType 'Applicable On Account'
en: Is Mandatory
bs_BA: Obavezno

note: Label of the is_milestone (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Milestone
bs_BA: Prekretnica

note: Label of the is_old_subcontracting_flow (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Is Old Subcontracting Flow
bs_BA: Stari Tok Podugovaranja

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'GL Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the is_opening (Select)
en: Is Opening
bs_BA: Početno

note: Label of the is_opening (Select) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_opening (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Opening Entry
bs_BA: Početni Unos

note: Label of the is_outward (Check) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Is Outward
bs_BA: Dostava

note: Label of the is_packed (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Packed
bs_BA: Je Upakovan

note: Label of the is_paid (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Paid
bs_BA: Plaćeno

note: Label of the is_paused (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Is Paused
bs_BA: Pauzirano

note: Label of the is_period_closing_voucher_entry (Check) field in DocType 'Account Closing Balance'
en: Is Period Closing Voucher Entry
bs_BA: Unos Verifikata za Yatvaranje Perioda

note: Label of the po_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Order Required for Purchase Invoice & Receipt Creation?
bs_BA: Da li je Kupovni Nalog Obavezan za kreiranje Kupovne Fakture i Kupovnog Računa?

note: Label of the pr_required (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Is Purchase Receipt Required for Purchase Invoice Creation?
bs_BA: Da li je Kupovni Račun obavezan za kreiranje Kupovne Fakture?

note: Label of the is_debit_note (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)
bs_BA: Unos Korekcije Artikla (Debit Faktura)

note: Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the is_recursive (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Is Recursive
bs_BA: Rekuruzivno

note: Label of the is_rejected (Check) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Is Rejected
bs_BA: Odbijeno

note: Label of the is_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Warehouse'
en: Is Rejected Warehouse
bs_BA: Odbijeno Skladište

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice Reference' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Delivery Note' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the is_return 
en: Is Return
bs_BA: Povrat

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the is_return (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is Return (Credit Note)
bs_BA: Povrat (Kredit Faktura)

note: Label of the is_return (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Is Return (Debit Note)
bs_BA: Povrat (Debit Faktura)

note: Label of the so_required (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Is Sales Order Required for Sales Invoice & Delivery Note Creation?
bs_BA: Da li je Prodajni Nalog obavezan za kreiranje Prodajne Fakture i Dostavnice?

note: Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail' Label of the is_scrap_item (Check) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Is Scrap Item
bs_BA: Otpadni Artikal

note: Label of the is_short_year (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Is Short/Long Year
bs_BA: Kratka/Duga Godina

note: Label of the is_standard (Check) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Is Standard
bs_BA: Standard

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'BOM Item' Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Is Stock Item
bs_BA: Artikal Zaliha

note: Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Purchase Order' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the is_subcontracted (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Labe
en: Is Subcontracted
bs_BA: Podizvođač

note: Label of the is_system_generated (Check) field in DocType 'Journal Entry'
en: Is System Generated
bs_BA: Sistem Generisno

note: Label of the is_tax_withholding_account (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Is Tax Withholding Account
bs_BA: Račun po Odbitku PDV

note: Label of the is_template (Check) field in DocType 'Task'
en: Is Template
bs_BA: Šablon

note: Label of the is_transporter (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Is Transporter
bs_BA: Dobavljač

note: Label of the is_your_company_address (Check) field in DocType 'Address'
en: Is Your Company Address
bs_BA: Adresa Vaše Kompanije

note: Label of the is_a_subscription (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Is a Subscription
bs_BA: Pretplata

note: Label of the is_created_using_pos (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Is created using POS
bs_BA: Kreirana pomoću Kase

note: Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the included_in_print_rate (Check) field in DocType 'Sales Taxes
en: Is this Tax included in Basic Rate?
bs_BA: PDV uključen u Osnovnu Cijenu?

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the issue (Link) field in DocType 'Task' Option for the 'Asset Status' (Select) field in Do
en: Issue
bs_BA: Slučaj

note: Name of a report
en: Issue Analytics
bs_BA: Analiza Slučaja

note: Label of the issue_credit_note (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Issue Credit Note
bs_BA: Izdaj Kreditnu Fakturu

note: Label of the complaint_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Issue Date
bs_BA: Datum Izdavanja

en: Issue Material
bs_BA: Izdaj Materijala

note: Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Priority
bs_BA: Prioritet Slučaja

note: Label of the issue_split_from (Link) field in DocType 'Issue'
en: Issue Split From
bs_BA: Slučaj Odvojen Od

note: Name of a report
en: Issue Summary
bs_BA: Sažetak Slučaja

note: Label of the issue_type (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Issue Type
bs_BA: Tip Slučaja

note: Description of the 'Is Rate Adjustment Entry (Debit Note)' (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Issue a debit note with 0 qty against an existing Sales Invoice
bs_BA: Izdaj Zadužnicu sa 0 količinom na postojeću Prodajnu Fakturu

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Issued
bs_BA: Izdat

note: Name of a report
en: Issued Items Against Work Order
bs_BA: Izdati Artikli na osnovu Radnog Naloga

note: Label of the issues_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Issues
bs_BA: Slučajevi

note: Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driver' Label of the issuing_date (Date) field in DocType 'Driving License Category'
en: Issuing Date
bs_BA: Datum Izdavanja

en: It can take upto few hours for accurate stock values to be visible after merging items.
bs_BA: Može potrajati i do nekoliko sati da tačne vrijednosti zaliha budu vidljive nakon spajanja artikala.

en: It is needed to fetch Item Details.
bs_BA: Potreban je za preuzimanje Detalja Artikla.

en: It's not possible to distribute charges equally when total amount is zero, please set 'Distribute Charges Based On' as 'Quantity'
bs_BA: Nije moguće ravnomjerno raspodijeliti troškove kada je ukupan iznos nula, postavite 'Distribuiraj Naknade na Osnovu' kao 'Količina'

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_code (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item (Link) field in DocType 'Subscription Plan' Label of the item (Link) field in
en: Item
bs_BA: Artikal

en: Item 1
bs_BA: Artikal 1

en: Item 2
bs_BA: Artikal 2

en: Item 3
bs_BA: Artikal 3

en: Item 4
bs_BA: Artikal 4

en: Item 5
bs_BA: Artikal 5

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Alternative
bs_BA: Artikal Alternativa

note: Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Name of a DocType Label of the item_attribute (Link) field in DocType 'Item Variant' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Attribute
bs_BA: Artikal Atribut

note: Name of a DocType Label of the item_attribute_value (Data) field in DocType 'Item Variant'
en: Item Attribute Value
bs_BA: Vrijednost Atributa Artikla

note: Label of the item_attribute_values (Table) field in DocType 'Item Attribute'
en: Item Attribute Values
bs_BA: Vrijednosti Atributa Artikla

note: Name of a report
en: Item Balance (Simple)
bs_BA: Stanje Artikla (jednostavno)

note: Name of a DocType Label of the item_barcode (Data) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Item Barcode
bs_BA: Artikal Barkod

en: Item Cart
bs_BA: Artikal Korpe

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item_code (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the item_code (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the item_
en: Item Code
bs_BA: Kod Artikla

en: Item Code (Final Product)
bs_BA: Kod Artikla (Finalni Proizvod)

en: Item Code cannot be changed for Serial No.
bs_BA: Kod Artikla ne može se promijeniti za serijski broj.

en: Item Code required at Row No {0}
bs_BA: Kod Artikla je obavezan u redu broj {0}

en: Item Code: {0} is not available under warehouse {1}.
bs_BA: Kod Artikla: {0} nije dostupan u skladištu {1}.

note: Name of a DocType
en: Item Customer Detail
bs_BA: Detalji Artikla Klijenta

note: Name of a DocType
en: Item Default
bs_BA: Artikal Standard

note: Label of the item_defaults (Table) field in DocType 'Item' Label of the item_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Defaults
bs_BA: Artikal Standard

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Item' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'BOM Website Item' Label of the item_details (Section Break) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of 
en: Item Description
bs_BA: Opis Artikla

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Item Details
bs_BA: Detalji Artikla

note: Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_group (Link) field in DocType 'POS Item Group' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply Rule On Other' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the other_item
en: Item Group
bs_BA: Artikal Grupa

note: Label of the item_group_defaults (Table) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Defaults
bs_BA: Standard Postavke Grupe Artikla

note: Label of the item_group_name (Data) field in DocType 'Item Group'
en: Item Group Name
bs_BA: Naziv Grupe Artikla

en: Item Group Tree
bs_BA: Stablo Grupe Artikla

en: Item Group not mentioned in item master for item {0}
bs_BA: Grupa Artikla nije postavljena u Postavci Artikla  za Artikal {0}

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Item Group wise Discount
bs_BA: Popust po Grupni Artikla

note: Label of the item_groups (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Item Groups
bs_BA: Grupe Artikala

note: Description of the 'Website Image' (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Item Image (if not slideshow)
bs_BA: Slika Artikla (ako nije prikaz slajdova)

note: Label of the item_information_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Item Information
bs_BA: Informacije Artikla

note: Label of the locations (Table) field in DocType 'Pick List'
en: Item Locations
bs_BA: Lokacije Artikla

note: Name of a role
en: Item Manager
bs_BA: Artikal Upravitelj

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Manufacturer
bs_BA: Proizvođač Artikla

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of th
en: Item Name
bs_BA: Naziv Artikla

note: Label of the item_naming_by (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Item Naming By
bs_BA: Naziv Artikla prema

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price
bs_BA: Cijena Artikla

note: Label of the item_price_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' 'Selling Settings'
en: Item Price Settings
bs_BA: Postavke Cijene Artikla

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Price Stock
bs_BA: Cijena Artikla na Zalihama

en: Item Price added for {0} in Price List {1}
bs_BA: Cijena Artikla je dodana za {0} u Cijenovnik {1}

en: Item Price appears multiple times based on Price List, Supplier/Customer, Currency, Item, Batch, UOM, Qty, and Dates.
bs_BA: Cijena Artikla se pojavljuje više puta na osnovu Cijenovnika, Dobavljača/Klijenta, Valute, Artikla, Šarže, Jedinice, Količine i Datuma.

en: Item Price updated for {0} in Price List {1}
bs_BA: Cijena Artikla je ažurirana za {0} u Cjenovniku {1}

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Prices
bs_BA: Cijene Artikla

note: Name of a DocType Label of the item_quality_inspection_parameter (Table) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Item Quality Inspection Parameter
bs_BA: Parametar Inspekcije Kvaliteta Artikla

note: Label of the item_reference (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the item_reference (Data) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Item Reference
bs_BA: Referenca Artikla

note: Name of a DocType
en: Item Reorder
bs_BA: Ponovna Narudžba Artikla

en: Item Row {0}: {1} {2} does not exist in above '{1}' table
bs_BA: Artikla Red {0}: {1} {2} ne postoji u gornjoj '{1}' tabeli

note: Label of the item_serial_no (Link) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Item Serial No
bs_BA: Serijski Broj Artikla

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Shortage Report
bs_BA: Izvještaj o Nedostatku Artikla

note: Name of a DocType
en: Item Supplier
bs_BA: Dobavljač Artikla

note: Label of the sec_break_taxes (Section Break) field in DocType 'Item Group' Name of a DocType
en: Item Tax
bs_BA: PDV Artikla

note: Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Item Tax Amount Included in Value
bs_BA: Iznos PDV na Artikal uključen u Vrijednost

note: Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the item_tax_rate (Code) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Item Tax Rate
bs_BA: PDV Stopa Artikla

en: Item Tax Row {0} must have account of type Tax or Income or Expense or Chargeable
bs_BA: Artikal PDV Red {0} mora imati račun tipa PDV ili Prihod ili Trošak ili Naknada

note: Name of a DocType Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the item_tax_template (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a Link in the Accounting Workspace Label of 
en: Item Tax Template
bs_BA: Šablon PDV-a za Artikal

note: Name of a DocType
en: Item Tax Template Detail
bs_BA: Datalji Šablona PDV- za Artikal

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Item To Manufacture
bs_BA: Artikal za Proizvodnju

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item UOM
bs_BA: Jedinica Artikla

en: Item Unavailable
bs_BA: Artikal Nedostupan

note: Name of a DocType
en: Item Variant
bs_BA: Varijanta Artikla

note: Name of a DocType
en: Item Variant Attribute
bs_BA: Atribut Varijante Artikla

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Details
bs_BA: Detalji Varijante Artikla

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Item Variant Settings
bs_BA: Postavke Varijante Artikla

en: Item Variant {0} already exists with same attributes
bs_BA: Varijanta Artikla {0} već postoji sa istim atributima

en: Item Variants updated
bs_BA: Varijante Artikla Ažurirane

en: Item Warehouse based reposting has been enabled.
bs_BA: Omogućeno je ponovno knjiženje Artikala na osnovi Skladišta.

note: Name of a DocType
en: Item Website Specification
bs_BA: Specifikacija Artikla Web Stranice

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the item_weight_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the item_weight_details (Section Brea
en: Item Weight Details
bs_BA: Detalji Težine Artikla

note: Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the item_wise_tax_detail (Code) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Item Wise Tax Detail
bs_BA: PDV Detalji po Artiklu

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Item and Warehouse
bs_BA: Artikal i Skladište

note: Label of the issue_details (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Item and Warranty Details
bs_BA: Detalji Artikla i Garancija

en: Item for row {0} does not match Material Request
bs_BA: Artikal za red {0} ne odgovara Materijalnom Nalogu

en: Item has variants.
bs_BA: Artikal ima Varijante.

en: Item is mandatory in Raw Materials table.
bs_BA: Artikal je obavezan u tabeli Sirovine.

en: Item is removed since no serial / batch no selected.
bs_BA: Artikal je uklonjen jer nije odabrana Šarža / Serijski Broj.

en: Item must be added using 'Get Items from Purchase Receipts' button
bs_BA: Artikal se mora dodati pomoću dugmeta 'Preuzmi artikle iz Kupovne Priznanice'

en: Item name
bs_BA: Naziv Artikla

note: Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Item'
en: Item operation
bs_BA: Artikal Operacija

en: Item qty can not be updated as raw materials are already processed.
bs_BA: Količina artikla se ne može ažurirati jer su sirovine već obrađene.

en: Item rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for item {0}
bs_BA: Cijena Artikla je ažurirana na nulu jer je Dozvoli Nultu Stopu Vrednovanja označena za artikal {0}

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Item to Manufacture
bs_BA: Artikal za Proizvodnju

note: Description of the 'Item' (Link) field in DocType 'BOM'
en: Item to be manufactured or repacked
bs_BA: Artikal za proizvodnju ili prepakivanje

en: Item valuation rate is recalculated considering landed cost voucher amount
bs_BA: Stopa vrednovanja artikla se preračunava s obzirom na iznos verifikata obračuna troškova

en: Item valuation reposting in progress. Report might show incorrect item valuation.
bs_BA: Ponovno knjiženje vrijednosti artikla je u toku. Izvještaj može prikazati netačnu procjenu artikla.

en: Item variant {0} exists with same attributes
bs_BA: Varijanta Artikla {0} postoji sa istim atributima

en: Item {0} cannot be added as a sub-assembly of itself
bs_BA: Artikal {0} nemože se dodati kao sam podsklop

en: Item {0} cannot be ordered more than {1} against Blanket Order {2}.
bs_BA: Artikal {0} se nemože naručiti više od {1} u odnosu na Ugovorni Nalog {2}.

en: Item {0} does not exist
bs_BA: Artikal {0} ne postoji

en: Item {0} does not exist in the system or has expired
bs_BA: Artikal {0} ne postoji u sistemu ili je istekao

en: Item {0} does not exist.
bs_BA: Artikal {0} ne postoji.

en: Item {0} entered multiple times.
bs_BA: Artikal {0} unesen više puta.

en: Item {0} has already been returned
bs_BA: Artikal {0} je već vraćen

en: Item {0} has been disabled
bs_BA: Artikal {0} je onemogućen

en: Item {0} has no Serial No. Only serialized items can have delivery based on Serial No
bs_BA: Artikal {0} nema serijski broj. Samo serijski artikli mogu imati dostavu na osnovu serijskog broja

en: Item {0} has reached its end of life on {1}
bs_BA: Artikal {0} je dosego kraj svog vijeka trajanja {1}

en: Item {0} ignored since it is not a stock item
bs_BA: Artikal {0} zanemaren jer nije artikal na zalihama

en: Item {0} is already reserved/delivered against Sales Order {1}.
bs_BA: Artikal {0} je već rezervisan/dostavljen naspram Prodajnog Naloga {1}.

en: Item {0} is cancelled
bs_BA: Artikal {0} je otkazan

en: Item {0} is disabled
bs_BA: Artikal {0} je onemogućen

en: Item {0} is not a serialized Item
bs_BA: Artikal {0} nije serijalizirani Artikal

en: Item {0} is not a stock Item
bs_BA: Artikal {0} nije artikal na zalihama

en: Item {0} is not a subcontracted item
bs_BA: Artikal {0} nije podugovoreni artikal

en: Item {0} is not active or end of life has been reached
bs_BA: Artikal {0} nije aktivan ili je dostignut kraj životnog vijeka

en: Item {0} must be a Fixed Asset Item
bs_BA: Artikal {0} mora biti artikal Fiksne Imovine

en: Item {0} must be a Non-Stock Item
bs_BA: Artikal {0} mora biti artikal koji nije na zalihama

en: Item {0} must be a Sub-contracted Item
bs_BA: Artikal {0} mora biti Podugovorni artikal

en: Item {0} must be a non-stock item
bs_BA: Artikal {0} mora biti artikal koji nije na zalihama

en: Item {0} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {1} {2}
bs_BA: Artikal {0} nije pronađen u tabeli 'Dostavljene Sirovine' u {1} {2}

en: Item {0} not found.
bs_BA: Artikal {0} nije pronađen.

en: Item {0}: Ordered qty {1} cannot be less than minimum order qty {2} (defined in Item).
bs_BA: Artikal {0}: Količina Naloga {1} ne može biti manja od minimalne količine naloga {2} (definisano u artiklu).

en: Item {0}: {1} qty produced.
bs_BA: Artikal {0}: {1} količina proizvedena.

en: Item {} does not exist.
bs_BA: Atikal {} ne postoji.

note: Name of a report
en: Item-wise Price List Rate
bs_BA: Cijene Cijenovnika po Artiklu

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Item-wise Purchase History
bs_BA: Istorija Kupovine po Artiklu

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Item-wise Purchase Register
bs_BA: Kupovni Registar po Artiklu

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Item-wise Sales History
bs_BA: Istorija Prodaje po Artiklu

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Item-wise Sales Register
bs_BA: Prodajni Registar po Artiklu

en: Item: {0} does not exist in the system
bs_BA: Artikal: {0} ne postoji u sistemu

note: Label of the items_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the items_section
en: Items
bs_BA: Artikli

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Items & Pricing
bs_BA: Artikli & Cijene

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Items Catalogue
bs_BA: Katalog Artikala

en: Items Filter
bs_BA: Filter Artikala

en: Items Required
bs_BA: Artikli Obavezni

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Items To Be Requested
bs_BA: Kupovni Artikli

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace
en: Items and Pricing
bs_BA: Artikli & Cijene

en: Items cannot be updated as Subcontracting Order is created against the Purchase Order {0}.
bs_BA: Artikal se ne mođe ažurirati jer je Podugovorni Nalog kreiran naspram Kupovnog Naloga {0}.

en: Items for Raw Material Request
bs_BA: Artikli Materijalnog Naloga Sirovina

en: Items rate has been updated to zero as Allow Zero Valuation Rate is checked for the following items: {0}
bs_BA: Cijena Artikala je ažurirana na nulu jer je Dozvoli Nultu Stopu Vrednovanja izabrana za sljedeće artikle: {0}

note: Label of the items_to_be_repost (Code) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Items to Be Repost
bs_BA: Artikli koje treba ponovo objaviti

en: Items to Manufacture are required to pull the Raw Materials associated with it.
bs_BA: Artikli za Proizvodnju potrebni za povlačenje sirovina povezanih s njima.

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Items to Order and Receive
bs_BA: Artikli za Naručiti i Primiti

en: Items to Reserve
bs_BA: Artikli za Rezervisanje

note: Description of the 'Warehouse' (Link) field in DocType 'Pick List'
en: Items under this warehouse will be suggested
bs_BA: Artikli iz ovog Skladišta biće predloćeni

en: Items {0} do not exist in the Item master.
bs_BA: Artikli {0} ne postoje u Tabeli Artikala.

note: Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Itemwise Discount
bs_BA: Popust po Artiklu

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Itemwise Recommended Reorder Level
bs_BA: Preporučeni Nivo Ponovne Narudžbe po Artiklu

note: Label of the production_capacity (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Job Capacity
bs_BA: Radni Kapacitet

note: Label of the job_card (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Name of a DocType Label of the job_card_section (Section Break) field in DocType 'Operation' Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in Doc
en: Job Card
bs_BA: Radna Kartica

en: Job Card Analysis
bs_BA: Analiza Radne Kartice

note: Name of a DocType Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Material Request Item' Label of the job_card_item (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Job Card Item
bs_BA: Stavka Radne Kartice

note: Name of a DocType
en: Job Card Operation
bs_BA: Operacija Radne Kartice

note: Name of a DocType
en: Job Card Scheduled Time
bs_BA: Zakazano Vrijeme Radne Kartice

note: Name of a DocType
en: Job Card Scrap Item
bs_BA: Otpadni Artikal Radne Kartice

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Job Card Summary
bs_BA: Sažetak Radne Kartice

note: Name of a DocType
en: Job Card Time Log
bs_BA: Zapisnik Vremana Radne Kartice

note: Label of the job_card_section (Tab Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Job Card and Capacity Planning
bs_BA: Radne Kartice i Planiranje Kapaciteta

en: Job Card {0} has been completed
bs_BA: Radne Kartice {0} je završen

note: Label of the dashboard_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Job Cards
bs_BA: Radne Kartice

en: Job Paused
bs_BA: Posao Pauziran

en: Job Started
bs_BA: Posao Započet

note: Label of the job_title (Data) field in DocType 'Lead' Label of the job_title (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Job Title
bs_BA: Naziv Posla

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker
bs_BA: Podizvođač

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address
bs_BA: Adresa Podizvođača

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Address Details
bs_BA: Detalji Adrese Podizvođača

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Job Worker Contact
bs_BA: Kontakt Podizvođača

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Delivery Note
bs_BA: Dostavnica Podizvođača

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Job Worker Name
bs_BA: Naziv Podizvođača

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Job Worker Warehouse
bs_BA: Skladište Podizvođača

en: Job card {0} created
bs_BA: Radna Kartica {0} kreirana

en: Job: {0} has been triggered for processing failed transactions
bs_BA: Posao: {0} je pokrenut za obradu neuspjelih transakcija

note: Label of the employment_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Joining
bs_BA: Pridruživanje

note: Name of a UOM
en: Joule/Meter
bs_BA: Džul/Metar

en: Journal Entries
bs_BA: Nalozi Knjiženja

en: Journal Entries {0} are un-linked
bs_BA: Nalozi Knjiženja {0} nisu povezani

note: Name of a DocType Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template' Option for the 'Invoice Type' (Select) fiel
en: Journal Entry
bs_BA: Nalog Knjiženja

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Account
bs_BA: Račun Naloga Knjiženja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Journal Entry Template
bs_BA: Šablon Naloga Knjiženja

note: Name of a DocType
en: Journal Entry Template Account
bs_BA: Račun Šablona Naloga Knjiženja

note: Label of the voucher_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Journal Entry Type
bs_BA: Tip Naloga Knjiženja

en: Journal Entry for Asset scrapping cannot be cancelled. Please restore the Asset.
bs_BA: Naloga Knjiženja za rashod Imovine ne može se otkazati. Vrati Imovinu.

note: Label of the journal_entry_for_scrap (Link) field in DocType 'Asset'
en: Journal Entry for Scrap
bs_BA: Naloga Knjiženja za Otpad

en: Journal Entry type should be set as Depreciation Entry for asset depreciation
bs_BA: Tip Naloga Knjiženja treba postaviti kao Unos Amortizacije za amortizaciju imovine

en: Journal Entry {0} does not have account {1} or already matched against other voucher
bs_BA: Naloga Knjiženja {0} nema račun {1} ili se podudara naspram drugog verifikata

en: Journal entries have been created
bs_BA: Nalozi Knjiženja su kreirani

note: Label of the journals_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Journals
bs_BA: Žurnali

en: Kanban Board
bs_BA: Oglasna Tabla

note: Description of a DocType
en: Keep Track of Sales Campaigns. Keep track of Leads, Quotations, Sales Order etc from Campaigns to gauge Return on Investment.
bs_BA: Prati Prodajne Kampanje. Pratite Potencijalne Klijente, Ponude, Prodajne Naloge itd. iz Kampanja kako biste procijenili povrat ulaganja.

note: Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Label of the key (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Result'
en: Key
bs_BA: Ključ

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Key Reports
bs_BA: Ključni Izvještaji

note: Name of a UOM
en: Kiloampere
bs_BA: Kiloamper

note: Name of a UOM
en: Kilocalorie
bs_BA: Kilokalorija

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Centimeter
bs_BA: Kilogram/Kubni Centimetar

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Cubic Meter
bs_BA: Kilogram/Kubni Metar

note: Name of a UOM
en: Kilogram/Litre
bs_BA: Kilogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Kilohertz
bs_BA: Kiloherc

note: Name of a UOM
en: Kilojoule
bs_BA: Kilodžul

note: Name of a UOM
en: Kilometer
bs_BA: Kilometar

note: Name of a UOM
en: Kilometer/Hour
bs_BA: Kilometar/Sat

note: Name of a UOM
en: Kilowatt
bs_BA: Kilovat

note: Name of a UOM
en: Kilowatt-Hour
bs_BA: Kilovat-Sat

en: Kindly cancel the Manufacturing Entries first against the work order {0}.
bs_BA: Otkaži Unose Proizvodnje naspram Radnog Naloga {0}.

en: Kindly select the company first
bs_BA: Najprije odaberi kompaniju

note: Name of a UOM
en: Knot
bs_BA: Čvor

note: Label of the label (Data) field in DocType 'POS Field' Label of the label (Data) field in DocType 'Item Website Specification'
en: Label
bs_BA: Oznaka

note: Label of the landed_cost_help (HTML) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Landed Cost Help
bs_BA: Pomoć Troškova Koštanja

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Item
bs_BA: Obračunati Trošak Artikla

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Purchase Receipt
bs_BA: Obračunati Trošak Kupovnog Računa

note: Name of a DocType
en: Landed Cost Taxes and Charges
bs_BA: PDV i Naknade Obračunatog Troška

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Landed Cost Voucher
bs_BA: Verifikat Obračunatog Troška

note: Label of the landed_cost_voucher_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Landed Cost Voucher Amount
bs_BA: Iznos Verifikata Obračunatog Troška

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Landscape
bs_BA: Pejzaž

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Language
bs_BA: Jezik

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Lapsed
bs_BA: Istekao

en: Large
bs_BA: Veliko

note: Label of the carbon_check_date (Date) field in DocType 'Vehicle'
en: Last Carbon Check
bs_BA: Poslednja Provjera CO2

en: Last Communication
bs_BA: Posljednja Konverzacija

en: Last Communication Date
bs_BA: Datum Zadnje Konverzacije

note: Label of the last_completion_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Last Completion Date
bs_BA: Poslednji Datum Završetka

en: Last GL Entry update was done {}. This operation is not allowed while system is actively being used. Please wait for 5 minutes before retrying.
bs_BA: Posljednje ažuriranje Knjigovodstvenog Registra je obavljeno {}. Ova operacija nije dozvoljena dok se sistem aktivno koristi. Pričekaj 5 minuta prije ponovnog pokušaja.

note: Label of the last_integration_date (Date) field in DocType 'Bank Account'
en: Last Integration Date
bs_BA: Poslednji Datum Integracije

en: Last Month Downtime Analysis
bs_BA: Analiza Zastoja u Prošlom Mjesecu

note: Label of the last_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the last_name (Read Only) field in DocType 'Customer' Label of the last_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Last Name
bs_BA: Prezime

en: Last Name, Email or Phone/Mobile of the user are mandatory to continue.
bs_BA: Prezime, e-mail ili telefon/mobilni telefon korisnika su obavezni za nastavak.

en: Last Order Amount
bs_BA: Iznos Posljednjeg Naloga

en: Last Order Date
bs_BA: Datum Posljednjeg Naloga

note: Label of the last_purchase_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (Select) field in DocType 'BOM Creator' Label of the last_purchase_rate (Float) field in DocType '
en: Last Purchase Rate
bs_BA: Posljednja Kupovna Cijena

en: Last Stock Transaction for item {0} under warehouse {1} was on {2}.
bs_BA: Zadnja transakcija zaliha za artikal {0} u skladištu {1} je bila {2}.

en: Last carbon check date cannot be a future date
bs_BA: Datum posljednje kontrole Co2 ne može biti datum u budućnosti

en: Last transacted
bs_BA: Zadnja Transakcija

en: Latest
bs_BA: Najnovije

en: Latest Age
bs_BA: Najnovija Dob

note: Label of the latitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lat (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Latitude
bs_BA: Geografska Širina

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Email Campaign For ' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Name of a DocType Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Label of the lead (Link) field in DocType 'Prospect Lead' Label of a
en: Lead
bs_BA: Potencijalni Klijent

en: Lead -> Prospect
bs_BA: Potencijalni Klijent-> Prospekt

note: Name of a report
en: Lead Conversion Time
bs_BA: Vrijeme Konverzije Potencijalnog Klijenta

en: Lead Count
bs_BA: Broj Potencijalnih Klijenata

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Details
bs_BA: Detalji Potencijalnog Klijenta

note: Label of the lead_name (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Name
bs_BA: Naziv Potencijalnog Klijenta

note: Label of the lead_owner (Link) field in DocType 'Lead' Label of the lead_owner (Data) field in DocType 'Prospect Lead'
en: Lead Owner
bs_BA: Odgovorni

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Owner Efficiency
bs_BA: Efikasnost Odgovornog za Potencijalnog Klijenta

en: Lead Owner cannot be same as the Lead Email Address
bs_BA: Odgovorni za Potencijalnog Klijenta ne može biti isti kao i adresa e-pošte potencijalnog klijenta

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Lead Source
bs_BA: Izvor Potencijalnog Klijenta

note: Label of the lead_time (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Lead Time
bs_BA: Vrijeme Isporuke

en: Lead Time (Days)
bs_BA: Vrijeme Isporuke (dana)

en: Lead Time (in mins)
bs_BA: Vrijeme Isporuke (u minutama)

note: Label of the lead_time_date (Date) field in DocType 'Material Request Item'
en: Lead Time Date
bs_BA: Vrijeme isporuke datum

en: Lead Time Days
bs_BA: Vrijeme Isporuke (Dana)

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item' Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Lead Time in days
bs_BA: Vrijeme Isporuke u Danima

note: Label of the type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lead Type
bs_BA: Tip Potencijalnog Klijenta

en: Lead {0} has been added to prospect {1}.
bs_BA: Potencijalni Klijent {0} je dodat Prospektu {1}.

note: Label of a shortcut in the Home Workspace
en: Leaderboard
bs_BA: Poredak

note: Label of the leads_section (Tab Break) field in DocType 'Prospect'
en: Leads
bs_BA: Potencijalni Klijenti

en: Leads help you get business, add all your contacts and more as your leads
bs_BA: Potencijalni Klijenti vam pomažu da započnete posao, dodate sve svoje kontakte i još mnogo toga

note: Label of a shortcut in the Accounting Workspace
en: Learn Accounting
bs_BA: Naučite Knjigovodstvo

note: Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Learn Inventory Management
bs_BA: Naučite Upravljanje Zalihama

note: Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Learn Manufacturing
bs_BA: Naučite Proizvodnju

note: Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Learn Procurement
bs_BA: Naučite Kupovinu

note: Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Learn Project Management
bs_BA: Naučite Upravljanje Projektima

note: Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Learn Sales Management
bs_BA: Naučite Upravljanje Prodajom

note: Description of the 'Enable Common Party Accounting' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Learn about <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Common Party</a>
bs_BA: Saznaj više o <a href="https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/accounts/articles/common_party_accounting#:~:text=Common%20Party%20Accounting%20in%20ERPNext,Invoice%20against%20a%20primary%20Supplier.">Zajedniča Stranka</a>

note: Label of the leave_encashed (Select) field in DocType 'Employee'
en: Leave Encashed?
bs_BA: Odsustvo Isplaćeno?

note: Description of the 'Success Redirect URL' (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Leave blank for home.
    This is relative to site URL, for example "about" will redirect to "https://yoursitename.com/about"
bs_BA: Ostavite prazno za Početna. Ovo se odnosi na URL web-lokacije, na primjer "o" će preusmjeriti na "https://yoursitename.com/about"

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Leave blank if the Supplier is blocked indefinitely
bs_BA: Ostavi prazno ako je Dobavljač blokiran na neodređeno vrijeme

note: Description of the 'Dispatch Notification Attachment' (Link) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Leave blank to use the standard Delivery Note format
bs_BA: Ostavi prazno da biste koristili standardni format Dostavnice

en: Ledger
bs_BA: Registar

note: Name of a DocType
en: Ledger Health
bs_BA: Status Registra

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor
bs_BA: Prati Status Registra

note: Name of a DocType
en: Ledger Health Monitor Company
bs_BA: Kompanija Praćenja Statusa Registra

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge
bs_BA: Spoji Registre

note: Name of a DocType
en: Ledger Merge Accounts
bs_BA: Računi Spojenih Registara

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Ledgers
bs_BA: Registri

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Left
bs_BA: Otišao

note: Label of the left_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Left Child
bs_BA: Lijevo Podređen

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Left Index
bs_BA: Lijevi Indeks

note: Label of the legacy_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Legacy Fields
bs_BA: Starija Polja

en: Legal
bs_BA: Pravno

note: Description of a DocType
en: Legal Entity / Subsidiary with a separate Chart of Accounts belonging to the Organization.
bs_BA: Pravno Lice / Podružnica sa posebnim Kontnim Planom koji pripada Organizaciji.

en: Legal Expenses
bs_BA: Pravni Troškovi

en: Legend
bs_BA: Legenda

en: Length
bs_BA: Dužine

note: Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the length (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Length (cm)
bs_BA: Dužina (cm)

en: Less Than Amount
bs_BA: Manje od Iznosa

note: Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the letter_head (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the letter_head (Link) field in DocType
en: Letter Head
bs_BA: Zaglavlje

note: Description of the 'Body Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Body Text
bs_BA: Taxt Sadržaja Pisma ili e-pošte

note: Description of the 'Closing Text' (Text Editor) field in DocType 'Dunning Letter Text'
en: Letter or Email Closing Text
bs_BA: Završni Tekst Pisma ili e-pošte

note: Label of the level (Int) field in DocType 'BOM Update Batch' Label of the level (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Level
bs_BA: Nivo

note: Label of the bom_level (Int) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Level (BOM)
bs_BA: Nivo (Sastavnica)

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Account' Label of the lft (Int) field in DocType 'Company'
en: Lft
bs_BA: Lijevo

en: Liabilities
bs_BA: Obaveze

note: Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Root Type' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Liability
bs_BA: Obaveza

note: Label of the license_details (Section Break) field in DocType 'Driver'
en: License Details
bs_BA: Detalji Vozačke Dozvole

note: Label of the license_number (Data) field in DocType 'Driver'
en: License Number
bs_BA: Broj Vozačke Dozvole

note: Label of the license_plate (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: License Plate
bs_BA: Registarski Broj

note: Label of the like_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Likes
bs_BA: Sviđanja

en: Limit Crossed
bs_BA: Prekoračeno Ograničenje

note: Label of the limit_reposting_timeslot (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limit timeslot for Stock Reposting
bs_BA: Ograniči vremenski termin za ponovno Knjiženje Zaliha

note: Description of the 'Short Name' (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Limited to 12 characters
bs_BA: Ograničeno na 12 znakova

note: Label of the limits_dont_apply_on (Select) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Limits don't apply on
bs_BA: Ograničenja se ne primjenjuju na

note: Label of the amt_in_words_line_spacing (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Line spacing for amount in words
bs_BA: Prored za iznos u riječima

note: Name of a UOM Option for the 'Source Type' (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link
bs_BA: Veza

note: Label of the link_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Link Options
bs_BA: Opcije Veze

en: Link a new bank account
bs_BA: Poveži novi bankovni račun

note: Description of the 'Sub Procedure' (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Link existing Quality Procedure.
bs_BA: Povežite postojeću Proceduru Kvaliteta.

en: Link to Material Request
bs_BA: Veza za Materijalni Nalog

en: Link to Material Requests
bs_BA: Veza za Materijalne Naloge

en: Link with Customer
bs_BA: Veza sa Klijentom

en: Link with Supplier
bs_BA: Veza sa Dobavljačem

note: Label of the linked_docs_section (Section Break) field in DocType 'Appointment'
en: Linked Documents
bs_BA: Povezani Dokumenti

note: Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Linked Invoices
bs_BA: Povezane Fakture

note: Name of a DocType
en: Linked Location
bs_BA: Povezana Lokacija

en: Linked with submitted documents
bs_BA: Povezano sa podnešenim dokumentima

en: Linking Failed
bs_BA: Povezivanje nije uspjelo

en: Linking to Customer Failed. Please try again.
bs_BA: Povezivanje s klijentom nije uspjelo. Molimo pokušajte ponovo.

en: Linking to Supplier Failed. Please try again.
bs_BA: Povezivanje sa dobavljačem nije uspjelo. Molimo pokušajte ponovo.

note: Label of the links (Table) field in DocType 'Call Log'
en: Links
bs_BA: Veze

note: Description of the 'Items' (Section Break) field in DocType 'Product Bundle'
en: List items that form the package.
bs_BA: Navedi artikle koje čine paket.

note: Name of a UOM
en: Litre
bs_BA: Litar

note: Name of a UOM
en: Litre-Atmosphere
bs_BA: Litarska Atmosfera

note: Label of the load_criteria (Button) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Load All Criteria
bs_BA: Učitaj sve Kriterije

en: Loading Invoices! Please Wait...
bs_BA: Učitavanje Faktura u toku! Molimo pričekajte...

en: Loading import file...
bs_BA: Učitavanje datoteke uvoza...

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Loan
bs_BA: Kredit

note: Label of the loan_end_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan End Date
bs_BA: Datum Završetka Kredita

note: Label of the loan_period (Int) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Period (Days)
bs_BA: Period Kredita (dani)

note: Label of the loan_start_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Loan Start Date
bs_BA: Datum Početka Kredita

en: Loan Start Date and Loan Period are mandatory to save the Invoice Discounting
bs_BA: Datum Početka Kredita i Period Kredita su obavezni za spremanje Popusta na Fakturi

en: Loans (Liabilities)
bs_BA: Krediti (Obaveze)

en: Loans and Advances (Assets)
bs_BA: Krediti i Predujam (Imovina)

en: Local
bs_BA: Lokal

note: Label of the location (Link) field in DocType 'Asset' Label of the location (Link) field in DocType 'Linked Location' Name of a DocType Label of the location (Geolocation) field in DocType 'Location' Label of a Link in the Assets Workspace Label of the location (Data) field in DocType 'Vehicle' Labe
en: Location
bs_BA: Lokacija

note: Label of the sb_location_details (Section Break) field in DocType 'Location'
en: Location Details
bs_BA: Detalji Lokacije

note: Label of the location_name (Data) field in DocType 'Location'
en: Location Name
bs_BA: Naziv Lokacije

note: Label of the locked (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Locked
bs_BA: Zaključano

note: Label of the log_entries (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Log Entries
bs_BA: Unosi Zapisa

note: Description of a DocType
en: Log the selling and buying rate of an Item
bs_BA: Zabilježi prodajnu i kupovnu cijenu artikla

note: Label of the longitude (Float) field in DocType 'Location' Label of the lng (Float) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Longitude
bs_BA: Geografska Dužina

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Lost
bs_BA: Izgubljen(a)

note: Name of a report
en: Lost Opportunity
bs_BA: Izgubljena Prilika

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Lost Quotation
bs_BA: Izgubljena Ponuda

note: Name of a report
en: Lost Quotations
bs_BA: Izgubljene Ponude

en: Lost Quotations %
bs_BA: Izgubljene Ponude %

note: Label of the lost_reason (Data) field in DocType 'Opportunity Lost Reason'
en: Lost Reason
bs_BA: Izgubljen(a) Razlog

note: Name of a DocType
en: Lost Reason Detail
bs_BA: Detalji za Izgubljen Razlog

note: Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_detail_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity' Label of the lost_reasons (Table MultiSelect) field in DocType 'Quotation' Label of the lost_reasons_section (Section Break) field in DocType '
en: Lost Reasons
bs_BA: Izgubljen(a) Razlozi

en: Lost Reasons are required in case opportunity is Lost.
bs_BA: Izgubljeni Razlozi su potrebni u slučaju da je prilika izgubljena.

en: Lost Value
bs_BA: Izgubljen(a) Vrijednost

en: Lost Value %
bs_BA: Izgubljen(a) Vrijednost %

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Project' Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Low
bs_BA: Nisko

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Lower Deduction Certificate
bs_BA: Verifikat o Nižem Odbitku

en: Lower Income
bs_BA: Niža Primanja

note: Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_amount (Currency) field in DocType 'Sales Order'
en: Loyalty Amount
bs_BA: Iznos Lojalnosti

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: Loyalty Point Entry
bs_BA: Unos Bodova Lojalnosti

note: Name of a DocType
en: Loyalty Point Entry Redemption
bs_BA: Otkupljanje Unosa Bodova Lojalnosti

note: Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points (Int) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_points_tab (Section Break) field in DocType 'Customer' Label of the loyalt
en: Loyalty Points
bs_BA: Bodovi Lojalnosti

note: Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_points_redemption (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Loyalty Points Redemption
bs_BA: Otkupljanje Bodova Lojalnosti

en: Loyalty Points will be calculated from the spent done (via the Sales Invoice), based on collection factor mentioned.
bs_BA: Bodovi Lojalnosti će se obračunati od potrošenog novca (putem Prodajne Fakture), na osnovu navedenog faktora prikupljanja.

en: Loyalty Points: {0}
bs_BA: Bodovi Lojalnosti: {0}

note: Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Name of a DocType Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the loyalty_program (Link) field in DocType 'Customer' Label o
en: Loyalty Program
bs_BA: Program Lojalnosti

note: Name of a DocType
en: Loyalty Program Collection
bs_BA: Prikupljanje Programa Lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_help (HTML) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Help
bs_BA: Pomoć Programa Lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Name
bs_BA: Naziv Programa Lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the loyalty_program_tier (Data) field in DocType 'Customer'
en: Loyalty Program Tier
bs_BA: Nivo Programa Lojalnosti

note: Label of the loyalty_program_type (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Loyalty Program Type
bs_BA: Tip Programa Loojalnosti

en: Machine
bs_BA: Mašina

en: Machine Type
bs_BA: Tip Mašine

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine malfunction
bs_BA: Mašina Neispravna

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Machine operator errors
bs_BA: Greške Operatera Mašine

en: Main
bs_BA: Standard Centar Troškova

note: Label of the main_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center Allocation'
en: Main Cost Center
bs_BA: Matični Centar Troškova

en: Main Cost Center {0} cannot be entered in the child table
bs_BA: Matični Centar Troškova {0} ne može se unijeti u podređenu tabelu

en: Maintain Asset
bs_BA: Održavanje Imovine

note: Label of the maintain_same_internal_transaction_rate (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Internal Transaction
bs_BA: Održavaj Istu Stopu tokom cijele interne transakcije

note: Label of the maintain_same_sales_rate (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout Sales Cycle
bs_BA: Održavaj istu stopu marže tokom cijelog ciklusa prodaje

note: Label of the maintain_same_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Maintain Same Rate Throughout the Purchase Cycle
bs_BA: Održavaj istu stopu marže tokom cijelog ciklusa kupovine

note: Label of the is_stock_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Maintain Stock
bs_BA: Održavanje Zaliha

note: Group in Asset's connections Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocTyp
en: Maintenance
bs_BA: Održavanje

note: Label of the mntc_date (Date) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Date
bs_BA: Datum Održavanja

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Maintenance Details
bs_BA: Detalji Održavanja

en: Maintenance Log
bs_BA: Zapisnik Održavanja

note: Label of the maintenance_manager (Data) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the maintenance_manager (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Team' Name of a role
en: Maintenance Manager
bs_BA: Menadžer održavanja

note: Label of the maintenance_manager_name (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance' Maintenance Team'
en: Maintenance Manager Name
bs_BA: Upravitelj Održavanja

note: Label of the maintenance_required (Check) field in DocType 'Asset'
en: Maintenance Required
bs_BA: Održavanje Potrebno

note: Label of the maintenance_role (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Maintenance Role
bs_BA: Uloga Održavanja

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of the maintenance_schedule (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of a Link in the Support Workspace
en: Maintenance Schedule
bs_BA: Raspored Održavanja

note: Name of a DocType Label of the maintenance_schedule_detail (Link) field in DocType 'Maintenance Visit' Label of the maintenance_schedule_detail (Data) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Maintenance Schedule Detail
bs_BA: Detalji Rasporeda Održavanja

note: Name of a DocType
en: Maintenance Schedule Item
bs_BA: Artikal Rasporeda Održavanja

en: Maintenance Schedule is not generated for all the items. Please click on 'Generate Schedule'
bs_BA: Raspored održavanja nije generiran za sve artikle. Molimo kliknite na 'Generiraj Raspored'

en: Maintenance Schedule {0} exists against {1}
bs_BA: Raspored Održavanja {0} postoji naspram {1}

note: Name of a report
en: Maintenance Schedules
bs_BA: Rasporedi Održavanja

note: Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Task' Label of the maintenance_status (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Maintenance Status
bs_BA: Status Održavanja

en: Maintenance Status has to be Cancelled or Completed to Submit
bs_BA: Status Održavanja mora biti Poništen ili Dovršen da biste ga Podnijeli

note: Label of the maintenance_task (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Maintenance Task
bs_BA: Zadatak Održavanja

note: Label of the asset_maintenance_tasks (Table) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Tasks
bs_BA: Zadaci Održavanja

note: Label of the maintenance_team (Link) field in DocType 'Asset Maintenance'
en: Maintenance Team
bs_BA: Tim za Održavanje

note: Name of a DocType
en: Maintenance Team Member
bs_BA: Član Tima za Održavanje

note: Label of the maintenance_team_members (Table) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Members
bs_BA: Članovi Tima za Održavanje

note: Label of the maintenance_team_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Maintenance Team Name
bs_BA: Ime Tima za Održavanje

note: Label of the mntc_time (Time) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Time
bs_BA: Vrijeme Održavanja

note: Label of the maintenance_type (Read Only) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the maintenance_type (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Maintenance Type
bs_BA: Tip Održavanja

note: Name of a role
en: Maintenance User
bs_BA: Korisnik održavanja

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Maintenance Visit
bs_BA: Posjeta Održavanja

note: Name of a DocType
en: Maintenance Visit Purpose
bs_BA: Namjena Posjete Održavanja

en: Maintenance start date can not be before delivery date for Serial No {0}
bs_BA: Datum početka održavanja ne može biti prije datuma dostave za serijski broj {0}

note: Label of the maj_opt_subj (Text) field in DocType 'Employee Education'
en: Major/Optional Subjects
bs_BA: Glavni/Izborni Predmeti

note: Label of the make (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Make
bs_BA: Marka

en: Make
bs_BA: Marka

en: Make Asset Movement
bs_BA: Napravi Pokrete Imovine

note: Label of the make_depreciation_entry (Button) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Make Depreciation Entry
bs_BA: Kreiraj Unos Amortizacije

note: Label of the get_balance (Button) field in DocType 'Journal Entry'
en: Make Difference Entry
bs_BA: Kreiraj Unos Razlike

note: Label of the make_payment_via_journal_entry (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Make Payment via Journal Entry
bs_BA: Izvrši Plaćanje preko Naloga Knjiženja

en: Make Purchase Invoice
bs_BA: Napravi Kupovnu Fakturu

en: Make Quotation
bs_BA: Napravi Ponudu

en: Make Return Entry
bs_BA: Napravi Povratni Unos

note: Label of the make_sales_invoice (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Make Sales Invoice
bs_BA: Napravi Prodajnu Fakturu

note: Label of the make_serial_no_batch_from_work_order (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Make Serial No / Batch from Work Order
bs_BA: Napravi Serijski Broj / Šaržu iz Radnog Naloga

en: Make Stock Entry
bs_BA: Napravi Unos Zaliha

en: Make Subcontracting PO
bs_BA: Napravi Podugovorni Kupovni Nalog

en: Make Transfer Entry
bs_BA: Napravi Unos Prenosa

en: Make project from a template.
bs_BA: Napravi Projekt iz Šablona.

en: Make {0} Variant
bs_BA: Napravi {0} Varijantu

en: Make {0} Variants
bs_BA: Napravi {0} Varijante

en: Making Journal Entries against advance accounts: {0} is not recommended. These Journals won't be available for Reconciliation.
bs_BA: Kreiranje Naloga Knjiženja naspram računa predujma: {0} se ne preporučuje. Ovi Nalozi Knjiženja neće biti dostupni za Usaglašavanje.

en: Manage
bs_BA: Upravljaj

note: Description of the 'With Operations' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Manage cost of operations
bs_BA: Upravljaj Troškovima Operacija

en: Manage your orders
bs_BA: Upravljaj Nalozima

en: Management
bs_BA: Uprava

en: Manager
bs_BA: Upravitelj

en: Managing Director
bs_BA: Generalni Direktor

note: Label of the reqd (Check) field in DocType 'POS Field' Label of the reqd (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory
bs_BA: Obavezno

en: Mandatory Accounting Dimension
bs_BA: Obavezna Knjigovodstvena Dimenzija

note: Label of the mandatory_depends_on (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Depends On
bs_BA: Obavezno zavisi od

en: Mandatory Field
bs_BA: Obavezno Polje

note: Label of the mandatory_for_bs (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Balance Sheet
bs_BA: Obavezno za Bilans Stanja

note: Label of the mandatory_for_pl (Check) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Mandatory For Profit and Loss Account
bs_BA: Obavezno za Račun Rezultata

en: Mandatory Missing
bs_BA: Obavezno Nedostaje

en: Mandatory Purchase Order
bs_BA: Obavezan Kupovni Nalog

en: Mandatory Purchase Receipt
bs_BA: Obavezna Kupovna Priznanica

note: Label of the conditional_mandatory_section (Section Break) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Mandatory Section
bs_BA: Obavezna Sekcija

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book' Option for the 'Update frequency of Project' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Option for the '% Complete Method
en: Manual
bs_BA: Ručno

note: Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection' Label of the manual_inspection (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Manual Inspection
bs_BA: Manualna Kontrola

en: Manual entry cannot be created! Disable automatic entry for deferred accounting in accounts settings and try again
bs_BA: Ručni unos se ne može kreirati! Onemogući automatski unos za odgođeno knjigovodstvo u postavkama računa i pokušaj ponovo

note: Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the manufacture_details (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Mater
en: Manufacture
bs_BA: Proizvodnja

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Manufacture against Material Request
bs_BA: Proizvodnja naspram Materijalnog Naloga

en: Manufactured
bs_BA: Proizveden

note: Label of the manufactured_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Manufactured Qty
bs_BA: Proizvedena Količina

note: Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the manufacturer (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Option for the 'Variant Based On' (Select) field in DocType 'Item' Label of th
en: Manufacturer
bs_BA: Proizvođač

note: Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the manufacturer_part_no (Data) field in DocType 'I
en: Manufacturer Part Number
bs_BA: Broj Artikla Proizvođača

en: Manufacturer Part Number <b>{0}</b> is invalid
bs_BA: Broj Artikla Proizvođača <b>{0}</b> je nevažeći

note: Description of a DocType
en: Manufacturers used in Items
bs_BA: Proizvođači koji se koriste u Artiklima

note: Label of the work_order_details_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Name of a Workspace Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Company' Label of the manufacturing_section (Section Break) field in DocType 'Batch' Label of the manu
en: Manufacturing
bs_BA: Proizvodnja

note: Label of the semi_fg_bom (Link) field in DocType 'Job Card'
en: Manufacturing BOM
bs_BA: Sastavnica Proizvodnje

note: Label of the manufacturing_date (Date) field in DocType 'Batch'
en: Manufacturing Date
bs_BA: Datum Proizvodnje

note: Name of a role
en: Manufacturing Manager
bs_BA: Upravitelj Proizvodnje

en: Manufacturing Quantity is mandatory
bs_BA: Proizvodna Količina je obavezna

note: Label of the manufacturing_section_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Manufacturing Section
bs_BA: Proizvodni Odjel

note: Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Manufacturing Settings
bs_BA: Postavke Proizvodnje

note: Label of the type_of_manufacturing (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Manufacturing Type
bs_BA: Tip Proizvodnje

note: Name of a role
en: Manufacturing User
bs_BA: Korisnik Proizvodnje

en: Mapping Purchase Receipt ...
bs_BA: Mapiranje Kupovnog Računa...

en: Mapping Subcontracting Order ...
bs_BA: Mapiranje Podugovornog Naloga...

en: Mapping {0} ...
bs_BA: Mapiranje {0} u toku...

note: Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Margin
bs_BA: Marža

note: Label of the margin_money (Currency) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Margin Money
bs_BA: Iznos Marže

note: Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margin_rate_or_amount (Float) field in DocType 'S
en: Margin Rate or Amount
bs_BA: Stopa Marže ili Iznos

note: Label of the margin_type (Select) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the margin_type (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of the margin_type (Select) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the margi
en: Margin Type
bs_BA: Tip Marže

en: Margin View
bs_BA: Pregled Marže

note: Label of the marital_status (Select) field in DocType 'Employee'
en: Marital Status
bs_BA: Bračno Stanje

en: Mark As Closed
bs_BA: Označi kao Zatvoreno

note: Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Lead' Name of a DocType Label of the market_segment (Data) field in DocType 'Market Segment' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Opportunity' Label of the market_segment (Link) field in DocType 'Prospect' Label of the market_segme
en: Market Segment
bs_BA: Tržišni Segment

en: Marketing Expenses
bs_BA: Marketinški Troškovi

en: Marketing Manager
bs_BA: Upravitelj Marketinga

en: Marketing Specialist
bs_BA: Specijalista Marketinga

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Married
bs_BA: U Braku

en: Mass Mailing
bs_BA: Masovno Slanje

en: Master
bs_BA: Poslovođa

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Masters
bs_BA: Postavke

en: Material
bs_BA: Materijal

en: Material Consumption
bs_BA: Potrošnja Materijala

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Consumption for Manufacture
bs_BA: Potrošnja Materijala za Proizvodnju

en: Material Consumption is not set in Manufacturing Settings.
bs_BA: Potrošnja Materijala nije postavljena u Postavkama Proizvodnje.

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Re
en: Material Issue
bs_BA: Materijalno Pitanje

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Receipt
bs_BA: Priznanica Materijala

note: Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the material_request (Link) field in DocType 'Request for Quotation Label of the material_request (Link) field in DocType 'Supplier Quota
en: Material Request
bs_BA: Materijalni Nalog

note: Label of the material_request_date (Date) field in DocType 'Production Plan Material Request'
en: Material Request Date
bs_BA: Datum Materijalnog Naloga

note: Label of the material_request_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Request Detail
bs_BA: Detalji Materijalnog Naloga

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the material_request_item (Data) field in Doc
en: Material Request Item
bs_BA: Artikal Materijalnog Naloga

en: Material Request No
bs_BA: Broj Materijalnog Naloga

note: Name of a DocType Label of the material_request_plan_item (Data) field in DocType 'Material Request Item'
en: Material Request Plan Item
bs_BA: Artikal Plana Materijalnog Zahtjeva

note: Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Item Reorder'
en: Material Request Type
bs_BA: Tip Materijalnog Naloga

en: Material Request not created, as quantity for Raw Materials already available.
bs_BA: Materijalni Nalog nije kreiran, jer je količina Sirovine već dostupna.

en: Material Request of maximum {0} can be made for Item {1} against Sales Order {2}
bs_BA: Materijalni Nalog od maksimalno {0} može se napraviti za artikal {1} naspram Prodajnog Naloga {2}

note: Description of the 'Material Request' (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Material Request used to make this Stock Entry
bs_BA: Materijalni Nalog korišten za izradu ovog Unosa Zaliha

en: Material Request {0} is cancelled or stopped
bs_BA: Materijalni Nalog {0} je otkazan ili zaustavljen

en: Material Request {0} submitted.
bs_BA: Materijalni Nalog {0} je podnešen.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requested
bs_BA: Materijal Zatražen

note: Label of the material_requests (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Material Requests
bs_BA: Materijalni Nalozi

en: Material Requests Required
bs_BA: Materijalni Nalog je Obavezan

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Material Requests for which Supplier Quotations are not created
bs_BA: Materijalni Nalozi za koje se ne kreiraju Ponude Dobavljača

en: Material Returned from WIP
bs_BA: Materijal vraćen iz Posla u Toku

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Option for the 'Default Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for
en: Material Transfer
bs_BA: Prijenos Materijala

en: Material Transfer (In Transit)
bs_BA: Prijenos Materijala (u transportu)

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Pick List' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Material Transfer for Manufacture
bs_BA: Prijenos Materijala za Proizvodnju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Material Transferred
bs_BA: Materijal Prenesen

note: Option for the 'Backflush Raw Materials Based On' (Select) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Material Transferred for Manufacture
bs_BA: Prenos Materijala za Proizvodnju

note: Label of the material_transferred_for_manufacturing (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Material Transferred for Manufacturing
bs_BA: Materijal Prenesen za Proizvodnju

note: Option for the 'Backflush Raw Materials of Subcontract Based On' (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Material Transferred for Subcontract
bs_BA: Prenos Materijala za Podugovor

en: Material to Supplier
bs_BA: Materijal Dobavljaču

en: Materials are already received against the {0} {1}
bs_BA: Materijali su već primljeni naspram {0} {1}

en: Materials needs to be transferred to the work in progress warehouse for the job card {0}
bs_BA: Materijale je potrebno prebaciti u Skladište u Toku za Radnu Karticu {0}

note: Label of the max_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Max Amount
bs_BA: Makimalni Iznos

note: Label of the max_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Amt
bs_BA: Makimalni Iznos

note: Label of the max_discount (Float) field in DocType 'Item'
en: Max Discount (%)
bs_BA: Makimalni Popust (%)

note: Label of the max_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Max Grade
bs_BA: Minimalna Ocjena

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Max Qty
bs_BA: Makimalna Količina

note: Label of the max_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Max Qty (As Per Stock UOM)
bs_BA: Maksimalna Količina (prema Jedinici Zaliha)

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Item'
en: Max Sample Quantity
bs_BA: Maksimalna Količina Uzorka

note: Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Criteria' Label of the max_score (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring
en: Max Score
bs_BA: Makimalni Rezultat

en: Max discount allowed for item: {0} is {1}%
bs_BA: Maksimalni dozvoljeni popust za artikal: {0} je {1}%

en: Max: {0}
bs_BA: Maksimalno: {0}

note: Label of the maximum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Invoice Amount
bs_BA: Maksimalni Iznos Fakture

note: Label of the maximum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Maximum Net Rate
bs_BA: Maksimalna Neto Cijena

note: Label of the maximum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Maximum Payment Amount
bs_BA: Maksimalni Iznos Uplate

en: Maximum Samples - {0} can be retained for Batch {1} and Item {2}.
bs_BA: Maksimalni broj Uzoraka - {0} može se zadržati za Šaržu {1} i Artikal {2}.

en: Maximum Samples - {0} have already been retained for Batch {1} and Item {2} in Batch {3}.
bs_BA: Maksimalni broj Uzoraka - {0} su već zadržani za Šaržu {1} i Artikal {2} u Šarži {3}.

note: Label of the maximum_use (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Maximum Use
bs_BA: Maksimalna Upotreba

note: Label of the max_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the max_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Maximum Value
bs_BA: Minimalna Vrijednost

en: Maximum discount for Item {0} is {1}%
bs_BA: Maksimalni popust za Artikal {0} je {1}%

en: Maximum quantity scanned for item {0}.
bs_BA: Maksimalna skenirana količina za artikal{0}.

note: Description of the 'Max Sample Quantity' (Int) field in DocType 'Item'
en: Maximum sample quantity that can be retained
bs_BA: Maksimalna količina uzorka koja se može zadržati

note: Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_medium (Link) field in DocType 'Opportun
en: Medium
bs_BA: Srednje

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Meeting
bs_BA: Sastanak

note: Name of a UOM
en: Megagram/Litre
bs_BA: Megagram/Litar

note: Name of a UOM
en: Megahertz
bs_BA: Megaherc

note: Name of a UOM
en: Megajoule
bs_BA: Megadžul

note: Name of a UOM
en: Megawatt
bs_BA: Megavat

en: Mention Valuation Rate in the Item master.
bs_BA: Navedi Stopu Vrednovanja u Postavkama Artikla.

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Mention if non-standard Receivable account
bs_BA: Navedite ako Račun Potraživanja nije standard

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Mention if non-standard payable account
bs_BA: Navedite ako je Račun Plaćanja nije standard

note: Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Accounts' (Table) field in DocType 'Supplier Group'
en: Mention if non-standard receivable account applicable
bs_BA: Navedite da li je primjenjiv nestandardni račun potraživanja

en: Menu
bs_BA: Meni

en: Merge
bs_BA: Spoji

en: Merge Account
bs_BA: Spoji Račun

note: Label of the merge_invoices_based_on (Select) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: Merge Invoices Based On
bs_BA: Spoji Fakture na osnovu

en: Merge Progress
bs_BA: Napredak Spajanja

note: Label of the merge_similar_account_heads (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Merge Similar Account Heads
bs_BA: Spoji Slične Račune

en: Merge taxes from multiple documents
bs_BA: Spoji PDV iz više dokumenata

en: Merge with Existing Account
bs_BA: Spoji s Postojećim Računom

en: Merge with existing
bs_BA: Spoji se sa postojećim

note: Label of the merged (Check) field in DocType 'Ledger Merge Accounts'
en: Merged
bs_BA: Spojeno

en: Merging is only possible if following properties are same in both records. Is Group, Root Type, Company and Account Currency
bs_BA: Spajanje je moguće samo ako su sljedeća svojstva ista u oba zapisa. Grupa, Tip Klase, Kompanija i Valuta Računa

en: Merging {0} of {1}
bs_BA: Spajanje {0} od {1} u toku

note: Label of the message (Text) field in DocType 'Payment Request' Label of the message (Text) field in DocType 'Project' Label of the message (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Message
bs_BA: Poruka

note: Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the message_examples (HTML) field in DocType 'Payment Request'
en: Message Examples
bs_BA: Primjeri poruka

en: Message Sent
bs_BA: Poruka Poslata

note: Label of the message_for_supplier (Text Editor) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Message for Supplier
bs_BA: Poruka za Dobavljača

note: Label of the message_to_show (Data) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Message to show
bs_BA: Poruka za prikaz

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'Project'
en: Message will be sent to the users to get their status on the Project
bs_BA: Poruka će biti poslana korisnicima da preuzme njihov status u Projektu

note: Description of the 'Message' (Text) field in DocType 'SMS Center'
en: Messages greater than 160 characters will be split into multiple messages
bs_BA: Poruke duže od 160 karaktera bit će podijeljene na više poruka

en: Messaging CRM Campagin
bs_BA: Poruke Kampanje Prodajne Podrške

note: Name of a UOM
en: Meter
bs_BA: Metar

note: Name of a UOM
en: Meter Of Water
bs_BA: Metar Vode

note: Name of a UOM
en: Meter/Second
bs_BA: Metar/Sekunda

note: Name of a UOM
en: Microgram
bs_BA: Mikrogram

note: Name of a UOM
en: Microgram/Litre
bs_BA: Mikrogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Micrometer
bs_BA: Mikrometar

note: Name of a UOM
en: Microsecond
bs_BA: Mikrosekunda

en: Middle Income
bs_BA: Srednja Primanja

note: Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Lead' Label of the middle_name (Data) field in DocType 'Employee'
en: Middle Name
bs_BA: Nadimak

note: Name of a UOM
en: Mile
bs_BA: Milja

note: Name of a UOM
en: Mile (Nautical)
bs_BA: Milja (Nautička)

note: Name of a UOM
en: Mile/Hour
bs_BA: Milja/Sat

note: Name of a UOM
en: Mile/Minute
bs_BA: Milja/Minuta

note: Name of a UOM
en: Mile/Second
bs_BA: Milja/Sekunda

note: Name of a UOM
en: Milliampere
bs_BA: Miliamper

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Centimeter
bs_BA: Miligram/Kubni Centimetar

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Meter
bs_BA: Miligram/Kubni Metar

note: Name of a UOM
en: Milligram/Cubic Millimeter
bs_BA: Miligram/Kubni Milimetar

note: Name of a UOM
en: Milligram/Litre
bs_BA: Miligram/Litar

note: Name of a UOM
en: Millilitre
bs_BA: Millilitar

note: Name of a UOM
en: Millimeter
bs_BA: Milimetar

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Mercury
bs_BA: Milimetar Merkura

note: Name of a UOM
en: Millimeter Of Water
bs_BA: Milimetar Vode

note: Name of a UOM
en: Millisecond
bs_BA: Milisekunda

note: Label of the min_amount (Currency) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Product Discount'
en: Min Amount
bs_BA: Minimalni iznos

note: Label of the min_amt (Currency) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Amt
bs_BA: Minimalni iznos

en: Min Amt can not be greater than Max Amt
bs_BA: Minimalni Iznost ne može biti veći od Maksimalnog Iznosa

note: Label of the min_grade (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Min Grade
bs_BA: Minimalna Ocjena

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item'
en: Min Order Qty
bs_BA: Minimalna Količina Naloga

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Min Qty
bs_BA: Minimalna Količina

note: Label of the min_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Min Qty (As Per Stock UOM)
bs_BA: Minimalna Količina (prema Jedinici Zaliha)

en: Min Qty can not be greater than Max Qty
bs_BA: Minimalni Količina ne može biti veći od Maksimalnog Količine

en: Min Qty should be greater than Recurse Over Qty
bs_BA: Minimalna Količina bi trebao biti veći od Povratne Količina

note: Label of the minimum_invoice_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Invoice Amount
bs_BA: Minimalni Iznos Fakture

en: Minimum Lead Age (Days)
bs_BA: Minimalna Dob Potencijalnog Klijenta (Dana)

note: Label of the minimum_net_rate (Float) field in DocType 'Item Tax'
en: Minimum Net Rate
bs_BA: Minimalna Neto Cijena

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum Order Qty
bs_BA: Minimalna Količina Naloga

note: Label of the min_order_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Minimum Order Quantity
bs_BA: Minimalna Količina Naloga

note: Label of the minimum_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Minimum Payment Amount
bs_BA: Minimalni Iznos Plaćanja

en: Minimum Qty
bs_BA: Minimalna Količina

note: Label of the min_spent (Currency) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Minimum Total Spent
bs_BA: Minimalno Ukupna Potrošeno

note: Label of the min_value (Float) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the min_value (Float) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Minimum Value
bs_BA: Minimalna Vrijednost

note: Description of the 'Minimum Order Qty' (Float) field in DocType 'Item'
en: Minimum quantity should be as per Stock UOM
bs_BA: Minimalna količina treba da bude prema Jedinici Zaliha

note: Label of the minute (Text Editor) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a UOM
en: Minute
bs_BA: Minuta

note: Label of the minutes (Table) field in DocType 'Quality Meeting'
en: Minutes
bs_BA: Minuta

en: Miscellaneous Expenses
bs_BA: Razni Troškovi

en: Mismatch
bs_BA: Neusklađeno

en: Missing
bs_BA: Nedostaje

en: Missing Account
bs_BA: Nedostaje Račun

en: Missing Asset
bs_BA: Nedostaje Imovina

en: Missing Cost Center
bs_BA: Nedostaje Centar Troškova

en: Missing Default in Company
bs_BA: Nedostaju Standard Postavke u kompaniji

en: Missing Finance Book
bs_BA: Nedostaje Finansijski Registar

en: Missing Finished Good
bs_BA: Nedostaje Gotov Proizvod

en: Missing Formula
bs_BA: Nedostaje Formula

en: Missing Item
bs_BA: Nedostaje Artikal

en: Missing Payments App
bs_BA: Nedostaje Aplikacija za Plaćanje

en: Missing Serial No Bundle
bs_BA: Nedostaje Serijski Broj Paket

en: Missing Values Required
bs_BA: Nedostajuće vrijednosti su obavezne

en: Missing email template for dispatch. Please set one in Delivery Settings.
bs_BA: Nedostaje šablon e-pošte za otpremu. Molimo postavite jedan u Postavkama Dostave.

en: Missing value
bs_BA: Nedostaje vrijednost

note: Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the mixed_conditions (Check) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Mixed Conditions
bs_BA: Mješani Uvjeti

note: Label of the cell_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Mobile
bs_BA: Mobilni Broj

note: Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Dunning' Label of the contact_mobile (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the contact_mobile (Small Text) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the mo
en: Mobile No
bs_BA: Mobilni Broj

en: Mobile Number
bs_BA: Mobilni Broj

en: Mobile:
bs_BA: Mobilni Broj:

en: Mode Of Payment
bs_BA: Način Plaćanja

note: Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Cashier Closing Payments' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType Label of the mode_of_payment (Data) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the mode_of_payment (Link) field in DocType 'Overdue 
en: Mode of Payment
bs_BA: Način Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Mode of Payment Account
bs_BA: Račun Načina Plaćanja

en: Mode of Payments
bs_BA: Načini Plaćanja

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Modes of Payment
bs_BA: Načini Plaćanja

en: Modified By
bs_BA: Izmijenio

en: Modified On
bs_BA: Izmijenjeno

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Module Settings
bs_BA: Postavke Modula

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Monday
bs_BA: Ponedjeljak

note: Label of the monitor_progress (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Monitor Progress
bs_BA: Prati Napredak

note: Label of the monitor_for_last_x_days (Int) field in DocType 'Ledger Health Monitor'
en: Monitor for Last 'X' days
bs_BA: Prati zadnjih 'X' dana

note: Label of the frequency (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Monitoring Frequency
bs_BA: Učestalost Praćenja

note: Label of the month (Data) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage' Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Month
bs_BA: Mjesec

note: Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Validity Based On' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Due Date Based On' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' 'Payment Terms Template Detail'
en: Month(s) after the end of the invoice month
bs_BA: Mjesec(i) nakon kraja mjeseca fakture

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Monthly
bs_BA: Mjesečno

en: Monthly Completed Work Orders
bs_BA: Mjesečni Završeni Radni Nalozi

note: Label of the monthly_distribution (Link) field in DocType 'Budget' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Monthly Distribution
bs_BA: Mjesečna Raspodjela

note: Name of a DocType
en: Monthly Distribution Percentage
bs_BA: Mjesečna Raspodjela u Procentima

note: Label of the percentages (Table) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Monthly Distribution Percentages
bs_BA: Procentalna Mjesečna Raspodjela

en: Monthly Quality Inspections
bs_BA: Mjesečne Inspekcije Kvaliteta

note: Option for the 'Subscription Price Based On' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Monthly Rate
bs_BA: Mjesečna Cijena

note: Label of the monthly_sales_target (Currency) field in DocType 'Company'
en: Monthly Sales Target
bs_BA: Mjesečni Cilj Prodaje

en: Monthly Total Work Orders
bs_BA: Ukupni Mjesečni Radni Nalozi

note: Option for the 'Book Deferred Entries Based On' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Months
bs_BA: Mjeseci

note: Label of the more_info_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the more_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Order' Label
en: More Info
bs_BA: Više Informacija

note: Label of the addtional_info (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the section_break_12 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the more_information (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the more_info_section_break (Section Break) field in DocTy
en: More Information
bs_BA: Više Informacija

note: Description of the 'Is Short/Long Year' (Check) field in DocType 'Fiscal Year'
en: More/Less than 12 months.
bs_BA: Duže/Kraće od 12 mjeseci.

en: Motion Picture & Video
bs_BA: Filmovi & Video

en: Move
bs_BA: Premjesti

en: Move Item
bs_BA: Premjesti Artikal

en: Move Stock
bs_BA: Premjesti Zalihe

en: Move to Cart
bs_BA: Premjesti u Korpu

en: Movement
bs_BA: Kretanje

note: Option for the 'Valuation Method' (Select) field in DocType 'Item' Option for the 'Default Valuation Method' (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Moving Average
bs_BA: MA

en: Moving up in tree ...
bs_BA: Pomjeranje prema Stablu...

note: Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry' Label of the multi_currency (Check) field in DocType 'Journal Entry Template' Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Multi Currency
bs_BA: Valuta

en: Multi-level BOM Creator
bs_BA: Konstruktor Višeslojne Sastavnice

en: Multiple Loyalty Programs found for Customer {}. Please select manually.
bs_BA: Višestruki Programi Lojalnosti pronađeni za Klijenta {}. Odaberi ručno.

en: Multiple Price Rules exists with same criteria, please resolve conflict by assigning priority. Price Rules: {0}
bs_BA: Postoji više pravila za cijene s istim kriterijima, riješi sukob dodjeljivanjem prioriteta. Pravila Cijena: {0}

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Multiple Tier Program
bs_BA: Višeslojni Program

en: Multiple Variants
bs_BA: Više Varijanti

en: Multiple Warehouse Accounts
bs_BA: Više Skladišnih Računa

en: Multiple fiscal years exist for the date {0}. Please set company in Fiscal Year
bs_BA: Za datum {0} postoji više fiskalnih godina. Molimo postavite kompaniju u Fiskalnoj Godini

en: Multiple items cannot be marked as finished item
bs_BA: Više artikala se ne mogu označiti kao gotov proizvod

en: Music
bs_BA: Muzika

note: Label of the must_be_whole_number (Check) field in DocType 'UOM'
en: Must be Whole Number
bs_BA: Mora biti Cijeli Broj

note: Description of the 'Import from Google Sheets' (Data) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Must be a publicly accessible Google Sheets URL and adding Bank Account column is necessary for importing via Google Sheets
bs_BA: Mora biti javno dostupan URL Google Sheets i dodavanje kolone Bankovnog Računa je neophodno za import preko Google Sheets

note: Label of the mute_email (Check) field in DocType 'Payment Request'
en: Mute Email
bs_BA: Priguši E-poštu

note: Label of the finance_book_name (Data) field in DocType 'Finance Book' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Order Label of the transaction_name (Dynamic Link) field in DocType 'Bulk T
en: Name
bs_BA: Naziv

note: Label of the name_and_employee_id (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Name and Employee ID
bs_BA: Ime i Personalni ID

note: Label of the name_of_beneficiary (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Name of Beneficiary
bs_BA: Naziv Primatelja

en: Name of new Account. Note: Please don't create accounts for Customers and Suppliers
bs_BA: Naziv novog Računa. Napomena: Nemojte kreirati naloge za Klijente i Dobavljače

note: Description of the 'Distribution Name' (Data) field in DocType 'Monthly Distribution'
en: Name of the Monthly Distribution
bs_BA: Naziv Mjesečne Raspodjele

note: Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the named_place (Data) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the named_place (Da
en: Named Place
bs_BA: Mjesto

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Asset Shift Allocation' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying S
en: Naming Series
bs_BA: Serija Imenovanja

note: Label of the naming_series_prefix (Data) field in DocType 'Stock Settings'
en: Naming Series Prefix
bs_BA: Prefiks Serije Imenovanja

note: Label of the supplier_and_price_defaults_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Naming Series and Price Defaults
bs_BA: Serija Imenovanja & Standard Cijene

en: Naming Series is mandatory
bs_BA: Serija Imenovanja je obavezna

note: Name of a UOM
en: Nanogram/Litre
bs_BA: Nanogram/Litar

note: Name of a UOM
en: Nanohertz
bs_BA: Nanoherc

note: Name of a UOM
en: Nanometer
bs_BA: Nanometar

note: Name of a UOM
en: Nanosecond
bs_BA: Nanosekunda

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Natural Gas
bs_BA: Prirodni Gas

en: Needs Analysis
bs_BA: Treba Analiza

en: Negative Batch Quantity
bs_BA: Negativna količina Šarže

en: Negative Quantity is not allowed
bs_BA: Negativna Količina nije dozvoljena

en: Negative Valuation Rate is not allowed
bs_BA: Negativna Stopa Vrednovanja nije dozvoljena

en: Negotiation/Review
bs_BA: Pregovor/Recenzija

note: Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the net_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label 
en: Net Amount
bs_BA: Neto Iznos

note: Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_amount (Currency) field in DocType '
en: Net Amount (Company Currency)
bs_BA: Neto Iznos (Valuta Kompanije)

en: Net Asset value as on
bs_BA: Neto Vrijednost Imovine kao na

en: Net Cash from Financing
bs_BA: Neto Gotovina od Finansiranja

en: Net Cash from Investing
bs_BA: Neto Gotovina od Ulaganja

en: Net Cash from Operations
bs_BA: Neto Gotovina od Poslovanja

en: Net Change in Accounts Payable
bs_BA: Neto Promjena u Obavezama

en: Net Change in Accounts Receivable
bs_BA: Neto Promjena na Potraživanju

en: Net Change in Cash
bs_BA: Neto Promjena u Gotovini

en: Net Change in Equity
bs_BA: Neto Promjena u Kapitala

en: Net Change in Fixed Asset
bs_BA: Neto Promjena u Fiksnoj Imovini

en: Net Change in Inventory
bs_BA: Neto Promjena u Zalihama

note: Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Net Hour Rate
bs_BA: Neto Satnica

en: Net Profit
bs_BA: Neto Profit

en: Net Profit/Loss
bs_BA: Neto Rezultat

note: Label of the gross_purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Net Purchase Amount
bs_BA: Neto Kupovni Iznos

note: Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the n
en: Net Rate
bs_BA: Neto Cijena

note: Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_net_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order 
en: Net Rate (Company Currency)
bs_BA: Neto Cijena (Valuta Kompanije)

note: Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Additional Discount On' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Apply Discount On' (Select) field in DocType 'POS Profile' Opt
en: Net Total
bs_BA: Neto Ukupno

note: Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of t
en: Net Total (Company Currency)
bs_BA: Neto Ukupno (Valuta Kompanije)

note: Option for the 'Calculate Based On' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the net_weight_pkg (Float) field in DocType 'Packing Slip' Label of the net_weight (Float) field in DocType 'Packing Slip Item'
en: Net Weight
bs_BA: Neto Težina

note: Label of the net_weight_uom (Link) field in DocType 'Packing Slip'
en: Net Weight UOM
bs_BA: Jedinica Neto Težine

en: Net total calculation precision loss
bs_BA: Ukupni neto gubitak preciznosti proračuna

en: New
bs_BA: Novi

en: New Account Name
bs_BA: Novi Naziv Računa

note: Label of the new_asset_value (Currency) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: New Asset Value
bs_BA: Nova Vrrijednost Imovine

en: New Assets (This Year)
bs_BA: Nova Imovina (Ove Godine)

note: Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the new_bom (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: New BOM
bs_BA: Nova Sastavnica

note: Label of the new_balance_in_account_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Account Currency
bs_BA: Novo Stanje u Valuti Računa

note: Label of the new_balance_in_base_currency (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Balance In Base Currency
bs_BA: Novo Stanje u Osnovnoj Valuti

en: New Batch ID (Optional)
bs_BA: Novi ID Skupne Serije (opcija)

en: New Batch Qty
bs_BA: Nova Šarža Količina

en: New Company
bs_BA: Nova Kompanija

en: New Cost Center Name
bs_BA: Novo ime Centra Troškova

en: New Customer Revenue
bs_BA: Novi Prihod Klijenta

en: New Customers
bs_BA: Novi Klijenti

en: New Department
bs_BA: Novo Odjeljenje

en: New Employee
bs_BA: Novi Zaposleni

en: New Event
bs_BA: Novi Događaj

note: Label of the new_exchange_rate (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: New Exchange Rate
bs_BA: Novi Kurs

note: Label of the expenses_booked (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Expenses
bs_BA: Novi Troškovi

note: Label of the income (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Income
bs_BA: Novi Prihod

en: New Invoice
bs_BA: Nova Faktura

en: New Location
bs_BA: Nova Lokacija

en: New Note
bs_BA: Nova Napomena

note: Label of the purchase_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Invoice
bs_BA: Nova Kupovna Faktura

note: Label of the purchase_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Purchase Orders
bs_BA: Novi Kupovni Nalog

en: New Quality Procedure
bs_BA: Nova Procedura Kvaliteta

note: Label of the new_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Quotations
bs_BA: Nove Ponude

note: Label of the sales_invoice (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Invoice
bs_BA: Nova Prodajna Faktura

note: Label of the sales_order (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: New Sales Orders
bs_BA: Novi Prodajni Nalog

en: New Sales Person Name
bs_BA: Ime Novog Prodavca

en: New Serial No cannot have Warehouse. Warehouse must be set by Stock Entry or Purchase Receipt
bs_BA: Novi serijski broj ne može imati Skladište. Skladište mora biti postavljeno unosom zaliha ili Kupovnom Priznanicom

en: New Task
bs_BA: Novi Zadatak

en: New Version
bs_BA: Nova Verzija

en: New Warehouse Name
bs_BA: Nov Naziv Skladišta

note: Label of the new_workplace (Data) field in DocType 'Employee'
en: New Workplace
bs_BA: Novi Radni Prostor

en: New credit limit is less than current outstanding amount for the customer. Credit limit has to be atleast {0}
bs_BA: Novo kreditno ograničenje je niže od trenutnog iznosa klijenta. Kreditno ograničenjemora biti najmanje {0}

en: New fiscal year created :-
bs_BA: Nova fiskalna godina je kreirana :-

note: Description of the 'Generate New Invoices Past Due Date' (Check) field in DocType 'Subscription'
en: New invoices will be generated as per schedule even if current invoices are unpaid or past due date
bs_BA: Nove fakture će se generirati prema rasporedu čak i ako su trenutne fakture neplaćene ili sa isteklim rokom dospijeća

en: New release date should be in the future
bs_BA: Novi datum izlaska bi trebao biti u budućnosti

en: New task
bs_BA: Novi Zadatak

en: New {0} pricing rules are created
bs_BA: Nova {0} pravila određivanja cijena su kreirana

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Newsletter
bs_BA: Bilten

en: Newspaper Publishers
bs_BA: Izdavači Novina

en: Next
bs_BA: Sljedeći

note: Label of the next_depreciation_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Next Depreciation Date
bs_BA: Sljedeći Datum Amortizacije

note: Label of the next_due_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Next Due Date
bs_BA: Sljedeći Rok

note: Label of the next_send (Data) field in DocType 'Email Digest'
en: Next email will be sent on:
bs_BA: Sljedeća e-pošta će biti poslana:

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: No
bs_BA: Ne

en: No Account matched these filters: {}
bs_BA: Nijedan Račun ne odgovara ovim filterima: {}

en: No Action
bs_BA: Bez Akcije

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: No Answer
bs_BA: Bez Odgovora

en: No Customer found for Inter Company Transactions which represents company {0}
bs_BA: Nije pronađen Klijent za Transakcije Inter Kompanije koji predstavlja kompaniju {0}

en: No Customers found with selected options.
bs_BA: Nisu pronađeni Klijenti sa odabranim opcijama.

en: No Data
bs_BA: Nema podataka

en: No Delivery Note selected for Customer {}
bs_BA: Nije odabrana Dostavnica za Klijenta {}

en: No Item with Barcode {0}
bs_BA: Nema Artikla sa Barkodom {0}

en: No Item with Serial No {0}
bs_BA: Nema Artikla sa Serijskim Brojem {0}

en: No Items selected for transfer.
bs_BA: Nema odabranih artikala za prijenos.

en: No Items with Bill of Materials to Manufacture
bs_BA: Nema Artikala sa Spiskom Materijala za Proizvodnju

en: No Items with Bill of Materials.
bs_BA: Nema Artikala sa Spiskom Materijala.

en: No Matching Bank Transactions Found
bs_BA: Nisu pronađene odgovarajuće bankovne transakcije

en: No Notes
bs_BA: Nema Napomena

en: No Outstanding Invoices found for this party
bs_BA: Nisu pronađene neplaćene fakture za ovu stranku

en: No POS Profile found. Please create a New POS Profile first
bs_BA: Nije pronađen Kasa profil. Kreiraj novi Kasa Profil

en: No Permission
bs_BA: Bez Dozvole

en: No Purchase Orders were created
bs_BA: Kupovni Nalozi nisu kreirani

en: No Records for these settings.
bs_BA: Nema zapisa za ove postavke.

en: No Remarks
bs_BA: Bez Primjedbi

en: No Selection
bs_BA: Bez Odabira

en: No Serial / Batches are available for return
bs_BA: Nema Serijskih Brojeva / Šarži dostupnih za povrat

en: No Stock Available Currently
bs_BA: Trenutno nema Dostupnih Zaliha

en: No Summary
bs_BA: Nema Sažetak

en: No Supplier found for Inter Company Transactions which represents company {0}
bs_BA: Nije pronađen Dobavljač za Transakcije Inter Kompanije koji predstavlja kompaniju {0}

en: No Tax Withholding data found for the current posting date.
bs_BA: Nisu pronađeni podaci o PDV-u po odbitku za trenutni datum knjiženja.

en: No Terms
bs_BA: Nema Uslova

en: No Unreconciled Invoices and Payments found for this party and account
bs_BA: Nisu pronađene neusaglašene fakture i plaćanja za ovu stranku i račun

en: No Unreconciled Payments found for this party
bs_BA: Nisu pronađene neusaglašene uplate za ovu stranku

en: No Work Orders were created
bs_BA: Radni Nalozi nisu kreirani

en: No accounting entries for the following warehouses
bs_BA: Nema knjigovodstvenih unosa za sljedeća skladišta

en: No active BOM found for item {0}. Delivery by Serial No cannot be ensured
bs_BA: Nije pronađena aktivna Sastavnica za artikal {0}. Ne može se osigurati isporuka na osnovu serijskog broja

en: No additional fields available
bs_BA: Nema dostupnih dodatnih polja

en: No billing email found for customer: {0}
bs_BA: Nije pronađena e-pošta fakture za: {0}

en: No contacts with email IDs found.
bs_BA: Nisu pronađeni kontakti s e-poštom.

en: No data for this period
bs_BA: Nema podataka za ovaj period

en: No data found. Seems like you uploaded a blank file
bs_BA: Nema podataka. Čini se da ste otpremili praznu datoteku

en: No data to export
bs_BA: Nema podataka za izvoz

en: No description given
bs_BA: Nema opisa

en: No employee was scheduled for call popup
bs_BA: Personal nije zakazao poziv

en: No failed logs
bs_BA: Nema neuspjelih zapisa

en: No item available for transfer.
bs_BA: Nema dostupnih artikala za prijenos.

en: No items are available in sales orders {0} for production
bs_BA: Nema dostupnih artikala u Prodajnim Nalozima {0} za proizvodnju

en: No items are available in the sales order {0} for production
bs_BA: Nema dostupnih artikala u Prodajnom Nalogu {0} za proizvodnju

en: No items found. Scan barcode again.
bs_BA: Nema pronađenih artikal. Ponovo skeniraj barkod.

en: No items in cart
bs_BA: Nema artikala u korpi

en: No items to be received are overdue
bs_BA: Nijedan od artikala za primiti ne kasni

en: No matches occurred via auto reconciliation
bs_BA: Nije došlo do podudaranja putem automatskog usaglašavanja

en: No material request created
bs_BA: Nije kreiran Materijalni Nalog

en: No more children on Left
bs_BA: Nema više podređenih na Lijevoj strani

en: No more children on Right
bs_BA: Nema više podređenih na Desnoj strani

note: Label of the no_of_docs (Int) field in DocType 'Transaction Deletion Record Details'
en: No of Docs
bs_BA: Broj Dokumenata

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Lead' Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Opportunity'
en: No of Employees
bs_BA: Personalni Broj

en: No of Interactions
bs_BA: Broj Interakcija

note: Label of the no_of_months_exp (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Expense)
bs_BA: Broj Mjeseci (Troškovi)

note: Label of the no_of_months (Int) field in DocType 'Item'
en: No of Months (Revenue)
bs_BA: Broj Mjeseci (Prihodi)

note: Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the no_of_shares (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: No of Shares
bs_BA: Broj Dionica

note: Label of the no_of_visits (Int) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: No of Visits
bs_BA: Broj Posjeta

en: No open POS Opening Entry found for POS Profile {0}.
bs_BA: Nije pronađen Početni Unos Kase za Kasa Profil {0}.

en: No open event
bs_BA: Nema Otvorenih Događaja

en: No open task
bs_BA: Nema Otvorenog Zadatka

en: No outstanding invoices found
bs_BA: Nisu pronađene nepodmirene fakture

en: No outstanding invoices require exchange rate revaluation
bs_BA: Nijedna neplaćena faktura ne zahtijeva revalorizaciju kursa

en: No outstanding {0} found for the {1} {2} which qualify the filters you have specified.
bs_BA: Nema neplaćenih {0} pronađenih za {1} {2} koji ispunjavaju filtre koje ste naveli.

en: No pending Material Requests found to link for the given items.
bs_BA: Nisu pronađeni Materijalni Nalozi na čekanju za povezivanje za date artikle.

en: No primary email found for customer: {0}
bs_BA: Nije pronađena primarna e-pošta: {0}

en: No products found.
bs_BA: Nema pronađenih proizvoda.

en: No recent transactions found
bs_BA: Nisu pronađene nedavne transakcije

en: No record found
bs_BA: Nije pronađen nijedan zapis

en: No records found in Allocation table
bs_BA: Nema zapisa u tabeli Dodjele

en: No records found in the Invoices table
bs_BA: Nije pronađen zapis u tabeli Fakture

en: No records found in the Payments table
bs_BA: Nije pronađen zapis u tabeli Plaćanja

en: No reserved stock to unreserve.
bs_BA: Nema rezervisanih zaliha za poništavanje.

en: No stock ledger entries were created. Please set the quantity or valuation rate for the items properly and try again.
bs_BA: Nisu kreirani unosi u glavnu knjigu zaliha. Molimo Vas da ispravno postavite količinu ili stopu vrednovanja za artikle i pokušate ponovno.

note: Description of the 'Stock Frozen Up To' (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: No stock transactions can be created or modified before this date.
bs_BA: Nikakve transakcije Zalihama se ne mogu kreirati ili mijenjati prije ovog datuma.

en: No values
bs_BA: Bez Vrijednosti

en: No {0} Accounts found for this company.
bs_BA: Nisu pronađeni {0} računi za ovu kompaniju.

en: No {0} found for Inter Company Transactions.
bs_BA: Nije pronađen {0} za transakcije među kompanijama.

en: No.
bs_BA: Br.

note: Label of the no_of_employees (Select) field in DocType 'Prospect'
en: No. of Employees
bs_BA: Personalni Broj

en: No. of parallel job cards which can be allowed on this workstation. Example: 2 would mean this workstation can process production for two Work Orders at a time.
bs_BA: Broj paralelnih radnih kartica koje se mogu dozvoliti na ovoj radnoj stanici. Primjer: 2 bi značilo da ova radna stanica može obraditi proizvodnju za dva radna naloga istovremeno.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Non Conformance
bs_BA: Odstupanje Kvaliteta

note: Label of the non_depreciable_category (Check) field in DocType 'Asset Category'
en: Non Depreciable Category
bs_BA: Ne Amortizirajuća Kategorija

en: Non Profit
bs_BA: Neprofitna

en: Non stock items
bs_BA: Artikli za koje se nevode Zalihe

en: Non-Zeros
bs_BA: Ne Nule

note: Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: None
bs_BA: Nijedan

en: None of the items have any change in quantity or value.
bs_BA: Nijedan od artikala nema nikakve promjene u količini ili vrijednosti.

note: Name of a UOM
en: Nos
bs_BA: kom.

en: Not Allowed
bs_BA: Nije dozvoljeno

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Authorization Rule'
en: Not Applicable
bs_BA: Nije Primjenjivo

en: Not Available
bs_BA: Nije Dostupno

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Billed
bs_BA: Nije Fakturisano

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Delivered
bs_BA: Nije Dostavljeno

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: Not Initiated
bs_BA: Nije Pokrenuto

en: Not Permitted
bs_BA: Nije dozvoljeno

note: Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Not Requested
bs_BA: Nije Zatraženo

en: Not Specified
bs_BA: Nije Navedeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Transfer Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Not Started
bs_BA: Nije Započeto

en: Not active
bs_BA: Nije aktivno

en: Not allow to set alternative item for the item {0}
bs_BA: Nije dozvoljeno postavljanje alternativnog artikla za artikal {0}

en: Not allowed to create accounting dimension for {0}
bs_BA: Nije dozvoljeno kreiranje knjigovodstvene dimenzije za {0}

en: Not allowed to update stock transactions older than {0}
bs_BA: Nije dozvoljeno ažuriranje transakcija zaliha starijih od {0}

en: Not authorized since {0} exceeds limits
bs_BA: Nije ovlašteno jer {0} premašuje ograničenja

en: Not authorized to edit frozen Account {0}
bs_BA: Nije ovlašten za uređivanje zamrznutog računa {0}

en: Not in Stock
bs_BA: Nema na Zalihama

en: Not in stock
bs_BA: Nema na Zalihama

en: Not permitted
bs_BA: Nije dozvoljeno

note: Label of the note (Text Editor) field in DocType 'CRM Note' Label of the note (Text Editor) field in DocType 'Timesheet' Label of the note (Text) field in DocType 'Item Price'
en: Note
bs_BA: Napomena

en: Note: Automatic log deletion only applies to logs of type <i>Update Cost</i>
bs_BA: Napomena: Automatsko brisanje zapisa primjenjuje se samo na zapise tipa <i>Ažuriraj Trošak</i>

en: Note: Due Date exceeds allowed {0} credit days by {1} day(s)
bs_BA: Napomena: Datum dospijeća premašuje dozvoljenih {0} kreditnih dana za {1} dan/dana

note: Description of the 'Recipients' (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Note: Email will not be sent to disabled users
bs_BA: Napomena: E-pošta se neće slati onemogućenim korisnicima

en: Note: If you want to use the finished good {0} as a raw material, then enable the 'Do Not Explode' checkbox in the Items table against the same raw material.
bs_BA: Napomena: Ako želite koristiti gotov proizvod {0} kao sirovinu, označite polje za potvrdu 'Ne Proširuj' u Postavkama Artikla za istu sirovinu.

en: Note: Item {0} added multiple times
bs_BA: Napomena: Artikal {0} je dodan više puta

en: Note: Payment Entry will not be created since 'Cash or Bank Account' was not specified
bs_BA: Napomena: Unos plaćanja neće biti kreiran jer 'Gotovina ili Bankovni Račun' nije naveden

en: Note: This Cost Center is a Group. Cannot make accounting entries against groups.
bs_BA: Napomena: Ovaj Centar Troškova je Grupa. Ne mogu se izvršiti knjigovodstveni unosi naspram grupa.

en: Note: To merge the items, create a separate Stock Reconciliation for the old item {0}
bs_BA: Napomena: Da biste spojili artikle, kreirajte zasebno Usaglašavanje Zaliha za stari artikal {0}

en: Note: {0}
bs_BA: Napomena: {0}

note: Label of the notes (Small Text) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Label of the notes (Text) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the notes_tab (Tab Break) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in DocType 'Lead' Label of the notes (Table) field in 
en: Notes
bs_BA: Napomene

note: Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the notes_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Notes HTML
bs_BA: HTML Napomene

en: Notes:
bs_BA: Napomene:

en: Nothing is included in gross
bs_BA: Ništa nije uključeno u bruto

en: Nothing more to show.
bs_BA: Ništa više za pokazati.

note: Label of the notice_number_of_days (Int) field in DocType 'Employee'
en: Notice (days)
bs_BA: Obavijest (dana)

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification
bs_BA: Obavijest

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Notification Settings
bs_BA: Postavke Obavijesti

en: Notify Customers via Email
bs_BA: Obavijesti kupce putem e-pošte

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing'
en: Notify Employee
bs_BA: Obavijesti Personal

note: Label of the notify_employee (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Notify Other
bs_BA: Obavijesti druge

note: Label of the notify_reposting_error_to_role (Link) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Notify Reposting Error to Role
bs_BA: Obavijesti o Grešci Ponovnog Knjiženja sljedećoj Ulozi

note: Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the notify_supplier (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Notify Supplier
bs_BA: Obavijesti Dobavljača

note: Label of the email_reminders (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify Via Email
bs_BA: Obavijesti putem e-pošte

note: Label of the reorder_email_notify (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Notify by Email on Creation of Automatic Material Request
bs_BA: Obavijesti putem e-pošte o kreiranju automatskog Materijalnog Naloga

note: Description of the 'Notify Via Email' (Check) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Notify customer and agent via email on the day of the appointment.
bs_BA: Obavijesti Klijenta i Agenta putem e-pošte na dan zakazivanja.

note: Label of the number_of_agents (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of Concurrent Appointments
bs_BA: Broj Istovremenih Termina

note: Label of the number_of_days (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of Days
bs_BA: Broj Dana

en: Number of Interaction
bs_BA: Broj Interakcije

en: Number of Order
bs_BA: Broj Naloga

note: Description of the 'Grace Period' (Int) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Number of days after invoice date has elapsed before canceling subscription or marking subscription as unpaid
bs_BA: Broj dana nakon isteka datuma fakture prije otkazivanja pretplate ili označavanja pretplate kao neplaćene

note: Label of the advance_booking_days (Int) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Number of days appointments can be booked in advance
bs_BA: Broj dana termini se mogu rezervirati unaprijed

note: Description of the 'Days Until Due' (Int) field in DocType 'Subscription'
en: Number of days that the subscriber has to pay invoices generated by this subscription
bs_BA: Broj dana u kojima pretplatnik mora platiti fakture generirane ovom pretplatom

note: Description of the 'Billing Interval Count' (Int) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Number of intervals for the interval field e.g if Interval is 'Days' and Billing Interval Count is 3, invoices will be generated every 3 days
bs_BA: Broj intervala za polje intervala npr. ako je Interval 'Dana' i Broj intervala naplate je 3, fakture će se generirati svaka 3 dana

en: Number of new Account, it will be included in the account name as a prefix
bs_BA: Broj novog Računa, biće uključen u naziv računa kao prefiks

en: Number of new Cost Center, it will be included in the cost center name as a prefix
bs_BA: Broj novog Centra Troškova, biće uključen u naziv Centra Troškova kao prefiks

note: Label of the numeric (Check) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the numeric (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric
bs_BA: Numerički

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Numeric Inspection
bs_BA: Numerička Inspekcija

note: Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Attribute' Label of the numeric_values (Check) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Numeric Values
bs_BA: Numeričke Vrijednosti

en: Numero has not set in the XML file
bs_BA: Broj nije postavljen u XML datoteci

note: Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the objective (Text) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Objective
bs_BA: Cilj

note: Label of the sb_01 (Section Break) field in DocType 'Quality Goal' Label of the objectives (Table) field in DocType 'Quality Goal'
en: Objectives
bs_BA: Ciljevi

note: Label of the last_odometer (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Odometer Value (Last)
bs_BA: Kilometraža (Posljednja)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Off
bs_BA: Isključen

note: Label of the scheduled_confirmation_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Offer Date
bs_BA: Datum Ponude

en: Office Equipment
bs_BA: Uredska Oprema

en: Office Maintenance Expenses
bs_BA: Troškovi Održavanja Ureda

en: Office Rent
bs_BA: Iznajmljivanje Ureda

note: Label of the offsetting_account (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail'
en: Offsetting Account
bs_BA: Prijebojni Račun

en: Offsetting for Accounting Dimension
bs_BA: Prijeboj za Knjigovodstvenu Dimenziju

note: Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Account' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Location' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Task' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Department' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Employee' Label of
en: Old Parent
bs_BA: Stari Nadređeni

note: Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Oldest Of Invoice Or Advance
bs_BA: Najstarija od Faktura ili Predujam

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: On Hold
bs_BA: Na čekanju

note: Label of the on_hold_since (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: On Hold Since
bs_BA: Na čekanju od

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Item Quantity
bs_BA: Na Količina artikla

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Net Total
bs_BA: Na Neto Ukupno

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges'
en: On Paid Amount
bs_BA: Na Plaćeni Iznos

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Amount
bs_BA: Na Iznos u Prethodnom Redu

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: On Previous Row Total
bs_BA: Na Ukupno na Prethodnom Redu

en: On This Date
bs_BA: Na Ovaj Datum

en: On Track
bs_BA: Na Putu

note: Description of the 'Enable Immutable Ledger' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: On enabling this cancellation entries will be posted on the actual cancellation date and reports will consider cancelled entries as well
bs_BA: Nakon omogućavanja ovog otkazivanja, unosi će biti uknjiženi na datum stvarnog otkazivanja, a izvještaji će uzeti u obzir i otkazane unose

en: On expanding a row in the Items to Manufacture table, you'll see an option to 'Include Exploded Items'. Ticking this includes raw materials of the sub-assembly items in the production process.
bs_BA: Kada proširite red u tabeli Artikli za Proizvodnju, vidjet ćete opciju 'Uključi Rastavljenje Artikle'. Ovo označavanje uključuje sirovine za podsklopove u procesu proizvodnje.

note: Description of the 'Use Serial / Batch Fields' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: On submission of the stock transaction, system will auto create the Serial and Batch Bundle based on the Serial No / Batch fields.
bs_BA: Pri podnošenju transakcije zaliha, sistem će automatski kreirati Serijski i Šaržni Paket na osnovu polja Serijskog Broja / Šarže.

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: On-machine press checks
bs_BA: Kontrola Presovanja

note: Description of the 'Release Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Once set, this invoice will be on hold till the set date
bs_BA: Nakon postavljanja, ova faktura će biti na čekanju do postavljenog datuma

en: Once the Work Order is Closed. It can't be resumed.
bs_BA: Nakon što je Radni Nalog Yatvoren. Ne može se ponovo otvoriti.

en: One customer can be part of only single Loyalty Program.
bs_BA: Jedan Klijent može biti dio samo jednog Programa Lojalnosti.

en: Ongoing Job Cards
bs_BA: Radne Kartice u Toku

en: Online Auctions
bs_BA: Online Aukcije

note: Description of the 'Default Advance Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation' 'Process Payment Reconciliation' Description of the 'Default Advance Received Account' (Link) field in DocType 'Company' Description of the 'Default Advance Paid Account' (Link) field in DocType 'Company'
en: Only 'Payment Entries' made against this advance account are supported.
bs_BA: Podržani su samo 'Unosi Plaćanja' naspram ovog predujam računa.

en: Only CSV and Excel files can be used to for importing data. Please check the file format you are trying to upload
bs_BA: Za uvoz podataka mogu se koristiti samo CSV i Excel datoteke. Provjeri format datoteke koji pokušavate učitati

note: Label of the tax_on_excess_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Only Deduct Tax On Excess Amount
bs_BA: Odbij porez samo na višak Iznosa

note: Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the only_include_allocated_payments (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Only Include Allocated Payments
bs_BA: Uzmi u obzir samo Dodijeljena Plaćanja

en: Only Parent can be of type {0}
bs_BA: Jedino Nadređeni može biti tipa {0}

en: Only Value available for Payment Entry
bs_BA: Jedina Vrijednost dostupna za Unos Plaćanja

note: Description of the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Only applies for Normal Payments
bs_BA: Primjenjuje se samo za Normalna Plaćanja

en: Only existing assets
bs_BA: Samo postojeća imovina

note: Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Customer Group' Description of the 'Is Group' (Check) field in DocType 'Item Group'
en: Only leaf nodes are allowed in transaction
bs_BA: U transakciji su dozvoljeni samo podređeni članovi

en: Only one {0} entry can be created against the Work Order {1}
bs_BA: Samo jedan {0} unos se može kreirati naspram Radnog Naloga {1}

note: Description of the 'Customer Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Customer of these Customer Groups
bs_BA: Prikaži samo Klijenta ovih Grupa Klijenata

note: Description of the 'Item Groups' (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Only show Items from these Item Groups
bs_BA: Prikaži samo Artikle iz ovih Grupa Artikala

note: Description of the 'Rounding Loss Allowance' (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Only values between [0,1) are allowed. Like {0.00, 0.04, 0.09, ...}
    Ex: If allowance is set at 0.07, accounts that have balance of 0.07 in either of the currencies will be considered as zero balance account
bs_BA: Dozvoljene su samo vrijednosti između [0,1). Kao {0,00, 0,04, 0,09, ...}
    Primjer: Ako je odobrenje postavljeno na 0,07, računi koji imaju stanje od 0,07 u bilo kojoj od valuta će se smatrati nultim stanjem računa

en: Only {0} are supported
bs_BA: Podržano je samo {0}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Opening Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in Doc
en: Open
bs_BA: Otvori

note: Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Lead' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Opportunity' Label of the open_activities_html (HTML) field in DocType 'Prospect'
en: Open Activities HTML
bs_BA: Otvorene HTML Aktivnosti

en: Open BOM {0}
bs_BA: Otvori Sastavnicu {0}

en: Open Call Log
bs_BA: Otvori Zapis Poziva

en: Open Contact
bs_BA: Otvori Kontakt

en: Open Event
bs_BA: Otvori Događaj

en: Open Events
bs_BA: Otvoreni Događaji

en: Open Form View
bs_BA: Otvori Prikaz Obrasca

note: Label of the issue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Issues
bs_BA: Otvorena Pitanja

en: Open Issues
bs_BA: Otvoreni Slučajevi

en: Open Item {0}
bs_BA: Otvori Artikal {0}

note: Label of the notifications (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Notifications
bs_BA: Otvorene Obavjesti

note: Label of a chart in the Projects Workspace Label of the project (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Projects
bs_BA: Otvoreni Projekti

en: Open Projects
bs_BA: Otvoreni Projekti

note: Label of the pending_quotations (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open Quotations
bs_BA: Otvorene Ponude

en: Open Sales Orders
bs_BA: Otvori Prodajni Nalog

en: Open Task
bs_BA: Otvori Zadatak

en: Open Tasks
bs_BA: Otvori Zadatke

note: Label of the todo_list (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Open To Do
bs_BA: Otvori Za Uraditi

en: Open To Do
bs_BA: Otvori Za Uraditi

en: Open Work Order {0}
bs_BA: Otvori Radni Nalog {0}

note: Name of a report
en: Open Work Orders
bs_BA: Otvori Radne Naloge

en: Open a new ticket
bs_BA: Otvorite novu kartu

en: Opening
bs_BA: Početno

note: Group in POS Profile's connections
en: Opening & Closing
bs_BA: Otvaranje & Zatvaranje

en: Opening (Cr)
bs_BA: Početno (Cr)

en: Opening (Dr)
bs_BA: Početno (Dr)

note: Label of the opening_accumulated_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Accumulated Depreciation
bs_BA: Početna Akumulirana Amortizacija

note: Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry Detail' Label of the opening_amount (Currency) field in DocType 'POS Opening Entry
en: Opening Amount
bs_BA: Početni Iznos

en: Opening Balance
bs_BA: Početno Stanje

note: Label of the balance_details (Table) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Opening Balance Details
bs_BA: Detalji Početnog Stanja

en: Opening Balance Equity
bs_BA: Početno Stanje Kapitala

note: Label of the opening_date (Date) field in DocType 'Issue'
en: Opening Date
bs_BA: Datum Otvaranja

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Opening Entry
bs_BA: Početni Unos

en: Opening Entry can not be created after Period Closing Voucher is created.
bs_BA: Početni Unos ne može se kreirati nakon kreiranja Verifikata Zatvaranje Perioda.

en: Opening Invoice Creation In Progress
bs_BA: Kreiranja Početne Fakture u toku

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Label of a Link in the Home Workspace
en: Opening Invoice Creation Tool
bs_BA: Alat Kreiranja Početne Fakture

note: Name of a DocType
en: Opening Invoice Creation Tool Item
bs_BA: Stavka Alata Kreiranja Početne Fakture

en: Opening Invoice Item
bs_BA: Početni Artikal Fakture

en: Opening Invoice has rounding adjustment of {0}.<br><br> '{1}' account is required to post these values. Please set it in Company: {2}.<br><br> Or, '{3}' can be enabled to not post any rounding adjustment.
bs_BA: Početna Faktura ima podešavanje zaokruživanja od {0}.<br><br> '{1}' račun je potreban za postavljanje ovih vrijednosti. Molimo postavite ga u kompaniji: {2}.<br><br> Ili, '{3}' se može omogućiti da se ne objavljuje nikakvo podešavanje zaokruživanja.

en: Opening Invoices
bs_BA: Početne Fakture

en: Opening Invoices Summary
bs_BA: Sažetak Početnih Faktura

note: Label of the opening_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' 'Asset Depreciation Schedule'
en: Opening Number of Booked Depreciations
bs_BA: Početni broj knjiženih amortizacija

en: Opening Purchase Invoices have been created.
bs_BA: Početne Fakture Kupovine su kreirane.

en: Opening Qty
bs_BA: Početna Količina

en: Opening Sales Invoices have been created.
bs_BA: Početne Fakture Prodaje su kreirane.

note: Label of the opening_stock (Float) field in DocType 'Item' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Opening Stock
bs_BA: Početna Zaliha

note: Label of the opening_time (Time) field in DocType 'Issue'
en: Opening Time
bs_BA: Početno Vrijeme

en: Opening Value
bs_BA: Početna Vrijednosti

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Opening and Closing
bs_BA: Otvaranje & Zatvaranje

note: Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost
bs_BA: Operativni Trošak

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost (Company Currency)
bs_BA: Operativni Trošak (Valuta Kompanije)

note: Label of the operating_cost_per_bom_quantity (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Operating Cost Per BOM Quantity
bs_BA: Operativni trošak po količini Sastavnice

en: Operating Cost as per Work Order / BOM
bs_BA: Operativni Trošak prema Radnom Nalogu / Sastavnici

note: Label of the base_operating_cost (Currency) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operating Cost(Company Currency)
bs_BA: Operativni Trošak (Valuta Kompanije)

note: Label of the over_heads (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the over_heads (Section Break) field in DocType 'Workstation Type'
en: Operating Costs
bs_BA: Operativni Troškovi

note: Label of the operation_section (Section Break) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the operation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the operati
en: Operation
bs_BA: Operacija

note: Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Operation & Materials
bs_BA: Operacija & Materijali

note: Label of the section_break_22 (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Operation Cost
bs_BA: Operativni Trošak

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Operation' Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation Description
bs_BA: Opis Operacije

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'BOM Item' Label of the operation_id (Data) field in DocType 'Job Card'
en: Operation ID
bs_BA: Operacija

en: Operation Id
bs_BA: Operacija

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row ID
bs_BA: ID Red Operacije

note: Label of the operation_row_id (Int) field in DocType 'Work Order Item'
en: Operation Row Id
bs_BA: Operacija Red Id

note: Label of the operation_row_number (Select) field in DocType 'Job Card'
en: Operation Row Number
bs_BA: Broj Reda Operacije

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Operation Time
bs_BA: Operativno Vrijeme

en: Operation Time must be greater than 0 for Operation {0}
bs_BA: Vrijeme Operacije mora biti veće od 0 za operaciju {0}

note: Description of the 'Completed Qty' (Float) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Operation completed for how many finished goods?
bs_BA: Operacija je okončana za koliko gotove robe?

note: Description of the 'Fixed Time' (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Operation time does not depend on quantity to produce
bs_BA: Vrijeme Operacije ne ovisi o količini za proizvodnju

en: Operation {0} added multiple times in the work order {1}
bs_BA: Operacija {0} dodata je više puta u radni nalog {1}

en: Operation {0} does not belong to the work order {1}
bs_BA: Operacija {0} ne pripada radnom nalogu {1}

en: Operation {0} longer than any available working hours in workstation {1}, break down the operation into multiple operations
bs_BA: Operacija {0} traje duže od bilo kojeg raspoloživog radnog vremena na radnoj stanici {1}, podijelite operaciju na više operacija

note: Label of the operations (Table) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the operations_section (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the operations (Table) field in DocType 'Work Order' Label of the operation (Se
en: Operations
bs_BA: Operacije

note: Label of the section_break_xvld (Section Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Operations Routing
bs_BA: Redoslijed Operacija

en: Operations cannot be left blank
bs_BA: Operacije se ne mogu ostaviti praznim

note: Label of the operator (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Operator
bs_BA: Operater

en: Opp Count
bs_BA: Broj Operacija

en: Opp/Lead %
bs_BA: Prilika/Potencijalni Klijent %

note: Label of the opportunities_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the opportunities (Table) field in DocType 'Prospect'
en: Opportunities
bs_BA: Prilika

en: Opportunities by Campaign
bs_BA: Prilika po Kampanji

en: Opportunities by Medium
bs_BA: Prilika po Mediju

en: Opportunities by Source
bs_BA: Mogućnosti na osnovu Izvoru

note: Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the opportunity (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the opportunity_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Name of a DocType L
en: Opportunity
bs_BA: Prilika

note: Label of the opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount
bs_BA: Iznos Prilike

note: Label of the base_opportunity_amount (Currency) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos Prilike (Valuta Kompanije)

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Date
bs_BA: Datum Prilike

note: Label of the opportunity_from (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity From
bs_BA: Prilika od

note: Name of a DocType Label of the enq_det (Text) field in DocType 'Quotation'
en: Opportunity Item
bs_BA: Artikal Prilike

note: Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Lost Reason Detail' Name of a DocType Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Opportunity Lost Reason Detail'
en: Opportunity Lost Reason
bs_BA: Razlog Izgubljene Prilike

note: Name of a DocType
en: Opportunity Lost Reason Detail
bs_BA: Detalji Razloga Izgubljene Prilike

note: Label of the opportunity_owner (Link) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Owner
bs_BA: Odgovorni Prilike

en: Opportunity Source
bs_BA: Izvor Mogućnost

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: Opportunity Summary by Sales Stage
bs_BA: Sažetak Prilike prema Fazi Prodaje

note: Name of a report
en: Opportunity Summary by Sales Stage
bs_BA: Sažetak Prilike prema Fazi Prodaje

note: Label of the opportunity_type (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType
en: Opportunity Type
bs_BA: Tip Prilike

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Opportunity Value
bs_BA: Vrijednost Prilike

en: Opportunity {0} created
bs_BA: Prilika {0} je kreirana

note: Label of the optimize_route (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Optimize Route
bs_BA: Optimiziraj Rutu

en: Optional. Sets company's default currency, if not specified.
bs_BA: Opcija. Postavlja standard valutu kompanije, ako nije navedena.

en: Optional. This setting will be used to filter in various transactions.
bs_BA: Opcija. Ova postavka će se koristiti za filtriranje u raznim transakcijama.

note: Label of the options (Text) field in DocType 'POS Field'
en: Options
bs_BA: Opcije

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Orange
bs_BA: Narandžasta

en: Order Amount
bs_BA: Iznos Naloga

en: Order By
bs_BA: Sortiraj prema

note: Label of the order_confirmation_date (Date) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation Date
bs_BA: Datum Potvrde Kupovnog Naloga

note: Label of the order_confirmation_no (Data) field in DocType 'Purchase Order'
en: Order Confirmation No
bs_BA: Broj Potvrde Kupovnog Naloga

en: Order Count
bs_BA: Broj Naloga

note: Label of the order_date (Date) field in DocType 'Blanket Order'
en: Order Date
bs_BA: Datum Naloga

note: Label of the order_information_section (Section Break) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Order Information
bs_BA: Informacije Naloga

note: Label of the order_no (Data) field in DocType 'Blanket Order'
en: Order No
bs_BA: Broj Naloga

en: Order Qty
bs_BA: Količina Naloga

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the order_status_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Order Status
bs_BA: Status Nalog

en: Order Summary
bs_BA: Sažetak Naloga

note: Label of the blanket_order_type (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the order_type (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Order Type
bs_BA: Tip Naloga

en: Order Value
bs_BA: Vrijednost Naloga

en: Order/Quot %
bs_BA: Nalog / Ponuda %

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Ordered
bs_BA: Naručeno

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Sales Order
en: Ordered Qty
bs_BA: Naložena Količina

en: Ordered Qty: Quantity ordered for purchase, but not received.
bs_BA: Količina Naloga: Naložena Količina za kupovinu, ali nije primljena.

note: Label of the ordered_qty (Float) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Ordered Quantity
bs_BA: Naručena Količina

en: Orders
bs_BA: Nalozi

note: Label of the organization_section (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the organization_details_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Organization
bs_BA: Organizacija

note: Label of the company_name (Data) field in DocType 'Lead'
en: Organization Name
bs_BA: Naziv Organizacije

note: Label of the orientation (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Orientation
bs_BA: Orijentacija

note: Label of the original_item (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the original_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Original Item
bs_BA: Originalni Artikal

note: Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the employee_link (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing' Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType '
en: Other
bs_BA: Ostalo

note: Label of the margin_details (Section Break) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the other_details (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the other_details (HTML) field in DocType 'Subcontracting Receipt
en: Other Details
bs_BA: Ostali Detalji

note: Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Asset' Label of the other_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry' Label of the tab_other_info (Tab Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Receipt'
en: Other Info
bs_BA: Ostale Informacije

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Other Reports
bs_BA: Ostali Izvještaji

note: Label of the other_settings_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Other Settings
bs_BA: Ostale Postavke

note: Name of a UOM
en: Ounce
bs_BA: Unca

en: Out Qty
bs_BA: Odlazna Količina

en: Out Value
bs_BA: Odlazna Vrijednost

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of AMC
bs_BA: Ugovor o pružanju servisa je istekao

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Out of Order
bs_BA: Pokvareno

en: Out of Stock
bs_BA: Nema u Zalihana

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Out of Warranty
bs_BA: Van Garancije

en: Out of stock
bs_BA: Nema u Zalihana

note: Option for the 'Inspection Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Outgoing
bs_BA: Odlazno

note: Label of the outgoing_rate (Float) field in DocType 'Serial and Batch Entry' Label of the outgoing_rate (Currency) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Outgoing Rate
bs_BA: Odlazna Cijena

note: Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding
bs_BA: Nepodmireno

note: Label of the base_outstanding (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Outstanding (Company Currency)
bs_BA: Nepodmireno (Valuta Tvrtke)

note: Label of the outstanding_amount (Float) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Discounted Invoice' Label of the outstanding_amount (Currency) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the outstanding_amount (Currency) fiel
en: Outstanding Amount
bs_BA: Nepodmireni Iznos

en: Outstanding Amt
bs_BA: Nepodmireni Iznos

en: Outstanding Cheques and Deposits to clear
bs_BA: Nepodmireni Čekovi i Depoziti za podmirivanje

en: Outstanding for {0} cannot be less than zero ({1})
bs_BA: Nepodmireno za {0} ne može biti manje od nule ({1})

note: Option for the 'Payment Request Type' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Option for the 'Type of Transaction' (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Outward
bs_BA: Dostava

note: Label of the over_billing_allowance (Currency) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the over_billing_allowance (Float) field in DocType 'Item'
en: Over Billing Allowance (%)
bs_BA: Dozvola za prekomjerno Fakturisanje (%)

en: Over Billing Allowance exceeded for Purchase Receipt Item {0} ({1}) by {2}%
bs_BA: Dozvoljeni Iznos Prekoračenje Fakturisanja za Artikal Kupovnog Računa prekoračen {0} ({1}) za {2}%

note: Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Item' Label of the over_delivery_receipt_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Delivery/Receipt Allowance (%)
bs_BA: Dozvola za prekomjernu Dostavu/Primanje (%)

note: Label of the over_picking_allowance (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Picking Allowance
bs_BA: Dozvola za prekomjernu Odabir

en: Over Receipt
bs_BA: Preko Dostavnice

en: Over Receipt/Delivery of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
bs_BA: Prekmjerni Prijema/Dostava {0} {1} zanemareno za artikal {2} jer imate {3} ulogu.

note: Label of the mr_qty_allowance (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: Over Transfer Allowance
bs_BA: Dozvola za prekomjerni Prenos

note: Label of the over_transfer_allowance (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Over Transfer Allowance (%)
bs_BA: Dozvola za prekomjerni Prenos (%)

en: Overbilling of {0} {1} ignored for item {2} because you have {3} role.
bs_BA: Prekomjerno Fakturisanje {0} {1} zanemareno za artikal {2} jer imate {3} ulogu.

en: Overbilling of {} ignored because you have {} role.
bs_BA: Prekomjerno Fakturisanje {} zanemareno jer imate {} ulogu.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Tas
en: Overdue
bs_BA: Kasni

note: Label of the overdue_days (Data) field in DocType 'Overdue Payment'
en: Overdue Days
bs_BA: Dana Zakašnjenja

note: Name of a DocType
en: Overdue Payment
bs_BA: Dospjelo Plaćanje

note: Label of the overdue_payments (Table) field in DocType 'Dunning'
en: Overdue Payments
bs_BA: Dospjela Plaćanja

en: Overdue Tasks
bs_BA: Dospjeli Zadaci

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Overdue and Discounted
bs_BA: Dospjela i Snižena

en: Overlap in scoring between {0} and {1}
bs_BA: Preklapanje u bodovanju između {0} i {1}

en: Overlapping conditions found between:
bs_BA: Uvjeti koji se preklapaju pronađeni između:

note: Label of the overproduction_percentage_for_sales_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Sales Order
bs_BA: Procentualna Prekomjerna Proizvodnja za Prodajni Nalog

note: Label of the overproduction_percentage_for_work_order (Percent) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction Percentage For Work Order
bs_BA: Procentualna Prekomjerna Proizvodnja za Radni Nalog

note: Label of the over_production_for_sales_and_work_order_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Overproduction for Sales and Work Order
bs_BA: Prekomjerna proizvodnja za Prodaju i Radni Nalog

note: Label of the overview_tab (Tab Break) field in DocType 'Prospect' Label of the basic_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Overview
bs_BA: Pregled

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Owned
bs_BA: Vlasnik

en: Owner
bs_BA: Odgovorni

note: Label of the pan_no (Data) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: PAN No
bs_BA: PAN Broj

note: Label of the pdf_name (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: PDF Name
bs_BA: PDF Naziv

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: PO Supplied Item
bs_BA: Dostavljeni Artikal Kupovnog Naloga

note: Label of the pos_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS
bs_BA: Kasa

en: POS Closed
bs_BA: Kasa Zatvorena

note: Name of a DocType Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the pos_closing_entry (Data) field in DocType 'POS Opening Entry' Label of the pos_closing_entry (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Closing Entry
bs_BA: Zatvaranje Kase

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Detail
bs_BA: Detalj Zatvaranje Kase

note: Name of a DocType
en: POS Closing Entry Taxes
bs_BA: PDV Unos Zatvaranja Kase

en: POS Closing Failed
bs_BA: Zatvaranje Kase nije uspjelo

en: POS Closing failed while running in a background process. You can resolve the {0} and retry the process again.
bs_BA: Zatvaranje Kase nije uspjelo dok je pokrenut u pozadini. Možete riješiti {0} i ponovo pokušati proces.

note: Name of a DocType
en: POS Customer Group
bs_BA: Kasa Grupa Klijenta

note: Name of a DocType
en: POS Field
bs_BA: Kasa Polje

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Option for the 'Invoice Type Created via POS Screen' (Select) field in DocType 'POS Settings' Label of the pos_invoice (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of a shortcut in the Receivables Worksp
en: POS Invoice
bs_BA: Kasa Fakture

note: Name of a DocType Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pos_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: POS Invoice Item
bs_BA: Artikal Kasa Fakture

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Merge Log
bs_BA: Zapisnik Spajanja Fakturi Kasa

note: Name of a DocType
en: POS Invoice Reference
bs_BA: Referenca Kasa Fakture

en: POS Invoice is already consolidated
bs_BA: Kasa Faktura je već objedinjena

en: POS Invoice is not submitted
bs_BA: Kasa Faktura nije podnešena

en: POS Invoice isn't created by user {}
bs_BA: Kasa Fakturu nije kreirao korisnik {}

en: POS Invoice should have the field {0} checked.
bs_BA: Kasa Faktura treba da ima označeno polje {0} .

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Invoice Merge Log'
en: POS Invoices
bs_BA: Kasa Fakture

en: POS Invoices can't be added when Sales Invoice is enabled
bs_BA: Kasa Fakture se ne mogu dodati kada je omogućena Prodajna Faktura

en: POS Invoices will be consolidated in a background process
bs_BA: Kasa Fakture će biti objedinjene u pozadinskom procesu

en: POS Invoices will be unconsolidated in a background process
bs_BA: Kasa Fakture će biti razjedinjene u pozadinskom procesu

note: Name of a DocType
en: POS Item Group
bs_BA: Grupa Kasa Artikala

note: Label of the pos_opening_entry (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Opening Entry
bs_BA: Otvaranje Kase

note: Name of a DocType
en: POS Opening Entry Detail
bs_BA: Detalji Početnog Unosa Kase

en: POS Opening Entry Missing
bs_BA: Početni Unos Kase Nedostaje

note: Name of a DocType
en: POS Payment Method
bs_BA: Način Plaćanja Kase

note: Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'POS Opening Entry' Name of a DocType Label of the pos_profile (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: POS Profile
bs_BA: Kasa Profil

note: Name of a DocType
en: POS Profile User
bs_BA: Korisnik Kasa Profila

en: POS Profile doesn't match {}
bs_BA: Kasa Profil ne poklapa se s {}

en: POS Profile is mandatory to mark this invoice as POS Transaction.
bs_BA: Kasa profil je obavezan za označavanje ove fakture kao Kasa transakcije.

en: POS Profile required to make POS Entry
bs_BA: Kasa Profil je obavezan za unos u Kasu

en: POS Profile {} contains Mode of Payment {}. Please remove them to disable this mode.
bs_BA: Kasa Profil {} sadrži ovaj način plaćanja {}. Uklonite ga da onemogućite ovaj način.

en: POS Profile {} does not belongs to company {}
bs_BA: Kasa Profil {} ne pripada kompaniji {}

note: Name of a report
en: POS Register
bs_BA: Kasa Registar

note: Name of a DocType Label of the pos_search_fields (Table) field in DocType 'POS Settings'
en: POS Search Fields
bs_BA: Kasa Polja za Pretragu

note: Label of the pos_setting_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: POS Setting
bs_BA: Kasa Postavke

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace
en: POS Settings
bs_BA: Kasa Postavke

note: Label of the pos_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: POS Transactions
bs_BA: Kasa Transakcije

en: POS has been closed at {0}. Please refresh the page.
bs_BA: Kasa je zatvorena u {0}. Osvježi Stranicu.

en: POS invoice {0} created successfully
bs_BA: Kasa Faktura {0} je uspješno kreirana

note: Name of a DocType
en: PSOA Cost Center
bs_BA: PSOA Centar Troškova

note: Name of a DocType
en: PSOA Project
bs_BA: PSOA Projekat

en: Package No(s) already in use. Try from Package No {0}
bs_BA: Broj(evi) Paketa su već u upotrebi. Pokušajte od Paketa broj {0}

note: Label of the package_weight_details (Section Break) field in DocType 'Packing Slip'
en: Package Weight Details
bs_BA: Detalji o Težini Paketa

en: Packaging Slip From Delivery Note
bs_BA: Otpremnica iz Dostavnice

note: Name of a DocType
en: Packed Item
bs_BA: Upakovani Artikal

note: Label of the packed_items (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Sales Order' Label of the packed_items (Table) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packed Items
bs_BA: Upakovani Artikli

en: Packed Items cannot be transferred internally
bs_BA: Upakovani Artikli se ne mogu interno prenositi

note: Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the packed_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Packed Qty
bs_BA: Upakovani Kvantitet

note: Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the packing_list (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Packing List
bs_BA: Lista Pakovanja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Packing Slip
bs_BA: Otpremnica

note: Name of a DocType
en: Packing Slip Item
bs_BA: Artikal Otpremnice

en: Packing Slip(s) cancelled
bs_BA: Otpremnica otkazana

note: Label of the packing_unit (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Packing Unit
bs_BA: Jedinica Pakovanja

note: Label of the page_break (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the page_break (Check) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the page_
en: Page Break
bs_BA: Prijelom stranice

note: Label of the include_break (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Page Break After Each SoA
bs_BA: Prijelom stranice nakon svake SoA

en: Page {0} of {1}
bs_BA: Stranica {0} od {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Paid
bs_BA: Plaćeno

note: Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the paid_amo
en: Paid Amount
bs_BA: Plaćeni Iznos

note: Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_paid_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 
en: Paid Amount (Company Currency)
bs_BA: Plaćeni Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax
bs_BA: Plaćeni Iznos nakon Oporezivanja

note: Label of the base_paid_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid Amount After Tax (Company Currency)
bs_BA: Plaćeni Iznos nakon Oporezivanja (Valuta Kompanije)

en: Paid Amount cannot be greater than total negative outstanding amount {0}
bs_BA: Uplaćeni iznos ne može biti veći od ukupnog negativnog nepodmirenog iznosa {0}

note: Label of the paid_from_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid From Account Type
bs_BA: Plaćeno sa Tipa Računa

note: Label of the paid_loan (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Paid Loan
bs_BA: Plaćeni Kredit

note: Label of the paid_to_account_type (Data) field in DocType 'Payment Entry'
en: Paid To Account Type
bs_BA: Plaćeno na Tip Računa

en: Paid amount + Write Off Amount can not be greater than Grand Total
bs_BA: Uplaćeni iznos + iznos otpisa ne može biti veći od ukupnog iznosa

note: Name of a UOM
en: Pair
bs_BA: Par

note: Label of the pallets (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pallets
bs_BA: Paleta

note: Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Parameter' Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template Parameter' Label of the specification (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Label of the parameter (Data) field in DocType 'Quality Inspect
en: Parameter
bs_BA: Parametar

note: Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' Label of the parameter_group (Link) field in DocType 'Quality Inspection Parameter' Reading'
en: Parameter Group
bs_BA: Parametar Grupe

note: Label of the group_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Parameter Group'
en: Parameter Group Name
bs_BA: Naziv Parametara Grupe

note: Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the param_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Parameter Name
bs_BA: Naziv Parametra

note: Label of the req_params (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback' Label of the parameters (Table) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Parameters
bs_BA: Parametri

note: Label of the parcel_template (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Parcel Template
bs_BA: Dostavni Paket Šablon

note: Label of the parcel_template_name (Data) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Parcel Template Name
bs_BA: Naziv Dostavnog Paketa Šablona

en: Parcel weight cannot be 0
bs_BA: Težina paketa ne može biti 0

note: Label of the parcels_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Parcels
bs_BA: Paket

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent
bs_BA: Nadređeni

note: Label of the parent_account (Link) field in DocType 'Account'
en: Parent Account
bs_BA: Nadređeni Račun

en: Parent Account Missing
bs_BA: Nedostaje Nadređeni Račun

note: Label of the parent_batch (Link) field in DocType 'Batch'
en: Parent Batch
bs_BA: Nadređena Šarža

note: Label of the parent_company (Link) field in DocType 'Company'
en: Parent Company
bs_BA: Matična Kompanija

en: Parent Company must be a group company
bs_BA: Matična Kompanija mora biti kompanija grupe

note: Label of the parent_cost_center (Link) field in DocType 'Cost Center'
en: Parent Cost Center
bs_BA: Matični Centar Troškova

note: Label of the parent_customer_group (Link) field in DocType 'Customer Group'
en: Parent Customer Group
bs_BA: Nadređena Grupa Klijenta

note: Label of the parent_department (Link) field in DocType 'Department'
en: Parent Department
bs_BA: Nadređeno Odjeljenje

note: Label of the parent_detail_docname (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Detail docname
bs_BA: Detalji Nadređenog Doctype

note: Label of the process_pr (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Parent Document
bs_BA: Nadređeni Dokument

note: Label of the new_item_code (Link) field in DocType 'Product Bundle' Label of the parent_item (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: Parent Item
bs_BA: Nadređeni Artikal

note: Label of the parent_item_group (Link) field in DocType 'Item Group'
en: Parent Item Group
bs_BA: Nadređena Grupa Artikala

en: Parent Item {0} must not be a Fixed Asset
bs_BA: Nadređeni Artikal {0} ne smije biti Osnovna Imovina

en: Parent Item {0} must not be a Stock Item
bs_BA: Nadređeni Artikal {0} ne smije biti Artikal Zaliha

note: Label of the parent_location (Link) field in DocType 'Location'
en: Parent Location
bs_BA: Nadređena Lokacija

note: Label of the parent_quality_procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Parent Procedure
bs_BA: Nadređena Procedura

note: Label of the parent_row_no (Data) field in DocType 'BOM Creator Item'
en: Parent Row No
bs_BA: Nadređeni Red Broj

en: Parent Row No not found for {0}
bs_BA: Nadređeni Red Broj nije pronađen za {0}

note: Label of the parent_sales_person (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Parent Sales Person
bs_BA: Nadređeni Prodavač

note: Label of the parent_supplier_group (Link) field in DocType 'Supplier Group'
en: Parent Supplier Group
bs_BA: NaNadređena Grupa Dobavljača

note: Label of the parent_task (Link) field in DocType 'Task'
en: Parent Task
bs_BA: Nadređeni Zadatak

en: Parent Task {0} is not a Template Task
bs_BA: Nadređeni Yadatak {0} nije Šablon Zadatak

note: Label of the parent_territory (Link) field in DocType 'Territory'
en: Parent Territory
bs_BA: Nadređeni Distrikt

note: Label of the parent_warehouse (Link) field in DocType 'Warehouse'
en: Parent Warehouse
bs_BA: Nadređeno Skladište

en: Parsing Error
bs_BA: Pogreška Raščlanjivanja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partial Material Transferred
bs_BA: Djelomični Prenesen Materijal

en: Partial Payment in POS Transactions are not allowed.
bs_BA: Djelomično plaćanje u Kasa Transakcijama nije dozvoljeno.

en: Partial Stock Reservation
bs_BA: Djelomična Rezervacija Zaliha

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Partial Success
bs_BA: Djelimičan uspjeh

note: Description of the 'Allow Partial Reservation' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Partial stock can be reserved. For example, If you have a Sales Order of 100 units and the Available Stock is 90 units then a Stock Reservation Entry will be created for 90 units.
bs_BA: Djelomične zalihe mogu se rezervirati. Na primjer, ako imate Prodajni Nalog od 100 jedinica, a Raspoloživa Zaliha je 90 jedinica, tada će se kreirati unos rezervacije zaliha za 90 jedinica.

note: Option for the 'Completion Status' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Visit'
en: Partially Completed
bs_BA: Djelomično Završeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Delivered
bs_BA: Djelomično Dostavljeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Partially Depreciated
bs_BA: Djelomično Amortizovano

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Partially Fulfilled
bs_BA: Djelimično Ispunjeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Partially Ordered
bs_BA: Djelomično Naručeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales
en: Partially Paid
bs_BA: Djelomično Plaćeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Partially Received
bs_BA: Djelimično Primljeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Partially Reconciled
bs_BA: Djelimično Usaglašeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Partially Reserved
bs_BA: Djelomično Rezervisano

en: Partially ordered
bs_BA: Djelimično Naručeno

en: Particulars
bs_BA: Pojedinosti

note: Option for the 'Billing Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Partly Billed
bs_BA: Djelomično Fakturisano

note: Option for the 'Delivery Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Partly Delivered
bs_BA: Djelomično Dostavljeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid
bs_BA: Delimično Plaćeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Partly Paid and Discounted
bs_BA: Djelomično Plaćeno i Sniženo

note: Label of the partner_type (Link) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner Type
bs_BA: Tip Partnera

note: Label of the partner_website (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Partner website
bs_BA: Partnerska web stranica

note: Option for the 'Supplier Type' (Select) field in DocType 'Supplier' Option for the 'Customer Type' (Select) field in DocType 'Customer'
en: Partnership
bs_BA: Partnerstvo

note: Name of a UOM
en: Parts Per Million
bs_BA: Dijelova na Milion

note: Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Account' Group in Bank Account's connections Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party (Dynamic Link) field i
en: Party
bs_BA: Stranka

note: Name of a DocType
en: Party Account
bs_BA: Račun Stranke

note: Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the party_account_currency (Link) field in DocType 'Sales In
en: Party Account Currency
bs_BA: Valuta Računa Stranke

note: Label of the bank_party_account_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Account No. (Bank Statement)
bs_BA: Broj Računa Stranke (Izvod iz Banke)

en: Party Account {0} currency ({1}) and document currency ({2}) should be same
bs_BA: Valuta Računa Stranke {0} ({1}) i valuta dokumenta ({2}) trebaju biti iste

note: Label of the party_bank_account (Link) field in DocType 'Payment Entry'
en: Party Bank Account
bs_BA: Bankovni Račun Stranke

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Party Details
bs_BA: Detalji Stranke

note: Label of the party_full_name (Data) field in DocType 'Contract'
en: Party Full Name
bs_BA: Puno ime stranke

note: Label of the bank_party_iban (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party IBAN (Bank Statement)
bs_BA: IBAN Stranke (Izvod iz Banke)

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Party Information
bs_BA: Informacija Stranke

note: Label of the party_item_code (Data) field in DocType 'Blanket Order Item'
en: Party Item Code
bs_BA: Kod Artikla Stranke

note: Name of a DocType
en: Party Link
bs_BA: Veza Stranke

note: Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the party_name (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the party_name (Dynamic Link) field in DocType 'Contract' Label of the party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Party Name
bs_BA: Ime Stranke

note: Label of the bank_party_name (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Party Name/Account Holder (Bank Statement)
bs_BA: Ime Stranke/Vlasnik Računa (Izvod iz Banke)

note: Name of a DocType
en: Party Specific Item
bs_BA: Specifični Artikal Stranke

note: Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_type (Link) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account' Label of the party_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the party_type (Li
en: Party Type
bs_BA: Tip Stranke

en: Party Type and Party can only be set for Receivable / Payable account<br><br>{0}
bs_BA: Tip Stranke i Stranka mogu se postaviti samo za račun Potraživanja / Plaćanja<br><br>{0}

en: Party Type and Party is mandatory for {0} account
bs_BA: Tip Stranke i Strana su obavezni za {0} račun

en: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {0}
bs_BA: Tip Stranke i Strana su obaveyni za račun Potraživanja / Plaćanja {0}

en: Party Type is mandatory
bs_BA: Tip Stranke je obavezan

note: Label of the party_user (Link) field in DocType 'Contract'
en: Party User
bs_BA: Korisnik Stranke

en: Party can only be one of {0}
bs_BA: Stranka može biti samo jedna od {0}

en: Party is mandatory
bs_BA: Stranka je obavezna

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Passed
bs_BA: Odobreno

note: Label of the passport_details_section (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Passport Details
bs_BA: Detalji Pasoša

note: Label of the passport_number (Data) field in DocType 'Employee'
en: Passport Number
bs_BA: Broj Pasoša

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Past Due Date
bs_BA: Protekli Datum

en: Past Events
bs_BA: Prošli Događaji

note: Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the path (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Path
bs_BA: Put

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation'
en: Pause
bs_BA: Pauza

en: Pause Job
bs_BA: Pauziraj Posao

note: Name of a DocType
en: Pause SLA On Status
bs_BA: Pauziraj Service Nivo Ugovor na Status

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log'
en: Paused
bs_BA: Pauzirano

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Pay
bs_BA: Isplata

[ctx: Amount]
en: Pay
bs_BA: Plati

note: Label of the pay_to_recd_from (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Pay To / Recd From
bs_BA: Plati / Uplata od

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Payable
bs_BA: Plaća se

en: Payable Account
bs_BA: Račun Plaćanja

note: Name of a Workspace Label of the payables (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Payables
bs_BA: Obveze

note: Label of the payer_settings (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Payer Settings
bs_BA: Postavke Platitelja

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment
bs_BA: Plaćanje

note: Label of the payment_account (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_account (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Account
bs_BA: Račun Plaćanja

note: Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount
bs_BA: Iznos Plaćanja

note: Label of the base_payment_amount (Currency) field in DocType 'Payment Schedule'
en: Payment Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos Plaćanja (Valuta Kompanije)

note: Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_channel (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Channel
bs_BA: Kanal Plaćanja

note: Label of the deductions (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Deductions or Loss
bs_BA: Odbici Plaćanja ili Gubitak

note: Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_document (Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments'
en: Payment Document
bs_BA: Dokument Plaćanja

en: Payment Document Type
bs_BA: Tip Dokumenta Plaćanja

note: Label of the due_date (Date) field in DocType 'POS Invoice' Label of the due_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Payment Due Date
bs_BA: Datum Dospijeća Plaćanja

note: Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the payment_entries (Table) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Payment Entries
bs_BA: Nalozi Plaćanja

en: Payment Entries {0} are un-linked
bs_BA: Unosi Plaćanja {0} nisu povezani

note: Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the payment_entry (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Transaction Payments' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Name of a DocType Option for the 'Payment Order 
en: Payment Entry
bs_BA: Nalog Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Deduction
bs_BA: Odbitak za Unos Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Entry Reference
bs_BA: Referenca za Unos Plaćanja

en: Payment Entry already exists
bs_BA: Unos Plaćanja već postoji

en: Payment Entry has been modified after you pulled it. Please pull it again.
bs_BA: Unos plaćanja je izmijenjen nakon što ste ga povukli. Molim te povuci ponovo.

en: Payment Entry is already created
bs_BA: Unos plaćanja je već kreiran

en: Payment Entry {0} is linked against Order {1}, check if it should be pulled as advance in this invoice.
bs_BA: Unos plaćanja {0} je povezan naspram Naloga {1}, provjerite da li treba biti povučen kao predujam u ovoj fakturi.

en: Payment Failed
bs_BA: Plaćanje nije uspjelo

note: Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the party_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment From / To
bs_BA: Uplata / Isplata

note: Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Payment Gateway Account' Label of the payment_gateway (Read Only) field in DocType 'Payment Request' Label of the payment_gateway (Link) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Gateway
bs_BA: Platni Prolaz

note: Name of a DocType Label of the payment_gateway_account (Link) field in DocType 'Payment Request' Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Gateway Account
bs_BA: Račun Platnog Prolaza

en: Payment Gateway Account not created, please create one manually.
bs_BA: Račun Platnog Prolaza nije kreiran, kreiraj ga ručno.

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Gateway Details
bs_BA: Detalji Platnog Prolaza

note: Name of a report
en: Payment Ledger
bs_BA: Registar Uplata

en: Payment Ledger Balance
bs_BA: Stanje Registra Uplate

note: Name of a DocType
en: Payment Ledger Entry
bs_BA: Unos Registra Uplate

note: Label of the payment_limit (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Payment Limit
bs_BA: Ograničenje Plaćanja

en: Payment Method
bs_BA: Metoda Uplate

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Profile'
en: Payment Methods
bs_BA: Metode Uplate

en: Payment Mode
bs_BA: Način Uplate

note: Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Entry' Name of a DocType Label of the payment_order (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Order
bs_BA: Uplatni Nalog

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Order' Name of a DocType
en: Payment Order Reference
bs_BA: Referenca Uplatnog Naloga

note: Label of the payment_order_status (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment Order Status
bs_BA: Status Uplatnog Naloga

note: Label of the payment_order_type (Select) field in DocType 'Payment Order'
en: Payment Order Type
bs_BA: Tip Platnog Naloga

note: Option for the 'Payment Order Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Ordered
bs_BA: Plaćanje Zatraženo

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Payment Period Based On Invoice Date
bs_BA: Period plaćanja na osnovu Datuma Fakture

note: Label of the payment_plan_section (Section Break) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Payment Plan
bs_BA: Plan Plaćanja

en: Payment Receipt Note
bs_BA: Napomena Plaćanja

en: Payment Received
bs_BA: Plaćanje Primljeno

note: Name of a DocType Label of the payment_reconciliation (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of a Link in the Payables Workspace Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Payment Reconciliation
bs_BA: Usaglašavanje Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Allocation
bs_BA: Dodjela Usaglašavanja Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Invoice
bs_BA: Faktura Usaglašavanja Plaćanja

en: Payment Reconciliation Job: {0} is running for this party. Can't reconcile now.
bs_BA: Posao Usaglašavanja Plaćanja: {0} se vršiza ovu stranku. Nemože se sad usaglasiti.

note: Name of a DocType
en: Payment Reconciliation Payment
bs_BA: Uplata Usaglašavanja Plaćanja

note: Label of the section_break_jpd0 (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Reconciliation Settings
bs_BA: Postavke Usaglašavanje Plaćanja

note: Label of the payment_reference (Data) field in DocType 'Payment Order Reference'
en: Payment Reference
bs_BA: Referenca Uplate

note: Label of the references (Table) field in DocType 'Payment Entry'
en: Payment References
bs_BA: Reference Uplate

note: Label of the payment_request_settings (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Option for the 'Payment Order Type' (Select) field in DocType 'Payment Order' Label of the payment_request (Link) field in DocType 'Pa
en: Payment Request
bs_BA: Zahtjev Plaćanja

note: Label of the payment_request_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Request Outstanding
bs_BA: Nerješeni Zahtjev Plaćanja

note: Label of the payment_request_type (Select) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment Request Type
bs_BA: Tip Zahtjeva Plaćanja

note: Description of the 'Payment Request' (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Request created from Sales Order or Purchase Order will be in Draft status. When disabled document will be in unsaved state.
bs_BA: Platni Nalog je kreiran iz Prodajnog ili Kupovnog Naloga bit će u statusu Nacrta. Kada je onemogućen, dokument će biti u nespremljnom stanju.

en: Payment Request for {0}
bs_BA: Platni Zahtjev za {0}

en: Payment Request is already created
bs_BA: Platni Zahtjev je već kreiran

en: Payment Request took too long to respond. Please try requesting for payment again.
bs_BA: Odgovor na Platni Zahtjev trajao je predugo. Pokušajte ponovo zatražiti plaćanje.

en: Payment Requests cannot be created against: {0}
bs_BA: Platni Zahtjevi ne mogu se kreirati naspram: {0}

note: Label of the payment_schedule (Data) field in DocType 'Overdue Payment' Name of a DocType Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_schedule (Table) field in DocType 'Sales Invoi
en: Payment Schedule
bs_BA: Raspored Plaćanja

en: Payment Status
bs_BA: Status Plaćanja

note: Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Schedule' Name of a DocType Label of the payment_term (Link) field in DocType 'Payment Terms Temp
en: Payment Term
bs_BA: Uslovi Plaćanja

note: Label of the payment_term_name (Data) field in DocType 'Payment Term'
en: Payment Term Name
bs_BA: Naziv Uslova Plaćanja

note: Label of the payment_term_outstanding (Float) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Term Outstanding
bs_BA: Neizmireni Rok Plaćanja

note: Label of the terms (Table) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_schedule_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Sales Invoice' 'Purchase Order' 'Quotation' Label of th
en: Payment Terms
bs_BA: Uslovi Plaćanja

note: Name of a report
en: Payment Terms Status for Sales Order
bs_BA: Status Uslova Plaćanja Prodajnog Naloga

note: Name of a DocType Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the payment_terms_template (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the payment_terms_template (
en: Payment Terms Template
bs_BA: Šablon Uslova Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Payment Terms Template Detail
bs_BA: Detalji Šablona Uslova Plaćanja

note: Description of the 'Automatically Fetch Payment Terms from Order' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Payment Terms from orders will be fetched into the invoices as is
bs_BA: Uslovi plaćanja iz Naloga će biti preneseni u Fakture takvi kakvi jesu

en: Payment Terms:
bs_BA: Uslovi Plaćanja:

note: Label of the payment_type (Select) field in DocType 'Payment Entry' Label of the payment_type (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Payment Type
bs_BA: Tip Plaćanja

en: Payment Type must be one of Receive, Pay and Internal Transfer
bs_BA: Tip Plaćanja mora biti Uplata, Isplata i Interni Prijenos

note: Label of the payment_url (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Payment URL
bs_BA: URL Plaćanja

en: Payment Unlink Error
bs_BA: Greška Otkazivanja Veze

en: Payment against {0} {1} cannot be greater than Outstanding Amount {2}
bs_BA: Plaćanje naspram {0} {1} ne može biti veće od Nepodmirenog Iznosa {2}

en: Payment amount cannot be less than or equal to 0
bs_BA: Iznos plaćanja ne može biti manji ili jednak 0

en: Payment methods are mandatory. Please add at least one payment method.
bs_BA: Načini plaćanja su obavezni. Postavi barem jedan način plaćanja.

en: Payment of {0} received successfully.
bs_BA: Uspješno primljena uplata od {0}.

en: Payment of {0} received successfully. Waiting for other requests to complete...
bs_BA: Uplata od {0} je uspješno primljena. Čeka se da se drugi zahtjevi završe...

en: Payment related to {0} is not completed
bs_BA: Plaćanje vezano za {0} nije završeno

en: Payment request failed
bs_BA: Zahtjev Plaćanje nije uspio

en: Payment term {0} not used in {1}
bs_BA: Uslov Plaćanja {0} nije korišten u {1}

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the payments (Table) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Labe
en: Payments
bs_BA: Plaćanja

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Payroll Entry
bs_BA: Unos Plaća

en: Payroll Payable
bs_BA: Isplata Plaća

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Timesheet'
en: Payslip
bs_BA: Platni List

note: Name of a UOM
en: Peck (US)
bs_BA: Peck (SAD)

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge' Option for the 'Repair Status' (Select) field in DocType 'Asset Repair' Option for the 'Quot
en: Pending
bs_BA: Na čekanju

en: Pending Activities
bs_BA: Aktivnosti na Čekanju

en: Pending Amount
bs_BA: Iznos na Čekanju

note: Label of the pending_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Pending Qty
bs_BA: Količina na Čekanju

en: Pending Quantity
bs_BA: Količina na Čekanju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Pending Review
bs_BA: Recenzija na Čekanju

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Pending SO Items For Purchase Request
bs_BA: Artikli Prodajnog Naloga na čekanju za Kupovni Nalog

en: Pending Work Order
bs_BA: Radni Nalog na Čekanju

en: Pending activities for today
bs_BA: Današnje Aktivnosti na Čekanju

en: Pending processing
bs_BA: Obrada na Čekanju

en: Pension Funds
bs_BA: Penzioni Fondovi

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Month
bs_BA: Mjesečno

note: Label of the per_received (Percent) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Per Received
bs_BA: Po Primljenom

note: Label of the per_transferred (Percent) field in DocType 'Stock Entry'
en: Per Transferred
bs_BA: Po Prenesenom

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Week
bs_BA: Sedmično

note: Option for the 'Evaluation Period' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Per Year
bs_BA: Godišnje

note: Name of a UOM
en: Percent
bs_BA: Procenat

note: Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Schedule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Term' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Payment Terms Template Detail' Option for the 'Margin Type' (Select) field in DocType 'POS Inv
en: Percentage
bs_BA: Procentualno

note: Label of the percentage (Percent) field in DocType 'Cost Center Allocation Percentage'
en: Percentage (%)
bs_BA: Procentualno (%)

note: Label of the percentage_allocation (Float) field in DocType 'Monthly Distribution Percentage'
en: Percentage Allocation
bs_BA: Procentualna Dodjela

en: Percentage Allocation should be equal to 100%
bs_BA: Procentualna Dodjela bi trebala biti jednaka 100%

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to order beyond the Blanket Order quantity.
bs_BA: Procenat s kojim vam je dozvoljeno da naručite iznad količine Ugovornog Naloga.

note: Description of the 'Blanket Order Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Selling Settings'
en: Percentage you are allowed to sell beyond the Blanket Order quantity.
bs_BA: Procenat s kojim vam je dozvoljeno da prodate iznad količine Ugovornog Naloga.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Buying Settings'
en: Percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example: If you have ordered 100 units. and your Allowance is 10% then you are allowed to transfer 110 units.
bs_BA: Procenat s kojim vam je dozvoljeno prenijeti više naspram naručene količine. Na primjer: Ako ste naručili 100 jedinica. a vaš dodatak je 10% onda vam je dozvoljeno da prenesete 110 jedinica.

en: Perception Analysis
bs_BA: Analiza Percepcije

en: Period Based On
bs_BA: Period na Osnovu

en: Period Closed
bs_BA: Period Zatvoren

en: Period Closing Entry For Current Period
bs_BA: Završni Unos Perioda za Tekući Period

note: Label of the period_closing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Period Closing Settings
bs_BA: Postavke Zatvaranja Perioda

note: Label of the period_closing_voucher (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Period Closing Voucher
bs_BA: Verifikat Zatvaranje Perioda

note: Label of the period_details_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Period Details
bs_BA: Detalji Perioda

note: Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_end_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_end_date (Date) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Period End Date
bs_BA: Datum Završetka Perioda

en: Period End Date cannot be greater than Fiscal Year End Date
bs_BA: Datum Završetka Perioda ne može biti kasnije od Datuma Završetka Fiskalne Godine

note: Label of the period_name (Data) field in DocType 'Accounting Period'
en: Period Name
bs_BA: Naziv Perioda

note: Label of the total_score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Period Score
bs_BA: Bodovi Perioda

note: Label of the section_break_23 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the period_settings_section (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Period Settings
bs_BA: Postavke Perioda

note: Label of the period_start_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the period_start_date (Datetime) field in DocType 'POS Opening
en: Period Start Date
bs_BA: Datum Početka Perioda

en: Period Start Date cannot be greater than Period End Date
bs_BA: Datum Početka Perioda ne može biti kasnije od Datuma Završetka Perioda

en: Period Start Date must be {0}
bs_BA: Datum Početka Perioda mora biti {0}

note: Label of the period_to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period To Date
bs_BA: Period do Datuma

en: Period based On
bs_BA: Period na osnovu

note: Label of the period_from_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Period_from_date
bs_BA: Period od Datuma

note: Label of the periodicity (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the periodicity (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Periodicity
bs_BA: Periodičnost

note: Label of the permanent_address (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address
bs_BA: Stalna Adresa

note: Label of the permanent_accommodation_type (Select) field in DocType 'Employee'
en: Permanent Address Is
bs_BA: Stalna Adresa Je

en: Perpetual inventory required for the company {0} to view this report.
bs_BA: Stalni Inventar Zaliha je obavezan za kompaniju {0} da vidi ovaj izvještaj.

note: Label of the personal_details (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Personal Details
bs_BA: Lični Detalji

note: Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee' Label of the personal_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Personal Email
bs_BA: Liöna e-pošta

note: Option for the 'Fuel Type' (Select) field in DocType 'Vehicle'
en: Petrol
bs_BA: Benzin

en: Pharmaceutical
bs_BA: Farmaceutski

en: Pharmaceuticals
bs_BA: Farmaceuti

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Gateway Account' Option for the 'Payment Channel' (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the phone (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone (Da
en: Phone
bs_BA: Telefon

note: Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Lead' Label of the phone_ext (Data) field in DocType 'Opportunity'
en: Phone Ext.
bs_BA: Telefon Ext.

note: Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Company' Label of the phone_no (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Phone No
bs_BA: Broj Telefona

note: Label of the phone_number (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the customer_phone_number (Data) field in DocType 'Appointment'
en: Phone Number
bs_BA: Broj Telefona

note: Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Delivery Note' Name of a DocType Label of the pick_list (Link) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pick List
bs_BA: Lista Odabira

en: Pick List Incomplete
bs_BA: Lista Odabira nije kompletna

note: Label of the pick_list_item (Data) field in DocType 'Delivery Note Item' Name of a DocType
en: Pick List Item
bs_BA: Artikal Liste Odabira

note: Label of the pick_manually (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Pick Manually
bs_BA: Odaberi Ručno

note: Label of the pick_serial_and_batch_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Pick Serial / Batch Based On
bs_BA: Odaberi Serijski / Šaržu na osnovu

note: Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Delivery Note Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Packed Item' Label of the pick_serial_and_batch (Button) field in DocType 'Pick 
en: Pick Serial / Batch No
bs_BA: Odaberi Serijski/Šaržni Broj

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Packed Item'
en: Picked Qty
bs_BA: Odabrana Količina

note: Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the picked_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Picked Qty (in Stock UOM)
bs_BA: Odabrana Količina (u Jedinici Zaliha)

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup
bs_BA: Preuzimanje

note: Label of the pickup_contact_person (Link) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Contact Person
bs_BA: Kontakt Osoba za Preuzimanje

note: Label of the pickup_date (Date) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Date
bs_BA: Datum Preuzimanja

en: Pickup Date cannot be before this day
bs_BA: Datum Preuzimanja ne može biti prije ovog dana

note: Label of the pickup (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup From
bs_BA: Preuzimanje od

en: Pickup To time should be greater than Pickup From time
bs_BA: Vrijeme Preuzimanja Do mora biti kasnije od Vreme Preuzimanja Od

note: Label of the pickup_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup Type
bs_BA: Tip Preuzimanja

note: Label of the heading_pickup_from (Heading) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from_type (Select) field in DocType 'Shipment' Label of the pickup_from (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup from
bs_BA: Preuzimanje od

note: Label of the pickup_to (Time) field in DocType 'Shipment'
en: Pickup to
bs_BA: Preuzimanje do

note: Name of a UOM
en: Pint, Liquid (US)
bs_BA: Quart Liquid (US)

en: Pipeline By
bs_BA: Lijevak prema

note: Label of the place_of_issue (Data) field in DocType 'Employee'
en: Place of Issue
bs_BA: Lokacija Slučaja

note: Label of the plaid_access_token (Data) field in DocType 'Bank'
en: Plaid Access Token
bs_BA: Plaid Lozinka

note: Label of the plaid_client_id (Data) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Client ID
bs_BA: Plaid Korisnik

note: Label of the plaid_env (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Environment
bs_BA: Plaid Okruženje

en: Plaid Link Failed
bs_BA: Plaid Veya nije uspjela

en: Plaid Link Refresh Required
bs_BA: Obavezno Ažuriranje Plaid Veze

en: Plaid Link Updated
bs_BA: Plaid Link Ažuriran

note: Label of the plaid_secret (Password) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Plaid Secret
bs_BA: Plaid Tajna

note: Label of a Link in the Accounting Workspace Name of a DocType
en: Plaid Settings
bs_BA: Plaid Postavke

en: Plaid transactions sync error
bs_BA: Greška pri sinhronizaciji Plaid transakcija

note: Label of the plan_name (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Plan Name
bs_BA: Naziv Plana

note: Description of the 'Use Multi-Level BOM' (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Plan material for sub-assemblies
bs_BA: Planiraj materijal za podsklopove

note: Description of the 'Capacity Planning For (Days)' (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan operations X days in advance
bs_BA: Planiraj Operacije X dana unaprijed

note: Description of the 'Allow Overtime' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Plan time logs outside Workstation working hours
bs_BA: Planiraj vremenske zapise izvan radnog vremena Radne Stanice

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Maintenance Task'
en: Planned
bs_BA: Planirano

note: Label of the planned_end_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned End Date
bs_BA: Planirani Datum Završetka

note: Label of the planned_end_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned End Time
bs_BA: Planirano Vrijeme Završetka

note: Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order' Label of the planned_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Operating Cost
bs_BA: Planirani Operativni Troškovi

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Planned Qty
bs_BA: Planirana Količina

en: Planned Qty: Quantity, for which, Work Order has been raised, but is pending to be manufactured.
bs_BA: Planirana Količina: Količina za koju Radni Nalog postoji, ali čeka na proizvodnju.

note: Label of the planned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planned Quantity
bs_BA: Planirana Količina

note: Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the planned_start_date (Datetime) field in DocType 'Work Order'
en: Planned Start Date
bs_BA: Planirani Datum Početka

note: Label of the planned_start_time (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Planned Start Time
bs_BA: Planirano Vrijeme Početka

note: Label of the item_balance (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the planning_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Planning
bs_BA: Planiranje

note: Label of the sb_4 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the plans (Table) field in DocType 'Subscription'
en: Plans
bs_BA: Planovi

note: Label of the plant_dashboard (HTML) field in DocType 'Plant Floor'
en: Plant Dashboard
bs_BA: Nadzorna Tabla Postrojenja

note: Name of a DocType Label of the plant_floor (Link) field in DocType 'Workstation' Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Plant Floor
bs_BA: Proizvodna Površina

en: Plants and Machineries
bs_BA: Postrojenja i Mašinerije

en: Please Restock Items and Update the Pick List to continue. To discontinue, cancel the Pick List.
bs_BA: Popuni Zalihe Artikala i ažuriraj Listu Odabira da nastavite. Za prekid, otkaži Listu Odabira.

en: Please Select a Company
bs_BA: Odaberite Kompaniju

en: Please Select a Company.
bs_BA: Odaberi Kompaniju.

en: Please Select a Customer
bs_BA: Odaberi Klijenta

en: Please Select a Supplier
bs_BA: Odaberi Dobavljača

en: Please Set Priority
bs_BA: Postavi Prioritet

en: Please Set Supplier Group in Buying Settings.
bs_BA: Podstavi Grupu Dobavljača u Postavkama Kupovine.

en: Please Specify Account
bs_BA: Navedi Račun

en: Please add 'Supplier' role to user {0}.
bs_BA: Dodaj ulogu 'Dobavljač' korisniku {0}.

en: Please add Mode of payments and opening balance details.
bs_BA: Dodaj Način Plaćanja i detalje o Početnom Stanju.

en: Please add Request for Quotation to the sidebar in Portal Settings.
bs_BA: Dodaj Zahtjev za Ponudu na bočnu traku u Postavci Portala.

en: Please add Root Account for - {0}
bs_BA: Dodaj Root Račun za - {0}

en: Please add a Temporary Opening account in Chart of Accounts
bs_BA: Dodaj Račun za Privremeno Otvaranje u Kontni Plan

en: Please add atleast one Serial No / Batch No
bs_BA: Molimo dodaj barem jedan Serijski Broj/Šaržni Broj

en: Please add the Bank Account column
bs_BA: Dodaj kolonu Bankovni Račun

en: Please add the account to root level Company - {0}
bs_BA: Dodaj Račun Matičnoj Kompaniji - {0}

en: Please add the account to root level Company - {}
bs_BA: Dodaj Račun Matičnoj Kompaniji - {}

en: Please add {1} role to user {0}.
bs_BA: Dodaj {1} ulogu korisniku {0}.

en: Please adjust the qty or edit {0} to proceed.
bs_BA: Podesi količinu ili uredi {0} da nastavite.

en: Please attach CSV file
bs_BA: Priložite CSV datoteku

en: Please cancel and amend the Payment Entry
bs_BA: Poništi i Izmijeni Unos Plaćanja

en: Please cancel payment entry manually first
bs_BA: Ručno otkaži Unos Plaćanja

en: Please cancel related transaction.
bs_BA: Otkaži povezanu transakciju.

en: Please check Multi Currency option to allow accounts with other currency
bs_BA: Odaberi opciju Više Valuta da dozvolite račune u drugoj valuti

en: Please check Process Deferred Accounting {0} and submit manually after resolving errors.
bs_BA: Odaberi Obradi Odloženo Knjigovodstvo {0} i podnesi ručno nakon otklanjanja grešaka.

en: Please check either with operations or FG Based Operating Cost.
bs_BA: Odaberi ili s operacijama ili operativnim troškovima zasnovanim na Gotovom Proizvodu.

en: Please check the error message and take necessary actions to fix the error and then restart the reposting again.
bs_BA: Provjeri poruku o grešci i poduzmite potrebne radnje da popravite grešku, a zatim ponovo pokrenite ponovno knjiženje.

en: Please check your Plaid client ID and secret values
bs_BA: Provjeri Plaid ID klijenta i tajne vrijednosti

en: Please check your email to confirm the appointment
bs_BA: Provjeri e-poštu da potvrdite termin

en: Please click on 'Generate Schedule'
bs_BA: Klikni na 'Generiraj Raspored'

en: Please click on 'Generate Schedule' to fetch Serial No added for Item {0}
bs_BA: Klikni na 'Generiraj Raspored' da preuzmeš serijski broj dodan za Artikal {0}

en: Please click on 'Generate Schedule' to get schedule
bs_BA: Klikni na 'Generiraj Raspored' da generišeš raspored

en: Please contact any of the following users to extend the credit limits for {0}: {1}
bs_BA: Kontaktiraj bilo kojeg od sljedećih korisnika da produžite kreditna ograničenja za {0}: {1}

en: Please contact any of the following users to {} this transaction.
bs_BA: Kontaktiraj bilo kojeg od sljedećih korisnika da {} ovu transakciju.

en: Please contact your administrator to extend the credit limits for {0}.
bs_BA: Kontaktiraj administratora da produži kreditna ograničenja za {0}.

en: Please convert the parent account in corresponding child company to a group account.
bs_BA: Konvertiraj nadređeni račun u odgovarajućoj podređenoj kompaniji u grupni račun.

en: Please create Customer from Lead {0}.
bs_BA: Kreiraj Klijenta od Potencijalnog Klijenta {0}.

en: Please create Landed Cost Vouchers against Invoices that have 'Update Stock' enabled.
bs_BA: Kreiraj verifikate za Obračunate Troškove naspram Faktura koje imaju omogućenu opciju „Ažuriraj Zalihe“.

en: Please create a new Accounting Dimension if required.
bs_BA: Kreiraj novu Knjigovodstvenu Dimenziju ako je potrebno.

en: Please create purchase from internal sale or delivery document itself
bs_BA: Kreiraj kupovinu iz interne prodaje ili samog dokumenta dostave

en: Please create purchase receipt or purchase invoice for the item {0}
bs_BA: Kreiraj Kupovni Račun ili Kupovnu Fakturu za artikal {0}

en: Please delete Product Bundle {0}, before merging {1} into {2}
bs_BA: Izbriši Artikal Paket {0}, prije spajanja {1} u {2}

en: Please disable workflow temporarily for Journal Entry {0}
bs_BA: Privremeno onemogući tok rada za Nalog Knjiženja {0}

en: Please do not book expense of multiple assets against one single Asset.
bs_BA: Ne knjiži trošak više imovine naspram pojedinačne imovine.

en: Please do not create more than 500 items at a time
bs_BA: Ne Kreiraj više od 500 artikala odjednom

en: Please enable Applicable on Booking Actual Expenses
bs_BA: Omogući Primjenjivo na Knjiženje Stvarnih Troškova

en: Please enable Applicable on Purchase Order and Applicable on Booking Actual Expenses
bs_BA: Omogućite Primjenjivo na Kupovni Nalog i Primjenjivo na Knjiženje Stvarnih Troškova

en: Please enable Use Old Serial / Batch Fields to make_bundle
bs_BA: Omogući Koristi Stari Serijski / Šaržna polja za Kreiraj Paket

en: Please enable only if the understand the effects of enabling this.
bs_BA: Omogući samo ako razumijete efekte omogućavanja.

en: Please enable pop-ups
bs_BA: Omogući iskačuće prozore

en: Please enable {0} in the {1}.
bs_BA: Omogući {0} u {1}.

en: Please enable {} in {} to allow same item in multiple rows
bs_BA: Omogući {} u {} da dozvolite isti artikal u više redova

en: Please ensure that the {0} account is a Balance Sheet account. You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
bs_BA: Potvrdi da je {0} račun račun Bilansa Stanja. Možete promijeniti nadređeni račun u račun Bilansa Stanja ili odabrati drugi račun.

en: Please ensure that the {0} account {1} is a Payable account. You can change the account type to Payable or select a different account.
bs_BA: Potvrdi da je {0} račun {1} Troškovni račun. Možete promijeniti vrstu računa u Troškovni ili odabrati drugi račun.

en: Please ensure {} account is a Balance Sheet account.
bs_BA: Potvrdi je li {} račun račun Bilansa Stanja.

en: Please ensure {} account {} is a Receivable account.
bs_BA: Potvrdi da je {} račun {} račun Potraživanja.

en: Please enter <b>Difference Account</b> or set default <b>Stock Adjustment Account</b> for company {0}
bs_BA: Unesi <b>Račun Razlike</b> ili postavite standard <b>Račun Usklađvanja Zaliha</b> za kompaniju {0}

en: Please enter Account for Change Amount
bs_BA: Unesi Račun za Kusur

en: Please enter Approving Role or Approving User
bs_BA: Unesi Odobravajuća Uloga ili Odobravajućeg Korisnika

en: Please enter Cost Center
bs_BA: Unesi Centar Troškova

en: Please enter Delivery Date
bs_BA: Unesi Datum Dostave

en: Please enter Employee Id of this sales person
bs_BA: Unesi Personal Id ovog Prodavača

en: Please enter Expense Account
bs_BA: Unesi Račun Troškova

en: Please enter Item Code to get Batch Number
bs_BA: Unesi Kod Artikla da preuzmete Broj Šarže

en: Please enter Item Code to get batch no
bs_BA: Unesi Kod Artikla da preuzmete Broj Šarže

en: Please enter Item first
bs_BA: Unesi Artikal

en: Please enter Maintenance Details first
bs_BA: Unesi Detalje Održavanju

en: Please enter Planned Qty for Item {0} at row {1}
bs_BA: Unesi Planiranu Količinu za artikal {0} za red {1}

en: Please enter Preferred Contact Email
bs_BA: Unesi e-poštu Željenog Kontakta

en: Please enter Production Item first
bs_BA: Unesi Artikal Proizvodnje

en: Please enter Purchase Receipt first
bs_BA: Unesi Kupovni Račun

en: Please enter Receipt Document
bs_BA: Unesi Kupovni Račun

en: Please enter Reference date
bs_BA: Unesi Referentni Datum

en: Please enter Root Type for account- {0}
bs_BA: Unesi Kontnu Klasu za račun- {0}

en: Please enter Serial Nos
bs_BA: Unesi Serijski Broj

en: Please enter Shipment Parcel information
bs_BA: Unesi Podatke Paketa Dostave

en: Please enter Warehouse and Date
bs_BA: Unesi Skladište i Datum

en: Please enter Write Off Account
bs_BA: Unesi Otpisni Račun

en: Please enter company first
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Please enter company name first
bs_BA: Unesi naziv kompanije

en: Please enter default currency in Company Master
bs_BA: Unesi Standard Valutu u Postavkama Kompanije

en: Please enter message before sending
bs_BA: Napiši poruku prije slanja

en: Please enter mobile number first.
bs_BA: Unesi broj mobilnog telefona.

en: Please enter parent cost center
bs_BA: Unesi Nadređeni Centar Troškova

en: Please enter quantity for item {0}
bs_BA: Unesi količinu za artikal {0}

en: Please enter relieving date.
bs_BA: Unesi Datum Otpusta.

en: Please enter serial nos
bs_BA: Unesi Serijski Broj

en: Please enter the company name to confirm
bs_BA: Unesite Naziv Kompanije za potvrdu

en: Please enter the phone number first
bs_BA: Unesi broj telefona

en: Please enter the {schedule_date}.
bs_BA: Unesi {schedule_date}.

en: Please enter valid Financial Year Start and End Dates
bs_BA: Unesi važeće datume početka i završetka finansijske godine

en: Please enter valid email address
bs_BA: Unesi važeću adresu e-pošte

en: Please enter {0}
bs_BA: Unesi {0}

en: Please enter {0} first
bs_BA: Unesi {0}

en: Please fill the Material Requests table
bs_BA: Popuni Tabelu Materijalnih Naloga

en: Please fill the Sales Orders table
bs_BA: Popuni Tabelu Prodajnih Naloga

en: Please first set Last Name, Email and Phone for the user
bs_BA: Prvo postavite Prezime, E-poštu i Telefon korisnika

en: Please fix overlapping time slots for {0}
bs_BA: Popravi preklapanje vremenskih termina za {0}

en: Please fix overlapping time slots for {0}.
bs_BA: Popravi preklapanje vremenskih termina za {0}.

en: Please import accounts against parent company or enable {} in company master.
bs_BA: Uvezi račune naspram matične kompanije ili omogući {} u Postavkama Kompanije.

en: Please keep one Applicable Charges, when 'Distribute Charges Based On' is 'Distribute Manually'. For more charges, please create another Landed Cost Voucher.
bs_BA: Zadrži jednu primjenjivu naknadu, kada je 'Distribuiraj Naknade na osnovu' kao 'Distribuiraj Ručno'. Za više troškova, kreiraj drugi Verifikat Obračunatih Troškova.

en: Please make sure the employees above report to another Active employee.
bs_BA: Provjerite da gore navedeni personal podneseni izvještaju drugom aktivnom personalu.

en: Please make sure the file you are using has 'Parent Account' column present in the header.
bs_BA: Potvrdi da datoteka koju koristite ima kolonu 'Nadređeni Račun' u zaglavlju.

en: Please make sure you really want to delete all the transactions for this company. Your master data will remain as it is. This action cannot be undone.
bs_BA: Da li zaista želiš izbrisati sve transakcije za ovu kompaniju. Vaši glavni podaci će ostati onakvi kakvi jesu. Ova radnja se ne može poništiti.

en: Please mention 'Weight UOM' along with Weight.
bs_BA: Navedi 'Jedinicu Težine' zajedno s Težinom.

en: Please mention '{0}' in Company: {1}
bs_BA: Navedi '{0}' u kompaniji: {1}

en: Please mention no of visits required
bs_BA: Navedi broj obaveznih posjeta

en: Please mention the Current and New BOM for replacement.
bs_BA: Navedi Trenutnu i Novu Sastavnicu za zamjenu.

en: Please pull items from Delivery Note
bs_BA: Preuzmi Artikle iz Dostavnice

en: Please rectify and try again.
bs_BA: Ispravi i pokušaj ponovo.

en: Please refresh or reset the Plaid linking of the Bank {}.
bs_BA: Osvježi ili poništi Plaid vezu od Banke {}.

en: Please save before proceeding.
bs_BA: Spremi prije nego što nastaviš.

en: Please save first
bs_BA: Spremi

en: Please select <b>Template Type</b> to download template
bs_BA: Odaberi <b>Tip Šablona</b> za preuzimanje šablona

en: Please select Apply Discount On
bs_BA: Odaberi Primijeni Popust na

en: Please select BOM against item {0}
bs_BA: Odaberi Sastavnicu naspram Artikla {0}

en: Please select BOM for Item in Row {0}
bs_BA: Odaberi Sastavnicu za artikal u redu {0}

en: Please select BOM in BOM field for Item {item_code}.
bs_BA: Odaberi Listu Materijala u Listi Materijala polja za Artikal {item_code}.

en: Please select Bank Account
bs_BA: Odaberi Bankovni Račun

en: Please select Category first
bs_BA: Odaberi Kategoriju

en: Please select Charge Type first
bs_BA: Odaberi Tip Naknade

en: Please select Company
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Please select Company and Posting Date to getting entries
bs_BA: Odaberi Kompaniju i datum knjiženja da biste preuzeli unose

en: Please select Company first
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Please select Completion Date for Completed Asset Maintenance Log
bs_BA: Odaberi Datum Završetka za Zapise Završenog Održavanja Imovine

en: Please select Customer first
bs_BA: Prvo odaberi Klijenta

en: Please select Existing Company for creating Chart of Accounts
bs_BA: Odaberi Postojeću Kompaniju za kreiranje Kontnog Plana

en: Please select Finished Good Item for Service Item {0}
bs_BA: Molimo odaberi Artikal Gotovog Proizvoda za servisni artikal {0}

en: Please select Item Code first
bs_BA: Odaberi Kod Artikla

en: Please select Maintenance Status as Completed or remove Completion Date
bs_BA: Odaberi Status Održavanja kao Dovršeno ili uklonite Datum Završetka

en: Please select Party Type first
bs_BA: Odaberi Tip Stranke

en: Please select Posting Date before selecting Party
bs_BA: Odaberi Datum knjiženja prije odabira Stranke

en: Please select Posting Date first
bs_BA: Odaberi Datum Knjiženja

en: Please select Price List
bs_BA: Odaberi Cjenovnik

en: Please select Qty against item {0}
bs_BA: Odaberi Količina naspram Artikla {0}

en: Please select Sample Retention Warehouse in Stock Settings first
bs_BA: Odaberi Skladište za Zadržavanje Uzoraka u Postavkama Zaliha

en: Please select Serial/Batch Nos to reserve or change Reservation Based On to Qty.
bs_BA: Odaberi Serijski/Šaržni Broj da rezervišete ili promijenite rezervaciju na osnovu za Količinu.

en: Please select Start Date and End Date for Item {0}
bs_BA: Odaberi Datum Početka i Datum Završetka za Artikal {0}

en: Please select Subcontracting Order instead of Purchase Order {0}
bs_BA: Odaberi Podizvođački umjesto Kupovnog Naloga {0}

en: Please select Unrealized Profit / Loss account or add default Unrealized Profit / Loss account account for company {0}
bs_BA: Odaberi Račun Nerealiziranog Rezultata ili postavi Standard Račun Nerealiziranog Rezultata za kompaniju {0}

en: Please select a BOM
bs_BA: Odaberi Sastavnicu

en: Please select a Company
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Please select a Company first.
bs_BA: Odaberi Kompaniju.

en: Please select a Customer
bs_BA: Odaberi Klijenta

en: Please select a Delivery Note
bs_BA: Odaberi Dostavnicu

en: Please select a Subcontracting Purchase Order.
bs_BA: Odaberi Podugovorni Kupovni Nalog.

en: Please select a Supplier
bs_BA: Odaberi Dobavljača

en: Please select a Warehouse
bs_BA: Odaberi Skladište

en: Please select a Work Order first.
bs_BA: Odaberi Radni Nalog.

en: Please select a country
bs_BA: Odaberi Zemlju

en: Please select a customer for fetching payments.
bs_BA: Odaberi Klijenta za preuzimanje plaćanja.

en: Please select a date
bs_BA: Odaberi Datum

en: Please select a date and time
bs_BA: Odaberi Datum i Vrijeme

en: Please select a default mode of payment
bs_BA: Odaberi Standard Način Plaćanja

en: Please select a field to edit from numpad
bs_BA: Odaberi polje za uređivanje sa numeričke tipkovnice

en: Please select a row to create a Reposting Entry
bs_BA: Odaberi red za kreiranje Unosa Ponovnog Knjiženje

en: Please select a supplier for fetching payments.
bs_BA: Odaberi Dobavljača za preuzimanje plaćanja.

en: Please select a valid Purchase Order that has Service Items.
bs_BA: Odaberi važeći Kupovni Nalog koja sadrži servisne artikle.

en: Please select a valid Purchase Order that is configured for Subcontracting.
bs_BA: Odaberi važeći Kupovni Nalog koji je konfigurisan za Podugovor.

en: Please select a value for {0} quotation_to {1}
bs_BA: Odaberi Vrijednost za {0} Ponuda za {1}

en: Please select an item code before setting the warehouse.
bs_BA: Odaberite kod artikla prije postavljanja skladišta.

en: Please select correct account
bs_BA: Odaberi tačan račun

en: Please select date
bs_BA: Odaberi Datum

en: Please select either the Item or Warehouse or Warehouse Type filter to generate the report.
bs_BA: Odaberite filter Artikal ili Skladišta ili Tip Skladišta da biste generirali izvještaj.

en: Please select item code
bs_BA: Odaberi kod artikla

en: Please select items to reserve.
bs_BA: Odaber artikle za rezervaciju.

en: Please select items to unreserve.
bs_BA: Odaberi artikle koje želite izbrisati iz rezervacije.

en: Please select only one row to create a Reposting Entry
bs_BA: Odaberi samo jedan red da kreirate Unos Ponovnog Knjiženja

en: Please select rows to create Reposting Entries
bs_BA: Odaberi redove da kreirate unose za ponovno knjiženje

en: Please select the Company
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Please select the Multiple Tier Program type for more than one collection rules.
bs_BA: Odaberi Tip Višeslojnog Programa za više od jednog pravila prikupljanja.

en: Please select the customer.
bs_BA: Odaberi Klijenta.

en: Please select the document type first
bs_BA: Odaberi tip dokumenta

en: Please select the required filters
bs_BA: Odaberi obavezne filtere

en: Please select valid document type.
bs_BA: Odaberi važeći tip dokumenta.

en: Please select weekly off day
bs_BA: Odaberi sedmične neradne dane

en: Please select {0}
bs_BA: Odaberi {0}

en: Please select {0} first
bs_BA: Odaberi {0}

en: Please set 'Apply Additional Discount On'
bs_BA: Postavi 'Primijeni Dodatni Popust Na'

en: Please set 'Asset Depreciation Cost Center' in Company {0}
bs_BA: Postavi 'Centar Troškova Amortizacije Imovine' u kompaniji {0}

en: Please set 'Gain/Loss Account on Asset Disposal' in Company {0}
bs_BA: Postavi 'Račun Rezultata Prilikom Odlaganja Imovine' u Kompaniji {0}

en: Please set '{0}' in Company: {1}
bs_BA: Postavi '{0}' u Kompaniji: {1}

en: Please set Account
bs_BA: Postavi Račun

en: Please set Account for Change Amount
bs_BA: Postavi Račun za Kusur

en: Please set Account in Warehouse {0} or Default Inventory Account in Company {1}
bs_BA: Postavi Račun u Skladištu {0} ili Standard Račun Zaliha u Kompaniji {1}

en: Please set Accounting Dimension {} in {}
bs_BA: Postavi Knjigovodstvenu Dimenziju {} u {}

en: Please set Company
bs_BA: Postavi Kompaniju

en: Please set Depreciation related Accounts in Asset Category {0} or Company {1}
bs_BA: Postavi račune koji se odnose na Amortizaciju u Kategoriji Imovine {0} ili Kompanije {1}

en: Please set Email/Phone for the contact
bs_BA: Postavi E-poštu/Telefon za kontakt

en: Please set Fiscal Code for the customer '%s'
bs_BA: Postavi Fiskalni Kod za Klijenta '%s'

en: Please set Fiscal Code for the public administration '%s'
bs_BA: Postavi Fiskalni Kod za Javnu Upravu '%s'

en: Please set Fixed Asset Account in Asset Category {0}
bs_BA: Postavi Račun Osnovne Imovine u Kategoriju Imovine {0}

en: Please set Fixed Asset Account in {} against {}.
bs_BA: Postavi Račun Fiksne Imovine u {} naspram {}.

en: Please set Parent Row No for item {0}
bs_BA: Postavi Broj Nadređenog reda za artikal {0}

en: Please set Root Type
bs_BA: Postavi Kontni Tip

en: Please set Tax ID for the customer '%s'
bs_BA: Postavi Fiskalni Broj za Klijenta '%s'

en: Please set Unrealized Exchange Gain/Loss Account in Company {0}
bs_BA: Postavi Nerealizovani Račun Rezultata u Kompaniji {0}

en: Please set VAT Accounts in {0}
bs_BA: Postavi PDV Račune u {0}

en: Please set Vat Accounts for Company: "{0}" in UAE VAT Settings
bs_BA: Postavi PDV Račune za Kompaniju: "{0}" u postavkama PDV-a UAE

en: Please set a Company
bs_BA: Postavi Kompaniju

en: Please set a Cost Center for the Asset or set an Asset Depreciation Cost Center for the Company {}
bs_BA: Postavi Centar Troškova za Imovinu ili postavite Centar Troškova Amortizacije za kompaniju {}

en: Please set a Supplier against the Items to be considered in the Purchase Order.
bs_BA: Postavi Dobavljača naspram Artikala koje treba uzeti u obzir u Kupovnom Nalogu.

en: Please set a default Holiday List for Company {0}
bs_BA: Postavi standard Listu Praznika za Kompaniju {0}

en: Please set a default Holiday List for Employee {0} or Company {1}
bs_BA: Postavi standard Listu Praznika za Personal {0} ili Kompaniju {1}

en: Please set account in Warehouse {0}
bs_BA: Postavi Račun u Skladištu {0}

en: Please set an Address on the Company '%s'
bs_BA: Postavi Adresu Kompanije '%s'

en: Please set an Expense Account in the Items table
bs_BA: Postavi Račun Troškova u tabeli Artikala

en: Please set an email id for the Lead {0}
bs_BA: Postavi e-poštu za Potencijalnog Klijenta {0}

en: Please set at least one row in the Taxes and Charges Table
bs_BA: Postavi barem jedan red u Tabeli PDV-a i Naknada

en: Please set both the Tax ID and Fiscal Code on Company {0}
bs_BA: Postavi i Porezni i Fiskalni broj za {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {0}
bs_BA: Postavi Standard Gotovinski ili Bankovni Račun za Način Plaćanja {0}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payment {}
bs_BA: Postavi Standard Gotovinski ili Bankovni Račun za Način Plaćanja {}

en: Please set default Cash or Bank account in Mode of Payments {}
bs_BA: Postavi Standard Gotovinski ili Bankovni Račun za Načine Plaćanja {}

en: Please set default Exchange Gain/Loss Account in Company {}
bs_BA: Postavi Standard Račun Rezultata u Kompaniji {}

en: Please set default Expense Account in Company {0}
bs_BA: Postavi Standard Račun Troškova u Kompaniji {0}

en: Please set default UOM in Stock Settings
bs_BA: Postavi Standard Jedinicu u Postavkama Zaliha

en: Please set default cost of goods sold account in company {0} for booking rounding gain and loss during stock transfer
bs_BA: Postavi standardni račun troška prodanog proizvoda u kompaniji {0} za zaokruživanje knjiženja rezultata tokom prijenosa zaliha

en: Please set default {0} in Company {1}
bs_BA: Postavi Standard {0} u Kompaniji {1}

en: Please set filter based on Item or Warehouse
bs_BA: Postavi filter na osnovu Artikla ili Skladišta

en: Please set filters
bs_BA: Postavi filtere

en: Please set one of the following:
bs_BA: Postavi jedno od sljedećeg:

en: Please set opening number of booked depreciations
bs_BA: Postavi početni broj knjižene amortizacije

en: Please set recurring after saving
bs_BA: Postavi ponavljanje nakon spremanja

en: Please set the Customer Address
bs_BA: Postavi Adresu Klienta

en: Please set the Default Cost Center in {0} company.
bs_BA: Postavi Standard Centar Troškova u {0} kompaniji.

en: Please set the Item Code first
bs_BA: Postavi Kod Artikla

en: Please set the Target Warehouse in the Job Card
bs_BA: Postavi Ciljno Skladište na Radnoj Kartici

en: Please set the WIP Warehouse in the Job Card
bs_BA: Postavi Skladište Obade na Radnoj Kartici

en: Please set the cost center field in {0} or setup a default Cost Center for the Company.
bs_BA: Postavi Centra Troškova u polje {0} ili postavite Standard Centar Troškova za kompaniju.

en: Please set up the Campaign Schedule in the Campaign {0}
bs_BA: Postavi Raspored Kampanje u Kampanji {0}

en: Please set {0}
bs_BA: Postavi {0}

en: Please set {0} first.
bs_BA: Postavi {0}.

en: Please set {0} for Batched Item {1}, which is used to set {2} on Submit.
bs_BA: Postavi {0} za Artikal Šarže {1}, koja se koristi za postavljanje {2} pri Potvrdi.

en: Please set {0} for address {1}
bs_BA: Postavi {0} za adresu {1}

en: Please set {0} in BOM Creator {1}
bs_BA: Postavi {0} u Konstruktoru Sastavnice {1}

en: Please set {0} in Company {1} to account for Exchange Gain / Loss
bs_BA: Postavi {0} u Kompaniji {1} kako biste knjižili Dobit/Gubitak Deviznog Kursa

en: Please set {0} to {1}, the same account that was used in the original invoice {2}.
bs_BA: Postavi {0} na {1}, isti račun koji je korišten u originalnoj fakturi {2}.

en: Please setup and enable a group account with the Account Type - {0} for the company {1}
bs_BA: Podesi i omogući grupni račun sa Kontnom Klasom - {0} za Kompaniju {1}

en: Please share this email with your support team so that they can find and fix the issue.
bs_BA: Podijeli ovu e-poštu sa svojim timom za podršku kako bi mogli pronaći i riješiti problem.

en: Please specify
bs_BA: Navedi

en: Please specify Company
bs_BA: Navedi Kompaniju

en: Please specify Company to proceed
bs_BA: Navedi Kompaniju da nastavite

en: Please specify a valid Row ID for row {0} in table {1}
bs_BA: Navedi važeći ID reda za red {0} u tabeli {1}

en: Please specify a {0} first.
bs_BA: Navedi {0}.

en: Please specify at least one attribute in the Attributes table
bs_BA: Navedi barem jedan atribut u tabeli Atributa

en: Please specify either Quantity or Valuation Rate or both
bs_BA: Navedi ili Količinu ili Stopu Vrednovanja ili oboje

en: Please specify from/to range
bs_BA: Navedi od/Do Raspona

en: Please supply the specified items at the best possible rates
bs_BA: Dostavi navedene artikle po najboljim mogućim cijenama

en: Please try again in an hour.
bs_BA: Pokušaj ponovo za sat vremena.

en: Please update Repair Status.
bs_BA: Ažuriraj Status Popravke.

note: Label of a Card Break in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Point of Sale
bs_BA: Kasa

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Point-of-Sale Profile
bs_BA: Kasa Profil

note: Label of the policy_no (Data) field in DocType 'Vehicle'
en: Policy No
bs_BA: Broj Police Osiguranja

note: Label of the policy_number (Data) field in DocType 'Asset'
en: Policy number
bs_BA: Broj Police Osigurnja

note: Name of a DocType
en: Portal User
bs_BA: Korisnik Portala

note: Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the portal_users_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer'
en: Portal Users
bs_BA: Korisnici Portala

note: Option for the 'Orientation' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Portrait
bs_BA: Portret

en: Possible Supplier
bs_BA: Mogući Dobavljač

note: Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_description_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Description Key
bs_BA: Upiši Opisni Ključ

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Post Graduate
bs_BA: Postdiplomski

note: Label of the post_route_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route Key
bs_BA: Postavi Ključ Rute

note: Label of the post_route_key_list (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Post Route Key List
bs_BA: Postavi Listu Ključa Rute

note: Label of the post_route (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_route_string (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Route String
bs_BA: Postavi Niz Rute

note: Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Search Source' Label of the post_title_key (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Post Title Key
bs_BA: Postavi Naziv Ključa

en: Postal Code
bs_BA: Poštanski Broj

en: Postal Expenses
bs_BA: Poštanski Troškovi

note: Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance Detail' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the posting_date (Date) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the po
en: Posting Date
bs_BA: Datum Knjiženja

note: Label of the exchange_gain_loss_posting_date (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss
bs_BA: Datum knjiženja nasljeđen za Devizni Kurs Rezultata

en: Posting Date cannot be future date
bs_BA: Datum knjiženja ne može biti budući datum

note: Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the posting_datetime (Datetime) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Posting Datetime
bs_BA: Datuma Knjiženja

note: Label of the posting_time (Time) field in DocType 'Dunning' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice' Label of the posting_time (Time) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the posting_time (Time)
en: Posting Time
bs_BA: Vrijeme Knjiženja

en: Posting date and posting time is mandatory
bs_BA: Datum i vrijeme knjiženja su obavezni

en: Posting timestamp must be after {0}
bs_BA: Vremenska oznaka knjiženja mora biti nakon {0}

note: Description of a DocType
en: Potential Sales Deal
bs_BA: Potencijalni Prodajni Dogovor

en: Powered by {0}
bs_BA: Pokreće {0}

en: Pre Sales
bs_BA: Pretprodaja

en: Preference
bs_BA: Prednost

note: Label of the prefered_contact_email (Select) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Contact Email
bs_BA: Preferirana Kontakt e-pošta

note: Label of the prefered_email (Data) field in DocType 'Employee'
en: Preferred Email
bs_BA: Preferirana e-pošta

en: President
bs_BA: Predsjednik

note: Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Packed Item'
en: Prevdoc DocType
bs_BA: Prethodni DocType

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Prevent POs
bs_BA: Spriječi Kupovne Naloge

note: Label of the prevent_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent Purchase Orders
bs_BA: Spriječi Kupovne Naloge

note: Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard' Label of the prevent_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Standing'
en: Prevent RFQs
bs_BA: Spriječi Zahtjev za Ponudu

note: Option for the 'Corrective/Preventive' (Select) field in DocType 'Quality Action'
en: Preventive
bs_BA: Preventivno

note: Label of the preventive_action (Text Editor) field in DocType 'Non Conformance'
en: Preventive Action
bs_BA: Preventivna Radnja

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task'
en: Preventive Maintenance
bs_BA: Preventivno Održavanje

note: Label of the section_import_preview (Section Break) field in DocType 'Bank Statement Import' Label of the preview (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Preview
bs_BA: Pregled

note: Label of the preview (Button) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Preview Email
bs_BA: Pregled e-pošte

note: Label of the download_materials_request_plan_section_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Preview Required Materials
bs_BA: Pregledaj Obavezne Materijale

en: Previous Financial Year is not closed
bs_BA: Prethodna Finansijska Godina nije zatvorena

note: Label of the previous_work_experience (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: Previous Work Experience
bs_BA: Prethodno Radno Iskustvo

en: Previous Year is not closed, please close it first
bs_BA: Prethodna Godina nije zatvorena, prvo je zatvorite

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price
bs_BA: Cijena

en: Price ({0})
bs_BA: Cijena ({0})

note: Label of the price_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price Discount Scheme
bs_BA: Šema Popusta Cijene

note: Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Price Discount Slabs
bs_BA: Tabele Popusta Cijena

note: Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the buying_price_list (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the selling_price_list (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the p
en: Price List
bs_BA: Cijenovnik

note: Name of a DocType
en: Price List Country
bs_BA: Cijenovnik Zemlje

note: Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the price_list_currency (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label 
en: Price List Currency
bs_BA: Valuta Cijenovnika

en: Price List Currency not selected
bs_BA: Valuta Cijenovnika nije odabrana

note: Label of the price_list_defaults_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Price List Defaults
bs_BA: Standard Cijenovnika

note: Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the plc_conversion_rate (Float) field in DocType 'Purchase Order' La
en: Price List Exchange Rate
bs_BA: Devizni Kurs Cijenovnika

note: Label of the price_list_name (Data) field in DocType 'Price List'
en: Price List Name
bs_BA: Naziv Cijenovnika

note: Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Orde
en: Price List Rate
bs_BA: Cijena Cijenovnika

note: Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_price_list_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Order Item' Label of the base_price_list_rate (Currency)
en: Price List Rate (Company Currency)
bs_BA: Cijena Cijenovnika (Valuta Kompanije)

en: Price List must be applicable for Buying or Selling
bs_BA: Cijenovnik mora biti primenljiv za Kupovinu ili Prodaju

en: Price List {0} is disabled or does not exist
bs_BA: Cijenovnik {0} je onemogućen ili ne postoji

note: Label of the price_not_uom_dependent (Check) field in DocType 'Price List'
en: Price Not UOM Dependent
bs_BA: Cijena ne ovisi o Jedinici

en: Price Per Unit ({0})
bs_BA: Cijena po Jedinici ({0})

en: Price is not set for the item.
bs_BA: Cijena nije određena za artikal.

en: Price not found for item {0} in price list {1}
bs_BA: Cijena nije pronađena za artikal {0} u cjenovniku {1}

note: Label of the price_or_product_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Price or Product Discount
bs_BA: Cijena ili Popust na Artikal

en: Price or product discount slabs are required
bs_BA: Tabele sa Cijenama ili Popustom su obevezne

en: Price per Unit (Stock UOM)
bs_BA: Cijena po Jedinici (Jedinica Zaliha)

en: Pricing
bs_BA: Određivanje Cijena

note: Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Coupon Code' Name of a DocType Label of the pricing_rule (Link) field in DocType 'Pricing Rule Detail' Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Pricing Rule
bs_BA: Pravilo Određivanja Cijena

note: Name of a DocType Label of the brands (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Brand
bs_BA: Brend Pravila Određivanja Cijena

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'POS Invoice' Name of a DocType Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Labe
en: Pricing Rule Detail
bs_BA: Detalji Pravila Određivanja Cijena

note: Label of the pricing_rule_help (HTML) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Pricing Rule Help
bs_BA: Pomoć Pravila Određivanja Cijena

note: Name of a DocType Label of the items (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Code
bs_BA: Kod Artikla Pravila Određivanja Cijena

note: Name of a DocType Label of the item_groups (Table) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Pricing Rule Item Group
bs_BA: Grupa Artikal Pravila Određivanja Cijena

en: Pricing Rule {0} is updated
bs_BA: Pravilo Određivanja Cijena {0} je ažurirano

note: Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the pricing_rule_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Label of the pricing_rules (Small Text) field in DocType 'Purchase
en: Pricing Rules
bs_BA: Pravila Određivanja Cijena

note: Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address (Text) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address
bs_BA: Primarna Adresa

en: Primary Address Details
bs_BA: Detalji Primarne Adrese

note: Label of the primary_address_and_contact_detail_section (Section Break) field in DocType 'Supplier' Label of the primary_address_and_contact_detail (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Primary Address and Contact
bs_BA: Primarna Adresa i Kontakt

note: Label of the primary_contact_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity'
en: Primary Contact
bs_BA: Primarni Kontakt

en: Primary Contact Details
bs_BA: Primarni Kontakt Detalji

note: Label of the primary_email (Read Only) field in DocType 'Process Statement Of Accounts Customer'
en: Primary Contact Email
bs_BA: Adresa e-pošte Primarnog Kontakta

note: Label of the primary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Party
bs_BA: Primarna Stranka

note: Label of the primary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Primary Role
bs_BA: Primarna Uloga

note: Label of the primary_settings (Section Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Primary Settings
bs_BA: Primarne Postavke

en: Print
bs_BA: Ispiši

note: Label of the print_format (Select) field in DocType 'Payment Request' Label of the print_format (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format
bs_BA: Ispisni Format

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Format Builder
bs_BA: Konstruktor Formata Ispisa

note: Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the print_heading (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the select_print_heading (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the se
en: Print Heading
bs_BA: Naslov Ispisa

en: Print IRS 1099 Forms
bs_BA: Ispiši Obrasce IRS 1099

note: Label of the language (Link) field in DocType 'Dunning' Label of the language (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the language (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the language (Data) field in DocType 'Purchase O
en: Print Language
bs_BA: Ispisni Jezik

note: Label of the preferences (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Print Preferences
bs_BA: Postavke Ispisa

en: Print Receipt
bs_BA: Ispiši

note: Label of the print_receipt_on_order_complete (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Print Receipt on Order Complete
bs_BA: Ispiši Račun pri dovršenju Naloga

note: Label of the print_settings (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the section_break_16 (Section Break) field in DocType 'POS Profile' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field i
en: Print Settings
bs_BA: Postavke Ispisa

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Print Style
bs_BA: Ispisni Stil

en: Print UOM after Quantity
bs_BA: Ispiši Jedinicu nakon Količine

note: Label of the print_without_amount (Check) field in DocType 'Delivery Note'
en: Print Without Amount
bs_BA: Ispiši bez Iznosa

en: Print and Stationery
bs_BA: Štampa i Kancelarijski Materijal

en: Print settings updated in respective print format
bs_BA: Postavke Ispisivanja su ažurirane u odgovarajućem formatu ispisa

en: Print taxes with zero amount
bs_BA: Ispiši PDV sa nultim iznosom

en: Printed on {0}
bs_BA: Ispisano {0}

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace
en: Printing
bs_BA: Ispisivanje

note: Label of the printing_details (Section Break) field in DocType 'Material Request'
en: Printing Details
bs_BA: Detalji Ispisa

note: Label of the printing_settings_section (Section Break) field in DocType 'Dunning' Label of the printing_settings (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the edit_printing_settings (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the column_break5 (Section Break) field in Doc
en: Printing Settings
bs_BA: Postavke Ispisa

note: Label of the priorities (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Priorities
bs_BA: Prioriteti

note: Label of the priority (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label of the priority (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Product
en: Priority
bs_BA: Prioritet

en: Priority cannot be lesser than 1.
bs_BA: Prioritet ne može biti manji od 1.

en: Priority has been changed to {0}.
bs_BA: Prioritet je promijenjen u {0}.

en: Priority is mandatory
bs_BA: Prioritet je Obavezan

en: Priority {0} has been repeated.
bs_BA: Prioritet {0} je ponovljen.

en: Private Equity
bs_BA: Privatni Kapital

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Probability
bs_BA: Vjerovatnoća

note: Label of the probability (Percent) field in DocType 'Opportunity'
en: Probability (%)
bs_BA: Vjerovatnoća (%)

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Non Conformance' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Action' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Goal' Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Review'
en: Procedure
bs_BA: Procedura

note: Label of the process_deferred_accounting (Link) field in DocType 'Journal Entry' Name of a DocType
en: Process Deferred Accounting
bs_BA: Obradi Odloženo Knjigovodstvo

note: Label of the process_description (Text Editor) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Process Description
bs_BA: Opis Procesa

note: Label of the process_loss_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_7qsm (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Process Loss
bs_BA: Procesni Gubitak

en: Process Loss Percentage cannot be greater than 100
bs_BA: Procentualni Gubitka Procesa ne može biti veći od 100

note: Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'BOM' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order' Label of the process_loss_qty (Float) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the process_loss_q
en: Process Loss Qty
bs_BA: Količinski Gubitak Procesa

en: Process Loss Quantity
bs_BA: Količinski Gubitak Procesa

note: Name of a report
en: Process Loss Report
bs_BA: Izvještaj Gubitka Procesa

en: Process Loss Value
bs_BA: Vrijednost Gubitka Procesa

note: Label of the process_owner (Data) field in DocType 'Non Conformance' Label of the process_owner (Link) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner
bs_BA: Odgovorni Procesa

note: Label of the process_owner_full_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Process Owner Full Name
bs_BA: Puno ime Odgovornog Obrade

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation
bs_BA: Obradi Usaglašavanja Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log
bs_BA: Zapisnik Obrade Usaglašavanja Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Process Payment Reconciliation Log Allocations
bs_BA: Dodjele Zapisnika Obrade Usaglašavanja Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts
bs_BA: Obradi Izvod Računa

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts CC
bs_BA: Obradi Kopiju Izvoda Računa

note: Name of a DocType
en: Process Statement Of Accounts Customer
bs_BA: Obradi Izvod Računa Klijenta

note: Name of a DocType
en: Process Subscription
bs_BA: Obradi Pretplatu

note: Label of the process_in_single_transaction (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Process in Single Transaction
bs_BA: Obrada u Jednoj Transakciji

note: Label of the processed_boms (Long Text) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Processed BOMs
bs_BA: Obrađene Sastavnice

note: Label of the processes (Table) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Processes
bs_BA: Procesi

en: Processing XML Files
bs_BA: Obrada XML datoteka u toku

en: Procurement
bs_BA: Nabavka

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Procurement Tracker
bs_BA: Praćenje Nabavke

en: Produce Qty
bs_BA: Količina za  Proizvodnju

en: Produced / Received Qty
bs_BA: Proizvedena / Primljeno Količina

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the wo_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Batch'
en: Produced Qty
bs_BA: Proizvedena Količina

note: Label of the produced_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Produced Quantity
bs_BA: Proizvedena Količina

note: Option for the 'Price or Product Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product
bs_BA: Proizvod

note: Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the product_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of a Link in the Buying Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of the product_bundle (Link) field in DocType
en: Product Bundle
bs_BA: Paket Proizvoda

note: Name of a report
en: Product Bundle Balance
bs_BA: Stanje Paketa Proizvoda

note: Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'POS Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the product_bundle_help (HTML) field in DocType 'Delivery Note'
en: Product Bundle Help
bs_BA: Pomoć Paketa Proizvoda

note: Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the product_bundle_item (Link) field in DocType 'Work Order' Name of a DocType Label of the product_bundle_item (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: Product Bundle Item
bs_BA: Artikal Paketa Proizvoda

note: Label of the product_discount_scheme_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Product Discount Scheme
bs_BA: Šema Popusta Proizvoda

note: Label of the section_break_15 (Section Break) field in DocType 'Promotional Scheme'
en: Product Discount Slabs
bs_BA: Tabele Popusta Prozvoda

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Product Enquiry
bs_BA: Upit o Proizvodu

en: Product Manager
bs_BA: Upravitelj Proizvodnje

note: Label of the product_price_id (Data) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Product Price ID
bs_BA: ID Cijene Proizvoda

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the production_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Production
bs_BA: Proizvodnja

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Production Analytics
bs_BA: Analiza Proizvodnje

note: Label of the production_item_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM' Label of the item (Tab Break) field in DocType 'Work Order'
en: Production Item
bs_BA: Proizvodni Artikal

note: Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan (Link) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace Label of the production_plan (Link) field i
en: Production Plan
bs_BA: Plan Proizvodnje

en: Production Plan Already Submitted
bs_BA: Plan Proizvodnje je Podnešen

note: Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the production_plan_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Item
bs_BA: Artikal Plana Proizvodnje

note: Label of the prod_plan_references (Table) field in DocType 'Production Plan' Name of a DocType
en: Production Plan Item Reference
bs_BA: Referenca Artikla Plana Proizvodnje

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request
bs_BA: Materijalni Nalog Plana Proizvodnje

note: Name of a DocType
en: Production Plan Material Request Warehouse
bs_BA: Skladište Materijalnog Naloga Plana Proizvodnje

note: Label of the production_plan_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Production Plan Qty
bs_BA: Količina Plana Proizvodnje

note: Name of a DocType
en: Production Plan Sales Order
bs_BA: Prodajni Nalog Pkana Proizvodnje

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Production Plan Sub Assembly Item
bs_BA: Artikal Podsklopa Plana Proizvodnje

note: Label of the production_plan_sub_assembly_item (Data) field in DocType 'Work Order'
en: Production Plan Sub-assembly Item
bs_BA: Artikal Podsklopa Plana Proizvodnje

note: Name of a report
en: Production Plan Summary
bs_BA: Sažetak Plana Proizvodnje

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut in the Manufacturing Workspace
en: Production Planning Report
bs_BA: Izvještaj Planiranja Proizvodnje

en: Products
bs_BA: Proizvodi

note: Label of the profile_tab (Tab Break) field in DocType 'Employee'
en: Profile
bs_BA: Profil

note: Label of the accounts_module (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Profit & Loss
bs_BA: Rezultat

en: Profit This Year
bs_BA: Rezultat ove Godine

note: Option for the 'Report Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of a chart in the Accounting Workspace
en: Profit and Loss
bs_BA: Rezultat

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profit and Loss Statement
bs_BA: Bilans Uspjeha

note: Label of the heading_cppb (Heading) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the profit_loss_summary (Float) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Profit and Loss Summary
bs_BA: Sažetak Rezultata

en: Profit for the year
bs_BA: Rezultat za Godinu

note: Label of a Card Break in the Financial Reports Workspace
en: Profitability
bs_BA: Profitabilnost

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Profitability Analysis
bs_BA: Analiza Profitabilnosti

note: Label of the progress_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Progress
bs_BA: Napredak

en: Progress % for a task cannot be more than 100.
bs_BA: % napretka za zadatak ne može biti veći od 100.

en: Progress (%)
bs_BA: Napredak (%)

note: Label of the project (Link) field in DocType 'Account Closing Balance' Label of the project (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Option for the 'Budget Against' (Select) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType 'Budget' Label of the project (Link) field in DocType '
en: Project
bs_BA: Projekat

en: Project Collaboration Invitation
bs_BA: Poziv na Projektnu Saradnju

en: Project Id
bs_BA: Id Projekta

en: Project Manager
bs_BA: Upravitelj Projekta

note: Label of the project_name (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Project' Label of the project_name (Data) field in DocType 'Timesheet Detail'
en: Project Name
bs_BA: Naziv Projekta

en: Project Progress:
bs_BA: Napredak Projekta:

en: Project Start Date
bs_BA: Datum Početka Projekta

note: Label of the project_status (Text) field in DocType 'Project User'
en: Project Status
bs_BA: Status Projekta

note: Name of a report
en: Project Summary
bs_BA: Sažetak Projekta

en: Project Summary for {0}
bs_BA: Sažetak Projekta za {0}

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Template
bs_BA: Šablon Projekta

note: Name of a DocType
en: Project Template Task
bs_BA: Zadatak Šablona Projekta

note: Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project' Label of the project_type (Link) field in DocType 'Project Template' Name of a DocType Label of the project_type (Data) field in DocType 'Project Type' Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Type
bs_BA: Tip Projekta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project Update
bs_BA: Ažuriranje Projekta

en: Project Update.
bs_BA: Ažuriranje Projekta.

note: Name of a DocType
en: Project User
bs_BA: Korisnik Projekta

en: Project Value
bs_BA: Vrijednost Projekta

en: Project activity / task.
bs_BA: Projektna Aktivnost / Zadatak.

en: Project master.
bs_BA: Tabela Projekta

note: Description of the 'Users' (Table) field in DocType 'Project'
en: Project will be accessible on the website to these users
bs_BA: Projekt će biti dostupan na web stranici ovim korisnicima

note: Label of a Link in the Projects Workspace
en: Project wise Stock Tracking
bs_BA: Projektno Praćenje Zaliha

note: Name of a report
en: Project wise Stock Tracking
bs_BA: Projektno Praćenje Zaliha

en: Project-wise data is not available for Quotation
bs_BA: Projektni Podaci nisu dostupni za Ponudu

note: Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the projected_qty (Float) field in DocType 'Sales Ord
en: Projected Qty
bs_BA: Očekivana Količina

en: Projected Quantity
bs_BA: Predviđena Količina

en: Projected Quantity Formula
bs_BA: Formula Predviđene Količine

en: Projected qty
bs_BA: Predviđena Količina

note: Name of a Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Projects
bs_BA: Projekti

note: Name of a role
en: Projects Manager
bs_BA: Upravitelj Projekta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Projects Settings
bs_BA: Postavke Projekata

note: Name of a role
en: Projects User
bs_BA: Korisnik Projekata

note: Option for the 'Coupon Type' (Select) field in DocType 'Coupon Code'
en: Promotional
bs_BA: Promotivni

note: Label of the promotional_scheme (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Promotional Scheme
bs_BA: Promotivna Šema

note: Label of the promotional_scheme_id (Data) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Promotional Scheme Id
bs_BA: Promotivna Šema Id

note: Label of the price_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Price Discount
bs_BA: Popust u Cijeni Promotivne Šeme

note: Label of the product_discount_slabs (Table) field in DocType 'Promotional Scheme' Name of a DocType
en: Promotional Scheme Product Discount
bs_BA: Popust Proizvoda Promotivne Šeme

note: Label of the prompt_qty (Check) field in DocType 'Pick List'
en: Prompt Qty
bs_BA: Količina

en: Proposal Writing
bs_BA: Pisanje Ponude

en: Proposal/Price Quote
bs_BA: Ponuda/Cijena

note: Label of the prorate (Check) field in DocType 'Subscription Settings'
en: Prorate
bs_BA: Proporcionalno

note: Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospect
bs_BA: Potencijal

note: Name of a DocType
en: Prospect Lead
bs_BA: Pperspektivan Potencijalni Klijent

note: Name of a DocType
en: Prospect Opportunity
bs_BA: Perspektivna Prilika

note: Label of the prospect_owner (Link) field in DocType 'Prospect'
en: Prospect Owner
bs_BA: Potencijal vlasnik

en: Prospect {0} already exists
bs_BA: Perspektiva {0} već postoji

en: Prospecting
bs_BA: Prospekcija

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Prospects Engaged But Not Converted
bs_BA: Prospekti Angažovani, ali ne i Preobraćeni

note: Description of the 'Company Email' (Data) field in DocType 'Employee'
en: Provide Email Address registered in company
bs_BA: Navedi adresu e-špšte registrovanu u Kompaniji

note: Label of the provider (Link) field in DocType 'Communication Medium' Label of the provider (Select) field in DocType 'Video'
en: Provider
bs_BA: Davatelj

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Providing
bs_BA: Odredbe

en: Provisional Account
bs_BA: Privremeni Račun

note: Label of the provisional_expense_account (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Provisional Expense Account
bs_BA: Račun Privremenih Troškova

en: Provisional Profit / Loss (Credit)
bs_BA: Privremeni Rezultat (Kredit)

note: Name of a UOM
en: Psi/1000 Feet
bs_BA: Psi/1000 Stopa

note: Label of the publish_date (Date) field in DocType 'Video'
en: Publish Date
bs_BA: Datum Objave

en: Published Date
bs_BA: Datum Objave

note: Label of the publisher (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher
bs_BA: Izdavač

note: Label of the publisher_id (Data) field in DocType 'Code List'
en: Publisher ID
bs_BA: ID Izdavača

en: Publishing
bs_BA: Izdavaštvo

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item
en: Purchase
bs_BA: Kupovina

note: Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Loyalty Point Entry' Label of the purchase_amount (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Amount
bs_BA: Iznos Kupovine

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace
en: Purchase Analytics
bs_BA: Analiza Kupovine

note: Label of the purchase_date (Date) field in DocType 'Asset'
en: Purchase Date
bs_BA: Datum Kupovine

note: Label of the purchase_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Purchase Defaults
bs_BA: Standard Postavke Kupovine

note: Label of the purchase_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset' Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item'
en: Purchase Details
bs_BA: Detalji Kupovine

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment Reconciliation Invoice' Name of a DocType Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Payables Workspace Label of a shortcut i
en: Purchase Invoice
bs_BA: Kupovna Faktura

note: Name of a DocType
en: Purchase Invoice Advance
bs_BA: Predujam Kupovne Fakture

note: Name of a DocType Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Purchase Invoice Item
bs_BA: Artikal Kupovne Fakture

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Invoice Trends
bs_BA: Trendovi Kupovne Fakture

en: Purchase Invoice cannot be made against an existing asset {0}
bs_BA: Kupovna Faktura ne može biti napravljena naspram postojeće imovine {0}

en: Purchase Invoice {0} is already submitted
bs_BA: Kupovna Faktura {0} je već podnešena

en: Purchase Invoices
bs_BA: Kupova Faktura

note: Name of a role
en: Purchase Manager
bs_BA: Upravitelj Nabave

note: Name of a role
en: Purchase Master Manager
bs_BA: Glavni Upravitelj Nabave

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order (Link) field in DocType
en: Purchase Order
bs_BA: Kupovni Nalog

en: Purchase Order Amount
bs_BA: Iznos Kupovnog Naloga

en: Purchase Order Amount(Company Currency)
bs_BA: Iznos Kupovnog Naloga (Valuta Kompanije)

note: Label of a Link in the Payables Workspace Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a shortcut in the Buying Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Order Analysis
bs_BA: Analiza Kupovnog Naloga

en: Purchase Order Date
bs_BA: Datum Kupovnog Naloga

note: Label of the po_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Name of a DocType Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the purchase_order_item (Data) field in DocType 
en: Purchase Order Item
bs_BA: Artikal Kupovnog Naloga

note: Name of a DocType
en: Purchase Order Item Supplied
bs_BA: Dostavljeni Artikal Kupovnog Naloga

en: Purchase Order Item reference is missing in Subcontracting Receipt {0}
bs_BA: Referenca Artikal Kupovnog Naloga nedostaje u Priznanici Podugovora {0}

en: Purchase Order Items not received on time
bs_BA: Artikli Kupovnog Naloga nisu primljeni na vrijeme

note: Label of the pricing_rules (Table) field in DocType 'Purchase Order'
en: Purchase Order Pricing Rule
bs_BA: Pravilo određivanja cijene Kupovnog Naloga

en: Purchase Order Required
bs_BA: Kupovni Nalog Obavezan

en: Purchase Order Required for item {}
bs_BA: Kupovni Nalog je obavezan za artikal {}

note: Name of a report Label of a chart in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Purchase Order Trends
bs_BA: Trendovi Kupovnog Naloga

en: Purchase Order already created for all Sales Order items
bs_BA: Kupovni Nalog je kreiran za sve artikle Prodajnog Naloga

en: Purchase Order number required for Item {0}
bs_BA: Broj Kupovnog Naloga je obavezan za Artikal {}

en: Purchase Order {0} is not submitted
bs_BA: Kupovni Nalog {0} nije podnešen

en: Purchase Orders
bs_BA: Kupovni Nalozi

note: Label of the purchase_orders_items_overdue (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders Items Overdue
bs_BA: Kupovni Nalozi Kasne

en: Purchase Orders are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}.
bs_BA: Kupovni Nalozi nisu dozvoljeni za {0} zbog bodovne tablice {1}.

note: Label of the purchase_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Bill
bs_BA: KupovniNalozi za Fakturisanje

note: Label of the purchase_orders_to_receive (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Purchase Orders to Receive
bs_BA: Kupovni Nalozi za Primiti

en: Purchase Orders {0} are un-linked
bs_BA: Kupovni Nalozi {0} nisu povezani

en: Purchase Price List
bs_BA: Kupovni Cijenovnik

note: Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the purchase_receipt (Link) field in DocType 'Asset' Option for the 'Transaction' (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Receipt Document Type' (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' 
en: Purchase Receipt
bs_BA: Kupovni Račun

note: Description of the 'Auto Create Purchase Receipt' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Purchase Receipt (Draft) will be auto-created on submission of Subcontracting Receipt.
bs_BA: Kupovni Račun (nacrt) će se automatski kreirati pri podnošenju Podugovornog Računa.

note: Label of the pr_detail (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Purchase Receipt Detail
bs_BA: Detalji Kupovnog Računa

note: Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the purchase_receipt_item (Data) field in DocType 'Landed Cost Item' Name of a DocType Label of the purchase_receipt_item (Data) fi
en: Purchase Receipt Item
bs_BA: Artikal Kupovnog Računa

note: Name of a DocType
en: Purchase Receipt Item Supplied
bs_BA: Dostavljeni Artikal Kupovnog Naloga

note: Label of the purchase_receipt_items (Section Break) field in DocType 'Landed Cost Voucher' Label of the items (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipt Items
bs_BA: Artikal Kupovnog Računa

note: Label of the purchase_receipt_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Purchase Receipt No
bs_BA: Broj Kupovnog Računa

en: Purchase Receipt Required
bs_BA: Kupovni Nalog Obavezan

en: Purchase Receipt Required for item {}
bs_BA: Kupovni Nalog je obavezan za artikal {}

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Purchase Receipt Trends
bs_BA: Trendovi Kupovnog Računa

en: Purchase Receipt doesn't have any Item for which Retain Sample is enabled.
bs_BA: Kupovni Račun nema nijedan artikal za koju je omogućeno Zadržavanje Uzorka.

en: Purchase Receipt {0} created.
bs_BA: Kupovni Račun {0} je kreiran.

en: Purchase Receipt {0} is not submitted
bs_BA: Kupovni Račun {0} nije podnešen

note: Label of the purchase_receipts (Table) field in DocType 'Landed Cost Voucher'
en: Purchase Receipts
bs_BA: Kupovni Računi

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Purchase Register
bs_BA: Registar Kupovine

en: Purchase Return
bs_BA: Povrat Kupovine

note: Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Purchase Tax Template
bs_BA: Šablon Kupovnog PDV-a

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of th
en: Purchase Taxes and Charges
bs_BA: Kupovni PDV i Naknade

note: Label of the purchase_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of the purchase_tax_template (Link) field in DocType 'Subscription' Label of a Link in the Accounting Workspace L
en: Purchase Taxes and Charges Template
bs_BA: Šablon Kupovnog PDV-a i Naknade

note: Name of a role
en: Purchase User
bs_BA: Korisnik Nabave

en: Purchase Value
bs_BA: Kupovna Vrijednost

en: Purchase orders help you plan and follow up on your purchases
bs_BA: Kupovni Nalozi vam pomažu da planirate i pratite kupovinu

note: Option for the 'Current State' (Select) field in DocType 'Share Balance'
en: Purchased
bs_BA: Kupljeno

en: Purchases
bs_BA: Kupovina

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Blanket Order' Label of the purchasing_tab (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Purchasing
bs_BA: Kupovina

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Purple
bs_BA: Ljubičasta

note: Label of the purpose (Select) field in DocType 'Asset Movement' Label of the material_request_type (Select) field in DocType 'Material Request' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Pick List' Label of the purpose (Select) field in DocType 'Stock Entry' Label of the purpose (Select) field 
en: Purpose
bs_BA: Namjena

en: Purpose must be one of {0}
bs_BA: Namjena mora biti jedna od {0}

note: Label of the purposes (Table) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Purposes
bs_BA: Svrhe

en: Purposes Required
bs_BA: Svrhe su Obavezne

note: Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the putaway_rule (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Putaway Rule
bs_BA: Pravilo Odlaganja

en: Putaway Rule already exists for Item {0} in Warehouse {1}.
bs_BA: Pravilo Odlaganja već postoji za Artikal {0} u Skladištu {1}.

note: Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the free_qty (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount' Label of the qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the q
en: Qty
bs_BA: Količina

en: Qty
bs_BA: Količina

note: Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the company_total_stock (Float) field in DocType 'Delivery N
en: Qty (Company)
bs_BA: Količina (Kompanija)

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Quotation Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty (Warehouse)
bs_BA: Količina (Skladište)

note: Label of the qty_after_transaction (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty After Transaction
bs_BA: Količina Nakon Transakcije

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Closing Balance' Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Qty Change
bs_BA: Promjena Količine

note: Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the qty_consumed_per_unit (Float) field in DocType 'BOM Item'
en: Qty Consumed Per Unit
bs_BA: Potrošena Količina po Jedinici

note: Label of the actual_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Qty In Stock
bs_BA: Količina na Zalihama

en: Qty Per Unit
bs_BA: Količina po Jedinici

note: Label of the for_quantity (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the qty (Float) field in DocType 'Work Order'
en: Qty To Manufacture
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Qty To Manufacture ({0}) cannot be a fraction for the UOM {2}. To allow this, disable '{1}' in the UOM {2}.
bs_BA: Količina za Proizvodnju ({0}) ne može biti razlomak za Jedinicu {2}. Da biste to omogućili, onemogući '{1}' u Jedinici {2}.

note: Label of the qty_to_produce (Float) field in DocType 'Batch'
en: Qty To Produce
bs_BA: Količina za Proizvesti

en: Qty Wise Chart
bs_BA: Količinski Dijagram

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Service Item'
en: Qty and Rate
bs_BA: Količina i Cijena

note: Label of the tracking_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Qty as Per Stock UOM
bs_BA: Količina po Jedinici Zaliha

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Request for Quotation Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the 
en: Qty as per Stock UOM
bs_BA: Količina po Jedinici Zaliha

note: Description of the 'Apply Recursion Over (As Per Transaction UOM)' (Float) field in DocType 'Pricing Rule' field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Qty for which recursion isn't applicable.
bs_BA: Količina za koju rekurzija nije primjenjiva.

en: Qty for {0}
bs_BA: Količina za {0}

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item'
en: Qty in Stock UOM
bs_BA: Količina u Jedinici Zaliha

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Qty in WIP Warehouse
bs_BA: Količina u Skladištu Posla u Toku

note: Label of the for_qty (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of Finished Goods Item
bs_BA: Količina Artikla Gotovog Proizvoda

en: Qty of Finished Goods Item should be greater than 0.
bs_BA: Količina Gotovog Proizvoda treba da bude veća od 0.

note: Description of the 'Qty of Finished Goods Item' (Float) field in DocType 'Pick List'
en: Qty of raw materials will be decided based on the qty of the Finished Goods Item
bs_BA: Količina sirovina će se odlučivati na osnovu količine gotovog proizvoda

note: Label of the consumed_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item Supplied'
en: Qty to Be Consumed
bs_BA: Količina za Potrošnju

en: Qty to Bill
bs_BA: Količina za Fakturisanje

en: Qty to Build
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Qty to Deliver
bs_BA: Količina za Dostavu

en: Qty to Fetch
bs_BA: Količina za Preuzeti

en: Qty to Manufacture
bs_BA: Količina za Proizvodnju

note: Label of the qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Qty to Order
bs_BA: Količina za Nalog

en: Qty to Produce
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Qty to Receive
bs_BA: Količina za Prijem

note: Label of the qualification_tab (Section Break) field in DocType 'Lead' Label of the qualification (Data) field in DocType 'Employee Education'
en: Qualification
bs_BA: Kvalifikacija

note: Label of the qualification_status (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualification Status
bs_BA: Status Kvalifikacije

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Qualified
bs_BA: Kvalificiran

note: Label of the qualified_by (Link) field in DocType 'Lead'
en: Qualified By
bs_BA: Kvalificirao

note: Label of the qualified_on (Date) field in DocType 'Lead'
en: Qualified on
bs_BA: Kvalificiran

note: Name of a Workspace Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Item' Label of the quality_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality
bs_BA: Kvalitet

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Action
bs_BA: Radnja Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Action Resolution
bs_BA: Rezolucija Akcije Kvaliteta

note: Name of a DocType Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback
bs_BA: Povratne Informacije Kvalitete

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Parameter
bs_BA: Parametar Povratne Informacije Kvaliteta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Feedback Template
bs_BA: Šablon Povratne Informacije Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Feedback Template Parameter
bs_BA: Parametar Šablona Povratne Informacije Kvaliteta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Goal
bs_BA: Cilj Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Goal Objective
bs_BA: Cilj Kvaliteta

note: Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the quality_inspection (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the quality_inspection_section_break (Section Break) field 
en: Quality Inspection
bs_BA: Inspekcija Kvaliteta

en: Quality Inspection Analysis
bs_BA: Analiza Kontrole Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter
bs_BA: Parametar Kontrole Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Parameter Group
bs_BA: Grupa Parametara Kontrole Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Inspection Reading
bs_BA: Očitavanje Kontrole Kvaliteta

note: Label of the inspection_required (Check) field in DocType 'BOM'
en: Quality Inspection Required
bs_BA: Obavezna Kvaliteta Kvaliteta

note: Label of the quality_inspection_settings_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Quality Inspection Settings
bs_BA: Postavke Kontrole Kvaliteta

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Quality Inspection Summary
bs_BA: Sažetak Kontrole Kvaliteta

note: Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'BOM' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Operation' Label of the quality_inspection_template (Link) field in DocType 'Item' Labe
en: Quality Inspection Template
bs_BA: Šablon Inspekciju Kvaliteta

note: Label of the quality_inspection_template_name (Data) field in DocType 'Quality Inspection Template'
en: Quality Inspection Template Name
bs_BA: Naziv Šablona Kontrole Kvaliteta

en: Quality Inspection(s)
bs_BA: Kontrola Kvaliteta

en: Quality Management
bs_BA: Upravljanje Kvalitetom

note: Name of a role
en: Quality Manager
bs_BA: Upravitelj Kvaliteta

note: Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace
en: Quality Meeting
bs_BA: Sastanak Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Agenda
bs_BA: Agenda Sastanka Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Meeting Minutes
bs_BA: Zapisnik Sastanka Kvaliteta

note: Name of a DocType Label of the quality_procedure_name (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Procedure
bs_BA: Procedura Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Procedure Process
bs_BA: Obrada Procedure Kvaliteta

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Quality Meeting Minutes' Name of a DocType Label of a Link in the Quality Workspace Label of a shortcut in the Quality Workspace
en: Quality Review
bs_BA: Pregled Kvaliteta

note: Name of a DocType
en: Quality Review Objective
bs_BA: Cilj Revizije Kvaliteta

note: Label of the qty (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the qty (Int) field in DocType 'Subscription Plan Detail' Label of the stock_qty (Float) 
en: Quantity
bs_BA: Količina

note: Description of the 'Packing Unit' (Int) field in DocType 'Item Price'
en: Quantity  that must be bought or sold per UOM
bs_BA: Količina koja se mora kupiti ili prodati po Jedinici

note: Label of the quantity (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Quantity & Stock
bs_BA: Količina & Zalihe

en: Quantity (A - B)
bs_BA: Količina (A - B)

note: Label of the quantity_difference (Read Only) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Quantity Difference
bs_BA: Količinska Razlika

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Quantity and Amount
bs_BA: Količina i Iznos

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Production Plan Item'
en: Quantity and Description
bs_BA: Količina i Opis

note: Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Order Item' Label of the quantity_and_rate (Section Break) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the quantity_and_rate_section (Section Break) field in DocType 'Opportunity Item' Label of the quanti
en: Quantity and Rate
bs_BA: Količina i Cijena

note: Label of the quantity_and_warehouse (Section Break) field in DocType 'Material Request Item'
en: Quantity and Warehouse
bs_BA: Količina i Skladište

en: Quantity cannot be greater than {0} for Item {1}
bs_BA: Količina ne može biti veća od {0} za artikal {1}

en: Quantity in row {0} ({1}) must be same as manufactured quantity {2}
bs_BA: Količina u redu {0} ({1}) mora biti ista kao proizvedena količina {2}

en: Quantity is required
bs_BA: Količina je obavezna

en: Quantity must be greater than zero, and less or equal to {0}
bs_BA: Količina mora biti veća od nule i manja ili jednaka {0}

en: Quantity must not be more than {0}
bs_BA: Količina ne smije biti veća od {0}

note: Description of the 'Quantity' (Float) field in DocType 'BOM'
en: Quantity of item obtained after manufacturing / repacking from given quantities of raw materials
bs_BA: Količina artikla dobijena nakon proizvodnje/prepakivanja od datih količina sirovina

en: Quantity required for Item {0} in row {1}
bs_BA: Obavezna Količina za Artikal {0} u redu {1}

en: Quantity should be greater than 0
bs_BA: Količina bi trebala biti veća od 0

en: Quantity to Make
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Quantity to Manufacture
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Quantity to Manufacture can not be zero for the operation {0}
bs_BA: Količina za proizvodnju ne može biti nula za operaciju {0}

en: Quantity to Manufacture must be greater than 0.
bs_BA: Količina za Proizvodnju mora biti veća od 0.

en: Quantity to Produce
bs_BA: Količina za Proizvodnju

en: Quantity to Produce should be greater than zero.
bs_BA: Količina za Proizvodnju treba da bude veća od nule.

en: Quantity to Scan
bs_BA: Količina za Skeniranje

en: Quarter {0} {1}
bs_BA: Četvrtina {0} {1}

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Monitoring Frequency' (Select) field
en: Quarterly
bs_BA: Kvartalno

note: Label of the query_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Options
bs_BA: Opcije Upita

note: Label of the query_route (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Query Route String
bs_BA: Niz Rute Upita

en: Queue Size should be between 5 and 100
bs_BA: Veličina Reda čekanja treba biti između 5 i 100

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Option for the 'Repost Status' (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Queued
bs_BA: U Redu

en: Quick Entry
bs_BA: Brzi Unos

en: Quick Journal Entry
bs_BA: Brzi Nalog Knjiženja

note: Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Quick Stock Balance
bs_BA: Brzo Stanje Zaliha

en: Quot Count
bs_BA: Broj Kvota

en: Quot/Lead %
bs_BA: Ponuda/Potencijalni Klijent %

note: Option for the 'Document Type' (Select) field in DocType 'Contract' Label of the quotation_section (Section Break) field in DocType 'CRM Settings' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of the p
en: Quotation
bs_BA: Ponuda

en: Quotation Amount
bs_BA: Iznos Ponude

note: Name of a DocType
en: Quotation Item
bs_BA: Artikal Ponude

note: Name of a DocType Label of the order_lost_reason (Data) field in DocType 'Quotation Lost Reason' Label of the lost_reason (Link) field in DocType 'Quotation Lost Reason Detail'
en: Quotation Lost Reason
bs_BA: Raylog Izgubljene Ponude

note: Name of a DocType
en: Quotation Lost Reason Detail
bs_BA: Detalji Izgubljenog Razlogu Ponude

note: Label of the quotation_number (Data) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Quotation Number
bs_BA: Broj Ponude

note: Label of the quotation_to (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Quotation To
bs_BA: Ponuda Za

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Quotation Trends
bs_BA: Trendovi Ponuda

en: Quotation {0} is cancelled
bs_BA: Ponuda {0} je otkazana

en: Quotation {0} not of type {1}
bs_BA: Ponuda {0} nije tipa {1}

en: Quotations
bs_BA: Ponude

en: Quotations are proposals, bids you have sent to your customers
bs_BA: Ponude su prijedlozi, ponude koje ste poslali klijentima

en: Quotations:
bs_BA: Ponude:

note: Label of the quote_status (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Quote Status
bs_BA: Status Ponude

en: Quoted Amount
bs_BA: Navedeni Iznos

en: RFQs are not allowed for {0} due to a scorecard standing of {1}
bs_BA: Zahtjevi za Ponudu nisu dozvoljeni za {0} zbog bodovne tablice {1}

note: Label of the auto_indent (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Raise Material Request When Stock Reaches Re-order Level
bs_BA: Zatraži Materijalni Nalog kada Zaliha dostigne nivo ponovne narudžbe

note: Label of the complaint_raised_by (Data) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Raised By
bs_BA: Zatraženo od

note: Label of the raised_by (Data) field in DocType 'Issue'
en: Raised By (Email)
bs_BA: Podigao (e-pošta)

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Random
bs_BA: Nasumično

note: Label of the range (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the range (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Range
bs_BA: Raspon

note: Label of the rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Option for the 'Rate or Discount' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate (Currency) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Discount Type' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Label 
en: Rate
bs_BA: Cijena

note: Label of the rate_amount_section (Section Break) field in DocType 'BOM Item'
en: Rate & Amount
bs_BA: Cijena & Iznos

note: Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the base_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Rate (Company Currency)
bs_BA: Cijena (Valuta Kompanije)

note: Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM' Label of the rm_cost_as_per (Select) field in DocType 'BOM Creator'
en: Rate Of Materials Based On
bs_BA: Cijena Materijala na osnovu

note: Label of the rate (Percent) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Rate Of TDS As Per Certificate
bs_BA: Stopa PDV-a po odbitku prema certifikatu

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Rate Section
bs_BA: Sekcija Cijena

note: Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Label of the rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase 
en: Rate With Margin
bs_BA: Cijena s Maržom

note: Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the base_rate_with_margin (Currency) fie
en: Rate With Margin (Company Currency)
bs_BA: Cijena s Maržom (Valuta Kompanije)

note: Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rate_and_amount (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rate and Amount
bs_BA: Cijena i Iznos

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Customer Currency is converted to customer's base currency
bs_BA: Stopa po kojoj se Valuta Klijenta pretvara u osnovnu valutu klijenta

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' 'Sales Order' 'Delivery Note'
en: Rate at which Price list currency is converted to company's base currency
bs_BA: Stopa po kojoj se Valuta Cijenovnika pretvara u osnovnu valutu kompanije

note: Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'POS Invoice' Description of the 'Price List Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Rate at which Price list currency is converted to customer's base currency
bs_BA: Stopa po kojoj se Valuta Cjenovnika pretvara u osnovnu valutu klijenta

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Quotation' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Sales Order' Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Delivery Note'
en: Rate at which customer's currency is converted to company's base currency
bs_BA: Stopa po kojoj se Valuta Klijenta pretvara u osnovnu valutu kompanije

note: Description of the 'Exchange Rate' (Float) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Rate at which supplier's currency is converted to company's base currency
bs_BA: Stopa po kojoj se Valuta Dobavljača pretvara u osnovnu valutu kompanije

note: Description of the 'Tax Rate' (Float) field in DocType 'Account'
en: Rate at which this tax is applied
bs_BA: PDV Stopa

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule'
en: Rate of Depreciation
bs_BA: Stopa Amortizacije

note: Label of the rate_of_depreciation (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Rate of Depreciation (%)
bs_BA: Stopa Amortizacije (%)

note: Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning' Label of the rate_of_interest (Float) field in DocType 'Dunning Type'
en: Rate of Interest (%) Yearly
bs_BA: Godišnja Kamatna Stopa (%)

note: Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Order Label of the stock_uom_rate (Currency) field in DocType 'Quotation Item
en: Rate of Stock UOM
bs_BA: Cijena Jedinice Zaliha

note: Label of the rate_or_discount (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rate_or_discount (Data) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rate or Discount
bs_BA: Cijena ili Popust

en: Rate or Discount is required for the price discount.
bs_BA: Za popust na cijenu potrebna je cijena ili popust.

note: Label of the rates (Table) field in DocType 'Tax Withholding Category' Label of the rates_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Rates
bs_BA: Cijene

note: Label of the rating (Select) field in DocType 'Quality Feedback Parameter'
en: Rating
bs_BA: Ocjena

en: Ratios
bs_BA: Omjeri

en: Raw Material
bs_BA: Sirovina

en: Raw Material Code
bs_BA: Kod Sirovine

note: Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost
bs_BA: Troškak Sirovine

note: Label of the base_raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Raw Material Cost (Company Currency)
bs_BA: Cijena Sirovina (valuta kompanije)

note: Label of the rm_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' Receipt Item'
en: Raw Material Cost Per Qty
bs_BA: Cijena Sirovine po Količini

en: Raw Material Item
bs_BA: Artikal Sirovine

note: Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item' Label of the rm_item_code (Link) field in DocType 'Subcontr
en: Raw Material Item Code
bs_BA: Kod Artikla Sirovine

en: Raw Material Name
bs_BA: Naziv Sirovine

en: Raw Material Value
bs_BA: Vrijednost Sirovine

en: Raw Material Warehouse
bs_BA: Skladište Sirovina

note: Label of the materials_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the mr_items (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Raw Materials
bs_BA: Sirovine

note: Label of the raw_materials_consumed_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Actions
bs_BA: Akcije Sirovina

note: Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Raw Materials Consumed
bs_BA: Potrošene Sirovine

note: Label of the raw_materials_consumption_section (Section Break) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Raw Materials Consumption
bs_BA: Potrošnja Sirovina

note: Label of the raw_materials_supplied (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the raw_material_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the raw_materials_supplied_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Raw Materials Supplied
bs_BA: Dostavljene Sirovine

note: Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rm_supp_cost (Currency) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Raw Materials Supplied Cost
bs_BA: Cijena Dostavljenih Sirovina

en: Raw Materials cannot be blank.
bs_BA: Polje za Sirovine ne može biti prazno.

en: Re-open
bs_BA: Ponovo Otvori

note: Label of the warehouse_reorder_level (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Level
bs_BA: Nivo Ponovne Narudžbe

note: Label of the warehouse_reorder_qty (Float) field in DocType 'Item Reorder'
en: Re-order Qty
bs_BA: Količina Ponovne Narudžbe

en: Reached Root
bs_BA: Dostignut je Najviši Nivo

note: Label of the read_only (Check) field in DocType 'POS Field'
en: Read Only
bs_BA: Samo za Čitanje

note: Label of the reading_1 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 1
bs_BA: Čitanje 1

note: Label of the reading_10 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 10
bs_BA: Čitanje 10

note: Label of the reading_2 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 2
bs_BA: Čitanje 2

note: Label of the reading_3 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 3
bs_BA: Čitanje 3

note: Label of the reading_4 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 4
bs_BA: Čitanje 4

note: Label of the reading_5 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 5
bs_BA: Čitanje 5

note: Label of the reading_6 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 6
bs_BA: Čitanje 6

note: Label of the reading_7 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 7
bs_BA: Čitanje 7

note: Label of the reading_8 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 8
bs_BA: Čitanje 8

note: Label of the reading_9 (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading 9
bs_BA: Čitanje 9

note: Label of the reading_value (Data) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Reading Value
bs_BA: Vrijednost Čitanja

note: Label of the readings (Table) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Readings
bs_BA: Čitanja

en: Real Estate
bs_BA: Nekretnine

en: Reason
bs_BA: Razlog

note: Label of the hold_comment (Small Text) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Reason For Putting On Hold
bs_BA: Razlog za Stavljanje Na Čekanje

note: Label of the failed_reason (Data) field in DocType 'Payment Request'
en: Reason for Failure
bs_BA: Razlog Neuspjeha

en: Reason for Hold
bs_BA: Razlog Čekanja

note: Label of the reason_for_leaving (Small Text) field in DocType 'Employee'
en: Reason for Leaving
bs_BA: Razlog Otkaza

en: Reason for hold:
bs_BA: Razlog Čekanja:

en: Rebuild Tree
bs_BA: Ažuriraj Stablo

en: Rebuilding BTree for period ...
bs_BA: Obnova BTree-a za period ...

en: Recalculate Bin Qty
bs_BA: Ponovo izračunaj Količinu Spremnika

note: Label of the recalculate_rate (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Recalculate Incoming/Outgoing Rate
bs_BA: Preračunaj Kupovnu/Prodajnu Cijenu

en: Recalculating Purchase Cost against this Project...
bs_BA: Preračunavanje Troškova Kupovine naspram ovog Projekta...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Receipt
bs_BA: Račun

note: Label of the receipt_document (Dynamic Link) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document
bs_BA: Prijemni Dokument

note: Label of the receipt_document_type (Select) field in DocType 'Landed Cost Item' Purchase Receipt'
en: Receipt Document Type
bs_BA: Tip Prijemnog Dokumenta

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Party Type'
en: Receivable
bs_BA: Potraživanje

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Receivable / Payable Account
bs_BA: Račun Potraživanja / Plaćanja

en: Receivable Account
bs_BA: Račun Potraživanja

note: Label of the receivable_payable_account (Link) field in DocType 'Process Payment Reconciliation'
en: Receivable/Payable Account
bs_BA: Račun Potraživanja / Plaćanja

en: Receivable/Payable Account: {0} doesn't belong to company {1}
bs_BA: Račun Potraživanja/ Plaćanja: {0} ne pripada kompaniji {1}

note: Name of a Workspace Label of the invoiced_amount (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Receivables
bs_BA: Potraživanja

note: Option for the 'Payment Type' (Select) field in DocType 'Payment Entry'
en: Receive
bs_BA: Uplata

note: Option for the 'Quote Status' (Select) field in DocType 'Request for Quotation Supplier' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Received
bs_BA: Primljeno

note: Label of the received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount
bs_BA: Primljeni Iznos

note: Label of the base_received_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount (Company Currency)
bs_BA: Primljeni Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax
bs_BA: Primljeni Iznos nakon PDV-a

note: Label of the base_received_amount_after_tax (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Received Amount After Tax (Company Currency)
bs_BA: Primljeni iznos nakon PDV-a (Valuta Kompanije)

en: Received Amount cannot be greater than Paid Amount
bs_BA: Primljeni Iznos ne može biti veći od Plaćenog Iznosa

en: Received From
bs_BA: Primljeno od

note: Name of a report Label of a Link in the Payables Workspace
en: Received Items To Be Billed
bs_BA: Primljeni Artikli za Fakturisanje

en: Received On
bs_BA: Primljeno

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note
en: Received Qty
bs_BA: Primljena Količina

en: Received Qty Amount
bs_BA: Iznos Primljene Količine

note: Label of the received_stock_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Received Qty in Stock UOM
bs_BA: Primljena Količina u Jedinici Zaliha

note: Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the received_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received Quantity
bs_BA: Primljena Količina

en: Received Stock Entries
bs_BA: Primljeni Unosi Zaliha

note: Label of the received_and_accepted (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Received and Accepted
bs_BA: Primljeno i Prihvaćeno

note: Label of the receiver_list (Code) field in DocType 'SMS Center'
en: Receiver List
bs_BA: Lista Primatelja

en: Receiver List is empty. Please create Receiver List
bs_BA: Lista Primatelja je prazna. Kreiraj Listu Primatelja

note: Option for the 'Bank Guarantee Type' (Select) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Receiving
bs_BA: Preuzima se

en: Recent Orders
bs_BA: Nedavni Nalozi

en: Recent Transactions
bs_BA: Nedavne Transakcije

note: Label of the collection_name (Dynamic Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the recipient (Dynamic Link) field in DocType 'Email Campaign' Label of the recipient (Link) field in DocType 'Email Digest Recipient'
en: Recipient
bs_BA: Primalac

note: Label of the recipient_and_message (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Recipient Message And Payment Details
bs_BA: Poruka Primaoca i Detalji Plaćanja

note: Label of the recipients (Table MultiSelect) field in DocType 'Email Digest'
en: Recipients
bs_BA: Primaoci

note: Label of the section_break_1 (Section Break) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: Reconcile
bs_BA: Usaglasi

note: Label of the reconcile_all_serial_batch (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation Item'
en: Reconcile All Serial Nos / Batches
bs_BA: Usaglasi sve Serijske Brojeve / Šarže

note: Label of the reconcile_effect_on (Date) field in DocType 'Payment Entry Reference'
en: Reconcile Effect On
bs_BA: Usaglašavanje stupa na snagu

en: Reconcile Entries
bs_BA: Usaglasi Unose

note: Label of the reconcile_on_advance_payment_date (Check) field in DocType 'Payment Entry' 'Company'
en: Reconcile on Advance Payment Date
bs_BA: Usaglasi na Datum Uplate Predujma

en: Reconcile the Bank Transaction
bs_BA: Usaglasi Bankovnu Transakciju

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the reconciled (Check) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Reconciled
bs_BA: Usaglašeno

note: Label of the reconciled_entries (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciled Entries
bs_BA: Usaglašeni Unosi

note: Option for the 'Posting Date Inheritance for Exchange Gain / Loss' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Reconciliation Takes Effect On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Date
bs_BA: Datum Usaglašavanja

note: Label of the error_log (Long Text) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Reconciliation Error Log
bs_BA: Zapisnik Grešaka Usaglašavanja

en: Reconciliation Logs
bs_BA: Zapisnik Usaglašavanja

en: Reconciliation Progress
bs_BA: Napredak Usaglašavanja

note: Label of the reconciliation_queue_size (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Reconciliation Queue Size
bs_BA: Veličina reda Usaglašavanja

note: Label of the reconciliation_takes_effect_on (Select) field in DocType 'Company'
en: Reconciliation Takes Effect On
bs_BA: Usaglašavanje Stupa na Snagu

note: Label of the recording_html (HTML) field in DocType 'Call Log'
en: Recording HTML
bs_BA: HTML Snimanja

note: Label of the recording_url (Data) field in DocType 'Call Log'
en: Recording URL
bs_BA: URL Snimanja

note: Group in Quality Feedback Template's connections
en: Records
bs_BA: Registar

en: Recoverable Standard Rated expenses should not be set when Reverse Charge Applicable is Y
bs_BA: Standardni nadoknadivi troškovi ne bi trebali biti postavljeni kada je Suprotna Naplata Da

note: Label of the recreate_stock_ledgers (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Recreate Stock Ledgers
bs_BA: Ponovno kreiraj Registar Zaliha

note: Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the recurse_for (Float) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Recurse Every (As Per Transaction UOM)
bs_BA: Povrati Svaki (prema Jedinici Transakcije)

en: Recurse Over Qty cannot be less than 0
bs_BA: Rekurzija preko Količine ne može biti manja od 0

en: Recursive Discounts with Mixed condition is not supported by the system
bs_BA: Sistem ne podržava rekurzivne popuste sa mješovitim uvjetima

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Red
bs_BA: Crvena

note: Label of the redeem_against (Link) field in DocType 'Loyalty Point Entry'
en: Redeem Against
bs_BA: Iskoristi Naspram

note: Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the redeem_loyalty_points (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Redeem Loyalty Points
bs_BA: Iskoristi Bodove Lojalnosti

note: Label of the redeemed_points (Int) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redeemed Points
bs_BA: Iskorišteni Bodovi

note: Label of the redemption (Section Break) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Redemption
bs_BA: Otkup

note: Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_account (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Account
bs_BA: Otkupni Račun

note: Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the loyalty_redemption_cost_center (Link) field in DocType 'Sales
en: Redemption Cost Center
bs_BA: Otkupni Centar Troškova

note: Label of the redemption_date (Date) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption'
en: Redemption Date
bs_BA: Datum Otkupa

note: Label of the ref_code (Data) field in DocType 'Item Customer Detail'
en: Ref Code
bs_BA: Referentni Kod

en: Ref Date
bs_BA: Referentni Datum

note: Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the section_break_14 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the reference_section (Section Break) field in DocType 'Pric
en: Reference
bs_BA: Referenca

en: Reference #{0} dated {1}
bs_BA: Referenca #{0} datirana {1}

note: Label of the cheque_date (Date) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Date
bs_BA: Referentni Datum

en: Reference Date for Early Payment Discount
bs_BA: Referentni Datum za popust pri ranijem plaćanju

note: Label of the reference_detail (Data) field in DocType 'Advance Tax'
en: Reference Detail
bs_BA: Referentni Detalj

note: Label of the reference_detail_no (Data) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Detail No
bs_BA: Referentni Detalj Broj

en: Reference DocType
bs_BA: Referentni DocType

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Reference Doctype
bs_BA: Referentni DocType

en: Reference Doctype must be one of {0}
bs_BA: Referentni DocType mora biti jedan od {0}

note: Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Accounting Dimension Detail' Label of the reference_document (Link) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Reference Document
bs_BA: Referentni Dokument

note: Label of the reference_docname (Dynamic Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Asset Movement'
en: Reference Document Name
bs_BA: Naziv Referentnog Dokumenta

note: Label of the document_type (Link) field in DocType 'Accounting Dimension' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Asset Movement' Label of the prevdoc_doctype (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Reference Document Type
bs_BA: Referentna vrsta dokumenta

note: Label of the reference_due_date (Date) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: Reference Due Date
bs_BA: Referentni Rok Dospijeća

note: Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the ref_exchange_rate (Float) field in DocType 'Sales Invoice
en: Reference Exchange Rate
bs_BA: Referentni Devizni Kurs

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Reconciliation Payment' Request' Label of the 
en: Reference Name
bs_BA: Referentni Naziv

note: Label of the reference_no (Data) field in DocType 'Sales Invoice Payment'
en: Reference No
bs_BA: Referentni Broj

en: Reference No & Reference Date is required for {0}
bs_BA: Referentni Broj & Referentni Datum su obavezni za {0}

en: Reference No and Reference Date is mandatory for Bank transaction
bs_BA: Referentni Broj i Referentni Datum su obavezni za Bankovnu Transakciju

en: Reference No is mandatory if you entered Reference Date
bs_BA: Referentni Broj je obavezan ako ste unijeli Referentni Datum

en: Reference No.
bs_BA: Referentni Broj

note: Label of the reference_number (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the cheque_no (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reference Number
bs_BA: Referentni Broj

note: Label of the reference_purchase_receipt (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Reference Purchase Receipt
bs_BA: Referentni Kupovni Račun

note: Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations' Label of the reference_row (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Advance' Label of the reference_row
en: Reference Row
bs_BA: Referentni Red

note: Label of the row_id (Data) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the row_id (Data) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Reference Row #
bs_BA: Referentni Red #

note: Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Advance Tax' Label of the reference_type (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Payment' Label of the reference_type (Link) field in DocType 'Proces
en: Reference Type
bs_BA: Referentni Tip

note: Label of the reference_for_reservation (Data) field in DocType 'Serial and Batch Entry'
en: Reference for Reservation
bs_BA: Referenca za Rezervaciju

note: Description of the 'Invoice Number' (Data) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Reference number of the invoice from the previous system
bs_BA: Referentni Broj Fakture iz prethodnog sistema

en: Reference: {0}, Item Code: {1} and Customer: {2}
bs_BA: Referenca: {0}, Artikal Kod: {1} i Klijent: {2}

note: Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the references_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Merge Log' Label of the edit_references (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Label of the references_section (Section Break) field
en: References
bs_BA: Reference

en: References to Sales Invoices are Incomplete
bs_BA: Reference na Prodajne Fakture su Nepotpune

en: References to Sales Orders are Incomplete
bs_BA: Reference na Prodajne Naloge su Nepotpune

en: References {0} of type {1} had no outstanding amount left before submitting the Payment Entry. Now they have a negative outstanding amount.
bs_BA: Reference {0} tipa {1} nisu imale nepodmirenog iznosa prije podnošenja unosa plaćanja. Sada imaju negativan nepodmireni iznos.

note: Label of the referral_code (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Referral Code
bs_BA: Referentni Kod

note: Label of the referral_sales_partner (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Referral Sales Partner
bs_BA: Referentni Prodajni Partner

en: Refresh
bs_BA: Osvježi

note: Label of the refresh_google_sheet (Button) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Refresh Google Sheet
bs_BA: Osvježite Google Sheet

en: Refresh Plaid Link
bs_BA: Osvježite Plaid Link

en: Regards,
bs_BA: Pozdrav,

en: Regenerate Stock Closing Entry
bs_BA: Regeneriraj Zatvaranje Unosa Zaliha

note: Label of a Card Break in the Buying Workspace
en: Regional
bs_BA: Regionalno

note: Label of the registration_details (Code) field in DocType 'Company'
en: Registration Details
bs_BA: Detalji Registracije

note: Option for the 'Cheque Size' (Select) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Regular
bs_BA: Regularno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Rejected
bs_BA: Odbijeno

en: Rejected
bs_BA: Odbijeno

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item'
en: Rejected Qty
bs_BA: Odbijena Količina

note: Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the rejected_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Quantity
bs_BA: Odbijena Količina

note: Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Receipt Label of the rejected_serial_no (Small Text) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial No
bs_BA: Odbijeni Serijski Broj

note: Label of the rejected_serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Rejected Serial and Batch Bundle
bs_BA: Odbijen Serijski i Šaržni Paket

note: Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the rejected_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: Rejected Warehouse
bs_BA: Odbijeno Skladište

en: Rejected Warehouse and Accepted Warehouse cannot be same.
bs_BA: Odbijeno i Prihvaćeno Skladište ne mogu biti isto.

en: Related
bs_BA: Povezano

note: Label of the relation (Data) field in DocType 'Employee'
en: Relation
bs_BA: U Relaciji

note: Label of the release_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the release_date (Date) field in DocType 'Supplier'
en: Release Date
bs_BA: Datum Izlaska

en: Release date must be in the future
bs_BA: Datum kreiranja mora biti u budućnosti

note: Label of the relieving_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Relieving Date
bs_BA: Datum Otkaza

en: Remaining
bs_BA: Preostalo

en: Remaining Amount
bs_BA: Preostali Iznos

en: Remaining Balance
bs_BA: Preostalo Stanje

note: Label of the remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry'
en: Remark
bs_BA: Napomena

note: Label of the remarks (Text) field in DocType 'GL Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Entry' Label of the remarks (Text) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the remarks (Small Text) field in DocType 'Payment Reconciliation Payment' Label of the remarks (Sma
en: Remarks
bs_BA: Napomene

note: Label of the remarks_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Remarks Column Length
bs_BA: Dužina Kolone Napomene

en: Remarks:
bs_BA: Napomene:

en: Remove Parent Row No in Items Table
bs_BA: Ukloni Nadređeni Red Broj u Tabeli Artikala

en: Remove SABB Entry
bs_BA: Ukloni Unos Serijskog i Šaržnog Paketa

en: Remove item if charges is not applicable to that item
bs_BA: Ukloni artikal ako se na taj artikal ne naplaćuju naknade

en: Removed items with no change in quantity or value.
bs_BA: Uklonjeni artikli bez promjene Količine ili Vrijednosti.

en: Removing rows without exchange gain or loss
bs_BA: Uklanjanje redova bez dobitka ili gubitka na deviznom kursu

en: Rename
bs_BA: Preimenuj

note: Description of the 'Allow Rename Attribute Value' (Check) field in DocType 'Item Variant Settings'
en: Rename Attribute Value in Item Attribute.
bs_BA: Preimenuj Vrijednost Atributa u Atributu Artikla.

note: Label of the rename_log (HTML) field in DocType 'Rename Tool'
en: Rename Log
bs_BA: Preimenuj Zapisnik

en: Rename Not Allowed
bs_BA: Preimenovanje Nije Dozvoljeno

note: Name of a DocType
en: Rename Tool
bs_BA: Alat Preimenovanja

en: Rename jobs for doctype {0} have been enqueued.
bs_BA: Poslovi preimenovanja za {0} su stavljeni u red.

en: Rename jobs for doctype {0} have not been enqueued.
bs_BA: Poslovi preimenovanja za {0} nisu stavljeni u red.

en: Renaming it is only allowed via parent company {0}, to avoid mismatch.
bs_BA: Preimenovanje je dozvoljeno samo preko nadređene kompanije {0}, kako bi se izbjegla nepodudaranje.

note: Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_rent (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Rent Cost
bs_BA: Troškovi Najma

note: Option for the 'Permanent Address Is' (Select) field in DocType 'Employee' Option for the 'Current Address Is' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Rented
bs_BA: Iznajmljen

en: Reopen
bs_BA: Ponovo Otvori

en: Reorder Level
bs_BA: Nivo Ponovne Narudžbe

en: Reorder Qty
bs_BA: Količina Ponovne Narudžbe

note: Label of the reorder_levels (Table) field in DocType 'Item'
en: Reorder level based on Warehouse
bs_BA: Nivo Ponovne Narudžbe na osnovu Skladišta

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Repack
bs_BA: Prepakuj

note: Group in Asset's connections
en: Repair
bs_BA: Popravi

en: Repair Asset
bs_BA: Popravi Imovinu

note: Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair' Label of the repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair Purchase Invoice'
en: Repair Cost
bs_BA: Troškovi Popravke

note: Label of the accounting_details (Section Break) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Purchase Invoices
bs_BA: Kupovne Fakture Popravki

note: Label of the repair_status (Select) field in DocType 'Asset Repair'
en: Repair Status
bs_BA: Status Popravke

en: Repair cost cannot be greater than purchase invoice base net total {0}
bs_BA: Trošak popravke ne može biti veći od ukupnog osnovnog neto iznosa fakture {0}

en: Repeat Customer Revenue
bs_BA: Prihod od Stalnih Klijenata

en: Repeat Customers
bs_BA: Povratni Klijenti

note: Label of the replace (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace
bs_BA: Zamijeni

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the replace_bom_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Replace BOM
bs_BA: Zamijeni Sastavnicu

note: Description of a DocType
en: Replace a particular BOM in all other BOMs where it is used. It will replace the old BOM link, update cost and regenerate "BOM Explosion Item" table as per new BOM.
    It also updates latest price in all the BOMs.
bs_BA: Zamijeni određenu Sastavnicu u svim ostalim Sastavnicama gdje se koristi. Zamijenit će staru vezu Sastavnice, ažurirati troškove i regenerirati tabelu "Artikal Nestavljene Sastavnice" prema novoj Sastavnici.
    Također ažurira najnoviju cijenu u svim Sastavnicama.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Lead' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Opportunity' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Replied
bs_BA: Odgovoreno

note: Label of the report (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report
bs_BA: Izvještaj

note: Label of the report_date (Date) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Report Date
bs_BA: Datum Izvještaja

en: Report Error
bs_BA: Prijavi Grešku

note: Label of the section_break_11 (Section Break) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Report Filters
bs_BA: Izvještajni Filteri

note: Label of the report_type (Select) field in DocType 'Account'
en: Report Type
bs_BA: Tip Izvještaja

en: Report Type is mandatory
bs_BA: Tip Izvještaja je obavezan

en: Report View
bs_BA: Pregled Izvještaja

en: Report an Issue
bs_BA: Prijavi Slučaj

note: Label of the reports_tab (Tab Break) field in DocType 'Accounts Settings' Label of a Card Break in the Payables Workspace Label of a Card Break in the Receivables Workspace Label of a Card Break in the Assets Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufactu
en: Reports
bs_BA: Izvještaji

note: Label of the reports_to (Link) field in DocType 'Employee'
en: Reports to
bs_BA: Izvještava

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger
bs_BA: Ponovo knjiži Knjigovodstveni Registar

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Items
bs_BA: Unosi Ponovnog Knjiženja Knjigovodstvenog Registra

note: Name of a DocType
en: Repost Accounting Ledger Settings
bs_BA: Postavke ponovnog knjiženja Knjigovodstvenog Registra

note: Name of a DocType
en: Repost Allowed Types
bs_BA: Dozvoljeni Tipovi Ponovnog Knjiženja

note: Label of the repost_error_log (Long Text) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Error Log
bs_BA: Zapisnik Grešaka Ponovnog Knjiženja

note: Name of a DocType
en: Repost Item Valuation
bs_BA: Ponovo Knjiži Vrijednost Artikla

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger
bs_BA: Ponovo Knjiži Registar Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Repost Payment Ledger Items
bs_BA: Artikal Ponovnog Knjiženja Registra Plaćanja

note: Label of the repost_status (Select) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Repost Status
bs_BA: Status Ponovnog Knjiženja

en: Repost has started in the background
bs_BA: Ponovno Knjiženje je započeto u pozadini

en: Repost in background
bs_BA: Ponovo Knjiži u pozadini

en: Repost started in the background
bs_BA: Ponovno Knjiženje je započeto u pozadini

en: Reposting Completed {0}%
bs_BA: Ponovno Knjiženje je izavršeno do {0}%

note: Label of the reposting_data_file (Attach) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Data File
bs_BA: Datoteke Podataka Ponovnog Knjiženja

note: Label of the reposting_info_section (Section Break) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Reposting Info
bs_BA: Informacija Ponovnog Knjiženja

en: Reposting Progress
bs_BA: Napredak Ponovnog Knjiženja

en: Reposting entries created: {0}
bs_BA: Unosi Ponovno kniženja kreirani: {0}

en: Reposting has been started in the background.
bs_BA: Ponovno Knjiženje je započeto u pozadini.

en: Reposting in the background.
bs_BA: Ponovno Knjiženje u pozadini.

note: Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the represents_company (Link) field in DocType 'Supplier' Label of the 
en: Represents Company
bs_BA: Interna Kompanija

note: Description of a DocType
en: Represents a Financial Year. All accounting entries and other major transactions are tracked against the Fiscal Year.
bs_BA: Predstavlja Finansijsku Godinu. Svi knjigovodstveni unosi i druge velike transakcije prate se naspram Fiskalne Godine.

en: Reqd By Date
bs_BA: Obavezno do Datuma

note: Label of the required_bom_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item'
en: Reqd Qty (BOM)
bs_BA: Zahtjevana količina (Sastavnica)

en: Reqd by date
bs_BA: Obavezno do Datuma

en: Reqired Qty
bs_BA: Obavezna Količina

en: Request For Quotation
bs_BA: Nalog za Ponudu

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Request Parameters
bs_BA: Parametri Zahtjeva

en: Request Timeout
bs_BA: Zahtjev je Istekao

note: Label of the request_type (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request Type
bs_BA: Tip Zahtjeva

note: Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Item Reorder'
en: Request for
bs_BA: Zahtjev za

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Request for Information
bs_BA: Zahtjev za Informacijama

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation (Link) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of a Link in the Buying Workspace
en: Request for Quotation
bs_BA: Zahtjev za Ponudu

note: Name of a DocType Label of the request_for_quotation_item (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Request for Quotation Item
bs_BA: Artikal Zahtjeva Ponude

note: Name of a DocType
en: Request for Quotation Supplier
bs_BA: Dobavljač Zahtjeva Ponude

en: Request for Raw Materials
bs_BA: Nalog Sirovine

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Request' Option for the 'Advance Payment Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: Requested
bs_BA: Zatraženo

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Requested Items To Be Transferred
bs_BA: Zatraženi Artikli za Prijenos

note: Name of a report
en: Requested Items to Order and Receive
bs_BA: Zatraženi Artikli za Nalog i Prijem

note: Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Job Card' Label of the requested_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the indented_qty (Float) field in DocType 'Bin'
en: Requested Qty
bs_BA: Zatražena Količina

en: Requested Qty: Quantity requested for purchase, but not ordered.
bs_BA: Zatražena Količina: Zatražena količina za kupovinu, ali nije naručena.

en: Requesting Site
bs_BA: Stranica Zahtjeva

en: Requestor
bs_BA: Podnosioc

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Material Request' Label of 
en: Required By
bs_BA: Očekuje se

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation' Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Required Date
bs_BA: Očekuje se

note: Label of the section_break_ndpq (Section Break) field in DocType 'Work Order'
en: Required Items
bs_BA: Obavezni Artikli

en: Required On
bs_BA: Obavezno do

note: Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the quantity (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the required_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Ass
en: Required Qty
bs_BA: Obavezna Količina

en: Required Quantity
bs_BA: Obavezna Količina

note: Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Fulfilment Checklist' Label of the requirement (Data) field in DocType 'Contract Template Fulfilment Terms'
en: Requirement
bs_BA: Zahtjev

note: Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract' Label of the requires_fulfilment (Check) field in DocType 'Contract Template'
en: Requires Fulfilment
bs_BA: Zahteva Ispunjenje

en: Research
bs_BA: Istraživanja

en: Research & Development
bs_BA: Istraživanje & Razvoj

en: Researcher
bs_BA: Istraživač

note: Description of the 'Supplier Primary Address' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Address' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen address is edited after save
bs_BA: Ponovo odaberi, ako je odabrana adresa izmjenjena nakon čuvanja

note: Description of the 'Supplier Primary Contact' (Link) field in DocType 'Supplier' Description of the 'Customer Primary Contact' (Link) field in DocType 'Customer'
en: Reselect, if the chosen contact is edited after save
bs_BA: Ponovo odaberi, ako je odabrani kontakt izmenjen nakon čuvanja

en: Reseller
bs_BA: Preprodavač

en: Resend Payment Email
bs_BA: Ponovo pošaljite e-poštu za plaćanje

en: Reservation
bs_BA: Rezervacija

note: Label of the reservation_based_on (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reservation Based On
bs_BA: Rezervacija Na Osnovu

en: Reserve
bs_BA: Rezerviši

note: Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Production Plan' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order' Label of the reserve_stock (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Reserve Stock
bs_BA: Rezerviši Zalihe

note: Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Reserve Warehouse
bs_BA: Rezervno Skladište

en: Reserve for Raw Materials
bs_BA: Rezerviši za Sirovine

en: Reserve for Sub-assembly
bs_BA: Rezerviši za Podsklop

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved
bs_BA: Rezervisano

note: Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Bin' Label of the reserved_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Reserved Qty
bs_BA: Rezervisana Količina

en: Reserved Qty ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{1}' in UOM {3}.
bs_BA: Rezervisana Količina ({0}) ne može biti razlomak. Da biste to omogućili, onemogući '{1}' u Jedinici {3}.

note: Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the reserved_qty_for_production (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production
bs_BA: Rezervisana Količina za Proizvodnju

note: Label of the reserved_qty_for_production_plan (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Production Plan
bs_BA: Rezervisana Količina za Plan Proizvodnje

en: Reserved Qty for Production: Raw materials quantity to make manufacturing items.
bs_BA: Rezervisana količina za Proizvodnju: Količina sirovina za proizvodnju artikala.

note: Label of the reserved_qty_for_sub_contract (Float) field in DocType 'Bin'
en: Reserved Qty for Subcontract
bs_BA: Rezervisana Količina za Podugovor

en: Reserved Qty for Subcontract: Raw materials quantity to make subcontracted items.
bs_BA: Rezervisana količina za Podugovor: Količina sirovina za proizvodnju podugovorenih artikala.

en: Reserved Qty should be greater than Delivered Qty.
bs_BA: Rezervisana Količina bi trebala biti veća od Dostavljene Količine.

en: Reserved Qty: Quantity ordered for sale, but not delivered.
bs_BA: Rezervisana Količina: Naručena količina za prodaju, ali nije dostavljena.

en: Reserved Quantity
bs_BA: Rezervisana Količina

en: Reserved Quantity for Production
bs_BA: Rezervisana Količina za Proizvodnju

en: Reserved Serial No.
bs_BA: Rezervisani Serijski Broj

note: Label of the reserved_stock (Float) field in DocType 'Bin' Name of a report
en: Reserved Stock
bs_BA: Rezervisane Zalihe

en: Reserved Stock for Batch
bs_BA: Rezervisane Zalihe za Šaržu

en: Reserved Stock for Raw Materials
bs_BA: Rezervsane Zalihe za Sirovine

en: Reserved Stock for Sub-assembly
bs_BA: Rezervisane Zalihe za Podsklop

en: Reserved Warehouse is mandatory for the Item {item_code} in Raw Materials supplied.
bs_BA: Rezervisano Skladište je obavezno za artikal {item_code} u isporučenim Sirovinama.

en: Reserved for POS Transactions
bs_BA: Rezervirano za Kasa Transakcije

en: Reserved for Production
bs_BA: Rezervisano za Proizvodnju

en: Reserved for Production Plan
bs_BA: Rezervisano za Plan Proizvodnje

en: Reserved for Sub Contracting
bs_BA: Rezervirano za Podugovor

en: Reserved for manufacturing
bs_BA: Rezervisano za Proizvodnju

en: Reserved for sale
bs_BA: Rezervirano za Prodaju

en: Reserved for sub contracting
bs_BA: Rezervirano za Podugovor

en: Reserving Stock...
bs_BA: Rezervacija Zaliha...

en: Reset
bs_BA: Poništi

note: Label of the reset_company_default_values (Check) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Reset Company Default Values
bs_BA: Poništi Standard Vrijednosti Kompanije

en: Reset Plaid Link
bs_BA: Poništi Plaid Link

note: Label of the reset_raw_materials_table (Button) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Reset Raw Materials Table
bs_BA: Poništi Tabelu Sirovina

note: Label of the reset_service_level_agreement (Button) field in DocType 'Issue'
en: Reset Service Level Agreement
bs_BA: Poništi Standard Nivo Servisa

en: Resetting Service Level Agreement.
bs_BA: Poništiavanje Standardnog Nivoa Servisa u toku...

note: Label of the resignation_letter_date (Date) field in DocType 'Employee'
en: Resignation Letter Date
bs_BA: Datum Otpusnog Pisma

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Action' Label of the resolution (Text Editor) field in DocType 'Quality Action Resolution' Label of the resolution_section (Section Break) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution
bs_BA: Rezolucija

note: Label of the sla_resolution_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Resolution By
bs_BA: Rješeno od

note: Label of the sla_resolution_date (Datetime) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_date (Datetime) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Date
bs_BA: Datum Rješenja

note: Label of the section_break_19 (Section Break) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text Editor) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_details (Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolution Details
bs_BA: Detalji Rješenja

note: Option for the 'Service Level Agreement Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolution Due
bs_BA: Rok Rješenja

note: Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue' Label of the resolution_time (Duration) field in DocType 'Service Level Priority'
en: Resolution Time
bs_BA: Rješeno Vrijeme

note: Label of the resolutions (Table) field in DocType 'Quality Action'
en: Resolutions
bs_BA: Rezolucije

en: Resolve
bs_BA: Riješi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Non Conformance' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Issue'
en: Resolved
bs_BA: Rješeno

note: Label of the resolved_by (Link) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Resolved By
bs_BA: Riješeno od

note: Label of the response_by (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Response By
bs_BA: Odgovor od

note: Label of the response (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Response Details
bs_BA: Detalji Odgovora

note: Label of the response_key_list (Data) field in DocType 'Support Settings'
en: Response Key List
bs_BA: Lista Ključeva Odgovora

note: Label of the response_options_sb (Section Break) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Options
bs_BA: Opcije Odgovora

note: Label of the response_result_key_path (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Response Result Key Path
bs_BA: Put Ključa Rezultata Odgovora

en: Response Time for {0} priority in row {1} can't be greater than Resolution Time.
bs_BA: Vrijeme Odgovora za {0} prioritet u redu {1} ne može biti veće od Vremena Rezolucije.

note: Label of the response_and_resolution_time_section (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Response and Resolution
bs_BA: Odgovor i Rezolucija

note: Label of the responsible (Link) field in DocType 'Quality Action Resolution'
en: Responsible
bs_BA: Odgovorni

en: Rest Of The World
bs_BA: Ostatak Svijeta

en: Restart
bs_BA: Ponovo pokreni

en: Restart Subscription
bs_BA: Ponovo pokreni Pretplatu

en: Restore Asset
bs_BA: Vrati Imovinu

note: Option for the 'Allow Or Restrict Dimension' (Select) field in DocType 'Accounting Dimension Filter'
en: Restrict
bs_BA: Ograniči

note: Label of the restrict_based_on (Select) field in DocType 'Party Specific Item'
en: Restrict Items Based On
bs_BA: Ograniči Artikle na osnovu

note: Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Restrict to Countries
bs_BA: Ograničeno na Zemlje

note: Label of the result_key (Table) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Result Key
bs_BA: Ključ Rezultata

note: Label of the result_preview_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Preview Field
bs_BA: Polje Pregleda Rezultata

note: Label of the result_route_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Route Field
bs_BA: Polje Rute Rezultata

note: Label of the result_title_field (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Result Title Field
bs_BA: Polje Naziva Rezultata

en: Resume
bs_BA: Nastavi

en: Resume Job
bs_BA: Nastavi Posao

en: Resume Timer
bs_BA: Nastavi Tajmer

en: Retail & Wholesale
bs_BA: Maloprodaja i Veleprodaja

en: Retailer
bs_BA: Maloprodaja

note: Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the retain_sample (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Retain Sample
bs_BA: Zadrži Uzorak

en: Retained Earnings
bs_BA: Zadržana Dobit

en: Retention Stock Entry
bs_BA: Unos Zadržanih Zaliha

en: Retention Stock Entry already created or Sample Quantity not provided
bs_BA: Unos Zadržavanja Zaliha je već kreiran ili Količina Uzorka nije navedena

note: Label of the retried (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: Retried
bs_BA: Ponovo pokušao

en: Retry
bs_BA: Ponovi

en: Retry Failed Transactions
bs_BA: Ponovi Neuspjele Transakcije

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return
bs_BA: Povrat

en: Return / Credit Note
bs_BA: Povrat / Kreditna Faktura

en: Return / Debit Note
bs_BA: Povrat / Debit Faktura

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'POS Invoice Reference' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the return_against (Link) field in DocType 'Sales Invoice Reference'
en: Return Against
bs_BA: Povrat Naspram

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Delivery Note'
en: Return Against Delivery Note
bs_BA: Povrat naspram Dostavnice

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Return Against Purchase Invoice
bs_BA: Povrat naspram Kupovne Fakture

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Return Against Purchase Receipt
bs_BA: Povrat naspram Kupovnog Računa

note: Label of the return_against (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Against Subcontracting Receipt
bs_BA: Povrat naspram Podizvođačkog Računa

en: Return Components
bs_BA: Povrat Komponenti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Return Issued
bs_BA: Povrat Izdat

en: Return Qty
bs_BA: Povratna Količina

note: Label of the return_qty_from_rejected_warehouse (Check) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Return Qty from Rejected Warehouse
bs_BA: Povratna Količina iz Odbijenog Skladišta

en: Return invoice of asset cancelled
bs_BA: Povratna faktura za otkazanu imovinu

en: Return of Components
bs_BA: Povrat Komponenti

note: Option for the 'Tracking Status' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Returned
bs_BA: Vraćeno

note: Label of the returned_against (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Returned Against
bs_BA: Povrat naspram

en: Returned Amount
bs_BA: Vraćeni Iznos

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order It
en: Returned Qty
bs_BA: Vraćena Količina

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Returned Qty
bs_BA: Vraćeno Količina

note: Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the returned_qty (Float) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Returned Qty in Stock UOM
bs_BA: Vraćena količina u Jedinici Zaliha

en: Returned exchange rate is neither integer not float.
bs_BA: Vraćeni Devizni Kurs nije ni ceo broj ni zarezni broj.

note: Label of the returns (Float) field in DocType 'Cashier Closing'
en: Returns
bs_BA: Povrati

en: Revaluation Journals
bs_BA: Revaloracijski Žurnali

en: Revaluation Surplus
bs_BA: Revalorizacioni Višak

en: Revenue
bs_BA: Prihod

note: Label of the reversal_of (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Reversal Of
bs_BA: Suprotno od

en: Reverse Journal Entry
bs_BA: Suprotni Nalog Knjiženja

note: Label of the review (Link) field in DocType 'Quality Action' Group in Quality Goal's connections Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Quality Review' Group in Quality Review's connections Label of the review (Text Editor) field in DocType 'Quality Review Objective' Label of the sb_00
en: Review
bs_BA: Recenzija

note: Label of the review_date (Date) field in DocType 'Task'
en: Review Date
bs_BA: Datum Recenzije

note: Label of a Card Break in the Quality Workspace
en: Review and Action
bs_BA: Recenzija & Radnja

note: Group in Quality Procedure's connections Label of the reviews (Table) field in DocType 'Quality Review'
en: Reviews
bs_BA: Recenzije

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Account' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Company'
en: Rgt
bs_BA: Desno

note: Label of the right_child (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Right Child
bs_BA: Desno Podređen

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Quality Procedure'
en: Right Index
bs_BA: Desni Indeks

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Call Log'
en: Ringing
bs_BA: Zvoni

note: Name of a UOM
en: Rod
bs_BA: Štap

note: Label of the role_allowed_to_create_edit_back_dated_transactions (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Create/Edit Back-dated Transactions
bs_BA: Uloga dozvoljena da Kreira/Uređuje Transakcije s prijašnjim datumom

note: Label of the stock_auth_role (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Edit Frozen Stock
bs_BA: Uloga dozvoljena za Uređivanje Zamrznutih Zaliha

note: Label of the role_allowed_to_over_bill (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Over Bill
bs_BA: Uloga dozvoljena da prekomjerno Fakturiše

note: Label of the role_allowed_to_over_deliver_receive (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Role Allowed to Over Deliver/Receive
bs_BA: Uloga dozvoljena za prekomjernu Dostavu/Primanje

note: Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Buying Label of the role_to_override_stop_action (Link) field in DocType 'Selling
en: Role Allowed to Override Stop Action
bs_BA: Uloga dozvoljena da Poništi Akciju Zaustavljanja

note: Label of the frozen_accounts_modifier (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries
bs_BA: Uloga dozvoljena za Postavljanje Zamrznutih Računa i Uređivanje Zamrznutih Unosa

note: Label of the credit_controller (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Role allowed to bypass Credit Limit
bs_BA: Uloga dozvoljena da zaobiđe Kreditno Ograničenje

note: Label of the root (Link) field in DocType 'Bisect Nodes'
en: Root
bs_BA: Korijen

en: Root Company
bs_BA: Matična Kompanije

note: Label of the root_type (Select) field in DocType 'Account' Label of the root_type (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Root Type
bs_BA: Kontna Klasa

en: Root Type for {0} must be one of the Asset, Liability, Income, Expense and Equity
bs_BA: Kontna Klasa za {0} mora biti jedna od imovine, obaveza, prihoda, rashoda i kapitala

en: Root Type is mandatory
bs_BA: Kontna Klasa je obavezna

en: Root cannot be edited.
bs_BA: Root se ne može uređivati.

en: Root cannot have a parent cost center
bs_BA: Korjen ne može imati nadređeni centar troškova

note: Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the round_free_qty (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Round Free Qty
bs_BA: Zaoktuži Besplatnu Kolićinu

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_section (Section Break) field in DocType 'Company'
en: Round Off
bs_BA: Zaokruži

note: Label of the round_off_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Account
bs_BA: Zaokružni Račun

note: Label of the round_off_cost_center (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off Cost Center
bs_BA: Centar Troškova Zaokruživanja

note: Label of the round_off_tax_amount (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Round Off Tax Amount
bs_BA: Zaokruženi Iznos PDV-a

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the round_off_for_opening (Link) field in DocType 'Company'
en: Round Off for Opening
bs_BA: Zaokruži Početno

note: Label of the round_row_wise_tax (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Round Tax Amount Row-wise
bs_BA: Zaokruži Iznos PDV-a po redovima

note: Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Order' Label of the r
en: Rounded Total
bs_BA: Ukupno Zaokruženo

note: Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the base_rounded_total (Currency) field in DocType 'Purchase O
en: Rounded Total (Company Currency)
bs_BA: Ukupno Zaokruženo (Valuta Kompanije)

note: Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Order' Label of the rounding_adjustment (Currency) field in DocType 
en: Rounding Adjustment
bs_BA: Podešavanje Zaokruživanja

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Rounding Adjustment (Company Currency
bs_BA: Podešavanje Zaokruživanja (Valuta Kompanije)

note: Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the base_rounding_adjustment (Currency) field in DocTyp
en: Rounding Adjustment (Company Currency)
bs_BA: Podešavanje Zaokruživanja (Valuta Kompanije)

note: Label of the rounding_loss_allowance (Float) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Rounding Loss Allowance
bs_BA: Dozvola Zaokruživanja Gubitka

en: Rounding Loss Allowance should be between 0 and 1
bs_BA: Dozvola Zaokruživanje Gubitka treba da bude između 0 i 1

en: Rounding gain/loss Entry for Stock Transfer
bs_BA: Unos Zaokruživanja Rezultat za Prijenos Zaliha

note: Label of the route (Small Text) field in DocType 'BOM' Label of the route (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Route
bs_BA: Put

note: Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM' Label of the routing (Link) field in DocType 'BOM Creator' Name of a DocType Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Routing
bs_BA: Redosllijed Operacija

note: Label of the routing_name (Data) field in DocType 'Routing'
en: Routing Name
bs_BA: Naziv Redoslijeda Operacija

en: Row #
bs_BA: Red #

en: Row # {0}:
bs_BA: Red # {0}:

en: Row # {0}: Cannot return more than {1} for Item {2}
bs_BA: Red # {0}: Ne može se vratiti više od {1} za artikal {2}

en: Row # {0}: Please add Serial and Batch Bundle for Item {1}
bs_BA: Red # {0}: Dodaj Serijski i Šaržni Paket za Artikal {1}

en: Row # {0}: Please enter quantity for Item {1} as it is not zero.
bs_BA: Red br. {0}: Unesi količinu za artikal {1} jer nije nula.

en: Row # {0}: Rate cannot be greater than the rate used in {1} {2}
bs_BA: Red # {0}: Cijena ne može biti veća od cijene korištene u {1} {2}

en: Row # {0}: Returned Item {1} does not exist in {2} {3}
bs_BA: Red # {0}: Vraćeni artikal {1} nema u {2} {3}

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be negative
bs_BA: Red #{0} (Tabela Plaćanja): Iznos mora da je negativan

en: Row #{0} (Payment Table): Amount must be positive
bs_BA: Red #{0} (Tabela Plaćanja): Iznos mora da je pozitivan

en: Row #{0}: A reorder entry already exists for warehouse {1} with reorder type {2}.
bs_BA: Red #{0}: Unos ponovnog naručivanja već postoji za skladište {1} sa tipom ponovnog naručivanja {2}.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is incorrect.
bs_BA: Red #{0}: Formula Kriterijuma Prihvatanja je netačna.

en: Row #{0}: Acceptance Criteria Formula is required.
bs_BA: Red #{0}: Formula Kriterijuma Prihvatanja je obavezna.

en: Row #{0}: Accepted Warehouse and Rejected Warehouse cannot be same
bs_BA: Red #{0}: Prihvaćeno Skladište i Odbijeno Skladište ne mogu biti isto

en: Row #{0}: Accepted Warehouse is mandatory for the accepted Item {1}
bs_BA: Red #{0}: Prihvaćeno Skladište je obavezno za Prihvaćeni Artikal {1}

en: Row #{0}: Account {1} does not belong to company {2}
bs_BA: Red #{0}: Račun {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than Outstanding Amount of Payment Request {1}
bs_BA: Red #{0}: Dodijeljeni Iznos ne može biti veći od Nepodmirenog Iznosa zahtjeva za plaćanje {1}

en: Row #{0}: Allocated Amount cannot be greater than outstanding amount.
bs_BA: Red #{0}: Dodijeljeni iznos ne može biti veći od nepodmirenog iznosa.

en: Row #{0}: Allocated amount:{1} is greater than outstanding amount:{2} for Payment Term {3}
bs_BA: Red #{0}: Dodijeljeni iznos:{1} je veći od nepodmirenog iznosa:{2} za rok plaćanja {3}

en: Row #{0}: Amount must be a positive number
bs_BA: Red #{0}: Iznos mora biti pozitivan broj

en: Row #{0}: Asset {1} cannot be sold, it is already {2}
bs_BA: Red #{0}: Imovina {1} se ne može prodati, već je {2}

en: Row #{0}: Asset {1} is already sold
bs_BA: Red #{0}: Imovina {1} je već prodata

en: Row #{0}: BOM is not specified for subcontracting item {0}
bs_BA: Red #{0}: Sastavnica nije navedena za podizvođački artikal {0}

en: Row #{0}: Batch No {1} is already selected.
bs_BA: Red #{0}: Broj Šarže {1} je već odabran.

en: Row #{0}: Cannot allocate more than {1} against payment term {2}
bs_BA: Red #{0}: Ne može se dodijeliti više od {1} naspram uslova plaćanja {2}

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been billed.
bs_BA: Red #{0}: Ne mogu izbrisati artikal {1} koja je već fakturisana.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been delivered
bs_BA: Red #{0}: Ne mogu izbrisati artikal {1} koji je već dostavljen

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has already been received
bs_BA: Red #{0}: Ne mogu izbrisati artikal {1} koji je već preuzet

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which has work order assigned to it.
bs_BA: Red #{0}: Ne mogu izbrisati artikal {1} kojem je dodijeljen radni nalog.

en: Row #{0}: Cannot delete item {1} which is assigned to customer's purchase order.
bs_BA: Red #{0}: Nije moguće izbrisati artikal {1} kojem je dodijeljen kupčev nalog.

en: Row #{0}: Cannot set Rate if the billed amount is greater than the amount for Item {1}.
bs_BA: Red #{0}: Ne može se postaviti cijena ako je fakturisani iznos veći od iznosa za artikal {1}.

en: Row #{0}: Cannot transfer more than Required Qty {1} for Item {2} against Job Card {3}
bs_BA: Red #{0}: Ne može se prenijeti više od potrebne količine {1} za artikal {2} naspram Radne Kartice {3}

en: Row #{0}: Child Item should not be a Product Bundle. Please remove Item {1} and Save
bs_BA: Red #{0}: Podređen artikal ne bi trebao biti paket proizvoda. Ukloni artikal {1} i spremi

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be Draft
bs_BA: Red #{0}: Potrošena Imovina {1} ne može biti nacrt

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be cancelled
bs_BA: Red #{0}: Potrošena Imovina {1} ne može se poništiti

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be the same as the Target Asset
bs_BA: Red #{0}: Potrošena imovina {1} ne može biti isto što i Ciljna Imovina

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} cannot be {2}
bs_BA: Red #{0}: Potrošena Imovina {1} ne može biti {2}

en: Row #{0}: Consumed Asset {1} does not belong to company {2}
bs_BA: Red #{0}: Potrošena Imovina {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row #{0}: Cost Center {1} does not belong to company {2}
bs_BA: Red #{0}: Centar Troškova {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row #{0}: Cumulative threshold cannot be less than Single Transaction threshold
bs_BA: Red #{0}: Kumulativni prag ne može biti manji od praga pojedinačne transakcije

en: Row #{0}: Dates overlapping with other row
bs_BA: Red #{0}: Datumi se preklapaju sa drugim redom

en: Row #{0}: Default BOM not found for FG Item {1}
bs_BA: Red #{0}: Standard Sastavnica nije pronađena za gotov proizvod artikla {1}

en: Row #{0}: Depreciation Start Date is required
bs_BA: Red #{0}: Početni Datum Amortizacije je obavezan

en: Row #{0}: Duplicate entry in References {1} {2}
bs_BA: Red #{0}: Duplikat unosa u Referencama {1} {2}

en: Row #{0}: Expected Delivery Date cannot be before Purchase Order Date
bs_BA: Red #{0}: Očekivani Datum Isporuke ne može biti prije datuma Kupovnog Naloga

en: Row #{0}: Expense Account not set for the Item {1}. {2}
bs_BA: Red #{0}: Račun Troškova nije postavljen za artikal {1}. {2}

en: Row #{0}: Finished Good Item Qty can not be zero
bs_BA: Red #{0}: Količina gotovog proizvoda artikla ne može biti nula

en: Row #{0}: Finished Good Item is not specified for service item {1}
bs_BA: Red #{0}: Gotov Proizvod artikla nije navedena zaservisni artikal {1}

en: Row #{0}: Finished Good Item {1} must be a sub-contracted item
bs_BA: Red #{0}: Gotov Proizvod Artikla {1} mora biti podugovorni artikal

en: Row #{0}: Finished Good must be {1}
bs_BA: Red #{0}: Gotov Proizvod mora biti {1}

en: Row #{0}: Finished Good reference is mandatory for Scrap Item {1}.
bs_BA: Red #{0}: Gotov Proizvod referenca je obavezna za Otpadni Artikal {1}.

en: Row #{0}: For {1} Clearance date {2} cannot be before Cheque Date {3}
bs_BA: Red #{0}: Za {1} datum odobrenja {2} ne može biti prije datuma Čeka {3}

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets credited
bs_BA: Red #{0}: Za {1}, možete odabrati referentni dokument samo ako je račun kreditiran

en: Row #{0}: For {1}, you can select reference document only if account gets debited
bs_BA: Red #{0}: Za {1}, možete odabrati referentni dokument samo ako račun bude zadužen

en: Row #{0}: From Date cannot be before To Date
bs_BA: Red #{0}: Od datuma ne može biti prije Do datuma

en: Row #{0}: From Time and To Time fields are required
bs_BA: Red #{0}: Polja Od i Do su obavezna

en: Row #{0}: Incorrect Sequence ID. If any single operation has a Sequence ID then all other operations must have one too.
bs_BA: Red #{0}: Netačan ID Sekvence. Ako bilo koja pojedinačna operacija ima ID Sekvence, onda je moraju imati i sve ostale operacije.

en: Row #{0}: Item added
bs_BA: Red #{0}: Artikel je dodan

en: Row #{0}: Item {1} does not exist
bs_BA: Red #{0}: Artikel {1} ne postoji

en: Row #{0}: Item {1} has been picked, please reserve stock from the Pick List.
bs_BA: Red #{0}: Artikal {1} je odabran, rezerviši zalihe sa Liste Odabira.

en: Row #{0}: Item {1} has zero rate but 'Allow Zero Valuation Rate' is not enabled.
bs_BA: Red #{0}: Artikal {1} ima nultu stopu, ali opcija 'Dozvoli Nultu Stopu Vrednovanja' nije omogućena.

en: Row #{0}: Item {1} is not a Serialized/Batched Item. It cannot have a Serial No/Batch No against it.
bs_BA: Red #{0}: Artikal {1} nije Serijalizirani/Šaržirani Artikal. Ne može imati Serijski Broj / Broj Šarže naspram sebe.

en: Row #{0}: Item {1} is not a service item
bs_BA: Red #{0}: Artikal {1} nije servisni artikal

en: Row #{0}: Item {1} is not a stock item
bs_BA: Red #{0}: Artikal {1} nije artikal na zalihama

en: Row #{0}: Journal Entry {1} does not have account {2} or already matched against another voucher
bs_BA: Red #{0}: Nalog Knjiženja {1} nema račun {2} ili se već podudara naspram drugog verifikata

en: Row #{0}: Next Depreciation Date cannot be before Available-for-use Date
bs_BA: Red #{0}: Sljedeći datum amortizacije ne može biti prije datuma dostupnosti za upotrebu

en: Row #{0}: Next Depreciation Date cannot be before Purchase Date
bs_BA: Red #{0}: Sljedeći datum amortizacije ne može biti prije datuma kupovine

en: Row #{0}: Not allowed to change Supplier as Purchase Order already exists
bs_BA: Red #{0}: Nije dozvoljeno mijenjati dobavljača jer Kupovni Nalog već postoji

en: Row #{0}: Only {1} available to reserve for the Item {2}
bs_BA: Red #{0}: Samo {1} je dostupno za rezervisanje za artikal {2}

en: Row #{0}: Opening Accumulated Depreciation must be less than or equal to {1}
bs_BA: Red #{0}: Početna akumulirana amortizacija mora biti manja ili jednaka {1}

en: Row #{0}: Operation {1} is not completed for {2} qty of finished goods in Work Order {3}. Please update operation status via Job Card {4}.
bs_BA: Red #{0}: Operacija {1} nije završena za {2} količinu gotovog proizvoda u Radnom Nalogu {3}. Ažuriraj status rada putem Radne Kartice {4}.

en: Row #{0}: Payment document is required to complete the transaction
bs_BA: Red #{0}: Dokument plaćanja je obavezan za završetak transakcije

en: Row #{0}: Please select Item Code in Assembly Items
bs_BA: Red #{0}: Odaberi Kod Artikla u Artiklima Montaže

en: Row #{0}: Please select the BOM No in Assembly Items
bs_BA: Red #{0}: Odaberi broj Spiska Materijala u Artiklima Montaže

en: Row #{0}: Please select the Sub Assembly Warehouse
bs_BA: Red #{0}: Odaberi Skladište Podmontaže

en: Row #{0}: Please set reorder quantity
bs_BA: Red #{0}: Postavite količinu za ponovnu narudžbu

en: Row #{0}: Please update deferred revenue/expense account in item row or default account in company master
bs_BA: Red #{0}: Ažuriraj račun odloženih prihoda/troškova u redu artikla ili sttandard račun u postavkama kompanije

en: Row #{0}: Qty increased by {1}
bs_BA: Red #{0}: Količina povećana za {1}

en: Row #{0}: Qty must be a positive number
bs_BA: Red #{0}: Količina mora biti pozitivan broj

en: Row #{0}: Qty should be less than or equal to Available Qty to Reserve (Actual Qty - Reserved Qty) {1} for Iem {2} against Batch {3} in Warehouse {4}.
bs_BA: Red #{0}: Količina bi trebala biti manja ili jednaka Dostupnoj Količini za Rezervaciju (stvarna količina - rezervisana količina) {1} za artikal {2} naspram Šarže {3} u Skladištu {4}.

en: Row #{0}: Quality Inspection is required for Item {1}
bs_BA: Red #{0}: Kontrola Kvaliteta je obavezna za artikal {1}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} is not submitted for the item: {2}
bs_BA: Red #{0}: Kontrola kKvaliteta {1} nije dostavljena za artikal: {2}

en: Row #{0}: Quality Inspection {1} was rejected for item {2}
bs_BA: Red #{0}: Kontrola Kvaliteta {1} je odbijena za artikal {2}

en: Row #{0}: Quantity for Item {1} cannot be zero.
bs_BA: Red #{0}: Količina za artikal {1} ne može biti nula.

en: Row #{0}: Quantity to reserve for the Item {1} should be greater than 0.
bs_BA: Red #{0}: Količina koju treba rezervisati za artikal {1} treba biti veća od 0.

en: Row #{0}: Rate must be same as {1}: {2} ({3} / {4})
bs_BA: Red #{0}: Cijena mora biti ista kao {1}: {2} ({3} / {4})

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Purchase Order, Purchase Invoice or Journal Entry
bs_BA: Red #{0}: Tip referentnog dokumenta mora biti jedan od Kupovni Nalog, Kupovna Faktura ili Nalog Knjiženja

en: Row #{0}: Reference Document Type must be one of Sales Order, Sales Invoice, Journal Entry or Dunning
bs_BA: Red #{0}: Tip referentnog dokumenta mora biti jedan od Prodajni Nalog, Prodajna Faktura, Nalog Knjiženja ili Opomena

en: Row #{0}: Rejected Qty cannot be set for Scrap Item {1}.
bs_BA: Red #{0}: Odbijena Količina ne može se postaviti za Artikal Otpada {1}.

en: Row #{0}: Rejected Warehouse is mandatory for the rejected Item {1}
bs_BA: Red #{0}: Odbijeno Skladište je obavezno za odbijeni artikal {1}

en: Row #{0}: Return Against is required for returning asset
bs_BA: Red #{0}: Povrat Naspram za povrat imovine je obavezno

en: Row #{0}: Scrap Item Qty cannot be zero
bs_BA: Red #{0}: Količina Otpadnih Artikala ne može biti nula

en: Row #{0}: Selling rate for item {1} is lower than its {2}.
    					Selling {3} should be atleast {4}.<br><br>Alternatively,
    					you can disable selling price validation in {5} to bypass
    					this validation.
bs_BA: Red #{0}: Prodajna Cijena za artikal {1} je niža od njegovog {2}.
    					Prodajna Cijena {3} bi trebala biti najmanje {4}.<br><br>Alternativno,
    					možete onemogućiti validaciju prodajne cijene u {5} da biste zaobišli
    					ovu validaciju.

en: Row #{0}: Serial No {1} does not belong to Batch {2}
bs_BA: Red #{0}: Serijski Broj {1} ne pripada Šarži {2}

en: Row #{0}: Serial No {1} for Item {2} is not available in {3} {4} or might be reserved in another {5}.
bs_BA: Red #{0}: Serijski broj {1} za artikal {2} nije dostupan u {3} {4} ili može biti rezervisan u drugom {5}.

en: Row #{0}: Serial No {1} is already selected.
bs_BA: Red #{0}: Serijski Broj {1} je već odabran.

en: Row #{0}: Service End Date cannot be before Invoice Posting Date
bs_BA: Red #{0}: Datum završetka servisa ne može biti prije datuma knjiženja fakture

en: Row #{0}: Service Start Date cannot be greater than Service End Date
bs_BA: Red #{0}: Datum početka servisa ne može biti veći od datuma završetka servisa

en: Row #{0}: Service Start and End Date is required for deferred accounting
bs_BA: Red #{0}: Datum početka i završetka servisa je potreban za odloženo knjigovodstvo

en: Row #{0}: Set Supplier for item {1}
bs_BA: Red #{0}: Postavi Dobavljača za artikal {1}

en: Row #{0}: Start Time and End Time are required
bs_BA: Red #{0}: Vrijeme Početka i Vrijeme Završetka je obavezno

en: Row #{0}: Start Time must be before End Time
bs_BA: Red #{0}: Vrijeme Početka mora biti prije Vremena Završetka

en: Row #{0}: Status is mandatory
bs_BA: Red #{0}: Status je obavezan

en: Row #{0}: Status must be {1} for Invoice Discounting {2}
bs_BA: Red #{0}: Status mora biti {1} za popust na fakturi {2}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for Item {1} against a disabled Batch {2}.
bs_BA: Red #{0}: Zaliha se ne može rezervisati za artikal {1} naspram onemogućene Šarže {2}.

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved for a non-stock Item {1}
bs_BA: Red #{0}: Zalihe se ne mogu rezervirati za artikal bez zaliha {1}

en: Row #{0}: Stock cannot be reserved in group warehouse {1}.
bs_BA: Red #{0}: Zalihe se ne mogu rezervisati u grupnom skladištu {1}.

en: Row #{0}: Stock is already reserved for the Item {1}.
bs_BA: Red #{0}: Zaliha je već rezervisana za artikal {1}.

en: Row #{0}: Stock is reserved for item {1} in warehouse {2}.
bs_BA: Red #{0}: Zalihe su rezervisane za artikal {1} u skladištu {2}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for Item {1} against Batch {2} in Warehouse {3}.
bs_BA: Red #{0}: Zaliha nije dostupna za rezervisanje za artikal {1} naspram Šarže {2} u Skladištu {3}.

en: Row #{0}: Stock not available to reserve for the Item {1} in Warehouse {2}.
bs_BA: Red #{0}: Zaliha nije dostupna za rezervisanje za artikal {1} u skladištu {2}.

en: Row #{0}: The batch {1} has already expired.
bs_BA: Red #{0}: Šarža {1} je već istekla.

en: Row #{0}: The warehouse {1} is not a child warehouse of a group warehouse {2}
bs_BA: Red #{0}: Skladište {1} nije podređeno skladište grupnog skladišta {2}

en: Row #{0}: Timings conflicts with row {1}
bs_BA: Red #{0}: Vrijeme je u sukobu sa redom {1}

en: Row #{0}: Total Number of Depreciations cannot be less than or equal to Opening Number of Booked Depreciations
bs_BA: Red #{0}: Ukupan broj amortizacija ne može biti manji ili jednak početnom broju knjiženih amortizacija

en: Row #{0}: You cannot use the inventory dimension '{1}' in Stock Reconciliation to modify the quantity or valuation rate. Stock reconciliation with inventory dimensions is intended solely for performing opening entries.
bs_BA: Red #{0}: Ne možete koristiti dimenziju zaliha '{1}' u usaglašavanju zaliha za izmjenu količine ili stope vrednovanja. Usaglašavanje zaliha sa dimenzijama zaliha namijenjeno je isključivo za obavljanje početnih unosa.

en: Row #{0}: You must select an Asset for Item {1}.
bs_BA: Red #{0}: Odaberi Imovinu za Artikal {1}.

en: Row #{0}: {1} can not be negative for item {2}
bs_BA: Red #{0}: {1} ne može biti negativan za artikal {2}

en: Row #{0}: {1} is not a valid reading field. Please refer to the field description.
bs_BA: Red #{0}: {1} nije važeće polje za čitanje. Pogledaj opis polja.

en: Row #{0}: {1} is required to create the Opening {2} Invoices
bs_BA: Red #{0}: {1} je obavezno za kreiranje Početne Fakture {2}

en: Row #{0}: {1} of {2} should be {3}. Please update the {1} or select a different account.
bs_BA: Red #{0}: {1} od {2} bi trebao biti {3}. Ažuriraj {1} ili odaberi drugi račun.

en: Row #{1}: Warehouse is mandatory for stock Item {0}
bs_BA: Red #{1}: Skladište je obavezno za artikal {0}

en: Row #{idx}: Cannot select Supplier Warehouse while suppling raw materials to subcontractor.
bs_BA: Red #{idx}: Ne može se odabrati Skladište Dobavljača dok isporučuje sirovine podizvođaču.

en: Row #{idx}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer.
bs_BA: Red #{idx}: Cijena artikla je ažurirana prema stopi vrednovanja zato što je ovo interni prijenos zaliha.

en: Row #{idx}: Please enter a location for the asset item {item_code}.
bs_BA: Red #{idx}: Unesi lokaciju za imovinski artikal {item_code}.

en: Row #{idx}: Received Qty must be equal to Accepted + Rejected Qty for Item {item_code}.
bs_BA: Red #{idx}: Primljena količina mora biti jednaka Prihvaćenoj + Odbijenoj količini za Artikal {item_code}.

en: Row #{idx}: {field_label} can not be negative for item {item_code}.
bs_BA: Red #{idx}: {field_label} ne može biti negativan za artikal {item_code}.

en: Row #{idx}: {field_label} is mandatory.
bs_BA: Red #{idx}: {field_label} je obavezan.

en: Row #{idx}: {field_label} is not allowed in Purchase Return.
bs_BA: Red #{idx}: {field_label} nije dozvoljen u Povratu Kupovine.

en: Row #{idx}: {from_warehouse_field} and {to_warehouse_field} cannot be same.
bs_BA: Red #{idx}: {from_warehouse_field} i {to_warehouse_field} ne mogu biti isti.

en: Row #{idx}: {schedule_date} cannot be before {transaction_date}.
bs_BA: Red #{idx}: {schedule_date} ne može biti prije {transaction_date}.

en: Row #{}: Currency of {} - {} doesn't matches company currency.
bs_BA: Red #{}: Valuta {} - {} ne odgovara valuti kompanije.

en: Row #{}: Finance Book should not be empty since you're using multiple.
bs_BA: Red #{}: Finansijski Registar ne smije biti prazan jer ih koristite više.

en: Row #{}: Item Code: {} is not available under warehouse {}.
bs_BA: Red #{}: Kod Artikla: {} nije dostupan u Skladištu {}.

en: Row #{}: POS Invoice {} has been {}
bs_BA: Red #{}: Kasa Faktura {} je {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not against customer {}
bs_BA: Red #{}: Kasa Faktura {} nije naspram klijenta {}

en: Row #{}: POS Invoice {} is not submitted yet
bs_BA: Red #{}: Kasa Faktura {} još nije podnešena

en: Row #{}: Please assign task to a member.
bs_BA: Red #{}: Dodijeli zadatak članu.

en: Row #{}: Please use a different Finance Book.
bs_BA: Red #{}: Koristi drugi Finansijski Registar.

en: Row #{}: Serial No {} cannot be returned since it was not transacted in original invoice {}
bs_BA: Red #{}: Serijski Broj {} se ne može vratiti jer nije izvršena transakcija na originalnoj fakturi {}

en: Row #{}: Stock quantity not enough for Item Code: {} under warehouse {}. Available quantity {}.
bs_BA: Red #{}: Količina zaliha nije dovoljna za kod artikla: {} na skladištu {}. Dostupna količina je {}.

en: Row #{}: The original Invoice {} of return invoice {} is not consolidated.
bs_BA: Red #{}: Originalna Faktura {} povratne fakture {} nije objedinjena.

en: Row #{}: You cannot add positive quantities in a return invoice. Please remove item {} to complete the return.
bs_BA: Red #{}: Ne možete dodati pozitivne količine u povratnu fakturu. Ukloni artikal {} da završite povrat.

en: Row #{}: item {} has been picked already.
bs_BA: Red #{}: Artikal {} je već odabran.

en: Row #{}: {}
bs_BA: Red #{}: {}

en: Row #{}: {} {} does not exist.
bs_BA: Red #{}: {} {} ne postoji.

en: Row #{}: {} {} doesn't belong to Company {}. Please select valid {}.
bs_BA: Red #{}: {} {} ne pripada kompaniji {}. Odaberi važeći {}.

en: Row No {0}: Warehouse is required. Please set a Default Warehouse for Item {1} and Company {2}
bs_BA: Red br {0}: Skladište je obezno. Postavite standard skladište za artikal {1} i kompaniju {2}

en: Row Number
bs_BA: Broj reda

en: Row {0}
bs_BA: Red {0}

en: Row {0} : Operation is required against the raw material item {1}
bs_BA: Red {0} : Operacija je obavezna naspram artikla sirovine {1}

en: Row {0} picked quantity is less than the required quantity, additional {1} {2} required.
bs_BA: Red {0} odabrana količina je manja od potrebne količine, potrebno je dodatno {1} {2}.

en: Row {0}# Item {1} cannot be transferred more than {2} against {3} {4}
bs_BA: Red {0}# Artikal {1} se ne može prenijeti više od {2} naspram {3} {4}

en: Row {0}# Item {1} not found in 'Raw Materials Supplied' table in {2} {3}
bs_BA: Red {0}# Artikal {1} nije pronađen u tabeli 'Isporučene Sirovine' u {2} {3}

en: Row {0}: Accepted Qty and Rejected Qty can't be zero at the same time.
bs_BA: Red {0}: Prihvaćena Količina i Odbijena Količina ne mogu biti nula u isto vrijeme.

en: Row {0}: Account {1} and Party Type {2} have different account types
bs_BA: Red {0}: Račun {1} i Tip Stranke {2} imaju različite tipove računa

en: Row {0}: Activity Type is mandatory.
bs_BA: Red {0}: Tip Aktivnosti je obavezan.

en: Row {0}: Advance against Customer must be credit
bs_BA: Red {0}: Predujam naspram Klijenta mora biti kredit

en: Row {0}: Advance against Supplier must be debit
bs_BA: Red {0}: Predujam naspram Dobavljača mora biti debit

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to invoice outstanding amount {2}
bs_BA: Red {0}: Dodijeljeni iznos {1} mora biti manji ili jednak nepodmirenom iznosu fakture {2}

en: Row {0}: Allocated amount {1} must be less than or equal to remaining payment amount {2}
bs_BA: Red {0}: Dodijeljeni iznos {1} mora biti manji ili jednak preostalom iznosu plaćanja {2}

en: Row {0}: As {1} is enabled, raw materials cannot be added to {2} entry. Use {3} entry to consume raw materials.
bs_BA: Red {0}: Kako je {1} omogućen, sirovine se ne mogu dodati u {2} unos. Koristite {3} unos za potrošnju sirovina.

en: Row {0}: Bill of Materials not found for the Item {1}
bs_BA: Red {0}: Sastavnica nije pronađena za Artikal {1}

en: Row {0}: Both Debit and Credit values cannot be zero
bs_BA: Red {0}: Vrijednosti debita i kredita ne mogu biti nula

en: Row {0}: Conversion Factor is mandatory
bs_BA: Red {0}: Faktor konverzije je obavezan

en: Row {0}: Cost Center {1} does not belong to Company {2}
bs_BA: Red {0}: Centar Troškova {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row {0}: Cost center is required for an item {1}
bs_BA: Red {0}: Centar Troškova je obaveyan za artikal {1}

en: Row {0}: Credit entry can not be linked with a {1}
bs_BA: Red {0}: Unos kredita ne može se povezati sa {1}

en: Row {0}: Currency of the BOM #{1} should be equal to the selected currency {2}
bs_BA: Red {0}: Valuta Sastavnice #{1} bi trebala biti jednaka odabranoj valuti {2}

en: Row {0}: Debit entry can not be linked with a {1}
bs_BA: Red {0}: Unos debita ne može se povezati sa {1}

en: Row {0}: Delivery Warehouse ({1}) and Customer Warehouse ({2}) can not be same
bs_BA: Red {0}: Skladište za Dostavu ({1}) i Skladište za Klijente ({2}) ne mogu biti isto

en: Row {0}: Due Date in the Payment Terms table cannot be before Posting Date
bs_BA: Red {0}: Datum roka plaćanja u tabeli Uslovi Plaćanja ne može biti prije datuma knjiženja

en: Row {0}: Either Delivery Note Item or Packed Item reference is mandatory.
bs_BA: Red {0}: Ili je Artikal Dostavnice ili Pakirani Artikal referenca obavezna.

en: Row {0}: Exchange Rate is mandatory
bs_BA: Red {0}: Devizni Kurs je obavezan

en: Row {0}: Expected Value After Useful Life must be less than Gross Purchase Amount
bs_BA: Red {0}: Očekivana Vrijednost Nakon Korisnog Vijeka Trajanja mora biti manja od Bruto Iznosa Kupovine

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} as no Purchase Receipt is created against Item {2}.
bs_BA: Red {0}: Račun Troškova je promijenjen u {1} jer se nije kreirao Kupovni Račun naspram artikla {2}.

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because account {2} is not linked to warehouse {3} or it is not the default inventory account
bs_BA: Red {0}: Račun Troškova je promijenjen u {1} jer račun {2} nije povezan sa skladištem {3} ili nije standard račun zaliha

en: Row {0}: Expense Head changed to {1} because expense is booked against this account in Purchase Receipt {2}
bs_BA: Red {0}: Račun Troškova je promijenjen u {1} jer je trošak knjižen naspram ovaog računa u Kupovnom Računu {2}

en: Row {0}: For Supplier {1}, Email Address is Required to send an email
bs_BA: Red {0}: Za Dobavljača {1}, adresa e-pošte je obavezna za slanje e-pošte

en: Row {0}: From Time and To Time is mandatory.
bs_BA: Red {0}: Od vremena i do vremena je obavezano.

en: Row {0}: From Time and To Time of {1} is overlapping with {2}
bs_BA: Red {0}: Od vremena i do vremena {1} se preklapa sa {2}

en: Row {0}: From Warehouse is mandatory for internal transfers
bs_BA: Red {0}: Iz skladišta je obavezano za interne prijenose

en: Row {0}: From time must be less than to time
bs_BA: Red {0}: Od vremena mora biti prije do vremena

en: Row {0}: Hours value must be greater than zero.
bs_BA: Red {0}: Vrijednost sati mora biti veća od nule.

en: Row {0}: Invalid reference {1}
bs_BA: Red {0}: Nevažeća referenca {1}

en: Row {0}: Item Tax template updated as per validity and rate applied
bs_BA: Red {0}: Šablon PDV-a za Artikal ažuriran je prema valjanosti i primijenjenoj cijeni

en: Row {0}: Item rate has been updated as per valuation rate since its an internal stock transfer
bs_BA: Red {0}: Cijena artikla je ažurirana prema stopi vrednovanja zato što je ovo interni prijenos zaliha

en: Row {0}: Item {1} must be a stock item.
bs_BA: Red {0}: Artikal {1} mora biti artikal na zalihama.

en: Row {0}: Item {1} must be a subcontracted item.
bs_BA: Red {0}: Artikal {1} mora biti podugovorni artikal.

en: Row {0}: Item {1}'s quantity cannot be higher than the available quantity.
bs_BA: Red {0}: Količina Artikla {1} ne može biti veća od raspoložive količine.

en: Row {0}: Packed Qty must be equal to {1} Qty.
bs_BA: Red {0}: Pakovana Količina mora biti jednaka {1} Količini.

en: Row {0}: Packing Slip is already created for Item {1}.
bs_BA: Red {0}: Otpremnica je već kreirana za artikal {1}.

en: Row {0}: Party / Account does not match with {1} / {2} in {3} {4}
bs_BA: Red {0}: Strana/ Račun se ne podudara sa {1} / {2} u {3} {4}

en: Row {0}: Party Type and Party is required for Receivable / Payable account {1}
bs_BA: Red {0}: Tip Stranke i Stranka su obavezni za Račun Potraživanja / Plaćanja {1}

en: Row {0}: Payment Term is mandatory
bs_BA: Red {0}: Uslov Plaćanja je obavezan

en: Row {0}: Payment against Sales/Purchase Order should always be marked as advance
bs_BA: Red {0}: Plaćanje naspram Prodajnog/Kupovnog Naloga uvijek treba navesti kao predujam

en: Row {0}: Please check 'Is Advance' against Account {1} if this is an advance entry.
bs_BA: Red {0}: Provjeri 'Predujam' naspram računa {1} ako je ovo predujam unos.

en: Row {0}: Please provide a valid Delivery Note Item or Packed Item reference.
bs_BA: Red {0}: Navedi važeću referencu Artikla Dostavnice ili Pakiranog Artikla.

en: Row {0}: Please select a BOM for Item {1}.
bs_BA: Red {0}: Odaberi Sastavnicu za artikal {1}.

en: Row {0}: Please select an active BOM for Item {1}.
bs_BA: Red {0}: Odaberi Aktivnu Sastavnicu za artikal {1}.

en: Row {0}: Please select an valid BOM for Item {1}.
bs_BA: Red {0}: Odaberi važeću Sastavnicu za artikal{1}.

en: Row {0}: Please set at Tax Exemption Reason in Sales Taxes and Charges
bs_BA: Red {0}: Postavi Razlog PDV Izuzeća u Prodajnom PDV-u i Naknadi

en: Row {0}: Please set the Mode of Payment in Payment Schedule
bs_BA: Red {0}: Postavi Način Plaćanja u Rasporedu Plaćanja

en: Row {0}: Please set the correct code on Mode of Payment {1}
bs_BA: Red {0}: Postavi ispravan kod za Način Plaćanja {1}

en: Row {0}: Project must be same as the one set in the Timesheet: {1}.
bs_BA: Red {0}: Projekat mora biti isti kao onaj postavljen u Radnoj Listi: {1}.

en: Row {0}: Purchase Invoice {1} has no stock impact.
bs_BA: Red {0}: Kupovna Faktura {1} nema utjecaja na zalihe.

en: Row {0}: Qty cannot be greater than {1} for the Item {2}.
bs_BA: Red {0}: Količina ne može biti veća od {1} za artikal {2}.

en: Row {0}: Qty in Stock UOM can not be zero.
bs_BA: Red {0}: Količina u Jedinici Zaliha ne može biti nula.

en: Row {0}: Qty must be greater than 0.
bs_BA: Red {0}: Količina mora biti veća od 0.

en: Row {0}: Quantity cannot be negative.
bs_BA: Red {0}: Količina ne može biti negativna.

en: Row {0}: Quantity not available for {4} in warehouse {1} at posting time of the entry ({2} {3})
bs_BA: Red {0}: Količina nije dostupna za {4} u skladištu {1} u vrijeme knjiženja unosa ({2} {3})

en: Row {0}: Shift cannot be changed since the depreciation has already been processed
bs_BA: Red {0}: Smjena se ne može promijeniti jer je amortizacija već obrađena

en: Row {0}: Subcontracted Item is mandatory for the raw material {1}
bs_BA: Red {0}: Podugovorni Artikal je obavezan za sirovinu {1}

en: Row {0}: Target Warehouse is mandatory for internal transfers
bs_BA: Red {0}: Ciljno Skladište je obavezno za interne transfere

en: Row {0}: Task {1} does not belong to Project {2}
bs_BA: Red {0}: Zadatak {1} ne pripada Projektu {2}

en: Row {0}: The item {1}, quantity must be positive number
bs_BA: Red {0}: Artikal {1}, količina mora biti pozitivan broj

en: Row {0}: The {3} Account {1} does not belong to the company {2}
bs_BA: Red {0}: {3} Račun {1} ne pripada kompaniji {2}

en: Row {0}: To set {1} periodicity, difference between from and to date must be greater than or equal to {2}
bs_BA: Red {0}: Za postavljanje {1} periodičnosti, razlika između od i do datuma mora biti veća ili jednaka {2}

en: Row {0}: UOM Conversion Factor is mandatory
bs_BA: Red {0}: Jedinični Faktor Konverzije je obavezan

en: Row {0}: Workstation or Workstation Type is mandatory for an operation {1}
bs_BA: Red {0}: Radna Stanica ili Tip Radne Stanice je obavezan za operaciju {1}

en: Row {0}: user has not applied the rule {1} on the item {2}
bs_BA: Red {0}: korisnik nije primijenio pravilo {1} na artikal {2}

en: Row {0}: {1} account already applied for Accounting Dimension {2}
bs_BA: Red {0}: {1} račun je već primijenjen za Knjigovodstvenu Dimenziju {2}

en: Row {0}: {1} must be greater than 0
bs_BA: Red {0}: {1} mora biti veći od 0

en: Row {0}: {1} {2} cannot be same as {3} (Party Account) {4}
bs_BA: Red {0}: {1} {2} ne može biti isto kao {3} (Račun Stranke) {4}

en: Row {0}: {1} {2} does not match with {3}
bs_BA: Red {0}: {1} {2} se ne podudara sa {3}

en: Row {0}: {2} Item {1} does not exist in {2} {3}
bs_BA: Red {0}: {2} Artikal {1} ne postoji u {2} {3}

en: Row {1}: Quantity ({0}) cannot be a fraction. To allow this, disable '{2}' in UOM {3}.
bs_BA: Red {1}: Količina ({0}) ne može biti razlomak. Da biste to omogućili, onemogućite '{2}' u Jedinici {3}.

en: Row {idx}: Asset Naming Series is mandatory for the auto creation of assets for item {item_code}.
bs_BA: Red {idx}: Serija Imenovanja Imovine je obavezna za automatsko kreiranje sredstava za artikal {item_code}.

en: Row({0}): Outstanding Amount cannot be greater than actual Outstanding Amount {1} in {2}
bs_BA: Red ({0}): Nepodmireni Iznos ne može biti veći od stvarnog Nepodmirenog Iznosa {1} u {2}

en: Row({0}): {1} is already discounted in {2}
bs_BA: Red ({0}): {1} je već snižen u {2}

en: Rows Added in {0}
bs_BA: Redovi dodani u {0}

en: Rows Removed in {0}
bs_BA: Redovi uklonjeni u {0}

note: Description of the 'Merge Similar Account Heads' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Rows with Same Account heads will be merged on Ledger
bs_BA: Redovi sa unosom istog računa će se spojiti u Registru

en: Rows with duplicate due dates in other rows were found: {0}
bs_BA: Pronađeni su redovi sa dupliranim rokovima u drugim redovima: {0}

en: Rows: {0} have 'Payment Entry' as reference_type. This should not be set manually.
bs_BA: Redovi: {0} imaju 'Unos Plaćanja' kao Tip Reference. Ovo ne treba postavljati ručno.

en: Rows: {0} in {1} section are Invalid. Reference Name should point to a valid Payment Entry or Journal Entry.
bs_BA: Redovi: {0} u {1} sekciji su nevažeći. Naziv reference treba da ukazuje na važeći Unos Plaćanja ili Nalog Knjiženja.

note: Label of the rule_applied (Check) field in DocType 'Pricing Rule Detail'
en: Rule Applied
bs_BA: Primijenjeno Pravilo

note: Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the rule_description (Small Text) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Rule Description
bs_BA: Opis Pravila

note: Description of the 'Job Capacity' (Int) field in DocType 'Workstation'
en: Run parallel job cards in a workstation
bs_BA: Pokreni paralelne radne kartice na radnom mjestu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Process Payment Reconciliation' Reconciliation Log' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Transaction Deletion Record'
en: Running
bs_BA: Obrađivanje u toku

en: S.O. No.
bs_BA: Broj Prodajnog Naloga

note: Label of the sco_rm_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: SCO Supplied Item
bs_BA: Dostavljeni Artikal Podizvođačkog Naloga

note: Label of the sla_fulfilled_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Fulfilled On
bs_BA: Standard Nivo Servisa Ispunjen

note: Name of a DocType
en: SLA Fulfilled On Status
bs_BA: Standard Nivo Servisa Ispunjen na Status

note: Label of the pause_sla_on (Table) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: SLA Paused On
bs_BA: Standard Nivo Servisa Pauziran

en: SLA is on hold since {0}
bs_BA: Standard Nivo Servisa je na Čekanju od {0}

en: SLA will be applied if {1} is set as {2}{3}
bs_BA: Standard Nivo Servisa će se primijeniti ako je {1} postavljen kao {2}{3}

en: SLA will be applied on every {0}
bs_BA: Standard Nivo Servisa će se primjenjivati na svaki {0}

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType
en: SMS Center
bs_BA: SMS Centar

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Log
bs_BA: SMS Zapisnik

note: Label of a Link in the CRM Workspace
en: SMS Settings
bs_BA: SMS Postavke

en: SO Qty
bs_BA: Količina Prodajnog Naloga

en: SO Total Qty
bs_BA: Ukupna Količina Prodajnog Naloga

en: STATEMENT OF ACCOUNTS
bs_BA: IZVJEŠTAJ RAČUNA

note: Label of the swift_number (Read Only) field in DocType 'Payment Request'
en: SWIFT Number
bs_BA: BIC Broj

note: Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank' Label of the swift_number (Data) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: SWIFT number
bs_BA: BIC Broj

note: Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the safety_stock (Float) field in DocType 'Item'
en: Safety Stock
bs_BA: Sigurnosna Zaliha

note: Label of the salary_information (Tab Break) field in DocType 'Employee' Label of the salary (Currency) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Salary
bs_BA: Plata

note: Label of the salary_currency (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salary Currency
bs_BA: Valuta Plate

note: Label of the salary_mode (Select) field in DocType 'Employee'
en: Salary Mode
bs_BA: Način Plate

note: Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool' Option for the 'Tax Type' (Select) field in DocType 'Tax Rule' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the sa
en: Sales
bs_BA: Prodaja

en: Sales Account
bs_BA: Prodajni Račun

note: Label of a shortcut in the CRM Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a shortcut in the Selling Workspace
en: Sales Analytics
bs_BA: Analiza Prodaje

note: Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Sales Contributions and Incentives
bs_BA: Prodajni Doprinosi i Poticaji

note: Label of the selling_defaults (Section Break) field in DocType 'Item Default'
en: Sales Defaults
bs_BA: Standard Postavke Kupovine

en: Sales Expenses
bs_BA: Troškovi Prodaje

note: Label of a Link in the CRM Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Funnel
bs_BA: Lijevak Prodaje

note: Label of the sales_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Receipt Item'
en: Sales Incoming Rate
bs_BA: Prodajna Ulazna Cijena

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_invoice (Data) field in DocType 'Loyalty Point Entry Redemption' Label of the sales_invoice (Link) field in DocType 'Overdue Payment' Option for the 'Invoice Type' (Select) field in DocType 'Payment 
en: Sales Invoice
bs_BA: Prodajna Faktura

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Advance
bs_BA: Predujam Prodajne Fakture

note: Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Name of a DocType Label of the sales_invoice_item (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Sales Invoice Item
bs_BA: Artikal Prodajne Fakture

note: Label of the sales_invoice_no (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sales Invoice No
bs_BA: Broj Prodajne Fakture

note: Label of the payments (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the payments (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType
en: Sales Invoice Payment
bs_BA: Plaćanje Prodajne Fakture

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Reference
bs_BA: Referenca Prodajne Fakture

note: Name of a DocType
en: Sales Invoice Timesheet
bs_BA: Radni List Prodajne Fakture

note: Label of the sales_invoices (Table) field in DocType 'POS Closing Entry'
en: Sales Invoice Transactions
bs_BA: Transakcije Prodajne Fakture

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Invoice Trends
bs_BA: Trendovi Prodajne Fakture

en: Sales Invoice does not have Payments
bs_BA: Prodajna Faktura nema Uplata

en: Sales Invoice is already consolidated
bs_BA: Prodajna Faktura je već objedinjena

en: Sales Invoice is not created using POS
bs_BA: Prodajna Faktura nije kreirana pomoću Kase

en: Sales Invoice is not submitted
bs_BA: Prodajna Faktura nije podnešena

en: Sales Invoice isn't created by user {}
bs_BA: Prodajna Faktura nije kreirana od {}

en: Sales Invoice mode is activated in POS. Please create Sales Invoice instead.
bs_BA: U Kasi je aktiviran način Prodajne Fakture. Umjesto toga kreiraj Prodajnu Fakturu.

en: Sales Invoice {0} has already been submitted
bs_BA: Prodajna Faktura {0} je već podnešena

en: Sales Invoice {0} must be deleted before cancelling this Sales Order
bs_BA: Prodajna Faktura {0} mora se izbrisati prije otkazivanja ovog Prodajnog Naloga

note: Name of a role
en: Sales Manager
bs_BA: Upravitelj Prodaje

note: Name of a role
en: Sales Master Manager
bs_BA: Glavni Upravitelj Prodaje

note: Label of the sales_monthly_history (Small Text) field in DocType 'Company'
en: Sales Monthly History
bs_BA: Mjesečna Istorija Prodaje

en: Sales Opportunities by Campaign
bs_BA: Mogućnos prodaje po Kampanji

en: Sales Opportunities by Medium
bs_BA: Prilike za Prodaju po Medijumu

en: Sales Opportunities by Source
bs_BA: Mogućnos Prodaje prema Izvoru

note: Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Account' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of 
en: Sales Order
bs_BA: Prodajni Nalog

note: Label of a Link in the Receivables Workspace Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Sales Order Analysis
bs_BA: Analiza Prodajnih Naloga

note: Label of the sales_order_date (Date) field in DocType 'Production Plan Sales Order' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Sales Order Date
bs_BA: Datum Prodajnog Naloga

note: Label of the so_detail (Data) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the so_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the sales_order_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item' Label of the 
en: Sales Order Item
bs_BA: Artikal Prodajnog Naloga

note: Label of the sales_order_packed_item (Data) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Sales Order Packed Item
bs_BA: Pakovani Artikal Prodajnog Naloga

note: Label of the sales_order (Link) field in DocType 'Production Plan Item Reference'
en: Sales Order Reference
bs_BA: Referenca Prodajnog Naloga

note: Label of the sales_order_status (Select) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Order Status
bs_BA: Status Prodajnog Naloga

note: Name of a report Label of a chart in the Selling Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Order Trends
bs_BA: Trendovi Prodajnih Naloga

en: Sales Order required for Item {0}
bs_BA: Prodajni Nalog je obavezan za Artikal {0}

en: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}. To allow multiple Sales Orders, Enable {2} in {3}
bs_BA: Prodajni Nalog {0} već postoji naspram Kupovnog Naloga {1}. Da dozvolite višestruke Prodajne Naloge, omogući {2} u {3}

en: Sales Order {0} is not submitted
bs_BA: Prodajni Nalog {0} nije podnešen

en: Sales Order {0} is not valid
bs_BA: Prodajni Nalog {0} ne važi

en: Sales Order {0} is {1}
bs_BA: Prodajni Nalog {0} je {1}

note: Label of the sales_orders_detail (Section Break) field in DocType 'Production Plan' Label of the sales_orders (Table) field in DocType 'Production Plan'
en: Sales Orders
bs_BA: Prodajni Nalozi

en: Sales Orders Required
bs_BA: Prodajni Nalog je Obavezan

note: Label of the sales_orders_to_bill (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Bill
bs_BA: Prodajni Nalozi za Fakturisanje

note: Label of the sales_orders_to_deliver (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Sales Orders to Deliver
bs_BA: Prodajni Nalozi za Dostavu

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' L
en: Sales Partner
bs_BA: Partner Prodaje

note: Label of the sales_partner (Link) field in DocType 'Sales Partner Item'
en: Sales Partner
bs_BA: Partner Prodaje

note: Name of a report
en: Sales Partner Commission Summary
bs_BA: Sažetak Provizije Prodajnog Partnera

note: Name of a DocType
en: Sales Partner Item
bs_BA: Artikal Prodajnog Partnera

note: Label of the partner_name (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Name
bs_BA: Ime Prodajnog Partnera

note: Label of the partner_target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Partner'
en: Sales Partner Target
bs_BA: Cilj Prodajnog Partnera

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partner Target Variance Based On Item Group
bs_BA: Odstupanje Cilja Prodajnog Partnera zasnovana na Grupi Artikla

note: Name of a report
en: Sales Partner Target Variance based on Item Group
bs_BA: Odstupanja od Cilja Prodajnog Partnera zasnovana na Grupi Artikla

note: Name of a report
en: Sales Partner Transaction Summary
bs_BA: Sažetak Transakcije Prodajnog Partnera

note: Name of a DocType Label of the sales_partner_type (Data) field in DocType 'Sales Partner Type'
en: Sales Partner Type
bs_BA: Tip Prodajnog Partnera

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Partners Commission
bs_BA: Provizija Prodajnih Partnera

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Sales Payment Summary
bs_BA: Sažetak Prodajnog Plaćanja

note: Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of a Link in the CRM Workspace Label of the sales_person (Link) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail' Item' 
en: Sales Person
bs_BA: Prodavač

en: Sales Person <b>{0}</b> is disabled.
bs_BA: Prodavač <b>{0}</b> je onemogućen.

note: Name of a report
en: Sales Person Commission Summary
bs_BA: Sažetak Provizije Prodavača

note: Label of the sales_person_name (Data) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Name
bs_BA: Ime Prodavača

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person Target Variance Based On Item Group
bs_BA: Odstupanje od Cilja Prodavača na osnovu Grupe Artikla

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Sales Person Targets
bs_BA: Ciljevi Prodavača

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Sales Person-wise Transaction Summary
bs_BA: Sažetak Transakcije Prodaje po Prodavaču

note: Label of a Card Break in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline
bs_BA: Prodajni Cjevovod

note: Name of a report Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Pipeline Analytics
bs_BA: Analiza Prodaje

en: Sales Pipeline by Stage
bs_BA: Prodaja po Fazama

en: Sales Price List
bs_BA: Prodajni Cijenovnik

note: Name of a report Label of a Link in the Receivables Workspace
en: Sales Register
bs_BA: Registar Prodaje

en: Sales Representative
bs_BA: Predstavnik Prodaje

en: Sales Return
bs_BA: Prodajni Povrat

note: Label of the sales_stage (Link) field in DocType 'Opportunity' Name of a DocType Label of a Link in the CRM Workspace
en: Sales Stage
bs_BA: Faza Prodaje

en: Sales Summary
bs_BA: Sažetak Prodaje

note: Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Sales Tax Template
bs_BA: Šablon Prodajnog PDV-a

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the taxes (Table) field in DocType 'Sales Taxes and Charges Template' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Quotation' Label of the taxes (Table) fi
en: Sales Taxes and Charges
bs_BA: Prodajni PDV i Naknade

note: Label of the sales_taxes_and_charges_template (Link) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the sales_tax_template (Link) field in DocType 
en: Sales Taxes and Charges Template
bs_BA: Šablon Prodajnog PDV-a i Naknade

note: Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the section_break2 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the sales_team (Table) field in DocType 'Customer' Label of the sales_team_t
en: Sales Team
bs_BA: Tim Prodaje

note: Label of the sales_update_frequency (Select) field in DocType 'Selling Settings'
en: Sales Update Frequency in Company and Project
bs_BA: Učestalost Ažuriranja Prodaje u Kompaniji i Projektu

note: Name of a role
en: Sales User
bs_BA: Korisnik Prodaje

en: Sales Value
bs_BA: Prodajna Vrijednost

en: Sales and Returns
bs_BA: Prodaja i Povrati

en: Sales orders are not available for production
bs_BA: Prodajni Nalozi nisu dostupni za proizvodnju

note: Label of the salutation (Link) field in DocType 'Lead' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Customer' Label of the salutation (Link) field in DocType 'Employee'
en: Salutation
bs_BA: Titula

note: Label of the expected_value_after_useful_life (Currency) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value
bs_BA: Reciklirana Vrijednost

note: Label of the salvage_value_percentage (Percent) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Salvage Value Percentage
bs_BA: Procentualna Vrijednosti Recikliže

en: Same Company is entered more than once
bs_BA: Ista kompanija se upisuje više puta

note: Label of the same_item (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the same_item (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Product Discount'
en: Same Item
bs_BA: Isti Artikal

en: Same item and warehouse combination already entered.
bs_BA: Ista kombinacija artikla i skladišta je već unesena.

en: Same item cannot be entered multiple times.
bs_BA: Isti Artikal ne može se unijeti više puta.

en: Same supplier has been entered multiple times
bs_BA: Isti Dobavljač je upisan više puta

note: Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Label of the sample_quantity (Int) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Sample Quantity
bs_BA: Količina Uzorka

note: Label of the sample_retention_warehouse (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Sample Retention Warehouse
bs_BA: Skladište Zadržavanja Uzoraka

note: Label of the sample_size (Float) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Sample Size
bs_BA: Veličina Uzorka

en: Sample quantity {0} cannot be more than received quantity {1}
bs_BA: Količina uzorka {0} ne može biti veća od primljene količine {1}

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Sanctioned
bs_BA: Sankcionisano

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Saturday
bs_BA: Subota

en: Save
bs_BA: Spremi

note: Option for the 'Action on New Invoice' (Select) field in DocType 'POS Profile'
en: Save Changes and Load New Invoice
bs_BA: Spremi promjene i Učitaj Novu Fakturu

en: Savings
bs_BA: Štednja

note: Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the scan_barcode (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the scan_barcode (Data) f
en: Scan Barcode
bs_BA: Skeniraj

en: Scan Batch No
bs_BA: Skeniraj Broj Šarže

en: Scan Job Card Qrcode
bs_BA: Skeniraj QR kod Radne Kartice

note: Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Pick List' Label of the scan_mode (Check) field in DocType 'Stock Reconciliation'
en: Scan Mode
bs_BA: Način Skeniranja

en: Scan Serial No
bs_BA: Skeniraj Serijski Broj

en: Scan barcode for item {0}
bs_BA: Skenirajte bar kod za artikal {0}

en: Scan mode enabled, existing quantity will not be fetched.
bs_BA: Način skeniranja je omogućen, postojeća količina neće biti preuzeta.

note: Label of the scanned_cheque (Attach) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Scanned Cheque
bs_BA: Skenirani Ček

en: Scanned Quantity
bs_BA: Skenirana Količina

note: Label of the schedule (Section Break) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedule
bs_BA: Raspored

note: Label of the schedule_date (Date) field in DocType 'Depreciation Schedule' Label of the schedule_date (Datetime) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Schedule Date
bs_BA: Datum Rasporeda

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Scheduled
bs_BA: Zakazano

note: Label of the scheduled_date (Date) field in DocType 'Maintenance Schedule Detail'
en: Scheduled Date
bs_BA: Datum Rasporeda

note: Label of the scheduled_time (Datetime) field in DocType 'Appointment' Label of the scheduled_time_section (Section Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scheduled_time_tab (Tab Break) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time
bs_BA: Planirano Vrijeme

note: Label of the scheduled_time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scheduled Time Logs
bs_BA: Zapisi Planiranog Vremena

en: Scheduler Inactive
bs_BA: Raspoređivač Neaktivan

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger job now.
bs_BA: Raspoređivač je neaktivan. Sada nije moguće pokrenuti posao.

en: Scheduler is Inactive. Can't trigger jobs now.
bs_BA: Raspoređivač je neaktivan. Sada nije moguće pokrenuti poslove.

en: Scheduler is inactive. Cannot enqueue job.
bs_BA: Raspoređivač je neaktivan. Nije moguće staviti posao u red čekanja.

en: Scheduler is inactive. Cannot import data.
bs_BA: Raspoređivač je neaktivan. Nije moguće uvesti podatke.

en: Scheduler is inactive. Cannot merge accounts.
bs_BA: Raspoređivač je neaktivan. Nije moguće spojiti račune.

note: Label of the schedules (Table) field in DocType 'Maintenance Schedule'
en: Schedules
bs_BA: Rasporedi

note: Label of the scheduling_section (Section Break) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Scheduling
bs_BA: Raspored

en: Scheduling...
bs_BA: Raspored...

note: Label of the school_univ (Small Text) field in DocType 'Employee Education'
en: School/University
bs_BA: Škola/Univerzitet

note: Label of the score (Percent) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Criteria'
en: Score
bs_BA: Bodovi

note: Label of the scorecard_actions (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard Actions
bs_BA: Radnja Bodovne Tablice

note: Description of the 'Weighting Function' (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scorecard variables can be used, as well as:
    {total_score} (the total score from that period),
    {period_number} (the number of periods to present day)
bs_BA: Mogu se koristiti varijable Bodovne Tablice, kao i:
    {total_score} (ukupno bodovanje iz tog razdoblja),
    {period_number} (broj razdoblja do današnjeg dana).

en: Scorecards
bs_BA: Tablice Bodovanja

note: Label of the criteria (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Criteria
bs_BA: Kriterijumi za Bodovanje

note: Label of the scoring_setup (Section Break) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Setup
bs_BA: Postavljanje Bodovanja

note: Label of the standings (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Scoring Standings
bs_BA: Poredak Bodovanja

note: Label of the scrap_section (Tab Break) field in DocType 'BOM'
en: Scrap & Process Loss
bs_BA: Otpad & Gubitak u Procesu

en: Scrap Asset
bs_BA: Rashodovana Imovina

note: Label of the scrap_cost_per_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Scrap Cost Per Qty
bs_BA: Trošak Otpada po Količini

note: Label of the item_code (Link) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Code
bs_BA: Kod Artikla Otpada

note: Label of the item_name (Data) field in DocType 'Job Card Scrap Item'
en: Scrap Item Name
bs_BA: Naziv Artikla Otpada

note: Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Section Break) field in DocType 'BOM' Label of the scrap_items_section (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the scrap_items (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Scrap Items
bs_BA: Otpadni Artikli

note: Label of the scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost
bs_BA: Trošak Otpadnog Materijala

note: Label of the base_scrap_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Scrap Material Cost(Company Currency)
bs_BA: Trošak Otpadnog Materijala (Valuta Kompanije)

note: Label of the scrap_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Scrap Warehouse
bs_BA: Otpadno Skladište

en: Scrap date cannot be before purchase date
bs_BA: Datum Rashodovanja ne može biti prije Datuma Kupovine

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Scrapped
bs_BA: Rashodovana

en: Search
bs_BA: Traži

note: Label of the search_apis_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings' Label of the search_apis (Table) field in DocType 'Support Settings'
en: Search APIs
bs_BA: API-evi Pretrage

en: Search Sub Assemblies
bs_BA: Pretraži Podskopove

note: Label of the search_term_param_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Search Term Param Name
bs_BA: Naziv Parametra Pretrage

en: Search by customer name, phone, email.
bs_BA: Pretražuj po imenu klijenta, telefonu, e-pošti.

en: Search by invoice id or customer name
bs_BA: Pretražuj po broju fakture ili imenu klijenta

en: Search by item code, serial number or barcode
bs_BA: Pretražuj po kodu artikla, serijskom broju ili barkodu

note: Name of a UOM
en: Second
bs_BA: Sekunda

note: Label of the second_email (Time) field in DocType 'Project'
en: Second Email
bs_BA: Druga Adresa e-pošte

note: Label of the secondary_party (Dynamic Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Party
bs_BA: Sekundarna Stranka

note: Label of the secondary_role (Link) field in DocType 'Party Link'
en: Secondary Role
bs_BA: Sekundarna Uloga

en: Secretary
bs_BA: Sekretar(ica)

en: Section
bs_BA: Sekcija

en: Section Code
bs_BA: Kod Sekcije

en: Secured Loans
bs_BA: Osigurani Krediti

en: Securities & Commodity Exchanges
bs_BA: Vrijednosni Papiri & Burze Roba

en: Securities and Deposits
bs_BA: Vrijednosti i Depoziti

en: See All Articles
bs_BA: Pogledaj Sve Artikle

en: See all open tickets
bs_BA: Pogledaj Sve Otvorene Karte

en: Segregate Serial / Batch Bundle
bs_BA: Razdvoji Serijski / Šaržni Paket

en: Select
bs_BA: Odaberi

en: Select Accounting Dimension.
bs_BA: Odaberi Knjigovodstvenu Dimenziju.

en: Select Alternate Item
bs_BA: Odaberi Alternativni Artikal

en: Select Alternative Items for Sales Order
bs_BA: Odaberite Alternativni Artikal za Prodajni Nalog

en: Select Attribute Values
bs_BA: Odaberite Vrijednosti Atributa

en: Select BOM
bs_BA: Odaberi Sastavnicu

en: Select BOM and Qty for Production
bs_BA: Odaberi Sastavnicu i Količinu za Proizvodnju

en: Select BOM, Qty and For Warehouse
bs_BA: Odaberi Sastavnicu, Količinu Za Skladište

en: Select Batch No
bs_BA: Odaberi Broj Šarže

note: Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the billing_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Billing Address
bs_BA: Odaberi Adresu Fakture

en: Select Brand...
bs_BA: Odaberi Marku...

en: Select Columns and Filters
bs_BA: Odaberi Kolone i Filtere

en: Select Company
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Select Corrective Operation
bs_BA: Odaberi Popravnu Operaciju

note: Label of the customer_collection (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Select Customers By
bs_BA: Odaberite Klijente po

en: Select Date of Birth. This will validate Employees age and prevent hiring of under-age staff.
bs_BA: Navedi Datum Rođenja. Ovo će potvrditi dob personala i spriječiti zapošljavanje maloljetnih osoba.

en: Select Date of joining. It will have impact on the first salary calculation, Leave allocation on pro-rata bases.
bs_BA: Odaberi Datum pridruživanja. To će uticati na prvi obračun plate, raspodjelu odsustva po proporcionalnoj osnovi.

en: Select Default Supplier
bs_BA: Odaberi Standard Dobavljača

en: Select Difference Account
bs_BA: Odaberi Račun Razlike

en: Select Dimension
bs_BA: Odaberi Dimenziju

note: Label of the dispatch_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Dispatch Address
bs_BA: Odaberi Otpremnu Adresu

note: Label of the select_doctype (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Select DocType
bs_BA: Odaberi DocType

en: Select Employees
bs_BA: Navedi Personal

en: Select Finished Good
bs_BA: Odaberi Fotov Proizvod

en: Select Items
bs_BA: Odaberi Artikle

en: Select Items based on Delivery Date
bs_BA: OdaberiArtikal na osnovu Datuma Dostave

en: Select Items for Quality Inspection
bs_BA: Odaberi Artikle za Inspekciju Kvaliteta

note: Label of the select_items_to_manufacture_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Select Items to Manufacture
bs_BA: Odaberi Artikle za Proizvodnju

en: Select Items up to Delivery Date
bs_BA: Odaberi Artikle po Datumu Dostave

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Job Worker Address
bs_BA: Odaberi Adresu Podizvođača

en: Select Loyalty Program
bs_BA: Odaberi Program Lojaliteta

en: Select Possible Supplier
bs_BA: Odaberi Mogućeg Dobavljača

en: Select Quantity
bs_BA: Odaberi Količinu

en: Select Serial No
bs_BA: Odaberi Serijski Broj

en: Select Serial and Batch
bs_BA: Odaberi Serijski Broj I Šaržu

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Select Shipping Address
bs_BA: Odaberi Adresu Dostave

note: Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Select Supplier Address
bs_BA: Odaberi Adresu Dobavljača

en: Select Target Warehouse
bs_BA: Odaberi Ciljno Skladište

en: Select Time
bs_BA: Odaberi Vrijeme

en: Select View
bs_BA: Odaberi Prikaz

en: Select Vouchers to Match
bs_BA: Odaber Verifikate za Podudaranje

en: Select Warehouse...
bs_BA: Odaberi Skladište...

en: Select Warehouses to get Stock for Materials Planning
bs_BA: Odaberi Skladišta ta preuzimanje Zalihe za Planiranje Materijala

en: Select a Company
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Select a Company this Employee belongs to.
bs_BA: Navedi Kompaniju kojoj ovaj personal pripada.

en: Select a Customer
bs_BA: Odaberi Klijenta

en: Select a Default Priority.
bs_BA: Odaberi Standard Prioritet.

en: Select a Supplier
bs_BA: Odaberi Dobavljača

en: Select a Supplier from the Default Suppliers of the items below. On selection, a Purchase Order will be made against items belonging to the selected Supplier only.
bs_BA: Odaberi Dobavljača od Standard Dobavljača za Artikle ispod. Prilikom odabira, Kupovni Nalog će biti napravljen naspram artikala koje pripadaju odabranom dobavljaču.

en: Select a company
bs_BA: Odaberi Kompaniju

en: Select an Item Group.
bs_BA: Odaberi Grupu Artikla.

en: Select an account to print in account currency
bs_BA: Odaberi Račun za ispis u valuti računa

en: Select an invoice to load summary data
bs_BA: Odaberi fakturu za učitavanje sažetih podataka

en: Select an item from each set to be used in the Sales Order.
bs_BA: Odaber artikal iz svakog skupa koja će se koristiti u Prodajnom Nalogu.

en: Select at least one value from each of the attributes.
bs_BA: Odaberi najmanje jednu vrijednost iz svakog od atributa.

en: Select company first
bs_BA: Odaberi Kompaniju

note: Description of the 'Parent Sales Person' (Link) field in DocType 'Sales Person'
en: Select company name first.
bs_BA: Odaberite Naziv Kompanije.

en: Select finance book for the item {0} at row {1}
bs_BA: Odaberi Finansijski Registar za artikal {0} u redu {1}

en: Select item group
bs_BA: Odaberi Grupu Artikla

en: Select template item
bs_BA: Odaberi Artikal Šablona

note: Description of the 'Bank Account' (Link) field in DocType 'Bank Clearance'
en: Select the Bank Account to reconcile.
bs_BA: Odaberi Bankovni Račun za usaglašavanje.

en: Select the Default Workstation where the Operation will be performed. This will be fetched in BOMs and Work Orders.
bs_BA: Odaberi Standard Radnu Stanicu na kojoj će se izvoditi operacija. Ovo će se preuzeti u Spiskovima Materijala i Radnim Nalozima.

en: Select the Item to be manufactured.
bs_BA: Odaberi Artikal za Proizvodnju.

en: Select the Item to be manufactured. The Item name, UoM, Company, and Currency will be fetched automatically.
bs_BA: Odaber Artikal za Proizvodnju. Naziv Artikla, Jedinica, Kompanija i Valuta će se automatski preuzeti.

en: Select the Warehouse
bs_BA: Odaberi Skladište

en: Select the customer or supplier.
bs_BA: Odaberite Klijenta ili Dobavljača.

en: Select the date
bs_BA: Odaberi datum

en: Select the date and your timezone
bs_BA: Odaberi Datum i Vremensku Zonu

en: Select the raw materials (Items) required to manufacture the Item
bs_BA: Odaberite Sirovine (Artikle) obavezne za proizvodnju artikla

en: Select variant item code for the template item {0}
bs_BA: Odaberite kod varijante artikla za šablon {0}

en: Select whether to get items from a Sales Order or a Material Request. For now select <b>Sales Order</b>.
     A Production Plan can also be created manually where you can select the Items to manufacture.
bs_BA: Odaberi hoćete li preuzeti artikle iz Prodajnog Naloga ili Materijalnog Naloga. Za sada odaberi <b>Prodajni Nalog</b>.
     Plan Proizvodnje se može kreirati i ručno gdje možete odabrati artikle za proizvodnju.

en: Select your weekly off day
bs_BA: Odaberi sedmicni slobodan dan

note: Description of the 'Primary Address and Contact' (Section Break) field in DocType 'Customer'
en: Select, to make the customer searchable with these fields
bs_BA: Odaberi, kako bi mogao pretraživati klijenta pomoću ovih polja

en: Selected POS Opening Entry should be open.
bs_BA: Odabrani Početni Unos Kase bi trebao biti otvoren.

en: Selected Price List should have buying and selling fields checked.
bs_BA: Odabrani Cijenovnik treba da ima označena polja za Kupovinu i Prodaju.

en: Selected Serial and Batch Bundle entries have been removed.
bs_BA: Odabrani unosi Serijskih i Šaržnih Paketa su uklonjeni.

note: Label of the repost_vouchers (Table) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Selected Vouchers
bs_BA: Odabrani Verifikati

en: Selected date is
bs_BA: Odabrani datum je

en: Selected document must be in submitted state
bs_BA: Odabrani dokument mora biti u podnešenom stanju

note: Option for the 'Pickup Type' (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Self delivery
bs_BA: Samostalna Dostava

en: Sell
bs_BA: Prodaja

en: Sell Asset
bs_BA: Prodaj Imovinu

note: Label of the selling (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the selling (Check) field in DocType 'Promotional Scheme' Option for the 'Shipping Rule Type' (Select) field in DocType 'Shipping Rule' Group in Subscription's connections Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Bla
en: Selling
bs_BA: Prodaja

en: Selling Amount
bs_BA: Prodajni Iznos

en: Selling Price List
bs_BA: Prodajni Cijenovnik

en: Selling Rate
bs_BA: Prodajna Cijena

note: Name of a DocType Label of a Link in the Selling Workspace Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: Selling Settings
bs_BA: Postavke Prodaje

en: Selling must be checked, if Applicable For is selected as {0}
bs_BA: Prodaja mora biti provjerena, ako je Primjenjivo za odabrano kao {0}

note: Label of the semi_finished_good__finished_good_section (Section Break) field in DocType 'Job Card'
en: Semi Finished Good / Finished Good
bs_BA: Polugotov Proizvod / Gotov Proizvod

note: Label of the finished_good (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Semi Finished Goods / Finished Goods
bs_BA: Polugotov / Gotov Proizvod

en: Send
bs_BA: Pošalji

note: Label of the send_after_days (Int) field in DocType 'Campaign Email Schedule'
en: Send After (days)
bs_BA: Pošalji nakon (dana)

note: Label of the send_attached_files (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Attached Files
bs_BA: Pošalji priložene datoteke

note: Label of the send_document_print (Check) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Send Document Print
bs_BA: Pošalji Ispis

note: Label of the send_email (Check) field in DocType 'Request for Quotation Supplier'
en: Send Email
bs_BA: Pošalji e-poštu

en: Send Emails
bs_BA: Pošalji e-poštu

en: Send Emails to Suppliers
bs_BA: Pošalji e-poštu Dobavljačima

en: Send Now
bs_BA: Pošalji Odmah

note: Label of the send_sms (Button) field in DocType 'SMS Center'
en: Send SMS
bs_BA: Pošalji SMS

note: Label of the send_to (Select) field in DocType 'SMS Center'
en: Send To
bs_BA: Pošalji

note: Label of the primary_mandatory (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Send To Primary Contact
bs_BA: Pošalji Primarnom Kontaktu

note: Description of a DocType
en: Send regular summary reports via Email.
bs_BA: Šalji redovne sažete izvještaje putem e-pošte.

note: Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Entry Type'
en: Send to Subcontractor
bs_BA: Pošalji Podizvođaču

note: Label of the send_with_attachment (Check) field in DocType 'Delivery Settings'
en: Send with Attachment
bs_BA: Pošalji sa Prilogom

note: Label of the sender (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the sender (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sender (Link) field in DocType 'Email Campaign'
en: Sender
bs_BA: Pošiljalac

en: Sending
bs_BA: Šalje se

en: Sending...
bs_BA: Slanje u toku...

note: Label of the sent (Check) field in DocType 'Project Update'
en: Sent
bs_BA: Poslato

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'BOM Operation' Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Sequence ID
bs_BA: ID Sekvence

note: Label of the sequence_id (Int) field in DocType 'Job Card'
en: Sequence Id
bs_BA: ID Sekvence

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Sequential
bs_BA: Sekvencijalno

note: Label of the serial_and_batch_item_settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item
bs_BA: Serijski & Šaržni Artikal

note: Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial & Batch Item Settings
bs_BA: Postavke za Serijski & Šaržni Artikal

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Stock Reconciliation Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Supplied Item'
en: Serial / Batch Bundle
bs_BA: Serijski / Šaržni Paket

en: Serial / Batch Bundle Missing
bs_BA: Serijski / Šaržni Paket

note: Label of the serial_no_and_batch_no_tab (Section Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Serial / Batch No
bs_BA: Serijski / Šaržni Broj

en: Serial / Batch Nos
bs_BA: Serijski / Šaržni Broj

note: Label of the serial_no (Text) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the serial_no (Text) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Serial No
bs_BA: Serijski Broj

en: Serial No (In/Out)
bs_BA: Serijski broj (Ulaz/Izlaz)

note: Label of the serial_no_batch (Section Break) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Serial No / Batch
bs_BA: Serijski Broj / Šarža

en: Serial No Count
bs_BA: Broj Serijskog Broja

note: Name of a report
en: Serial No Ledger
bs_BA: Serijski Broj Registar

en: Serial No Range
bs_BA: Serijski Broj Raspon

en: Serial No Reserved
bs_BA: Rezervisan Serijski Broj

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Service Contract Expiry
bs_BA: Servisni Ugovor Serijskog Broja ističe

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Status
bs_BA: Serijski Broj Status

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Serial No Warranty Expiry
bs_BA: Istek Roka Garancije Serijskog Broja

note: Label of the serial_no_and_batch_section (Section Break) field in DocType 'Pick List Item' 'Stock Reconciliation Item' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Serial No and Batch
bs_BA: Serijski Broj i Šarža

en: Serial No and Batch Selector cannot be use when Use Serial / Batch Fields is enabled.
bs_BA: Serijski Broj i odabirač Šarže ne mogu se koristiti kada je omogućeno Koristi Serijski Broj / Šaržna Polja.

en: Serial No is mandatory
bs_BA: Serijski Broj je Obavezan

en: Serial No is mandatory for Item {0}
bs_BA: Serijski Broj je obavezan za artikal {0}

en: Serial No {0} already exists
bs_BA: Serijski Broj {0} već postoji

en: Serial No {0} already scanned
bs_BA: Serijski Broj {0} je već skeniran

en: Serial No {0} does not belong to Delivery Note {1}
bs_BA: Serijski Broj {0} ne pripada Dostavnici {1}

en: Serial No {0} does not belong to Item {1}
bs_BA: Serijski Broj {0} ne pripada Artiklu {1}

en: Serial No {0} does not exist
bs_BA: Serijski Broj {0} ne postoji

en: Serial No {0} does not exists
bs_BA: Serijski Broj {0} ne postoji

en: Serial No {0} is already added
bs_BA: Serijski Broj {0} je već dodan

en: Serial No {0} is not present in the {1} {2}, hence you can't return it against the {1} {2}
bs_BA: Serijski broj {0} nije u {1} {2}, i ne može se vratiti naspram {1} {2}

en: Serial No {0} is under maintenance contract upto {1}
bs_BA: Serijski Broj {0} je pod ugovorom o održavanju do {1}

en: Serial No {0} is under warranty upto {1}
bs_BA: Serijski Broj {0} je pod garancijom do {1}

en: Serial No {0} not found
bs_BA: Serijski Broj {0} nije pronađen

en: Serial No: {0} has already been transacted into another POS Invoice.
bs_BA: Serijski Broj: {0} izršena transakcija u drugoj Kasa Fakturi.

en: Serial Nos
bs_BA: Serijski Broj

en: Serial Nos / Batch Nos
bs_BA: Serijski Broj / Šaržni Broj

note: Label of the serial_nos_and_batches (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Serial Nos and Batches
bs_BA: Serijski Brojevi & Šarže

en: Serial Nos are created successfully
bs_BA: Serijski Brojevi su uspješno kreirani

en: Serial Nos are reserved in Stock Reservation Entries, you need to unreserve them before proceeding.
bs_BA: Serijski brojevi su rezervisani u unosima za rezervacije zaliha, morate ih opozvati prije nego što nastavite.

note: Label of the serial_no_series (Data) field in DocType 'Item'
en: Serial Number Series
bs_BA: Imenovana Serija Serijskog Broja

note: Label of the item_details_tab (Tab Break) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Option for the 'Reservation Based On' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Serial and Batch
bs_BA: Serijski i Šarža

note: Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocType 'Sales Invoice Label of the serial_and_batch_bundle (Link) field in DocTyp
en: Serial and Batch Bundle
bs_BA: Serijski i Šaržni Paket

en: Serial and Batch Bundle created
bs_BA: Serijski i Šaržni Paket je kreiran

en: Serial and Batch Bundle updated
bs_BA: Serijski i Šaržni Paket je ažuriran

en: Serial and Batch Bundle {0} is already used in {1} {2}.
bs_BA: Serijski i Šaržni Paket {0} se već koristi u {1} {2}.

note: Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Serial and Batch Details
bs_BA: Detalji Serijskog Broja i Šarže

note: Name of a DocType
en: Serial and Batch Entry
bs_BA: Unos Serijskog Broja i Šarže

note: Label of the section_break_40 (Section Break) field in DocType 'Delivery Note Item' Label of the section_break_45 (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Serial and Batch No
bs_BA: Serijski i Šaržni Broj

en: Serial and Batch Nos
bs_BA: Serijski i Šaržni Broj

note: Description of the 'Auto Reserve Serial and Batch Nos' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Nos will be auto-reserved based on <b>Pick Serial / Batch Based On</b>
bs_BA: Serijski i Šaržni brojevi će biti automatski rezervisani na osnovu <b>Odaberi Serijski / Šaržu na osnovu</b>

note: Label of the serial_and_batch_reservation_section (Tab Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Label of the serial_and_batch_reservation_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Serial and Batch Reservation
bs_BA: Serijska i Šaržna Rezervacija

note: Name of a report
en: Serial and Batch Summary
bs_BA: Sažetak Serije i Šarže

en: Serial number {0} entered more than once
bs_BA: Serijski broj {0} unesen više puta

en: Serial numbers unavailable for Item {0} under warehouse {1}. Please try changing warehouse.
bs_BA: Serijski brojevi nedostupni za artikal {0} u skladištu {1}. Pokušaj promijeniti skladište.

note: Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the naming_series (Data) field in DocType 'Budget' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the naming_series (Select) field in DocType 'Dunning' Label of the naming_series (Select
en: Series
bs_BA: Numeričke Serije

note: Label of the series_for_depreciation_entry (Data) field in DocType 'Company'
en: Series for Asset Depreciation Entry (Journal Entry)
bs_BA: Numerička Serija za unos Amortizacije Imovine (Nalog Knjiženja)

en: Series is mandatory
bs_BA: Numerička Serija je obavezna

en: Service
bs_BA: Servis

note: Label of the service_address (Small Text) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Service Address
bs_BA: Servis Adresa

note: Label of the service_cost_per_qty (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order Item' 'Subcontracting Receipt Item'
en: Service Cost Per Qty
bs_BA: Cijena Servisa po Kolicini

note: Name of a DocType
en: Service Day
bs_BA: Servisni Dan

note: Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the end_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_end_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item
en: Service End Date
bs_BA: Datum zadnjeg Servisa

note: Label of the service_items_total (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expense Total Amount
bs_BA: Ukupan Iznos Troškova Servisa

note: Label of the service_expenses_section (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Service Expenses
bs_BA: Servisni Troškovi

note: Label of the service_item (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item
bs_BA: Servisni Artikal

note: Label of the service_item_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty
bs_BA: Količina Servisnog Artikla

note: Description of the 'Conversion Factor' (Float) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item Qty / Finished Good Qty
bs_BA: Količina Servisnog Artikla / Količina Gotovog Proizvoda

note: Label of the service_item_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting BOM'
en: Service Item UOM
bs_BA: Jedinica Servisnog Artikla

en: Service Item {0} is disabled.
bs_BA: Servisn Artikal {0} je onemogućen.

en: Service Item {0} must be a non-stock item.
bs_BA: Servisni Artikal {0} mora biti artikal koji nije na zalihama.

note: Label of the service_items_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order' Label of the service_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Service Items
bs_BA: Servisni Artikli

note: Label of the service_level_agreement (Link) field in DocType 'Issue' Name of a DocType Label of a Card Break in the Support Workspace Label of a Link in the Support Workspace Label of a shortcut in the Support Workspace
en: Service Level Agreement
bs_BA: Standard Nivo Servisa

note: Label of the service_level_agreement_creation (Datetime) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Creation
bs_BA: Kreiranje Standardnog Nivoa Servisa

note: Label of the service_level_section (Section Break) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Details
bs_BA: Detalji Standardnog Nivoa Servisa

note: Label of the agreement_status (Select) field in DocType 'Issue'
en: Service Level Agreement Status
bs_BA: Status Standardnog Nivoa Servisa

en: Service Level Agreement for {0} {1} already exists.
bs_BA: Ugovor Standard Nivo Servisa za {0} {1} već postoji.

en: Service Level Agreement has been changed to {0}.
bs_BA: Ugovor Standard Nivo Servisa je promijenjen u {0}.

en: Service Level Agreement was reset.
bs_BA: Standard Nivo Servisa Poništen

note: Label of the sb_00 (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Service Level Agreements
bs_BA: Ugovori Standard Nivo Servisa

note: Label of the service_level (Data) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Service Level Name
bs_BA: Naziv Servisnog Nivoa

note: Name of a DocType
en: Service Level Priority
bs_BA: Prioritet Servisnog Nivoa

note: Label of the service_provider (Select) field in DocType 'Currency Exchange Settings' Label of the service_provider (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Service Provider
bs_BA: Dobavljač Servisa

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Service Received But Not Billed
bs_BA: Servis Primljen, ali nije Fakturisan

note: Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Deferred Accounting' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_start_date (Date) field in DocType 'Sales Invo
en: Service Start Date
bs_BA: Datum početka Servisa

note: Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the service_stop_date (Date) field in DocType 'Sales Invoice Item'
en: Service Stop Date
bs_BA: Datum završetka Servisa

en: Service Stop Date cannot be after Service End Date
bs_BA: Datum prekida servisa ne može biti nakon datuma završetka servisa

en: Service Stop Date cannot be before Service Start Date
bs_BA: Datum zaustavljanja servisa ne može biti prije datuma početka servisa

en: Service item not present in Purchase Invoice {0}
bs_BA: Servisni Artikal nije prisutan u Kupovnoj Fakturi {0}

note: Label of the service_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Services
bs_BA: Servisi

note: Name of a UOM
en: Set
bs_BA: Postavi

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Accepted Warehouse
bs_BA: Postavi Prihvaćeno Skladište

note: Label of the allocate_advances_automatically (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Set Advances and Allocate (FIFO)
bs_BA: Postavi Predujam i Dodijeli (FIFO)

note: Label of the set_basic_rate_manually (Check) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Set Basic Rate Manually
bs_BA: Postavi osnovnu cijenu ručno

en: Set Default Supplier
bs_BA: Postavi Standard Dobavljača

en: Set Finished Good Quantity
bs_BA: Postavi Količinu Gotovog Proizvoda

note: Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Set From Warehouse
bs_BA: Postavi Iz Skladišta

note: Label of the set_grand_total_to_default_mop (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Set Grand Total to Default Payment Method
bs_BA: Postavi ukupan iznos kao standardni način plaćanja

note: Description of the 'Territory Targets' (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Set Item Group-wise budgets on this Territory. You can also include seasonality by setting the Distribution.
bs_BA: Postavi Proračun po grupama za ovaj Distrikt. Takođe možete uključiti sezonske varijacije postavljanjem Distribucije.

note: Label of the set_landed_cost_based_on_purchase_invoice_rate (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate
bs_BA: Odredi obračunatu cijenu na temelju cijene Kupovne Fakture

en: Set Loyalty Program
bs_BA: Postavi Program Lojalnosti

en: Set New Release Date
bs_BA: Postavi Novi Datum Izdavanja

note: Label of the set_op_cost_and_scrap_from_sub_assemblies (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Set Operating Cost / Scrap Items From Sub-assemblies
bs_BA: Postavi Operativni Trošak / Otpadne Artikle iz podsklopova

note: Label of the set_cost_based_on_bom_qty (Check) field in DocType 'BOM Operation'
en: Set Operating Cost Based On BOM Quantity
bs_BA: Postavi Operativni Trošak na osnovu količine Sastavnice

en: Set Parent Row No in Items Table
bs_BA: Postavite Broj Nadređenog Reda u Tabeli Artikala

en: Set Password
bs_BA: Postavi lozinku

note: Label of the set_posting_date (Check) field in DocType 'POS Opening Entry'
en: Set Posting Date
bs_BA: Postavi Datum Knjiženja

en: Set Process Loss Item Quantity
bs_BA: Postavi količinu gubitka artikla u procesu

en: Set Project Status
bs_BA: Postavi Status Pojekta

en: Set Project and all Tasks to status {0}?
bs_BA: Postavi Projekt i sve Zadatke na status {0}?

en: Set Quantity
bs_BA: Postavi Količinu

note: Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_reserve_warehouse (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Set Reserve Warehouse
bs_BA: Postavi Rezervno skladište

en: Set Response Time for Priority {0} in row {1}.
bs_BA: Postavi Vrijeme Odgovora za Prioritet {0} u redu {1}.

note: Label of the set_serial_and_batch_bundle_naming_based_on_naming_series (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Set Serial and Batch Bundle Naming Based on Naming Series
bs_BA: Postavi Imenovanje Serijskog i Šaržnog Paketa na osnovu Imenovanja Serije

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Order' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_from_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request'
en: Set Source Warehouse
bs_BA: Postavi Izvorno Skladište

note: Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the set_target_warehouse (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Material Request' Label of the s
en: Set Target Warehouse
bs_BA: Postavi Ciljano Skladište

note: Label of the set_rate_based_on_warehouse (Check) field in DocType 'BOM Creator'
en: Set Valuation Rate Based on Source Warehouse
bs_BA: Postavi Stopu Vrednovanja na osnovu Izvornog Skladišta

note: Label of the set_valuation_rate_for_rejected_materials (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Set Valuation Rate for Rejected Materials
bs_BA: Postavi stopu procjene za odbijeni materijal

en: Set Warehouse
bs_BA: Postavi Skladište

en: Set as Closed
bs_BA: Postavi kao Zatvoreno

en: Set as Completed
bs_BA: Postavi kao Završeno

en: Set as Lost
bs_BA: Postavi kao Izgubljeno

en: Set as Open
bs_BA: Postavi kao Otvoreno

note: Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Purchase Label of the set_by_item_tax_template (Check) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Set by Item Tax Template
bs_BA: Postavljeno prema Šablonu PDV-a za Artikal

en: Set default inventory account for perpetual inventory
bs_BA: Postavi Standard Račun Zaliha za Stalno Upravljanje Zalihama

en: Set default {0} account for non stock items
bs_BA: Postavi Standard Račun {0} za artikle za koje se nevode zalihe

note: Description of the 'Fetch Value From' (Select) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Set fieldname from which you want to fetch the data from the parent form.
bs_BA: Postavi ime polja iz kojeg želite da preuzmete podatke iz nadređenog obrasca.

en: Set quantity of process loss item:
bs_BA: Postavi količinu artikla gubitka u procesa:

note: Label of the set_rate_of_sub_assembly_item_based_on_bom (Check) field in DocType 'BOM'
en: Set rate of sub-assembly item based on BOM
bs_BA: Postavi cijenu artikla podsklopa na osnovu Sastavnice

note: Description of the 'Sales Person Targets' (Section Break) field in DocType 'Sales Person'
en: Set targets Item Group-wise for this Sales Person.
bs_BA: Postavi ciljeve Grupno po Artiklu za ovog Prodavača.

en: Set the Planned Start Date (an Estimated Date at which you want the Production to begin)
bs_BA: Postavi Planirani Datum Početka (procijenjeni datum na koji želite da počne proizvodnja)

note: Description of the 'Manual Inspection' (Check) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Set the status manually.
bs_BA: Postavi Status Ručno.

en: Set this if the customer is a Public Administration company.
bs_BA: Podesi ovo ako je korisnik kompanija iz Javne Uprave.

en: Set {0} in asset category {1} for company {2}
bs_BA: Postavi {0} u kategoriju imovine {1} za kompaniju {2}

en: Set {0} in asset category {1} or company {2}
bs_BA: Postavi {0} u kategoriju imovine {1} ili kompaniju {2}

en: Set {0} in company {1}
bs_BA: Postavi {0} u kompaniji {1}

note: Description of the 'Accepted Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Accepted Warehouse' in each row of the Items table.
bs_BA: Postavlja 'Prihvaćeno Skladište' u svakom redu tabele Artikala.

note: Description of the 'Rejected Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Sets 'Rejected Warehouse' in each row of the Items table.
bs_BA: Postavlja 'Odbijeno Skladište' u svaki red tabele Artikala.

note: Description of the 'Set Reserve Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Reserve Warehouse' in each row of the Supplied Items table.
bs_BA: Postavlja 'Rezervisano Skladište' u svakom redu tabele Dostavljeni Artikli.

note: Description of the 'Default Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Source Warehouse' in each row of the items table.
bs_BA: Postavlja 'Izvorno Skladište' u svakom redu tabele Artikala.

note: Description of the 'Default Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Sets 'Target Warehouse' in each row of the items table.
bs_BA: Postavlja 'Ciljano Skladište' u svakom redu tabele Artikala.

note: Description of the 'Set Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Sets 'Warehouse' in each row of the Items table.
bs_BA: Postavlja 'Skladište' u svaki red tabele Artikala.

note: Description of the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Setting Account Type helps in selecting this Account in transactions.
bs_BA: Postavljanje Tipa Računa pomaže pri odabiru Računa u transakcijama.

en: Setting Events to {0}, since the Employee attached to the below Sales Persons does not have a User ID{1}
bs_BA: Postavljanje Događaja na {0}, budući da Personal vezan za ispod navedene Prodavače nema Korisnički ID{1}

en: Setting Item Locations...
bs_BA: Postavlja se Lokacija Artikla...

en: Setting defaults
bs_BA: Standard Postavke

note: Description of the 'Is Company Account' (Check) field in DocType 'Bank Account'
en: Setting the account as a Company Account is necessary for Bank Reconciliation
bs_BA: Postavljanje računa kao Računa Kompanije je neophodno za Bankovno Usaglašavanje

en: Setting up company
bs_BA: Postavljanje Kompanije

en: Setting {} is required
bs_BA: Postavka {} je obavezna

note: Label of the settings_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Card Break in the CRM Workspace Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of a Card Break in the Projects Workspace Label of the settings_tab (Tab Break) field 
en: Settings
bs_BA: Postavke

note: Description of a DocType
en: Settings for Selling Module
bs_BA: Postavke Prodajnog Modula

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Settled
bs_BA: Usaglašeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Workstation'
en: Setup
bs_BA: Postavljanja

en: Setup your organization
bs_BA: Postavi svoju organizaciju

note: Name of a DocType Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Shareholder' Label of the share_balance (Table) field in DocType 'Shareholder' Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Balance
bs_BA: Stanje Dionica

note: Name of a report Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Ledger
bs_BA: Registar Dionica

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Share Management
bs_BA: Upravljanje Dionicama

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Share Transfer
bs_BA: Prenos Dionica

note: Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Balance' Label of the share_type (Link) field in DocType 'Share Transfer' Name of a DocType
en: Share Type
bs_BA: Tip Dionica

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Shareholder
bs_BA: Dioničar

note: Label of the shelf_life_in_days (Int) field in DocType 'Item'
en: Shelf Life In Days
bs_BA: Rok Trajanja u Danima

en: Shelf Life in Days
bs_BA: Rok Trajanja u Danima

note: Label of the shift (Link) field in DocType 'Depreciation Schedule'
en: Shift
bs_BA: Smjena

note: Label of the shift_factor (Float) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Factor
bs_BA: Faktor Smjene

note: Label of the shift_name (Data) field in DocType 'Asset Shift Factor'
en: Shift Name
bs_BA: Naziv Smjene

note: Name of a DocType
en: Shipment
bs_BA: Pošiljka

note: Label of the shipment_amount (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Amount
bs_BA: Iznos Pošiljke

note: Label of the shipment_delivery_note (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Delivery Note
bs_BA: Dostavnica Pošiljke

note: Label of the shipment_id (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment ID
bs_BA: ID Pošiljke

note: Label of the shipment_information_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Information
bs_BA: Informacije Pošiljke

note: Label of the shipment_parcel (Table) field in DocType 'Shipment' Name of a DocType
en: Shipment Parcel
bs_BA: Paket Pošiljke

note: Name of a DocType
en: Shipment Parcel Template
bs_BA: Šablon Paketa Pošiljke

note: Label of the shipment_type (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment Type
bs_BA: Tip Pošiljke

note: Label of the shipment_details_section (Section Break) field in DocType 'Shipment'
en: Shipment details
bs_BA: Detalji Pošiljke

en: Shipments
bs_BA: Pošiljke

note: Label of the account (Link) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Account
bs_BA: Račun Pošiljke

note: Option for the 'Determine Address Tax Category From' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Label of the shipping_address (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the company_shipping_address_
en: Shipping Address
bs_BA: Dostavna Adresa

note: Label of the shipping_address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Subcontracting Order'
en: Shipping Address Details
bs_BA: Detalji Adrese Pošiljke

note: Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the shipping_address_name (Link) field in DocType 'Sales Order'
en: Shipping Address Name
bs_BA: Naziv Adrese Pošiljke

note: Label of the shipping_address (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Shipping Address Template
bs_BA: Šablon Adrese Pošiljke

en: Shipping Address does not belong to the {0}
bs_BA: Adresa Dostave ne pripada {0}

en: Shipping Address does not have country, which is required for this Shipping Rule
bs_BA: Adresa Pošiljke ne sadrži zemlju koja je obavezna za ovo Pravilo Pošiljke

note: Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the shipping_amount (Currency) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: Shipping Amount
bs_BA: Iznos Pošiljke

note: Label of the shipping_city (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping City
bs_BA: Grad Dostave

note: Label of the shipping_country (Link) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Country
bs_BA: Zemlja Dostave

note: Label of the shipping_county (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping County
bs_BA: Zemlja Dostave

note: Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Name of a DocType Label of the shipping_rule (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the
en: Shipping Rule
bs_BA: Pravilo Dostave

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Condition
bs_BA: Uvjet Pravila Dostave

note: Label of the rule_conditions_section (Section Break) field in DocType 'Shipping Rule' Label of the conditions (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Conditions
bs_BA: Uvjeti Pravila Dostave

note: Name of a DocType
en: Shipping Rule Country
bs_BA: Zemlja Pravila Dostave

note: Label of the label (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Label
bs_BA: Naziv Pravila Dostave

note: Label of the shipping_rule_type (Select) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Shipping Rule Type
bs_BA: Tip Pravila Dostave

note: Label of the shipping_state (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping State
bs_BA: Kanton / Entitet Dostave

note: Label of the shipping_zipcode (Data) field in DocType 'Tax Rule'
en: Shipping Zipcode
bs_BA: Poštanski broj Dostave

en: Shipping rule not applicable for country {0} in Shipping Address
bs_BA: Pravilo Pošiljke nije primjenjivo za zemlju {0} u Adresu Pošiljke

en: Shipping rule only applicable for Buying
bs_BA: Pravilo Pošiljke važi samo za Kupovinu

en: Shipping rule only applicable for Selling
bs_BA: Pravilo Pošiljke važi samo za Prodaju

note: Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Quotation' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Option for the 'Order Type' (Select) field in DocType 'Sales Order' Label of the shopping_cart_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order 
en: Shopping Cart
bs_BA: Kupovna Korpa

note: Label of the short_name (Data) field in DocType 'Manufacturer'
en: Short Name
bs_BA: Kratko Ime

note: Label of the short_term_loan (Link) field in DocType 'Invoice Discounting'
en: Short Term Loan Account
bs_BA: Račun Kratkoročnog Kredita

note: Description of the 'Bio / Cover Letter' (Text Editor) field in DocType 'Employee'
en: Short biography for website and other publications.
bs_BA: Kratka biografija za web stranicu i druge publikacije.

en: Shortage Qty
bs_BA: Količinski Nedostatak

en: Show Aggregate Value from Subsidiary Companies
bs_BA: Prikaži ukupnu vrijednost od Kompanija Podružnica

note: Label of the show_balance_in_coa (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Balances in Chart Of Accounts
bs_BA: Prikaz Stanja u Kontnom Planu

note: Label of the show_barcode_field (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Show Barcode Field in Stock Transactions
bs_BA: Prikaži polje Barkoda u Transakcijama Artikala

en: Show Cancelled Entries
bs_BA: Prikaži Otkazane Unose

en: Show Completed
bs_BA: Prikaži Završeno

en: Show Cumulative Amount
bs_BA: Prikaži Kumulativni Iznos

en: Show Dimension Wise Stock
bs_BA: Prikaži Zalihe prema Dimenenzijama

en: Show Disabled Warehouses
bs_BA: Prikaži Onemogućena Skladišta

note: Label of the show_failed_logs (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Show Failed Logs
bs_BA: Prikaži Neuspjele Zapise

en: Show Future Payments
bs_BA: Prikaži Buduća Plaćanja

en: Show GL Balance
bs_BA: Prikaži Stanje Knjigovodstvenog Registra

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'Sales Partner'
en: Show In Website
bs_BA: Prikaži na Web Stranici

note: Label of the show_inclusive_tax_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Inclusive Tax in Print
bs_BA: Prikaži uključeni PDV u ispisu

en: Show Item Name
bs_BA: Prikaži Naziv Artikla

note: Label of the show_items (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Items
bs_BA: Prikaži Artikle

note: Label of the show_latest_forum_posts (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Show Latest Forum Posts
bs_BA: Prikaži Najnovije Poruke na Forumu

en: Show Ledger View
bs_BA: Prikaži Prikaz Registra

en: Show Linked Delivery Notes
bs_BA: Prikaži Povezane Dostavnice

note: Label of the show_net_values_in_party_account (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Net Values in Party Account
bs_BA: Prikaži Neto Vrijednosti na Računu Stranke

en: Show Open
bs_BA: Prikaži Otvoreno

en: Show Opening Entries
bs_BA: Prikaži Početne Unose

note: Label of the show_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show Operations
bs_BA: Prikaži Operacije

note: Label of the show_pay_button (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Show Pay Button in Purchase Order Portal
bs_BA: Prikaži Dugme za Plaćanje na Portalu Kupovnog Naloga

en: Show Payment Details
bs_BA: Prikaži Detalje Plaćanja

note: Label of the show_payment_schedule_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Payment Schedule in Print
bs_BA: Prikaži Raspored Plaćanja u ispisu

en: Show Preview
bs_BA: Prikaži Pregled

note: Label of the show_remarks (Check) field in DocType 'Process Statement Of Accounts'
en: Show Remarks
bs_BA: Prikaži Napomene

en: Show Return Entries
bs_BA: Prikaži Povratne Unose

en: Show Sales Person
bs_BA: Prikaži Prodavača

en: Show Stock Ageing Data
bs_BA: Prikaži Podatke Starenja Zaliha

note: Label of the show_taxes_as_table_in_print (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Show Taxes as Table in Print
bs_BA: Prikaži PDV kao Kolonu u Ispisu

en: Show Traceback
bs_BA: Prikaži Traceback

en: Show Variant Attributes
bs_BA: Prikaži Atribute Varijante

en: Show Variants
bs_BA: Prikaži Varijante

en: Show Warehouse-wise Stock
bs_BA: Prikaži Zalihe po Skladištu

en: Show exploded view
bs_BA: Prikaži Rastavljeni Prikaz

note: Label of the show_in_website (Check) field in DocType 'BOM'
en: Show in Website
bs_BA: Prikaži na Web Stranici

en: Show net values in opening and closing columns
bs_BA: Prikaži neto vrijednosti u kolonama za otvaranje i zatvaranje

en: Show only POS
bs_BA: Prikaži samo Kasu

en: Show only the Immediate Upcoming Term
bs_BA: Prikaži samo Neposredan Predstojeći Uslov

en: Show pending entries
bs_BA: Prikaži unose na čekanju

en: Show unclosed fiscal year's P&L balances
bs_BA: Prikaži stanje računa nezatvorene fiskalne godine

en: Show with upcoming revenue/expense
bs_BA: Prikaži s nadolazećim prihodima/rashodima

en: Show zero values
bs_BA: Prikaži nulte vrijednosti

en: Show {0}
bs_BA: Prikaži {0}

note: Label of the signatory_position (Column Break) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Signatory Position
bs_BA: Potpisnička Pozicija

note: Label of the is_signed (Check) field in DocType 'Contract'
en: Signed
bs_BA: Potpisano

note: Label of the signed_by_company (Link) field in DocType 'Contract'
en: Signed By (Company)
bs_BA: Potpis (Kompanija)

note: Label of the signed_on (Datetime) field in DocType 'Contract'
en: Signed On
bs_BA: Potpisano

note: Label of the signee (Data) field in DocType 'Contract'
en: Signee
bs_BA: Potpisnik

note: Label of the signee_company (Signature) field in DocType 'Contract'
en: Signee (Company)
bs_BA: Potpisnik (Kompanija)

note: Label of the sb_signee (Section Break) field in DocType 'Contract'
en: Signee Details
bs_BA: Detalji Potpisnika

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Simple Python Expression, Example: doc.status == 'Open' and doc.issue_type == 'Bug'
bs_BA: Jednostavan Python izraz, primjer: doc.status == 'Open' i doc.issue_type == 'Bug'

note: Description of the 'Condition' (Code) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Simple Python Expression, Example: territory != 'All Territories'
bs_BA: Jednostavan Python izraz, primjer: territory != 'All Territories'

note: Description of the 'Acceptance Criteria Formula' (Code) field in DocType 'Item Quality Inspection Parameter' 'Quality Inspection Reading'
en: Simple Python formula applied on Reading fields.<br> Numeric eg. 1: <b>reading_1 &gt; 0.2 and reading_1 &lt; 0.5</b><br>
    Numeric eg. 2: <b>mean &gt; 3.5</b> (mean of populated fields)<br>
    Value based eg.:  <b>reading_value in ("A", "B", "C")</b>
bs_BA: Jednostavna Python formula primijenjena na polja za čitanje.<br> Numerička npr. 1: <b>čitanje_1 &gt; 0,2 i čitanje_1 &lt; 0,5
    Numerički npr. 2: <b>srednje &gt; 3.5</b> (srednja vrijednost popunjenih polja)<br>
    Na temelju vrijednosti npr.: <b>reading_value u ("A", "B", "C")</b>

note: Option for the 'Call Routing' (Select) field in DocType 'Incoming Call Settings'
en: Simultaneous
bs_BA: Istovremeno

en: Since there is a process loss of {0} units for the finished good {1}, you should reduce the quantity by {0} units for the finished good {1} in the Items Table.
bs_BA: Budući da postoji gubitak u procesu od {0} jedinica za gotov proizvod {1}, trebali biste smanjiti količinu za {0} jedinica za gotov proizvod {1} u Tabeli Artikala.

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Single
bs_BA: Jedan

note: Option for the 'Loyalty Program Type' (Select) field in DocType 'Loyalty Program'
en: Single Tier Program
bs_BA: Jednoslojni Program

note: Label of the single_threshold (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Single Transaction Threshold
bs_BA: Prag Jedne Transakcije

en: Single Variant
bs_BA: Jedna Varijanta

en: Size
bs_BA: Veličina

note: Label of the skip_delivery_note (Check) field in DocType 'Sales Order'
en: Skip Delivery Note
bs_BA: Preskoči Dostavnicu

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Work Order Operation'
en: Skip Material Transfer
bs_BA: Preskočite Prijenos Materijala

note: Label of the skip_material_transfer (Check) field in DocType 'Job Card'
en: Skip Material Transfer to WIP
bs_BA: Preskočite prijenos materijala na Posao U Toku

note: Label of the skip_transfer (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Skip Material Transfer to WIP Warehouse
bs_BA: Preskoči Prijenos Materijala u Posao U Toku Skladište

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Skipped
bs_BA: Preskočeno

en: Skipping Tax Withholding Category {0} as there is no associated account set for Company {1} in it.
bs_BA: Preskoče Kategoriju Poreza po Odbitku {0} jer u njoj nema pridruženog računa za Kompaniju {1} .

en: Skipping {0} of {1}, {2}
bs_BA: Preskačem {0} od {1}, {2}

note: Name of a UOM
en: Slug/Cubic Foot
bs_BA: Slug/Kubična Stopa

en: Small
bs_BA: Malo

en: Smoothing Constant
bs_BA: Konstanta Zaglađivanja

en: Soap & Detergent
bs_BA: Sapun i Deterdžent

en: Software
bs_BA: Softver

en: Software Developer
bs_BA: Razvojni Programer

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Sold
bs_BA: Prodano

en: Sold by
bs_BA: Prodato od

en: Something went wrong please try again
bs_BA: Nešto nije u redu, pokušajte ponovo

en: Sorry, this coupon code is no longer valid
bs_BA: Nažalost, ovaj kod kupona više nije važeći

en: Sorry, this coupon code's validity has expired
bs_BA: Nažalost, ovaj kod kupona je istekao

en: Sorry, this coupon code's validity has not started
bs_BA: Nažalost, ovaj kod kupona nije počeo da važi

note: Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Lead' Label of the utm_source (Link) field in DocType 'Opportun
en: Source
bs_BA: Izvor

note: Label of the source_doctype (Link) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source DocType
bs_BA: Izvorni DocType

note: Label of the reference_name (Dynamic Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Name
bs_BA: Naziv Izvornog Dokumenta

note: Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Batch'
en: Source Document Type
bs_BA: Tip Izvornog Dokumenta

note: Label of the source_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Source Exchange Rate
bs_BA: Izvorni Kurs

note: Label of the source_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Source Fieldname
bs_BA: Naziv Izvornog Polja

note: Label of the source_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Source Location
bs_BA: Izvorna Lokacija

note: Label of the source_name (Data) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Name
bs_BA: Naziv Izvora

note: Label of the source_type (Select) field in DocType 'Support Search Source'
en: Source Type
bs_BA: Tip Izvora

note: Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the set_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the source_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Item' Label of the source_warehous
en: Source Warehouse
bs_BA: Izvorno Skladište

note: Label of the source_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address
bs_BA: Adresa Izvornog Skladišta

note: Label of the source_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Source Warehouse Address Link
bs_BA: Veza Adrese Izvornog Skladišta

en: Source Warehouse is mandatory for the Item {0}.
bs_BA: Izvorno Skladište je obavezno za Artikal {0}.

en: Source and Target Location cannot be same
bs_BA: Izvorna i Ciljna lokacija ne mogu biti iste

en: Source and target warehouse cannot be same for row {0}
bs_BA: Izvorno i ciljno skladište ne mogu biti isto za red {0}

en: Source and target warehouse must be different
bs_BA: Izvorno i ciljno skladište moraju se razlikovati

en: Source of Funds (Liabilities)
bs_BA: Izvor Sredstava (Obaveze)

en: Source warehouse is mandatory for row {0}
bs_BA: Izvorno skladište je obavezno za red {0}

note: Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the sourced_by_supplier (Check) field in DocType 'BOM Item'
en: Sourced by Supplier
bs_BA: Izvor je  Dobavljač

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Account
bs_BA: Južnoafrički PDV Račun

note: Name of a DocType
en: South Africa VAT Settings
bs_BA: Postavke PDV-a u Južnoj Africi

note: Label of the spacer (Data) field in DocType 'Dunning'
en: Spacer
bs_BA: Razmak

note: Description of a DocType
en: Specify Exchange Rate to convert one currency into another
bs_BA: Navedi Devizni Kurs da pretvorite jednu valutu u drugu

note: Description of a DocType
en: Specify conditions to calculate shipping amount
bs_BA: Navedi uslove za izračunavanje iznosa pošiljke

en: Split
bs_BA: Razdjeli

en: Split Asset
bs_BA: Podjeljena Imovina

en: Split Batch
bs_BA: Podjeli Šaržu

note: Description of the 'Book Tax Loss on Early Payment Discount' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Split Early Payment Discount Loss into Income and Tax Loss
bs_BA: Podijeli Gubitak Popusta Prijevremenog Plaćanja na Prihod i Gubitak PDV-a

note: Label of the split_from (Link) field in DocType 'Asset'
en: Split From
bs_BA: Podjeli od

en: Split Issue
bs_BA: Razdjeli Slučaj

en: Split Qty
bs_BA: Podjeljena Količina

en: Split Quantity must be less than Asset Quantity
bs_BA: Količina podijeljene imovine mora biti manja od količine imovine

en: Splitting {0} {1} into {2} rows as per Payment Terms
bs_BA: Podjela {0} {1} na {2} redove prema Uslovima Plaćanja

en: Sports
bs_BA: Sport

note: Name of a UOM
en: Square Centimeter
bs_BA: Kubni Centimetar

note: Name of a UOM
en: Square Foot
bs_BA: Kvadratna Stopa

note: Name of a UOM
en: Square Inch
bs_BA: Kvadratni Inč

note: Name of a UOM
en: Square Kilometer
bs_BA: Kvadratni Kilometar

note: Name of a UOM
en: Square Meter
bs_BA: Kvadratni Metar

note: Name of a UOM
en: Square Mile
bs_BA: Kvadratna Milja

note: Name of a UOM
en: Square Yard
bs_BA: Kvadratni Jard

en: Sr
bs_BA: Red

note: Label of the stage (Data) field in DocType 'Prospect Opportunity'
en: Stage
bs_BA: Faza

note: Label of the stage_name (Data) field in DocType 'Sales Stage'
en: Stage Name
bs_BA: Naziv Faze

note: Label of the stale_days (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Stale Days
bs_BA: Neaktivni Dani

en: Stale Days should start from 1.
bs_BA: Neaktivni Dani bi trebalo da počnu od 1.

en: Standard Buying
bs_BA: Standard Kupovina

en: Standard Description
bs_BA: Standard Opis

en: Standard Rated Expenses
bs_BA: Standard Ocenjeni Troškovi

en: Standard Selling
bs_BA: Standard Prodaja

note: Label of the standard_rate (Currency) field in DocType 'Item'
en: Standard Selling Rate
bs_BA: Standardna Prodajna Cijena

note: Option for the 'Create Chart Of Accounts Based On' (Select) field in DocType 'Company'
en: Standard Template
bs_BA: Standard Šablon

note: Description of a DocType
en: Standard Terms and Conditions that can be added to Sales and Purchases. Examples: Validity of the offer, Payment Terms, Safety and Usage, etc.
bs_BA: Standard Uslovi i Odredbe koji se mogu navesti u Prodaju i Kupovinu. Primjeri: Valjanost Ponude, Uslovi Plaćanja, Sigurnost i Korištenje itd.

en: Standard rated supplies in {0}
bs_BA: Standardno ocijenjeno zalihe u {0}

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Purchase Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense heads like "Shipping", "Insurance", "Handling", etc.
bs_BA: Standard PDV šablon koji se može primijeniti na sve kupovne transakcije. Ovaj šablon može sadržavati listu PDV računa, kao i drugih računa troškova kao što su "Pošiljka", "Osiguranje", "Rukovanje", itd.

note: Description of a DocType
en: Standard tax template that can be applied to all Sales Transactions. This template can contain a list of tax heads and also other expense/income heads like "Shipping", "Insurance", "Handling" etc.
bs_BA: Standardni PDV šablon koji se može primijeniti na sve Prodajne Transakcije. Ovaj šablon može sadržavati listu PDV Računa, kao i drugih računa rashoda/prihoda kao što su "Poštarina", "Osiguranje", "Rukovanje" itd.

note: Label of the standing_name (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the standing_name (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Standing Name
bs_BA: Poredak

en: Start / Resume
bs_BA: Pokreni / Nastavi

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Accounting Period' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the start_date (Date) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Label of the s
en: Start Date
bs_BA: Start Datum

en: Start Date cannot be before the current date
bs_BA: Datum početka ne može biti prije tekućeg datuma

en: Start Date should be lower than End Date
bs_BA: Datum početka bi trebao biti prije od datuma završetka

en: Start Deletion
bs_BA: Pokreni Brisanje

en: Start Import
bs_BA: Pokreni Uvoz

en: Start Job
bs_BA: Počni Rad

en: Start Merge
bs_BA: Pokreni Spajanje

en: Start Reposting
bs_BA: Počni Ponovno Knjiženje

note: Label of the start_time (Time) field in DocType 'Workstation Working Hour' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Stock Reposting Settings' Label of the start_time (Time) field in DocType 'Service Day' Label of the start_time (Datetime) field in DocType 'Call Log'
en: Start Time
bs_BA: Vrijeme Početka

en: Start Time can't be greater than or equal to End Time for {0}.
bs_BA: Vrijeme Početka ne može biti veće ili jednako Vremenu Završetka za {0}.

en: Start Timer
bs_BA: Pokreni Brojanje Vremena

en: Start Year
bs_BA: Početna Godina

en: Start Year and End Year are mandatory
bs_BA: Početna i Završna godina su obavezne

note: Label of the section_break_18 (Section Break) field in DocType 'Project'
en: Start and End Dates
bs_BA: Datum Početka i Završetka

note: Description of the 'From Date' (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Start date of current invoice's period
bs_BA: Datum početka tekućeg perioda fakture

en: Start date should be less than end date for Item {0}
bs_BA: Datum početka bi trebao biti prije od datuma završetka za atikal {0}

en: Start date should be less than end date for task {0}
bs_BA: Datum početka bi trebao biti prije od datuma završetka za zadatak {0}

en: Started
bs_BA: Pokrenut

note: Label of the started_time (Datetime) field in DocType 'Job Card'
en: Started Time
bs_BA: Vrijeme Početka

en: Started a background job to create {1} {0}
bs_BA: Započet je pozadinski posao za kreiranje {1} {0}

note: Label of the date_dist_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the payer_name_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template' Label of the amt_in_words_from_left_edge (Float) field in DocType 'Cheque Label of the amt_in_figures_from_left_edge (Float) 
en: Starting location from left edge
bs_BA: Početna lokacija s lijeve ivice

note: Label of the starting_position_from_top_edge (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Starting position from top edge
bs_BA: Početni položaj od gornje ivice

note: Label of the state (Data) field in DocType 'Lead' Label of the state (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the state (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: State
bs_BA: Zemlja

note: Label of the status_details (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement'
en: Status Details
bs_BA: Detalji Statusa

note: Label of the illustration_section (Section Break) field in DocType 'Workstation'
en: Status Illustration
bs_BA: Prikaz Statusa

en: Status must be Cancelled or Completed
bs_BA: Status mora biti Poništen ili Dovršen

en: Status must be one of {0}
bs_BA: Status mora biti jedan od {0}

en: Status set to rejected as there are one or more rejected readings.
bs_BA: Status je postavljen na odbijeno jer postoji jedno ili više odbijenih očitavanja.

note: Description of the 'Supplier Details' (Text) field in DocType 'Supplier'
en: Statutory info and other general information about your Supplier
bs_BA: Zakonske informacije i druge opšte informacije o vašem Dobavljaču

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Group in Incoterm's connections Label of a Card Break in the Home Workspace Name of a Workspace
en: Stock
bs_BA: Zalihe

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Stock Adjustment
bs_BA: Podešavanje Zaliha

note: Label of the stock_adjustment_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Adjustment Account
bs_BA: Račun Usklađivanja Zaliha

note: Label of the stock_ageing_section (Section Break) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Ageing
bs_BA: Starenje Zaliha

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Analytics
bs_BA: Analiza Zaliha

en: Stock Assets
bs_BA: Imovina Zaliha

en: Stock Available
bs_BA: Dostupne Zalihe

note: Label of the stock_balance (Button) field in DocType 'Quotation Item' Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Balance
bs_BA: Stanje Zaliha

en: Stock Balance Report
bs_BA: Izvještaj Stanja Zaliha

en: Stock Capacity
bs_BA: Kapacitet Zaliha

note: Label of the stock_closing_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Closing
bs_BA: Zamrzavanje Zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Closing Balance
bs_BA: Zaključano Stanje Zaliha

note: Label of the stock_closing_entry (Link) field in DocType 'Stock Closing Balance' Name of a DocType
en: Stock Closing Entry
bs_BA: Unos Zaključanog Stanja

en: Stock Closing Entry {0} already exists for the selected date range
bs_BA: Unos Zaključanih Zaliha {0} već postoji za odabrani vremenski raspon

en: Stock Closing Entry {0} has been queued for processing, system will take sometime to complete it.
bs_BA: Unos Zaključanih Zaliha {0} je stavljen na čekanje za obradu, sistemu će trebati neko vrijeme da ga završi.

en: Stock Closing Log
bs_BA: Zapisnik Zaključavanja Zaliha

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Stock Details
bs_BA: Detalji Zaliha

en: Stock Entries already created for Work Order {0}: {1}
bs_BA: Unosi Zaliha su već kreirani za Radni Nalog {0}: {1}

note: Label of the stock_entry (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType Option for the 'From Voucher Type' (Select) field in DocType 'Stock Reservation Entry' Labe
en: Stock Entry
bs_BA: Unos Zaliha

note: Label of the outgoing_stock_entry (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Stock Entry (Outward GIT)
bs_BA: Unos Zaliha (van GIT)

note: Label of the ste_detail (Data) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Stock Entry Child
bs_BA: Podređeni Unos Zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Entry Detail
bs_BA: Detalji Unosa Zaliha

note: Label of the stock_entry_type (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType
en: Stock Entry Type
bs_BA: Tip Unosa Zaliha

en: Stock Entry has been already created against this Pick List
bs_BA: Unos Zaliha je već kreiran naspram ove Liste Odabira

en: Stock Entry {0} created
bs_BA: Unos Zaliha {0} je kreiran

en: Stock Entry {0} has created
bs_BA: Unos Zaliha {0} je kreiran

en: Stock Entry {0} is not submitted
bs_BA: Unos Zaliha {0} nije podnešen

en: Stock Expenses
bs_BA: Troškovi Zaliha

note: Label of the stock_frozen_upto (Date) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Frozen Up To
bs_BA: Zalihe Zamrznute do

en: Stock In Hand
bs_BA: Zalihe

note: Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the stock_items (Table) field in DocType 'Asset Repair'
en: Stock Items
bs_BA: Artikli Zaliha

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace Label of a shortcut in the Stock Workspace
en: Stock Ledger
bs_BA: Registar Zaliha

en: Stock Ledger Entries and GL Entries are reposted for the selected Purchase Receipts
bs_BA: Unosi Registra Zaliha i Unosi Knjigovodstva se ponovo knjiže za odabrane Kupovne Račune

note: Name of a DocType
en: Stock Ledger Entry
bs_BA: Unos Registra Zaliha

en: Stock Ledger ID
bs_BA: ID Registra Zaliha

note: Name of a report
en: Stock Ledger Invariant Check
bs_BA: Kontrola Nepromjenjivog Registra Zaliha

note: Name of a report
en: Stock Ledger Variance
bs_BA: Odstupanja Registra Zaliha

en: Stock Levels
bs_BA: Količina Zaliha

en: Stock Liabilities
bs_BA: Obaveze Zaliha

note: Name of a role
en: Stock Manager
bs_BA: Upravitelj Skladišta

en: Stock Movement
bs_BA: Upravljanje Zalihama

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Partially Reserved
bs_BA: Djelimično Rezervisana Zaliha

note: Label of the stock_planning_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Planning
bs_BA: Planiranje Zaliha

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Projected Qty
bs_BA: Predviđena Količina Zaliha

note: Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Creator Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Explosion Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'BOM Item' Label of the stock_qty (Float) field in DocType 'Material Request Item' Label of the stock_qty (Float) fi
en: Stock Qty
bs_BA: Količina Zaliha

note: Name of a report
en: Stock Qty vs Serial No Count
bs_BA: Količina Zaliha u odnosu na Serijski Broj

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the stock_received_but_not_billed (Link) field in DocType 'Company'
en: Stock Received But Not Billed
bs_BA: Zaliha Primljena, ali nije Fakturisana

note: Label of a Link in the Home Workspace Name of a DocType Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Stock Reconciliation' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Reconciliation
bs_BA: Popis Zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Reconciliation Item
bs_BA: Artikal Popisa Zaliha

en: Stock Reconciliations
bs_BA: Popisi Zaliha

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Reports
bs_BA: Izvještaji Zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Reposting Settings
bs_BA: Postavke Ponovnog Knjiženja Zaliha

note: Label of the stock_reservation_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Reservation
bs_BA: Rezervacija Zaliha

en: Stock Reservation Entries Cancelled
bs_BA: Otkazani Unosi Rezervacije Zaliha

en: Stock Reservation Entries Created
bs_BA: Kreirani Unosi Rezervacija Zaliha

note: Name of a DocType
en: Stock Reservation Entry
bs_BA: Unos Rezervacije Zaliha

en: Stock Reservation Entry cannot be updated as it has been delivered.
bs_BA: Unos Rezervacije Zaliha ne može se ažurirati pošto je već dostavljeno.

en: Stock Reservation Entry created against a Pick List cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
bs_BA: Unos Rezervacije Zaliha kreiran naspram Liste Odabira ne može se ažurirati. Ako trebate napraviti promjene, preporučujemo da poništite postojeći unos i kreirate novi.

en: Stock Reservation Warehouse Mismatch
bs_BA:  Neusklađeno Skladišta Rezervacije Zaliha

en: Stock Reservation can only be created against {0}.
bs_BA: Rezervacija Zaliha može se kreirati naspram {0}.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Stock Reserved
bs_BA: Rezervisana Zaliha

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item'
en: Stock Reserved Qty
bs_BA: Rezervisana Količina Zaliha

note: Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item' Label of the stock_reserved_qty (Float) field in DocType 'Pick List Item'
en: Stock Reserved Qty (in Stock UOM)
bs_BA: Rezervisana Količina Zaliha (u Jedinici Zaliha)

note: Label of the auto_accounting_for_stock_settings (Section Break) field in DocType 'Company' Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Settings
bs_BA: Postavke Zaliha

note: Label of the stock_summary_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor' Label of the stock_summary (HTML) field in DocType 'Plant Floor' Label of a Link in the Stock Workspace
en: Stock Summary
bs_BA: Sažetak Zaliha

note: Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Stock Transactions
bs_BA: Transakcije Zaliha

note: Label of the section_break_9 (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Transactions Settings
bs_BA: Postavke Transakcija Zaliha

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the s
en: Stock UOM
bs_BA: Skladišna Jedinica

note: Label of the conversion_factor_section (Section Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock UOM Quantity
bs_BA: Količina u Skladišnoj Jedinici

en: Stock Unreservation
bs_BA: Poništavanje Rezervacije Zaliha

note: Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Purchase Receipt Item Label of the stock_uom (Link) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Stock Uom
bs_BA: Skladišna Jedinica

note: Name of a role
en: Stock User
bs_BA: Skladišni Korisnik

note: Label of the stock_validations_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock Validations
bs_BA: Provjera Zaliha

note: Label of the stock_value (Float) field in DocType 'Bin' Label of the value (Currency) field in DocType 'Quick Stock Balance'
en: Stock Value
bs_BA: Vrijednost Zaliha

note: Name of a report
en: Stock and Account Value Comparison
bs_BA: Poređenje Vrijednosti Zaliha i Računa

note: Label of the stock_tab (Tab Break) field in DocType 'Company'
en: Stock and Manufacturing
bs_BA: Zalihe i Proizvodnja

en: Stock cannot be reserved in group warehouse {0}.
bs_BA: Zalihe se ne mogu rezervisati u grupnom skladištu {0}.

en: Stock cannot be reserved in the group warehouse {0}.
bs_BA: Zalihe se ne mogu rezervisati u grupnom skladištu {0}.

en: Stock cannot be updated against Purchase Receipt {0}
bs_BA: Zalihe se ne mogu ažurirati naspram Kupovnog Računa {0}

en: Stock cannot be updated against the following Delivery Notes: {0}
bs_BA: Zalihe se ne mogu ažurirati naspram sljedećih Dostavnica: {0}

en: Stock cannot be updated because the invoice contains a drop shipping item. Please disable 'Update Stock' or remove the drop shipping item.
bs_BA: Zalihe se ne mogu ažurirati jer Faktura sadrži artikal direktne dostave. Onemogući 'Ažuriraj Zalihe' ili ukloni artikal direktne dostave.

en: Stock has been unreserved for work order {0}.
bs_BA: Rezervisana Zaliha je poništena za Radni Nalog {0}.

en: Stock not available for Item {0} in Warehouse {1}.
bs_BA: Zaliha nije dostupna za Artikal {0} u Skladištu {1}.

en: Stock quantity not enough for Item Code: {0} under warehouse {1}. Available quantity {2} {3}.
bs_BA: Količina Zaliha nije dovoljna za Kod Artikla: {0} na skladištu {1}. Dostupna količina {2} {3}.

en: Stock transactions before {0} are frozen
bs_BA: Transakcije Zaliha prije {0} su zamrznute

note: Description of the 'Freeze Stocks Older Than (Days)' (Int) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock transactions that are older than the mentioned days cannot be modified.
bs_BA: Transakcije Zaliha koje su starije od navedenih dana ne mogu se mijenjati.

note: Description of the 'Auto Reserve Stock for Sales Order on Purchase' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Stock will be reserved on submission of <b>Purchase Receipt</b> created against Material Request for Sales Order.
bs_BA: Zalihe će biti rezervisane po podnošenju <b>Kupovnog Računa</b> kreirane naspram Materijalnog Naloga za Prodajni Nalog.

en: Stock/Accounts can not be frozen as processing of backdated entries is going on. Please try again later.
bs_BA: Zalihe/Računi ne mogu se zamrznuti jer je u toku obrada unosa unazad. Pkušaj ponovo kasnije.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Stop
bs_BA: Zaustavi

note: Label of the stop_reason (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Stop Reason
bs_BA: Razlog Zastoja

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Supplier Quotation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Stopped
bs_BA: Zaustavljeno

en: Stopped Work Order cannot be cancelled, Unstop it first to cancel
bs_BA: Zaustavljeni Radni Nalog se ne može otkazati, prvo ga prekini da biste otkazali

en: Stores
bs_BA: Prodavnice

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Straight Line
bs_BA: Linearno

en: Sub Assemblies
bs_BA: Podmontaže

note: Label of the raw_materials_tab (Tab Break) field in DocType 'BOM Creator'
en: Sub Assemblies & Raw Materials
bs_BA: Podsklopovi i Sirovine

en: Sub Assembly Item
bs_BA: Artikal Podsklopa

note: Label of the production_item (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Sub Assembly Item Code
bs_BA: Kod Artikla Podsklopa

en: Sub Assembly Item is mandatory
bs_BA: Artikal Podsklopa je obavezan

note: Label of the section_break_24 (Section Break) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Items
bs_BA: Artikli Podsklopa

note: Label of the sub_assembly_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: Sub Assembly Warehouse
bs_BA: Skladište Podsklopa

note: Name of a DocType
en: Sub Operation
bs_BA: Podoperacija

note: Label of the sub_operations (Table) field in DocType 'Job Card' Label of the section_break_21 (Tab Break) field in DocType 'Job Card' Label of the sub_operations_section (Section Break) field in DocType 'Operation'
en: Sub Operations
bs_BA: Podoperacije

note: Label of the procedure (Link) field in DocType 'Quality Procedure Process'
en: Sub Procedure
bs_BA: Podprocedura

en: Sub Total
bs_BA: Podzbir

en: Sub-assembly BOM Count
bs_BA: Količina Sastavnice Podsklopa

en: Sub-contracting
bs_BA: Podizvođač

note: Option for the 'Manufacturing Type' (Select) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: Subcontract
bs_BA: Podizvođač

note: Label of the subcontract_bom_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt Item'
en: Subcontract BOM
bs_BA: Sastavnica Podizvođača

en: Subcontract Order
bs_BA: Podizvođački Nalog

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Subcontract Order Summary
bs_BA: Sažetak Podizvođačkog Naloga

en: Subcontract Return
bs_BA: Podizvođački Povrat

note: Label of the subcontracted_item (Link) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Subcontracted Item
bs_BA: Podizvođački Artikal

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Item To Be Received
bs_BA: Podugovoreni Artikal za Prijem

en: Subcontracted Purchase Order
bs_BA: Podizvođački Kupovni Nalog

note: Label of the subcontracted_quantity (Float) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Subcontracted Quantity
bs_BA: Podizvođačka Količina

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Subcontracted Raw Materials To Be Transferred
bs_BA: Podizvođačke Sirovine koje treba Prenijeti

note: Option for the 'Type' (Select) field in DocType 'Material Request Plan Item' Label of the subcontracting_section (Section Break) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Material Requ
en: Subcontracting
bs_BA: Podizvođač

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Name of a DocType
en: Subcontracting BOM
bs_BA: Sastavnica Podizvođača

note: Label of the subcontracting_conversion_factor (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Subcontracting Conversion Factor
bs_BA: Faktor Konverzije Podizvođača

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Stock Entry' Name of a DocType Label of the subcontracting_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item' Receipt Supplied Item'
en: Subcontracting Order
bs_BA: Podizvođački Nalog

note: Description of the 'Auto Create Subcontracting Order' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Order (Draft) will be auto-created on submission of Purchase Order.
bs_BA: Podizvođački Nalog (nacrt) će biti automatski kreiran nakon podnošenja Kupovnog Naloga.

note: Name of a DocType Label of the subcontracting_order_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Order Item
bs_BA: Artikal Podizvođačkog Naloga

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Service Item
bs_BA: Servisni Artikal Podizvođačkog Naloga

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Order Supplied Item
bs_BA: Dostavljeni Artikal Podizvođačkog Naloga

en: Subcontracting Order {0} created.
bs_BA: Podizvođački Nalog {0} je kreiran.

note: Label of the purchase_order (Link) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Subcontracting Purchase Order
bs_BA: Podizvođački Kupovni Nalog

note: Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of the subcontracting_receipt (Link) field in DocType 'Purchase Receipt' Option for the 'Reference Type' (Select) field in DocType 'Quality Inspection' Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt
bs_BA: Podizvođački Račun

note: Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Purchase Receipt Item' Name of a DocType Label of the subcontracting_receipt_item (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt Item'
en: Subcontracting Receipt Item
bs_BA: Artikal Podizvođačkog Računa

note: Name of a DocType
en: Subcontracting Receipt Supplied Item
bs_BA: Dostavljeni Artikal Podizvođačkog Računa

note: Label of the subcontract (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings'
en: Subcontracting Settings
bs_BA: Postavke Podizvođača

note: Label of the subdivision (Autocomplete) field in DocType 'Holiday List'
en: Subdivision
bs_BA: Pododjeljenje

note: Label of the subject (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the subject (Data) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the subject (Small Text) field in DocType 'Asset Activity' Label of the subject (Read Only) field in DocType 'Project Template Task' Label of the subje
en: Subject
bs_BA: Predmet

en: Submit
bs_BA: Podnesi

en: Submit Action Failed
bs_BA: Radnja Podnošenja Neuspješna

note: Label of the submit_after_import (Check) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Submit After Import
bs_BA: Podnesi Nakon Uvoza

note: Label of the submit_err_jv (Check) field in DocType 'Company'
en: Submit ERR Journals?
bs_BA: Podnesi ERR Žurnale?

note: Label of the submit_invoice (Check) field in DocType 'Subscription'
en: Submit Generated Invoices
bs_BA: Podnesi Generirane Fakture

note: Label of the submit_journal_entries (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Submit Journal Entries
bs_BA: Podnesi Naloge Knjiženja

en: Submit this Work Order for further processing.
bs_BA: Podnesi ovaj Radni Nalog za dalju obradu.

en: Submit your Quotation
bs_BA: Podnesi Ponudu

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Payment Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Closing Entry' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select
en: Submitted
bs_BA: Podnešeno

note: Label of the subscription (Link) field in DocType 'Process Subscription' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Sale
en: Subscription
bs_BA: Pretplata

note: Label of the end_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription End Date
bs_BA: Datum Završetka Pretplate

en: Subscription End Date is mandatory to follow calendar months
bs_BA: Datum Završetka Pretplate je obavezan da prati kalendarske mjesece

en: Subscription End Date must be after {0} as per the subscription plan
bs_BA: Datum Završetka Pretplate mora biti poslije {0} prema planu pretplate

note: Name of a DocType
en: Subscription Invoice
bs_BA: Faktura Pretplate

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Subscription Management
bs_BA: Upravljanje Pretplatom

note: Label of the subscription_period (Section Break) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Period
bs_BA: Period Pretplate

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Plan
bs_BA: Plan Pretplate

note: Name of a DocType
en: Subscription Plan Detail
bs_BA: Detalj Plana Pretplate

note: Label of the subscription_plans (Table) field in DocType 'Payment Request'
en: Subscription Plans
bs_BA: Planovi Pretplate

note: Label of the price_determination (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Subscription Price Based On
bs_BA: Cijena Pretplate na osnovu

note: Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'Payment Request' Label of the subscription_section (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the subscription_section (Section Break) f
en: Subscription Section
bs_BA: Sekcija Pretplate

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Subscription Settings
bs_BA: Postavke Pretplate

note: Label of the start_date (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Subscription Start Date
bs_BA: Datum Početka Pretplate

en: Subscription for Future dates cannot be processed.
bs_BA: Pretplata za buduće datume nemože se obraditi.

en: Subscriptions
bs_BA: Pretplate

note: Label of the succeeded (Int) field in DocType 'Bulk Transaction Log'
en: Succeeded
bs_BA: Uspjelo

en: Succeeded Entries
bs_BA: Uspjeli Upisi

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Ledger Merge'
en: Success
bs_BA: Uspjeh

note: Label of the success_redirect_url (Data) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Redirect URL
bs_BA: URL Uspješnog Preusmjeravanja

note: Label of the success_details (Section Break) field in DocType 'Appointment Booking Settings'
en: Success Settings
bs_BA: Uspješna Podešavanja

note: Option for the 'Depreciation Entry Posting Status' (Select) field in DocType 'Asset'
en: Successful
bs_BA: Uspješno

en: Successfully Reconciled
bs_BA: Uspješno Usaglašeno

en: Successfully Set Supplier
bs_BA: Uspješno Postavljen Dobavljač

en: Successfully changed Stock UOM, please redefine conversion factors for new UOM.
bs_BA: Uspješno promijenjena Jedinica Zaliha, redefinirajte faktore konverzije za novu Jedinicu.

en: Successfully imported {0}
bs_BA: Uspješno uveženo {0}

en: Successfully imported {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
bs_BA: Uspješno uvežen {0} zapis iz {1}. Kliknite na Izvezi redove s greškom, popravite greške i ponovo izvezi.

en: Successfully imported {0} record.
bs_BA: Uspješno uvežen {0} zapis.

en: Successfully imported {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
bs_BA: Uspješno uveženo {0} zapisa iz {1}. Klikni na izvezi redove s greškom, popravite greške i ponovo uvezi.

en: Successfully imported {0} records.
bs_BA: Uspješno uveženo {0} zapisa.

en: Successfully linked to Customer
bs_BA: Uspješno povezan s Klijentom

en: Successfully linked to Supplier
bs_BA: Uspješno povezan s Dobavljačem

en: Successfully merged {0} out of {1}.
bs_BA: Uspješno spojeno {0} od {1}.

en: Successfully updated {0}
bs_BA: Uspješno ažuriran {0}

en: Successfully updated {0} record out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
bs_BA: Uspješno ažuriran zapis {0} od {1}. Klikni na Izvezi Redove s Greškom, popravi greške i ponovo uvezi.

en: Successfully updated {0} record.
bs_BA: Zapis {0} je uspješno ažuriran.

en: Successfully updated {0} records out of {1}. Click on Export Errored Rows, fix the errors and import again.
bs_BA: Uspješno ažurirano {0} zapisa od {1}. Klikni na Izvezi Redove s Greškom, popravi greške i ponovo uvezi.

en: Successfully updated {0} records.
bs_BA: Uspješno ažurirano {0} zapisa.

note: Option for the 'Request Type' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Suggestions
bs_BA: Prijedlozi

note: Label of the doctypes (Table) field in DocType 'Transaction Deletion Record' Label of the summary (Small Text) field in DocType 'Call Log'
en: Summary
bs_BA: Sažetak

en: Summary for this month and pending activities
bs_BA: Sažetak za ovaj mjesec i aktivnosti na čekanju

en: Summary for this week and pending activities
bs_BA: Sažetak za ovu sedmicu i aktivnosti na čekanju

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Sunday
bs_BA: Nedjelja

en: Supplied Item
bs_BA: Dostavljeni Artikal

note: Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplied_items (Table) field in DocType 'Subcontracting Order'
en: Supplied Items
bs_BA: Dostavljeni Artikli

note: Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Supplied Qty
bs_BA: Dostavljena Količina

note: Label of the supplier (Link) field in DocType 'Bank Guarantee' Label of the party (Link) field in DocType 'Payment Order' Label of the supplier (Link) field in DocType 'Payment Order Reference' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier (Link) fiel
en: Supplier
bs_BA: Dobavljač

note: Label of the section_addresses (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_address (Link) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the supplier_address_section (Section Break) field in D
en: Supplier Address
bs_BA: Adresa Dobavljača

note: Label of the address_display (Text Editor) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Address Details
bs_BA: Detalji Adrese Dostavljača

note: Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Addresses And Contacts
bs_BA: Adrese i Kontakti Dobavljača

note: Label of the contact_person (Link) field in DocType 'Purchase Order'
en: Supplier Contact
bs_BA: Kontakt Dobavljača

note: Label of the supplier_delivery_note (Data) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Delivery Note
bs_BA: Dostavnica Dobavljača

note: Label of the supplier_details (Text) field in DocType 'Supplier' Label of the supplier_details (Section Break) field in DocType 'Item' Label of the contact_section (Section Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Details
bs_BA: Detalji Dobavljača

note: Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the supplier_group (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the supplier_group (Table MultiSelect) field in DocType 'Promotional Sch
en: Supplier Group
bs_BA: Grupa Dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Group Item
bs_BA: Artikal Grupa Dobavljača

note: Label of the supplier_group_name (Data) field in DocType 'Supplier Group'
en: Supplier Group Name
bs_BA: Naziv Grupe Dobavljača

note: Label of the supplier_info_tab (Tab Break) field in DocType 'Stock Entry'
en: Supplier Info
bs_BA: Informacije Dobavljača

note: Label of the supplier_invoice_details (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice
bs_BA: Faktura Dobavljača

note: Label of the bill_date (Date) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice Date
bs_BA: Datum Fakture Dobavljaća

en: Supplier Invoice Date cannot be greater than Posting Date
bs_BA: Datum Fakture Dobavljača ne može biti kasnije od Datuma Knjiženja

note: Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the bill_no (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Supplier Invoice No
bs_BA: Broj Fakture Dobavljača

en: Supplier Invoice No exists in Purchase Invoice {0}
bs_BA: Broj Fakture Dobavljača postoji u Kupovnoj Fakturi {0}

note: Name of a DocType
en: Supplier Item
bs_BA: Artikal Dobavljača

note: Label of the supplier_items (Table) field in DocType 'Item'
en: Supplier Items
bs_BA: Artikli Dobavljača

note: Label of the lead_time_days (Int) field in DocType 'Supplier Quotation Item'
en: Supplier Lead Time (days)
bs_BA: Vrijeme isporuke dobavljača (dana)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace Label of a Link in the Payables Workspace
en: Supplier Ledger Summary
bs_BA: Registar Dobavljača

note: Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Supplier Naming By' (Select) field in DocType 'Buying Settings' Label of the supplier_name (Data) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_name (Read Only) field in DocType 'Request for Quotation Sup
en: Supplier Name
bs_BA: Naziv Dobavljača

note: Label of the supp_master_name (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Supplier Naming By
bs_BA: Imenovanje Dobavljača na osnovu

note: Label of the supplier_number (Data) field in DocType 'Supplier Number At Customer'
en: Supplier Number
bs_BA: Broj Dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Number At Customer
bs_BA: Broj Dobavljača kod Klijenta

note: Label of the supplier_numbers (Table) field in DocType 'Customer'
en: Supplier Numbers
bs_BA: Brojevi Dobavljača

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Request for Quotation Item'
en: Supplier Part No
bs_BA: Broj Artikla Dobavljača

note: Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Item Supplier' Label of the supplier_part_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt
en: Supplier Part Number
bs_BA: Broj Artikla Dobavljača

note: Label of the portal_users (Table) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Portal Users
bs_BA: Korisnici Portala Dobavljača

note: Label of the supplier_primary_address (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Address
bs_BA: Primarna Adresa Dobavljača

note: Label of the supplier_primary_contact (Link) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Primary Contact
bs_BA: Primarni Kontakt Dobavljača

note: Label of the ref_sq (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace Label of the supplier_quotation (Link) field in DocType 'Quotation'
en: Supplier Quotation
bs_BA: Ponuda Dobavljača

note: Name of a report Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Quotation Comparison
bs_BA: Poređenje Ponuda Dobavljača

note: Label of the supplier_quotation_item (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Name of a DocType
en: Supplier Quotation Item
bs_BA: Artikal Ponude Dobavljača

en: Supplier Quotation {0} Created
bs_BA: Ponuda Dobavljača {0} Kreirana

en: Supplier Reference
bs_BA: Referenca Dobavljača

note: Label of the supplier_score (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Supplier Score
bs_BA: Bodovi Dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Card Break in the Buying Workspace Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard
bs_BA: Bodovna Tablica Dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Criteria
bs_BA: Kriterijumi za Bodovnu Tablicu Dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Period
bs_BA: Period Bodovne Tablice Dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Criteria
bs_BA: Kriterijumi Bodovanja Bodovne Tablice Dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Standing
bs_BA: Poredak Bodovanja Bodovne Tablice Dobavljača

note: Name of a DocType
en: Supplier Scorecard Scoring Variable
bs_BA: Varijabla Bodovanja Bodovne Tablice Dobavljača

note: Label of the scorecard (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Supplier Scorecard Setup
bs_BA: Podešavanje Bodovne Tablice Dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Standing
bs_BA: Poredak Bodovne Tablice Dobavljača

note: Name of a DocType Label of a Link in the Buying Workspace
en: Supplier Scorecard Variable
bs_BA: Varijabla Bodovne Tablice Dobavljača

note: Label of the supplier_type (Select) field in DocType 'Supplier'
en: Supplier Type
bs_BA: Tip Dobavljača

note: Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order' Label of the supplier_warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Supplier Warehouse
bs_BA: Skladište Dobavljača

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Supplier delivers to Customer
bs_BA: Dobavljač isporučuje Klijentu

note: Description of the 'Supplier Numbers' (Table) field in DocType 'Customer'
en: Supplier numbers assigned by the customer
bs_BA: Brojevi dobavljača koje dodjeljuje klijent

note: Description of a DocType
en: Supplier of Goods or Services.
bs_BA: Dobavljač Proizvoda ili Usluga.

en: Supplier {0} not found in {1}
bs_BA: Dobavljač {0} nije pronađen u {1}

en: Supplier(s)
bs_BA: Dobavljač(i)

note: Label of a Link in the Buying Workspace Name of a report
en: Supplier-Wise Sales Analytics
bs_BA: Analiya Prodaje naspram Dobavljača

note: Label of the suppliers (Table) field in DocType 'Request for Quotation'
en: Suppliers
bs_BA: Dobavljači

en: Supplies subject to the reverse charge provision
bs_BA: Zalihe podliježu odredbi o povratnoj naplati

note: Label of the is_sub_contracted_item (Check) field in DocType 'Item'
en: Supply Raw Materials for Purchase
bs_BA: Dostava Sirovina za Kupovinu

note: Name of a Workspace
en: Support
bs_BA: Podrška

note: Name of a report
en: Support Hour Distribution
bs_BA: Raspodjele Sati Podrške

note: Label of the portal_sb (Section Break) field in DocType 'Support Settings'
en: Support Portal
bs_BA: Portal Podrške

note: Name of a DocType
en: Support Search Source
bs_BA: Podrška Izvoru Pretrage

note: Label of a Link in the Settings Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Support Settings
bs_BA: Postavke Podrške

note: Name of a role
en: Support Team
bs_BA: Tim Podrške

en: Support Tickets
bs_BA: Slučajevi Podrške

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Driver' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Suspended
bs_BA: Suspendiran

en: Switch Between Payment Modes
bs_BA: Prebaci između načina plaćanja

note: Label of the symbol (Data) field in DocType 'UOM'
en: Symbol
bs_BA: Simbol

en: Sync Now
bs_BA: Sinhronizuj Sad

en: Sync Started
bs_BA: Sinhronizacija Pokrenuta

note: Label of the automatic_sync (Check) field in DocType 'Plaid Settings'
en: Synchronize all accounts every hour
bs_BA: Sinhronizuj sve račune svakih sat vremena

en: System In Use
bs_BA: Sistem u Upotrebi

note: Name of a role
en: System Manager
bs_BA: Upravitelj Sistema

note: Label of a Link in the Settings Workspace Label of a shortcut in the Settings Workspace
en: System Settings
bs_BA: Postavke Sistema

note: Description of the 'User ID' (Link) field in DocType 'Employee'
en: System User (login) ID. If set, it will become default for all HR forms.
bs_BA: ID Korisnika Sistema (prijava). Ako je postavljeno, postat će zadano za sve obrasce Osoblja.

note: Description of the 'Make Serial No / Batch from Work Order' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: System will automatically create the serial numbers / batch for the Finished Good on submission of work order
bs_BA: Sistem će automatski kreirati serijske brojeve/šaržu za Gotov Proizvod nakon predaje Radnog Naloga

note: Description of the 'Invoice Limit' (Int) field in DocType 'Payment Reconciliation' Description of the 'Payment Limit' (Int) field in DocType 'Payment
en: System will fetch all the entries if limit value is zero.
bs_BA: Sistem će preuyeti sve unose ako je granična vrijednost nula.

en: System will not check over billing since amount for Item {0} in {1} is zero
bs_BA: Sistem neće provjeravati prekomjerno fakturisanje jer je iznos za Artikal {0} u {1} nula

note: Description of the 'Threshold for Suggestion (In Percentage)' (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: System will notify to increase or decrease quantity or amount
bs_BA: Sistem će obavijestiti da li da se poveća ili smanji količinu ili iznos

en: TCS Amount
bs_BA: Iznos PDV-a po odbitku (TCS)

en: TCS Rate %
bs_BA: Stopa poreza po odbitku (TCS) %

en: TDS Amount
bs_BA: Iznos poreza po odbitku (TDS)

note: Name of a report
en: TDS Computation Summary
bs_BA: Pregled izračuna poreza po odbitku (TDS).

en: TDS Deducted
bs_BA: Odbijen porez po odbitku (TDS)

en: TDS Payable
bs_BA: Dospjeli porez po odbitku (TDS).

en: TDS Rate %
bs_BA: Stopa poreza po odbitku (TDS) %

note: Description of a DocType
en: Table for Item that will be shown in Web Site
bs_BA: Tabela za Artikle koje će biti prikazan na Web Stranici

note: Name of a UOM
en: Tablespoon (US)
bs_BA: Supena Kašika (SAD)

en: Tag
bs_BA: Oznaka

note: Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Goal Objective' Label of the target (Data) field in DocType 'Quality Review Objective'
en: Target
bs_BA: Cilj

note: Label of the target_amount (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target  Amount
bs_BA: Ciljani Iznos

en: Target ({})
bs_BA: Cilj ({})

note: Label of the target_asset (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset
bs_BA: Ciljana Imovina

note: Label of the target_asset_location (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Asset Location
bs_BA: Lokacija Ciljane Imovine

en: Target Asset {0} cannot be cancelled
bs_BA: Ciljana Imovina {0} ne može se otkazati

en: Target Asset {0} cannot be submitted
bs_BA: Ciljana Imovina {0} nemože se podnijeti

en: Target Asset {0} cannot be {1}
bs_BA: Ciljana Imovina {0} ne može biti {1}

en: Target Asset {0} does not belong to company {1}
bs_BA: Ciljna Imovina {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Target Asset {0} needs to be composite asset
bs_BA: Ciljana Imovina {0} mora biti objedinjena imovina

note: Label of the target_batch_no (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Batch No
bs_BA: Ciljni Broj Šarže

note: Name of a DocType
en: Target Detail
bs_BA: Datalj Cilja

en: Target Details
bs_BA: Datalji Cilja

note: Label of the distribution_id (Link) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Distribution
bs_BA: Ciljana Raspodjela

note: Label of the target_exchange_rate (Float) field in DocType 'Payment Entry'
en: Target Exchange Rate
bs_BA: Ciljani Devizni Kurs

note: Label of the target_fieldname (Data) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Target Fieldname (Stock Ledger Entry)
bs_BA: Naziv ciljnog polja (Unos Registra Zaliha)

note: Label of the target_fixed_asset_account (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Fixed Asset Account
bs_BA: Račun Fiksne Imovine

note: Label of the target_has_batch_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Batch No
bs_BA: Odabrano ima Broj Šarže

note: Label of the target_has_serial_no (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Has Serial No
bs_BA: Ima Serijski Broj

note: Label of the target_incoming_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Incoming Rate
bs_BA: Kupovna Cijena

note: Label of the target_is_fixed_asset (Check) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Is Fixed Asset
bs_BA: Fiksna Imovina

note: Label of the target_item_code (Link) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Code
bs_BA: Kod Artikla

note: Label of the target_item_name (Data) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Item Name
bs_BA: Naziv Artikla

en: Target Item {0} must be a Fixed Asset item
bs_BA: Artikal {0} mora biti Artikla Fiksne Imovine

note: Label of the target_location (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: Target Location
bs_BA: Lokacija

en: Target On
bs_BA: Po Cilju

note: Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the target_qty (Float) field in DocType 'Target Detail'
en: Target Qty
bs_BA: Količina

en: Target Qty must be a positive number
bs_BA: Količina mora biti pozitivan broj

note: Label of the target_serial_no (Small Text) field in DocType 'Asset Capitalization'
en: Target Serial No
bs_BA: Serijski Broj

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the fg_warehouse (Link) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item' Label
en: Target Warehouse
bs_BA: Ciljano Skladište

note: Label of the target_address_display (Text Editor) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address
bs_BA: Adresa Skladišta

note: Label of the target_warehouse_address (Link) field in DocType 'Stock Entry'
en: Target Warehouse Address Link
bs_BA: Veza Adrese Skladišta

en: Target Warehouse Reservation Error
bs_BA: Greška pri Rezervaciji Skladišta

en: Target Warehouse is required before Submit
bs_BA: Skladište je obavezno prije Podnošenja

en: Target Warehouse is set for some items but the customer is not an internal customer.
bs_BA: Skladište je postavljeno za neke artikle, ali klijent nije interni klijent.

en: Target warehouse is mandatory for row {0}
bs_BA: Skladište je obavezno za red {0}

note: Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Partner' Label of the targets (Table) field in DocType 'Sales Person' Label of the targets (Table) field in DocType 'Territory'
en: Targets
bs_BA: Ciljevi

note: Label of the tariff_number (Data) field in DocType 'Customs Tariff Number'
en: Tariff Number
bs_BA: Tarifni Broj

note: Label of the task (Link) field in DocType 'Asset Maintenance Log' Label of the task (Link) field in DocType 'Dependent Task' Label of the task (Link) field in DocType 'Project Template Task' Name of a DocType Label of the task (Link) field in DocType 'Task Depends On' Label of the task (Link) field 
en: Task
bs_BA: Zadatak

note: Label of the task_assignee_email (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Assignee Email
bs_BA: E-pošta Nosioca Zadatka

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Completion
bs_BA: Završetak Zadatka

note: Name of a DocType
en: Task Depends On
bs_BA: Zadatak Zavisi Od

note: Label of the description (Text Editor) field in DocType 'Task'
en: Task Description
bs_BA: Opis Zadatka

note: Label of the task_name (Data) field in DocType 'Asset Maintenance Log'
en: Task Name
bs_BA: Naziv Zadatka

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Progress
bs_BA: Napredak Zadatka

note: Name of a DocType
en: Task Type
bs_BA: Tip Zadatka

note: Option for the '% Complete Method' (Select) field in DocType 'Project'
en: Task Weight
bs_BA: Težina Zadatka

en: Task {0} depends on Task {1}. Please add Task {1} to the Tasks list.
bs_BA: Zadatak {0} zavisi od Zadatka {1}. Dodaj zadatak {1} na Listu Zadataka.

note: Label of the tasks_section (Section Break) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log' Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance' Label of the tasks (Table) field in DocType 'Project Template' Label of the tasks_section (Section Break) field in DocTyp
en: Tasks
bs_BA: Zadaci

en: Tasks Completed
bs_BA: Zadaci Završeni

en: Tasks Overdue
bs_BA: Zadaci koji Kasne

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account' Label of the tax_type (Link) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_tab (Tab Break) field in DocType 'Customer' Label of the item_tax_section_break (Ta
en: Tax
bs_BA: PDV

note: Label of the tax_account (Link) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Tax Account
bs_BA: PDV Račun

en: Tax Amount
bs_BA: PDV Iznos

note: Label of the tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount
bs_BA: PDV Iznos nakon Iznosa Popusta

note: Label of the base_tax_amount_after_discount_amount (Currency) field in DocType 'Sales Taxes and Charges'
en: Tax Amount After Discount Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos PDV-a nakon Iznosa Popusta (Valuta Kompanije)

note: Description of the 'Round Tax Amount Row-wise' (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Amount will be rounded on a row(items) level
bs_BA: Iznos PDV-a će biti zaokružen na nivou reda (artikala).

en: Tax Assets
bs_BA: Poreska Imovina

note: Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the sec_tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_breakup (Section Break) field in DocType 'Supplier
en: Tax Breakup
bs_BA: PDV Raspodjela

note: Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Address' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the tax_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_category (Link) field in D
en: Tax Category
bs_BA: Kategorija PDV-a

en: Tax Category has been changed to "Total" because all the Items are non-stock items
bs_BA: PDV Kategorija je promijenjena u "Ukupno" jer svi artikli nisu na zalihama

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Customer' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Company'
en: Tax ID
bs_BA: Porezni Broj

note: Label of the tax_id (Data) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tax_id (Read Only) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Sales Order' Label of the tax_id (Data) field in DocType 'Delivery No
en: Tax Id
bs_BA: Porezni Broj

en: Tax Id:
bs_BA: Porezni Broj:

en: Tax Id: {0}
bs_BA: Porezni Broj: {0}

note: Label of a Card Break in the Accounting Workspace
en: Tax Masters
bs_BA: PDV Postavke

note: Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Account' Label of the rate (Float) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the tax_rate (Float) field in DocType 'Item Tax Template Detail' Label of the rate (Float) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges' Label of the rate (Float) 
en: Tax Rate
bs_BA: PDV %

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Tax Template'
en: Tax Rates
bs_BA: PDV Stope

en: Tax Refunds provided to Tourists under the Tax Refunds for Tourists Scheme
bs_BA: Povrat PDV koji se pruža turistima u okviru šeme povrata poreza za turiste

note: Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace
en: Tax Rule
bs_BA: Pravila PDV-a

en: Tax Rule Conflicts with {0}
bs_BA: PDV Pravila u konfliktu sa {0}

note: Label of the tax_settings_section (Section Break) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Tax Settings
bs_BA: PDV Postavke

en: Tax Template is mandatory.
bs_BA: PDV Šablon je obavezan.

en: Tax Total
bs_BA: PDV Ukupno

note: Label of the tax_type (Select) field in DocType 'Tax Rule'
en: Tax Type
bs_BA: Tip PDV-a

note: Label of the tax_withheld_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tax_withheld_vouchers (Table) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType
en: Tax Withheld Vouchers
bs_BA: Verifikati PDV Odbitka

en: Tax Withholding
bs_BA: PDV Odbitak

note: Name of a DocType
en: Tax Withholding Account
bs_BA: Račun PDV Odbitka

note: Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Journal Entry' Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Payment Label of the tax_withholding_category (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Name of a DocType Label of a Link in the Accounting Workspace Order' L
en: Tax Withholding Category
bs_BA: Kategorija Odbitka PDV-a

en: Tax Withholding Category {} against Company {} for Customer {} should have Cumulative Threshold value.
bs_BA: Kategorija Odbitka Pdv {} naspram kompanije {} za klijenta {} treba imati Kumulativnu Vrijednost Praga.

note: Name of a report
en: Tax Withholding Details
bs_BA: Detalji Odbitka PDV

note: Label of the tax_withholding_net_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Receipt'
en: Tax Withholding Net Total
bs_BA: Neto Ukupno PDV Odbitka

note: Name of a DocType Label of the tax_withholding_rate (Float) field in DocType 'Tax Withholding Rate'
en: Tax Withholding Rate
bs_BA: PDV Stopa Odbitka

note: Label of the section_break_8 (Section Break) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax Withholding Rates
bs_BA: PDV Stope Odbitka

note: Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Purchase Order Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocType 'Supplier Quotation Item' Description of the 'Item Tax Rate' (Code) field in DocTyp
en: Tax detail table fetched from item master as a string and stored in this field.
    Used for Taxes and Charges
bs_BA: Tabela PDV detalja preuzeta iz postavke artikla kao niz i pohranjena u ovom polju.
    Koristi se za PDV i Naknade

note: Description of the 'Only Deduct Tax On Excess Amount ' (Check) field in DocType 'Tax Withholding Category'
en: Tax will be withheld only for amount exceeding the cumulative threshold
bs_BA: PDV će biti odbijen samo za iznos koji premašuje kumulativni prag

note: Label of the taxable_amount (Currency) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Taxable Amount
bs_BA: Oporezivi Iznos

note: Label of the taxes (Table) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the sb_1 (Section Break) field in DocType 'Subscription' Label of the taxes_section (Section Break) field in DocType 'Sales Order' Label of the taxes (Table) field in DocType 'Item Group' Label of the taxes (Table) field in Doc
en: Taxes
bs_BA: PDV

note: Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'Payment Entry' Label of the taxes_and_charges_section (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the taxes_and_charges (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the taxes_section (Section Break) field in
en: Taxes and Charges
bs_BA: PDV i Naknade

note: Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Order' Label of the taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Supplier Quotation' Receipt'
en: Taxes and Charges Added
bs_BA: Dodati PDV i Naknade

note: Label of the base_taxes_and_charges_added (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Added (Company Currency)
bs_BA: Dodati PDV i Naknade (Valuta Kompanije)

note: Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the other_charges_calculation (Text Editor) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' 
en: Taxes and Charges Calculation
bs_BA: Obračun PDV i Naknada

note: Label of the taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted
bs_BA: Odbijeni PDV i Naknade

note: Label of the base_taxes_and_charges_deducted (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Purchase Receipt'
en: Taxes and Charges Deducted (Company Currency)
bs_BA: Odbijeni PDV i Naknade (Valuta Kompanije)

en: Taxes row #{0}: {1} cannot be smaller than {2}
bs_BA: PDV red #{0}: {1} ne može biti manji od {2}

note: Label of the section_break_2 (Section Break) field in DocType 'Asset Maintenance Team'
en: Team
bs_BA: Tim

note: Label of the team_member (Link) field in DocType 'Maintenance Team Member'
en: Team Member
bs_BA: Član Tima

note: Name of a UOM
en: Teaspoon
bs_BA: Čajna Kašika

en: Technology
bs_BA: Tehnologija

en: Telecommunications
bs_BA: Telekomunikacije

en: Telephone Expenses
bs_BA: Telefonski Troškovi

note: Name of a DocType
en: Telephony Call Type
bs_BA: Tip Telefonskog Poziva

en: Television
bs_BA: Televizija

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task' Label of the template (Link) field in DocType 'Quality Feedback'
en: Template
bs_BA: Šablon

en: Template Item
bs_BA: Artikal Šablon

en: Template Item Selected
bs_BA: Odabrani Šablon Artikla

note: Label of the template_name (Data) field in DocType 'Payment Terms Template' Label of the template (Data) field in DocType 'Quality Feedback Template'
en: Template Name
bs_BA: Naziv Šablona

note: Label of the template_options (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Options
bs_BA: Šablon Opcije

note: Label of the template_task (Data) field in DocType 'Task'
en: Template Task
bs_BA: Šablon Zadatka

note: Label of the template_title (Data) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Template Title
bs_BA: Naziv Šablona

note: Label of the template_warnings (Code) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Template Warnings
bs_BA: Šablon Upozorenja

en: Temporarily on Hold
bs_BA: Privremeno na Čekanju

note: Option for the 'Account Type' (Select) field in DocType 'Account'
en: Temporary
bs_BA: Privremeno

en: Temporary Accounts
bs_BA: Privremeni Računi

en: Temporary Opening
bs_BA: Privremeni Početni Račun

note: Label of the temporary_opening_account (Link) field in DocType 'Opening Invoice Creation Tool Item'
en: Temporary Opening Account
bs_BA: Privremeni Početni Račun

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Quotation'
en: Term Details
bs_BA: Detalji Uslova

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms_tab (Tab Break) field in D
en: Terms
bs_BA: Uslovi

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purchase Order' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Sales
en: Terms & Conditions
bs_BA: Odredbe & Uslovi

note: Label of the tc_name (Link) field in DocType 'Supplier Quotation'
en: Terms Template
bs_BA: Šablon Uslova

note: Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the tc_name (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the terms_and_conditions (Link) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of the terms_section_break (Section Break) field in DocType 'Purc
en: Terms and Conditions
bs_BA: Odredbe i Uslovi

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Material Request'
en: Terms and Conditions Content
bs_BA: Sadržaj Odredbi i Uslova

note: Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'POS Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Blanket Order' Label of the terms (Text Editor) field in DocType 'Sales Order' Label of the terms (Text Editor) field i
en: Terms and Conditions Details
bs_BA: Detalji Odredbi i Uslova

note: Label of the terms_and_conditions_help (HTML) field in DocType 'Terms and Conditions'
en: Terms and Conditions Help
bs_BA: Šablon Odredbi i Uslova

note: Label of a Link in the Buying Workspace Label of a Link in the Selling Workspace
en: Terms and Conditions Template
bs_BA: Šablon Odredbi i Uslova

note: Label of the territory (Link) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Applicable For' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the territory (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Select Customers By' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Label of 
en: Territory
bs_BA: Distrikt

note: Name of a DocType
en: Territory Item
bs_BA: Artikal Distrikta

note: Label of the territory_manager (Link) field in DocType 'Territory'
en: Territory Manager
bs_BA: Upravitelj Distrikta

note: Label of the territory_name (Data) field in DocType 'Territory'
en: Territory Name
bs_BA: Naziv Distrikta

note: Name of a report Label of a Link in the Selling Workspace
en: Territory Target Variance Based On Item Group
bs_BA: Odstupanje od Cilja Distrikta na osnovu Grupe Artikla

note: Label of the target_details_section_break (Section Break) field in DocType 'Territory'
en: Territory Targets
bs_BA: Distrikt Ciljevi

note: Label of a chart in the CRM Workspace
en: Territory Wise Sales
bs_BA: Prodaja po Distriktu

note: Name of a report
en: Territory-wise Sales
bs_BA: Distriktna Prodaja

en: The 'From Package No.' field must neither be empty nor it's value less than 1.
bs_BA: "Od Paketa Broj." polje ne smije biti prazno niti njegova vrijednost manja od 1.

en: The Access to Request for Quotation From Portal is Disabled. To Allow Access, Enable it in Portal Settings.
bs_BA: Pristup zahtjevu za ponudu sa portala je onemogućen. Da biste omogućili pristup, omogući ga u Postavkama Portala.

note: Description of the 'Current BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The BOM which will be replaced
bs_BA: Sastavnica koja će biti zamijenjena

en: The Batch {0} has negative quantity {1} in warehouse {2}. Please correct the quantity.
bs_BA: Šarća {0} ima negativnu količinu {1} u skladištu {2}. Ispravi količinu.

en: The Campaign '{0}' already exists for the {1} '{2}'
bs_BA: Kampanja '{0}' već postoji za {1} '{2}'

en: The Condition '{0}' is invalid
bs_BA: Uvjet '{0}' je nevažeći

en: The Document Type {0} must have a Status field to configure Service Level Agreement
bs_BA: Dolument Tip {0} mora imati Status polje za konfiguraciju Ugovora Standard Nivo Servisa

en: The GL Entries and closing balances will be processed in the background, it can take a few minutes.
bs_BA: Knjigovodstveni Unosi i zaključna stanja će se obraditi u pozadini, to može potrajati nekoliko minuta.

en: The GL Entries will be cancelled in the background, it can take a few minutes.
bs_BA: Knjigovodstveni Unosi će biti otkazani u pozadini, može potrajati nekoliko minuta.

en: The Loyalty Program isn't valid for the selected company
bs_BA: Program Lojalnosti ne važi za odabranu kompaniju

en: The Payment Request {0} is already paid, cannot process payment twice
bs_BA: Zahtjev Plaćanja {0} je već plaćen, ne može se obraditi plaćanje dvaput

en: The Payment Term at row {0} is possibly a duplicate.
bs_BA: Uslov Plaćanja u redu {0} je možda duplikat.

en: The Pick List having Stock Reservation Entries cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing Stock Reservation Entries before updating the Pick List.
bs_BA: Lista Odabira koja ima Unose Rezervacije Zaliha ne može se ažurirati. Ako trebate unijeti promjene, preporučujemo da otkažete postojeće Unose Rezervacije Zaliha prije ažuriranja Liste Odabira.

en: The Process Loss Qty has reset as per job cards Process Loss Qty
bs_BA: Količinski Gubitak Procesa je poništen prema Radnim Karticama Količinskog Gubitka Procesa

en: The Sales Person is linked with {0}
bs_BA: Prodavač je povezan sa {0}

en: The Serial No at Row #{0}: {1} is not available in warehouse {2}.
bs_BA: Serijski Broj u redu #{0}: {1} nije dostupan u skladištu {2}.

en: The Serial No {0} is reserved against the {1} {2} and cannot be used for any other transaction.
bs_BA: Serijski Broj {0} je rezervisan naspram {1} {2} i ne može se koristiti za bilo koju drugu transakciju.

en: The Serial and Batch Bundle {0} is not valid for this transaction. The 'Type of Transaction' should be 'Outward' instead of 'Inward' in Serial and Batch Bundle {0}
bs_BA: Serijski i Šaržni Paket {0} ne važi za ovu transakciju. 'Tip transakcije' bi trebao biti 'Vani' umjesto 'Unutra' u Serijskom i Šaržnom Paketu {0}

en: The Stock Entry of type 'Manufacture' is known as backflush. Raw materials being consumed to manufacture finished goods is known as backflushing. <br><br> When creating Manufacture Entry, raw-material items are backflushed based on BOM of production item. If you want raw-material items to be backflushed based on Material Transfer entry made against that Work Order instead, then you can set it under this field.
bs_BA: Unos Zaliha tipa 'Proizvodnja' poznat je kao povrat. Sirovine koje se troše za proizvodnju gotovih proizvoda poznato je kao povrat. <br><br> Prilikom kreiranja unosa proizvodnje, artikli sirovina se vraćaju nazad na osnovu Sastavnice proizvodne jedinice. Ako želite da se artikli sirovog materijala vraćaju natrag na osnovu unosa prijenosa materijala napravljenog naspram tog radnog naloga umjesto toga, možete ga postaviti ispod ovog polja.

en: The Work Order is mandatory for Disassembly Order
bs_BA: Radni Nalog je obavezan za Demontažni Nalog

note: Description of the 'Closing Account Head' (Link) field in DocType 'Period Closing Voucher'
en: The account head under Liability or Equity, in which Profit/Loss will be booked
bs_BA: Računa pod Obavezama ili Kapitalom, u kojoj će se knjižiti Rezultat

en: The allocated amount is greater than the outstanding amount of Payment Request {0}
bs_BA: Dodijeljeni iznos je veći od nepodmirenog iznosa Zahtjeva Plaćanja {0}

en: The amount of {0} set in this payment request is different from the calculated amount of all payment plans: {1}. Make sure this is correct before submitting the document.
bs_BA: Iznos {0} postavljen u ovom zahtjevu plaćanja razlikuje se od izračunatog iznosa svih planova plaćanja: {1}. Uvjerite se da je ovo ispravno prije podnošenja dokumenta.

en: The currency of invoice {} ({}) is different from the currency of this dunning ({}).
bs_BA: Valuta Fakture {} ({}) se razlikuje od valute ove Opomene ({}).

en: The default BOM for that item will be fetched by the system. You can also change the BOM.
bs_BA: Sistem će preuzeti standard Sastavnicu za Artikal. Također možete promijeniti Sastavnicu.

en: The difference between from time and To Time must be a multiple of Appointment
bs_BA: Razlika između odvremena i do vremena mora biti višestruki broj Termina

en: The field Asset Account cannot be blank
bs_BA: Polje Račun Imovine ne može biti prazno

en: The field Equity/Liability Account cannot be blank
bs_BA: Polje Račun Kapitala/Obaveze ne može biti prazno

en: The field From Shareholder cannot be blank
bs_BA: Polje Od Dioničara ne može biti prazno

en: The field To Shareholder cannot be blank
bs_BA: Polje Za Dioničara ne može biti prazno

en: The field {0} in row {1} is not set
bs_BA: Polje {0} u redu {1} nije postavljeno

en: The fields From Shareholder and To Shareholder cannot be blank
bs_BA: Polja Od Dioničara i Za Dioničara ne mogu biti prazna

en: The folio numbers are not matching
bs_BA: Brojevi Folija se ne podudaraju

en: The following Items, having Putaway Rules, could not be accomodated:
bs_BA: Sljedeći artikl, koji imaju Pravila Odlaganju, nisu mogli biti prihvaćeni:

en: The following assets have failed to automatically post depreciation entries: {0}
bs_BA: Sljedeća imovina nije uspjela automatski knjižiti unose amortizacije: {0}

en: The following batches are expired, please restock them: <br> {0}
bs_BA: Sljedeće šarže su istekle, obnovi zalihe: <br> {0}

en: The following deleted attributes exist in Variants but not in the Template. You can either delete the Variants or keep the attribute(s) in template.
bs_BA: Sljedeći izbrisani atributi postoje u varijantama, ali ne i u šablonu. Možete ili izbrisati Varijante ili zadržati Atribut(e) u šablonu.

en: The following employees are currently still reporting to {0}:
bs_BA: Sljedeći personal još uvijek podnose izvještaj {0}:

en: The following invalid Pricing Rules are deleted:
bs_BA: Sljedeća nevažeća Pravila Cijena se brišu:

en: The following {0} were created: {1}
bs_BA: Sljedeći {0} su kreirani: {1}

note: Description of the 'Gross Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The gross weight of the package. Usually net weight + packaging material weight. (for print)
bs_BA: Bruto težina paketa. Obično neto težina + težina materijala za pakovanje. (za ispis)

en: The holiday on {0} is not between From Date and To Date
bs_BA: Praznik {0} nije između Od Datuma i Do Datuma

en: The item {item} is not marked as {type_of} item. You can enable it as {type_of} item from its Item master.
bs_BA: Artikal {item} nije označen kao {type_of} artikal. Možete ga omogućiti kao {type_of} Artikal u Postavkama Artikla.

en: The items {0} and {1} are present in the following {2} :
bs_BA: Artikli {0} i {1} se nalaze u sljedećem {2} :

en: The items {items} are not marked as {type_of} item. You can enable them as {type_of} item from their Item masters.
bs_BA: Artikli {items} nisu označeni kao {type_of} artikli. Možete ih omogućiti kao {type_of} artikle u Postavkama Artikala.

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot complete.
bs_BA: Radna Kartica {0} je u {1} stanju i ne možete je završiti.

en: The job card {0} is in {1} state and you cannot start it again.
bs_BA: Radna Kartica {0} je u {1} stanju i ne možete je ponovo pokrenuti.

en: The lowest tier must have a minimum spent amount of 0. Customers need to be part of a tier as soon as they are enrolled in the program.
bs_BA: Najniži nivo mora imati minimalni potrošeni iznos od 0. Korisnici moraju biti dio nivoa čim se učlane u program.

note: Description of the 'Net Weight' (Float) field in DocType 'Packing Slip'
en: The net weight of this package. (calculated automatically as sum of net weight of items)
bs_BA: Neto težina ovog paketa. (izračunava se automatski kao zbir neto težine artikala)

note: Description of the 'New BOM' (Link) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: The new BOM after replacement
bs_BA: Nova Sastavnica nakon zamjene

en: The number of shares and the share numbers are inconsistent
bs_BA: Broj dionica i brojevi dionica nisu usklađeni

en: The operation {0} can not add multiple times
bs_BA: Operacija {0} ne može se dodati više puta

en: The operation {0} can not be the sub operation
bs_BA: Operacija {0} ne može biti podoperacija

en: The original invoice should be consolidated before or along with the return invoice.
bs_BA: Originalnu fakturu treba objediniti prije ili zajedno sa povratnom fakturom.

en: The parent account {0} does not exists in the uploaded template
bs_BA: Nadređeni Rađun {0} ne postoji u otpremljenom šablonu

en: The payment gateway account in plan {0} is different from the payment gateway account in this payment request
bs_BA: Račun pristupa plaćanja u planu {0} razlikuje se od računa pristupa plaćanja u ovom Zahtjevu Plaćanja

note: Description of the 'Over Billing Allowance (%)' (Currency) field in DocType 'Accounts Settings'
en: The percentage you are allowed to bill more against the amount ordered. For example, if the order value is $100 for an item and tolerance is set as 10%, then you are allowed to bill up to $110
bs_BA: Procenat kojim vam je dozvoljeno da naplatite više naspram naručenog iznosa. Na primjer, ako je vrijednost narudžbe 100 Usd za artikal i tolerancija je postavljena na 10%, tada vam je dozvoljeno da naplatite do 110 Usd

note: Description of the 'Over Picking Allowance' (Percent) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to pick more items in the pick list than the ordered quantity.
bs_BA: Procenat kojim je dozvoljeno da odaberete više artikala na listi odabira od naručene količine.

note: Description of the 'Over Delivery/Receipt Allowance (%)' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to receive or deliver more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed to receive 110 units.
bs_BA: Procenat kojim vam je dozvoljeno da primite ili dostavite više naspram naručene količine. Na primjer, ako ste naručili 100 jedinica, a vaš dodatak iznosi 10%, tada vam je dozvoljeno da primite 110 jedinica.

note: Description of the 'Over Transfer Allowance' (Float) field in DocType 'Stock Settings'
en: The percentage you are allowed to transfer more against the quantity ordered. For example, if you have ordered 100 units, and your Allowance is 10%, then you are allowed transfer 110 units.
bs_BA: Procenat kojim vam je dozvoljeno prenijeti više naspram naručene količine. Na primjer, ako ste naručili 100 jedinica, a vaš dodatak iznosi 10%, onda vam je dozvoljen prijenos 110 jedinica.

en: The reserved stock will be released when you update items. Are you certain you wish to proceed?
bs_BA: Rezervisane Zalihe će biti puštene kada ažurirate artikle. Jeste li sigurni da želite nastaviti?

en: The reserved stock will be released. Are you certain you wish to proceed?
bs_BA: Rezervisane Zalihe će biti puštene. Jeste li sigurni da želite nastaviti?

en: The root account {0} must be a group
bs_BA: Kontna Klasa {0} mora biti grupa

en: The selected BOMs are not for the same item
bs_BA: Odabrane Sastavnice nisu za istu artikal

en: The selected change account {} doesn't belongs to Company {}.
bs_BA: Odabrani Račun Kusura {} ne pripada Kompaniji {}.

en: The selected item cannot have Batch
bs_BA: Odabrani artikal ne može imati Šaržu

en: The seller and the buyer cannot be the same
bs_BA: Prodavač i Kupac ne mogu biti isti

en: The serial and batch bundle {0} not linked to {1} {2}
bs_BA: Serijski i Šaržni Paket {0} nije povezan sa {1} {2}

en: The serial no {0} does not belong to item {1}
bs_BA: Serijski Broj {0} ne pripada artiklu {1}

en: The shareholder does not belong to this company
bs_BA: Dioničar ne pripada ovoj kompaniji

en: The shares already exist
bs_BA: Dionice već postoje

en: The shares don't exist with the {0}
bs_BA: Dionice ne postoje sa {0}

en: The stock for the item {0} in the {1} warehouse was negative on the {2}. You should create a positive entry {3} before the date {4} and time {5} to post the correct valuation rate. For more details, please read the <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>documentation<a>.
bs_BA: Zaliha za artikal {0} u {1} skladištu je bila negativna na {2}. Trebali biste kreirati pozitivan unos {3} prije datuma {4} i vremena {5} da biste knjižili ispravnu Stopu Vrednovanja. Za više detalja, molimo pročitaj <a href='https://docs.erpnext.com/docs/user/manual/en/stock-adjustment-cogs-with-negative-stock'>dokumentaciju<a>.

en: The stock has been reserved for the following Items and Warehouses, un-reserve the same to {0} the Stock Reconciliation: <br /><br /> {1}
bs_BA: Zalihe su rezervirane za sljedeće artikle i skladišta, poništite ih za {0} Usglašavanje Zaliha: <br /><br /> {1}

en: The sync has started in the background, please check the {0} list for new records.
bs_BA: Sinhronizacija je počela u pozadini, provjerite listu {0} za nove zapise.

en: The task has been enqueued as a background job.
bs_BA: Zadatak je stavljen u red kao pozadinski posao.

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Draft stage
bs_BA: Zadatak je stavljen u red kao pozadinski posao. U slučaju da postoji bilo kakav problem u obradi u pozadini, sistem će dodati komentar o grešci na ovom usaglašavanja zaliha i vratiti se u stanje nacrta

en: The task has been enqueued as a background job. In case there is any issue on processing in background, the system will add a comment about the error on this Stock Reconciliation and revert to the Submitted stage
bs_BA: Zadatak je stavljen u red kao pozadinski posao. U slučaju da postoji bilo kakav problem sa obradom u pozadini, sistem će dodati komentar o grešci na ovom usklađivanju zaliha i vratiti se na fazu Poslano

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1}  cannot be greater than allowed requested quantity {2} for Item {3}
bs_BA: Ukupna količina izdavanja / prijenosa {0} u Materijalnom Nalogu {1}  ne može biti veća od dozvoljene tražene količine {2} za artikal {3}

en: The total Issue / Transfer quantity {0} in Material Request {1} cannot be greater than requested quantity {2} for Item {3}
bs_BA: Ukupna količina Izdavanja / Prijenosa {0} u Materijalnom Nalogu {1} ne može biti veća od dozvoljene tražene količine {2} za artikal {3}

en: The uploaded file does not match the selected Code List.
bs_BA: Učitani fajl ne odgovara odabranoj Listi Kodova.

en: The user cannot submit the Serial and Batch Bundle manually
bs_BA: Korisnik ne može ručno podnijeti Serijski i Šaržni Paket

note: Description of the 'Role Allowed to Edit Frozen Stock' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: The users with this Role are allowed to create/modify a stock transaction, even though the transaction is frozen.
bs_BA: Korisnicima sa ovom ulogom je dozvoljeno da kreiraju/modifikuju transakciju zaliha, iako su transakcije zamrznute.

en: The value of {0} differs between Items {1} and {2}
bs_BA: Vrijednost {0} se razlikuje između artikala {1} i {2}

en: The value {0} is already assigned to an existing Item {1}.
bs_BA: Vrijednost {0} je već dodijeljena postojećem artiklu {1}.

en: The warehouse where you store finished Items before they are shipped.
bs_BA: Skladište u kojem skladištite gotove artikle prije nego što budu poslani.

en: The warehouse where you store your raw materials. Each required item can have a separate source warehouse. Group warehouse also can be selected as source warehouse. On submission of the Work Order, the raw materials will be reserved in these warehouses for production usage.
bs_BA: Skladište u kojem je skladište sirovine. Svaki potrebni artikal može imati posebno izvorno skladište. Grupno skladište se takođe može odabrati kao izvorno skladište. Po podnošenju radnog naloga, sirovine će biti rezervisane u ovim skladištima za proizvodnu upotrebu.

en: The warehouse where your Items will be transferred when you begin production. Group Warehouse can also be selected as a Work in Progress warehouse.
bs_BA: Skladište u koje će vaši artikli biti prebačeni kada započnete proizvodnju. Grupno skladište se takođe može odabrati kao Skladište u Toku.

en: The {0} ({1}) must be equal to {2} ({3})
bs_BA: {0} ({1}) mora biti jednako {2} ({3})

en: The {0} contains Unit Price Items.
bs_BA: {0} sadrži Artikle s Jediničnom Cijenom.

en: The {0} {1} created successfully
bs_BA: {0} {1} je uspješno kreiran

en: The {0} {1} is used to calculate the valuation cost for the finished good {2}.
bs_BA: {0} {1} se koristi za izračunavanje troška vrednovanja za gotov proizvod {2}.

en: There are active maintenance or repairs against the asset. You must complete all of them before cancelling the asset.
bs_BA: Postoji aktivno održavanje ili popravke imovine naspram imovine. Morate ih ispuniti sve prije nego što otkažete imovinu.

en: There are inconsistencies between the rate, no of shares and the amount calculated
bs_BA: Postoje nedosljednosti između cijene, broja dionica i izračunatog iznosa

en: There are ledger entries against this account. Changing {0} to non-{1} in live system will cause incorrect output in 'Accounts {2}' report
bs_BA: Na ovom računu postoje unosi u registar. Promjena {0} u ne-{1} u sistemu će uzrokovati netačan izlaz u izvještaju 'Računi {2}'

en: There are no Failed transactions
bs_BA: Nema neuspjelih transakcija

en: There are no active Fiscal Years for which Demo Data can be generated.
bs_BA: Ne postoje aktivne Fiskalne Godine za koje se mogu generirati Demo Podaci.

en: There are no slots available on this date
bs_BA: Za ovaj datum nema slobodnih termina

en: There are two options to maintain valuation of stock. FIFO (first in - first out) and Moving Average. To understand this topic in detail please visit <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target='_blank'>Item Valuation, FIFO and Moving Average.</a>
bs_BA: Postoje dvije opcije za održavanje vrijednosti artikal. FIFO (prvi ušao - prvi izašao) i Pokretni Prosijek. Da biste detaljno razumjeli ovu temu, posjetite <a href='https://docs.erpnext.com/docs/v13/user/manual/en/stock/articles/item-valuation-fifo-and-moving-average' target='_blank'>Vrednovanje Artikla, FIFO i Pokretni Prosijek.</a>

en: There aren't any item variants for the selected item
bs_BA: Ne postoje varijante artikla za odabrani artikal

en: There can be multiple tiered collection factor based on the total spent. But the conversion factor for redemption will always be same for all the tier.
bs_BA: Može postojati višestruki faktor sakupljanja na osnovu ukupne potrošnje. Ali faktor konverzije za otkup će uvijek biti isti za sve nivoe.

en: There can only be 1 Account per Company in {0} {1}
bs_BA: Može postojati samo jedan račun po Kompaniji u {0} {1}

en: There can only be one Shipping Rule Condition with 0 or blank value for "To Value"
bs_BA: Može postojati samo jedan uvjet pravila isporuke s 0 ili praznom vrijednošću za "Do Vrijednosti"

en: There is already a valid Lower Deduction Certificate {0} for Supplier {1} against category {2} for this time period.
bs_BA: Već postoji važeći certifikat o nižem odbitku {0} za dobavljača {1} prema kategoriji {2} za ovaj vremenski period.

en: There is already an active Subcontracting BOM {0} for the Finished Good {1}.
bs_BA: Već postoji aktivna Podizvođačka Sastavnica {0} za gotov proizvod {1}.

en: There is no batch found against the {0}: {1}
bs_BA: Nije pronađena Šarža naspram {0}: {1}

en: There must be atleast 1 Finished Good in this Stock Entry
bs_BA: U ovom Unosu Zaliha mora biti najmanje jedan gotov proizvod

en: There was an error creating Bank Account while linking with Plaid.
bs_BA: Došlo je do greške pri kreiranju Bankovnog Računa prilikom povezivanja s Plaid.

en: There was an error syncing transactions.
bs_BA: Došlo je do greške pri sinhronizaciji transakcija.

en: There was an error updating Bank Account {} while linking with Plaid.
bs_BA: Došlo je do greške prilikom ažuriranja Bankovnog Računa {} prilikom povezivanja s Plaid.

en: There was an issue connecting to Plaid's authentication server. Check browser console for more information
bs_BA: Došlo je do problema pri povezivanju s Plaidovim serverom za autentifikaciju. Provjerite konzolu pretraživača za više informacija

en: There were errors while sending email. Please try again.
bs_BA: Bilo je grešaka prilikom slanja e-pošte. Pokušaj ponovo.

en: There were issues unlinking payment entry {0}.
bs_BA: Problem s poništavanjem veze unosa plaćanja {0}.

note: Description of the 'Zero Balance' (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: This Account has '0' balance in either Base Currency or Account Currency
bs_BA: Račun ima stanje '0' u Osnovnoj Valuti ili u Valuti Računa

en: This Item is a Template and cannot be used in transactions. Item attributes will be copied over into the variants unless 'No Copy' is set
bs_BA: Ovaj Artikal je Šablon i ne može se koristiti u transakcijama. Atributi Artikla će se kopirati u varijante osim ako nije postavljeno 'Ne Kopiraj'

en: This Item is a Variant of {0} (Template).
bs_BA: Artikal je Varijanta {0} (Šablon).

en: This Month's Summary
bs_BA: Sažetak ovog Mjeseca

en: This PO has been fully subcontracted.
bs_BA: Kupovni Nalog je u potpunosti podugovoren.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Target Warehouse field of Work Order.
bs_BA: Skladište će se automatski ažurirati u polju Ciljno Skladište Radnog Naloga.

en: This Warehouse will be auto-updated in the Work In Progress Warehouse field of Work Orders.
bs_BA: Skladište će se automatski ažurirati u polju Skladište u Toku Radnih Naloga.

en: This Week's Summary
bs_BA: Sažetak ove Sedmice

en: This action will stop future billing. Are you sure you want to cancel this subscription?
bs_BA: Ova radnja će zaustaviti buduće naplate. Jeste li sigurni da želite otkazati ovu pretplatu?

en: This action will unlink this account from any external service integrating ERPNext with your bank accounts. It cannot be undone. Are you certain ?
bs_BA: Ova radnja će prekinuti vezu ovog računa sa bilo kojom eksternom uslugom koja integriše Sistem sa vašim bankovnim računima. Ne može se poništiti. Jeste li sigurni?

en: This asset category is marked as non-depreciable. Please disable depreciation calculation or choose a different category.
bs_BA: Ova kategorija imovine je označena kao neamortizujuća. Onemogući obračun amortizacije ili odaberi drugu kategoriju.

en: This covers all scorecards tied to this Setup
bs_BA: Ovo pokriva sve bodovne kartice vezane za ovu postavku

en: This document is over limit by {0} {1} for item {4}. Are you making another {3} against the same {2}?
bs_BA: Ovaj dokument je preko ograničenja za {0} {1} za artikal {4}. Da li pravite još jedan {3} naspram istog {2}?

en: This field is used to set the 'Customer'.
bs_BA: Ovo polje se koristi za postavljanje 'Klijenta'.

note: Description of the 'Bank / Cash Account' (Link) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: This filter will be applied to Journal Entry.
bs_BA: Ovaj filter će se primijeniti na Nalog Knjiženja.

en: This is a Template BOM and will be used to make the work order for {0} of the item {1}
bs_BA: Ovo je Šablon Sastavnica i koristit će se za izradu Radnog Naloga za {0} artikal {1}

note: Description of the 'Target Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where final product stored.
bs_BA: Ovo je lokacija na kojoj se skladišti finalni proizvod.

note: Description of the 'Work-in-Progress Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where operations are executed.
bs_BA: Ovo je lokacija na kojoj se izvode operacije.

note: Description of the 'Source Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where raw materials are available.
bs_BA: Ovo je lokacija gdje su sirovine dostupne.

note: Description of the 'Scrap Warehouse' (Link) field in DocType 'Work Order'
en: This is a location where scraped materials are stored.
bs_BA: Ovo je lokacija na kojoj se čuvaju otpadni materijali.

en: This is a preview of the email to be sent. A PDF of the document will automatically be attached with the email.
bs_BA: Ovo je pregled e-pošte koju treba poslati. PDF dokument će automatski biti priložen uz e-poštu.

en: This is a root account and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je Kontna Klasa i ne može se uređivati.

en: This is a root customer group and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je osnovna grupa klijenata i ne može se uređivati.

en: This is a root department and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je Matični odjel i ne može se uređivati.

en: This is a root item group and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je Nadređena Grupa Artikala i ne može se uređivati.

en: This is a root sales person and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je Nadređeni Prodavač i ne može se uređivati.

en: This is a root supplier group and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je Nadređena Grupa Dobavljača i ne može se uređivati.

en: This is a root territory and cannot be edited.
bs_BA: Ovo je Matični Distrikt i ne može se uređivati.

en: This is based on stock movement. See {0} for details
bs_BA: Ovo se zasniva na kretanju zaliha. Pogledaj {0} za detalje

en: This is based on the Time Sheets created against this project
bs_BA: Ovo se zasniva na Radnim Listovima kreiranim naspram ovog projekata

en: This is based on transactions against this Sales Person. See timeline below for details
bs_BA: Ovo se zasniva na transakcijama naspram ovog Prodavača. Pogledaj vremensku liniju ispod za detalje

en: This is considered dangerous from accounting point of view.
bs_BA: Ovo se smatra opasnim knjigovodstvene tačke gledišta.

en: This is done to handle accounting for cases when Purchase Receipt is created after Purchase Invoice
bs_BA: Ovo je urađeno da se omogući Knigovodstvo za slučajeve kada se Kupovni Račun kreira nakon Kupovne Fakture

en: This is enabled by default. If you want to plan materials for sub-assemblies of the Item you're manufacturing leave this enabled. If you plan and manufacture the sub-assemblies separately, you can disable this checkbox.
bs_BA: Ovo je standard omogućeno. Ako želite da planirate materijale za podsklopove artikla koji proizvodite, ostavite ovo omogućeno. Ako planirate i proizvodite podsklopove zasebno, možete onemogućiti ovo polje.

en: This is for raw material Items that'll be used to create finished goods. If the Item is an additional service like 'washing' that'll be used in the BOM, keep this unchecked.
bs_BA: Ovo se odnosi na artikle sirovina koje će se koristiti za izradu gotovog proizvoda. Ako je artikal dodatna usluga kao što je 'povrat' koja će se koristiti u Sastavnici, ne označite ovo.

en: This item filter has already been applied for the {0}
bs_BA: Ovaj filter artikala je već primijenjen za {0}

en: This option can be checked to edit the 'Posting Date' and 'Posting Time' fields.
bs_BA: Ova opcija se može označiti za uređivanje polja 'Datum Knjiženja' i 'Vrijeme Knjiženja'.

en: This schedule was created when Asset {0} was adjusted through Asset Value Adjustment {1}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} prilagođena kroz Podešavanje Vrijednosti Imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was consumed through Asset Capitalization {1}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} potrošena kroz kapitalizaciju imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was repaired through Asset Repair {1}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} popravljena putem Popravka Imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored due to Sales Invoice {1} cancellation.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je Imovina {0} vraćena u prvobitno stanje zbog otkazivanja Prodajne Fakture {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored on Asset Capitalization {1}'s cancellation.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} vraćena nakon otkazivanja kapitalizacije imovine {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was restored.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je Imovina {0} vraćena.

en: This schedule was created when Asset {0} was returned through Sales Invoice {1}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} vraćena putem Prodajne Fakture {1}.

en: This schedule was created when Asset {0} was scrapped.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je imovina {0} rashodovana.

en: This schedule was created when Asset {0} was {1} into new Asset {2}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je Imovina {0} bila {1} u novu Imovinu {2}.

en: This schedule was created when Asset {0} was {1} through Sales Invoice {2}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je vrijednost imovine {0} bila {1} kroz vrijednost Prodajne Fakture {2}.

en: This schedule was created when Asset {0}'s Asset Value Adjustment {1} was cancelled.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kada je Imovina {0} iVrijednost Amortizacije Imovine {1} otkazan.

en: This schedule was created when Asset {0}'s shifts were adjusted through Asset Shift Allocation {1}.
bs_BA: Ovaj raspored je kreiran kad su Smjene Imovine {0} prilagođene kroz Dodjelu Smjene Imovine {1}.

note: Description of the 'Dunning Letter' (Section Break) field in DocType 'Dunning Type'
en: This section allows the user to set the Body and Closing text of the Dunning Letter for the Dunning Type based on language, which can be used in Print.
bs_BA: Ova sekcija omogućava korisniku da postavi sadržaj i završni tekst opomena za tip opomena na osnovu jezika koji se može koristiti u Ispisu.

en: This table is used to set details about the 'Item', 'Qty', 'Basic Rate', etc.
bs_BA: Ova tabela se koristi za postavljanje detalja o 'Artiku', 'Količini', 'Osnovnoj Cijeni', itd.

note: Description of a DocType
en: This tool helps you to update or fix the quantity and valuation of stock in the system. It is typically used to synchronise the system values and what actually exists in your warehouses.
bs_BA: Ovaj alat vam pomaže da ažurirate ili popravite količinu i vrijednovanje zaliha u sistemu. Obično se koristi za sinhronizaciju sistemskih vrijednosti i onoga što stvarno postoji u vašim skladištima.

note: Description of the 'Default Common Code' (Link) field in DocType 'Code List'
en: This value shall be used when no matching Common Code for a record is found.
bs_BA: Ova vrijednost će se koristiti kada se ne pronađe odgovarajući Zajednički Kod za zapis.

note: Description of the 'Abbreviation' (Data) field in DocType 'Item Attribute Value'
en: This will be appended to the Item Code of the variant. For example, if your abbreviation is "SM", and the item code is "T-SHIRT", the item code of the variant will be "T-SHIRT-SM"
bs_BA: Ovo će biti dodato kodu artikla varijante. Na primjer, ako je vaša skraćenica "SM", a kod artikla "T-SHIRT", kod artikla varijante će biti "T-SHIRT-SM"

note: Description of the 'Create User Permission' (Check) field in DocType 'Employee'
en: This will restrict user access to other employee records
bs_BA: Ovo će ograničiti pristup korisnika drugim zapisima zaposlenih

en: This {} will be treated as material transfer.
bs_BA: Ovaj {} će se tretirati kao prijenos materijala.

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount' Scheme Product Discount'
en: Threshold for Suggestion
bs_BA: Prag za Prijedlog

note: Label of the threshold_percentage (Percent) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Threshold for Suggestion (In Percentage)
bs_BA: Prag za Prijedlog (u Procentima)

note: Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM' Label of the thumbnail (Data) field in DocType 'BOM Website Operation'
en: Thumbnail
bs_BA: Sličica

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Thursday
bs_BA: Četvrtak

note: Label of the tier_name (Data) field in DocType 'Loyalty Program Collection'
en: Tier Name
bs_BA: Naziv Nivoa

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the time (Time) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail' Label of the time (Section Break) field in DocType 'Work Order' Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Work Order Operation' La
en: Time
bs_BA: Vrijeme

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Scheduled Time'
en: Time (In Mins)
bs_BA: Vrijeme (u minutama)

note: Label of the mins_between_operations (Int) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Time Between Operations (Mins)
bs_BA: Vrijeme Između Operacija (min)

note: Label of the time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card Time Log'
en: Time In Mins
bs_BA: Vrijeme u Minutama

note: Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Job Card'
en: Time Logs
bs_BA: Zapisnici Vremena

en: Time Required (In Mins)
bs_BA: Obavezno Vrijeme (u minutama)

note: Label of the time_sheet (Link) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet'
en: Time Sheet
bs_BA: Radna Lista

note: Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the time_sheet_list (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Time Sheet List
bs_BA: Lista Radnog Vremena

note: Label of the timesheets (Table) field in DocType 'POS Invoice' Label of the timesheets (Table) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the time_logs (Table) field in DocType 'Timesheet'
en: Time Sheets
bs_BA: Vremenske Tabele

en: Time Taken to Deliver
bs_BA: Vrijeme Dostave

note: Label of a Card Break in the Projects Workspace
en: Time Tracking
bs_BA: Praćenje Vremena

note: Description of the 'Posting Time' (Time) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Time at which materials were received
bs_BA: Vrijeme kad su materijali primljeni

note: Description of the 'Operation Time' (Float) field in DocType 'Sub Operation'
en: Time in mins
bs_BA: Vrijeme u minutama

note: Description of the 'Total Operation Time' (Float) field in DocType 'Operation'
en: Time in mins.
bs_BA: Vrijeme u minutama.

en: Time logs are required for {0} {1}
bs_BA: Zapisnici Vremena su obavezni za {0} {1}

en: Time slot is not available
bs_BA: Vremenski termin nije dostupan

en: Time(in mins)
bs_BA: Vrijeme (u minutama)

note: Label of the sb_timeline (Section Break) field in DocType 'Task'
en: Timeline
bs_BA: Vremenska Linija

en: Timer
bs_BA: Tajmer

en: Timer exceeded the given hours.
bs_BA: Brojač Vremena je premašio date sate.

note: Name of a DocType Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet
bs_BA: Radni List

note: Name of a report Label of a Link in the Projects Workspace Label of a shortcut in the Projects Workspace
en: Timesheet Billing Summary
bs_BA: Sažetak Fakturisanja Radnog Lista

note: Label of the timesheet_detail (Data) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Name of a DocType
en: Timesheet Detail
bs_BA: Detalji Radnog Lista

en: Timesheet for tasks.
bs_BA: Radni List za Zadatke

en: Timesheet {0} is already completed or cancelled
bs_BA: Radni List {0} je već završen ili otkazan

note: Label of the timesheet_sb (Section Break) field in DocType 'Projects Settings'
en: Timesheets
bs_BA: Radni List

en: Timesheets help keep track of time, cost and billing for activities done by your team
bs_BA: Radni Listovi pomažu u praćenju vremena, troškova i naplate za aktivnosti koje obavlja vaš tim

note: Label of the timeslots_section (Section Break) field in DocType 'Communication Medium' Label of the timeslots (Table) field in DocType 'Communication Medium'
en: Timeslots
bs_BA: Vremenski Termini

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Item Tax Template' Label of the title (Data) field in DocType 'Journal Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Payment Entry' Label of the title (Data) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the title (Data) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Title
bs_BA: Naziv

note: Label of the email_to (Data) field in DocType 'Payment Request' Label of the to_uom (Link) field in DocType 'UOM Conversion Factor' Label of the to (Data) field in DocType 'Call Log'
en: To
bs_BA: Do

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order' Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Delivery Note' Option for the 'Status'
en: To Bill
bs_BA: Za Fakturisati

note: Label of the to_currency (Link) field in DocType 'Currency Exchange'
en: To Currency
bs_BA: Za Valutu

note: Label of the to_date (Date) field in DocType 'Bank Clearance' Label of the bank_statement_to_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool' Label of the to_date (Datetime) field in DocType 'Bisect Accounting Statements' Label of the to_date (Date) field in DocType 'Loyalty Program' Label of
en: To Date
bs_BA: Do Datuma

en: To Date cannot be before From Date
bs_BA: Do datuma ne može biti prije Od datuma

en: To Date cannot be before From Date.
bs_BA: Do datuma ne može biti prije Od datuma.

en: To Date cannot be less than From Date
bs_BA: Do datuma ne može biti ranije od Od datuma

en: To Date is mandatory
bs_BA: Do datuma je obavezno

en: To Date must be greater than From Date
bs_BA: Do datuma mora biti kasnije Od datuma

en: To Date should be within the Fiscal Year. Assuming To Date = {0}
bs_BA: Do datuma treba da bude unutar Fiskalne Godine. Uz pretpostavku Do Datuma = {0}

en: To Datetime
bs_BA: Do Datuma i Vremena

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver
bs_BA: Za Dostavu

note: Option for the 'Sales Order Status' (Select) field in DocType 'Production Plan' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Deliver and Bill
bs_BA: Za Dostavu i Fakturisanje

note: Label of the to_delivery_date (Date) field in DocType 'Production Plan'
en: To Delivery Date
bs_BA: Do Datuma Dostave

note: Label of the to_doctype (Link) field in DocType 'Bulk Transaction Log Detail'
en: To Doctype
bs_BA: Za Doctype

en: To Due Date
bs_BA: Do Datuma isteka roka

note: Label of the to_employee (Link) field in DocType 'Asset Movement Item'
en: To Employee
bs_BA: Za Personal

en: To Fiscal Year
bs_BA: Do Fiskalne Godine

note: Label of the to_folio_no (Data) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Folio No
bs_BA: Za Folio Broj

note: Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_invoice_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Invoice Date
bs_BA: Do Datuma Fakture

note: Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Balance' Label of the to_no (Int) field in DocType 'Share Transfer'
en: To No
bs_BA: Do Broja

note: Label of the to_case_no (Int) field in DocType 'Packing Slip'
en: To Package No.
bs_BA: Do Paketa Broj.

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Order'
en: To Pay
bs_BA: Za Platiti

note: Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Payment Reconciliation' Label of the to_payment_date (Date) field in DocType 'Process Payment
en: To Payment Date
bs_BA: Do Datuma Plaćanja

en: To Posting Date
bs_BA: Do Datuma Knjiženja

note: Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Attribute' Label of the to_range (Float) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: To Range
bs_BA: Do Raspona

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive
bs_BA: Za Primiti

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Order'
en: To Receive and Bill
bs_BA: Za Primiti i Fakturisati

note: Label of the to_reference_date (Date) field in DocType 'Bank Reconciliation Tool'
en: To Reference Date
bs_BA: Do Referentnog Datuma

note: Label of the to_rename (Check) field in DocType 'GL Entry' Label of the to_rename (Check) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: To Rename
bs_BA: Za Preimenovanje

note: Label of the to_shareholder (Link) field in DocType 'Share Transfer'
en: To Shareholder
bs_BA: Za Dioničara

note: Label of the time (Time) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the to_time (Datetime) field in DocType 'Sales Invoice Timesheet' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Label of the to_time (Time) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Label of the to
en: To Time
bs_BA: Do Vremena

en: To Time cannot be before from date
bs_BA: Do Vrijeme ne može biti prije Od Datuma

note: Description of the 'Referral Code' (Data) field in DocType 'Sales Partner'
en: To Track inbound purchase
bs_BA: Za praćenje Kupovine

note: Label of the to_value (Float) field in DocType 'Shipping Rule Condition'
en: To Value
bs_BA: Do Vrijednosti

en: To Warehouse
bs_BA: U Skladište

note: Label of the target_warehouse (Link) field in DocType 'Packed Item'
en: To Warehouse (Optional)
bs_BA: Za Skladište (Opcija)

en: To add Operations tick the 'With Operations' checkbox.
bs_BA: Da biste dodali Operacije, označite polje 'S Operacijama'.

en: To add subcontracted Item's raw materials if include exploded items is disabled.
bs_BA: Da se doda podizvođačka sirovina artikala ako je Uključi Rastavljene Artikle onemogućeno.

en: To allow over billing, update "Over Billing Allowance" in Accounts Settings or the Item.
bs_BA: Da dozvolite prekomjerno fakturisanje, ažuriraj "Dozvola prekomjernog Fakturisanja" u Postavkama Knjigovodstva ili Artikla.

en: To allow over receipt / delivery, update "Over Receipt/Delivery Allowance" in Stock Settings or the Item.
bs_BA: Da biste dozvolili prekomjerno primanje/isporuku, ažuriraj "Dozvoli prekomjerni Prijema/Dostavu" u Postavkama Zaliha ili Artikla.

note: Description of the 'Mandatory Depends On' (Small Text) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: To apply condition on parent field use parent.field_name and to apply condition on child table use doc.field_name. Here field_name could be based on the actual column name of the respective field.
bs_BA: Za primjenu uvjeta na nadređeno polje koristite parent.field_name i za primjenu uvjeta na podređenu tablicu koristite doc.field_name. Ovdje field_name može biti zasnovano na stvarnom imenu kolone odgovarajućeg polja.

note: Label of the delivered_by_supplier (Check) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: To be Delivered to Customer
bs_BA: Dostava Klijentu

en: To cancel a {} you need to cancel the POS Closing Entry {}.
bs_BA: Da otkažete {}, morate otkazati Unos Zatvaranja Kase {}.

en: To cancel this Sales Invoice you need to cancel the POS Closing Entry {}.
bs_BA: Da otkažete ovu Prodajnu Fakturu, morate otkazati unos za zatvaranje Kase {}.

en: To create a Payment Request reference document is required
bs_BA: Za kreiranje Zahtjeva Plaćanja obavezan je referentni dokument

en: To enable Capital Work in Progress Accounting,
bs_BA: Da biste omogućili Knjigovodstvo Kapitalnih Radova u Toku,

en: To include non-stock items in the material request planning. i.e. Items for which 'Maintain Stock' checkbox is unticked.
bs_BA: Uključivanje artikala bez zaliha u planiranje Materijalnog Naloga. tj. artikle za koje je 'Održavanje Zaliha'.polje poništeno.

note: Description of the 'Set Operating Cost / Scrap Items From Sub-assemblies' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: To include sub-assembly costs and scrap items in Finished Goods on a work order without using a job card, when the 'Use Multi-Level BOM' option is enabled.
bs_BA: Za uključivanje troškova podmontaže i otpadnih artikala u Gotov Proizvod na radnom nalogu bez upotrebe radne kartice, kada je omogućena opcija 'Koristi Višeslojnu Sastavnicu'.

en: To include tax in row {0} in Item rate, taxes in rows {1} must also be included
bs_BA: Da biste uključili PDV u red {0} u cijenu artikla, PDV u redovima {1} također moraju biti uključeni

en: To merge, following properties must be same for both items
bs_BA: Za spajanje, sljedeća svojstva moraju biti ista za obje stavke

en: To overrule this, enable '{0}' in company {1}
bs_BA: Da poništite ovo, omogući '{0}' u kompaniji {1}

en: To still proceed with editing this Attribute Value, enable {0} in Item Variant Settings.
bs_BA: Da i dalje nastavite s uređivanjem ove vrijednosti atributa, omogući {0} u Postavkama Varijante Artikla.

en: To submit the invoice without purchase order please set {0} as {1} in {2}
bs_BA: Da biste podnijeli Fakturu bez Kupovnog Naloga, postavi {0} kao {1} u {2}

en: To submit the invoice without purchase receipt please set {0} as {1} in {2}
bs_BA: Da biste podnijeli Fakturu bez Kupovnog Računa, postavite {0} kao {1} u {2}

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Assets'
bs_BA: Da biste koristili drugi Finansijski Registar, poništi 'Uključi Standard Imovinu Finansijskog Registra'

en: To use a different finance book, please uncheck 'Include Default FB Entries'
bs_BA: Da biste koristili drugi Finansijski Registar, poništite oznaku 'Obuhvati standard Finansijski Registar unose'

note: Name of a UOM
en: Ton (Long)/Cubic Yard
bs_BA: Tona (duga)/kubični jard

note: Name of a UOM
en: Ton (Short)/Cubic Yard
bs_BA: Tona (duga)/kubični jard

note: Name of a UOM
en: Ton-Force (US)
bs_BA: Ton-Force (SAD)

note: Name of a UOM
en: Tonne
bs_BA: Tona

note: Name of a UOM
en: Tonne-Force(Metric)
bs_BA: Tonska Sila (Metrička)

en: Too many columns. Export the report and print it using a spreadsheet application.
bs_BA: Previše kolona. Izvezi izvještaj i ispiši ga pomoću aplikacije za proračunske tablice.

note: Label of a Card Break in the Manufacturing Workspace Label of the tools (Column Break) field in DocType 'Email Digest' Label of a Card Break in the Stock Workspace
en: Tools
bs_BA: Alati

note: Label of the total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Total
bs_BA: Ukupno

note: Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_total (Currency) field in DocType 'Purchase Taxes and Label of th
en: Total (Company Currency)
bs_BA: Ukupno (Valuta Kompanije)

en: Total (Credit)
bs_BA: Ukupno (Kredit)

en: Total (Without Tax)
bs_BA: Ukupno (bez PDV)

en: Total Achieved
bs_BA: Ukupno Postignuto

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Active Items
bs_BA: Ukupno Aktivnih Artikala

en: Total Actual
bs_BA: Ukupno Stvarno

note: Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Stock Entry' Label of the total_additional_costs (Currency) field in DocType 'Subcontracting Order' 'Subcontracting Receipt'
en: Total Additional Costs
bs_BA: Ukupni Dodatni Troškovi

note: Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_advance (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Advance
bs_BA: Ukupni Predujam

note: Label of the total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount
bs_BA: Ukupni Dodijeljeni Iznos

note: Label of the base_total_allocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Total Allocated Amount (Company Currency)
bs_BA: Ukupni Dodijeljeni Iznos (Valuta Kompanije)

note: Label of the total_allocations (Int) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log'
en: Total Allocations
bs_BA: Ukupno Dodjeljeno

note: Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Invoice Discounting' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the total_amount (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the total_amount (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Amount
bs_BA: Ukupan Iznos

note: Label of the total_amount_currency (Link) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount Currency
bs_BA: Valuta Ukupnog Iznosa

note: Label of the total_amount_in_words (Data) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Amount in Words
bs_BA: Ukupan Iznos u Riječima

en: Total Applicable Charges in Purchase Receipt Items table must be same as Total Taxes and Charges
bs_BA: Ukupni Primjenjive Naknade u tabeli Artikla Kupovnog Naloga moraju biti isti kao i Ukupni PDV i Naknade

en: Total Asset
bs_BA: Ukupna Imovina

note: Label of the total_asset_cost (Currency) field in DocType 'Asset'
en: Total Asset Cost
bs_BA: Ukupni Trošak Imovine

en: Total Assets
bs_BA: Ukupna Imovina

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Amount
bs_BA: Ukupan Naplativi Iznos

note: Label of the total_billable_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Billable Amount (via Timesheet)
bs_BA: Ukupan Naplativi Iznos (preko Radnog Lista)

note: Label of the total_billable_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billable Hours
bs_BA: Ukupni Naplativi Sati

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Amount
bs_BA: Ukupni Fakturisani Iznos

note: Label of the total_billed_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Billed Amount (via Sales Invoice)
bs_BA: Ukupni Fakturisani Iznos (preko Prodajne Fakture)

note: Label of the total_billed_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Billed Hours
bs_BA: Ukupni Fakturisani Sati

note: Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_billing_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Amount
bs_BA: Ukupni Fakturisani Iznos

note: Label of the total_billing_hours (Float) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Total Billing Hours
bs_BA: Ukupno Fakturisanih Sati

en: Total Budget
bs_BA: Ukupan Proračun

note: Label of the total_characters (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Characters
bs_BA: Ukupno Znakova

note: Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Sales Order' Label of the total_commission (Currency) field in DocType 'Delivery Note'
en: Total Commission
bs_BA: Ukupna Provizija

note: Label of the total_completed_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Completed Qty
bs_BA: Ukupno Završeno Količinski

note: Label of the total_consumed_material_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Consumed Material Cost (via Stock Entry)
bs_BA: Ukupni Trošak Potrošenog Materijala (preko Unosa Zaliha)

en: Total Contribution Amount Against Invoices: {0}
bs_BA: Ukupan Iznos Doprinosa naspram Faktura: {0}

en: Total Contribution Amount Against Orders: {0}
bs_BA: Ukupan Iznos Doprinosa naspram Naloga: {0}

note: Label of the total_cost (Currency) field in DocType 'BOM' Label of the raw_material_cost (Currency) field in DocType 'BOM Creator'
en: Total Cost
bs_BA: Ukupni Troškovi

note: Label of the base_total_cost (Currency) field in DocType 'BOM'
en: Total Cost (Company Currency)
bs_BA: Ukupni Trošak (Valuta Kompanije)

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Costing Amount
bs_BA: Ukupan Iznos Obračuna Troškova

note: Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Project' Label of the total_costing_amount (Currency) field in DocType 'Task'
en: Total Costing Amount (via Timesheet)
bs_BA: Ukupan Iznos Obračuna Troškova (preko Radnog Lista)

note: Label of the total_credit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Credit
bs_BA: Ukupan Kredit

en: Total Credit/ Debit Amount should be same as linked Journal Entry
bs_BA: Ukupni iznos Kredita/Debita trebao bi biti isti kao povezani Nalog Knjiženja

note: Label of the total_debit (Currency) field in DocType 'Journal Entry'
en: Total Debit
bs_BA: Ukupan Debit

en: Total Debit must be equal to Total Credit. The difference is {0}
bs_BA: Ukupan Debit mora biti jednak Ukupnom Kreditu. Razlika je {0}

en: Total Delivered Amount
bs_BA: Ukupna Isporučena Količina

en: Total Demand (Past Data)
bs_BA: Ukupna Potražnja (Prethodni Podatci)

en: Total Equity
bs_BA: Ukupni Kapital

note: Label of the total_distance (Float) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Total Estimated Distance
bs_BA: Ukupna Procijenjena Udaljenost

en: Total Expense
bs_BA: Ukupni Troškovi

en: Total Expense This Year
bs_BA: Ukupni Troškovi ove Godine

note: Label of the total_experience (Data) field in DocType 'Employee External Work History'
en: Total Experience
bs_BA: Ukupno Iskustvo

en: Total Forecast (Future Data)
bs_BA: Ukupna Prognoza (Budući Podaci)

en: Total Forecast (Past Data)
bs_BA: Ukupna Prognoza (Prethodni Podaci)

note: Label of the total_gain_loss (Currency) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation'
en: Total Gain/Loss
bs_BA: Totalni Rezultat

note: Label of the total_hold_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: Total Hold Time
bs_BA: Ukupno Vrijeme Čekanja

note: Label of the total_holidays (Int) field in DocType 'Holiday List'
en: Total Holidays
bs_BA: Ukupno Praznika

en: Total Income
bs_BA: Ukupan Prihod

en: Total Income This Year
bs_BA: Ukupan Prihod ove Godine

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Bills
bs_BA: Ukupno Dolaznih Faktura

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Incoming Payment
bs_BA: Ukupno Dolazno Plaćanje

note: Label of the total_incoming_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Incoming Value (Receipt)
bs_BA: Ukupna ulazna vrijednost (Račun)

note: Label of the total_interest (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Interest
bs_BA: Ukupna Kamata

en: Total Invoiced Amount
bs_BA: Ukupan Fakturisani Iznos

en: Total Issues
bs_BA: Ukupno Slučajeva

en: Total Items
bs_BA: Ukupno Artikala

en: Total Liability
bs_BA: Ukupno Obaveze

note: Label of the total_messages (Int) field in DocType 'SMS Center'
en: Total Message(s)
bs_BA: Ukupno Poruka(e)

note: Label of the total_monthly_sales (Currency) field in DocType 'Company'
en: Total Monthly Sales
bs_BA: Ukupna Mjesečna Prodaja

note: Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_net_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order' Label of the t
en: Total Net Weight
bs_BA: Ukupna Neto Težina

note: Label of the total_number_of_booked_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: Total Number of Booked Depreciations
bs_BA: Ukupan broj Knjiženih Amortizacija

note: Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset' Label of the total_number_of_depreciations (Int) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Total Number of Depreciations
bs_BA: Ukupan Broj Amortizaciia

en: Total Only
bs_BA: Samo Ukupno

note: Label of the total_operating_cost (Currency) field in DocType 'Work Order'
en: Total Operating Cost
bs_BA: Ukupni Operativni Troškovi

note: Label of the total_operation_time (Float) field in DocType 'Operation'
en: Total Operation Time
bs_BA: Ukupno Vrijeme Rada

en: Total Order Considered
bs_BA: Uzmi u obzir Ukupne Naloge

en: Total Order Value
bs_BA: Ukupna vrijednost Naloga

en: Total Other Charges
bs_BA: Ukupni Ostali Troškovi

en: Total Outgoing
bs_BA: Ukupno Odlaznih

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Bills
bs_BA: Ukupno Odlaznih Faktura

note: Label of a number card in the Accounting Workspace
en: Total Outgoing Payment
bs_BA: Ukupno Odlazno Plaćanje

note: Label of the total_outgoing_value (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Outgoing Value (Consumption)
bs_BA: Ukupna Izlazna Vrijednost (Potrošnja)

note: Label of the total_outstanding (Currency) field in DocType 'Dunning'
en: Total Outstanding
bs_BA: Ukupno Neplaćeno

en: Total Outstanding Amount
bs_BA: Ukupni Neplaćeni Iznos

en: Total Paid Amount
bs_BA: Ukupan Plaćeni Iznos

en: Total Payment Amount in Payment Schedule must be equal to Grand / Rounded Total
bs_BA: Ukupan Iznos Plaćanja u Planu Plaćanja mora biti jednak Ukupnom / Zaokruženom Ukupnom Iznosu

en: Total Payment Request amount cannot be greater than {0} amount
bs_BA: Ukupni iznos zahtjeva za plaćanje ne može biti veći od {0} iznosa

en: Total Payments
bs_BA: Ukupno za Platiti

en: Total Picked Quantity {0} is more than ordered qty {1}. You can set the Over Picking Allowance in Stock Settings.
bs_BA: Ukupna Odabrana Količina {0} je veća od naručene količine {1}. Dozvolu za prekoračenje možete postaviti u Postavkama Zaliha.

note: Label of the total_planned_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Planned Qty
bs_BA: Ukupna Planirana Količina

note: Label of the total_produced_qty (Float) field in DocType 'Production Plan'
en: Total Produced Qty
bs_BA: Ukupna Proizvedena Količina

note: Label of the total_projected_qty (Float) field in DocType 'Item'
en: Total Projected Qty
bs_BA: Ukupna Predviđena Količina

en: Total Purchase Amount
bs_BA: Ukupan Iznos Kupovine

note: Label of the total_purchase_cost (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Purchase Cost (via Purchase Invoice)
bs_BA: Ukupni Trošak Kupovine (preko Kupovne Fakture)

en: Total Purchase Cost has been updated
bs_BA: Ukupnni Kupovni Trošak je ažuriran

note: Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Total Qty
bs_BA: Ukupna Količina

note: Label of the total_quantity (Float) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'POS Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the total_qty (Float) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the total_qty (Float) fie
en: Total Quantity
bs_BA: Ukupna Količina

en: Total Received Amount
bs_BA: Ukupan Primljeni Iznos

note: Label of the total_repair_cost (Currency) field in DocType 'Asset Repair'
en: Total Repair Cost
bs_BA: Ukupni Troškovi Popravke

note: Label of the total_reposting_count (Int) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Total Reposting Count
bs_BA: Ukupan broj Ponovnog Unosa

en: Total Revenue
bs_BA: Ukupan Prihod

en: Total Sales Amount
bs_BA: Ukupan Iznos Prodaje

note: Label of the total_sales_amount (Currency) field in DocType 'Project'
en: Total Sales Amount (via Sales Order)
bs_BA: Ukupan Iznos Prodaje (preko Prodajnog Naloga)

note: Name of a report
en: Total Stock Summary
bs_BA: Sažetak Zaliha

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Stock Value
bs_BA: Ukupna Vrijednost Zaliha

note: Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Purchase Order Item Supplied' Label of the total_supplied_qty (Float) field in DocType 'Subcontracting Order Supplied Item'
en: Total Supplied Qty
bs_BA: Ukupna Isporučena Količina

en: Total Target
bs_BA: Ukupni Cilj

en: Total Tasks
bs_BA: Ukupno Zadataka

en: Total Tax
bs_BA: Ukupno PDV

note: Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Closing Entry' Invoice' Label of the total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Purchase Label of the total_taxes_and_charges (Currency) fi
en: Total Taxes and Charges
bs_BA: Ukupni PDV i Naknade

note: Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Payment Entry' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'POS Invoice' 'Purchase Invoice' Label of the base_total_taxes_and_charges (Currency) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotati
en: Total Taxes and Charges (Company Currency)
bs_BA: Ukupni PDV i Naknade (Valuta Kompanije)

en: Total Time (in Mins)
bs_BA: Ukupno Vrijeme (minuta)

note: Label of the total_time_in_mins (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Total Time in Mins
bs_BA: Ukupno Vrijeme u minutama

en: Total Unpaid: {0}
bs_BA: Ukupno neplaćeno: {0}

note: Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization' Label of the total_value (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item'
en: Total Value
bs_BA: Ukupna Vrijednost

note: Label of the value_difference (Currency) field in DocType 'Stock Entry'
en: Total Value Difference (Incoming - Outgoing)
bs_BA: Ukupna Vrijednost Razlike (Dolazni- Odlazni)

en: Total Variance
bs_BA: Ukupno Odstupanje

en: Total Views
bs_BA: Ukupno Pregleda

note: Label of a number card in the Stock Workspace
en: Total Warehouses
bs_BA: Ukupno Skladišta

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of t
en: Total Weight
bs_BA: Ukupna Težina

note: Label of the total_weight (Float) field in DocType 'Shipment'
en: Total Weight (kg)
bs_BA: Ukupna Težina (kg)

note: Label of the total_working_hours (Float) field in DocType 'Workstation' Label of the total_hours (Float) field in DocType 'Timesheet'
en: Total Working Hours
bs_BA: Ukupno Radnih Sati

en: Total advance ({0}) against Order {1} cannot be greater than the Grand Total ({2})
bs_BA: Ukupni predujam ({0}) naspram Naloga {1} ne može biti veći od Ukupnog Iznosa ({2})

en: Total allocated percentage for sales team should be 100
bs_BA: Ukupna procentualna dodjela za prodajni tim treba biti 100

en: Total contribution percentage should be equal to 100
bs_BA: Ukupan procenat doprinosa treba da bude jednak 100

en: Total hours: {0}
bs_BA: Ukupno sati: {0}

en: Total payments amount can't be greater than {}
bs_BA: Ukupni iznos plaćanja ne može biti veći od {}

en: Total percentage against cost centers should be 100
bs_BA: Ukupna procentulna suma naspram Centara Troškova treba da bude 100

en: Total {0} ({1})
bs_BA: Ukupno {0} ({1})

en: Total {0} for all items is zero, may be you should change 'Distribute Charges Based On'
bs_BA: Ukupno {0} za sve artikle je nula, možda biste trebali promijeniti 'Distribuiraj Naknade na osnovu'

en: Total(Amt)
bs_BA: Ukupno (Iznos)

en: Total(Qty)
bs_BA: Ukupno (Količina)

note: Label of the section_break_13 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the section_break_49 (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the totals (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the section_break_7 (Section Break) field in DocType 'Sal
en: Totals
bs_BA: Ukupno

en: Traceability
bs_BA: Sljedivost

note: Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'BOM' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Job Card' Label of the track_semi_finished_goods (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Track Semi Finished Goods
bs_BA: Prati Polugotov Proizvod

note: Label of the track_service_level_agreement (Check) field in DocType 'Support Settings'
en: Track Service Level Agreement
bs_BA: Prati Standard Nivo Servisa

note: Description of a DocType
en: Track separate Income and Expense for product verticals or divisions.
bs_BA: Prati odvojene prihode i rashode za proizvode vertikale ili odjele.

note: Label of the tracking_status (Select) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status
bs_BA: Status Praćenja

note: Label of the tracking_status_info (Data) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking Status Info
bs_BA: Status Praćenja Informacija

note: Label of the tracking_url (Small Text) field in DocType 'Shipment'
en: Tracking URL
bs_BA: URL Praćenja

note: Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Pricing Rule' Option for the 'Apply On' (Select) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the transaction (Select) field in DocType 'Authorization Rule' Option for the 'Based On' (Select) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Transaction
bs_BA: Transakcija

note: Label of the transaction_currency (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the currency (Link) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Currency
bs_BA: Valuta Transakcije

note: Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Payment Request' Label of the transaction_date (Date) field in DocType 'Period Closing Voucher' Label of the transaction_date (Datetime) field in DocType 'Asset Movement' Label of 
en: Transaction Date
bs_BA: Datum Transakcije

en: Transaction Deletion Document: {0} is running for this Company. {1}
bs_BA: Dokument Brisanje Transakcije: {0} u toku za ovu kompaniju. {1}

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record
bs_BA: Zapis Brisanju Transakcije

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Details
bs_BA: Detalji Zapisa Brisanja Transakcije

note: Name of a DocType
en: Transaction Deletion Record Item
bs_BA: Artikal Zapisa Brisanja Transakcije

note: Label of the transaction_details_section (Section Break) field in DocType 'GL Entry' Label of the transaction_details (Section Break) field in DocType 'Payment Request'
en: Transaction Details
bs_BA: Detalji Transakcije

note: Label of the transaction_exchange_rate (Float) field in DocType 'GL Entry'
en: Transaction Exchange Rate
bs_BA: Transakcioni Devizni Kurs

note: Label of the transaction_id (Data) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the transaction_references (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Transaction ID
bs_BA: ID Transakcije

note: Label of the section_break_xt4m (Section Break) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Transaction Information
bs_BA: Informacije Transakcije

en: Transaction Name
bs_BA: Naziv Transakcije

note: Label of the transaction_settings_section (Tab Break) field in DocType 'Buying Settings' Label of the sales_transactions_settings_section (Section Break) field in DocType 'Selling Settings'
en: Transaction Settings
bs_BA: Postavke Transakcije

note: Label of the transaction_type (Data) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Transaction Type
bs_BA: Tip Transakcije

en: Transaction currency must be same as Payment Gateway currency
bs_BA: Valuta Transakcije mora biti ista kao valuta Platnog Prolaza

en: Transaction currency: {0} cannot be different from Bank Account({1}) currency: {2}
bs_BA: Valuta Transakcije: {0} mora biti ista kao valuta Bankovnog Računa ({1}): {2}

en: Transaction not allowed against stopped Work Order {0}
bs_BA: Transakcija nije dozvoljena naspram zaustavljenog Radnog Naloga {0}

en: Transaction reference no {0} dated {1}
bs_BA: Referentni broj transakcije {0} datiran {1}

note: Group in Bank Account's connections
en: Transactions
bs_BA: Transakcije

note: Label of the transactions_annual_history (Code) field in DocType 'Company'
en: Transactions Annual History
bs_BA: Godišnja Istorija Transakcije

en: Transactions against the Company already exist! Chart of Accounts can only be imported for a Company with no transactions.
bs_BA: Transakcije naspram Kompanije već postoje! Kontni Plan se može uvesti samo za kompaniju bez transakcija.

en: Transactions using Sales Invoice in POS are disabled.
bs_BA: Transakcije koje koriste Prodajnu Fakturu Kase su onemogućene.

note: Option for the 'Transfer Type' (Select) field in DocType 'Share Transfer' Option for the 'Purpose' (Select) field in DocType 'Asset Movement' Option for the 'Material Request Type' (Select) field in DocType 'Item Reorder' Option for the 'Asset Status' (Select) field in DocType 'Serial No'
en: Transfer
bs_BA: Prijenos

en: Transfer Asset
bs_BA: Prijenos Imovine

en: Transfer From Warehouses
bs_BA: Prijenos iz Skladišta

note: Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'BOM' Label of the transfer_material_against (Select) field in DocType 'Work Order'
en: Transfer Material Against
bs_BA: Prenesi Materijal Naspram

en: Transfer Materials
bs_BA: Prenesi Materijal

en: Transfer Materials For Warehouse {0}
bs_BA: Prijenos Materijala za Skladište {0}

note: Label of the transfer_status (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transfer Status
bs_BA: Status Prijenosa

note: Label of the transfer_type (Select) field in DocType 'Share Transfer'
en: Transfer Type
bs_BA: Tip Prijenosa

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Material Request'
en: Transferred
bs_BA: Preneseno

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Work Order Item' Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Stock Entry Detail'
en: Transferred Qty
bs_BA: Prenesena Količina

en: Transferred Quantity
bs_BA: Prenesena Količina

note: Label of the transferred_qty (Float) field in DocType 'Job Card'
en: Transferred Raw Materials
bs_BA: Prenesene Sirovine

note: Label of the transit_section (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Transit
bs_BA: Tranzit

en: Transit Entry
bs_BA: Unos Tranzita

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt Date
bs_BA: Datum Fakture Transporta

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transport Receipt No
bs_BA: Broj Fakture Transporta

en: Transportation
bs_BA: Prijevoz

note: Label of the transporter (Link) field in DocType 'Driver' Label of the transporter (Link) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Purchase Receipt'
en: Transporter
bs_BA: Dobavljač

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Details
bs_BA: Detalji Prijevoznika

note: Label of the transporter_info (Section Break) field in DocType 'Delivery Note'
en: Transporter Info
bs_BA: Info Dobavljača

note: Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Delivery Note' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the transporter_name (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Transporter Name
bs_BA: Ime Dobavljača

en: Travel Expenses
bs_BA: Putni Troškovi

note: Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Location' Label of the tree_details (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Tree Details
bs_BA: Detalji Stabla

en: Tree Type
bs_BA: Tip Stabla

note: Label of a Link in the Quality Workspace
en: Tree of Procedures
bs_BA: Stablo Procedura

note: Name of a report Label of a shortcut in the Accounting Workspace Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance
bs_BA: Probno Stanje

note: Name of a report
en: Trial Balance (Simple)
bs_BA: Probno Stanje (Jednostavno)

note: Name of a report Label of a Link in the Financial Reports Workspace
en: Trial Balance for Party
bs_BA: Probno Stanje Stranke

note: Label of the trial_period_end (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period End Date
bs_BA: Datum Završetka Probnog Perioda

en: Trial Period End Date Cannot be before Trial Period Start Date
bs_BA: Datum završetka probnog perioda ne može biti prije datuma početka probnog perioda

note: Label of the trial_period_start (Date) field in DocType 'Subscription'
en: Trial Period Start Date
bs_BA: Datum Početka Probnog Perioda

en: Trial Period Start date cannot be after Subscription Start Date
bs_BA: Datum početka probnog perioda ne može biti nakon datuma početka pretplate

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Trialing
bs_BA: Testiranje

note: Description of the 'General Ledger' (Int) field in DocType 'Accounts Settings' Description of the 'Accounts Receivable/Payable' (Int) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Truncates 'Remarks' column to set character length
bs_BA: Skraćuje kolonu 'Napomene' radi postavljanja dužine znakova

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Tuesday
bs_BA: Utorak

note: Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Select) field in DocType 'Project'
en: Twice Daily
bs_BA: Dvaput Dnevno

note: Label of the two_way (Check) field in DocType 'Item Alternative'
en: Two-way
bs_BA: Dvosmjerno

note: Label of the charge_type (Select) field in DocType 'Advance Taxes and Charges' Label of the type (Select) field in DocType 'Mode of Payment' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Entry Reference' Label of the reference_doctype (Link) field in DocType 'Payment Order Label of
en: Type
bs_BA: Tip

note: Label of the type_of_call (Link) field in DocType 'Call Log'
en: Type Of Call
bs_BA: Tip Poziva

note: Label of the type_of_payment (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Type of Payment
bs_BA: Tip Plaćanja

note: Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Inventory Dimension' Label of the type_of_transaction (Select) field in DocType 'Serial and Batch Bundle'
en: Type of Transaction
bs_BA: Tip Transakcije

note: Description of the 'Select DocType' (Select) field in DocType 'Rename Tool'
en: Type of document to rename.
bs_BA: Tip dokumenta za preimenovanje.

en: Types of activities for Time Logs
bs_BA: Tip aktivnosti za Zapisnik Vremena

note: Label of a Link in the Financial Reports Workspace Name of a report
en: UAE VAT 201
bs_BA: UAE PDV 201

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Account
bs_BA: Račun PDV-a UAE PDV

note: Label of the uae_vat_accounts (Table) field in DocType 'UAE VAT Settings'
en: UAE VAT Accounts
bs_BA: Računi PDV-a UAE

note: Name of a DocType
en: UAE VAT Settings
bs_BA: Postavke PDV-a UAE

note: Label of the uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the free_item_uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Brand' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pricing Rule Item Code' Label of the uom (Link) field in DocType 'Pric
en: UOM
bs_BA: Jedinica

note: Name of a DocType
en: UOM Category
bs_BA: Kategorija Jedinice

note: Name of a DocType
en: UOM Conversion Detail
bs_BA: Detalji Jedinice Konverzije

note: Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the conversion_factor (Float) field in DocType 'Purchase Or
en: UOM Conversion Factor
bs_BA: Faktor Konverzije Jedinice

en: UOM Conversion factor ({0} -> {1}) not found for item: {2}
bs_BA: Faktor Konverzije Jedinice({0} -> {1}) nije pronađen za artikal: {2}

en: UOM Conversion factor is required in row {0}
bs_BA: Faktor Konverzije Jedinice je obavezan u redu {0}

note: Label of the uom_name (Data) field in DocType 'UOM'
en: UOM Name
bs_BA: Naziv Jedinice

en: UOM conversion factor required for UOM: {0} in Item: {1}
bs_BA: Faktor Konverzije je obavezan za Jedinicu: {0} za Artikal: {1}

en: UOM {0} not found in Item {1}
bs_BA: Jedinica {0} nije pronađena za Artikal {1}

note: Label of the uoms (Table) field in DocType 'Item'
en: UOMs
bs_BA: Jedinice

en: URL can only be a string
bs_BA: URL može biti samo niz

note: Label of a Link in the Selling Workspace
en: UTM Source
bs_BA: UTM Izvor

note: Option for the 'Data Fetch Method' (Select) field in DocType 'Accounts Settings'
en: UnBuffered Cursor
bs_BA: Nebaferovani Kursor

en: UnReconcile
bs_BA: Otkaži Usaglašavanje

en: UnReconcile Allocations
bs_BA: Poništi Dodjele

en: Unable to find exchange rate for {0} to {1} for key date {2}. Please create a Currency Exchange record manually
bs_BA: Nije moguće pronaći devizni kurs za {0} do {1} za ključni datum {2}. Kreiraj zapis o razmjeni valuta ručno

en: Unable to find score starting at {0}. You need to have standing scores covering 0 to 100
bs_BA: Nije moguće pronaći rezultat koji počinje od {0}. Morate imati stalne rezultate koji pokrivaju od 0 do 100

en: Unable to find the time slot in the next {0} days for the operation {1}. Please increase the 'Capacity Planning For (Days)' in the {2}.
bs_BA: Nije moguće pronaći vremenski termin u narednih {0} dana za operaciju {1}. Molimo povećajte 'Planiranje Kapaciteta za (Dana)' u {2}.

en: Unable to find variable:
bs_BA: Nije moguće pronaći varijablu:

note: Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Bank Transaction' Label of the unallocated_amount (Currency) field in DocType 'Payment Entry'
en: Unallocated Amount
bs_BA: Nedodjeljeni Iznos

en: Unassigned Qty
bs_BA: Nedodijeljena Količina

en: Unblock Invoice
bs_BA: Deblokiraj Fakturu

en: Unclosed Fiscal Years Profit / Loss (Credit)
bs_BA: Otvorene Fiskalne Godine Rezultat (Kredit)

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under AMC
bs_BA: Pod Servisnim Ugovorom

note: Option for the 'Level' (Select) field in DocType 'Employee Education'
en: Under Graduate
bs_BA: Dodiplomski

note: Option for the 'Maintenance Status' (Select) field in DocType 'Serial No' Option for the 'Warranty / AMC Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Under Warranty
bs_BA: Pod Garancijom

en: Under Working Hours table, you can add start and end times for a Workstation. For example, a Workstation may be active from 9 am to 1 pm, then 2 pm to 5 pm. You can also specify the working hours based on shifts. While scheduling a Work Order, the system will check for the availability of the Workstation based on the working hours specified.
bs_BA: U tabeli radnog vremena možete dodati vrijeme početka i završetka za Radnu Stanicu. Na primjer, Radna Stanica može biti aktivna od 9 do 13 sati, zatim od 14 do 17 sati. Također možete odrediti radno vrijeme na osnovu smjena. Prilikom zakazivanja Radnog Naloga, sistem će provjeriti dostupnost Radne Stanice na osnovu navedenog radnog vremena.

note: Option for the 'Fulfilment Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unfulfilled
bs_BA: Neispunjeno

note: Name of a UOM
en: Unit
bs_BA: Jedinica

en: Unit of Measure
bs_BA: Jedinica Mjere

note: Label of a Link in the Home Workspace Label of a Link in the Stock Workspace
en: Unit of Measure (UOM)
bs_BA: Jedinica Mjere

en: Unit of Measure {0} has been entered more than once in Conversion Factor Table
bs_BA: Jedinica mjere {0} je unesena više puta u Tablicu Faktora Konverzije

note: Label of the unit_of_measure_conversion (Section Break) field in DocType 'Item'
en: Units of Measure
bs_BA: Jedinice

en: Unknown
bs_BA: Nepoznat

en: Unknown Caller
bs_BA: Nepoznat Pozivalac

note: Label of the unlink_advance_payment_on_cancelation_of_order (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Advance Payment on Cancellation of Order
bs_BA: Prekini vezu sa Predujamskim Plaćanjem pri otkazivanju Naloga

note: Label of the unlink_payment_on_cancellation_of_invoice (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Unlink Payment on Cancellation of Invoice
bs_BA: Prekini vezu Plaćanja prilikom Poništenja Fakture

en: Unlink external integrations
bs_BA: Prekini vezu s vanjskim Integracijama

note: Label of the unlinked (Check) field in DocType 'Unreconcile Payment Entries'
en: Unlinked
bs_BA: Nepovezano

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Purchase Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Subscription'
en: Unpaid
bs_BA: Neplaćeno

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'POS Invoice' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unpaid and Discounted
bs_BA: Neplaćeno i Sniženo

note: Option for the 'Stop Reason' (Select) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Unplanned machine maintenance
bs_BA: Neplanirano Održavanje Mašine

note: Option for the 'Qualification Status' (Select) field in DocType 'Lead'
en: Unqualified
bs_BA: Nekvalificiran

note: Label of the unrealized_exchange_gain_loss_account (Link) field in DocType 'Company'
en: Unrealized Exchange Gain/Loss Account
bs_BA: Nerealizovani Račun Rezultata

note: Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the unrealized_profit_loss_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' 'Company'
en: Unrealized Profit / Loss Account
bs_BA: Nerealizovani Račun Rezultata

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Unrealized Profit / Loss account for intra-company transfers
bs_BA: Nerealizovani Račun Rezultata za transfere intra-kompanije

note: Description of the 'Unrealized Profit / Loss Account' (Link) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Unrealized Profit/Loss account for intra-company transfers
bs_BA: Nerealizovani Račun Rezultata za transfere unutar kompanije

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment
bs_BA: Otkaži Usaglašavanje Plaćanja

note: Name of a DocType
en: Unreconcile Payment Entries
bs_BA: Otkaži Unose Usaglašavanja Plaćanja

en: Unreconcile Transaction
bs_BA: Otkaži Usaglašavanje Transakcije

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Unreconciled
bs_BA: Neusaglašeno

note: Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Payment Reconciliation Allocation' Label of the unreconciled_amount (Currency) field in DocType 'Process Payment Reconciliation Log Allocations'
en: Unreconciled Amount
bs_BA: Neusaglešeni Iznos

note: Label of the sec_break1 (Section Break) field in DocType 'Payment Reconciliation'
en: Unreconciled Entries
bs_BA: Neusaglašeni Unosi

en: Unreserve
bs_BA: Otkaži Rezervaciju

en: Unreserve Stock
bs_BA: Otkaži Rezervaciju Zaliha

en: Unreserve for Raw Materials
bs_BA: Poništi rezervaciju za Sirovine

en: Unreserve for Sub-assembly
bs_BA: Poništi rezervacija za Podsklop

en: Unreserving Stock...
bs_BA: Otkazivanje Zaliha u toku...

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Dunning'
en: Unresolved
bs_BA: Neriješeno

note: Option for the 'Maintenance Type' (Select) field in DocType 'Maintenance Visit'
en: Unscheduled
bs_BA: Neplanirano

en: Unsecured Loans
bs_BA: Neosigurani Krediti

en: Unset Matched Payment Request
bs_BA: OtkažiI Usklađeni Zahtjev Plaćanje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Contract'
en: Unsigned
bs_BA: Nepotpisano

en: Unsubscribe from this Email Digest
bs_BA: Otkaži pretplatu na ovaj sažetak e-pošte

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Email Campaign' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Lead' Label of the unsubscribed (Check) field in DocType 'Employee'
en: Unsubscribed
bs_BA: Otkazano

en: Until
bs_BA: Do

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Appointment'
en: Unverified
bs_BA: Neprovjereno

en: Unverified Webhook Data
bs_BA: Neprovjereni Webhook Podaci

en: Up
bs_BA: Gore

note: Label of the calendar_events (Check) field in DocType 'Email Digest'
en: Upcoming Calendar Events
bs_BA: Nadolazeći Kalendarski Događaji

en: Upcoming Calendar Events
bs_BA: Nadolazeći Kalendarski Događaji

en: Update
bs_BA: Ažuriraj

en: Update Account Name / Number
bs_BA: Ažuriraj Naziv/Broj Računa

en: Update Account Number / Name
bs_BA: Ažuriraj Broj/Naziv Računa

en: Update Additional Information
bs_BA: Ažuriraj Dodatne Informacije

note: Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_auto_repeat_reference (Button) field in DocType 'Sales 'Purchase Order' 'Supplier Quotation' 'Quotation' Order'
en: Update Auto Repeat Reference
bs_BA: Ažuriraj Referencu Automatskog Ponavljanja

note: Label of the update_bom_costs_automatically (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM Cost Automatically
bs_BA: Automatski ažuriraj trošak Sastavnice

note: Description of the 'Update BOM Cost Automatically' (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Update BOM cost automatically via scheduler, based on the latest Valuation Rate/Price List Rate/Last Purchase Rate of raw materials
bs_BA: Automatski ažuriraj trošak putem raspoređivača, na osnovu najnovije stope vrednovanja/cijene cjenovnika/posljednje cijene kupovine sirovina

note: Label of the update_billed_amount_in_delivery_note (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Delivery Note
bs_BA: Ažuriraj Fakturisani Iznos Dostavnice

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_order (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Order
bs_BA: Ažuriraj Fakturisani Iznos Kupovnog Naloga

note: Label of the update_billed_amount_in_purchase_receipt (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Update Billed Amount in Purchase Receipt
bs_BA: Ažuriraj Fakturisani Iznos Kupovnog Raöuna

note: Label of the update_billed_amount_in_sales_order (Check) field in DocType 'POS Invoice' 'Sales Invoice'
en: Update Billed Amount in Sales Order
bs_BA: Ažuriraj Fakturisani Iznos Prodajnog Naloga

en: Update Clearance Date
bs_BA: Ažuriraj Datum Odobrenja

note: Label of the update_consumed_material_cost_in_project (Check) field in DocType 'Work Order'
en: Update Consumed Material Cost In Project
bs_BA: Ažuriraj Trošak Potrošenog Materijala u Projektu

note: Option for the 'Update Type' (Select) field in DocType 'BOM Update Log' Label of the update_cost_section (Section Break) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update Cost
bs_BA: Ažuriraj Cijenu

en: Update Cost Center Name / Number
bs_BA: Ažuriraj Naziv/Broj Centra Troškova

en: Update Current Stock
bs_BA: Ažuriraj Trenutne Zalihe

note: Label of the update_existing_price_list_rate (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Existing Price List Rate
bs_BA: Ažuriraj postojeću Cijenu Cijenovnika

note: Option for the 'Import Type' (Select) field in DocType 'Bank Statement Import'
en: Update Existing Records
bs_BA: Ažuriraj Postojeće Zapise

en: Update Items
bs_BA: Ažuriraj Artikle

note: Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_outstanding_for_self (Check) field in DocType 'Sales
en: Update Outstanding for Self
bs_BA: Ažuriraj neplaćeni iznos za ovaj dokument

note: Label of the update_price_list_based_on (Select) field in DocType 'Stock Settings'
en: Update Price List Based On
bs_BA: Ažuriraj Cjenovnik na Osnovu

en: Update Print Format
bs_BA: Ažuriraj Format Ispisa

note: Label of the get_stock_and_rate (Button) field in DocType 'Stock Entry'
en: Update Rate and Availability
bs_BA: Ažuriraj Cijenu i Dostupnost

en: Update Rate as per Last Purchase
bs_BA: Ažuriraj Cijenu prema Posljednjoj Kupovini

note: Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'POS Profile' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the update_stock (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Update Stock
bs_BA: Ažuriraj Zalihe

en: Update Total Purchase Cost
bs_BA: Ažuriraj Ukupnu Troškove Kupovine

note: Label of the update_type (Select) field in DocType 'BOM Update Log'
en: Update Type
bs_BA: Ažuriraj Tip

note: Label of the project_update_frequency (Select) field in DocType 'Buying Settings'
en: Update frequency of Project
bs_BA: Ažuriraj Učestalost Projekta

note: Label of the update_latest_price_in_all_boms (Button) field in DocType 'BOM Update Tool'
en: Update latest price in all BOMs
bs_BA: Ažuriraj najnoviju cijenu u svim Sastavnicama

en: Update stock must be enabled for the purchase invoice {0}
bs_BA: Ažuriranje zaliha mora biti omogućeno za Kupovnu Fakturu {0}

note: Description of the 'Update timestamp on new communication' (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update the modified timestamp on new communications received in Lead & Opportunity.
bs_BA: Ažuriraj izmijenjenu vremensku oznaku za novu korespondenciju primljene u Potencijalni Klijent & Prilici.

note: Label of the update_timestamp_on_new_communication (Check) field in DocType 'CRM Settings'
en: Update timestamp on new communication
bs_BA: Ažuriraj vremensku oznaku za novu korespondenciju

en: Updated successfully
bs_BA: Uspješno Ažurirano

note: Description of the 'Actual Start Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual End Time' (Datetime) field in DocType 'Work Order Operation' Description of the 'Actual Operation Time' (Float) field in DocType 'Work
en: Updated via 'Time Log' (In Minutes)
bs_BA: Ažurirano putem 'Vremenski Zapisnik' (u minutama)

en: Updating Variants...
bs_BA: Ažuriranje Varijanti u toku...

en: Updating Work Order status
bs_BA: Ažuriranje statusa radnog naloga u toku

en: Updating {0} of {1}, {2}
bs_BA: Ažuriram {0} od {1}, {2}

en: Upload Bank Statement
bs_BA: Otpremi Bankovni Izvod

note: Label of the upload_xml_invoices_section (Section Break) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Upload XML Invoices
bs_BA: Učitaj XML Fakture

note: Description of the 'Auto Reserve Stock' (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Upon submission of the Sales Order, Work Order, or Production Plan, the system will automatically reserve the stock.
bs_BA: Nakon poodnošenja Prodajnog Naloga, Radnog Naloga ili Plana Proizvodnje, sistem će automatski rezervisati zalihe.

en: Upper Income
bs_BA: Gornja Primanja

note: Option for the 'Priority' (Select) field in DocType 'Task'
en: Urgent
bs_BA: Hitno

en: Use 'Repost in background' button to trigger background job. Job can only be triggered when document is in Queued or Failed status.
bs_BA: Koristite dugme 'Ponovo knjiži u pozadini' da pokrenete posao u pozadini. Zadatak se može pokrenuti samo kada je dokument u stanju čekanja ili neuspješan.

note: Label of the use_batchwise_valuation (Check) field in DocType 'Batch'
en: Use Batch-wise Valuation
bs_BA: Koristi Šaržno Vrijednovanje

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Purchase Invoice'
en: Use Company Default Round Off Cost Center
bs_BA: Koristi Standard Centar Troškova Zaokruživanja kompanije

note: Label of the use_company_roundoff_cost_center (Check) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Use Company default Cost Center for Round off
bs_BA: Koristi Standard Centar Troškova Zaokruživanja kompanije

note: Description of the 'Calculate Estimated Arrival Times' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to calculate estimated arrival times
bs_BA: Koristi Google Maps Direction API za izračunavanje procijenjenog vremena dolaska

note: Description of the 'Optimize Route' (Button) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Use Google Maps Direction API to optimize route
bs_BA: Koristi Google Maps Direction API za optimizaciju rute

note: Label of the use_http (Check) field in DocType 'Currency Exchange Settings'
en: Use HTTP Protocol
bs_BA: Koristi HTTP Protokol

note: Label of the item_based_reposting (Check) field in DocType 'Stock Reposting Settings'
en: Use Item based reposting
bs_BA: Koristi Ponovno Knjiženje na osnovu Artikla

note: Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Work Order' Label of the use_multi_level_bom (Check) field in DocType 'Stock Entry'
en: Use Multi-Level BOM
bs_BA: Koristi Višeslojnu Sastavnicu

note: Label of the use_new_budget_controller (Check) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Use New Budget Controller
bs_BA: Koristi Novi Kontroler Proračuna

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Stock Settings'
en: Use Serial / Batch Fields
bs_BA: Koristi Serijske Brojeve / Šaržna Polja

note: Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in DocType 'Sales Invoice Label of the use_serial_batch_fields (Check) field in Do
en: Use Serial No / Batch Fields
bs_BA: Koristi Serijske Brojeve / Šaržna Polja

note: Label of the use_server_side_reactivity (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Use Server Side Reactivity
bs_BA: Koristi Reaktivnost na Strani Servera

note: Label of the use_transaction_date_exchange_rate (Check) field in DocType 'Purchase Invoice' 'Buying Settings'
en: Use Transaction Date Exchange Rate
bs_BA: Koristi Devizni Kurs Datuma Transakcije

en: Use a name that is different from previous project name
bs_BA: Koristite naziv koji se razlikuje od naziva prethodnog projekta

note: Label of the use_for_shopping_cart (Check) field in DocType 'Tax Rule'
en: Use for Shopping Cart
bs_BA: Koristi za Kupovnu Korpu

note: Label of the used (Int) field in DocType 'Coupon Code'
en: Used
bs_BA: Iskorišten

note: Description of the 'Sales Order Date' (Date) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Used for Production Plan
bs_BA: Koristi se za Plan Proizvodnje

note: Label of the user (Link) field in DocType 'Cashier Closing' Label of the user (Link) field in DocType 'POS Profile User' Label of the user (Link) field in DocType 'Asset Activity' Label of the user (Link) field in DocType 'Project User' Label of the user (Link) field in DocType 'Timesheet' Option fo
en: User
bs_BA: Korisnik

note: Label of the section_break_5 (Section Break) field in DocType 'POS Closing Entry' Label of the erpnext_user (Section Break) field in DocType 'Employee'
en: User Details
bs_BA: Korisnički Detalji

en: User Forum
bs_BA: Forum Korisnika

note: Label of the user_id (Link) field in DocType 'Employee' Option for the 'Preferred Contact Email' (Select) field in DocType 'Employee'
en: User ID
bs_BA: Korisnički ID

en: User ID not set for Employee {0}
bs_BA: Koristi ID koji nije postavljen za {0}

note: Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry' Label of the user_remark (Small Text) field in DocType 'Journal Entry Account'
en: User Remark
bs_BA: Napomena Korisnika

note: Label of the user_resolution_time (Duration) field in DocType 'Issue'
en: User Resolution Time
bs_BA: Korisnikovo Vrijeme Rješenja

en: User has not applied rule on the invoice {0}
bs_BA: Korisnik nije primijenio pravilo na fakturi {0}

en: User {0} does not exist
bs_BA: Korisnik {0} ne postoji

en: User {0} doesn't have any default POS Profile. Check Default at Row {1} for this User.
bs_BA: Korisnik {0} nema standard Kasa profil. Provjeri standard u redu {1} za ovog korisnika.

en: User {0} is already assigned to Employee {1}
bs_BA: Korisnik {0} je već dodijeljen {1}

en: User {0} is disabled
bs_BA: Korisnik {0} je onemogućen

en: User {0}: Removed Employee Self Service role as there is no mapped employee.
bs_BA: Korisnik {0}: Uklonjena uloga samoposluživanja zaposlenika jer nema mapiranog zaposlenika.

en: User {0}: Removed Employee role as there is no mapped employee.
bs_BA: Korisnik {0}: Uklonjena uloga personala jer nema mapiranog personala.

en: User {} is disabled. Please select valid user/cashier
bs_BA: Korisnik {} je onemogućen. Odaberi važećeg Korisnika/Blagajnika

note: Label of the users_section (Section Break) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project' Label of the users (Table) field in DocType 'Project Update'
en: Users
bs_BA: Korisnici

note: Description of the 'Track Semi Finished Goods' (Check) field in DocType 'BOM'
en: Users can consume raw materials and add semi-finished goods or final finished goods against the operation using job cards.
bs_BA: Korisnici mogu da troše sirovinu i dodaju poluproizvode ili finalne gotove proizvode naspram operacije pomoću radnih kartica.

note: Description of the 'Set Landed Cost Based on Purchase Invoice Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: Users can enable the checkbox If they want to adjust the incoming rate (set using purchase receipt) based on the purchase invoice rate.
bs_BA: Korisnici mogu omogućiti potvrdni okvir Ako žele prilagoditi ulaznu cijenu (podešenu pomoću kupovnog računa) na osnovu cijene kupovne fakture.

note: Description of the 'Role Allowed to Over Bill ' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to over bill above the allowance percentage
bs_BA: Korisnicima sa ovom ulogom je dozvoljeno da fakturišu iznad procentualnog odobrenja

note: Description of the 'Role Allowed to Over Deliver/Receive' (Link) field in DocType 'Stock Settings'
en: Users with this role are allowed to over deliver/receive against orders above the allowance percentage
bs_BA: Korisnicima sa ovom ulogom je dozvoljena prekomjerna Dostava/Primanje naspram narudžbi iznad procentualnog odobrenja

note: Description of the 'Role Allowed to Set Frozen Accounts and Edit Frozen Entries' (Link) field in DocType 'Accounts Settings'
en: Users with this role are allowed to set frozen accounts and create / modify accounting entries against frozen accounts
bs_BA: Korisnicima sa ovom ulogom je dozvoljeno da postavljaju zamrznute račune i kreiraju / modificiraju knjigovodstvene unose naspram zamrznutih računa

en: Using negative stock disables FIFO/Moving average valuation when inventory is negative.
bs_BA: Korištenje negativnih zaliha onemogućava FIFO/Pokretni Prosjek vrednovanja kada je zaliha negativna.

en: Utility Expenses
bs_BA: Penzioni Troškovi

note: Label of the vat_accounts (Table) field in DocType 'South Africa VAT Settings'
en: VAT Accounts
bs_BA: PDV Računi

en: VAT Amount (AED)
bs_BA: Iznos PDV-a (AED)

note: Name of a report
en: VAT Audit Report
bs_BA: Izvještaj revizije PDV-a

en: VAT on Expenses and All Other Inputs
bs_BA: PDV na rashode i sve ostale ulaze

en: VAT on Sales and All Other Outputs
bs_BA: PDV na Prodaju i sve ostale izlaze

note: Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Cost Center Allocation' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_from (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_from (Date) fi
en: Valid From
bs_BA: Važi od

en: Valid From date not in Fiscal Year {0}
bs_BA: Važi Od datuma nije u Fiskalnoj Godini {0}

en: Valid From must be after {0} as last GL Entry against the cost center {1} posted on this date
bs_BA: Važi Od mora biti nakon {0} kao posljednji Knigovodstveni unos naspram Centru Troškova {1} knjiženog na ovaj datum

note: Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Supplier Quotation' Label of the valid_till (Date) field in DocType 'Quotation'
en: Valid Till
bs_BA: Važi Do

note: Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Coupon Code' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Promotional Scheme' Label of the valid_upto (Date) field in DocType 'Lower Deduction Certificate' Label of the valid_upto (Dat
en: Valid Up To
bs_BA: Važi do

en: Valid Up To date cannot be before Valid From date
bs_BA: Važi do datuma ne može biti prije Važi od datuma

en: Valid Up To date not in Fiscal Year {0}
bs_BA: Važi do Datuma nije u Fiskalnoj Godini {0}

note: Label of the countries (Table) field in DocType 'Shipping Rule'
en: Valid for Countries
bs_BA: Vrijedi za Zemlje

en: Valid from and valid upto fields are mandatory for the cumulative
bs_BA: Važ od i važi do polja su obavezna za kumulativno

en: Valid till Date cannot be before Transaction Date
bs_BA: Važi do Datuma ne može biti prije Datuma transakcije

en: Valid till date cannot be before transaction date
bs_BA: Važi do datuma ne može biti prije datuma transakcije

note: Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the validate_applied_rule (Check) field in DocType 'Promotional Scheme Price Discount'
en: Validate Applied Rule
bs_BA: Potvrdi Primijenjeno Pravilo

note: Label of the validate_components_quantities_per_bom (Check) field in DocType 'Manufacturing Settings'
en: Validate Components and Quantities Per BOM
bs_BA: Potvrdi Komponente i Količine po Listi Materijala

note: Label of the validate_negative_stock (Check) field in DocType 'Inventory Dimension'
en: Validate Negative Stock
bs_BA: Potvrdi Negativne Zalihe

note: Label of the validate_pricing_rule_section (Section Break) field in DocType 'Pricing Rule'
en: Validate Pricing Rule
bs_BA: Potvrdi Pravilo Cijena

note: Label of the validate_selling_price (Check) field in DocType 'Selling Settings'
en: Validate Selling Price for Item Against Purchase Rate or Valuation Rate
bs_BA: Potvrdi Prodajnu Cijenu Artikla naspram Kupovne Cijene ili Stope Vrednovanja

note: Label of the validate_stock_on_save (Check) field in DocType 'POS Profile'
en: Validate Stock on Save
bs_BA: Potvrdi Zalihe na Spremi

note: Label of the section_break_4 (Section Break) field in DocType 'Tax Rule'
en: Validity
bs_BA: Validnost

note: Label of the validity_details_section (Section Break) field in DocType 'Lower Deduction Certificate'
en: Validity Details
bs_BA: Detalji Valjanosti

note: Label of the uses (Section Break) field in DocType 'Coupon Code'
en: Validity and Usage
bs_BA: Valjanost i Upotreba

note: Label of the validity (Int) field in DocType 'Bank Guarantee'
en: Validity in Days
bs_BA: Valjanost u Danima

en: Validity period of this quotation has ended.
bs_BA: Period Valjanosti ove ponude je istekao.

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation
bs_BA: Vrijednovanje

en: Valuation (I - K)
bs_BA: Vrijednovanje (I - K)

en: Valuation Field Type
bs_BA: Tip Polja Vrijednovanja

note: Label of the valuation_method (Select) field in DocType 'Item'
en: Valuation Method
bs_BA: Metoda Vrijednovanja

note: Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Capitalization Stock Item' Label of the valuation_rate (Currency) field in DocType 'Asset Repair Consumed Item' Option for the 'Rate Of Materials Based On' (
en: Valuation Rate
bs_BA: Procijenjena Vrijednost

en: Valuation Rate (In / Out)
bs_BA: Stopa Vrednovnja (Ulaz / Izlaz)

en: Valuation Rate Missing
bs_BA: Nedostaje Stopa Vrednovanja

en: Valuation Rate for the Item {0}, is required to do accounting entries for {1} {2}.
bs_BA: Stopa Vrednovanja za artikal {0}, je obavezna za knjigovodstvene unose za {1} {2}.

en: Valuation Rate is mandatory if Opening Stock entered
bs_BA: Procijenjano Vrijednovanje je obavezno ako se unese Početna Zaliha

en: Valuation Rate required for Item {0} at row {1}
bs_BA: Stopa Vrednovanja je obavezna za artikal {0} u redu {1}

note: Option for the 'Consider Tax or Charge for' (Select) field in DocType 'Purchase Taxes and Charges'
en: Valuation and Total
bs_BA: Vrednovanje i Ukupno

en: Valuation rate for customer provided items has been set to zero.
bs_BA: Stopa Vrednovanja za Artikle koje je dostavio Klijent postavljena je na nulu.

note: Description of the 'Sales Incoming Rate' (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice Item' 'Purchase Receipt Item'
en: Valuation rate for the item as per Sales Invoice (Only for Internal Transfers)
bs_BA: Stopa Vrednovanja artikla prema Prodajnoj Fakturi (samo za interne transfere)

en: Valuation type charges can not be marked as Inclusive
bs_BA: Naknade za tip vrijednovanja ne mogu biti označene kao Inkluzivne

en: Valuation type charges can not marked as Inclusive
bs_BA: Naknade za vrstu vrijednovanja ne mogu biti označene kao Inkluzivne

note: Label of the value (Data) field in DocType 'Currency Exchange Settings Details' Group in Asset's connections Label of the section_break_6 (Section Break) field in DocType 'Asset Capitalization Asset Item' Label of the value (Float) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the 
en: Value
bs_BA: Vrijednost

en: Value (G - D)
bs_BA: Vrijednost (G - D)

en: Value ({0})
bs_BA: Vrijednost ({0})

note: Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset' Label of the value_after_depreciation (Currency) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Value After Depreciation
bs_BA: Vrijednost nakon Amortizacije

note: Label of the section_break_3 (Section Break) field in DocType 'Quality Inspection Reading'
en: Value Based Inspection
bs_BA: Kontrola zasnovana na Vrijednosti

en: Value Change
bs_BA: Promjena Vrijednosti

note: Label of the value_details_section (Section Break) field in DocType 'Asset Value Adjustment'
en: Value Details
bs_BA: Detalji Vrijednosti

en: Value Or Qty
bs_BA: Vrijednost ili Količina

en: Value Proposition
bs_BA: Prijedlog Vrijednosti

en: Value as on
bs_BA: Vrijednost kao na

en: Value for Attribute {0} must be within the range of {1} to {2} in the increments of {3} for Item {4}
bs_BA: Vrijednost za atribut {0} mora biti unutar raspona od {1} do {2} u koracima od {3} za artikal {4}

note: Label of the value_of_goods (Currency) field in DocType 'Shipment'
en: Value of Goods
bs_BA: Vrijednost Proizvoda

en: Value of New Capitalized Asset
bs_BA: Vrijednost nove kapitalizirane imovine

en: Value of New Purchase
bs_BA: Vrijednost nove Kupovine

en: Value of Scrapped Asset
bs_BA: Vrijednost Rashodovane Imovine

en: Value of Sold Asset
bs_BA: Vrijednost Prodate Imovine

en: Value of goods cannot be 0
bs_BA: Vrijednost Proizvoda ne može biti 0

en: Value or Qty
bs_BA: Vrijednost ili Količina

en: Values Changed
bs_BA: Vrijednosti su Promijenjene

note: Label of the variable_label (Link) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Variable' Label of the variable_label (Data) field in DocType 'Supplier Scorecard Variable'
en: Variable Name
bs_BA: Naziv Varijable

note: Label of the variables (Table) field in DocType 'Supplier Scorecard Period'
en: Variables
bs_BA: Varijable

en: Variance
bs_BA: Odstupanje

en: Variance ({})
bs_BA: Odstupanje ({})

en: Variant
bs_BA: Varijanta

en: Variant Attribute Error
bs_BA: Greška Atributa Varijante

note: Label of the attributes (Table) field in DocType 'Item'
en: Variant Attributes
bs_BA: Atributi Varijante

en: Variant BOM
bs_BA: Varijanta Sastavnice

note: Label of the variant_based_on (Select) field in DocType 'Item'
en: Variant Based On
bs_BA: Varijanta zasnovana na

en: Variant Based On cannot be changed
bs_BA: Varijanta zasnovana na nemože se promijeniti

en: Variant Details Report
bs_BA: Izvještaj Detalja Varijante

note: Name of a DocType
en: Variant Field
bs_BA: Polje Varijante

en: Variant Item
bs_BA: Varijanta Artikla

en: Variant Items
bs_BA: Varijanta Artikli

note: Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item' Label of the variant_of (Link) field in DocType 'Item Variant Attribute'
en: Variant Of
bs_BA: Varijanta od

en: Variant creation has been queued.
bs_BA: Kreiranje varijante je stavljeno u red čekanja.

note: Label of the variants_section (Tab Break) field in DocType 'Item'
en: Variants
bs_BA: Varijante

note: Name of a DocType Label of the vehicle (Link) field in DocType 'Delivery Trip'
en: Vehicle
bs_BA: Vozilo

note: Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_date (Date) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Date
bs_BA: Datum Vozila

note: Label of the vehicle_no (Data) field in DocType 'Delivery Note'
en: Vehicle No
bs_BA: Broj Vozila

note: Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Purchase Receipt' Label of the lr_no (Data) field in DocType 'Subcontracting Receipt'
en: Vehicle Number
bs_BA: Broj Vozila

note: Label of the vehicle_value (Currency) field in DocType 'Vehicle'
en: Vehicle Value
bs_BA: Vrijednost Vozila

en: Vendor Name
bs_BA: Ime Dobavljača

en: Venture Capital
bs_BA: Rizični Kapital

en: Verification failed please check the link
bs_BA: Verifikacija nije uspjela, provjeri vezu

note: Label of the verified_by (Data) field in DocType 'Quality Inspection'
en: Verified By
bs_BA: Verificirano od

en: Verify Email
bs_BA: Potvrdi e-poštu

note: Label of the version (Data) field in DocType 'Code List'
en: Version
bs_BA: Verzija

note: Label of the via_customer_portal (Check) field in DocType 'Issue'
en: Via Customer Portal
bs_BA: Preko Portala za Klijente

note: Label of the via_landed_cost_voucher (Check) field in DocType 'Repost Item Valuation'
en: Via Landed Cost Voucher
bs_BA: Preko Obračunatih Troškova Verifikata

en: Vice President
bs_BA: Potpredsjednik

note: Name of a DocType
en: Video Settings
bs_BA: Video Postavke

en: View
bs_BA: Pogled

en: View BOM Update Log
bs_BA: Pogledaj Zapisnik Ažuriranja Sastavnice

en: View Chart of Accounts
bs_BA: Pregled Kontnog Plana

en: View Exchange Gain/Loss Journals
bs_BA: Prikaži Žurnale Rezultata Deviznog Kursa

en: View General Ledger
bs_BA: Pogledaj Knjigovodstveni Registar

en: View Leads
bs_BA: Pregled Potencijalnih Klijenta

en: View Ledger
bs_BA: Prikaži Registar

en: View Ledgers
bs_BA: Prikaži Registre

en: View Now
bs_BA: Prikaži Sad

en: View Type
bs_BA: Tip Pogleda

note: Label of the view_attachments (Check) field in DocType 'Project User'
en: View attachments
bs_BA: Prikaži Priloge

en: View call log
bs_BA: Pogledaj zapisnik poziva

note: Label of the view_count (Float) field in DocType 'Video'
en: Views
bs_BA: Pogledi

en: Visit the forums
bs_BA: Posjeti Forume

note: Label of the visited (Check) field in DocType 'Delivery Stop'
en: Visited
bs_BA: Posjećeno

note: Group in Maintenance Schedule's connections
en: Visits
bs_BA: Posjete

note: Option for the 'Communication Medium Type' (Select) field in DocType 'Communication Medium'
en: Voice
bs_BA: Glas

note: Name of a DocType
en: Voice Call Settings
bs_BA: Postavke Telefonskog Poziva

en: Voucher
bs_BA: Verifikat

en: Voucher #
bs_BA: Verifikat #

note: Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Serial and Batch Bundle' Label of the voucher_detail_no (Data) field in DocType 'Stock Ledger Entry'
en: Voucher Detail No
bs_BA: Detalji Verifikata Broj

note: Label of the voucher_detail_reference (Data) field in DocType 'Work Order Item'
en: Voucher Detail Reference
bs_BA: Detaljna Referenca Verifikata

note: Label of the voucher_name (Data) field in DocType 'Tax Withheld Vouchers'
en: Voucher Name
bs_BA: Naziv Verifikata

note: Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_no (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_no (Dynamic Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Lab
en: Voucher No
bs_BA: Broj Verifikata

en: Voucher No is mandatory
bs_BA: Broj Verifikata je obavezan

note: Label of the voucher_qty (Float) field in DocType 'Stock Reservation Entry'
en: Voucher Qty
bs_BA: Količina

note: Label of the voucher_subtype (Small Text) field in DocType 'GL Entry'
en: Voucher Subtype
bs_BA: Podtip Verifikata

note: Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Advance Payment Ledger Entry' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'GL Entry' Label of the voucher_type (Data) field in DocType 'Ledger Health' Label of the voucher_type (Link) field in DocType 'Payment Ledger Entry' Label of the vouche
en: Voucher Type
bs_BA: Tip Verifikata

en: Voucher {0} is over-allocated by {1}
bs_BA: Verifikat {0} je prekomjerno dodijeljen od {1}

note: Name of a report
en: Voucher-wise Balance
bs_BA: Stanje prema Verifikatu

note: Label of the vouchers (Table) field in DocType 'Repost Accounting Ledger' Label of the selected_vouchers_section (Section Break) field in DocType 'Repost Payment Ledger'
en: Vouchers
bs_BA: Verifikati

en: WARNING: Exotel app has been separated from ERPNext, please install the app to continue using Exotel integration.
bs_BA: UPOZORENJE: Exotel aplikacija je odvojena od Sistema, instalirajte aplikaciju da nastavite koristiti Exotel integraciju.

note: Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Order Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Material Request Label of the wip_composite_asset (Link) field in DocType 'Purchase Rece
en: WIP Composite Asset
bs_BA: Objedinjena Imovina Posla u Toku

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order Operation'
en: WIP WH
bs_BA: Skladište Posla u Toku

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Job Card'
en: WIP Warehouse
bs_BA: Skladište Posla u Toku

note: Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation' Label of the hour_rate_labour (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages
bs_BA: Cijena Rada

note: Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Wages' (Currency) field in DocType 'Workstation Type'
en: Wages per hour
bs_BA: Cijena po Satu

en: Waiting for payment...
bs_BA: Čeka se uplata...

en: Walk In
bs_BA: Spontana Posjeta

note: Label of the sec_warehouse (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the warehouse (Link) field in DocType 'Pricing Rule' Label of the warehouse (Link) field i
en: Warehouse
bs_BA: Skladište

en: Warehouse Capacity Summary
bs_BA: Sažetak Kapaciteta Skladišta

en: Warehouse Capacity for Item '{0}' must be greater than the existing stock level of {1} {2}.
bs_BA: Kapacitet Skladišta za artikal '{0}' mora biti veći od postojećeg nivoa zaliha od {1} {2}.

note: Label of the warehouse_contact_info (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Contact Info
bs_BA: Kontakt podaci Skladišta

note: Label of the warehouse_detail (Section Break) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Detail
bs_BA: Detalj Skladišta

note: Label of the warehouse_section (Section Break) field in DocType 'Subcontracting Order Item'
en: Warehouse Details
bs_BA: Detalji Skladišta

en: Warehouse Disabled?
bs_BA: Skladište Onemogućeno?

note: Label of the warehouse_name (Data) field in DocType 'Warehouse'
en: Warehouse Name
bs_BA: Naziv Skladišta

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Purchase Order Item'
en: Warehouse Settings
bs_BA: Postavke Skladišta

note: Label of the warehouse_type (Link) field in DocType 'Warehouse' Name of a DocType
en: Warehouse Type
bs_BA: Tip Skladišta

note: Name of a report Label of a Link in the Stock Workspace
en: Warehouse Wise Stock Balance
bs_BA: Stanje Zaliha prema Skladištu

note: Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Request for Quotation Item' 'Supplier Quotation Item' Label of the reference (Section Break) field in DocType 'Quotation Item' Label of the warehouse_and_reference (Section Break) field in DocType 'Sales Order Item' 'Delivery Not
en: Warehouse and Reference
bs_BA: Skladište i Referenca

en: Warehouse can not be deleted as stock ledger entry exists for this warehouse.
bs_BA: Skladište se ne može izbrisati jer postoji unos u registru zaliha za ovo skladište.

en: Warehouse cannot be changed for Serial No.
bs_BA: Skladište se ne može promijeniti za Serijski Broj.

en: Warehouse is mandatory
bs_BA: Skladište je Obavezno

en: Warehouse not found against the account {0}
bs_BA: Skladište nije pronađeno naspram računu {0}

en: Warehouse required for stock Item {0}
bs_BA: Skladište je obavezno za artikal zaliha {0}

note: Name of a report
en: Warehouse wise Item Balance Age and Value
bs_BA: Starost i Vrijednost stanja artikla u Skladištu

note: Label of a chart in the Stock Workspace
en: Warehouse wise Stock Value
bs_BA: Vrijednost Zaliha prema Skladištu

en: Warehouse {0} can not be deleted as quantity exists for Item {1}
bs_BA: Skladište {0} se ne može izbrisati jer postoji količina za artikal {1}

en: Warehouse {0} does not belong to Company {1}.
bs_BA: Skladište {0} ne pripada Kompaniji {1}.

en: Warehouse {0} does not belong to company {1}
bs_BA: Skladište {0} ne pripada kompaniji {1}

en: Warehouse {0} is not allowed for Sales Order {1}, it should be {2}
bs_BA: Skladište {0} nije dozvoljeno za Prodajni Nalog {1}, trebalo bi da bude {2}

en: Warehouse {0} is not linked to any account, please mention the account in the warehouse record or set default inventory account in company {1}.
bs_BA: Skladište {0} nije povezano ni sa jednim računom, navedi račun u zapisu skladišta ili postavi standard račun zaliha u kompaniji {1}.

en: Warehouse's Stock Value has already been booked in the following accounts:
bs_BA: Vrijednost zaliha skladišta je već knjižena na sljedećim računima:

en: Warehouse: {0} does not belong to {1}
bs_BA: Skladište: {0} ne pripada {1}

note: Label of the warehouses (Table MultiSelect) field in DocType 'Production Plan'
en: Warehouses
bs_BA: Skladišta

en: Warehouses with child nodes cannot be converted to ledger
bs_BA: Skladišta sa podređenim članovima ne mogu se pretvoriti u Registar

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to group.
bs_BA: Skladišta sa postojećom transakcijom ne mogu se pretvoriti u grupu.

en: Warehouses with existing transaction can not be converted to ledger.
bs_BA: Skladišta sa postojećom transakcijom ne mogu se pretvoriti u Registar.

note: Option for the 'Action if Same Rate is Not Maintained Throughout  Internal Transaction' (Select) field in DocType 'Accounts Settings' Option for the 'Action if Annual Budget Exceeded on MR' (Select) field in DocType 'Budget' Option for the 'Action if Accumulated Monthly Budget Exceeded on MR' (Selec
en: Warn
bs_BA: Upozori

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier'
en: Warn POs
bs_BA: Upozori pri Kupovnom Nalogu

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Standing'
en: Warn Purchase Orders
bs_BA: Upozori pri Kupovnom Nalogu

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Warn RFQs
bs_BA: Upozori pri Zahtjevu za Ponudu

note: Label of the warn_pos (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Purchase Orders
bs_BA: Upozori pri novim Kupovnim Nalozima

note: Label of the warn_rfqs (Check) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Warn for new Request for Quotations
bs_BA: Upozori pri novim Zahtjevima za Ponudu

en: Warning
bs_BA: Upozorenje

en: Warning - Row {0}: Billing Hours are more than Actual Hours
bs_BA: Upozorenje - Red {0}: Sati naplate su više od stvarnih sati

en: Warning on Negative Stock
bs_BA: Upozorenje na Negativnu Zalihu

en: Warning!
bs_BA: Upozorenje!

en: Warning: Another {0} # {1} exists against stock entry {2}
bs_BA: Upozorenje: Još jedan {0} # {1} postoji naspram unosa zaliha {2}

en: Warning: Material Requested Qty is less than Minimum Order Qty
bs_BA: Upozorenje: Količina Materijalnog Zahtjeva je manja od Minimalne Količine Kupovnog Naloga

en: Warning: Sales Order {0} already exists against Customer's Purchase Order {1}
bs_BA: Upozorenje: Prodajni Nalog {0} već postoji naspram Kupovnog Naloga {1}

note: Label of a Card Break in the Support Workspace
en: Warranty
bs_BA: Garancija

note: Label of the warranty_amc_details (Section Break) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty / AMC Details
bs_BA: Garancija / Detalji Servisnog Ugovora

note: Label of the warranty_amc_status (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty / AMC Status
bs_BA: Garancija / Stanje Servisnog Ugovora

note: Label of a Link in the CRM Workspace Name of a DocType Label of a Link in the Support Workspace
en: Warranty Claim
bs_BA: Zahtjev za Garanciju

note: Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Serial No' Label of the warranty_expiry_date (Date) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Warranty Expiry Date
bs_BA: Datum Isteka Garancije

note: Label of the warranty_period (Int) field in DocType 'Serial No'
en: Warranty Period (Days)
bs_BA: Garantni Period (Dana)

note: Label of the warranty_period (Data) field in DocType 'Item'
en: Warranty Period (in days)
bs_BA: Garantni Period (Dana)

en: Watch Video
bs_BA: Pogledaj Video

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Gigametres
bs_BA: Talasna dužina u Gigametrima

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Kilometres
bs_BA: Talasna dužina u Kilometrima

note: Name of a UOM
en: Wavelength In Megametres
bs_BA: Talasna dužina u Megametrima

en: We're here to help!
bs_BA: Tu smo da pomognemo!

note: Label of the website (Data) field in DocType 'Bank' Label of the website (Data) field in DocType 'Supplier' Label of the website (Data) field in DocType 'Competitor' Label of the website (Data) field in DocType 'Lead' Label of the website (Data) field in DocType 'Opportunity' Label of the website (D
en: Website
bs_BA: Web Stranica

note: Name of a DocType
en: Website Attribute
bs_BA: Atribut Web Stranice

note: Label of the web_long_description (Text Editor) field in DocType 'BOM'
en: Website Description
bs_BA: Opis Web Stranice

note: Name of a DocType
en: Website Filter Field
bs_BA: Polje Filtriranje Web Stranice

note: Label of the website_image (Attach Image) field in DocType 'BOM'
en: Website Image
bs_BA: Slika Web Stranice

note: Name of a DocType
en: Website Item Group
bs_BA: Grupa Artikla Web Stranice

note: Name of a role
en: Website Manager
bs_BA: Upravitelj Web Stranice

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Script
bs_BA: Skripta Web Stranice

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Settings
bs_BA: Postavke Web Stranice

note: Label of the sb_web_spec (Section Break) field in DocType 'BOM'
en: Website Specifications
bs_BA: Specifikacija Web Stranice

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Website Theme
bs_BA: Tema Web Stranice

note: Option for the 'Day of Week' (Select) field in DocType 'Communication Medium Timeslot' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Appointment Booking Slots' Option for the 'Day Of Week' (Select) field in DocType 'Availability Of Option for the 'Day to Send' (Select) field in DocType 'Pr
en: Wednesday
bs_BA: Srijeda

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan' Name of a UOM
en: Week
bs_BA: Sedmica

en: Week {0} {1}
bs_BA: Sedmica {0} {1}

note: Label of the weekday (Select) field in DocType 'Quality Goal'
en: Weekday
bs_BA: Radni Dan

note: Option for the 'Frequency' (Select) field in DocType 'Process Statement Of Accounts' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item' Option for the 'Frequency To Collect Progress' (Sele
en: Weekly
bs_BA: Sedmično

note: Label of the weekly_off (Check) field in DocType 'Holiday' Label of the weekly_off (Select) field in DocType 'Holiday List'
en: Weekly Off
bs_BA: Neradni Dan

note: Label of the weekly_time_to_send (Time) field in DocType 'Project'
en: Weekly Time to send
bs_BA: Sedmično vrijeme za slanje

note: Label of the task_weight (Float) field in DocType 'Task' Label of the weight (Float) field in DocType 'Task Type'
en: Weight
bs_BA: Težina

note: Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the weight (Float) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Weight (kg)
bs_BA: Težina (kg)

note: Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_per_unit (Float) field in DocType 'Purchase Order Item
en: Weight Per Unit
bs_BA: Težina po Jedinici

note: Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'POS Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Sales Invoice Item' Label of the weight_uom (Link) field in DocType 'Purchase Order Item' Label of the weight_uo
en: Weight UOM
bs_BA: JedinicaTežine

note: Label of the weighting_function (Small Text) field in DocType 'Supplier Scorecard'
en: Weighting Function
bs_BA: Funkcija Težine

note: Label of the welcome_email_sent (Check) field in DocType 'Project User'
en: Welcome email sent
bs_BA: E-pošta Dobrodošlice poslana

en: Welcome to {0}
bs_BA: Dobrodošli u {0}

en: What do you need help with?
bs_BA: Oko čega vam je potrebna pomoć?

note: Label of the wheels (Int) field in DocType 'Vehicle'
en: Wheels
bs_BA: Točkovi

note: Description of the 'Sub Assembly Warehouse' (Link) field in DocType 'Production Plan'
en: When a parent warehouse is chosen, the system conducts Project Qty checks against the associated child warehouses
bs_BA: Kada se odabere matično skladište, sistem provodi provjere količine projekta u odnosu na povezana podređena skladišta

en: When creating an Item, entering a value for this field will automatically create an Item Price at the backend.
bs_BA: Kada kreirate artikal, unosom vrijednosti za ovo polje automatski će se kreirati Cijena Artikla u pozadini.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} found as a ledger account.
bs_BA: Prilikom kreiranja računa za podređenu kompaniju {0}, nadređeni račun {1} pronađen je kao Kjigovodstveni Račun.

en: While creating account for Child Company {0}, parent account {1} not found. Please create the parent account in corresponding COA
bs_BA: Prilikom kreiranja naloga za podređenu kompaniju {0}, nadređeni račun {1} nije pronađen. Kreiraj nadređeni račun u odgovarajućem Kontnom Planu

note: Description of the 'Use Transaction Date Exchange Rate' (Check) field in DocType 'Buying Settings'
en: While making Purchase Invoice from Purchase Order, use Exchange Rate on Invoice's transaction date rather than inheriting it from Purchase Order. Only applies for Purchase Invoice.
bs_BA: Dok pravite Kupovnu Fakturu iz Kupovnog Naloga, koristi Devizni Kurs na datum transakcije Kupovne Fakture umjesto da ga preuzmete iz Kupovnog Naloga. Primjenjuje se samo na Kupovnu Fakturu.

en: White
bs_BA: Bijelo

note: Option for the 'Marital Status' (Select) field in DocType 'Employee'
en: Widowed
bs_BA: Udovac/Udovica

note: Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel' Label of the width (Int) field in DocType 'Shipment Parcel Template'
en: Width (cm)
bs_BA: Širina (cm)

note: Label of the amt_in_word_width (Float) field in DocType 'Cheque Print Template'
en: Width of amount in word
bs_BA: Širina iznosa u riječima

note: Description of the 'UOMs' (Table) field in DocType 'Item' Description of the 'Taxes' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants
bs_BA: Primjenjivat će se i na varijante

note: Description of the 'Reorder level based on Warehouse' (Table) field in DocType 'Item'
en: Will also apply for variants unless overridden
bs_BA: Također će se primjenjivati za varijante osim ako se ne poništi

en: Wire Transfer
bs_BA: Bankovni Transfer

note: Label of the with_operations (Check) field in DocType 'BOM'
en: With Operations
bs_BA: Sa Operacijama

en: With Period Closing Entry For Opening Balances
bs_BA: Sa završnim unosom perioda za Početna Stanja

note: Label of the withdrawal (Currency) field in DocType 'Bank Transaction'
en: Withdrawal
bs_BA: Isplata

note: Label of the work_done (Small Text) field in DocType 'Maintenance Visit Purpose'
en: Work Done
bs_BA: Rad Završen

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Asset' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Job Card Operation' Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Warranty Claim'
en: Work In Progress
bs_BA: Radovi u Toku

en: Work In Progress Warehouse
bs_BA: Skladište Posla u Toku

note: Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'BOM' Label of the work_order (Link) field in DocType 'Job Card' Name of a DocType Option for the 'Transfer Material Against' (Select) field in DocType 'Work Order' Label of a Link in the Manufacturing Workspace Label of a shortcut
en: Work Order
bs_BA: Radni Nalog

en: Work Order / Subcontract PO
bs_BA: Radni Nalog / Podugovorni Kupovni Nalog

en: Work Order Analysis
bs_BA: Analiza Radnog Naloga

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Consumed Materials
bs_BA: Potrošeni Materijali Radnog Naloga

note: Name of a DocType
en: Work Order Item
bs_BA: Artikal Radnog Naloga

note: Name of a DocType
en: Work Order Operation
bs_BA: Operacija Radnog Naloga

note: Label of the work_order_qty (Float) field in DocType 'Sales Order Item'
en: Work Order Qty
bs_BA: Količina Radnog Naloga

en: Work Order Qty Analysis
bs_BA: Analiza Količine Radnog Naloga

note: Name of a report
en: Work Order Stock Report
bs_BA: Izvještaj Zaliha Radnog Naloga

note: Name of a report Label of a Link in the Manufacturing Workspace
en: Work Order Summary
bs_BA: Sažetak Radnog Naloga

en: Work Order cannot be created for following reason: <br> {0}
bs_BA: Radni Nalog se ne može kreirati iz sljedećeg razloga: <br> {0}

en: Work Order cannot be raised against a Item Template
bs_BA: Radni Nalog se nemože pokrenuti naspram Šablona Artikla

en: Work Order has been {0}
bs_BA: Radni Nalog je {0}

en: Work Order not created
bs_BA: Radni Nalog nije kreiran

en: Work Order {0}: Job Card not found for the operation {1}
bs_BA: Radni Nalog {0}: Radna Kartica nije pronađena za operaciju {1}

en: Work Orders
bs_BA: Radni Nalozi

en: Work Orders Created: {0}
bs_BA: Kreirani Radni Nalozi: {0}

note: Name of a report
en: Work Orders in Progress
bs_BA: Radni Nalozi u Toku

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the work_in_progress (Column Break) field in DocType 'Email Digest'
en: Work in Progress
bs_BA: Radovi u Toku

note: Label of the wip_warehouse (Link) field in DocType 'Work Order'
en: Work-in-Progress Warehouse
bs_BA: Skladište Posla u Toku

en: Work-in-Progress Warehouse is required before Submit
bs_BA: Skladište u Toku je obavezno prije Podnošenja

note: Label of the workday (Select) field in DocType 'Service Day'
en: Workday
bs_BA: Radni Dan

en: Workday {0} has been repeated.
bs_BA: Radni Dan {0} je ponovljen.

note: Label of a Card Break in the Settings Workspace Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow
bs_BA: Radni Tok

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow Action
bs_BA: Radnja Radnog Toka

note: Label of a Link in the Settings Workspace
en: Workflow State
bs_BA: Radni Tok Stanje

note: Option for the 'Status' (Select) field in DocType 'Task'
en: Working
bs_BA: Radno

note: Label of the working_hours_section (Tab Break) field in DocType 'Workstation' Label of the working_hours (Table) field in DocType 'Workstation' Label of the support_and_resolution_section_break (Section Break) field in DocType 'Service Level Agreement' Label of the support_and_resolution (Table) fie
en: Working Hours
bs_BA: Radno Vrijeme

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'BOM Website Operation' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Name of a DocType Label of a L
en: Workstation
bs_BA: Radna Stanica

note: Label of the workstation (Link) field in DocType 'Downtime Entry'
en: Workstation / Machine
bs_BA: Radna Stanica/Mašina

note: Label of the workstation_dashboard (HTML) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Dashboard
bs_BA: Kontrolna Tabla Radne Stanice

note: Label of the workstation_name (Data) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Name
bs_BA: Naziv Radne Stanice

note: Label of the workstation_status_tab (Tab Break) field in DocType 'Workstation'
en: Workstation Status
bs_BA: Status Radne Stanice

note: Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'BOM Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Job Card' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Work Order Operation' Label of the workstation_type (Link) field in DocType 'Workstation' Name of a DocType La
en: Workstation Type
bs_BA: Tip Radne Stanice

note: Name of a DocType
en: Workstation Working Hour
bs_BA: Radno Vrijeme Radne Stanice

en: Workstation is closed on the following dates as per Holiday List: {0}
bs_BA: Radna Stanica je zatvorena na sljedeće datume prema Listi Praznika: {0}

note: Label of the workstations_tab (Tab Break) field in DocType 'Plant Floor'
en: Workstations
bs_BA: Radne Stanice

en: Wrapping up
bs_BA: Završava se..

note: Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Journal Entry' Label of the column_break4 (Section Break) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off (Section Break) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_section (Section Break) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off
bs_BA: Otpis

note: Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_account (Link) field in DocType 'Sales Invoice' Label of the writ
en: Write Off Account
bs_BA: Račun Otpisa

note: Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Journal Entry' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Amount
bs_BA: Iznos Otpisa

note: Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'POS Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the base_write_off_amount (Currency) field in DocType 'Sales
en: Write Off Amount (Company Currency)
bs_BA: Iznos Otpisa (Valuta Kompanije)

note: Label of the write_off_based_on (Select) field in DocType 'Journal Entry'
en: Write Off Based On
bs_BA: Otpis na osnovu

note: Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'POS Profile' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Purchase Invoice' Label of the write_off_cost_center (Link) field in DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Cost Center
bs_BA: Otpisni Centar Troškova

note: Label of the write_off_difference_amount (Button) field in DocType 'Payment Entry'
en: Write Off Difference Amount
bs_BA: Iznos Razlike Otpisa

note: Option for the 'Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Journal Entry Type' (Select) field in DocType 'Journal Entry Template'
en: Write Off Entry
bs_BA: Unos Otpisa

note: Label of the write_off_limit (Currency) field in DocType 'POS Profile'
en: Write Off Limit
bs_BA: Ograničenje Otpisa

note: Label of the write_off_outstanding_amount_automatically (Check) field in DocType 'POS Invoice' DocType 'Sales Invoice'
en: Write Off Outstanding Amount
bs_BA: Otpiši Neplaćeni Iznos

note: Label of the section_break_34 (Section Break) field in DocType 'Payment Entry'
en: Writeoff
bs_BA: Otpiši

note: Option for the 'Depreciation Method' (Select) field in DocType 'Asset Depreciation Schedule' Finance Book'
en: Written Down Value
bs_BA: Otpisana Vrijednost

en: Wrong Company
bs_BA: Pogrešna Kompanija

en: Wrong Password
bs_BA: Pogrešna Lozinka

en: Wrong Template
bs_BA: Pogrešan Šablon

en: XML Files Processed
bs_BA: Obrađene XML datoteke

note: Name of a UOM
en: Yard
bs_BA: Jard

note: Option for the 'Billing Interval' (Select) field in DocType 'Subscription Plan'
en: Year
bs_BA: Godina

note: Label of the year_end_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year End Date
bs_BA: Datum Završetka Godine

note: Label of the year (Data) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Name
bs_BA: Naziv Godine

note: Label of the year_start_date (Date) field in DocType 'Fiscal Year'
en: Year Start Date
bs_BA: Datum Početka Godine

note: Label of the year_of_passing (Int) field in DocType 'Employee Education'
en: Year of Passing
bs_BA: Godina Prolaska

en: Year start date or end date is overlapping with {0}. To avoid please set company
bs_BA: Datum početka ili datum završetka godine se preklapa sa {0}. Da biste izbjegli, postavite kompaniju

note: Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Asset Maintenance Task' Option for the 'Periodicity' (Select) field in DocType 'Maintenance Schedule Item'
en: Yearly
bs_BA: Godišnje

note: Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard Scoring Standing' Option for the 'Color' (Select) field in DocType 'Supplier Scorecard
en: Yellow
bs_BA: Žuta

note: Option for the 'Frozen' (Select) field in DocType 'Account' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) field in DocType 'GL Entry' Option for the 'Is Opening' (Select) field in DocType 'Journal Entry' Option for the 'Is Advance' (Select) fie
en: Yes
bs_BA: Da

en: You are importing data for the code list:
bs_BA: Uvoziš podatke za Listu Koda:

en: You are not allowed to update as per the conditions set in {} Workflow.
bs_BA: Nije vam dozvoljeno ažuriranje prema uslovima postavljenim u {} Radnom Toku.

en: You are not authorized to add or update entries before {0}
bs_BA: Niste ovlašteni da dodajete ili ažurirate unose prije {0}

en: You are not authorized to make/edit Stock Transactions for Item {0} under warehouse {1} before this time.
bs_BA: Niste ovlašteni da vršite/uredite transakcije zaliha za artikal {0} u skladištu {1} prije ovog vremena.

en: You are not authorized to set Frozen value
bs_BA: Niste ovlašteni za postavljanje Zamrznute vrijednosti

en: You are picking more than required quantity for the item {0}. Check if there is any other pick list created for the sales order {1}.
bs_BA: Birate više od potrebne količine za artikal {0}. Provjerite postoji li neka druga lista odabira kreirana za prodajni nalog {1}.

en: You can add the original invoice {} manually to proceed.
bs_BA: Možete dodati originalnu fakturu {} ručno da nastavite.

en: You can also copy-paste this link in your browser
bs_BA: Takođe možete kopirati i zalijepiti ovu vezu u svoj pretraživač

en: You can also set default CWIP account in Company {}
bs_BA: Također možete postaviti standard Račun Kapitalnog Posla u Toku u kompaniji {}

en: You can change the parent account to a Balance Sheet account or select a different account.
bs_BA: Možete promijeniti nadređeni račun u račun Bilansa Stanja ili odabrati drugi račun.

en: You can not enter current voucher in 'Against Journal Entry' column
bs_BA: Ne možete unijeti trenutni verifikat u kolonu 'Naspram Naloga Knjiženja'

en: You can only have Plans with the same billing cycle in a Subscription
bs_BA: Možete imati samo planove sa istim ciklusom naplate u Pretplati

en: You can only redeem max {0} points in this order.
bs_BA: Ovim redom možete iskoristiti najviše {0} bodova.

en: You can only select one mode of payment as default
bs_BA: Možete odabrati samo jedan način plaćanja kao standard

en: You can redeem upto {0}.
bs_BA: Možete iskoristiti do {0}.

en: You can set it as a machine name or operation type. For example, stiching machine 12
bs_BA: Možete ga postaviti kao naziv mašine ili tip operacije. Na primjer, mašina za šivanje 12

en: You can't make any changes to Job Card since Work Order is closed.
bs_BA: Ne možete napraviti nikakve promjene na Radnoj Kartici jer je Radni Nalog zatvoren.

en: You can't process the serial number {0} as it has already been used in the SABB {1}. {2} if you want to inward same serial number multiple times then enabled 'Allow existing Serial No to be Manufactured/Received again' in the {3}
bs_BA: Ne možete obraditi serijski broj {0} jer je već korišten u Serijskom i Šaržnom Paketu {1}. {2} ako želite da primite isti serijski broj više puta, tada omogući 'Dozvoli da se postojeći Serijski Broj ponovo Proizvede/Primi' u {3}

en: You can't redeem Loyalty Points having more value than the Total Amount.
bs_BA: Ne možete iskoristiti bodove lojalnosti koji imaju vrijednost veću od ukupnog iznosa.

en: You cannot change the rate if BOM is mentioned against any Item.
bs_BA: Ne možete promijeniti cijenu ako je Sastavnica navedena naspram bilo kojeg artikla.

en: You cannot create a {0} within the closed Accounting Period {1}
bs_BA: Ne možete kreirati {0} unutar zatvorenog Knjigovodstvenog Perioda {1}

en: You cannot create or cancel any accounting entries with in the closed Accounting Period {0}
bs_BA: Ne možete kreirati ili poništiti bilo koje knjigovodstvene unose u zatvorenom knjigovodstvenom periodu {0}

en: You cannot create/amend any accounting entries till this date.
bs_BA: Ne možete kreirati/izmijeniti bilo koje knjigovodstvene unose do ovog datuma.

en: You cannot credit and debit same account at the same time
bs_BA: Ne možete kreditirati i debitiratii isti račun u isto vrijeme

en: You cannot delete Project Type 'External'
bs_BA: Ne možete izbrisati tip projekta 'Eksterni'

en: You cannot edit root node.
bs_BA: Ne možete uređivati nadređeni član.

en: You cannot redeem more than {0}.
bs_BA: Ne možete iskoristiti više od {0}.

en: You cannot repost item valuation before {}
bs_BA: Ne možete ponovo knjižiti procjenu artikla prije {}

en: You cannot restart a Subscription that is not cancelled.
bs_BA: Ne možete ponovo pokrenuti Pretplatu koja nije otkazana.

en: You cannot submit empty order.
bs_BA: Ne možete poslati prazan nalog.

en: You cannot submit the order without payment.
bs_BA: Ne možete podnijeti nalog bez plaćanja.

en: You cannot {0} this document because another Period Closing Entry {1} exists after {2}
bs_BA: Ne možete {0} ovaj dokument jer postoji drugi Unos Zatvaranje Perioda {1} nakon {2}

en: You do not have permissions to {} items in a {}.
bs_BA: Nemate dozvole za {} artikala u {}.

en: You don't have enough Loyalty Points to redeem
bs_BA: Nemate dovoljno bodova lojalnosti da ih iskoristite

en: You don't have enough points to redeem.
bs_BA: Nemate dovoljno bodova da ih iskoristite.

en: You had {} errors while creating opening invoices. Check {} for more details
bs_BA: Imali ste {} grešaka prilikom kreiranja početnih faktura. Provjerite {} za više detalja

en: You have already selected items from {0} {1}
bs_BA: Već ste odabrali artikle iz {0} {1}

en: You have been invited to collaborate on the project {0}.
bs_BA: Pozvani ste da sarađujete na projektu {0}.

en: You have entered a duplicate Delivery Note on Row
bs_BA: Unijeli ste duplikat Dostavnice u red

en: You have to enable auto re-order in Stock Settings to maintain re-order levels.
bs_BA: Morate omogućiti automatsko ponovno naručivanje u Postavkama Zaliha kako biste održali nivoe ponovnog naručivanja.

en: You have unsaved changes. Do you want to save the invoice?
bs_BA: Imate nesačuvane promjene. Želite li sačuvati fakturu?

en: You haven't created a {0} yet
bs_BA: Još niste kreirali {0}

en: You must select a customer before adding an item.
bs_BA: Morate odabrati Klijenta prije dodavanja Artikla.

en: You need to cancel POS Closing Entry {} to be able to cancel this document.
bs_BA: Morate otkazati Unos Zatvaranje Kase {} da biste mogli otkazati ovaj dokument.

en: You selected the account group {1} as {2} Account in row {0}. Please select a single account.
bs_BA: Odabrali ste grupni račun {1} kao {2} Račun u redu {0}. Odaberi jedan račun.

note: Option for the 'Provider' (Select) field in DocType 'Video'
en: YouTube
bs_BA: Youtube

note: Name of a report
en: YouTube Interactions
bs_BA: YouTube interakcije

en: Your Name (required)
bs_BA: Vaše Ime (obavezno)

en: Your email address...
bs_BA: Vaša e-pošta adresa...

en: Your email has been verified and your appointment has been scheduled
bs_BA: Vaša e-pošta je verificirana i vaš termin je zakazan

en: Your order is out for delivery!
bs_BA: Vaš Nalog je spreman za dostavu!

en: Your tickets
bs_BA: Vaše Karte

note: Label of the youtube_tracking_section (Section Break) field in DocType 'Video'
en: Youtube Statistics
bs_BA: Youtube Statistika

en: ZIP Code
bs_BA: Poštanski Broj

note: Label of the zero_balance (Check) field in DocType 'Exchange Rate Revaluation Account'
en: Zero Balance
bs_BA: Nulto Stanje

en: Zero Rated
bs_BA: Nulta Stopa

en: Zero quantity
bs_BA: Nulta Količina

note: Label of the zip_file (Attach) field in DocType 'Import Supplier Invoice'
en: Zip File
bs_BA: Zip Datoteka

en: [Important] [ERPNext] Auto Reorder Errors
bs_BA: [Važno] [ERPNext] Greške Automatskog Preuređenja

en: `Allow Negative rates for Items`
bs_BA: `Dozvoli negativne cijene za Artikle`

en: after
bs_BA: poslije

en: and
bs_BA: i

en: as Code
bs_BA: kao Kod

en: as Description
bs_BA: kao Opis

en: as Title
bs_BA: kao Naslov

en: as a percentage of finished item quantity
bs_BA: kao procentualna količine gotovog proizvoda

en: at
bs_BA: u

en: based_on
bs_BA: zasnovano_na

en: by {}
bs_BA: od {}

en: cannot be greater than 100
bs_BA: ne može biti veći od 100

en: dated {0}
bs_BA: datirano {0}

note: Label of the description (Small Text) field in DocType 'Production Plan Sub Assembly Item'
en: description
bs_BA: opis

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: development
bs_BA: Razvoj

en: discount applied
bs_BA: primijenjen popust

note: Description of the 'Coupon Name' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: e.g. "Summer Holiday 2019 Offer 20"
bs_BA: npr. "Ljetni Praznici 2019 Ponuda 20"

note: Description of the 'Shipping Rule Label' (Data) field in DocType 'Shipping Rule'
en: example: Next Day Shipping
bs_BA: primjer: Dostava Sljedećeg Dana

en: fieldname
bs_BA: naziv polja

en: hidden
bs_BA: sakriveno

en: hours
bs_BA: sati

note: Label of the image (Attach Image) field in DocType 'Batch'
en: image
bs_BA: slika

en: is already
bs_BA: već je

note: Label of the lft (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the lft (Int) field in DocType 'Location' Label of the lft (Int) field in DocType 'Task' Label of the lft (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the lft (Int) field in DocType 'Department' Label of the lft (Int) field in DocTyp
en: lft
bs_BA: lijevo

note: Label of the material_request_item (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: material_request_item
bs_BA: Artikal Materijalnog Naloga

en: must be between 0 and 100
bs_BA: mora biti između 0 i 100

note: Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Cost Center' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Quality Procedure' Label of the old_parent (Data) field in DocType 'Company' Label of the old_parent (Link) field in DocType 'Customer Group' Label of the old_parent (Link) field in DocType
en: old_parent
bs_BA: stari_nadređeni

en: on
bs_BA: Završen

en: or
bs_BA: ili

en: or its descendants
bs_BA: ili njegovih podređnih

en: out of 5
bs_BA: od 5 mogućih

en: paid to
bs_BA: plaćeno

en: payments app is not installed. Please install it from {0} or {1}
bs_BA: aplikacija za plaćanja nije instalirana. Instaliraj s {0} ili {1}

en: payments app is not installed. Please install it from {} or {}
bs_BA: aplikacija za plaćanja nije instalirana. Instaliraj s {} ili {}

note: Description of the 'Electricity Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Consumable Cost' (Currency) field in DocType Description of the 'Rent Cost' (Currency) field in DocType 'Workstation' Description of the 'Net Hour Rate' (Currency) field in DocType 'Workstation' 'Work
en: per hour
bs_BA: po satu

en: performing either one below:
bs_BA: izvodi bilo koje dolje:

note: Description of the 'Product Bundle Item' (Data) field in DocType 'Pick List Item'
en: product bundle item row's name in sales order. Also indicates that picked item is to be used for a product bundle
bs_BA: naziv reda artikla paketa proizvoda u prodajnom nalogu. Također označava da odabrani artikal treba koristiti za paket proizvoda

note: Option for the 'Plaid Environment' (Select) field in DocType 'Plaid Settings'
en: production
bs_BA: proizvodnja

note: Label of the quotation_item (Data) field in DocType 'Sales Order Item'
en: quotation_item
bs_BA: Artikal Ponude

en: ratings
bs_BA: ocjene

en: received from
bs_BA: primljeno od

en: returned
bs_BA: vraćeno

note: Label of the rgt (Int) field in DocType 'Cost Center' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Location' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Task' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Customer Group' Label of the rgt (Int) field in DocType 'Department' Label of the rgt (Int) field in DocTyp
en: rgt
bs_BA: desno

en: sold
bs_BA: prodano

en: subscription is already cancelled.
bs_BA: pretplata je već otkazana.

note: Label of the temporary_name (Data) field in DocType 'Production Plan Item'
en: temporary name
bs_BA: privremeno ime

note: Label of the title (Data) field in DocType 'Activity Cost'
en: title
bs_BA: naziv

en: to
bs_BA: do

en: to unallocate the amount of this Return Invoice before cancelling it.
bs_BA: da poništite iznos ove povratne fakture prije nego što je poništite.

note: Description of the 'Coupon Code' (Data) field in DocType 'Coupon Code'
en: unique e.g. SAVE20  To be used to get discount
bs_BA: jedinstveni npr. SAVE20 Koristi se za popust

en: variance
bs_BA: odstupanje

note: Description of the 'Increase In Asset Life (Months)' (Int) field in DocType 'Asset Finance Book'
en: via Asset Repair
bs_BA: putem Popravke Imovine

en: via BOM Update Tool
bs_BA: putem Alata Ažuriranje Sastavnice

en: will be
bs_BA: će biti

en: you must select Capital Work in Progress Account in accounts table
bs_BA: morate odabrati Račun Kapitalnih Radova u Toku u Tabeli Računa

en: {0} '{1}' is disabled
bs_BA: {0} '{1}' je onemogućen

en: {0} '{1}' not in Fiscal Year {2}
bs_BA: {0} '{1}' nije u Fiskalnoj Godini {2}

en: {0} ({1}) cannot be greater than planned quantity ({2}) in Work Order {3}
bs_BA: {0} ({1}) ne može biti veći od planirane količine ({2}) u Radnom Nalogu {3}

en: {0} <b>{1}</b> has submitted Assets. Remove Item <b>{2}</b> from table to continue.
bs_BA: {0} <b>{1}</b> je podnijeo Imovinu. Ukloni Artikal <b>{2}</b> iz tabele da nastavite.

en: {0} Account not found against Customer {1}.
bs_BA: {0} Račun nije pronađen prema Klijentu {1}.

en: {0} Account: {1} ({2}) must be in either customer billing currency: {3} or Company default currency: {4}
bs_BA: {0} Račun: {1} ({2}) mora biti u bilo kojoj valuti fakture klijenta: {3} ili standard valuta kompanije: {4}

en: {0} Budget for Account {1} against {2} {3} is {4}. It {5} exceed by {6}
bs_BA: {0} Proračun za račun {1} naspram {2} {3} je {4}. To {5} premašuje za {6}

en: {0} Coupon used are {1}. Allowed quantity is exhausted
bs_BA: {0} Korišteni kupon je {1}. Dozvoljena količina je iskorištena

en: {0} Digest
bs_BA: {0} Sažetak

en: {0} Number {1} is already used in {2} {3}
bs_BA: {0} Broj {1} se već koristi u {2} {3}

en: {0} Operations: {1}
bs_BA: {0} Operacije: {1}

en: {0} Request for {1}
bs_BA: {0} Zahtjev za {1}

en: {0} Retain Sample is based on batch, please check Has Batch No to retain sample of item
bs_BA: {0} Zadržani Uzorak se zasniva na Šarži, provjeri Ima Broj Šarže da zadržite uzorak artikla

en: {0} Transaction(s) Reconciled
bs_BA: {0} Transakcije su Usaglašene

en: {0} account is not of type {1}
bs_BA: {0} račun nije tipa {1}

en: {0} account not found while submitting purchase receipt
bs_BA: {0} račun nije pronađen prilikom podnošenja Kupovnog Računa

en: {0} against Bill {1} dated {2}
bs_BA: {0} naspram Fakture {1} od {2}

en: {0} against Purchase Order {1}
bs_BA: {0} naspram Kupovnog Naloga {1}

en: {0} against Sales Invoice {1}
bs_BA: {0} naspram Prodajne Fakture {1}

en: {0} against Sales Order {1}
bs_BA: {0} naspram Prodajnog Naloga {1}

en: {0} already has a Parent Procedure {1}.
bs_BA: {0} već ima nadređenu proceduru {1}.

en: {0} and {1}
bs_BA: {0} i {1}

en: {0} and {1} are mandatory
bs_BA: {0} i {1} su obavezni

en: {0} asset cannot be transferred
bs_BA: {0} imovina se ne može prenijeti

en: {0} can not be negative
bs_BA: {0} ne može biti negativan

en: {0} cannot be used as a Main Cost Center because it has been used as child in Cost Center Allocation {1}
bs_BA: {0} se ne može koristiti kao Matični Centar Troškova jer je korišten kao podređeni u raspodjeli Centra Troškova {1}

en: {0} cannot be zero
bs_BA: {0} ne može biti nula

en: {0} created
bs_BA: {0} kreirano

en: {0} currency must be same as company's default currency. Please select another account.
bs_BA: {0} valuta mora biti ista kao standard valuta kompanije. Odaberi drugi račun.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and Purchase Orders to this supplier should be issued with caution.
bs_BA: {0} trenutno ima {1} Dobavljačko Bodovno stanje, i Kupovne Naloge ovom dobavljaču treba izdavati s oprezom.

en: {0} currently has a {1} Supplier Scorecard standing, and RFQs to this supplier should be issued with caution.
bs_BA: {0} trenutno ima {1} Dobavljačko Bodovno stanje, i Kupovne Ponude ovom dobavljaču treba izdavati s oprezom.

en: {0} does not belong to Company {1}
bs_BA: {0} ne pripada kompaniji {1}

en: {0} entered twice in Item Tax
bs_BA: {0} uneseno dvaput u PDV Artikla

en: {0} entered twice {1} in Item Taxes
bs_BA: {0} uneseno dvaput {1} u PDV Artikla

en: {0} for {1}
bs_BA: {0} za {1}

en: {0} has Payment Term based allocation enabled. Select a Payment Term for Row #{1} in Payment References section
bs_BA: {0} ima omogućenu dodjelu na osnovu uslova plaćanja. Odaberi rok plaćanja za red #{1} u sekciji Reference plaćanja

en: {0} has been submitted successfully
bs_BA: {0} je uspješno podnešen

en: {0} hours
bs_BA: {0} sati

en: {0} in row {1}
bs_BA: {0} u redu {1}

en: {0} is a mandatory Accounting Dimension. <br>Please set a value for {0} in Accounting Dimensions section.
bs_BA: {0} je obavezna knjigovodstvena dimenzija. <br>Postavite vrijednost za {0} u sekciji Knjigovodstvene Dimenzije.

en: {0} is added multiple times on rows: {1}
bs_BA: {0} je dodata više puta u redove: {1}

en: {0} is already running for {1}
bs_BA: {0} već radi za {1}

en: {0} is blocked so this transaction cannot proceed
bs_BA: {0} je blokiran tako da se ova transakcija ne može nastaviti

en: {0} is mandatory
bs_BA: {0} je obavezan

en: {0} is mandatory for Item {1}
bs_BA: {0} je obavezan za artikal {1}

en: {0} is mandatory for account {1}
bs_BA: {0} je obavezan za račun {1}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}
bs_BA: {0} je obavezan. Možda zapis o razmjeni valuta nije kreiran za {1} do {2}

en: {0} is mandatory. Maybe Currency Exchange record is not created for {1} to {2}.
bs_BA: {0} je obavezan. Možda zapis o razmjeni valuta nije kreiran za {1} do {2}.

en: {0} is not a company bank account
bs_BA: {0} nije bankovni račun kompanije

en: {0} is not a group node. Please select a group node as parent cost center
bs_BA: {0} nije grupni član. Odaberite član grupe kao nadređeni centar troškova

en: {0} is not a stock Item
bs_BA: {0} nije artikal na zalihama

en: {0} is not a valid Value for Attribute {1} of Item {2}.
bs_BA: {0} nije važeća vrijednost za Atribut {1} Artikla {2}.

en: {0} is not added in the table
bs_BA: {0} nije dodan u tabelu

en: {0} is not enabled in {1}
bs_BA: {0} nije omogućen u {1}

en: {0} is not running. Cannot trigger events for this Document
bs_BA: {0} ne radi. Nije moguće pokrenuti događaje za ovaj dokument

en: {0} is not the default supplier for any items.
bs_BA: {0} nije standard dobavljač za bilo koji artikal.

en: {0} is on hold till {1}
bs_BA: {0} je na čekanju do {1}

en: {0} is required
bs_BA: {0} je obavezan

en: {0} items in progress
bs_BA: {0} artikala u toku

en: {0} items lost during process.
bs_BA: {0} artikala izgubljenih tokom procesa.

en: {0} items produced
bs_BA: {0} proizvedenih artikala

en: {0} must be negative in return document
bs_BA: {0} mora biti negativan u povratnom dokumentu

en: {0} not allowed to transact with {1}. Please change the Company or add the Company in the 'Allowed To Transact With'-Section in the Customer record.
bs_BA: {0} nije dozvoljeno obavljati transakcije sa {1}. Promijeni kompaniju ili dodajte kompaniju u sekciju 'Dozvoljena Transakcija s' u zapisu o klijentima.

en: {0} not found for item {1}
bs_BA: {0} nije pronađeno za artikal {1}

en: {0} parameter is invalid
bs_BA: {0} parametar je nevažeći

en: {0} payment entries can not be filtered by {1}
bs_BA: {0} unose plaćanja ne može filtrirati {1}

en: {0} qty of Item {1} is being received into Warehouse {2} with capacity {3}.
bs_BA: {0} količina artikla {1} se prima u Skladište {2} kapaciteta {3}.

en: {0} to {1}
bs_BA: {0} do {1}

en: {0} units are reserved for Item {1} in Warehouse {2}, please un-reserve the same to {3} the Stock Reconciliation.
bs_BA: {0} jedinica je rezervisano za artikal {1} u Skladištu {2}, poništi rezervaciju iste za {3} Popis Zaliha.

en: {0} units of Item {1} is not available in any of the warehouses.
bs_BA: {0} jedinica artikla {1} nije dostupan ni u jednom od skladišta.

en: {0} units of Item {1} is picked in another Pick List.
bs_BA: {0} jedinica artikla {1} je odabrano na drugoj Listi Odabira.

en: {0} units of {1} are required in {2} with the inventory dimension: {3} ({4}) on {5} {6} for {7} to complete the transaction.
bs_BA: {0} jedinice {1} su obavezne u {2} sa dimenzijom zaliha: {3} ({4}) na {5} {6} za {7} za dovršetak transakcije.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} for {5} to complete this transaction.
bs_BA: {0} jedinica {1} potrebnih u {2} na {3} {4} za {5} da se završi ova transakcija.

en: {0} units of {1} needed in {2} on {3} {4} to complete this transaction.
bs_BA: {0} jedinica {1} potrebnih u {2} na {3} {4} za završetak ove transakcije.

en: {0} units of {1} needed in {2} to complete this transaction.
bs_BA: {0} jedinica od {1} potrebnih u {2} za završetak ove transakcije.

en: {0} until {1}
bs_BA: {0} do {1}

en: {0} valid serial nos for Item {1}
bs_BA: {0} važeći serijski brojevi za artikal {1}

en: {0} variants created.
bs_BA: {0} varijante kreirane.

en: {0} will be given as discount.
bs_BA: {0} će biti dato kao popust.

en: {0} {1} Manually
bs_BA: {0} {1} Ručno

en: {0} {1} Partially Reconciled
bs_BA: {0} {1} Djelimično Usaglašeno

en: {0} {1} cannot be updated. If you need to make changes, we recommend canceling the existing entry and creating a new one.
bs_BA: {0} {1} se ne može ažurirati. Ako trebate napraviti promjene, preporučujemo da poništite postojeći unos i kreirate novi.

en: {0} {1} created
bs_BA: {0} {1} kreiran

en: {0} {1} does not exist
bs_BA: {0} {1} ne postoji

en: {0} {1} has accounting entries in currency {2} for company {3}. Please select a receivable or payable account with currency {2}.
bs_BA: {0} {1} ima knjigovodstvene unose u valuti {2} za kompaniju {3}. Odaberi račun potraživanja ili plaćanja sa valutom {2}.

en: {0} {1} has already been fully paid.
bs_BA: {0} {1} je već u potpunosti plaćeno.

en: {0} {1} has already been partly paid. Please use the 'Get Outstanding Invoice' or the 'Get Outstanding Orders' button to get the latest outstanding amounts.
bs_BA: {0} {1} je već djelimično plaćena. Koristi dugme 'Preuzmi Nepodmirene Fakture' ili 'Preuzmi Nepodmirene Naloge' da preuzmete najnovije nepodmirene iznose.

en: {0} {1} has been modified. Please refresh.
bs_BA: {0} {1} je izmijenjeno. Osvježite.

en: {0} {1} has not been submitted so the action cannot be completed
bs_BA: {0} {1} nije podnešen tako da se radnja ne može završiti

en: {0} {1} is allocated twice in this Bank Transaction
bs_BA: {0} {1} se dodeljuje dva puta u ovoj bankovnoj transakciji

en: {0} {1} is already linked to Common Code {2}.
bs_BA: {0} {1} je već povezan sa Zajedničkim Kodom {2}.

en: {0} {1} is associated with {2}, but Party Account is {3}
bs_BA: {0} {1} je povezan sa {2}, ali Račun Stranke je {3}

en: {0} {1} is cancelled or closed
bs_BA: {0} {1} je otkazan ili zatvoren

en: {0} {1} is cancelled or stopped
bs_BA: {0} {1} je otkazan ili zaustavljen

en: {0} {1} is cancelled so the action cannot be completed
bs_BA: {0} {1} je otkazan tako da se radnja ne može dovršiti

en: {0} {1} is closed
bs_BA: {0} {1} je zatvoren

en: {0} {1} is disabled
bs_BA: {0} {1} je onemogućen

en: {0} {1} is frozen
bs_BA: {0} {1} je zamrznut

en: {0} {1} is fully billed
bs_BA: {0} {1} je u potpunosti fakturisano

en: {0} {1} is not active
bs_BA: {0} {1} nije aktivan

en: {0} {1} is not associated with {2} {3}
bs_BA: {0} {1} nije povezano sa {2} {3}

en: {0} {1} is not in any active Fiscal Year
bs_BA: {0} {1} nije ni u jednoj aktivnoj Fiskalnoj Godini

en: {0} {1} is not submitted
bs_BA: {0} {1} nije podnešen

en: {0} {1} is on hold
bs_BA: {0} {1} je na čekanju

en: {0} {1} must be submitted
bs_BA: {0} {1} mora se podnijeti

en: {0} {1} not allowed to be reposted. Modify {2} to enable reposting.
bs_BA: {0} {1} nije dozvoljeno ponovno knjiženje. Izmijeni {2} da omogućite ponovno knjiženje.

en: {0} {1} status is {2}
bs_BA: {0} {1} status je {2}

en: {0} {1} via CSV File
bs_BA: {0} {1} preko CSV datoteke

en: {0} {1}: 'Profit and Loss' type account {2} not allowed in Opening Entry
bs_BA: {0} {1}: račun tipa 'Profita i Gubitka' {2} nije dozvoljen u Početnom Unosu

en: {0} {1}: Account {2} does not belong to Company {3}
bs_BA: {0} {1}: Račun {2} ne pripada Kompaniji {3}

en: {0} {1}: Account {2} is a Group Account and group accounts cannot be used in transactions
bs_BA: {0} {1}: Račun {2} je Grupni Račun a grupni računi se ne mogu koristiti u transakcijama

en: {0} {1}: Account {2} is inactive
bs_BA: {0} {1}: Račun {2} je neaktivan

en: {0} {1}: Accounting Entry for {2} can only be made in currency: {3}
bs_BA: {0} {1}: Knjigovodstveni Unos za {2} može se izvršiti samo u valuti: {3}

en: {0} {1}: Cost Center is mandatory for Item {2}
bs_BA: {0} {1}: Centar Troškova je obavezan za Artikal {2}

en: {0} {1}: Cost Center is required for 'Profit and Loss' account {2}.
bs_BA: {0} {1}: Centar Troškova je obavezan za račun 'Rezultat' {2}.

en: {0} {1}: Cost Center {2} does not belong to Company {3}
bs_BA: {0} {1}: Centar Troškova {2} ne pripada Kompaniji {3}

en: {0} {1}: Cost Center {2} is a group cost center and group cost centers cannot be used in transactions
bs_BA: {0} {1}: Centar Troškova {2} je grupni centar troškova a grupni centri troškova se ne mogu koristiti u transakcijama

en: {0} {1}: Customer is required against Receivable account {2}
bs_BA: {0} {1}: Klijent je obavezan naspram Računa Potraživanja {2}

en: {0} {1}: Either debit or credit amount is required for {2}
bs_BA: {0} {1}: Za {2}je potreban ili Debitni ili Kreditni iznos

en: {0} {1}: Supplier is required against Payable account {2}
bs_BA: {0} {1}: Dobavljač je obavezan naspram Računa Troška {2}

en: {0}% Billed
bs_BA: {0}% Fakturisano

en: {0}% Delivered
bs_BA: {0}% Dostavljeno

en: {0}% of total invoice value will be given as discount.
bs_BA: {0}% ukupne vrijednosti fakture će se dati kao popust.

en: {0}'s {1} cannot be after {2}'s Expected End Date.
bs_BA: {0} {1} ne može biti nakon {2}očekivanog datuma završetka.

en: {0}, complete the operation {1} before the operation {2}.
bs_BA: {0}, završi operaciju {1} prije operacije {2}.

en: {0}: {1} does not belong to the Company: {2}
bs_BA: {0}: {1} ne pripada Kompaniji: {2}

en: {0}: {1} does not exists
bs_BA: {0}: {1} ne postoji

en: {0}: {1} must be less than {2}
bs_BA: {0}: {1} mora biti manje od {2}

en: {count} Assets created for {item_code}
bs_BA: {count} Imovina kreirana za {item_code}

en: {doctype} {name} is cancelled or closed.
bs_BA: {doctype} {name} je otkazan ili zatvoren.

en: {field_label} is mandatory for sub-contracted {doctype}.
bs_BA: {field_label} je obavezan za podugovoren {doctype}.

en: {item_name}'s Sample Size ({sample_size}) cannot be greater than the Accepted Quantity ({accepted_quantity})
bs_BA: {item_name} Veličina Uzorka ({sample_size}) ne može biti veća od Prihvaćene Količina ({accepted_quantity})

en: {ref_doctype} {ref_name} is {status}.
bs_BA: {ref_doctype} {ref_name} je {status}.

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {}  Available
bs_BA: {} Dostupno

note: Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {}  To Deliver
bs_BA: {} Za Dostavu

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace
en: {}  To Receive
bs_BA: {} Za Primiti

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Support Workspace
en: {} Assigned
bs_BA: {} Dodijeljeno

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Available
bs_BA: {} Dostupno

note: Count format of shortcut in the CRM Workspace Count format of shortcut in the Projects Workspace Count format of shortcut in the Quality Workspace Count format of shortcut in the Selling Workspace
en: {} Open
bs_BA: {} Otvori

note: Count format of shortcut in the Buying Workspace Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} Pending
bs_BA: {} Na Čekanju

note: Count format of shortcut in the Stock Workspace
en: {} To Bill
bs_BA: {} Za Fakturisati

en: {} can't be cancelled since the Loyalty Points earned has been redeemed. First cancel the {} No {}
bs_BA: {} se ne može otkazati jer su zarađeni Poeni Lojalnosti iskorišteni. Prvo otkažite {} Broj {}

en: {} has submitted assets linked to it. You need to cancel the assets to create purchase return.
bs_BA: {} je podnijeo imovinu koja je povezana s njim. Morate poništiti sredstva da biste kreirali povrat kupovine.

en: {} is a child company.
bs_BA: {} je podređena kompanija.

en: {} {} is already linked with another {}
bs_BA: {} {} je već povezan s drugim {}

en: {} {} is already linked with {} {}
bs_BA: {} {} je već povezan sa {} {}

en: {} {} is not affecting bank account {}
bs_BA: {} {} ne utiče na bankovni račun {}
